Korupce na ŘSD: Stamiliony z dálnic odtekly přes Kypr

ČTK ČTK
3. 1. 2012 7:07
Stamiliony korun stály zmanipulované pronájmy pozemků na výstavbu benzinek
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - V případu bývalých manažerů Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zatčených pro korupci sehrála  klíčovou roli firma se skrytými vlastníky, jejíž stopy vedou na Kypr.

Právě přes tuto společnost mohly z Česka odtéct stamiliony ze zmanipulovaných pronájmů pozemků na výstavbu benzinek.

Hospodářské noviny připomínají, že po zásahu protikorupčních detektivů jsou od předminulého týdne ve vazbě bývalý ředitel ŘSD Petr Laušman, jeho pravá ruka Michal Hala a někdejší firemní právník Petr Wolf.

Čtvrtým zatčeným je podle zjištění deníku podnikatel Jiří Neužil, předseda představenstva společnosti Monstera International. Neužila a Laušmana před Vánoci dopadli policisté, když podepisovali směnky na 15 milionů. Podle detektivů šlo o úplatek za pronájem dálničních odpočívadel. Kromě směnek Laušman údajně dostal úplatkem i byt v Krkonoších za 1,7 milionu.

Policisté dosud zveřejnili jen to, že Laušman a spol. odpočívadla na dálnicích D5 a D47 mezi roky 2005 a 2006 levně přenechávali soukromníkům, kteří je pak draze pronajímali dál. Stát tak přišel nejméně o 264 milionů. Postup přitom sedí právě na firmu Monstera International.

Kdo za společností stojí, není možné zjistit, protože firma má nedohledatelné akcie na majitele. Stopy po další firmě, která Monsteru International ovládá, pak končí na Kypru, který zaručuje investorům anonymitu, píšou dnešní Hospodářské noviny.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy