Krádež tibetské vlajky se bude řešit jako přestupek, řekl soud. Číňan 15 tisíc korun platit nemusí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 7. 9. 2016 10:15
Odvolací soud zrušil pokutu pro Číňana Tung Ťiang-čchinga, který během návštěvy čínského prezidenta v Praze letos v březnu ukradl tibetskou vlajku. Soud předal případ městskému úřadu, který ho bude řešit jen jako přestupek. Dong měl podle červnového verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 6 zaplatit pokutu 15 tisíc korun. Tung u soudu vypověděl, že nechtěl nic ukrást, ale pouze vyjádřit podporu státní návštěvě. Vlajka Tibetu pro něj symbolizuje rozdělení Číny, což se mu v krásné době, kdy se Česko a Čína sbližují, zdálo nevhodné.
Demonstranti při návštěvě čínského prezidenta v Praze.
Demonstranti při návštěvě čínského prezidenta v Praze. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Soudy nepotrestají Číňana Tung Ťiang-čchinga, který při nedávné návštěvě čínského prezidenta v Praze sebral demonstrantovi tibetskou vlajku. Ve středečním odvolacím řízení soud jeho případ předal městskému úřadu, který o případném trestu rozhodne v přestupkovém řízení. Původně mu soud uložil peněžitý trest 15 tisíc korun. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Incident se stal 28. března na Evropské třídě. Jednačtyřicetiletý Tung přistoupil před průjezdem kolony čínského prezidenta Si Ťin-pchinga k muži, který u krajnice svíral v rukou tibetskou vlajku. Vytrhl mu ji a uschoval u sebe. Způsobil tak sice škodu pouze 300 korun, jeho počínání ale policie přesto kvalifikovala jako trestný čin, protože sebral věc, kterou měl u sebe jiný člověk.

Tung odmítal, že by se provinil krádeží. Před obvodním soudem v červnu připustil, že vlajku vzal, a neúspěšně usiloval o schválení dohody o vině a trestu. Soudkyně tehdy dohodu, v níž se Číňan zavázal zaslat 15 tisíc korun na pomoc obětem trestných činů, zamítla. Tung totiž podle ní neprohlásil dostatečně určitě, že skutek spáchal. Nakonec mu uložila peněžitý trest ve stejné výši.

Rozhodnutí však dnes zrušil pražský městský soud, k němuž se Číňan, nespokojený s verdiktem, odvolal. Tung svůj čin hájil tím, že nechtěl, aby v "krásné příznivé době, kdy se sbližuje český a čínský lid", byla na místě "vlajka, která symbolizuje rozkol". Vlajku prý chtěl později vrátit. Demonstrant ji dostal zpět až na služebně, kam Tunga předvedla policie.

Podle předsedkyně odvolacího senátu Jaroslavy Liškové se nejednalo o trestný čin a úřad městské části Praha 6 bude muset posoudit, zda nešlo o přestupek. Podle soudu sice není pochyb o tom, že se skutek stal, okolnosti ale naznačují, že nechtěl krást. "Neměl v úmyslu vlajku ukrást a přisvojit si ji. Měl v úmyslu zabránit poškozenému v jednání. S ohledem na situaci v Číně shledával jednání poškozeného nesprávným," řekla při zdůvodnění rozsudku Lišková.

 

Právě se děje

Další zprávy