Balvínovu korupční kauzu bude řešit Nejvyšší soud. Vše jsou to spekulace, tvrdí bývalý ředitel ČT

Marek Pokorný Marek Pokorný
20. 7. 2017 14:28
Bývalý ředitel České televize a krátce také ministr kultury ve vládě Jiřího Rusnoka Jiří Balvín chce, aby Nejvyšší soud zrušil verdikt, který jej za korupci při prodeji zámečku Českého rozhlasu poslal na deset měsíců podmíněně do vězení a přikázal mu uhradit i čtvrtmilionovou pokutu. „Byli jsme odsouzeni bez jediného důkazu, vše jsou to spekulace,“ uvedl Balvín, který podal proti loňskému verdiktu dovolání. To na stůl nejvyššího soudu v Brně dorazilo tento týden. Prvoinstanční soud Balvína nejdříve osvobodil s tím, že nejsou důkazy. Městský soud ale osvobozující verdikt zrušil a přikázal prvoinstančnímu soudu trojici obžalovaných odsoudit.
Jiří Balvín.
Jiří Balvín. | Foto: ČTK

Praha - Takový verdikt se neslyší často: Když soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Hana Chaloupková letos v lednu odůvodňovala verdikt nad trojicí mužů, kteří se podle obžaloby dopustili korupce při chystaném prodeji zámečku Českého rozhlasu, zdůraznila, že o jejich vině není vůbec přesvědčena. A že by je i napodruhé osvobodila, ale nemůže, protože jí odvolací Městský soud v Praze přikázal obžalované odsoudit.

Mezi trojicí mužů, které nakonec poslala na deset měsíců do vězení a každému přikázala zaplatit čtvrtmilionovou pokutu, byl i bývalý ředitel České televize a exministr kultury Jiří Balvín spolu s ekonomickým náměstkem rozhlasu Michalem Koliandrem a podnikatelem Janem Hnilicou.

Pokusili se prý uplatit tehdejšího ředitele Českého rozhlasu Petra Duhana, aby Hnilica získal zámeček rozhlasu v Přerově nad Labem. Veřejnoprávní instituce ho prodávala ve veřejné soutěži.

Případ nyní dostane na stůl Nejvyšší soud. Balvín se totiž s verdiktem odmítá smířit a proti rozsudku, který mu například znemožnil nominaci do Rady Českého rozhlasu, podal dovolání. "Byli jsme odsouzeni bez jediného nepřímého důkazu. Jsou to všechno spekulace," tvrdí Balvín, jehož dovolání dorazilo na stůl Nejvyššího soudu tento týden.

Jeho právník Tomáš Sokol proti "nadiktovanému" rozsudku protestoval už při březnovém jednání Městského soudu v Praze. který tresty pro Balvína i zbylé dva obžalované napodruhé potvrdil. "Prvoinstanční soud nerozhodoval jako nezávislý," uvedl.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy