Kraj si vybere nového hejtmana, Chovanec rezignuje

ČTK ČTK
22. 1. 2014 15:06
Pokud se stane ministrem, musí skončit i jako náměstek.
Foto: Ludvík Hradilek

Plzeň - Plzeňský kraj by měl mít od pondělí 27. ledna nového hejtmana, čtvrtého od vzniku krajů. Na pondělí je svoláno mimořádné jednání zastupitelstva, na programu je rezignace hejtmana a volba nového.

Dosavadní hejtman Milan Chovanec (ČSSD), který se po loňských podzimních volbách stal poslancem a je kandidátem na ministra vnitra, v neděli dopisem rezignuje na hejtmanskou funkci.

Souběh dvou placených veřejných funkcí zakazuje krajským zastupitelům loni přijatý etický kodex. Den před jednáním zastupitelstva, v neděli 26. ledna, vyprší Chovancovi tříměsíční lhůta umožňující současné vykonávání funkce hejtmana a poslance.

Novým hejtmanem by se měl stát hejtmanův první náměstek Václav Šlajs (ČSSD). Proti němu se ale loni na podzim zvedla vlna nesouhlasu.

Otevřený dopis "Nechceme politruka hejtmanem Plzeňského kraje" podepsalo na internetu přes 2600 lidí. Šlajsovi odpůrci a organizátoři petice se svolávají, aby v pondělí na zastupitelstvu vyjádřili osobně, klidně, slušně a jednoznačně svůj nesouhlas s jeho zvolením.

Odpůrcům vadí členství v KSČ

Vytýkají mu zejména to, že byl dlouholetým členem KSČ a mnoho let i důstojníkem komunistické armády, kde vykonával funkci předsedy útvarové organizace KSČ. V roce 1989 zdárně ukončil studium na Vysoké škole politické ÚV KSČ.

Šlajs v prosinci zastupitelům řekl, že nikdy nebyl náčelníkem politického oddělení divize ani zástupcem velitele pro věci politické jakéhokoliv stupně, propagandistou na žádném stupni ani nevyučoval marxismus-leninismus. Uvedl, že má dvě negativní lustrační osvědčení.

V souvislosti s Chovancovým odchodem se do vyjednávání o dodatku koaliční smlouvy pustili i partneři na kraji ČSSD a KSČM. Jednání iniciovali komunisté, podrobnosti ale hejtmanova náměstkyně Zdeňka Lišková z KSČM zatím odmítá komentovat.

Podle místopředsedy krajské organizace ČSSD a krajského radního Zdeňka Honze se jedná například o změnách v obsazení dozorčích a správních rad nemocnic. Poměry v krajské radě se nezmění - bude v ní sedm zástupců ČSSD a dva KSČM.

Jako ministr musí odejít zcela

Chovancův odchod si vyžádá i další změny. "Z jednoho řadového radního (z ČSSD) se stane náměstek hejtmana a z členů zastupitelstva se bude volit jeden radní za ČSSD," uvedl Honz.

Konkrétní jména zatím nechtěl říci, potvrdit by je mělo zřejmě páteční jednání krajského výkonného výboru ČSSD. Podle neoficiálních informací by se novým radním mohl stát ředitel základní školy Jaroslav Šobr.

Přesunou se také kompetence radních. Nový člen rady bude mít podle Honze nejspíš na starosti kulturu, cestovní ruch a neziskové organizace. Dosud je měl v kompetenci náměstek Jiří Struček (ČSSD), kterému by dál zůstalo školství a sport.

Pokud se Chovanec stane i ministrem, bude muset podle zákona opustit i místo řadového krajského zastupitele. "Pak můžeme předpokládat, že na březnovém zastupitelstvu dojde k tomu, že první náhradník složí slib a stane se zastupitelem Plzeňského kraje," dodal Honz.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy