Korupce kraj po kraji. Víme, jak snadno se u vás uplácí

Petr Holub
5. 12. 2010 16:20
Aktuálně.cz prozkoumalo krajské zakázky na dopravní stavby v letech 2007-2010

Praha - Silnice je možné stavět čistě a efektivně, většina krajů v České republice to ovšem nedělá.

Takové zjištění vychází z průzkumu, v němž Aktuálně.cz prošlo tři roky zpětně způsob, jak krajské vlády utrácely peníze určené na stavby silnic II. a III. tříd.

Samospráva každého z regionů má od Evropské unie k dispozici 3 až 5 miliard na opravy a stavby silnic II. a III. třídy. Utratit je musí do roku 2013.

Aktuálně.cz při své analýze využilo unikátní databáze evropských zakázek a hodnotilo jejich efektivitu podle pravidel, které doporučili vládní experti.

Riziko korupce

Základní přístup stanovil premiérův poradce Jan Pavel, podle kterého jsou zakázky nejvíc efektivní, když je veřejná soutěž otevřená všem zájemcům.

"Čím menší otevřenost soutěže, tím roste konečná cena veřejné zakázky," napsal Pavel v odborné studii.

Tím také roste riziko korupce.

"Ohromné prostředky, které tečou přes veřejné zakázky, nutně přitahují i různé nepoctivce, kteří se snaží získat větší díl na veřejných prostředcích, než jaký by jim v otevřené soutěži připadl," doplňuje spolupracovník Transparency International Radim Bureš.

Známky pro kraje si prohlédněte v následující grafice, pořadí krajů pak konci článku.

Raději zrušit

Analýza Aktuálně.cz potvrdila odborné předpoklady.

Nejhorší ceny pro své zakázky získal Ústecký kraj, který porušuje základní pravidlo otevřených zakázek. Na své silnice vypisuje pouze užší řízení, do kterého úředníci přizvou pouze pět předem vybraných firem.

"Volba užšího zadávacího řízení zvyšuje dosaženou cenu o 19,8 % ceny předpokládané," upozorňuje Pavel. Na Ústecku skutečně všechny firmy nabízejí skoro u všech zakázek vyšší cenu, než chtěl kraj zaplatit.

Tomáš Sedláček z vládní rady NERV přitom tvrdí, že soutěž zvyšující cenu zakázky je prostě nepřípustná. "Pokud firmy nenabídnou nižší částky, než je poptávková cena, tak se má soutěž prostě zrušit," doporučuje.

Pět zájemců nestačí

Zvýšení ceny zakázky během soutěže je obvyklé i na Královéhradecku, v jižních Čechách, na jižní Moravě i u zakázek státního investora Ředitelství silnic a dálnic.

Většinou přitom nejde o užší řízení, úředníci ale nevyužívají základní nástroj snižující cenu.

Pavel tvrdí, že se cena sníží, pokud se o ni přihlásí víc zájemců. "Každý další nabízející způsobuje pokles dosažené ceny o 4,4 % ceny předpokládané," uvedl ve své studii.

Tento efekt se podařilo dosáhnout u některých zakázek na Plzeňsku, Vysočině, Pardubicku a ve středních Čechách, které jsou při vypisování dopravních zakázek nejefektivnější, protože se do jejich soutěží hlásí až přes deset zájemců. Například Ředitelství silnic a dálnic se obvykle spokojí se čtyřmi zájemci.

Paradoxně tato metoda nefunguje na jižní Moravě, která ovšem porušuje další pravidlo otevřenosti, podle kterého se vyplatí, když v soutěži rozhoduje výhradně nabízená cena. Při jedné jihomoravské zakázce se cena zvýšila, i když ji chtělo získat třináct stavebních firem. Cena však měla při rozhodování výběrové komise váhu pouhých 55 procent.

Dobrá cena není zadarmo

Mezi nejhorší kraje patří také Liberecko a Praha.

Vedle Ústecka se právě v nich nejčastěji využívají takzvané vícepráce. V praxi to znamená, že určitá firma vyhraje soutěž nízkou cenou, pak ale prokáže vyšší stavební náklady vinou nepříznivého terénu. Kraj či magistrát přirážku obvykle obratem vyplatí a tím překročí cenu, za kterou chtěl silnici původně postavit.

"Není důvod zvyšovat dohodnuté ceny. Firmy mohou terén předem prozkoumat a nést samy riziko podnikání," tvrdí Sedláček.

Podle pravidel citovaných ekonomů oznámkovalo Aktuálně.cz všechny krajské dopravní stavby z let 2007-2010 známkou od jedničky do pětky. Pětku dostala veřejná soutěž, které nejvíc poručila transparentní pravidla a tím se vystavila největšímu riziku korupce.

Korupční index jednotlivých krajů vychází z průměru jednotlivých staveb.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy