Koronavirus se masivně šíří mezi žáky v otevřených školách a školkách

Martina Heroldová Martina Heroldová
24. 2. 2021 22:17
Počet žáků, kteří navštěvují otevřené školy a mateřské školy, nakažených koronavirem prudce roste. Podíl žáků s onemocněním covid-19 je v současné době o 38 procent vyšší, než činí průměr v Česku za všechny věkové kategorie, vyplývá z průzkumu Pedagogické komory. Jde o nejvyšší číslo od počátku pandemie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Ačkoliv počet nemocných dětí celkově vzrostl kvůli lepší dostupnosti testování, podíl nakažených dětí přitom nejvíce roste právě ve věkových skupinách, které se vzdělávají prezenčně, tedy mezi předškolními dětmi a žáky prvních a druhých tříd. Například počet dětí ve věku pěti let i žáků ve věku sedmi let pozitivně testovaných na covid-19 je výrazně vyšší, než v případě žáků ve věku třinácti let, kteří se vzdělávají distančně, vyplývá z průzkumu.

Výrazně roste také podíl dětí a nejmladších žáků na celkovém počtu nově nakažených v České republice (v přepočtu na sto tisíc obyvatel). Zatímco ve věkové skupině 19 až 64 let je podíl nově nakažených necelých 13 procent a mezi dospívajícími od osmi do osmnácti let 16 procent, u čtyřletých a pětiletých dětí let je to nyní téměř 21 procent a u šesti a sedmiletých dokonce 22 procent.

Foto: Pedagogická komora

V počtu nově nakažených za týden na sto tisíc obyvatel tak podíl dětí v předškolním a raném školním věku už od ledna dokonce překonává průměr za všechny věkové kategorie.

Foto: Pedagogická komora

"Aktuální situace v českých mateřských školách je opravdu velmi vážná. Uzavření mateřských škol (s výjimkami pro děti rodičů IZS a dalších klíčových profesí), jak tomu bylo například donedávna v Německu, by určitě přispělo ke snížení mobility a tím i počtu nově nakažených nejen mezi dětmi a pracovníky mateřských škol, ale rovněž mezi jejich rodinami (dětí i pedagogů)," uvedl prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Premiér Andrej Babiš ve středu připustil, že by k uzavření mateřských škol mohlo dojít, protože právě ony jsou častým ohniskem šíření nákazy. Ze studie Institutu pro sociální a ekonomické analýzy přitom nedávno vyplynulo také to, že rodiče často do školek posílají dokonce i děti s příznaky onemocnění.

Podle vyjádření ministra školství Robert Plagy se ve středu ve vládě hovořilo i o možném uzavření základních škol. Podle něj by se ale školy měly zavřít až jako poslední možnost, jak nákazu zastavit.

Také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek minulý týden uvedl, že od začátku ledna se covid-19 čím dál víc šíří i mezi dětmi ve věku šesti až deseti let. Ve školkách podle něj jde sice o malá ohniska v průměru kolem šesti lidí, přesto to podle něj ukazuje, že se epidemie nyní zhoršuje.

Ještě minulý týden přitom vláda hovořila o tom, že by se od 1. března mohly školy zpřístupnit studentům posledních ročníků a postupně chtěla za pomoci antigenního testování otevřít celý první stupeň. Od záměru však upustila, v současné situaci, kdy epidemie sílí, by podle ní bylo obnovení výuky a tedy i mobility statisíců žáků, příliš velkým rizikem, zvláště s ohledem na to, že antigenní testy nejsou příliš spolehlivé.

Video: Antigenní testy jsou vhodné jen pro lidi s příznaky, říká analytická biochemička

Už několik měsíců se snažím upozornit na to, že antigenní testy jsou vhodné jen pro lidi s příznaky, říká analytická biochemička. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy