Korupce v justici. Obviněno je 6 osob, soudce ve vazbě

ČTK Radek Nohl ČTK, Radek Nohl
23. 2. 2013 20:45
Detektivové stíhají soudce, státní zástupce, advokáta nebo advokátní koncipienta
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) obvinili šest lidí z korupce v souvislosti s rozhodovací činností soudu. Je mezi nimi soudce, státní zástupce, advokát nebo advokátní koncipient.

Potvrdila to šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. 

"Obviněni byli z trestných činů nepřímé úplatkářství, přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby, vydírání a podvod," řekla Aktuálně.cz Bradáčová.

Trestní stíhání policisté zahájili u soudce z Prahy 2 Ondřeje Havlína. V jeho případě soud podle informací deníku Aktuálně.cz v sobotu rozhodl o tom, že skončí ve vazbě.

Kdo je na seznamu dále, vyšetřovatelé říct odmítají. Bradáčová jen uvedla, že jde o soudce, žalobce, advokáta, advokátního koncipienta a byly obviněny také dvě osoby, které pracují mimo justici. Celá skupina však působila v Praze.

Soud bude rozhodovat o vazbě

Situací už se zabývá i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Soudce Havlína může dočasně zprostit výkonu funkce.

Lenka Bradáčová.
Lenka Bradáčová. | Foto: Ludvík Hradilek

Zproštění by trvalo až do pravomocného skončení trestního stíhání, přičemž po tuto dobu by soudce pobíral polovinu svého platu.

Havlína loni v květnu kárně potrestal Nejvyšší správní soud desetiprocentním snížením platu na dobu šesti měsíců za to, že se pokusil ovlivňovat kolegyni, která měla na starosti případ Jana Harangozzy známého z kauzy kolem konkurzního soudce Jiřího Berky.

Havlín se soudkyně vyptával na její postup a vyzýval ji k vyslechnutí svědka, který měl podle něj vypovědět něco jiného, než co stálo v obžalobě. Neoprávněně také nahlížel do spisu.

Policie obvinila několik osob z justice, diskutujte o tom. Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy