Korupce v justici: Zlomový proces se opět odkládá

Sabina Slonková
22. 2. 2013 10:52
Soud podruhé odložil zahájení procesu s litoměřickým soudcem Josefem Knotkem

Jičín - Bezmála tři čtvrtě roku trvalo, než se vůbec našli soudci ochotní soudit případ, který sahá do jejich vlastních řad a jehož součástí jsou odposlechy vypovídající o neutěšených poměrech v justici. Nakonec si kauzu litoměřického soudce Josefa Knotka a pěti dalších spoluobžalovaných vzal jičínský soud a vyhlásil hlavní líčení.

Jenže hned vzápětí se začaly naplňovat anonymní předpovědi ze zákulisí: proces hned tak nebude.

První termín z minulého týdne padl kvůli omluvě advokátů, nyní Insider zjistil, že neplatí ani druhý termín, který byl naplánovaný na pondělí 25. února.

"Nepodařilo se doručit předvolání jednomu z obžalovaných, pak je tam ještě nějaká omluva ze zdravotních důvodů. Další termín je za měsíc v březnu," uvedl zdroj obeznámený se situací.

O odkladu procesu ví i žalobce Radim Dragoun, který Knotka jako prvního soudce v novodobé historii posílá na lavici obžalovaných pro podezření z korupce. Státní zástupce nicméně nechce spekulovat, zda jsou průtahy záměrné.

"Nepřísluší mi to. Musí se s tím vypořádat daný soud," uvedl žalobce Dragoun.

Každopádně soudci Knotkovi, kterému zbývá pár let do důchodu, sice byla pozastavena práce v justici, takže sedí doma, ale bere padesát procent platu. A zůstane to tak až do pravomocného rozsudku.

Rozhodly odposlechy

Soudce Knotek a další spoluobžalovaní - včetně jeho kolegy z litoměřického soudu a tamní úřednice - jsou obžalování, že za úplatky ohýbali konkrétní kriminální případy. Klíčovým důkazem se pak staly odposlechy, o nichž už Insider obšírně informoval.

Policie totiž v utajení v rámci akce Svíce několik měsíců monitorovala zvuk i obraz v kanceláři soudce Josefa Knotka a získala tak desítky hodin záznamů. Jejich obsah zaskočil i dlouholeté kriminalisty a žalobce.

Josef Knotek.
Josef Knotek. | Foto: Repro: TJ Sokol Cítov

"Už v průběhu toho prověřování jsme si velmi často kladli otázku, jak jsou vybíráni někteří lidé do justice, jací lidé obecně v justici působí, a to jak směrem ke státnímu zastupitelství, tak k soudům, a jak vlastně vnímají spravedlnost a hodnoty, které jsou s justicí spojené. Tenhle případ jasně ukázal, že u těchto lidí se jakékoli hodnoty a principy vytratily," komentovala je například žalobkyně Lenka Bradáčová, která ještě před příchodem do Prahy tuto kauzu rozjížděla.

Na odposleších, jejichž přepisy Insider získal, například soudce Knotek komentuje předání peněz slovy: "Co bysme byli blbí, vyděláváme... Že jo, kdybychom bejvali možná řekli dvacet, třicet, tak to taky přihráli. Já řikám, nemůžu si říct dvacet, tak desítku."

Nebo své známé narovinu říká: Ty za mnou můžeš přijít kdykoli... Máš tady nějakej ten spis, tak uděláme všechno... Když to bude na zavření, my ti řekneme: uhrajem to na nezavření, na zprošťák to úplně není."

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy