Zeman je připraven termín voleb o týden posunout, spletli ho prý středočeští poslanci

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 4. 2016 18:53
Prezident Miloš Zeman je připraven posunout krajské volby o týden dopředu oproti původnímu termínu 14. a 15. října. Rozhodnutí, které ve středu oznámil při návštěvě středních Čech, bylo podle něho předběžné. Chtěl vyhovět poslancům a senátorům za Středočeský kraj. Experti z ministerstva vnitra ho ale upozornili, že takový termín by byl v rozporu se zákonem.
Volby. (Ilustrační foto)
Volby. (Ilustrační foto) | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman je připraven krajské volby a volby do třetiny Senátu posunout o týden dopředu proti ohlášenému termínu 14. a 15. října. Podle expertů ministerstva vnitra se totiž volby musí konat do čtyř let od konání předchozích, jinak by mohly být napadeny u soudu a prohlášeny za neplatné. Nejzazší termín je 7. až 8. října, napsal ministr vnitra Milan Chovanec na Twitteru.

O termínu v polovině října mluvil Zeman odpoledne na tiskové konferenci na závěr své návštěvy Středočeského kraje. Chtěl prý vyjít vstříc tamním senátorům a poslancům.

"Předpokládal jsem, že to mají ověřeno a omlouvám se, pokud jsem se o týden spletl. Řečeno slovy klasika: týden sem, týden tam. Pokud je to skutečně tak, že by zastupitelstvo nemohlo vykonávat asi dva dny svoji funkci, klidně termín posunu o jeden týden dopředu," řekl Zeman Parlamentním listům.

Lhůty pro volby stanoví ústava a volební zákony. Hlava státu musí krajské volby vyhlásit nejdéle 90 dnů před jejich konáním, přičemž volby se musejí konat ve lhůtě 30 dnů před skončením současného funkčního období. Zatím poslední krajské volby se uskutečnily 12. a 13. října 2012.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také silný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý, mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy