Krejčíře a spol. těsně minula amnestie, byli obžalováni

Radek Nohl Radek Nohl
18. 1. 2013 14:50
Vrchní státní zastupitelství obžalovalo kromě Krejčíře dalších deset lidí
Radovan Krejčíř.
Radovan Krejčíř. | Foto: Reuters

Praha - Pražské vrchní státní zastupitelství v pátek obžalovalo uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře a dalších deset osob.

Žalobci je podle informací deníku Aktuálně.cz viní z několika trestných činů. Hrozí jim až 12 let vězení.

"Obžaloba byla podána dnes k Městskému soudu v Praze," potvrdila Aktuálně.cz státní zástupkyně Petra Pavlánová, která má kauzu na starosti. 

Jde o případ, při kterém chtěla skupina ovládnout státní společnost Čepro a policisté po útěku Krejčíře do zahraničí objevili v kancelářích jeho firem obrovské množství padělaných bankovek.

Tuto kauzu přitom jen těsně minula amnestie prezidenta Václava Klause. Policie totiž některé obviněné stíhá již 7,5 roku. Podle Klausovy amnestie by se přitom měly zastavit všechny případy, které se táhnou více jak osm let.

Seznam obžalovaných

Kromě uprchlého podnikatele byl obžalován také bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan, Ivan Hricik a Aleš Zagora, kteří se starali o Krejčířovy firmy v Česku.

Foto: Ondřej Besperát

Na seznamu je také Tomáš Pavlíček, Aleš Kohoutek, Jaroslav Siuda nebo bývalá zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová. Podle Pavlánové obžaloba uvádí, že se dopustili podvodu ve stádiu pokusu, viní je z padělání a pozměňování peněz a účasti na zločinném spolčení.

Podle vyšetřovatelů chtěla skupina kolem Krejčíře na základě podvodných transakcí a uměle vytvořených pohledávek ovládnout firmu Čepro.

K transakci přitom chtěli použít 250 milionů švýcarských franků (tehdy asi pět miliard korun), které policie našla po útěku Krejčíře v jedné z jeho firem.

Následně ale zjistila, že stejně jako v případě 72 milionů českých korun jde jen o padělky. Pravé bankovky, které se v Krejčířově firmě našly, byly podle České národní banky jen v hodnotě 9,5 milionu korun.

Vila podnikatele Radovana Krejčíře, podívejte se na fotky:

Podnikatel se ukrývá v JAR

Krejčíř, který je v Česku obviněn z rozsáhlé majetkové a násilné trestné činnosti, v červnu 2005 uprchl české policii při domovní prohlídce.

Od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam přicestoval na falešný pas ze Seychelských ostrovů. Vydání do České republiky, kde byl už několikrát odsouzen především pro daňové podvody, se brání právě také žádostí o azyl.

Co říkáte na amnestii Václava Klause? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde

 

Právě se děje

Další zprávy