Krejčíř dostal za daňové úniky jedenáctiletý trest

ČTK ČTK
30. 11. 2012 13:37
Uprchlý podnikatel žije nyní v Jihoafrické republice
Radovan Krejčíř u soudu v JAR.
Radovan Krejčíř u soudu v JAR. | Foto: Reuters

Praha - Pražský městský soud uznal uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře vinným z více než půlmiliardového daňového úniku jihlavské společnosti M5.

Uložil mu souhrnný jedenáctiletý trest vězení, do kterého jsou započítána i jeho předchozí odsouzení za další daňové i jiné podvody. Zároveň mu nařídil zaplatit pokutu tři miliony korun.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obžalovaní si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Spolu s Krejčířem si rozsudek vyslechli také jednatel jihlavské společnosti M5 Milan Vítek a Jaroslav Kovář. Soud jim udělil tresty ve výši 7 a 7,5 roku vězení. Kovář má navíc zaplatit 4,9 milionu korun.

Z daňového úniku je obžalován také další jednatel M5 Martin Haimann, jeho případ však byl vyloučen k samostatnému projednání.

Čtveřice podle obžaloby od listopadu 2001 do ledna 2002 zneužívala povolení nezajišťovat celní dluh. Znamená to, že muži nemuseli na hranicích hotově platit clo. Přitom je nejistila třetí osoba - spediční firma či banka.

Zákon takové povolení umožňoval, avšak celní dluh musel být uhrazen do deseti dnů. Obvinění ale prý peníze nespláceli, podle státního zástupce tak zkrátili stát na daních o 533 milionů korun.

Soudce: Akci vymysleli Krejčíř s Kovářem

"Jednání popsané v obžalobě bylo prokázáno u všech tří obžalovaných," uvedl předseda trestního senátu Pavel Benda. Podle něho nakonec skupina způsobila škodu zhruba o 40 milionů vyšší.

Soudce také uvedl, že celou akci vymysleli a zorganizovali Krejčíř s Kovářem. Krejčíř prý navíc policii při vyšetřování výrazně pomohl tím, že si dělal o transakcích písemné poznámky, které detektivové našli při domovních prohlídkách.

Haimann a Vítek údajně působili jako takzvaní bílí koně.

Krejčíř také podle obžaloby na konci roku 1999 vylákal pod příslibem padesátimilionového úvěru od ředitele společnosti Stavo Artikel šek na šest milionů korun jako krátkodobou půjčku. Na uvedenou částku vystavil směnku, kterou pak podle spisu pod smyšlenou záminkou od ředitele společnosti vylákal a půjčku nesplatil.

Viněn je i z nedovoleného ozbrojování, policie u něho při domovní prohlídce našla například samopal, ale také ukradené obrazy.

Krejčíře soud potrestal za celou řadu trestných činů. Kromě krácení daní také za podvod, nedovolené ozbrojování či podílnictví. V minulosti byl v ČR pravomocně odsouzen za daňové delikty a za podvod s akciemi Teplárny Otrokovice.

Letos v květnu dostal osmiletý trest za vyvedení stomilionového majetku ze společnosti Technology Leasing.

Miliardář policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od dubna 2007 pobývá v Jihoafrické republice, kam přicestoval na falešný pas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy