Korunovaný úspěch ČSSD: Bude mít všech 13 hejtmanů

Petr Holub
18. 10. 2008 23:30
Zabránit tomu může jen dohoda ODS s komunisty
Oslavy v podání manželů Paroubkových.
Oslavy v podání manželů Paroubkových. | Foto: Ludvík Hradilek

Analýza - Komfortní postavení mají sociálnědemokratičtí vyjednavači o složení krajských koalic. V deseti případech si mohou vybírat mezi třemi partnery, ve třech mají dvě možnosti.

Bez dohody s ČSSD nadto není možné žádnou krajskou koalici sestavit. Jedině kdyby se dohodli "všichni proti ČSSD", což by znamenalo prakticky nemožnou spolupráci ODS s komunisty a ještě nějakou další stranou.

Dokonce i v Liberci

Sociálním demokratům přála v cestě za úplným vítězstvím i náhoda.

V Libereckém kraji zůstaly dvě středové formace (Zelení, Unie sportu a zdraví) těsně pod pětiprocentní hranicí.

I tak získala ODS spolu se Starosty pro Liberecký kraj a SOS o dvě a půl procenta víc hlasů, než sociální demokraté s komunisty. Tím se otevíral prostor pro hejtmana z ODS.

Jenže po přepočtu na mandáty mají ČSSD a KSČM 23 ze 45 hlasů i v zastupitelstvu nejpravicovějšího kraje.

S komunisty ve všech krajích?

Sociální demokraté tak mohou sestavit koalice s komunisty ve všech krajích a dosud tuto možnost nevyloučili. "Vyjednávání nechávám na úspěšných kandidátech v krajích," říká k tomu předseda Jiří Paroubek.

Ovšem připomněl, že koalice musí dodržovat volební program. Do něho patří mimo jiné slib, že krajská pokladna zaplatí za pacienty poplatky u lékaře. Tím se fakticky vylučují koalice s občanskými demokraty.

Ve Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji tak mají budoucí hejtmani jedinou možnost: spolupráci s komunisty. Středočeský vítěz David Rath hovoří ještě o další možnosti: menšinové vládě s tichou podporou komunistů.

Lidovci převlékají kabát

V sedmi regionech může ČSSD pozvat do koalice namísto komunistů lidovce. Jde o celou Moravu, Pardubicko a Královéhradecko.

V restauraci divadla Reduta na brněnském Zelném trhu panuje dobrá nálada. Sociální demokraté zatím v kraji vedou. Na hejtmana za ně kandiduje poslanec Michal Hašek.
V restauraci divadla Reduta na brněnském Zelném trhu panuje dobrá nálada. Sociální demokraté zatím v kraji vedou. Na hejtmana za ně kandiduje poslanec Michal Hašek. | Foto: Jan Langer
Přečtěte si rozhovor s budoucím hejtmanem:
Hejtman je víc, než šéf poslanců. Michal Hašek složí mandát

Pokud by k tomu došlo, KDU-ČSL by volbami příliš neztratila. Dosud měla účast v deseti krajských radách a přišla by tedy jen o tři.

Výměnu partnerů, tedy ČSSD za ODS, lidovci nevyloučili. Naopak ale sociální demokraté nepotvrdili, že dají lidovcům přednost, kdykoli to bude možné.

Náš odhad

Vážení čtenáři,
před volbami jsme na stránkách online deníku Aktuálně.cz zveřejnili propočet, jak by měly dopadnout podzimní volby (zde). Jak jsme se trefili a jak s propočtem "zamávala" vyšší volební účast? Srovnání odhadu a reality čtěte zde.

Například v Moravskoslezském kraji pracuje ve velkých městech celá řada koalic sociálních demokratů s KSČM, nebo ODS, dohody s lidovci však neexistují.

Nejasno na severozápadě

Největší komplikace budou s krajskými koalicemi v Karlovarském, Ústeckém a již zmíněném Libereckém kraji.

Pokud se bude ČSSD chtít vyhnout komunistům v Ústí, musí oslovit volební sdružení Severočeši.cz, které vedlo agresivní kampaň i proti sociální demokracii. Navíc je složeno z členů různých stran včetně KSČM a KDU-ČSL.

V Liberci a Karlových Varech jsou alternativou ke komunistům přinejmenším dvě menší strany.

V Liberci se nabízejí Starostové pro Liberecký kraj, na jejichž kandidátce se do zastupitelstva dostal bývalý primátor za ODS Jiří Drda, spolu s další regionální stranou SOS.

Foto: Martina Machová
Analýza situace v Libereckém kraji:
ODS v Liberci mohla vzít socialistům vítězství

V Karlových Varech musí ČSSD vybrat dva partnery ze tří stran. Nabízí se protestní strana Doktoři za uzdravení společnosti, Alternativa pro kraj, kterou vede starosta Božího Daru a senátor Jan Horník, případně Koalice pro Karlovarský kraj, kterou založili lidovci s nezávislými starosty.

Krajské volby v souvislostech:
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Jiřím Šlégrem.
Jiří Paroubek si potřásá rukou s Jiřím Šlégrem. | Foto: Ludvík Hradilek
Rozhovor: Topolánek po prohře: Chyby? Měl jsem vyhodit víc lidí
Výsledek: 
Grandiozní, řekl Paroubek. ČSSD má všechny kraje
Rozhovor: Bém takový výsledek nečekal ani v nejčernějších snech
Online přenos: Topolánek poblahopřál vítězi. "Prohráli jsme."
Analýza: Lidovci bilancují. Je čas na výměnu předsedy?
Rozhovor: Nepřišli naši voliči, říká Bursík po volebním propadáku
Senátní volby v souvislostech:
Mirek Topolánek krátce předtím, než se před televizními kamerami vyjádřil k nepříznivému výsledku voleb pro ODS.
Mirek Topolánek krátce předtím, než se před televizními kamerami vyjádřil k nepříznivému výsledku voleb pro ODS. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Výsledek: ČSSD dominuje, do finále jde v 25 obvodech
Jediný vítězný senátor: Lidé se bojí Julínka. Proto jsem zvítězil
Grafika: Kdo postoupil do druhého kola přehledně
Fakta: Volit přišlo 40 procent lidí. Nejvíce od roku 1998
 

Právě se děje

Další zprávy