Kouká z toho účelovost, kritizuje Baxa chystané posílení pravomocí ministra Vojtěcha

Radek Dragoun Radek Dragoun
1. 5. 2020 8:01
Ministr zdravotnictví by podle vládou připravované novely zákona o ochraně veřejného zdraví měl dostat do rukou nástroj, kterým by mohl omezovat některá práva a svobody. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu a nynější soudce Josef Baxa takovou snahu považuje za účelovou a podobně jako opozice před ní varuje. Někteří další právníci však tvrdí, že nemusí jít nutně o špatnou myšlenku.
Bývalý předseda a nyní řadový soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa
Bývalý předseda a nyní řadový soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa | Foto: ČTK

Minulý týden Městský soud v Praze zrušil některá omezení vyhlášená v nouzovém stavu ministrem zdravotnictví jako nezákonná. Vláda také musela před každým prodloužením nouzového stavu v Poslanecké sněmovně tvrdě vyjednávat s ostatními stranami, prozatím se jí ho podařilo prodloužit minimálně do 17. května.

Pro dodržení svého harmonogramu rozvolňování omezení však vláda potřebuje, aby nouzový stav platil ještě alespoň o týden déle. Nyní tak usiluje o to, aby některá omezení mohla platit i v době, kdy už nebude nouzový stav. Zákazy a nařízení by v takovém případě vydával ministr zdravotnictví.

Tato snaha se však nelíbí například bývalému předsedovi a nyní řadovému soudci Nejvyššího správního soudu Josefu Baxovi. "Účelovost z toho kouká na sto honů. Nikdy to nikoho nenapadlo a najednou v situaci, kdy vláda ve sněmovně a především před soudem narazila, tak vymýšlí, jak dosáhnout svého jinými prostředky. To prostě musí každý prokouknout," řekl Aktuálně.cz Baxa.

Jak bude novela přesně vypadat, ještě není zřejmé. Vláda by se jí měla zabývat v pondělí, hned v úterý by ji měla ve stavu legislativní nouze řešit sněmovna. Ministr zdravotnictví by na základě ní mohl například zakázat nebo omezit činnost obchodních center, obchodů, bazénů nebo veřejné dopravy, mohl by nařídit používání roušek nebo regulovat hromadné akce a omezovat jejich rozsah. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) to může být cesta, jak kontrolovat epidemii i bez nouzového stavu.

Baxa se však domnívá, že ke kontrole epidemie stačí stávající nástroje. "Všichni respektují, že vláda má v tomhle směru důležitou roli, ale vláda tady není sama. Máme systém dělby moci, máme parlamentní formu vlády. Něco je věcí parlamentu, něco vlády a něco ministerstva. A myslím, že nenastala situace, na jejíž řešení by nebyl žádný účinný nástroj," řekl Baxa. Zatímco prodloužení nouzového stavu vyžaduje schválení sněmovnou, nařízení ministra by přímé kontrole parlamentu nepodléhalo.

Podle Baxy navíc není namístě, aby se taková změna zákona dělala ve spěchu. "Je to systémová změna a systémové změny se mají promýšlet v klidných časech a s chladnou hlavou. A ne za běhu tu měnit pravidla, aniž by kdokoliv dohlédl, co jiného se tím spíská," dodal Baxa.

Něco ministrovi svěřit můžeme, oponují právníci

Právníci Marek Antoš a Jan Wintr při hodnocení záměru vlády zdůrazňují, že je důležité, jakou konkrétní podobu novela zákona bude mít. "Nějakou část opatření je asi možné svěřit do rukou ministra zdravotnictví. On už i nyní nějaké pravomoci v téhle oblasti na základě zákona o ochraně veřejného zdraví má. Ale pochopitelně čím širší okruh základních práv, do kterých by mohl zasahovat, tím vyšší obezřetnost je namístě a tím spíše by taková opatření ministr zdravotnictví dělat neměl," řekl Antoš.

"Kdyby v novele bylo napsáno, že ministr může kdykoliv cokoliv, tak to by jistě protiústavní bylo. Zase bychom jenom kvůli tomu, že máme nějaký problém, neměli rezignovat na obecné principy a pod pláštěm současné situace přijmout takovou úpravu, která může být snadno zneužitelná a nebezpečná. Jde prostě o nalezení správné míry," dodal Antoš, podle kterého nevadí, že novela je připravená v reakci na aktuální stav. Domnívá se, že současná právní úprava s něčím, jako je rozsáhlá epidemie koronaviru, nepočítala.

Předsedovi poslaneckého klubu ODS Zbyňku Stanjurovi se však nelíbí, že by omezování svobody bylo v rukou jednoho ministra. Právník Wintr ale upozorňuje, že i o některých jiných věcech rozhodují pouze ministerstva nebo jejich úřady. A připomíná například zákaz vstupu do lesa, který může nařídit obec.

Podle Wintra by dokonce případná novela mohla situaci zlepšit. "Je však důležité, aby v zákoně bylo relativně přesně stanovené, jaká opatření lze nařídit. A ne to, co se děje celou dobu nyní, že téměř všechny zákazy se vydávají podle paragrafu o zákazu dalších činností. Nemůže to vypadat tak, že všechna pravidla reálně vytváří ministerstvo zdravotnictví. Pokud by však byly všechny možné zákazy relativně podrobně popsané v zákoně a ministerstvo by je pak pouze aktivovalo, tak to by mi připadalo v právním statě přijatelné," řekl Wintr. Podle něj je však namístě, aby i tato nařízení podléhala kontrolním mechanismům sněmovny, podobně jako tomu je u nouzového stavu.

Oba právníci se navíc shodují, že tato novela nemá nahradit nouzový stav. Rozsáhlé omezení práv a svobod občanů by i nadále mělo být možné jenom v případě, že dojde k jeho vyhlášení. "Opatření, která by měla následovat po skončení nouzového stavu, by neměla být tak rozsáhlá a intenzivní. Měla by být mírnější a jejich rozsah by neměl být tak velký - na to je nouzový stav, v rámci něhož se dá udělat více," vysvětlil Antoš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy