Po druhé dávce se nakazilo jen 0,18 procenta Čechů. Většina krátce po očkování

Živě
Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
Živě
Aktualizovat reportáž
21:45 Vlajka Brazílie

Počet lidí, kteří v Brazílii zemřeli v souvislosti s koronavirovou nákazou, překonal hranici 500 000. Uvedl to ministr zdravotnictví Marcelo Queiroga.

18:41

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) doporučuje, aby lidé přijíždějící do Česka ze zahraničí museli vyplnit příjezdový formulář. Česko by podle ní nemělo umožňovat vstup do země cestujícím s neúplným očkováním bez testu. Z vysoce rizikových zemí by pak měli mít cestující po příjezdu povinný PCR test i v případě, že prodělali nemoc nebo byli plně očkováni.

15:39

Mnohá pražská koupaliště dnes překročila povolenou kapacitu, která je kvůli epidemii koronaviru v současné době omezena na 50 procent - to ale v horkém víkendovém dni většinou nestačilo. Někde museli návštěvníky odmítat už dopoledne a neodbytní zájemci museli čekat, než někdo jiný areál opustí. Při vstupu na koupaliště je třeba se prokázat bezinfekčností na covid-19. Uznávají se všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů, přičemž stačí i čestné prohlášení, doklad o očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci v posledních šesti měsících.

15:03

Pořadatelé olympijských her v Tokiu zrušili s ohledem na koronavirová opatření šest plánovaných zón pro fanoušky. Kvůli zdravotním rizikům nebude v zemi společné sledování přenosů na obřích obrazovkách povoleno, místo toho poslouží vybraná místa jako očkovací centra. Oznámila to guvernérka Tokia Juriko Koikeová.

11:37 Vlajka Ruské federace.

Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi se objevilo dalších 17 906 případů nákazy. Metropole tak hlásí rekordní denní přírůstek už druhý den po sobě, v pátek tam úřady oznámily 9056 případů nákazy. Vedení Moskvy proto už v pátek zpřísnilo karanténní opatření a prodloužilo ta stávající.

10:07

V pracovní dny tohoto týdne zdravotníci v Česku podali pokaždé víc než 110 tisíc dávek vakcíny proti covidu, Nejvíc ve čtvrtek - 116 819, v pátek bylo očkováno 114 102 lidí, o necelých 2500 méně než o týden dřív. Celkem už bylo v Česku od začátku očkování loni v prosinci podáno téměř 7,14 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno je zhruba 2,48 milionu lidí, aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu má přes 4,6 milionu Čechů.

09:21

Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k pondělí 14. června.

Příznaky koronaviru se objevily jen u zhruba 800 z těchto nakažených. Hospitalizaci kvůli lehkému průběhu potřebovalo 530 z nich a kvůli vážnému 269. Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek k tomu minulý týden uvedl, že se o jejich případy odborníci dále zajímali. Často šlo podle něj o velmi staré lidi nebo osoby s jinou vážnou nemocí, kvůli které si jejich tělo po očkování nevytvořilo dostatečnou ochranu.

Po první dávce očkování zaznamenali statistici 21 774 pozitivně testovaných. Z nich u více než 80 procent se nákaza projevila do 21 dní po očkování. Zhruba pětina nákaz byla prokázána v prvním týdnu po očkování, lidé tak byli infikováni zřejmě ještě před aplikací vakcíny.

Právě alespoň 21 dní ministerstvo zdravotnictví stanovilo jako lhůtu, kterou lze po očkování první dávkou prokazovat svou bezinfekčnost podobně jako negativním testem na koronavirus nebo nákazou prodělanou v posledních šesti měsících. Uznávají ji i některé okolní země pro cestování bez testu či karantény.

09:17

V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl pod stovku. Na 100 tisíc obyvatel připadá za týden devět nakažených, stejně jako předchozí den. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie zůstává na hodnotě 0,66.

Počty nově potvrzených případů v zemi i hospitalizací se pohybují na úrovni loňských prázdnin. Příznivé situaci podle odborníků pomáhá hlavně čím dál vyšší proočkovanost populace - aspoň jednu dávku vakcíny proti covidu má přes 4,6 milionu Čechů. Rizikem jsou ale nakažlivější mutace viru, které mohou epidemickou situaci znovu zhoršit.

V Česku se od 1. července zlepší monitorování výskytu mutací koronaviru. Soukromé laboratoře však kritizují, že nová strategie s nimi nepočítá. 

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 19. 6. 2021 9:26
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy