Korupce v justici: Zlomový proces se opět odkládá

Sabina Slonková
22. 2. 2013 10:52
Soud podruhé odložil zahájení procesu s litoměřickým soudcem Josefem Knotkem

Jičín - Bezmála tři čtvrtě roku trvalo, než se vůbec našli soudci ochotní soudit případ, který sahá do jejich vlastních řad a jehož součástí jsou odposlechy vypovídající o neutěšených poměrech v justici. Nakonec si kauzu litoměřického soudce Josefa Knotka a pěti dalších spoluobžalovaných vzal jičínský soud a vyhlásil hlavní líčení.

Jenže hned vzápětí se začaly naplňovat anonymní předpovědi ze zákulisí: proces hned tak nebude.

První termín z minulého týdne padl kvůli omluvě advokátů, nyní Insider zjistil, že neplatí ani druhý termín, který byl naplánovaný na pondělí 25. února.

"Nepodařilo se doručit předvolání jednomu z obžalovaných, pak je tam ještě nějaká omluva ze zdravotních důvodů. Další termín je za měsíc v březnu," uvedl zdroj obeznámený se situací.

O odkladu procesu ví i žalobce Radim Dragoun, který Knotka jako prvního soudce v novodobé historii posílá na lavici obžalovaných pro podezření z korupce. Státní zástupce nicméně nechce spekulovat, zda jsou průtahy záměrné.

"Nepřísluší mi to. Musí se s tím vypořádat daný soud," uvedl žalobce Dragoun.

Každopádně soudci Knotkovi, kterému zbývá pár let do důchodu, sice byla pozastavena práce v justici, takže sedí doma, ale bere padesát procent platu. A zůstane to tak až do pravomocného rozsudku.

Rozhodly odposlechy

Soudce Knotek a další spoluobžalovaní - včetně jeho kolegy z litoměřického soudu a tamní úřednice - jsou obžalování, že za úplatky ohýbali konkrétní kriminální případy. Klíčovým důkazem se pak staly odposlechy, o nichž už Insider obšírně informoval.

Policie totiž v utajení v rámci akce Svíce několik měsíců monitorovala zvuk i obraz v kanceláři soudce Josefa Knotka a získala tak desítky hodin záznamů. Jejich obsah zaskočil i dlouholeté kriminalisty a žalobce.

Josef Knotek.
Josef Knotek. | Foto: Repro: TJ Sokol Cítov

"Už v průběhu toho prověřování jsme si velmi často kladli otázku, jak jsou vybíráni někteří lidé do justice, jací lidé obecně v justici působí, a to jak směrem ke státnímu zastupitelství, tak k soudům, a jak vlastně vnímají spravedlnost a hodnoty, které jsou s justicí spojené. Tenhle případ jasně ukázal, že u těchto lidí se jakékoli hodnoty a principy vytratily," komentovala je například žalobkyně Lenka Bradáčová, která ještě před příchodem do Prahy tuto kauzu rozjížděla.

Na odposleších, jejichž přepisy Insider získal, například soudce Knotek komentuje předání peněz slovy: "Co bysme byli blbí, vyděláváme... Že jo, kdybychom bejvali možná řekli dvacet, třicet, tak to taky přihráli. Já řikám, nemůžu si říct dvacet, tak desítku."

Nebo své známé narovinu říká: Ty za mnou můžeš přijít kdykoli... Máš tady nějakej ten spis, tak uděláme všechno... Když to bude na zavření, my ti řekneme: uhrajem to na nezavření, na zprošťák to úplně není."

 

Právě se děje

před 12 minutami

Prezident Čadu Idriss Déby zemřel na frontové linii. Zemi povede jeho syn

Zemřel prezident Čadu Idriss Déby, který byl 11. dubna zvolen na další prezidentský mandát. Oznámila to armáda. Její mluvčí citovaný agenturou AFP oznámil, že prezident zemřel na následky zranění, jež utrpěl o víkendu na severu země, kde armáda bojuje s povstalci.

Právě dnes na základě předběžných výsledků vyhlásili Débyho vítězem prezidentských voleb. Osmašedesátiletý politik tak získal už šestý mandát. Armáda uvedla, že nejvyšší funkci dočasně přebírá Débyho syn Mahamat Kaká.

Členové jeho kampaně v pondělí oznámili, že se prezident vydal na frontu, aby se připojil k armádním oddílům, jež bojují proti teroristům. Armáda v pondělí oznámila, že s Frontou pro změnu a svornost v Čadu (FACT) bojuje od 11. dubna a že v bitvách přišlo o život 300 rebelů a pět vojáků.

Povstalci, kteří působí v libyjském pohraničí, ve volební den napadli pohraniční post a začali postupovat jižně do Čadu.

Déby se dostal k moci v roce 1990 a patřil k nejdéle vládnoucím prezidentům na kontinentě.

"S velkou bolestí Čaďanům oznamujeme, že dnes, v úterý 20. dubna 2021 zemřel prezident Déby," sdělil armádní mluvčí Azem Bermandoa Agouna.

před 1 hodinou

Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta. Zákon podepsal Zeman

Za prodej potravin dvojí kvality v tuzemských obchodech bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. Počítá s tím novela zákona o potravinách, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zákaz prodeje se týká výrobků zaměnitelných za jiné výrobky v ostatních zemích EU, ale s podstatně odlišným složením. Výjimky budou muset být odůvodněny a spotřebitel o nich bude muset být informován.

"Čeští spotřebitelé nebudou spotřebiteli druhé kategorie," komentoval to již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Na dodržování zákazu dvojí kvality bude dohlížet Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

Podepsaná novela vzbudila během svého projednávání v Parlamentu pozornost hlavně kvůli snaze části poslanců prosadit do ní povinné kvóty na prodej vybraných tuzemských potravin v obchodech. Zastánci argumentovali například zvýšením potravinové soběstačnosti. Odpůrci naproti tomu varovali před možným zdražením a nedostatkem. Kvůli návrhu hrozila Evropská komise Česku žalobou. Sněmovna nejprve kvóty na návrh poslanců SPD do novely vložila, ale pak je na návrh Senátu opět vyřadila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy