Mimořádná zpráva

Riziko přenosu na hromadných akcích je nyní malé, zjistili britští vědci

Přenos skončil
Britští vědci zjistili, že riziko šíření nákazy koronavirem mezi účastníky velkých kulturních a sportovních akcí je nyní poměrně malé, žádná podstatná ohniska nemoci během sledovaných událostí nevznikla. Britský test se zaměřil na fotbalové zápasy, večírky a koncerty uvnitř i venku. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: AP
Přenos skončil
20:51

Britští vědci zjistili, že riziko šíření nákazy koronavirem mezi účastníky velkých kulturních a sportovních akcí je nyní poměrně malé, žádná podstatná ohniska nemoci během sledovaných událostí nevznikla. Vyplývá to ze studie, během níž však zatím odborníci otestovali jen velmi omezený počet lidí, napsala agentura Reuters.

19:12

Řeka Ganga vyplavila na svých březích ostatky, které byly pohřbeny v mělkých hrobech během vrcholu poslední vlny pandemie covidu-19 v Indii, píše agentura Reuters. Podle ní za to může fakt, že deště zvýšily množství vody v toku, a ta pohřebiště narušila. Ačkoliv případů koronaviru tento měsíc dramaticky ubylo, jen ve městě Prájagrádž bylo zpopelněno 108 těl, která se v řece našla za poslední tři týdny, uvedl místní úředník Níradž Kumár Singh.

19:11

Imunita po očkování podle některých odborníků vydrží nejméně rok. Další doporučují začít přeočkování třetí dávkou už na podzim, zejména seniorů. Vyplývá to z jejich odpovědí pro ČTK. Na tom, jestli se podaří dosáhnout kolektivní imunity, tedy stavu, kdy se virus nemá mezi lidmi jak šířit, se ale neshodnou.

17:03

Podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) jsou čtyři možné scénáře, jak se bude epidemie v létě a dalších měsících vyvíjet. V tiskové zprávě varuje, že všechny možnosti od ústupu viru po dosažení kolektivní imunity vytvořené očkováním po další horší vlnu kvůli mutacím jsou reálné. Doporučuje proto zavádět brzy "levná" protiepidemická opatření zaměřená regionálně a sledovat parametry, které signalizují riziko. Skupina připravila doporučení pro oblasti očkování, testování trasování, plošných a cílených opatření, řešení variant viru, léčby nakažených, ale také práva nebo komunikace.

16:56

Po návratu z červených zemí na mapě cestovatele bude od 1. července nutný PCR test nejdříve pátý a nejpozději 14. den, do té doby samoizolace.

15:45

Od pondělí se do zelených zemí na takzvané mapě cestovatele posunou Estonsko, Francie, Chorvatsko, Litva a Lucembursko. Pro tyto země neplatí žádné povinnosti při příjezdu do České republiky. Polepší si i Nizozemsko a Španělsko, nově budou oranžové. V červené kategorii budou Kanárské ostrovy. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

13:38 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo dalších 601 úmrtí pacientů s covidem-19 za posledních 24 hodin. Jde o nejhorší bilanci od 21. ledna, uvádí agentura TASS.

13:38

Lidi v Polsku, kteří se ještě nenechali naočkovat proti covidu-19, začnou ode dneška obvolávat pracovníci státní infolinky. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví Adam Niedzielski s tím, že zájem o očkování mezi lidmi slábne. Pracovníci infolinky v nejbližší době vykonají milion hovorů, uvedl Niedzielski. Lidé se během nich budou moci rovnou objednat na očkování.

V Polsku se v rámci pilotního projektu otevřelo osm očkovacích míst v nákupních centrech a vláda chce, aby se lidé mohli nechat očkovat i v lékárnách. V 38milionovém Polsku je proti covidu-19 plně naočkovaných přes 12 milionů lidí.

13:52

V Pardubickém kraji po týdnu přibylo nákaz koronavirem. Předtím počet případů klesal. Testy odhalily 46 nakažených, o týden dřív to bylo 19 nákaz.

13:34

Španělské zdravotnické úřady se zabývají velkým ohniskem nákazy koronavirem mezi studenty, kteří minulý týden slavili konec školního roku na ostrově Mallorca. Přes 2000 mladých lidí muselo do karantény. U zhruba 500 z nich se prokázala nákaza koronavirem, uvedla stanice RTVE. Podle ní se zatím většina případů týká studentů původem z Madridu. Úřady na Baleárských ostrovech, jejichž je Mallorca součástí, slibují, že vyšetří možná porušení hygienických opatření.

V Madridu úřady dosud zaznamenaly přes 300 nakažených studentů. "Při šetření studenti potvrzují rozšířené nedodržování pravidel nošení roušky," uvedla vedoucí madridského odboru zdravotnictví Elena Andradasová. Na Mallorku podle ní odjeli studenti ze zhruba 31 madridských škol. Cesty organizovala soukromá agentura, která mladé lidi ubytovala v několika hotelech. Během víkendu studenti pořádali večírky a další volnočasové aktivity. Studenty, kteří se nakazili při pobytu na Mallorce, hlásí kromě hlavního města i další španělské regiony.

13:20

V Karlovarském kraji přibyly za poslední týden tři potvrzené případy nákazy koronavirem. To odpovídá jednomu případu na 100 000 obyvatel. Předchozí týden se nakazilo devět lidí. Počet podaných dávek vakcíny proti covidu-19 proti minulému týdnu míně klesnul, i tak se ale v pracovní dny drží okolo 3000 dávek, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

12:32

Přerušení dodávky elektřiny v očkovacím centru v Děčíně si vynutilo vyřazení 678 lahviček vakcíny. Dodávka proudu byla přerušena do chladicích zařízení pro úschovu vakcíny Pfizer/BioNTech. Lahvičky s vakcínou byly vyřazeny do takzvané karantény. Krajská zdravotní nyní s výrobcem řeší, co s nimi dál. Vzhledem k tomu, že bylo vyřazeno větší množství vakcíny, zabývá se událostí i policie. Na místo vyřazených lahviček byly do centra doplněny potřebné očkovací látky ze zásob, zájemci jsou očkováni v naplánovaných termínech.

12:15

Se svým životem byly podle Ústavu empirických výzkumů STEM loni navzdory epidemii koronaviru stále spokojeny čtyři pětiny Čechů. V porovnání s předchozím rokem se ale snížil podle průzkumu počet nadprůměrně šťastných lidí a zvýšil počet lidí žijících ve stresu. O desetinu se zvýšil počet lidí, kteří měli obavy o ekonomickou budoucnost, i těch, podle nich mělo pro vývoj společnosti největší vliv zajištění osobní svobody a lidských práv.

11:58

V Jihomoravském kraji přibylo za týden 62 nových případů covidu-19, před týdnem to bylo 81 případů. Týdenní incidence na 100 000 lidí klesla na 5.

11:58

Se svým životem byly podle STEM loni přes epidemii koronaviru spokojeny čtyři pětiny Čechů, o desetinu se zvýšil počet lidí s obavami o budoucnost.

11:16

Genetické sekvence vzorků koronaviru, které byly odebrány na počátku pandemie nemoci covid-19 v roce 2019 pacientům v čínském městě Wu-chan, zmizely z internetové vědecké databáze. Podle deníku The New York Times to uvedl americký virolog Jesse Bloom, kterému se podařilo 13 z původních sekvencí dohledat. Vědec připustil, že sekvence samy nevnášejí více jasnosti do otázky, zda se virus přenesl na člověka z netopýrů či jiných zvířat, anebo unikl z laboratoře. Zmizení sekvencí z databáze je ale podle něj podezřelé a naznačuje, že experti při zkoumání původu viru nemají k dispozici všechny dostupné informace. Někteří vědci vyjádřili nad Bloomovými závěry pochybnosti.

10:41

V Moravskoslezském kraji bylo za týden podle tzv. Chytré karantény na covid-19 pozitivně testováno 86 lidí. V předchozím týdnu jich bylo o 31 více.

10:32

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 25 případů koronaviru, o 31 méně než předchozí týden. Týdenní bilance je jako na konci loňského července.

09:48

V hradeckém kraji v uplynulých sedmi dnech pokračoval pokles nově zachycených nákaz. Přibyly čtyři nákazy, za stejnou dobu o týden dříve 18 případů.

09:43

V Ústeckém kraji přibylo za sedm dní 22 případů covidu, o 17 méně než před týdnem. Nikdo nezemřel. Incidenční číslo je tři, na Litoměřicku nula.

09:40 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v uplynulém týdnu 208 případů covidu, o 20 víc než před týdnem. Pokles se tak zastavil, incidenční číslo je 16, nejvyšší z regionů ČR.

09:24

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 61 případů nákazy koronavirem. Minulý týden jich bylo 46. Za týden je devět nově nakažených na 100 000 obyvatel.

09:24

Na Vysočině se v posledních sedmi dnech covidem-19 nakazilo 12 lidí, nikdo nezemřel. Prokázaných nákaz je o 28 méně než v předchozím týdnu.

09:16

Izrael kvůli nárůstu počtu případů koronavirové nákazy opět zavádí povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

08:52

Ve čtvrtek přibylo 99 případů koronaviru, v pracovní den jich bylo méně naposledy loni v půlce července. Počet klesl i ve středu, MZd upravilo čísla.

08:30

Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za poslední týden 49 nových případů koronaviru. Je to téměř o 60 procent méně než za stejné období o týden dříve. Počet aktivních případů v regionu v současnosti klesl na 207 Je to přibližně o 230 méně než před týdnem. Vyplývá to z aktuálních statistik jihočeských hygieniků.

07:57

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské unie v Portugalsku (124 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem bylo s 87 případy na 13. místě). Druhou nejpostiženější zemí je Španělsko (121 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem bylo se 134 případy čtvrté). Třetí je Lotyšsko (105 případů, před týdnem bylo se 154 případy první). V ČR, která byla nejhorší od počátku února do poloviny března, počty případů stále klesají, s 23 případy zůstává na 21. místě (před týdnem měla na stejném místě 36 případů). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

07:31

V Německu za poslední den přibylo 774 nových případů koronavirové infekce. Dnes o tom informovala agentura DPA s odkazem na Institut Roberta Kocha (RKI). Zemřelo dalších 62 lidí s koronavirem. Před týdnem RKI evidoval 1076 nově nakažených a 91 mrtvých.

19:51

Pražské metro bude od 15. července jezdit opět do půlnoci. Praha, ROPID a dopravní podnik se rozhodly provoz metra prodloužit v návaznosti na růst poptávky a počtu přepravených cestujících v metru po 20:00. Od 1. července začne pro linky pražské MHD a autobusové linky PID platit prázdninový jízdní řád. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí DPP Aneta Řehková.

18:48

Portugalská vláda se ve čtvrtek rozhodla přesunout hlavní město Lisabon a populární letovisko Albufeira mezi vysoce rizikové oblasti v zemi. Na Lisabon připadá přes dvě třetiny nových případů koronaviru v zemi. O víkendu budou v hlavním městě muset restaurace, bary a část obchodů zavřít brzo odpoledne. V Portugalsku se epidemická situace v posledních týdnech zhoršila a počet nových případů nákazy za 14 dní na 100 000 obyvatel je nejvyšší v celé Evropské unii, uvedla agentura AFP.

18:39

Přehled hlavních událostí dne:

 • V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) řekl, že změnu, která by je dovolila nahradit chirurgickými rouškami, vládě v pondělí nenavrhne. Počty nových pozitivních případů nákazy koronavirem totiž přestaly klesat.
 • Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu, která jim bránila v rezervaci termínu očkování, ministerstvo zrušilo.
 • Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová opatření, aktuální stav epidemie sledují se znepokojením. Počty nových případů covidu v Praze od poloviny minulého týdne přestaly klesat a pozvolna stoupají. Mezi regiony Česka je Praha v absolutním čísle aktuálně krajem s nejvyšším výskytem covidu-19.
 • Státní zdravotní ústav dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V Libereckém kraji má podezření na komunitní šíření této nakažlivější varianty, dříve označované jako indická.
18:24

Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900 milionů dávek vakcín proti covidu-19. Před měsícem přitom unijní exekutiva uvedla, že očekává 980 milionů dávek, napsala agentura Reuters s odvoláním na interní dokument, s nímž se dnes na summitu seznámili šéfové států a vlád členských zemí bloku.

18:12

Finští fotbaloví fanoušci, kteří se vracejí ze zápasů evropského fotbalového šampionátu v Rusku, mohou za současný nárůst případů koronaviru ve své vlasti. S odvoláním na finské zdravotnické úřady to ve čtvrtek napsala agentura Reuters. Finský národní tým utrpěl v ruském Petrohradu tento měsíc dvě porážky a kontroly na dvou hraničních přechodech od té doby zjistily téměř 100 infikovaných, zejména mezi vracejícími se fotbalovými fanoušky, uvedly finské úřady. Denní přírůstky v zemi vzrostly z průměrných 50 na zhruba 100.

18:09 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poprosil fotbalové fanoušky, kteří se chystají na zápas české reprezentace do Maďarska, aby byli obezřetní před nákazou. Ideálně by se po návratu měli nechat otestovat na koronavirus, řekl ČTK. Zápas fotbalového eura, kde se utká Česko s Nizozemskem, se v Budapešti odehraje v neděli. Dopravci už teď evidují zvýšený zájem o spoje do maďarské metropole.

17:50

Distanční vzdělávání v důsledku epidemie covidu-19 vedlo k prodloužení doby, kterou učitelé věnovali výuce, její přípravě a komunikaci se žáky. Počet vyučujících, kteří pracovali šest a více hodin, vzrostl meziročně přibližně o polovinu, a to na 56 procent. Zároveň narostl počet pedagogů s pocitem vyčerpání a s obavami z nedostatečné motivace žáků. Vyplývá to z porovnání dlouhodobého sběru dat projektu Kalibro, které udělala společnost PAQ Research.

17:15

Maďarsko při naočkování 5,5 milionu lidí proti covidu-19 zruší povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách s výjimkou zdravotnických zařízení. Do bazénů, restaurací, lázní nebo hotelů budou moci návštěvníci chodit bez potvrzení o očkování, řekl šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás.

Agentura MTI napsala, že maďarští zdravotníci doposud použili 5,445 milionu dávek vakcíny proti covidu-19, z toho 4,66 milionu lidí dostalo už dvě dávky očkovací látky. V Maďarsku žije asi 9,8 milionu lidí. Naopak takzvané covidové certifikáty, které potvrzují, že se jejich držitelé nechali naočkovat proti covidu-19 nebo toto onemocnění prodělali, budou nadále potřebné na hromadné akce, jako jsou sportovní utkání, koncerty, festivaly nebo večírky v nočních klubech.

17:00

Více než polovina Čechů během pandemie omezila cesty hromadnou dopravou, autem většina jezdila stejně jako dřív, přes 14 procent jezdilo dokonce víc. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Kalkulátor.cz. Podle průzkumu Češi cestování celkově omezili.

16:32

Většina firem s testováním zaměstnanců podle Hospodářské komory pravděpodobně skončí hned, jak nebude povinné. Jde podle ní o administrativní a finanční zátěž, která by byla v podmínkách klidné epidemické situace sporná. Uvedla to hlavní analytička komory Karina Kubelková. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jana Rafaje chtějí mít zaměstnavatelé možnost flexibilně reagovat na situaci v regionu a rozhodovat o hygienických pravidlech ve firmě, zejména o nošení roušek a testování. V případě členů České unie cestovního ruchu jich podle jejího viceprezidenta Martina Plachého mnoho testovalo zaměstnance před zavedením této povinnosti a budou v tom pokračovat.

15:46 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odpoledne řekl, že změnu, která by je dovolila nahradit chirurgickými rouškami, vládě v pondělí nenavrhne. Počty nových pozitivních případů nákazy koronavirem totiž přestaly klesat.

"My v tuto chvíli nebudeme dělat změnu na roušky obecně, protože chceme ještě vyčkat dalšího vývoje. Zhoršení v posledních dnech vidíme na datech, že přestal klesající trend a spíše je to stagnace nebo zhoršování situace," uvedl ministr.

Už ve středu poukázal na to, že začal růst počet nových případů v Praze. Zachycené jsou častěji i nové případy ve školách. Podle Vojtěcha se tak stalo poté, co bylo zrušeno nošení roušek při výuce.

15:04

Za skokovým nárůstem nákaz v Jihomoravském kraji byla chyba dat. Do systému se dostaly uzavřené případy.Vliv na republikovou statistiku není jasný.

14:43

Nejvyšší správní soud opět potvrdil, že vláda neměla pravomoc plošně zakázat provoz heren a kasin. Sploečnost Synot Tip zváží, zda bude žádat náhradu vzniklých škod.

13:28

Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu, která jim bránila v rezervaci termínu očkování, ministerstvo zrušilo. Informovalo o tom ve čtvrtek v tiskové zprávě. Někteří lidé s očkováním váhají nebo jim je lékaři nedoporučují ani po uplynutí této lhůty, protože mají vysokou hladinu protilátek.

12:12

Slovensko připravuje očkování obyvatel proti nemoci covid-19 v ambulancích praktických a dětských lékařů. Chce tak zvýšit podíl očkovaných obyvatel, který v současnosti zaostává ze průměrem EU. Oznámili to ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský a zástupci lékařů. Se zahájením zmíněné fáze očkování se počítá na začátku července.

"Očkování je jedinou cestou ke zvládnutí pandemie covid-19. Snažíme se najít všechny cesty, abychom očkování co nejvíce přiblížili lidem. Doufám, že lidé budou mít rozum a nechají se očkovat," uvedl Lengvarský.

V současnosti Slovensko očkuje zejména v nemocnicích, poliklinikách a také ve velkokapacitních očkovacích centrech, které zřídila samospráva. "Slovensko je rurální zemí, převažuje vesnické obyvatelstvo. Doprava je komplikovaná," uvedla Monika Palušková, šéfka stavovské organizace praktických lékařů. Dodala, že v ambulancích by měli být očkováni lidé, kteří ještě nedostali ani jednu dávku vakcíny proti covidu-19.

11:57

Výuka na dálku v době epidemie covidu-19 ukázala, že ve školách chybí systémová podpora učitelů a jejich vedení. Pro zhruba tři čtvrtiny vyučujících byla distanční výuka víc stresující než prezenční vyučování. U přibližně dvou pětin pedagogů se v době epidemie projevily středně těžké příznaky depresí. Vyplývá to z průzkumu společnosti PAQ Research a projektu Kalibro pro organizaci Učitel naživo, který dnes jeho autoři představili novinářům. Zlepšit situaci by podle nich mohlo schválení některých částí novely o pedagogických pracovnících, kterou poslanci již několikrát odložili.

11:56

Státní zdravotní ústav má potvrzených 96 případů delta mutace koronaviru. V Libereckém kraji má podezření na komunitní šíření této nakažlivější formy.

11:34

Festival Prague Pride se uskuteční od 2. do 8. srpna. Kvůli ochraně před epidemií bude ale bez karnevalového průvodu Prahou, oznámili pořadatelé.

10:48 Ilustrační foto.

Očkování mladších lidí proti covidu-19 chce Praha podpořit novou kampaní, která ukazuje, jak by mohla pandemie nadále měnit podobu města. Na mladší ročníky město cílí proto, že mezi lidmi nižšího věku je o očkování nižší zájem. Přesto je jejich zájem o vakcinaci pro úspěch boje proti koronaviru důležitý. Novinářům to dnes na tiskové konferenci sdělila radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). Vizuální podobu plakátů připravila pro Prahu zdarma společnost DDB Prague.

10:47

Piráti a STAN navrhnou na příští schůzi Sněmovny vznik komise pro vyšetření nákupů a chyb státu v době covidu. Nemají v ní být aktivní politici.

09:56

Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před týdnem. Je to teprve druhý mezitýdenní nárůst od 12. dubna, kdy ale statistiku ovlivnily Velikonoce. Reprodukční číslo stouplo na 0,9, což je nejvyšší hodnota od 15. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

09:34

Počet případů covidu za sedm dní na 100 000 lidí na celé Česko mezitýdenně mírně klesl z devíti na osm, v Praze ale vzrostl zhruba o polovinu na 17.

08:55

Epidemická situace v Německu se dále zlepšuje. Za posledních 24 hodin zde přibylo 1008 nových případů koronavirové nákazy, oznámil institut Roberta Kocha (RKI). Podle agentury DPA je dnešní bilance nižší než ve čtvrtek před týdnem, kdy přibylo 1330 nově nakažených. RKI současně upozorňuje na nárůst podílu infikovaných variantou delta.

08:26 Ilustrační foto.

Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová opatření, aktuální stav epidemie sledují se znepokojením. Počty nových případů covidu v Praze od poloviny minulého týdne přestaly klesat a pozvolna stoupají. Mezi regiony Česka je Praha v absolutním čísle aktuálně krajem s nejvyšším výskytem covidu-19, uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. O horšící situaci v metropoli hovořil ve středu na jednání sněmovního zdravotního výboru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nových případů za týden na 100 000 obyvatel bylo v metropoli ke středě 17,2, zatímco celostátní průměr byl 7,5.

06:48

Lídři států Evropské unie ve čtvrtek v Bruselu proberou opatrné otevírání Evropy v době slábnoucí pandemie či poskytování vakcín proti covidu-19 chudším zemím.

06:12

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) lituje, že české školy byly v době pandemie zavřené nejdéle na světě. 

20:53 Ilustrační foto.

Bezpečnostní rady Prahy žádá vládu, aby zachovala povinnost nošení respirátorů nebo nanoroušek v MHD. Obává se zejména nakažlivější mutace koronaviru delta a také častějšího cestování lidí během letních prázdnin, informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v rozhovoru pro TN Live řekl, že kabinet by měl o nošení roušek místo respirátorů rozhodnout v pondělí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že zatímco v ostatních regionech epidemie koronaviru klesá, v Praze stagnuje až mírně roste.

20:08

Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která byla zavedena kvůli pandemii covidu-19. Ta nyní v zemi výrazně ustupuje, uvedla agentura Reuters.

19:00

Výběr středečních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden méně než osm nakažených, tedy nejméně od loňského července. Reprodukční číslo se dál drží nad 0,8, šíření nákazy tak zpomaluje. V nemocnicích je s nemocí covid-19 méně než 80 lidí. Zdravotníci za úterý rozdali téměř 109 000 dávek očkování proti covidu-19, mírně méně než o týden dřív. Zdravotníci dosud rozdali téměř 7,46 milionu dávek. Většina používaných vakcín je dvoudávková, hotové očkování má téměř 2,7 milionu lidí. 

Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné, konstatoval zpětně Nejvyšší správní soud (NSS). Konkrétně se na podnět studentky střední školy zabýval opatřením ministerstva zdravotnictví ze 14. května. Bylo účinné pouze týden, od 17. do 23. května, poté ministerstvo vydalo nové, obsahově obdobné opatření. Proto už mohl NSS jen konstatovat rozpor se zákonem, nikoliv opatření zrušit. O rozhodnutí informoval na svém webu.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 nebo jim je krátila. Předsedkyně svazu Dagmar Žitníková uvedla, že denně řeší telefonáty a e-maily na toto téma, řádově podle ní jde o desítky zařízení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) k tomu na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví řekl, že není žádná páka, jak k tomu zařízení donutit. Na zaměstnavatele apeloval, aby odměny v plné výši vyplatili.

I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na dnešní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) s narážkou na loňské rozvolnění protiepidemických opatření. Zdravotnictví považuje za klíčové pro bezpečnost.

18:06

O kombinování očkování dvěma různými vakcínami proti covidu-19 zatím podle Státního lékového ústavu (SÚKL) není dostatek dat. Podat jako druhou dávku vakcínu od jiného výrobce je možné, pokud není ta původní k dispozici, uvedl v tiskové zprávě. Média dnes informovala o tom, že dvě různé vakcíny dostala německá kancléřka Angela Merkelová. První dávku měla od AstraZeneky, druhou od Moderny.

Data o bezpečnosti a účinnosti takových kombinací jsou kvůli malému vzorku zatím podle SÚKL jen orientační. "Výstupy z těchto studií naznačují, že kombinování vakcín bude pravděpodobně možné, je však potřeba doplnit další data," uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová. Dosavadní studie podle ní žádné problémy s bezpečností neukazují, výsledky dalších se čekají v dohledné době.

"Z pohledu SÚKL nyní platí, že očkování by mělo být dokončeno stejnou vakcínou, jakou bylo zahájeno. Tento postoj se může změnit na základě dalších výsledků studií," dodala.

17:52 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. Na dnešním jednání sněmovního zdravotního výboru to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nových případů za týden na 100 000 obyvatel je v metropoli 17,2, zatímco celostátní průměr je 7,5. V ostatních regionech je situace klidná, druhý nehorší Liberecký a Jihočeský kraj mají incidenční číslo devět.

"Asi to není tak, že bychom z toho dělali teď nějaké zásadní závěry, ale je to třeba zmínit," řekl poslancům Vojtěch.

17:24

Stát poskytne zájezdovým autobusovým dopravcům dalších až 380 milionů Kč jako kompenzace ztrát z pandemie. Ministerstvo dopravy vypsalo dotační program COVID Bus II

17:13

Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových případů koronavirové nákazy. Upozornilo na to dnes Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a vyzvalo v té souvislosti k bdělosti.

"Je velmi pravděpodobné, že varianta delta se bude během léta velmi šířit, zvláště mezi mladými lidmi, kteří nebyli očkováni," řekla ředitelka ECDC Andrea Ammonová. I když varianta alfa odhalená původně v Británii v současnosti v regionu nadále převažuje, modely střediska předpovídají, že varianta delta, poprvé objevená v Indii, bude na začátku srpna tvořit 70 procent nových případů infekce v EU a na konci srpna už 90 procent.

16:55

Ministerstvo zdravotnictví apeluje na zaměstnavatele, aby vyplatili odměny zdravotníkům za covid v plné výší. Někteří odměny krátí či používají jinak.

16:30

Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné, konstatoval zpětně Nejvyšší správní soud (NSS). Konkrétně se na podnět studentky střední školy zabýval opatřením ministerstva zdravotnictví ze 14. května. Bylo účinné pouze týden, od 17. do 23. května, poté ministerstvo vydalo nové, obsahově obdobné opatření. Proto už mohl NSS jen konstatovat rozpor se zákonem, nikoliv opatření zrušit. O rozhodnutí informoval na svém webu.

Ministerstvo zdravotnictví dostatečně neodůvodnilo nezbytnost takto intenzivního plošného omezení, konstatoval NSS. Zopakoval dříve vyslovený právní názor, že pandemický zákon umožňuje pouze omezit výuku na vysokých školách. Střední školy, stejně jako základní nebo mateřské, lze mimo nouzový stav regulovat podle zákona o ochraně veřejného zdraví, ten je ale určený spíše k časově a místně omezeným protiepidemickým opatřením v ohniscích nákazy. K plošným opatřením sloužit nemá.

16:20

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR eviduje případy, kdy zařízení nevyplatila zaměstnancům odměny za druhou vlnu epidemie covidu-19 nebo jim je krátila. Předsedkyně svazu Dagmar Žitníková uvedla, že denně řeší telefonáty a e-maily na toto téma, řádově podle ní jde o desítky zařízení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) k tomu na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví řekl, že není žádná páka, jak k tomu zařízení donutit.

16:20

Brno chce dát přes 300 000 korun pěti mateřským a základním školám, které se v období nouzového stavu vyhlášeného kvůli pandemii covidu staraly o děti rodičů z vybraných profesí. Týkalo se to například dětí lékařů, zdravotníků, hasičů nebo policistů. V tiskové zprávě to dnes uvedl radní Brna pro školství Jaroslav Suchý (KDU-ČSL). Peníze půjdou na zvýšené výdaje jako například nákup potravin, ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků.

13:26

Kabinet by měl v pondělí rozhodnout o nošení roušek místo respirátorů i testování v září ve školách. Nesmí se opakovat loňské chyby, uvedl Babiš.

13:09

Epidemie covidu-19 způsobila u většiny studentů středních a vysokých škol ztrátu soustředění a motivace ke studiu. Víc než polovině z nich chyběl osobní kontakt a v osobním životě zaznamenali nárůst stresu a nejistoty. Dvě třetiny maturantů začaly sledovat více seriály a 30 procent jich přestalo sportovat. Naproti tomu 35 procent mladších středoškoláků začalo cvičit víc než dříve. Vyplynulo to z průzkumu soukromé školy Newton University, serveru vysokeskoly.cz a agentury Behavio.

12:19

Testy ve školách v Královéhradeckém kraji tento týden odhalily opět minimum nákaz. Z 45 400 testovaných žáků a zaměstnanců škol bylo pozitivních na koronavirus 24 lidí. Řekla to Martina Svatoňová z kanceláře hejtmana. Údaje o testování ve školách v kraji jsou z období 21. až 23. června.

09:04

Na Slovensku se v dubnu po uvolnění epidemických omezení zvýšil počet hostů v ubytovacích zařízeních, výrazně ale zaostal za obdobím před covidem-19.

08:46

Počet obětí nákazy nemocí covid-19 v Kolumbii přesáhl 100 000 a jihoamerická země se stala desátým státem světa, který překročil tento milník. Čtvrtina všech obětí přibyla od 1. května. Padesátimilionová Kolumbie se od dubna potýká s třetí vlnou nákazy koronavirem a počet infikovaných neustále stoupá, informovala agentura AP.

08:45

Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá za poslední týden méně než osm nakažených, tedy nejméně od loňského července. Reprodukční číslo se dál drží nad 0,8, šíření nákazy tak zpomaluje. V nemocnicích je s nemocí covid-19 méně než 80 lidí. Zdravotníci za úterý rozdali téměř 109 000 dávek očkování proti covidu-19, mírně méně než o týden dřív. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

06:05

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1016 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha. Celkový počet infikovaných za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel klesl na hodnotu 7,2. V úterý byla incidence 8,0, o týden dříve 13,2.

06:00

Maďarsko zrušilo téměř kompletně uzávěru hranic, kterou zavedlo v září loňského roku kvůli pandemii covidu-19. Vstupovat do Maďarska lze nyní bez omezení a zvláštních požadavků po pozemní hranici ze všech sousedních států Maďarska kromě Ukrajiny. Restrikce se dosud týkaly především turistů, kteří nadále nemohou vstupovat do země letecky. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Uvolnění koronavirových opatření se uvádí v dekretu premiéra Viktora Orbána, který se v úředním věstníku objevil v úterý pozdě večer a účinnosti nabyl s okamžitou platností. Vláda rozvolnění odůvodnila zlepšenou epidemickou situací.

19:12

Bílý dům uznal, že se nepodaří naočkovat 70 procent dospělých Američanů alespoň jednou dávkou do 4. července, jak slíbil prezident Biden.

16:44

Nejvyšší správní soud dnes zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva zdravotnictví z letošního dubna. Dvě z nich v různých časových úsecích regulovala maloobchod, další umožňovalo na prvním stupni základních škol jen rotační výuku, vyplývá z úřední desky. Jak v případě maloobchodu, tak v případě škol už Nejvyšší správní soud dříve konstatoval nezákonnost dané úpravy, když se zabýval obdobnými či totožnými opatřeními platnými v jiných týdnech letošního jara.

16:36 Vlajka Ruské federace.

Náměstkyně moskevského starosty Anastasija Rakovová upozornila, že ruská metropole v posledních třech týdnech zaznamenala "explozivní nárůst" šíření koronavirové nákazy. "Počet nově zjištěných případů se u nás během tohoto období zvýšil téměř o sto procent," řekla televiznímu kanálu Rossija-24.

Starosta Moskvy Sergej Sobjanin dnes v souvislosti s vývojem epidemické situace ve svém městě podle agentury TASS oznámil zpřísnění omezujících opatření. Od příštího pondělí bude především možné navštívit moskevské kavárny a restaurace pouze po očkování proti nemoci covid-19, způsobované koronavirem, nebo po prodělání této choroby nejdéle v uplynulých šesti měsících anebo s negativním PCR testem ne starším tří dnů.

15:36

Zdravotníci v Karlovarském kraji podali již 200 000 dávek vakcíny proti covidu-19. Plné očkování, tedy obě dávky vakcíny, má v regionu přes 70 000 lidí, což je 24 procent obyvatel. Podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) se kraj připravuje na očkování dětí starších 12 let a na podzimní případnou třetí dávku vakcíny. Řekl to dnes novinářům.

"Tempo odpovídá zájmu, máme volnou kapacitu, je velmi málo lidí, kteří čekají na termín. Rádi bychom dosáhli, řekněme třech čtvrtin proočkované populace, ale nevím, jestli se to podaří vzhledem k nižšímu zájmu mladších věkových skupin," uvedl Kulhánek.

13:04

Zdravotníci z očkovacího kamionu v Pardubicích aplikovali vakcínu za týden fungování 2600 lidem. Pardubický kraj očekával větší zájem. Dnes a ve středu je truck v areálu Chrudimské nemocnice, uvedl kraj v tiskové zprávě. Truck si kraj objednal, aby zkrátil čekací doby na očkování.

Při zahájení provozu očkovacího kamionu v pondělí 14. června náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková (STAN) odhadovala, že denně dostane vakcínu 800 až 1200 denně, v průměru tisícovka lidí denně. Hejtmanství chtělo zrychlit očkování v sále Jana Kašpara, kde je očkovací centrum.

11:11

Do zelených zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem se na takzvané mapě cestovatele posunula s platností ode dneška řada zemí. Patří mezi ně mimo jiné Itálie, Bulharsko, Německo nebo Rakousko. Pro tyto země neplatí žádné povinnosti při příjezdu do ČR. Ministerstvo zdravotnictví mapu aktualizovalo den po předchozí změně. Na twitteru o tom informoval ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

K zemím s nízkým rizikem nákazy od pondělí patřily Albánie, Austrálie, Finsko, Hongkong, Island, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Libanon, Macao, Malta, Monako, Nový Zéland, Polsko, Rumunsko, San Marino, Severní Makedonie, Singapur, Srbsko, Thajsko, Tchaj-wan, USA a Vatikán. Nyní se k nim připojily Bulharsko, Itálie, Lichtenštejnsko, Maďarsko, Německo, Norsko, Rakousko, Slovensko a Baleárské ostrovy a Madeira.

11:00 Vlajka Ruské federace.

Rusko zaznamenalo 16 715 nových případů nákazy koronavirem a 546 úmrtí za uplynulý den. Tento počet úmrtí souvisejících s nákazou za jediný den je nejvyšší od února, uvedla dnes agentura Reuters.

O den dříve ruské úřady hlásily 17 378 případů a 440 úmrtí. Přírůstek nových případů připisují úřady nové nakažlivější variantě koronaviru delta.

09:37

V Itálii od příštího týdne skončí povinnost nosit roušky venku. Oznámil to ministr zdravotnictví Roberto Speranza, podle něhož budou moci roušky odložit lidé v regionech, kde platí nejnižší stupeň rizika šíření koronaviru. Aktuálně spadá mezi málo rizikové oblasti celá Itálie s výjimkou malého alpského regionu Valle d´Aosta.

"Od 28. června končí povinnost nosit roušky venku," napsal Speranza na Facebooku. S nastávajícím létem bude uvolnění pravidel ohledně ochrany úst a nosu pro Italy obrovskou úlevou a má povzbudit i zahraniční turisty.

"Je to klíčový okamžik a nový začátek nejen pro Itálii, ale i pro celou Evropu," komentoval rozhodnutí ministerstva zdravotnictví šéf italské diplomacie Luigi Di Maio. Itálie je jednou z posledních velkých evropských zemí, kde nutnost nosit roušku i venku stále platí.

09:31 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

I když se situace s koronavirem vyvíjí optimisticky, nelze zopakovat chyby z loňského léta. Na dnešní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost na Pražském hradě to řekl premiér Andrej Babiš (ANO) s narážkou na loňské rozvolnění protiepidemických opatření. Zdravotnictví považuje za klíčové pro bezpečnost.

"Pandemie covidu připravila celému světu zkoušku, které dosud nikdo nečelil. Byl to konflikt s neviditelným, nevypočitatelným a smrtícím nepřítelem," řekl Babiš. Doufá, že s pokračujícím očkováním proti covidu-19 se od podzimu Česko přiblíží komunitní imunitě.

08:48

Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o 55 více. Denní přírůstky nakažených tak zůstávají nejnižší od loňských letních prázdnin. Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel klesl k dnešku na hodnotu osm z předchozích devíti. Mírně se však opět zvýšilo reprodukční číslo, nicméně dál se drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

06:24

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 455 případů koronavirové nákazy a 77 úmrtí infikovaných lidí. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Před týdnem země registrovala 652 nových infekcí a 93 úmrtí, uvedla agentura DPA.

06:15

Kuba v pondělí uvedla, že její vlastní vakcína proti covidu-19 nazvaná Abdala má podle poslední fáze klinických studií účinnost 92,28 procenta. A to po aplikaci tří dávek preparátu. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AFP.

Oznámení přišlo několik dní poté, co Havana sdělila, že její očkovací látka proti stejné nemoci zvaná Soberana 2 se při třetí fázi klinických studií ukázala při podání dvou dávek účinná z 62 procent.

06:00

Počet lidí, kteří v Kolumbii od začátku pandemie zemřeli v souvislosti s nemocí covid-19, překročil 100 000, oznámila agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Země se v současné době potýká se s třetí vlnou šíření infekce a objevují se zprávy o nedostatku léků a kyslíku v nemocnicích.

19:44

Ministerstvo zdravotnictví hodlá předložit vládě plán testování dětí po návratu do škol 28. června. Domluvilo se na tom s ministerstvem školství.

18:30

Výběr událostí, které se týkají koronavirové krize:

Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o 55 více. Denní přírůstky nakažených tak zůstávají nejnižší od loňských letních prázdnin. Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel klesl k dnešku na hodnotu osm z předchozích devíti. Mírně se však opět zvýšilo reprodukční číslo, nicméně dál se drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou v případě absolvovaného očkování proti covidu-19 vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky v třetích zemích platit stejné podmínky jako pro občany očkované v Česku. Schválila to vláda, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Platit to bude pro lidi, kteří budou mít 14 dní po obdržené finální dávce vakcíny.

Do seznamu zelených zemí s nízkým rizikem nákazy koronavirem se od pondělka na takzvané mapě cestovatele posunulo devět území, mimo jiné Spojené státy, Srbsko nebo Albánie. Pro tyto země neplatí žádné povinnosti při příjezdu do ČR. Oranžových se střední mírou rizika je nově dalších sedm států, do červené si pohoršily Azorské ostrovy.

Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula vláda na 26. červen soubor rozvolnění plánovaný původně na 1. červenec. Týká se to maloobchodu, fungování restaurací, služeb či bazénů, uspíší se tak i rozvolnění v kultuře a na hromadných akcích.  Akcí během posledního víkendu před prázdninami se tak bude moct venku účastnit až 5000 lidí, dodal ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvnitř budou moci být akce pro 2000 návštěvníků, kapacita bude moci být naplněna maximálně ze 75 procent.

18:13

Za služby call center pro Chytrou karanténu zaplatilo ministerstvo zdravotnictví v prvním čtvrtletí 121 milionů korun. Podílejí se na trasování kontaktů nakažených pro hygienické stanice a obsluhují linku 1221. Vyplývá to z hodnoticí zprávy projektu Chytrá karanténa 2.0 v prvním čtvrtletí letošního roku. Pro letošní rok je na něj vyčleněno v rozpočtu 400 milionů korun.

17:40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nepředpokládá, že by se podařilo do voleb přijmout změnu pandemického zákona. Podle něj bude muset pro současná protiepidemická opatření stačit stávající legislativa, při zhoršení epidemie pak krizový zákon. Po dnešní tiskové konferenci na ministerstvu financí to řekl novinářům. Soudy v minulosti zrušily několik mimořádných opatření, která ministerstvo podle pandemického zákona vydalo.

"Není to tak, že by pandemický zákon nemohl být vůbec využít. I proto chci, abychom zachovali takzvaný pandemický stav, protože ten nám umožňuje aspoň částečně pandemický zákon využít na plošná opatření typu omezení počtu lidí na hromadných akcích," řekl ministr.

16:41

Podle dohody ministerstva zdravotnictví se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, se nebudou muset na táborech testovat každých sedm dní. Pro vyhnutí se opakovanému testování přitom nebude nutné, aby se PCR testem prokázali všichni účastníci tábora, jak minulé pondělí schválila vláda. Přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u dětí, které před odjezdem podstoupily antigenní test nebo samotest na místě.

16:40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Od 26. června bude možné například konzumovat v kinech. V muzeích a galeriích bude moci být jeden návštěvník na deset metrů čtverečních. Skupiny budou moci navštěvovat hrady a zámky bez omezení, pokud budou mít negativní testy na koronavirus nebo budou očkováni proti covidu-19.

16:40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula vláda už na 26. červen soubor rozvolnění plánovaný původně na 1. červenec. O rozhodnutí informoval dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Týká se to třeba maloobchodu a služeb, ale uspíší se tak podle něj i rozvolnění v kultuře a na hromadných akcích. Akcí během posledního víkendu před prázdninami se tak bude moct venku účastnit až 5000 lidí, dodal ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvnitř budou moci být akce pro 2000 návštěvníků, kapacita bude moci být naplněna maximálně ze 75 procent.

16:38 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Opatření nastavená k 26. červnu by podle Vojtěcha měla zůstat v platnosti po delší čas. Při známkách zhoršení epidemie by chtěl reagovat po regionech. "Nebudeme v tuto chvíli zpomalovat ani zrychlovat rozvolnění. Opatření chceme od 26. června zachovat jak jsou po určitý čas a vyhodnocovat situaci," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

16:30

Rozvolnění plánované až na 1. červenec vláda posunula už na poslední předprázdninový víkend. Na kulturní akce venku bude moct až 5000 lidí.

16:12

Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou v případě absolvovaného očkování proti covidu-19 vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) v třetích zemích platit stejné podmínky jako pro občany očkované v Česku. Schválila to dnes vláda, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V systému, který spravuje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), je nyní podle Vojtěcha nutné vytvořit možnost získání certifikátu v daném případě. Mělo by tomu tak být od 1. července.

15:40

Vláda schválila dohodnuté navýšení platby za státní pojištěnce o 200 Kč na 1976 Kč měsíčně v roce 2021, informovala ministryně Schillerová.

15:13 Maláčová DVTV

Zaměstnavatelé žádají úpravu legislativy, aby mohli rozhodnout o rouškách či testech ve firmách, řekli po tripartitě. Podle Maláčové se o tom jedná.

15:11

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.

15:10

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) nepřipravuje plán pro fungování škol od září dostatečně rychle. Plaga se proto obává, zda se školám podaří poskytnout informace do 30. června, jak oba úřady přislíbily. Ministerstvo zdravotnictví podle něj v posledních třech týdnech čtyřikrát svou představu o fungování škol od září změnilo, což označil za nešťastné. Dosavadní návrhy plánu z resortu zdravotnictví podle něj byly neúplné. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

15:10 Ilustrační foto.

Pražští záchranáři dostanou od magistrátu kvůli pandemii covidu-19 termovizní kameru na bezdotykové měření teploty a rukavice. Ochranné pomůcky či vakcinační sady na aplikaci vakcíny proti covidu pak dostanou Městská nemocnice následné péče, Městská poliklinika a Správa pražských hřbitovů. Náklady na pořízení kamery a pomůcek jsou zhruba 2,7 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Hlavní město poskytuje svým příspěvkovým organizacím pomůcky pravidelně.

12:55 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministři zdravotnictví a financí se shodli na navýšení platby za státní pojištěnce v roce 2022 o 200 korun měsíčně. Bude to stát zhruba 16 miliard Kč.

10:54

Do seznamu zelených zemí s nízkým rizikem nákazy se ode dneška na mapě cestovatele posunulo devět území, mimo jiné Spojené státy, Srbsko nebo Albánie. Pro tyto země neplatí žádné povinnosti při příjezdu do ČR. Oranžových se střední mírou rizika je nově dalších sedm států, do červené si pohoršily Azorské ostrovy. Na twitteru o tom informovalo ministerstvo zahraničí.

10:33

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky nakažených jsou ale stále nejnižší od loňského léta.
 • Mírně stouplo reprodukční číslo, dál se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie.
 • Dávku očkování proti nemoci covid-19 v neděli dostalo 38 383 lidí, podobně jako o týden dřív.
 • Registrace k očkování proti koronaviru se dětem od 12 do 15 let otevře 1.července. Do center, kde bude přítomen pediatr, děti doprovodí rodiče
10:24

Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na podporu aplikovaného výzkumu. Od roku 2015 v něm rozdělilo přes 7,2 miliardy korun. Se změnou, kterou podpořila i Rada pro výzkum, vývoj a inovace, musí ještě souhlasit vláda. Projekty se zaměřují na široké spektrum onemocnění od duševních, přes neurologická, cukrovku, nemoci srdce a cév, rakovinu nebo infekční nemoci.

10:22

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá podporu pro krajská města formou poukazů. Připraveno má 500 milionů korun, které budou k dispozici z nevyužitých prostředků z již uskutečněných programů pomoci v souvislosti s pandemií koronaviru. Města, která z vlastní iniciativy poukazy na podporu turismu vytvořila, je budou moci využít. Stejnou sumu, která do poukazů vloží sama města, jim přispěje stát. Vláda by měla program projednat příští týden. Šéfka MMR Klára Dostálová (za ANO) to dnes řekla novinářům.

10:06

Strávit dovolenou v tuzemsku letos podle průzkumu CzechTourism plánuje 76 procent Čechů. V průměru bude trvat 13 dní, lidé za ni utratí 6 840 Kč na osobu.

09:15

V neděli v Česku přibylo 57 případů covidu, před týdnem to bylo 41. Přírůstky jsou ale stále nejnižší od loňského léta.. Mírně stouplo reprodukční číslo, dál se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Dávku očkování proti nemoci covid-19 v neděli dostalo 38 383 lidí, podobně jako o týden dřív. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:39 Karel Havlíček (ANO)

Během koronavirové pandemie se ukázalo, že Česko má firmy, které vynikají v perspektivních oborech, řekl ministr zahraničí Kulhánek.

07:54 Vlajka Ruské federace.

Bývalý kytarista ruské hudební skupiny Tatu, skladatel, textař a producent Maxim Galsťjan zemřel tento víkend, oznámil dnes internetový list Gazeta.ru s odvoláním na hudebníkovy kolegy. Oficiálně nebyla příčina kytaristovy smrti uvedena, ale na sociálních sítích se podle deníku v souvislosti s úmrtím objevila varování "neignorovat příznaky nemoci", protože "ohavný koronavirus nešetří ani mladé ani staré". Vládní deník Rossijskaja gazeta na svém webu rovnou napsal, že "Galsťjan zemřel na koronavirus", respektive podlehl komplikacím vyvolaným nákazou.

18:15

Registrace k očkování proti koronaviru se dětem od 12 do 15 let otevře 1. 7. Do center, kde bude přítomen pediatr, děti doprovodí rodiče, řekl Andrej Babiš. Vakcíny budou moci centra podávat ihned po 1. červenci, doplnil Babiš. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes uvedl, že v polovině července by chtěl umožnit očkování všem, kteří pro vakcínu přijdou, bez předběžné registrace.

Foto: Reuters
18:14

Počet lidí s ukončeným očkováním překonal hranici 2,5 milionu. Celkem bylo podáno 7 188 882 milionu dávek vakcín, aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku od začátku vakcinace zhruba 4,7 milionu obyvatel, to je asi 44 procent populace.

18:13

Do Bulharska a Chorvatska mohou Češi na dovolenou bez omezení:

Od 18. června mohou čeští občané vstupovat do Chorvatska za stejných podmínek jako před vypuknutím nemoci covid-19. I nadále zůstává v platnosti doporučení předem svůj vstup do Chorvatska nahlásit prostřednictvím formuláře na příslušných webových stránkách. 

Od 16. června mohou čeští občané cestovat do Bulharska bez jakéhokoli omezení, to jest bez nutnosti předložit potvrzení o prodělaném onemocnění covid-19, očkovací certifikát či PCR nebo antigenní test s negativním výsledkem.

13:37

V Indonésii se za poslední den prokázalo 13 737 nově nakažených, nejvíce od konce ledna. Odborníci se obávají velkého rozmachu nákazy.

13:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

I v červenci by podle Vojtěcha měl platit současný mechanismus proplácení testů zdravotními pojišťovnami, lidé by měli mít nárok na čtyři antigenní testy a dva přesnější PCR testy za měsíc.

13:31 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Do konce školního roku plánuje Vojtěch oznámit pravidla, za nichž se v září vrátí děti do škol. Chce provést tři vlny testování v několika prvních dnech školní docházky. Jen za použití metody PCR je podle něj možné zvládnout pouze tři kraje, chce proto tyto testy kombinovat s antigenními, které prošly v Německu zkouškami kvality.

13:05 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Kvůli protikoronavirovým opatřením, která posléze rušily soudy, chce Vojtěch zahájit interní audit na ministerstvu. Na základě výsledků "učiní další kroky", řekl v České televizi.

12:58 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Vojtěch také uvedl, že jeho úřad pracuje na tom, aby od začátku prázdnin byl v Česku možné uznávat očkování ze Spojených států a dalších zemí. Nejde podle něj o uznávání očkování jak takového, ale o to, jak ho mají lidé prokázat. Za nejvýhodnější označil bilaterální dohodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy, ta ale podle něj není reálná.

12:48 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministerstvo zdravotnictví chce od druhé poloviny července umožnit očkování proti covidu bez předchozí registrace. O "otevření dveří" očkovacích center informoval dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v České televizi. 

11:16

Navzdory dlouholeté tradici sportovci na hrách v Tokiu nebudou mít v olympijské vesnici k dispozici kondomy. Důvodem je zákaz tělesného kontaktu kvůli koronaviru, za jehož porušení hrozí přísné tresty včetně vyloučení. Organizátoři dnes také představili médiím olympijskou vesnici. "Chceme, aby pro účastníky byla nezapomenutelným zážitkem, ale současně budou muset dodržovat přísná pravidla," uvedl starosta vesnice Saburo Kawabuči. "Chápeme, že to pro ně bude náročné, ale kromě jídla, tréninku, závodů a spaní budou muset mít neustále nasazenou roušku," dodal.

10:44

New York zase nabírá dech. Před rokem, uprostřed pandemie koronaviru, bylo americké město na kolenou. Ztichlými, prázdnými ulicemi Manhattanu zněly jen sirény záchranek. Nyní jsou už otevřené obchody a restaurace, turisté ze zámoří ale stále chybí, píše přímo z místa reportér deníku Aktuálně Daniel Anýž.

10:43

"Bude těžké ochránit ekologii a kulturu Tibetu… pokud nebudeme mít dlouhodobý plán," upozorňuje Ke Lej, zástupce čínské asociace, která se věnuje propagaci turismu. Právě ze zbytku Číny míří do Tibetu velké množství turistů. Kvůli pandemii mají omezené možnosti cest do zahraničí.

10:41

Lékaři v Číně podali již přes miliardu dávek vakcín proti covidu-19. Jen za poslední den tam injekci dostalo přes 20 milionů lidí, uvádějí tamní úřady.

Čína očkuje výhradně vlastními očkovacími látkami vyvinutými firmami Sinovac a Sinopharm. Ty podle studií snižují riziko propuknutí těžké formy covidu-19, avšak v menší míře, než například vakcíny firem Pfizer/BioNTech či Moderna, které převládají v USA a Evropě.

Očkovací kampaň se v Číně rozbíhala pomalu, zčásti i kvůli malému zájmu lidí.

10:09

Aktuální vývoj pandemie v Česku:

 • V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července. Před týdnem testy odhalily o deset nakažených více, současně se ale víc testovalo. 
 • Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo z 0,66 na téměř 0,72. Čím je nižší, tím méně se nákaza ve společnosti šíří.
 • Dál klesá počet hospitalizovaných s covidem-19. Nyní jich ministerstvo eviduje 73, z toho 11 ve vážném stavu.
 • Takzvaná týdenní incidence (počet nakažených za sedm uplynulých dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel) se drží na hodnotě devět. 
 • Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku přes 2,5 milionu lidí, aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku 4,7 milionu obyvatel. V sobotu zdravotníci podali 47 587 dávek vakcín proti covidu, asi o 4500 méně než před týdnem. 
10:07

V sobotu zdravotníci podali 47 587 dávek vakcín proti covidu, asi o 4500 méně než před týdnem. V pracovní dny tohoto týdne se pokaždé očkovalo přes 110 tisíc lidí, nejvíc ve čtvrtek, skoro 17 500. 

09:47

Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku přes 2,5 milionu lidí, aspoň jednu dávku vakcíny dostalo za téměř půl roku 4,7 milionu obyvatel.

09:09

Dál klesá počet počet hospitalizovaných s covidem-19. Nyní jich ministerstvo eviduje 73, z toho 11 ve vážném stavu. Na 100 tisíc obyvatel připadá za uplynulý týden devět nakažených, stejně jako předchozí dny. Za posledních 14 dní bylo v republice 22 potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel.

09:06

V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července. Před týdnem testy odhalily o deset nakažených více, současně se ale víc testovalo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo z 0,66 na téměř 0,72. Čím je nižší, tím méně se nákaza ve společnosti šíří.

07:46

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 842 případů koronavirové nákazy a 16 úmrtí infikovaných lidí. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Před týdnem země registrovala 1489 nových infekcí a 18 úmrtí, uvedla agentura DPA.

07:08

Jedna z kubánských vakcín proti covidu-19 nazvaná Soberana 02 má podle předběžných výsledků třetí fáze klinických studií účinnost 62 procent. Informovali o tom podle agentury EFE v sobotu kubánští vědci. Pokud tuto vakcínu v příštích dnech schválí místní úřad pro kontrolu léčiv, což se očekává, stane se kubánský preparát první povolenou latinskoamerickou vakcínou proti nemoci covid-19.

21:30 Vlajka Ruské federace.

Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny, důvodem je omezit při nich šíření nákazy koronavirem. Oznámila to dnes předsedkyně ústřední volební komise Ella Pamfilovová. Volby se tak uskuteční od 17. do 19. září, informovala agentura TASS.

"Tři dny zaručí bezpečnost, dostupnost a pohodlí pro voliče," uvedla Pamfilovová. Dodala, že rozhodnutí bylo přijato s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci i na průzkum mezi voliči, kteří se podle ní vyslovili pro vícedenní hlasování. Podrobnosti k průzkumu agentura TASS neuvedla.

21:05

Za 150 dní od inaugurace lidé v USA dostali 300 milionů dávek vakcín na covid-19, řekl Biden. V 15 státech má podle něj vakcínu 70 procent dospělých.

18:26 Vlajka Ruské federace.

Odpor vůči očkování je nejsilnější v Rusku a USA. Takové jsou výsledky nového průzkumu mezinárodní analytické společnosti Morning Consult, který probíhal v 15 vybraných amerických, evropských a asijských zemích. V Rusku, zaujalo odmítavý postoj 37 procent respondentů. Za Spojenými státy s 20 procenty pak byly Austrálie a Francie se 17 procenty a Německo se 16 procenty. Nejnižší podíl skeptiků zaznamenala Morning Consult u Indie a Číny, kde podle ní "neochotní" a "nerozhodnutí" tvořili dohromady deset, respektive sedm procent dotázaných.

17:56

V Turecku se tento týden prudce zrychlilo tempo očkování proti covidu-19. Jen od pondělí bylo v zemi se zhruba 82 miliony obyvatel denně podáno více než milion dávek vakcín proti covidu-19. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž současná rychlost očkování zemi přináší naději na silný ekonomický růstu ve druhém pololetí.

16:53

Nejvyšší správní soud tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru, čtyři další zpětně označil za nezákonná. Týkala se omezení nočního prodeje v maloobchodu ve dvou květnových týdnech, zákazu prezenční výuky ve školkách v polovině dubna a regulace restaurací na konci května. Už dříve soud stejná omezení označil za nezákonná v jiných časových úsecích. Opatření platila zpravidla týden, pak byla nahrazována obdobnými. Rozhodnutí z tohoto týdne jsou dostupná na úřední desce.

15:42

Belgický soud dnes nařídil farmaceutické firmě AstraZeneca, aby zemím Evropské unie do září dodala 50 milionů dávek vakcíny proti covidu-19. Soud ale zároveň nevyhověl požadavku Evropské komise na okamžité dodávky očkovacích látek před koncem června. Uvedly to dnes obě strany sporu, z nichž každá prezentovala verdikt jako svůj úspěch. Rozhodnutí přichází v době, kdy stále více unijních zemí výrazně omezuje používání vakcíny od AstraZenecy zvláště u mladších lidí, a to kvůli obavám, že v ojedinělých případech mohou způsobovat krevní sraženiny.

14:59 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Na tom, zda je možné nahradit respirátory v MHD a budovách rouškami, zatím není odborná shoda. Ve sněmovně to dnes novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Už dříve se diskutovalo o tom, že by změna mohla platit od 1. července. Povinnost platí od 25. února.

"Zatím stanovisko odborníků není úplně jednoznačné. Požádal jsem i kolegy ze skupiny MeSES, kde je to tak půl na půl. Klinická skupina ministerstva zdravotnictví taktéž není rozhodnutá," uvedl ministr.

13:54

Testy zpětně potvrdily výskyt brazilské mutace covidu-19 v polovině května u šesti lidí z Chrudimska. Neměli vážný průběh, řekli hygienici.

13:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Klíčové budou podle ministra Vojtěcha letní návraty lidí z míst, kde hrozí nákaza virem s mutací. Pojišťovny dají víc za PCR test, který ho odhalí.

12:37

Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země odložila ukončení posledních protiepidemických restrikcí. Za týden do 16. června eviduje vládní zdravotní agentura Public Health England (PHE) 33 630 nových případů delty, která byla poprvé odhalena v Indii, informovala dnes agentura Reuters.

V Británii bylo dosud zaznamenáno 75 953 výskytů varianty delta, což je o 79 procent více než v předchozím úhrnu. "Případů rychle přibývá napříč zemí a varianta delta nyní převažuje," řekla britská zmocněnkyně pro zdravotní záležitosti Jenny Harriesová. "Je povzbudivé, že stejnou měrou neroste počet hospitalizací a úmrtí, ale budeme to nadále pečlivě sledovat," dodala.

11:58

Česko je od páteční půlnoci na seznamu Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí označeno jako zelená země. To mimo jiného znamená, že například při cestě do Chorvatska Češi nově nepotřebují žádný test na koronavirus. 

"Češi mohou do Chorvatska vstupovat bez potvrzení o testu nebo potvrzení o očkování nebo potvrzení o překonání nemoci. Pouze s občanským průkazem nebo pasem," napsala Seznam Zprávám Natali Munitićová z Chorvatského turistického sdružení.

 

11:55

Izrael poskytne v příštích dnech Palestincům 1,2 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Oznámil to list Haarec, podle nějž o tom rozhodla ještě minulá vláda, avšak plán nerealizovala. Izrael, který své občany naočkoval rychle a mohl zrušit většinu epidemických omezení, byl v minulosti kritizován za to, že nepomáhá Palestincům.

11:54 Vlajka Ruské federace.

Moskva zavádí nová opatření proti šíření koronaviru a prodlužuje ta stávající ve snaze zastavit současné šíření infekce. Úřady v metropoli zakázaly shromáždění více než 1000 lidí, včetně koncertů nebo sportovních událostí, napsala agentura TASS s tím, že omezení se dotknou rovněž fanoušků současného mistrovství Evropy ve fotbale. Ruský operativní štáb mezitím oznámil 9056 prokázaných nákaz koronavirem v hlavním městě za poslední den, což je nejvíce od vypuknutí pandemie.

12:09

Češi můžou do Chorvatska nově cestovat tak, jako byli zvyklí před pandemií. Na cestu k moři jim od půlnoci ze čtvrtka na pátek stačí už jen občanský průkaz nebo cestovní pas, zjistily Seznam Zprávy.

11:12

Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zároveň Němce nabádal k dodržování povinného nošení roušek. V Británii již delta převládla a Německo proto Spojené království považuje za oblast s výskytem mutací, což prakticky zastavilo cestování mezi oběma zeměmi.

10:08

Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich ověřování byla ve středu vydaná aplikace čTečka pro přístroje s operačním systémem iOS od firmy Apple a ve pátek pro Android. Na Twitteru o tom v pátek informovala Národní agentura pro informační a komunikační technologie.

10:06

V Královéhradeckém kraji se zastavil pokles případů covidu-19. Za sedm dní přibylo 19 nákaz, tak jako před týdnem. Stagnuje i incidenční číslo, je na trojce.

09:53

V Libereckém kraji za posledních sedm dní přibylo 60 případů koronaviru. To je o polovinu méně než o týden dříve a nejméně od konce loňského srpna. Sedmidenní incidence na 100 000 obyvatel je na 14 případech, před týdnem byla na 28. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

09:37

Počet podaných dávek vakcín proti covidu v Česku přesáhl sedm milionů. Plně očkováno je 2,4 milionu lidí. Ve čtvrtek dostalo vakcínu 114 571 lidí.

09:14

 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem. Pacientů nemocnic s covidem-19 bylo ke čtvrtku 107, tedy nejméně od začátku loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Navzdory poklesu počtu nově nakažených ale stoupl podíl pozitivních testů. Oproti minulému týdnu totiž ve čtvrtek stejně jako v předchozích dnech výrazně ubylo testovaných.

08:46

V Praze přibylo v uplynulých sedmi dnech 187 potvrzených případů koronaviru. Je to o třetinu méně než před týdnem. Denní počty nakažených se už zhruba od poloviny května drží pod stovkou. V neděli laboratoře odhalily v hlavním městě dokonce pouhých devět případů. Jednociferný nárůst zaznamenaly poprvé od první poloviny loňského července. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:43

Ve Velké Británii, kterou nyní sužuje indická varianta viru SARS-CoV-2, byla téměř třetina zemřelých již plně očkovaná. Podle imunologa Zdeňka Hela za tím může mimo jiné stát i nižší účinnost vakcíny od firmy AstraZeneca proti nově vznikajícím mutacím.

08:20

Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za poslední týden 114 nových případů koronaviru. Je to téměř o stovku méně než za stejné období o týden dříve. Počet aktivních případů v regionu v současnosti klesl na aktuálních 436. Je to přibližně o 170 méně než před týdnem. Vyplývá to z aktuálních statistik jihočeských hygieniků.

08:19

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí Evropské unie v Lotyšsku (154 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem bylo s 203 případy třetí). Druhou nejpostiženější zemí je Dánsko (153 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem bylo s 215 případy první). Třetí je Nizozemsko (139 případů, před týdnem s 204 případy bylo druhé). V Česku, které bylo nejhorší od počátku února do poloviny března, počty případů stále klesají, nyní je s 36 případy na 21. místě (před týdnem byla s 52 případy rovněž 21.). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

06:50

Kanceláře v mrakodrapech Manhattanu jsou ještě pusté. Turisté ze zámoří do Spojených států zatím nemohou. Americké velkoměsto New York už ale zase nabírá dech, píše zvláštní zpravodaj deníku Aktuálně ve Spojených státech Daniel Anýž.

06:49

V dubnu skončil v Česku nouzový stav a protiepidemická opatření začalo ministerstvo zdravotnictví vyhlašovat na základě pandemického zákona. Nejvyšší správní soud několik těchto nařízení včetně omezení obchodu, lyžařských vleků nebo zákazu nočního prodeje ve večerkách označil za protizákonná, čímž otevřel pro podnikatele cestu, jak se domáhat od státu odškodného. 

06:48

V Německu za poslední den přibylo 1067 nových případů koronavirové nákazy. To je méně než před týdnem, kdy německé úřady zaznamenaly 2440 nových infekcí. Vyplývá to ze statistik Institutu Roberta Kocha (RKI). Celoněmecký počet nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní činí 10,3. O den dříve to bylo 11,6 a před týdnem 18,6.

06:18

Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá to propočtů agentury Reuters. Trvalo více než rok, než si covid-19 vyžádal první dva miliony obětí. Další dva miliony úmrtí v souvislosti s tímto onemocněním státy světa zaznamenaly ve 166 dnech, vyplývá z analýzy Reuters.

V absolutním počtu zemřelých po nákaze koronavirem jsou na prvních pěti příčkách Spojené státy, Brazílie, Indie, Rusko a Mexiko, představují 50 procent všech celosvětově zaznamenaných úmrtí. V přepočtu na populaci mají nejvíce zemřelých Peru, Maďarsko, Bosna a Hercegovina, Česká republika a Gibraltar, uvádí Reuters.

22:14

Spojené státy vyčleňují 3,2 miliardy dolarů (skoro 70 miliard Kč) na podporu vývoje léku proti covidu-19. Na dnešním brífinku zdravotnických expertů americké vlády to oznámil epidemiolog Anthony Fauci. Investici prezentoval jako součást nového "antivirového programu", který má být zbraní proti viru SARS-CoV-2 a jiným nebezpečným virům, které by mohly způsobit pandemii.

Na tabletách proti covidu-19 už se v USA nějakou dobu pracuje, informuje agentura AP, podle níž by lék mohl být dostupný koncem roku. Cílem nově ohlášené finanční injekce je urychlit klinické testy a podpořit výzkum i samotnou výrobu léčiv.

21:06

První dávku očkování proti covidu-19 dostalo na 80 procent dospělých Britů a asi 58 procent dospělé populace má za sebou dávky obě, což zemi řadí k nejproočkovanějším na světě.

Ve srovnání s uplynulým týdnem se však počty nově nakažených v Británii zvýšily o 34 procent, nejvíce zastoupeni mezi nově nakaženými jsou mladí lidé, kteří zatím nebyli očkováni.

20:19

Nákaza koronavirem se v Británii za poslední den nově potvrdila u 11 007 lidí, což je nejvíce od 19. února. Dalších 19 infikovaných zemřelo.

18:49

Události ohledně koronaviru přehledně:

 • Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 134 případů koronaviru, téměř o polovinu méně než před týdnem. Jde o nejnižší přírůstek v pracovním dni od loňského 17. července. 
 • Ministerstvo zahraničí spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro vstup do 14 vybraných dovolenkových destinací či návratu do České republiky. 
 • Lidé, kteří budou na podzim v karanténě kvůli koronaviru, si asi také budou moci vybrat poslance v říjnových volbách. Sněmovna zřejmě schválí zákon, podle něhož voliči budou moci podobně jako při loňských krajských a senátních volbách hlasovat do přenosné schránky nebo z auta na volebních stanovištích
18:40

Více než 350 indonéských lékařů a zdravotníků v okrese Kudus na ostrově Jáva se nakazilo covidem-19, přestože byli očkováni vakcínou vyvinutou čínskou společností Sinovac. Desítky z nich jsou v nemocnici, informovala ve čtvrtek agentura Reuters.

17:11

Ode dneška nemusí obyvatelé Francie nosit venku roušku, výjimkou jsou však místa s vysokou koncentrací lidí, například stadiony, fronty nebo veřejná setkání. Mnoho Pařížanů změnu uvítalo, nadšení však poněkud mírní vědomí, že koronavirus nezmizel. Některá preventivní opatření navíc budou v zemi patrně platit ještě řadu týdnů, píše agentura Reuters.

17:04

Indická policie zahájila vyšetřování tří soukromých laboratoří v souvislosti s obviněním, že vydávaly falešná potvrzení o provedených testech na covid-19. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News. Soukromé laboratoře najal stát Uttarákhand kvůli testování návštěvníků svátku, který přilákal miliony lidí.

17:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření. Při pátečních sněmovních interpelacích to řekl ministr Adam Vojtěch (ANO) . Ministerstvo naopak podle Vojtěcha vyhrálo 65 sporů, dalších 35 řízení soudy zastavily.

17:03

Slovenské úřady v souvislosti se šířením nakažlivější mutace koronaviru v Evropě vyzvaly obyvatele země, aby trávili dovolenou ve vlasti, nebo aby k moři vyrazili auty v zájmu rychlého návratu na Slovensko pro případ zpřísnění protikoronavirových omezení. Ministr vnitra Roman Mikulec po dnešním jednání ústředního krizového štábu před novináři nevyloučil, že Slovensko obnoví takzvanou státní karanténu pro cestující ze zahraničí.

16:04

Od pondělí budou na seznam bezpečných zemí z hlediska koronavirové nákazy zařazeny USA, Albánie, Hongkong, Libanon, Severní Makedonie a Tchaj-wan.

16:04

Od pondělí se budou moci do Česka vracet bez nutnosti samoizolace lidé s ukončeným očkováním z tmavě červených zemí. Na test budou moci hned po návratu.

15:18

Průzkum neprokázal nárůst duševních potíží vyžadujících léčbu v době pandemie koronaviru. Možná se ale teprve projeví, protože jejich rozvinutí trvá déle. Vyšetření ambulantních pacientů bylo loni stejně jako v předchozích letech, jen častěji po telefonu. Výsledky dnes prezentovali zástupci Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Některé zahraniční studie naopak naznačovaly, že se psychické zdraví lidí v době pandemie zhoršilo.

15:17

Ministerstvo zahraničí spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky vstupu do 14 vybraných dovolenkových destinací či návratu do Česka.

15:25

Kvůli uzavření divadel v sezoně 2020/2021 nebudou letos uděleny Ceny Thálie za mimořádné výkony na jevišti. Udělí se ceny za celoživotní mistrovství.

13:42

Lidé, kteří budou na podzim v karanténě kvůli koronaviru, si asi také budou moci vybrat poslance v říjnových volbách. Sněmovna zřejmě schválí zákon, podle něhož voliči budou moci podobně jako při loňských krajských a senátních volbách hlasovat do přenosné schránky nebo z auta na volebních stanovištích. Dolní komora dnes normu poslala do závěrečného kola schvalování.

Zákon bude využit v případě, bude-li v Česku kvůli covidu-19 k 15. září platit nadále pandemický stav, který chce opozice kvůli vývoji epidemie zrušit, případně pokud k uvedenému datu bude vyhlášen nouzový stav.

13:23

V Ústeckém kraji se potvrdila delta mutace koronaviru. ČTK a Českému rozhlasu to po dnešním zasedání krizového štábu řekl hejtman Jan Schiller (ANO). Případy mutace označované dříve jako indická spolu nesouvisejí. Epidemická situace je jinak v kraji klidná, pacienti s covidem jsou už jen v ústecké nemocnici.

09:25

Rakousko od 1. července ruší díky příznivému vývoji koronavirové pandemie povinnost nosit respirátory FFP2 ve veřejné dopravě a obchodech, zůstane jen v nemocnicích a pečovatelských domech. V uzavřených prostorech však zůstane povinnost mít zakryté dýchací cesty alespoň rouškami. Velké akce budou téměř bez omezení, povolen bude například i tanec v klubech či popíjení na baru.

09:21

Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli pandemii nemoci covid-19. Uvedl to dnes deník Mladá fronta Dnes (MfD). Ministerstva vnitra a zdravotnictví, která žádosti o odškodné dostala, peníze zatím vyplácet nechtějí. Podle deníku počkají na výsledky soudů s podnikateli. Soudy již několikrát zrušily vládní protiepidemická opatření. V posledních týdnech například Nejvyšší správní soud (NSS) postupně označil za nezákonné uzavření restaurací, obchodů, skiareálů nebo koupališť.

Podnikatelé se s žádostmi o odškodnění obracejí na ministerstva vnitra a zdravotnictví. "Ministerstvo eviduje 268 žádostí o náhradu škody. Celkový finanční objem je 4,33 miliardy korun," řekl MfD mluvčí ministerstva zdravotnictví Kryštof Berka. Vnitro dostalo podle deníku žádosti o odškodnění dohromady za více než osm miliard korun. Ministerstvo financí žádosti o odškodnění nezaznamenalo. "Co se týče žádostí o náhradu škod podle pandemického zákona, kde je ministerstvo financí k jejich vyřízení příslušné, neevidujeme žádnou podanou žádost," řekla deníku mluvčí úřadu Anna Vasko.

08:51

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 134 případů koronaviru, téměř o polovinu méně než před týdnem. Jde o nejnižší přírůstek v pracovním dni od loňského 17. července. Na 100 000 obyvatel připadá za uplynulý týden méně než deset nakažených, což je také nejméně od druhé poloviny loňského července. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 bylo méně než ve středu naposledy loni v srpnu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:16

Virus zůstane v lidské populaci dlouho a bude dál představovat nějaké riziko zvláště pro starší občany a rizikové skupiny, proto je velmi důležité, aby každý z nás měl určitou míru imunity. Pro Aktuálně.cz to uvedl imunolog Zdeněk Hel.

06:58

V Německu testy za uplynulý den potvrdily koronavirovou infekci u dalších 1330 lidí. Pandemie dále ustupuje, před týdnem bylo nově nakažených 3187. Aktuální statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) zveřejnila agentura DPA.

06:35

Poslanci by dnes měli zrychleně schvalovat předlohu, díky níž by mohli v říjnových volbách do Sněmovny hlasovat i lidé v karanténě nebo izolaci. Na programu je také debata o pandemické pohotovosti. Část opozice je v souvislosti s ústupem epidemie koronaviru pro její zrušení.

06:13

Nakažlivější indická mutace covidu se rychle šíří Velkou Británií. Podle odborníků hrozí její rozšíření i v Česku, a nabádají proto k velké opatrnosti a sledování případných ohnisek nákazy.

23:02

Jihoafrická republika za uplynulý den zaznamenala více než 13 000 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvíce za uplynulých pět měsíců, píše agentura AFP s odkazem na oficiální data. V úterý prezident Cyril Ramaphosa kvůli horšící se epidemické situaci prodloužil zákaz nočního vycházení a omezil prodej alkoholu.

21:36

Británie dnes ohlásila 9055 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní přírůstek od února. V úterý britské laboratoře potvrdily o téměř pětinu pozitivních testů méně. Za narůstajícím počtem infekcí stojí i rozšíření nové, nakažlivější varianty delta, píše agentura Reuters.

20:38

Francouzský pilot Romain Grosjean si bude muset na slíbenou zkušební jízdu v monopostu F1 týmu Mercedes počkat. Mistrovská stáj kvůli cestovním omezením v době koronavirových restrikcí akci odložila. Jízdy měl absolvovat na francouzském okruhu La Castellet 29. června, sedm měsíců poté, co při listopadové havárii v Bahrajnu na poslední chvíli unikl z plamenů.

19:30

Portugalsko ve středu zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za posledních 24 hodin bylo v desetimilionové zemi diagnostikováno 1350 případů infekce, uvedla agentura AFP. Epidemická situace v zemi se zhoršuje již několik dní, mohou za to především údaje z hlavního města a okolí. V sousedním Španělsku se naopak situace zlepšuje a premiér Pedro Sánchez ve středu ohlásil brzké zrušení povinnosti nosit roušky ve vnějších prostorech.

17:15 Ilustrační foto.

MHD v Praze využívá denně stále o 23 až 41 procent méně lidí než před pandemií. Metrem nyní jezdí 741 000 lidí proti 1,2 milionu v normálním období.

16:11

Německo bude nadále vyžadovat od leteckých cestujících povinný test na koronavirus před nástupem na palubu letu mířícího do země. Na německých hranicích budou přes léto také četnější kontroly, které budou u cestujících auty a vlaky kontrolovat dodržování karanténních opatření. 

Testy nemusí předkládal plně očkovaní a také uzdravení, pokud od potvrzení nemoci neuplynulo více než šest měsíců. Pro příjezd z oblastí s mutacemi koronaviru, za které Německo považuje Británii, Indii či Brazílii, výjimka pro očkované a uzdravené neplatí. Pro všechny bez rozdílu je vyžadována 14denní karanténa. Česko je na německém epidemickém seznamu v kategorii bezpečných zemí, test je tak potřebný jen pro letecké cesty.

15:57

Brno dá 92 000 korun jako příspěvek základním školám, které se v první fázi rozvolnění opatření zavedených kvůli pandemii covidu rozhodly testovat žáky PCR testy ze slin. Brno nabídlo příspěvek 100 korun na žáka všem školám. Nabídky využilo deset škol, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS).

15:42

Sněmovní ústavně právní výbor dnes doporučil schválit vládní novelu, která má voličům umožnit, aby v podzimních sněmovních volbách mohli hlasovat i z karantény. Novinářům to řekl předseda výboru Marek Benda (ODS). Poslanci zákon projednají ve čtvrtek od 11:00 ve stavu legislativní nouze.

"Jednání bylo poměrně bezproblémové. Je to věc, která byla projednána předem," řekl Benda. Očekává hladkou a rychlou debatu na plénu Sněmovny.

15:29

Ministerstvo zdravotnictví ještě ve středu vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů před návratem z ciziny individuální dopravou. Na dotaz to potvrdila mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Původní opatření zrušil v pondělí Městský soud v Praze s platností od čtvrtka 17. června. Podle soudu omezovalo právo na návrat občanů do Česka zaručené Listinou základních práv a svobod. Ministerstvo také zvažuje kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

15:28

Čeští turisté mohou ode dneška do Bulharska bez jakýchkoli omezení. Při návratu do České republiky se ale musí prokázat negativním testem na koronavirus, první dávkou vakcíny proti covidu-19 nebo potvrzením o prodělané nemoci. Na Twitteru to dnes uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

15:22

Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy platit v noci na neděli, oznámil dnes francouzský premiér Jean Castex. Původně měla obě tato protiepidemická opatření platit do konce června. Důvodem k rychlejšímu rozvolnění je klesající počet hospitalizovaných i poměrně nízké denní počty nakažených covidem-19. Změny platí pro celou Francii, situace není výrazně horší v žádném regionu.

"Zažíváme důležitý okamžik. Šťastný okamžik návratu k normálnímu životu," uvedl premiér Castex na tiskové konferenci po jednání vlády a pandemického štábu. "V nadcházejících týdnech nesmíme polevit. Nechte se očkovat už dnes, protože je to nejlepší způsob, jak zabránit návratu epidemie," dodal premiér.

15:12

Děti s PCR testem před odjezdem na tábor se nebudou muset na akci testovat znovu bez ohledu na testy ostatních, dohodlo se MZd s pořadateli táborů.

15:06

Čeští turisté mohou do Bulharska bez jakýchkoli omezení, uvedl Kulhánek. Při návratu ale musí mít test, první dávku vakcíny nebo prodělaný covid.

14:51

Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti covidu-19, kterou začalo očkovat minulý týden. Oznámil to dnes slovenský ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský. Kvůli dosavadnímu nízkému zájmu země patrně nevyužije všechny dovezené dávky Sputniku V, jejichž expirace podle dřívějších informací nastane v létě.

"Vláda dala zatím neformální souhlas, že dávky, který zbydou, budeme moci darovat nebo prodat. Předběžně je zájem ze zemí západního Balkánu," uvedl Lengvarský.

Na první nebo druhou dávku Sputniku V nyní na Slovensku čeká kolem 10 000 lidí. Matovič ještě v době značného nedostatku vakcín tvrdil, že až půl milionu obyvatel Slovenska se chce očkovat pouze ruskou vakcínou. Už po otevření registrace na očkování Sputnikem V ovšem slovenské úřady zaznamenaly malý zájem lidí o tuto očkovací látku. Po spuštění očkování Sputnikem V se mohli registrovat i senioři, byť původně byl tento preparát určen na Slovensku jen pro lidi ve věku 18 až 60 let.

13:05

Koronavirová nákaza na Slovensku dál ustupuje, od příštího týdne budou ve zhruba pětině okresů země platit už jen nejmírnější omezení. V nejnižším stupni rizika v národním epidemickém systému, který upravuje rozsah karanténních opatření v jednotlivých regionech, bude 17 ze 79 okresů. V současnosti se v tomto zeleném stupni, který například umožňuje otevření všech typů škol a účast více lidí na hromadných akcích, nachází šest okresů.

Většina slovenských okresů včetně dvou největších měst, Bratislavy a Košic, bude zařazena ve druhém nejnižším stupni koronavirového rizika. Naopak, nejhorší epidemická situace je v okresu Myjava, který leží u hranic s Českem; v tomto regionu například nemohou provozovatelé restaurací podávat jídlo v interiéru a platí tam také další výraznější omezení v porovnaní se zbytkem země.

13:22

Očkovací kamion, který tento týden v Pardubicích pomáhá zrychlit očkování registrovaných lidí, se příští týden přesune na dva dny do areálu nemocnice v Chrudimi, uvedlo hejtmanství v tiskové zprávě.

13:02

Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém čtvrtletí původně avizovaného objemu. Důvodem je zákaz použití milionů dávek kvůli obavám z jejich možné závadnosti, uvedl mluvčí Evropské komise na dotaz agentury Reuters.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) minulý týden uvedla, že zásilka vakcín Johnson & Johnson z americké laboratoře se v Evropě z preventivních důvodů nepoužije kvůli případu kontaminace aktivní látky jiným materiálem vyráběným v téže laboratoři. Ke kontaminaci došlo v Marylandu, dodávka nebyla určena pro unijní trh, uvedla EMA v prohlášení. Podle agentury Reuters se zákaz dovozu týkal 17 milionů dávek vakcíny.

Evropská unie si od americké farmaceutické firmy Johnson & Johnson objednala celkem 200 milionů dávek vakcíny, 55 milionů měla firma dodat do konce letošního června. Firma dosud dodala 12 milionů dávek, připomíná Reuters.

12:57

Počet zahájených trestních řízení proti fyzickým osobám loni podle výroční zprávy Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) meziročně klesl zhruba o 30 000 na 181 924. Vůči 67 844 lidem bylo zahájeno trestní stíhání nebo jim bylo sděleno podezření ve zkráceném přípravném řízení. Žalobci postavili před soud 62 121 lidí, a to buď obžalobou, návrhem na potrestání nebo návrhem dohody o vině a trestu. Obžalovali také 268 firem. Vyplývá to ze závěrečné zprávy NSZ za rok 2020, kterou zastupitelství zveřejnilo na webu. Podle zastupitelství stojí za snížením kriminality především koronavirová pandemie.

12:38

Světová zdravotnická organizace (WHO) věnuje zvláštní pozornost šíření koronavirové varianty, která se vyskytuje především v Latinské Americe a nyní nese označení lambda. Kvůli svým mutacím by tato verze mohla být nakažlivější a lidský imunitní systém by se proti ní mohl hůře bránit, upozornila v noci na dnešek WHO. Zatím ale podle ní chybí průkazné studie a informace.

Varianta lambda byla poprvé identifikována už v srpnu loňského roku v Peru. Přiřazeno k ní bylo od dubna 81 procent všech analyzovaných případů koronavirové nákazy v jihoamerické zemi. V Argentině a Chile se varianta v uplynulých měsících podílela na zhruba třetině případů. Podle WHO byla tato varianta dosud zaznamenána ve třech desítkách zemí, většinou z Latinské Ameriky.

12:20

Ministerstvo zdravotnictví kompenzační vyhláškou upraví platby za zdravotní péči omezenou nebo vykázanou navíc kvůli covidu-19 i odměny zdravotníkům za letošní rok. Vyjít ve sbírce zákonů by měla do konce června. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví. Vyhláška upravuje některé platby i ještě za loňský rok, například pro lázně. Podobnou vyhlášku vydalo ministerstvo i loni.

11:42 Vlajka Ruské federace.

Moskevské úřady nařídily povinnou vakcinaci proti covidu-19 pro pracovníky v sektoru služeb s cílem zajistit nejméně šedesátiprocentní proočkovanost této skupiny, uvedly dnes tiskové agentury. Epidemická situace v souvislosti s koronavirem se v Moskvě totiž nadále vyvíjí dramaticky, varoval starosta ruské metropole Sergej Sobjanin.

"V nemocnicích leží více než 12 000 lidí v různě závažném (stavu). Co do nemocnosti jsme už na úrovni loňských vrcholů," napsal na svém blogu Sobjanin a vyzval Moskvany, aby se nechali proti onemocnění očkovat. Podle agentury TASS se povinné očkování pravděpodobně dotkne zaměstnanců v obchodech, veřejném stravování, v komunálních službách, dopravě i kultuře.

Ruský operativní štáb ve středu oznámil 13 397 nově prokázaných případů koronaviru za poslední den - v samotné Moskvě úřady evidují 5782 nově potvrzených infekcí. O den dříve v metropoli zaregistrovali 6805 případů, celkem se v městě od začátku pandemie infikovalo přes 1,2 milionu obyvatel, uvedla agentura TASS s tím, že za posledních 24 hodin zemřelo v Moskvě 75 lidí v souvislosti s covidem-19, v celé zemi pak 396 osob.

11:23

Přehled středečních událostí:

 • V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem. Počet pacientů s covidem-19 po pondělním nárůstu zase klesl, a dostal se tak znovu na nejnižší úroveň od konce loňského srpna
 • Vytrvale klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. K dnešku činilo 11 případů, o den dříve 12. Tímto číslem se vláda řídí při určování protiepidemických opatření
 • Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo nezákonné. Podle Nejvyššího správního soudu chybělo řádné odůvodnění a analýza rizik

11:22

Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli nedostatečnému odůvodnění a chybějící analýze rizik v rozporu se zákonem. Nejvyšší správní soud (NSS) v pátek vyhověl návrhu muže z Brna a zpětně konstatoval nezákonnost mimořádného opatření, které vydalo ministerstvo zdravotnictví. Jeho zrušení už nebylo možné, dávno platí jiná nařízení. Na rozhodnutí NSS upozornil server Novinky.cz. Plné znění je k dispozici na úřední desce.

10:36

Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické varianty koronaviru a sedm nových případů brazilské varianty. Informoval o tom dnes Radiožurnál. Od začátku roku bylo takzvaně sekvenováno 4200 vzorků pozitivních na covid-19, tedy byla přečtena genetická informace viru. Z nich 800 přibylo nově za červen.

08:51

V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem. Počet pacientů s covidem-19 po pondělním nárůstu zase klesl, a dostal se tak znovu na nejnižší úroveň od konce loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Vytrvale klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 11 případů, o den dříve 12. Tímto číslem se vláda řídí při určování protiepidemických opatření.

08:49

Ministerstvo průmyslu a obchodu v programu COVID veletrhy přijalo 226 žádostí za 505 milionů korun, jejich příjem skončil v pondělí. Úřad dosud schválil a postoupil k proplacení asi 81 procent žádostí v objemu 435,6 milionu korun. Dotační titul vznikl na pomoc podnikatelům z veletržního, kongresového a eventového průmyslu, kterým za březen až říjen loňského roku klesl obrat minimálně o 30 procent. Vláda na podporu schválila 600 milionů korun.

07:09 Vlajka Brazílie

Brazílie, která má 211 milionů obyvatel, zaznamenala za poslední den 80 609 nových případů nákazy koronavirem, čímž jejich počet vzrostl na 17,53 milionu. Počet mrtvých stoupl o 2468 na 490 696.

07:08

V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této zemi s více než 1,3 miliardy obyvatel přibylo 62 224. Nových úmrtí zaregistrovalo indické ministerstvo zdravotnictví za poslední den 2542.

Nejvíce případů hlásí jihoindický stát Kérala, která za poslední den eviduje 12 246 případů. Od začátku pandemie již Indie odhalila 29,63 milionu infikovaných koronavirem a 379 573 lidí zemřelo. To je v absolutních počtech nakažených druhý nejhorší výsledek na světě za Spojenými státy, v počtu mrtvých celosvětově třetí nejhorší po USA a Brazílii.

06:41

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 1455 nových případů nákazy koronavirem a 137 úmrtí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Počet nakažených je nižší než před týdnem, kdy německé úřady hlásily 3254 infekcí.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nemoci covid-19 nakazilo 3,718 milionu lidí a 90 074 jich zemřelo. Z onemocnění se zatím vyléčilo 3,591 milionu lidí.

Údaje RKI dnes rovněž ukázaly, že sedmidenní počet nových případů nákazy na 100 000 obyvatel klesl na 13,2; v úterý byl hlášen údaj 15,5.

06:00

Začátkem letošního roku se do Světové zdravotnické organizace (WHO) dostal nápad: Co takhle pojmenovávat nové varianty koronaviru podle zpěvavých severoamerických ptáků? Využít slova jako "robin" (červenka či drozd) nebo "quail" (křepelka) coby chytlavé nálepky na nové mutace by bylo pro veřejnost méně matoucí, navrhoval jistý epidemiolog sídlící ve Švýcarsku.

Navíc by to potěšilo politiky v členských státech WHO, jako jsou Jihoafrická republika nebo Indie, které nebyly spokojené s tím, že obyčejní lidé říkají novým kmenům viru podle země, kde se poprvé objevil - "jihoafrická varianta", "indická varianta". Ptačí návrh ale ihned načepýřil jiné odborníky, napsal zpravodajský server The Wall Street Journal.

"Je prakticky nevyhnutelné, že si někteří lidé budou mylně myslet, že tito ptáci přenášejí nebo jsou zodpovědní za covid, což by na celém světě ohrozilo drozdy či pelikány," napsal jeden z nich. "Pokud se ujme varianta 'robin', pak to bude mít neblahý dopad na mou dceru Robin a všechny další osoby, které toto jméno nosí," stěžoval si další.

22:12

Cíl amerického prezidenta Joea Bidena naočkovat do 4. července 70 procent dospělých Američanů se jeví jako čím dál méně splnitelný. Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 obdrželo v USA přes 173 milionů lidí, tedy zhruba 52 procent populace. Asi 43 procent populace, tedy 144 milionů Američanů, bylo podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) plně naočkováno. 

22:10

Počet Američanů, kteří zemřeli po nemoci covid-19, přesáhl 600 000, což je nejvíce ze všech zemí světa. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie podrobně mapuje. Spojené státy zároveň evidují nejvyšší počet potvrzených případů koronavirové nákazy, od začátku pandemie téměř 33,5 milionu.

18:42

Přehled úterních událostí z domova:

 • V pondělí přibylo v Česku 188 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem
 • Dále klesalo i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 000 obyvatel. K dnešku činilo 12 případů, o den dříve 13
 • Očkováno bylo v pondělí 110 511 lidí, tedy zhruba o 4000 méně než předchozí pondělí
 • Antimonopolní úřad (ÚOHS) nezahájí správní řízení kvůli tendru na dodávku 3,6 milionu antigenních testů pro školy. Neshledal pro zahájení správního řízení důvody
18:15

Plzeňská Lékařská fakulta Univerzity Karlovy přijala letos 133 z více než 2600 uchazečů o studium bez skládání přijímacích zkoušek. V předchozích letech byly zkoušky pro všechny uchazeče povinné. Fakulta kvůli pandemii koronaviru upravila podmínky. Ostatní zájemci o studium v češtině budou ve čtvrtek skládat písemné přijímací testy z fyziky, chemie a biologie.

18:10

Antimonopolní úřad (ÚOHS) nezahájí správní řízení kvůli tendru na dodávku 3,6 milionu antigenních testů pro školy. Neshledal pro zahájení správního řízení důvody, řekl dnes  mluvčí úřadu Martin Švanda. Tendr vypsalo ministerstvo vnitra. ÚOHS řešil dva podněty. Jeden podala firma, která nebyla oslovena, druhý podnět směřoval na posouzení hodnocení nabídek.

17:10

Zavedení evropských covidových certifikátů, a tím uvolnění cest cizinců do Česka, je klíčové pro tuzemský cestovní ruch. Bez toho řada firem a podnikatelů nemá šanci přežít, shodli se účastníci dnešní debaty na téma tzv. covidových pasů. Podle nich je nyní důležité, aby jednotlivé státy EU certifikáty spustily včas a zároveň při jejich uplatňování byly co nejvíce jednotné.

Evropský parlament v minulém týdnu schválil zavedení takzvaných covidových pasů, fungovat mají v EU od začátku letní turistické sezony, tedy od července. Unijní země by prostřednictvím covidových certifikátů měly uznávat všechna bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci vydané jiným členským státem. Podle poslanců bude zavedení certifikátů zásadním krokem k obnovení svobody pohybu.

16:53

Pořadatele letních táborů zaskočila úprava pro testování na covid. Podle nich fakticky znemožňuje vyhnout se opakování testů po sedmi dnech.

15:52

Opakované testování na covid-19 na letních táborech nebude povinné za podmínky, že se před odjezdem na akci prokážou negativním PCR testem všichni účastníci. V případě, že někteří budou mít jen antigenní test, bude se muset testování všech na táboře opakovat každých sedm dní. Vyplývá to z opatření ministerstva zdravotnictví, které v pondělí schválila vláda. Na Twitteru na to dnes upozornila organizace Junák-český skaut, podle které je varianta s PCR testem všech před odjezdem neproveditelná.

15:48

Debaty v Německu o rychlém zrušení povinného nošení roušek a o odložení respirátorů třídy FFP2 nejsou logické, ale populistické. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil šéf úřadu bavorské vlády Florian Herrmann, který vyzýval k opatrnosti i přes příznivý vývoj pandemie nemoci covid-19 v zemi. Záměr zcela zrušit roušky v exteriéru mezitím oznámilo Meklenbursko-Přední Pomořansko. Ve vnitřních prostorách a v prostředcích hromadné dopravy chce z respirátorů na běžné zdravotnické roušky ještě tento týden přejít Sasko-Anhaltsko.

15:39

Svaz průmyslu a dopravy ČR na své valné hromadě vyzval vládu, aby představila jasnou a dlouhodobou strategii testování a očkování ve firmách i v celé společnosti pro případ, že by se opakovaly další vlny epidemie covid-19. Svaz to v úterý oznámil v tiskové zprávě. Všichni ústavní činitelé, poslanci i senátoři, by měli podle svazu odložit předvolební, volební i povolební spory a připravit zemi na nadcházející období po pandemii.

15:21

Český dopravce Leo Express obnoví od pátku 18. června svou železniční linku z Prahy do Krakova. Ta byla dosud přerušená kvůli pandemii koronaviru. Vlaky budou z Česka do Polska jezdit každý pátek a neděli, přičemž v sobotu a pondělí se budou vracet zpět. Informoval to tom Leo Express v tiskové zprávě. Dopravce obnoví také provoz autobusů do Chorvatska.

14:48

Po postupném rozvolnění opatření proti šíření koronaviru a částečném zpoplatnění testů na covid-19 pro veřejnost si lidé začali ve větší míře pořizovat antigenní testy balené po jednom kuse, prodej vícekusových balení naopak klesá. V tiskové zprávě to uvedla internetová lékárna Lékárna.cz. Důvodem zájmu o menší balení je podle ní zřejmě to, že testy nyní pořizují lidé často jako pojistku pro prokázání svého okamžitého zdravotního stavu.

14:32

Počty nově nakažených totiž v Británii opět rostou, na vině je hlavně nakažlivější varianta koronaviru delta. Přitom první dávku vakcíny tu už dostalo 79 procent dospělé populace, obě dávky má za sebou více než polovina.

14:10

O první dluhopisy, které vydává Evropská unie na obnovu ekonomiky po pandemii, je značný zájem. Investoři si objednali papíry v téměř rekordním objemu 142 miliard eur (3,6 bilionu Kč), informovala v úterý agentura Reuters, která se odvolává na hlavního manažera emise. Unie si tak zajistí kolem 20 miliard eur (přes 509 miliard Kč). Jde zároveň o klíčový krok na cestě k ustavení Evropské unie jako hlavního společného dlužníka.

13:25

Nemocnice Šumperk musela kvůli pandemii koronaviru od loňska odložit 1146 operačních zákroků. Lékaři už plánované operace postupně obnovují. "Aktuálně je v nemocnici hospitalizován jediný pacient s covidem-19. Nemocnice tak sestavuje nové operační programy a pacientům nabízí nové termíny odložených operací," řekla mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.

12:28

Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s kamarády, přispěla i ke zhoršení jejich zraku. Nedostatek slunečního svitu způsobil u dětí, sledovaných loni několik měsíců v Argentině a Číně, větší krátkozrakost. Vyplývá to ze dvou vědeckých studií, o nichž v úterý informoval deník El País.

"Když děti nechodí ven a nemají dostatek slunečního světla, sítnice oka nevytváří dopamin, což přispívá ke vzniku krátkozrakosti," uvedla argentinská dětská oční lékařka Carolina Picottiová, hlavní autorka studie zveřejněné ve vědeckém časopise The Lancet. Podle Piccotiové k zastavení progrese krátkozrakosti stačí, aby děti byly alespoň dvě hodiny denně na slunečním světle.

11:01

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14. června do 16. července. O vyhlášení stavu legislativní nouze ho požádala vláda kvůli zrychlenému projednávání vládní novely, která má voličům umožnit, aby v podzimních sněmovních volbách mohli hlasovat i z karantény. O stavu legislativní nouze však musí ještě rozhodnout plénum sněmovny. Umožnil by zákon projednat a schválit včetně případných úprav třeba během jediného dne.

10:51

U některých věkových kategorií už jsou přínosy vektorových vakcín jako AstraZeneca nebo Johnson & Johnson skoro stejné jako rizika vzniku krevních sraženin po jejich podání. Teprve u osob starších 60 let začíná přínos očkování převyšovat možné riziko vzniku specifických vedlejších účinků. I proto jsme nyní podávání těchto vakcín věkově omezili, uvádí pro Aktuálně.cz vakcinolog Roman Chlíbek.

10:33

Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé země ode dneška nemusí, až na výjimky, nosit roušky ani ve vnitřních prostorách. Lidé vyrazili do práce bez nutných roušek poprvé za více než rok, uvedla agentura Reuters. Venku si nemusí obyvatelé země chránit dýchací ústrojí od dubna. Počet nových infekcí v Izraeli dále klesá, byť očkování proti covidu-19 zpomalilo.

10:15

České malé a střední podniky se během pandemie koronaviru ve vývozu přeorientovaly na okolní země, nyní plánují expanzi na další trhy. Ukázal to exportní průzkum Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) ve spolupráci se státní agenturou CzechTrade a ministerstvem průmyslu a obchodu. Letos v květnu ho uskutečnila výzkumná agentura Ipsos na vzorku 300 firem, představený byl na úterní tiskové konferenci. Do Evropské unie podle něj vyváží své zboží 97 procent dotazovaných společností.

09:53

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo zhruba 1,67 milionu případů covidu-19. Za celou dobu epidemie zemřelo 30 229 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 000.

09:24

Kromě nových případů nákazy ubylo v pondělí oproti předchozímu týdnu výrazně i testovaných. Předchozí pondělí bylo provedeno téměř 227 000 antigenních testů a přes 31 000 PCR testů, zatímco toto pondělí asi 149 000 antigenních a 28 000 PCR testů. Přesto například u nejpočetnější kategorie prováděných testů - preventivních a plošných - v pondělí klesl podíl potvrzených případů nákazy na počtu provedených testů z 0,03 procenta za předchozí pondělí na 0,02 procenta.

08:51

Přehled hlavních událostí:

 • V pondělí přibylo v Česku 188 případů covidu-19, o třetinu méně než před týdnem. Očkováno bylo 110 511 lidí, zhruba o 4000 méně než předchozí pondělí.

 • Žáci a učitelé mohou díky zlepšující se epidemické situaci odložit roušky či respirátory při vyučování také ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné.
 • Vláda rozhodla o další vlně rozvolnění. Od 1. července bude v restauracích a klubech umožněna živá hudba, nikoliv tanec. V bazénech a wellness centrech se zvýší kapacita na 75 procent.
 • Od 1. července bude také moci v maloobchodu být osoba na 10 metrů čtverečních, u kadeřnictví či kosmetiky se zruší podmínka poskytování služby jen jednomu zákazníkovi.

 • Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou dávkou vakcíny. Důvodem je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) riziko mutací. Řekl to po pondělním jednání vlády.
08:48

V pondělí přibylo v Česku 188 případů covidu-19, o třetinu méně než před týdnem. Očkováno bylo 110 511 lidí, zhruba o 4000 méně než předchozí pondělí.

08:18

Toto ministerstvo to má ze všech nejtěžší, jsme pod obrovským tlakem, tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který se přesto vrátil po 10 měsících do jeho čela. V rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz mluví o tom, zda máme v boji s covidem to nejhorší za sebou a proč jsme patřili k nejhorším na světě: 

06:17

V Německu se za poslední den objevilo 652 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, přesně před týdnem to bylo 1204 nově nakažených. Na komplikace spojené s covidem-19 zemřelo 93 lidí, přesně před týdnem to bylo 140 úmrtí za den. Aktuální čísla o vývoji pandemie zveřejnil dnes ráno Institut Roberta Kocha (RKI).

Počet nakažených na 100 000 obyvatel se za posledních sedm dní snížil na hodnotu 15,5. O den dříve to bylo 16,6 a před týdnem 22,9, uvedla DPA.

05:40

Žáci a učitelé mohou díky zlepšující se epidemické situaci ode dneška odložit roušky či respirátory při vyučování také ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné. V ostatních krajích bylo nošení roušek ve třídách zrušeno už minulý týden.

Zakrývat si dýchací cesty zůstává povinné ve školách v celé republice ve společných prostorách škol, jako jsou šatny nebo chodby. Stejné podmínky platí i pro pobyt lidí na pracovištích.

05:30

Dnešním dnem končí možnost prioritní registrace na očkování proti covidu-19 pro akademické pracovníky vysokých škol. Hlásit se mohli přednostně od 3. května.

Učitelé a další pracovníci škol dostali od března 315 000 dávek vakcíny proti covidu-19, z toho od 3. května to bylo zhruba 92 000. Ukončené očkování mělo k neděli přibližně 145 000 zaměstnanců škol.

V regionálním školství pracuje podle odhadu ministerstva školství asi 330 000 lidí. Akademických pracovníků vysokých škol je kolem 26 000. Bylo jim podáno asi 4,8 procenta všech dávek.

22:59

Očkování v Británii patří k nejpokročilejším v Evropě, vláda ho přesto chce ještě urychlit. Podle premiéra to "zachrání tisíce životů". Termín mezi první a druhou dávkou pro osoby nad 40 let bude nově osm týdnů místo stávajících dvanácti. K datu rozvolnění 19. července budou mít obě dávky dvě třetiny dospělé populace. V Británii už první dávku očkování dostalo 41,6 milionu lidí, z toho téměř 30 milionů ze 67 milionů obyvatel dostalo i druhou dávku. Británie za poslední den ohlásila 7742 nových případů nákazy a tři úmrtí.

22:58

V Británii v současnosti varianta delta, dříve označovaná jako indická, představuje 96 procent všech pozitivně testovaných. Varianta delta se v Británii poprvé objevila na začátku dubna a za dva měsíce naprosto vytlačila variantu alfa, která byla poprvé zachycena právě v Británii. Podle vědců je varianta delta o 40 až 80 procent nakažlivější než varianta alfa.

22:26

Vakcína je regulátorem schválena pro všechny osoby starší 18 let. Regulátor se ale bude zabývat novými zaznamenanými případy anomálního vzniku krevních sraženin u lidí, kteří dostali přípravek od britsko-švédské společnosti. Výsledky nových analýz budou podle Cavaleriho hotové v červenci. Zástupce regulátora zdůraznil, že každá země se může svobodě rozhodnout, jak využije dodané vakcíny.

22:26

"Všechny vakcíny schválené EMA, a to včetně té od společnosti AstraZeneca, mají příznivý poměr mezi užitkem a rizikem, a to hlavně v případě starších a ohrožených lidí, a proto by měly být nadále používány," sdělil Cavaleri agentuře ANSA. Podle něj se nic nemění, ani pokud jde o věk osob.

22:25

Užitek vakcín od britsko-švédské společnosti AstraZeneca převažuje nad riziky ve všech věkových kategoriích a státy Evropské unie by tento druh látky měly nadále používat pro očkování proti covidu-19. Řekl to agentuře ANSA Marco Cavaleri, jenž vede tým Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), který zajišťuje schvalování vakcín. Svůj předchozí výrok, podle kterého by státy neměly tuto vakcínu používat v žádné věkové skupině, označil za dezinterpretaci italského deníku La Stampa, který ho v neděli otiskl.

19:28

Británie o měsíc odložila finální etapu rozvolnění, nové datum je 19. července, oznámil premiér Boris Johnson. Obává se přetížení nemocnic.

19:08

Provozovatelé a majitelé soukromých hradů, zámků a zřícenin budou moci žádat o podporu z programu COVID-kultura. Jeden žadatel může dostat až čtyři miliony korun. Rozšíření programu dnes odsouhlasila vláda, informoval na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podle něj bude možné o peníze požádat ještě v červnu. Celkem vláda na tuto podporu vyčlenila 200 milionů korun. Financování MPO pokryje z 1,9 miliardy korun, které do programu vláda uvolnila loni.

18:34 Ilustrační foto.

Správa Pražského hradu dostane kvůli propadu příjmu způsobených dopady pandemie z vládní rozpočtové rezervy 200 mil. Kč. Schválila to vláda.

17:42

Od 1. července bude v restauracích a klubech umožněna živá hudba, nikoliv tanec. V bazénech a wellness centrech se zvýší kapacita na 75 procent.

17:41

Od 1. 7. bude moci v maloobchodu být osoba na 10 m2, u kadeřnictví či kosmetiky se zruší podmínka poskytování služby jen jednomu zákazníkovi.

17:40

Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou dávkou vakcíny. Důvodem je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) riziko mutací, řekl dnes po jednání vlády. Pro plně očkované v současné době podle mimořádného opatření platí, že do karantény dva týdny po vakcinaci nemusí.

17:40

Od 1. července ze zvýší maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku, částečně i na stání. Uvnitř budou moci být akce pro 2000 lidí.

17:26

Žáci a učitelé mohou odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde dosud byly povinné. V pondělí odpoledne o tom rozhodla vláda, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). V ostatních krajích bylo nošení roušek při výuce zrušeno už minulý týden.

15:25

Turisté v Německu mohou již ve všech spolkových zemích opět využívat hotely, penziony či kempy, které byly kvůli pandemii nemoci covid-19 uzavřeny. Jako poslední dnes turistické ubytování zpřístupnilo Sasko.

Nové karanténní nařízení, které dnes v Sasku vstoupilo v platnost, počítá s otevřením hotelů, pokud sedmidenní průměr nových případů na 100 tisíc obyvatel bude pod hodnotou sto. V Sasku je nyní průměr 11,8. Pokud je průměr pod 35, což splňují všechny saské okresy, není pro ubytování potřebný negativní test.

16:31

Pražský městský soud v pondělí zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z některých zemí před návratem do České republiky individuální dopravou vyžadovat negativní test na covid-19. Pro návrat veřejnou dopravou povinnost zachoval. V tiskové zprávě to uvedl soudce Štěpán Výborný. Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka při cestě individuální dopravou je nyní nutné jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Opatření soud zrušil k 17. červnu.

14:45

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od začátku letošního roku kontroluje poskytovatele antigenního testování na covid-19 pro veřejnost. Kontroly chce dělat i zpětně. V rozhovoru pro CNN Prima News to dnes řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Podle něj by i poté, co se velká část lidí nechá očkovat proti covidu-19, měla zůstat část testování hrazeného ze zdravotního pojištění.

14:11

Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš než známek slovního hodnocení, případně kombinace obou způsobů hodnocení. Podobně jako už v pololetí jim to doporučilo ministerstvo školství. Omezený rozsah probraného učiva kvůli distančnímu vzdělávání by podle něj neměl být důvodem k nehodnocení a vysvědčení by mělo zohledňovat i to, jak žák pracoval při distančním vzdělávání. V pololetí podle České školní inspekce (ČŠI) navzdory doporučení ministerstva na vysvědčení jednoznačně převládala klasifikace.

14:10

K očkování proti covidu-19 se za devět dní registrovala třetina všech mladých ve věku 16 až 29 let. Vakcínu dostalo skoro 117 000 z nich.

12:59

Ve čtyřech z šesti okresů Moravskoslezského kraje v neděli nebyl odhalen žádný nový případ onemocnění covid-19. Nulový počet nakažených zaznamenaly okresy Bruntálsko, Frýdecko-Místecko, Novojičínsko a Karvinsko. V kraji přibylo sedm nakažených, čtyři na Opavsku a tři na Ostravsku. Vyplývá to z údajů takzvané Chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:37

Počet dárců krve v České republice je ještě dostačující na pokrytí potřeb nemocnic, chybí ale rezervy pro případ mimořádného výdaje. V transfuzních zařízeních je registrováno téměř 260 000 pravidelných dárců krve, ročně přibude asi 30.000 nových, uvedl dnes Český červený kříž (ČČK). Nemocnice a transfuzní oddělení v zemi uvítají všechny nové zájemce o darování krve. V darování krve nezastavila lidi ani pandemie koronaviru, v některých zařízení loni odebrali naopak ještě více krve, řekli někteří oslovení zástupci transfuzních oddělení. Na dnešek připadá Světový den dárců krve.

09:51

Přehled pondělních událostí:

 • V neděli přibylo v Česku pouze 42 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst téměř za celý uplynulý rok. Stejný počet nových případů byl zaznamenán naposledy 20. června v roce 2020, což byla sobota
 • V neděli bylo také v nemocnicích podle ministerstva jen 152 lidí s covidem-19, což je nejméně od konce loňského srpna. Ve vážném stavu bylo 22 lidí
 • Ministerstvo vnitra chce žalovat firmy, které mu stále dluží peníze za přepravu ochranných pomůcek z Číny během první vlny koronavirové pandemie. Od společností Cedes Logistik, Inexport a Respilon bude vymáhat asi 8 milionů korun, píše server iRozhlas.cz
09:36

Podle dostupných údajů ČSÚ bylo první čtvrtletí v ČR na počet úmrtí nejtragičtější od roku 1992. Údaje před tímto rokem nejsou veřejně dostupné.

09:12

V neděli bylo v nemocnicích podle ministerstva zdravotnictví 152 lidí s covidem-19, což je nejméně od konce srpna 2020. Ve vážném stavu bylo 22 lidí.

08:05

V neděli přibylo v Česku pouze 42 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst téměř za celý uplynulý rok. Stejný počet nových případů byl zaznamenán naposledy 20. června v roce 2020, což byla sobota. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nižší nárůst počtu nakažených koronavirem byl zaznamenán naposledy loni v pondělí 15. června.

Od loňského 1. března, kdy byly v Česku potvrzeny první případy nákazy koronavirem, ministerstvo zaznamenalo celkem asi 1,67 milionu případů covidu-19. V zemi zemřelo za celou dobu epidemie 30 226 lidí s covidem-19. Denní nárůsty počtu nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 000. Rovněž denní počty úmrtí lidí s covidem-19 se snižují. V březnu se pohybovaly až kolem dvou stovek, zatímco v posledních zhruba dvou týdnech jsou v řádu jednotek.

07:59 Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra chce žalovat firmy, které mu stále dluží peníze za přepravu ochranných pomůcek z Číny během první vlny koronavirové pandemie. Od společností Cedes Logistik, Inexport a Respilon bude vymáhat asi 8 milionů korun, píše server iRozhlas.cz.

Firmy loni na jaře využily leteckého mostu, který loni na jaře nechal vytvořil Ústřední krizový štáb vedený ministrem vnitra Janem Hamáčkem z důvodu nedostatku roušek nebo ochranných obleků v Česku. Za přepravu měly zaplatit, resort ovšem neměl dohodu smluvně ošetřenou a začal ji řešit až se zpožděním. Firma Respilon tak považuje nárok ministerstva za neoprávněný.

06:43

V Indii dnes pokračoval několikatýdenní pokles denních počtů koronavirových infekcí, když ministerstvo zdravotnictví navýšilo svou bilanci o 70 421 případů. Podle agentury Reuters to je nejnižší přírůstek od konce března, kdy v zemi začínala dramatická druhá vlna epidemie. Oficiální bilance obětí zároveň narostla o 3921 úmrtí.

19:25

Dlouhodobé následky po prodělání covidu-19 mají podle vědců z iniciativy Sníh nízké desítky procent nakažených včetně lidí, kteří stonali bez příznaků nebo jen lehce. Takzvaný long covid se podle odborníků nevyhýbá ani dětem. Je proto třeba se zaměřit na možnosti diagnostiky a léčby těchto lidí, napsali dnes v tiskové zprávě.

Mezi nejčastější dlouhodobé obtíže patří například vyčerpání, poruchy soustředění, bolest hlavy, ztráta čichu či chuti, dýchací obtíže, kašel, deprese, úzkosti či bolest svalů. Řada příznaků ale podle odborníků odezní sama. Jen ve Velké Británii je podle nich více než 370 000 lidí, kteří se s následky potýkají ještě rok po nákaze, včetně tisíců dětí. Vědci upozorňují, že následky nemoci u nich mohou mít i podobu neurologických nebo imunologických změn.

19:03

Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od dvanácti let. Teď se soutěží distributor, který by to mohl zajistit. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) v dnešním videu na sociálních sítích uvedl, že začít očkovat děti od 12 let by se mělo koncem července.

Ve skupině mezi dvanácti až šestnácti lety je podle Vojtěcha zhruba 400 000 až 500 000 lidí. "Pfizer je jediná zatím určená vakcína pro tyto děti a ta bude aplikovaná do konce léta v těchto velkokapacitních centrech. Od září předpokládáme, že by měla být k dispozici praktickým lékařům pro děti a dorost, teď se soutěží distributor, který by to mohl zajistit," uvedl Vojtěch.

18:33

Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000 uvnitř za určitých opatření. V dnešním videu na sociálních sítích to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Rada vlády pro zdravotní rizika a kabinet podle něj bude také v pondělí řešit nošení roušek ve školách.

Aktuálně od úterý 8. června platí, že na kulturních akcích může být 1000 lidí uvnitř a 2000 venku. Podmínky testování se v kultuře sjednotily s restauracemi a na kulturních akcích je možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou s výjimkou konzumace v hledišti. Stále platí, že je možné naplnit jen polovinu hlediště venku i uvnitř.

15:23

Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19 chudým zemím, aby mohly naočkovat svoji populaci. Řekl to na tiskové konferenci po skončení summitu britský premiér Boris Johnson. "Před týdnem jsem požádal své kolegy o pomoc s přípravou a poskytnutím dávek, které potřebujeme k naočkování celého světa do konce roku 2022," řekl Johnson novinářům. "Jsem velmi potěšen, že mohu oznámit, že tento víkend lídři přislíbili více než jednu miliardu dávek buď přímo nebo prostřednictvím financování programu COVAX."

Závazek však zdaleka nedosahuje 11 miliard dávek, které jsou podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zapotřebí k proočkování nejméně 70 procent celkové populace a skutečnému ukončení pandemie, upozornila agentura AP.

14:31

Přehled hlavních událostí:

 • V sobotu v Česku přibylo 74 případů koronaviru, za tento den je to nejméně od loňského 11. července.
 • Epidemie zpomalila na úroveň​ z loňských prázdnin, snižuje se také počet úmrtí s nemocí covid-19.
 • Ukončené očkování proti covidu mají přes dva miliony lidí z asi 8,5 milionu, kteří mají na vakcínu nárok.
 • Reprodukční číslo zůstává druhý den po sobě pod hodnotou 0,7.
 • Na takzvané mapě cestovatele si od pondělí 14. června polepší několik zemí. Polsko, Rumunsko a Monako se zařadí do zelené kategorie, oranžové budou Chorvatsko, Švýcarsko, Kypr, Estonsko a Azorské ostrovy.
 • Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory při výuce ve třídách. V pondělí o tom rozhodne vláda.
14:26

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu v sobotu večer činilo 0,85, o den dříve 0,83. To znamená, že 100 infikovaných teoreticky nakazí 85 dalších. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že se šíření infekce zpomaluje. Podle agentury DPA tento údaj podává obraz o dění před osmi až 16 dny.

13:56

S technikou hry, ale i s opětovným sžíváním s kolektivem se potýkají po několikaměsíčním návratu dětí do sportovních kroužků jejich trenéři. Velký deficit vidí i v absenci turnajů či utkání, na kterých si během sezony děti porovnávaly své dovednosti a hlavně získávaly motivaci. Fyzička svěřenců je naopak překvapila, řada dětí totiž trénovala podle rozpisů, a po návratu do týmů se tak koronavirová pauza na jejich kondici neprojevila, zjistila ČTK.

13:34

Skupina G7 chce poskytnout miliardu očkovacích dávek proti covidu-19 chudším státům. Polovinu z nich hodlají uhradit USA, 100 milionů Británie. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus se ale domnívá, že to nestačí. K zastavení pandemie je zapotřebí 11 miliard dávek, aby bylo naočkováno do poloviny příštího roku (kdy se bude konat další summit G7) 70 procent světové populace. "Potřebujeme jich víc a rychleji," řekl Tedros k vakcínám na summitu G7.

12:46 Vlajka Ruské federace.

V ruské metropoli Moskvě přibylo za den 7704 nově nakažených, což je největší jednodenní nárůst od 24. prosince. Starosta města Sergej Sobjanin kvůli omezení šíření nemoci v sobotu obyvatelům nařídil, aby celý příští týden nechodili do práce. Týdenní míra nárůstu nákazy v metropoli se zvýšila o více než 100 procent.

Zdravotníci v Moskvě zápasí s epidemií nemoci covid-19. Snímek z ledna 2021.
Zdravotníci v Moskvě zápasí s epidemií nemoci covid-19. Snímek z ledna 2021. | Foto: Reuters
12:04

Státy by měly přestat používat vakcíny firmy AstraZeneca i pro lidi starší 60 let. Řekl to zástupce Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) Marco Cavaleri, jehož dnes citovala agentura Reuters. "Ano, a mnoho zemí jako Francie a Německo to zvažují, protože je k dispozici větší množství vakcín mRNA," odpověděl Cavaleri na otázku, zda by se měly zdravotnické úřady jednotlivých zemí vyhnout podávání přípravku i lidem nad 60 let.

Cavaleri řekl, že bude lepší používat mediátorové vakcíny RNA, tedy takové, které neobsahují žádné mrtvé či oslabené původce nemoci, ale genetickou informaci viru, což jsou přípravky firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

11:42 Vlajka Ruské federace.

V Rusku znovu stoupl počet nakažených koronavirem a je nejvyšší od 13. února. V uplynulých 24 hodinách přibylo 14 723 infikovaných, den předtím jich bylo 13 510. Úmrtí ubylo - na 357 ze 399. S odkazem na ruské zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters.

11:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory při výuce ve třídách. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v Ústí nad Labem, kde se nechal ve velkokapacitním centru očkovat. Rozhodovat o tom bude v pondělí vláda. Povinnost nosit respirátory při vyučování neplatí od úterý v celém Česku s výjimkou třech uvedených krajů.

11:12

Hypotéza o tom, že koronavirus, jímž se od loňska na světě nakazilo přes 175 milionů lidí, pochází z wuchanské laboratoře, je stále otevřená. Na setkání s nejvyššími představiteli ekonomicky silných zemí ze skupiny G7 to řekl šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO | Foto: Reuters
10:42

Zmírnění epidemie ukazuje pokles incidenčního čísla v nejvíce zasažených okresech na jihu a západě Čech. Na Českokrumlovsku se počet nově potvrzených případů koronaviru za týden na 100 000 obyvatel snížil na 57, o den dřív byl na 60. Sedmidenní incidenční číslo se snížilo také na Českobudějovicku z 51 na 47, na Prachaticku z 35 na 34 a na Klatovsku z 41 na 38.

10:17

Podívejte se na počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

KrajPřípadů za sedm dní na 100 000 obyvatel
Královéhradecký2,9
Karlovarský5,8
Pardubický8,6
Ústecký9,7
Jihomoravský10,8
Olomoucký12,2
Středočeský12,5
Vysočina14,9
Moravskoslezský15,1
Zlínský15,2
Praha16,0
Plzeňský17,3
Liberecký23,1
Jihočeský26,4
ČR13,7

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

09:52

Dávku očkování v sobotu dostalo 49 416 lidí, před týdnem zdravotníci rozdali za sobotu dosud nejvíc dávek, víc než 52 000. Druhou dávku potřebnou u většiny vakcín k dokončení očkování v sobotu dostalo 19 765 lidí. Dávek zatím zdravotníci aplikovali téměř 6,5 milionu, dokončené očkování mají víc než dva miliony lidí.

09:40

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu případů nákazy. S covidem-19 dosud zemřelo 30 225 lidí.

09:15

V Česku se snižuje také počet úmrtí s covidem za den, víc než dva týdny se drží pod deseti. Za pátek i sobotu ministerstvo zdravotnictví zatím eviduje jediného zemřelého. V březnu bylo denně až kolem dvou stovek úmrtí.

08:47

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zůstává druhý den po sobě pod hodnotou 0,7, kde předtím nebylo od konce května. Čím níže je pod hodnotou jedna, tím výrazněji epidemie zpomaluje. Pod jedničkou se drží od poloviny dubna.

08:38

Od zítřka si na takzvané mapě cestovatele polepší několik zemí. Polsko, Rumunsko a Monako se posunou do zelené barvy. Pro tyto země neplatí žádné povinnosti při příjezdu. Polepší si také Chorvatsko, Švýcarsko, Kypr, Estonsko a Azorské ostrovy, které se přesunou do oranžových území se střední mírou rizika nákazy koronavirem, jak v pátek informovala ministerstvo zdravotnictví.

08:29

Přehled hlavních událostí:

 • V sobotu v Česku přibylo 74 případů koronaviru, za tento den je to nejméně od loňského 11. července.
 • Epidemie zpomalila na úroveň​ z loňských prázdnin, snižuje se také počet úmrtí s nemocí covid-19.
 • Ukončené očkování proti covidu mají přes dva miliony lidí z asi 8,5 milionu, kteří mají na vakcínu nárok.
 • Reprodukční číslo zůstává druhý den po sobě pod hodnotou 0,7.
 • Na takzvané mapě cestovatele si od pondělí 14. června polepší několik zemí. Polsko, Rumunsko a Monako se zařadí do zelené kategorie, oranžové budou Chorvatsko, Švýcarsko, Kypr, Estonsko a Azorské ostrovy.
08:08

V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11. července. Minulý týden v sobotu byl počet potvrzených nákaz víc než dvojnásobný. Víkendová čísla bývají nižší kvůli menší intenzitě testování. Na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní méně než 14 nakažených, takzvané incidenční číslo tak nadále klesá. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:46

Turistické cíle v Královéhradeckém kraji očekávají, že hlavní sezona o letních prázdninách bude minimálně stejně úspěšná jako ta předchozí a mohla by zmírnit ztráty způsobené opatřeními kvůli pandemii. Rozjezd turistické sezony byl zatím pozvolný, vyplynulo z ankety ČTK. Loni hlavní turistické cíle v kraji zaznamenaly slušnou návštěvnost hlavně kvůli tomu, že lidé kvůli riziku koronaviru trávili dovolenou častěji v ČR.

07:32

Města v Moravskoslezském kraji se snaží podpořit turistický ruch výrazně zasažený koronavirovou pandemií například kartami, díky nimž turisté získají slevy na vstupném či ve službách. Karty dostanou ubytovaní hosté, cílem je pomoci hotelům či penzionům. ČTK to řekli zástupci samospráv. Ubytovacím zařízením v kraji ubyly statisíce hostů.

07:14

V Německu přibylo za uplynulý den 1489 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 18 úmrtí infikovaných lidí, oznámil dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 2440 nově nakažených a 74 úmrtí, píše agentura DPA.

20:12

Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce začala v pátek v 08:00 a skončila v sobotu kolem 18:00. Organizátoři usilují o zápis do knihy rekordů jako nejdelší nonstop očkování. Podle koordinátorky očkování z Městce Králové Lucie Drobík Kolářové se tento zápis zřejmě podaří, řekla.

17:27 Vlajka Brazílie

Dvanáct členů venezuelské fotbalové reprezentace mělo před nedělním startem Copy América v Brazílii pozitivní test na koronavirus. Podle vyjádření úřadů jsou všichni nakažení, mezi nimiž jsou hráči i členové realizačního týmu, bez příznaků a zamířili do karantény. Už dříve byl od týmu izolován kapitán Tomas Rincon, který se necítil dobře a na turnaj neodcestoval.

17:02 Vlajka Ruské federace.

Rusko otestovalo vakcínu proti covidu-19 ve formě nosního spreje. Vakcína má být vhodná pro děti od osmi do 12 let a na trh by měla být uvedena v září. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na prohlášení vědce Alexandra Gincburga, který vedl vývoj ruské vakcíny Sputnik V.

14:23

Ve Štrasburku objevili skupinu lidí nakažených formou koronaviru, jež se poprvé objevila v Indii a kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) nově označuje řeckým písmenem delta. Francouzské úřady dnes podle agentury AFP spustily ochranná opatření.

Čtyři pozitivní případy byly zjištěny v umělecké škole a prověřuje se 43 kontaktů. V pátek bylo otestováno 143 lidí, škola byla zavřena.

Varianta koronaviru delta byla poprvé zjištěna v dubnu v Indii a od té doby se objevila v 50 zemích. Je považována za mimořádně nakažlivou. Šíří se nyní Británií a britská vláda na konci května oznámila, že tuto variantu má polovina až tři čtvrtiny nově nakažených.

13:00

V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo jich 84 332, počet zemřelých ale zůstal vysoký. S odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura DPA.

V pátek úřady nahlásily 91 702 nově nakažených, s covidem-19 zemřelo 3403 osob. Dnes je hlášeno dalších 4002 mrtvých. Celkem se v zemi, kde žije 1,37 miliardy obyvatel, od začátku pandemie koronavirem nakazilo 29,4 milionu lidí a 367 081 po nákaze zemřelo.

Za vysokým počtem nově zemřelých je především upravená statistika z některých indických států, jako je Maháráštra.

10:51 Vlajka Ruské federace.

Počet nově nakažených koronavirem v Rusku pátý den za sebou prudce stoupl a vyšplhal se na tříměsíční maximum. Za uplynulých 24 hodin přibylo 13 510 nemocných a 399 lidí s covidem-19 zemřelo. S odkazem na ruské zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters. Údaj přichází den poté, co moskevský starosta Sergej Sobjanin oznámil, že vrchol nákazy očekává v hlavním městě v červnu nebo v červenci.

V pátek úřady oznámily 12 505 nově nakažených a 396 zemřelých s covidem-19. Od vypuknutí pandemie se nemocí covid-19 v zemi, která má zhruba 146 milionů obyvatel, nakazilo 5 193 964 lidí. Podle vládní pracovní skupiny počet zemřelých dnes stoupl na 126 073. Federální statistický úřad sestavuje vlastní statistiku, podle níž v Rusku od dubna 2020 do letošního dubna zemřelo s covidem-19 zhruba 270 000 lidí.

09:46

Česko má za uplynulých 14 dní 41 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 58. Nejvíce nakažených za dva týdny přepočteno na obyvatele má nyní z okolních států Rakousko (50 na 100 000 lidí, před týdnem 65) a Německo (49, před týdnem 69). Nejlépe je na tom Polsko (17, před týdnem 30). Počty nakažených klesají u všech sousedů i v ČR.

09:45

Ukončené očkování proti covidu mají v Česku přes dva miliony lidí z asi 8,5 milionu, kteří mají na vakcínu nárok. Dávek bylo dosud rozdáno 6,44 milionu.

09:40

Očkování proti nemoci covid-19 v pátek dostalo téměř 110 000 lidí, zhruba stejně jako před týdnem.

V nemocnicích bylo s covidem-19 k pátku 207 lidí, ve vážném stavu 24 z nich. Tak nízko byl počet hospitalizovaných s koronavirem naposledy loni počátkem září, počet pacientů ve vážném stavu je nejnižší od konce srpna.

08:37

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu případů nákazy. S covidem-19 dosud zemřelo 30 224 lidí.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, k dnešku kleslo na 0,66 z pátečních 0,72. Pod 0,7 se vrátilo po dvou týdnech. Pod hodnotou jedna, což ukazuje zpomalování šíření epidemie, se drží od poloviny dubna.

08:03

Testy v pátek v Česku potvrdily 180 případů koronaviru, v pracovním dni nejméně od loňského 10. srpna. Proti minulému pátku se denní přírůstek počtu nákaz snížil téměř o polovinu. Na 100 000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dní méně než 15 nakažených, podobně nízko bylo takzvané incidenční číslo naposledy také loni před polovinou srpna. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Epidemie tak zpomalila na úrovně z loňských prázdnin, ještě na začátku letošního března v Česku denně přibývalo až téměř 17 000 případů nákazy. Snižuje se také počet úmrtí s nemocí covid-19, už víc než dva týdny s nákazou umírá méně než deset lidí za den. V březnu bylo denně až kolem dvou stovek zemřelých.

07:38

Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 1911 případů nákazy koronavirem a 129 úmrtí infikovaných lidí. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Přesně před týdnem země zaznamenala 2294 nových infekcí a 122 úmrtí, napsala agentura DPA.

Od začátku pandemie se v Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, prokazatelně infikovalo více než 3,7 milionu lidí, z nichž 89 816 zemřelo. Skutečný počet celkově nakažených však podle DPA bude pravděpodobně vyšší, protože řada případů nákazy není odhalena.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: