Krejčíře a spol. těsně minula amnestie, byli obžalováni

Radek Nohl Radek Nohl
18. 1. 2013 14:50
Vrchní státní zastupitelství obžalovalo kromě Krejčíře dalších deset lidí
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Praha - Pražské vrchní státní zastupitelství v pátek obžalovalo uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře a dalších deset osob.

Žalobci je podle informací deníku Aktuálně.cz viní z několika trestných činů. Hrozí jim až 12 let vězení.

"Obžaloba byla podána dnes k Městskému soudu v Praze," potvrdila Aktuálně.cz státní zástupkyně Petra Pavlánová, která má kauzu na starosti. 

Jde o případ, při kterém chtěla skupina ovládnout státní společnost Čepro a policisté po útěku Krejčíře do zahraničí objevili v kancelářích jeho firem obrovské množství padělaných bankovek.

Tuto kauzu přitom jen těsně minula amnestie prezidenta Václava Klause. Policie totiž některé obviněné stíhá již 7,5 roku. Podle Klausovy amnestie by se přitom měly zastavit všechny případy, které se táhnou více jak osm let.

Seznam obžalovaných

Kromě uprchlého podnikatele byl obžalován také bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan, Ivan Hricik a Aleš Zagora, kteří se starali o Krejčířovy firmy v Česku.

Foto: Ondřej Besperát

Na seznamu je také Tomáš Pavlíček, Aleš Kohoutek, Jaroslav Siuda nebo bývalá zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová. Podle Pavlánové obžaloba uvádí, že se dopustili podvodu ve stádiu pokusu, viní je z padělání a pozměňování peněz a účasti na zločinném spolčení.

Podle vyšetřovatelů chtěla skupina kolem Krejčíře na základě podvodných transakcí a uměle vytvořených pohledávek ovládnout firmu Čepro.

K transakci přitom chtěli použít 250 milionů švýcarských franků (tehdy asi pět miliard korun), které policie našla po útěku Krejčíře v jedné z jeho firem.

Následně ale zjistila, že stejně jako v případě 72 milionů českých korun jde jen o padělky. Pravé bankovky, které se v Krejčířově firmě našly, byly podle České národní banky jen v hodnotě 9,5 milionu korun.

Vila podnikatele Radovana Krejčíře, podívejte se na fotky:

Podnikatel se ukrývá v JAR

Krejčíř, který je v Česku obviněn z rozsáhlé majetkové a násilné trestné činnosti, v červnu 2005 uprchl české policii při domovní prohlídce.

Od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam přicestoval na falešný pas ze Seychelských ostrovů. Vydání do České republiky, kde byl už několikrát odsouzen především pro daňové podvody, se brání právě také žádostí o azyl.

Co říkáte na amnestii Václava Klause? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 6 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy