Korupční kauzu Davida Ratha už má vrchní soud. Soudce odvolání bude znám ještě letos

Marek Pokorný Marek Pokorný
22. 12. 2015 18:24
Pět měsíců po vynesení prvoinstančního verdiktu odeslal krajský soud korupční případ Davida Ratha nadřízené instanci s odvoláním všech odsouzených i žalobce. Který ze soudců spis dostane na stůl, není zatím jasné. Případ připadne tomu, který bude na řadě podle rozdělovníku práce. Nicméně jisté už je, že to bude někdo ze čtveřice Hana Kárová, Radek Hartmann, Miroslav Pavrovský a Pavel Zelenka. Ti se – jak vyplývá z rozvrhu práce soudu - specializují na závažné hospodářské delikty.
David Rath
David Rath | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ještě do konce roku by mělo být jasné, kdo bude řešit odvolání v kauze Davida Ratha. Krajský soud v Praze totiž nadřízené instanci v pondělí odeslal spis jeho korupčního případu. Deník Aktuálně.cz to zjistil z informační desky soudu.

Ve stejný den odešel také spis druhé části kauzy, v níž figurují mimo jiné manželé Petr a Kateřina Kottovi. Původní kauzu s 11 obžalovanými rozdělil soudce Robert Pacovský krátce před vynesením rozsudku kvůli častým omluvám bývalého hejtmana.

Verdikt nad prvními devíti obžalovanými vynesl soud již v dubnu, nad Rathem a Lucií Novanskou pak v červenci. Jenže až v říjnu vyhotovil písemné rozsudky, vůči nimž se všichni odsouzení odvolali. Odvolání podal i státní zástupce Petr Jirát. Ten sice souhlasil s délkou vězení, ale vadilo mu, že soud Rathovi a Kottovým nenechal jako trest propadnout i veškerý majetek.

Odeslání odvolacího spisu brzdily i stížnosti Ratha vůči soudci Pacovskému. Tu poslední z nich zamítl vrchní soud 9. prosince.

Spisy se opět nejspíš spojí

A je dost pravděpodobné, že se na vrchním soudu oba spisy opět spojí a bude je řešit stejný soudce. Bylo by to i ekonomické rozhodnutí. Který ze soudců spis dostane na stůl, není zatím jasné. Případ připadne tomu, který bude na řadě podle rozdělovníku práce.

Nicméně jisté už je, že to bude někdo ze čtveřice Hana Kárová, Radek Hartmann, Miroslav Pavrovský a Pavel Zelenka. Ti se – jak vyplývá z rozvrhu práce soudu - specializují na závažné hospodářské delikty.

Potvrdil to i mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt. "Máme čtyři hospodářské senáty a jim se případy rozdělují stále dokola podle toho, na který přijde řada," uvedl mluvčí.

Nastudovat 35 000 stran

Ať již dostane Rathův spis na stůl kdokoliv ze zmíněné čtveřice, je zřejmé, že rozsudek v dohledné době nevynese. Určený soudce bude muset totiž nastudovat nejen odvolání všech prvoinstančně odsouzených, ale také takřka 35 tisíc stran spisu.

V korupční kauze Davida Ratha vynesl soud tři podmíněné a osm nepodmíněných trestů. Nejvyšší trest, 8,5 roku vězení, dostal Rath, o rok menší pak manželé Petr a Kateřina Kottovi.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Judista Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze

Judista Lukáš Krpálek vyhrál turnaj European Open v Praze. Olympijský vítěz porazil ve finále kategorie nad 100 kg Ukrajince Oleksandra Gordijenka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy