Krajská města protestovala proti Babišovi, na demonstrace přišly stovky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 12. 2019 20:41
Stovky lidí se v krajských městech sešly na demonstracích proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Spolek Milion chvilek, který akce pořádá, požaduje Babišovu demisi a zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert. Tvrdí, že česká vláda nemá mít v čele politika, který je ve střetu zájmů a čelí trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Chtějí také hájit nezávislost justice i médií.
Protest proti premiérovi v Ostravě, setkání se ve čtvrtek konala v krajských městech po celé České republice
Protest proti premiérovi v Ostravě, setkání se ve čtvrtek konala v krajských městech po celé České republice | Foto: ČTK

Na demonstraci v Brně na Malinovského náměstí se shromáždily stovky lidí. Zakladatel spolku Milion chvilek Mikuláš Minář v proslovu shrnul důvody, proč se demonstrace v těchto dnech pořádají, připomněl výsledky auditu EU a poděkoval lidem za ochotu se pět dní před Vánoci na demonstraci sejít.

V úterý lidé demonstrovali svou nespokojenost s Babišovým působením ve vládě v Praze, v pondělí v menších městech. Tvrdí, že česká vláda nemá mít v čele politika, který je ve střetu zájmů a čelí trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Chtějí také hájit nezávislost justice i médií. Babiš respektuje právo lidí demonstrovat, odstoupit ale nehodlá.

V Jihlavě se ve čtvrtek stovky lidí sešly s transparenty a českými vlajkami v parku nedaleko sochy T. G. Masaryka. Spolu s místními přišli svůj nesouhlas s premiérem vyjádřit i lidé z jiných měst Vysočiny, kde se naposledy demonstrovalo v pondělí, řekl za pořadatele Petr Palovčík.

Protestující na plzeňském náměstí Republiky
Protestující na plzeňském náměstí Republiky | Foto: ČTK

Zhruba 700 lidí dnes prošlo užším centrem Plzně. Po výzvě spolku Milion chvilek ji organizovalo hnutí ProHnutí. Po více než půlhodinových proslovech hlavně členů na centrálním náměstí se protestující vydali průvodem k nedaleké budově Západočeského muzea. Skandovali hesla, bubnovali, pískali na píšťalky a na chodníky psali křídou hesla, například Šťastný nový rok bez Babiše a Máme toho dost. "Je báječné, že se síť občansky aktivních lidí rozrůstá. Nebyla tu od listopadu 1989 a má ohromný význam," uvedl občanský aktivista Jan Piňos.

Více než dvě stě lidí demonstrovalo v centru Zlína, stovka v Karlových Varech.

V Ostravě na Prokešově náměstí demisi premiéra žádaly tři stovky lidí. V centru Ústí nad Labem se shromáždilo přes sto lidí. Z Mírového náměstí odešli lidé k univerzitě, kde u lavičky Václava Havla zapálili svíčky.

V Pardubicích šly stovky účastníků protestu za slyšitelného bubnování a hvízdotu na píšťalky od sochy Jana Kašpara k Východočeskému divadlu.

V Olomouci před budovou krajského úřadu demonstrovalo přes 200 lidí. Protestního průvodu v Hradci Králové centrem města k vlakovému nádraží a autobusovému terminálu se zúčastnily podle odhadu organizátorů stovky lidí.

V úterý zástupci spolku Milion chvilek na závěr pražské demonstrace uvedli, že příští rok budou v protestech pokračovat. Současně vyzvali účastníky, aby se zajímali o druhé a převzali díl odpovědnosti za stav společnosti.

Zaplnilo se i náměstí v Ostravě
Zaplnilo se i náměstí v Ostravě | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po smrti černocha v Minneapolis vyšly do ulic stovky lidí, policie zasáhla slzným plynem

Policie v americkém městě Minneapolis rozháněla slzným plynem stovky demonstrantů, kteří se shromáždili na protest proti úmrtí černocha George Floyda. Informoval o tom list The Guardian. Floyd zemřel v pondělí poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby jej nezabíjel.

V ulicích kolem místa incidentu se sešel dav místních obyvatel, který zablokoval dopravu v blízkém okolí. Řada z protestujících měla nápisy vyzývající k ukončení policejní brutality, zatímco někteří vykřikovali "stíhejte policii". Podle The Guardian šlo o jedno z největších shromáždění, jaké kdy město Minneapolis zažilo.

Značně rozzuřený zástup se i přes silný déšť následně vydal směrem k místní policejní stanici, kde se střetl s hlídkujícími policisty. Někteří protestující rozbili okna stanice, zatímco jiní sprejovali na zaparkovaná policejní auta. Demonstranti také házeli na policisty lahve. Policie reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy