Kraj dělá proti kůrovci maximum, národní park nic, říká hejtmanka na výzvy z ciziny

ČTK ČTK
23. 7. 2019 13:44
Představitelé některých lesnických organizací v Bavorsku a Rakousku požadují razantnější zásah proti kůrovci na Šumavě. Podle nich je jediným řešením odstraňování napadených stromů. Uvedli to na společném setkání v německém Freyungu, jehož se zúčastnili i čeští zástupci. Podle nich kůrovec ze Šumavy ohrožuje i lesy v Německu a Rakousku. Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) tvrdí, že šumavský národní park proti kůrovci vůbec nezasahuje. Vedení parku toto tvrzení odmítá.
Bezzásahové zóny nedaleko Trojmezenského pralesa, kde stromy kdysi poničil kůrovec a byly ponechány samovolnému vývoji, se samy obnovují.
Bezzásahové zóny nedaleko Trojmezenského pralesa, kde stromy kdysi poničil kůrovec a byly ponechány samovolnému vývoji, se samy obnovují. | Foto: Šárka Mrázová

"Zápas s kůrovcem prohráváme, ačkoli Jihočeský kraj dělá maximum pro to, aby skóre otočil. Těžko můžeme bojovat proti kalamitě, když Národní park Šumava, který zaujímá velkou část postiženého území, odmítá jakýkoli zásah," uvedla Stráská.

Podle ředitele národního parku Pavla Hubeného ale proti škůdci, který napadá převážně smrky, park zasahuje na třech čtvrtinách své rozlohy. Dodal, že za kůrovcovou kalamitu v Jihočeském kraji nemůže park Šumava, ale sucho.

Stráská uvedla, že masivní rozmach kůrovce je vidět například v šumavských lesích poblíž Strážného na Prachaticku. "Radvanovický hřbet, který je vidět ze silnice na Strážný, patří k té jedné čtvrtině, kde se zásahy neprovádějí. Nejde o území nepřístupné a doporučujeme každému, aby toto místo navštívil. Uvidí pod odumírajícími smrky nový smíšený les, uvidí smrky, které přežily gradaci (kůrovce) a společně s buky jedlemi tvoří nosnou kostru budoucího přírodního lesa," reagoval Hubený.

Setkání mezinárodní pracovní skupiny ve Freyungu se zúčastnili například zástupci dolnorakouského zemského lesního hospodářství, zemského lesního hospodářství Horního Rakouska, lesníci z Bavorska a Horní Falce, představitelé Jihočeského kraje a Kraje Vysočina a také státního podniku Lesy ČR.

"Považujeme za podivné, že paní hejtmanka nepřizvala do pracovní skupiny žádného zástupce Národního parku Šumava, ministerstva životního prostředí, Národního parku Bavorský les nebo zástupce bavorských státních lesů," řekl Hubený.

Nejhorší kůrovec je v Praze. Zahraničí lesníci se v Česku učí, jakou katastrofu může brouk způsobit

Nejhorší kůrovec je v Praze. Zahraničí lesníci se v Česku učí, jakou katastrofu může brouk způsobit | Video: David Ružička
 

Právě se děje

Další zprávy