Čoudícím kotlům zbývá poslední rok. Vyměnit všechny nestihneme, varují topenáři

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
13. 9. 2021 17:40
Padesátitisícová pokuta hrozí každému, kdo bude od příštího září topit v neekologickém kotli. Dotace na výměnu nevyhovujících topenišť skončí právě za rok. Topenáři se ale shodují, že statisíce zbývajících starých kotlů do té doby vyměnit nestihnou. Ministerstvo životního prostředí proto slibuje, že pokutu promine těm, kdo si o dotaci včas zažádají.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Za šest let kotlíkových dotací se podařilo nahradit novými asi 80 tisíc topenišť v Česku. Dál ale zbývá až 300 tisíc neekologických kotlů první a druhé emisní třídy, ve kterých se topí uhlím nebo dřevem.

O dotace na výměnu bude možné žádat ještě rok, pak program skončí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) by do té doby rád stihl vyměnit dalších alespoň 150 tisíc kotlů. V červenci oznámil, že na to od státu získal 14 miliard, a slíbil, že příspěvek dostane každý, kdo si o něj do 1. září 2022 požádá. 

Horší už bude dostupnost topenářských firem. Podle jejich zástupců není reálné takový počet kotlů do roka vyměnit. Chybí kotle, materiál i řemeslníci. "Takové kapacity v Česku neexistují," upozornil Mojmír Krátký z Asociace podniků topenářské techniky.

 "Když není moc co dělat, za rok se vyměňuje 30 tisíc starých kotlů, když topenáři makají, mohou udělat i 40 tisíc," uvedl Vladimír Stupavský, ředitel Klastru Česká peleta, který zastupuje výrobce.

Topenáři navíc počítají s velkou poptávkou, která roste s krátícím se časem i s čím dál štědřejšími podmínkami dotací. Předpokládají, že se čekací doba na řemeslníky u mnoha firem v příštím roce prodlouží. "V Česku je dlouhodobý nedostatek odborníků, kteří mohou nové kotle instalovat. Velmi vytížené jsou i projekční a montážní firmy,“ uvedl Jiří Karlík ze společnosti Primagras.

Rok navíc

Ministerstvo životního prostředí je optimističtější. "Podle našich údajů by šlo za rok vyměnit až 80 tisíc kotlů. Nižší odhady možná vychází z let, kdy ještě neběžely dotace," řekla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Pravidla stanovil úřad následovně: kdo nebude mít do 1. září příštího roku vyměněný kotel, ale stihne si požádat o dotaci, tomu bude po další rok promíjet případné pokuty za neekologické topení. "Zákon umožňuje úřadům, pokud vidí snahu, kterou lze objektivně doložit, ukládat nápravná opatření bez sankce," řekl ministr Brabec.

Ministerstvo podle něj doporučí správním úřadům, aby podání žádosti o výměnu zdroje zohledňovaly ve prospěch žadatelů. Roubíčková doplnila, že hranice jednoho roku není striktní, pokuty bude možné promíjet i déle.

Kontrola může přijít i týdny po nahlášení

Dodržování nových pravidel budou kontrolovat obce. Roubíčková ale upozorňuje, že intenzivnější kontroly než doposud nelze očekávat. Obce se budou dál spoléhat zejména na podněty od místních obyvatel.

Pokud bude obec někoho podezírat, že stále topí neekologickým kotlem, pošle mu nejprve písemné upozornění a dá mu možnost sjednat nápravu. Kontrola dorazí, teprve pokud tuto výzvu neuposlechne. Nahlášení a kontrolu může dělit několik týdnů, rychlost bude záviset na jednotlivých obcích.

Ani Stupavský z Klastru Česká peleta nepředpokládá, že výrazně stoupne počet kontrol nebo pokut. "Sankce míří proti obecním čmoudilům, kteří znepříjemňují život sobě a okolí. Když někdo topí čistěji ve starém kotli a nezamořuje čtyři bloky, dost těžko si dovedu představit, že bude mít v prvních měsících nějaké komplikace," uvedl.

"Cílem není postihovat domácnosti. Chceme dosáhnout co nejrychlejšího stažení starých neekologických kotlů, které nám otravují ovzduší a zkracují tak život," potvrdil ministr Brabec.

Až 95 procent úhrady pro nízkopříjmové domácnosti

Nový program Kotlíkové dotace 2021-2022 nastartuje ministerstvo životního prostředí od 1. ledna. Zaměří se na domácnosti, jejichž čistý příjem nepřekročil v roce 2020 limit 170 900 korun, tedy 14 242 korun na osobu a měsíc.

Ty budou moct na krajském úřadě žádat o dotaci, která pokryje až 95 procent nákladů na výměnu kotle první a druhé emisní třídy za nový kotel na plyn nebo biomasu. Na tento příspěvek mají automaticky nárok také důchodci.

Ostatní domácnosti mohou žádat peníze z programu Nová zelená úsporám už od letošního října. Nárok mají na dotaci ve výši 50 procent nákladů. Kromě ceny kotle se vztahuje také na výměnu krbu nebo kamen a na výměnu elektrického vytápění za tepelné čerpadlo s elektrickým pohonem.

Každý žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem budovy, pro kterou výměnu žádá, a také v ní musí mít trvalé bydliště. Nebo vlastníkem chalupy, či jiného rekreačního objektu. Do výdajů je možné zahrnout pořízení nového topeniště, jeho instalaci a stavební práce i výdaje za nezbytné zkoušky, měření a dokumentaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy