Francie kvůli koronaviru od neděle uzavře hranice pro vstup ze zemí mimo EU

Živě
Ve snaze zpomalit šíření koronavirové nákazy uzavře Francie od neděle hranice pro vstup ze zemí mimo Evropskou unii, výjimku budou mít pouze cesty ze závažných důvodů. Vstup ze zemí EU bude možný pouze s negativním PCR testem. Události kolem pandemie v Česku i ve světě jsme sledovali v on-line reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Počet zemřelých lidí s nemocí covid-19 od začátku epidemie v Česku ve čtvrtek přesáhl 16 000. Nově nakažených koronavirem ve čtvrtek přibylo 7937, což je zhruba o čtyři stovky více než před týdnem. Dále však klesal počet hospitalizovaných, kterých bylo 5856. 

Od půlnoci z dneška na sobotu nesmějí cizinci přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů bez ohledu na takzvaný cestovatelský semafor, kterým se dosud řídily podmínky cest. Výjimku mají například ti, kteří v ČR pracují nebo studují. Na čtvrtečním zasedání o zákazu kvůli koronavirové epidemii rozhodla vláda, dnes o tom na anglickém twitterovém účtu informovalo ministerstvo zahraničí.

Polní nemocnice v pražských Letňanech vystavěná kvůli koronavirové epidemii bude zrušena. Smlouva na pronájem prostoru by měla skončit k 6. únoru. Záložní nemocnice v Brně nadále zůstane. Náměstek ministra Vladimír Černý uvedl, že zrušení nemocnice v Letňanech navrhl proto, neboť její udržování považuje při nedostatku zdravotnického personálu za neúčelné. Nemocnice nebyla od konce října, kdy ji armáda postavila, aktivována. Stát dosud jen za pronájem ploch zaplatil zhruba 51 milionů korun.

Evropská komise dnes schválila podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 od britsko-švédské firmy AstraZeneca na území Evropské unie. Oznámila to šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Komise se řídila dnešním doporučením Evropské agentury pro léčivé přípravky, která podmínečnou registraci doporučila.

Povinné testování pendlerů na koronavirus při cestách do Rakouska, které mělo začít v pondělí 1. února, se zatím odkládá. Na Twitteru to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí. Podmínky tedy zůstávají stejné jako dosud, Češi pravidelně dojíždějící do práce či školy nemusí předkládat testy. Jednání na toto téma budou pokračovat.

Úřad vlády vydá do půlky února na sociálních sítích sérii videí, která mají vyvracet dezinformace šířené o očkování proti onemocnění covid-19. Strakova akademie to dnes uvedla v tiskové zprávě. Úřad ve čtvrtek oznámil, že si zřídil účet na sociální síti TikTok, související smlouvu na nákup reklamního prostoru na propagaci v hodnotě půl milionu korun kritizují někteří opoziční politici.

07:20
22:04

Vstup ze zemí EU do Francie bude možný pouze s negativním PCR testem. 

Nutnost prokazovat se při příjezdu do Francie negativním PCR testem platí již od neděle pro cestující využívající leteckou či námořní dopravu. Nyní se povinnost rozšíří také na ty, kteří cestují po zemi. Výjimku budou mít po dnešním zpřísnění pouze pendleři.

21:12

Francie kvůli koronaviru od neděle uzavře hranice pro vstup ze zemí mimo EU, výjimku budou mít cesty ze závažných důvodů. Uzavře také část obchodů.

20:02

Evropská komise dnes schválila podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 od britsko-švédské firmy AstraZeneca na území Evropské unie. Oznámila to šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Komise se řídila dnešním doporučením Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která podmínečnou registraci doporučila.

"Zabezpečení vakcín pro Evropany je nejvyšší prioritou. S nyní schválenou vakcínou AstraZeneky bude v Evropě k dispozici dalších 400 milionů dávek," uvedla von der Leyenová v prohlášení, které zveřejnila Evropská komise. Po přípravcích firem Pfizer/BioNTech a Moderna je to třetí vakcína, kterou mohou státy EU využívat.

19:36

Od půlnoci z dneška na sobotu nesmějí cizinci přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů bez ohledu na takzvaný cestovatelský semafor, kterým se dosud řídily podmínky cest. Výjimku mají například ti, kteří v ČR pracují nebo studují. Na čtvrtečním zasedání o zákazu rozhodla vláda, dnes o tom na anglickém twitterovém účtu informovalo ministerstvo zahraničí.

Kabinet podle usnesení zakázal pobyt cizinců v ČR s výjimkami v případě cest do zaměstnání a škol, nezbytných cest za rodinou či blízkými osobami, cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo například na svatbu či pohřeb.

19:30

Počet zemřelých s nemocí covid-19 ve Francii dnes přesáhl hranici 75 000. Stalo se tak poté, co úřady ohlásily 820 nových úmrtí za posledních 24 hodin. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.

19:07

Plzeňský kraj nemá personální kapacity na to, aby vybudoval na hranici s Bavorskem odběrové centrum pro testování pendlerů, kteří jezdí každý den za prací do Německa. Krajské nemocnice v Klatovech, Stodu, Domažlicích a městské zařízení v Sušici ale rozšířily otevírací dobu odběrových center a budou dělat testy i v neděli. Potvrdil to náměstek hejtmanky Rudolf Salvetr (ODS) po dnešním jednání s Němci na hraničním přechodu Lísková - Höll na Domažlicku. Karlovarský kraj o víkendu znovu otevře testovací místo v Pomezí na Chebsku.

19:01

Jihočeští hygienici dnes potvrdili první dva případy britské mutace koronaviru. Jde o lidi s trvalým bydlištěm na jihu Čech, kteří žijí a pracují v Praze a nakazili se mimo kraj. Hygienici dnes v souvislosti s výskytem mutace prověřili 32 provozoven deseti obchodních řetězců; kvůli vyšší infekčnosti mutace se zaměřili na dezinfekci madel vozíků a používání dezinfekce. Zjistili, že lidé hygienické požadavky nedodržují častěji než na jaře či na podzim, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

18:38

Vietnamský ministr zdravotnictví dnes uvedl, že země má pod kontrolou nová ohniska koronavirové nákazy. Po zhruba dvou měsících země od čtvrtka zaznamenává desítky případů komunitního přenosu nákazy, napsala agentura Reuters. Několik případů bylo potvrzeno i v hlavním městě Hanoji a jeho okolí. Země sází především na testování a trasování nákazy.

18:17

Plzeňský kraj spolu s Plzeňským Prazdrojem spustí v pondělí telefonní linku, na kterou mohou občané volat s dotazy týkající se očkování. Pivovar nabídl bezplatné využití svého operačního střediska i svých zaměstnanců. Linka 377 062 377, která platí pro celý kraj, bude zprovozněna 1. února, řekla po jednání krajského krizového štábu mluvčí kraje Alena Marešová.

17:54

Vláda dělá nekoncepční a nepochopitelné kroky, uvedl Fiala ke zrušení polní nemocnice. Podle Jurečky pro ni kabinet od začátku neměl personál.

17:48

V Plzeňském kraji je k dnešku naočkováno 13 033 lidí, druhou dávku vakcíny dostalo 46 lidí. Kraj, který má asi 580 000 obyvatel, obdržel tento týden 2925 dávek vakcíny z plánovaných 4875. Příští týden má přislíbeno opět 2925 dávek z plánovaných 3900. Zvýšení dodávek vakcín očekává v druhé polovině února. Po dnešním jednání krajského krizového štábu to řekla mluvčí kraje Alena Marešová.

17:43

Pokud výrobci vakcín proti covidu-19 nedodrží smlouvy s Evropskou unií, budou jim moci členské státy dočasně omezit vývoz očkovacích látek vyráběných v podnicích na území bloku. Počítají s tím dnes zavedená pravidla, jimiž dala Evropská komise zemím možnost dočasně monitorovat a schvalovat export vakcín od společností, které mají s unií uzavřenou smlouvu. Případná omezení by ale měla podle unijních činitelů být až krajním řešením a týkat se nebudou dodávek do chudých zemí.

17:21

Evropská unie bude moci omezit vývoz vakcín firem, které nedodrží závazky. Unie přijala pravidla umožňující státům kontrolovat a schvalovat export mimo EU.

16:56 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

První dodávky vakcíny od firmy AstraZeneca, která dnes dostala doporučení k registraci v EU, by v ČR mohly být za dva až tři týdny, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

16:47

Vídeňská policie zakázala většinu demonstrací proti koronavirovým opatřením, které byly na tento víkend ohlášeny v rakouském hlavním městě. Jen v neděli se podle policie měly konat tři větší demonstrace s úhrnnou očekávanou účastí 10 tisíc až 15 tisíc lidí. Celkově policie zrušila 15 ze 17 chystaných protestních akcí, uvedla agentura APA.

Na dřívějších demonstracích jejich účastníci ve velkém porušovali koronavirová opatření - nedodržovali předepsané rozestupy a nenosili povinné roušky, uvedla policie. "Zčásti je dokonce ignorovali vědomě," řekl policejní mluvčí Christopher Verhnjak. "I tento víkend se dalo očekávat, že dojde opět k masivnímu porušování," dodal.

16:25

Ministerstvo pro místní rozvoj v programu Covid školy v přírodě k dnešku eviduje 205 žádostí za 26,4 milionu korun, uvedlo to na Twitteru. Za týden přibylo 31 žádostí v objemu 3,1 milionu korun. Zájemci o dotaci za neuskutečněné školní pobyty mezi loňským 25. květnem a 29. červnem mají na podání žádosti čas do 12. února. Na podporu je připraveno 65 milionů korun.

16:21

Obyvatelé odlehlých řeckých ostrůvků tento týden obdrželi vakcíny od řecké vlády. V rámci očkovací kampaně, která má pomoci návratu turistů v letní sezóně, dostanou dávky očkovací látky i vesničky jen s několika desítkami obyvatel.

Vakcínu Řecko dosud podalo více než 208 000 lidem. Země doufá, že díky globálním očkovacím kampaním letos v létě nepřijde o výdělek z turismu, který tvoří zhruba pětinu tamní ekonomiky.

16:25 Ilustrační foto.

Ředitele pražské městské polikliniky Davida Doležila nahradí od února v pozici koordinátora očkování pro metropoli šéf magistrátního zdravotnického odboru Martin Ježek. Informoval o tom dnes mluvčí magistrátu Vít Hofman. Doležil skončil z vlastního rozhodnutí. Vedení Prahy od začátku vakcinace kritizuje to, že krajský koordinátor nemá kontrolu nad rozdělováním dodávek vakcín.

"V rámci velmi specifické situace na území hlavního města, kdy Praha nemá vlastní distribuční očkovací místo a ta stávající jsou organizace přímo řízené ministerstvem zdravotnictví, se budu snažit především o maximálně fungující komunikaci a kooperaci všech dotčených subjektů v rámci vakcinace na území metropole," uvedl nový koordinátor.

16:17

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes doporučila podmínečnou registraci vakcíny firmy AstraZeneca na trhu Evropské unie. Očkovat by se jí měli lidé starší 18 let, oznámila agentura na svém webu. Aby mohly unijní země začít po vakcínách firem Pfizer/BioNTech a Moderna používat i třetí očkovací látku, musí doporučení schválit Evropská komise. V minulých případech rozhodla se souhlasem členských států během několika hodin.

EU se ovšem v současnosti s firmou dohaduje, jaké množství dávek dodá členským zemím v prvním čtvrtletí. Zatímco unie trvá na původně dojednaných 80 milionech dávek, AstraZeneca hodlá s odkazem na výrobní potíže poskytnout necelou polovinu.

15:59

Jaroslav Vild, ředitel plzeňské krajské policie, se podle serveru Seznam Zpráv, nechal přednostně očkovat proti nemoci covid-19. Mluvčí policie Pavla Burešová dnes řekla, že krajské ředitelství policie požádal 9. ledna krajský koordinátor očkování o seznam klíčových pracovníků policie, kteří by podle kapacity očkovacího centra mohli být případně očkováni. Mezi nimi byl i ředitel Vild, který byl skutečně o několik dní očkován, ačkoliv podle vakcinační strategie nepatří mezi prioritní skupiny, které mají dostat vakcínu nejdříve. Jako první se očkují především zdravotníci a senioři.

15:58

Od výzvy choreografa Petra Zusky k otevření divadel se distancovala Asociace profesionálních divadel, která sdružuje přes tři desítky scén. Zuska, někdejší umělecký šéf Baletu Národního divadla, vyzval divadla, aby se 12. března na výročí jejich prvního uzavření otevřela divákům. Asociace ve svém prohlášení, uvedla, že to není cesta, jak pomoci k rozvolnění omezujících opatření. K výzvě se nepřipojí ani Asociace nezávislých divadel sdružující. 

15:56

Do Česka dnes přiletí první dvě výrobní linky na respirátory darované z Tchaj-wanu. Převezme je Evropské centrum pro vývoj a výrobu respirátorů, které kvůli tomu založily české firmy InoCure a GOOD MASK. Zbývající dvě výrobní linky dopraví lodě, na cestě jsou od konce loňského roku. Výroba by mohla začít již na počátku února. Celkem čtyři linky vyrobí až 250 000 kusů ochranných roušek, respirátorů či ústenek denně.

15:26

Před úřad vlády v Praze dorazilo dnes odpoledne kolem 50 příznivců iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s protiepidemickými opatřeními vlády. Mimo jiné požadují demisi kabinetu. Organizátoři chtěli původně blokovat několik vládních budov. Policie zatím zadržela jednoho člověka, který neuposlechl výzvu, aby si nasadil roušku.

Účast považují pořadatelé vzhledem ke špatnému počasí a svolání na poslední chvíli za částečný úspěch. Iniciativa vyzvala až ve čtvrtek své podporovatele k tomu, aby dnes do Prahy dorazili.

Chcípl PES. Demonstrace před vládou 29. února 2021
Chcípl PES. Demonstrace před vládou 29. února 2021 | Foto: ČTK
15:21

Do Prahy by mělo v tomto a příštím týdnu dorazit z ostatních krajů asi 30 000 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech proti covidu-19, což by mělo stačit k doočkování lidí, kteří potřebují v tomto období druhou dávku vakcíny. Uvedl to v pátek primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kraje za to z Prahy obdrží vakcínu Moderna, kterou město plánovalo využívat ve svém očkovacím centru. Informaci o směně ve čtvrtek po jednání vlády sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO).

15:04

Americký výrobce vakcíny proti covidu-19 Johnson & Johnson dnes oznámil, že jeho preparát má v USA účinnost 72 procent, ale v Jihoafrické republice, kde se vyskytla místní vysoce nakažlivá varianta koronaviru, jenom 57 procent. Přípravek Johnson & Johnson se nemusí podávat ve dvou dávkách jako ostatní vakcíny, ale v jedné. USA, kde se zatím očkuje vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna, má být Johnson & Johnson třetí očkovací látkou, která pomůže imunizovat obyvatele.

V podrobném přehledu výsledků 3. fáze výzkumu se uvádí, že průměrná účinnost vakcíny je 66 procent, v případech těžkého průběhu nemoci až 85 procent. Tyto údaje jsou založeny na testech v USA, Jihoafrické republice a několika jihoamerických zemích.

15:04

Ski&Bike Špičák, největší zimní areál v Plzeňském kraji, dostal vládní odklad znovuotevření lyžařských areálů do těžké ekonomické situace. Areál, stejně jako ostatní zimní střediska v zemi, je z nařízení vlády kvůli šíření koronaviru uzavřený od 27. prosince. "Slíbili nám kompenzace, ale do dneška o ně nejde ani požádat, natož je dostat," řekl v pátek ředitel areálu Vladimír Kasík.

"Další vládní odklad znovuotevření lyžařských areálů bez toho, aniž byl reálně spuštěn, nikoli pouze oznámen v médiích, slibovaný kompenzační program, nás dostává do těžké ekonomické situace. Toto chování vlády a politiků považujeme za velmi nekorektní," uvedl.

15:32 Ilustrační foto.

Do Prahy by mělo v tomto a příštím týdnu dorazit z ostatních krajů asi 30 000 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech proti covidu-19, což by mělo stačit k doočkování lidí, kteří potřebují v tomto období druhou dávku vakcíny. Potvrdil to dnes primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Kraje za to z Prahy obdrží vakcínu Moderna, kterou město plánovalo využívat ve svém očkovacím centru. Informaci o směně ve čtvrtek po jednání vlády sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO).

14:57

Zákaz vstupu do Německa z oblastí s výskytem nakažlivějších mutací koronaviru začne platit zřejmě od soboty a trvat bude nejméně do 17. února. Výjimku budou mít lidé, kteří v Německu žijí, tranzitující pasažéři či doprava zboží.

 Za takové oblasti Německo považuje Británii, Irsko, Jihoafrickou republiku, Brazílii a Portugalsko. Dnes by na tento seznam Německo mohlo zařadit ještě Svazijsko a Lesotho, a to s platností od neděle. České republiky, kterou Německo kvůli vysoké míře infekce hodnotí jako epidemicky vysoce rizikovou zemí, se nové omezení týkat nebude. Pro cesty z Česka do Německa tak nadále platí povinnost koronavirového testu ještě před překročením hranic, a poté nástup do desetidenní karantény, kterou je možné po pěti dnech ukončit dalším testem.

14:54

Jihlavský magistrát, kde se v tomto týdnu potvrdil výskyt nakažlivější britské mutace koronaviru, omezí od pondělí provoz některých oddělení. Matrika bude úplně zavřená celý příští týden, protože jsou všechny její pracovnice v povinné karanténě, sdělil dnes mluvčí radnice Radovan Daněk. Doplnil, že k dnešku má 11 pracovníků úřadu potvrzenou nákazu covidem-19 a další tři desítky jsou v karanténě.

14:47

Zdravotníků, kteří se aktuálně léčí s covidem, bylo podle dat ke čtvrtku 4047, z toho 639 lékařů a 1783 sester. Počet oproti úterý klesl zhruba o 250.

14:33

Krajská nemocnice v Trutnově dnes otevřela čtvrté covidové oddělení s 12 lůžky. Jde o reakci na zhoršování epidemické situace v okrese, kde se nákaza rychle šíří. Projevuje se to i v počtu nově hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Oblastní nemocnice Trutnov má ve čtyřech covidových odděleních vyčleněno 100 lůžek pro covid-19 pozitivní pacienty, z nichž 16 lůžek je v intenzivní péči a 84 standardních lůžek. 

14:30

Ministerstvo zdravotnictví jednalo se zástupci firmy Regeneron, jejíž lék chce pro léčbu covidu-19 nasadit Německo. Úřad nyní čeká na podklady od firmy. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek řekl, že Česko má o lék zájem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes řekl, že nákup nevylučuje.

Černý řekl, že se zástupci firmy jednal, společnost má nyní dodat další podklady. Poté se ministerstvo rozhodne. "Nevylučujeme to. Pokud to bude účelné, budeme o to mít zájem," doplnil Blatný.

14:29

Po firmách Pfizer a AstraZeneca začala dodávky vakcíny proti covidu-19 omezovat i Moderna. Méně vakcín oznámila zatím Itálii, uvedla agentura ANSA.

14:22 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Česká republika by neměla kupovat vakcínu, která neprošla schválením Evropské lékové agentury," řekl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zopakoval tak, že neplánuje očkovat dávkami z Ruska a Číny, které tyto certifikáty zatím nemají. "Pokud ale ruská a čínská vakcína projdou agenturou, nemá nic proti jejich nákupu a použití," dodal Blatný.

14:16 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Je jenom otázka času, kdy v Česku nakažlivější mutace převáží," varoval dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj by k tomu mohlo dojít v řádu týdnů. "Je v našem zájmu, aby převážila co nejpozději a mezitím očkovat tak rychle, jak to bude možné," dodal Blatný.

14:13 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Jedna dávka očkování neposkytuje dostatečnou účinnost. Někteří by se mohli domnívat, že po první aplikaci dávky jsou již imunní. K tomu ale dojde až po sedmi dnech po podání druhé dávky," upřesnil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

14:11 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Přes opakovaná zjišťování se nepotvrdilo, že by nemocnice zbytečně nechávaly pacienty na JIP jenom kvůli tomu, že jsou jinak hrazeny nemocnicím. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Jednotky intenzivní péče jsou tak přetíženy, že si neumím ani představit, že by tam byli necháváni pacienti déle, než je nezbytně nutné," dodal Blatný

14:10 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Některé nemocnice jsou stále zatíženy extrémně. Kapacita rezervních lůžek je dostatečná, různí se ale v krajích, což bude vyřešeno transportem," sdělil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Lze konstatovat, že počet nemocných v nemocnicích neumožňuje plošné obnovení plánované péče," dodal ministr.

14:09

Národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý dnes oznámil, že činnost polní nemocnice v Praze bude kvůli nedostatku personálu ukončena. Je podle něj neúčelná. Polní nemocnice v Brně bude prozatím podle Černého pokračovat. "Nejvíce zatížená nemocnice je dnes Fakultní nemocnice v Hradci Králové," doplnil Černý.

14:03 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"V současné chvíli je proočkováno 2,5 procenta populace, to zpomaluje kvůli nedostatku vakcín v Evropě," sdělil dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

13:58

Nová mutace viru by mohla podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška zvýšit reprodukční číslo 1,4 krát, tedy například z 0,8 na 1,1. "Znamená to rychlejší šíření v populaci a větší riziko pro nemocnice," sdělil Dušek.

Světlem na konci tunelu je podle něj jednoznačně očkování. Nyní je naočkováno přes 250 tisíc lidí. "V tuto chvíli dostalo první dávku 39 procent zdravotníků," dodal Dušek.

13:50

"Do nemocnic by mělo v následujím týdnu proudit okolo 400 až 500 nových pacientů denně. To není pozitivní zpráva, ale tyto predikce se bohužel začínají naplňovat," sdělil na dnešní tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Pacientů na jednotkách intenzivní péče je podle něj dnes okolo 1000, na umělé plicní ventilaci je z nich přibližně 500. "Pro obnovení elektivní péče je nutná hodnota méně než 500 na JIP, což je polovina současného stavu. Stále vysoká zátěž nemocnic neumožňuje žádné experimetnty," dodal Dušek. Při vývoji podle vysoce pozitivního scénáře by počet hospitalizovaných podle Duška mohl klesnout nejdříve po 7. únoru.

13:45

"Česká republika provede 50 až 60 tisíc testů. V přepočtu na sto tisíc obyvatel bylo Česko ve třetím lednovém týdnu při takovém počtu provedených testů v Evropě nadprůměrné," uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

13:42

"Zpomalování šíření se zastavilo, epidemie stagnuje, ale bohužel na poměrně vysokých hodnotách všech ukazatelů a vysokých počtech pacientů v nemocnicích," sdělil dnes ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. "Tomu také odpovídá reprodukční číslo R, které má nyní hodnotu kolem jedné celé," dodal.

13:40 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Britská mutace byla odhalena v sedmi krajích, zatím jde o jednotky případů. K předvčerejšímu večeru byl údaj ze 350 sebraných vzorků 13 případů. Pokud je podezření, že konkrétní nakažený má britskou mutaci, má při trasování prioritu," sdělil dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

13:39 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Zařízení sociálních služeb zaznamenala navýšení koronavirové nákazy. "Apelujeme především na zaměstnance domovů seniorů, aby se nechali očkovat. Právě přes zaměstnance se do těchto. zařízení dostává nákaza nejčastěji," řekl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Dodal, že klienti domovů seniorů zájmem o očkování násobně převyšují samotné zaměstnance.

13:34

Evropská komise zveřejnila smlouvu o nákupu vakcín od firmy AstraZeneca. Většina klíčových pasáží o cenách a termínech dodávek byla ale začerněna.

13:32 Jarmila Rážová.

"Česká republika i přes komunitní přenos viru stále zvládá vytrasovat 85 procent pozitivních a 93 procent rizikových kontaktů do 24 hodin," sdělila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Jako užitečný nástroj se podle Rážové ukazuje sebereportování.

13:30 Jarmila Rážová.

"V posledních třech dnech stoupá pozitivita PCR testů, včera to bylo 27,5 procenta. Naopak pozitivita antigenních testů v posledních třech dnech klesá, pohybuje se kolem 4 procent," popsala na dnešní tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová. Nejvíce nově nakažených podle Rážové přibývá v zařízeních sociálních služeb, zdravotnických zařízeních a školách.

13:28 Jarmila Rážová.

"Nejvyšší výskyt nových případů na 100 tisíc obyvatel má Karlovarský kraj. Dále následují kraje Královéhradecký a Pardubický," řekla dnes hlavní hygienička Jarmila Rážová. "V posledních dvou týdnech pozorujeme určitou míru stagnace v brzdění vývoje epidemie," dodala na dnešní tiskové konferenci Rážová.

13:12

Ošetřovné se při uzavření škol kvůli koronaviru nebude započítávat do příjmu při posuzování nároku na dávky, aby o ně lidé nepřišli. Příjemci přídavků na děti nebo příspěvků na bydlení tak o ně neměli být připraveny. Změnu přináší novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Novela nabude účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů.

13:11

Američané vystupující proti vakcínám běžně šíří na sociálních sítích fotografie a videa, které varují před nebezpečím očkování proti koronaviru. Některé nové záběry se zaměřují na vakcíny vyrobené na Západě - zpochybňují jejich testování i výrobu. Co ale možná řada lidí neví, je, že tato dezinformační videa vznikla v Číně. V první zemi, kde se koronavirus objevil.

13:09

Ministerstvo zdravotnictví má podle dnešního rozhodnutí pražského městského soudu pravomoc nařizovat plošné nošení roušek i v nouzovém stavu. O usnesení informoval server Česká justice. Soud odmítl žalobu, která požadovala zrušení tohoto opatření pro nezákonnost. Zároveň podle serveru uvedl, že opatření ministerstva ohledně nošení roušek není razantním zásahem do práv a svobod jednotlivců.

13:00

V Ústeckém kraji bylo k dnešnímu dni podáno zhruba 8700 dávek vakcíny proti koronaviru, někteří očkovaní dostali již druhou dávku. Kraj přenechal 1000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech Praze, za to ale má příští týden dorazit vyšší počet dávek vakcíny Moderna. Na tiskové konferenci to dnes řekli hejtman Jan Schiller (ANO) a hlavní hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková.

13:00

Královéhradecký kraj má nový mezitýdenní páteční rekord v počtu úmrtí lidí s covidem-19, k dnešnímu dopoledni jich za sedm dní přibylo 101. Dosavadní mezitýdenní páteční rekord v kraji byl z 13. listopadu, kdy k tomuto datu za sedm dnů přibylo rovných sto zemřelých. Nejvíce úmrtí za týden, 35, má ze všech pěti okresů v kraji, Trutnovsko, kde se nákaza šíří nejrychleji ze všech regionů ČR. Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové k 09:00.

12:40

V lyžařských střediscích v ČR od soboty nepojedou ani vleky, které dosud mohly převážel aspoň pěší turisty a běžkaře, a někteří provozovatelé se kvůli tomu obávají přílišného množství lidí na svazích. Nával turistů čekají i se začátkem jarních prázdnin. Kapacity ani pravomoci vyhánět je ze sjezdovek ale nemají. Sdělili to provozovatelé skiareálů. Lidé podle nich mohou sjezdovky zničit nebo se na nich zranit. Strach mají i z nepořádku a nedodržování vládních nařízení. Příjezd lidí do skiareálů vláda v rámci protikoronavirových opatření nezakázala.

"Nebudeme suplovat práci policie, honit někoho po kopci a vyhánět ho. Musí si to zabezpečit stát a ne my, není to v naší pravomoci," uvedla mluvčí největšího krušnohorského lyžařského areálu Klínovec Hana Hoffmanová.

12:39

Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru a souvisejícími vládními opatření, kteří se chystají podat žádost o dotaci z programů COVID nájemné nebo COVID gastro uzavřené provozovny musejí v noci počítat s plánovanou odstávkou, která se uskuteční od půlnoci do sobotních 06:00. Ministerstvo průmyslu a obchodu to uvedlo na svém webu.

12:38

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů z takzvané chytré karantény 4499 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Oproti předchozímu týdnu bylo nových případů méně o 1240, minulý pátek týdenní nárůst představoval 5739 nově evidovaných nakažených. Vyplývá to z informací, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:37

Ministerstvo průmyslu a obchodu znovu posunulo začátek příjmu žádostí do třetí výzvy programu COVID nájemné, spustí ho 5. února. Resort to uvedl na svém webu. Příjem žádostí do třetí výzvy měl původně začít 22. ledna, termín ministerstvo posouvá v návaznosti na prodlužování druhé výzvy. K té se mohou podnikatelé hlásit do 4. února.

Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními budou moci v rámci třetí výzvy COVID nájemné žádat o příspěvek na komerční nájem za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Dotace bude znovu činit 50 procent. Na pomoc jsou připraveny tři miliardy korun.

12:31

O nesrozumitelném chování vlády a chybějícím logickém odůvodnění zvolených kroků mluví opoziční politici v souvislosti s nově představenými opatřeními vlády. Předseda ODS Petr Fiala pochybuje, že nová opatření proti šíření covidu-19 mohou přinést řešení situace. Šéf Pirátů Ivan Bartoš ocenil, že kabinet přestal podceňovat situaci. Oba apelují na kompenzace pro zasažené provozy i na to, aby se zlepšila organizace očkování.

12:29

Maďarské regulační úřady schválily k použití vakcínu proti covidu-19 od čínského výrobce Sinopharm, informovala s odvoláním na vládu agentura Reuters.

12:23

Zpřísnění koronavirových opatření zastaví od soboty nejen lanovky v lyžařských střediscích v Libereckém kraji, ale i kabinovou lanovku na Ještěd.

12:19

V hradeckém kraji za týden přibylo rekordních 101 úmrtí lidí s covidem. Na Trutnovsku,kde se šíří nákaza nejrychleji,jich přibylo 35, nejvíce v kraji.

12:14

V Moravskoslezském kraji přibylo za čtvrtek 642 nakažených koronavirem. Je to podobný nárůst jako ve středu, kdy bylo v kraji potvrzeno 657 případů nákazy. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

"Zatím z pohledu nově nakažených platí v našem kraji trend mírného poklesu. Nemocnice jsou také ve stabilizovaném stavu. Probíhá očkování, prioritně druhé v pořadí. Musely se upravovat rezervace pro seniory starší 80 let a primární péči," uvedl Vondrák. Kraj už dříve informoval o tom, že obdrží asi o 30 procent méně vakcín, než čekal. Na následujících sedm dní je očkovací kapacita využita na 42,49 procenta.

11:49

Hlášené případy úmrtí po podání vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nesouvisejí s očkovací látkou, uvedla unijní léková agentura EMA. Neeviduje ani nové vedlejší účinky.

11:56

V Moravskoslezském kraji přibylo 642 nakažených koronavirem. Je to podobné jako ve středu. Situace v nemocnicích je podle hejtmana stabilizovaná.

11:40

Počet pacientů s koronavirem se ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje za uplynulý týden snížil o 78. V nemocnicích leží 242 pacientů s covidem, minulý pátek jich bylo 320. Zlínská nemocnice v týdnu zrušila dvě covidové stanice, počet stanic se tak snížil z osmi na šest, ubylo 50 standardních lůžek, řekl v pátek mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

11:10

Největší lyžařský areál v Krušných horách Klínovec nebude lidi vybízet k odchodu ze svahů. Podle mluvčí Hany Hoffmanové skiareál nehodlá suplovat práci policie ani vlády, nemá k tomu dostatečné kapacity. Areál by ani nebylo možné celý oplotit. Vedení areálu se obává s příchodem jarních prázdnin velkého přílivu turistů a s tím i většího nepořádku na svazích, dodala.

10:55

Na pražském Karlově mostě jsou od noci zaparkovaná tři vozidla - dva osobní automobily a jedna dodávka. Nápis na dodávce odkazuje na webové stránky sorryvlado.cz, jejichž autoři vyjadřují nesouhlas s "papalášstvím vlády" a s neustálým zpřísňováním opatření pro běžné občany. Detaily protestu chtějí zveřejnit večer. Server iDNES.cz uvedl, že podle registru domén má stránku zaregistrovanou Spolek rozhořčených občanů, který si založil youtuber Mike Pán. Případem se zabývá městská policie i další úřady. Strážníci ráno nasadili vozidlům takzvané botičky, k nařízení odtahu nemají zákonné oprávnění, sdělila ČTK mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

10:54

Nemocnice Královéhradeckého kraje dnes začaly druhé kolo očkování proti koronaviru. Krajské nemocnice aplikovaly od pátku 8. ledna, kdy zahájily očkování, 5633 očkovacích dávek. Řekla to mluvčí krajských nemocnice Lucie Chytilová. Přeočkování zahájila před týdnem Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, která začala v kraji očkovat jako první, a to v sobotu 2. ledna. V kraji očkuje kromě krajských nemocnic a hradecké FN také soukromá nemocnice ve Vrchlabí. Vrchlabská nemocnice má v plánu zahájit přeočkování v pondělí 1. února.

10:54

Armáda bude pokračovat v pomoci personálu s péčí o pacienty Nemocnice Havlíčkův Brod do 8. února. Původně měli vojáci odejít na konci měsíce. Pomáhat budou nejen na odděleních pro pacienty s covidem-19. Řekla to v pátek mluvčí nemocnice Petra Černo. Na odděleních havlíčkobrodské nemocnice pomáhají vojáci od 8. ledna.

10:30

Správa státních hmotných rezerv bude zřejmě moci nakupovat ochranné prostředky proti koronaviru v případě nutnosti bez zadávacího řízení. Umožňuje jí to novela o zadávání veřejných zakázek, kterou v pátek ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila sněmovna. Výjimka, kterou musí ještě schválit Senát, má platit jen šest měsíců po vyhlášení ve sbírce. Novelu ve sněmovně předložila již loni v červnu skupina čtyř poslanců z KSČM, hnutí ANO, SPD a ČSSD. Jeden z předkladatelů, Radek Koten (SPD), svůj podpis posléze odvolal.

10:14

Vládní rozhodnutí o pokračující uzávěře lyžařských areálů a zastavení zbývajících lanovek, které sloužily pro pěší, je podle Asociace horských středisek (AHS) politické, nikoli odborné. Vláda by tak měla jasně říct, jakým způsobem má v plánu zachránit celé toto odvětví, ve kterém pracují desítky tisíc lidí.

10:10

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 6364 nakažených. Je to téměř o 170 případů méně než za předešlý týden. Nyní je zde 12 719 nakažených.

10:00

Úřad vlády vydá do půlky února na sociálních sítích sérii videí o očkování proti covidu. Odborníci i zástupci vlády v nich mají vyvracet dezinformace.

09:53

Doktoři oslovení redakcí Aktuálně.cz si stěžují na špatný přístup vlády a ministerstva zdravotnictví, velmi slabou informovanost a chaos:

09:42

V Pardubickém kraji za týden přibylo 2708 nových případů. Předminulý týden stoupl počet nákaz o 2940. Od jara se covid v kraji prokázal u 51 876 lidí.

09:37

Za týden přibylo v Karlovarském kraji rekordních 2954 koronavirových nákaz. Počet nových případů roste, zejména na Sokolovsku a Chebsku.

09:37

Za poslední týden potvrdily testy v Libereckém kraji covid u 2396 lidí, to je nejméně od začátku roku. Nákazu už prodělala více než desetina obyvatel.

09:35

V Praze přibylo ve čtvrtek 810 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to sice méně než v předchozích dvou dnech, ale o 151 víc než o týden dřív. Epidemie v hlavním městě již několik dní v mezitýdenním srovnání sílí. Z údajů na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že zdravotníci podali v Praze od konce prosince celkem 66 572 dávek vakcíny proti koronaviru, to je nejvíc ze všech krajů a víc než čtvrtina z celkového počtu všech očkování v Česku. Druhou dávku dostalo necelých 9500 lidí, kteří tímto očkování dokončili.

09:20

Na Vysočině se covid-19 v posledním týdnu potvrdil u 1920 lidí, počet mírně stoupl. Zemřelo 38 nakažených lidí, o týden dříve bylo 49 úmrtí.

09:14

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 2827 případů koronaviru, mírně více než za předchozí týden. Zemřelo 46 lidí, o týden dřív bylo 43 úmrtí.

09:12

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 2042 případů covidu, o 347 méně než předchozí týden. V kraji je od začátku epidemie 63 182 nakažených.

09:10

Povinné testování pendlerů na koronavirus při cestách do Rakouska, které mělo začít v pondělí 1. února, se zatím odkládá. Na twitteru to v pátek uvedlo ministerstvo zahraničí. Podmínky tedy zůstávají stejné jako dosud, Češi pravidelně dojíždějící do práce či školy nemusí předkládat testy. Jednání na toto téma budou pokračovat.

09:04

Epidemie nemoci covid v Olomouckém kraji podle posledních dat slábne. Za uplynulý týden přibylo 2507 nákaz, přírůstek je nižší než předchozí týden.

09:03

Za poslední tři dny klesl počet hospitalizovaných s covidem z 6276 na 5856. Blatný uvádí, že pokles hospitalizací je klíčový pro diskusi o opatřeních.

08:54

Maďarsko zvažuje nákup vakcín proti covidu-19 od čínského výrobce, řekl to maďarský premiér Viktor Orbán. Dohodu může země uzavřít v následujících dnech, píší maďarská média.

08:37

Farmaceutická firma AstraZeneca zatím neposkytla žádné přesvědčivé vysvětlení, proč nemůže v prvním čtvrtletí dodat zemím Evropské unie slíbený počet dávek vakcíny proti covidu-19. V rozhovoru se stanicí Deutschlandfunk to v pátek řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Smlouva s britsko-švédskou společností podle ní obsahuje závazné objednávky.

08:16

Počty případů nemoci covid-19 rostou v celé EU, stejně tak i počet úmrtí lidí nakažených novým typem koronaviru. Podle počtu nakažených za posledních 14 dní je situace nejhorší v Portugalsku (1429 případů na 100 000 obyvatel) a Španělsku (1026), ČR je s více než 981 případy třetí. Nejvíce mrtvých na obyvatele - zhruba 248 mrtvých na 100 000 - vykazuje Portugalsko, druhé je Slovinsko (209), ČR je s asi 205 mrtvými třetí.

08:06

Počet zemřelých lidí s nemocí covid-19 od začátku epidemie v Česku ve čtvrtek přesáhl 16 000. Nově nakažených koronavirem ve čtvrtek přibylo 7937, což je zhruba o čtyři stovky více než před týdnem. Dále však klesal počet hospitalizovaných. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:05

Mutace jsou nakažlivější, musíme se víc omezit a vyměnit roušky za respirátor, Blatný je nejlepší ministr, kterého jsme za pandemii měli, říká Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEMu:

07:13

Index rizika protiepidemického systému PES je i dnes stále na čtvrtém stupni s 68 body. Mírně stouplo tzv. reprodukční číslo, ale dál je pod hodnotou jedna. To znamená, že jeden pozitivně testovaný nakazí koronavirem v průměru méně než jednoho dalšího člověka. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci, dnes stouplo ze čtvrtečních 0,96 na zhruba 0,99. Ostatní tři ukazatele, kterými se kromě reprodukčního čísla řídí výpočet indexu PES, ale klesly. Oproti čtvrtku se snížil průměr počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

07:03

V Německu ve čtvrtek přibylo 14 022 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 839 lidí. Nových případů infekce na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní je druhý den v řadě méně než 100, ve čtvrtek klesl tento ukazatel pod stovku poprvé od konce října.

06:58

Americká společnost Novavax oznámila, že její vakcína proti covidu-19 má podle klinických testů provedených v Británii účinnost 89,3 procenta.  Firma uvedla, že proti nakažlivější nové variantě koronaviru, která byla poprvé odhalena v Británii, její očkovací látka chrání s účinností 85,6 procenta, a podtrhla, že efektivita přípravku byla zkoumána v době, kdy se v zemi tato varianta již mohutně šířila.

Třetí fáze klinických testů se v Británii podle Novavaxu zúčastnilo 15 tisíc dobrovolníků ve věku 18 až 84 let, 27 procent z nich bylo starších 65 let. Prvotní zhodnocení účinnosti se zakládá na 62 případech covidu-19, které se mezi dobrovolníky vyskytly. Ve skupině osob, které dostaly placebo, se nakazilo 56 lidí, šest případů bylo pozorováno ve skupině očkované účinnou látkou. Za více než polovinou případů covidu-19 zaznamenaných v obou skupinách stála takzvaná britská varianta koronaviru.

22:44

Vláda zakázala s platností od soboty 30. ledna prodej na tržištích, ve stáncích a v nejrůznějších mobilních zařízeních i pochůzkový a podomní prodej. Zákaz se nevztahuje na pojízdné prodejny zajišťující prodej potravin a drogistického zboží v obcích, kde není možno toto zboží zakoupit v jiné provozovně, uvádí opatření zveřejněné dnes na webu vlády.

22:31 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného bodové skóre systému PES není v současnosti pro další vývoj protiepidemických opatření relevantní. Diskuse o nastavení jednotlivých stupňů epidemického rizika podle něj bude možná až poté, co se podaří snížit v současnosti vysoké počty nakažených covidem v nemocnicích.

22:28

Iniciativa Chcípl PES vyzvala občany, kteří nesouhlasí s vládními protiepidemickými opatřeními, aby v pátek přijeli do Prahy. Kolem 15:00 chce zorganizovat protest, podrobnosti oznámí o hodinu dříve na sociálních sítích. Zástupci iniciativy Jiří Janeček a Jakub Olbert to dnes řekli v přímém přenosu na facebooku. Dodali, že chtějí zablokovat některé vládní budovy.

"Bude to prostě protest, samozřejmě nenásilný, v rámci zákona. Budeme blokovat nějaké vládní budovy," řekl ČTK Janeček z pivovaru Malý Janek, který v minulosti působil také jako poslanec ODS.

21:53

Podezření na britskou variantu koronaviru v Česku je u 355 případů, 13 z nich bylo potvrzeno takzvanou sekvenací. Zatím jsou to podle ministra Blatného jednotlivé případy.

21:36

Policie podle Hamáčka nebude omezovat jednodenní výlety na hory, například tak, že by zřídila kontrolní stanoviště u horských středisek.

21:00 Karel Havlíček (ANO)

Respirátory nebudou povinné, budou doporučené, uvedl Havlíček po jednání vlády. Stát nechce stanovovat jejich maximální cenu, doplnil.

21:00 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Změny v restrikcích se týkají i setkávání uvnitř domácností. V domácnostech by se mimo těch, kdo v nich žijí, neměl setkávat nikdo další, pokud to není nezbytně nutné. Uvedl to ministr zdravotnictví Blatný.

20:56 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Jednáme s ministerstvem školství o tom, že by to v budoucnosti mohla být varianta testování školáků," reagoval Blatný na dotaz ohledně takzvaných žvýkacích testů. Nyní ale nejsou příliš aktuálním tématem, při současné epidemiologické situaci není podle Blatného návrat žáků do škol zatím možný.

20:53 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ve chvíli, kdy dojde ke snížení počtu lidí v nemocnicích na číslo kolem čtyř tisíc, představí Blatný novou tabulku PES. Zatím ji pozdrží, je totiž možné, že bude nutné ji vzhledem k nové mutaci ještě konzultovat s odborníky.

20:49 Jan Hamáček

Kabinet nestanovil vzdálenost, do níž se lze kvůli covidu vzdálit z bydliště. Hamáček nevyloučil, že by to mohlo v budoucnu platit pro okresy či kraje. "Omezení pohybu v rámci kraje nebo okresu je asi nejtvrdší variantou," řekl Hamáček.

20:45

Lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Využívat je budou smět jen složky integrovaného záchranného systému, rozhodla vláda. Na tiskové konferenci po jejím mimořádném jednání to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kabinet neurčil termín, od kdy skiareály budou moci obnovit provoz. Pravděpodobně to nebude příští týden.

20:45 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (ANO) řekl, že by se neměly setkávat rodiny, které spolu běžně nežijí. "Je třeba dát důraz na to, aby minimalizace těch vzájemných kontaktů byla," uvedl. Žádoucí také nejsou cesty na velké vzdálenosti.

20:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Když to půde dobře, dá se předpokládat pokles tisíc až dva tisíce týdně hospitalizovaných v nemocnicích," řekl Blatný. Opatření v současné podobě by tak měla podle něj zůstat přibližně dva až tři týdny.

20:42 Jan Hamáček

Policie bude kontrolovat dodržování opatření proti covidu-19. Má podle Hamáčka ale omezené kapacity. Nebude chodit dům od domu, zaměří se na excesy.

20:32 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

V České republice podle ministra Blatného neprobíhá komunitní šíření nové mutace. "Musíme se ale připravit na to, že k rychlejšímu šíření dojde dříve, než skutečně bude probíhat. Musíme na to reagovat zavčas. Je to hlavní důvod, proč byla přijata nová opatření. Proto také doporučujeme používání respirátorů FFP2," řekl Blatný.

20:28 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"V České republice dále platí doporučení očkování po 28 dnech," řekl Blatný. Reagoval tak na pokyn Evropské lékové agentury, která doporučuje očkování vakcíny od firmy Pfizer/BioNTech po 21 dnech. Odůvodňuje to daty z jiných států, které postupují obdobně.

20:26 Karel Havlíček (ANO)

V autoškolách budou muset učitelé i žáci využívat nově respirátory třídy FFP2. Dále se ale budou moci řidičské lekce konat, řekl ministr Havlíček.

20:17 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Kabinet ve čtvrtek v rámci opatření obnovil zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče. Po jednání kabinetu to novinářům řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V pravidlech zůstaly některé výjimky, dál je možná například přítomnost třetí osoby při porodu, návštěva u osob s omezenou svéprávností či u dětských pacientů, doplnil Blatný.

20:15 Karel Havlíček (ANO)

"Nechceme dělat další restrikce v maloobchodu nebo průmyslu. Musíme ale zajistit, aby se všechna opatření dodržovala. Malou restrikci jsme udělali v rámci skiareálů. Musíme se jim omluvit, bohužel situace se nevyvíjí dobře a to, co se ještě v pondělí zdálo jako diskutovatelné, tak během týdne padlo. Nyní nemůžeme říci, kdy bude možné skiareály pustit. Je nereálné, aby se pustily během příštího týdne, ale nemyslím si, že by byla sezóna ztracená," řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

20:12 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Během dneška také došlo k dohodě mezi kraji, že pomohou Praze a Jihočeskému kraji, abychom vyřešili omezené dodávky od firmy Pfizer," řekl Blatný. Praha a Jihočeský kraj tak budou moci doočkovat druhou dávku, na kterou už by jinak neměly dostatek vakcíny. Výměnou dají své zásoby od firmy Moderna.

20:10 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Lidé se od pátku budou moci nechat zdarma testovat na covid-19 každé tři dny. V mimořádném opatření to uvedlo ministerstvo zdravotnictví, po jednání vlády to pak novinářům řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nyní na antigenní test zájemci mohou po pěti dnech. Ministerstvo v opatření píše, že chce umožnit častější testování veřejnosti především kvůli výskytu nových mutací koronaviru, které jsou nakažlivější než původní varianta, pomoci chce také pendlerům.

20:08 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda neprojednala upravenou tabulku systému PES. "Skóre epidemického systému je jen jedním z parametrů, v současné době je nutné se zaměřit na faktor zatížení nemocnic," řekl Blatný. 

20:06 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"V posledních dnech se zlepšení i přes opatření zastavilo," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Reprodukční číslo kolem jedné znamená, že se brždění zastavilo. Takto není situace udržitelná. Nemocnice už tak jsou na hranici kapacit a nemůžeme si další nápor na ně dovolit," dodal.

20:05 Jan Hamáček

Hamáček doporučil, aby lidé při návštěvách seniorních příbuzných nosili respirátory. "Prosím všechny, aby nařízení respektovali, abychom už nemuseli zpřísňovat a abychom to společně zvládli," dodal.

20:03 Jan Hamáček

Vláda omezuje činnost horských středisek. "Fungovat budou pouze vleky a dráhy používané k dopravní obslužnosti," řekl Hamáček. Ubytovací služby na služební cesty budou uskutečnitelné pouze pro toho, kdo na ni jede a bude potřebovat potvrzení od zaměstnavatele, uvedl Hamáček. 

20:02 Jan Hamáček

Lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, pobývat v nich mají pouze členové jedné domácnosti, řekl vicepremiér Hamáček.

20:00 Jan Hamáček

"Je tu fenomén takzvaného britského viru, který je nevyzpytatelný a ty zkušenosti z Británie dobré nejsou," řekl Hamáček.

19:59 Jan Hamáček

"V minulých dnech a týdnech byl vývoj uspokojivý, všichni jsme věřili, že se blížíme k bodu, kdy přijdou na program otázky spojené s uvolňováním. Bohužel v posledních dnech začala epidemie stagnovat, některá čísla začala dokonce růst. Nemůžeme dovolit si ji nyní podcenit," řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

"Loni na jaře jsme neměli v nemocnicích nikoho a díky razantním krokům jsme to zvládli," uvedl Hamáček. Podobná situace byla podle něj i na začátku podzimní druhé vlny. Totéž však už neplatilo na přelomu roku a nyní začal denní počet odhalených případů mírně stoupat ve chvíli, kdy jsou nemocnice přeplněné. "Nemůžeme si dovolit situaci podcenit, jsme asi v nejsložitější situaci za poslední dobu z hlediska startovacích kapacit," uvedl.

19:24

Očkovaní mají dostat druhou dávku vakcíny od Pfizer/BioNTech podle Evropské lékové agentury po 21 dnech, uvedl Státní úřad pro kontrolu léčiv. Pozdější podání by mohlo snížit účinnost.

19:21

Na polní očkovací stanici se ve středu odpoledne proměnil zasněžený úsek rychlostní silnice na jihozápadě amerického státu Oregon. Ve sněhové bouři tam uvízl tým, který se vracel z očkovacího dne v městečku Cave Junction a měl u sebe ještě šest dávek vakcíny. Kvůli zdržení hrozilo, že by se dávky musely vyhodit, a tak je personál na místě aplikoval šťastným zájemcům.

"Když pracovníci a dobrovolníci úřadu pro veřejné zdraví okresu Josephine County (JCPH) ve čtvrtek odpoledne (ve středu) dokončili svou hromadnou vakcinační akci na střední škole Illinois Valley High School, nikdo by netipoval, že budou na cestě zpět do Grants Pass zřizovat improvizovanou kliniku. Ale přesně to se stalo," píše na své facebookové stránce okresní úřad.

19:18 Karel Havlíček (ANO)

Evropská komise (EK) podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zvýšila limit pro veřejnou podporu v rámci koronavirové krize z 800 000 na 1,8 milionu eur (asi 46,8 mil. Kč). Pomoc bude moci pokračovat do 31. prosince, dosud se s ní počítalo do konce června. O změnách Havlíček informoval na svém Twitteru. Čeští podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií a vládními opatřeními budou moci dále čerpat státní podporu z programů COVID.

19:17

Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří před 14 dny přijeli do čínského města Wu-chan pátrat po původu onemocnění covid-19, plánuje ve městě navštívit nemocnice, virologické laboratoře a tržiště. Experti by si rovněž chtěli promluvit s některými z prvních pacientů, kteří se v prosinci 2019 novým typem koronaviru nakazili. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek WHO uvedla na Twitteru. Odborníkům pobývajícím ve Wu-chanu ve čtvrtek skončila karanténa a opustili hotel, v němž byli izolováni.

18:41

Světový turistický ruch přišel kvůli pandemickým opatřením v roce 2020 o 1,3 bilionu dolarů (bezmála 28 bilionů Kč). Informovala o tom ve čtvrtek Světová turistická organizace (UNWTO). Znamená to více než jedenáctkrát vyšší ztrátu než za světové finanční krize v roce 2009. Meziročně klesl počet příjezdů turistů o 74 procent, uvedla dále organizace, jež spadá pod OSN a sídlí v Madridu.

18:31

Na více než dvojnásobek Evropská komise zvýšila limity pomoci, kterou mohou státy Evropské unie poskytovat firmám zasaženým koronavirovými omezeními. Maximální částka na jednu společnost bude nově 1,8 milionu eur (asi 47 milionů korun). Mimořádná pravidla, která měla původně platit do poloviny roku, se prodlužují do jeho konce, oznámila dnes komise v tiskové zprávě.

18:17

Brusel reaguje na fakt, že firmy Pfizer/BioNTech a AstraZeneca snížily proti původní dohodě počet vakcín pro členské země:

17:23

Získávat z lahvičky šest místo pěti dávek vakcíny společností Pfizer a BioNTech se zdálo jako skvělá příležitost, jak v Evropské unii rychleji naočkovat větší část populace. Nyní ale výrobce dodávky omezuje a argumentuje i tím, že smlouvy hovoří o dávkách, nikoli vakcínách. Nápad se tak EU v době nedostatečných výrobních kapacit vymstil, protože místo dvaceti procent navíc je nakonec látky méně, ne všem se totiž daří šestou dávku z lahvičky získat, uvádí zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn míní, že podobné jednání firem se dalo očekávat. Jiný názor má Francie, která trvá na dodávkách podle lahviček, a ne dávek. "Téma počtu dávek na jednu lahvičku pro podnikatelské subjekty nic nemění," citoval Tagesschau francouzského státního tajemníka pro evropské záležitosti Clémenta Beaunea.

17:56

Přehled nejdůležitějších událostí dne:

  • Vláda jedná o dalším zpřísnění opatření, školství se ale pravděpodobně týkat nebude. Ministr školství Robert Plaga uvedl, že by další zavírání škol považoval za krátkozraké a hloupé.
  • Pendleři budou od pondělí moci do Rakouska jen s negativním testem, který není starší 72 hodin. Zároveň se budou muset pracovníci každé dva týdny on-line registrovat. Bezplatné testování budou moci využít pendleři v Česku i v Rakousku.
  • U maturitních zkoušek se letos zruší písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků. Didaktické testy se na jaře budou konat v plánovaných termínech, na testy z jazyků bude o deset minut delší čas a na test z matematiky o 15 minut. Období školních maturit se prodlouží do 25. června, pro praktické zkoušky do 27. srpna. Praktická výuka bude možná i o letních prázdninách.
  • Vakcína Pfizer/BioNTech je podle svých výrobců účinná také proti britské a jihoafrické mutaci covidu-19, uvedly obě farmaceutické společnosti v prohlášení.
  • Po aplikaci přibližně 240 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv 198 podezření na možné nežádoucí účinky. Většinou se jedná o horečku, únavu, reakci v místě vpichu, bolest hlavy, třes či pocit na omdlení.
  • Nejpostiženějším regionem v Česku je momentálně Trutnovsko. Hygienici prověří, jestli to má souvislost s tzv. britskou mutací covidu-19.
  • Koronavirus se ve středu v Česku prokázal u 8452 lidí, nových případů je asi o 240 víc než před týdnem. Hospitalizovaných s covidem je po dvou dnech znovu méně než 6000. Index protiepidemického systému PES zůstal na 68 bodech.
17:12

Blíží se rozuzlení sporu o dodávky vakcín mezi Evropskou unií a britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca. Její šéf Pascal Soriot měl evropským úřadům slíbit, že firma zveřejní většinu textu smlouvy, na základě které EU očkování nakupuje. V prvním čtvrtletí by pak AstraZeneca měla unijním státům nakonec dodat víc než 31 milionů dávek vakcín. S odkazem na zdroje z EU o tom informuje německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

Zmenšení objemu dodávky o celých 60 procent (na zmíněných 31 milionů) oznámili farmaceuti minulý víkend. Vysvětlení, že důvodem jsou problémy s výrobou preparátu v Belgii, unijní představitelé odmítli. Konečné množství bude podle německého deníku přesto nižší než 80 milionů dávek, které byly na první měsíce letošního roku v plánu úplně původně. 

17:37

Dlouhodobě přetrvávající příznaky covidu-19, které trápí některé pacienty, vědci přirovnávají k následkům jiných virových onemocnění, eboly a horečky chikungunya. Patří mezi ně bolesti kloubů a svalů, bolest hlavy podobná migréně, problémy se zrakem a únava. Snaží se jim proto více porozumět, aby pacientům, kteří trpí i po letech, mohli účinněji pomoci, píše britský The Guardian na svém webu. 

"Je to stejné jako u covidu - jde o lidi, jejichž životy už nejsou jako dřív, kteří mluví o bolesti kloubů, únavě, kognitivních problémech a všech těch známých věcech," uvedl Danny Altmann, profesor imunologie z univerzity Imperial College London. Dodal, že i když jde o různé viry a různorodé infekce, způsobují podobné následky. Je proto podle něho zásadně důležité, aby vědci pochopili, co se děje.

17:01

Prostor pro podvádění ve statistikách opravdu není, říká anesteziolog a koordinátor péče o pacienty s covidem-19 Viktor Kubricht:

16:52

Jihomoravský kraj ve spolupráci s neziskovou organizací Podané ruce umožní pendlerům testování antigenními testy na hraničních přechodech s Rakouskem. Novinářům to ve čtvrtek řekl po zasedání krizového štábu jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Rakousko zavede od pondělí 1. února povinné testování pendlerů na koronavirus. Test nesmí být starší 72 hodin. Zároveň se budou muset pracovníci každé dva týdny on-line registrovat, uvedlo dnes české ministerstvo zahraničí.

16:39

Evropská unie by mohla zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19 do mimounijních zemí, pokud některý výrobce poruší své závazky týkající se dodávaného množství. Podle unijních činitelů s tím počítá návrh nových pravidel, který Evropská komise předloží v pátek. Brusel jím reaguje na fakt, že firmy Pfizer/BioNTech a AstraZeneca snížily proti původní dohodě počet vakcín pro členské země.

16:36

Nemocí covid-19 onemocněl po rektorovi Karlovy univerzity Tomáši Zimovi také jeden z prorektorů školy, historik Jan Royt, který Zimu zastupoval. Upozornil na to pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, který na svém facebooku vyzval k modlitbě za Karlovu univerzitu a oba její představitele. Royt je hospitalizován stejně jako Zima. "Řízením školy je pověřen prorektor Jan Škrha," řekl ve čtvrtek Petr Podzimek z tiskového oddělení školy.

16:35

Zlínský kraj chce příští týden dokončit očkování proti covidu-19 v pobytových sociálních zařízeních. Očkovat se budou také senioři starší 80 let, kteří si zamluvili termín přes centrální rezervační systém. Omezí se očkování zdravotníků, kteří však z velké části už vakcínu dostali, prioritou je soustředit se na seniory, řekl ve čtvrtek novinářům krajský koordinátor očkování Jiří Lučan.

16:22

Krajští hygienici se zabývají možností, že za alarmující epidemickou situací na Trutnovsku, by mohla být tzv. britská mutace koronaviru. Nákaza se tam šíří delší dobu nejrychleji ze všech regionu ČR. Vyplynulo to ze čtvrtečního vyjádření zástupců Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Za vážnou dnes označili epidemickou situaci v okrese ředitel hradecké KHS Ivan Kučera i hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS). Trutnovská nemocnice je na hranici své kapacity.

Podle Kučery jsou v okrese Trutnov nárůsty nemocných plošné, napříč věkovými kategoriemi i prostředími. "Situace v celém okrese Trutnov je skutečně vážná. Snažíme se hledat příčiny těchto stále se držících vysokých denních počtů nových případů. Laboratoř FN Hradec Králové nám umožňuje vyšetřovat i vzorky pro zjištění tzv. britské mutace koronaviru. Jsme sice na úplném začátku, ale již nyní se zdá, že mutovaný vir se vyskytuje v celém našem kraji. V takovém případě pak může docházet k překvapivým vyšším počtům nových případů, jak to nyní vidíme na Trutnovsku," uvedl Kučera.

16:20

Za měsíc očkování vakcínami proti covidu-19 v Česku eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) 198 podezření na možné nežádoucí účinky vakcín. Nejčastěji se jednalo o horečku, únavu, reakci v místě vpichu, bolest hlavy, třes či pocit na omdlení. SÚKL upozorňuje, že se jedná o podezření, a ne o prokázané nežádoucí účinky. Projevy, které lidé po podání vakcíny měli, nemusí s očkováním souviset. SÚKL to uvedl na svém webu. Zdravotníci už lidem podali zhruba 240 000 dávek vakcín.

15:44

Jihočeský kraj nabídne v neděli pendlerům do Rakouska test na covid. Mohou do nemocnic v Českém Krumlově, Prachaticích a Strakonicích, odpoledne a večer.

15:30

Zástupci SŠ souhlasí s oznámenými úpravami maturit a závěrečných zkoušek, podle nich jde o rozumný kompromis, který zohledňuje současnou situaci.

15:24

Česko má zájem o nákup léku proti nemoci covid-19 od americké firmy Regeneron, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jde o lék na bázi monoklonálních protilátek, který jako první v Evropské unii hodlá nasadit Německo. Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kláry Brunclíkové jde o neregistrovaný lék, který je nadějný, zatím ale nemá definitivně potvrzenou účinnost při léčbě covidu.

"Hledáme kontakt na výrobce. Máme o to zájem, budeme se snažit to nakoupit," řekl Babiš.

Podle mluvčí SÚKL může neregistrovaný lék pro použití za pandemie povolit ministerstvo zdravotnictví, jako to dříve udělalo například s experimentálním lékem Remdesivir. "Je nutno si ale uvědomit, že se sice jedná o nadějné léky, prozatím ale nemají definitivně potvrzenou účinnost při léčbě covidu-19," uvedla Brunclíková.

15:02

Německá vláda se chce do pátku dohodnout na zákazu vstupu z oblastí s nakažlivějšími mutacemi koronaviru. Dnes to před neformálním jednáním unijních ministrů vnitra prohlásil německý ministr vnitra Horst Seehofer. Česká republika sice zatím žádné zpřísnění podmínek neočekává, český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka ale řekl, že situaci vnímá vážně.

Nová opatření, o kterých se v posledních dnech spekuluje, by měla být zaměřena výhradně na země s výskytem mutací považovaných za nakažlivější a nebezpečnější. Za takové oblasti Německo považuje Británii, Irsko, Jihoafrickou republiku, Brazílii a Portugalsko, brzy by takto ale Berlín mohl označit i Dánsko s Nizozemskem.

15:04

Rakousko od pondělí 1. února zavede povinné testování pendlerů na koronavirus. Test bude zřejmě nutný dvakrát týdně, uvedlo ministerstvo zahraničí.

14:57

Nemocnice Plzeňského kraje musely omezit očkování veřejnosti první dávkou vakcíny, a nevypisují proto nové volné termíny. Důvodem je nedostatek vakcín.

14:40

Advokátní kancelář Kalabis Aulický a spol. dnes podala za skupinu senátorů návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části usnesení vlády týkající se provozu vleků a lanových drah. Senátoři žádají o přednostní projednání, uvedl advokát Martin Kalabis. S advokátní kanceláří se spojila Asociace lanové dráhy, podle které je situace kritická. Chce všemi dostupnými prostředky bojovat za umožnění pobytu veřejnosti ve skiareálech, uvedla ve středu v tiskové zprávě.

14:23

Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes varovala, že je příliš brzy na to, aby se Evropa zbavila zátěže restrikcí přijatých v boji s koronavirem. Omezení by měla být podle šéfa evropské WHO Hanse Klugeho zachována navzdory tomu, že ve většině zemí regionu se epidemická situace zlepšuje.

14:11

Německá Stálá očkovací komise (STIKO) doporučuje očkování vakcínou od firmy AstraZeneca jen pro lidi mladší 65 let. Podle německých expertů neposkytují zatím dostupné výzkumy pro starší populaci dost dat.

"Vakcína AstraZeneca by na rozdíl od mRNA vakcín (jedná se o preparáty společností Pfizer/BioNTech a Moderna, pozn. red.) měla být nabízena jen lidem mezi 18 a 64 roky," stojí v doporučení, které komise předala německému ministerstvu zdravotnictví. Informuje o tom agentura Reuters a německá DPA.

Evropská léková agentura (EMA) by o schválení vakcíny měla rozhodnout už zítra, 29. ledna.

13:45

Karlovarský kraj ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem o víkendu opět otevře mobilní odběrové místo v Pomezí nad Ohří. Hasiči zajistí jeho provoz pro pendlery v sobotu 30. a v neděli 31. ledna od 10:00 do 15:00. V pondělí 1. února bude přeshraničním pracovníkům sloužit od 04:00 do 14:00, informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

13:42

Nemocnice v Praze termíny podání první dávky očkovací látky proti covidu-19 neruší. Některé ale neplánují vypisovat termíny na začátek února.

13:01

Podle Plagy jsou ve školách už nyní přísná režimová opatření. "Není prostor pro další utahování v oblasti školství, bylo by to hloupé a krátkozraké," uvedl. Podle něj by ke snížení sociálních kontaktů mohly přispět spíš třeba firmy větší podporou práce z domova, jejíž míra v současnosti není taková, jako byla loni na jaře.

"A zároveň si myslím, že je ještě velký prostor pro firmy v průmyslu, aby antigenně testovaly zaměstnance pravidelně a taky přispěly k řešení pandemie," dodal. Zopakoval, že by uvítal, kdyby se podařilo zajistit i plošné testování žáků a studentů.

13:01

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nevidí prostor pro další zpřísnění protiepidemických opatření ve školství. Další zavírání škol by považoval za krátkozraké a hloupé, řekl dnes novinářům. Podle něj jsou školy jednou z oblastí, kde se sociální kontakty už teď omezily nejvíce. Prostor pro další zpřísňování vidí spíše ve firmách a průmyslu.

Většina žáků se už řadu týdnů učí na dálku z domova. Otevřené jsou nyní jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy. Vláda má dnes jednat o dalším zpřísňování opatření. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že příslušná ministerstva předloží své návrhy. Poukázal na to, že počty nově nakažených začaly v tomto týdnu růst, roste i počet hospitalizovaných a pacientů na jednotkách intenzivní péče.

12:17

Vakcína Pfizer/BioNTech je podle svých výrobců účinná také proti britské a jihoafrické mutaci covidu-19, uvedly obě farmaceutické společnosti v prohlášení. Zpráva se opírá o studii vědců z Texaské univerzity a z Pfizeru, zveřejněné na odborném webu bioRxiv, která ještě čeká na odbornou recenzi.

11:53

Svaz knihkupců a nakladatelů neprodlouží studentům VŠ přístup k digitálním fondům knihoven. Není v situaci, aby si to mohl dovolit, řekl jeho předseda.

11:32

Situace v zařízeních pobytových služeb sociální péče v Královéhradeckém kraji, tedy nejen těch zřizovaných krajem, je nadále vážná. Na začátku týdne bylo koronavirem zasažených 15 těchto zařízení, zhruba 27 procent z celkového počtu. Nakažených klientů bylo 7,5 procenta a pracovníků nemocných nebo v karanténě bylo devět procent, řekli pro ČTK zástupci hejtmanství.

V pondělí 4. ledna byla situace příznivější, covid byl ve 12 zařízeních, nakažených klientů 4,6 procenta a pracovníků mimo službu 5,6 procenta. Mezi pobytové sociální služby patří také domovy důchodců nebo domovy pro zdravotně postižené.

11:26

"Pozorujeme se znepokojením, že opatření v Česku jsou ovlivněná určitou 'krátkodechostí'," postěžoval si v rozhovoru pro německý deník Die Zeit Oliver Schenk, šéf úřadu saského zemského premiéra. Kritizuje tím, že Česko má v protiepidemických opatřeních malou výdrž. Zároveň Schenk ale trvá na tom, že se nesmí opakovat situace z letošního jara, kdy Česko zavřelo společnou hranici s Německem. Doplatili na to především lidé, kteří tudy pravidelně dojíždějí za prací. 

11:20

K maturitě i závěrečných zkouškám bude připuštěn každý, kdo prospěl v 1. pololetí. Od února MŠMT doporučuje zaměřit výuku jen na předměty ke zkouškám.

11:20

Závěrečné zkoušky učňů budou mít letos dvě části místo tří. Praktická zkouška bude povinná pro všechny a písemnou či ústní určí škola, řekl Plaga.

11:18

U maturitních zkoušek se letos podobně jako loni zruší písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků. Ústní zkoušky ve školách zůstanou povinné. Didaktické testy se na jaře budou konat v plánovaných termínech, na testy z jazyků bude o deset minut delší čas a na test z matematiky o 15 minut.

Období školních maturit se prodlouží do 25. června, pro praktické zkoušky do 27. srpna. Praktická výuka bude možná i o letních prázdninách. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO).

11:14

Období školních maturit se prodlouží do 25. června, pro praktické zkoušky až do 27. srpna. Praktická výuka bude moci být i o prázdninách, řekl Plaga.

11:13

Letošní maturanti, kteří pomáhali s epidemií, si budou moci neúspěšné testy opravit v červnu. Na opravu budou mít tři pokusy místo dvou, řekl Plaga

11:06

V pondělí 1. února začínají dětem z 15 okresů týdenní jarní prázdniny, v dalších týdnech se přesunou postupně do dalších regionů a celý cyklus skončí v polovině března. Letošní prázdniny, které v předchozích letech hodně rodin trávilo na horách, výrazně poznamená pandemie koronaviru a dosud nevídaná omezení možností trávení volného času a setkávání lidí. Uzavřené zůstávají tuzemské skiareály a není jasné, kdy, za jakých podmínek a zda vůbec se otevřou. Příznivci zimních sportů tak zatím mohou využívat běžky, skialpy, boby a sáně, na zamrzlých rybnících a přehradách i brusle.

10:57

Praha 9 zřídila vlastní očkovací místo, kam se budou moci zájemci objednat přes centrální registr. Provoz začne, až budou k dispozici vakcíny.

10:42

V Německu ve středu přibylo 17 553 nových případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 941 lidí. Nových případů nákazy na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní je poprvé od konce října méně než sto.

10:52

Vláda by měla podle České kardiologické společnosti upřednostnit při očkování proti nemoci covid-19 spolu se staršími lidmi také pacienty s nemocemi srdce a cév. Kardiaci patří do nejohroženější skupiny z hlediska úmrtnosti na koronavirus. Pokud se nakazí a musí do nemocnice, umírá jich deset až 15 procent, uvedla dnes kardiologická společnost v tiskové zprávě. V ČR je zhruba 800.000 kardiaků.

Podle zjištění kardiologů lidé, které jsou nakažení koronavirem a současně se léčí s nemocí srdce nebo cév, mají vysoké riziko covidových komplikací. Také smrtnost je u nich násobně vyšší než u lidí bez kardiovaskulárního onemocnění. V souvislosti s úmrtím na covid-19 jsou na tom podle předsedy kardiologické společnosti Aleše Linharta vedle kardiaků hůře jen pacienti s onkologickým onemocněním a s onemocněním plic.

10:39

"Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) svou funkci nezvládá, není krizovým manažerem. Jeho resort opouští odborníci, což je velký problém," míní šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová považuje Blatného personální politiku za naprosto nešťastnou, hlavní odpovědnost za svou vládu ale podle ní nese premiér Andrej Babiš (ANO). 

09:45

Ředitel nemocnice v Českém Krumlově skončí dnes. Očkoval příbuzné zdravotníků proti covidu. Rezignaci oznámil už dřív. Instituci bude řídit představenstvo.

09:03

Šíření koronaviru v okrese Trutnov opět zrychluje. Na Trutnovsku za sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 1025 případů nákazy.

08:58 Ilustrační foto.

V Praze ve středu přibylo 866 případů covidu, o 67 víc než o týden dřív. Zdravotníci podali skoro 63 000 dávek vakcíny proti koronaviru, nejvíc v ČR.

08:28

V Česku dosud zdravotníci podali 236 697 dávek vakcíny proti covidu, ve středu přes 11 000. Druhou dávku dostalo podle ministerstva 22 227 lidí.

08:28

Koronavirus je v Česku aktuálně prokázaný u 97 316 lidí. Podíl nakažených mezi testovanými ve středu klesl ke 28 procentům. Počet testů PCR se drží pod 30 000.

08:15

Hospitalizovaných s covidem je po dvou dnech znovu pod 6000. Počet pacientů ve vážném stavu klesl pod tisíc. Úmrtí do statistik přibylo 153 na 15 944.

08:14

V sobotu 6. února do Česka dorazí zdravotnický materiál nutný k aplikaci čínské vakcíny. Informuje o tom server iRozhlas.cz. Ministerstvo zdravotnictví podle něj od čínského výrobce objednalo dva miliony stříkaček s pevnou jehlou, které však nejsou pro vakcinaci vhodné, aplikace je mnohem bolestivější. Resort za expresní dopravu zaplatil příplatek asi tři miliony korun. 

08:10

Koronavirus se ve středu v Česku prokázal u 8452 lidí, nových případů je zhruba o 240 víc než před týdnem. V mezitýdenním srovnání přitom nakažených v posledních dvou týdnech ubývalo. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 je po dvou dnech znovu méně než 6000 a pod tisíc klesl také počet pacientů ve vážném stavu. Úmrtí za poslední den do statistik přibylo 153 na 15 944. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:22

V Peru se po třech měsících turistům opět uzavře dávné město Inků Machu Picchu. Podle agentury AFP o tom informovala vláda, která kvůli rychlejšímu šíření koronaviru nařídila obyvatelům, aby mezi 31. lednem a 14. únorem opouštěli své domovy co nejméně. Restrikce postihnou i hojně navštěvovanou památku, která byla loni zavřená sedm měsíců.

Machu Picchu
Machu Picchu | Foto: Shutterstock
07:12

Index protiepidemického systému PES je třetí den po sobě na 68 bodech. Zůstává tak už 15 dní ve čtvrtém z pěti stupňů rizika šíření epidemie koronaviru. Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu skóre, se k dnešku opět nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, zvýšilo se na 0,96. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:53

Školáci dnes dostanou své pololetní vysvědčení. V tradiční papírově podobě si ho ale ve školách vyzvednou většinou jen žáci prvních a druhých tříd a speciálních škol, kde funguje prezenční výuka. Ostatní děti, které se kvůli epidemii covidu-19 vzdělávají na dálku, obdrží výpis v elektronické podobě.

Jen výjimečně si i starší žáci mohou hodnocení vyzvednout osobně, a to při individuálních konzultacích nebo třeba na vrátnici školy. V pátek čekají školáky jednodenní pololetní prázdniny, na které v týdenních turnusech po okresech navážou prázdniny jarní.

06:37

Mexiko oznámilo za poslední den 17 944 potvrzených nákaz koronavirem a 1623 úmrtí v souvislosti s infekcí, informovala místní média. Oba údaje jsou stále velmi vysoké. V některých regionech této druhé největší latinskoamerické země jsou nemocnice na hranici kapacit lůžek intenzivní péče, například v metropoli jsou tato lůžka zaplněna z 85 procent.

Rodina v mexické metropoli postává poblíž rakve se svou zesnulou příbuznou, která zemřela na koronavirus.
Rodina v mexické metropoli postává poblíž rakve se svou zesnulou příbuznou, která zemřela na koronavirus. | Foto: Reuters
06:21

Ministr školství Robert Plaga zřejmě ve čtvrtek dopoledne oznámí své rozhodnutí o podobě maturitních a závěrečných zkoušek středoškoláků v letošním roce. Tisková konference na toto téma by měla začít na jeho úřadu v 11:00.

Plaga už na začátku týdne avizoval, že se maturity letos s ohledem na epidemii covidu-19 upraví, neměly by se ale úplně zrušit. Změny by podle něj měly zohledňovat zájem maturantů o studium na vysoké škole i jejich budoucí uplatnění v praxi.

Ministr školství ČR Robert Plaga
Ministr školství ČR Robert Plaga | Foto: ČTK
06:16 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Návrhy ministerstev zdravotnictví, vnitra a průmyslu, jak zpřísnit stávající opatření proti šíření epidemie covidu-19 a zajistit jejich lepší účinnost, projedná na čtvrtečním mimořádném zasedání vláda. Premiér Andrej Babiš po středečním jednání kabinetu řekl, že v žádném případě není prostor pro rozvolňování, návrhy resortů nechtěl předjímat.

Babiš potřebu zpřísnění opatření ve středu vysvětlil naplněností nemocnic i počty nových případů covidu-19. Občané dodržující opatření podle něj mají pocit, že se pravidla nedostatečně vymáhají, oponenti opatření je pak odmítají a nedodržují. Je podle něj nutné zvážit, jak pravidla zpřísnit či lépe vymáhat.

22:21

Portugalsko, které má zhruba deset milionů obyvatel, zaznamenalo za posledních 24 hodin 15 073 nových případů nákazy koronavirem a rekordní denní přírůstek 293 mrtvých s covidem-19. Celkem se v zemi infekce potvrdila už u více než 668 000 lidí. S covidem-19 zemřelo 11 305 nakažených. Dvě třetiny lůžek na jednotkách intenzivní péče jsou nyní obsazeny pacienty s covidem-19.

22:20

Portugalsko zvažuje, že kvůli přeplněným nemocnicím a problémy s distribucí kyslíku nemocným s covidem-19 požádá oficiálně o pomoc další členské země Evropské unie. Informovala o tom dnes agentura DPA. Německo už do země vyslalo vojenské lékaře, kteří mají zjistit, zda by mohli pomoci. Ve hře je i vybudování německé polní nemocnice.

22:20

Francie dnes ohlásila téměř 27 000 nově nakažených koronavirem. Podle agentury Reuters se jedná o nejvyšší denní nárůst od poloviny listopadu, kdy se země nacházela ve druhé uzávěře. Zároveň jde podle agentury o náznak, že dosavadní opatření proti šíření nákazy nejsou dostatečná. V zemi s 67 miliony obyvatel se k dnešnímu dni nakazilo koronavirem už přes 3,1 milionu lidí. Z nich 74 456 komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo.

22:19

Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes nepodařilo vyřešit. Společnost podle unijní exekutivy stále neobjasnila, proč dostanou členské země v prvním čtvrtletí jen malou část slíbených dávek. Zatímco AstraZeneca tvrdí, že kontrakt nezaručuje unijním zemím právo na požadované množství, Brusel zesílil tlak a chce, aby firma nahradila výpadek produkce v EU vakcínami vyráběnými v Británii.

22:18

Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru, rozhodnutí by mohlo padnout již v pátek. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informoval magazín Der Spiegel. Za oblasti s výskytem koronavirových mutací zatím Německo považuje Británii, Irsko, Jihoafrickou republiku, Brazílii a Portugalsko, brzy by takto ale Berlín mohl označit i Dánsko s Nizozemskem.

21:23 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Plno expertů přece na konci srpna říkalo, že vir zeslábl. Dnes vidíme opak, že koronavirus skutečně zabíjí," obhajoval dnes premiér Andrej Babiš (ANO) své výroky o strašení covidem ze srpna 2020.

Na otázku, zda v současné situaci jeho vláda neselhává, premiér sdělil: "To, co se u nás děje, je absolutně bezprecedentní, vydáváme ze sebe maximální energii, pracujeme 7 dní v týdnu. Ať to voliči posoudí sami v říjnu u voleb."

21:20

Od čtvrtka začne Izrael očkovat proti covidu-19 občany starší 35 let. O dalším snížení věkové hranice, při níž vzniká nárok na očkování, dnes rozhodlo izraelské ministerstvo zdravotnictví. V tuto chvíli země očkuje Izraelce starší 40 let. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel.

21:15 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Máme signály, že se zneužívá ubytování pro služební cesty. Není možné, aby lidé toto zneužívali, jezdili lyžovat a tvářili se, že jsou na služební cestě. Řeší to pan ministr Havlíček a měl by přijít s nějakým návrhem řešení," sdělil dnes po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO).

21:11 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Musíme neustále přesvědčovat lidi, že koronavirus není jen chřipečka. Je to i s novými mutacemi na kontinentě dost nebezpečná nákaza. měli bychom se vrátit k solidaritě i odpovědnosti, jakou jsme měli na jaře. To se bohužel neděje," apeloval dnes premiér Andrej Babiš (ANO). "Úmrtnost je meziročně podstatně vyšší, covid je zabiják a je potřeba o tom mluvit," řekl premiér.

21:08 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Některá vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného v minulých dnech opravdu nebyla na místě. Je potřeba, aby ta komunikace byla lepší. Pan ministr není mediálně zkušený, debaty o počtu zemřelých jsou absolutně nevhodné," konstatoval dnes premiér Andrej Babiš (ANO). Na otázku, zda má Blatný premiérovu plnou důvěru ale dnes Babiš přímo neodpověděl.

21:06 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Čísla už dva dny stoupají, i hospitalizace v nemocnici, stále máme velký počet nakažených seniorů nad 75 let. O novém PES jsme moc nediskutovali. Vypadá to, že dosavadní opatření nefungují dostatečně dobře, a musíme na to reagovat," řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO).

21:05 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Ruská vakcína Sputnik ani nepodala žádost na Evropskou lékovou agenturu. My za Česko preferujeme vakcíny shcválené právě přes EU, přes ní máme nasmlouváno pět různých dodavatelů vakcín," sdělil dnes premiér Andrej Babiš (ANO). "Samozřejmě ale sledujeme pečlivě vývoj v Maďarsku nebo Srbsku, kde Sputnikem očkovat nejspíše budou," doplnil Babiš.

20:55 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Očkování se pozastavovat nebude, omlouvám se, pokud dnes došklo k mediálnímu nerozumění. Ministerstvo sice v dobré vůli doporučilo pozastavení očkování, ale myslím, že to bylo zbytečné. je potřeba, aby si očkování řídila jednotlivá očkovací místa podle sebe. Myslím, že všichni umíme počítat," řekl dnes premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mrzí mě to a omlouvám se těm seniorům, kterým byla zrušena rezervace, protože si to očkovací místa nepohlídala. To by se samozřejmě nemělo pakovat, protože to je problém. Tam, kde si to pohlídali, neměli žádný problém a žádné rezervace nerušili," dodal.

20:53 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Vláda bude ve čtvrtek odpoledne jednat o dalším zpřísňování opatření proti šíření koronaviru. Ministerstva předloží návrhy," řekl na dnešní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

"Nevím, s jakými opatřeními přijdou resorty, které to mají za úkol. Ale zkrátka musíme zpřísňovat, nemůžeme se dovolit dělat další rozvolňování při takových vysokých číslech. Minulý týden to vypadalo nadějně, ale nyní došlo ke zhoršení," dodal premiér.

20:24 Karel Havlíček (ANO)

Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani nehlasovala. Situace se podle něj nelepší, velmi obezřetní jsou i v okolních zemích, napsal ministr. Zatímco Havlíček usiloval o otevření lyžařských středisek od pátku, podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) není situace na to, aby mohly začít fungovat, řekl dnes.

20:15 Maláčová DVTV

O příspěvku k nemocenské pro lidi v karanténě bude vláda ještě jednat s odbory a zástupci zaměstnavatelů. Trpartita by případné zavedení bonusu měla projednat v pondělí. Na Twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Před dvěma dny uvedla, že by kabinet mohl dnes opatření prodebatovat a mohl by se případně i dohodnout.

20:10

Vláda podle Senátu vzbudila u lidí nereálná očekávání k zajištění očkování proti koronaviru. Má vysvětlit, jak jsou rozdělovány vakcíny do krajů.

19:53

Šéf Asociace krajů nesouhlasí s Blatným, že pro nedostatek vakcín není třeba přerušit očkování. Kraje nemají vakcíny na otvírání nových termínů, řekl.

19:51

Norsko kvůli koronaviru uzavře své hranice. Do země budou moci od pátku přijíždět jen její obyvatelé, zatímco cizinci budou smět hranice překročit pouze v nezbytných případech. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters oznámila norská premiérka Erna Solbergová.

"Od půlnoci ze čtvrtka na pátek Norsko zavede nejpřísnější pravidla vstupu na své území od 12. března (loňského roku)," uvedla Solbergová. "Prakticky bude hranice uzavřená pro všechny, kteří v Norsku nežijí," dodala.

19:49

Vzhledem k epidemiologické situaci se v provozu škol od 1. února nic nemění, informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO) na Twitteru během dnešního jednání vlády. Nezačne tak ani výuka v malotřídkách, jak Plaga uvažoval. Dopoledne ministr ve Sněmovně uvedl, že návrat žáků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení. Do lavic se tak nyní nevrátí ani poslední ročníky, které podle expertů potřebují zpět nejnaléhavěji.

Plaga dopoledne ve Sněmovně řekl, že v případě úvah o závěrečných ročnících základních a středních škol bude záležet na tom, jak vývoj epidemie posoudí ministerstvo zdravotnictví. Podle něj by se v únoru mohlo do škol vrátit víc žáků, pokud by se ve školství začaly využívat takzvané kloktací testy na covid-19.

19:04

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali k dnešnímu večeru za posledních 24 hodin 555 nových případů koronaviru, o 118 víc než minulou středu. Laboratoře otestovaly 1034 vzorků. Počet pozitivních stoupl proti úterý o 28 na 5262 případů, zvýšil se po šesti dnech, kdy klesal. Vyléčilo se 517 lidí. Nově zemřelo deset lidí. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

19:04

Ústecký kraj nemá už delší dobu dost vakcíny proti covidu-19. Poté, co se v sobotu veškerá očkovací látka použila, dorazila další až toto pondělí. Tento týden dorazila do kraje čtyři plata vakcíny, řekl dnes novinářům hejtman Jan Schiller (ANO). Podle něj do kraje přichází zhruba o polovinu vakcín méně, než byl předpoklad. Registrace k očkování je v kraji pozastavená, pokračovat bude při dostatku očkovací látky. V regionu dostalo očkování proti covidu-19 celkem 8175 lidí, z nich zhruba 400 dostalo i druhou dávku.

18:23

Britská mutace koronaviru se prokázala už v 70 zemích a územích světa, jihoafrická mutace v jednatřiceti. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace, informovala agentura AFP. Obě varianty viru SARS-CoV-2 jsou nakažlivější než původní forma koronaviru. Britská mutace se objevila i v Česku, podle zpětných analýz se šíří přinejmenším od začátku prosince.

18:10

Karlovarská krajská nemocnice nebude zatím otvírat další termíny pro první dávku očkování proti covidu-19. Její mluvčí Vladislav Podracký dnes řekl, že očkování pro lidi s již potvrzenými termíny se ale uskuteční podle plánu. Očkování druhou dávkou vakcíny zahájil kraj v pondělí. Podle Podrackého má nemocnice zatím na druhou dávku dostatek vakcín.

17:34

Moravskoslezský kraj chce další vakcíny proti covidu-19, které do regionu míří, využít přednostně pro očkování druhé dávky vakcíny. Kvůli sníženým dodávkám musí ale očkovací místa část nově objednaných přesouvat na později. Očkování první dávkou se ale v regionu zcela nezastaví, řekla dnes mluvčí kraje Nikola Birklenová. Ve Zlínském kraji se přidělené termíny pro očkování první dávkou pro seniory nad 80 let zatím neruší. Olomoucký kraj termíny pro očkování první dávkou omezí.

17:30

Majitelé švédských kožešinových farem nesmí letos množit norky. Cílem opatření je snížit riziko šíření koronaviru, oznámila dnes ministryně zemědělství Jennie Nilssonová. Úplně zakázat chov norků ale Švédsko na rozdíl od Dánska či Nizozemska nechce, informovala agentura DPA.

17:14

Na Vysočině je k očkování proti covidu-19 registrováno asi 8600 z 23 000 lidí starších 80 let. Podle hejtmana Vítězslava Schreka (ODS a STO) to nemusí odrážet skutečný zájem lidí nechat se očkovat. Senioři a jejich rodiny podle něho často čekají, až bude mít vakcínu k dispozici jejich praktický lékař a registraci k očkování neprovedli. Reálnější zájem o očkování je podle něho okolo 70 procent.

17:09

Češi se od pátku do Bulharska dostanou pouze s PCR testem na koronavirus. Sdělil to dnes ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget. Cestovní kanceláře a agentury letos kvůli pandemii a souvisejícím restrikcím sledují vyšší zájem o lyžařské pobyty v Bulharsku, které částečně nahrazují oblíbené alpské země.

"Dnes jsme byli informování Velvyslanectvím Bulharské republiky, že od 29. ledna budou všichni občané členských zemí EU včetně bulharských a českých povinni předložit při vstupu na území Bulharské republiky negativní PCR test ne starší než 72 hodin," řekl Herget.

16:52

Liberecký kraj zatím očkování proti covidu-19 první dávkou rušit nebude. Podle výpočtů má kraj vakcíny od společnosti Pfizer dostatek na přeočkování zdravotníků a seniorů druhou dávkou. Zbude také na první očkování téměř 300 seniorů starších 80 let z centrálního registru týdně. Řekl to krajský koordinátor očkování a radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS).

16:45

Zdravotníků, kteří se aktuálně léčí s covidem-19, bylo podle dat za úterý 4292, z toho 689 lékařů a 1904 sester. Na začátku listopadu jich byl téměř dvojnásobek, na začátku prosince ale o 1000 méně. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Od loňského března, kdy epidemie v Česku začala, je nakažených zdravotníků 60 817. Z nich přes 10 000 jsou lékaři.

16:26

Pardubický kraj přednostně objedná na očkování proti covidu-19 lidi, kteří čekají na druhou dávku. S aplikací druhé dávky začal tento týden, zatím ji dostalo 136 lidí. Očkování kraj plánuje zhruba tři týdny dopředu podle toho, jak má garantované dodávky vakcín. Potvrdil to hejtman Martin Netolický (3PK).

16:18

Koronavirová pandemie způsobila výrazné finanční ztráty kolektivním správcům autorských a majetkových práv. Například Ochranný svaz autorský (OSA) pravděpodobně přijde o více než 100 milionů korun. Ztráty zaznamenal také kolektivní správce DILIA zaměřující se na divadelní, literární a audiovizuální umění a Intergram, který zastupuje výkonné umělce nebo tvůrce zvukových a obrazově-zvukových záznamů. Na situaci jako první upozornil server iRozhlas.cz.

16:12

Jihočeský kraj zatím první dávkou vakcíny proti koronaviru naočkoval 15 210 lidí. V centrálním systému se dosud zaregistrovalo 12 196 seniorů nad 80 let.  Ačkoliv ministerstvo zdravotnictví doporučilo pozastavit na 14 dní očkování proti covidu-19 první dávkou a rezervace, kraj očkovací termíny neruší. Vypisuje je totiž, až když má zajištěnou vakcínu. Hejtman Martin Kuba (ODS) řekl v České televizi, že bylo jasné, že se očkování fakticky zastaví.

16:10

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

15:46

S covidem se léčí téměř 4300 zdravotníků, z nich 689 lékařů a 1904 sester. Na začátku listopadu jich byl dvojnásobek, na počátku prosince o 1000 méně.

15:41

Vhodné zázemí na učení doma má podle České školní inspekce asi 90 procent patnáctiletých žáků v Česku. Je to o něco méně než v průměru zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Svůj vlastní pokoj nemá přibližně třetina českých čtvrťáků. V Česku je v mezinárodním srovnání také míň žáků ve školách, které mají výkonné počítače a kvalifikovaný personál pro technickou podporu. Ve své aktuální analýze podmínek pro distanční výuku to uvedla Česká školní inspekce.

15:30 Maláčová DVTV

Příspěvek k nemocenské kvůli koronaviru by mohli dostávat nejspíš jen lidé v karanténě. Nakažení s covidem by na bonus nárok mít nemuseli. Návrh zákona o "mimořádném příspěvku při karanténě" zmiňuje jen karanténu, ne pracovní neschopnost u nemocných. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) dnes řekla, že bonus má být i pro lidi s koronavirem v izolaci a navrhovaný zákon s tím počítá.

15:49 Maláčová DVTV

Stát vyplatil k dnešku z programu Antivirus dosud 26,3 mld. Kč, a to 67 613 firmám na mzdu 935 619 lidí. Poslanců to řekla ministryně Maláčová.

15:25

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) se domnívá, že by v Moravskoslezském kraji mělo do budoucna vzniknout ještě jedno krematorium. Město chce také urychlit úpravy Krematoria Ostrava, které je jediným takovým zařízením v regionu. Primátor to dnes řekl novinářům.

Ostravské krematorium musí v poslední době řešit problémy s nedostačující kapacitou pro zpopelnění zesnulých. Jejich množství se totiž v posledních měsících i kvůli koronavirové pandemii zvýšilo. Zesnulí tak musí být ke zpopelnění převáženi i do jiných krematorií v zemi.

14:55

Bonus k nemocenské kvůli koronaviru by mohli dostávat jen lidé v karanténě, nemocní s covidem by na něj nejspíš neměli nárok, vyplývá z návrhu zákona.

14:49

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku vakcinace 222 450 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, v úterý jich bylo přes 12 000. Druhou dávku, tedy ukončené očkování, má 17 622 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k úterním 20:00. Většina lidí dostala vakcínu od firem Pfizer a BioNTech a přibližně dvě procenta od firmy Moderna.

14:29

Znojemská nemocnice dnes zahájila testovací provoz velkokapacitního očkovacího místa ve sportovní hale v Dvořákově ulici. Cílem je doladit logistiku, aby bylo vše připravené, až dorazí dostatek vakcín. Centrum pak odbaví 500 lidí za den. Během testování se očkují zdravotníci, oznámila dnes mluvčí nemocnice Petra Veselá.

14:20

Husák bude po svém odvolání z pozice libereckého krajského ředitele působit jako metodik policejního útvaru vzdělávání. O převelení požádal sám,

14:18

Ministerstvo zdravotnictví doporučilo přerušit na dva týdny očkování proti covidu-19 první dávkou a pozastavit rezervace. Vyhodnotit situaci v konkrétním regionu musí primárně krajský koordinátor, odpověděla dnes mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

"Přerušení očkování první dávkou a pozastavení rezervací na očkování první dávkou doporučuje ministerstvo zdravotnictví utlumit po dobu následujících 14 dnů," uvedla mluvčí. Vyhodnocení situace v daném kraji podle ní náleží primárně krajskému koordinátorovi očkování. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale dnes pro Českou televizi řekl, že si nemyslí, že by v Česku byl vakcín nedostatek. "Já si nemyslím, že by ministerstvo doporučilo přerušit vakcinaci. Já si nemyslím, že by nedostatek vakcín v ČR byl tak velký, že by se mělo přerušit očkování. Jen upozorňujeme na to, že termínů je méně," sdělil Blatný.

Ani premiér Andrej Babiš (ANO) neví o žádném doporučení přerušit v Česku očkování. Sdělil to dnes serveru iDnes.cz. "Pokud jsou lidé gramotní, umí počítat a vědí, jaké dodávky tento a příští týden dostanou, tak zkrátka si to musí zorganizovat a je to jejich záležitost. Kraje k tomu přistupují různě, my to nemůžeme organizovat do detailu," uvedl Babiš.

Na doporučení ministerstva dnes upozornil Radiožurnál s odvoláním na středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN). Některé kraje, včetně Středočeského, zrušily zarezervované termíny pro seniory, kteří se už k očkování zaregistrovali. "K dnešnímu dni jsme museli pro nedostatek očkovacích látek, obdobně jako ostatní oblastní nemocnice Středočeského kraje, zrušit minimálně na příštích 14 dní očkování seniorů. V tuto dobu máme k dispozici prakticky pouze vakcíny na přeočkování 2. dávkou pro zdravotníky a zaměstnance sociálních služeb, kteří jsou rozočkovaní," sdělila Aktuálně.cz Stanislava Kubincová z kolínské nemocnice. 

14:12

V Třebíči začne v pondělí příprava očkovacího centra v kulturním domě Fórum. Vybavení, díky kterému se velký sál promění v místo očkování proti covidu-19, dodá třebíčská společnost Orbital International. Měsíční nájemné bude stát 55 000 korun. Novinářům to dnes řekl starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč).

13:55

Ambulantní Centrum postcovidové péče Fakultní nemocnice Hradec Králové má denně desítky telefonátů z celého Česka. Zájem je enormní. U volajících nejčastěji přetrvává dušnost, únava, nespavost, bolesti hlavy, poruchy trávení či ztráta chuti nebo čichu. Mezi pacienty s postcovidovým syndromem převažují lidé ve věku 40 až 60 let, asi pět procent připadá na mladší, řekl dnes vedoucí lékař centra Michal Kopecký.

Cílem centra je péče o pacienty, u nichž trvají symptomy po onemocnění koronavirem déle než tři měsíce a mají příčinnou souvislosti s tímto onemocněním, a to jak po hospitalizaci, tak po ambulantní či domácí léčbě.

13:53

Od neděle začne pravidelně pendlery v Děčíně testovat antigenními testy lékař Vratislav Prejzek ze Šluknova na Děčínsku. Rozhodl se tak učinit dobrovolně. Sasko požaduje po pendlerech dva testy na koronavirus týdně kvůli zhoršené epidemické situaci na české straně.

"Ohledně testování mě oslovili samotní pendleři přes facebook, protože se nemají kde otestovat kvůli plným termínům," řekl Prejzek. Očekává, že se za ním do děčínské městské části Loubí v neděli vypraví 100 až 150 pendlerů. Dojíždět chce do města dvakrát do týdne.

13:46

Celkové počty hospitalizovaných pacientů s koronavirem v Jihomoravském kraji do jisté míry ovlivňují i pacienti, kteří nevykazují žádné příznaky nemoci covid-19. Do nemocnice totiž dorazili s jiným problémem a až později se zjistilo, že jsou pozitivní na covid. Jen ve Fakultní nemocnici Brno leží takových pacientů denně deset až 20.

13:22

V příštích dnech začne Jihočeský kraj prostřednictvím České pošty rozesílat obyvatelům do schránek Očkonoviny s informacemi o očkování proti nemoci covid-19. Česká pošta dostala z tiskárny noviny 26. ledna, zhruba tři dny potřebuje na to, aby je roztřídila a rozeslala do okresů, pak je pošťáci roznesou do schránek. Bude to 312 726 výtisků, aby se noviny dostaly do každé domácnosti. Náklady jsou 513 690 Kč včetně DPH. 

13:12

V úterý přibylo v Karlovarském kraji 507 případů koronaviru, je to třetí nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Aktuálně má covid 4411 lidí.

13:11

Dobrovolní hasiči v Karlovarském kraji pomáhají v současné době kromě běžných výjezdů také v boji proti koronaviru. Jsou nasazeni například v sociálních zařízeních nebo na odběrových místech. Sbor dobrovolných hasičů dnes proto obdržel 10 000 kusů ochranných prostředků od nadačního fondu REGI Base.

12:45

Palestinská samospráva koupí v únoru 100 tisíc dávek ruské vakcíny proti covidu-19. Oznámila to dnes ruská agentura Interfax. Zatímco v Izraeli se očkuje velmi rychle od prosince, Palestincům Izrael žádné vakcíny neposkytl.

13:03

V České Lípě připravují rekonstrukci vstupu Kulturního domu Crystal. Liberecký kraj v něm chce zároveň od března otevřít velkokapacitní centrum pro očkování proti koronaviru. Stavba by tomu ale bránit neměla, budova má ještě další vstup, řekla dnes českolipská starostka Jitka Volfová (ANO). Rekonstrukce by podle ní měla začít na konci května. Hotovo má být do konce září, aby mohl Crystal od října znovu sloužit kultuře. V rozpočtu na to má město připraveno 20 milionů korun.

12:30

Farmaceutická firma AstraZeneca zrušila jednání se zástupci Evropské komise a členských států Evropské unie, na němž měla večer vysvětlovat výrazné omezení dodávek covidové vakcíny. Uvedla to mluvčí komise. Unijní exekutiva po společnosti nadále požaduje objasnění kroku, kvůli němuž dostanou členské země v prvním čtvrtletí necelou polovinu slíbených dávek. Firma ale podle agentury AP reagovala prohlášením, že svou účast nezrušila.

12:11

Účastník akce v hotelu Prince de Ligne Michal Kasal (Pro Zdraví s Sport Teplice) rezignoval na funkci člena zastupitelstva města Teplice. Byl popřát svému spolužákovi Petru Bendovi k narozeninám. O účasti Kasala na oslavě v Bendově hotelu dnes informoval Radiožurnál. Případem se zabývá policie.

11:36

V Česku je 464 vězňů nakažených koronavirem, Vězeňská služba má podle mluvčí vše pod kontrolou. Podle ČT se covid-19 rozšířil v pardubické věznici.

11:24

Návrat žáků do škol by měl nastat, až budou podmínky k jeho trvalému udržení. Od 1. února by se mohl týkat malotřídek, záležet bude na ministerstvu zdravotnictví, řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

10:31 Jan Hamáček

V Česku podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) aktuálně není situace na to, aby se otevřely lyžařské areály. S návrhem na jejich otevření neuspěl v pondělí na jednání vlády místopředseda vlády Karel Havlíček (za ANO), dnes by však měl kabinetu předložit přísnější verzi plánu. Hamáček na Twitteru argumentuje denními nárůsty potvrzených případů covidu-19 v Česku, ale také zaplněnými nemocnicemi. Otevření sjezdovek prosazovala také KSČM při úterním hodnocení toleranční dohody s vládním ANO.

10:21

Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení. Potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus je nově až na výjimky potřeba také pro cesty do práce či do přírody. Výrazné omezení volného pohybu osob bude podle dřívějšího rozhodnutí vlády platit prozatím do 7. února. Opatření se vztahuje i na cizince.

Čeští turisté již od loňského září zpravidla potřebují při cestách na Slovensko test na koronavirus, pokud se chtějí po příjezdu vyhnout karanténě.

10:22

Britská mutace se podle SZÚ potvrdila i ve vzorcích z Vysočiny a Plzeňského kraje, uvedl iDNES.cz. Ověřují se jen vybrané vzorky, může být i jinde.

10:07

Francouzská farmaceutická společnost Sanofi dnes potvrdila, že se dohodla s německou firmou BioNTech, že jí pomůže s výrobou vakcíny proti covidu-19 pro Evropskou unii. Sanofi vyvíjela svůj vlastní preparát, již dříve ale oznámila, že bude k dispozici až na konci letošního roku, píše list Le Monde. Sanofi bude přípravek vyrábět ve svých laboratořích ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu.

09:13

Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 1245 nově nakažených koronavirem. Je to srovnatelný nárůst s předešlým úterým, ale vyšší než za pondělí.

09:06

Ve Zlínském kraji přibylo v úterý 386 případů covidu-19. Je to o 116 méně než minulé úterý. Epidemie covidu v kraji v posledních dvou týdnech slábla.

08:45

Zpomalování šíření nákazy covidu v Libereckém kraji nepokračuje. Za úterý přibylo 482 nových potvrzených případů, o čtyři více než před týdnem.

08:33

V Česku se nyní s nákazou koronaviru potýká téměř 99 000 lidí. Celkem laboratoře potvrdily přes 956 000 nakažených. Zemřelých s covidem je 15 791.

08:28 Ilustrační foto.

Laboratoře v Praze odhalily v úterý 942 případů koronaviru, o 32 víc než o týden dřív. Počet aktuálně nakažených zůstal mírně nad 9400. Úmrtí je 1398.

08:28

Zdravotníci v Česku vykázali od začátku vakcinace 222 450 očkování, v úterý jich bylo přes 12 000. Druhou dávku dostalo podle dat ministerstva zdravotnictví 17 622 lidí.

08:09

V úterý bylo s covidem hospitalizováno 6043 lidí, podle aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví o 152 méně než v pondělí. Počet pacientů v těžkém stavu klesl na 995.

08:08

V Česku v úterý přibylo 9144 případů covidu, což je proti pondělí asi o 2200 víc. V mezitýdenním srovnání je nárůst opět nižší, a to zhruba o 500.

07:58

Ve vakcinačním centru na brněnském výstavišti dostaly stovky policistů a hasičů přednostně vakcínu bez ohledu na věk. Píše to server iRozhlas.cz. Šlo o zátěžový test při příležitosti návštěvy premiéra, hájí centrum to, že očkování dostalo v době, kdy byla vakcína určena hlavně pro seniory a zdravotníky, množství lidí mimo prioritní skupiny.

07:46

Na hraničních přechodech v Plzeňském kraji nejsou dnes žádné fronty pendlerů dojíždějících za prací do Bavorska. Klid je i na Folmavě na Domažlicku.

07:29

Milion dávek čínské vakcíny, čtvrt milionu ruské a desítky tisíc od firem Pfizer a BioNTech nakoupilo během ledna Srbsko. Není členem Evropské unie, a neřídí se tak schvalováním Evropské lékové agentury.

07:20

Vláda zatím přechod do čtvrtého stupně nechystá. V systému PES chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zohlednit stav v přetížených nemocnicích. Zmírnění opatření podmiňuje tím, že hospitalizovaných pacientů s covidem nebude více než 3000. V posledních dnech jich je v nemocnicích kolem 6000.

07:06

Index protiepidemického rizika PES je druhý den na 68 bodech, dva týdny je ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. V zemi ale už měsíc platí opatření, která odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. Ze čtyř ukazatelů, které slouží k výpočtu rizikového skóre PES, se k dnešku nepatrně zhoršilo pouze reprodukční číslo, je 0,94. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

06:21

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 13 202 nových případů koronavirové infekce. Vyplývá to z údajů zveřejněných na internetových stránkách Institutu Roberta Kocha (RKI). Počet zemřelých vzrostl o 982.

Od začátku nynější pandemie se v Německu, které má asi 80 milionů obyvatel, koronavirem nakazilo 2,16 milionu lidí, 53 972 z nich zemřelo.

06:05

Asi desetina lidí má potíže i měsíc po nemoci, pět procent i po čtvrt roce. U nejtěžších případů budou mizet měsíce, nejčastěji jde o zánětlivé změny, říká pneumolog Vladimír Koblížek z Centra postcovidové péče FN Hradec Králové.

05:50

Zpřísnění pravidel ode dneška čeká i Belgii, jejíž hranice bude možné překročit jen v nutných případech. Na rekreaci do zahraničí nikdo nevyjede až do začátku března, oznámil premiér Alexander De Croo. Do země nebo ze země se lidé dostanou jen ze zdravotních, pracovních či rodinných důvodů, výjimka platí i pro pendlery.

05:45

Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní výsledek testu na koronavirus. V zemi v úterý skončilo plošné testování a lidé, u nichž se nákaza neprokázala, budou moci cestovat do práce či chodit do přírody.

05:30

Po nepokojích z tří předešlých nocí se do nizozemských měst v úterý večer vrátil relativní klid. Informují o tom agentury. Násilnosti vypukly poprvé v sobotu, kdy v zemi začal platit zákaz vycházení po 21. hodině. Vláda ho zavedla ve snaze zastavit šíření koronaviru. Celkem policie zadržela asi 500 lidí.

00:12

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu večer seznámí vládu se změnami v protiepidemickém systému PES, jak je diskutoval v posledních týdnech se zdravotními experty i zástupci zájmových skupin. Dopoledne bude ještě novinky v ochraně proti šíření epidemie koronaviru diskutovat s odbornými skupinami ministerstva zdravotnictví. Platit by měly úpravy opatření od 1. února, ministr předpokládá, že zhruba v polovině března přijde s další aktualizací.

21:42

Posledních pět milionů nákaz přibylo za osm dní, předchozích pět milionů přibylo rovněž za osm dní a předtím stejný počet přibyl za šest dní. Ještě v polovině září byl přitom celkový počet nakažených ani ne třetinový - 30 milionů. Celkový počet úmrtí s covidem-19 podle JHU překročil 2,1 milionu.

21:19

Asi 2,15 milionu lidí s koronavirovou infekcí zemřelo. V absolutních číslech nejvyšší počet infikovaných i smrtelných případů připadá na Spojené státy.

21:17

Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, celosvětově překročil 100 milionů, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse, jež vývoj pandemie dlouhodobě sleduje.

20:54

Hygienici na jihu Čech evidují 399 nových případů koronaviru, o 70 méně než minulé úterý. Laboratoře otestovaly 926 vzorků. Nově zemřelo 13 lidí.

20:45

Španělsko zaznamenalo v loňském prvním pololetí nejvíce úmrtí od roku 1941. Růst počtu úmrtí byl výrazný v březnu a dubnu, kdy zemi zasáhla první vlna epidemie nemoci covid-19. Ve své zprávě o tom dnes informoval španělský statistický úřad (INE). Mírně klesl také počet narozených dětí.

20:07

Na jednotkách intenzivní péče ve Francii léčí 3081 pacientů, tento počet se druhý den drží nad hranicí 3000. Když v polovině prosince počet klesl pod tuto mez, uvolnila vláda některá opatření v rámci druhé celostátní karantény. Už ve středu prezident Emmanuel Macron rozhodne, zda v zemi zavede třetí uzávěru.

20:06

Ve Francii za uplynulý den přibylo 22 086 případů koronavirové infekce, což ve srovnání s 4240 o den dříve znamená prudký nárůst. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Údaje z dneška se příliš neliší od těch z minulého úterý, kdy se počet nově infikovaných zvýšil o 23 608. Za posledních 24 hodin zemřelo 612 pacientů s koronavirem, o den dříve jich bylo 445. Celková smrtelná bilance činí 74.106.

20:05 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Upravuje se podle Blatného i testování, laboratořím byly doporučeny PCR sady, které podezření na nové mutace při vyhodnocování vzorku ukazují. "V principu bude naší snahou používat ty metody, které jsou schopné to podezření detekovat, a rovněž se zvyšuje počet sekvenovaných vzorků," dodal.

20:05 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Nakažlivější mutace koronaviru, která byla odhalena v prosinci ve Velké Británii, se zatím podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v Česku nešíří nekontrolovaně v celé společnosti, ale jde o jednotlivé případy. Hygienici podezřelé případy trasují přednostně a laboratoře zvyšují možnosti pro sekvenaci vzorků, která mutaci může potvrdit, řekl ministr dnes novinářům ve sněmovně. Jeden potvrzený případ a podezření na 17 dalších potvrdila nemocnice ve středočeském Slaném.

19:50

Ošetřovné se během uzavření škol kvůli epidemii koronaviru pravděpodobně nebude započítávat do příjmu při posuzování nároku na sociální dávky. Příjemci přídavků na děti nebo příspěvků na bydlení by tak o ně neměli být připraveny. Změnu má přinést novela, kterou dnes doporučil schválit senátní sociální výbor. Horní komora by o předloze mohla rozhodnout ve středu.

19:38

Příspěvek, který má zmírnit dopady opatření kvůli epidemii koronaviru, budou zřejmě dostávat i podnikatelé v úpadku. Senátní hospodářský výbor to dnes podpořil. Horní komora o tom rozhodne pravděpodobně ve středu.

19:30

Španělské zdravotnictví povede stávající ministryně pro regionální politiku Carolina Dariasová, její místo pak převezme vůdce katalánských socialistů Miquel Iceta. Oznámil to dnes premiér Pedro Sánchez. Stávající ministr zdravotnictví Salvador Illa, který vedl resort v průběhu epidemie, odstoupil, aby se mohl věnovat volební kampani v Katalánsku. Podle kritiků tak učinil v nevhodný čas, protože Španělsko zažívá třetí vlnu epidemie.

18:45

Británie je pátou zemí světa, kde počet úmrtí v souvislosti s koronavirovou nákazou překročil 100 000. Dnes do statistiky přibylo 1631 úmrtí.

18:45 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

K očkování proti covidu se přihlásilo podle ministra Blatného 5000 zdravotníků. Pokud je systém nerozeznal, zřejmě chybí v registru zdravotníků, řekl.

18:44

Švédsko eviduje od pátku 9123 nových případů koronavirové infekce a do statistik přibylo také 242 souvisejících úmrtí. Vyplývá to z dnešních údajů švédského zdravotnického ústavu. Podle agentury Reuters tak ve skandinávské zemi, která je známá odmítáním celoplošných karanténních opatření, druhá vlna pandemie zpomaluje, ale počet úmrtí zůstává nadále vysoký. Ve Švédsku se mezitím objevila také téměř stovka případů nakažlivějších mutací koronaviru.

18:34

Jedinou cestou z nynější krize je vakcína proti covidu-19, zásadní je přitom spolupráce na její spravedlivé distribuci po světě. V projevu na virtuálním setkání nazvaném Davos Agenda to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Ke spolupráci při potírání rizik typu klimatických změn a kybernetické bezpečnosti na stejné akci vyzvali šéfové velkých společností.

18:33

Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od 1. září. Na twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Nesetkaly se naše představy o fungování sekce zdravotní péče," uvedl k tomu ministr. Šedo dnes kritizoval komunikaci s ministrem Blatným. Serveru Lidovky.cz řekl, že za dobu svého působení mohl s Blatným osobně mluvit jen asi 15 minut, což pro spolupráci nestačí. Šedovu agendu převzal nynější politický náměstek a koordinátor kapacity intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý, sdělila mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

18:17

Plošné testování obyvatel Slovenska na koronavirus do pondělí tohoto týdne odhalilo 30 556 nakažených, tedy 1,18 procenta z téměř 2,59 milionu provedených testů. Novinářům to řekl premiér Igor Matovič, testování skončí dnes. Při podobné akci loni na podzim zmíněný podíl nakažených dosáhl 1,06 procenta, tehdejší účast ale byla o dvě pětiny vyšší než nyní.

18:07

Testovací místo pro pendlery v Pomezí nad Ohří počínaje středou nebude fungovat. Pokud bude zájem, kraj ho otevře v neděli 31. ledna a pondělí 1.února.

17:41

Dalších skoro 4700 dávek vakcín proti nemoci covid-19 dorazilo dnes nemocnicím v Jihomoravském kraji. Vakcína poslouží na očkování zdravotníků i seniorů. Celkem v kraji dosud podstoupilo očkování zhruba 30 000 lidí.

17:41

Na postup policie při protestu restauratérů si chce iniciativa Chcípl PES stěžovat. Zástupci iniciativy dnes novinářům v Ústí nad Labem řekli, že při sobotní akci policie na určitou dobu zadržela čtyři lidi, jedním z nich byl provozovatel ústecké restaurace Veranda. Iniciativa plánuje na 14. února valentýnský pochod na Petřín.

16:58

Olomoucký kraj se kvůli pandemii koronaviru dohodl s Českým olympijským výborem na posunutí termínu chystané letní olympiády dětí a mládeže z letoška na rok 2022. Odložení olympiády loni v prosinci schválilo krajské zastupitelstvo a tento týden jej odsouhlasil i ČOV, sdělil hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Velké sportovní klání měl kraj podle původních plánů hostit letos v červnu. Do Olomouckého kraje má na letní olympiádu zamířit z celého Česka více než 4400 účastníků, z nichž 3700 budou mladí sportovci.

16:24

Vakcíny proti covidu dorazilo do Česka přes 257 000 dávek, další přijdou ještě do konce týdne. Většina byla od firem Pfizer/BioNTech, 8400 od Moderny.

16:01

Rozvojová banka podpoří malé a střední firmy formou kapitálových vstupů. Nakoupí menšinové podíly podniků, které se přihlásí do programu IPO Fond.

15:35

Německá vláda debatuje o omezení počtu příletů do země téměř na nulu s cílem zabránit šíření nakažlivějších mutací koronaviru. Deníku Bild to řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer. Seehofer podle informací Bildu představil kancléřce Angele Merkelové plány, jak by se daly drasticky omezit cesty do Německa. Mezi dalšími zvažovanými opatřeními je uzavření hranic vůči regionům, kde jsou zmutované kmeny koronaviru více rozšířené.

15:26

Do Karlovarského kraje v úterý dorazily další vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer. Karlovarská krajská nemocnice obdržela celkem 380 ampulí, z čeho lze vytvořit asi 2340 dávek. Další vakcíny očekává kraj ještě od druhého výrobce, americké firmy Moderna. První dávky by měly přijít do konce tohoto týdne. V úterý řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

15:17

Někteří ředitelé středních škol v Ústeckém kraji by u maturit vypustili spíše didaktické testy. Důvodem podle nich je, že Cermat, který testy připravuje, nepřihlédne k aktuální epidemické situaci. O tom, že se letošní maturity upraví, informoval v pondělí ministr školství Robert Plaga (za ANO). Změny představí ve druhé polovině týdne. Děti střídavě do školy kvůli pandemii koronaviru nechodí od loňského března. Žáci středních i základních škol v regionu většinou dostanou pololetní vysvědčení se známkami.

15:06

Registr k očkování proti covidu-19 začal dnes odpoledne fungovat i pro zdravotníky. Za první zhruba hodinu se jich na webu podle mluvčího Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Lukáše Trnky registrovalo asi 2200. Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že většina nově zaregistrovaných zdravotníků nedostane rovnou termín k očkování, protože vakcíny není dostatek.

15:04

Vysočina požaduje, aby pro domovy s pečovatelskou službou (DPS) platila pro očkování proti covidu-19 stejná pravidla jako pro pobytové sociální služby včetně domovů seniorů. Lidé v DPS by se tak nemuseli k očkování registrovat. Kraj bude požadovat změnu usnesení vlády a metodiky očkování. Novinářům to v úterý řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).

14:27

Občanská iniciativa KoroNERV-20 vyzvala vládu, aby pod záštitou ministerstva školství vytvořila odbornou platformu, která by řešila návrat dětí do škol a dopady dlouhodobé výuky na dálku. Vláda podle iniciativy při boji proti covidu-19 na školství výrazně zapomíná. Měla by ho zařadit mezi své nejvyšší priority a zajistit co nejrychlejší očkování pedagogů a otevření škol i kroužků pro děti a mladé lidi, napsala iniciativa KoroNERV-20 v prohlášení, které v úterý poskytla ČTK.

14:01

Írán schválil ruskou vakcínu Sputnik V k využití pro očkování proti covidu-19. Hodlá ji dovážet a podílet se také na její výrobě. V Moskvě to dnes řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který přijel jednat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

13:51

Vakcína proti covidu-19 americké společnosti Moderna by měla být podávána ve dvou dávkách v odstupu 28 dní. Doporučil to dnes panel odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO). Za výjimečných okolností je podle expertů možné druhou dávku aplikovat až po 42 dnech.

13:41

Hnilička účastí na oslavě podle ODS hrubě porušil své povinnosti, a měl by proto skončit v čele Národní sportovní agentury. Agenturu by měl opustit i podle Pirátů.

13:35

V Královéhradeckém kraji za 24 hodin stoupl počet nákaz o 733 na 60 412, region patří mezi nejzasaženější v ČR. Nejhorší situace je v okrese Trutnov.

13:26

V Jihomoravském kraji ubylo za poslední den 44 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19, celkem jich v nemocnici leží 607. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní přibylo 594 nově pozitivních případů a 32 úmrtí lidí s nákazou v průměrném věku přes 85 let z různých lokalit kraje. Podle hygieniků je v kraji potvrzeno kolem 150 případů britské mutace koronaviru. Fakultní nemocnice Brno má podezření na více než 180 případů.

13:26

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vyzvalo vládu, aby se do škol vrátili všichni žáci prvního stupně základních škol. Předseda Tomio Okamura na dnešní tiskové konferenci ve sněmovně řekl, že distanční výuka v tomto případě nefunguje. Živnostníkům, kteří mají zakázaný či omezený provoz kvůli protikoronavirovým opatřením, chce SPD opětovně odpustit odvody na zdravotní a sociální pojištění.

13:08

Z deseti miliard korun, které po tlaku komunistů převedla vláda koncem prosince z rozpočtu armády do rezervy státního rozpočtu, mají být podle KSČM vyplaceny odměny pro zdravotníky a vojáky, kteří v nemocnicích a dalších zařízeních pomáhají se zvládáním epidemie covidu. Uvedl to dnes předseda KSČM Vojtěch Filip. Téma bude podle něj součástí dnešního jednání komunistů s hnutím ANO. Na schůzce budou lídři stran hodnotit toleranční dohodu, na jejímž základě KSČM podporuje menšinový kabinet ANO a ČSSD. Odehrát se měla ve čtvrtek, premiér Andrej Babiš ale podle Filipa požádal o změnu dohodnutého termínu.

12:57 Ilustrační foto.

Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící a nepravdivé informace o očkování, které se šíří po sociálních sítích. Město v únoru spustí informační kampaň na podporu vakcinace proti covidu-19. Dnes to novinářům řekli primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě).

12:56

Setrvání Milana Hniličky, který se zúčastnil ilegální oslavy v Teplicích, v čele Národní sportovní agentury je v rukou vlády, KSČM netlačí podle Kováčika na žádné řešení. Podle vládní ČSSD se jedná o odpovědnost premiéra a ANO.

12:55

Naprostá většina škol navzdory doporučení ministerstva školství děti hodnotila své žáky a studenty i době mimořádných podmínek kvůli covidu pomocí známek. Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý odhadl, že asi třetina škol je ale doplní třeba aspoň v některých předmětech či ročnících slovním hodnocením. Pouze slovně bude hodnotit nanejvýš deset procent, spíš méně. V tomto množství jsou zahrnuty už i školy, které hodnotily slovně i dřív. Těch, které s tím začaly kvůli výuce na dálku letos, je minimum, řekl Černý.

12:54

Pandemie koronaviru ovlivní i letošní předávání pololetních vysvědčení. Ve čtvrtek si ocenění své půlroční práce v tradiční papírové podobě vyzvednou většinou jen žáci prvních a druhých tříd a speciálních škol, které mají prezenční výuku. Starší děti, kteří se již řadu týdnů vzdělávají na dálku z domova, dostanou výpis elektronickou formou. Jen výjimečně si i ony mohou vyzvednout vysvědčení osobně, a to formou individuálních konzultací či třeba na vrátnici školy. V pátek čeká všechny školáky jednodenní prázdniny, na které v týdenních turnusech po okresech navážou jarní prázdniny.

12:53

Vláda podle Asociace cestovních kanceláří  v podpoře zapomněla na letenkové agentury. Ty v počtu vystavených letenek hlásí kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím restrikcím meziroční pokles o 81 procent, zaměstnávají 1000 lidí. Asociace proto vyzvala vládní představitele, aby připravili pro tento specializovaný obor pomoc, uvedla to dnes v tiskové zprávě.

12:52

Tepličtí strážníci dají policii záznamy z kamery na náměstí, kde stojí hotel, v němž se odehrála zakázaná oslava. Policie uvedla, že o ní nevěděla.

12:49

V pondělí přibylo v Karlovarském kraji 183 případů covidu, je to více než před týdnem. V nemocnicích stále chybí volná lůžka pro pacienty s covidem.

12:48

Lidovci požádají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby lidem, kteří doprovázejí na očkování proti covidu-19 své rodiče, vznikl nárok na placené volno. Na dnešní tiskové konferenci ve sněmovně to řekl místopředseda a šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek. Pro řadu seniorů je podle něj velmi obtížné se na očkování dostavit, je nutné systémové řešení. "Týká se to možnosti, aby ti, kteří povezou seniory na očkování, dostali klasickou propustku z práce. Jedná se o to, aby vláda jasným způsobem vymezila, že vzniká nárok na placené volno v případě, že povezou své rodiče k očkování," uvedl Bartošek.

12:46

V Česku loni do konce 51. týdne zemřelo zhruba o 13 procent více lidí než za stejné období roku 2019. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) zemřelo loni do 20. prosince 124 423 lidí, meziročně asi o 14 600 více. Příčinu zvýšené úmrtnosti statistici neuvádějí, je ale pravděpodobné, že za ni z podstatné části může epidemie nemoci covid-19. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví zemřelo s nákazou od březnového začátku epidemie v Česku do konce 51. týdne 10 584 lidí.

12:11

Švédská zdravotní agentura pozastavila platby za vakcíny farmaceutické firmě Pfizer a požaduje vysvětlení ohledně množství dávek v každé ampuli. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na švédský deník Dagens Nyheter. Pobočka firmy Pfizer ve Švédsku se k případu zatím odmítla vyjádřit.

11:55

Bavorsko prý trvá na testování českých pendlerů na koronavirus každých 48 hodin. Jednání mezi bavorskými a českými politiky doposud nepřinesla posun. Řekl to karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN) po videokonferenci premiéra Andreje Babiše (ANO) s hejtmany. Kulhánek považuje takový stav za dlouhodobě neúnosný. Dlouhé kolony aut s pendlery, kteří potřebovali testy, se tvořily na hranicích už o víkendu a v pondělí znovu.

11:54

Proti covidu-19 bylo podle České lékařské komory do soboty očkováno asi 104 000 zdravotníků, tedy zhruba polovina. Dvě třetiny očkovaných pracují v nemocnicích.

10:35

Zdravotníci v Jihomoravském kraji podali lidem už více než 28 000 dávek vakcín proti nemoci covid-19. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Očkování provádějí obě brněnské fakultní nemocnice, ale také krajská zařízení nebo nemocnice zřizované městem. Očkování podstoupili zdravotníci, záchranné složky, ale také senioři v domovech nebo lidé starší 80 let.

10:00 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za poslední den zemřelo dalších 564 lidí s covidem-19, celkový počet úmrtí v souvislosti s koronavirem tak v zemi překročil 70 tisíc. Operativní štáb zároveň oznámil 18 241 nově potvrzených případů infekcí za 24 hodin, což je nejmenší denní přírůstek od konce října, uvedla agentura TASS, podle níž se denní bilance už osm dní drží pod 22 tisíci nově nakažených denně.

09:10

V Pardubickém kraji vzrostl za pondělí počet nových nákaz koronavirem o 438. Kolem čtyř stovek případů denně bylo v polovině ledna. V neděli přibylo 88 nákaz. Testy potvrdily dosud covid-19 u 50 351 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictv

08:22

Zdravotníci v Česku vykázali od začátku vakcinace 207 043 očkování, v pondělí to bylo zhruba 9800. Druhou dávku dostalo podle dat MZd 13 802 lidí.

08:17 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v pondělí 721 nakažených, podobně jako před týdnem. Proti neděli, kdy se méně testuje, jich bylo o 440 více. Nakažených je 9402.

08:15

V nemocnicích bylo v pondělí hospitalizováno s covidem 5852 lidí, o 175 více než v neděli. Počet pacientů v těžkém stavu ale klesl o 40 na 992.

08:11

V pondělí přibylo 6910 potvrzených případů covidu, což je o 746 méně než před týdnem. Aktuálně se s koronavirem potýká 99 934 lidí, úmrtí je 15 618.

07:26

 Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Ve čtvrtém z pěti stupňů rizika je 13 dní, v zemi ale stále platí pátý stupeň. Z kritérií, z kterých se index vypočítává, mělo vliv na bodové ohodnocení zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených na 100 000 obyvatel. Většímu bodovému poklesu ale zabránil růst reprodukčního čísla na 0,93, za což naopak body přibyly. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

06:50

Taxikáři bojují o přežití, poslední ranou byl výpadek "zlatého" prosince, kdy obvykle vydělají na měsíce dopředu. Provoz už ukončila zhruba čtvrtina z nich. Řidičům se nově snaží pomoci i stát, který jim schválil příspěvek 500 korun na den.

06:26

Německo dnes ohlásilo 6408 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s covidem-19 za stejnou dobu zemřelo dalších 903 pacientů. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI).

Počet nových případů nákazy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní v Německu klesl na 107,6. Mezi jednotlivými spolkovými zeměmi jsou však velké rozdíly - nejhůře je na tom Durynsko, kde na 100.000 obyvatel nových případů za posledních sedm dní evidují 194,3 naopak nejméně - 76 - jich mají Brémy.

06:07

Měřítko toho, zda má Německo pandemii koronaviru pod kontrolou, nebo ne, je jasně dané. Institut Roberta Kocha (RKI), přední epidemiologické pracoviště, jehož experti pravidelně radí kancléřce Angele Merkelové, udává hranici 50 nově nakažených lidí na 100 tisíc obyvatel týdně. Několika městům se daří držet se pod touto hodnotou. Hodně testujeme a chráníme staré, popisují strategii.

05:30

Do historické hospody v centru britského Oxfordu chodili studenti, slavní spisovatelé a učenci více než 450 let. Na lavicích v podniku, který patří jedné z oxfordských vysokoškolských kolejí, sedával třeba autor Pána prstenů J. R. R. Tolkien. Ekonomické důsledky koronaviru však podnik The Lamb and Flag (Beránek a vlajka) donutily k 31. lednu definitivně zavřít, píše Reuters.

Hospoda poprvé otevřela v roce 1566, na současné adrese v centru univerzitního Oxfordu je od roku 1613. Majitelem je St. John's College, jedna ze 45 kolejí, které tvoří Oxfordskou univerzitu. Výnosy z podniku škola už 25 let dávala na studentská stipendia.

21:46

Kvůli riziku, že nové mutace koronaviru mohou odolávat vakcínám, by Británie mohla zpřísnit pravidla karantény. Naznačil to dnes britský premiér Boris Johnson. Lidé přijíždějící do Británie ze zahraničí by podle něj mohli karanténu trávit v hotelích.

Johnson řekl, že zvažuje zpřísnění karanténních pravidel pro cestující do Británie. Je třeba si uvědomit, že je tu "přinejmenším teoretické nebezpečí", že přichází nová varianta, která maří očkování, varoval Johnson. Proto země musí mít toto nebezpečí pod kontrolou.

21:29

Policejní prezident Jan Švejdar považuje účast libereckého krajského policejního ředitele Vladislava Husáka na sobotní oslavě v teplickém hotelu za neomluvitelnou. Vyzval ho, aby přijal osobní odpovědnost. Švejdar to napsal na twitteru. O Husákově účasti na oslavě informoval Radiožurnál, Husák se zatím nevyjádřil. Také ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že pokud Husák na oslavě byl, měl by z toho okamžitě vyvodit osobní odpovědnost.

21:02

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali k dnešnímu večeru za posledních 24 hodin 130 nově potvrzených případů koronaviru. Laboratoře otestovaly 336 vzorků. Počet pozitivních klesl na 5512, vyléčilo se 142 lidí. Nově zemřelo 14 lidí. Aktuálně pozitivních je proti neděli o 26 méně, 5512. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:47 Ilustrační foto.

Blanenský starosta Jiří Crha (ODS) dostal podle serveru Seznam Zprávy očkování proti koronaviru, ač nepatří mezi osoby, které mají vakcínu dostat přednostně. Serveru Crha řekl, že jej nemocnice Blansko, která funguje jako příspěvková organizace města, oslovila, když nečekaně dostala dávku vakcín a hrozilo jim znehodnocení.

20:33

Sobotní oslavy v teplickém hotelu se účastnil také liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák, uvedl Radiožurnál. Husák se zatím nevyjádřil. "Z účasti na oslavě v Teplicích by měl vyvodit osobní odpovědnost," míní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pokud ne, bude to podle něj řešit policejní prezident.

19:28

Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo výzvu k programu COVID ubytování II pro hromadná ubytovací zařízení. Podnikatelé budou moci o dotace žádat od 1. února do 31. března. Na Twitteru to uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Stát provozovatelům ubytovaní poskytne za maximálně 78 dnů, kdy museli mít kvůli vládním opatřením v souvislosti s druhou vlnou pandemie koronaviru zavřeno, příspěvek podle kategorie a třídy ubytování 100 až 330 korun za pokoj. Na pomoc jsou vyčleněny 3,3 miliardy korun.

19:01 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Česko podle ministra zdravotnictví Blatného neuvažuje o nákupu vakcíny mimo smlouvy EU. Žádná jiná vakcína zatím není pro EU schválená, dodal.

18:43

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

V Česku v neděli přibylo 2376 případů nákazy koronavirem, je to nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Proti minulé neděli je to pokles asi o 260 případů. Počet hospitalizovaných klesl za týden zhruba o 830. Tuto neděli nemocniční péči vyžadovalo 5621 pacientů, z nich 1021 bylo v těžkém stavu. Do statistik přibylo dalších 84 úmrtí, celkem v Česku s koronavirovou nákazou zemřelo 15 453 lidí.

Dlouhé fronty byly dnes ráno na hraničních přechodech z ČR do Bavorska v Plzeňském kraji. Odpoledne se situace uklidnila. Od brzkého rána zhruba do 10:00 zažívaly přechody nápor pendlerů, kteří jezdí za prací. Nejdelší, asi tříkilometrová fronta osobních vozů byla z české strany na Folmavě na Domažlicku. 

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička (za ANO) kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na poslanecký mandát. Sdělil dnes, že o setrvání ve funkci šéfa agentury se rozhodne podle toho, jak se k aktuální situaci postaví sportovní prostředí. Doplnil, že cítí velkou podporu. Deník Blesk dnes informoval, že se Hnilička v Teplicích v sobotu účastnil oslavy. Premiér Babiš označil chování účastníků v době vládních opatření proti epidemii covidu-19 za nepřijatelné a dodal, že Hnilička by z toho měl vyvodit důsledky. Vedle Hniličky se akce v Teplicích účastnili například místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr, bývalý premiér Jiří Paroubek a desítky dalších hostů.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes na vládě neuspěl s návrhem na otevření skiareálů, uvedla Česká televize. Dodal, že do středy, kdy bude další jednání vlády, má připravit přísnější podmínky pro případný provoz lyžařských středisek a opět se o nich bude diskutovat.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek zůstane ve své funkci. Správní rada jej podpořila a shodla se na tom, že nepovažuje jeho přednostní očkování za porušení právních předpisů. Předsedkyně správní rady Věra Adámková (ANO) novinářům řekla, že ředitel se nechal očkovat po doporučení svého ošetřujícího lékaře kvůli určité diagnóze. O jakou diagnózu se jednalo, předsedkyně neupřesnila.

Národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta se kvůli zdravotním důvodům vzdal své funkce. Na Twitteru to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Blahutu nahradí Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU.

18:36

Očkování proti koronaviru podstoupilo v Plzeňském kraji k dnešnímu dopoledni 10 165 lidí, z toho 1615 zaměstnanců a klientů pobytových sociálních zařízení. Podle průzkumu zájmu o očkování, který si kraj dělal na konci minulého roku, by tak v pobytových sociálních zařízeních zbývalo očkovat ještě 2706 zaměstnanců a klientů. Zájem se ale stále mění. Rychlost očkování v kraji omezuje množství dodané vakcíny.

18:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Bavorsko trvá na povinných testech na koronavirus u osob přijíždějících z Česka. Vyplynulo to z telefonického rozhovoru premiéra Markuse Södera s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Söder podle svého mluvčího v telefonátu tento postoj zdůraznil. Babiš rozhovor komentoval na sociálních sítích slovy, že Söder nyní nechce ustoupit. Opatření prý ale bavorský ministerský předseda slíbil přehodnotit, až se epidemická situace v Česku zlepší.

18:31 Maláčová DVTV

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) by podpořila odvolání Hniličky z funkce šéfa sportovní agentury, kdyby to premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl. MInistr zdravotnictví Jan Blatný (z aANO) řekl, že musí trvat na dodržování opatření.

18:16

Evropskou komisi neuspokojilo vysvětlení AstraZeneca, proč zpočátku dodá zemím EU méně vakcíny, uvedla Kyriakidisová. Brusel chce od firem transparentnost.

18:11 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Respirátory povinné v MHD a obchodech budeme nejspíše pouze výrazně doporučovat," řekl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Tento týden budou ještě probíhat jednání, nejprve musí být respirátory pro občany dostupné," dodal Blatný. Vicepremiéři Karel Havlíček (za ANO) a Alena Schillerová (za ANO) budou s obchodními řetězci jednat o cenách respirátorů v nejbližších dnech.

18:08 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Kvůli krácení dodávek vakcín do České republiky bude očkování zpožďováno ještě tento týden a začátkem příštího měsíce," sdělil na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Věřím společnosti Pfizer, že je to jen dočasné a do dvou týdnů dojde k dorovnání," doplnil.

18:01 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Změny v protiepidemickém systému PES by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit od 1. února. V úterý aktualizovanou tabulku projedná rada vlády, ve středu odborné skupiny ministerstva zdravotnictví. Ministr to řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády. V pátém stupni opatření by mohla být například povolena výuka pro malotřídky, žáky 9. tříd a studenty maturitních ročníků nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách.

17:45

V oslovených středočeských nemocnicích, například v Kladně, zatím výrazně neubývá ani hospitalizovaných s covidem, ani zdravotníků v pracovní neschopnosti. Tento týden pokračuje očkování zaměstnanců nemocnic proti covidu aplikací druhých dávek.

17:44 Maláčová DVTV

ČSSD dnes na jednání vlády navrhla, aby lidé v karanténě dostávali k náhradě mzdy navíc 250 korun za den. Bonus jim mají vyplácet zaměstnavatelé, a to nejvýš za deset dnů. Částka by se jim pak odečetla ze sociálních odvodů. O návrhu by měla vláda rozhodnout ve středu. Na tiskové konferenci vlády to dnes řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

"Bonus by měli dostávat ti, kteří mají nemocenské pojištění. Lidé v poslední době nechtějí nechat testovat, aby případně nemuseli do izolace. Nakažení pak nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Důvodem je právě nízká nemocenská," sdělila dnes ministryně Maláčová.

17:37

Loni kvůli pandemii covidu-19 zaniklo čtyřikrát více pracovních míst než v nejhorším období globální finanční krize ve 2009, uvedla organizace ILO.

17:36

Provozovatelé ubytovacích zařízení zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru budou moci žádat o úvěry z programu COVID plus, schválila vláda.

17:01

Plzeň za loňský a letošní rok odpustí plátcům odvádění místních poplatků z pobytu. Chce tak alespoň částečně zmírnit dopady koronavirové krize na provozovatele ubytovacích zařízení. Poplatky, které se vybraly loni, město vrátí plátcům zpět jako dar, pro letošní rok zruší účinnost městské vyhlášky, která platbu poplatků ukládá. Dnešní rozhodnutí rady města musí ještě schválit zastupitelé, řekl dnes novinářům radní David Šlouf (ODS).

16:59 Karel Havlíček (ANO)

Vláda na dnešním zasedání nesouhlasila s návrhem vicepremiéra a ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) na otevření skiareálů, uvedla Česká televize na Twitteru. Havlíček to potvrdil. Dodal, že do středy, kdy bude další jednání vlády, má připravit přísnější podmínky pro případný provoz lyžařských středisek a opět se o nich bude diskutovat. 

"Navrhovali jsme systém podobný Rakousku, reguloval by počty lidí ve frontách, lidí na lanovkách a povinné respirátory FFP2. Systém ale bude muset být ještě přísnější," sdělil dnes na tiskové konferenci Havlíček.

16:35

Světová zdravotnická organizace zařadila český Ústav zdravotnických informací a statistiky mezi dvacítku spolupracujících center pro mezinárodní klasifikaci ve zdravotnictví. Obor umožňuje mezinárodní srovnání dat.

16:26

Středočeský zastupitel Herman (ANO) se podle hejtmanky Peckové omluvil za to, že byl na kraji minulý týden, když měl mít karanténu. Prý o tom nevěděl.

16:22

Národní koordinátor očkování proti covidu-19 Zdeněk Blahuta se kvůli zdravotním důvodům vzdal své funkce. Na Twitteru to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Blahutu nahradí Kateřina Baťhová, která dosud na ministerstvu působila jako ředitelka odboru mezinárodních věcí a EU.

16:19

Vsetín znovu odpustí měsíční nájemné živnostníkům a podnikatelům, kteří si od města pronajali nebytové prostory a postihlo je nařízení vlády o uzavření provozoven v souvislosti s covidem-19. Již dříve zastupitelé vyhlásili dotační titul na podporu podnikání i pro subjekty působící v jiných než městských prostorách. O dotaci na pokrytí měsíčního nájemného mohou žádat v únoru.

16:18

V domovech seniorů v Libereckém kraji skončilo o víkendu očkování první dávkou vakcíny proti novému koronaviru. Dostalo ji 2867 klientů pobytových zařízení a zaměstnanců, to je téměř 90 procent těch, kteří o očkování projevili zájem. Zbylé klienty a zaměstnance zatím nebylo možné očkovat kvůli zdravotnímu stavu nebo tomu, že koronavirus nedávno prodělali, a na vakcínu si tak musí 90 dnů počkat.

15:50

Pokud by ministerstvo mělo přistoupit k odpuštění DPH na respirátory, musí mít jistotu, že marže neskončí u výrobců a prodejců, řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

15:41

Tisíc nejbohatších lidí se ze ztrát způsobených pandemií zotavilo za devět měsíců, nejchudším by to ale mohlo trvat i déle než deset let. Ve zprávě nazvané Virus nerovnosti to dnes odhadla charitativní organizace Oxfam. Podle ní se majetek deseti nejbohatších lidí světa od začátku pandemie zvýšil o půl bilionu dolarů (10,7 bilionu Kč), což by bez potíží každému zaplatilo vakcínu proti covidu-19 a zajistilo, že by nákaza nikoho neuvrhla do chudoby.

15:23

Vakcína společnosti Moderna je účinná i proti nakažlivějším mutacím koronaviru, které se poprvé objevily v Británii a JAR, oznámila podle médií firma.

15:30

Fakultní nemocnice Brno zaznamenala za týden zhruba 100 případů britské mutace koronaviru. Nikdo není hospitalizovaný. Od Vánoc odhalila 183 případů.

15:22

Bavorský premiér Markus Söder dnes v telefonátu s předsedou české vlády Andrejem Babišem zdůraznil, že trvá na povinných testech na koronavirus u osob přijíždějících z Česka. S odvoláním na Söderova mluvčího o tom informovala agentura DPA. Bavorsko nově vyžaduje rozbory každých 48 hodin. Úřad české vlády se k rozhovoru Babiše se Söderem zatím nevyjádřil.

15:08

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts, hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení, firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

14:49 Karel Havlíček (ANO)

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) bude na dnešním jednání vlády prosazovat otevření skiareálů od pátku. Podmínkou by bylo dodržení opatření proti šíření koronaviru jako povinné rozestupy a respirátory ve frontách a na lanovkách. Havlíček to sdělil České televizi.

Podle Havlíčka jeho úřad s ministerstvem zdravotnictví už připravil manuál, podle kterého by se provozovatelé řídili. Myslí si, že se tímto krokem nezhorší epidemická situace, naopak ale umožní přežít provozovatelům.

14:04

Letošní maturity se kvůli epidemii covidu-19 budou konat v upravené podobě, neměly by se ale úplně zrušit. Na dotaz ČTK to dnes uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Změny by chtěl představit v druhé polovině týdne, zatím se podle něj o nich stále jedná. Úpravy by měly zohledňovat zájem maturantů o studium na vysoké škole i jejich uplatnění v praxi, uvedl.

Plaga již dříve řekl, že v tomto týdnu oznámí své rozhodnutí ohledně podoby letošních maturit. Na konci listopadu ministerstvo nejdřív oznámilo, že u maturit na jaře nepředpokládá redukci žádné části zkoušky. V případě nepříznivého vývoje epidemie covidu-19 se měl nanejvýš změnit termín konání maturitních zkoušek. Zhruba před dvěma týdny ale mluvčí úřadu Aneta Lednová avizovala, že ministerstvo bude reagovat na vývoj, který není tak pozitivní, jak původně předpokládalo.

13:49

Provozovatelé ubytovacích zařízení zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru, u nichž podíl ročních tržeb z poskytování služeb cizincům za poslední účetní období dosáhl alespoň jedné pětiny, by mohli být nově zařazeni do záručního programu COVID plus. Jednat by o tom dnes měla vláda,

13:36

Nemocnice na Slovensku hlásily o víkendu rekordních více než 3200 hospitalizovaných s covidem-19. Vyplývá to z dnešních informací národního centra zdravotnických informací. V nemocnicích se tak zatím neprojevil nedávný pokles počtu nově potvrzených případů infekce koronavirem. I na počtu pacientů s covidem-19 v nemocnicích závisí podle schváleného harmonogramu uvolňování karanténních omezení.

13:35 Jan Hamáček

ČSSD dnes ve vládě navrhne, aby lidé v karanténě dostávali k náhradě mzdy navíc 250 korun za den. Bonus by jim vypláceli zaměstnavatelé, a to nejvýš za deset dnů. Částka by se jim pak odečetla ze sociálních odvodů. Na tiskové konferenci ČSSD to dnes řekl její předseda a vicepremiér Jan Hamáček. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) je návrh zákona hotový. Bonus by měli dostávat ti, kteří mají nemocenské pojištění. Ministři už o covidové nemocenské jednali, na řešení se nedohodli.

Někteří ekonomové, odborníci na sociální problematiku i odbory upozorňují na to, že se lidé v poslední době nechtějí nechat testovat, aby případně nemuseli do izolace. Nakažení pak nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Důvodem je podle expertů nízká nemocenská. Činí 60 procent základu výdělku. V prvních dvou týdnech ji pracovníkům poskytuje zaměstnavatel.

13:23

V Moravskoslezském kraji přibylo za neděli 344 případů nákazy koronavirem. Je to srovnatelné s údaji o den dříve. Naočkováno bylo přes 21 000 lidí.

13:21

Zaměstnanci a klienti sociálních služeb v Olomouckém kraji by měli být očkováni proti novému typu koronaviru do poloviny března. Dosud dostalo vakcínu téměř 3000 z plánovaného počtu 6500 lidí z těchto zařízení, řekl dnes novinářům náměstek olomouckého hejtmana Ivo Slavotínek (KDU-ČSL). Podle něj je proočkování seniorů v těchto službách pro kraj klíčové, tito lidé kvůli životu v komunitách patří mezi nejohroženější kategorie. Kraj dosud obdržel 17 550 vakcín.

13:16

Fakultní nemocnice Hradec Králové začala druhé kolo očkování proti koronaviru. Celkem nemocnice aplikovala 5436 očkovacích dávek, zhruba u 260 lidí šlo o podání druhé dávky. Přeočkování začala nemocnice v pátek, řekl dnes mluvčí hradecké nemocnice Jakub Sochor. Fakultní nemocnice zahájila očkování v sobotu 2. ledna, jako první zdravotnické zařízení v kraji. Postupně se přidaly krajské nemocnice a soukromá ve Vrchlabí. Nemocnice v kraji podaly doposud více než 9100 dávek očkování.

13:13

Obvyklý ruch dnes dopoledne zavládl v restauraci U Ervina v Hlubočkách u Olomouce, jejíž provozovatel Radovan Hořín přestal respektovat vládní nařízení zakazující kvůli pandemii koronaviru provoz gastronomických zařízení. "Ode dneška mám otevřeno jako před nařízením," řekl dnes Hořín. Restauraci zprovoznil i o víkendu v akci iniciativy Chcípl PES. Pokaždé na místo několikrát přijeli policisté a nakonec mu nařídili podnik uzavřít.

13:12

Ve stotisícovém Hradci Králové začalo fungovat čtvrté odběrové místo pro testy na covid-19. Na parkovišti Univerzity Hradec Králové v Hradecké ulici jej dnes ráno začala provozovat společnost Scimed Biotechnologies. Řekl to mluvčí univerzity Jakub Novák. V Hradci Králové dosud byla v provozu tři odběrová místa. V celém Královéhradeckém kraji je ode dneška k dispozici devět odběrových míst.

12:56

Zrušení didaktických testů u letošních maturit, pro které se na Facebooku vyjádřil premiér Andrej Babiš (ANO), by fakticky znamenalo vypuštění státní maturity v tomto roce a přineslo by komplikace. Shodli se na tom zástupci školských asociací, které oslovila ČTK. Škrtnutí maturitních testů nepodporují. Případné úlevy pro žáky zdravotních škol by se podle nich měly týkat pouze těch studentů, kteří kvůli epidemii covidu-19 pomáhali a pracovali v nemocnicích. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka by bylo vhodné jim třeba k napsání testů nabídnout mimořádný pozdější termín zkoušky.

12:42

Přísnější režim v Německu pro české pendlery žádné komplikace na příjezdu do Saska nezpůsobil, informovala spolková policie. Problémy ale hlásilo Bavorsko.

12:18

Ředitel VZP Zdeněk Kabátek zůstane ve své funkci. Správní rada podle informací ČTK nepovažuje jeho přednostní očkování za porušení právních předpisů.

12:02

 Krajská nemocnice v Karviné zřídila pracoviště, které se bude věnovat pacientům po prodělaném onemocnění covid-19. Mnozí si totiž po onemocnění stěžují na potíže, jako jsou bolesti páteře, bolesti hlavy, únavu nebo problémy s dýcháním. Nemocnice se proto rozhodla otevřít Centrum post covidové péče, které se přetrvávajícími zdravotnímu problémy bude zabývat po diagnostické stránce. Zároveň se na spolupráci dohodla se Sanatorii Klimkovice, kde by pacienti v případě potřeby měli absolvovat léčebné pobyty. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Věra Murínová.

11:57

Vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička (ANO) porušil opatření proti koronaviru. O víkendu se zúčastnil oslavy narozenin podnikatele Petra Bendy, píší Blesk Zprávy. Na večírku v teplickém hotelu byli také místopředseda rady ČT Jiří Šlégr nebo expremiér Jiří Paroubek. Hnilička se za svůj prohřešek omluvil. Premiér Andrej Babiš (ANO) jeho chování označil za "nepřijatelné papalášství".

10:48

Na Ukrajině se ode dneška opět mohou otevřít restaurace, tělocvičny a školy pro prezenční výuku žáků. Končí tak přísná karanténní uzávěra, kterou vláda zavedla od 8. ledna ve snaze zastavit prudký nárůst případů koronavirové nákazy. Platná zůstávají některá mírnější opatření. Počet nových infekcí se v zemi v posledních dvou týdnech snížil.

11:56

Situace v nemocnicích v Karlovarském kraji zůstává kritická. Na jednotkách intenzivní péče k dnešku není žádné volné lůžko pro pacienty s covidem.

10:30

Poradce premiéra, epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se koncem roku angažoval v soukromém projektu antigenního testování pro statisíce Čechů, napsal dnes server Seznam Zprávy. Na kreativní a marketingové části projektu se podílel galerista Jan Třeštík, jeden z účastníků říjnového setkání v uzavřené restauraci na Vyšehradě, po němž musel Prymula rezignovat na ministerskou funkci. Myšlenka masivního testování ale nezískala podle Prymuly podporu premiéra Andreje Babiše (ANO), a proto se nerealizovala.

Prymula serveru řekl, že v projektu měl na starosti odborné záležitosti. Cílem bylo vytvořit po celé zemi speciální "pointy", které by lidem i firmám nabízely antigenní testy placené ze zdravotního pojištění. Prymula neuvedl, kdo konkrétně za projektem stál a komu by platby za testování přicházely. "Samozřejmě ty subjekty, které by to provozovaly, by asi nějaký zisk mít mohly. To je nepochybné," uvedl Prymula. Dodal, že existuje nejmenovaný bohatý sponzor, který by zařídil vybavení testovacích míst. "Nechci říkat sponzora, nebylo by to korektní, když se nám to nepovedlo zrealizovat," dodal exministr.

09:29

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) doufá, že možnost kloktacích testů na koronavirus se pro studenty v příštích týdnech objeví. Návrat do škol jimi ale není podmíněný, závisí na ministerstvu zdravotnictví. Ministr Plaga to ráno řekl Radiožurnálu. Kloktací testy by ministr preferoval u žáků devátých ročníků a maturantů, kteří mají prioritu v návratu do škol. Plaga by uvítal, aby testy byly placené ze zdravotního pojištění.

"Návrat do škol ano, ale ve chvíli, kdy ministerstvo zdravotnictví řekne, že je to vhodné. Rozhodně ne za každou cenu," řekl Plaga.

09:02

Koronavirus se v Česku nejrychleji šíří v hradeckém kraji. Nejhůře je zasažen okres Trutnov. Za sedm dní tam přibylo 1123 případů na 100 000 obyvatel.

08:40

Na jižní Moravě přibylo za den 183 nových případů covidu, nejméně za několik posledních týdnů. Přibyla tři úmrtí, v nemocnici je s nákazou 651 lidí.

08:31 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v neděli 274 potvrzených případů nemoci covid-19, prakticky stejně jako před týdnem. Ve městě je nyní téměř 9800 nakažených.

08:10

V nemocnicích bylo v neděli 5621 lidí s covidem, v mezitýdenním srovnání počet hospitalizovaných klesl asi o 830. V těžkém stavu je 1021 pacientů.

08:09

V neděli přibylo 2376 případů covidu, je to nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Do statistik přibylo dalších 84 úmrtí. Celkem zemřelo 15 453 lidí.

08:02

Virus určitě nezmizí a bude se ještě nějakou dobu v populaci šířit, v tomto smyslu bych nebyl tak optimistický, nějaké druhy vln ještě pár měsíců uvidíme, říká pro Aktuálně.cz biochemik Jan Trnka ze 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nynější poklesy nakažených nejsou tak výrazné a nelze odhadnout, kdy se dostaneme například ke stovkám nakažených denně, vysvětluje.

08:00

Kvůli přísnějším pravidlům pro příjezd pendlerů z Česka do Německa se na některých hraničních přechodech do Bavorska brzy ráno utvořily fronty aut.

Hraniční přechody z ČR do Bavorska v Plzeňském kraji dnes od brzkého rána zažívají nápor. Nejdelší asi dvoukilometrová fronta osobních vozů je z české strany zřejmě na Folmavě na Domažlicku. Ale jde to plynule, řekla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová. Dnes ráno jezdí nejvíce Čechů do německých továren.

07:52

Virus určitě nezmizí a bude se ještě nějakou dobu v populaci šířit, v tomto smyslu bych nebyl tak optimistický, nějaké druhy vln ještě pár měsíců uvidíme, říká pro Aktuálně.cz biochemik Jan Trnka. 

07:51

Na ploše malého hotelového pokoje dvakrát denně tvrdě trénuje. Dělá všechno možné, aby se vymačkala na maximum a byla alespoň částečně připravená na grandslamové Australian Open. Česká tenistka Barbora Krejčíková v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje z Melbourne svou striktní dvoutýdenní izolaci. 

07:02

Index protiepidemického rizika PES zůstává třetí den na 69 bodech, ve čtvrtém z pěti stupňů rizika se tak podle údajů ministerstva zdravotnictví drží 12 dní. V zemi ale stále platí pátý stupeň, vláda rozvolnění nechystá. Na dnešním jednání by se měla zabývat úpravami opatření systému PES, která by měla platit od 1. února.

Podle návrhu by se republika měla přesunout do mírnějšího čtvrtého stupně v době, kdy počet pacientů s covidem v nemocnicích klesne pod 3000 a na jednotkách intenzivní péče pod 450. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to nebude dříve než v polovině února.

07:01

Finanční úřad začne nyní vyplácet už pátou vlnu kompenzačních bonusů drobným podnikatelům za ušlý zisk kvůli vládním pandemickým opatřením. Mezi veřejností ale tato pomoc stále vyvolává ostrou kritiku. Nejasné podmínky, komu bonus vlastně patří, ale i chování úředníků finanční správy se nelíbí ani opozičním politikům a ombudsmanovi.

06:45

Nový Zéland o víkendu ohlásil první případ lokálního přenosu koronaviru po více než dvou měsících. U 56leté ženy, která na konci prosince přicestovala z Evropy, se potvrdila přítomnost mutace viru SARS-CoV-2 označované jako jihoafrická. Podle agentury AFP dnes úřady oznámily, že žena se pravděpodobně nakazila na konci povinné dvoutýdenní izolace po příletu do země.

06:26

Z loňské první vlny pandemie koronaviru vyšlo Portugalsko jako jedna z nejméně postižených zemí Evropy. Málo nakažených ve srovnání s ostatními mělo i na podzim. Začátek letošního roku ale znamená pro desetimilionový stát na jihozápadním cípu kontinentu pohromu.

06:24

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador měl pozitivní test na koronavirus a zahájil léčbu. Svou nákazu oznámila 67letá hlava státu na Twitteru s tím, že pociťuje mírné příznaky covidu-19. Informovaly o tom světové zpravodajské agentury.

06:21

Americký prezident Joe Biden dnes prodlouží platnost zákazu cest do USA z 26 zemí schengenského prostoru, z Británie, Irska a Brazílie, jehož odvolání jen několik dní před odchodem z funkce naplánoval exprezident Donald Trump. Biden se rovněž chystá od soboty zavést zákaz vstupu do USA pro všechny cestující, kteří byli nedávno v Jihoafrické republice, s výjimkou amerických občanů.

20:00

Německo jako první země v Evropské unii nasadí k léčbě nemoci covid-19 léky na bázi monoklonálních protilátek. Experimentální léčbu přípravkem tohoto typu od firmy Regeneron loni na podzim podstoupil i tehdejší americký prezident Donald Trump. Německo nakoupilo 200 000 dávek tohoto druhu léku za 400 milionů eur (téměř 10,5 miliardy Kč), řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn nedělníku Bild am Sonntag.

18:51

Testovací místa pro pendlery by měla vzniknout na přechodech v Železné Rudě a Strážném, uvedl Babiš. Zřejmě budou fungovat v gesci státu.

18:48

Hygienici na Vysočině zaznamenali za uplynulých 24 hodin 217 nových případů nemoci covid-19. Zaevidovali také tři úmrtí nakažených. Od začátku pandemie v kraji s covidem-19 zemřelo 678 lidí. S nemocí se nyní v kraji léčí 3551 lidí. Vyplývá to z údajů na webu krajské hygienické stanice.

18:48

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Česko se do čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními přesune nejdřív v polovině února, kdy by počet lidí hospitalizovaných s covidem mohl klesnout pod 3000. Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, se ale nejspíš zpozdí až do konce března. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Celý tento týden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný. Proti sobotě se zvýšilo o setinu na 0,88. Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nákazou covid-19 poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je s touto diagnózou 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dostal dnes ráno druhou dávku vakcíny proti covidu-19. Přeočkovat se nechal po čtyřech týdnech v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Většina lidí se domnívá, že premiér Andrej Babiš (ANO) by neměl být hlavní postavou očkování proti koronaviru v Česku. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou televizi.

18:13

Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie už více než 25 milionů pozitivních testů na nový typ koronaviru, ukazují data Univerzity Johnse Hopkinse. Jde s přehledem o nejvyšší údaj na světě, což platí i pro počty zemřelých s covidem-19 v USA, jichž úřady ohlásily přes 417 000. Nový prezident Joe Biden považuje boj s pandemií za jednu z priorit své administrativy.

18:04

Policie při sobotní akci iniciativy Chcípl PES zaznamenala po celém Česku více než 30 otevřených restaurací. Porušení vládních protiepidemických nařízení budou nyní řešit správní orgány. Ve spolupráci s Českou obchodní inspekcí policisté kontrolovali také horské hotely nebo penziony. Policie o tom dnes informovala na svém twitteru

17:57 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš je pro zrušení didaktických testů u maturit na zdravotnických školách. Kvůli spravedlnosti by to mělo platit i pro maturanty dalších škol, míní.

17:36

Izrael zruší od pondělních 23:00 SEČ do 31. ledna veškerou osobní leteckou dopravu na svých letištích ve snaze zpomalit šíření nového koronaviru. Informoval o tom dnes list Haarec, podle nějž na izraelských letištích nebudou moci přistávat letadla zahraničních aerolinek. Opustit zemi v tomto období bude rovněž možné jen za výjimečných okolností.

16:59 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Česko se do čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními přesune nejdřív v polovině února, kdy by počet lidí hospitalizovaných s covidem mohl klesnout pod 3000. Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, se ale nejspíš zpozdí až do konce března. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že systém registrace k očkování se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se plánovalo.

16:28

Karlovarský kraj staví v Pomezí n/O testovací místo pro pendlery. Fungovat má od pondělních 4:00 a má pomoci omezit fronty, které se čekají.

15:31

Turistů v okolí lyžařských center na jihu Čech bylo dnes méně než v sobotu. Problémy kvůli jejich příjezdu policie o víkendu nezaznamenala. Podle oslovených zástupců areálů mohlo být jedním z důvodů menší návštěvnosti větrné počasí.

15:20 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti původnímu plánu zpoždění zhruba o měsíc. Původně mělo skončit v únoru, potrvá ale nejspíš do konce března. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Důvodem jsou podle něj nynější nižší dodávky vakcíny.

14:53

Pendleři a místní uvedli na Facebooku, že na Pomezí, kde se přechází do bavorského okresu Wunsiedel, jsou fronty na testy na covid, Němci tam testují pendlery dlouhodobě. Podle dobrovolných hasičů, kteří tam přivezli teplý čaj, tam byly i v sobotu stovky lidí.

"Na Pomezí se tvořily na německé straně fronty lidí, kteří čekali na provedení antigenního testu," uvedla policejní mluvčí Karlovarského kraje Zuzana Týřová. Policisté dohlížejí na provoz a situaci na místě monitorují. Podle Týřové po 14:00 fronty pendlerů opadly.

14:41

Čínský ministr zahraničí Wang I zakončil v minulém týdnu svou návštěvu FiIipín slibem, že Čína zemi daruje 500 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru. Podle odborníků nejde o nezištnou pomoc. Peking se pomocí "vakcínové diplomacie" snaží získat stále větší vliv ve světě.

14:40

Na hranicích s Bavorskem na západě Čech se tvoří fronty pendlerů na Pomezí na Chebsku. V Plzeňském kraji je zatím klid.

14:19 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Očkování nejrizikovější skupiny, do níž patří lidé nad 80 let a zdravotníci, se proti plánu asi o měsíc opozdí a potrvá do konce března, řekl Blatný.

13:31 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Česko by se z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními mohlo přesunout nejdřív v polovině února. Do té doby by počet pacientů v nemocnicích mohl klesnout pod 3000. Až poté by se mohli vrátit do tříd také zbývající žáci prvního stupně základních škol. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

12:45

Zhruba 1000 demonstrantů vyšlo v sobotu večer do ulic dánské metropole Kodaně na protest proti opatřením, která mají zabránit šíření koronaviru. Převážně klidný protest přerostl posléze v nepokoje, při kterých policisté pět lidí zadrželi. Informovala o tom dnes agentura AFP.

12:07

Covid-19 se v hradeckém kraji šíří nejrychleji v ČR, nejhorší situace je na Trutnovsku. V sobotu v kraji přibylo 703 nákaz, o 121 víc než před týdnem.

12:01

Evropská unie donutí farmaceutické firmy, aby respektovaly smlouvy o dodávkách vakcíny proti covidu-19, řekl předseda Evropské rady Charles Michel.

11:36

Na hranicích na západě Čech zatím nejsou fronty pendlerů. Bavorsko dnes výrazně zpřísnilo opatření. Testovací místa na přechodech se teprve chystají.

11:25

ČSSD navrhuje, aby zaměstnavatelé vypláceli bonus nemocným s covidem a lidem v karanténě, který by si odečetli od odvodů, řekl televizi Prima Hamáček.

10:49

Od sobotního opětovného spuštění portálu podali podnikatelé zasažení koronavirou krizí ministerstvu průmyslu a obchodu 2187 žádostí o kompenzaci nájemného a uzavřeného provozu. V samotném programu COVID Gastro - Uzavřené provozovny pak za celý týden přišlo dohromady 7484 žádostí. Na twitteru o tom dnes informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Portál AIS MPO měl v týdnu opakovaně problémy a od čtvrtka vůbec nefungoval.

10:32

V Moravskoslezském kraji policisté v sobotu a v noci na dnešek odhalili čtyři podniky, které byly v provozu i přesto, že to aktuální vládní opatření proti koronaviru neumožňují, řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková. Některé restaurace v Česku v sobotu otevřely na protest proti vládním nařízením.

Stoupenci iniciativy Chcípl PES ve svých podnicích nabízeli k podpisu petiční archy. Většinou dorazilo maximálně několik desítek lidí, menší zájem někde ovlivnilo i špatné počasí. Mnoho otevřených podniků kontrolovala policie. Některá zařízení, která se původně chtěla protestu zúčastnit, nakonec ale vůbec neotevřela.

09:36

V Česku podle údajů statistického úřadu žije kolem 440 000 lidí nad 80 let. Od 15. ledna se mohou registrovat v internetovém očkovacím systému. Podle Babiše se jich zapsalo zatím asi 183 000 a z nich zhruba 100 000 čeká na přidělení termínu. Pro ostatní se měl systém otevřít původně 1. února.

"My určitě nebudeme otevírat nějaké nové registrace, myslím kategorie občanů, protože zkrátka tuto kategorii (nad 80 let) budeme očkovat dlouho," uvedl Babiš. Dodal, že starší seniory, kteří se nezaregistrují, bude nejspíš potřeba kontaktovat.

08:54

Některé nemocnice si schovávají vakcíny do zásoby. Chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek na druhou dávku. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Jako příklad uvedl Fakultní nemocnici Brno, Vojenskou nemocnici Brno či ústeckou, teplickou a děčínskou nemocnici, které spadají pod Krajskou zdravotní.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) serveru řekl, že ke shromažďování vakcín není důvod. Dodávka od firmy Pfizer se ale v příštích týdnech proti původním předpokladům sníží asi o pětinu.

08:47

Registrační systém k očkování proti covidu-19 se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné pacienty nespustí, jak se původně plánovalo. Otevře se, až bude dost vakcín a podle zájmu osmdesátníků a starších o očkování. Novinářům to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici, kde dostal druhou dávku vakcíny. Podle předsedy vlády nyní nemocnice budou ještě řešit, jak zajistí očkování pacientů, kteří do nich docházejí.

08:11

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem. Pozitivních bylo více než 30 procent testů.

08:09

Počet hospitalizovaných s covidem poprvé od začátku ledna klesl pod 6000. V nemocnicích je s koronavirem 5741 pacientů, 1046 z nich ve vážném stavu.

07:52

Premiér Babiš (ANO) dostal ráno druhou dávku vakcíny proti covidu-19. Přeočkovat se nechal po čtyřech týdnech v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

07:36

I když se v souvislosti s koronavirovou krizí často hovořilo o snižování mezd, odměn i benefitů, ve skutečnosti loni většina zaměstnavatelů k žádným změnám nepřistoupila. Na jaře nezměnilo mzdy 72 procent zaměstnavatelů, během podzimu 88 procent, vyplývá z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Podobná situace panovala i v případě zaměstnaneckých benefitů.

07:25

Zdravotníci v ČR v sobotu aplikovali 3221 dávek vakcíny proti covidu, výrazně méně než ve všední dny. Od začátku vakcinace provedli 192 267 očkování.

07:20

Index protiepidemického rizika PES zůstává na 69 bodech a 11 dní se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

Celý tento týden ale mírně roste reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí koronavirem jeden pozitivně testovaný. Proti sobotě se zvýšilo o setinu na 0,88. Další tři sledovaná kritéria trvale klesají. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:13

Než organismus na vakcínu zareaguje a nastaví se imunitní odpověď, může trvat dva týdny i déle, nicméně je jisté, že vakcíny na covid-19 velice účinně chrání proti těžkým případům onemocnění u rizikové skupiny, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz imunolog Karel Drbal.

06:55

Německo dnes ohlásilo 12 257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s covidem-19 za stejnou dobu zemřelo dalších 349 pacientů. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Minulou neděli země registrovala 13,882 infekcí a 445 úmrtí.

06:10

Fanfáry pro zdraví a za brzké obnovení kulturního provozu zazní ve středu z balkonu Janáčkova divadla v Brně. Akce se pak bude opakovat každou středu od 17:00. Z balkonu zahrají členové souboru NdBrass. Tvoří jej hráči na dechové nástroje z orchestru Národního divadla Brno.

Kvůli koronavirové pandemii a opatřením proti šíření infekce už divadla více než 100 dní nemohou hrát pro veřejnost. 

06:00

Francie od dneška požaduje po mnoha lidech přijíždějících do země nově negativní PCR test na koronavirus.

05:40

Hlavním omezením pro běžné cesty do Německa je to, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti je nyní nezbytné mít u sebe negativní test, který již není možné nechat si vyhotovit až po příjezdu. I při negativním testu přitom musí lidé nastoupit do desetidenní karantény, kterou ale lze ukončit dalším negativním testem nejdříve po pěti dnech izolace.

05:30

Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům nakažených covidem-19. Vyplývají z toho komplikace nejen pro pendlery, kteří se budou muset častěji nechat testovat, ale i pro běžné cestující, kteří musí počítat se zpřísněním kontrol například i na německých letištích.

23:38

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž končí. Dění kolem koronaviru u nás i ve světě budeme sledovat zase od nedělního rána. 

23:32

V Praze evidovala hygienická stanice v pátek 873 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Od začátku epidemického výskytu onemocnění, tedy od 1. března 2020, dosáhl celkový kumulativní počet případů čísla 103.233, počet aktivních případů je 10.423. 

22:14

Jak z filmu Pelíšky vypadalo páteční promítání krátkometrážního filmu Blbej den mladého režiséra Kari Oviho. Promítalo se totiž na fasádu sousedního domu v blízkosti pražského Anděla, ve společných prostorech jednoho z tamních domů. Filmaři nechtěli porušit protiepidemická opatření. Diváci stojící na pavlačích mohli zhlédnout ještě filmy Bludy nebo První akční hrdina. "Zřejmě na udání krátce po odvysílání trojice filmů dorazila na místo policie. Nakonec uznala, že nedošlo k žádnému porušení zákona a věc postoupila příslušnému orgánu," uvedl režišér Ovi, který chtěl touto akcí upozornit na upadající kulturu v zemi.

21:57

Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes nový předseda nejsilnější německé strany, Křesťanskodemokratické unie (CDU), Armin Laschet. Podle něj nerealistické předpokládat, že do léta bude k dispozici koncept pro život po koronavirovém lockdownu. "Do léta nebudeme moci mít žádnou strategii, protože přibývají stále nové skutečnosti, na které musíme reagovat," řekl dnes konzervativní politik. Nové nakažlivější mutace viru z Británie a Jihoafrické republiky mohou podle jeho slov dále mutovat. Diskuse o otvírání v tuto chvíli podle něj není na místě, protože ohrožení je příliš velké, a je nutné zamezit rozšíření mutace v Německu. "Musíme učinit vše pro to, abychom se zlepšili v očkování," zdůraznil také Laschet, který označil zmutovaný virus za nevypočitatelný.

20:37

Několik restaurací v Česku v sobotu otevřelo na protest proti vládním nařízením. Stoupenci iniciativy Chcípl PES ve svých podnicích nabízeli k podpisu petiční archy. Většinou dorazilo maximálně několik desítek lidí, menší zájem někde ovlivnilo i špatné počasí. Mnoho otevřených podniků kontrolovala policie, dvě restaurace na Svatém Kopečku u Olomouce odpoledne nařídila uzavřít. Některé podniky, které se původně chtěly protestu zúčastnit, nakonec vůbec neotevřely.

19:46

Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent Čechů, a to hlavně kvůli strachu o zdraví nejbližších. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Zhruba čtvrtina oslovených by si vakcínu aplikovat nenechala většinou proto, že jí nedůvěřuje. Procento respondentů už injekci dostalo. Zastánců očkování podle ČT přibylo.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) vyšší zájem označil za dobrou změnu. "Je to změna k lepšímu. Blížíme se minimu 60 procent. Chtěl bych, abychom se dostali k číslu kolem 70 procent," řekl ministr ČT.

18:31

Berlínská Humboldtova klinika musela být uzavřena. Rozšířila se v ní britská mutace koronaviru. Nakaženo bylo 20 lidí, zdravotníků i pacientů. 

17:52

Také na Plzeňsku se dnes na protest proti vládním protiepidemickým opatřením otevřelo několik restaurací, které se zapojily do akce Otevřeme Česko. Pořádá ji iniciativa Chcípl PES. "Je to výzva, aby se lidé probrali a zjistili, že to, co vláda dělá, nedělá pro zdraví lidí," řekl Pavel Razým, majitel cyklo bufetu Na Štuperku v Chotíkově u Plzně. "Lidi to vítají. Chodí a podepisují petici, mají o to zájem. Za více než týden tam mám přes 100 podpisů," uvedl. Razým věří, že iniciativa otevře oči spoustě lidem a hodlá v protestech pokračovat. Zatím je podle něj v iniciativě registrováno přes 2000 provozoven v ČR, včetně fitness a lyžařských center a dalších. Nejvíce je gastro provozů.

17:47

Dnes se otevřela lyžařská střediska v devíti z 12 regionů Slovinska, ve kterých to dovolila relativně uspokojivá epidemická situace. Rozhodla o tom místní vláda, zároveň v těchto regionech povolila návrat části dětí do škol. Podmínkou pro lyžování je nanejvýš den starý negativní test na covid-19, výjimku mají děti do 12 let, profesionální sportovci a trenéři. Většina středisek nabízí testování přímo na místě zdarma. Na jedné sedačce lanovky nebo v kabince smí být jen členové jedné domácnosti, cizí lidé musí dodržovat rozestupy 1,5 metru. Povinné jsou roušky. Hotely ve Slovinsku ale zůstávají uzavřené, a tak je lyžování v praxi možné jen pro místní obyvatele. 

16:51

K dnešnímu protestu restaurací proti opatření vlády odpoledne připojil i ústecký podnik Veranda. Hosty obsluhuje nikoliv jako veřejnost, ale jako sympatizanty hnutí Chcípl PES. Podporu restauraci přišly vyjádřit zhruba dvě desítky lidí. "Jsme u zdi, už nemůžeme dál, finančně ani morálně," řekl provozovatel podniku Radek Žďárecký. "Cítíme chaos, diletantismus a nespravedlnost. Slyšíme jen sliby," uvedl Ždárecký. Podnik v ústecké čtvrti Klíše se otevřel v listopadu 2019. Získal si své stálé hosty, na jaře 2020 musel poprvé kvůli opatření vlády v souvislosti s dopady koronaviru zavřít. "Neobsloužíme nikoho, kdo není sympatizant hnutí. Máme nastavené stanovy, k dispozici petiční archy. Lidé sedí u stolu a debatují," uvedl provozovatel. Policejní hlídka podle něj zatím pouze projela okolo podniku.

16:24

Bavorský zemský okres Cham vytvoří dvě dodatečné testovací stanice přímo na hranici s Českou republikou. Mají umožnit rychlé a hromadné testování tisícovek českých pendlerů a zamezit tvoření kolon. Informovala o tom dnes na svém serveru rozhlasová stanice Bayerischer Rundfunk (BR). Pendleři dojíždějící za prací do Bavorska se musí od pondělí nechat testovat každých 48 hodin.

16:14

Téměř dvousettisícová Plzeň začala distribuovat tisíce letáků nabízejících pomoc seniorům nad 80 let s registrací na očkování proti covidu-19. Číslo 374 780 960, kde mohou získat pomoc, chce dostat do povědomí lidí. Úředníci magistrátu i brigádníci rozvážejí letáky do lékáren, poliklinik, roznášejí je u obchodních center, od pondělí budou i ve školních jídelnách, kam si senioři chodí pro obědy, zapojí se i knihovny.

15:45

V Praze zemřela v 70 letech pražská zastupitelka a právnička Jaroslava Janderová (ODS). Podle informací ČTK podlehla těžkému zápalu plic způsobenému koronavirem.

15:31

Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti covidu-19 podávali až po šesti týdnech, namísto stávajících 21 až 28 dní. Očkování tak podle ústavu během měsíce dostane o 700.000 lidí více a účinnost očkování nebude ohrožena, píše list Le Figaro. Důvodem pro prodloužení rozestupu dávek jsou obavy z nedostatku preparátů a ze zhoršení epidemické situace. HAS je nezávislý poradní orgán, francouzská vláda bere v potaz jeho stanoviska, ale nejsou pro ni závazná. Kvůli opožděným dodávkám vakcíny oddalují druhou dávku i další země. V Británii je to až 12 týdnů, tamní lékaři ale žádají, aby to bylo nejvýše šest týdnů.

14:57

Koronavirová krize loni těžce zasáhla zahraniční obchod Latinské Ameriky. Vývoz z regionu klesl ve srovnání s předchozím rokem o 13 procent, dovoz se snížil o 20 procent. Vyplývá to podle agentury DPA ze zprávy Hospodářské komise OSN pro Latinskou Ameriku a Karibik (Cepal). Rok 2020 tak byl pro tamní zahraniční obchod nejhorší od finanční krize let 2008 a 2009.

14:27

Po pětitýdenní pauze se v sobotu dopoledne opět otevřely restaurace U Macků a U Maci na Svatém Kopečku u Olomouce, které zůstaly zavřené od 18. prosince v rámci protiepidemických opatření. Majitel restaurací Martin Macek se rozhodl připojit k iniciativě Chcípl PES, která kritizuje vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii nového koronaviru restaurace a hospody a na sobotu zorganizovala celostátní protestní akci.

14:13

Za naprosto nesmyslné označil nové podmínky pro provoz divadel ředitel ostravského Národního divadla moravskoslezského (NDM) Jiří Nekvasil. Chtěl by, aby divadla mohla hrát při poloviční kapacitě hledišť s případným stanovením maximálního počtu diváků.

Nová opatření navázaná na protiepidemický systém podle dostupných informací počítají s tím, že ve čtvrtém stupni rizika by se mimo jiné i divadla mohla zaplnit z 20 procent kapacity, maximálně však 300 sedícími lidmi s negativním antigenním či PCR testem. Návštěvníci by se museli evidovat, vstupenky by se objednávaly předem a lidé by v divadle měli mít respirátor.

13:59

Ministryně zdravotnictví Srí Lanky čelí kritice, že pila "kouzelný" bylinný lektvar, o němž veřejně prohlašovala, že chrání před koronavirem. Její úřad v sobotu potvrdil, že ministryně Pavitra Vannijáráččiová měla pozitivní test na covid-19 a ona i její spolupracovníci půjdou do domácí karantény, píší agentury.

13:17

Čínský Wu-chan si tuto sobotu připomíná rok od chvíle, kdy úřady jedenáctimilionové město uzavřely kvůli šíření nového typu koronaviru. Uzávěra nakonec trvala dlouhých 76 dní. Od té doby se život ve Wu-chanu vrátil prakticky k normálu.

Zatímco převážná část světa se stále potýká s pandemií, nejlidnatější země Čína v sobotu ohlásila pouhých 107 nových případů nákazy a žádná nová úmrtí. Ve Wu-chanu, kde se virus SARS-CoV-2 objevil vůbec poprvé, byli v sobotu ráno v ulicích vidět rekreační běžci a v parku zahaleném mlhou cvičili lidé tai-či, napsala agentura AP.

17. ledna 2020, Wu-chan. Kvůli neznámým typem koronaviru zavírají obchody. Nemoci později označené covid-19 podlehl druhý člověk.
17. ledna 2020, Wu-chan. Kvůli neznámým typem koronaviru zavírají obchody. Nemoci později označené covid-19 podlehl druhý člověk. | Foto: ČTK/AP
13:00 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný apeloval na veřejnost, aby situaci způsobenou opatřeními proti šíření koronaviru vydržela. "Chápu rozladění lidí, že není otevřeno, ale je potřeba si uvědomit, že v nemocnicích je stále přes 6000 lidí a denně máme 8000 nových případů. Kdybychom udělali neuvážený krok, nakrátko bychom otevřeli, ale pak bychom museli na dlouhou dobu zavřít," zdůraznil Blatný.

12:24 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Už příští týden by měla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválit další vakcínu od firmy Astra Zeneca, která je druhým klíčovým dodavatelem, na kterého se ČR v objednávkách vakcíny spolehla. "Jestliže bude Astra Zeneca schválena, distribuce bude započata za nějaké dva až tři týdny. V prvním měsíci bude dodávka této vakcíny o něco pomalejší a menší, než to bylo v plánech pro celou Evropu," řekl Blatný.

12:09 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pro Česko se v příštích týdnech sníží dodávka vakcín proti nemoci covid-19, potvrdil v sobotu Blatný. Podle něj se proti původním předpokladům sníží dodávka od Pfizeru zhruba o 20 procent. Podle ministra budou vakcíny na druhé kolo dávek, ale v únoru se zpomalí očkování nových zájemců.

12:04

Epidemie covidu-19 a s ní spojená nutnost trávit výrazně více času doma a v bezprostředním okolí výrazně proměnila žebříček popularity světových metropolí u nejbohatších lidí. U osob s majetkem nad jeden milion dolarů (21,5 milionu korun) v loňském roce zvítězil Curych, následovaný Kodaní a Tokiem. O prvenství přišla Paříž, propadla se také další velká města jako New York, Londýn nebo Hongkong, píše list Le Figaro. Žebříček sestavuje realitní společnost Barnes.

11:45

Fakultní nemocnice Brno očkuje své zdravotníky v prostorách nemocnice, mobilní tým vyjíždí k očkování seniorů v domovech a také provozuje očkovací centrum v záložní nemocnici na výstavišti. Očkování tam podstoupili policisté a hasiči a také senioři nad 80 let, kteří se registrují k očkování veřejnosti v první vlně.

11:34 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný k očkování uvedl, že necítil žádnou bolest. "Oproti jiným očkováním jsem o tom skoro ani nevěděl," poznamenal. Blatný podstoupil první kolo očkování poslední prosincovou neděli, čímž odstartoval očkování proti nemoci v Jihomoravském kraji. Tehdy přišla na jižní Moravu první dávka vakcín společnosti Pfizer v počtu bezmála 5000. Od té doby přišlo už několik desítek tisíc vakcín, v tomto týdnu se ale dávka snížila na polovinu. Pfizer snížení dávek celostátně avizoval.

11:20 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) absolvoval ve Fakultní nemocnici Brno druhé kolo očkování proti covidu-19. Spolu s ním přišlo pět seniorů.

11:10

Počet úmrtí spojených s koronavirem SARS-CoV2 v Japonsku stále zrychluje, celkem již podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo více než 5000 lidí. Souostroví se 127 miliony obyvatel se potýká s třetí vlnou epidemie. Premiér Jošihide Suga již dříve vyhlásil stav nouze v 11 ze 47 prefektur, včetně Tokia, Ósaky a Kjóto, píše agentura Kjódó.

Koronavirus v japonské metropoli Tokiu
Koronavirus v japonské metropoli Tokiu | Foto: Reuters
10:44

Moravská filharmonie Olomouc chystá na pondělí on-line koncert s Ivanem Ženatým, jedním z nejvýznamnějších českých houslistů současnosti. V komorním programu sestaveném z děl Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse a Maurice Ravela doprovodí houslového virtuosa klavírista Igor Ardašev. Virtuální koncerty zprostředkovává svým posluchačům olomoucká filharmonie po celou dobu koronavirové krize, nahrazuje jimi uzavřené koncertní sály.

10:26

Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat žádosti o podporu podnikatelé zasažení koronavirovou krizí. Portál, určený pro žádosti v programech COVID Gastro - Uzavřené provozovny, COVID Nájemné a COVID Kultura, měl tento týden opakovaně technické problémy. Od čtvrtka vůbec nefungoval. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček za (ANO) řekl, že s vyřizováním v sobotu žadatelům pomáhá 30 operátorů na telefonních linkách ministerstva a osm na e-mailech. Programy jsou nárokové, takže není třeba spěchat, uvedl.

Karel Havlíček v DVTV
Karel Havlíček v DVTV | Foto: DVTV
10:03

Starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem) byla na Nový rok v místní nemocnici přednostně očkována proti novému koronaviru. Na vakcínu ale tehdy měli nárok jen zdravotníci. Starostka se hájí tím, že se tak stalo v rámci propagační kampaně na očkování. Žádná taková se ale dosud neuskutečnila. Informuje o tom sobotní vydání Mladé fronta Dnes.

09:53

Norská metropole Oslo a okolní oblasti ode dneška výrazně zpřísňují opatření kvůli šíření nové, nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Británii. Od sobotního poledne zde budou uzavřena nákupní centra a další obchody s výjimkou těch, které prodávají nejnutnější zboží. Je to vůbec poprvé od začátku pandemie, co se norské úřady rozhodly k tomuto omezení přistoupit, píše agentura Reuters.

Zdravotnice v Norsku pečuje v nemocnici v Oslu o pacienta nakaženého koronavirem.
Zdravotnice v Norsku pečuje v nemocnici v Oslu o pacienta nakaženého koronavirem. | Foto: Reuters
09:39

Skiareál Telnice na Ústecku tuto sobotu vleky pro lyžaře nespustí, i když to přes vládní opatření proti šíření koronaviru plánoval. Policie provozovatele upozornila na platnost usnesení, které zakazuje přepravu lidí za účelem lyžování. Vleky se nerozjedou, řekl vedoucí provozu areálu Ivan Soukup. Policie je na místě.

09:23

Poprvé od konce druhé světové války začne v sobotu kvůli šíření  koronaviru v Nizozemsku platit noční zákaz vycházení. Mimo své domovy nebudou smět Nizozemci kromě výjimečných případů od 21:00 do 04:30. Hudebníci z amsterodamského orchestru se proto rozhodli lidem opatření zpříjemnit. Každý den úderem deváté večer budou na Instagramu vysílat koncert.

Královský orchestr Concertgebouw bude hudební představení na sociální síti vysílat pod heslem Stay in, stay tuned (Zůstaňte doma, zůstaňte naladěni). Posluchačům, kteří budou muset být od 21:00 doma, tuto sobotu nabídne první část Septeta Es dur op. 20 německého skladatele Ludwiga van Beethovena.

08:59 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v pátek 873 potvrzených případů koronaviru, o 119 více než před týdnem. S nákazou covid-19 dosud v Praze zemřelo 1357 lidí.

08:44

Úřady v Hongkongu v sobotu uzavřely kvůli šíření koronaviru do dosud nejpřísnější karantény tisíce lidí v jedné z nejchudších a hustě osídlených čtvrtí. Obyvatelé musejí zůstat doma, dokud nebudou otestováni na virus SARS-CoV-2, oznámily světové agentury. Úřady chtějí všechny osoby ve vytyčené zóně otestovat do 48 hodin.

08:33

Od začátku epidemie mělo v České republice pozitivní test na koronavirus 933 361 lidí. Více než 808 000 z nich se již vyléčilo. V zemi tak aktuálně je zhruba 110 000 nakažených, většina má mírný průběh. V těžkém stavu je v nemocnicích 1052 pacientů.

08:19

V lednu zemřelo v Česku s koronavirem dosud 3372 lidí, více než za celý prosinec. Od začátku epidemie zemřelo 15 270 nakažených, nejvíce v listopadu.

08:02

V pátek přibylo v Česku 8423 potvrzených případů koronaviru, více než předchozí dva dny. Ve srovnání s minulým pátkem je to ale pokles o 860 případů. Počet hospitalizovaných mírně vzrostl na 6149. V lednu dosud s covidem-19 zemřelo 3372 lidí, což je více než za celý prosinec. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:39

Německo oznámilo 16 417 nově potvrzených případů koronaviru za den. V souvislosti s covidem-19 tam za stejné období zemřelo 879 lidí. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem Německo ohlásilo 18 678 nových infekcí za 24 hodin a 980 úmrtí.

07:30

Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali 12 674 dávek vakcíny proti covidu-19, nejméně tento týden. Od začátku vakcinace provedli 187 889 očkování.

07:15

Index protiepidemického rizika PES klesl o čtyři body na 69 bodů. Důvodem je zlepšení čtrnáctidenního průměru nakažených koronavirem mezi seniory. Opět ale mírně vzrostlo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index nadále zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

07:02

Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody, otevřou tuto sobotu své podniky. Podle Jakuba Olberta z pražské restaurace Šeberák, která byla navzdory vládnímu opatření opakovaně v provozu už dřív, není cílem protestu vydělat, ale přežít.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: