Krakatici poslanci vyšetřovat nebudou, ač to slíbili

Markéta Chaloupská
16. 5. 2009 14:45
Její vznik posvětila na začátku dubna sněmovna a souhlasila s tím i většina poslanců
Mafiánská chobotnice, jak ji v roce 2006 namaloval na výboru pro obranu a bezpečnost Ivan Langer
Mafiánská chobotnice, jak ji v roce 2006 namaloval na výboru pro obranu a bezpečnost Ivan Langer | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Zvláštní vyšetřovací komise, která se má zabývat možným prorůstáním organizovaného zločinu, jak o tom vypovídal policejní spis Krakatice, s největší pravděpodobností vůbec nevznikne.

Její vznik přitom posvětila na začátku dubna sněmovna a souhlasila s tím i většina poslanců.

"Mám pesimistický výhled na to, že komise začne pracovat," řekl Aktuálně.cz předseda sněmovního bezpečnostního výboru František Bublan z ČSSD, na jehož návrh měla komise vzniknout. Podle něj ale dosud není jasné ani to, kdo by měl v komisi sedět.

Stejný dojem má i občanský demokrat Jan Klas z bezpečnostního výboru. "Považuji za téměř nemožné, aby vznikla," řekl Aktuálně.cz. A dodal, že do "parlamentních prázdnin"  zbývá jen jedno řádné zasedání sněmovny a vznik komise na programu není.

Spis Krakatice mapoval například aktivity kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Objevují se v něm i jména některých politických elit, jak z řad lidí napojených na sociální demokracii (Ivo Svoboda, Miroslav Šlouf), tak z vládní ODS - například Vlastimila Tlustého či Ivana Langera.

Krakatice u ledu? 

Jak měla komise vypadat?
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Jak měla komise vypadat?

  • Komise měla mít 12 členů
  • Po čtyřech je měli členy najmenovat ODS a ČSSD, dva KSČM a po jednom KDU-ČSL a SZ
  • Výsledky své práce měla odevzdat do 30. září 2009

V praxi to znamená, že nejenže se nebude vyšetřovat možné prorůstání organizovaného zločinu do politiky, ale ani zřejmě nepromluví detektivové, kteří spis zakládali. Natož pak politici, kteří ve spise figurují.

Jednu z možností, jak nechat detektivy vypovídat, už poslanci - hlavně z řad sociální demokracie - zamítli. V dubnu, kdy se ustavení orgánu hlasovalo, totiž občanský demokrat Jan Vidím prosazoval, aby byly zbaveny mlčenlivosti osoby, které by mohly promluvit.

Tehdy to ale neprošlo, nicméně Bublan sliboval, že si tyto osoby může k výslechu pozvat komise. Komise ale nevznikne, takže ani detektivové "nic neřeknou".

Mlčet musí do voleb

Jediný, koho tehdy poslanci zbavili mlčenlivosti, je bývalý elitní detektiv Karel Tichý, který dnes již legendární spis Krakatice zakládal.

Jak již deník Aktuálně.cz informoval, tak částečně i z těchto plánů sešlo. Bublan se rozhodl, že detektiva nechá vypovídat nejdříve po červnových eurovolbách.

 

Právě se děje

Další zprávy