Restaurace by měly povinně kontrolovat bezinfekčnost zákazníků, zvažuje Vojtěch

Živě
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zvažuje, že by bezinfekčnost návštěvníků na covid-19 musely kontrolovat i restaurace. Jejich zástupci, s nimiž jednal, o to podle něj sami mají zájem a někteří k tomu přistoupí dobrovolně. S mobilní aplikací pro uložení a kontrolu certifikátů to už bude jednodušší, řekl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
Živě
Aktualizovat reportáž
07:00

Vážení čtenáři, tato on-line reportáž končí. Následující reportáž, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě, najdete zde.

19:44

Kuba za posledních 24 hodin zaznamenala nejvyšší přírůstek nakažených koronavirem a úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 od začátku epidemie. Uvedla to agentura EFE s odkazem na dnešní údaje kubánského ministerstva zdravotnictví. Za poslední den se na karibském ostrově prokázala infekce u 3308 lidí, předchozí nejvyšší číslo bylo zaznamenáno ve středu. Během uplynulého dne zemřelo 20 nakažených pacientů.

19:42

V Británii se nakažlivější mutace koronaviru nazvaná delta šíří stále rychleji, za měsíc přibylo prokázaných případů této infekce čtyřikrát. Informovala o tom dnes vládní zdravotní agentura Public Health England (PHE). Denní bilance nakažených koronavirem jsou nyní ve Spojeném království nejvyšší od konce ledna a vláda podle listu The Independent zvažuje, že v případě nepříznivého vývoje na zimní období znovu zavede restrikce včetně povinného nošení roušek.

19:24

Laboratoře v Česku zatím potvrdily 126 případů koronaviru varianty delta. Od pondělí jich přibylo šest, čtyři v Jihomoravském kraji a dva v Praze. Oznámila to mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Štěpánka Čechová. Další případ varianty lambda, která je dominantní v Peru, se zatím neobjevil, zůstává jediný, řekla mluvčí. Varianta delta, dříve označovaná jako indická, je nakažlivější než běžný virus i než varianta alfa, známá také jako britská.

19:01

Pákistán od Spojených států obdržel 2,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19 od americké společnosti Moderna. Informovalo o tom v pátek pákistánské ministerstvo zahraniční a americké velvyslanectví v Islámábádu.

17:53

Slovensko při tranzitu přes zemi nadále nebude vyžadovat karanténu od lidí, kteří nebyli očkováni proti covidu-19. Pro přejezd ale určilo koridory.

17:29

Slovensko při tranzitu přes zemi nadále nebude vyžadovat karanténu od lidí, kteří nebyli očkováni proti covidu-19. Pro přejezd ale určilo koridory.

15:36

Rektoři VŠ se obávají, že kvůli nízké proočkovanosti a malé kontrole režimu proti covidu nebude na podzim opět prezenční výuka, sdělila mluvčí ČZU.

15:35

Testovací místa zaznamenávají už od konce června zvýšený zájem o testy na covid-19, někde navyšují kapacity. Spojují ho s odjezdy na dovolené a letní dětské tábory, kde jsou testy povinné. Vyšší zájem podle nich bude zřejmě trvat celé léto. Vyplývá to z odpovědí jejich zástupců na dotazy. Podle dat o testování bylo provedeno v posledních čtyřech dnech vždy 30 000 až téměř 44 000 testů metodou PCR, na začátku června to bylo kolem 26 000.

13:04

Španělsko se na tzv. mapě cestovatele od pondělí posune mezi země s vysokou mírou rizika nákazy. Šest států se přesune do nejméně rizikové kategorie.

12:08

Ve Španělsku se ve čtvrtek potvrdilo 12 345 nákaz koronavirem, což je nejvyšší údaj za den v této zemi od poloviny února. Nejvíce se koronavirus šíří mezi mladými ve věku 12 až 19 let, což vedení některých autonomních regionů přimělo zvažovat nová omezení, zejména týkající se večerní zábavy. Informují o tom místní média, z nichž některá už hovoří o páté vlně epidemie.

Také Portugalsko ve čtvrtek oznámilo nejvyšší denní přírůstek nákaz od poloviny února a ode dneška zavedlo zákaz nočního vycházení v Lisabonu a druhém největším městě země Portu.

11:46

Sněmovna bude změnu zákona o očkování, která umožní očkovat i darovanými dávkami vakcíny, projednávat ve stavu legislativní nouze. Na návrh vlády ho kvůli tomu předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) prodloužil až do konce července. Stav měl původně skončit 16. července. Nad novelou nejprve zasedne ve středu výbor pro zdravotnictví a podle Vondráčkova rozhodnutí bude muset do středečních 14:00 předložit poslancům své doporučení. Ve středu dopoledne začne řádná červencová schůze sněmovny.

11:42

Epidemie covidu je v Libereckém kraji dál na ústupu. Za poslední týden přibylo 32 nakažených. Sedmidenní incidence na 100 000 obyvatel je sedm.

11:42 Maláčová DVTV

Inspekce práce a cizinecká policie zahájily kontrolu průmyslových firem a agentur práce. Kontrolují dodržování pracovních podmínek, řekla Maláčová. "Nejedná se o dílčí nahodilé akce, ale o systémovou snahu o to, abychom se ekonomicky vrátili po epidemii do normálního stavu… Kontroly budou pokračovat celé léto. Je to signál, že zákoník práce platí," uvedla ministryně.

11:27 Vlajka Ruské federace.

Rusko čtvrtý den po sobě oznámilo nejvyšší denní přírůstek zemřelých s covidem-19. Za posledních 24 hodin eviduje v souvislosti s touto chorobou dalších 679 úmrtí, což je nejvíce od vypuknutí pandemie, uvedl federální operativní štáb. Ten zároveň zaznamenal 23 218 nově prokázaných případů koronaviru za den. Epidemická situace se v zemi v poslední době zhoršila, což úřady mimo jiné přičítají nakažlivější mutaci delta a nízké proočkovanosti obyvatelstva.

11:39

Varianta delta tvoří v Česku 16 procent nových případů nákazy koronavirem za čtyři týdny. V České republice bylo dosud zaznamenáno 83 případů mutace delta.

11:26

Slovensko bude moci na podporu očkování proti nemoci covid-19 uspořádat loterii o finanční ceny a také vyplácet peníze těm, kteří jiné přesvědčí o potřebě očkovat se. Změnou zákona o tom dnes rozhodla slovenská sněmovna.

Slovensko kvůli nízkému zájmu obyvatel zaostává v očkování proti covidu-19 za průměrem Evropské unie. Dosud alespoň první dávku očkovací látky dostalo na 37 procent obyvatel. V Česku to podle portálu ourworldindata.org bylo již 47 procent procent lidí a v celé EU byl očkován minimálně jednou dávkou vakcíny každý druhý obyvatel.

11:20

V Královéhradeckém kraji přibylo za uplynulý týden 11 případů nákaz covidem-19. V porovnání s předchozím týdnem je to o sedm případů více.

10:46

Varianta delta tvoří v ČR 16 procent nových případů nákazy koronavirem za čtyři týdny. Nejpostiženější je Británie s 95 procenty nových případů.

10:40

Do dvou týdnů vzniknou v centru Chodov a na hlavním nádraží v Praze očkovací místa, kam budou moci lidé přijít bez předchozí registrace, řekl Vojtěch.

10:36

V Moravskoslezském kraji bylo za týden na covid-19 pozitivně testováno 94 lidí, o osm více než před týdnem. Nakažených za 7 dní je sedm na 100 000 obyvatel.

10:24

Na jižní Moravě přibylo za poslední týden 58 nových případů covidu, o 4 méně než v předešlém týdnu. Týdenní incidence je 5 nákaz na 100 000 obyvatel.

10:24 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministr Vojtěch zvažuje, že by bezinfekčnost návštěvníků musely kontrolovat i restaurace. Samy o to mají zájem, s aplikací to bude jednodušší, řekl.

10:03

V Pardubickém kraji po týdnu ubylo nákaz koronavirem. Testy odhalily 13 nakažených, předtím bylo 46 nakažených. Ještě o týden dřív to bylo 19 nákaz.

09:53

Vakcína firmy Johnson & Johnson dobře chrání i proti koronavirové variantě delta. Oznámila to dnes šéfka jihoafrické rady lékařského výzkumu Glenda Grayová. Podobné hodnocení svého preparátu zveřejnila i společnost J&J. Varianta delta nyní v Jihoafrické republice mezi novými případy nákaz převažuje.

09:49

Za týden přibylo v Karlovarském kraji deset nákaz covidem-19, o sedm více proti předchozímu týdnu. Odpovídá to třem případům na 100 000 obyvatel.

09:49 Ilustrační foto.

V Praze přibylo za sedm dnů 356 případů covidu, o 150 víc než předešlý týden. Na 100 000 lidí připadá 27 nakažených, minulý pátek to bylo 16

09:02

V Olomouckém kraji přibylo za týden 20 případů nákaz covidem, v mezitýdenním srovnání je to o jeden více. O týden dříve byl přírůstek poloviční.

09:01

Na Vysočině se za týden covidem nakazilo 16 lidí, méně než týden předešlý. Žádný nakažený nezemřel třetí týden. Hygienici evidují v kraji 39 nemocných.

09:00

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 32 případů nákazy koronavirem. Minulý týden jich bylo 61. Za týden je pět nově nakažených na 100 000 obyvatel.

08:46

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 32 případů nákazy koronavirem. Minulý týden jich bylo 61. Za týden je pět nově nakažených na 100 000 obyvatel.

08:39

V Ústeckém kraji přibylo za sedm dní 17 případů nákazy koronavirem, o osm méně než za týden předešlý. Incidenční číslo je ve dvou okresech nula.

08:38

V Česku ve čtvrtek přibylo 164 případů koronaviru, nejvíce od poloviny června. Je to o 70 víc než minulý týden. Reprodukční číslo stouplo na 1,3.

08:25

Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za poslední týden 22 nových případů koronaviru. Je to o polovinu méně než za stejné období o týden dříve. Počet aktuálně aktivních případů klesl na 66. Znamená to mezitýdenní úbytek 141 pacientů, vyplývá z aktuálních statistik jihočeských hygieniků.

08:00

Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za poslední týden 22 nových případů koronaviru. Je to polovinu méně než za stejné období o týden dříve.

06:30

Farmaceutická společnost Johnson & Johnson oznámila, že její jednodávková vakcína proti covidu-19 vykázala silnou a dlouhodobou účinnost vůči variantě delta a dalším rozšířeným variantám koronaviru.

Data firmy ukazují, že byl imunní systém lidí očkovaných její vakcínou odolný vůči viru po nejméně osm měsíců.

"Současná data za dosud prozkoumaných osm měsíců ukazují, že jednodávková vakcína Johnson & Johnson produkuje silnou odpověď protilátek, která neslábne; naopak s přibývajícím časem pozorujeme zlepšení," uvedl vedoucí oddělení výzkumu a vývoje v sekci léčiv Johnson & Johnson Mathai Mammen.

Vakcína vyvolává ještě vyšší aktivitu protilátek proti variantě delta, která se poprvé objevila v Indii, než proti variantě beta, která se poprvé prokázala v Jihoafrické republice, uvedla společnost.

21:52

Přehled nejdůležitějších událostí:

- V Česku ve čtvrtek přibylo 164 případů koronaviru, nejvíce od poloviny června. Je to o 70 víc než minulý týden. Reprodukční číslo stouplo na 1,3.

- Vláda schválila, že jedna dávka očkování proti covidu nebude stačit pro prokázání bezinfekčnosti. Dostatečné budou až dva týdny po druhé dávce.

- Test na covid-19 bude nutný při návratu ze všech zemí, rozhodla vláda. Zaměstnavatelé nevpustí na pracoviště lidi bez negativního testu. Neplatí pro plně očkované.

- Do tzv. černých zemí s extrémní mírou rizika nákazy na mapě cestovatele nově nebudou mít lidé zakázáno jet, bude platit důrazné nedoporučení cesty.

- Plošné testování ve firmách a na úřadech by vláda podle ministra Vojtěcha asi opět zavedla, pokud by bylo za sedm dní 25 nakažených na 100 000 obyvatel.

- Denní počty nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál stoupají. Ve středu jich testy potvrdily 151, před týdnem to bylo 105.

- Počet případů covidu za sedm dní na 100 000 lidí za celou ČR se za týden nezměnil, v Praze ale vzrostl zhruba o polovinu na 25.

- Reprodukční číslo dál stouplo, aktuálně je 1,2, vyšší bylo naposledy na konci února. Roste pátý den v řadě, nad hodnotu jedna se dostalo ve středu.

- Počty nakažených koronavirem i zemřelých se snižují, přesto byl v červnu dvojnásobek nakažených a víc než dvakrát více mrtvých oproti červnu 2020.

- K očkování proti covidu bylo do 18:20 registrováno zhruba 27 300 dětí ve věku 12 až 15 let. V této věkové skupině žije v ČR asi 456 500 dětí.

21:27

Přečtěte si, jak se změnila opatření při návratu ze zahraničí, kdy a u koho je nutný test a kdy i samoizolace a jak platí očkování.

20:43 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Plošné testování ve firmách a na úřadech by vláda podle ministra Vojtěcha asi opět zavedla, pokud by bylo za sedm dní 25 nakažených na 100 000 obyvatel.

20:13 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Podle Vojtěcha je nynější nárok na 4 antigenní a 2 PCR testy za měsíc dostatečný. "Myslím, že stávající kapacita je dostatečné. My chceme lidi primárně motivovat, aby se očkovali, testy by měly být spíše alternativou," dodal ministr.

20:10 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Pro příjezd ze všech zemí bude platit povinnost vyplnit příjezdový formulář, lidé v něm budou muset uvést místo, v němž se bude zdržovat v samoizolaci. Hygiena pak bude kontrolovat, zda lidé samoizolaci dodržují.

20:07 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

V Ústeckém a Moravskoslezském kraji vzniknou mobilní očkovací týmy, které budou působit ve vyloučených lokalitách a očkovat jejich obyvatele. "Vnímáme tyto oblasti jako možné riziko šíření," vysvětlil Vojtěch.

20:05 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Zavádíme systém, že když člověk přijede z jakékoliv země, musí být otestován," řekl Vojtěch. Dál platí, že režim bude odlišný v případě návratů podle míry rizika, kterou dané zemi úřady přiřadily. "Zaměstnance, kteří byli v zahraničí, považujeme za největší riziko. Uvažovali jsme o testování každého, kdo byl nepřítomný v práci, ze strany Legislativní rady vlády to bylo posouzeno, že to možné není," dodal. Plán má bránit nekontrolovanému šíření varianty covidu-19 delta.

20:02 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Každý test, který je ode dneška vyhodnocen jako pozitivní, musí být sekvenován a testován diskriminačním PCR testem, aby se zjistilo, zda nejde o některou z mutací. 

19:54 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Kabinet zvažoval, že by zaměstnavatelé museli chtít test na covid i po návratu z dovolené v ČR, podle Vojtěcha to ale odmítla Legislativní rada vlády.

19:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Vláda zruší také omezenou dobu platnosti certifikátu o očkování, která byla dosud 9 měsíců. "Zatím bude potvrzení neomezené," řekl Vojtěch.

19:50 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Česko nezačne uznávat zahraniční certifikáty o očkování od 7. července. Termín se podle Vojtěcha kvůli jiným úkolům ÚZIS posune na 12. července.

19:49 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Vláda zatím nezařadila Británii do tzv. černých zemí s extrémní mírou rizika. Pokud se v ní ale situace nezlepší, bude mezi nimi od 12. července. Vláda to vyhodnotí po státních svátcích 7. července. "Prioritou je zamezit importu mutací, zejména delta mutace. Účinnost první dávky vakcíny proti ní je pouhých 30 procent a my nemáme plně naočkovaných dostatek občanů," řekl Vojtěch.

19:49

Test na covid-19 bude nutný při návratu ze všech zemí, rozhodla vláda. Zaměstnavatelé nevpustí na pracoviště lidi, kteří se vracejí ze zahraničí, bez negativního testu, řekl Vojtěch. Vláda také sjednotí režim pro zelené a oranžové země. Po příjezdu z nich bude nutné nechat se otestovat a vyplnit příjezdový formulář. Test může proběhnout před příjezdem.

19:47

Do tzv. černých zemí s extrémní mírou rizika nákazy na mapě cestovatele nově nebudou mít lidé zakázáno jet, bude platit důrazné nedoporučení cesty. Podle Vojtěcha by byl zákaz právně problematický.

19:43

Jedna dávka očkování proti covidu-19 už nebude stačit pro prokázání bezinfekčnosti, dostatečné budou až dva týdny po druhé dávce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že změna začne platit od pondělí 9. července.

"Určitě se to projeví ve všech opatřeních týkajících se návštěv restaurací, koncertů, služeb a dalších míst. Všichni, kdo mají dvě dávky, budou považovaní za chráněné. Ostatní se budou muset nechat testovat," uvedl ministr.

19:42

K očkování proti nemoci covid-19 se mohou ode dneška registrovat i děti ve věku 12 až 15 let. Do 18:20 jich tuto možnost využilo více než 27 300, řekl mluvčí Národní agentury pro komunikační technologie (NAKIT) Lukáš Trnka. V této věkové skupině žije v ČR asi 456 500 dětí. Vakcíny mohou vybraná očkovací centra podávat hned první den, v každém kraji budou nejméně dvě. Na očkování bude muset dítě doprovodit alespoň jeden zákonný zástupce. Děti budou očkovány vakcínou firem Pfizer a BioNTech.

19:22

V Británii za poslední den přibylo skoro 28 000 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší bilance od konce ledna. Počty infikovaných stoupají už několik týdnů, podle odborníků je to důsledek šíření nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2 označované delta. Díky vysoké proočkovanosti proti covidu-19 nicméně podle nich zůstává nízký počet lidí, kteří nemoci nově podlehli.

19:21

Portugalská vláda se dnes rozhodla od pátku zavést zákaz nočního vycházení mimo jiné v hlavním městě Lisabonu a v Portu, které tvoří druhou největší městskou aglomeraci v zemi. Vláda k tomuto kroku přistoupila, protože epidemiologická situace v zemi se minulý týden dále zhoršila, uvedla agentura AFP. Podle úřadů v Portugalsku nyní převažuje varianta delta koronaviru. Za posledních 24 hodin země zaznamenala 2449 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší počet od poloviny února. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za poslední den pět lidí.

18:39

Podle italského ministerstva zdravotnictví bylo v Itálii podáno na 51,7 milionu dávek vakcín. Očkování ukončilo 18,8 milionu lidí, zhruba 35 procent lidí ve věku na 12 let, kteří mohou v Itálii očkování získat.

18:38

Desítky případů odvolání zdravotníků z práce či poslání na neplacené volno hlásí i další italské regiony. V Itálii odmítlo z různých důvodů vakcínu proti covidu-19 zhruba 45 000 zdravotníků. Nejvíce jich je právě v Jižním Tyrolsku, Trentinu či regionu Emilia Romagna.

18:38

Podobný problém řeší i sousední provincie Trentino, kde vakcínu odmítlo na 2000 zdravotníků, což je zhruba desetina personálu. Úřady řekly, že začnou zavádět sankce od poloviny července. Současně ale chtějí tento krok dobře zvážit, protože výpadek velkého počtu zdravotnického personálu by mohl vést k problémům ve fungování nemocničních oddělení.

18:37

Jižní Tyrolsko, malá italská provincie na hranicích s Rakouskem, ode dneška odvolalo z práce přes 100 zdravotníků, kteří se odmítli nechat očkovat proti covidu-19. Informovala o tom agentura ANSA. Další desítky podobných případů hlásí i další italské regiony. Neočkovaným zdravotníkům hrozí nařízené neplacené volno. V červnu v Itálii vstoupil definitivně v platnost vládní výnos, který zdravotníkům ukládá povinnost se nechat proti covidu-19 očkovat.

16:19

Na pražském letišti začali první cestující předkládat nové covidové certifikáty. Těmi se prokazují při odbavení, kontrolováni jsou i přijíždějící.

15:22

Mimořádná pandemická opatření se podle soudce Baxy mají používat jen v nezbytném územním a sektorovém rozsahu. Nesmí se stát "novou normalitou".

15:22

Omezení stravovacích i ubytovacích služeb bylo v rozporu se zákonem. Nejvyšší správní soud v novém rozhodnutí dal zapravdu několika hoteliérům.

15:22

Dvě dávky vakcíny proti covidu-19 podle unijní lékové agentury EMA zřejmě stačí k ochraně před nakažlivější variantou delta koronaviru, píše AFP.

15:09

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odpoledne před Národním očkovacím centrem v pražské hale O2 universum převzal od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa 100 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech. Maďarsko Česku vakcíny půjčí. Už na začátku června ministerský předseda převzal od šéfa maďarské diplomacie 40 950 dávek vakcíny.

13:37

Obyvatelé zemí Evropské unie mohou ode dneška využívat covidové certifikáty, které jim až na výjimky zaručí cestu přes hranice bez jakýchkoli dodatečných omezení. Bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci začaly vydávat a uznávat všechny unijní země, ale i Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Jedinou výjimkou je Irsko, které zdůvodnilo svůj odklad spuštění systému technickými problémy.

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové úřady ke dnešku vydaly již přes 200 milionů certifikátů. I s ohledem na stoupající počet nakažených v části unie však není vyloučeno, že některé státy v budoucnu mohou požadovat i po majitelích takzvaných covidových pasů například dodatečný test či karanténu.

13:31

Německo očekává, že ještě tento měsíc bude koronavirová varianta delta stát za až 80 procenty případů covidu-19. Řekl to dnes německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Protože Německo bude samo výrazně zasaženo šířením této vysoce nakažlivé mutace, mohlo by uvolnit omezení cest z Británie či Portugalska, kde už delta převažuje. Podle odhadu Institutu Roberta Kocha (RKI) už nyní nejméně každý druhý případ koronavirové nákazy pochází z varianty delta.

12:34

Tuniské úřady vyhlásily kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem částečnou uzávěru metropole Tunis. Čtyři vnitrozemské oblasti státu jsou od 20. června uzavřeny zcela. V zemi přibývá denně přes 5000 infikovaných, tento týden za jediný den zemřelo na komplikace covidu-19 116 lidí.

Agentura AFP dnes informovala, že Tunis až do 14. července zakazuje pořádat oslavy, sportovní i kulturní akce i účast na společných modlitbách. Totéž se týká turistických destinací Súsa a Munastír. Platí rovněž noční zákaz vycházení a restaurace nebo kavárny mohou přijímat návštěvníky jenom na terasách nebo vydávat občerstvení ke konzumaci mimo podnik.

12:33

V Polsku ve čtvrtek začíná loterie, kterou se vláda snaží motivovat obyvatele země k vakcinaci proti covidu-19. Účastníci mohou vyhrát automobily, elektrické koloběžky či peníze. Podmínkou účasti je plné očkování proti nemoci a plnoletost, napsal zpravodajský server TVN24. Loterie potrvá do konce září. "Nech se očkovat proti covidu-19, je to šance na návrat k normálu i příležitost vyhrát!" láká Poláky na svém webu polská vláda. Slibuje přitom několik slosování, ve kterém budou moci účastníci vyhrát až čtyřikrát.

Každý den budou moci získat 200 zlotých (přes 1100 korun) nebo 500 zlotých (přes 2800 korun), jednou týdně pak 50 000 zlotých (přes 280 000 korun) nebo elektrickou koloběžku. V měsíčním slosování je ve hře 100 000 zlotých (přes 560 000 korun) nebo vůz značky Toyota Corolla. Ve finále půjde o milion zlotých (přes 5,6 milionu korun) či automobil Toyota C-HR. Dohromady se podle polských médií mezi výherce rozdělí ceny v hodnotě 22,7 milionu zlotých (přes 127 milionů korun).

14:46

Pokud vláda krizovým opatřením za nouzového stavu zastaví prezenční výuku, nelze žalovat školu a domáhat se ochrany před nezákonným zásahem. Škola totiž není původcem zásahu, plní jen to, co jí exekutiva nařizuje. Rozhodl tak rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS).

12:31

Deset týdnů počty nově nakažených covidem-19 v Evropě klesaly, trend se teď ale obrátil a šíření nákazy už týden opět zrychluje, uvedl ve svém dnešním projevu šéf evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge. "Evropský region zasáhne další vlna, pokud nezůstaneme disciplinovaní," uvedl Kluge na tiskové konferenci. Zodpovědně by podle něj měli k boji s koronavirem přistupovat politici i ostatní obyvatelé jednotlivých zemí evropského regionu.

Situace se podle Klugeho velmi rychle mění, obavy budí varianta delta, zejména pak "v oblastech, kde přes značné úsilí členských zemí zůstávají miliony nenaočkovaných lidí". Koronavirová varianta delta se poprvé objevila v závěru loňského roku v Indii. Nyní se s ní v Evropě potýkají hlavně Británie či Portugalsko, postupně se ale šíří i do dalších zemí včetně Česka. Hygienici v Německu v pondělí odhadovali, že varianta delta je zodpovědná již za polovinu potvrzených případů nákazy.

Během minulého týdne počty nově nakažených stouply o deset procent, důvodem jsou stále častější kontakty mezi lidmi, cestování, společenské akce a rozvolňování opatření, uvedl Kluge.

11:48

Od loňského března, kdy se v Česku potvrdily první nákazy novým typem koronaviru, se nemoc covid-19 prokázala u 1,667 435 lidí, nejhorší situace byla letos v březnu. Celkový počet pozitivních testů dosáhl v 13. měsíci epidemie 299.601 a denní průměr se blížil 10 000 nakažených. Přes čtvrt milionu nakažených se objevilo ještě loni v říjnu a letos v lednu a únoru. V posledních měsících se počet nakažených snižuje, v dubnu klesl pod sto tisíc, v květnu pod 30 000 a v červnu činil 5303 (což je ale stále dvakrát více než ve stejném měsíci loni).

11:32

Kolektivní imunita proti koronaviru v Jihočeském kraji se pohybuje kolem 60 procent. Takový je poměr obyvatel regionu, kteří podstoupili očkování. Nejvyšší procento dosahují senioři ve věku nad 60 a 70 let. Novinářům to ve čtvrtek řekla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. V regionu žije přibližně 640 000 obyvatel.

11:15 Vlajka Ruské federace.

V Rusku zaznamenali ve středu třetí den po sobě rekordní denní počet úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Podle údajů zveřejněných operativním štábem zemřelo 672 pacientů. Celkový počet obětí koronaviru tak v zemi stoupl na 135 886.

11:17

Od začátku epidemie covidu-19 do konce letošního května zaznamenali odborníci 1982 případů, kdy se lidé nakazili opakovaně a v obou případech měli příznaky onemocnění. Frekvence výskytu je nadále velmi nízká, dosahuje méně než 0,5 procenta z počtu nakažených lidí k danému období. Informoval o tom dnes na svém webu Státní zdravotní ústav (SZÚ). Od poslední zprávy, kterou SZÚ vydal v polovině dubna, počet opakovaných infekcí vzrostl asi o 450.

11:15

Izrael zaznamenal za uplynulých 24 hodin 308 nových případů koronaviru, což je nejvyšší údaj od dubna. Díky imunizaci velkého počtu obyvatel ale zůstává počet hospitalizovaných i vážných případů covidu-19 nízký, informují izraelská média.

09:59

Českou verzi digitálního covidového pasu si mohou lidé stáhnout či vytisknout prostřednictvím webového portálu ocko.uzis.cz. K dispozici je již i nová mobilní aplikace ministerstva zdravotnictví s názvem Tečka, kde lidé svá potvrzení o očkování, testu nebo prodělaném covidu-19 naleznou také. K dispozici je v obchodech s aplikacemi AppStore i Google Play. 

10:18

Turisté z České republiky se musí v Chorvatsku na hranicích nově prokazovat covidovými certifikáty. Dosud mohli cestovat do země bez omezení. Platí ale dříve dojednané podmínky pro vstup do Chorvatska, uvedl dnes na twitteru ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).

09:45

Mění se podmínky pro cesty do Chorvatska. Ke vstupu do země je od 1. července nutný tzv. covid pas, doklad o očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19. V posledních dnech přitom Češi cestovali do Chorvatska bez omezení a nemuseli nic z těchto potvrzení předkládat.

"Každý, kdo má toto osvědčení (digitální certifikát neboli covid pas), bude moci bez omezení vstoupit do Chorvatské republiky," citoval ministra vnitra Davora Božinoviće server Dnevnik. Všichni, kteří ho nemají, budou tak muset předložit negativní test ne starší než 48 hodin, certifikát o zotavení z koronaviru nebo potvrzení, že byli očkováni.

09:36

Nemocnice Znojmo ve čtvrtek začíná očkovat proti nemoci covid-19 děti od 12 let. Registrace byla spuštěna od půlnoci, do 8:00 ráno měla nemocnice 90 registrací. Řekla to mluvčí nemocnice Petra Veselá. Podle ní má bezmála 40 dětí termín na dnešek. Nemocnice má očkovací centrum ve sportovní hale, lidem podala už kolem 58 000 dávek vakcíny. Registrace k očkování dětí byla spuštěna od půlnoci v celé republice.

09:04

Počet případů covidu za sedm dní na 100 000 lidí za celé Česko se za týden nezměnil, v Praze ale vzrostl zhruba o polovinu na 25.

08:51

Přehled hlavních událostí:

 • Ve středu přibylo 151 nakažených, denní počty případů covidu v mezitýdenním srovnání tak dál stoupají.
 • Reprodukční číslo vzrostlo na 1,2, vyšší bylo naposledy na konci února. 
 • Situaci kolem nepříznivého vývoje epidemie projedná ve čtvrtek navečer vláda, zřejmě zpřísní pravidla pro návrat z dovolených.
 • Z hlediska takzvaného incidenčního čísla, tedy počtu případů v přepočtu na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, je na tom už několik dní nejhůře Praha.
 • K očkování proti nemoci covid-19 se mohou od čtvrtka registrovat i děti ve věku 12 až 15 let.
 • Ministerstvo zdravotnictví diskriminovalo lidi s laboratorně potvrzenými protilátkami proti koronaviru. Vyplynulo to z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
 • Žáci, kteří se na začátku září preventivně neotestují na covid-19, budou muset po celou dobu ve škole nosit roušku či respirátor. Pokud odmítnou i to, nebudou se moci účastnit prezenčního vzdělávání.
08:47

Denní počty nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál stoupají. Ve středu jich testy potvrdily 151, před týdnem to bylo 105.

08:27 Ilustrační foto.

Z hlediska takzvaného incidenčního čísla, tedy počtu potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, je na tom už několik dní nejhůře Praha. K dnešku tam incidenční číslo stouplo na 25 nakažených na 100 000 obyvatel z předchozích 21. Ve všech ostatních krajích je incidenční číslo nižší než deset.

07:47

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, znovu stouplo, aktuálně dosahuje 1,2. Vyšší bylo naposledy na konci února. Roste pátý den v řadě, nad hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, se dostalo ve středu. Počet nakažených za uplynulých sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel stoupl k dnešku na 7,6 z předchozích 7,1. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:42

Česko dnes dostane 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech proti covidu-19 od Maďarska. V pražském očkovacím centru O2 Universum je maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó předá premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Začátkem června ministerský předseda převzal od maďarského ministra 40 950 dávek vakcíny.

07:23 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Mimořádné jednání kvůli vývoji epidemie covidu-19 má dnes večer v plánu vláda ANO a ČSSD. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude navrhovat, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou vakcíny museli k prokázání bezinfekčnosti předložit negativní test. Zaměstnavatelé by mohli dostat povinnost test po zaměstnancích vyžadovat při návratu z dovolené.

07:10

Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči, musí od července znovu úřadu práce každé tři měsíce dokládat své příjmy a jiné náležitosti. Úředníci ode dneška znovu začínají vyplácenou podporu pravidelně přehodnocovat. V minulých čtvrtletích se tato povinnost kvůli epidemii koronaviru dočasně zrušila.

06:45

Děti starší dvanácti let se již mohou registrovat k očkování. To, že se mohou vakcinovat už i děti a mladiství, má podle odborníků řadu výhod.

06:26

Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 je v Mexiku zřejmě o zhruba 60 procent vyšší než potvrzená bilance. S odvoláním na data, která dnes zveřejnilo mexické ministerstvo zdravotnictví, to napsala agentura Reuters.

06:13

V Německu za poslední den přibylo 892 nových případů koronavirové infekce. Dnes o tom informovala agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Dalších 63 lidí v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Před týdnem RKI evidoval 1008 nově nakažených a 93 mrtvých.

20:32

Británie dnes zaznamenala dalších 26 068 případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší denní přírůstek od letošního 29. ledna. Tehdy ve Spojeném království pomalu odeznívala druhá vlna epidemie koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.

O den dříve země zaznamenala 20 479 infekcí. Tamní úřady dnes také oznámily 14 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19. V porovnání s předchozím týdnem počet nově nakažených vzrostl o 70 procent.

20:29

Namibie eviduje nejvyšší denní počty koronavirových úmrtí v přepočtu na obyvatele v Africe. Počty nově nakažených v této jihoafrické zemi, kde žije asi 2,5 milionu lidí, nadále stoupají. Namibijský zdravotní systém podle ministra zdravotnictví Kalumbiho Shanguly čelí vzhledem k náporu nakažených velké zátěži a márnice "dosáhly maxima svých kapacit". Prezident Hage Geingob situaci označil za temnou a vážnou, informuje zpravodajský web BBC.

19:29

V Libereckém kraji dnes ukončila provoz covidová telefonní linka 800 880 066. Od poloviny ledna, kdy ji kraj zprovoznil, vyřídili její operátoři 19 743 hovorů. Největší nápor zažila bezplatná krajská linka v březnu a květnu. Krajská linka sice končí, dál je ale v provozu ta celostátní s číslem 1221, mohou ji využít všichni, kdo budou mít nějaký dotaz v souvislosti s koronavirem nebo potřebují pomoc například s termínem očkování.

19:22

Přehled středečních událostí z domova:

 • Počet nových případů koronaviru v Česku dál roste. Reprodukční číslo poprvé od půlky dubna překročilo hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie. Ke dnešku číslo činí 1,11
 • V úterý testy v Česku odhalily 160 případů nemoci covid-19, téměř o polovinu víc než před týdnem, kdy jich bylo 112
 • Situací se bude ve čtvrtek navečer mimořádně zabývat vláda, zpřísní asi pravidla pro návrat z dovolených
 • Ministerstvo zdravotnictví diskriminovalo lidi s laboratorně potvrzenými protilátkami proti nemoci covid-19, vyplývá z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu 
 • Covid-19 byl podle dat Českého statistického úřadu loni druhou nejčastější základní příčinou úmrtí. Podlehlo mu 10 539 lidí, tedy více než osm procent zemřelých. První základní příčinou smrti zůstala ischemická choroba srdeční
 • Žáci, kteří se na začátku září preventivně neotestují na covid-19, budou muset po celou dobu ve škole nosit roušku či respirátor. Pokud odmítnou i to, nebudou se moci účastnit prezenčního vzdělávání
 • Zvýšené krizové ošetřovné, které se vyplácelo v epidemii kvůli zavřeným školkám či školám, končí
 • Koronavirus se v Česku nyní šíří zejména v Praze mezi mladými lidmi od 16 do 29 let, řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Praha je podle něj jako minulé léto předskokanem dalších změn
17:39

Zvýšené krizové ošetřovné, které se vyplácelo v epidemii kvůli zavřeným školkám či školám, končí. Od července se bude z nemocenského pojištění poskytovat znovu dřívější nižší částka po kratší dobu podle zákonných pravidel, informovala Česká správa sociálního zabezpečení. Od čtvrtka se přestává vyplácet také příspěvek k nemocenské lidem v karanténě či izolaci, tedy takzvaná "izolačka".

16:59

V době distanční výuky v končícím školním roce se zhruba třetina žáků nestíhala naučit probíranou látku. Týkalo se to zejména dětí z rodin s nižším vzděláním či těch, které vychovává jen jeden rodič. Kolem 57 procent žáků bavila výuka na dálku méně než běžné vyučování a dvě pětiny měly menší chuť se učit. Přibližně 38 procent rodičů by proto uvítalo, kdyby jejich dítěti škola v dalším roce poskytla doučování. Vyplynulo to z výzkumu společnosti PAQ Research a Kalibro, kterého se k 23. červnu zúčastnilo 1401 žáků základních škol a jejich rodičů, uvedl zakladatel PAQ Research, sociolog Daniel Prokop.

16:28

Počet nových případů nákazy koronavirem v Portugalsku stoupl za posledních 24 hodin o 2362, což je nejvyšší nárůst od poloviny letošního února. Vyplývá to z oficiálních údajů zveřejněných v době, kdy se portugalská vláda snaží dostat pod kontrolu šíření nakažlivější varianty delta.

16:51

Nárůst úmrtí souvisejících s covidem-19 za loňský rok z dříve průběžně hlášených 11 968 o dalších více než 5000 považuje demografka Dagmar Dzúrová za závažnou skutečnost. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) chce podle ředitele Ladislava Duška pozdní hlášení řešit. Ze zákona na něj mají zdravotnická zařízení, kde zemře až 90 procent lidí, 30 dní.

"Situace byla u nás daleko závažnější, než byla prezentovaná na základě dat," řekla dnes Dzúrová, která je součástí vědecké iniciativy Sníh, po tiskové konferenci Českého statistického úřadu (ČSÚ) a ÚZIS k příčinám úmrtí v roce 2020. Už od začátku pandemie se denně zveřejňovaná data, zejména o úmrtích, zpětně dohlašují.

16:28

Slovensko bude od 9. července až na výjimky vyžadovat při vstupu do země pětidenní karanténu od cestujících, kteří nejsou očkováni proti nemoci covid-19. V současnosti při cestách na Slovensko z Česka a z dalších zhruba čtyř desítek zemí s nízkým epidemickým rizikem postačuje negativní výsledek testu na koronavirus.

15:35

V českých věznicích se od čtvrtka rozvolní některá z protiepidemických opatření. Změna se týká zejména návštěv - za každým vězněm budou moci opět přijít až čtyři lidé najednou. Ministerstvo zdravotnictví rozvolnění zdůvodnilo pozitivním vývojem epidemiologické situace.

"Vstupy do věznic se nadále řídí obecně platnými protiepidemickými opatřeními, například ohledně ochrany dýchacích cest a podobně," uvedla mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová. Podrobné informace pro návštěvníky jsou k dispozici na webu bezpečnostního sboru.

15:10

Ministerstvo zdravotnictví diskriminovalo lidi s laboratorně potvrzenými protilátkami proti nemoci covid-19, vyplývá z nového rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Zpětně konstatoval nezákonnost květnového opatření, které jako podmínky vstupu do vnitřních prostor a na akce vyžadovalo očkování, negativní PCR nebo antigenní test, případně potvrzení o prodělané nemoci. S laboratorně prokázanými protilátkami ministerstvo nepočítalo. Rozhodnutí NSS je dostupné na jeho úřední desce.

14:29

Žáci, kteří se na začátku září preventivně neotestují na covid-19, budou muset po celou dobu ve škole nosit roušku či respirátor. Pokud odmítnou i to, nebudou se moct účastnit prezenčního vzdělávání. Výjimka bude platit pro děti s očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci. Vyplývá to z informací, které ministerstvo školství zaslalo do škol.

Povinné preventivní testování žáků antigenními testy podle něj budou moct školy nahradit i testováním přesnější metodou PCR, pokud si ji podobně jako dosud zajistí samy. Kolik peněz od státu by za PCR testy mohly dostat, zatím není jasné. Vláda o tom bude jednat v červenci či srpnu.

14:15

Na Vysočině zemřelo na covid-19 v loňském roce 661 lidí. Nákaze podlehlo 10,2 procenta z celkového počtu zemřelých, což byl nejvyšší podíl mezi kraji. Uvedl to ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Jako ve většině regionů byl i na Vysočině covid druhou nejčastější příčinou úmrtí po chronické ischemické chorobě srdeční. V součtu loni zemřelo 6450 obyvatel Vysočiny.

14:14

Středoškoláci, kteří v červenci půjdou k mimořádnému termínu maturitních testů, nebudou muset u zkoušky předkládat negativní test na covid-19, potvrzení o očkování ani o prodělané nákaze. U dalších zkoušek nebudou mít tuto povinnost při počtu do deseti lidí. Pokud se jich sejde víc, budou muset některé z potvrzení předložit. Naopak bez omezení počtu nebude v létě povinnost testování pro žáky při praktické výuce. Vyplývá to z informací, které dnes ministerstvo školství zaslalo do škol a které má ČTK k dispozici. Povinné plošné testování ve školách s koncem školního roku dnes skončilo.

14:06

Nákaza koronavirem se potvrdila u dalších dvou návštěvníků klubu Bunkr v Liberci. Zareagovali na výzvu hygieniků, aby se nechali otestovat.  Řekl to ve středu krajský hygienik Vladimír Valenta.

14:03

Lidé mohou ode dneška očkování proti covidu-19, test či prodělání nemoci prokázat mobilní aplikací. Na twitteru o tom informovala Chytrá karanténa. Zatím je aplikace dostupná pro majitele telefonů s operačním systémem od firmy Apple, dnes nebo ve čtvrtek bude i pro mobilní telefony se systémem Android.

13:41 Ilustrační foto.

Koronavirus se v Česku nyní šíří zejména v Praze mezi mladými lidmi od 16 do 29 let. Na společné prezentaci Českého statistického úřadu a Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) to řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Praha je podle něj jako minulé léto předskokanem dalších změn. Šíření mezi mladými lidmi má podle Duška vztah k jejich životními stylu a zdůvodňuje ho i malou proočkovaností. Požádal všechny mladé ročníky, ať na očkování nerezignují. Varoval také před šířením mutace delta.

13:04

Přehled středečních událostí:

 • Počet nových případů koronaviru v Česku dál roste. Reprodukční číslo dnes poprvé od půlky dubna překročilo hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie
 • V úterý testy v Česku odhalily 160 případů nemoci covid-19, téměř o polovinu víc než před týdnem, kdy jich bylo 112. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví
 • Žáci, kteří se na začátku září neotestují na covid a nebudou očkovaní či po covidu, budou muset ve škole stále nosit roušku či respirátor, uvedlo ministerstvo školství

 • Vláda se ve čtvrtek zaměří na to, jak omezit šíření varianty delta covidu-19, řekl premiér Andrej Babiš. Chystaná opatření nechtěl konkretizovat, předloží je ministerstvo zdravotnictví
 • V přímé nebo nepřímé souvislosti s covidem-19 zemřelo podle dat ÚZIS loni 17 235 lidí. Průběžně bylo hlášeno 11 968 úmrtí, dodatečně dalších 5267
12:35

Thajský turistický ostrov Pchúket od čtvrtka ruší nutnost čtrnáctidenní karantény pro návštěvníky ze zahraničí, kteří jsou plně očkovaní proti nemoci covid-19. Očkování se vyžaduje jen u dospělých turistů, u dětí postačí test. Program je určen pro návštěvníky ze 63 zemí s nízkým rizikem nákazy, včetně České republiky.

Pokud turisté stráví na ostrově Pchúket 14 dní, budou se moci vydat následně i do dalších oblastí Thajska. Na Pchúketu budou ale muset pobývat v předem schválených hotelech, které splňují hygienická opatření a mají naočkováno minimálně 70 procent personálu. Podrobné informace o podmínkách cestování na Pchúket jsou k dispozici mimo jiné na stránkách thajského úřadu pro cestovní ruch. 

Pláže v turisticky oblíbeném Phuketu vylidnil koronavirus.
Pláže v turisticky oblíbeném Phuketu vylidnil koronavirus. | Foto: Reuters
11:18

Největší podíl zemřelých loni připadl na covid v kraji Vysočina s 10,2 pct. Ve 12 krajích byl covid druhou nejčetnější příčinou úmrtí, ve dvou třetí.

11:18 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda se ve čtvrtek zaměří na to, jak omezit šíření varianty delta covidu-19, řekl Babiš. Chystaná opatření nechtěl konkretizovat, předloží je MZd.

11:17

V přímé nebo nepřímé souvislosti s covidem-19 zemřelo podle dat ÚZIS loni 17 235 lidí. Průběžně bylo hlášeno 11 968 úmrtí, dodatečně dalších 5267.

11:05 Vlajka Ruské federace.

Rusko zaznamenalo dalších 669 úmrtí v souvislosti s covidem-19 za poslední den. To je nejvyšší denní přírůstek zemřelých od začátku pandemie, uvedly tiskové agentury s odvoláním na federální operativní štáb. Předchozí denní maximum úřad oznámil o den dříve - v úterý informoval o 652 zemřelých.

10:42

Covid-19 byl podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni druhou nejčastější základní příčinou úmrtí. Podlehlo mu 10 539 lidí, tedy více než osm procent zemřelých. Dalším lidem významně zhoršil zdravotní stav a přispěl k jejich dřívějšímu úmrtí, řekl dnes novinářům předseda ČSÚ Marek Rojíček. První základní příčinou smrti zůstala ischemická choroba srdeční, které podlehlo 19 171 osob, třetí cévní nemoci mozku (4196).

08:49

Počet nových případů koronaviru v Česku dál roste. Reprodukční číslo dnes poprvé od půlky dubna překročilo hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie. V úterý testy v Česku odhalily 160 případů nemoci covid-19, téměř o polovinu víc než před týdnem, kdy jich bylo 112. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

08:43

Kolaps mezinárodní turistiky v důsledku pandemie covidu-19 by mohl světové ekonomice v letošním roce způsobit ztrátu 1,7 až 2,4 bilionu dolarů (zhruba 36,4 až 51,4 bilionu Kč). Ve své zprávě, kterou vydala společně se Světovou turistickou organizací (UNWTO), to ve středu předpověděla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Ztráta by tak mohla dosáhnout podobné úrovně jako v loňském roce, kdy podle odhadů UNCTAD činila 2,4 bilionu dolarů.

06:26

V Německu se za posledních 24 hodin prokázalo 808 nových případů nákazy koronavirem. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na údaje zveřejněné Institutem Roberta Kocha (RKI). V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za poslední den 56 lidí.

Počty nakažených se za poslední týden snížily. Minulou středu bylo odhaleno za předchozích 24 hodin 1016 nových případů nákazy. Počet nových případů nákazy za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel dnes činil 5,2, před týdnem 7,2.

06:20

Vůdce KLDR Kim Čong-un odvolal část stranických špiček kvůli pochybení při epidemii covidu-19. To mělo způsobilo závažný incident, který ohrozil bezpečnost země, uvedl podle tamních médií Kim ve vystoupení před stranickým vedením.
Severní Korea oficiálně nezaznamenala žádný případ koronaviru na svém území, země ale zavedla přísná pandemická opatření, informovala dnes agentura Reuters.

06:12

Slovenská vláda na svém dnešním zasedání zřejmě rozhodne, jak bude vypadat režim na hranicích. Podle zástupců policie je možné, že intenzita kontrol na hraničních přechodech bude záviset na epidemické situaci v okrese, v němž daný přechod leží.

Tam, kde je případů koronaviru málo, budou policisté kontrolovat jen několik hodin denně, v okresech v horší situaci neustále. Navíc v těchto regionech bude otevřená jen polovina přechodů.

06:10

Živnostníci mají dnes poslední možnost podat žádost o ošetřovné za duben a květen. Příjem žádostí ministerstvo průmyslu a obchodu, které program připravilo, ukončí ve 23:59. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o příspěvek za období 6. dubna až 16. května letošního roku žádat od 31. května. Na podporu je připraveno 260 milionů korun.

06:03

Firmám i živnostníkům dneškem končí plošná povinnost pravidelného testování. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce vládě ale navrhnout, aby lidé po návratu z dovolené předložili zaměstnavateli negativní test na koronavirus. Podstupovat testy nebude nadále nutné ani ve školách, což se může týkat například letních termínů zkoušek na univerzitách.

20:50

Své propuštění žádají asi dvě stovky španělských středoškoláků, kteří jsou pod policejním dohledem v karanténním koronavirovém hotelu na Mallorce, informuje stanice BBC. Mladí lidé se pokusili minulý týden z ostrova odjet, policie ale většinu z nich na letišti zastavila. Nevědí nyní, jak dlouho bude jejich nucený pobyt v hotelu trvat. Ve Španělsku se v nedávné době v souvislosti s cestami, kterými studenti oslavují konec školního roku, prokázalo přes 1000 případů covidu-19.

20:25

Okolo 100 000 dávek vakcín proti covidu-19 bylo minulý týden zničeno v Estonsku poté, co porucha chlazení způsobila, že v místě jejich uskladnění bylo přes 15 stupňů Celsia. Současně selhal poplašný systém, který neupozornil na poruchu trvající déle než 12 hodin. Na vše se přišlo až poté, co do chladírny vstoupil zaměstnanec, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na estonské úřady.

19:51

Tisíce lidí také dnes projevily zájem o změnu termínu druhé dávky očkování proti nemoci covid-19. K posunutí termínu u očkovaných vakcínou od firem Pfizer a BioNTech vyřídili na informační lince 1221 do 18:00 operátoři 16 632 hovorů. Na spojení tak lidé mohli čekat delší dobu, uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Za pondělí zhruba do 20:00 bylo hovorů víc než 16 500.

19:41

Ministerstvo zdravotnictví lidem z ČR zakázalo od čtvrtka cestování do Ruska a od příštího týdne také do Tuniska. Důvodem je šíření mutací koronaviru.

19:08

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve druhé výzvě programu COVID Nepokryté náklady od pondělí eviduje 566 žádostí za zhruba 384 milionů korun. Uvedla to mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Podnikatelé mohou o dotace za duben a květen žádat do 13. září. Nárokovat si je mohou ti, kterým za čtvrtý a pátý měsíc letošního roku klesl obrat alespoň o 50 procent oproti stejnému období roku 2019.

Podnikatelé dosud podle Filipové dokončili a podali 173 žádostí za zhruba 327,4 milionu korun, zbytek žádostí je rozpracovaných.

18:53

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Denní pokles potvrzených případů koronaviru v Česku se zastavil. V pondělí testy odhalily 157 pozitivních, o 39 více než před týdnem. Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel stoupl k dnešku na 6,8 z předchozích 6,5. Mírně se zvýšilo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného.

Epidemie covidu-19 v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ještě neskončila. Její vývoj v Praze podle něj v současnosti nevypadá příznivě. Je proto potřeba pokračovat s očkováním a opatřeními proti nákaze, a to hlavně před mutacemi z jiných zemí, řekl dnes premiér novinářům v pražském Karolinu. Později na tiskové konferenci ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady doplnil, že se kvůli tomu ve čtvrtek mimořádně sejde vláda.

Kvůli šíření delta mutace koronaviru bude ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhovat, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou museli kvůli prokázání bezinfekčnosti předložit i negativní test. Předložit ho v zaměstnání budou muset také lidé, kteří se budou vracet z dovolené. Ve čtvrtek navečer se k tomu mimořádně sejde vláda.

Laboratoře potvrdily v ČR dosud 120 případů koronaviru varianty delta, dříve označované jako indická. Vyskytly se v Praze, Libereckém, Ústeckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Objevil se také první případ varianty lambda, která je dominantní v Peru. Vyplývá to ze zprávy Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu.

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje českým fanouškům, aby kvůli covidu-19 zvážili cestu na sobotní čtvrtfinále fotbalového mistrovství Evropy mezi ČR a Dánskem v Baku. Ministr Vojtěch doporučil duel s ohledem na epidemická rizika sledovat v televizi. Ázerbájdžán je v tmavě červené kategorii zemí s velmi vysokou mírou rizika.

18:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje českým fanouškům, aby kvůli covidu-19 zvážili cestu na sobotní čtvrtfinále fotbalového mistrovství Evropy mezi ČR a Dánskem v Baku. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) doporučil duel s ohledem na epidemická rizika sledovat v televizi. Ázerbájdžán je v tmavě červené kategorii zemí s velmi vysokou mírou rizika, připomnělo v tiskové zprávě ministerstvo. Znamená to nutnost se kvůli návratu do ČR testovat a trávit čas v samoizolaci.

16:04

Laboratoře potvrdily v ČR dosud 120 případů koronaviru varianty delta, dříve označované jako indická. Vyskytly se v Praze, Libereckém, Ústeckém, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Objevil se také první případ varianty lambda, která je dominantní v Peru. Vyplývá to ze zprávy Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Státního zdravotního ústavu. Celkem bylo sekvenováno 4717 vzorků.

15:44

Polská vláda uvažuje o tom, že zavede povinnost očkování proti covidu-19 pro určité skupiny. Dnes to řekl místní ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Zdůraznil však, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

"Mluvíme o takovém scénáři, kdy by se případně povinnost očkování vztahovala na ty skupiny, kterým hrozí obzvláště těžké dopady onemocnění covid-19," řekl Niedzielski s tím, že jde hlavně o seniory. Další skupinou, která by mohla mít vakcinaci nařízenou, jsou zdravotníci.

15:43

Irsko povolí vstup do vnitřních prostor hospod a restaurací pouze plně očkovaným proti covidu-19 a vyléčeným z této nemoci. Dnes o tom s odvoláním na premiéra Micheála Martina informovala agentura Reuters, podle níž je krok součástí obezřetnějšího přístupu irské vlády k uvolňování restrikcí s ohledem na šíření nakažlivější koronavirové varianty delta.

15:02

Při testování na covid-19 ve školách se od první poloviny dubna potvrdily zhruba dvě pětiny nákaz zjištěných od té doby u dětí ve věku pěti až 15 let. Celkový záchyt nakažených mezi nimi činil v daném období 11 255, pozitivní test ve škole mělo 4237 z nich. Ve školách se k 22. červnu provedlo asi 11,5 milionu testů žáků a zaměstnanců, nákaza se potvrdila v 0,04 procenta případů. Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Testování ve školách skončí 30. června. Náklady na něj byly v řádech stovek milionů korun. Přesnou částku ministerstvo školství nezná.

14:56

Lidé se budou zřejmě muset otestovat na covid po návratu z dovolené včetně tuzemské, upřesnilo ministerstvo zdravotnictví. Rozhodne ve čtvrtek vláda.

12:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Kvůli šíření delta mutace koronaviru bude ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhovat, aby lidé očkovaní jen jednou dávkou museli kvůli prokázání bezinfekčnosti předložit i negativní test. Předložit ho v zaměstnání budou muset také lidé, kteří se budou vracet z dovolené. Ve čtvrtek navečer se k tomu mimořádně sejde vláda, změny začnou platit zřejmě v následujícím týdnu. Vojtěch to dnes řekl novinářům.

"Bude se to týkat veškerých dovolených. Všichni upozorňují, že existuje reálné riziko vzedmutí pandemie, zejména kvůli delta mutaci, jejíž reprodukční číslo je osm," uvedl ministr.

Lidem očkovaným jednou dávkou dosud stačilo k prokázání bezinfekčnosti, aby od očkování uplynulo 21 dní. Vojtěch připomněl, že proti delta mutaci je účinnost vakcín asi 33 procent. Plná ochrana podle odborníků nastupuje až dva týdny po očkování. Dokazují to i data o nákazách po očkování.

12:20

Nákazy koronavirem se v Česku obává 49 procent veřejnosti, což je nejméně od vypuknutí epidemie loni v březnu. Tehdy měly obavy z nemoci covid-19 čtyři pětiny občanů. Nicméně s obavami lidé vyhlíží podzim. Pokud by se po prázdninách epidemická situace zhoršila, zhruba dvě třetiny občanů mají strach, že bude nedostupná zdravotnická péče pro běžné úkony, opětovně budou uzavřeny služby a obchody a zvýší se počet nakažených koronavirem. Vyplynulo to z červnového průzkumu agentury Ipsos.

12:04

Ve čtvrtek se podle Babiše sejde mimořádně vláda kvůli covidu. Situace v Praze podle něj není dobrá, je třeba řešit i situaci v některých zemích.

11:24

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch by podle koalice Spolu měl příští týden ve sněmovně informovat, zda a jak plánuje využívat v létě pro boj s epidemií pandemický zákon.

11:02 Vlajka Ruské federace.

Rusko v pondělí zaznamenalo nový nejvyšší počet úmrtí během jednoho dne souvisejících s nemocí covid-19, zemřelo 652 lidí. Informoval o tom dnes operativní štáb. Podle jeho údajů tak celkový počet mrtvých v zemi stoupl na 134 545.

10:25 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Epidemie covidu-19 v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ještě neskončila. Její vývoj v Praze podle něj v současnosti nevypadá příznivě. Je proto potřeba pokračovat s očkováním a opatřeními proti nákaze, a to hlavně před mutacemi z jiných zemí, řekl dnes premiér novinářům v pražském Karolinu.

09:59

Izrael možná bude muset zničit skoro milion očkovacích dávek proti covidu-19, pokud se mu pro ně nepodaří získat zájemce v cizině. Vakcínám vyprší lhůta použitelnosti už koncem července. Podle izraelských sdělovacích prostředků má země nyní 1,4 milionu takových dávek v hodnotě stovek milionů dolarů, část z nich chce použít pro očkování mladistvých.

08:56

Denní pokles potvrzených případů koronaviru v Česku se zastavil. V pondělí testy odhalily 157 pozitivních, o 39 více než před týdnem. Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel stoupl k dnešku na 6,8 z předchozích 6,5. Mírně se zvýšilo také reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Nyní činí 0,97, drží se tak těsně pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. 

07:53

Ministerstvo zdravotnictví podává trestní oznámení na brněnskou firmu Bakter Medical kvůli jejímu antigennímu testu Saligen. Čelí podezření z podvodného jednání. Upozornily na to Seznam Zprávy.

"Máme podezření, že firma podvedla ministerstvo," řekl Seznam Zprávám ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Firma, která od jeho předchůdce Jana Blatného dostala výjimku k prodeji antigenních testů, podle Vojtěcha předložila nepravé dokumenty.

Jednatele společnosti Jaroslava Kalinu, který se k případu nevyjádřil, již dříve žaloval majitel švédské společnosti ZandCell Michael Zand, jehož testům se ty od Bakter Medical nápadně podobaly. Zand uzavřel s firmou smlouvu na distribuci testů a předal mu své vzorky a know-how, Kalina ovšem následně od dohody ustoupil s tím, že již má vlastní testy.

06:00

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 404 nových případů nákazy koronavirem a 57 úmrtí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Počet nakažených je nižší než před týdnem, kdy německé úřady hlásily 455 infekcí.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nemoci covid-19 nakazilo 3,727 milionu lidí a 90.819 jich zemřelo. Z onemocnění se zatím vyléčilo 3,622 milionu lidí.

21:44

Zástupci projektu Chytrá karanténa odpoledne na twitteru napsali, že kvůli velkému zájmu lidé mohou na lince 1221 déle čekat. Navyšovali proto počet operátorů. "Dnes se na lince 1221 vystřídalo celkem 496 operátorů, přičemž ve špičkách bylo najednou na telefonu až 300 lidí. Celkem jsme dnes vyřídili 16.512 hovorů. Průměrná doba telefonátu byla pět minut. Nejdelší dnešní hovor trval 21 minut," uvedli večer na twitteru.

21:29

V zemi se ale mírně zvýšil výskyt infekce koronavirem, a to hlavně mezi neočkovanými osobami. K tomu přispělo i velké ohnisko mezi studenty, již trávili volno na Mallorce. Počet nakažených mezi nimi dnes vystoupal nad tisíc lidí, uvedla agentura AP.

21:29

Smrtnost mezi pacienty nakaženými koronavirem v posledních týdnech ve Španělsku prudce klesla. V současnosti umírají v souvislosti s nemocí covid-19 dvě osoby z tisíce, v předchozích měsících to bylo i desetkrát více.

20:55

Nakažlivější varianta koronaviru delta, kterou poprvé zaznamenali vědci v Indii, se v Německu dále šíří. Její podíl na nově infikovaných činí podle posledních dostupných dat 35 procent, uvedl podle agentury DPA šéf Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler. S ohledem na to, že jsou ale tato data již několik dní stará, odhaduje Wieler aktuální podíl této mutace na nových nákazách už zhruba 50 procent. V druhém červnovém týdnu to bylo 15 procent.

19:45

Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech od 20. srpna umožní vstup na některá veřejná místa pouze lidem, kteří byli očkováni proti covidu-19. Týkat se to bude mimo jiné škol a univerzit. Na děti mladší 16 let se opatření vztahovat nebude. S odvoláním na tiskový odbor emirátu Abú Zabí o tom dnes informovala agentura Reuters.

18:59

Evropská unie vyplatila prvních 800 milionů eur z rozsáhlého fondu obnovy po pandemii, mezi příjemci peněz je rovněž ČR. Informuje o tom Reuters.

18:41

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

V Česku mají ukončené očkování proti koronaviru tři miliony lidí, tedy zhruba 28 procent obyvatel. Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7 890 961 dávek. V neděli zdravotníci očkovali 34 190 lidí, asi o 6500 méně než před týdnem. Laboratoře v neděli odhalily 57 nových případů koronaviru, stejně jako před týdnem. Denní přírůstky nakažených jsou tak stále nejnižší od loňského léta.

Lidé si mohou změnit termín očkování druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech. Možný je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) posun až o osm dní, napsal to na Twitteru. Termín druhé dávky dosud očkovací centra automaticky dávala na 42 dní, což je horní limit. Po jednání vlády ministr v České televizi doplnil, že od července by se mohla vakcína aplikovat znovu po 21 dnech.

Žáci základních a středních škol se na začátku září třikrát preventivně otestují na covid-19. Testování začne 1. září, děti nastupující do prvních tříd základních škol se ale budou moct testovat až 2. září. Testy nakoupí Správa státních hmotných rezerv podle specifikace ministerstva zdravotnictví.

Do kampaně na podporu očkování proti covidu-19 by mělo jít dalších 50 milionů korun, stála už 55 milionů. Další fáze bude podle autorů kampaně nejtěžší, protože bude třeba přesvědčovat nerozhodnuté, a komunikovat zejména s mladými. Čekají dezinformace ohledně očkování dětí. 

Zdravotníci pracující v lůžkové péči, kteří se starali o pacienty s covidem-19, obdrží příspěvek 8000 korun na pobyt v lázních. Na dnešním zasedání to schválila vláda, uvedli na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministryně financí Alena Schillerová (oba za ANO). Poukaz budou moci uplatnit kdykoliv do konce roku.

16:19

Ministerstvo zdravotnictví navrhuje změnu zákona o očkování proti covidu-19, která umožní očkovat i darovanými dávkami vakcíny. Zákon v pondělí projednala vláda, navrhuje parlamentu jeho projednání v legislativní nouzi. Nově také nebude nutné nosit respirátory venku, kromě hromadných akcí. Po jednání vlády to řekl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Dosud byly respirátory podle platného opatření povinné venku, pokud lidé nedodržovali rozestupy alespoň dva metry a nebyli jen se členy své domácnosti.

16:13 Karel Havlíček (ANO)

Stavební firmy, které pracují na dopravních a jiných strategických projektech, dostanou od státu další kompenzace za problémy při letošním nouzovém stavu. Mělo by jít asi o půl miliardy korun. Novinářům to po dnešním jednání vlády řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Stát už poskytl stavebníkům dotace za loňský jarní nouzový stav, šlo zhruba o jednu miliardu korun.

15:53

Italové mohou od pondělí 28. června ve venkovních prostorech odložit roušky. Umožňuje to nařízení ministerstva zdravotnictví, které vstoupilo v platnost, uvedla tisková agentura ANSA. Italové měli povinnost nosit roušky ve venkovních prostorech prakticky nepřetržitě od března loňského roku. Celá země se ode dneška nachází v nejnižším, bílém stupni pandemických opatření.

V zemi stále platí povinnost mít zakrytý nos a ústa ve vnitřních prostorech či venku, pokud není možné dodržovat bezpečné rozestupy. Jedná se například o tržiště, fronty či jiné druhy shromáždění. Ve vnitřních prostorech mohou Italové odložit roušky jen v několika málo případech, například v restauraci při jídle.

15:25

Město Pardubice zajistilo testování dětí, které odjíždějí na tábor. Absolvují PCR test, díky kterému se nemusí během pobytu nechat opakovaně testovat. Vzorky jim zdravotníci odeberou ze slin, uvedl magistrát.

15:24

Ministerstvo zdravotnictví náležitě nevysvětlilo, proč bylo potřeba testovat na koronavirus pracovníky malých firem a živnostníky bez zaměstnanců. Nejvyšší správní soud dnes dvěma rozsudky zrušil některé články mimořádného opatření. Ukládaly povinnost testovat na covid-19 pracovníky firem do deseti zaměstnanců a osoby samostatně výdělečně činné. Povinnost by tak jako tak skončila ve středu tohoto týdne, preventivní testování je nařízeno jen do konce června. 

14:26

Delta mutace koronaviru, dříve známá jako indická, se podle krajského hygienika Vladimíra Valenty v Libereckém kraji nešíří komunitně. Zároveň ale vyzval k absolvování PCR testu návštěvníky klubu Bunkr v Liberci ze soboty předminulého týdne. Nakazit se mohli delta mutací od jednoho z hostů, řekl Valenta po zasedání krajského krizového štábu.

14:21

Do kampaně na podporu očkování proti covidu-19 by mělo jít dalších 50 milionů korun, stála už 55 milionů. Další fáze bude podle autorů kampaně nejtěžší, protože bude třeba přesvědčovat nerozhodnuté a komunikovat zejména s mladými. Čekají dezinformace ohledně očkování dětí. Podle dat ministerstva zdravotnictví je již očkováno nebo na očkování čeká 51,9 procenta populace. V průzkumech veřejného mínění zájem deklaruje až 69 procent.

13:07

Vláda dnes prodloužila prominutí DPH na respirátory třídy FFP2 a vyšší o dva měsíce, tedy do konce srpna. Respirátory jsou povinné například v hromadné dopravě a vnitřních prostorách.

12:55

Příspěvky z programu Antivirus na náhrady mezd lidí v karanténě či izolaci budou firmy moci čerpat do konce října. Vyplácení prodloužila vláda.

12:55

Žáci se na začátku září třikrát preventivně otestují antigenními testy na covid. Nakoupí je správa hmotných rezerv podle specifikace ministerstva zdravotnictví, řekl ministr školství Robert Plaga

12:49

Zdravotníci pracující v lůžkové péči, kteří se starali o pacienty s covidem-19, obdrží příspěvek 8000 korun na pobyt v lázních, schválila vláda.

12:27

Britský ministr obrany Ben Wallace a šest nejvyšších představitelů ozbrojených sil země jdou na deset dní do izolace po setkání s náčelníkem generálního štábu, který měl pozitivní test na koronavirus, uvedl server BBC News. Izolovat se musí šéfové námořnictva, letectva a strategického velení.

12:10

Nošení respirátorů bude v MHD povinné i o letních prázdninách.

11:44

Podnikatelé ze záručních programů COVID k 31. květnu podle ČNB čerpali 56,2 miliard korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti o úvěry za 64,8 miliard.

11:33

Pokud by se některé školy rozhodly zajistit si testování metodou PCR, mohlo by se jim podle doporučení ministerstva školství v září za jeden PCR test proplatit zpětně 200 korun. Stejnou částku za PCR test mají školy od státu dostat i za testování do konce června.

11:33

V případě, že by se v některém okrese vyhodnotilo víc než 25 testů ze 100 000 provedených jako pozitivní, mělo by testování pokračovat i po třetím termínu. Mohlo by se konat například jedenkrát týdně každé pondělí do konce září, záleželo by ale i na aktuální epidemické situaci.

11:32

Antigenní testování ve školách by se podle návrhu mělo konat 1. či 2. září, potom v pondělí 6. září a ve čtvrtek 9. září. Pro první termín doporučilo ministerstvo zdravotnictví využít už první školní den, zohlednilo ale i zájem ministerstva školství umožnit školám nenarušenou organizaci slavnostního přivítání prvňáků. Pokud se nákaza mezi dětmi potvrdí 2. září, měla by pak jít celá třída do karantény.

11:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ačkoli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) původně mluvil o tom, že by chtěl pro testování ve školách v září využít metodu PCR, nakonec se jeho úřad přiklonil k neinvazivním antigenním testům. PCR testy s výsledkem z laboratoře jsou přesnější, ale také dražší než antigenní testy s výsledkem na místě. Pro použití PCR testů podle ministerstva nemají laboratoře dostatečnou kapacitu. Z průzkumu, který úřad udělal, vyplynulo, že zájem o testování neinvazivní metodou PCR, tedy třeba ze slin, jich má 57. Mohly by zpracovat asi 100 000 testů za den. Při jednom termínu ve školách se počítá s provedením asi 1,4 milionu testů.

11:31

Z aktuálních dat podle ministerstva vyplývá, že systém plošného testování letos na jaře přispěl ke zlepšení epidemie, takže je možné ho nyní nahradit cíleným testováním a trasováním. Přesto je možné očekávat, že kvůli zvýšenému pohybu lidí o prázdninách opět vzroste riziko zhoršení epidemie na podzim. Preventivní testování žáků po návratu do škol by mělo riziko snížit.

11:31

Parametry testů pro žáky by mělo ministerstvo zdravotnictví stanovit do 30. června. Pokud by se testováním na začátku září odhalila lokální ohniska nákazy, mohlo by se v něm pak pokračovat do konce září. Vyplývá to z materiálu, který dnes ministerstvo zdravotnictví předloží vládě. 

11:11 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Lidé si mohou změnit termín očkování druhou dávkou vakcíny proti covidu od Pfizer/BioNTech. Možný je podle ministra Vojtěcha posun až o osm dní.

11:11

Žáci by se měli mezi 1. až 9. září třikrát otestovat na covid-19. Potřeba pro to bude 4,2 milionu antigenních testů asi za 210 milionů korun.

10:10

Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo 22,6 procenta světové populace, denně je ve světě podáno průměrně kolem 41 milionů dávek. V chudých zemích ale dostalo alespoň jednu dávku jen necelé procento lidí. Celkem bylo ve světě podáno přes 2,9 miliardy dávek vakcíny.

10:10

V podílu lidí s alespoň jednou dávkou je Česko v unii na 16. místě (45,6 procenta lidí). Nejlepší je v tomto ohledu opět Malta (80,5 procenta), druhá je Belgie (59,6 procenta) a na třetím místě je Finsko (58,1 procenta), které je však například druhé nejhorší v podílu plně naočkovaných. Unijní průměr je 49,3 procenta.

10:10

V podílu očkovaných je Česko v Evropské unii na 18. místě. Nejlépe je na tom v unii i na celém světě Malta, kde bylo plně naočkováno téměř 70 procent obyvatel. Na druhém místě v EU je Maďarsko s téměř 49 procenty naočkovaných a poté Kypr, kde je plně naočkováno 37 procent obyvatel. Unijní průměr je 31 procent. Celosvětově patří druhé místo po Maltě San Marino (65,7 procenta plně naočkovaných) a třetí je Izrael (téměř 60 procent plně naočkovaných obyvatel).

10:07

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, stouplo o desetinu na 0,9. Dál se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie.

10:07

Testy na koronavirus v neděli absolvovalo přes 35 000 lidí, přičemž většinou to byly antigenní testy. Přesnějších PCR testů bylo přes 7100. Minulou neděli laboratoře provedly zhruba o 8000 testů více. U nejčastěji prováděných testů - preventivních - je nyní podíl pozitivních na hodnotě 0,09 procenta. Kolem procenta byla v neděli pozitivita u diagnostických testů, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky. U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činí podíl 0,2 procenta. Když epidemie na jaře vrcholila, byla pozitiva testů mnohonásobně vyšší.

10:06

Od počátku loňského března, kdy testy koronavirus v Česku poprvé potvrdily, covid prokazatelně prodělalo téměř 1,67 milionu lidí. Zhruba 98 procent z nich se vyléčilo a 30 298 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. 

10:06

V nemocnicích je nyní 49 lidí s covidem, z toho sedm ve vážném stavu.

10:05

Týdenní přírůstky nově nakažených dál klesají, podle dat ministerstva je ale patrné zpomalování tempa. Zatímco v prvním červnovém týdnu testy od pondělí do neděle potvrdily přes 2300 nakažených, v druhém to bylo necelých 1400, ve třetím více než 900 a v minulém kolem 700.

10:04

V neděli zdravotníci očkovali 34 190 lidí, asi o 6500 méně než před týdnem.

09:53

V Česku mají ukončené očkování proti koronaviru tři miliony lidí, tedy zhruba 28 procent obyvatel. Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7 890 961 dávek.

9:20

Laboratoře v neděli odhalily 57 nových případů koronaviru, stejně jako před týdnem. Denní přírůstky nakažených jsou tak stále nejnižší od loňského léta. Incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100 000 obyvatel, zůstal v neděli na hodnotě 6,5.

06:38

Podnikatelé mohou ode dneška žádat o podporu z druhé výzvy programu COVID Nepokryté náklady, pomoc se týká dubna a května. Nárokovat si ji mohou podnikatelé, kterým za tyto měsíce klesl obrat alespoň o 50 procent oproti stejnému období roku 2019. Žádosti bude ministerstvo průmyslu a obchodu přijímat prostřednictvím svého on-line informačního systému

20:11

Interval mezi první a druhou dávkou očkování se zkrátí. Druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 se lidé budou moci nechat očkovat už po 34 dnech. Ve svém pořadu na sociálních sítích to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Nyní je u látky Pfizer/BioNTech interval mezi první a druhou dávkou 38 až 42 dnů. Babiš ale druh vakcíny neuvedl.

"Lidé, kteří se chtějí dříve očkovat druhou dávkou, mohou si zavolat na linku 1221 a teď ten rozptyl se navyšuje na osm dní. To znamená, už to nebude 42 dní, ale 34," uvedl premiér. Pokud bude vakcín v Česku podstatně více, vrátí se podle něho původní interval, tedy 21 dnů mezi dávkami.

18:50

Asi 850 mladých lidí z různých částí Španělska, kteří tento měsíc slavili konec školního roku na ostrově Mallorca, se nakazilo koronavirem. Podle posledních údajů od regionálních úřadů se jejich počet k dnešku zvýšil o dvě stovky na nejméně 848, napsala agentura DPA.

Nejvíce případů infekce je hlášeno z oblasti Madridu, tam má koronavirus nejméně 410 mladých lidí. U všech rozbory odhalily variantu alfa, která se nejdříve objevila v Británii.

14:30

Stát prodlouží zrušení daně z přidané hodnoty na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba by měla platit zřejmě po celé letní prázdniny. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Počítá s povinným nošením respirátorů během léta. Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

14:15

Thajsko dnes ohlásilo zákaz podávání jídel ve vnitřních prostorách restaurací a kaváren a setkávání více než 20 lidí. Ruší se semináře, pracovní setkání i večírky. Nové opatření bude v platnosti 30 dní.

14:10

Indonésie za uplynulý den zaznamenala 21 342 nových případů koronavirové nákazy, a překonala tak jen den starý rekord. Dalších 409 lidí za stejnou dobu v zemi s nemocí covid-19 zemřelo. Kromě Indonésie se epidemická situace se zhoršuje také v Thajsku, informovala dnes agentura Reuters.

13:17

Maďarsko poskytne podle Babiše Česku dalších 100 000 dávek vakcíny proti covidu. Vláda také v pondělí schválí 50 miionů korun na kampaň k podpoře očkování.

11:45 Vlajka Ruské federace.

Ruské zdravotnické úřady dnes oznámily, že se nákaza koronavirem za posledních 24 hodin v zemi prokázala u 20 538 lidí a dalších 599 osob tam v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo.

Jen v Moskvě přitom za poslední den přibylo 114 covidových úmrtí, což je nejvíce od začátku pandemie. V sobotu ruské úřady hlásily 619 úmrtí pacientů s covidem-19, což byl nejvyšší denní nárůst od 24. prosince.

10:10

Od začátku vakcinace v prosinci podali zdravotníci v Česku 7 855 246 dávek očkovací látky. Dvě dávky dostalo 2,9 milionu lidí. V sobotu zdravotníci očkovali 48 416 lidí, asi o dva tisíce méně než před týdnem.

09:30

Od loňského začátku epidemie se koronavirus potvrdil u 1 666 890 lidí. Vyléčilo se 1 634 739 z nich. S covidem-19 zemřelo 30 298 lidí. Na tento týden připadá pět obětí, z toho dvě na sobotu. Údaje se ale při dalších aktualizacích mohou změnit.

08:56

Laboratoře v sobotu odhalily v Česku v sobotu 68 nových případů koronaviru. Je to o pět více než před týdnem. V nemocnicích je s covidem 60 pacientů.

07:06

Německé zdravotnické úřady ohlásily za předchozí den 538 nových případů koronaviru. S covidem-19 pak v Německu za uplynulých 24 hodin zemřelo osm dalších lidí, informovala agentura DPA s odkazem na Institut Roberta Kocha (RKI).

06:58

Davy lidí se daly na úprk z Dháky ve snaze opustit bangladéšské hlavní město před přísným týdenním omezením pohybu, které v celé zemi začne platit od pondělí. Vláda se tento krok rozhodla učinit kvůli výrazně zhoršené epidemické situaci v zemi, informovala dnes stanice BBC.

20:09

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock rezignoval. V pátek přiznal, že porušil pravidla proti šíření koronaviru, když líbal a objímal svoji poradkyni. Jeho rezignaci potvrdila kancelář premiéra Borise Johnsona. Bulvární list The Sun tento týden zveřejnil snímek z bezpečnostní kamery z Hancockovy kanceláře, na němž ministr líbá a tiskne k sobě svoji poradkyni Ginu Coladangelovou. Záběr pochází z května, z období před uvolněním pravidel nařizujících bezpečný odstup mezi lidmi, kteří spolu nežijí ve stejné domácnosti.

18:18

V Británii za poslední den přibylo 18 270 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 5. února. Zemřelo 23 lidí. O den dříve přibylo 15 810 nově infikovaných. V Británii za poslední měsíc šíření nákazy zrychluje, země se potýká s variantou delta, která byla poprvé zachycena v Indii. Agentura Reuters ale podotýká, že mrtvých zřejmě díky rozsáhlé očkovací kampani přibývá poměrně pomalu, denně jich je okolo dvaceti nebo i méně. V Británii, která má 66,7 milionu obyvatel, první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo 83,7 procenta dospělých, obě dávky má 61,2 procenta dospělé populace.

14:29

V Jihoafrické republice patrně začala převažovat vysoce nakažlivá mutace koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii, oznámil vědec.

14:21

 Česká republika má za uplynulých 14 dní 15 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 tisíc obyvatel, před týdnem to bylo 26. Stejný počet nových případů nákazy  má Německo, které jich mělo před týdnem 28 a které bylo na druhém místě. Nejvíce nakažených za dva týdny přepočteno na obyvatele má z okolních států stále Rakousko (20 na 100 tisíc lidí, před týdnem 35). Nejlépe je na tom Polsko (sedm, před týdnem 11). Počty nakažených klesají u všech sousedů i v ČR.

10:21

Základní a střední školy byly v končícím školním roce kvůli epidemii covidu-19 pětinu až dvě třetiny času zavřené. Situace se lišila na různých stupních a typech škol. Nejvíce času doma strávili středoškoláci, a to 130 ze 191 dnů. Naopak nejdéle byly třídy otevřené pro handicapované žáky speciálních škol, kteří do nich mohli chodit 153 dnů ze 191. Prvňáci a druháci ze základních škol se museli učit pouze na dálku 46 dnů, tedy asi čtvrtinu školního roku. Víc byly děti doma v druhém pololetí, a to kvůli březnové vlně epidemie. Vyplývá to z analýzy ČTK.

Foto: Jakub Plíhal
08:44

V pátek přibylo v Česku 138 potvrzených případů covidu-19. Je to nejvyšší nárůst v tomto týdnu. V nemocnicích je s koronavirem 72 pacientů.

08:14

Na armádním cvičišti Zadní Bahna u Strašic na Rokycansku se v sobotu koná Den pozemního vojska Bahna. Po roční přestávce vynucené pandemií koronaviru se akce s třicetiletou tradicí letos koná, ovšem zcela bez přítomnosti diváků. Pořadatelé nachystali on-line vysílání na webu www.bahna.eu. Živý přenos doplní záběry ze zákulisí, detaily techniky nebo spoty Armády ČR. Část akce bude živě přenášet také Česká televize. Námětem letošních Bahen bude konec druhé světové války v Evropě, což je námět připravený už na loňský rok k 75. výročí konce války.

I když se může venkovních akcí účastnit až 2000 lidí, pořadatelé se rozhodli, že pro veřejnost nebudou letos Bahna přístupná. Jedné z největších prezentací armády pro veřejnost v Česku se v minulých letech účastnilo na 50 000 diváků a kolem tisícovky profesionálních vojáků se stovkami kusů techniky. Letos armáda vyšle na Bahna přibližně třetinu vojáků a vojenské techniky, chybět budou statické ukázky i společná dynamická ukázka armády.

08:09

V Německu za poslední den přibylo 592 nových případů koronavirové infekce. Dnes o tom informovala agentura DPA s odkazem na Institut Roberta Kocha (RKI). Zemřelo dalších 68 lidí s koronavirem. Před týdnem RKI evidoval 1108 nově nakažených a 99 mrtvých.

08:08

Australské město Sydney dnes zavádí dvoutýdenní přísnou uzávěru s cílem zastavit šíření velmi nakažlivé mutace koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii a je známá jako delta. Informovala o tom agentura Reuters.

Zatím uzávěra platila v centru Sydney a na východních předměstích, kde žije více než milion lidí. Nákaza se však potvrdila i na dalších místech, což úřady vedlo k rozšíření lockdownu. Sydney, které je nejlidnatějším australským městem, má přes pět milionů obyvatel.

08:02

V Česku se dnes rozvolní další opatření přijatá proti šíření koronaviru a dotknou se kultury, maloobchodu, fungování restaurací, služeb či bazénů. Zvýší se zejména maximální počet zákazníků v obchodech a službách a účastníků kulturních a jiných hromadných akcí. V klubech a restauracích opět může hrát živá hudba, tančit se zatím dál nesmí. Původně vláda plánovala toto rozvolnění od 1. července, kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, je však posunula na dnešek.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) by opatření nastavená k dnešku měla zůstat v platnosti delší dobu, při zhoršení epidemie by chtěl reagovat jejich zpřísněním v zasažených regionech. 

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 2. 7. 2021 10:26
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy