Čtyři dny po krajských volbách jsou dohodnuté koalice v deseti ze 13 krajů. Dnes k nim přibyla Vysočina, Ústecký a Zlínský kraj. Dohoda se asi protáhne v Olomouckém kraji, v krajích Karlovarském a Plzeňském povolební vyjednávání uvázla. Krajské volby vyhrálo v deseti krajích hnutí ANO doposud získalo tři hejtmany.
Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík nenavrhne na dnešním zasedání celostátního výboru odklad hlasování o spolupráci s Piráty v parlamentních volbách v roce 2021. S vedením Pirátů se podle něj podařilo domluvit na komunikaci do budoucna. Gazdík to dnes uvedl na Twitteru. Původně chtěl na základě vyjednávání o koalici ve Zlínském kraji hlasování o dva týdny odložit.
"S vedením Pirátů se dnes podařilo dohodnout na komunikaci do budoucna, aby nevznikaly problémy, jakým byl ten včerejší s koalicí ve Zlínském kraji. Nebudu tedy navrhovat odložení hlasování o spolupráci STAN a Pirátů pro volby 2021," uvedl Gazdík.
Ve Zlínském kraji by měla vládnout koalice ANO, Pirátů, ODS a ČSSD v čele s hejtmanem Radimem Holišem, krajským volebním lídrem ANO a starostou Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. V devítičlenné radě obsadí ANO tři křesla, tři budou mít také Piráti, dvě ODS a jedno ČSSD. Subjekty dnes ve Zlíně podepsaly memorandum o dohodě na koalici.
Jednání o koalici se v Olomouckém kraji protáhne ještě na několik dnů. Dohoda do konce tohoto týdne uzavřena zřejmě nebude. Občanští demokraté, o jejichž spolupráci mají zájem Piráti a STAN společně se Spojenci-Koalicí pro Olomoucký kraj, bude po dalším vyjednávacím kole své pozice probírat znovu na regionální radě v pátek. Dnes se sešli znovu s Piráty a STAN, ve čtvrtek bude ODS jednat se Spojenci. V případě dohody by tyto tři strany měly získat v 55členném zastupitelstvu 32 křesel.
Malý či nulový zájem provázel dnešní hlasování z auta pro lidi v izolaci nebo v karanténě kvůli covidu-19. Na stanovištích drive-in mohli od 7:00 do 15:00 hlasovat ve druhém kole senátních voleb. Na většinu ze 44 míst dorazili jednotlivci a někde na voliče čekali marně. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. Senátora lidé volí ve 26 obvodech, standardní volební místnosti se otevřou v pátek a sobotu. Minulou středu měli lidé v karanténě či izolaci k dispozici 78 stanovišť a účast byla vyšší, kromě Prahy se volilo současně do krajských zastupitelstev.
Dosavadní senátor za obvod Strakonice Karel Kratochvíle (ČSSD), který o víkendu mandát neobhájil, podpořil do druhého kola senátních voleb Luboše Peterku (za KDU-ČSL). Peterka, starosta městyse Radomyšl, se v druhém kole střetne s kandidátem ODS, jímž je ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala. Někteří další z neúspěšných kandidátů dosud nikoho nepodpořili.
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš doufá ve spolupráci s novými hejtmany, i když většina bude z opozice. V rozhovoru pro Rádio Z dnes uvedl, že do koaličních jednání v krajích zasahuje příkaz opozičních centrál obejít ANO. "Údajně mají jasný příkaz obejít ANO, je to příprava na sněmovní volby," řekl a doplnil, že ho to mrzí, protože programově má ANO se stranami mnoho společného.
Bývalý hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek na Twitteru napsal, že jej Piráti vyzvali, aby se vzdal mandátu krajského zastupitele. Jeho KDU-ČSL skončila v kraji těsně na druhém místě. Označil to za protiústavní.
Piráti vznesli požadavek, abych se vzdal mandátu krajského zastupitele. Je to za hranou jak ústavnosti, tak i morálky. Takový požadavek nemá obdoby. Dotyčná strana tím dává najevo naprosté pohrdání voliči.
— Jiří Čunek (@CunekJiri) October 7, 2020
Česká pirátská strana odmítla nabídku ANO na koaliční spolupráci na Karlovarsku. Piráti chtějí nadále jednat o vytvoření možné koalice v trojbloku STAN, Piráti a Volba pro Karlovarský kraj (VOK), informoval dnes za zastupitelský klub Pirátů Jindřich Čermák. V kraji tak bude pokračovat hledání varianty většinové koalice, o kterou se pokouší na jedné straně ANO s ODS a na druhé straně trojblok STAN, Piráti a VOK.
V Ústeckém kraji bude zřejmě vládnout vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Uskupení dnes uzavřela společné memorandum. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Koalice bude mít v zastupitelstvu o 55 členech většinu 29 hlasů. Lídři stran to dnes řekli novinářům.
ODS bude mít na jihu Čech hejtmana Martina Kubu. V radě bude mít 3 křesla, stejně jako ČSSD a KDU-ČSL s TOP 09, Jihočeši dvě. Placených míst je šest.
Lídr STAN ve Zlínském kraji Petr Gazdík kritizuje jednání Pirátů, dvojblok v kraji nevytvořili. Podle něj se pirátská strana přiklonila k variantě koalice, kterou chce vítězné ANO sestavit s Piráty, ODS a ČSSD. Gazdík navrhne, aby STAN s Piráty pro parlamentní volby nespolupracovali. Volby do Poslanecké sněmovny budou příští rok.
Ve Zlínském kraji dnes pravděpodobně oznámí ANO, Piráti, ODS a ČSSD vznik společné koalice. ČTK to nezávisle na sobě řekli zástupci ANO a Pirátů. Od 17:00 mají všechny čtyři subjekty naplánované společné jednání ve Zlíně, po něm by vytvoření koalice mohly oficiálně oznámit. Z 45 křesel v zastupitelstvu by jich koalice měla 24.
Krajský výbor KDU-ČSL vyzval zástupce ODS, Pirátů a STAN k vytvoření funkční koalice ve Zlínském kraji. V zastupitelstvu by měla 26 křesel ze 45. Lidovci zároveň odmítli požadavek Pirátů, aby se jejich dosavadní hejtman Jiří Čunek vzdal křesla zastupitele.
Na povolební spolupráci se na Vysočině po krajských volbách dohodlo uskupení ODS a Starostů pro občany s dalšími čtyřmi stranami - Piráty, KDU-ČSL, ČSSD a Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED). O dohodě na povolební spolupráci informoval lídr uskupení a budoucí hejtman Vítězslav Schrek (ODS). Uskupení nyní začne připravovat znění koaliční smlouvy.
Z jednání vypadlo pouze vítězné hnutí ANO, které získalo po volbách deset mandátů, a KSČM, která se jako sedmá v pořadí do krajského zastupitelstva dostala se třemi mandáty. Piráti stejně jako třetí ODS v koalici se Starosty pro občany mají sedm mandátů. Po šesti má KDU-ČSL, ČSSD a Starostové pro Vysočinu.
Lidé, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli koronaviru, mohou dnes rozhodovat o budoucích senátorech z auta. Od 7:00 do 15:00 jsou pro ně budou připraveny volební drive-in stanoviště, stejně jako před týdnem. Stanovišť jsou čtyři desítky, jedno pro každý okres, kde se letos volí do Senátu. Šanci hlasovat z auta mají také ti voliči s koronavirem, kteří mají lékařem či hygienikem nařízenou karanténu od minulé středy.
Voliči v karanténě, kteří budou chtít hlasovat doma, by měli do čtvrtečních 20:00 požádat krajský úřad o hlasování do speciální přenosné volební schránky. Ve čtvrtek a v pátek bude možné volit v sociálních zařízeních, která budou kvůli koronaviru uzavřena a budou patřit bydlištěm do některého z 26 senátních obvodů, kde se zkraje víkendu bude hlasovat.
Lidé mohou ode dneška zpochybnit u správních soudů výsledky a průběh letošních krajských voleb. V případě souběžného prvního kola senátních voleb mají tuto možnost pouze v případě Děčínska, kde mandát obhájil Zbyněk Linhart (za STAN). V případě senátních voleb se musí obracet na Nejvyšší správní soud, stížnosti na regionální volby je třeba adresovat soudům krajským. Desetidenní lhůta skončí v pátek 16. října.
Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012 podepsali dnes v jižních Čechách memorandum o spolupráci. Chtějí vytvořit středopravou čtyřkoalici bez hnutí ANO. Hejtmanem by se měl stát lídr ODS Martin Kuba, prvním náměstkem lídr lidovců František Talíř. Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu.
O koalici vyjednávají i STAN, hnutí ANO a Piráti, jak dnes řekl lídr jihočeského STAN Jiří Švec. Bez ostatních stran ale nemají dost mandátů, aby daly dohromady potřebnou většinu.
Strany ve středních Čechách se dohodly na složení nové krajské rady. STAN a ODS v ní budou mít po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci pro Středočeský kraj jedno. Hejtmankou bude lídryně STAN Petra Pecková, jejím náměstkem Martin Kupka (ODS), řekl po dnešním jednání na krajském úřadě lídr Pirátů Jiří Snížek.
Nová krajská vláda bude mít mimo jiné dva radní pro dopravu, jeden má mít na starosti silniční infrastrukturu a druhý veřejnou dopravu.
Občanští demokraté v Olomouckém kraji vyloučili povolební spolupráci s SPD. O krajské koalici chtějí dál jednat se subjekty, které je osloví. Rozhodla o tom dnes regionální rada ODS. S ODS, která v krajských volbách v Olomouckém kraji skončila čtvrtá, chtějí vytvořit koalici Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj a uskupení Piráti a STAN. Měli by společně v 55členném zastupitelstvu 32 křesel. Obešli by tím vítězné hnutí ANO. Případná menšinová koalice s vítězným hnutím ANO by měla 25 hlasů a závisela by na podpoře dalších politických subjektů v zastupitelstvu, spekulovalo se o SPD.
V Moravskoslezském kraji dnes byla podepsána koaliční dohoda. Na spolupráci se dohodli zástupci vítězného hnutí ANO s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a nově proti předchozímu volebnímu období se sociálními demokraty. Rozložení sil v jedenáctičlenné krajské radě bude rozděleno v poměru 5:3:2:1. Koalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu převahu 46 hlasů. Hejtmanem bude znovu Ivo Vondrák (ANO). V opozici zůstanou Piráti, SPD a komunisté.
Koalice ODS se Starosty pro občany, která v krajských volbách na Vysočině skončila třetí, má čtyři možné koaliční partnery. Usiluje o sestavení krajské vlády bez účasti KSČM a hnutí ANO, které na Vysočině krajské volby vyhrálo. Sdělil to v úterý kandidát na hejtmana za ODS Vítězslav Schrek. Jednání podle něi budou ve středu pokračovat.
STAN v jižních Čechách jedná o možné koalici s Piráty, jedná také s hnutím ANO. Starostové nabízeli nejdřív spolupráci dosavadním koaličním partnerům z kraje, ti ale nabídku odmítli. Řekl to v úterý jihočeský lídr STAN Jiří Švec. Do aliance by potřeboval ještě jednu stranu, aby měla koalice v zastupitelstvu většinu.
Hnutí ANO, které těsně vyhrálo krajské volby ve Zlínském kraji před druhými lidovci, by rádo uzavřelo koalici co nejdříve. Nabídku koaliční spolupráce od něj už dříve dostali Piráti, ODS a ČSSD, což podle volebního lídra ANO Radima Holiše zůstává prioritní složení možné koalice. Ze 45 křesel v zastupitelstvu by jich měla 24. Pokud některá ze stran nabídku odmítne, je ANO připraveno vyjednávat se STAN, řekl v úterý Holiš. Pro ANO chce tři křesla v radě včetně pozice hejtmana. Další schůzky se uskuteční večer.
V obvodu Praha 1 se o víkendu o senátní křeslo utkají Václav Hampl a Miroslava Němcová.
Stížnost ke krajskému soudu kvůli jedinému chybějícímu hlasu nepodá uskupení Pro TOP Vysočinu zřejmě dřív než v pátek, chce ji nechat hlavně formálně správně připravit. Řekl to Zdeněk Dvořák, který stál v čele kandidátky v krajských volbách. Možnost požadovat revizi hlasování připustil hned po sečtení hlasů v sobotu večer, když bylo zřejmé, že koalici chybí k pětiprocentní hranici vstupu do krajského zastupitelstva jediný hlas. Ve volbách získala 4,99 procenta.
Jednání o sestavení krajské koalice v Karlovarském kraji uvázla. Místní - Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí v úterý oznámili, že půjdou do opozice. Zdůvodnili to tím, že nechtějí být nástrojem politikaření velkých stran. Bez jejich hlasů v zastupitelstvu ale nemůže ani ANO s ODS ani STAN s Piráty a Volbou pro Karlovarský kraj (VOK) sestavit koalici.
Předseda středočeské ODS Jan Skopeček se chce soustředit na sněmovní volby v příštím roce a obhájit poslanecký mandát. Svou roli vidí hlavně v centrální politice, proto se ani neucházel o přední místo na kandidátce ODS do krajských voleb. Ve středočeském zastupitelstvu byl čtyři volební období, nyní ho po mnoha letech opouští.
Bývalou ombudsmanku Annu Šabatovou (za Zelené) podpoří ve druhém kole senátních voleb v obvodu Brno-město její protikandidát z prvního kola Jiří Kadeřávek (Piráti), dosluhující senátor Zdeněk Papoušek zvolený za KDU-ČSL a hnutí STAN včetně předsedy Víta Rakušana. Novinářům to řekla Šabatová, která se ve druhém kole voleb utká s bývalým ředitelem Fakultní nemocnice Brno Romanem Krausem (ODS).
Ve vznikající radě Pardubického kraje budou čtyři nová jména, uvedla Česká televize. Funkce nově získají Alexandr Krejčíř, Josef Kozel, Miroslav Krčil a Michaela Matoušková. Mezi radními se naopak neobjeví René Živný, Hana Štěpánová, Václav Kroutil a Bohumil Bernášek, poslední dva se nedostali do zastupitelstva. Koalici po volbách uzavřou 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a STAN, hejtmanem se potřetí stane Martin Netolický (ČSSD), který vedl uskupení 3PK.
STAN a Piráti v Plzeňském kraji vyzvali ODS k jednání o koalici a nabídli občanským demokratům funkci hejtmana. Kdyby se STAN, Piráti a ODS, jež kandidovala s TOP 09, spojily, měly by 25 křesel ve 45členném krajském zastupitelstvu. Řekli to lídři a vyjednavači za STAN a Piráty Josef Bernard a Rudolf Špoták. Vítězné ANO s 12 mandáty by zůstalo v opozici. ODS ale trvá na tom, že bude jednat až od soboty po druhém kole senátních voleb, což se STAN a Pirátům nelíbí.
Kandidát TOP 09 do Senátu v obvodu Rychnov nad Kněžnou Jan Grulich získal podporu do druhého kola od dvou neúspěšných kandidátů, Jany Drejslové (za ODS) a Drahoslava Chudoby (nezávislý). Sám Grulich o další podporu usilovat nebude, řekl. Drejslová i Chudoba vyjádření podpory potvrdili.
V druhém kole se ředitel ZŠ v Dobřanech Grulich, který dostal 24,37 procenta hlasů, utká s Miroslavem Antlem (ZA OBČANY), jež senátorskou funkci obhajuje. Antl v prvním kole vyhrál ziskem 26,44 procenta hlasů. Drejslová skončila s 18,96 procenty hlasů na třetím a Chudoba se 6,91 procenta hlasů na čtvrtém místě.
Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem. Podle dohody s Piráty a ODS budou mít Starostové, kteří s drtivým náskokem volby v Libereckém kraji vyhráli, v radě většinu pěti míst. Piráti a ODS budou mít po dvou mandátech. Do konce příštího týdne chtějí partneři připravit koaliční dohodu a programové prohlášení, aby je mohli schválit členové všech tří stran, řekl v úterý novinářům Půta.
Volby v kraji vyhrálo ANO těsně před ODS. Oba subjekty si zajistily po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.
Na spolupráci se dohodli politici čtyř zmíněných subjektů při večerní schůzce. "Tyto čtyři strany v tuto chvíli deklarují, že jsou připraveny koalici v jižních Čechách vytvořit, deklarují vůli. Dohodli jsme se, že si to všichni probereme ve svých stranických orgánech. A pokud získáme podporu, byli bychom připraveni zítra (v úterý) podepsat memorandum o spolupráci, které by definovalo jasný půdorys koalice," řekl Kuba.
Na jihu Čech bude asi koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012. Hejtman bude Martin Kuba z ODS. V úterý podepíšou dle ODS memorandum o spolupráci.
V Libereckém kraji nejspíš bude vládnout koalice vítězných starostů, ODS a Pirátů. Ke shodě došlo dnes večer, podrobnosti dohody oznámí zítra ráno.
Zástupci dohodnuté koalice v Jihomoravském kraji, KDU-ČSL, Piráti, ODS se Svobodnými a Starostové pro jižní Moravu si rozdělili resorty a místa v radě kraje. Původně měli mít v radě lidovci, Piráti a občanští demokraté po třech zástupcích a Starostové dva. KDU-ČSL nakonec bude mít jen dva posty, ODS čtyři. Novinářům to řekli zástupci stran. Koaliční smlouvu podepíší pravděpodobně příští týden.
V Liberci dnes pokračují vyjednávání vítězných starostů pro Liberecký kraj o koalici s ODS a Piráty. Nejprve se v podvečer sešli Starostové s občanskými demokraty, teď pokračují jednání se zástupci Pirátů. Pokud budou Piráti ochotní přistoupit na model pěti míst v radě pro Starosty a po dvou pro další dvě strany, mohli by se ještě dnes sejít všichni u jednoho stolu. Po jednání to ČTK řekl lídr ODS a starosta Frýdlantu Dan Ramzer.
Piráti v jižních Čechách chtějí v hejtmanské pozici současnou hejtmanku Ivanu Stráskou (ČSSD). Plánují koalici, kdy by v jedenáctičlenné krajské radě měla tři pozice KDU s TOP09, dvě ČSSD, dvě STAN a dvě hnutí Jihočeši. ČTK to dnes řekl volební manažer Pirátů Luboš Kudláček. Volební manažer ČSSD David Šťastný ČTK řekl, že sociální demokraté se budou nabídkou zabývat. Piráti získali v krajských volbách devět mandátů z 55.
Piráti chtějí v kraji koalici bez ANO a ODS, tedy bez dvou subjektů, které byly ve volbách v kraji na prvním, respektive druhém místě. Aliance s TOP 09 a KDU-ČSL, ČSSD, STAN a Jihočechy by měla 31 mandátů z 55.
Strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v jižních Čechách podepsaly dnes memorandum, že budou v dalším vyjednávání o budoucí koalici postupovat společně. Chtějí s dalšími subjekty vytvořit středopravou koalici bez hnutí ANO. tSdwlili to lídr ODS Martin Kuba a místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Lídr ANO František Konečný napsal, že záměr koalice bez ANO nebude komentovat, krajský předseda ANO Libor Moravec řekl, že postup ODS a lidovců respektuje.
Hnutí ANO, které zvítězilo v krajských volbách v Plzeňském kraji, i druhá ODS dnes odmítly tvrzení dalších politických subjektů, že nechtějí jednat a plánují se po druhém kole senátních voleb spolu spojit stejně jako v Plzni. Tam je od roku 2018 koalice ANO, ODS, TOP 09 a ČSSD. ANO podle krajského předsedy Romana Zarzyckého čeká, až se dozví složení vyjednávacích týmů ostatních stran a politických uskupení, které v kraji ve volbách uspěly. Další subjekty to považují za zdržovací taktiku.
Na vedení Královéhradeckého kraje se dnes předběžně dohodly čtyři politické subjekty v čele s ODS. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši by měla vytvořit koalici s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu budou mít 27 hlasů, řekli dnes novinářům zúčastnění politici. Hejtmanem by měl být senátor, dosavadní náměstek hejtmana pro dopravu a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).
Koaliční dohodu by subjekty měly podepsat nejdříve příští týden. Hnutí ANO, ČSSD a Zelení a SPD zřejmě skončí v opozici.
O fatální prohře, absolutním dnu či tragédii hovoří v souvislosti s výsledky KSČM v letošních krajských volbách její regionální představitelé. Komunisté získali zastupitele jen ve čtyřech krajích, počet jejich krajských mandátů se snížil z 86 na 13. Reakcí by podle krajských lídrů měla být změna rázu politiky KSČM, lepší komunikace a někteří vybízí i k personálním změnám ve vedení strany. Kritika se týká i tolerance vlády ANO a ČSSD v čele s předsedou hnutí ANO a premiérem Andrejem Babišem (ANO) a toho, jak se ji daří voličům vysvětlova
Regionální představitelé sociální demokracie většinou nežádají kvůli nevydařeným volbám předčasný konec předsedy strany Jana Hamáčka. Odkazují při tom na to, že Hamáček patří v průzkumech veřejného mínění mezi nejoblíbenější politiky a odmítají připisovat odpovědnost za výsledky předsedovi. Roli hraje také fakt, že vládní stranu čeká v lednu sjezd. Vedení by mělo vyvodit z výsledků "jisté závěry" podle pražského šéfa ČSSD Petra Pavlíka. Hamáček v sobotu při hodnocení výsledků voleb řekl, že se vedení strany vzdát nehodlá.
Vedení komunistů bude s předsedy krajských výborů hodnotit důvody propadu v krajských a senátních volbách v pátek. Místopředseda KSČM Stanislav Grospič řekl, že kvůli nouzovému stavu je možné rozšířit mimořádné zasedání výkonného výboru o předsedy regionů, což se i stane. "Budeme hledat řešení, abychom mohli svolat celý ústřední výbor a vešli jsme se do regulí nouzového stavu. Nikdo nestrká hlavu do písku, nemáme z toho obavu, chceme i jsme připraveni každý nést svůj díl odpovědnosti," řekl.
Hejtmanem Pardubického kraje bude opět Martin Netolický (ČSSD). Jeho uskupení 3PK-Pro prosperující Pardubický kraj se dohodlo s ODS a TOP 09, Koalicí pro Pardubický kraj a STAN. Zástupci všech subjektů dnes podepsali memorandum o politickém uspořádání Pardubického kraje pro roky 2020 až 2024. V opozici skončí vítězné ANO a Piráti.
Jihomoravské ANO jako vítěz voleb nabídlo funkci hejtmana některé ze čtyř stran, které se dohodly na koalici bez vítězného hnutí. ANO chce tak ještě dohodnutou koalici zvrátit a vytvořit novou, aby neskončilo v opozici. ČTK o nabídce řekl dobře informovaný zdroj z krajské polictické scény. Oslovenou stranu ale nejmenoval. Na koalici se dohodli zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu. Hejtman Bohumil Šimek a lídr ANO dnes jen řekl, že nebude situaci komentovat.
ANO vyhrálo volby, ale ihned po nich přišli s dohodou o koalici lidovci, Piráti, ODS se Svobodnými a Starostové pro jižní Moravu. Hejtmanem by měl být lídr lidovců Jan Grolich, strana byla ve volbách druhá.
Vítěz krajských voleb na Vysočině, hnutí ANO, nabídlo podporu hejtmana z jiné strany. Je to reakce na snahu obejít v povolebních jednání vítěze voleb. Situaci při sestavování krajské koalice označil za obtížnou a těžkopádnou. "Proto nabízíme případnou podporu kandidáta na hejtmana z jiného politického subjektu. Měla by být ale respektována vůle občanů, kdy vítěz voleb by měl mít své zastoupení v budoucí krajské koalici. Obcházení vítěze považujeme za podraz na voliče, proto jsme nuceni nabídnout toto řešení," uvedl lídr vítězné kandidátky Martin Kukla.
Vedení KSČM dá po drtivé volební porážce k dispozici své funkce, oznámil to v deníku Právo předseda strany Vojtěch Filip.
Výsledky voleb potvrdily pokračující pád sociální demokracie, která přitom už v lednu rozhodne o tom, zda ji nadále povede Jan Hamáček. Jeho pozice bude nyní oslabená. Přečtěte si analýzu volebních výsledků.
V úterý budou oficiálně vyhlášeny výsledky pouze krajských voleb a senátních voleb na Děčínsku, kde Zbyněk Linhart (za STAN) obhájil místo v horní komoře už v prvním kole. Výsledky z ostatních 26 obvodů budou vyhlášeny až příští týden po druhém kole, které se uskuteční zkraje nadcházejícího víkendu.
Výsledky víkendových krajských voleb a souběžného prvního kola voleb do Senátu dnes projedná Státní volební komise. Zároveň rozhodne o zveřejnění výsledku hlasování v regionálních volbách ve Sbírce zákonů. Tím získají oficiální podobu. Následující den začne běžet desetidenní lhůta, v níž bude možné výsledky případně zpochybnit u soudů.
Zástupci dohodnuté koalice KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu v neděli koaliční smlouvu nepodepíšou. Budou jednat do noci, řekl novinářům brněnský tajemník KDU-ČSL Jakub Hruška. Lídr KDU-ČSL a kandidát na hejtmana Jan Grolich dříve uvedl, že by se možná mohla koaliční smlouva podepisovat už v neděli. "Jednání ale bude do nočních hodin, takže se dnes výstup nepředpokládá," uvedl bez dalších detailů Hruška.
Den po skončení krajských voleb se v některých regionech začínají tvořit nové krajské koalice. Nejdál pokročila vyjednávání v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji.
V Moravskoslezském kraji pravděpodobně bude vládnout vítězné ANO s ODS kandidující spolu s TOP 09, lidovci a nově rovněž s ČSSD. V Jihomoravském kraji se rýsuje koalice KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu. V pondělí by mohli stvrdit memorandum o spolupráci strany v Pardubickém kraji, kde vítězné ANO rovněž zřejmě zůstane v opozici. Na široké koalici všech uskupení v krajském zastupitelstvu kromě hnutí ANO se dnes domluvili lídři stran ve Středočeském kraji.
Piráti v Královéhradeckém kraji podle dosavadního hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD) dostali nabídku na funkci hejtmana v případné koalici s ANO a koalicí ČSSD a Zelení. Taková koalice by měla 23 hlasů ze 45. Piráti nabídku nekomentovali a uvedli, že všechna jednání jsou otevřená. ANO by podle svého lídra Jiřího Dědečka preferovalo trojčlennou vládu vítězné koalice ODS, STAN, Východočeši s ANO a ČSSD a Zelenými, která by měla 28 hlasů.
Starostové pro jižní Moravu a ODS s podporou Svobodných vytvářejí společný zastupitelský klub v jihomoravském zastupitelstvu. Řekli to lídři starostů František Lukl a ODS Jiří Nantl. Obě uskupení se mají stát členy nové koalice spolu s KDU-ČSL a Piráty, která nahradí koalici vedenou ANO. Uskupení bude mít v koalici nejvíce mandátů, a to 16, přesto se podle Lukla nic nemění na tom, že by měl být hejtmanem lidovecký lídr Jan Grolich.
Lídři stran ve středních Čechách se dohodli na široké koalici všech uskupení v krajském zastupitelstvu kromě hnutí ANO. Vítězní STAN povládnou s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj (které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení). Hejtmankou bude volební jednička STAN Petra Pecková. Zástupci stran začínají pracovat na programovém prohlášení, koaliční smlouvu musí nejdříve projednat stranické orgány a zastupitelské kluby.
"Domluvili jsme se na obsazení jednotlivých postů v radě, výborech, v komisích, nalezli jsme na tom shodu. Nalezli jsme shodu také na programových prioritách a teď dále budeme pracovat na programovém prohlášení a samozřejmě celá tato dohoda bude ještě projednána v jednotlivých klubech jednotlivých stran," řekla Pecková. Konkrétní jména a rozdělení křesel v radě zatím zástupci stran nesdělili.
Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák ani přes svůj další úspěch v krajských volbách neplánuje vstup do vrcholné politiky. Jak řekl Rádiu Impuls, dobře odvedená práce je důležitější než ambice, čímž se prý řídí celý život. "Vždycky říkám, že člověk si musí dokázat, co umí, na té úrovni, na které je. My jsme měli docela úspěšné první volební období, teďka nastává to druhé. Takže až naše projekty a vize dotáhneme do konce, tak se o tom můžeme bavit dál. Mám pocit, že dnešní doba je plná ambicí a už méně najdete skutečnou práci a výsledek."
TOP 09 na Vysočině bude žádat u soudu přepočítání hlasů. Podle oficiálních výsledků jí chyběl jeden jediný hlas k tomu, aby se do krajského zastupitelstva dostala. Její voliči ji už v noci po sečtení hlasů informovali o nesrovnalostech ve výsledcích, které sami objevili. Právník Marek Antoš upozorňuje, že nějaká chyba se při sčítání hlasů objevuje celkem běžně.
Hnutí ANO potřebuje vygenerovat další osobnosti typu hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka, řekl ve vysílání rádia Impuls premiér Andrej Babiš. "Budeme to řešit. Musíme vyhodnotit, jak jednotlivé krajské organizace dopadly ve volbách, do jaké míry přispěly výsledkům, nebo zda na ně měly negativní vliv." Andrej Babiš se v rozhovoru vrátil také k tomu, že by za spravedlivější považoval většinový volební systém. "Změna volebního systému není reálná. Šance zavést ho byla za opoziční smlouvy, dnes už je to pasé." Babiš mluvil o úvaze, že by se mohl hejtmanem stát kandidát s největším množstvím preferenčních hlasů.
Čtyři politické subjekty, které se v sobotu předběžně dohodly na koaliční spolupráci ve vedení Pardubického kraje, dnes pokračovaly v dalším jednání. Uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj tvořené ČSSD a hnutím Společně pro kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a STAN chtějí v pondělí podepsat společné memorandum, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Vznikne tak v podstatě staronová koalice, která vedla kraj předchozí čtyři roky.
Majitelka krkonošské Luční boudy a neúspěšná kandidátka ODS v senátních volbách na Trutnovsku Klára Sovová vyslovila před druhým kolem podporu starostovi Vrchlabí, současnému senátorovi Janu Sobotkovi (za STAN). Sobotka první kolo vyhrál a ve druhém se 9. a 10. října utká o křeslo v Senátu se starostou Dvora Králové nad Labem Janem Jarolímem (ANO.
V Karlovarském kraji začalo ANO, vítězné hnutí krajských voleb, jednat o koalici s ODS, Místními a SNK1. V zastupitelstvu by taková koalice měla 24 ze 45 hlasů. Dohoda zatím není jistá. Formát musí ještě potvrdit členové Místních i SNK1 - Starostů našeho kraje. ČTK to dnes řekla náměstkyně hejtmana a krajská předsedkyně ANO Jana Mračková Vildumetzová. Paralelně zkoušejí domluvit koalici i STAN, Piráti a Volba pro Karlovarský kraj (VOK).
Ačkoliv na kandidátkách bylo žen zoufale málo, ve volbách si vedly dobře a překonaly rekord z minulých voleb. Přesto však budou ženy tvořit jen 22 procent zastupitelů, což je jen o 1,78 procentního bodu více než před čtyřmi roky.
Občanští demokraté mají v případné koalici v Libereckém kraji zájem o školství a zdravotnictví. Mimo ODS vyjednávají vítězní Starostové pro Liberecký kraj o koalici i s Piráty. Taková trojkoalice by měla pohodlnou většinu 32 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Stejnou pozici by mohlo mít spojení Starostů s druhým hnutím ANO. S tím ale budou Starostové jednat až v případě, že se s ODS a Piráty nedohodnou, řekl hejtman Martin Půta.
Nejvyšší volební účast v krajských volbách v Plzeňském kraji měla tradičně nejmenší obec v kraji a jedna z nejmenších v Česku - Čilá na Rokycansku. Hlas tam odevzdalo 94,12 procenta voličů, což bylo nejvíce v celé Česku. Ze 17 zapsaných voličů nepřišel jen jeden. Naopak nejmenší účast měli v Semněvicích na Domažlicku, kde volilo 16,17 procenta voličů. Volební komise se tam ze 167 zapsaných voličů dočkala jen 27 hlasujících.
V Ústeckém kraji vítězné ANO jedná o koalici s druhou ODS a třetím STAN. Dohodli se, že hejtmanem by mohl být lídr ANO, poslanec Jan Schiller. Po jednání to řekli lídři uvedených stran. Taková koalice by měla v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 32 mandátů.
Největším skokanem krajských voleb na jihu Čech se stal táborský starosta Štěpán Pavlík. Na kandidátní listině Jihočechů 2012 figuroval na 15. místě. Díky preferenčním hlasům se dostal na třetí pozici a tím do krajského zastupitelstva. Výsledek Jihočechům 2012 přinesl čtyři křesla v krajském zastupitelském sboru.
Prezident Miloš Zeman zhodnotil výsledky voleb. Zatímco v minulosti hovořil o povinnosti volit pro všechny občany, tentokrát oznámil, že v druhém kole senátních voleb volit nepůjde, protože oba kandidáti jsou z opačného názorového břehu.
V Ústeckém kraji vítězné ANO jedná o koalici s druhou ODS a třetím STAN. Dohodli se, že hejtmanem by mohl být lídr ANO, poslanec Schiller.
V Karlovarském kraji začala jednání o nové krajské koalici. Pokouší se ji sestavit nejen vítězné hnutí ANO, ale i blok, který vytvořili druzí STAN, Piráti a Volba pro Karlovarský kraj (VOK). Rozhodnout by mohly strany, které se dostaly do krajského zastupitelstva s menším ziskem.
Podle informací ČTK by jedním z jeho partnerů mohla být ODS, má čtyři mandáty. Do většiny by pak ANO potřebovalo účast dalších subjektů.
Hnutí STAN, které jako druhé získalo osm mandátů, uzavřelo ještě v neděli předběžnou spolupráci s Piráty a VOK. Blok disponuje 17 hlasy a už začal jednat. "Oslovili jsme s naší nabídkou Místní - HNHRM. Ti dostali nabídku i od ANO. Čekáme také na vyjádření SNK1 - Starostové našeho kraje," řekl lídr kandidátky STAN + TOP 09 Petr Kulhánek (KOA).
Koalice v Olomouckém kraji dnes nevznikne. Občanští demokraté rozhodnou o dalším postupu po volbách na jednání regionální rady, řekl dnes jejich volební lídr Dalibor Horák. Sejít by se podle krajského šéfa Michala Záchy měla začátkem příštího týdne. S ODS, která v krajských volbách v Olomouckém kraji skončila čtvrtá, chtějí vytvořit koalici Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj a uskupení Piráti a STAN. Měli by společně v 55členném zastupitelstvu 32 křesel. Obešli by tím vítězné hnutí ANO.
Povolební jednání ve středních Čechách potrvají nejméně dva týdny, řekl dnes lídr kandidátky Pirátů Jiří Snížek. V tak velkém kraji, jako je Středočeský, je podle něj před podpisem koaliční smlouvy nutné dojednat plno věcí. Namátkou jmenoval otázky typu integrace dopravy, další výstavba či optimalizace školství. Piráti budou mimo jiné požadovat ustavení výboru pro územní rozvoj a výboru pro informační technologie. "Výbor pro územní rozvoj je pro nás klíčový, protože Středočeský kraj roste tempem 16 tisíc lidí za rok. Chceme, aby se stavělo rozumně a aby se nemuselo všude jezdit autem," řekl Snížek.
V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu Královéhradeckého kraje mandát zastupitele z končícího volebního období obhájilo 20 lidí. Zbylých 25 zastupitelů bude nových. Tři z nich se do zastupitelstva po odmlce vracejí, a to starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD), starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil (KDU-ČSL) a současná ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Nejvíce zastupitelů je z Hradce Králové, a to 15.
Senátní volby mohou obměnit složení sněmovny. Do finále postoupili po nynějším víkendovém prvním kole tři poslanci, a to Jiří Mašek (ANO), Miroslava Němcová a Petr Bendl (oba ODS). Pokud by se stali senátory, poslanecký mandát by jim zanikl a jejich místo v dolní komoře by obsadili náhradníci. O místo v horní komoře se ucházelo celkem sedm poslanců, a to tři z KSČM a po dvou z hnutí ANO a z ODS.
Výsledek krajských voleb je pro Martina Netolického (ČSSD) schizofrenní. Hejtman Pardubického kraje ve vysílání Rádia Impuls řekl, že v celkovém kontextu ČSSD utrpěla těžkou porážku. Právě v jeho kraji ale partaj šla cestou společné koalice se starosty z menších měst, což se vyplatilo a hejtmanem tak Netolický zůstává. Celostátní debakl podle něj na odstoupení současného šéfa sociální demokracie Jana Hamáčka není. "Tohle jsou předčasné otázky, já ho k tomu určitě vyzývat nebudu, protože jsem v průběhu volební kampaně i v jeho vystoupeních neviděl nijak dramatickou chybu. Naopak, myslím si, že v rámci i té koronavirové krize vystupoval velmi dobře." Podle něj ve skutečnosti není výsledek hnutí Andreje Babiše tak růžový, jak se o tom mluví.
Celkem pět lidí odmítlo během uplynulých krajských a senátních voleb ve volebních místnostech v Olomouckém kraji volit v roušce. Hlasování bylo těmto voličům umožněno, jejich jednání bude však mít dohru u přestupkové komise, uvedla krajská policejní mluvčí Tereza Neubauerová. Žádné další problémy v souvislosti s volbami v kraji policisté řešit nemuseli.
Jan Zahradník (ODS) potvrdil svou pověst osvědčeného sběratele preferenčních hlasů i při letošních krajských volbách. Ze 13. místa jej přednostní hlasy vynesly na druhou pozici a opět mu zajistily místo v zastupitelstvu. "Samozřejmě, že mě to těší. Ale já jsem hlavně rád za výsledek, kterého ODS v Jihočeském kraji dosáhla. Je to velká zásluha (krajského předsedy) Martina Kuby, který dokázal vytvořit skvělý tým," řekl jednasedmdesátiletý Zahradník.
U voličů v karanténě nevyhrálo ANO krajské volby ani v jednom z regionů. Nejlépe si vedly KDU-ČSL, ODS, Starostové a TOP 09, uvedla Česká televize.
Pokud se dá po prvním kole letošních senátních voleb mluvit o jejich vítězi, budou to nepochybně Starostové a nezávislí. Do druhého kola proklouzlo hned deset jejich kandidátů, přičemž osm z nich dostalo v prvním kole nejvíce hlasů.
Vytvoření povolební koalice v Plzeňském kraji bude podle lídrů stran trvat ještě několik dnů. ANO, vítěz krajských voleb, se odpoledne sejde s několika možnými spojenci, s jakými neupřesnilo. S rychlou dohodou nepočítá stejně jako ODS. Občanští demokraté budou mít večer regionální radu a chtějí se soustředit na pomoc svému kandidátovi do Senátu za Plzeň-město do druhého kola senátních voleb příští týden.
Občanští demokraté, kteří v krajských volbách na Vysočině skončili třetí, hledají koaliční partnery, kteří by akceptovali, kdyby byl hejtman z ODS. Nepředstavují si, že by mělo nejvyšší funkci v krajské hierarchii obsadit vítězné hnutí ANO, řekl lídr společné kandidátky ODS a Starostů pro občany Vítězslav Schrek.
"Pokud se někdo diví, že s Andrejem Babišem nechce nikdo dělat koalici, tak je to tím, že 7 let všechny ostatní strany uráží," řekl v Partii Zbyněk Stanjura.
Z devíti radních Pardubického kraje se jich sedm znovu dostalo do zastupitelstva. Neuspěli jen dva, kteří kandidovali za ČSSD - dosavadní radní pro školství Bohumil Bernášek byl na devátém místě kandidátky, radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil až na 19. pozici.
Hnutí ANO luxuje voliče komunistům. V povolebním studiu Rádia Impuls to připustil odcházející hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček z KSČM. On sám podle svých slov zná několik lidí, kteří se otočili ke komunistům zády poté, co vláda Andreje Babiše přidala důchodcům jednorázový pětitisícový příspěvek. Sám Bubeníček ale z čela krajského úřadu odchází podle svých slov s čistým štítem. "Já si myslím, že se v tom kraji něco udělalo. Je otázka, kde jsou ti lidé, co dlouhodobě chválili růst Ústeckého kraje? Ti, co byli spokojení, tak nešli k volbám a ti nespokojení k volbám šli. Jinak si ten obrovský propad neumím vysvětlit." Zároveň Bubeníček vyjádřil obavu, že se do vedení hejtmanství dostanou strany, po kterých 8 let žehlil průšvihy.
Premiér Andrej Babiš v Blesku řekl, že ho mrzí propad ČSSD ve volbách. Jan Hamáček se podle premiéra choval korektně. Hlasy pro ČSSD podle něj odešly k Pirátům a SPD, ne k ANO.
Andrej Babiš je silný soupeř. Takovými slovy v živém vysílání Rádia Impuls komentoval hejtman Jiří Čunek těsný souboj jeho strany s hnutím ANO ve Zlínském kraji. S rozdílem pouhého půlprocenta hlasů tam nakonec zvítězilo hnutí Andreje Babiše. Podle Čunka je ale v tomto případě pořadí na prvních dvou místech nepodstatné. "Nezáleží jenom na tom, kdo je první a kdo druhý, ale také na počtu mandátů a zda bude s kým sestavit koalici. Kdybychom získali to půlprocentní prvenství, tak bych byl samozřejmě rád, ale bylo by to málo." Kdo bude hejtmanem, Čunek zatím říct nedokáže. Jednání stále probíhají.
Sociálnědemokratický senátor Jan Žaloudík probere se svou ČSSD, zda si nechá mandát jihomoravského zastupitele. Díky preferenčním hlasům získal v krajských volbách jeden ze čtyř mandátů z 25. místa kandidátky jihomoravské ČSSD. Žaloudík řekl, že se ziskem mandátu nepočítal, za dva roky mu vyprší senátorský mandát a kandidovat už nehodlá. Lídr ČSSD Marek Šlapal uvedl, že by byl za Žaloudíkovu pomoc v zastupitelstvu rád.
"Pan premiér neumí prohrávat. Nám se také stalo, že jsme vyhráli a primátorem se stal kolega z hnutí ANO, a neslyšel jsem pana premiéra říkat, že se zachovali nesportovně," uvedl Stanura.
"Jednání v krajích samozřejmě probíhají i s hnutím ANO, mrzí mě komentář pana premiéra, že jde o nesportovní chování," komentuje vyjednávání o koalicích Ivan Bartoš s tím, že jeho zástupci jednají i s vítěznými subjekty a nesnaží se primárně hnutí ANO obejít. "Kdyby byl pan premiér jako Pinoccio a my mu vždy odřezávali nos, kdykoliv zalže, tak moji rodiče mají na Janově celý rok čím topit," řekl.
Krajské volby jsou vždycky tak trochu referendem o celostátní politice, ČSSD doplácí na vládu s hnutím ANO. Rozhodnutí vstoupit do vlády s Andrejem Babišem nepřineslo kýžený efekt, ale nevíme, jak by to dopadlo v opačném případě, říká v rozhovoru pro DVTV místopředseda ČSSD Michal Šmarda.
"Tam, kde to bude možné, bude snaha nás vyšachovat do opozice. Patří to k politice, uvidíme, jak to dopadne. Rozumím ODS, že se bude snažit vytvořit na celostátní úrovni subjekt, který by našemu hnutí tvořil konkurenci, každý chce ve volbách vyhrát, je to přirozené," uvedl Jaroslav Faltýnek (ANO).
Někteří lídři již hovoří o koalici do parlamentních voleb. Tu podpořil v Partii jak Zbyněk Stanjura, tak předseda Pirátů Ivan Bartoš, podle něhož bude stěžejní programový průnik.
Pokud máme vyhrát příští rok volby a sestavit vládu, preferuji vytvoření předvolební koalice v čele s @P_Fiala . Tak máme šanci zvítězit a postavit vládu. @Zbynek_Stanjura na @CNNPrima
— ODS (@ODScz) October 4, 2020
"My se za trpaslíka nepovažujeme i pan prezident ve své politické kariéře prožil velké porážky, takové označení nás nerozhodí. Naším cílem je vyhrát příští volby a postavit vládu," reagoval Zbyněk Stanjura (ODS) na komentář prezidenta.
"Když prohraji, je to obrovská výzva a nabíjí mě bojovností. Sociální demokracie má před sebou velký a těžký boj, který bude složitý, ale věřím, že v ní uspěje," dodal k volebnímu neúspěchu Roman Onderka.
Ukazuje se, že hnutí ANO může skončit v opozici i v regionech, kde zvítězilo. Aktuálně.cz přináší přehled situace v jednotlivých krajích.
Středočeská ODS respektuje právo vítěze voleb určit si hejtmana, řekl lídr ODS Kupka České televizi. Vítězní STAN chtějí do čela kraje svou lídryni Peckovou.
"Je to úspěch, získali jsme 114 mandátů, polepšili jsme si o 50 procent. Určitě budeme mít i nějaké hejtmany. Naše cíle jsme splnili a myslím, že je dokončíme v parlamentních volbách příští rok," hodnotí výsledky voleb předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.
V Jihomoravském kraji by dnes večer možná mohli zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS s podporou Svobodných a Starostové pro jižní Moravu podepsat koaliční smlouvu, řekl lídr KDU-ČSL Jan Grolich, který by se měl stát hejtmanem. Podle něj bude záležet, jak se strany dohodnou, ale také na vnitrostranických schvalovacích procesech. Volby vyhrálo v kraji ANO před KDU-ČSL a Piráty.
"Je to prohra, nevíce mě mrzí, že se nám nepodařilo dostat do všech zastupitelstev v republice," komentuje výsledky voleb Roman Onderka (ČSSD). V sociálně slabých regionech, jako je Karlovarsko či Ústecko, kde sociální demokracie tradičně vítězila, jim podle Onderky "vyluxovaly" voliče SPD a hnutí ANO.
Za zdrcující porážku označil výsledek voleb předseda komunistů v Ústeckém kraji Pavel Vodseďálek. KSČM vládla na severu Čech osm let, nyní ze 13 zastupitelských mandátů obhájila čtyři. Do výsledku se podle komunistů v kraji promítla celorepubliková politika i koronavirus a obava starších voličů z účasti na hlasování. "Očekávali jsme, že bude trochu horší výsledek, ale že to bude zdrcující prohra, ne," řekl Vodseďálek. "Mrzí nás, že lidi mají krátkou paměť, že zapomněli, co tady sdružení jako ODS napáchala. Myslím, že za těch osm let v zastupitelstvu se nemáme za co stydět, řešili jsme problémy, které tady vznikly v předchozích vládách," uvedl.
"Jsem spokojený, Piráti v krajských volbách výrazně posílili. Dali jsme si cíl, že bychom chtěli mít zastoupení ve všech krajích a mít alespoň 100 zastupitelů," hodnotí výsledek voleb předseda pirátské strany Ivan Bartoš. Čistě pirátských zastupitelů je nyní 99, další ale postoupili v Olomouckém kraji v koalici a zastupitele má hnutí i na pražském magistrátu.
"Divím se, že jsme dosáhli tak výborného výsledku po mediální masáži před volbami," řekl v Partii Jaroslav Faltýnek (ANO) a poděkoval voličům, že hnutí podpořili. Ve Středočeském kraji, kde hnutí nezvítězilo, dosavadní hejtmanku Jaroslavu Jermanovou podle něj poškodily "pseudokauzičky", přestože dle jeho hodnocení odvedla dobrou práci.
Starostové zvítězili v Libereckém kraji ve většině z 215 měst a obcí. Podle údajů zveřejněných na Volby.cz skončili Starostové pro Liberecký kraj na prvním místě ve 200 obcích, nejvíc hlasů dostali ve Svojkově na Českolipsku, kde pro ně hlasovalo 76,15 procenta voličů. ANO zvítězilo jenom v deseti obcích. V Lukách a Volfarticích na Českolipsku získala obě uskupení stejnou podporu. V Troskovicích na Semilsku vyhráli Piráti, ve Stvolínkách na Českolipsku Změna pro lidi a pro krajinu a ve Vrchovanech na Českolipsku ČSSD.
Piráti na jihu Čech preferují koalici bez dvou nejsilnějších subjektů ANO a ODS. Jednalo by se o alianci s TOP 09 a KDU-ČSL, ČSSD, STAN a Jihočechy, uvedla Česká televize.
Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek na Twitteru kritizuje slova prezidenta Miloše Zemana o snaze dalších stran vytvořit v krajích koalice bez vítězného hnutí ANO.
Zeman: “Koalice bez ANO jsou spiknutím poražených”. To je nepravdivý plk. Kdo získal mandáty nebyl poražen a vítězem je dohodnutá většina. Jedinou “koalicí poražených”byla Rusnokova vláda. Nikým nevolení Zemanovi kumpáni vládli proti vůli sněmovny a pak ve volbách propadli.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) October 4, 2020
Jaroslava Jermanová necítí výsledek voleb ve Středočeském kraji jako porážku. Dosluhující středočeská hejtmanka v živém vysílání Rádia Impuls řekla, že výsledek voleb nebere nijak tragicky. Vyzdvihla, že získala 4 a půl tisíce preferenčních hlasů. Ke svým kauzám by se raději nevracela. Jsou podle ní osobní záležitostí a v politice by se prý měla hodnotit odvedená práce pro region. "Já neříkám, že necítím svůj díl viny. Za své přešlapy jsem se snad tisíckrát omluvila a v tuto chvíli s tím asi nic neudělám. Rozhodně jsem nic neprovedla vzhledem k hospodaření kraje. Důležité jsou výsledky a ty vidět jsou."
Hnutí ANO, které těsně vyhrálo volby ve Zlínském kraji před druhou KDU-ČSL, ovládlo hlasování i v samotném Zlíně. Ve městě získalo 19,61 procenta hlasů. Ještě výrazněji uspělo v Rožnově pod Radhoštěm, kde je starostou jeho volební lídr Radim Holiš. V šestnáctitisícovém městě na Vsetínsku dostalo 24,52 procenta hlasů. Lidovci současného hejtmana Jiřího Čunka vyhráli volby ve Vsetíně, kde byl donedávna starostou, a to ziskem 20,94 procenta hlasů, uvedl server Volby.cz.
Hnutí STAN, které vyhrálo krajské volby ve středních Čechách, jedná o široké koalici se všemi ostatními stranami s výjimkou ANO. První společná schůzka se uskutečnila v sobotu večer a dnes odpoledne jednání pokračují. Hejtmankou by měla být lídryně STAN Petra Pecková, což podle ní zatím nikdo nezpochybňuje. Pecková dnes uvedla, že pokud by skutečně nastoupila do vedení kraje, musela by vyřešit své angažmá v Mnichovicích u Prahy, kde je starostkou.
Největším pomyslným skokanem co do počtu preferenčních hlasů na jednotlivých kandidátkách stran v Olomouckém kraji se v krajských volbách stal starosta Nákla Marek Ošťádal. Na kandidátce Pirátů a starostů kandidoval na posledním 60. místě, dostal však třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů. Množství preferenčních hlasů obdržel také kandidát ODS, starosta Uničova Radek Vincour. Byl na 49. místě kandidátní listiny, v počtu preferenčních hlasů pro lidi na kandidátce ODS byl pátý. Ani Ošťádalovi ani Vincourovi to však mandát nepřineslo.
Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na Twitteru poděkoval voličům za velký počet preferenčních hlasů, chce však na Vysočině zůstat řadovým zastupitelem, aby se mohl naplno věnovat Senátu.
Velmi děkuji za podporu ODS a Starostů pro občany na Vysočině . Velkou podporou a povzbuzením je pro mě opravdu velký počet preferenčních hlasů, které jsem obdržel. Nadále však počítám s pozicí řadového zastupitele (zastupitelstvo cca 1x za 2 měsíce). Hlavní zůstává Senát.
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) October 4, 2020
Twitterem již kolují o odlehčenější příspěvky, než je domluva krajských koalic. Například fotografie manažera KDU-ČSL, který slíbil, že pokud získají lidovci ve volbách v Jihomoravském kraji více hlasů než v roce 2016, bude měsíc chodit ve skotském v kiltu.
Tohle je volební manažer @kducsl v Jihomoravském kraji František Černín. Řekl, že když budou mít lidovci víc hlasů, než v roce 2016, bude chodit v kiltu. Měsíc. A jak řekl, tak činí... pic.twitter.com/a2N4KSb9Sv
— Barbora Měchurová (@Mechurova_CT) October 3, 2020
Moravskoslezský kraj povede koalice vítězného ANO s ODS, lidovci a nově rovněž s ČSSD, oznámil dosavadní hejtman Ivo Vondrák České televizi. V 65členném zastupitelstvu bude mít 46 hlasů.
Prezident očekává, že předsedou Senátu zůstane místopředseda ODS Miloš Vystrčil, s nímž má spor kvůli jeho cestě na Tchaj-wan, a přestal ho tak zvát na pravidelnou schůzku nejvyšších ústavních činitelů.
Lídra vítězného jihomoravského ANO Bohumila Šimka nepřekvapilo, že po volbách oznámili dohodu na koalici zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu. Šimek řekl, že je teď trend obcházet vítěze voleb. Povolební jednání ale stále považuje za neuzavřená. Volby vyhrálo ANO před KDU-ČSL. Šimek je nyní hejtmanem.
Hnutí ANO, které v krajských volbách ve Zlínském kraji těsně zvítězilo před druhými lidovci, usiluje o funkci hejtmana a několik míst v radě, řekl volební lídr ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku Radim Holiš. Povolební vyjednávání podle něj zatím ANO vede se subjekty, které se vymezily proti schválené stavbě nové krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Její vznik prosazuje KDU-ČSL dosavadního hejtmana Jiřího Čunka a také STAN.
Vítězné hnutí ANO dominovalo ve volbách v Jihomoravském kraji téměř ve všech okresech s výjimkou Hodonínska, kde vyhrála KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního webu Českého statistického úřadu. Největší podporu mělo ANO na Znojemsku, a to přes 26 procent, lidovci měli na Hodonínsku více než 21 procent.
Možné spojení středopravicových konzervativních politických stran do sněmovních voleb podle prezidenta Miloše Zemana nemá šanci na úspěch. "Spojí-li se několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík, ale nikdy nevznikne obr," řekl. "V tomto směru jsou Piráti o něco věrohodnější než ti pětiprocentní trpaslíci, kteří se chtějí přidat pod křídla větších stran," dodal.
Prezident Miloš Zeman v Partii oznámil, že ve druhém kolem senátních voleb v Praze 5 volit nebude. "Volit již nepůjdu, protože můj kandidát neuspěl, skončil na třetím místě," přiznal nepřímo, že odevzdal hlas Miloslavu Ludvíkovi, který kandidoval za ANO a ČSSD. Michael Žantovský a Václav Láska, kteří do druhého kola postoupili, jsou podle něj na druhém konci názorového spektra, než je jeho. Za osobně přijatelnějšího označil Žantovského, svůj hlas mu ale nedá.
Prezident Miloš Zeman považuje za překvapivý propad levicových stran ČSSD a KSČM ve volbách. Svědčí to o tom, že nemají v čele ty nejschopnější lídry, řekl dnes v rozhovoru v televizi Prima. Je podle něj správně, že předsedou sociální demokracie zůstane vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Za ním jsou totiž podle Zemana daleko horší lidé, a to místopředsedové strany.
Prezident Miloš Zeman se v pořadu Partie na CNN Prima News postavil kriticky vůči tomu, že v mnoha krajích opoziční strany sestavují koalice proti vítěznému hnutí ANO. "Bohužel v české politické realitě je taková vzpoura méně schopných, nebo chcete-li poražených. A tyto poražené strany pak vytvoří proti vítězi vlastní splácanou koalici, což není sportovní," řekl.
Voličům na sociálních sítích poděkoval za podporu také Jaroslav Foldyna, který byl trojkou na kandidátce SPD, ale díky 3753 hlasům se dokázal vyšplhat až na první místo. Získal dokonce nejvíce preferenčních hlasů v kraji, následován starostou Kadaně Jiřím Kulhánkem (ODS) s 2962 "kroužků", třetím nejúspěšnějším politikem byl Zbyněk Linhart (STAN) s 2581, který uspěl na Děčínsku i v senátních volbách.
Rád bych poděkoval všem voličům, že se zúčastnili krajských voleb.
— Jaroslav Foldyna (@FoldynaJaroslav) October 4, 2020
Především bych pak ale samozřejmě chtěl poděkovat těm, kdo dali svůj hlas SPD, nebo dokonce mně osobně. Za toto Vaše rozhodnutí děkuji, vážím si jej, a zároveň jej vnímám jako velký závazek. 🇨🇿 pic.twitter.com/oBow0BBvPs
Jak si jednotlivé strany vedly v porovnání s minulými krajskými volbami? Kolik mandátů navíc získali vítězové a kdo naopak vliv v kraji ztrácí? Přinášíme přehledné srovnání.
Kladenská kandidátka do Senátu Adéla Šípková na svém Twitteru poděkovala voličům za důvěru a prosí je o podporu i ve druhém kole. V něm se utká s Petrem Bendlem (ODS), kterého porazila o 1594 hlasů.
POSTUPUJI DO 2. KOLA SENÁTNÍCH VOLEB!
— Adéla Šípová - kandidátka do Senátu za Kladno (@adela_sipova) October 4, 2020
Děkuji vám moc za vaší důvěru, díky které jste mě tam dostali!
Takže...pokračujeme v jízdě! V pátek a v sobotu jsem si trochu odpočinula. Měla jsem tušení, že budu potřebovat ještě zabojovat ve druhém kole. Pojďte do toho se mnou! 💪 pic.twitter.com/LTeIGvco4R
Hejtman Olomouckého kraje a člen předsednictva hnutí ANO Ladislav Okleštěk si v rozhovoru v DVTV pochvaluje výsledky voleb. Europoslankyni Radku Maxovou označil za zbabělou, že hnutí opouští, podle něj by bez něj byla nula.
Michael Žantovský, který bude v druhém kole usilovat o senátorské křeslo za Prahu 5, si pochvaluje 38procentní volební účast ve svém obvodu. Za vítěze tak označil především voliče.
Vítězi těchto voleb jsou voliči! Úžasných víc než 38% účast v mém senátním obvodě. Díky Vám jdu do druhého kola z prvního místa s pokorou, ale i s optimismem.
— Michael Zantovsky (@zantov) October 4, 2020
Hnutí ANO, které v krajských volbách na Vysočině zvítězilo se ziskem deseti mandátů, začalo jednat o koalici. Podle lídra Martina Kukly bude preferovat trojkoalici. Jednání označil Kukla za slibná. "Byly už první schůzky skoro se všemi, budeme ještě v jednání pokračovat, mám z toho dobrý pocit. Já preferuji trojkoalici, ale nebráníme se ani vyššímu počtu," řekl Kukla. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu by na Vysočině většinu 24 hlasů získalo ANO spolu s druhými Piráty a třetí koalicí ODS se Starosty pro občany. Obě uskupení získala po sedmi mandátech. Při spolupráci s jedním z nich, by mohla být třetím do koalice některá ze tří stran, která z voleb odešla se šesti mandáty - ČSSD, Starostové pro Vysočinu (STAN a SNK ED) nebo KDU-ČSL.
Jiří Burian (ODS), který obhajuje senátorské křeslo na Příbramsku, považuje za fantastické, že se mu po napínavém souboji s ředitelem příbramské nemocnice Stanislavem Holobradou (ČSSD) podařilo postoupit do druhého kola. "Je to fantastické, protože jsem byl hodně dlouho na třetím místě a rozhodl pravděpodobně poslední okrsek," uvedl Burian. Vítězem prvního kola senátních voleb v obvodu Příbram je starosta Petrovic Petr Štěpánek (STAN), který získal 21,98 procenta hlasů. Druhý Burian má 16,19 procenta. Rozdíl mezi Burianem a v pořadí třetím Holobradou s 16,13 procenta byl 26 hlasů.
V Karlovarském kraji získala nejvíce přednostních hlasů Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Bývalé hejtmance a současné náměstkyni hejtmana a poslankyni dalo preferenční hlas 3194 lidí, přeskočila tak lídra kandidátky ANO Petr Kubise. Nyní vyjednává o možné koalici.
Nejvíce preferenčních hlasů ve Zlínském kraji získal lídr druhých lidovců Jiří Čunek, a to 9083. Před čtyřmi lety jich současný hejtman měl 14 468, což bylo tehdy nejvíce v celé České republice. Na pomyslné stříbrné příčce skončila letos v kraji bývalá europoslankyně a jednička kandidátky ČSSD Olga Sehnalová s 3606 hlasy, třetí lídr vítězného hnutí ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš jich nasbíral 2857.
Moravskoslezskému krajskému zastupitelstvu budou dominovat muži, kteří budou představovat 80 procent zastupitelů. Je to více než mělo před čtyřmi lety po volbách stávající zastupitelstvo - 75,38 procenta. Proti předchozímu období ale zastupitelstvo mírně omládne. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem.
Ačkoliv se předseda ČSSD Jan Hamáček v průzkumech důvěryhodnosti politiků pravidelně umisťuje společně s Janou Maláčovou v desítce neoblíbenějších, sociální demokracie v letošních volbách propadla. Podle politologa Petra Justa je nutné rozlišit jeho roli ministra a šéfa krizového štábu a předsedy strany. "Byla to reakce na jeho roli v řešení pandemie, ta důvěra byla spojena spíše s Hamáčkem, coby ministrem vnitra, kdy dokázal zastínit ANO. Kdyby však byl hodnocen jako předseda ČSSD, jeho podpora by byla pravděpodobně nižší," řekl Just v České televizi.
Ne všichni starostové na kandidátce Starostů pro Vysočinu ve svých městech zvítězili. Zisk koalice tvořené hnutím STAN a SNK ED v letošních krajských volbách je přesto o čtyři procenta vyšší než byl před čtyřmi lety. Víc si žádná strana kandidující i před čtyřmi lety na Vysočině nepolepšila. V Pacově na Pelhřimovsku, kde je starostou lídr kandidátky Lukáš Vlček, hlasovalo pro Starosty pro Vysočinu 49,9 procenta voličů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
V Pardubickém kraji pokračují vyjednávání o možné koalici ODS, TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj a STAN pod vedením Martina Netolického. Vítězné ANO s největší pravděpodobností čeká opozice.
V #Pardubickykraj dnes budou pokračovat jednání o staronové koalici pod vedením hejtmana Martina Netolického. Měnit se ale nejspíš bude složení krajské rady, protože @ODScz získala silnější mandát než v r. 2016. Vítězné hnutí ANO tak s největší pravděpodobností čeká opozice. https://t.co/3artJ7HOQx
— Josef Ženatý (@josefzenaty) October 4, 2020
Nejmenší zájem o krajské volby byl v Karlovarském kraji ve Vřesové na Sokolovsku. K volbám tam přišlo jen 13,61 procenta lidí. Vřesová mívá nízkou volební účast tradičně. Letos ze 316 voličů přišlo volit jen 43 lidí. Nejvíce z nich dalo hlas hnutí ANO, na druhém místě se umístila Strana zelených a hnutí Místní se stejným ziskem. Naopak nejvyšší volební účast měla obec Hájek na Karlovarsku, kde přišlo hlasovat 70,28 procent voličů, vyplývá z údajů serveru Volby.cz.
Svá křesla si po letošních volbách do krajského zastupitelstva ve Zlínském kraji udrželo 15 lidí. Nově tedy mandát zastupitele získalo 30 politiků. Mezi nimi jsou například někdejší europoslankyně Olga Sehnalová (nestr. za ČSSD), poslankyně a bývalá senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD) nebo někdejší mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivo Mitáček, který jako nestraník figuroval na kandidátce Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu usedne devět žen, stejně jako v minulém volebním období.
Vítězní STAN ve Středočeském kraji preferuje koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj (TOP 09, Zelení, Hlas).
STAN STC by mohl složit křehké koalice pouze s ODS, pouze s ANO, bez ODS a bez ANO jen s Piráty a Spojenci, nebo některé další permutace. Protože STC kraj potřebuje radikální změnu, preferujeme širokou koalici STAN+ODS+Piráti+Spojenci. Doufám, že to nepohřbí nároky malých stran.
— Věslav Michalik (@VeslavM) October 4, 2020
Předseda Senátu Miloš Vystrčil dále počítá s funkcí řadového zastupitele.
Velmi děkuji za podporu ODS a Starostů pro občany na Vysočině . Velkou podporou a povzbuzením je pro mě opravdu velký počet preferenčních hlasů, které jsem obdržel. Nadále však počítám s pozicí řadového zastupitele (zastupitelstvo cca 1x za 2 měsíce). Hlavní zůstává Senát.
— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) October 4, 2020
Komunista Jiří Dolejš reaguje na povolební debaty po neúspěchu jeho strany.
Všem těm, co KSCM ted radí aby pomohla pravici povalit Babise. Pokud chce ceska levice odlakat od ANO sve volice zpet, tak ne tím, ze z premiera udela velke ZLO, ale ze prakticky ukaze v čem může být socialnejsi a pro neprivilegovane prinosnejsi.
— Jiri Dolejs (@DolejsJiri) October 4, 2020
Starostům by podle analýzy ČTK mělo za týden přibýt přinejmenším šest senátorů z deseti možných. ODS by měla minimálně tři senátorská křesla obhájit a ČSSD by mohla počítat alespoň s jedním, podobně jako KDU-ČSL a hnutí Senátor 21. Jednoho senátora by měli z letošních voleb získat i Piráti. Mandát nejspíš obhájí Ivo Valenta (za Soukromníky). Zástupci ANO v žádném z devíti obvodů nepostoupili do finále s náskokem, který by je jednoznačně favorizoval.
Senátorský mandát by i s ohledem na sázkové kurzy měli obhájit kandidáti Starostů Jan Sobotka na Trutnovsku, Jiří Vosecký na Českolipsku a David Smoljak v Praze 9. Přidat by se k nim měli Miroslav Plevný na Chebsku, Pavel Kárník na Kolínsku a Marek Ošťádal na Olomoucku.
Za zastupitelské mandáty získané v letošních krajských volbách dostane nejvíc peněz hnutí ANO. Bude mu náležet roční příspěvek od státu 44,5 milionu korun. Výrazně si kvůli propadu pohorší ČSSD a KSČM. Sociální demokraté ztratí proti předchozím krajským volbám před čtyřmi lety 22 milionů korun ročně a komunisté 18,25 milionu. Jejich roční příspěvky budou 9,25 milionu a 3,25 milionu korun.
Výrazně si polepší Piráti. Zatímco po volbách 2016 měli nárok na 1,25 milionu korun ročně, teď to bude 24,75 milionu korun. Stejně bude dostávat ODS, polepší si skoro o šest milionů. Skoro dvojnásobné příspěvky bude stát posílat proti stavu po volbách před čtyřmi lety hnutí SPD, a to 8,75 milionu korun. Polepší si také kasa hnutí STAN, z 9,5 milionu na 17,25 milionu korun.
Nejvíce zastupitelských mandátů ztratily v letošních krajských volbách ČSSD a KSČM. Naopak Piráti jich získali asi 20krát více než před čtyřmi lety, a to 99. Skoro dvojnásobný počet zastupitelských křesel, konkrétně 35, bude mít v krajích hnutí SPD.
Vládní sociální demokraté přišli o 88 zastupitelů a budou jich mít 37. Počet krajských mandátů komunistů se sníží z 86 na 13. Propad o osm na 53 křesel regionálních zastupitelů zaznamenali i lidovci.
Vítězné vládní hnutí ANO si polepšilo o dva na 178 mandátů. O 31 krajských zastupitelů víc bude mít hnutí STAN, a to 69. Počet zastupitelů ODS vzrostl po letošních volbách ze 76 na 99. TOP 09 si zachová 19 krajských zastupitelů.
První kolo senátních voleb vyhráli Starostové. Jejich kandidáti postoupili v deseti z 27 obvodů a jeden mandát obhájili už v úvodním kole. Kandidáti navržení ODS uspěli v deseti obvodech, ANO v devíti, KDU-ČSL v sedmi. Adepti navržení ČSSD, která obhajovala deset křesel, se prosadili ve třech obvodech.
Kandidáti nominovaní TOP 09 postoupili ve třech obvodech, adepti Pirátů a hnutí Senátor 21 ve dvou. KSČM, SPD ani Trikolóra se neprosadily.
Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které byly zveřejněny na volebním webu. K volbám přišlo 36,74 procenta voličů.
Promítnutím krajských voleb na sněmovní by vláda přišla o podporu. Pokud by se výsledky nynějších krajských voleb převedly odhadem na volby do sněmovny, znamenalo by to zásadní komplikaci pro nynější vládní koalici. Hnutí ANO by podle propočtu ČTK přišlo o 18 poslanců, ČSSD o dva, ale do sněmovny by se nedostala KSČM, která vládu toleruje a podporuje řadu jejích návrhů. Výsledek propočtu mandátů, který provedla ČTK, však nebere v potaz případné hlasování v Praze, kde se nyní zastupitelstvo nevolilo. Přepočet zároveň bere v potaz váhu jednotlivých stran v krajských volebních koalicích.
Tradičně nejméně lidí v pátek a dnes odvolilo do krajských voleb v Ústeckém kraji v tzv. sociálně vyloučených lokalitách. Místy volební účast klesla i pod pět procent. V celém regionu byla volební účast 31,30 procenta, byla tak nejnižší v Česku. Celostátní průměr činí 37,94 procenta.
V Průhonicích nedaleko Prahy, kde žije premiér Andrej Babiš (ANO), zvítězila v krajských volbách ODS se ziskem téměř 26 procent. V Benešově, kde bydlí současná hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), vyhráli Starostové a nezávislí. STAN o jediný hlas porazil Babišovo hnutí i v Olbramovicích, kde je farma Čapí hnízdo.
Nejvíc hlasů v prvním kole senátních voleb dostal ze všech kandidátů Michael Žantovský (za TOP 09). V Praze 5 ho volilo 15 929 lidí. Nejméně hlasů stačilo na postup do finále karvinskému senátorovi ČSSD Radku Sušilovi, a to 3335. Vítězem prvního kola s nejnižším počtem hlasů byl jeho soupeř Ondřej Feber (ANO), kterého volilo 5852 lidí.
Na Karvinsku senátní volby přilákaly nejméně voličů - pouze 26,4 procenta. Nejvyšší účast nebyla v Praze, ale v Brně, kde přišlo hlasovat 47,1 procenta voličů. Celková průměrná účast v prvním kole letošních senátních voleb byla 36,73 procenta.
Za průšvih označil volební výsledek KSČM ve Zlínském kraji její lídr Ivan Mařák. Komunisté se do krajského zastupitelstva nedostali, získali pouze 4,04 procenta hlasů. Před čtyřmi lety to bylo 8,22 procenta, což znamenalo obsazení čtyř křesel.
"Nebudu hledat žádné výmluvy, proč to nevyšlo. Lidi nás prostě nevolili. Vážím si všech hlasů, které jsme dostali, upřímně za ně děkuji, ale efekt tady nebyl. Chtěli jsme obhájit alespoň ty čtyři mandáty. Pokud se to nepodařilo, tak je to neúspěch," řekl osmapadesátiletý Mařák, který pracuje jako projektový manažer.
Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj zahájí jednání o vytvoření koalice v Olomouckém kraji s uskupením Piráti a STAN a také s ODS, tedy bez vítězného hnutí ANO. Na Facebooku to oznámil lídr Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Krajské volby v Olomouckém kraji vyhrálo ANO, získalo 18 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN se 13 mandáty. Třetí Koalice pro Olomoucký kraj bude mít 12 zastupitelů. Čtvrtá ODS má sedm mandátů. Na pátém místě je SPD s pěti zastupiteli.
Sociální demokracie skončila v krajských volbách ve Zlínském kraji až šestá. Ve srovnání s rokem 2016 ztratila čtyři procenta hlasů, v zastupitelstvu přišla o dvě křesla, nyní bude mít čtyři. Podle jedničky kandidátky Olgy Sehnalové však volební výsledek ČSSD v kraji odpovídá očekávání. Je lepší, než jakého sociální demokracie dosáhla na celostátní úrovni, řekla Sehnalová.
Tradičně nejméně lidí v pátek a dnes odvolilo do krajských voleb v Ústeckém kraji v tzv. sociálně vyloučených lokalitách. Místy volební účast klesla i pod pět procent. V celém regionu byla volební účast 31,30 procenta, byla tak nejnižší v ČR. Celostátní průměr činí 37,94 procenta. Vyplývá to z informací na serveru www.volby.cz. Volební účast byla vyšší než před čtyřmi lety, kdy činila 28,94 procenta.
Podoba nové koalice v Královéhradeckém kraji je zatím nejasná. Ve volbách vítězná koalice ODS, STAN a Východočechů získala v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 12 křesel, stejně jako druhé hnutí ANO. Pokud strany nevytvoří velkou koalici, bude rozhodující postoj třetích Pirátů, ke komu se se svými sedmi mandáty přidají.
Podle lídra vítězné koalice Martina Červíčka (ODS) by výsledek jednání o nové krajské koalici mohl být do konce příštího týdne. Z povolebních vyjednávání vyloučil jen SPD. "Následující týden bychom se měli být schopni na všem domluvit. Pokud má koalice mít smysl, musí vládnout na základě věcných témat a priorit, které si nastavíme," řekl Červíček.
ČSSD se poprvé v Karlovarském kraji nedostane do krajského zastupitelstva. V krajských volbách získala pouze 3,7 procent hlasů. Pro vstup do zastupitelstva je nutné získat minimálně pět procent. Při posledních krajských volbách v roce 2016 skončila ČSSD po straně ANO druhá a získala osm mandátů v 45členném zastupitelstvu.
"Očekávali jsme, že se budeme pohybovat okolo čtyř procent, pakliže by se zadařilo, tak budeme lehce přes pět procent. Když rostla popularita předsedy Hamáčka, tak jsme čekali, že se to dostane přes pět procent, ale bohužel to odpovídá těm původním očekáváním," řekl krajský lídr ČSSD Michal Červenka (ČSSD).
Co si slibuje koalice v Moravskoslezském kraji od přijetí ČSSD do svých řad? Kraj chce být blíže ministru vnitra Hamáčkovi, řekl Hospodářským novinám lídr ODS Jakub Unucka.
Lidr ODS v Moravskoslezskem kraji @JakubUnucka HN potvrdil, ze je vyjednana koalice ANO, @ODScz s @TOP09cz , @kducsl a @CSSD . "Je nouzovy stav. Diky CSSD budeme mit blize k ministru @jhamacek pri reseni pandemie koronaviru," uvedl Unucka. @Hospodarky
— Simona Janíková (@simonajanik) October 3, 2020
Hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) propad komunistů o 9,56 procenta ve volbách v Ústeckém kraji překvapil. Hejtmanem byl v kraji osm let, letos se rozhodl z osobních důvodů nekandidovat. Kandidoval do Senátu za Teplicko namísto zesnulého Jaroslava Kubery (ODS), ale neuspěl.
"Samozřejmě jsem si myslel, že lepší výsledek dostane KSČM, protože za osm let se tady něco odvedlo," uvedl Bubeníček. "Kandidáti to mohli lépe prodat," doplnil. Překvapení neskrýval ani nad neúspěchem Severočechů, kteří se do krajského zastupitelstva nedostali. "I podle vystoupení na ČT24 krajských lídrů, tak si myslím, že pan Pípal (lídr hnutí Severočeši.cz) byl suverénně nejlepší ze všech," řekl Bubeníček.
Podle libereckého hejtmana Martina Půty, který už potřetí dovedl Starosty v Libereckém kraji k vítězství, čeká kraj náročné období. Chce proto vytvořit silnou a stabilní koalici. Nejreálnější je pro něj spojení s Piráty a ODS. Jednání začala už dnes po vyhlášení výsledků voleb. Jednat budou Starostové se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly, s výjimkou SPD. Novinářům to řekl Půta, který bude pravděpodobně třetí volební období libereckým hejtmanem.
Předseda středočeské ČSSD Robin Povšík svolá krajskou konferenci a dá na ní svou funkci k dispozici. Chce tak reagovat na špatný výsledek ČSSD v krajských volbách. Sociální demokraté ve středních Čechách přišli o 11 mandátů a nedostali se do nového zastupitelstva. Podle Povšíka je potřeba znovu získat důvěru lidí.
Neúspěšní kandidáti z prvního kola senátních voleb v Jihomoravském kraji přemýšlí, koho podpoří ve druhém kole. To se bude konat za týden. Jasno má Tomáš Tomáš (KDU-ČSL), který v obvodu Brno-město skončil na pátém místě. ČTK řekl, že podpoří vítěze obvodu, bývalého ředitele Fakultní nemocnice Brno, Romana Krause (ODS).
Kraus se utká s bývalou ombudsmankou Annou Šabatovou (za Zelené). Tu naopak pravděpodobně podpoří čtvrtý nejúspěšnější kandidát Jiří Kadeřávek (Piráti). "Pokud to potvrdí krajské sdružení, podpořím Šabatovou," sdělil.
Zveřejnění výsledků krajských a senátních voleb dnes vázne podle údajů na volebním webu na zpracování hlasů od voličů, kteří jsou či byli v karanténě kvůli koronaviru. Například na Příbramsku kvůli tomu není zřejmé, zda do finále postoupí kandidát ODS, nebo ČSSD. Na konečné výsledky hlasování se kvůli tomu čekalo také na Českolipsku nebo Lounsku.
Velká ztráta. Tak popsal předseda KSČM letošní volební výsledek. Podívejte se na tiskovou konferenci strany:
"Já si myslím, že je težko říct, kolik hejtmanů nám zůstane. Nevím přesně jaké jsou vyjednávací schopnosti v jednotlivých krajích, ale myslím, že jednoho nebo dva hejtmany bychom mohli mít," uvedl za ČSSD Michal Šmarda.
Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) získala ve volbách v Královéhradeckém kraji jen 4,5 procenta hlasů a po 20 letech nebude zasedat v zastupitelstvu kraje. Podle předsedkyně královéhradeckého Krajského výboru KSČM Věry Žižkové má volební neúspěch několik příčin. Například se podle ní negativně projevilo to, že voliči KSČM jsou vyššího věku a k volbám jich letos tolik nepřišlo.
Hejtman Zlínského kraje a lídr lidovců Jiří Čunek dnes po těsné porážce hnutím ANO přiznal, že je s výsledkem krajských voleb velmi nespokojen. "Mysleli jsme, že vyhrajeme, ale je vidět, že ANO táhne. Byli jsme horší, to se nedá nic dělat," řekl novinářům ve zlínském štábu lidovců.
Hlavním tématem krajských voleb byl projekt nové nemocnice, kterou Čunek prosazoval a získal pro něj jen těsnou podporu. Stavba nové nemocnice za odhadovaných osm miliard korun měla řadu kritiků, nesouhlasilo s ní ani hnutí ANO, které bylo s lidovci v koalici. Čunek dnes přiznal, že projekt lidem zřejmě nedovedl vysvětlit. "To je určitě moje chyba," řekl hejtman.
"Naprosto nechápu, jak mohl Andrej Babiš říct, že jsme spojenci. Jsem nadšená z toho, že máme po republice rovnoměrnou podporu. Snažíme se neslibovat modré z nebe, ale věci, co se dají reálně splnit," uvedla za Piráty Olga Richterová
V koalici v Moravskoslezském kraji bude kromě ANO, ODS a KDU-ČSL zřejmě i ČSSD. Hejtman Vondrák uvedl, že k jednání se tyto subjekty sejdou v neděli.
V Jihomoravském kraji se jedná o koalici KDU-ČSL, Pirátů, ODS s podporou Svobodných a STAN. Novinářům to dnes řekli zástupci všech čtyř možných koaličních partnerů. Strany by v případě vytvoření koalice obešly vítěze voleb, kterým se stalo hnutí ANO. Hejtmanem by mohl být lídr KDU-ČSL Jan Grolich. Nyní je hejtmanem lídr ANO Bohumil Šimek. Koalice by měla mít 37 mandátů mezi 65 zastupiteli.
Devět let reprezentoval Kladensko v Senátu Jiří Dienstbier (ČSSD). Dalších šest let ho však bude zastupovat už někdo jiný. Bývalý ministr pro lidská práva skončil ve víkendových volbách už v prvním kole. V rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že "jeho" Kladno se posouvá doprava, a tak měl jako sociální demokrat stále menší šance. Znovuzvolení mu prý zkomplikoval i vstup ČSSD do vlády s ANO.
První kolo senátních voleb v Ostravě skončilo těsně, rozdílem 59 hlasů. Zatímco ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě Zdeněk Jiříček (ANO) o hlasy neúspěšných kandidátů usilovat zřejmě nebude, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Ondřej Šimetka (za ODS) by stávající podporu rád rozšířil.
Hnutí ANO vyhrálo letošní volby podle propočtu v deseti krajích. Vždy v jednom kraji zvítězila hnutí STAN a SLK a koalice ODS, STAN a Východočeši.
Zlínská kraj: Volby ve Zlínském kraji vyhraje podle propočtu ČTK ANO, má 19,11 procenta hlasů. Druhé KDU-ČSL má 18,63 procenta a vítězství z roku 2016 neobhájí.
Sledujte speciální živé vysílání DVTV.
Pro vznik nové koalice v Královéhradeckém kraji bude podle lídra Koalice pro Královéhradecký kraj Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) důležitý postoj Pirátů. Ti skončili třetí a rozhodující zřejmě bude to, zda se spojí s vítěznou koalicí ODS, STAN a Východočechů nebo s druhým hnutí ANO. "Bude hodně záležet na tom, jak se rozhodnou Piráti. Pokud tedy nedojde ke koalici ANO a ODS," řekl ČTK Bělobrádek. Jím vedenou koalici vedle KDU-ČSL tvoří ještě Volba pro město a Nestraníci.
Předseda KSČM Vojtěch Filip označil volební výsledek strany v senátních a krajských volbách za velkou ztrátu. Komunisté získali zastupitele pouze ve čtyřech krajích, do druhého kola senátních voleb nepostoupil žádný z jejich kandidátů. Filip v České televizi řekl, že stranu nyní čeká nejkritičtější období.
Krajské volby v Moravskoslezském kraji vyhrálo hnutí ANO, získalo 24 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhá skončila ODS s deseti mandáty. Třetí Piráti budou mít devět zastupitelů. Vyplývá to z výsledků voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 32,71 procenta voličů.
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Přerov postoupili senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a Petr Vrána (ANO). Seitlová získala 26,81 procenta hlasů, druhý Vrána dostal 20,65 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 34,93 procenta voličů, o hlasy usilovalo 11 kandidátů.
Preferenční hlasy v Pardubickém kraji zasáhly do pořadí některých kandidátek, lídry nejsilnějších stran však neohrozily. Nejvíc přednostních hlasů dostal hejtman Martin Netolický (ČSSD). Měl větší podporu než v minulých volbách.
Dosavadní středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se těší na opoziční roli, ale je i připravena jednat s ostatními stranami o nové koalici. Zatím však podle ní hnutí ANO nikdo neoslovil. Důležité je pokračovat v rozdělané práci, řekla novinářům po sečtení volebních výsledků v krajských volbách. ANO ve středních Čechách skončilo na třetím místě za STAN a ODS.
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Ostrava-město dnes postoupili Zdeněk Jiříček (ANO) a Ondřej Šimetka (za ODS). Jiříček získal 21,87 a Šimetka 21,68 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 34,72 procenta voličů, o hlasy usilovalo 13 kandidátů. Druhé kolo se uskuteční za týden.
ODS považuje volební výsledek v Plzeňském kraji, tedy těsné druhé místo za ANO, za velký úspěch. ČTK to řekla dnes Ilona Mauritzová, jednička krajských voleb za ODS, která kandidovala s podporou TOP 09 a nezávislých starostů. Zisk přes 21,2 procenta hlasů znamená 11 křesel v 45členném zastupitelstvu. Vítězné ANO dostalo přes 22,5 procenta hlasů. Výsledky ještě nejsou kompletní, zbývá sečíst poslední dva okrsky.
Krajské volby v Libereckém kraji vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, získali 22 mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Druhé skončilo ANO s 10 mandáty. Třetí Piráti budou mít 5 zastupitelů. Vyplývá to z výsledků voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 40,41 procenta voličů.
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Znojmo postoupili Tomáš Třetina (TOP 09) a Jan Grois (ČSSD jako nezávislý). Po sečtení 99,5 procenta hlasů má Třetina 30,3 procenta hlasů, Grois 25,7 procenta. Oba postupující ČTK řekli, že je hlavně důležité, aby lidé přišli i za týden ke druhému kolu senátních voleb. Prvního kola se zúčastnilo přibližně 33,4 procenta oprávněných voličů.
Bývalý ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus (ODS) dnes vyhrál první kolo senátních voleb v obvodu Brno-město. Získal 21,81 procenta hlasů. Druhá skončila bývalá ombudsmanka Anna Šabatová (za Zelené). Pro tu hlasovalo 17,95 procent voličů. Kraus ČTK řekl, že bude spokojený až po druhém kole.
Krajské volby v Kraji Vysočina vyhrálo ANO, získalo 10 mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Druzí skončili Piráti se 7 mandáty. Třetí ODS a Starostové pro občany budou mít 7 zastupitelů. Vyplývá to z výsledků voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 39,65 procenta voličů.
Lídr jihomoravské ČSSD Marek Šlapal čekal v krajských volbách na jižní Moravě lepší výsledek. Řekl to dnes ČTK poté, co strana v kraji získala nad pět procent hlasů. Před čtyřmi lety měla přes 15 procent. Podle Šlapala však strana ztrácí dlouhodobě ve všech volbách.
Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) zaznamenalo dnes obrovský úspěch a volby ukázaly, že vládnímu hnutí ANO se dá konkurovat. Na tiskové konferenci to dnes řekl šéf STAN Vít Rakušan. Podle něj demokratická opozice posílila.
Premiér Andrej Babiš považuje výsledek hnutí ANO, jehož je předsedou, ve volbách za skvělý. Poděkoval všem občanům, kteří i přes koronavirovou epidemii přišli k volbám. Kvůli mediální masáži a stálé kritice vlády měl z voleb obavy, jediným programem opozice je podle něj porazit Babiše ve sněmovních volbách příští rok. Předseda kabinetu též uvedl, že nehodlá zasahovat do vyjednávání o koalicích v jednotlivých krajích, je to podle něj na tamních organizacích. Výsledky senátních voleb příliš nesledoval.
Za úspěch považuje Česká pirátská strana třetí místo za Starosty pro Liberecký kraj a hnutím ANO v Libereckém kraji. Před čtyřmi lety se Piráti do krajského zastupitelstva nedostali, hlas jim tehdy dalo jen 3,26 procenta voličů. Tentokrát pro ně hlasovalo téměř deset procent lidí.
Letošní krajské volby, které na rozdíl od těch předchozích doprovázela epidemie covid-19, přilákaly k volebním urnám 37,9 procenta oprávněných voličů. Letošní účast u krajských voleb byla vyšší než v letech 2016 i 2012. Vyplývá z údajů na volebním webu ČSÚ. Před čtyřmi lety přišlo volit do krajských zastupitelstev 34,6 procenta. Vyšší účast byla jen v roce 2008, kdy volilo 40,3 procenta voličů.
Martin Kukla, který je na Vysočině lídrem vítězného hnutí ANO, ocenil velkou volební účast navzdory pandemii koronaviru. O koalici chce hnutí začít jednat ještě dnes. Je připravené jednat i o pozici hejtmana. Dopředu si ji nenárokuje. Novinářům to řekli Martin Kukla a krajská předsedkyně Monika Oborná.
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Strakonice podle propočtů ČTK postoupili Tomáš Fiala (za ODS) a Luboš Peterka (za KDU-ČSL). Fiala má nyní 28 procent hlasů, druhý Peterka má 15,06 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 35,33 procenta voličů, o hlasy usilovalo 11 kandidátů. Dosavadní senátor Karel Kratochvíle (ČSSD) neuspěl, dostal 8,93 procenta hlasů.
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Cheb podle propočtů ČTK postoupili Miroslav Plevný (za STAN) a Jaroslava Brožová Lampertová (ANO). Plevný má nyní 26,83 procenta hlasů, druhá Brožová Lampertová má 17,22 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 30,54 procenta voličů, o hlasy usilovalo 9 kandidátů.
Do 2. kola senátních voleb ve Strakonicích postoupí podle propočtu ČTK Fiala (za ODS) a Peterka (za KDU-ČSL). Senátor Kratochvíle (ČSSD) neuspěl.
Pardubický a Olomoucký kraj už mají sečteno 100 % hlasů. V obou se na prvním místě umístilo hnutí ANO.
Babiš se nechtěl vyjádřit k otázce, zda by neměla lídryně středočeského ANO Jaroslava Pokorná Jermanová odejít z vedení hnutí. "To není dotaz na mě, o tom rozhodují členové. Ten výsledek je velice dobrý," řekl.
"Středočeský kraj mě příjemně překvapil. Paní Jermanová udělala chyby, ale kraj dostal nemocnice," řekl Babiš. "Budeme spolupracovat s novým středočeským hejtmanem, nemám s tím problém," dodal.
Do druhého kola senátních voleb v obvodě Brno-město postoupí podle propočtu ČTK Roman Kraus (ODS) a Anna Šabatová (za Zelené). Účast byla 47 procent.
Babiš řekl, že do povolebních vyjednávání nebude vstupovat. "Neměl jsem ani čas, nedělal jsem žádnou kampaň. Máme spoustu dalších důležitějších úkolů ve vládě," dodal.
Do 2. kola senátních voleb v obvodě Kladno postoupí podle propočtu ČTK Adéla Šípová (za Piráty) a Petr Bendl (ODS). Senátor Dienstbier (ČSSD) neuspěl.
Babiš nechtěl komentovat, kolik doufá, že hnutí ANO bude mít po vyjednávání hejtmanů. "Nechávám to na krajských organizacích. Ani nevím, s kým budou dělat koalice. Pro mě je důležité, že jsme vyhráli," řekl.
Do druhého kola senátních voleb v obvodě Zlín postoupí podle propočtu ČTK Tomáš Goláň (SEN 21) a Pavel Stodůlka (NEZÁVISLÍ). Účast je 43 procent.
"Je to skvělé, že jsme dostali tolik hlasů. Upřímně jsem to ani nečekal," řekl Babiš.
Senátorem ve volebním obvodu Děčín byl v prvním kole zvolen Zbyněk Linhart (za STAN). Získal nadpoloviční počet hlasů. Je jediným úspěšným kandidátem zvoleným v dnešních senátních volbách v prvním kole. Vyplývá to z prognózy ČTK na základě sčítání hlasů na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo přibližně 30,02 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.
Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci řekl, že z výsledků krajských voleb má radost. "Moje hlavní přání bylo, abychom volby vyhráli. Občas, jak je zvykem, se dozvídáme, že i když vyhrajeme, tak nevyhrajeme, ale myslím, že každý umí počítat," řekl.
Koalice, která doposud vedla Pardubický kraj ve složení ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj (KPK), ODS a STAN, své pozice ve volbách obhájila. Posílena o TOP 09, která se spojila s občanskými demokraty, a politickým hnutím Společně pro kraj, jež kandidovalo dohromady se sociálními demokraty pod názvem 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, získala předběžně kolem 50 procent hlasů.
Tiskovou konferenci k výsledkům voleb startuje také ODS:
Jak okomentuje hnutí STAN vítězství ve třech krajích? Sledujte tiskovou konferenci:
V souboj starostů se promění druhé kolo senátních voleb na Olomoucku. Voliči do něj poslali starostu Nákla Marka Ošťádala (STAN) a starostu Medlova Jana Zahradníčka (ANO), který je zároveň dosavadním náměstkem hejtmana. Podle Ošťádala, který svého protikandidáta předčil o zhruba 1500 hlasů a stal se pro mnohé kandidáty překvapivým vítězem prvního klání, však nepůjde o bratrovražedný souboj.
Piráti podle předsedy strany Ivana Bartoše jednají o postu hejtmanky pro jedničku své kandidátky Hanu Hajnovou na Vysočině. Piráti jsou podle průběžných výsledků krajských voleb na Vysočině na druhém místě s více než 13 procenty hlasů, první je ANO s necelými 18,5 procenta hlasů. Bartoš doufá, že se v krajích podaří sestavit funkční koalice, i protože se regiony musí vyrovnávat s následky epidemie covidu-19, řekl novinářům.
Obhajující senátor Václav Láska (Senátor 21) považuje svůj výsledek v prvním kole voleb v Praze 5 za úžasný, vnímá ho jako odměnu za dosavadní práci. Vzhledem k tomu, že spolu s ním postoupil ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský (s podporou ODS, TOP 09 a STAN), tak ať dopadne druhé kolo jakkoli, Prahy 5 a 13 budou mít dobrého senátora, řekl. Těší se na férový souboj. Žantovský získal 39,63 procenta hlasů, Láska 37,44 procenta.
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Vyškov podle propočtů ČTK postoupili Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) a Karel Zitterbart (za STAN). Klaška má nyní 27,20 procenta hlasů, druhý Zitterbart má 26,89 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 39,35 procenta voličů, o hlasy usilovalo pět kandidátů. Mezi nimi i současný senátor Ivo Bárek (ČSSD), který dostal asi 22,8 procenta hlasů.
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Hradec Králové podle propočtů ČTK postoupili Jiří Mašek (ANO) a Jan Holásek (za HDK). Mašek má nyní 19,62 procenta hlasů, druhý Holásek má 16,83 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 42,44 procenta voličů, o hlasy usilovalo 11 kandidátů.
Podle libereckého hejtmana Martina Půty, který už potřetí dovedl Starosty v Libereckém kraji k vítězství, čeká kraj náročné období. Chce proto vytvořit silnou a stabilní koalici. Nejreálnější je pro něj spojení s Piráty a ODS. Jednání chce ale ještě dnes zahájit se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly, s výjimkou SPD.
"Dneska si to užijeme, od zítřka budeme pracovat a od pondělí nás čeká nouzový stav. Je evidentní, že ta situace nebude jednoduchá, je evidentní, že rozpočty budou v těch příštích letech vypadat jinak, než jsme si ještě před rokem plánovali," řekl Půta.
Hnutí Trikolóra sama v žádném z krajů nepřekonala pětiprocentní hranici. Nejúspěšnější byla po sečtení většiny hlasů v Olomouckém kraji, i tam však hnutí získalo pouze 4 procenta, stejně jako třeba KSČM. Přes nutnou pětiprocentní hranici se Trikolóře podařilo dostat jen ve Zlínském kraji, a to v koalici se Soukromníky a Nezávislými. Získá tak dva mandáty.
Do 2. kola senátních voleb v obvodě Hradec Králové postoupí podle propočtu ČTK Jiří Mašek (ANO) a Jan Holásek (za HDK).
Středočeský kraj: Volby ve Středočeském kraji podle propočtu ČTK vyhraje STAN s 22 procenty hlasů. ANO, vítěz z roku 2016, bude třetí s 18,7 procent. Druhá by měla být ODS.
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Frýdek-Místek podle propočtů ČTK postoupili senátor Jiří Carbol (KDU-ČSL) a Helena Pešatová (za STAN). Carbol má nyní 21,88 procenta hlasů, druhá Pešatová má 20,27 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 35,73 procenta voličů, o hlasy usilovalo deset kandidátů.
Královéhradecký kraj: Krajské volby v Královéhradeckém kraji podle propočtu vyhrají ODS, STAN a Východočeši s 23,5 % hlasů. V roce 2016 zvítězilo ANO, nyní je druhé.
Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) označil volební výsledek komunistů v krajských volbách za prohru. Podle něj navíc karanténa omezuje možnosti strany na výsledky reagovat. Na Twitteru mluvil o potřebě najít cestu ze dna. Představitelé vedení strany se k výsledkům zatím nevyjádřili.
"Být jen ve čtyřech krajích ze 14 je prohra. A do toho ještě karanténa limitující stranická rokování. Ale emoce a stesky by vedly k chaosu. Cesta ze dna musí mít hlavu a patu," uvedl Dolejš.
Předseda ODS Petr Fiala je spokojený s výsledky strany v krajských i senátních volbách. Strana podle něj má šanci posílit senátní klub a věří i v naplnění předvolebního cíle na získání dvou až tří hejtmanů. Podle něj volby ukázaly, že volební koalice fungují. Opoziční strany podle něj získaly ve volbách většinu, naopak vládní ANO a ČSSD a KSČM, která kabinet podporuje, nedopadly celkově dobře.
Fiala v České televizi uvedl, že ODS bude mít řadu kandidátů ve druhém kole senátních voleb, takže má šanci posílit svůj klub a udržet místo předsedy horní komory Parlamentu pro Miloše Vystrčila. Předsedu Senátu tradičně nominuje nejsilnější senátorský klub.
Jihomoravský kraj: Krajské volby v Jihomoravském kraji podle propočtu ČTK vyhraje hnutí ANO. Zatím má 19,85 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně KDU-ČSL s 15,47 procenta. Volební účast je zatím 38,62 procenta.
Tisková konference TOP 09 ke krajským a senátním volbám:
Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák vítězné ANO chce i nadále spolupracovat s KDU-ČSL a ODS. Jednat bude i s ČSSD a Piráty. Vznik koalice čeká brzy.
Levici hrozí v letošních krajských volbách propad. Dosavadní průběžné výsledky ukazují na to, že se KSČM možná nedostane do devíti ze 13 regionálních zastupitelstev. ČSSD by nemusela mít mandáty v pěti regionech.
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Trutnov podle propočtů ČTK postoupili senátor Jan Sobotka (za STAN) a Jan Jarolím (ANO).
Po sečtení 90 procent senátních okrsků dnes postupovali do finále kandidáti ANO a Starostů v deseti obvodech. Adepti STAN a SLK vítězili v osmi z 27 obvodů, zástupci ANO ve třech. Kandidáti ODS byli na prvních dvou postupových místech v devíti obvodech, z toho v pěti na prvním místě. Zástupci KDU-ČSL se prosadili v šesti obvodech, v polovině z nich vítězili.
Do 2. kola senátních voleb v obvodě Uherské Hradiště postoupí podle propočtu ČTK Ivo Valenta (za Soukromníky) a Josef Bazala (KDU-ČSL).
Po sečtení 90 procent hlasů vede v Jihomoravském kraji hnutí ANO. Má 20 procent. Lídr a hejtman Bohumil Šimek (ANO) z výsledků zklamaný není, dokázal by si ale představit i větší zisk, řekl novinářům.
Co se týče budoucí spolupráce, Šimek uvedl, že je potřeba jednat se všemi stranami. "Musíme vyjednat pevnou koalici tak, jak jsme měli poslední čtyři roky. Ta fungovala velmi dobře," řekl.
Do 2. kola senátních voleb v obvodě Olomouc postoupí podle propočtu ČTK Marek Ošťádal (STAN) a Jan Zahradníček (ANO).
Karlovarský kraj: Krajské volby v Karlovarském kraji podle propočtu ČTK vyhraje ANO. Zatím má 25,24 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně STAN se 13,34 procenta. Volební účast je zatím 34,98 procenta. Vyplývá to z dosavadních výsledků sčítání krajských voleb na www.volby.cz.
Plzeňský kraj: Krajské volby v Plzeňském kraji podle propočtu ČTK vyhraje ANO. Zatím má 22,58 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně ODS s 21,20 procenta. Volební účast je zatím 38,76 procenta. Vyplývá to z dosavadních výsledků sčítání krajských voleb na www.volby.cz. Třetí by mohlo být sdružení subjektů STAN, Zelení a Pro Plzeň.
Do 2. kola senátních voleb v obvodě Pelhřimov postoupí podle propočtu ČTK senátor Milan Štěch (ČSSD) a Jaroslav Chalupský (za Svobodné).
Středočeská hejtmanka a lídryně krajské kandidátky ANO Jaroslava Pokorná Jermanová vpodvečer dorazila do krajského volebního štábu ANO, s novináři se nebavila, ukazuje video televize CNN Prima News:
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová přijela do štábu na Praze 5, na otázky novinářů nereagovala. @CNNPrima pic.twitter.com/yTUHPyDa42
— Jaroslav Gavenda (@GavendaJaroslav) October 3, 2020
Do 2. kola senátních voleb v obvodě Karviná postoupí podle propočtu ČTK Ondřej Feber (ANO) a Radek Sušil (ČSSD).
Do 2. kola senátních voleb v obvodě Plzeň-město postoupí podle propočtu ČTK Lumír Aschenbrenner (ODS) a Daniel Kůs (Piráti).
Vítězící ANO nabídlo v Moravskoslezském kraji koaliční spolupráci KDU-ČSL, řekl lídr kandidátky lidovců Lukáš Curylo. Nevyloučil současnou koalici i s ODS.
Ve volebním štábu jihočeské ODS panuje v podstatě vítězná nálada. Po sečtení 90 procent hlasů jsou občanští demokraté se ziskem 17 procent hlasů druzí za ANO, které má zatím necelých 19 procent. O koalici chce ODS diskutovat se všemi demokratickými stranami. Vyloučila KSČM a SPD, ty dosud ale nepřekonaly pětiprocentní hranici. Lídr Martin Kuba řekl, že volební výsledek ODS opravňuje k tomu, aby žádala pozici hejtmana. Kubovi již někteří jiní lídři blahopřáli.
Václav Hampl (za KDU-ČSL), který obhajuje senátorské křeslo v obvodu Praha 1, není překvapen výsledkem prvního kola voleb, ve kterém ho výrazně předběhla poslankyně ODS Miroslava Němcová. Řekl to ČTK v lidoveckém volebním štábu. Němcová získala zhruba 48,6 procenta hlasů, zatímco Hampl 20,5 procenta.
"Možná jsem čekal, že ten rozdíl mezi námi bude trošku menší," řekl Hampl. Dodal, že na své kampani nehodlá před druhým kolem voleb nic měnit. "Vsadím na to samé jako doteď. Mám pozitivní program a myslím si, že je potřeba voličům říkat zcela konkrétní věci, témata, jako je naše jasné a nekompromisní začlenění do EU, životní prostředí a klimatická krize, vzdělávání nebo i problematičtější témata, jako je inkluze," řekl.
Do 2. kola senátních voleb v obvodě Žďár nad Sázavou postoupí podle propočtu ČTK Josef Klement (za KDU-ČSL) a Michal Šmarda (ČSSD). Účast byla 38 procent.
Do 2. kola senátních voleb v obvodě Ostrava-město postoupí podle propočtu ČTK Zdeněk Jiříček (ANO) a Ondřej Šimetka (za ODS). Účast byla 34 procent.
Krajské volby v Pardubickém kraji podle propočtu ČTK vyhraje ANO. Zatím má 19,67 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj hejtmana Martina Netolického s 14,85 procenta. Volební účast je zatím 40,81 procenta.
První kolo pražských senátních voleb ovládli zástupci opozičních stran, které se dohodly na podpoře společného kandidáta.
Po sečtení 90 procent senátních okrsků dnes postupovali do finále kandidáti ANO a Starostů v deseti obvodech. Adepti STAN a SLK vítězili v osmi z 27 obvodů, zástupci ANO ve třech. Kandidáti ODS byli na prvních dvou postupových místech v devíti obvodech, z toho v pěti na prvním místě. Zástupci KDU-ČSL se prosadili v šesti obvodech, v polovině z nich vítězili.
Olomoucký kraj: Krajské volby v Olomouckém kraji podle propočtu ČTK vyhraje ANO. Zatím má 27,40 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně uskupení Piráti a STAN s 19,29 procenta. Volební účast je zatím 36,89 procenta. Vyplývá to z dosavadních výsledků sčítání krajských voleb na www.volby.cz. Třetí zřejmě budou Spojenci pro Olomoucký kraj.
Ústecký kraj: Krajské volby v Ústeckém kraji podle propočtu ČTK vyhraje ANO. Zatím má 26,08 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně ODS s 12,36 procenta. Volební účast je zatím 30,79 procenta. STAN zřejmě budou třetí, nyní mají skoro 11 procent.
Po sečtení tří čtvrtin okrsků dnes postupovali do finále senátních voleb adepti ANO v 11 obvodech a zástupci Starostů v deseti z 27 obvodů. Adepti STAN a SLK vítězili v devíti obvodech, zástupci ANO ve třech. ODS si držela postupující v osmi obvodech, KDU-ČSL a ČSSD v šesti obvodech. Ve třech obvodech se prosadili kandidáti TOP 09, ve dvou zástupci Pirátů a hnutí Senátor 21. KSČM a Trikolóra se neprosadily.
Podívejte se na galerii Aktuálně.cz ze sledování výsledků krajských a senátních voleb.
Další volby a další výrazný neúspěch ČSSD. Za největší zklamání považuje předseda Jan Hamáček propad pod pět procent ve Středočeském kraji.
Další volební neúspěch ČSSD a vyjádření Jana Hamáčka. pic.twitter.com/ee4nqXLJ5X
— CT24zive (@CT24zive) October 3, 2020
Kraj Vysočina: Krajské volby v Kraji Vysočina podle propočtu ČTK vyhraje ANO. Zatím má 18,55 procenta hlasů. Na druhém místě budou pravděpodobně Piráti se 13,22 procenta. Volební účast je zatím 39,54 procenta. Vyplývá to z dosavadních výsledků sčítání krajských voleb na www.volby.cz. Třetí bude ODS, nyní má 13,07 procenta hlasů, čtvrtá ČSSD s 11,76 procenta hlasů.
Přerov: Do 2. kola senátních voleb v obvodě Přerov postoupí podle propočtu ČTK Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a Petr Vrána (ANO). Neuspěli Lajtoch (ČSSD) či Prachař.
Korupční kauzu Stoka, jejíž ústřední postavou je obžalovaný někdejší místostarosta za ANO Jiří Švachula, jihomoravští voliči ANO spočítali v Brně, kterého se týká. V okrese Brno-město ANO přišlo zatím o 5 procentních bodů. Ztráta tam může být větší, velké volební okrsky ve městě stále nemají sečteno.
Jihomoravský kraj: Na jižní Moravě při třech čtvrtinách sečtených hlasů vítězí ANO se stejným počtem zastupitelských mandátů jako v roce 2016. Má zatím zhruba 20 procent hlasů.
Na druhém místě je KDU-ČSL s asi 14,5 procenty hlasů. Ani jí se výsledek od minule téměř nezměnil. Lidovci se o druhé místo přetahují s Piráty, kteří aktuálně mají 14 % hlasů. Čtvrtá ODS je za nimi s 13 %. Pátí Starostové pro jižní Moravu mají 10,5 % hlasů. Výrazně se propadla ČSSD, která nyní na kraji vládne v koalici s ANO. S 6 % hlasů přišla o téměř 10 procentních bodů a zatím je stranou s vůbec nejhorším výsledkem, která se do zastupitelstva dostane. Těsně ji předhání i SPD.
Krajské volby v Moravskoslezském kraji dle propočtu ČTK vyhraje ANO, obhájí tak vítězství z roku 2016. Zatím má 30,64 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně koalice ODS a TOP 09 se 13,63 procenta. Třetí jsou zatím Piráti, mají 11,95 procenta. Volební účast je zatím 32,01 procenta.
Zlínský kraj zatím nabízí nejtěsnější souboj, a to mezi lidovci a hnutí ANO. Hejtman Jiří Čunek je zatím klidný, naznačuje v rozhovoru pro ČT24.
Jiří Čunek a KDU-ČSL se ve Zlínském kraji přetahuje o první příčku s hnutím ANO. Po sečtení 56 % okrsků má KDU-ČSL 20,1 % a ANO 20 %. pic.twitter.com/grUxSjKiLI
— CT24zive (@CT24zive) October 3, 2020
Ze senátních voleb zatím vychází neúspěšně řada známých jmen:
"Všude tam, kde nevítězí hnutí ANO, jsou u toho Starostové a nezávislí. Primárně bychom ocenili, aby po volbách spolupracovala demokratická opozice - to by mohla být příprava na parlamentní volby. Pokud budeme vítězi Středočeského kraje, budeme samozřejmě chtít post hejtmana. Vyjednávání ale nemusí být jednoduchá," řekl pro Radiožurnál předseda STAN Vít Rakušan.
Pro KSČM se krajské volby nevyvíjejí dobře. Hranici 5 procent nepřekročili ve Středočeském, Libereckém, Karlovarském, Pardubickém, Jihomoravském a Zlínském kraji. Ve zbylých krajích získali podle předběžných výsledků maximálně 6,5 procenta. Post hejtmana v Ústeckém kraji neobhájí.
Krajské volby v Libereckém kraji dle propočtu ČTK vyhrají Starostové pro Liberecký kraj a obhájí vítězství z roku 2016. Zatím mají 38,11 procenta hlasů. Na druhém místě bude pravděpodobně ANO, zatím má 18,09 procenta. Třetí Piráti mají téměř deset procent. Volební účast je zatím 40,10 procenta.
Karlovarský kraj: Sečteno přes 70 procent okrsků. Dominantní pozici stvrzuje hnutí ANO s 26 %. Druhá koalice STAN a TOP 09 má 13 %, třetí Piráti 11 %.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová by považovala za úspěch, kdyby se její straně podařilo v krajských volbách obhájit současný počet mandátů. V senátních volbách má podle šéfky strany mnoho nadějných kandidátů, řekla po příchodu do volebního štábu strany v centru Prahy.
"Nyní se blížíme k deseti obvodům, kde bychom mohli být ve druhém kole, což považuji za velký úspěch, protože jsme nominovali 14 společných kandidátů," řekla k průběžným výsledkům senátních voleb Adamová.
Zlínský kraj: Po dvou třetinách sečtených hlasů se o vítězství zatím přetahuje hnutí ANO (19,77 %) a lidovci (19,61 %). Následují Piráti a STAN.
Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve štábu sleduje výsledky voleb. V naprosté většině krajů strana hlásí dvouciferný výsledek.
Cílem Pirátů je uspět v každém kraji a mít stovku krajských zastupitelů. Strana má ambiciózní, ale reálné cíle, řekl Bartoš. S průběžnými výsledky je zatím spokojen. Pravděpodobná vyšší volební účast než před čtyřmi roky podle něj ukazuje, že se lidé o politiku zajímají a chtějí se vůči některým věcem vyhranit.
Kladno: Po sečtení třetiny okrsků vede kandidátka Pirátů Adéla Šípová se 17 % před Michaelou Vojtovou z ANO a Petrem Bendlem z ODS, kteří mají shodně 13 %. Současný senátor Jiří Dienstbier zatím nemá ani 10 %.
Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 1 podle propočtů postoupili Miroslava Němcová (ODS) a senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL). Němcová má nyní 48,43 procenta hlasů, druhý Hampl má 20,47 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 38,53 procenta voličů, o hlasy usilovalo osm kandidátů.
Olomoucký kraj: Při téměř dvou třetinách sečtených okrsků stvrzuje vedení hnutí ANO s 28 %. Druhá je koalice Pirátů a STAN s 18 %.
Děčín: Už v prvním kole může vyhrát kandidát STAN a SLK Zbyněk Linhart. Po třetině sečtených hlasů má přes 52 %.
Liberecký kraj: V Libereckém kraji je sečteno téměř 60 procent hlasů. Současný hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) se svou koalicí ještě navyšuje náskok. Nyní by mu patřilo již 21 z celkových 45 mandátů.
Předseda Vojtěch Filip je rád, že se voliči nenechali odradit koronakrizí a přišli ke krajským a senátním volbám. Volební účast činila přes 35 procent hlasů. "To do krajských voleb už dlouhou dobu nebylo," řekl Filip.
Královéhradecký kraj: Padesát procent sečtených okrsků zatím favorizuje koalici STAN, ODS a VČ s 23,30 %. Druhé je hnutí ANO s 22 %, třetí Piráti s 14 %.
Pohled na pracoviště Českého statistického úřadu.
V 16 hodin bylo zpracováno 46,99 % volebních okrsků. Mapka se nám krásně plní 🙂 #volby2020 #volby #čsú pic.twitter.com/h2wyVGi6kQ
— ČSÚ (@statistickyurad) October 3, 2020
Středočeský kraj: V krajských volbách ve Středočeském kraji vede po sečtení první třetiny hlasů uskupení STAN před hnutím ANO, jehož lídryně Jaroslava Pokorná Jermanová obhajuje pozici hejtmanky. Třetí je zatím s menším odstupem ODS. Krajské ANO věří v obhájení výsledku, kterého hnutí v regionu dosáhlo před čtyřmi lety, kdy získalo 20,76 procenta hlasů. Jednička STAN Petra Pecková zatím nechtěla na aktuální situaci příliš reagovat.
Pardubický kraj: Po polovině sečtených okrsků vede hnutí ANO (20,36 %) následované ODS a TOP 09 (13,7 %) a Koalicí pro Pardubický kraj (13,59 %).
Poslankyně ODS Miroslava Němcová je z dosavadních výsledků senátních voleb v Praze 1, podle kterých získala po sečtení více než 60 procent hlasů zhruba 48 procent, nadšená. Podle ní voliči ocenili, že se na její podpoře dohodlo více stran. Na druhém místě je senátor Václav Hampl (KDU-ČSL) s asi 20 procenty hlasů.
Ústecký kraj: Také zde se procento sečtených okrsků blíží polovině. Vede hnutí ANO s 27 % s náskokem před druhými občanskými demokraty, kteří zatím dosáhli na 12 %. STAN, SPD a Piráti pak mají shodně kolem 9 %.
Europoslanec TOP 09 Jiří Pospíšil vítá výsledky kandidátů strany v Praze.
😉👇🏻 pic.twitter.com/BqCgHIsKTy
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) October 3, 2020
Kraj Vysočina: Polovinu sečtených okrsků hlásí Kraj Vysočina. Zatím tam vede hnutí ANO s 19,41 procenty. Následují lidovci (13,52 %), Piráti (12,97 %) a ODS (12,46 %).
Praha 5: Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 5 podle propočtů ČTK postoupili Michael Žantovský (za TOP 09) a senátor Václav Láska (SEN 21). Žantovský má nyní 39,67 procenta hlasů, druhý Láska má 37,19 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 38,46 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.
V deseti krajích vítezí po sečtení třetiny okrsků ANO. V Libereckém Starostové pro Liberecký kraj, v Královehradeckém Koalice ODS, STAN, VČ, ve Středočeském STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ.
Praha 1: Miroslava Němcová (ODS) na vítězství v prvním kole senátních voleb pravděpodobně nedosáhne. Po sečtení 91 % okrsků má 48,49 %.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) by považovalo za úspěch, kdyby ve volbách uspělo ve všech třinácti krajích. Po uzavření volebních místností to řekl místopředseda hnutí Radim Fiala. Dodal, že u senátních voleb, do kterých hnutí nasadilo 26 kandidátů, bude za úspěch považovat jakýkoliv postup do druhého kola. Členové vedení hnutí a kandidáti sledují výsledky voleb v Hotelu Duo na pražském Střížkově.
Moravskoslezský kraj: Také zdejší komise hlásí třetinu sečtených okrsků. Svou dominantní pozici zatím stvrzuje hnutí ANO s 32 %. Na dvojciferný výsledek dosahuje ještě ODS s 13 % a Piráti s 12 %.
Liberecký kraj: Po sečtení více jak čtvrtiny hlasů v Libereckém kraji připadá Starostům pro Liberecký kraj s 36 % zatím 20 mandátů, hnutí ANO 10.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka by považoval za úspěch, kdyby se lidovcům podařilo v krajských a senátních volbách obhájit počet mandátů. Chce také, aby strana získala zastupitele ve všech krajích, řekl novinářům při příchodu do volebního štábu. Poděkoval také voličům, kteří přišli ve volbách hlasovat.
Jihočeský kraj: Po téměř třetině sečtených okrsků zatím vede hnutí ANO s 19,42 % před ODS s 14,76 % a Piráty (12,63 %).
Sociální demokraté budou pokládat za úspěch, když v krajských volbách v části regionů překonají dvouciferný výsledek. Novinářům to po příchodu do Lidového domu v Praze řekl vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Největší šanci dává krajům, kde měla sociální demokracie hejtmany doposud. "Odvedli velký kus práce, mají šanci na úspěch," uvedl. Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Tomáš Petříček zmínil Vysočinu v čele s Jiřím Běhounkem či Pardubický kraj, který vede Martin Netolický.
V senátních volbách po sečtení desetiny okrsků byli zatím nejúspěšnější kandidáti ANO. Postupovali do finále z prvního či druhého místa v 11 z 27 obvodů. Kandidáti ODS byli podobně úspěšní v devíti obvodech, KDU-ČSL v osmi, STAN v šesti a ČSSD v pěti. Výsledky z Brna a Frýdecko-Místecka zatím nebyly zveřejněny.
Praha 9: Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 9 podle propočtů ČTK postoupili senátor David Smoljak (STAN) a Eduard Stehlík (za ODS). Smoljak má nyní 42,7 procenta hlasů, druhý Stehlík má 30,23 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 33,36 procenta voličů, o hlasy usilovalo 11 kandidátů.
V roce 2014 zvítězila v Praze 9 Zuzana Baudyšová (za ANO). Ve druhém kole získala 62,53 procenta hlasů. Druhý skončil Tomáš Kladívko (ODS).
Plzeňský kraj: Po třetině sečtených okrsků vede hnutí ANO s 24 %, následované ODS s 19 %. Dvojciferného výsledku zatím dosahuje také koalice STAN, Zelených a Pro Plzeň a také Piráti.
Praha 5: Po sečtení více než poloviny okrsků se snížil náskok kandidáta ODS, STAN a TOP 09 Michaela Žantovského. Ten nyní vede se 40 % před současným senátorem Václavem Láskou (SEN 21), který zatím dostáhl na 36 %.
Středočeský kraj: po 13 % sečtených okrsků vede STAN s 22,65 % před ANO, které má zatím 21,59 %.
Zástupci středočeské organizace ANO se dnes odpoledne scházejí ke společnému sledování volebních výsledků v restauraci Zubajda na pražském Smíchově. Krajský radní pro dopravu František Petrtýl při příchodu novinářům řekl, že věří v obhájení výsledku, kterého hnutí v regionu dosáhlo před čtyřmi lety, kdy získalo 20,76 procenta hlasů.
Volební jednička a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová zatím do štábu nedorazila, čeká se na její příchod. Novináři mezi politiky ANO nemají přístup a mají vyhrazené oddělené prostory.
Praha 1: Po 50 % sečtených okrsků sahá na vítězství v prvním kole Miroslava Němcová (ODS, STAN a TOP 09) se 49 %. Pokud získá pod polovinu hlasů, utká se v druhém kole pravděpodobně se současným senátorem Václavem Hamplem (KDU-ČSL, Zelení, Praha Sobě, SEN 21), který má zatím 20 %.
Ve volebním štábu TOP 09 čeká na všechny návštěvníky povinné měření teploty.
V Královéhradeckém kraji se podařilo nejrychleji sečíst výsledky krajských voleb členům okrskové volební komise v Běcharech na Jičínsku. Voleb se v obci s 214 voliči zúčastnilo 23,83 procenta z nich. Jednoznačně u nich zvítězilo hnutí ANO 2011, které dostalo přes 41 procent hlasů. Za ním s 16 procenty následovala koalice ČSSD a Zelených.
Praha 9: Po sečtení téměř 50 % okrsků je na prvním místě stále David Smoljak (STAN, Piráti, TOP 09) s 43 %, druhý je Eduard Stehlík (ODS, KDU-ČSL) s 28 %. O dvojici, která půjde do druhého kola, je tak ,zdá se, rozhodnuto, žádný z dalších kandidátů nemá ani 10 %.
Středočeský kraj: Po sečtení tří procent okrsků zatím vede STAN se 24 %, druhé je hnutí ANO s 22 %. Třetí je ODS s 14 %, čtvrtí Piráti s 13 %.
Policie prošetřuje podnět na možné podezření na kupčení s hlasy v Bílině na Teplicku. Kromě úmrtí voliče v Lounech žádné jiné mimořádné události během voleb policie v Ústeckém kraji nezaznamenala.
Napjatě očekává výsledky také KDU-ČSL, která obhajuje post jednoho hejtmana. Ve štábu je samozřejmě připravena dezinfekce.
Praha 1: Po 12 procentech sečtených okrsků vede kandidátka ODS, STAN a TOP 09 Miroslava Němcová se 48,17 procenty. Následuje současný senátor Václav Hampl s 22 procenty.
Okrsek Praha 9 hlásí 15 % sečtených hlasů. Zatím jasně vede kandidát STAN, Pirátů a TOP 09 David Smoljak se 43 procenty hlasů. Na druhém místě je Eduard Stehlík (ODS a KDU-ČSL) s 22 procenty.
Jako první hlásí sečtení alespoň 10 procent hlasů v senátních volbách Praha 5. Se 45 procenty hlasů zatím vede kandidát ODS, STAN a TOP 09 Michael Žantovský. Ten tak prozatím poráží současného senátora Václava Lásku (SEN 21).
V Praze po sečtení zhruba poloviny hlasů v senátních volbách atakuje Miroslava Němcová téměř 50% hranici. Ve vedení s ní zatím jsou také Michael Žantovský a David Smoljak.
Volební štáb ODS očekává ohlášení prvních výsledků.
Podle vyjádření náměstka ministra vnitra Petra Mlsny pro Radiožurnál bude ale účast mezi 29 a 32 procenty čili mírně nižší.
"Podle odhadů bude účast regionálně velmi rozdílná. Někde byla 35 procent, někde i víc, někde naopak kolem 27 procent. Bude někde v tom koridoru 29 až 32 procent," řekl Mlsna Radiožurnálu. Vyšší podle něj byla třeba tam, kde se konala referenda.
Podle sázkové kanceláře Fortuna je Liberecký kraj jedním ze čtyř regionů, v nichž by nemělo zvítězit hnutí ANO. Krajské volby by měla opanovat koalice současného hejtmana Martina Půty - Starostové pro Liberecký kraj s podporou Unie pro sport a zdraví a Spolehnutí v kurzu 1,3:1. Solidní pozici má i ODS (4,5:1), ANO a Piráti mají shodně kurz 6,1:1.
Český statistický úřad se připravuje na zpracování výsledků.
Všech 469 přebíracích míst ČSÚ je připraveno na zpracování volebních výsledků. #volby #volby2020 #čsú pic.twitter.com/blbHz20Hc6
— ČSÚ (@statistickyurad) October 3, 2020
Podle policistů se volby až na několik drobných incidentů obešly bez větších problémů a narušení pořádku.
Policisté i dnes dohlíželi na průběh voleb. Kromě několika drobných incidentů se volební dny obešly bez větších problémů a narušení veřejného pořádku. Děkujeme občanům za dodržování hygienických opatření, včetně používání roušek. #policiepp
— Policie ČR (@PolicieCZ) October 3, 2020
Voličská účast zejména v krajských volbách bude letos asi vyšší než před čtyřmi lety. Tehdy přišlo hlasovat na 35 procent lidí, nyní je to kolem 40 procent, zjistila dnes ČTK od oslovených volebních komisařů.
Nižší byla účast tradičně na severu Moravy a v západních a severozápadních Čechách. Naopak v Královéhradeckém a Zlínském kraji nebo na Vysočině přesáhla dvě pětiny. V hlavním městě, kde se konají ve třech obvodech jen senátní volby, byla účast zhruba třetinová.
Hlasování v krajských a prvním kole senátních voleb ve volebních místnostech dnes ve 14:00 skončilo. Lidé rozhodli především o tom, kdo bude vládnout v jejich regionech. Celkové vítězství obhajovalo hnutí ANO. Na třetině území republiky si pak vybrali senátory nebo alespoň finalisty souboje o 27 míst v horní komoře parlamentu. Nejvíce křesel obhajovala ČSSD.
V Ústeckém kraji byla k 11:00 průměrná volební účast 27 procent, řekl ČTK mluvčí kraje Martin Volf. Na Děčínsku a Lounsku vybírají lidé své zástupce do Senátu a v ústeckém obvodě Střekov se koná místní referendum. Podle vyjádření volebních komisařů díky tomu by na Střekově mohla být účast vyšší než v minulých krajských volbách. Zájem o volby tradičně není ve vyloučených lokalitách, kde si členové komisí čas zkracují háčkováním, luštěním křížovek nebo čtením.
Volební účast v Plzeňském kraji se pohybuje podle oslovených volebních komisí kolem 20 až 35 procent. Vyskytují se ale výkyvy oběma směry. V šumavské Modravě, kde je tradičně velká volební účast, dosud hlasovalo přes 52 procent voličů, naopak ve Vsi Touškov na jižním Plzeňsku zatím jen 15,9 procenta. "To si už říkáme, že je docela dost, že lidi chodí," řekla členka volební komise ze Vsi Touškova.
Ve středních Čechách se volební účast kolem 11:30 pohybovala kolem třetiny. Větší zájem o volby je v Benešově, kde přišlo k urnám přes 36 procent. V Kolíně odevzdalo svůj hlas 34 procent voličů, v Berouně 33, v Nymburku 31, v Mladé Boleslavi 30 a v Kutné Hoře 29. V krajských volbách je mírně vyšší účast než v senátních.
Voličské seznamy na Vysočině byly správě upravené tak, aby nemohli jít znovu hlasovat ti, kteří volili z auta nebo do zvláštních přenosných uren kvůli karanténě. Při kontrole se na to zaměřil krajský úřad, žádné pochybení neobjevil. ČTK to dnes řekl David Marek z krajského úřadu.
"Speciálně jsme se zaměřili na to, jestli jsou v seznamech voličů poznámky u těch voličů, kteří odvolili v karanténě. Ukázalo se, že to všude je," řekl Marek. Průběh voleb na Vysočině je podle něho bezproblémový. Žádnou mimořádnost nezaznamenala ani policie, potvrdila její mluvčí Dana Čírtková.
V hlavním městě, kde se konají jen senátní volby, přišlo zatím nejvíce lidí volit v Praze 1, a to 34 procent. V Praze 5 do 10:00 odvolilo zhruba 30 procent voličů, v Praze 9 to bylo k 11:00 27,2 procenta. K volbám z domova se kvůli izolaci nebo karanténě dané koronavirem přihlásilo 151 lidí, ve středu jich z auta volilo 183.
Mírně vyšší zájem mají lidé o volby do krajů než do horní komory parlamentu. Volební místnosti budou otevřené do dnešních 14:00. V roce 2016 byla účast ve volbách do krajských zastupitelstev 34,6 procenta.
Volit do krajů a v některých částech Česka i do třetiny Senátu zatím přišlo kolem 30 procent oprávněných voličů, zjistila ČTK od členů volebních komisí. Účast je tak podobná jako při hlasování před čtyřmi lety.
"Samozřejmě, že si na tu tragédii vzpomínáme. Rádi bychom zapomněli, ale moc to nejde, stále je to čerstvé. A jakmile se dnešní den blížil, zase to zde v lidech ožívalo," řekl ČTK starosta Lenory Antonín Chrapan.
Stejně jako v jiných obcích i v Lenoře na Prachaticku lidé odevzdávali své hlasy do krajských voleb. Vypadalo to jako každý jiný den v Pošumaví, řada lidí si ale vzpomněla na první výročí od tragické události. Loni 3. října zde po výbuchu a požáru v bytovém domě jeden člověk zemřel a dalších devět bylo zraněno.
"Mohu říct, že pan poslanec Kováčik měl těžký úraz. Je hospitalizovaný v Nemocnici na Bulovce," řekla mluvčí komunistické strany Helena Grofová. Bližší informace s ohledem na přání poslancovy rodiny neuvedla.
Kováčik kandiduje do Senátu na Znojemsku v senátním obvodu 54. Předsedou poslaneckého klubu KSČM je od října 2017.
Šéf poslaneckého klubu KSČM a kandidát do Senátu na Znojemsku Pavel Kováčik je s těžkým úrazem v nemocnici. Podle informací deníku Právo se při práci na chalupě ve středních Čechách propadl střechou. Nemohl tak ani hlasovat ve volbách.
Nový předseda Senátu by po volbách mohl být z klubu ODS, Starostů a nezávislých nebo KDU-ČSL. Podle současné hlavy horní komory parlamentu Miloše Vystrčila (ODS) zřejmě jiné kluby nebudou mít ve volbách takový úspěch, aby mohly předsedu nominovat. ČTK to řekl po dnešním hlasování v krajských volbách v Telči na Jihlavsku.
Šedesátiletý Vystrčil, který je také krajským předsedou ODS na Vysočině, očekává, že jeho strana začne o nové podobě krajské vlády jednat ještě dnes s ohledem na to, kdy budou zveřejněné výsledky.
V 08:00 začal druhý den krajských a senátních voleb. Hlasovat v nich mohou ti ze zhruba osmi milionů voličů, kteří cestu do volebních místností nenašli v pátek. Krajské zastupitele si vybírají mimopražští voliči, senátní volby se týkají i tří pražských z 27 volebních obvodů, v nichž se letos hlasuje.
Lidé mohou volit do 14:00, pak začnou volební komisaři jejich hlasy sčítat a posílat ke zveřejnění na volebním serveru. Celkové výsledky senátních voleb a podstatné výsledky krajských voleb by mohly být známy v pozdních večerních hodinách.
První den letošních krajských a senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem lidí o hlasování se různil, odhadem přišla podle informací ČTK z volebních okrsků zhruba čtvrtina voličů. Lidé mohou přijít k urnám ještě v sobotu, kdy budou volební místnosti otevřeny od 08:00 do 14:00.
Hlasování se konalo za zpřísněných bezpečnostních podmínek kvůli epidemii koronaviru. Lidé měli mít tak jako jinde v uzavřených prostorách roušky a mohli využít dezinfekci k očištění rukou.
Do dnešních 20:30 přišlo odevzdat svůj hlas v krajských a senátních volbách mezi 20 až 30 procenty voličů. Účast je tak zatím zhruba podobná jako před čtyřmi lety. Výrazně se ale liší v jednotlivých volebních okrscích, zjistila dnes ČTK od členů volebních komisí. O něco větší zájem je o krajské volby. V roce 2016 byla celková volební účast ve volbách do krajských zastupitelstev 34,6 procenta.
Zájem o hlasování v krajských volbách mezi občany Ústeckého kraje zatím není velký. Mluvčí krajského úřadu Martin Volf řekl, že průměrná účast k 20:00 je 12,5 procenta.
Ve volební místnosti v Lounech se v pátek večer zhroutil starší muž. Na místě mu první pomoc poskytli laici a následně zdravotníci, zachránit se ho nepodařilo. Řekl mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník.
Policisté prověřují na Karvinsku možné narušení regulérnosti voleb. Důvodem je údajné uplácení voličů. Řekl to policejní mluvčí René Černohorský. Podle neoficiálních informací, které má ČTK k dispozici, se incident stal v Havířově.
Premiér by chtěl, aby jeho hnutí ANO obhájilo v regionech vítězství z roku 2016. Soudí ale, že některé strany mají už nyní připravené koalice. "Může se stát, že pokud bychom někde vyhráli, že se spojí proti nám, jako tomu bylo v roce 2016," dodal.
Andrej Babiš (ANO) by uvítal, aby v krajích byli po volbách hejtmani, kteří spolupracují s vládou. Řekl to novinářům potom, co v pátek odevzdal svůj hlas do středočeského zastupitelstva. Do volební místnosti v obecním úřadu v Průhonicích u Prahy dorazil tradičně se svou manželkou Monikou.
Volby v Ústí nad labem.
Předseda KSČM Vojtěch Filip se obává toho, že účast v krajských volbách nepřekročí 35 procent. Podle něj by se na nižší účasti mohla projevit situace kolem koronaviru. Filip to v pátek řekl novinářům v Českých Budějovicích, kde volil do zastupitelstva Jihočeského kraje.
Hlasovat v krajských a senátních volbách přišla v prvních dvou hodinách podle volebních komisařů zhruba desetina voličů, podobně jako při předchozích volbách. Účast v jednotlivých okrscích se velmi lišila, pohybovala se od 2,5 procenta do 15 procent.
V Náchodě v muzeu v historickém Broučkově domě na Masarykově náměstí v centru města volí lidé mezi vystavenými exponáty. Za první dvě a půl hodiny voleb do krajského zastupitelstva tam odvolilo asi šest procent oprávněných voličů. Řekla v 16:45 mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. Volby se konají kvůli sílící epidemii koronaviru za přísných hygienických pravidel.
Předseda STAN Vít Rakušan by považoval za úspěch, kdyby se Starostové dostali po volbách do zastupitelstva v každém kraji. Zároveň by chtěl, aby sdružení zvítězilo ve dvou až třech krajích, například v Libereckém nebo Středočeském. Zároveň chce, aby všichni čtyři senátoři STAN obhájili svůj mandát, za velký úspěch by považoval, kdyby Starostové získali navíc další tři senátory, řekl novinářům po odevzdání svého hlasu ve volbách.
Volbu již má za sebou předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.
Odvoleno! ✌️ pic.twitter.com/cOXTvEPjfE
— Markéta Adamová (@market_a) October 2, 2020
Volit již byl také vicepremiér, předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Po odevzdání hlasu na 7. základní škole v Mladé Boleslavi řekl, že se snažil přesvědčit veřejnost, že volby jsou z hlediska bezpečnosti dobře zajištěné. Volební výsledek ČSSD nechtěl odhadovat, pouze obecně řekl, že by své straně přál co největší podporu.
"Doufám, že volební účast bude co nejvyšší. Já jsem se v těch posledních dnech a týdnech snažil přesvědčit voliče, že z hlediska bezpečnosti jsou ty volby zajištěny, že jsme opravdu přijali všechna možná opatření," uvedl Hamáček. Poukázal na přísnější režim, který je kvůli covidu-19 nutné dodržovat ve volebních místnostech, na dezinfekci a další opatření.
Odvoleno! Těší mě má vysoká osobní podpora a důvěra v různých průzkumech. Díky za ni! Pokud však mám ve své práci úspěšně pokračovat, nemohu na to být sám. Potřebuji za sebou mít dobré krajské zastupitele i senátory. Proto, pokud mi věříte, volte prosím ČSSD. pic.twitter.com/syagDYlAxx
— Jan Hamáček (@jhamacek) October 2, 2020
Svůj hlas už odevzdal prezident Miloš Zeman, který volil v senátních volbách na základní škole Brdičkova v Praze 5. "Každé volby, které jsou demokratické, jsou důležité," vyzval občany, aby k volbám přišli.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman s manželkou Ivanou odvolili v senátních volbách ve volební místnosti v ZŠ Brdičkova v Praze.
— ČÚTI (@CUTIzpravy) October 2, 2020
Prosíme, jděte k volbám! pic.twitter.com/Sl3xKQP7Bu
V některých obcích jsou krajské volby spojeny také s místním referendem. Například obyvatelé Chodova na Sokolovsku hlasují o záměru výstavby obchodního centra, na Zlínsku rozhodují voliči o současném modelu vodárenství a v ústeckém Střekově mohou lidé podpořit výstavbu Lidlu.
Průměrný věk kandidátů v krajských volbách je 48 let, což je obdobné jako v minulých letech. Osmnácti kandidátům je 18 let, což je minimální věk pro kandidaturu v krajských volbách. Nejstarším uchazečem o mandát je 91letý Jaroslav Hlubůček, který usiluje o krajský mandát za koalici Soukromníků a Svobodných v Libereckém kraji. Ten je dosud nejstarším kandidátem v historii voleb do krajských zastupitelstev od roku 2000.
Na kandidátkách však zoufale chybí ženy. Strany totiž do krajských voleb posílají na kandidátkách v průměru jen 27,6 procenta žen - ještě o 2,5 procentního bodu méně než v minulých volbách. Podíl žen nominovaných do Senátu se pak od posledních voleb snížil dokonce až na 16,2 procenta.
O místa 675 krajských zastupitelů aktuálně usiluje podle volebního webu 9711 kandidátů. Na jedno místo v každém z regionálních parlamentů tak připadá zhruba 14 uchazečů. V souboji o 27 senátorských křesel zůstalo všech 235 registrovaných adeptů, tedy zhruba devět kandidátů na jedno místo v horní komoře.
V Plzeňském kraji požádalo o možnost volit do přenosné volební urny 107 lidí, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě nebo v izolaci. Víc než polovinu z nich již speciální volební komise stihly obejít. Bez problémů tak stihnou zajít ke každému zájemci, který se do čtvrtečních 20:00 k tomuto způsobu hlasování přihlásil, řekl vedoucí odboru vnitřních věcí krajského úřadu Jan Nový. Jde o voliče, kteří nemohli přijet volit ve středu z auta.
O volbu z domova z důvodu izolace nebo karantény dané koronavirem v metropoli požádalo 151 lidí, sdělil mluvčí hlavního města Vít Hofman. Šest mobilních volebních komisí dnes se schránkami vyrazilo k voličům v 8:00, budou jezdit i v sobotu. Lidé v karanténě a izolaci mohli ve středu volit také z auta. V Praze se letos volí ve třech senátních obvodech. Krajské volby se metropole netýkají, vedení magistrátu se volí při volbách do obecních zastupitelstev.
Ministerstvo vnitra zveřejnilo na svém Twitteru video, v němž radí, jak volit v současných hygienických podmínkách.
Odpoledne se otevřou klasické volební místnosti ✅ Podívejte se na videu na novinky, které nás čekají, aby volby proběhly bezpečně 🎥 Základní pravidlo 3R je stále platné. Vezměte si roušku, vydezinfikujte si ruce a dodržujte rozestupy.😷🙌 ↔️ pic.twitter.com/0M5AQ859BT
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) October 2, 2020
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na tiskové konferenci k situaci ohledně šíření koronaviru apeloval na občany, aby šli k volbám. "Covid není politický virus, covid je tady a my se s ním musíme nějak poprat. Jestli chcete vyjádřit své politické názory, pak nyní máte plné právo a příležitost. Dnes začínají volby a já bych chtěl na všechny apelovat, aby k nim šli a využili svou příležitost vyjádřit své názory," uvedl.
Lidé ve speciálních okrscích v domovech seniorů a podobných zařízeních, která jsou kvůli koronaviru uzavřena, mohou hlasovat 1. a 2. října. Možnost již využily desítky klientů jednotlivých zařízení. I letos umožňují podmínky hlasovat ze závažných důvodů, jako je úraz či nemoc, také do přenosné volební schránky.
Voliči, kteří jsou pozitivní na covid-19 nebo mají nařízenou karanténu, se mohli voleb zúčastnit 30. září od 7 do 15 hodin formou drive-in stanovišť na 78 místech po celém Česku. Středeční možnosti volit z auta využilo celkem 3672 lidí.
Krajské a senátní volby 2020 právě začaly, v celém Česku se nyní otevřely volební místnosti.
Obměňuje se po šesti letech také třetina senátorů. Volby do Senátu probíhají letos ve 27 okrscích. V senátních volbách udělují voliči hlas pouze konkrétnímu kandidátovi, jehož volební lístek vloží do obálky. Případné druhé kolo voleb se bude konat 8. a 9. října ve všech okrscích, kde ani jeden z kandidátů nezíská alespoň 50 procent hlasů.
Voliči budou po čtyřech letech opět vybírat své zástupce do krajských zastupitelstev ve 13 krajích. V Praze, kde je vedením města pověřeno zastupitelstvo hlavního města, krajské volby neprobíhají. Preferenční hlas mohou voliči udělit za pomoci kroužku až čtyřem kandidátům. Jak volit tak, aby hlas zbytečně nepropadl, se dozvíte v našem článku.
Volební místnosti budou otevřeny 2. října od 14 do 22 hodin a 3. října od 8 do 14 hodin a lze do nich vstoupit pouze s ochranou dýchacích cest, jako je rouška či respirátor. U vchodu je také potřeba vydezinfikovat si ruce. Roušku se volič sundá pouze na okamžik po vyzvání členem volební komise k identifikaci podle občanského průkazu. Dodržovat by měl dostatečnou bezpečnou vzdálenost od členů volební komise i ostatních voličů.
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže, v níž pro vás sledujeme dění okolo krajských a senátních voleb.