Krásným jaguarem ťukl do staré dodávky, nechtěl ublížit, říká advokát řidiče odsouzeného k 6,5 rokům

Radek Nohl Radek Nohl
25. 2. 2016 18:06
Za vytlačení dodávky do svodidel půjde řidič Martin Novák do vězení. Vrchní soud mu snížil trest o devět roků na 6,5 let za mřížemi. Podle soudce se nedopustil pokusu o vraždu, jak tvrdil krajský soud, ale pokusil se o těžké ublížení na zdraví. Novákův advokát Oldřich Ševčík v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz říká, že je přesto trest příliš vysoký. Podle něj by měl jeho klient skončit maximálně s podmínkou. "Ale aby byl mladý člověk ve vězení 6,5 roku, to je moc. Já nevím, čím se mohl dopustit těžkého ublížení na zdraví. Pravděpodobně podáme dovolání," uvedl Ševčík.
K nehodě došlo 12. srpna 2013 v Brně. | Video: Policie ČR

Je podle vás trest ve výši 6,5 roku vězení a deset let bez řízení přísný?

Původně dostal 15,5 roku. To nemá ani smysl komentovat, protože nějaká malá havárka, kde se ťuknou dvě auta, není pokus o několikanásobnou vraždu. Takový trest dostávají vrazi, kteří chtějí někoho se zbraní zabít. Dnešním rozsudkem to snížili o devět roků. Je to trochu lepší, ale není to správně. Není to, co bych si představoval.

On měl nějaký úmysl, když jel za svou přítelkyní nebo známou a předjížděl se svým autem. Svým krásně spraveným jaguarem ťukl do staré dodávky. Těžko, když budete mít jaguara, kterého byste si dal do pořádku, budete vrážet úmyslně do nějakého starého auta.

Jaký trest by byl podle vás pro vašeho klienta odpovídající? 

Podle mě by byla odpovídající podmínka, nebo když by případ řešil brněnský magistrát jako přestupek. Ale aby byl mladý člověk ve vězení 6,5 roku, to je moc. Já nevím, čím se mohl dopustit těžkého ublížení na zdraví. Pravděpodobně podáme dovolání.

Na čem ho bude chtít postavit?

Dovolání není druhé odvolání, nelze do něj napsat stejné argumenty. Ale v dovolání jsou přesně stanovené důvody, kvůli nimž ho můžete podat, a jedním z nich je nesprávné právní posouzení. Můj klient se nedopustil těžkého ublížení na zdraví. Je to nesprávně kvalifikováno. On chtěl jen jet za svojí přítelkyní. S posádkou druhého auta si navzájem hrozili a pak je chtěl předjet. Chtěl se z toho inkriminovaného místa dostat pryč.

Já jezdím 40 let každý den. Málokdo toho najezdí tolik jako já. Na dálnicích jsem toho už viděl hodně. Jsem proti vybržďovačům, ale pan Novák nikoho nevybržďoval. On chtěl předjet druhé auto a přitom do něj jen ťukl.

Svědci říkají, že byl před dopravní nehodou agresivní.

Já jsem u toho nebyl, četl jsem to v novinách. Je to možné, že na ně gestikuloval. Je to nesprávné společenské chování. To bez debat. Ale není to pokus o vraždu ani pokus o těžké ublížení na zdraví.  

Klíčové jsou posudky znalců, kteří říkají, že jen náhodou se nestalo posádce druhého vozy nic vážného. S tím nesouhlasíte?

Neřekl bych, že to je přehnané. Ale říkat, že se něco mohlo stát, kdyby...

Byla chyba, že od nehody ujel?

Byla to asi chyba. On to ale docela dobře vysvětluje. Nechtěl tam způsobit skrumáž, on tam okamžitě poslal svoji přítelkyni, která na místo přijela za několik minut.

Nastoupí pan Novák do vězení?

Já si myslím, že určitě. Nevím, že by měl nějaký důvod k odkladu nástupu do vězení. Já jsem radil, aby podal dovolání. To ale jak víte, nemá odkladný účinek. On do vězení nastoupí, to jednoznačně.

Ministerstvo neví, jestli ta opatření zapůsobí, zvýšení pokut a bodových trestů počet dopravních nehod nesníží, říká dopravní expert Roman Budský. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy