Kótu, kde má stát americký radar, obsadili Greenpeace

Michal Pavec, Pavel Baroch
28. 4. 2008 19:01
Ekologové chtějí v Brdech protestovat několik týdnů

Brdy - Zhruba dvacet členů ekologické organizace Greenpeace rozbilo tábor ve vojenském prostoru v Brdech, kde by měl v budoucnu stát americký radar. Chtějí tak vyjádřit svůj nesouhlas s jeho plánovanou výstavbou.

Obsazení kóty 718 by podle Greenpeace nemělo být jednodenní záležitostí, aktivisté by na místě rádi vydrželi i několik týdnů.

"Otázkou ale je, jak dlouho se nám tam podaří udržet," říká mluvčí ekologů Lenka Boráková s tím, že Greenpeace si je vědoma skutečnosti, že táboří na území vojenského újezdu. Za protiprávní jednání může aktivisty čekat například pokuta.

Zasáhne armáda?

Na kótu už dorazil i velitel vojenského újezdu podplukovník Březovský a vyzval účastníky akce, aby místo do druhé hodiny vyklidili. Něco podobného ale lidé z Greenpeace neplánují.

Zatím také nevědí, zda proti nim vojáci zasáhnou. "Nenaznačil nám vůbec nic," řekl Aktuálně.cz jeden z přítomných aktivistů Jan Freidinger.

Armáda zatím oficiálně nesdělila, jak bude proti demonstrantům v Brdech dál postupovat.

"Podle toho, jaký bude jejich přístup, takové bude i naše řešení," řekl pouze mluvčí Čírtek. Mluvčí ale také zdůraznil, že politická shromáždění nejsou ve vojenských újezdech podle zákona povolena, proto účastníkům akce Greenpeace hrozí pokuta.

"Stejně tak není možné demonstrovat v kasárnách," řekl Aktuálně.cz Čírtek. Dodal, že lidé z Greenpeace spáchali přestupek, který se bude řešit podle přestupkového zákona. "Je možné každému udělit pokutu do výše tří tisíc korun," vysvětlil Čírtek.

Na místě jsou příslušníci vojenské policie a situaci monitorují. Zjišťují totožnost účastníků akce a poznávací značky zaparkovaných vozů. Údaje pak mohou použít v přestupkovém řízení, které ale musejí vést s každým aktivistou zvlášť, protože se oficiálně nejedná o akci jedné organizace. 

Terč proti radaru

Na místě účastníci shromáždění pověsili velký transparent s terčem, který symbolizuje účel akce, jejíž podtitul zní Mám cíl - nebýt cíl.

Na kótě se Greenpeace rozhodli také uspořádat výstavu fotografií, na nichž jsou zachycení lidé s terčem a zmíněným heslem. "Už tu máme asi padesát fotek," uvedl aktivista Freidinger.

Další případní sympatizanti se shromážděním se už ale na inkriminované místo zřejmě nedostanou, vojáci totiž podle dostupných informací obsadili některé příjezdové cesty.

Smlouvy o radaru se v květnu nepodepíší

Podpis smluv, na jejichž základě by měl být americký radar v Česku umístěn, se zřejmě neuskuteční na začátku května, jak o tom hovořili čeští politici.

Ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová, která má smlouvy za americkou stranu podepsat, s cestou do České republiky v první květnové dekádě nepočítá.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy