Krajský soud v Brně se kvůli žádosti lobbisty Janouška obrátil na Nejvyšší soud

ČTK ČTK
18. 12. 2017 20:36
O případu odpuštění zbytku trestu pro lobbistu Romana Janouška bude jednat Nejvyšší soud. Krajský soud v Brně se kauzy vzdal.
Roman Janoušek u soudu.
Roman Janoušek u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Krajský soud v Brně nechce rozhodovat o žádosti lobbisty Romana Janouška o upuštění od zbytku trestu, a proto se obrátil na Nejvyšší soud. k má za to, že není v Janouškově případu příslušným soudem. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla mluvčí soudu Eva Sigmundová.

Podle brněnského soudu by o žádosti měl rozhodovat pražský městský soud jakožto prvoinstanční. Devětačtyřicetiletý lobbista se nevrátil do výkonu trestu, který měl přerušený ze zdravotních důvodů. Justice musí rozhodnout o jeho dalším osudu.

Krajský soud v Brně má rozhodovat o Janouškově návrhu, aby mu soud odložil nástup do vězení, dokud nerozhodne o případném upuštění od zbytku trestu. V tomto případě se krajský soud obrátil na Generální ředitelství Vězeňské služby se žádostí o posouzení zdravotního stavu lobbisty.

Ohledně samotného návrhu na upuštění od výkonu od zbytku trestu by podle brněnského soudu měl však rozhodnout ten soud, který v Janouškově případě rozhodoval jako první, tedy Městský soud v Praze. Právě tento soud Janouška poslal do vězení. Janouškův advokát žádost skutečně poslal do Prahy, pražský soud ale celý spis následně zaslal do Brna.

Lobbista v roce 2012 podle pravomocného verdiktu úmyslně srazil autem ženu v Praze-Nuslích. Původně čelil obžalobě za pokus o vraždu, nakonec dostal 4,5 roku odnětí svobody za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Do vězení nastoupil v listopadu 2014 a zůstal v něm do března 2016, poté měl trest opakovaně přerušený.

Krajský soud v Brně v listopadu zamítl Janouškovu další žádost o přerušení trestu. Zároveň ale uvedl, že zdravotní prognóza nepředpokládá zlepšení a Janoušek by měl situaci řešit žádostí o upuštění od zbytku trestu.

Janouškův advokát Lukáš Trojan koncem listopadu uvedl, že jeho klient je dlouhodobě v lékařské péči, "přičemž v poslední době se jedná o péči akutní."

 

Právě se děje

před 6 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy