Kovanda chtěl platit služby pro Nagyovou, byl odmítnut

Karel Hrubeš
4. 12. 2013 18:51
Právníkovi obviněného generála nevyšel jeden z plánů, jak vést obhajobu.
Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda.
Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Milan Kovanda. | Foto: ČTK

Praha - Advokátovi generála Milana Kovandy, který je obviněn ve sledovací části kauzy Jany Nagyové, nevyšel jeden z plánů chystané obhajoby.

Před zhruba třemi týdny nabídl Kovandův obhájce Jiří Matzner ministerstvu obrany mimosoudní vyrovnání více než stotisícové částky, kterou zaplatili šéfové Vojenského zpravodajství z rozpočtu soukromé agentuře, již si najali na - podle žaloby nezákonné - sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády.

Kromě toho, že projeví vstřícnost, se advokát ministerstva ptal, zda skutečně vyplacení částky považuje za škodu. Pokud by úřad odpověděl záporně, obhajoba by měla v ruce argument, jak napadnout jednu z konstrukcí obvinění.

Ministerstvo obrany však nabídku odmítlo a Matznerovi odepsalo, že pokud zjistí, že Kovanda způsobil škodu, bude ji po něm vymáhat u soudu.

„S ohledem na skutečnost, že ve věci dosud probíhá trestní řízení, jsem nucen Vám sdělit, že Vaší žádosti nelze v zájmu řádného vyšetření celé věci vyhovět," uvádí se v dopise, o němž informuje deník Insider

Za sledování zaměstnanců Úřadu vlády zaplatilo Vojenské zpravodajství 125 300 korun. Zmíněná konstrukce žaloby stojí na tom, že peníze nebyly využity pro potřeby zpravodajství, protože Jana Nagyová nechala sledovat své podřízené ze soukromých důvodů - totiž aby se neprovalil její milostný poměr s premiérem Petrem Nečasem.

Kovandův obhájce Jiří Matzner přesto míní, že ministerský dopis cestu k náhradě škody zcela nezavřel. „V případě, že se ministerstvo s žádostí o náhradu přihlásí tak, jak to ukládá zákon, tedy do začátku hlavního líčení, je zde stále čas na to, aby pan Kovanda případnou škodu uhradil," myslí si Matzner.

Čtěte více v placeném deníku Insider:

Co píše ministerstvo Kovandovým právníkům?

 

Právě se děje

před 23 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 47 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy