Kramného čekají dva procesy, první začne na konci června

ČTK ČTK
26. 5. 2015 14:57
Soud začne projednávat dvojnásobnou vraždu ženy a její dcery v Egyptě, ve stejnou dobu měl začít řešit také obžalobu z křivé výpovědi Kramného. Termín se ale zřejmě posune.
Petr Kramný.
Petr Kramný. | Foto: ČTK

Ostrava - Ostravský krajský soud začne případ vraždy dvou Češek během dovolené v Egyptě řešit koncem června.

Na lavici obžalovaných poprvé usedne manžel a otec zavražděných Petr Kramný 29. června.

Přibližně ve stejnou dobu měl Okresní soud v Ostravě projednávat i jeho obžalobu z křivé výpovědi. Tento proces ale asi bude přeložen na jiný termín.

Příští týden se navíc bude rozhodovat o prodloužení vazby Kramného, řekl mluvčí krajského soudu Dalibor Zecha.

Obžaloba: Kramný vraždil elektrickým proudem

Policie ukončila vyšetřování dvojnásobné vraždy matky a dcery z roku 2013 teprve před časem. Státní zástupce obžalobu podal 12. května. Podle ní Kramný své blízké zavraždil elektrickým proudem. Kramný ale vinu popírá.

Hájit se bude moci od 29. června. Právě na tento den soudkyně ostravského krajského soudu nařídila první hlavní líčení.

K soudu ale zamíří Kramný už příští týden. Krajský soud v Ostravě bude rozhodovat v neveřejném zasedání o jeho setrvání ve vazbě.

Pokud soud důvody pro prodloužení vazby přijme, obžalovaný muž by v ní mohl zůstat až do roku 2019.

Tvrdil, že byl ponižován

Další hlavní líčení v souvislosti s Kramným je ale nařízeno i na 30. června, tentokrát u Okresního soudu v Ostravě. Obžalován tam je z křivé výpovědi.

Během dřívějšího vazebního zasedání tvrdil, že musel snášet nátlak a ponižování ze strany policistů. Vyšetřování ale nic takového nepotvrdilo. Proto byl Kramný obviněn z dalšího zločinu.

Projednávání vraždy je u krajského soudu naplánované na několik dnů. V tomto směru bude mít krajský soud přednost.

"Soudkyně, která má u nás případ na starost, je nyní na nemocenské. Předpokládá ale, že hlavní líčení nařídí v jiném novém termínu," řekl mluvčí okresního soudu Lukáš Delong.

Hrozí mu doživotí

Nejvyšší trest, možná i doživotí, Kramnému hrozí za dvojnásobnou vraždu. Kramného žena s dcerou zemřely koncem předloňského července v hotelu v Hurghadě, kde rodina trávila dovolenou.

Média původně spekulovala o tom, že ženy byly otráveny, posléze se objevily informace, že je mohl zabít elektrický proud. Moravskoslezští policisté muže obvinili z vraždy loni v únoru.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy