Vládní dokument k povýšení ředitele BIS Koudelky: Má vysoké profesní i lidské kvality

Jan Horák Jan Horák
23. 4. 2021 18:10
Vláda Andreje Babiše v pondělí rozhodne, zda požádá prezidenta Miloše Zemana o povýšení ředitele Bezpečnostní informační služby plukovníka Michala Koudelky do generálského stavu. Aktuálně.cz má podklady k návrhu k dispozici. Pokud kabinet jeho nominaci potvrdí, Koudelka se bude o generálskou hodnost ucházet už pošesté. Předchozí návrhy prezident Miloš Zeman odmítl.
Michal Koudelka.
Michal Koudelka. | Foto: Jakub Plíhal

Aby bezpečnostní sbor, jako je třeba kontrarozvědka, řídil generál, předpokládá zákon. Koudelka od srpna 2016 vede BIS coby plukovník. Podporu službě dlouhodobě vyjadřuje Poslanecká sněmovna, Senát i premiér Andrej Babiš. Očekává se, že kabinet v pondělí symbolicky ocení práci šéfa BIS schválením jeho generálské nominace. Kabinetu návrh předloží Úřad vlády.

"Navrhuje se prezidentu republiky, aby využil svých pravomocí a u příležitosti státního svátku Den vítězství (8. května 2021) jmenoval plukovníka Ing. Michala Koudelku vzhledem k jeho vysokým profesním a osobním kvalitám a vzhledem k velmi dobrým výsledkům dosahovaným Bezpečnostní informační službou, včetně mezinárodní spolupráce, do hodnosti brigádního generála," stojí v neveřejné předkládací zprávě.

Koudelkova nominace měla svůj vývoj. Podnět vládě k předložení návrhu na generálské povýšení mohou vznést čtyři resorty - ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, ministerstvo spravedlnosti a Úřad vlády. První tři své možnosti využily najednou už 12. dubna, kdy navrhly své lidi. Kabinet pro jejich iniciativu zvedl ruku. Úřad vlády se k nim nepřidal, přestože se nominace zpravidla schvalují najednou.

Babišův obrat

V posledních dnech na sebe BIS upozornila, když pomáhala rozkrýt zapojení ruské tajné služby GRU do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích roku 2014. Při útoku zemřeli dva lidé. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), tehdy i úřadující šéf tuzemské diplomacie, informovali veřejnost o incidentu 17. dubna. První ucelené informace o útoku dostali od kontrarozvědky o 10 dní dříve.

Od té doby Babišův kabinet zasedal třikrát. Přestože hned na prvním jednání nominovaly své důstojníky obrana, vnitro a spravedlnost, Úřad vlády k možnému povýšení Koudelky mlčel. Aktuálně.cz na schválené generálské návrhy, v nichž šéf BIS scházel, upozornilo uplynulé úterý. Hned ve středu při jmenování nového ministra zahraničí premiér řekl, že Koudelku nakonec nominace nemine.

Argumenty vlády pro povýšení ředitele BIS Michala Koudelky.
Argumenty vlády pro povýšení ředitele BIS Michala Koudelky. | Foto: Aktuálně.cz

"Ano, my pana plukovníka navrhneme v pondělí na povýšení do generálské funkce," odpověděl Babiš na přímý dotaz novinářů. Úřad vlády v návrhu nereflektuje aktuální zásluhy kontrarozvědky na odhalení pozadí vrbětické kauzy. Oprášil "jen" starý dokument, jenž prošel vládou už v říjnu 2020. Jejich obsah je totožný. Při loňském svátku 28. října prezident Miloš Zeman kabinet nevyslyšel a ředitele BIS nepovýšil.

Generálem jediný šéf tajné služby

Za pozornost stojí, jakým způsobem si ve srovnání s Koudelkou na vládě prosadilo ministerstvo vnitra nominaci jiného špičkového zpravodajce. Kabinet podpořil návrh šéfa resortu Jana Hamáčka povýšit do generálského stavu ředitele civilní rozvědky Marka Šimandla. Služba šéfovi vnitra podléhá. Resort kvality "svého" zpravodajce popsal mnohem důkladněji.

"Plukovník Mgr. Marek Šimandl, MPA, svou celou profesní dráhu až do současnosti věnuje službě státu, kterou považuje za své životní poslání. V rámci všech manažerských pozic, které za 30 let své práce v bezpečnostním segmentu české státní správy zastával, svým osobním přístupem výrazně přispěl k budování a rozvoji demokratického bezpečnostního systému státu," píše se mimo jiné v návrhu.

Návrh vlády na povýšení šéfa civilní rozvědky Marka Šimandla.
Návrh vlády na povýšení šéfa civilní rozvědky Marka Šimandla. | Foto: Aktuálně.cz

Z velitelů tří tuzemských zpravodajských služeb je generálem pouze první muž Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Stal se jím roku 2017, loni na podzim ho prezident Zeman povýšil do hodnosti generálmajora. Pokud nominace Koudelky v pondělí na vládě projde, bude to jeho poslední možnost, jak se v pozici šéfa BIS může stát generálem. Jeho mandát končí v srpnu.

Pět neúspěšných návrhů

Poprvé vláda požádala prezidenta Zemana o Koudelkovo povýšení v říjnu 2018, od té doby mu poslala totožný návrh ještě čtyřikrát. Zeman nominaci pokaždé odmítl. Na ředitele i na službu opakovaně verbálně útočí, BIS v minulosti například hanlivě označil za "čučkaře". Snažil se také přímo zasahovat do její činnosti, na samotného ředitele služby nechal sepsat kompromitující materiál.

"Pan Koudelka podle mého názoru není člověk na svém místě," řekl Zeman třeba v říjnu 2018. Prezident dlouhodobě usiluje o vřelé vztahy s Ruskem a Čínou. Kontrarozvědka naopak nepřátelskou aktivitu ruských a čínských zpravodajců na českém území soustavně rozkrývá. Samotný Koudelka si z tohoto tématu udělal výraznou část své veřejné agendy, před ruskou a čínskou hrozbou varuje na otevřených fórech.

Loni v září takto vystoupil v Senátu na konferenci o odolnosti státu vůči cizím mocnostem. "Výhrůžky České republice ze strany Ruska po vyhoštění ruských diplomatů v tzv. kauze ricin či zcela neakceptovatelné vyhrožování druhému nejvyššímu představiteli země a celé České republice Čínou po jeho návštěvě Tchaj-wanu jsou skutky, které jasně dokazují, že jsou to tyto dvě země, které se na pokusech o ovlivnění státních institucí naší země podílejí nejvíce."

 

Právě se děje

Další zprávy