Na očkování se už registrovalo více než 200 tisíc lidí ve skupině od 16 do 29 let

Živě
Od půlnočního spuštění registrací do dnešního odpoledne se k očkování proti koronaviru zaregistrovalo více než 200 000 lidí ve věku 16 až 29 let. Údaje k dnešním zhruba 16:30 zveřejnili zástupci projektu Chytrá karanténa. V Česku mladých v této věkové skupině žije podle statistiků přibližně 1,485 milionu. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
Živě
Aktualizovat reportáž

Přehled hlavních událostí dne:

 • Ve čtvrtek laboratoře v ČR potvrdily 430 případů koronaviru. Je to o 75 méně než před týdnem a zároveň nejmenší čtvrteční přírůstek od konce srpna. Dávku očkování proti nemoci covid-19 dostalo ve čtvrtek 109 547 lidí. 
 • Od spuštění registrací se k očkování proti koronaviru zaregistrovalo více než 200 000 lidí ve věku 16 až 29 let. Oznámili to zástupci projektu Chytrá karanténa.
 • Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v České televizi.
 • Německo s účinností od neděle 6. června vyřadí Českou republiku ze svého seznamu epidemicky rizikových zemí, na kterém je Česko kvůli pandemii nemoci covid-19 od loňského září.
22:30

V okresech s příznivou epidemickou situací je podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) možné ve třídách či stálých kolektivech ve firmách zrušit povinnost nosit roušky nebo respirátory s výjimkou společných prostor či při setkávání s jinými skupinami. V okresech, kde se počet nových případů koronaviru na 100 000 obyvatel za 14 dní pohybuje pod 25, reprodukční číslo je dlouhodobě nižší než jedna a podíl pozitivních testů je pod čtyřmi procenty, lze zrušit také povinné plošné testování ve školách a podnicích, uvedla skupina odborníků v dnešním stanovisku.

20:48

Jaká je ale nyní situace v prázdninových destinacích? Kam je možné vycestovat, komu stačí antigenní testy a na co si dát pozor při návratu domů? Nabízíme přehled z Evropy i vybraných mimoevropských zemí.

19:51

Evropské poslance čeká příští týden po více než roce zasedání v hlavním sídle europarlamentu, ve Štrasburku. Řadě z nich se tam ale nechce jet. V uplynulých měsících si europoslanci zvykli na práci on-line a cestování do alsaského města jim připadá ještě zbytečnější než před pandemií. Po návratu z Francie navíc mnozí členové Evropského parlamentu a jejich spolupracovníci budou muset nastoupit do karantény podle podmínek ve svých domovských zemích.

18:59

Od půlnočního spuštění registrací do dnešního odpoledne se k očkování proti koronaviru zaregistrovalo více než 200 000 lidí ve věku 16 až 29 let. Údaje k dnešním zhruba 16:30 zveřejnili zástupci projektu Chytrá karanténa. V Česku mladých v této věkové skupině žije podle statistiků přibližně 1,485 milionu.

18:59

Itálii čeká příští týden další uvolňování koronavirových restrikcí, které se dotkne obyvatel ve čtyřech regionech. Mezi oblasti s nejnižší mírou rizika nákazy koronavirem, které jsou označovány bílou barvou, od pondělí nově přibudou regiony Abruzzo a Umbrie, ale také turisticky oblíbené Benátsko a Ligurie. Platit tam budou už jen minimální omezení, informovala dnes agentura ANSA.

18:45

Týdenní průměr vykázaných očkování proti covidu-19 ve Spojených státech klesl pod milion dávek na den a je tak nejnižší od začátku úřadování prezidenta Joea Bidena, ukazují databáze amerických médií. Podle televize CNN země nesměřuje ke splnění vakcinačního cíle, který Biden na začátku května spojil s červencovým Dnem nezávislosti.

17:51

Za poslední květnový týden se v Británii objevilo dvakrát více případů nákazy koronavirem než o týden dříve. Plyne to z údajů britského statistického úřadu, které byly v pátek zveřejněny. Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, je vyšší než jedna, a počet nakažených proto bude i nadále stoupat. Většinu britských případů nákazy navíc představuje takzvaná varianta delta, dříve označovaná jako indická mutace. Všechny tyto okolnosti proto budí obavy, zda je vhodná chvíle na další rozvolnění protiepidemických opatření, které je v Británii naplánované na 21. června, píše agentura Reuters.

Britský premiér Boris Johnson ještě ve středu uvedl, že při rušení opatření bude opatrný, ale že data nenasvědčují, že by harmonogram rozvolňování bylo potřeba měnit. Čerstvé statistiky však mohou rozhodnutí vlády zvrátit, píše Reuters.

17:32

Evropská unie navrhuje urychlit distribuci covidových vakcín ve světě licencemi na výrobu očkovacích látek, které by držitelé patentů povinně udělovali dalším producentům. Podle agentury DPA to vyplývá z oficiálního postoje Evropské komise při rozhovorech v rámci Světové obchodní organizace (WTO). S uvažovaným zrušením samotných patentů blok nepočítá.

16:57

V takzvané mapě cestovatele si od pondělí pohorší Azorské ostrovy, posunou se do červené kategorie zemí s vysokou mírou rizika koronavirové nákazy.

16:29 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

V Národním očkovacím centru v pražské hale O2 universum se očkuje denně 6000 lidí, v polovině června to bude 7000 dávek, řekl premiér Babiš.

16:08

Premiér Andrej Babiš (ANO) odpoledne před Národním očkovacím centrem v pražské hale O2 universum převzal od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa 40 950 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech. Očkovat se jimi budou lidé v O2 universu, kde se aktuálně podle Babiše podává denně až 6000 dávek, v polovině června to bude 7000. Maďarsko Česku vakcíny půjčí.

V dubnu slíbily Česku vakcíny Slovinsko, Rakousko a Maďarsko. Na přeposlání zhruba 80 000 dávek se země domluvily poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v EU. Server iROZHLAS.cz v pátek uvedl, že Česko vakcíny nedostalo darem. Podle mluvčí vlády Jany Adamcové je země pouze zapůjčily. "V případě vakcíny z Rakouska, Maďarska a Slovinska jde o zápůjčku, kterou vrátíme, až budeme mít dostatek vakcíny," uvedla. Kdy a za jakých podmínek Česko bude vakcíny vracet, není jasné. "Nejsou stanoveny termíny, jedná se o gentlemanskou dohodu na úrovni předsedů vlád," vysvětlila. Babiš v pátek uvedl, že takový postup byl zamýšlen od počátku.

16:04

Očkovací portál, kde si lidé mohou stáhnout potvrzení o absolvovaném testu či očkování, má technické problémy. Systém v některých případech hlásí neplatné rodné číslo nebo jinou chybu. Náprava může trvat až tři dny, sdělili Aktuálně.cz operátoři koronavirové infolinky 1221.

15:27

Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví vydalo pro letní tábory, jsou podle mládežnických organizací zvládnutelné, ale přišly ve velmi pozdním termínu. Podle Pionýra je největší komplikací to, že zatím není vyjasněný požadavek na testování na covid-19. Pokud by byly povinné PCR testy, které jsou podle odborníků přesnější než levnější antigenní testy, působilo by to podle Asociace turistických oddílů mládeže (tomíci) potíže. Zástupci obou organizací zároveň řekli, že epidemie organizátory od přípravy táborů neodradila.

15:25

Restart po pandemii koronaviru bude podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara mnohem rychlejší než z hospodářské krize v letech 2008 a 2009. Vládě se podařilo z aktuální krize "proinvestovat", nyní se to ale zvrátila na "prorozhazovat se", uvedl. Schodek státního rozpočtu je zbytečně vysoký a to, jak se zvyšuje státní dluh, je nebezpečné. Špicar to v pátek řekl novinářům.

15:21

Švýcarsko začne od příštího týdne vydávat certifikáty potvrzující naočkování, provedení testu nebo vyléčení z nemoci covid-19. Potvrzení budou mít papírovou i elektronickou podobu. Oznámila to podle agentury Reuters švýcarská vláda.

Vláda stále pracuje na konkrétních podmínkách, kdy budou muset lidé potvrzení předkládat a jaká omezení se na majitele osvědčení nebudou vztahovat. Předpokládá se, že lidé se jimi budou prokazovat například při návštěvách kulturních a sportovních akcí.

Nařízení vytvářející právní rámec pro spuštění systému vstoupí v účinnost v pondělí, kdy by zároveň měly být vydány první covidové certifikáty. Široké veřejnosti by měly být k dispozici do konce června.

14:46

Německo s účinností od neděle 6. června vyřadí Českou republiku ze svého seznamu epidemicky rizikových zemí, na kterém je Česko kvůli pandemii nemoci covid-19 od loňského září. Znamená to, že Německo po cestujících z Česka nebude vyžadovat karanténu, kterou je ale nyní možné nahradit dokladem o očkování, potvrzením o prodělání nemoci nebo negativním testem. Pro lety do Německa nadále platí podmínka v podobě negativního testu před nástupem na palubu.

13:30

Lidé si stáhli od 1. června více než 780 000 certifikátů, kterými mohou doložit svou bezinfekčnost vzhledem k nemoci covid-19. Na Twitteru o tom informovali zástupci Chytré karantény. Doklady z Očkovacího portálu občana zaznamenávají poslední negativní test nebo dobu uplynulou od nákazy či očkování. Jen za první den si je z webu stáhlo přes 310 000 lidí.

V současné době ho mohou lidé použít pro přístup ke službám či hromadným akcím, které takové potvrzení vyžadují, například u kadeřníka, při vstupu do wellness nebo návštěvě kina či divadla. Při kontrole hygieniků se jím musí prokázat také návštěvníci restaurací.

12:42

Přední americký epidemiolog a poradce prezidenta Joea Bidena Anthony Fauci v rozhovoru s listem Financial Times vyzval Čínu, aby zveřejnila zdravotní záznamy devíti lidí, které by podle něj mohly poskytnout zásadní poznatky ohledně toho, zda koronavirus SARS-CoV-2 unikl z laboratoře v čínském městě Wu-chanu. Mluvčí čínské diplomacie Fauciho výzvu přímo nekomentoval, zprávy o možném úniku viru z laboratoře nicméně označil za konspirační teorii.

12:40

Středočeský kraj vyčíslil zvýšené náklady kvůli pandemii na 912 milionů korun. Peníze směřovaly na nákupy ochranných pomůcek, výstavbu očkovacích center, krytí výdajů oblastních nemocnic nebo na půjčky živnotníkům, řekl dnes novinářům hejtmančin náměstek pro finance Věslav Michalik (STAN). Zvýšené náklady se podle něj projeví ve větším zadlužení kraje, protože chybějící peníze bude nutné pokrýt z úvěrů.

12:05 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Česko nemá přesné informace o tom, kolik výrobci dodají dávek vakcíny proti covidu-19 v červenci, srpnu a dalších měsících. V České televizi to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle dat o dodávkách se v červnu počítá se třemi miliony až 3,23 milionu dávek. To by stačilo na očkování více než 100 000 dávek denně každý červnový den.

12:03

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Ústeckém kraji dál klesá. Za týden přibylo 178 onemocnění covidem-19, o 93 míň než před 14 dny. Na 100 000 občanů připadá 22 nemocných za uplynulých sedm dní. Předchozí pátek sedmidenní incidence činila 33 případů, před třemi týdny byla 55. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Plně očkovaných je zhruba 15 procent lidí v kraji.

12:03

Téměř dvě třetiny českých zaměstnanců by byly ochotny se naočkovat proti covidu-19, pokud by to bylo nutné kvůli jejich práci. Více než třetina pak věří, že díky očkování bude mít více pracovních příležitostí. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Workmonitor personálně poradenské společnosti Randstad.

11:59

V Moravskoslezském kraji bylo za uplynulý týden podle takzvané Chytré karantény na covid-19 pozitivně testováno 343 lidí. V předchozím týdnu jich bylo o 212 více, pokles nově nakažených představuje zhruba 40 procent.Týdenní nárůst byl nejmenší od počátku září. Vyplývá to z informací z takzvané Chytré karantény, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

11:36 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v České televizi (ČT). Možnost zrušení povinnosti od pondělí zmínil počátkem tohoto týdne ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vojtěch uvedl, že s Plagou a hygieniky by měl v pondělí znovu jednat, záležet bude na vývoji epidemiologické situace.

11:34

Středočeské nemocnice se dál vracejí do normálního režimu. Nyní je v nich 13 lidí s koronavirem, z toho šest na JIP a dva na plicní ventilaci.

11:34

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulých sedm dní 138 nových případů koronaviru, což je o 26 méně než v předcházejícím týdnu. Týdenní krajská bilance je nejnižší od přelomu loňského srpna a září. V posledním týdnu se počet denních přírůstků pohyboval od jednoho do 37 nových případů. 

11:29

Průměrná hrubá měsíční nominální mzda v prvním čtvrtletí klesla v odvětví kulturní, zábavní a rekreační činnosti o 5,1 procenta a v ubytování, stravování a pohostinství o 2,6 procenta. Obě odvětví spojují zavřené provozovny v důsledku pandemie.

11:28

U programu COVID podpora cestovního ruchu zbývá podle MMR vyřídit 21 žádostí. Jejich příjem skončil 29. ledna. Proplatily se žádosti za 375 mil. Kč.

11:11

Od spuštění registrací se k očkování proti koronaviru zaregistrovalo více než 165 000 lidí ve věku 16 až 29 let. Data k dnešním zhruba 10:30 publikovali zástupci projektu Chytrá karanténa. V Česku mladých v této věkové skupině žije podle statistiků přibližně 1,485 milionu.

10:37

Kolumbie ve čtvrtek ohlásila 545 úmrtí pacientů s covidem-19 a 28 624 nově odhalených koronavirových infekcí za předchozích 24 hodin. V obou případech jde o zatím nejhorší bilanci od začátku šíření koronaviru, uvedla agentura AFP. Celkový počet úmrtí v této latinskoamerické zemi souvisejících s covidem-19 přesáhl 90 tisíc. I přes nepříznivý vývoj země postupně uvolňuje protikoronavirová opatření a od čtvrtka se v zemi mohou opět konat koncerty nebo sportovní utkání s omezenou kapacitou diváků.

10:24

Sněmovna zatím nebude projednávat novou vládní novelu k vydávání certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělaném onemocnění zrychleně ve stavu legislativní nouze. Klub ANO nakonec stáhl návrh, aby ji poslanci schvalovali dnes zrychleně ve stavu legislativní nouze. Předseda poslanců vládního hnutí Jaroslav Faltýnek zdůvodnil stažení tím, že na zrychleném schvalování není shoda.

09:48

Ministerstvo průmyslu u programu podpory COVID 2021 přijalo 14 868 žádostí za 6,8 miliardy Kč. O dotace mohli podnikatelé žádat od 12. dubna do 2. června.

09:31

Trend poklesu epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji pokračuje. Testy za sedm dní zjistily 48 nákaz, o týden dříve 73 a předtím 128 a 175 případů.

09:25

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 279 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 40 nových případů méně.

09:10

Na Vysočině se za poslední týden covidem-19 nakazilo 124 lidí, o 61 méně než o týden dřív. Zemřeli dva nakažení. Nemocných je teď v kraji 362.

08:58 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Počet účastníků pro letní tábory se letos nebude muset omezovat, všichni budou muset mít předem negativní test na covid-19, plyne z informací Ministerstva zdravotnictví.

08:52

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji dál výrazně slábne. Za týden přibylo 158 nákaz, v mezitýdenním srovnání je přírůstek poloviční.

08:50 Ilustrační foto.

V Praze bylo v uplynulých sedmi dnech odhaleno 317 případů covidu, v mezitýdenním srovnání o 93 méně. Podíl nákaz na 100 000 obyvatel za týden klesl na 24.

08:50

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 225 nových případů covidu, o 90 méně než minulý týden. Za týden přibylo 39 nakažených na 100 000 obyvatel.

08:40

V Karlovarském kraji se za týden nakazilo 13 lidí, což jsou v přepočtu čtyři nakažení na 100 000 obyvatel. Aktivních případů covidu je 48.

08:32

Podle dat, která se ještě mohou časem měnit, v souvislosti s covidem ve čtvrtek nezemřel v Česku žádný člověk. To se stalo naposledy 2. září loni, tedy před devíti měsíci.

08:20

V Jihočeském kraji za poslední týden přibylo 257 nových pacientů s koronavirem. V mezitýdenním srovnání je to o čtyři desítky případů méně.

08:09

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní zůstává nejhorší situace ze zemí Evropské unie v Litvě (312 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 467 případů). Druhou nejpostiženější zemí je Nizozemsko (278 případů na 100 000 případů, před týdnem bylo s 361 čtvrté). Třetí je opět Lotyšsko (268 případů, před týdnem 366). Česká republika, která byla nejhorší od počátku února do poloviny března, je se 76 případy osmnáctá (před týdnem byla se 118 případy na 16. místě). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

08:06

Indické úřady dnes ohlásily 132 364 pozitivních testů na koronavirus za uplynulých 24 hodin, což je podobný počet jako v posledních dnech. V souvislosti s nákazou tam zemřelo dalších 2713 lidí. Ačkoliv jsou nynější statistiky výrazně nižší, než jaké země hlásila před měsícem, vykazuje Indie stále nejvyšší denní počty infikovaných i zemřelých ze všech světových zemí. Od začátku pandemie se tam nákaza potvrdila již u 28,6 milionu lidí, 340 702 jich následně zemřelo.

07:58

Ve čtvrtek laboratoře v Česku potvrdily 430 případů koronaviru. Je to o 75 méně než před týdnem a zároveň nejmenší čtvrteční přírůstek od konce srpna.

07:24

V kategorii 16 až 29 let, která se od půlnoci otevřela, se zatím k vakcíně registrovalo 77 tisíc lidí. V Česku mladých lidí v této věkové skupině žije podle statistiků přibližně 1,485 milionu.

06:45

V Německu přibylo za uplynulý den 3165 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 86 úmrtí. Přesně před týdnem země zaznamenala 7380 nově infikovaných a 192 úmrtí, píše agentura DPA.

06:38

Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19 výrazně nižší. Vyplývá to ze studie výzkumníků londýnské univerzity UCL, kteří zkoumali pravděpodobnost opakované koronavirové nákazy u klientů a zaměstnanců domovů pro seniory. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Studie, kterou ve čtvrtek publikoval vědecký časopis The Lancet Health Longevity, zjistila, že u klientů domovů pro seniory, kteří prodělali covid-19, byla mezi říjnem a únorem zhruba o 85 procent nižší pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem, než u klientů, kteří první infekci neprodělali. U zaměstnanců domovů pro seniory se po první nákaze pravděpodobnost reinfekce snížila o zhruba 60 procent.

"Je velmi dobrá zpráva, že přirozená nákaza po tuto dobu chrání před reinfekcí. Riziko opakované infekce se zdá být velmi nízké," uvedla Maria Krutikovová z UCL. "Skutečnost, že prodělání covidu-19 poskytuje obyvatelům domovů pro seniory vysokou míru ochrany, je také povzbudivá vzhledem k předchozím obavám, že se u těchto lidí s nastupujícím věkem objevuje méně robustní imunitní odpověď," dodala.

06:28

Německo dnes aktualizuje seznam epidemicky rizikových zahraničních oblastí, na kterém je kvůli pandemii nemoci covid-19 zanesena i Česká republika. Česko má ale velkou naději na vyřazení, neboť již zhruba dva týdny plní potřebné podmínky. Zda se tak stane, oznámí během dne německý Institut Roberta Kocha, který rejstřík spravuje. Spolu s Českem by Německo mohlo vyškrtnout i Rakousko.

Pokud Berlín ze seznamu Českou republiku vyškrtne, nebude již pro cesty do Německa povinná karanténa. Tu je dosud možné nahradit dokladem o očkování, potvrzením o prodělání nemoci, nebo negativním testem. Test bude vyžadován jen na leteckých spojích do Německa. Nutné bude také počítat s desetidenním přechodným obdobím.

06:27

Možnost registrovat se k očkování proti covidu-19 se dnes v noci otevřela i mladým lidem ve věku od 16 do 29 let. V Česku jich podle statistiků žije přibližně 1,485 milionu. Očkování proti novému typu koronaviru začalo koncem prosince a lidé se k němu mohli začít přihlašovat postupně podle věku. Zdravotníci v Česku dosud aplikovali přes 5,5 milionu dávek některé ze čtyř druhů vakcín. Plně naočkovaných je téměř 1,6 milionu lidí.

20:56

Dodávky vakcín proti covidu-19 na africký kontinent se téměř zastavily, zatímco odhalených případů koronavirové infekce v Africe za poslední dva týdny přibylo oproti předcházejícím 14 dnům o 20 procent, varovala dnes podle agentury AP Světová zdravotnická organizace (WHO). Mnohé nemocnice v afrických zemích navíc nejsou připraveny, aby čelily náporu vážně nemocných pacientů, upozornila organizace a vyzvala bohaté státy, které již očkováním pokryly značnou část populace, aby vakcíny sdílely.

20:45

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes vyzval ekonomicky rozvinuté státy skupiny G7, aby si vakcíny proti covidu-19 nenechávaly jen pro sebe a podělily se o ně s dalšími zeměmi. Podle agentury uvedl, že by tak měly učinit především Británie a Spojené státy. Washington dnes v této souvislosti představil distribuční plán. "Chci opět apelovat na to, aby Evropská unie nebyla jediná, kdo (vakcíny) vyváží do světa," řekl Spahn na úvod dvoudenní schůzky ministrů zdravotnictví skupiny velkých ekonomik G7 v britském Oxfordu.

20:14

Kontrolní výbor švédského parlamentu ve zprávě kritizoval postup vlády během pandemie covidu-19. Kabinetu vytýká řadu pochybení, například že neschválil strategii pro boj s nákazou. Nelíbí se mu ani pozdní schválení pandemického zákona, který vládě přisoudil dodatečné pravomoci, informovala agentura DPA.

Konkrétně popisuje kontrolní výbor nedostatečná opatření na ochranu obyvatel domovů pro seniory, kde si pandemie především ve svých počátcích vyžádala mnoho lidských životů. Ve Švédsku, kde žije přes deset milionů lidí, k dnešnímu dni v souvislosti s covidem-19 zemřelo 14 512 osob. Srovnatelně lidnaté Česko zaznamenalo počet obětí více než dvojnásobný.

19:22

Jen čtyři tisíce lidí se na Slovensku zaregistrovaly během prvních dvou dní na očkování ruskou vakcínou Sputnik V. Očkování touto látkou začne příští týden v pondělí, ale registrace zatím ukazuje, že zájem bude velmi malý.

18:53

V Číně bylo do středy aplikováno 704 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, téměř polovina z nich v květnu. Po pomalejším rozjezdu hromadného očkování tak Čína zrychlila a nyní postupuje překvapujícím tempem, napsala agentura Reuters. Pokud je ale pro obyvatele Pekingu dostat se k vakcíně snadné, ve zbytku země tomu už tak být nemusí.

Jen v rozpětí pěti dnů minulého měsíce bylo v asijské zemi aplikováno 100 milionů dávek. Z celkového počtu vypotřebovaných covidových vakcín po celém světě jich podle statistiky Our World in Data asi třetina připadá právě na Čínu. Čínské vedení doufá, že do konce roku naočkuje 80 procent z celkové 1,4 miliardy obyvatel. Nyní provádí asi 19 milionů očkování denně.

18:30

Egypt naočkoval proti covidu-19 už všechny zaměstnance v cestovním ruchu ve svých letoviscích na břehu Rudého moře, informovalo egyptské ministerstvo turistiky. To podle serveru Egypt Today rovněž připomnělo, že i turisté se mohou nechat v zemi očkovat. Stačí, když se zaregistrují přes portál ministerstva zdravotnictví a pak navštíví některé z několika stovek místních očkovacích center.

18:01

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena oznámila plán rozdělení prvních 25 milionů dávek covidových vakcín, které se chystá darovat k použití v zahraničí. Nejméně tři čtvrtiny z nich, tedy 19 milionů, budou rozděleny skrze program Světové zdravotnické organizace s názvem COVAX do střední a jižní Ameriky, Asie a Afriky. Zbývající dávky chce Washington vyslat do konkrétních oblastí včetně Mexika či palestinských území.

17:50

Řecko ve čtvrtek začalo proti covidu-19 očkovat migranty, kteří žijí v táborech na ostrovech Lesbos, Samos a Chios v Egejském moři. Všem zájemcům nabídne jednodávkovou vakcínu od firmy Johnson & Johnson. Ještě tento týden začnou zdravotníci i s vakcinací obyvatel uprchlických středisek v pevninském Řecku.

Foto: Reuters
16:26

Rektoři varují před opětovným plošným uzavřením univerzit v případě další vlny koronaviru. Mělo by to nedozírné následky pro konkurenceschopnost země.

16:26

Prodeje na internetu podle dat nákupního rádce Heureka.cz v květnu, po otevření kamenných obchodů, meziročně klesly o čtyři procenta. Návrat zákazníků do kamenných prodejen se dal očekávat, všichni ale u této formy nákupů nezůstanou a postupně se vrátí k e-shopům. Lidé v uplynulém měsíci na internetu nejvíce nakupovali vybavení na zahradu, včetně grilů a udíren. Výrazně vzrostla také poptávka po přípravcích do solárií. Uvedl to výkonný ředitel Heureka Group Tomáš Braverman.

16:04

Společnosti Cinema City a Cinestar oznámily, že jejich sály po uzavření kin přivítají diváky ve čtvrtek 10. června. Otevřít by se mělo 12 multiplexů a jeden megaplex Cinema City a všech 13 poboček Cinestar v zemi. "Otevřeme, i kdyby vládní podmínky platily v dnešní podobě," řekl ve čtvrtek ředitel Cinestaru Jan Bradáč. "Ale chceme, aby ministerstvo zdravotnictví ukončilo diskriminaci kultury," dodal.

Zástupci společností sdělili, že i nadále budou dodržována a respektována všechna aktuální vládní nařízení a opatření. Povolení promítat od 24. května pro polovinu kapacity sálu s povinností testu a roušek zatím využila pouze některá jednosálová kina. Multiplexy, které vykázaly kvůli uzavření z důvodu pandemie koronaviru stamilionové ztráty, nechtěly otevírat bez možnosti prodávat občerstvení, které pro ně znamená výrazný finanční efekt.

15:50

Na přípravu letních vzdělávacích kempů budou mít pořadatelé podle Asociace dětské rekreace zoufale málo času. Bude velmi obtížné sehnat dostatek dětí pro účast a splnit tak požadavky vypsaného dotačního programu. Ministerstvo školství do něj přijímalo žádosti od 6. do 30. dubna, přijalo jich přes 400. Rozhodnutí o přidělení dotace ale pořadatelé podle asociace stále nemají. Řekl to místopředseda Asociace dětské rekreace Roman Houška. Ministerstvo školství ve čtvrtek uvedlo, že rozhodnutí bude vydávat do 14 dnů.

14:53

Tržby gastronomických podniků s postupným rozvolňováním podle dat společnosti Storyous, která dodává do restaurací technologie a pokladní systémy, postupně rostou a zvyšuje se i počet otevřených zařízení. Po pondělním obnovení provozu vnitřních prostor restaurací jejich počet vzrostl o deset procent a počet účtenek stoupl o 22 procent. Oproti stejnému období v roce 2019 má ale stále otevřeno o pětinu méně restaurací a tržby jsou o 24 procent nižší. Řekl to obchodní ředitel Storyous Jan Kosek.

13:05

Německá ekonomika už překonala nejhorší část koronavirové krize a v letošním roce by mohla vykázat růst až o čtyři procenta. Uvedl to ve čtvrtek německý ministr hospodářství Peter Altmaier. Jeho nejnovější prognóza je optimističtější než oficiální vládní výhled z konce dubna, který na letošní rok počítá s růstem hrubého domácího produktu o 3,5 procenta po loňském propadu o 4,8 procenta.

12:29

Za poslední týden přibylo osm případů podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19, celkem jich Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje 77. Lidé také za sedm dní nahlásili asi 340 podezření na jiné nežádoucí účinky, celkem jich od začátku očkování je 5128. Většinou popisují reakce jako horečku, zimnici, únavu, reakci v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně. Všechna hlášení, která se prověřují, jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín.

12:09

Díky epidemii covidu-19 se zjednodušilo vydávání léků na recept v lékárnách. Zásadní pro zachování zdravotní péče byly elektronické recepty, pomáhá i soupis všech léků pacienta, řekli zástupci České lékárnické komory na tiskové konferenci ke Světovému dni lékáren. Zůstat v době chřipek by podle nich měly roušky či plexiskla.

"Dokázali jsem udržet lékárenskou péči kompletně dostupnou. Prakticky všechny lékárny byly celou dobu otevřené," řekl prezident komory Aleš Krebs. Lékárny byly doplněné o plexiskla, častěji se dezinfikovalo nebo se omezil maximální počet pacientů v lékárně.

10:37

Těhotné ženy se podle České vakcinologické společnosti mohou očkovat proti covidu-19. Při nákaze jim hrozí horší průběh i předčasný porod.

10:12

Indie za posledních 24 hodin zaznamenala 134 154 nových případů nákazy koronavirem, což je o trochu víc než ve středu. Úmrtí přibylo 2887, což je ve srovnání se středou nižší číslo, informovala agentura Reuters s odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví.

08:59

Přehled hlavních událostí:

 • Testy ve středu odhalily 348 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. 
 • Laboratoře za posledních sedm dní evidovaly v přepočtu na 100 000 obyvatel 25 nových případů nákazy. Toto takzvané incidenční číslo dál klesá, o den dřív to bylo 26 případů.
 • Dávku očkování dostalo ve středu podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rekordních téměř 110 000 lidí.
 • Těhotné ženy se podle České vakcinologické společnosti mohou očkovat proti covidu-19. Při nákaze jim hrozí horší průběh i předčasný porod.

 • Společnosti Cinema City a Cinestar oznámily, že jejich sály po uzavření kin přivítají diváky ve čtvrtek 10. června.
 • Češi se v regionu střední a východní Evropy letos v březnu řadili k největším kritikům své vlády v souvislosti se zvládáním epidemie nemoci covid-19. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Globsec.
 • V Británii už má plné očkování proti covidu-19 více než polovina dospělé populace. Oznámil to ve čtvrtek na twitteru britský vládní koordinátor pro očkování Nadhim Zahawi.
08:15

Testy v Česku ve středu potvrdily 348 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Denní přírůstky nových případů zůstávají nejnižší od konce srpna. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Dávku očkování proti nemoci covid-19 dostalo ve středu podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rekordních téměř 110.000 lidí.

"Včera (ve středu) nový rekord v očkování, 109 861 za den," uvedl Babiš na Twitteru. Připomněl, že dnes o půlnoci se mohou k očkování začít na webu registrovat lidé od 16 do 29 let a vyzval je, aby možnost využili.

07:27 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Poslanci se dnes sejdou z podnětu části opozice k třetímu pokusu o vyslovení nedůvěry menšinové vládě ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO). Schůzi vyvolaly koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Jejich lídři mimo jiné tvrdí, že kabinet nezvládl boj s epidemií nového koronaviru. Babiš podle nich také nebyl schopen zajistit silnou mezinárodní solidaritu v diplomatické roztržce s Ruskem.

06:35

V Německu za poslední den přibylo 4640 nově potvrzených případů koronavirové infekce. Ve čtvrtek o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Minulou středu testy prokázaly koronavirus u 6313 lidí. Zemřelo dalších 166 pacientů s covidem-19, před týdnem jich bylo 269.

06:24

Na konci léta by mělo skončit očkování ve sportovních halách či kulturních domech.

20:55

Francie bude od 15. června očkovat proti covidu-19 také děti od 12 do 18 let, podmínkou bude souhlas rodičů. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident Emmanuel Macron. Svůj souhlas s tímto záměrem dnes oznámil také francouzský zdravotnický úřad HAS, oficiální stanovisko ale vydá až ve čtvrtek. Čeká s ním na rozhodnutí Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která by měla oznámit schválení užití vakcíny Pfizer/BioNTech pro tuto věkovou skupinu, píše agentura AFP. Záměr použít právě vakcínu americko-německého konsorcia dnes potvrdil také ministr zdravotnictví Olivier Véran.

18:43

Přehled událostí z domova:

 • V úterý přibylo v Česku 475 potvrzených případů koronaviru, o 183 méně než před týdnem. Je to nejnižší úterní nárůst od konce loňského srpna. V uplynulých sedmi dnech bylo v Česku 26 nových případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel
 • Proti covidu je v Česku naočkovaných přes 1,5 milionu lidí. Celkový počet aplikovaných dávek vakcíny se blíží 5,5 milionu. V úterý podali zdravotníci 100 727 dávek vakcíny, čtvrtý nejvyšší počet za jeden den
 • Mezi kraji je momentálně nejpříznivější situace ohledně koronavirové pandemie v Karlovarském kraji, nejvyšší je incidenční číslo nadále ve Zlínském kraji
 • Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových opatření ministerstva zdravotnictví bylo nezákonné. Podle nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu chyběla pro takový postup opora v zákoně.
 • Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil protiepidemická opatření, se ministerstvo zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) nemůže bránit ústavní stížností, musí ho respektovat. Považuje ho ale za restriktivní výklad zákona. Proto bude třeba pandemický zákon změnit.
18:14

Alespoň částečnou prokazatelnou imunitu vůči koronaviru má v Česku už více než polovina dospělých, ukázaly poslední informace z dlouhodobého výzkumu Život během pandemie. Buď jsou očkovaní alespoň jednu dávkou, nebo nemoc covid-19 prodělali v posledním půlroce. Spolu s odezníváním epidemie přibývá mezilidských kontaktů a lidé se vracejí na pracoviště. Už jen desetina účastníků výzkumu koncem května hlásila, že plně pracují z domova.

18:14

Proti novému koronaviru je v Česku plně naočkováno více než 1,5 milionu lidí.  

V úterý podali zdravotníci 100 727 dávek vakcíny, čtvrtý nejvyšší počet za jeden den. Celkový počet aplikovaných dávek se blíží 5,5 milionu, plně naočkovaných je 1,57 milionu lidí.

17:15

Češi budou moci v létě cestovat do Chorvatska bez testu už 22 dní po očkování, potvrdil ministr zahraničí Kulhánek.

16:28

Šest nových specializovaných ambulancí pro lidi, kteří se po covidu-19 stále potýkají s následky nemoci, otvírá plzeňská fakultní nemocnice. Takzvané postcovidové projevy mohou být různorodé, ale vždy znemožňují návrat do plnohodnotného života. FN nabídne péči pro celé spektrum následků, řekl dnes ČTK náměstek pro léčebně preventivní péči Eduard Kasal.

Pacient s trvajícími obtížemi po prodělání covidu se má se obrátit na svého praktického lékaře, který ho v případě potřeby doporučí k ambulantnímu specialistovi. "Pokud jsou zdravotní komplikace vážné a významně nemocného omezují v normálním životě, ambulantní specialista jej odešle na specializované pracoviště do fakultní nemocnice," řekl Kasal.

16:08 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na místo hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví. Oznámení vyvěsilo na webu. Nynější hlavní hygienička Pavla Svrčinová je pověřena vykonáváním funkce od poloviny března, podle služebního zákona bylo nutné výběrové řízení vyhlásit. Svrčinová se do něj může přihlásit.

15:46

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó předá v pátek v Praze premiérovi Andreji Babišovi dar 41 000 dávek vakcíny proti covidu-19.

15:43

Lidé, kteří v úterý zaplatili za PCR test na vlastní žádost, mohou laboratoře žádat o vrácení peněz. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) Podle ministra tím, že úhradu požadovaly, porušily mimořádné opatření, které platilo už od pátku. Vláda v pátek schválila, že lidé mají v červnu nárok na dva PCR testy a čtyři antigenní testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Některá odběrová místa, zejména provozovaná soukromými laboratořemi, ale první den tuto možnost nenabízela.

"Pokud za to preventivní testování vybírají od lidí peníze, tak porušují to mimořádné opatření. A pak je nárok na to, že ty peníze lidé mohou žádat zpět," řekl ministr.

15:07

Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ) uvítala rozhodnutí soudu o nezákonnosti dubnového uzavření škol a školek. Rozsudek podle ní potvrdil, že plošné omezení provozu školek kvůli epidemii je možné jen za nouzového stavu, nikoli podle pandemického zákona. Do budoucna to podle asociace může být východiskem pro rozhodování o podobě případných dalších opatření. ALMŠ podpořila v dubnu žalobu, kterou k soudu podali rodiče holčičky navštěvující lesní školku.

14:17 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil protiepidemická opatření, se ministerstvo zdravotnictví podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) nemůže bránit ústavní stížností, musí ho respektovat. Považuje ho ale za restriktivní výklad zákona. Proto bude třeba pandemický zákon změnit, aby umožňoval i preventivní opatření proti šíření epidemie. Vojtěch to dnes řekl novinářům ve Sněmovně.

NSS minulý týden rozhodl, že nezákonné bylo jarní uzavření restaurací, barů a kasin, dnes v podobném duchu zhodnotil uzavření škol a školek. V pátek ministr Vojtěch uvedl, že proti rozhodnutí soudu se chce bránit ústavní stížností.

14:09

Epidemická situace na Slovensku se dále zlepšuje, první dva z celkového počtu 79 okresů se v protiepidemickém systému země dostanou od příštího týdne do nejnižšího stupně rizika. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády. Rozdíly mezi regiony ve vývoji koronavirové nákazy se ale zvětšují.

Nejmírnější opatření budou platit ve dvou okresech na jihu a severu země. Ani v nich ale podle stávajících pravidel nebude zrušeno nošení roušek v interiérech. Například hromadných akcí se tam ale může zúčastnit více návštěvníků než v rizikovějších regionech.

13:10

Intervaly mezi dávkami vakcíny proti covidu-19 je podle epidemiologa Petra Smejkala vhodné opět zkrátit, aby lidé měli dříve plnou ochranu. Člen Rady vlády pro zdravotní rizika a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MESES) to dnes řekl v rozhovoru pro Radiožurnál. Za nejdůležitější v současné době považuje sekvenaci vzorků pro zjišťování nových mutací, zejména po návratu lidí z ciziny. Rozhodně se podle něj vyplatí, stejně jako plošné testování.

"V době, kdy byl nedostatek vakcín, jsme na prodloužení intervalu tlačili. Tam bylo naprosto nutné, aby se jedna dávka dostala k co největšímu množství lidí a zachránila životy. Což se stalo," řekl Smejkal.

12:44

Ministerstvo školství (MŠMT) bude v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o nezákonnosti dubnového uzavření škol a školek jednat s ministerstvem zdravotnictví o další strategii protiepidemických opatření do budoucna, řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Podle ní je třeba vyjasnit, jaká opatření se při různém vývoji epidemie covidu-19 mohou pro školství uplatňovat. Rozhodnutí soudu podle ní teď nemá na školy žádný přímý dopad, protože daná omezení již neplatí.

11:58

Polská vláda dále rozvolňuje protikoronavirová opatření. Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski na tiskové konferenci oznámil, že od 6. června se budou moci mimo jiné otevřít herny pro děti a bude možné pořádat veletrhy, konference či výstavy. Budou se muset řídit omezením v počtu účastníků, podotkl server TVN 24. Zvýší se rovněž počet lidí, kteří se budou smět účastnit hromadných akcí, jako jsou například svatby, a to z dosavadních 50 na 150.

11:52

Opoziční Anticovid tým kritizuje to, že skončila řada kompenzačních programů, přestože některé sektory nemohou stále počítat s návratem klientů.

11:44

V krajských domovech pro seniory v Libereckém kraji zemřelo od listopadu do letošního května 104 lidí. Je to výrazně více, než je obvyklé, důvodem je zřejmě epidemie koronaviru. Běžně v kraji za půl roku zemře ve všech sociálních zařízeních, tedy nejen krajských, kolem deseti až 15 lidí. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj - SLK). V Libereckém kraji je bezmála 60 sociálních zařízení, z toho zhruba čtyři desítky domovů seniorů a domovů se zvláštním režimem, v nichž žije zhruba 2100 klientů.

10:42

Většina velkých očkovacích center v zemi bude fungovat i o prázdninách, v září pak některá skončí a očkování proti koronaviru by se mohlo přesunout k praktickým lékařům a do specializovaných ambulancí. Záležet bude také na dostatku vakcín proti koronaviru a zájmu o očkování. Vyplývá to z vyjádření zástupců krajů a krajských očkovacích koordinátorů. Kraje také čekají na vyjádření ministerstva zdravotnictví, jak dál si očkovací strategii představuje.

10:38

Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových opatření ministerstva zdravotnictví bylo nezákonné. Podle nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu chyběla pro takový postup opora v zákoně. Ministerstvo může mimo nouzový stav podle pandemického zákona plošně omezit vysoké školy, nikoli mateřské a základní školy. "Proč zákonodárce nezahrnul do tohoto zákona - určeného právě ke zvládání nynější pandemie - také jiné školy než vysoké, nepřísluší soudu domýšlet," stojí v jednom z nových rozhodnutí, které je dostupné na úřední desce.

10:17

Rostoucího počtu zhoubných melanomů, tedy nádorů kůže, se obávají dermatologové z brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Lidé podle nich v době pandemie zanedbávali preventivní prohlídky, uvedli zástupci nemocnice v tiskové zprávě.

"Počet nových případů maligního melanomu ročně v Česku stále narůstá. Během pandemie onemocnění covid-19 lidé často zanedbávali prevenci a podezřelá mateřská znaménka nebo jiné změny na kůži neřešili," upozornil primář dermatovenerologické kliniky FNUSA Miroslav Nečas.

10:08

Ve Středočeském kraji jsme jako hygiena provedli přibližně 200 kontrol od té doby, co jsou restaurační zařízení znovu otevřena. Z toho zhruba v 80 případech jsme zjistili pochybení v mimořádných opatřeních proti šíření koronaviru. Navyšovat frekvenci kontrol ale neplánujeme, uvádí pro Aktuálně.cz Dana Šalamunová, tisková mluvčí Krajské hygienické stanice ve Středočeském kraji.

08:23

Od začátku epidemie loni v březnu se v zemi covidem-19 prokazatelně nakazilo 1 662 256 lidí. Více než 1 621 000 z nich se z nemoci vyléčilo. S covidem zemřelo 30 126 lidí. Denní počty obětí se snižují. V květnu umíralo v průměru více než 20 lidí denně, v posledních dnech už bylo obětí méně než deset. Na pondělí připadají dva zemřelí, při dalších aktualizacích se ale tento údaj může zvýšit.

08:22

Poskytovatel videohovorů Zoom dál těží z masivních změn na trhu práce a ve výuce způsobených pandemií. Za tři měsíce do konce dubna meziročně zvýšil zisk na 227,4 milionu z 27 milionů dolarů (4,73 miliardy z 561 milionů Kč) a překonal odhady. Firma po úterním burzovním obchodování uvedla, že díky práci z domova a on-line výuce očekává další stabilní růst. Její akcie přidávaly po závěru přechodně až tři procenta.

07:55

V úterý přibylo v Česku 475 potvrzených případů koronaviru, o 183 méně než před týdnem. Je to nejnižší úterní nárůst od konce loňského srpna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Nadále klesá také incidenční číslo. Za posledních sedm dní testy v ČR odhalily 28 nových případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to o dva případy méně, než ministerstvo udávalo v pondělí.

07:47

Na zápasy fotbalového mistrovství Evropy v Amsterodamu bude smět díky zlepšené zdravotní situaci v Nizozemsku až 16 tisíc fanoušků místo plánovaných 12 tisíc. Informoval o tom národní fotbalový svaz. Aréna Johana Cruyffa tak bude moci být pro šampionát naplněna z jedné třetiny své kapacity.

07:32

Jestliže otestované a negativní děti nosí až osm hodin denně roušku, je namístě otázka, jestli to neodporuje zdravému rozumu, říká předseda Svazu měst a obcí František Lukl, který otevřeným dopisem vyzval premiéra, aby vláda povinnost nosit roušky ve školách zrušila.

06:48

Indie za posledních 24 hodin zaznamenala dalších 132 788 případů koronaviru. Je to o něco více, než jihoasijská země oznámila v úterý, kdy byl denní přírůstek nejnižší od 8. dubna. V souvislosti s covidem-19 zemřelo dalších 3207 pacientů, informovala agentura Reuters.

Od začátku pandemie se v zemi s 1,3 miliardy obyvatel koronavirus prokázal u 28,3 milionu lidí, z nichž 335 102 zemřelo. To je v absolutních počtech nakažených druhý nejhorší výsledek na světě za Spojenými státy, v počtu mrtvých celosvětově třetí nejhorší po USA a Brazílii.

06:23

V Německu druhý den po sobě stoupla sedmidenní incidence, tedy ukazatel nově nakažených na 100 000 obyvatel v průměru za poslední týden. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. Za uplynulý den se v zemi koronavirus potvrdil u dalších 4917 lidí.

Minulou středu byl počet nově nakažených 2626. Za posledních 24 hodin v Německu přibylo 179 úmrtí v souvislosti s covidem-19, před týdnem RKI registroval zemřelých 270.

06:08

Podnikatelé mohou dnes do 16:00 naposledy žádat o podporu z programu COVID 2021. Ti, kteří za leden až březen zaznamenali propad tržeb alespoň 50 procent ve srovnání s loňským nebo předloňským rokem, jeho prostřednictvím mohou získat dotaci 500 korun na zaměstnance a den. Minimální příspěvek přitom činí 1500 korun na den. Program se vztahuje na období 11. ledna až 9. května. Vzhledem k uvolnění protiepidemických opatření vláda jeho pokračování podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) už neplánuje, řekl v pondělí.

Žádosti mohou podnikatelé podávat přes on-line systém ministerstva průmyslu a obchodu od 12. dubna. Resort jich k 27. květnu evidoval 14 612 za 6,3 miliardy korun, z toho bylo dokončených 12 731 žádostí v objemu zhruba šesti miliard korun.

05:55

Několik případů infekce srdečního svalu, které se objevily v Izraeli především u mladších mužů, pravděpodobně souvisí s očkováním vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Oznámilo to izraelské ministerstvo zdravotnictví, které si kvůli výskytu myokarditidy nechalo vypracovat odbornou studii, napsala dnes agentura Reuters.

V Izraeli bylo mezi pěti miliony očkovaných od loňského prosince do letošního května hlášeno 275 případů myokarditidy. Podle tamního zdravotnického resortu to vyplývá ze zjištění studie, na které se podílely tři odborné týmy. Většina pacientů se zánětem nestrávila v nemocnici více než čtyři dny, lékaři 95 procent všech případů vyhodnotili jako mírných.

19:56

Světová zdravotnická organizace k nouzovému použití schválila vakcínu proti covidu-19 od čínské firmy Sinovac Biotech. Agentura Reuters píše, že jde o druhý čínský očkovací přípravek, který bude moci být zařazen do programu COVAX, který je určený chudým zemím.

19:38

Plán vyvézt desítky milionů vakcín Biden poprvé avizoval už v dubnu. Tehdy byla řeč až o 60 milionech dávek přípravku firmy AstraZeneca, který v USA stále nemá povolení k nouzovému použití. V květnu pak americký prezident plán rozšířil o 20 milionů dávek tří vakcín, které už se v zemi používají.

19:32

Minulý měsíc americký prezident Joe Biden oznámil, že se Spojené státy chystají do konce června rozdělit do zahraničí 80 milionů dávek vakcín proti covidu-19. O dva týdny později však stále není jasné, komu je chce Washington poskytnout nebo kdy přesně se tak začne dít, upozorňují americká média. Dodávky by jistě ocenili ve střední a jižní Americe, kde je proočkovanost ve srovnání s USA velmi nízká.

19:25

Světová zdravotnická organizace k nouzovému použití schválila vakcínu proti covidu-19 od čínské firmy Sinovac Biotech. Agentura Reuters píše, že jde o druhý čínský očkovací přípravek, který bude moci být zařazen do programu COVAX, který je určený chudým zemím.

18:26

Společnost Podané ruce výrazně omezí provoz testovacího centra na nemoc covid-19 na výstavišti v Brně. Důvodem je rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o skokovém snížení úhrad z 350 korun na 200 za antigenní test, uvedli dnes v tiskové zprávě zástupci společnosti. Ředitel Jindřich Vobořil uvedl, že organizace provedla přes 400 000 testů u veřejnosti, v domovech seniorů, kulturních organizacích i firmách. Podle něj byla díky kvalitnímu testování v Brně nízká promořenost nákazou.

17:54

Nápojářské skupině Kofola v letošním prvním čtvrtletí klesly tržby meziročně o desetinu na 1,16 miliardy korun a provozní zisk EBITDA se snížil o 23,4 procenta na 91,1 milionu korun. Výsledek podle firmy ovlivnila koronavirová omezení, zejména uzavření restaurací.

17:29 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Moravskoslezského kraje podpořil vznik očkovacích center ve firmách. Firemní očkovací centra jsou v kraji v Třineckých železárnách i automobilce Hyundai, kde si je dnes předseda vlády prohlédl. V regionu by se mohla otevřít i na dalších místech.

"Účel návštěvy byl hlavně to, abych viděl, jak fungují očkovací centra ve výrobních firmách, protože kraj je první, který tady to prosazuje. Myslím, že je to výborné, že tyto velké firmy zřídily očkovací centra a že se očkují zaměstnanci i rodinní příslušníci či kolegové," uvedl Babiš.

17:19

Někteří poslanci mají pochybnosti o nutnosti úpravy zákona o ochraně veřejného zdraví, která má podle ministerstva zdravotnictví do české legislativy zavádět covid pasy pro cestování v EU. Diskutovali o tom dnes na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Podle nich není třeba, když se certifikáty o nákaze, očkování nebo negativním testu už začaly vydávat v pondělí. Sněmovna má návrh projednat tento týden.

"Potřebujeme tento návrh schválit právě a jedině z toho důvodu, abychom mohli adaptovat naši právní úpravu na blížící se nařízení Evropského parlamentu a rady, které nastavuje ony certifikáty za účelem usnadnění volného pohybu během pandemie covidu-19 v rámci zemí Evropské unie," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nařízení má být účinné od 1. července.

16:48

Opatření, kvůli kterému zůstávaly na přelomu dubna a května zavřené restaurace, bylo v rozporu se zákonem. V novém rozhodnutí to uvedl Nejvyšší správní soud. Vyhověl podnětu lékaře, jenž si stěžoval na zásah do práva na svobodu pohybu a pobytu. Soud už nemohl opatření zrušit, bylo totiž účinné jen týden, a tak zpětně konstatoval jeho nezákonnost. Dnešní rozhodnutí je dostupné na úřední desce.

Nejvyšší správní soud navázal na svá starší rozhodnutí, ve kterých rušil, případně konstatoval nezákonnost některých opatření proti šíření koronaviru. Nyní se konkrétně zabýval omezením provozoven stravovacích služeb prostřednictvím zákazu přítomnosti veřejnosti. Šlo například o restaurace, hospody a bary. Výjimku mělo například zaměstnanecké stavování.

16:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Zdravotní pojišťovny zvýší platbu za PCR testy bez žádanky od lékaře na 614 korun. Na Twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Na dva PCR testy měsíčně ze zdravotního pojištění bez žádanky mají lidé nárok ode dneška. Úhrada pojišťoven za toto vyšetření byla tedy ode dneška stanovena na 350 korun. Některá místa kvůli tomu službu nenabízela, podle nich by platba sotva pokryla náklady.

"Hrazené preventivní PCR testy musí být pro občany dostupné. Domluvil jsem se s pojišťovnami, že ještě dnes zvýší úhradu odběrovým místům na 614 Kč," napsal Vojtěch.

16:21

Příjmy skladatelů a textařů z koncertů a reprodukované hudby se v loňském roce vinou pandemie koronaviru propadly o 215 milionů korun. Pokračoval trend propadu prodejů hudby na fyzických nosičích. Výjimkou jsou příjmy z on-line přehrávání hudby a filmů, které meziročně vzrostly o 30 milionů korun. Pro autory hudby tak byly zásadní příjmy z rozhlasového a televizního vysílání. Propad příjmů autoři pocítí především v letošním roce, protože většina výplat autorských odměn má několikaměsíční zpoždění kvůli zpracování playlistů užitých skladeb. 

16:11

Správa státních hmotných rezerv nebude moci nakupovat ochranné prostředky proti koronaviru v případě nutnosti bez zadávacího řízení. Zastánci této změny ve Sněmovně dnes nepřehlasovali veto Senátu, který poslaneckou úpravu zákona o zadávání veřejných zakázek označil podobně jako vláda za nadbytečnou. Podle kritiků by byla navíc v rozporu s evropským právem.

16:09

Očkovací místa ve Středočeském kraji se chystají na speciální akci Noc očkování aneb Očkovací maraton. Uskuteční se v noci na 12. června, cílem je přitáhnout k očkování proti koronaviru i mladší ročníky. Pořadatelé budou usilovat o zápis do knihy rekordů prostřednictvím Agentury Dobrý Den jako nejdelší nonstop očkování, informovala dnes ČTK mluvčí hejtmanství Martina Kemrová.

15:29

Slovensko plánuje zahájit očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covid-19 příští týden v pondělí, v pětimilionové zemi by se jí mohlo nechat očkovat kolem 80 tisíc lidí. V diskusní relaci televize Markíza to dnes řekl ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Země již nyní umožňuje zájemcům o Sputnik V elektronicky se registrovat do virtuální čekárny na očkování.

12:24

Lidé mají zájem o PCR testy na covid-19, které by ode dneška měli mít dvakrát do měsíce zdarma bez nutnosti mít žádanku od lékaře. Některá odběrová místa ale zatím tuto možnost nenabízejí, stěžují si na to, že k tomu ministerstvo nevydalo plnohodnotnou metodiku. 

11:51

Německo po šesti měsících zlepšuje své epidemické hodnocení rizik, nově již nebude velmi vysoké, ale jen vysoké. Na tiskové konferenci to dnes oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Řekl také, že do poloviny července dostane možnost se nejméně jednou proti nemoci covid-19 očkovat na 80 procent zájemců, a to i bez dodávek vakcíny od společnosti Johnson & Johnson.

11:27

Počet pozitivních testů na covid-19 klesl v pondělí v Moravskoslezském kraji pod jedno procento. Z 8574 provedených testů bylo pozitivních 76, tedy 0,89 procenta. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO). Nově nakažených za posledních sedm dní je nyní v regionu 35 na 100 000 lidí, tedy o pět méně než o den dříve.

10:34

Vydávání certifikátů o očkování, testu a nákaze covidem může být podle Chytré karantény krátkodobě nedostupné. Její tým vyvažuje výpočetní výkon.

10:37

Vydávání certifikátů o očkování, testu a nákaze covidem může být podle Chytré karantény krátkodobě nedostupné. Její tým vyvažuje výpočetní výkon.

09:58

Indie za posledních 24 hodin zaregistrovala 127 510 nových případů nákazy koronavirem, což je nejméně od 8. dubna. Úmrtí přibylo 2795. Od začátku pandemie se koronavirus v Indii, která má více než 1,3 miliardy obyvatel, potvrdil u 28,2 milionu lidí, z nichž 331 895 zemřelo. V počtu infekcí je Indie druhá za Spojenými státy, v úmrtích spojených s touto nemocí je Indie třetí po USA a Brazílii.

08:30

V České republice se od začátku koronavirové epidemie loni v březnu nakazilo podle statistik 1 661 780 lidí, nejvíce letos v březnu, kdy se potvrdilo téměř 300 000 nových případů. Druhý nejvyšší počet nakažených vykazují statistiky ministerstva zdravotnictví loni v říjnu, 264 336 případů. Naopak nejmenší počet nových případů ČR evidovala loni v květnu (1605). V březnu 2020, kdy se nemoc poprvé objevila, se nakazilo 3314 lidí.

08:03

V Česku v pondělí přibylo 514 potvrzených případů covidu, o čtvrtinu méně než před týdnem. Je to nejnižší pondělní nárůst od konce loňského srpna.

07:44

Ministerstvo školství podpoří všechny žadatele o dotace na letní doučovací kempy, s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) vyjednalo navýšení dotací na 270 milionů korun. Na Twitteru o tom dnes informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). Původně bylo v dotačním programu k dispozici 100 milionů korun. Letní doučovací kempy by měly pomoct snížit nerovnosti v přístupu ke vzdělávání v důsledku epidemie covidu-19.

07:02

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1785 případů koronavirové nákazy a 153 úmrtí infikovaných lidí. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 1911 nových infekcí a 33 úmrtí, uvedla agentura DPA.

Od začátku pandemie se v Německu s přibližně 83 miliony obyvatel prokazatelně infikovalo více než 3,6 milionu lidí, z nichž 88.595 zemřelo. Skutečný počet celkově nakažených však bude pravděpodobně vyšší, protože řada infekcí není odhalena, podotkla DPA. Zotavilo se dosud téměř 3,5 milionu osob, u nichž testy před tím prokázaly nákazu koronavirem.

06:17 Vlajka Ruské federace.

Rusko ohlásilo obnovu pravidelného leteckého spojení s osmi zeměmi, kde se podle vlády zlepšila epidemická situace. Od středy budou umožněny lety do Británie, od 10. června pak do Rakouska, Maďarska, Lucemburska či Chorvatska, informovala agentura Interfax.

Linka z Moskvy do Londýna byla zrušena 22. prosince v reakci na rozšíření nakažlivější mutace koronaviru v Británii.

06:16

Peru oznámilo, že s covidem-19 zemřelo v zemi téměř třikrát více lidí, než dosud uváděly oficiální statistiky. Nově uvádí, že s touto nemocí zemřelo od vypuknutí pandemie 180 764 obyvatel, dosud hlásilo 69 342 úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž se Peru stalo zemí s nejvyšším počtem úmrtí s covidem-19 v přepočtu na počet obyvatel na světě.

Peru patří mezi nejhůře zasažené latinskoamerické země současnou pandemií. Nemocnice jsou přeplněné pacienty a zdravotnická zařízení se potýkají s nedostatkem kyslíku, píše Reuters. Odborníci zároveň dlouho upozorňovali na to, že počet zemřelých s covidem-19 je ve skutečnosti vyšší, než uvádějí oficiální čísla.

23:12

Světová zdravotnická organizace (WHO) představila nový systém pro pojmenovávání různých variant koronaviru. Pro jednotlivé mutace začala používat řeckou abecedu. Řídí se tím, kdy byly poprvé objeveny. Takzvanou britskou mutaci nyní tedy označuje jako alfa, jihoafrická je beta, brazilská gama a indická nese název delta. Celý seznam WHO zveřejnila na svém webu. Cílem je názvy zjednodušit a zároveň se vyhnout stigmatizaci zemí, kde varianty poprvé detekovali, píše server BBC News.

21:14

Madridská autonomní oblast a region Kastilie - La Mancha vyzvaly ústřední vládu k jednání o povinnosti nosit roušky. Obě oblasti chtějí, aby zakrytí úst a nosu ve venkovních prostorech přestalo platit do konce června. To nevyloučil ani hlavní vládní epidemiolog Fernando Simón. Pokud se bude situace vyvíjet příznivě, Španělé by pod širým nebem mohli podle něj roušky odložit v druhé polovině června. Podle něj by bylo lepším řešením, aby regiony postupovaly koordinovaně a na celém území Španělska platila stejná pravidla.

21:13

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil další postupné uvolňování pandemických opatření. V zemi se zkrátí zákaz nočního vycházení a otevřou se bary a restaurace, uvedla agentura Reuters.

20:13

Dánská vláda dnes požádala zdravotní úřady země, aby přehodnotily rozhodnutí vyřadit proticovidové vakcíny společností Johnson & Johnson a AstraZeneca z očkovacího programu. Ke kroku vládu přiměl dvoutýdenní skluz v dánském vakcinačním plánu, způsobený omezením dodávek vakcín Moderna a CureVac, řekl dnes dánský ministr zdravotnictví Magnus Heunicke.

19:18

Přehled událostí z domova:

 • Testy v neděli potvrdily 113 nových případů onemocnění covid-19 v Česku, o 83 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst od loňského 2. srpna, kdy do statistik přibylo 101 případů
 • Za posledních sedm dní přibylo v Česku 30 nových případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel. Lékaři aplikovali přes 34 400 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvyšší nedělní počet od začátku vakcinace
 • V Česku se do 21. května potvrdilo 53 případů jihoafrické varianty nového typu koronaviru, 13 případů indické a devět z jihovýchodní Asie. Dosud bylo podrobně analyzováno takzvanou celogenovou sekvenací přes 2700 pozitivních vzorků. Převládající je stále britská mutace
 • Ministerstvo zdravotnictví souhlasilo s návrhem zdravotních pojišťoven, aby se úhrada antigenních testů snížila na 201 korun
 • Vláda dnes schválila nový návrh novely zákona o veřejném zdraví, která má v budoucnu umožnit vydávání covid pasů pro cestování v Evropské unii. Minulou verzi sněmovna odmítla
 • Od 1. června si lidé budou moci z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) stáhnout potvrzení o negativním testu na koronavirus, prodělané nákaze nebo očkování už po první dávce
 • České vojenské letadlo dnes přivezlo z Bělehradu přes 100 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech, které Srbsko Česku darovalo. Na vojenském letišti přistálo kolem 14:45. Vojáci poté vakcíny přeložili do sanitky, která je v chladicích boxech odvezla
17:23 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Podle ministra Vojtěcha bude vláda jednat o možnostech výměny termínu u druhé dávky očkování. "Budeme o tom debatovat, musíme o tom diskutovat s kolegy z armády, z NAKIT. Je otázka, jak může být ten systém nastaven," řekl.

17:21

Ve školách uměleckého směru vláda povolila společnou výuku až 30 studentů zpěvu. Upravila i podmínky pro tradiční fotografování tříd, při pořizování snímku budou moci děti roušky a respirátory sejmout. Po dnešním zasedání kabinetu o tom informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

17:20

Ministerstvo zdravotnictví souhlasilo s návrhem zdravotních pojišťoven, aby se úhrada antigenních testů snížila na 201 Kč. Dosud platily 350 Kč.

17:18

"Chceme podpořit český turistický sektor, zaměstnává statisíce lidí. Určitě tohle je jedna z velkých priorit, musíme ale postupovat tak, aby byla turistika bezpečná. Velmi si slibujeme od evropského covid passu," uvedl ministr zahraničí Kulhánek s tím, že inspiraci pro opětovné nastartování průmyslu vidí v Izraeli.

16:48

Průměrné počty nových nákaz koronavirem a úmrtí spojovaných s covidem-19 jsou ve Spojených státech nejnižší od začátku loňského dubna, kdy v zemi začínala vrcholit první vlna epidemie. Vyplývá to ze statistik deníku The New York Times. USA hlásí přes 50 procent alespoň částečně naočkovaných obyvatel a v drtivé většině států už neplatí omezení pro podniky ani plošná nařízení o nošení roušek. Bilance mrtvých s covidem-19 se mezitím blíží k 600 000.

16:47

Lidé, kteří budou mít nejméně 22 dní po první dávce očkování, budou moci jezdit do Chorvatska bez nutnosti testu, a to i při cestě zpět, oznámil ministr Kulhánek. 

16:45

Hygienici zatím nevědí, z jakého původního zdroje se v předchozích týdnech rychle rozšířila nákaza koronavirem na Novoborsku. Laboratorně potvrzeno tam bylo kolem 80 případů a ve dvou z nich, které nejsou navázané na dvě ohniska v obci Polevsko, šlo o indickou mutaci. U dalších vzorků se na výsledky čeká. Jednou z prověřovaných verzí je to, že se nákaza na Novoborsko rozšířila ze sousedního Děčínska.

16:44

Vláda schválila nový návrh novely zákona o veřejném zdraví, která má umožnit vydávání covid pasů pro cestování v EU. Minulou sněmovna odmítla.

16:44

Od úterý 1. června si lidé budou moci z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) stáhnout potvrzení o negativním testu, prodělané nákaze nebo očkování včetně první dávky. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vláda podle něj také schválila nový návrh novely zákon o ochraně veřejného zdraví, která má umožnit vydávání evropských covid pasů.

"Certifikáty budou od zítřka (od úterka) vydávané v rámci adresy Očko.ÚZIS.cz a budou bilaterálně uznávány v sedmi zemích tak, jak jsme to schválili v pátek na vládě," řekl Vojtěch. Prokazovat se tak s nimi mohou lidé pro cestu do okolních států Německa, Rakouska, Polska a Slovenska a také Maďarska, Slovinska a Chorvatska. S každou zemí ČR vyjednala bilaterální dohodu.

15:17 Ilustrační foto.

Restaurace v Praze ve většině dodržují předepsané hygienické postupy. V jedné pivnici neměla obsluha nasazený respirátor a u výčepu bylo plno. Přitom je povoleno mít v restauraci pouze tolik lidí, kolik je v ní míst k sezení. Hostinští si jinak pochvalují počasí, které jim na zahrádky přivádí zákazníky. Interiéry restaurací jsou většinou poloprázdné.

"Zahrádky nebyly předtím úplně plné, protože nám bohužel nepřálo počasí a byla velká zima. Dneska je konečně pěkně a je vidět, že lidé si to chtějí užít, chtějí dostat jídlo na talíř, což nás samozřejmě hrozně moc těší," řekl ředitel restaurace Červený Jelen v Hybernské ulici Radek Tureček. Kolem poledne byla v podniku zhruba stovka lidí. "Ale při té naší velikosti to vypadá, že není úplně zaplněná. Půlka lidí sedí vevnitř, druhá půlka na zahrádkách," dodal.

15:12

Firmy budou moci v červnu z programu Antivirus získat už jen příspěvky na část náhrady pro lidi v karanténě, tedy příspěvek A. Proplácení mezd v zavřených provozech či při snížení poptávky k dnešku končí. Přestávají se tak poskytovat příspěvky A+ a B. Rozhodla o tom dnes vláda. Odbory a zaměstnavatelé požadovali prodloužení Antiviru do konce června.

Antivirus měl bránit propouštění. Poskytují se z něj příspěvky na mzdy a náhrady firmám, na které dopadla nařízená omezení proti covidu a koronavirová krize. Od loňského 12. března od vyhlášení prvního nouzového stavu do dneška výdaje činí podle ministerstva 43,2 miliardy korun. Z toho čtyři pětiny hradí EU a pětinu stát. Podporu získalo 74 000 firem pro víc než milion zaměstnanců.

15:06

České vojenské letadlo přivezlo z Bělehradu přes 100 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech, které Česku darovalo Srbsko.

14:22

V Libereckém kraji je alespoň částečně očkována proti covidu-19 třetina obyvatel a zcela osmina, konkrétně 56 671 lidí. Čekací doba pro ty, kteří si jako místo pro podání vakcíny vybrali některé z očkovacích centrech v kraji, jsou maximálně týden až deset dnů. Novinářům to dnes řekl krajský koordinátor očkování Vladimír Richter (ODS).

14:17

Správní rada VZP schválila tendr na jednoho distributora vakcín proti covidu-19 v hodnotě přes 150 milionů Kč. Vypsán bude asi ještě dnes, řekl Kabátek.

14:16

Zdravotní pojišťovny chtějí snížit úhradu odběrovým centrům za antigenní testy. Ministerstvu navrhují 150 až 200 korun, zatím platí 350 korun.

14:07

V ČR se potvrdilo 53 případů jihoafrické a 13 případů indické varianty koronaviru. Převažuje britská varianta. Sekvenováno bylo přes 2700 vzorků.

13:52 Jan Hamáček

Vládní ČSSD chce, aby bylo jednodušší změnit si termín druhé dávky očkování proti covidu-19. Novinářům to dnes řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Systém by se podle něj měl přenastavit tak, aby stát možnost úpravy termínu zjednodušoval a nekomplikoval. Navrhnout to chce dnes na jednání vlády.

U vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna se aktuálně podává druhá dávka vakcíny po 42 dnech, u látky AstraZeneca je rozestup mezi prvním a druhým očkováním 90 dní. "Je potřeba větší vstřícnosti ze strany státu při změně druhého termínu očkování. Chceme, aby to bylo zjednodušeno. Naším cílem je cestu k očkování zjednodušovat, nikoliv komplikovat," řekl novinářům Hamáček.

13:42

Svaz měst a obcí ČR požaduje, aby žáci a studenti nemuseli nosit ve škole roušky. Za současné epidemické situace a v kontextu dalších rozvolňování protikoronavirových opatření považuje nošení ochrany úst a nosu za bezpředmětné. V dopise s požadavkem oslovil premiéra Andreje Babiše (ANO).

"Zkušenosti z minulých týdnů ale potvrzují, jak náročné je pro děti trávení celé výuky v rouškách a respirátorech, a to jak psychicky, tak fyzicky," uvedl předseda svazu František Lukl v dopise.

13:33 Maláčová DVTV

Maláčová řekla, že vládě dnes navrhne ukončit v květnu výplatu příspěvků na mzdy z Antiviru. Prodloužit chce jen proplácení náhrad v karanténě.

13:33

Dalšími prioritními zeměmi pro vyjednávání o podmínkách cestování jsou Bulharsko a Řecko. Na dnešní tiskové konferenci ČSSD to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Nevyloučil pracovní cestu do Bulharska. Při víkendové návštěvě Chorvatska oznámil, že se oblíbená turistická destinace stane další zemí, kam budou Češi moci vycestovat bez větších omezení již 22 dní po první dávce vakcíny.

"U Chorvatska nezůstáváme. Jako další cíl si kladu Bulharsko a Řecko, tam teď po pracovní linii vyjednáváme. Možná se do Bulharska také vydám, abychom jednali o nastavení co nejlepších podmínek," řekl Kulhánek.

12:47

Firma Johnson & Johnson dočasně snížila objem dodávek svých vakcín do zemí EU. Podle mluvčího EK se brzy vrátí ke standardnímu množství.

13:32

Pravidla rozvolnění protiepidemických opatření v kultuře by se měla s ostatními oblastmi sjednotit příští pondělí, řekl novinářům ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO). Zaorálek minulý týden kritizoval, že změny v pravidlech rozvolňování kulturu diskriminují oproti ostatním oblastem, například návštěvníkům restaurací.

Zaorálek dnes jednal s Vojtěchem a dohodli se, že záležitost odpoledne projedná vláda. Vojtěchovi by měla uložit, aby změny v kultuře zpracoval do příštího týdne. "Výsledek je ten, že od 7. června budeme moci rozšířit počet lidí venku na 2000 a uvnitř na 1000," uvedl Zaorálek. Naplnit by se podle něj měla i předchozí dohoda, že například v kinech bude možné prodávat občerstvení, protože jsou otevřené interiéry restaurací.

11:58

Vietnam uvedl, že od úterý na týden pozastaví mezinárodní lety do metropole Hanoje ve snaze zabránit dalšímu šíření koronaviru. Nechá také otestovat všech devět milionů obyvatel Ho Či Minova Města na koronavirus. V největším vietnamském městě začala platit přísnější opatření proti nemoci covid-19, která zakazují shromažďování více než deseti lidí. Mezinárodní lety do Ho Či Minova Města, pozastavené již dříve, nebudou podle nového nařízení možné minimálně do 14. června.

Ho Či Minovo Město je obchodní metropolí téměř stomilionové země, kde se tento měsíc výrazně zhoršila epidemická situace. Důvodem může být nová varianta koronaviru SARS-CoV-2, která je kombinací indické a britské mutace. 

11:47

Fakultní nemocnice Ostrava má nové Centrum postcovidové péče. Bude se starat o pacienty, kteří po prodělaném onemocnění stále trpí zdravotními problémy. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Petra Petlachová. Centrum se otevře v úterý a bude v provozu v pracovních dnech od 07:00 do 15:30.

11:28

Kavárny v centru Hradce Králové dnes dopoledne velký zájem zákazníků nezaznamenaly. Očekávají, že návrat k normálu bude pozvolný, řekli dnes ČTK oslovení zástupci podniků. Ode dneška se v Česku dál zmírňují opatření proti šíření nemoci covid-19. Provoz mohou obnovit za dodržování platných epidemických nařízení kromě vnitřních prostor kaváren a restaurací také sauny, wellness, kluby nebo krytá koupaliště. Zahrádky restaurací mohly otevřít již 17. května.

11:13

Lidé v Praze hned ráno a dopoledne vyrazili na snídani či kávu do kaváren. Využili i možnost posedět ve stravovacích zónách nákupních center.

08:56

Od pondělí 31. května se mohou otevřít vnitřní prostory restaurací, bary, herny, bazény, sauny nebo wellness. Ministerstvo zdravotnictví tak rozhodlo poté, co Nejvyšší správní soud konstatoval opakovanou nezákonnost některých zákazů. Zmírňují se také některá další pravidla. Aktuálně.cz přináší přehled uvolněných opatření i těch, která nadále zůstávají v platnosti.

08:05

Testy v neděli potvrdily 113 nových případů onemocnění covid-19 v Česku, o 83 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst od loňského 2. srpna, kdy do statistik přibylo 101 případů. Za posledních sedm dní přibylo v Česku 30 nových případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel. V sobotu to bylo 31. Lékaři aplikovali přes 34 400 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvyšší nedělní počet od začátku vakcinace. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:52

Indie za poslední den eviduje 152 734 nově potvrzených případů koronaviru, což je nejméně od 11. dubna. Mrtvých po nemoci covid-19 tam v uplynulých 24 hodinách přibylo 3128. Informovala o tom agentura Reuters.

Od začátku pandemie se koronavirus v Indii, která má více než 1,3 miliardy obyvatel, potvrdil u 28 milionů lidí, z nichž 329 100 zemřelo. Podle řady odborníků jsou však skutečná čísla v Indii výrazně vyšší než podhodnocené oficiální údaje. Počet potvrzených případů nákazy ve druhé nejlidnatější zemi světa má nicméně klesající tendenci už skoro tři týdny. Nejvíce nakažených za den tam zaznamenali 7. května, kdy se potvrdilo na 414 000 případů nákazy.

07:26

Shrnutí tuzemských událostí týkajících se covidu-19:

 • V neděli testy potvrdily 113 nových případů covidu, o 83 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst od 2. srpna, kdy přibylo 101 případů.

 • Lidé ve věku od 16 do 29 let se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit od noci ze čtvrtka na pátek 4. června. 

 • V pondělí otevírají vnitřní prostory restaurací, zatím fungovaly jen jejich zahrádky. Provoz mohou obnovit také venkovní a vnitřní koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina. 
07:12

V Německu přibylo za uplynulý den 1978 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 36 úmrtí, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 2682 nově infikovaných a 43 úmrtí, píše agentura DPA. Od začátku pandemie se v Německu s přibližně 83 miliony obyvatel prokazatelně infikovaly více než 3,6 milionu lidí. Skutečná bilance nakažených však podle DPA bude pravděpodobně vyšší, protože mnoho infekcí nebylo odhaleno. 

06:37

Jihoafrická republika kvůli hrozící třetí vlně koronaviru zpřísní protipandemická opatření. Restaurace, bary a posilovny tak budou muset zavírat dříve. Prodloužen bude také zákaz nočního vycházení a omezí se shromažďování. S odvoláním na nedělní oznámení prezidenta Cyrila Ramaphosy o tom napsala agentura AFP. "Je jen otázkou času, kdy se celá země bude potýkat s třetí vlnou," uvedl prezident v televizním projevu. Třetí vlna koronaviru podle něj již zasáhla čtyři z devíti provincií, včetně Gautengu, který zahrnuje Johannesburg i hlavní město Pretorii.

06:29

Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohou od dnešních 09:00 žádat o ošetřovné za duben a květen. Zájemci o ošetřovné musejí vyplnit on-line formulář, pro nejrychlejší vyřízení žádosti ministerstvo doporučuje její podání vlastní datovou schránkou. Zaslat ji lidé mohou i e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem, případně poštou. Osobní podání v budově MPO není z hygienických důvodů možné.

06:26 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Restaurace jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) současně jediná zařízení, kde hosté mohou předložit samotest na koronavirus. Ve všech ostatních platí jen test z oficiálního odběrového centra. 

06:20

Kongresů a dalších hromadných akcí se může zúčastnit více lidí než dosud a navýšen byl i povolený počet lidí sportujících ve vnitřních prostorách. Končí rovněž zákaz skupinových prohlídek památek nebo muzeí a mohou začít školy v přírodě. Ve většině případů se lidé dál ale musí prokazovat negativním testem na koronavirus, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci covid-19.

06:20

Ode dneška se v Česku dál zmírňují opatření proti šíření nemoci covid-19. Po rozhodnutí ministerstva zdravotnictví znovu otevřou po více než pěti měsících vnitřní prostory restaurací, zatím fungovaly jen jejich zahrádky. Provoz mohou obnovit také venkovní a vnitřní koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina. 

19:54

Nejnavštěvovanější tuzemský aquapark Aquapalace Praha v Čestlicích u Prahy otevře už v pondělí. Podle jeho ředitelky Vladany Horákové je na otevření připravený od února. Klientům nabídne možnost nechat se zdarma oficiálně otestovat na covid přímo v areálu.

Vláda v pátek oznámila, že od pondělí bude možné otevřít vnitřní bazény. Lidé se při vstupu do všech bazénů budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech.

18:38

Shrnutí nedělních tuzemských událostí týkajících se covidu-19:

 • V Česku v sobotu přibylo 222 potvrzených případů nemoci covid-19, proti minulému týdnu jich bylo o třetinu méně. Dál také klesá počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. V sobotu to bylo 31 případů, předchozí den 32.
 • Lidé ve věku od 16 do 29 let se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit od noci ze čtvrtka na pátek 4. června. 
 • Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhla, že sníží úhradu za antigenní test na 201 korun. Je to ale částka k jednání a jednání pokračují. Za PCR test pojišťovny hradí asi 1200 korun, shoda je na snížení na 614 korun.
18:14

V Indii se za poslední den potvrdilo 165 553 případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, je to nejméně za den od poloviny dubna. Úmrtí s nemocí covid-19 zaznamenala tato druhá nejlidnatější země světa za uplynulý den 3460.

18:00

Počet nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 170 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených činí podle JHU 33,2 milionu. Druhá je Indie (27,9 milionu) a třetí Brazílie (16,4 milionu). 

V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (5,7 milionu). Tempo mírně polevuje: posledních deset milionů případů nákazy přibylo za 17 dní, předtím dvakrát za 13 dní. Celkový počet úmrtí s covidem-19 už podle JHU překročil 3,5 milionu.

16:06

Adam Vojtěch apeloval na lidi, aby byli i nadále opatrní. "Stále to skutečně není za námi," podotkl. Znovu uvedl, že kdyby nebylo rozsudku Nejvyššího správního soudu, držel by se původního plánu rozvolnění, který počítal s dalším otevřením služeb až od 14. června, a nikoliv od nadcházejícího pondělí. Ministr věří, že změna nebude mít zásadní dopad na epidemickou situaci, nevyloučil ale možné dočasné zhoršení.

14:53

Chodit na pivo nebo ke kadeřníkovi jen po první dávce očkování bez negativního testu představuje podle odborníků riziko. Přesto to vláda odsouhlasila. 

13:10

Všeobecná zdravotní pojišťovna navrhla snížit úhradu za antigenní test na 201 korun a za PCR na 600 korun. Jednání o úhradě pokračují, řekl šéf VZP Kabátek.

"Z naší strany šla kalkulace na 201 korun. Je to částka k dojednání, vůbec neříkám, že to bude finální částka," řekl Kabátek. "U PCR testu je shoda, tam je to na straně ministerstva zdravotnictví. Tam my v současné době pracujeme se snížením ceny zhruba na 614 korun," dodal. "

12:30

Adam Vojtěch zopakoval, že na ponechání respirátorů bude zatím trvat ve všech dosavadních oblastech. "Je to to nejzákladnější hygienické opatření. Zavedením povinnosti respirátorů se situace začala zlepšovat, je to efektivnější ochrana než látkové roušky," řekl.

12:01

Českým turistům v Chorvatsku budou stejně jako v minulých letech i v letošní sezoně pomáhat dvě konzulární jednatelství přímo u moře. Působit budou v zemi na Jadranu po loňské pauze opět i čeští policisté. Na konzuláty se budou moci čeští občané obracet, pokud budou potřebovat náhradní cestovní doklady nebo poradit s těžkou životní situací, což se týká i nemoci covid-19.

11:30

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí metodou PCR. V pondělí o tom bude debatovat s ministrem Robertem Plagou (oba za ANO). "Abychom si byli jisti, že na školách nevznikají klastry," zdůvodnil Vojtěch avizovaný krok v v pořadu Partie na CNN Prima News.

10:37 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Lidé ve věku od 16 do 29 let se budou moci k očkování proti covidu-19 hlásit od noci ze čtvrtka na pátek 4. června. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes uvedl na Twitteru. Podle něj jde o 1,485 milionu lidí. "Věřím, že i nejmladší projeví velký zájem," napsal Babiš. Ve věkové kategorii mezi 30 a 50 lety věku čeká nyní podle něj na první dávku 168 tisíc lidí.

09:54

V mezitýdenním srovnání zdravotníci v Česku naočkovali proti covidu o zhruba 1200 méně lidí, když v sobotu aplikovali 41 549 injekcí s vakcínou. Tento týden přitom počty naočkovaných v jednom dni překročily třikrát za sebou sto tisíc a byly nejvyšší od začátku vakcinace na konci loňského roku. Údaje o naočkovaných z posledních dní ale většinou nejsou ještě definitivní, po dohlášení všech očkování se počet obvykle ještě navyšuje.

Od začátku očkování bylo v Česku podáno téměř 5,2 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo přes 1,4 milionu lidí. Pro dokončené očkování jsou u většiny vakcín totiž potřebné dvě dávky. O vakcínu proti covidu se v současné době mohou hlásit lidé starší 35 let.

09:27

Množství hospitalizovaných lidí s covidem-19 se v Česku k sobotě snížilo na 521, přičemž zhruba stovka je ve vážném stavu. Podobné počty covidových pacientů byly v nemocnicích naposledy loni v září. Naopak nejvíce jich bylo letos v březnu, kdy bylo podle údajů ministerstva hospitalizovaných téměř deset tisíc.

08:37

V Česku v sobotu přibylo 222 potvrzených případů nemoci covid-19. Oproti minulému týdnu jich bylo o třetinu méně. Nižší nárůst počtu nakažených, necelé dvě stovky, laboratoře naposledy zaznamenaly minulou neděli, nedělní čísla jsou ale většinou nižší než sobotní.

Dál také klesá počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden. V sobotu to bylo 31 případů, předchozí den 32. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Celorepublikové reprodukční číslo, které udává rychlost šíření epidemie, se nicméně k dnešku mírně zvýšilo z 0,68 na hodnotu 0,72. Pokud je menší než jedna, což platí od poloviny dubna, epidemie zpomaluje.

22:26

Tisíce lidí se v sobotu zúčastnily protestního průvodu směřujícího k sídlům institucí EU v Bruselu, demonstrovali proti pandemickým restrikcím. Podle agentury AP došlo i na menší potyčky s policií kvůli nepovolenému shromáždění.

Dav lidí se nejdřív sešel v jednom z bruselských parků na akci otevřeně ignorující opatření, která zavedly belgické úřady kvůli šíření covidu-19. Demonstranti rovněž vyzvali Evropany, aby žádali návrat svých svobod. Odpůrci opatření se pak vydali do čtvrti unijních institucí. Zastavila je však policie a vpodvečer po menších potyčkách protestující rozehnala.

20:56

Francie postupně ukončuje restrikce související s koronavirovou krizí. V zemi se tento měsíc po půl roce opět otevřely například restaurace a kavárny. Zatím ale není jasné, za jakých podmínek bude možné povolit velké koncerty a další davové akce.

20:55

Francouzská rocková skupina Indochine měla v sobotu uvnitř pařížské Bercy arény koncert pro 5000 lidí, kteří si tak mohli vychutnat závan předcovidových časů. Museli však mít roušky a negativní test na koronavirus, uvedla agentura AFP. Úřady si koncertem chtějí ověřit, za jakých podmínek bude možné znovu pořádat hromadné akce.

19:26

Chorvatská vláda postupně rozvolňuje opatření proti šíření koronaviru. "Hotely a restaurace jsou otevřené a od včerejška (pátku) jsou otevřené i vnitřní prostory restaurací, bary zatím jen venku. Noční kluby jsou zavřené, protože tam je těžké udržet rozestup mezi lidmi, myslím, že se otevřou až mezi posledními. Díky teplému počasí ale můžeme trávit čas venku, což je bezpečný přístup. Venku není třeba nosit roušky nebo respirátory, pouze v uzavřených prostorách," uvedla Monika Udovičičová z chorvatského ministerstva turistiky a sportu.

19:25

První letošní vlak spojující Českou republiku se Splitem dnes na nádraží druhého největšího chorvatského města přivítali zástupci cestovního ruchu a místní média. České turisty řadí k nejdůležitějším a tvrdí, že jsou připraveni i na početné návštěvy. Bezpečí chtějí zaručit štítkem Safe Stay in Croatia (Bezpečný pobyt v Chorvatsku), který získají zařízení splňující přísné hygienické podmínky. Novinářům to řekla Monika Udovičičová z chorvatského ministerstva turistiky a sportu.

Přímé spojení vnímají chorvatští zástupci cestovního ruchu jako oživení turistiky, která je pro tento region zásadní, loni na něj tvrdě dopadla koronavirová pandemie. "Čeští turisté dlouhodobě patří do top desítky. Na tuto sezonu jsme se důkladně připravovali."

18:10

Vévodkyně z Cambridge Kate dostala první dávku vakcíny proti covidu. Při té příležitosti vyjádřila vděk všem, kteří se podílejí na očkovací kampani. Británie od tohoto týdne očkuje lidi starší 30 let; Kate je 39.

Britský očkovací program, který byl spuštěn na počátku prosince, postupně umožňuje vakcinaci stále mladším věkovým skupinám. Dosud dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 70 procent Britů, tedy zhruba 39 milionů lidí. O svém očkování dříve informovali veřejnost také další členové královské rodiny včetně královny Alžběty II. a následníka trůnu prince Charlese.

Vévodkyně Kate
Vévodkyně Kate | Foto: Reuters
18:05

V Londýně se v sobotu sešly stovky protestujících proti očkování na covid-19 a dalším omezením v souvislosti s koronavirovou epidemií. Vakcíny jsou podle nich zásahem do svobody člověka, někteří z nich považují covid-19 za výmysl vlády.

Foto: Reuters
17:13

Americké státy se snaží přimět tamní obyvatele k vakcinaci proti covidu-19. Vyhlásit první vítěze očkovací loterie už stihlo Ohio:

15:40

Chorvatsko se stane další zemí, kam budou Češi moci vycestovat bez větších omezení již 22 dní po první dávce vakcíny. Opatření začne platit v příštím týdnu, až obě strany doladí technické detaily. Po sobotním jednání s chorvatskými představiteli v Záhřebu to uvedl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek.

Chorvatsko se tímto přiřadí ke Slovensku, Německu, Rakousku, Polsku, Slovinsku a Maďarsku, kam mohou Češi od 1. června vycestovat již po obdržení první dávky covidové vakcíny.

Při vstupu vyžadují chorvatské úřady negativní PCR nebo antigenní test ne starší než 48 hodin. Vyhnout se povinnému testu nebo karanténě dosud mohli pouze ti, jimž uplynula 14denní lhůta od druhé vakcíny, nebo osoby, které v posledních šesti měsících covid-19 prodělaly.

15:23

Divadla v České republice sice mohou již pár dní přivítat diváky i do vnitřních prostor, více ale začnou hrát až od června. Soubory oprašují inscenace, které hrály v době před zavedením opatření proti šíření koronaviru, a chystají se uvádět premiéry naplánované na celou už končící sezonu. Mnohé scény plánují hrát i v létě. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce při jednání vlády řešit situaci, kdy v divadlech a kinech nelze na rozdíl od restaurací od pondělí konzumovat občerstvení.

15:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Cizinci, kteří jsou mimo systém českého zdravotního pojištění, zatím v Česku nemají na očkování proti covidu-19 nárok. Ministerstvo zdravotnictví ale podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) problém řeší, uvedl to na Twitteru.

08:41

Povolení škol v přírodě, na které budou moci děti odjíždět znovu od pondělí, podle Asociace dětské rekreace nevedlo k výraznému růstu poptávky. Zorganizovat pobyt je časově náročné. Uskuteční se především pobyty, na něž byly podepsány smlouvy před rokem, kvůli pandemii se ale přesunuly na letošní červen. Ozývají se také zájemci o školní výlety ve druhé polovině června. ČTK to řekl místopředseda Asociace dětské rekreace Roman Houška.

08:09

V Česku v pátek přibylo 454 případů covidu, o 217 méně než před týdnem. Za všední den je to nejnižší denní nárůst nakažených od loňského 28. srpna.

08:08

Česká republika má za uplynulých 14 dní 87 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 117. Nejvíce nakažených za dva týdny přepočteno na obyvatele má nyní z okolních států Německo (113 na 100 000 lidí, před týdnem 170) a Rakousko (88, před týdnem 127). Nejlépe je na tom Slovensko (42, před týdnem 64), které má nejnižší počet nákaz novým koronavirem z okolních zemí už téměř dva měsíce. Počty nakažených klesají u všech sousedů i v samotném Česku.

07:51

Vietnam objevil novou variantu covidu-19, která je kombinací indické a britské mutace. Nová varianta se rychle šíří vzduchem, uvedl podle místního internetového zpravodajského serveru VnExpress vietnamský ministr zdravotnictví Nguyen Thanh Long.

07:46

Počet nově nakažených koronavirem v Indii dále klesá. Tamní úřady dnes ohlásily, že za posledních 24 hodin se oficiálně prokázalo zhruba 174 000 nových případů nákazy, což je o zhruba 12 000 méně než v pátek. Dnešní počet je tak nejnižší od poloviny dubna. Mírně klesla také množství úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Za posledních 24 hodin jich bylo 3617, v pátek to bylo 3660 úmrtí, uvedla agentura Reuters.

07:43

Více než polovina Němců není spokojena s tím, jak se spolková vláda kancléřky Angely Merkelové vypořádala s pandemií covidu-19. Ve výzkumu agentury YouGov vyjádřilo nespokojenost 54 procent respondentů, uvedla dnes agentura DPA. V srovnání s předchozími průzkumy ale podíl negativních hodnocení klesl. Názory se také velice liší podle stranických sympatií.

07:35

Evropská komise schválila nasazení vakcíny od firem Pfizer/BioNTech u dětí ve věku 12 až 15 let. Krok v pátek doporučil evropský lékový regulátor EMA.

07:31

Nizozemsko začne od začátku příštího týdne uvolňovat koronavirové restrikce, povolí například restauracím a barům otevřít vnitřní prostory, vstup bude možný i do muzeí. Podle agentury Reuters to oznámil premiér Mark Rutte, jenž chystané rozvolnění nazval "uváženým rizikem".

07:30 Vlajka Brazílie

Brazilský prezident Jair Bolsonaro navrhuje další vědecky neověřený lék na nemoc covid-19. Po čtvrteční návštěvě u amazonských indiánů doporučuje tři druhy bylinných čajů, které tamní domorodé kmeny používají mimo jiné na hojení ran či léčbu zánětů a jeden z nich je označován za amazonskou viagru. Informoval o tom dnes server Infobae.

"Zeptal jsem se jich, zda někdo u nich (kvůli covidu) zemřel . Řekli mi, že nikdo. A nezemřeli proč? Brali něco? Pili čaj z carapanaúby, saracuru a jambu," prohlásil brazilský prezident po návštěvě ve státě Amazonas, kde se účastnil otevření nového mostu. Zavítal také mezi indiány, aby zjistil, jak čelí koronaviru.

07:30

Alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19 byla ve Spojených státech naočkovaná více než polovina obyvatel, ukazují statistiky amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Některé severovýchodní státy mezitím hlásí přes 50 procent plně naočkovaných obyvatel. Podle CDC bylo v USA ke dnešku spotřebováno skoro 300 milionů dávek covidových vakcín. Alespoň jednu dávku dostalo něco přes 166 milionů lidí, tedy přibližně 50,1 procenta populace. Plně naočkovaných je 40,2 procenta obyvatel USA.

07:23 Vlajka Brazílie

Při požáru v nemocnici, kde se léčí pacienti s nemocí covid-19, v brazilském městě Aracacju zemřeli čtyři lidé. Informovala o tom agentura Agencia Brasil. Podle ní jsou oběťmi pacienti. Příčinou požáru byla podle jedné z verzí citovaných místními deníky asi závada na klimatizaci. Na místo dorazily dvě desítky hasičů.

07:21

Přehled hlavních událostí:

 • V Česku v pátek přibylo 454 případů covidu, o 217 méně než před týdnem. Za všední den je to nejnižší denní nárůst nakažených od loňského 28. srpna.
 • V Česku už bylo podáno 5 milionů dávek vakcín proti covidu, vyplývá z údajů premiéra a statistik. Plně očkovaných bylo zatím do středy 1,3 mil. lidí.
 • Vláda od pondělka výrazně rozvolní protiepidemická opatření. Otevřou se vnitřní prostory restaurací i dalších stravovacích zařízení, v provozu budou moci být i umělá koupaliště, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina. Budou však platit kapacitní limity, návštěvníci budou muset mít testy, potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci covid-19 . V klubech se nebude smět tančit. K náhlému rychlému rozvolnění vláda podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) přistoupila, aby respektovala rozsudek Nejvyššího správního soudu.
 • Češi budou moci cestovat do Chorvatska již po 22 dnech od první vakcíny proti covidu-19. Opatření začne platit v nádcházejících dnech.
 • Ve středu a čtvrtek bylo přes 100 000 očkovaných proti nemoci covid-19 za den. Oznámil to dnes na Twitteru premiér Andrej Babiš (ANO). Původně Babiš už v polovině března mluvil o tom, že Česko dosáhne 100 000 očkovaných denně po Velikonocích. Následně ale nastaly výpadky dodávek vakcín.
07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 4. 6. 2021 12:05
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy