Praha - Když velvyslanec USA Norman Eisen ještě coby poradce prezidenta Baracka Obamy pro etiku vysvětloval americkým úředníkům, jak si poradit s lobbistickými tlaky a korupčními svody, říkal: Používejte zdravý rozum, představte si, jak by ta která situace vypadala na titulní straně deníku The Washington Post.
Tady v Praze si americký diplomat možná svoji jednoduchou radu v souvislosti se zdejšími politickými kauzami otestoval až nadmíru.
V pondělí večer Norman Eisen přednášel Čechům o etice a korupci v politice v pražském ELAI Institutu.
Životní cesta silnější než proslovy
„Jak naučit etiku? Myslím si, že by to mělo být prostřednictvím životních příběhů. Velmi obdivuji prezidenta Václava Havla, jeho životní příběh, stopy, které zanechal, a jeho volbu nenechat se unášet proudem považuji za silnější než jeho krásné a silné proslovy," vyznával se z obdivu k prvnímu českému prezidentovi Eisen.
Podle něj jsou silné životní osudy působivější než cvičení modelových situací, v nichž člověk může morálně zakopnout.„Když se učí etika v byznysu, ukazuje se na případech z byznysového prostředí. Ale možná bychom měli začít u parašutistů, kteří zabili Heydricha," pokračoval Eisen.
Mluvil o osobní odpovědnosti každého člověka a připomněl také jedno židovské rčení: Až se dostaneš do nebe, nebudou se tě ptát, proč jsi nebyl Mojžíš - ale proč si nebyl sám sebou.
O Češích v dobrém
V současnosti diplomat si coby Obamův poradce vysloužil ve Washingtonu přezdívku Mr. No - pro své tvrdé postoje k situacím, které by sváděly ke korupci. Nicméně k české politice, v poslední době zmítané sérií skandálů a afér, které mají i korupční podtext, se vyjadřuje diplomaticky smířlivě.
„Stejně jako v USA i tady je potřeba udělat spoustu práce. To platí o mé zemi, o vaší zemi i o celém zdejším regionu. Tady v Česku je pozitivní vývoj, je tu řada reformních návrhů, zákon o veřejných zakázkách, ministerstvo obrany hodlá eliminovat prostředníky ze zbrojních zakázek, to jsou pozitivní znaky," řekl Eisen Aktuálně.cz po skončení přednášky. Ke konkrétním kauzám se velvyslanec odmítl vyjadřovat.
Právě minulé zbrojní zakázky, týkající se také obchodů s firmami s americkou vazbou, provází nejviditelnější podezření z korupce. Bývalý americký velvyslanec William Cabaniss už dříve vypověděl, že exministr obrany Martin Barták si řekl o úplatek v souvislosti s armádní zakázkou na automobily Tatra.
Korupci bereme vážně
Nedávno se v českých médiích objevilo svědectví manažera firmy Steyr o tom, že blízký poradce expremiéra Mirka Topolánka Marek Dalík si měl údajně říct o úplatek půl miliardy korun v souvislosti s nákupem obrněných transportérů Pandur.
Americká ambasáda už tehdy podle MF Dnes měla mít informace o údajném korupčním jednání mužů z nejvyšších českých politických kruhů.
„Korupci bereme velmi vážně, ale jednotlivé případy nekomentujeme. Informace o podezření z korupce přiměřeně vyhodnocujeme. Kroky, které podnikáme, odpovídají různým případům," řekl v pondělí v obecné rovině Eisen.