Kvůli koronaviru se zvýšila roční úmrtnost, v Německu dokonce o čtvrtinu

Přenos skončil
Úmrtnost v Německu a Francii byla loni výrazně nad průměrem posledních let, v Německu o čtvrtinu, ve Francii o devět procent. Informovaly o tom agentury DPA a AFP. Experti to dávají do souvislosti s pandemií covidu-19. Podle německého statistického úřadu byla celková úmrtnost v zemi například v týdnu před Vánocemi o 24 procent vyšší než činil průměr v posledních letech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Přenos skončil

K očkování se zatím registrovalo 109 500 lidí, z toho 8791 má rezervovaný termín, uvedl večer vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

06:54

Vážení čtenáři, tento on-line přenos končí. Tímto se s vámi loučíme, děkujeme vám za pozornost . Události kolem koronaviru u nás i ve světě pro vás sledujeme v nové reportáži.

21:30

Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě cestovat buď s očkovacími pasy nebo negativními testy. Předsedkyně EK to uvedla po jednání s portugalským premiérem Antóniem Costou, napsala agentura AP. O zavedení evropských očkovacích osvědčení, která by nahradila negativní testy, žádají země v jižní Evropě. Chtějí tímto způsobem podpořit cestovní ruch. K pasům je ale skeptická Světová zdravotnická organizace (WHO).

20:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Já sám si také zruším druhou dávku, kterou jsem měl dostat tento týden, a posunu ji o týden," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný na Nově. Chce tak, podobně jako premiér Andrej Babiš (ANO), umožnit dřívější očkování seniorů 80+. Místo po 21 dnech tak oba dostanou druhou dávku vakcíny po 28 dnech, což je z hlediska doporučených postupů možně.

20:31

Ve Velké Británii zřizují pohotovostní očkovací centra i na netradičních místech. Injekci proti covidu-19 tak mohou Britové dostat nejen ve zdravotnických zařízeních, ale například i v gotické katedrále, jako je tomu v anglickém Lichfieldu:

Očkovací místo zřídili v Anglii přímo v gotické katedrále.
Očkovací místo zřídili v Anglii přímo v gotické katedrále. | Foto: Reuters
19:59

V Itálii bylo k pátečnímu odpoledni naočkováno proti covidu-19 přes milion osob. Země využila zhruba dvě třetiny dávek, které dostala od zahájení očkování na konci loňského prosince. Vysoké tempo očkování hlásí i Turecko. Podle úřadů dostalo vakcínu za dva dny na 600 000 lidí, napsala agentura Reuters.

19:36 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) je velmi znepokojen ohlášeným omezením dodávek vakcín proti novému koronaviru od firmy Pfizer. Česko podle něj ale není v kritické situaci jako některé jiné země. Blatný to řekl České televizi. Úřady několika evropských zemí v pátek informovaly, že farmaceutická společnost Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny do Evropy.

19:12 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Na zavedení automatických zpráv, které zájemce upozorní na volné místo v rezervačním systému, se usilovně pracuje," řekl ministr zdravotnictví Blatný v ČT.

19:07

Nárok na první dávku očkování proti covidu-19 budou mít v Izraeli od neděle všichni občané starší 45 let. S odvoláním na páteční sdělení ministerstva zdravotnictví o tom informoval zpravodajský web The Times of Israel. Ve čtvrtek ve zhruba devítimilionové zemi dostalo první dávku vakcíny proti covidu-19 56 716 lidí, zatímco 64 366 obdrželo druhou dávku. V přepočtu na obyvatele je Izrael nejrychleji očkující zemí na světě. Skoro dva miliony Izraelců již mají první dávku očkování za sebou, téměř 170 000 lidí dostalo i druhou.

19:03

Ve světě zemřely už více než dva miliony lidí nakažených covidem-19. O posledních 100 000 se celkový počet zvýšil za sedm dní, předchozích 100 000 přibylo třikrát po sobě za devět dní. Vyplývá to z průběžně aktualizované statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která nynější pandemii sleduje globálně. Dohromady testy podle jejích údajů koronavirovou nákazu prokázaly u více než 93,4 milionu lidí.

18:56

Norské úřady upravily svá doporučení týkající se skupin obyvatelstva, které mají být nejdříve očkovány proti nemoci covid-19. Stalo se tak poté, co krátce po podání vakcíny několik lidí starších 80 let zemřelo. Od nynějška budou o tom, koho je vhodné očkovat, rozhodovat jednotliví lékaři, informovala agentura AP.

Podle oficiálních údajů dostalo od konce prosince v Norsku první dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech či od společnosti Moderna více než 30 000 lidí. Norská agentura pro léčivé přípravky ve čtvrtek uvedla, že po očkování mělo 29 lidí vedlejší účinky a 13 jich zemřelo. Ke všem úmrtím došlo u klientů v pečovatelských domech, přičemž všem z nich bylo přes 80 let.

"Neděsí nás to. Je celkem zřejmé, že tyto vakcíny představují velmi malé riziko, s výjimkou těch nejslabších pacientů," řekl norské veřejnoprávní televizi NRK Steinar Madsen z agentury. "Lékaři nyní musí pečlivě zvážit, kdo by měl být očkován. Ti, kdo jsou slabí a blíží se ke konci svého života, mohou být očkování po individuálním zhodnocení," dodal.

18:37

"Kapacity nemocnic pro pacienty s covidem-19 jsou nadále v několika krajích na hraně své maximální vytíženosti, důvodem je nákaza personálu, zejména zdravotních sester," uvedl náměstek ministra Vladimír Černý, který má na starosti národní dispečink intenzivní péče. Využívají se podle něj všechny možnosti personální výpomoci, armády, studentů zdravotních škol a lékařských fakult nebo dobrovolníků.

"Úroveň péče odpovídá objektivní skutečnosti nedostatku kvalifikovaného personálu a pro udržení co největšího možného rozsahu zdravotní péče u co nejvyššího počtu potřebných pacientů dochází ke snížení obvyklých organizačních, ošetřovatelských nebo diagnosticko-léčebných standardů," dodal náměstek. Podle něj ale nejsou informace o tom, že by nebylo možné pacienty umisťovat na odpovídající lůžka. Narazil tak na informace v médiích, že taková situace minulý týden nastala například v chebské nemocnici.

18:36 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Epidemická situace neeskaluje. Naopak se mírně zlepšuje a je evidentní, že zavedená opatření začínají fungovat a projevují se na počtu nově diagnostikovaných pacientů. Pro zachování příznivého vývoje situace je ale nutné, abychom platná opatření důsledně dodržovali," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

18:27

Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy, zatímco bude pracovat na zvýšení výrobní kapacity. Uvedly to v pátek úřady několika evropských zemí. Ministři zdravotnictví skandinávských a pobaltských států odeslali Evropské komisi dopis, v němž dávají najevo znepokojení a požadují vysvětlení tohoto kroku. Šéfka komise Ursula von der Leyenová prohlásila, že objem nasmlouvaný pro první čtvrtletí firma doručí ve slíbeném období.

18:23

Od pondělí se mění takzvaná cestovatelská mapa. Předložit negativní test bude nově nutné při návratu z Maďarska, Malty, Azor (Portugalsko) a Madeiry (Portugalsko). Do oranžové zóny se naopak přesune Lucembursko.

18:16

Politici po celém světě by měli zvýšit výdaje, aby pomohli oživit jejich zadrhávající se ekonomiky. Uvedla to v pátek ve svém projevu na Gajdarově ekonomickém fóru v Rusku šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová.

Žádné konkrétní ekonomické prognózy Georgievová neposkytla, dala však jasně vládám najevo, že si přeje, aby zvýšily své výdaje, a zvolily synchronizovaný mezinárodní přístup, který je podle ní nejlepší pro podporu růstu.

18:12

Úmrtnost v Německu a Francii byla loni výrazně nad průměrem posledních let, v Německu o čtvrtinu, ve Francii o devět procent. Informovaly o tom v pátek agentury DPA a AFP. Experti to dávají do souvislosti s pandemií covidu-19.

Podle německého statistického úřadu byla celková úmrtnost v zemi například v týdnu před Vánocemi o 24 procent vyšší než činil průměr v posledních letech. Ve spolkové zemi Sasko, která sousedí s Českou republikou, se čísla dokonce zdvojnásobila.

17:51

Opakovaně se v Česku loni nakazilo novým typem koronaviru 56 lidí, kteří měli v obou případech nákazy příznaky nemoci covid-19. Kromě tohoto Státní zdravotní ústav (SZÚ) zaznamenal dalších 189 případů reinfekce covidem-19, u kterých ale minimálně jedna z nákaz neměla příznaky. U dalších 36 případů se ověřují data. Informovaůa o tom mluvčí SZÚ Klára Doláková.

Za opakovanou nákazu, takzvanou reinfekci, se považuje opakované, potvrzené onemocnění, kdy člověk má příznaky choroby a kdy mezi první a druhou nákazou bylo 90 a více dnů.

Do konce října loňského roku bylo zaznamenáno 28 případů opakovaných onemocnění covidem-19 s příznaky. Šlo o 11 mužů a 17 žen ve věku od 25 do 80 let. Interval mezi první a druhou nemocí byl mezi 101 a 231 dny. Většina lidí měla u obou nákaz mírný průběh, jen tři případy měly střední nebo těžký průběh.

17:23

Ředitel nemocnice v Českém Krumlově Jindřich Florián rezignuje na funkci. Učiní tak po výzvě hejtmana Martina Kuby (ODS). Florián totiž nechal proti covidu-19 očkovat i příbuzné a známé zaměstnanců nemocnice. Vakcínu přitom mají teď dostávat jen zdravotníci a další stanovené skupiny. Podle Kuby ředitel porušil jihočeskou vakcinační strategii a naboural důvěru Jihočechů v systém. Florián řekl, že odstoupí co nejdřív a že jiní by měli posoudit, zda udělal něco špatně.

17:07

Na linku 800 160 166, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se během dne dovolalo asi 800 pražských seniorů. K očkování v Centrálním rezervačním systému se s pomocí operátorů registrovala zhruba osmina volajících. Rezervace operátoři kvůli plným termínům očkování neprováděli. Uvedla to hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová z organizace Život 90.

17:06

Antigenních testů na covid-19 bylo v Česku od loňského listopadu, kdy se s preventivním testováním populace začalo, provedeno přes 1,14 milionu. V prosinci bylo v tomto testování pozitivních pět procent, v lednu zatím skoro osm procent. Vyplývá to z datové sady k testování zveřejněné na webu ministerstva zdravotnictví. Původně mělo dobrovolné testování pro veřejnost končit dnes, prozatím je mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví prodlouženo do odvolání.

16:58

Stát uvažuje o tom, že 1. února umožní registraci jen části společnosti, například lidem starším 65 let:

16:34

Jihočeský hejtman Kuba vyzval ředitele nemocnice v Českém Krumlově k rezignaci. Nechal totiž očkovat proti covidu i příbuzné a známé zaměstnanců zařízení.

16:28

V očkovacích centrech v Pardubickém kraji má zatím zájem pomáhat 262 lékařů a 161 zdravotních sester. Provoz prvního centra spouští hejtmanství v pondělí příští týden v Pardubicích. V živém vysílání na facebooku to v pátek uvedla krajská radní Michaela Matoušková (STAN). V kraji se již očkovali lékaři a zdravotníci v nemocnicích a záchranáři první dávkou vakcíny, kraj nyní zjišťuje zájem mezi lékaři z ambulancí.

16:26

Do rezervačního systému průběžně přibývají další termíny na očkování.

16:05

ČT: Na očkování proti covidu-19 se v systému zaregistrovalo už 100 tisíc lidí.

15:33

S registrací k očkování proti koronaviru pomůže od pondělí 18. ledna seniorům starším 80 let i radnice v Jablonci nad Nisou. K dispozici budou dvě telefonní čísla, úřad bude zajišťovat linku 483 357 439, druhou na čísle 774 225 529 zajistí městská příspěvková organizace Kultura Jablonec. K dispozici bude i kontaktní místo v Eurocentru, kam mohou lidé přijít a k očkování se zaregistrovat. ČTK o tom dnes informovala mluvčí magistrátu Jana Fričová.

15:28

V Plzeňském kraji se objevily spekulace o dobrovolnících mimo linii organizovanou krajem, městem Plzeň a organizací TOTEM, kteří mají kontaktovat seniory ve věci registrace v rezervačním systému po telefonu a tím z nich lákat citlivé údaje. Kraj upozorňuje zájemce, že telefonní číslo na oficiální linku, kde jim s registrací pomohou kvalifikovaní dobrovolníci, zveřejní kraj začátkem příštího týdne. K dispozici je také linka 1221, která je zřizována ministerstvem.

15:26

Od pondělí budou nově potřeba negativní testy na koronavirus při návratu z Maďarska, Malty, Azorů a Madeiry, povinné budou i pro přijíždějící cizince.

15:22

O návratu některých žáků do škol by se mohlo rozhodnout začátkem příštího týdne. Záležet to bude na vývoji epidemické situace zhruba do pondělí 18. ledna, řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Prioritou je podle ní zejména co nejrychlejší obnovení prezenční výuky závěrečných ročníků základních a středních škol, které na jaře čekají přijímací, maturitní a závěrečné zkoušky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) již dříve řekl, že k nějaké formě prezenční výuky by se tito žáci mohli vrátit nejdříve od 25. ledna.

15:01

Registrace vakcíny proti nemoci covid-19 od společnosti AstraZeneca v Evropské unii je podle slovenského ministra zdravotnictví Marka Krajčího ohrožená, a to z důvodu její možné nízké účinnosti. Pokud by se tyto informace potvrdily, znamenalo by to problém s počtem dostupných očkovacích látek ve stávající koronavirové krizi. Krajčí to dnes řekl novinářům.

14:53

Kladno pomůže seniorům s registrací na očkování proti covidu. Od pondělí zprovozní speciální linku, kde lidem pomůže vyškolená pracovnice. Senioři mohou na linku 601 621 621 volat každý pracovní den od 7:00 do 15:00, informovala K mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.

14:53

Krajská krizová linka Jihomoravského kraje odbavila jen za první dvě a půl hodiny asi stovku zájemců o očkování proti nemoci covid-19, informoval mluvčí kraje Michal Cagala. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) měla linka výpadek a zaměstnanci museli volat ze svých mobilů. Celostátní systém pro registraci lidí starších 80 let byl spuštěný dnes v 8:00 a měl problémy. V systému způsobily problém SMS s pin kódy, dovolat se nedalo ani na celostátní linku 1221.

14:35

Do Liberce převezou v příštích dnech z krematoria v Ostravě bezmála 60 zemřelých ke zpopelnění. Umožňuje to volná kapacita libereckého krematoria, řekl náměstek primátora Liberce Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj). V Moravskoslezském kraji krematorium nedostačuje na zpopelnění zesnulých, jejichž počet se v posledních měsících i kvůli koronavirové pandemii zvýšil o desítky procent.

14:25

V Ústeckém kraji přibylo za týden 3887 nových případů koronaviru, je to o 2825 více než za předešlý týden. Nemocnice zatím nápor pacientů zvládají

14:24

Šíření koronaviru v Královéhradeckém mírně zpomalilo, stoupají ale počty úmrtí v souvislosti s covidem-19. Krajští hygienici za týden zjistili 5599 nových nákaz, o týden dříve to bylo za sedm dní 5815, před tím 4861, 3391, 2261 a 1758.  Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové. Údaje jsou k 09:00.

14:11

Fakultní nemocnice Olomouc nemůže zahájit očkování seniorů proti novému koronaviru, protože zatím neobdržela z centrálního registračního systému údaje o provedených rezervacích. Nemocnice kvůli tomu neví, koho z řad seniorů má očkovat. "Očkovací tým máme připravený," řekl v pátek mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

13:52

Krajům dochází zásoby vakcíny. Jsou připrveny očkovat, ale nemají čím. Informaci uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS), skoro vyočkováno už mají i v Pardubickém kraji. Pokud nedostanou další dodávku, dojdou jim vakcíny v úterý, uvedl hejtman Martin Netolický (3Pk) v tiskové zprávě.

13:47 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Firmy by mohly začít své zaměstnance očkovat "v průběhu pozdního jara", řekl Blatný. Podle něj se při očkování s firemními očkovacími centry počítá.

13:25 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Náš problém je, že strašně lidí komunikuje, mají se starat o svoji práci," uvedl Babiš k tomu, že od různých členů vlády často zaznívají odlišné informace.

13:22 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Dosavadní počet očkovaných 94 tisíc je stále málo na to, kolik dosud přišlo dávky vakcíny. Proto by bylo fajn, kdyby byla každý den ta čísla zveřejňována, abychom ta čísla měli aktuální," řekl s tím, že na něj tlačí Evropská unie, aby o počtech Česko očkovaných informovalo.

13:19 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"My jsme doporučili ředitelům nemocnic odložit druhou dávku očkování zdravotníků. Tím, že se to posune o týden, se může otevřít prostor pro očkování seniorů. Není to pravidlo, ale doporučení pro nemocnice," vysvětlil Babiš, že nepůjde o nařízení, ale volba bude na nemocnici.

13:17 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Nápad, že bychom mohli posunout registraci k očkování veřejnosti přišel ode mě. Přišel jsem s tím, že považuji za zbytečné od 1. února otvírat registrace pro všechny. Jediné k čemu je to dobré je, že zjistíme zájem," dodal premiér s tím, že se o tom rozhodne v nejbližších dnech.

13:14 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Nemluvte o výpadcích, systém byl zatížen pět minut. Chápu, že je role opozice kritizovat, ale tyhle dezinformace, které se šíří, že spadl systém… Opozice místo toho, aby kritizovala, by se měla starat o to, aby se k nám dostaly data z krajů," řekl Babiš.

13:10 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"V tuto chvíli máme 94 328 naočkovaných lidí," informoval předseda vlády s tím, že jde o zdravotníky a seniory v očkovacích centrech a apeloval na zařízení, aby o počtech očkovaných pravidelně informovala.

13:09 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Registrace funguje, funguje dobře a v tuto chvíli je zaregistrovaných 84 951 seniorů. Kdyby to nefungovalo, nemohli by být zaregistrovaní. Pokračuje to tempem 100 za minutu, tedy 6000 seniorů za hodinu," uvedl premiér Andrej Babiš.

12:59 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný na tiskové konferenci přiznal, že problém se zadáváním trojmístných rodných čísel byl asi po 20 minut, poté byl vyřešen.

12:54

Státní zdravotní ústav dočasně povede šéfka epidemiologického centra Barbora Macková, řekl Blatný. Macková figurovala v kauze chybné informace o nákaze genetičky Pekové.

12:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ráno byla přetížena i informační linka 1221, která seniorům měla s registracemi pomáhat. Podle Blatného na ni v jednu chvíli volalo 40 000 lidí a vyřízeno bylo 3000 hovorů.

12:37 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Další termíny budou očkovací centra přidávat do rezervačního systému ještě dnes," avizoval Blatný. Termínů pro očkování bude týdně řádově tisíce, možná deset tisíc. 

12:36 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Zatím jsme nenalezli novou mutaci koronaviru ve zkoumaných vzorcích," uvedl Blatný s tím, že se vyhodnocováním vzorků intenzivně zabývají laboratoře SZÚ a vědecké laboratoře Masarykovy univerzity.

12:33 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

V pondělí by měla vláda schválit nový systém PES. "Již teď se dá s jistotou říct, že v příštím týdnu k žádné změně úrovně rizika nedojde," řekl Blatný. "Problémem nejsou tisíce hospitalizovaných, problém je, že ve chvíli, kdy budou zatíženy nemocnice, a někdo z nás dostane infarkt nebo jiné zdravotní potíže, nebude moci být ošetřen, pokud nebude dostatek personálu a kapacit," varoval. Do čtvrtého stupně rizika v příštím týdnu určitě nepřejdeme, avizoval.

12:30 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný potvrdil, že ministerstvo zdravotnictví v současné době uvažuje o tom, že by registrace od 1. února byla také omezena věkem. "Uvažujeme o tom, že bychom další registrace na očkování rozfázovali. Nebude to ale znamenat, že by se tím přímo očkování zpomalilo," řekl. "Pokud se k očkování registruje mladý člověk bez zdravotních komplikací, stejně se na něj vakcína dostane až za několik měsíců, proto je možná vhodné dát přednost starším ročníkům," uvedl s tím, že rozhodnutí v tomto směru však zatím nepadlo.

12:26 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pracovníci Státního zdravotního ústavu dostanou i druhou dávku vakcíny. "Ti lidé to neměli dostat, když už to ale dostali, tak i vakcinace druhé várky musí proběhnout, jinak by první dávka byla znehodnocena," uvedl Blatný. Dávky, které byly přiděleny SZÚ měl úřad vyočkovat na svém očkovacím místě. "Všichni jsme pod obrovským tlakem a nemyslím si, že bychom kvůli tomu neměli fungovat správně," řekl Blatný. 

12:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Ta zátěž je obrovská, ale je skvělé, že se tolik lidí chce registroval a nechat očkovat," uvedl Blatný s tím, že nyní je v systému registrováno 78 tisíc lidí. Přetížení systému bylo podle něj předvídatelné a bylo potřeba s problémy počítat.

12:19 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Do Česka přijde za týden zhruba 70 tisíc dávek vakcíny," uvedl Blatný. "Není třeba se zaregistrovat hned, když se zaregistruji za týden, moje priorita nezmizí," zopakoval své ranní vyjádření. V systému však zatím nefunguje notifikace na uvolněné termíny, do budoucna o tom ministerstvo uvažuje

12:19

Indie zahájí v sobotu rozsáhlou kampaň očkování proti nemoci covid-19. Podávány budou dvě vakcíny - ta, kterou vyvinula farmaceutická firma AstraZeneca společně s Oxfordskou univerzitou, a také indická vakcína Covaxin. Ta ovšem podle agentury Reuters vzbuzuje pochybnosti odborníků, protože společnost Bharat Biotech, která je jejím autorem, dokončila zatím jen dvě ze tří fází testování účinnosti. Indové si nebudou moci vybrat, kterou z vakcín dostanou.

Do července chce indická vláda nechat naočkovat na 300 milionů lidí. Počátkem ledna indické úřady schválily zmíněné vakcíny, které se obě vyrábějí v Indii, v nouzovém režimu. U britské vakcíny AstraZeneca/Oxford, kterou vyrábí indická farmaceutická firma SII pod názvem Covishield, se uvádí účinnost kolem 70 procent. O Covaxinu, který chce Indie dodávat také například do Brazílie, podle expertů podrobnější data chybějí. Indické úřady po jeho schválení uvedly jen to, že "je bezpečný a poskytuje silnou imunitní reakci".

12:16 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Že se dnes desítky tisíc lidí budou přihlašovat k očkování ví celá Česká republika, věděli to určitě i operátoři," uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný. Odbavování PINů probíhá podle něj nyní do pěti vteřin. 

12:14

Stát v tuto chvíli uvažuje, že na začátku února otevře registrace jen pro část společnosti. Například lidem starším 65 let.

12:00

"Kdyby vláda dopředu objednala u operátorů větší kapacitu pro rozesílání SMS, k žádnému zahlcení by nedošlo," uvedl na Twitteru výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

11:56

Na jižní Moravě za den ubylo osm hospitalizací s covidem, úbytek je 4. den po sobě. V nemocnici leží 755 lidí. Za den přibylo 844 potvrzených případů.

11:54

Náměstek primátorky Brna na Petr Hladík (KDU-ČSL) Twitteru uvedl, že svolá jedná jednání k vytvoření jiného rezervačního systému, který by fungoval lépe.

11:50

Za týden přibylo v Karlovarském kraji opět rekordních 2134 koronavirových nákaz. S covidem-19 zemřelo za týden 56 lidí. Aktuálně je 3956 nakažených.

11:50 Karel Havlíček (ANO)

Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru budou moci žádat o příspěvek na komerční nájem za čtvrté čtvrtletí od 22. ledna. Třetí výzva programu tak plynule naváže na druhou, která končí 21. ledna. I za říjen, listopad, prosinec bude podpora činit 50 procent. Zahrnuty budou také otevřené provozy s propadem tržeb za čtvrtý kvartál alespoň 66 procent. Posuzovat se nebude spřízněnost osob. Nájemce a pronajímatel ale nesmí být totožná osoba. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

11:49

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 2950 nových případů koronaviru, o 217 méně než o týden dříve. Zemřelo 53 lidí, o týden dřív 56.

11:46 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česká republika má nyní objednáno již 12 milionů vakcín od firmy Pfizer/BioNTech, tedy o 20 procent více než bylo původně slíbeno, uvedl Babiš. Stát jedná také s výrobci Moderna a AstraZeneca, jejichž vakcíny jsou vhodnější pro praktické lékaře.

11:44

Program COVID gastro uzavřené provozovny se bude vztahovat na období od 9. října do 10. ledna. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Původně byl avizován začátek podpory od 14. října, kdy musely zavřít stravovací zařízení. Fitness centrům, posilovnám nebo vnitřním bazénům byl provoz zakázán už od 9. října.

11:43

Prostřednictvím telefonního centra Libereckého kraje se dopoledne podařilo k očkování zaregistrovat jediného seniora. Důvodem je přetížený systém, který neustále padá, řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). V krajském call centru na bezplatné lince 800 880 066 pracují tři lidé, ve všedních dnech od 08:00 do 16:00, v sobotu a v neděli od 08:00 do 14:00.

11:42

Podnikatelé v úpadku zřejmě také budou moci čerpat kompenzační bonus 500 korun denně, a to zpětně. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo financí (MF). Umožnit by to mohla podle MF vyjednávaná dohoda s Evropskou komisí. Úřad proto připravuje novelu zákona o kompenzačním bonusu, která jeho čerpání podnikatelům v úpadku umožní. Novelu by měla v pondělí projednat vláda. Zároveň MF uvedlo, že chce, aby podnikatelé v úpadku mohli čerpat všechny programy v pomoci proti dopadům pandemie.

11:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Předseda vlády uvedl, že i on sám odsune termín druhé dávky svého očkování, aby byla větší kapacita pro seniory. O totéž požádá nemocnice v případě zdravotníků.

11:34 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Systém nezkolaboval a funguje, ale byl přetížen. Pokud jsou operátoři přetíženi, tak se musíte zeptat jich, my nejsme operátoři," reagoval předseda vlády na dotaz, zda nebylo možné posílit kapacity tak, aby rozesíláni SMS zpráv fungovalo rychleji. Zároveň vyvrátil informaci, že by byl jakýkoli problém s rodnými čísly. "Je to dezinformace," uvedl.

11:32 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Jsme rádi, že zájem je velký. Je to velký nápor, ale jsem přesvědčen, že to zvládneme. Musíme udělat maximum pro to, aby senioři, kteří se chtějí rezervovat na konkrétní termín, abychom jim dali nějakou preferenci tím, že by nemocnice například posunuly druhou dávku očkování zdravotníků," uvedl premiér.

11:29 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Rezervační systém byl zatížen pouze na pět minut a funguje," řekl Babiš.

11:26 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Pro mobilní operátory je dnes stejný provoz jako na silvestra," uvedl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci v Nemocnici Na Františku. "Jsou tam tisíce smsek, které odcházejí, a je zapotřebí to vnímat objektivně," dodal. Zda někdo komunikoval s operátory předem, podle svých slov neví.

11:18

Do programu COVID nájemné za čtvrtý kvartál budou spadat i otevřené podniky, které v tomto období zaznamenaly propad tržeb alespoň o 66 procent.

11:17

Obrovský zájem o půjčení skialpových lyží, ale také běžek pro děti, pociťují v těchto dnech půjčovny lyžařského vybavení v Olomouckém kraji. Zájem lidí je podle nich extrémní, svou roli hraje i vládní opatření, které uzavřelo na několik týdnů lyžařské areály, ale i uzavření Alp. Půjčovny fungují jako výdejní okénka, podle jejich provozovatelů jim telefony "drnčí" od rána do večera. Nárůst počtu lidí, kteří se vydávají do hor na skialpech, pociťují i jeseničtí horští záchranáři. Vítají je, apelují však na ochranu přírody.

11:17

Všech 8400 dávek vakcíny Moderna by v Moravskoslezském kraji mělo být využito do konce příštího týdne. V Ostravě začne stavba očkovacího centra.

11:12

Šéf českého T-Mobilu Petr Jonák na Twitteru potvrdil, že operátory o rozesílání SMS nikdo neinformoval. 

11:06

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 3821 případů covidu-19, o 1156 méně než předchozí týden. V kraji je od začátku epidemie 58.751 nakažených.

11:05 Ilustrační foto.

Informační telefonní linky spustily i některé pražské městské části. Tyto linky zatím mohou podávat základní informace k očkování nebo volajícího seniora na dálku provést rezervačním systémem k očkování. "Není to tak, že by operátor za volajícího seniora vyplňoval jakékoliv informace, to volající musí udělat sám," řekl mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. Šestá městská část přijímá dotazy k očkování prostřednictvím linky 778 711 281. Operátor je k dispozici každý všední den od 08:00 do 16:00, doplnil Hannich. Novou informační linku 800 600 604 pro seniory spustila také Praha 2.

11:05 Ilustrační foto.

Na linku 800 160 166, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se za dvě hodiny provozu dovolalo asi 400 pražských seniorů. Dopoledne se mohou telefonující operátorů zeptat na základní informace týkající se vakcinace proti covidu-19. S registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému budou volajícím operátoři pomáhat od 12:00. Zatím do registrace nemáme přístupy, řekla hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová z organizace Život 90.

11:03

Za další ukázku úplného systémového selhání očkovací strategie považuje dnešní dění šéf STAN Vít Rakušan. "Třeba v Kolíně nabízí systém seniorům rezervovaná místa v Pardubicích či Hradci Králové - pokud se jim vůbec povede nějaké získat," napsal Rakušan. Odpovědnost se tak přenáší na lokální úroveň, starostové a hejtmani to ovšem zvládnou, míní. "Ale už je opravdu načase, aby skončila doba mikromanagementu a tuhle složitou logistickou akci začal řešit tým skutečných odborníků," kritizoval Babišovo řízení očkování.

10:59

Termín na očkování dostaly 3000 lidí, další budou muset počkat na nové dodávky vakcíny.

10:50

V Pardubickém kraji za týden přibylo 4432 případů nákazy koronavirem. Předminulý týden jich bylo 4009. Od loňského jara se covid-19 prokázal u 39 118 lidí. 

10:49

V posledním týdnu se covidem-19 nakazilo 2905 lidí z Vysočiny, o 18 procent méně než o týden dřív. Podle krajské hygieny od 8. ledna zemřelo 47 lidí.

10:47

V tuto chvíli je na očkování registrováno 65 tisíc lidí. Od spuštění systému odešlo již 242 732 SMS s PIN kódem, uvedli na Twitteru zástupci Chytré karantény.

10:45

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že má zkušenost z blízkého okolí, že systém nefunguje správně. "Takhle to dopadá, když se věci šijí horkou jehlou. Vláda měla s přípravou registračního systému začít už na konci léta, jak jsme ji ostatně žádali. Pak by byl dostatek času na otestování systému a jeho spuštění by nemusely provázet takové problémy," řekla ČTK. Systém kritizovala i na svém Twitteru.

10:43

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že vláda měla půl roku na přípravu celého procesu, ale neudělala prakticky nic, aby nyní vše fungovalo hladce. "Vakcíny jsou, ale dostatečně rychle se neočkuje. Nejsou očkovací centra, premiér jede do Brna a pak se chlubí v médiích, že máme očkovací centrum, ale on a vláda pro to neudělal vůbec nic!" konstatoval.

10:42

Operátoři se dozvěděli o SMS k očkování proti covidu až po spuštění systému, uvedl ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Grund na Twitteru. Možná by příště pomohlo, kdyby operátorům stát o nápadu požadovat SMS ověření řekl dříve než hodinu po spuštění systému," sdělil.

10:30

Zájem o letenky loni kvůli koronaviru klesl meziročně až o 85 procent. Letos prodejci očekávají oživení trhu, podmínky cestování zřejmě změní vakcína.

10:24

Za uplynulý týden přibylo ve Středočeském kraji celkem 7998 případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o 2200 případů méně než za týden předešlý.

10:23 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Lidé nad 80 let se mohou k očkování hlásit kdykoliv bez obav, že ztratí prioritu. Systém je nastavený tak, že budou mít vždy přednost, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

10:18

V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 996 potvrzených případů nákazy covidem. Oproti středě je to o 334 méně,proti minulému čtvrtku o 788.

10:13

Saský premiér Michael Kretschmer nechce ani v současné dramatické epidemické situaci uzavřít hranice s Českou republikou. Drážďany proto nyní vyjednávají se spolkovou vládou o tom, jak zachovat výjimku pendlerům, kteří za prací do Saska dojíždějí z Polska a Česka. Kretschmer řekl, že bez českých lékařů a pečovatelů se saské zdravotnictví neobejde.

10:04

"Není jasné kdo, kdy a kde má být očkován, nefunguje registrace, není žádná kampaň na jeho podporu. Jedním slovem skandál," komentuje aktuální situaci předseda opoziční ODS Petr Fiala. Podle něj vinu za zmatky v očkovací strategii nese premiér Andrej Babiš.

09:54

Opoziční politici hodnotí start registrací k očkování jako selhání, za které je odpovědný Babiš. Systém je komplikovaný a nefunguje správně, uvádějí.

09:49

Pokud vládní strany nepodpoří příští týden ve sněmovně projednání očkovací strategie, svolá opozice k tématu mimořádnou schůzi, uvedl Fiala.

09:48

Rezervační web doporučuje další volnou kapacitu ověřit za několik dní, až budou další dodávky vakcín a očkovací místa doplní termíny. Lidé, kterým se dnes nepodařilo si hned volný termín zarezervovat, tak mohou učinit kdykoliv později pomocí PIN kódu 2, který jim přišel na mobilní telefon. Některá očkovací centra prozatím ani první termíny nevypsala, v bylo systému dnes ráno bylo jen 47 center.

09:40 Ilustrační foto.

Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba nemohou zatím očkovací místa do systému zadávat volné termíny pro očkování. Seniory nad 80 let s nejvyšší prioritou tak zvou napřímo.

09:30

Za první hodinu provozu rezervačního systému se zaregistrovalo přes 44 000 lidí a bylo vytvořeno 2 000 rezervaci na očkování. Další termíny budou přiděleny ihned po nové dodávce vakcín.

09:29

Epidemie nového koronaviru v Olomouckém kraji slábne. Za uplynulý týden přibylo 3517 nákaz covidem, je to o 475 případů méně než o týden dříve.

09:24

Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 je podle systému vyčerpaná. Web doporučuje zájemcům o vakcínu kapacitu ověřit za několik dní.

09:13

Šíření nákazy covidu v Libereckém kraji se zpomalilo. V týdenním porovnání ubylo nových potvrzených případů pátý den po sobě, ve čtvrtek jich bylo 476.

09:07

Počet odesílaných SMS s PIN kódy se podle Chytré karantény podařilo navýšit na 200 za vteřinu. 

09:02

Podle serveru iDNES.cz má registrační systém problém také se zpracováním rodných čísel. Uživatelům je vrací jako neplatná kvůli zavedené dělitelnosti číslem 11. Lidé starší 80 let (tedy narození před rokem 1941) však mají rodná čísla kratší (za lomítkem mají pouze tři číslovky), systém s dělitelností platí až od roku 1954.

08:55

Přehled nejdůležitějších událostí z domova:

 • Ministerstvo zdravotnictví spustilo rezervační systém k očkování pro seniory nad 80 let. Uživatelé zaznamenali problém s rozesíláním SMS s PIN kódem či s rezervací konkrétního místa a data. Na očkování se registrovalo 100 tisíc lidí.
 • V systému odpoledne průběžně přibývají nové termíny, na které se mohou lidé přihlašovat.
 • Ve čtvrtek bylo nových případů covidu-19 v Česku skoro o polovinu méně než před týdnem, a to 8032. Poklesl i podíl pozitivních testů na 28,3 procenta.
 • Počet úmrtí v Česku přesáhl 14 000. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo 7 dní, na začátku prosince přibylo 1000 úmrtí asi za 10 dní.
 • Index rizika protiepidemického systému PES se již třetí den drží na čtvrtém stupni. Oficiálně zatím v zemi platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti.
08:44

Podle Chytré karantény je nyní ve frontě na PIN kód asi 40 tisíc SMS zpráv, řeší navýšení kapacit operátorů, kteří zprávy rozesílají.

08:27

Podle dat Chytré karantény navštívilo web pro rezervaci očkování během prvních dvou minut 75 000 lidí. Asi 500 už vybírá termín, uvedla v 08:19.

08:24

Centrální rezervační systém pro očkování od 8 hodin funguje, web nezaznamenal žádné výpadky. Někteří uživatelé však zaznamenali problém s doručením osobního čísla PIN či s rezervací konkrétního termínu a místa. Web reservatic.com, který má zajišťovat přidělení času a místa podle uživatelů kolabuje.

08:20

Počet zemřelých s covidem v Česku přesáhl 14 000. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo 7 dní, na začátku prosince přibylo 1000 úmrtí asi za 10 dní.

08:12 Ilustrační foto.

Nárůst případů covidu se v Praze ve čtvrtek vrátil pod 1000. Laboratoře potvrdily 716 nákaz, o 340 méně než ve středu a o 700 méně než před týdnem.

08:06

Ve čtvrtek bylo nových případů covidu-19 v Česku skoro o polovinu méně než před týdnem, a to 8032. Poklesl i podíl pozitivních testů na 28,3 procenta.

8:00

V 8 hodin byl spuštěn vládní web pro registraci k očkování pro občany nad 80 let. Přihlásit se mohou přes formulář na webu nebo nebo telefonicky na lince 1221. Pomoci s registrací jim mohou také praktičtí lékaři či rodinní příslušníci. První termíny by mohly být o víkendu. O pořadí rozhoduje čas přihlášení a zájem o konkrétní očkovací centrum, které si senior vybere.

07:27

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, se i dnes dále drží na čtvrtém stupni. Oficiálně zatím v zemi platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti. Dnes index PES opět klesl, a to ze čtvrtečních 75 na 72 bodů. Snižuje se už tři dny v řadě. 

Za poklesem rizikového skóre PES stálo opět snížení takzvaného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Ze čtvrteční hodnoty 0,82 k dnešku kleslo zhruba na 0,72. Pokud je reprodukční číslo nižší než jedna, znamená to zpomalování šíření nemoci, protože jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka.

06:30

V Německu se koronavirus prokázal už u více než dvou milionů lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 22 368 nakažených, oznámil dnes Institut Roberta Kocha. Dnešní přírůstek v zemi s 83 miliony obyvatel je nižší než ve čtvrtek, kdy institut evidoval 25 164 nově nakažených. Celková bilance infikovaných virem SARS-CoV-2 k dnešku činí 2 000 958.

Za poslední den komplikacím doprovázejícím nemoc covid-19 podlehlo dalších 1113 lidí, počet zemřelých od začátku epidemie tím stoupl na 44.¨994. Dosavadním denním maximem bylo čtvrtečních 1244 úmrtí s covidem-19.

06:13

Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset měsíců. V uplynulých 24 hodinách tam přibylo 144 případů, uvedla s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters. Kvůli nákaze vyhlásily úřady uzávěru oblasti s 28 miliony lidí.

Předchozí den registrovala Čína 138 potvrzených případů koronaviru a po osmi měsících také prvního zemřelého s covidem-19. Dnešní bilance nakažených je nejvyšší od 1. března, kdy v zemi přibylo 202 infikovaných.

22:17

Česká republika v pondělí pošle humanitární pomoc do Severní Makedonie. Zásilka v hodnotě přes pět milionů korun bude obsahovat ochranné prostředky, které mají této balkánské zemi pomoci v boji s nemocí covid-19. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Rudolf Kramář z Hasičského záchranné sboru ČR (HZS ČR). Je to první humanitární pomoc, kterou letos hasiči organizují.

Severní Makedonie požádala o materiální pomoc prostřednictvím Evropské unie. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poskytnutí pomoci schválil ve středu.

20:44

"Zlepšení v počtu nakažených je fajn, ale nic moc to teď neznamená, klíčové je stihnout naočkovat seniory dřív, než nová mutace viru převáží tu starou," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz matematik a ředitel Centra modelování biologických procesů René Levínský, který spolupracoval na protiepidemickém systému (PES). Dodává, že nástup nové mutace nikdo nesleduje, a data pro predikci tak chybí.

19:58

Durynsko kvůli dramatické epidemické situaci přeloží dubnové zemské volby na 26. září, kdy se budou konat celoněmecké parlamentní volby. Dnes se na tom shodlo vedení vládních sociálních demokratů SPD, postkomunistické Levice a Zelených spolu s opoziční Křesťanskodemokratickou unií (CDU). Durynsko s 2,1 milionem obyvatel je v současnosti koronavirem nejpostiženější německou spolkovou zemí.

19:55

Británie kvůli nové variantě koronaviru objevené v Brazílii od pátku zakáže příjezdy ze zemí Jižní Ameriky a Portugalska, informuje dnes zpravodajský portál BBC. Přicestovat do země budou moci pouze britští a irští občané nebo cizinci, kteří mají v Británii právo na dlouhodobý pobyt, pro ně však bude platit povinnost uchýlit se po svém příjezdu na deset dní do izolace, oznámil ministr dopravy Grant Shapps.

19:54

Rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima byl dnes hospitalizován s dýchacími obtížemi ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Bez dalších podrobností o tom informoval mluvčí univerzity Martin Ayrer. Po dobu hospitalizace Zimu zastupuje prorektor Jan Royt.

"Bližší informace o zdravotním stavu nemáme v tuto chvíli k dispozici, uvedl Ayrer na dotaz, zda byl Zima testovaný na nemoc covid-19.

"Od 8. ledna jsem si dal home office, poslední dny jsem byl unavený a slabý," napsal Zima Seznam Zprávám. "Jestli mám covid ještě nevím, teď je můj stav trochu lepší," dodal.

19:04 Vlajka Ruské federace.

Některé ruské regiony nabízejí lidem za to, že se nechají očkovat ruskou vakcínou proti covidu-19, úlevy od některých protinákazových omezení, jako je povinné nošení roušky na obličeji, a další pobídky, uvedla dnes agentura Reuters.

Rusko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet potvrzených případů nákazy koronavirem na světě, zahájilo minulý měsíc rozsáhlé očkování vakcínou Sputnik V. Prezident Vladimir Putin ve středu nařídil tento program od příštího týdne rozšířit na všechny Rusy.

18:52

Zdravotnickým zařízením na Slovensku bude hrozit pokuta, pokud při očkování proti covidu-19 upřednostní zájemce mimo pořadí, rozhodl parlament.

18:42

Rychlost očkování proti koronaviru a organizace samotného očkování je v gesci každého kraje. Asociace krajů plošně tento projekt neřeší, řekl dnes jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v reakci na slova Andreje Babiše (ANO). Premiér kraje kritizoval za to, že očkování není dostatečně rychlé a vláda nemá z regionů údaje o počtu spotřebovaných vakcín.

"Za náš kraj můžu říct, že v pátek budeme mít naočkováno. Máme naočkované skoro všechny zdravotníky v nemocnicích, očkujeme na záchrankách a zaměstnance sociálních služeb," řekl Kuba. Jihočeský kraj tak tento týden spotřebuje všech 5800 vakcín, které od vlády obdržel. Další vakcíny dostane zřejmě až po víkendu. Mělo by jít o 7020 nových dávek.

18:41

Přehled událostí 14. 1. z domova:

 • I ve středu počet nových případů covidu klesl oproti minulému týdnu o třetinu na 10 854. Podíl pozitivních testů se snížil ze 45,6 procenta na 34,6 procenta
 • Index rizika PES pro epidemii covidu klesl z nejvyššího pátého stupně na čtvrtý. Činí 75 bodů ze sta. Reprodukční číslo se snížilo na 0,82
 • V ČR bylo naočkováno proti covidu-19 do středečních 18:00 zatím 70 680 lidí. Premiér ve středu odhadoval, že očkovaných je 70 000 až 75 000 lidí. ČR je ze 27 zemí EU podle procenta očkované populace osmnáctá, nejvíce očkovaných má Dánsko. Ve světě je nyní naočkováno na 30 milionů lidí
 • Registrace na očkování proti covidu začne v pátek 15. ledna v 08:00. Hlásit se mohou starší 80 let přes web crs.uzis.cz a telefonní linku 1221.
 • V Česku mají fungovat minimálně tři desítky mobilních očkovacích týmů. Aspoň jednu takovou mobilní skupinu musí totiž povinně zřídit všech 31 míst, která vakcínu distribuují. Tyto týmy mají očkovat v domovech seniorů a dalších zařízeních. Mobilní týmy si pak mohou vytvořit i další očkovací centra, a to podle potřeb v krajích
 • Lékárníci by se mohli podílet na ředění vakcín a přípravě očkovacích látek nejen v lékárnách, ale i v očkovacích centrech. K možnosti očkování proti covidu-19 v lékárnách je nutná legislativní změna, Česká lékárnická komora očekává návrh změny zákona
 • Ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský rezignoval na svou funkci kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podobné excesy se nemohou opakovat a chování úřadu označil za absolutně nepřijatelné
18:39

Od soboty bude v celé Francii noční zákaz vycházení od 18 hodin, doposud to bylo od 20 hodin. Platit bude nejméně 14 dní, oznámil premiér Jean Castex.

18:24

Šest z deseti Čechů hodnotí reakci státu na šíření nemoci covid-19 jako přiměřenou. Pro většinu obyvatel jsou ale málo či zcela nesrozumitelné důvody opatření, která v souvislosti s epidemií vyhlašuje vláda. Nejlépe lidé v době epidemie hodnotí práci zdravotníků a hasičů, nejhůř naopak vlády, médií, Evropské unie a Světové zdravotnické organizace (WHO). Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

17:42

Radní Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK) dnes přiznal chybu při přednostním očkování své manželky proti covidu-19. Na Facebooku uvedl, že měl s očkováním manželky počkat do doby, než bude spuštěn registrační systém pro dobrovolníky v očkovacích centrech. Zopakoval, že manželce doporučil očkování na základě jejího přání pracovat jako dobrovolnice v očkovacím centru. Finková je bývalou ředitelkou divadla Drak a nepatří mezi lidi, kteří mají být v první fázi prioritně očkováni.

17:06

Sasko bude zaměstnavatelům na testy pro zahraniční pendlery přispívat částkou deset eur (260 korun) za rozbor. Otázka testování pendlerů vyvolala v minulých dnech vlnu nesouhlasu. Sasko původně žádalo dva testy týdně na náklady pracovníků, což by znamenalo, že by se mnohým za prací dojíždět nevyplatilo. Zaměstnavatelé se rozbory rovněž zdráhali proplácet, neboť by to pro některé znamenalo náklady až v řádech tisíců eur měsíčně.

Od pondělí Sasko vyžaduje po pracovnících, kteří do země přijíždějí z rizikových oblastí, kterými jsou Česko i Polsko, nejméně jeden test na koronavirus týdně. Pokud mají podniky vlastní lékaře, nebo si laboranta vyškolí například u Německého Červeného kříže, vyjde je test do deseti eur, neboť taková je jeho běžná nákupní cena. Rychlotesty u lékařů, v lékárnách či testovacích centrech začínají na 30 eurech.

17:25 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Lékárníci by se mohli podílet na ředění vakcín a přípravě očkovacích látek i v očkovacích centrech, uvedla lékárnická komora po jednání s premiérem Andrejem Babišem. K možnosti očkování proti onemocnění covid-19 v lékárnách je ale nutná legislativní změna, Česká lékárnická komora očekává návrh změny zákona. Registrace pacientů k očkování proti covidu-19 v lékárnách bude možná jako poslední varianta. Spustit by se měla během příštího týdne.

16:36

Švédsko hlásí 351 dalších úmrtí lidí s covidem-19, což je dosud nejvyšší denní nárůst. Dohromady v desetimilionové zemi zemřelo 10 185 nakažených, což je méně než ve srovnatelně lidnaté České republice, která přitom za pandemie zaváděla mnohem drastičtější protiepidemická opatření.

16:19

V ČR mají být nejméně tři desítky mobilních očkovacích týmů. Musí je zřídit distribuční centra vakcín. Další týmy mohou vznikat v očkovacích centrech.

15:21

Data z celého světa podle bývalého ministra zdravotnictví, epidemiologa Romana Prymuly ukazují, že riziko nákazy ve stravovacích provozech je na sedmém až osmém stupni z devíti, u hotelů je riziko na stejné škále na čtvrtém stupni. Riziko se musí promítat do vládních opatření. S řadou poměrně tvrdých restrikcí se dá počítat zhruba do března, mezi dubnem a červnem nastane fáze postupného rozvolňování. Od června by měla platit jen mírná opatření korespondující s loňským létem, či mírnější. Prymula to dnes řekl v diskusi pořádané v rámci projektu HOREKA 112.

14:30

Mladoboleslavská nemocnice dosud naočkovala 640 svých zaměstnanců. Zájemců je mezi nimi zhruba tisícovka. Očkování v Mladé Boleslavi začalo 4. ledna. Nemocnice také zahájila očkování praktických lékařů a lékařů specialistů.

14:25

Vakcínu proti covidu-19 dostali už i papež František a emeritní papež Benedikt XVI., který z čela katolické církve odešel v roce 2013. Čtyřiaosmdesátiletý papež František byl očkován ve středu, jeho předchůdce, jemuž je 93 let, dostal vakcínu dnes. Oba patří vzhledem k věku k rizikové skupině v nynější pandemii, současný papež je ohrožen i vzhledem k tomu, že mu v mládí odebrali část plíce.

Dva poslední papežové - František a Benedikt XVI.
Dva poslední papežové - František a Benedikt XVI. | Foto: Reuters
14:03 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) není spokojen s rychlostí očkování proti nemoci covid- 19 v Česku. Chce, aby byly dávky vakcín využity dříve, než budou dodány další. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ke spuštění registračního systému pro očkování. Podle oficiálních dat bylo do Česka dosud dodáno zhruba 169 000 očkovacích látek, ke středečním 18:00 dostalo očkovací látku 70 680 lidí.

Na dotaz novinářů, zda je spokojen s rychlostí vakcinace, premiér řekl: "Samozřejmě, že nejsem spokojen." Doplnil, že chce, aby Česko bylo spíše v situaci, kdy bude čekat na další dodávky, než že "vakcína čeká v mrazáku na naše lidi", tedy na zájemce o očkování.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není možné rychlost očkování hodnotit, pokud stát nemá reálné informace. Hodnocení bude možné poté, co centra dodají všechny údaje o očkovaných. Kompletní informace o počtu využitých dávek a skladových zásobách by měl mít stát v pátek, zřizovatelé center musí údaje dodat do dnešní půlnoci.

13:21 Ilustrační foto.

V pražské Nemocnici Na Františku vznikne místo k očkování proti covidu-19, ve spolupráci s klinikou GHC nemocnice také zřídí mobilní očkovací tým.

13:11

Okres Trutnov je i nadále regionem v Česku, kde se nákaza šíří nejrychleji. Za sedm dní tam přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 1136 případů.

12:48

Čína dnes oznámila první úmrtí pacienta s nemocí covid-19 po osmi měsících. Informovala o tom japonská agentura Kjódó. Čínské úřady také zaregistrovaly 138 nových případů nákazy, což je nejvyšší přírůstek za více než deset měsíců. V porovnání s přírůstky v západních zemích jsou ale údaje z nejlidnatější země světa stále velmi nízké.

12:31

Na jihu Moravy za den ubylo 38 hospitalizací s covidem, je jich 763. Přibylo 963 pozitivních testů. Nově je 40 úmrtí i dodatečně hlášených za víc dní.

12:16

Moravskoslezský kraj hlásí mírné zlepšení.

12:10

Krematorium v Jaroměři je v posledních 14 dnech na 100 procentech kapacity, má nejvíce výkonů v historii. Jde o jediné zařízení svého druhu v Královéhradeckém kraji.

12:06 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Podle premiéra Babiše dodává firma Pfizer vakcínu na 31 míst, ale reálně se očkuje na 160 místech. Ta musí každý den naočkované nahlásit do půlnoci.

11:47 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Základ je to, aby nám všechna očkovací místa nahlásila všechny očkované, tím zjistíme skutečný stav," připomenul na konci konference Andrej Babiš.

11:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Operátoři linky 1221 mohou přes registrační systém registrovat seniory, kteří by sami nebyli schopni se systémem proklikat," uvedl ministr Blatný. Dodal, že proklikat se systémem trvá v řádu několika minut.

11:31 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Náhradníci za lidi, co se nedostaví na sjednané očkování v žádném případě nebudou lidé, kteří nesplňují kritéria, aby tedy byl jako náhradník někdo mladý, to se stát nemůže. Seznamy náhradníků budou mít spíše větší nemocnice," uvedl Jan Blatný.

11:26 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Pokud by někdo chtěl předbíhat, bude potřeba zasáhnout legislativně a tito lidé, co by se snažili systém obcházet, byli potrestáni," odsoudil neetické chování Jan Blatný. Dodal, že je potřeba nejdříve ochránit ty, jež jsou nejohroženější.

11:21 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Registrace na očkování proti covidu-19 začne v pátek 15. ledna v 08:00. Na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví to ve čtvrtek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Hlásit se mohou lidé starší 80 let přes web crs.uzis.cz nebo telefonní linku 1221. S přihlašováním jim mohou pomoci další osoby, například příbuzní, ale také jejich praktičtí lékaři. K potvrzení registrace je potřeba mobilní telefon. Jedná se i o možnosti registrace v lékárně.

11:17 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Naším úkolem je, abychom opravdu všechny naočkované osoby, ještě v den očkování, zadali do systému a vykázali je," uvedl Jan Blatný. Andrej Babiš dodal, že doufá, že ti, co tak neučinili a naočkované osoby ještě do systému nezadali, tak učiní do dnešní půlnoci. Dodal, že právě kvůli tomu, že ne všichni ještě očkované osoby zadali do systému, je naočkovaných více, než kolik je uvedeno na webu ministerstva.

11:10 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Ještě tento týden budou počty příjmů do nemocnic vysoké, ale příští týden by se to mělo obracet k lepšímu i tam," řekl Jan Blatný.

11:09 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Hovořil jsem s ředitelem Státního zdravotního ústavu, který si závažnost situace uvědomuje a k dnešnímu dni rezignoval," uvedl na tiskové konferenci Jan Blatný. Ředitel Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavel Březovský rezignoval na svou funkci kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. 

10:33

Očkovací centrum, kde by mohla veřejnost dostávat vakcínu proti koronaviru, bude v Pelhřimově fungovat v kulturním domě Máj, uvedlo město na svém webu. Provoz má zahájit 15. března. Od poloviny března počítá s provozem centra i Třebíč, která pro ně vybrala velký sál budovy Fórum, řekla mluvčí radnice Irini Martakidisová. Očkovací centra chce Kraj Vysočina zřídit v každém z pěti okresních měst.

10:29

Německo prozatím za epidemicky vysoce rizikové oblasti považuje Británii, Irsko a Jihoafrickou republiku, a to s účinností od pátku 15. ledna. Na seznam zveřejněný Institutem Roberta Kocha byly tyto země zařazeny kvůli výskytu mutací koronaviru, které jsou považovány za mimořádně nebezpečné.

Ve výčtu naopak chybí země s obzvláště vysokou incidencí, za které jsou označovány regiony s více než 200 novými případy na 100 tisíc obyvatel za sedmidenní období. Toto kritérium výrazně překračuje i Česko, na které ovšem Německo nadále nahlíží na jako rizikovou, a ne vysoce rizikovou oblast.

10:20

V Moravskoslezském kraji se začalo očkovat vakcínou Moderna. Ve středu ji dovezli z Brna do Fakultní nemocnice Ostrava, odkud se dnes ráno začala rozvážet po sociálních zařízeních v regionu. Vakcínou už se očkuje například v ostravském Čtyřlístku - centru pro osoby se zdravotním postižením. Do zařízení dnes přivezli látku pro 260 klientů a zaměstnanců.

09:50

Situace v Karlovarském kraji zůstává vážná, na intenzivní péči zbývají poslední volná lůžka. Nemocnice musí převážet pacienty do jiných nemocnic.

09:50

Ministři zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) mají podle opozičních expertů jednat kvůli docházejícím kapacitám nemocnic se sousedními zeměmi o mezinárodních a příhraničních dohodách o zdravotní pomoci. Takzvaný AntiCovid tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vládu vyzval, aby s předstihem požádala o pomoc s umísťováním pacientů, kteří kvůli epidemii koronaviru potřebují intenzivní lékařskou pomoc. Blatný ve středu uvedl, že v Česku je volná pětina lůžkové kapacity a pomoc z Německa podle něj není etické a korektní aktuálně využít, protože má vytíženější jednotky intenzivní péče než Česko.

09:00

V Libereckém kraji epidemie koronaviru mírně oslabila. V mezitýdenním srovnání ubylo nových případů čtvrtý den po sobě. Ve středu jich bylo 626.

08:14 Ilustrační foto.

V Praze přibylo ve středu 1053 případů koronaviru. Je to zhruba o 700 méně než před týdnem. Po pěti dnech se ale nárůst dostal znovu nad tisícovku.

08:14

Africká unie zajistí pro africký kontinent navíc 270 milionů vakcinačních dávek proti covidu-19. Její šéf, jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, řekl, že všechny budou použity ještě letos. Afrika už má jistých 600 milionů dávek, ale i s 270 miliony navíc to na proočkování kontinentu s 1,3 miliardy lidí nebude stačit.

08:13

V Česku bylo naočkováno proti covidu-19 do středečních 18:00 zatím 70 680 lidí. Premiér Andrej Babiš ve středu odhadoval, že očkovaných je 70 000 až 75 000 lidí.

08:12

I ve středu byl počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku nižší oproti minulému týdnu o více než třetinu. Přibylo 10 854 nakažených, zatímco minulou středu bylo nových případů přes 17 700, což byl nejvyšší nárůst za celou dobu epidemie. Podíl pozitivních testů se snížil ze 45,6 procenta za minulou středu na zhruba 34,6 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Naočkováno proti covidu-19 bylo v Česku podle úřadu do středečních 18:00 zatím 70 680 lidí. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu odhadoval, že očkovaných je 70 000 až 75 000 lidí.

07:09

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, dnes klesl z nejvyššího, pátého stupně na úroveň čtvrtého. Snížil se ze středečních 81 bodů na 75 bodů ze sta, což je horní hranice čtvrtého stupně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Hlavním důvodem poklesu indexu je snížení takzvaného reprodukčního čísla, které kleslo na 0,82. Pokles čísla pod hodnotu jedna se pokládá za začátek zpomalování šíření nemoci, protože ukazuje, že jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka.

06:59

Ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny nasadili po výskytu několika nakažených při testování na covid-19 poprvé robota. Kloubová paže ovládaná na dálku operátorem byla instalována v jedné z mateřských škol metropole provincie Liao-ning. Výtěr z krku pacientům provádí tyčinkou, napsala agentura AFP.

06:37

Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) ve čtvrtek podle místních médií dorazil do čínského města Wu-chan, odkud se koncem předloňského roku do světa začal šířit koronavirus. Experti společně s čínskými vědci budou pátrat po původu onemocnění covid-19 a budou se snažit zjistit, jak se koronavirus přenesl na člověka.

Vláda v Pekingu příjezd desetičlenného týmu schválila po měsících diplomatických sporů, které generálního tajemníka WHO donutily k neobvyklému chování, jakým je stěžování si na veřejnosti, připomíná agentura AP. Ve skupině jsou odborníci ze Spojených států, Austrálie, Německa, Japonska, Británie, Ruska, Nizozemska, Kataru a Vietnamu.

Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) dorazil do města Wu-chan, kde bude společně s čínskými vědci pátrat po původu onemocnění covid-19.
Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) dorazil do města Wu-chan, kde bude společně s čínskými vědci pátrat po původu onemocnění covid-19. | Foto: Reuters
22:37

Někteří australští vědci mají pochybnosti, zda je vakcína od společnosti AstraZeneca vhodná pro dosažení imunity celé společnosti proti covidu-19. Poukazují na nižší účinnost dosaženou v klinických testech, napsala dnes agentura Reuters. Zdravotnické úřady naopak poukazují na výhodu preparátu, který lze vyrábět přímo v Austrálii. Společnost AstraZeneca pochybnosti odmítla.

21:33

Venezuelské ministerstvo zdravotnictví schválilo použití ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Podle agentury Interfax o tom informoval Ruský fond přímých investic, který se na výrobě vakcíny podílí a stará se o její marketing. Preparát dostal souhlas ve zrychleném řízení určeném pro nouzové případy.

20:50

Česko posílá pomoc v boji proti koronavirové nákaze do Severní Makedonie. Dodá do země roušky, respirátory a ochranné obleky.

20:41

Španělské zdravotní úřady zaznamenaly za poslední den 38 869 nových případů koronaviru, což je dosavadní denní maximum, informovala ve středu agentura Reuters. Za poslední den také v zemi zemřelo dalších 195 lidí s covidem-19. Regiony Galicie, La Rioja a Kantábrie ve středu zavedly přísnější protikoronavirová omezení.

20:16

Druhý rok pandemie covidu-19 by mohl být těžší než první. Varoval před tím podle agentury Reuters krizový expert Světové zdravotnické organizace (WHO) Mike Ryan s poukazem na rychlost šíření koronaviru zejména na severní polokouli a na šíření nakažlivějších mutací.

19:19 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Úroveň PES 5 se příliš nezmění. Ve stupni 4 budou umožněny některé aktivity, které dríve umožněny nebyly zejména lidem, kteří nebudou rizikoví pro své okolí, tedy zejména ty, kteří se prokáží negativním testem.  Dokud nebude možné plošné očkování veřejnosti, nemůže být pracováno v systému s explicitním zvýhodněním očkovaných, řekl Blatný.

19:18

Norsko zavede povinné testy na covid-19 při vstupu na své území. Za neuposlechnutí nařízení bude hrozit pokuta ve výši 20 000 norských korun (kolem 50 000 korun českých). Lidé se kromě toho mají po příjezdu hlásit u místních úřadů a většina musí do sedmidenní karantény, informovala agentura AFP.

19:16

Pro pendlery pracující v Německu zatím zůstanou stejné podmínky jako dosud, čtvrteční zpřísnění podmínek cest se jich zatím týkat nebude, uvedlo Ministerstvo zahraničí.

19:15

V první skupině pro přednostní očkování proti covidu-19 je podle nové metodiky 838 000 lidí. Vyplývá to z přílohy k metodickému pokynu k očkovací strategii. V poslední verzi ze začátku ledna jich bylo zhruba o 210 000 méně. Nově tam jsou všichni zdravotníci, medici a dobrovolníci pracující v nemocnicích, ale také například vězeňská služba a pracovníci detenčních zařízení ministerstva vnitra, kde se vyskytují nakažení s covidem-19. Tato skupina má být podle metodiky očkována letos v lednu a únoru, cílem je u ní proočkovanost na úrovni 70 procent.

19:13 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Priorita zdravtníků přihlášených v systému po 15. lednu bude o něco nižší, než priorita lidí starších 80 let a seniorů v domovech. Upřednostněni budou také lidé pečující o seniory doma, budou se moci registrovat od 1. února. O tom, kdy se na konkrétního zájemce dostane očkování bude rozhodovat i to, na které očkovací místo se přihlásí. Místa totiž mají odlišné kapacity.

19:09 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Testy rezervačního systému budou dokončeny během dnešního večera, a to jak zátěžové, tak penetrační testy proti napadení softwaru. Jsou prováděny velmi robustně, abychom zabránili tomu, že software spadne," řekl Blatný.

19:07 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Vím, v jak těžké a složité situaci lékaři jsou. Pomoc přichází tak, jak je to možné. Do Chebu odjelo během dneška dalších 8 armádních zdravotníků," řekl ministr Blatný. Pomocí dispečinku se řeší i převozy mezi kraji. O požádání pomoci v zahraničí se podle něj neuvažuje. "Německo je na tom stran intenzivní péče hůře než ČR a nebylo by etické žádat po něm pomoci, když si zvládneme pomoci sami," uvedl.

18:56 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Není pravda, že by lékaři museli selektovat, koho napojí na přístroj a poskytnou mu péči, nebo ne," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný ve středu na tiskové konferenci. V Česku je podle něj 20 procent lůžkové kapacity volných. Zařízení mají podle Blatného v případě, kdy by se jejich kapacity blížily naplnění, kontaktovat centrální dispečink.

18:51 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Prodloužení nouzového stavu bude vláda projednávat v pondělí a Blatný o něj bude vládu žádat. "Nikdo ale nepředpokládá, že by bylo možné 23. ledna nouzový stav zrušit," uvedl ministr Jan Blatný. Sněmovna by pak mohla žádost posoudit ve čtvrtek 21. ledna. Aktuálně stav nouze platí do pátku 22. ledna. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden České televizi sdělil, že vláda opět požádá o dalších 30 dní.

18:49 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Senioři se budou moci registrovat i přes linku 1221, přes praktického lékaře, kteří budou seniory i aktivně obvolávat, aby je k očkování vyzvali, spolupráce se domlouvá i s obcemi, potvrdil Blatný.

18:45 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Systém je navržen tak, aby se předcházelo frontám. Každý bude pozván na čas a místo tak, aby čekal co nejméně," řekl Blatný.

18:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Ze statistik se zdá, že dochází k lámání křivky směrem dolů. Věříme, že tento trend bude zachován i nadále. Nemyslím si tedy, že by bylo nutné zpřísňovat opatření, neuvažujeme o tom. Než se ale tento pozitivní trend projeví v nemocnicích, bude to ale 7 až 10 dní trvat. Proto prozatím neuvažujeme ani o rozvolňování opatření," řekl ministr Jan Blatný na tiskové konferenci.

18:34 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Počtu 100 tisíc naočkovaných lidí denně podle Blatného Česko dosáhne, až bude k dispozici větší množství vakcíny i od dalších výrobců, budou v provozu i očkovací centra a ministerstvo bude k vakcinaci využívat i kapacity praktických lékařů.

18:28 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Blatný vyloučil, že by v českých nemocnicích zbývaly vakcíny, které by nemocnice nezvládaly využít a musely by kvůli tomu být znehodnoceny. "O taková praxi ministerstvo neví a to, že je někdo rodinným příslušníkem člověka ze skupiny 1A jej neopravňuje k prioritizaci a vyvodil bych z toho důsledky," odpověděl Blatný na dotaz k údajnému "předbíhaní" v pořadnících rodinnými příslušníky zdravotníků, se kterým přišel Český rozhlas.

18:25 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Pokud je to pravda a nebyla respektována prioritizace, vyvodím z toho jednoznačné důsledky. Předvolám si ředitele SZÚ a budu po něm nekonpromisně chtít vysvětlení," odpověděl ministr zdravotnictví Jan Blatný na otázku, jak bude řešit kauzu údajného přednostního očkování zaměstnanců Státního zdravotního ústavu, na kterou upozornily Seznam Zprávy. S ředitelem SZÚ Pavlem Březovským chce mluvit ještě tento týden.

Obcházení prioritizace je podle Blatného nepřijatelné a pokud bude zjištěno, vyvodí z ní důsledky.

18:22 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Začátkem příštího týdne zveřejní ministerstvo zdravotnictví úpravy v tabulce protiepidemického systému PES, řekl to ministr Blatný na tiskové konferenci. Nový PES počítá s úpravou výčtu zboží, které bude moci být prodáváno.

 

18:19 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný podepsal pokyn k tomu, aby očkování bylo řízeno centrálně a byla zajištěna jeho jednotná evidence, a to včetně podávání vakcín. "Ti, kteří budou očkovat, budou zadávat informace do centrálních softwarů, aby ještě v den, kdy byla vakcína podána, byla tato informace zadána do informačního systému ISIN," řekl ministr.

18:06

V Královéhradeckém kraji opoziční hnutí ANO žádá odvolání radního kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka (HDK) kvůli tomu, že krajská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem v pátek přednostně očkovala proti covidu-19 jeho manželku

18:05

Británie hlásí rekordních 1564 nově zemřelých s covidem-19, bilance však zahrnuje i některé starší případy. Celkem už země eviduje 84 767 úmrtí.

18:04

Vysvědčení, hodnocení žáků, přijímací řízení i maturitní zkoušky čeká kvůli koronaviru řada změn:

17:17

Ministerstvo zdravotnictví posoudí, zda by nebylo vhodné posunout sčítání lidu, které se má konat od 27. března do 11. května. Ústřední krizový štáb se po středečním jednání se zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ) zeptá na riziko ministerstva zdravotnictví, řekl po zasedání štábu jeho šéf Jan Hamáček (ČSSD). Po odpovědi ministerstva by vydal štáb doporučení k případnému přesunu sčítání, které se koná jednou za deset let, na jiný termín. Podle nynějších pravidel je možné lhůty pro sčítání posunout až o 30 dnů, vyplynulo z vyjádření ČSÚ. Úřad předpokládá vysoký zájem o on-line vyplňování formulářů.

17:02

Kapacita většiny zdravotnických zařízení poskytujících akutní lůžkovou péči je v současnosti naplněna. Hlavním důvodem je nedostatek kvalifikovaného zdravotnického personálu. Nelze kvůli tomu zajistit dodržování norem na personální vybavení pracovišť. Ve stanovisku to uvedla Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM), je pod ním podepsaný i náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Nemocnicím společnost doporučila, aby se při vyčerpání kapacit obrátily na krajský úřad.

16:45

Jordánsko dnes začalo očkovat proti covidu-19. Úřady doufají, že se v příštích měsících podaří naočkovat 20 až 25 procent populace. Dosud se však k bezplatné vakcinaci zaregistrovalo jen 200 000 obyvatel, což je méně, než se očekávalo. Registrační systém byl spuštěn 24. prosince. "Vyzýváme lidi, aby se přišli nechat naočkovat ve vakcinačních centrech," uvedl vysoce postavený představitel zdravotnictví Vaíl Hajádžní.

Napříč zemí bylo zřízeno 29 očkovacích center. V první fázi očkování mají přednost osoby starší 60 let.

16:39

Indonésie dnes spustila jednu z největších očkovacích kampaní proti covidu-19 na světě. Vakcínu čínské společnosti Sinovac jako první v zemi obdržel prezident Joko Widodo. Někteří lékaři však o očkovací látce čínského výrobce pochybují, píše agentura Reuters. "Neodmítám vakcínu, odmítám tu od Sinovacu," uvedl lékař Yusdeny Lanasakti z provincie Východní Jáva.

Cílem kampaně je postupně naočkovat 181,5 milionu z celkového počtu 267 milionů obyvatel, přičemž prvním z nich bude podávána látka čínské společnosti nazvaná CoronaVac. Vakcínu indonéský úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil pro nouzové použití v pondělí.

16:32

Švýcarsko prodlouží omezení kvůli covidu-19 včetně uzavření restaurací a rekreačních, sportovních a kulturních zařízení o dalších pět týdnů, tedy do konce února. Kromě toho musí v alpské zemi od pondělí zavřít obchody, které neprodávají zboží denní potřeby. Ze současných deseti na pět, včetně dětí, se má snížit nejvyšší povolený počet účastníků soukromých setkání. Zaměstnavatelé musí od pondělí nařídit zaměstnancům práci z domova tam, kde je to možné.

Švýcarsko už v polovině prosince přešlo na jednoměsíční "lockdown light", mírnou uzavírku, zahrnující uzavření restaurací a sportovních a rekreačních center. Kromě toho byli občané vyzváni, aby zůstávali doma.

16:14

Vedení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) rozdělilo tisícovku vakcín proti nemoci covid-19 od společností Pfizer a Biontech mezi své zaměstnance i jejich příbuzné, uvedl ve středu server Seznam Zprávy. Pracovníci Státního zdravotního ústavu jsou sice vedeni podle zákona jako zdravotnický personál, ale většina z nich podle serveru nepatří do ohrožených skupin. Mluvčí SZÚ Klára Doláková tvrzení serveru, že vakcíny mohli využít i příbuzní zaměstnanců, popřela, a to navzdory harmonogramu i výpovědím pracovníků ústavu. Opozice žádá o vysvětlení ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) i premiéra Andreje Babiše (ANO).

16:12

Ministerstvo financí poskytne krajům z rezervy na řešení mimořádných situací 140 milionů korun. Peníze jsou určeny především na výdej související s připravovaným očkováním obyvatel proti nemoci covid-19. Každý z krajů by tak měl dostat deset milionů korun. Vyplývá to z dohody ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) a předsedy Asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS). V tiskové zprávě o tom dnes informovalo MF.

15:59

V Tunisku začne ve čtvrtek platit čtyřdenní plošná uzávěra, jejímž cílem je zpomalit šíření koronaviru. Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v této severoafrické zemi s asi 11,7 miliony obyvatel prokázala u více než 160 000 lidí, na 5000 z nich zemřelo.

Od října v zemi platí noční zákaz vycházení. Zavedení plošné uzávěry se ale tuniská vláda dosud vyhýbala. Nárůst nakažených se od září ovšem výrazně zpomalit nepodařilo - poslední dobou každý den přibývá nejméně 300 infikovaných. V souvislosti s novými opatřeními bude podle ministra zdravotnictví Fauzího Mahdího prodloužen zákaz vycházení. Nově by měl platit od 16:00 do 06:00. Do 24. ledna se uzavřou školy.

15:57 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil začít od příštího týdne s hromadným očkováním všech kategorií obyvatel proti covidu-19. Toto očkování podle místopředsedkyně vlády Taťjany Golikovové začne v pondělí 18. ledna.

"Musíme přejít od rozsáhlého k hromadnému očkování. Mějte to na zřeteli, připravte odpovídající infrastrukturu. Díkybohu naše vakcína nepotřebuje při přepravě nějaké nezvyklé podmínky," řekl Putin během videoporady s vládou. 

Putin při této příležitosti chválil ruskou vakcínu jako nejlepší na světě, což podle něj už prokázala praxe. Žádné jiné preparáty nenabízejí takovou míru ochrany a takový stupeň bezpečnosti, tvrdil. "Sám Vladimir Putin se dosud nenechal očkovat," podotkl Kommersant s tím, že podle prezidentova mluvčího se tak má stát v dohledné budoucnosti.

Jak funguje ruská vakcína Sputnik V

Adenoviry ve vakcíně Sputnik V.
2:00
Jak funguje ruská vakcína Sputnik V | Video: Aktuálně.cz, Reuters
15:55

Vzhledem k vysokým přírůstkům nakažených koronavirem se Británie brzy chystá očkovat 24 hodin denně. V parlamentu to dnes sdělil premiér Boris Johnson, podle něhož začne nonstop provoz očkovacích center, "jak nejrychleji to bude možné". Intenzivnější vakcinační kampaň podle něj nyní brzdí nedostatek vakcín.

15:51

V nemocnicích chybí zejména personál, na kterém se projevuje několik měsíců enormního zatížení:

15:09 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Začátek očkování proti covidu-19 u lidí, kteří se přihlásí do rezervačního systému od 15. ledna, nebude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) jednotný. Centra si ho určí podle svých kapacit a dodávek vakcíny, řekl ve středu novinářům po návštěvě velkokapacitního očkovacího centra v Brně. Po tomto datu bude pokračovat také očkování v nemocnicích a zařízeních sociálních služeb.

15:08

Rakousko od půlnoci uzavře 45 menších hraničních přechodů s Českem a Slovenskem. Opatření se dotkne například hraničních přechodů ve Smrčné u Nové Bystřice, v Čížově u Znojma či tří menších přechodů v Českých Velenicích. Už v sobotu Rakousko kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem obnovilo na hranicích s Českem a Slovenskem kontroly.

Na hranici s Českem se opatření týká 42 přechodů. Otevřeno zůstává 17 velkých přechodů včetně těch v Slavonicích, Mikulově, Hatích či Dolním Dvořišti.

15:00

Očkovacím centrům na Slovensku bude hrozit pokuta do 10 000 eur (262 000 korun), pokud při očkování lidí proti covidu-19 upřednostní zájemce mimo pořadí. Vyplývá to z návrhu příslušného zákona, který dnes schválila vláda. Pokuty hodlá země zavést poté, co kritiku politiků i veřejnosti vyvolalo přednostní očkování bývalé profesionální tenistky Dominiky Cibulkové.

"Postup při národní strategii očkování musejí nemocnice respektovat. Pokud se zjistí, že nemocnice tento postup nedodržela, lze jí udělit pokutu," řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Dodal ovšem, že samotná kontrola toho, zda někdo při očkování nepředbíhal, bude velmi náročná. V první vlně by měli vakcínu dostat zejména zdravotníci, podle údajů z pondělí bylo v pětimilionové zemi očkováno téměř 32 000 obyvatel. 

14:31

Rakousko podle ministerstva od čtvrtka uzavře 45 menších hraničních přechodů s Českem a Slovenskem, například v Českých Velenicích či Čížově u Znojma.

14:22

Dánský parlament omezí práci kvůli šíření koronaviru. Přeruší mimo jiné debatu o několika zákonech, informovala dnes agentura DPA. V Dánsku platí prozatím do 17. ledna řada přísných opatření zaměřených proti šíření viru SARS-CoV-2. Premiérka Mette Frederiksenová ale dnes avizovala, že restrikce budou určitě prodlouženy. "Myslím, že je prodloužení určitě potřebné. I kvůli tomu, abychom zajistili, že se britská mutace nebude šířit," řekla.

14:13

Německo se koronaviru nezbaví, dokud se nákaza bude šířit z Česka, píše v komentáři deník Die Welt, podle kterého musí regionální vlády zakročit.

14:04

Potravinářská komora žádá, aby byli pracovníci potravinářských podniků upřednostněni při očkování. Mohli by následovat po rizikových skupinách, uvedla.

Přednost při očkování proti covidu mají mít učitelé i nepedagogičtí pracovníci škol, akademici VŠ a zaměstnanci výchovných zařízení, řekla mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

14:02

Pražský magistrát ve středu ráno obdržel přístupové údaje do registračního systému pro očkování, který nyní kraje mohou testovat. Vedení města nyní podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) systém testuje. Na základě prvních poznatků primátor uvedl, že systém by měl umožňovat větší odstup mezi první a druhou dávkou, než je 21 dní. Vláda podle Hřiba také zaspala v distribuci vakcín a injekčních stříkaček nutných pro jejich aplikaci. Kritizoval i fakt, že se vedení města až z médií dozvědělo o plánu vybudovat očkovací centrum v areálu O2 arény. Registrační systém již v úterý kritizovali někteří hejtmani.

13:34 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda podle ministra Jana Blatného (za ANO) příští týden asi upraví seznam nezbytného zboží, které lze nakupovat. Kvůli školákům patrně povolí prodávat papírenské výrobky.

13:33 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr Jan Blatný (za ANO) vyloučil, že by rezervační systém na očkování předával data komerční sféře. Dodržujeme veškterá ustanovení k ochraně dat, řekl.

13:25 Ilustrační foto.

V Praze bylo v úterý zjištěno 952 nově nakažených covidem-19.

12:59 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Očkovací centra hlásí 61 474 naočkovaných lidí proti covidu-19. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) bylo v Česku reálně již naočkováno 70 000 až 75 000 lidí. Premiér také uvedl, že vláda dnes rozhodne o povinnosti nahlásit očkované proti covidu-19 každý den. Nehlášení je důvodem toho, že se tato data nezveřejňují.

12:29

Svůj první výskyt nakažlivější, britské mutace koronaviru zaznamenalo Maďarsko. Podle šéfky zdravotnických úřadů byla zjištěna u tří pacientů.

12:24 Jan Hamáček

Epidemie možná posune sčítání lidu, které se má konat na jaře. Štáb se po jednání s ČSÚ zeptá na riziko ministerstva zdravotnictví, uvedl Hamáček.

12:23 Jan Hamáček

V ČR je zásoba injekcí pro aplikaci očkování na 65 dní, řekl po jednání krizového štábu Hamáček. Analýza odhalila disproporce v zásobách krajů.

12:22

Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna dorazila do Ostravy. Přes 8000 dávek se bude následně rozvážet do moravskoslezských sociálních zařízení.

11:59

Tábor vybuduje vakcinační centrum na očkování proti koronaviru zřejmě v prostorách zimního stadionu. V úvahu připadá ještě kulturní dům Milenium, který má však nižší kapacitu. Uvedl to táborský starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020). Podle něj by zimní stadion potřebám vakcinačního centra vyhovoval více.

11:58

Stovky lidí denně z řad policistů, hasičů a seniorů absolvují očkování v záložní nemocnici na brněnském výstavišti. Uvedla to mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá. Na systém očkování se přijel podívat premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a také zástupci Ústřední vojenské nemocnice, kteří se podle Plaché budou inspirovat pro chystané velkokapacitní očkovací centrum v Praze. V brněnské záložní nemocnici by se časem mohlo očkovat až 3000 lidí denně.

11:55 Jan Hamáček

"V celé České republice je dostatek materiálu na příští týdny i měsíce a zásoby jsou plánovány v dostatečném množství. Tuto věc považuji za vyřešenou," uvedl Jan Hamáček na brífinku po jednání ústředního krizového štábu.

11:54 Jan Hamáček

"U stavu zdravotnického materiálu a ochranných prostředků, došlo v uvozovkách na naše slova. Štáb doporučil navýšení zásob rukavic, stát je navýšil a teď se ukazuje, že rukavice začínají chybět. Pro Českou republiku by to ale problém být neměl, máme zásoby přibližně na 4 měsíce," řekl Jan Hamáček.

11:49 Jan Hamáček

"Nedají se očekávat žádné zásadní změny z hlediska opatření. Platí stále 5. stupeň a ještě nějakou dobu platit bude," uvedl Jan Hamáček na brífinku po jednání ústředního krizového štábu.

11:25

Spojené státy zaznamenaly za poslední den 4327 zemřelých s covidem-19, dosud nejvyšší počet od začátku pandemie, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse.

11:22

V Královéhradeckém kraji dnes začal očkovat v domovech důchodců také mobilní tým soukromé nemocnice ve Vrchlabí. První den má v plánu oočkovat asi 160 lidí, ve čtvrtek asi 200. Půjde nejen o klienty pobytových sociálních služeb, ale i o jejich zaměstnance. Uvedl to řekl ředitel vrchlabské nemocnice Michal Mrázek.

11:13

Německo bude od čtvrtka při příjezdu z vysoce rizikových oblastí, kterou je i Česká republika, a také z regionů s výskytem zmutovaného koronaviru požadovat negativní koronavirový test. Dnes příslušné nařízení schválila německá vláda.

Za vysoce rizikovou oblast považuje Německo regiony s více než 200 novými případy na 100 000 obyvatel za sedmidenní období. Nadále platí při cestách z rizikových oblastí plošná povinná karanténa, kterou lze ukončit po pěti dnech dalším negativním testem.

11:10

V domově pro seniory v Krnově na Bruntálsku ode dneška vypomáhají městští úředníci. Radnice tak řeší kritický nedostatek pracovníků v přímé péči. V domově působí osm zaměstnanců městského úřadu odboru sociálního a školství. Všichni se k výpomoci přihlásili dobrovolně. Řekla to mluvčí města Dita Círová.

10:17

V Ústeckém kraji v úterý přibylo 669 potvrzených nákaz koronavirem, to je o 476 méně než před týdnem. S nemocí v regionu zemřelo sedm lidí, celkem 1055. V Ústí nad Labem ve středu začalo očkování klientů domova pro seniory na Severní Terase. Řekla to mluvčí města Romana Macová.

09:50

V domově pro seniory v Buchlovicích na Uherskohradišťsku dnes ráno jako v prvním sociálním zařízení ve Zlínském kraji začalo očkování proti covidu-19. Zájem o něj má většina klientů a asi polovina zaměstnanců, řekla vedoucí domova Martina Martináková. Odpoledne se bude očkovat také v Alzheimercentru Zlín, další sociální zařízení v kraji budou následovat v nadcházejících dnech.

08:42

V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý celkem 1491 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Oproti minulému úterý je to o devět stovek méně. Ve srovnání s pondělím to je o osm desítek více. Vyplývá to z údajů zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví, které statistiky zpětně upravuje.

08:13 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v úterý 952 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 1100 méně než před týdnem, kdy byla čísla rekordní. Ve srovnání s pondělím je to nárůst přibližně o 150 případů. V hlavním městě je aktuálně 15 677 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:13

Potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku v úterý přibylo 10 725, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Podíl nově zaznamenaných nakažených na počtu provedených testů klesl oproti minulému úterý z téměř 40 procent na přibližně 30,8 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. I v neděli a pondělí byly počty nově nakažených i podíly pozitivních případů nižší než za stejné dny před týdnem.

07:34

Vakcína proti nemoci covid-19, kterou vyvinula čínská firma Sinovac, měla při klinických testech v Brazílii účinnost pouze 50,4 procenta. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento výsledek podstatně horší, než tvrdila dřívější data, a jen těsně stačil na to, aby přípravek byl schválen. Vakcínu nazvanou CoronaVac si již objednalo několik zemí, včetně právě Brazílie, Indonésie, Turecka či Singapuru.

07:27

Tzv. reprodukční číslo kleslo z 1,12 na 1,01. Pokles pod hodnotu jedna se pokládá za začátek zpomalování šíření nemoci, protože ukazuje, že jeden pozitivně testovaný v průměru nakazí méně než jednoho dalšího člověka.

07:15 Vlajka Ruské federace.

Ruští zdravotníci začali očkovat proti covidu-19 zaměstnance střediska přípravy kosmonautů, pojmenovaného po Juriji Gagarinovi, který jako první člověk letěl do vesmíru. Zatím první injekci s dávkou vakcíny Sputnik V dostalo asi 40 z 1500 zaměstnanců výcvikového centra, uvedla agentura AFP.

"Výcvik pokračuje. Přednostně se očkují zaměstnanci, kteří jsou v neustálém kontaktu s posádkami připravujícími se na let," uvedla tisková služba Gagarinova střediska. To se nachází ve Hvězdném městečku nedaleko Moskvy.

07:00

Index rizika epidemie covidu-19 dnes klesl z 84 na 81 bodů ze sta. Je nejnižší od začátku roku. Klesly všechny ukazatele pro výpočet indexu.

06:45

Do víkendu bylo očkováno zhruba 40 000 lidí. Až bude dost vakcíny, bude to podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) až 100 000 denně. Nyní Česko ve srovnání na 100 000 obyvatel očkuje méně než Německo (0,57) a Polsko (0,50) a více než Slovensko (0,36) a Rakousko (0,06).

06:30

Po úpravách, které vyplynuly z diskuse s kraji a dalšími aktéry plánované vakcinace proti covidu-19, dnes vláda projedná metodiku očkování, jak ji připravilo ministerstvo zdravotnictví.

Vláda čelí kritice, že s materiálem přišla pozdě, podle opozice není jasné kdo, kdy a kde bude moct být vakcinován. V zimních měsících ale současně výrobci neposkytnou tolik vakcíny, aby bylo možné očkovat plošně i neprioritní skupiny. Tématem se dnes bude zřejmě na svém pravidelném zasedání zabývat i Ústřední krizový štáb.

05:45

Symbolem momentálního zatížení zdravotnictví se v těchto dnech stala chebská nemocnice, která dokonce kvůli množství pacientů s covidem-19 musela uzavřít svou porodnici. Problémy jsou však i v jiných nemocnicích, které se dostávají do nejtěžšího období za celou dobu pandemie. Chybí zejména personál, na kterém se projevuje několik měsíců enormního zatížení.

05:40

Tým vědců na Helsinské univerzitě vyvíjí očkovací látku, která má před onemocněním covid-19 ochránit chovná zvířata, jako jsou norci. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na finský svaz chovatelů kožešinových zvířat Fifur. Cílem je zabránit rozšíření koronavirové infekce na finských farmách, ale i mezi volně žijícími živočichy.

05:30

Spojené státy budou od 26. ledna vyžadovat od lidí cestujících letecky do země negativní test na koronavirus. V úterý to oznámily americké zdravotnické úřady.

21:43

Ekonomika eurozóny kvůli negativním dopadům šíření koronaviru zaznamenala recesi již v první polovině loňského roku. V loňském prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) zemí používajících euro snížil oproti předchozím třem měsícům o 3,7 procenta. Ve druhém kvartálu pak pokles zrychlil na 11,7 procenta.

21:18

Ekonomika eurozóny se kvůli novým opatřením proti koronaviru vrátí do recese. Předpokládají to podle agentury Bloomberg analytici z předních bank.

21:04

Nakažlivější mutace koronaviru, spojovaná často s Británií, představuje nyní přibližně jedno procento pozitivních testů na covid-19 ve Francii. Vyplývá to podle francouzského ministra zdravotnictví Oliviera Vérana z předběžných výsledků studie provedené ve dvou dnech minulého týdne. Francie, která má téměř 68 milionů obyvatel, za posledních 24 hodin potvrdila dohromady 19.753 nových případů koronavirové nákazy.

20:45

Část italských zdravotníků se odmítá nechat oočkovat proti covidu-19. V autonomním kraji Jižní Tyrolsko tak úřady rozhodly podat preparáty, které nevyužili zdravotníci, seniorům a lidem, jež jsou vážně ohroženi nemocí covid-19, píše agentura ANSA. Denní počet úmrtí v souvislosti s nákazou se dnes ve srovnání s pondělím zvýšil

20:30

Hygienici na jihu Čech evidují za posledních 24 hodin 587 nových případů covidu. Laboratoře zpracovaly 1059 vzorků. Zemřelo 21 lidí, vyléčilo se 683.

19:38

Vedení Karlovarské krajské nemocnice a. s. (KKN) prověří vyjádření primáře interního oddělení chebské nemocnice Stanislava Adamce, podle nějž museli lékaři volit, kterým z pacientů s covidem poskytnou potřebnou intenzivní péči. Posoudí, zda se takový případ skutečně stal a jak se v něm postupovalo, řekl dnes ČTK mluvčí KKN Vladislav Podracký.

"Celý případ se prošetří a v případě pochybení se vyvodí odpovídající důsledky," uvedl mluvčí KKN. Adamec v některých rozhovorech pro média o víkendu uvedl, že dali lékaři přednost 53leté ženě, která potřebovala intenzivní péči, před 85letou pacientkou, která skončila na standardním covidovém oddělení.

Adamec: Sestry chodí směnu přežít, řada z nich je nemocná. Stát netuší, jaké to tu je

Adamec DVTV
15:04
Sestry musí zvládnout dvanáctihodinovou směnu, aniž by se mohly vystřídat. Téměř všechny malé nemocnice jsou v krizi, říká primář interního oddělení. | Video: Daniela Drtinová
19:32

Německo bude muset ještě po určitou dobu uplatňovat přísná koronavirová omezení, nepotřebuje však další balík opatření na podporu ekonomiky. Uvedl to dnes německý ministr hospodářství Peter Altmaier v rozhovoru s listem Die Zeit.

"Nepotřebujeme žádný další stimulační program," prohlásil ministr. Upozornil, že německé domácnosti by letos měly těžit ze zvýšení přídavků na děti a ze zrušení takzvané solidární daně, která byla zavedena po znovusjednocení země na podporu chudších spolkových zemí bývalého východního Německa. Dodal, že Německo nyní potřebuje především strukturální reformy, jako je například snižování byrokracie.

19:29

Slovenský parlament dnes podle očekávání dodatečně schválil prodloužení nouzového stavu o 40 dnů, o kterém v souvislosti s koronavirovou krizí na konci prosince rozhodla vláda. Příslušný návrh kabinetu premiéra Igora Matoviče při hlasování podpořili poslanci stran vládní koalice, které mají ve sněmovně pohodlnou většinu. Opozice kromě jiného kritizovala, že parlament se k nouzovému stavu může vyjádřit až po jeho prodloužení.

Nouzový stav využila vláda například k nařízení o omezení volného pohybu lidí ve snaze zpomalit šíření pandemie nemoci covid-19, které se v zemi zatím nepodařilo dostat pod kontrolu. Nouzový stav také umožňuje úřadům podle potřeby nasazovat do práce zdravotníky.

19:18

Nepociťujeme úlevu, ve srovnání s podzimem je nárůst počtu pacientů diametrální, říká vedoucí lékař JIP Infekční kliniky FN Ostrava Jiří Sagan. My, co pracujeme na covid jednotkách, jsme nezbytní. I když jsme v karanténě, jdeme do práce s ochrannými pomůckami. I kolegové vyčerpaní po infekci nastupují do směn. A tak je nás dostatek, pokud by nebyl, tak opravdu meleme z posledního, dodává.

Sagan: Někteří pacienti mysleli, že se nenakazí. Pak leží na JIP a zpytují svědomí

Sagan DVTV
14:48
Nepociťujeme úlevu, ve srovnání s podzimem je nárůst počtu pacientů diametrální, říká vedoucí lékař JIP Infekční kliniky FN Ostrava Jiří Sagan. | Video: Daniela Drtinová
19:16

Podezření na další výskyt britské mutace koronaviru v Rakousku se objevilo u 17 lidí, převážně Britů, kteří byli v prosinci na lyžařském kurzu v tyrolském Jochbergu, a také ve vídeňském domově seniorů. Informovala o tom dnes agentura APA s odvoláním na místní úřady. Dosud Rakousko hlásilo čtyři potvrzené případy mutace na svém území. Alpská země, která se nachází uprostřed třetí rozsáhlé uzávěry, hlásí za posledních 24 hodin více než 1500 lidí nově infikovaných koronavirem SARS-CoV-2.

18:41

Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski v pondělí před novináři prohlásil, že polští hygienici doposud nezachytili žádný případ varianty koronaviru, která se objevila v Anglii, zato se podle něho do Polska dostala česká mutace viru. Upozornil na to portál SeznamZprávy.cz, podle kterého ale český resort zdravotnictví věc popřel.

"Nemůžeme potvrdit, že se v Polsku vyskytuje britská varianta covidu-19. V současnosti máme potvrzenou informaci o takzvané české variantě," uvedl na pondělní tiskové konferenci bez dalších podrobností Niedzielski.

18:39

Přehled událostí z domova:

 • V pondělí přibylo v Česku 9294 případů covidu-19, o čtvrtinu méně než minulé pondělí. Také podíl pozitivních testů klesl, a to na 29,3 procenta
 • Rizikový index protiepidemického systému PES se nezměnil. Stejně jako v pondělí je na 84 bodech ze sta. Šíření covidu ale mírně zpomalilo
 • Zdravotníků s covidem je aktuálně 7300, zhruba o tisíc víc než na konci roku. Podle České lékařské komory je nakaženo asi 1250 lékařů a 3400 sester
 • Jedno z velkokapacitních očkovacích center vznikne v pražském O2 Universu, uvedl premiér Andrej Babiš
 • Vakcínu proti koronaviru dodává zatím stát bez potřebného zdravotnického materiálu, tedy například jehel a stříkaček. Nemocnice je musí brát ze svých zásob. Upozorňují ale, že jich nebudou mít dostatek. Situaci proto řeší Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Česko se také připojilo ke společnému celoevropskému tendru, unie objednává materiál z Číny
 • K rezervačnímu systému očkování proti covidu mají někteří hejtmani výhrady. Chybí v něm např. očkovací místa, některé kraje ještě nedostaly přístup
 • Středočeský kraj zjistil, že v rezervačním systému pro očkování proti covidu-19 nejsou zanesena všechna jeho očkovací místa. Ve středních Čechách jich má být 15, v systému je ale jen pět oblastních nemocnic
 • V Česku je zatím naočkováno asi šest procent domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. Podle odhadů Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) by za dva týdny mohla mít očkování za sebou polovina těchto zařízení
 • Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) jednal s izraelským velvyslancem v ČR Danielem Meronem o spolupráci ve vědě i zdravotnictví. Česko se podle šéfa diplomacie může inspirovat například podpůrnými metodami léčby pacientů s covidem-19
18:30

Komplex O2 universum navazuje na O2 arenu z jižní strany, má rozlohu téměř 50 000 metrů čtverečních ve čtyřech podlažích. Největší sál má kapacitu 4500 lidí. Halu vlastní a provozuje společnost Bestsport, která je členem skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

18:12 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Jedno z velkokapacitních očkovacích center vznikne v pražském O2 Universu, uvedl premiér Andrej Babiš. Roman Prymula ČT řekl, že by mělo být zprovozněno do konce ledna.

Foto: Radek Vebr
18:07

Izraelský systém očkování není podle exministra Romana Prymuly zbytečně složitý, klíčový je centrální informační registr. Pojišťovny jsou podle něj masivně zapojeny.

O tom, že by se mohlo Česko inspirovat ohledně očkování v Izraeli, mluvil již dnes předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Česko by mohlo po vzoru Izraele začít s budováním větší elektronizace nebo role zdravotních pojišťoven, které tam zřizují očkovací centra a zvou lidi k očkování.

18:04

Sasko se kvůli pandemii dohodlo s provozovateli sjezdovek na ukončení lyžařské sezony, která ani nezačala. Vleky se znovu rozjedou až koncem roku.

16:50

Obyvatelé Jihomoravského kraje starší 80 let se mohou od pátku registrovat k očkování proti koronaviru na telefonní lince. Krajská krizová linka 800 129 921 bude dostupná v pracovní dny od 8:00 do 16:00. Její provoz bude zabezpečovat až pět operátorek či operátorů z řad pracovníků krajského úřadu. 

16:41

Aktuálně nakažených novým typem koronaviru je podle prezidenta České lékařské komory asi 7300 zdravotníků. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky jich bylo poslední den loňského roku 6268, od té doby jich tak přibyla zhruba tisícovka. Mezi nakaženými je podle Kubka asi 1250 lékařů a 3400 sester. V době vrcholu druhé vlny epidemie na přelomu října a listopadu bylo nakažených zdravotníků přes 10 000.

Celkově pracuje ve zdravotnictví téměř 270 000 lidí. Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50 000 lékařů a přes 117 000 zdravotníků bez lékařského vzdělání. Od začátku pandemie se jich nakazilo novým typem koronaviru asi 55 600. "To je asi každý čtvrtý," dodal Kubek. Celkově se nakazilo téměř 845 000 lidí, zdravotníků tak je asi šest procent.

16:24

Někteří hejtmani mají výhrady k centrálnímu registračnímu systému pro očkování proti koronaviru. Uvedli, že v pilotním testování není možné vyzkoušet fungování databáze pod zátěží nebo že v systému chybí očkovací místa. Některé kraje zatím od vlády nedostaly přístupové klíče do systému, nebo se jim s nimi nepodařilo přihlásit. Podle hejtmanů dává metodika očkování krajům značnou volnost v tom, koho při vakcinaci upřednostní. Systém se má otevřít v pátek pro lidi starší 80 let.

16:18

Bavorský premiér Markus Söder řekl, že chce opět zavést povinné testování na koronavirus jednou týdně pro pendlery ze zahraničí. Oživit tak podle agentury DPA hodlá model, který platil už v části října a v listopadu. Povinné testování pro lidi dojíždějící přes hranice do Bavorska umožní už tento týden nové nařízení německé vlády o karanténních opatřeních při cestách do Německa.

Také Sasko bude po českých a polských pendlerech dojíždějících za prací či studiem od pondělí 18. ledna rovněž vyžadovat jeden test týdně. 

15:42

Vysočina dnes obdržela další dodávku 390 lahviček očkovací látky proti covidu-19. Celkově od prosince má kraj k dispozici 975 lahviček, z každé je možné podat až šest dávek, uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Prozatím je očkování určené pro pracovníky v nemocnicích nebo krajské záchranáře. Nemocnice Jihlava aplikovala očkovací látku tisícovce lidí. "Zdravotníci už jsou očkovaní, stejně jako zdravotní záchranná služba. Pacienti zatím ještě ne," řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. V nemocnici v Novém Městě na Moravě dostalo k pondělí očkování 300 lidí a vakcinace plynule pokračuje. Denně ji může podstoupit asi 70 lidí.

15:34

Středočeský kraj začne ve středu či ve čtvrtek očkovat zaměstnance sociálních zařízení, hlavně domovů pro seniory. Trvat by to mělo minimálně dva týdny, celkem jde o zhruba 5000 lidí.

Pracovníci budou očkováni ve zdravotnických zařízeních, ve kterých už dříve začala vakcinace zdravotníků. V kraji nyní funguje 13 očkovacích míst, zaměstnance v sociálních službách budou očkovat v závislosti na distribuci a dodávkách vakcín. "Určitě budeme začínat v Sedlčanech," uvedl krajský radní pro sociální oblast Martin Hrabánek (ODS).

15:31

V domovech seniorů v Libereckém kraji se začíná očkovat proti covidu. Vakcínu dostali klienti domova v Liberci-Františkově, který je největší v kraji.

15:21

Manželka radního Královéhradeckého kraje pro zdravotnictví Zdeňka Finka  dostala v pátek v krajské nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem očkování proti covidu-19 přednostně. Fink to zdůvodnil tím, že jeho manželka, která je bývalou ředitelkou Divadla Drak, hodlá pracovat jako dobrovolnice v budoucích očkovacích centrech. Očkovat se nechal v pátek ve Dvoře Králové i Fink. O očkování manželů informovala nemocnice na facebooku. Opozice očkování Finkové kritizuje.

15:18

Fakultní nemocnice Brno obdržela další dodávku očkovací látky, a to 11 700 vakcín proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech. Část si ponechá, část předala dalším zařízením, řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní by měla nemocnice v neděli zahájit druhé kolo očkování. Absolvovat ho má i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který v nemocnici poslední prosincovou neděli podstoupil první kolo očkování.

16:15

Kvůli návštěvám v rodinách na konci roku posílily nejrizikovější kontakty, při kterých byli lidé déle než 15 minut bez roušky. Alespoň jedno setkání s přáteli či rodinou uskutečnily během svátků tři pětiny lidí, což bylo naposledy patrné koncem léta. Ukázal to průzkum společnosti PAQ Research. Průzkum také zjistil, že obavy z epidemie u Čechů rostou, nikoli však opatrnost chování.

Kontakty lidí ve vánočním období celkově poklesly, což bylo dáno zejména přerušením docházky do práce a dalších aktivit. Do Vánoc měli respondenti v průměru 16 blízkých kontaktů týdně, ve vánočním týdnu to bylo 13 a v posledním týdnu roku jen devět. Protože ale přibylo domácích setkání, zachoval se či mírně narostl počet nejrizikovějších kontaktů. Těch bylo ve vánočním týdnu v průměru sedm týdně, na přelomu roku pak šest týdně.

15:18

Nemocnice Zlínského kraje mají zásoby injekčních stříkaček a tenkých jehel k očkování proti covidu-19 na dva měsíce. Sdělil to mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Nemocnice by rády zásoby doplnily, ale je problém je na trhu sehnat. Stát dodává vakcínu proti koronaviru zatím bez potřebného zdravotnického materiálu, nemocnice ho musí brát ze svých zásob.

14:58

Anticovid tým složený z expertů ODS, KDU-ČSL a TOP 09 žádá, aby ministr školství Robert Plaga (za ANO) dodal středním školám manuál k druhému pololetí závěrečných ročníků nejpozději v pondělí 25. ledna. Ministerstvo dnes oznámilo, že o podobě letošních maturit s ohledem na vývoj epidemie covidu-19 rozhodne v týdnu od 25. ledna.

14:57

Fakultní nemocnice Brno obdržela 11 700 vakcín Pfizer proti covidu-19. Část si nechá, část předala jiným zařízením. V neděli zahájí 2. kolo očkování.

15:17

Společné zajištění vakcín proti koronaviru Evropskou unií šéfové parlamentů zemí V4 na dnešním jednání většinově ocenili. Nákup vakcíny jednotlivými státy by nemusel vést k jejímu rychlejšímu zajištění. Shodli se na potřebě potírat dezinformace o nutnosti používání roušek nebo očkování.

14:50

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes jednal s izraelským velvyslancem v ČR Danielem Meronem o spolupráci ve vědě i zdravotnictví. Česko se podle šéfa diplomacie může inspirovat například podpůrnými metodami léčby pacientů s covidem-19. Napsal to na twitteru. Odpoledne by se také mělo uskutečnit videokonferenční jednání českých a izraelských odborníků o urychlení očkování proti koronaviru.

"Inspirovat se můžeme například podpůrnými metodami léčby pacientů s covidem, které komplexně podporují imunitu, včetně využívání léčebného konopí. Spolupracují na nich odborníci z celé řady oborů, jako je imunologie, neurologie, psychiatrie i psychologie či onkologie," uvedl Petříček.

14:28

Kvůli šíření koronaviru bude v Bavorsku od příštího týdne platit povinnost nosit v obchodech a v hromadné dopravě respirátory FFP2. Rozhodl o tom kabinet premiéra Markuse Södera, informovala agentura DPA.

Podle Södera je běžná rouška vhodná pro ochranu druhých lidí, respirátory FFP2 ale chrání své nositele. Cílem opatření je zvýšit v době pandemie bezpečnost při jízdě hromadnou dopravou a při nakupování. "Dostupnost respirátorů FFP2 v obchodech je dostatečná," zdůraznil zemský premiér.

14:30

Vakcína firmy Moderna se do domovů seniorů a sociálních zařízení v Moravskoslezském kraji bude vozit ve čtvrtek a pátek. Jde o více než 150 zařízení.

14:34 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Jedno z velkokapacitních očkovacích center vyroste v Praze v O2 universum, napsal na svůj Twitter premiér Andrej Babiš (ANO).

14:20 Ilustrační foto.

Zájem o antigenní testy v Praze je proti prosinci výrazně nižší. Na většině odběrových míst v nemocnicích jsou nyní termíny obsazené asi z poloviny.

13:45

Město Ostrava opět poskytne okamžitou jednorázovou finanční podporu podnikatelům, které od 27. prosince postihl zákaz poskytování služeb, jenž je jedním z vládních opatření proti koronaviru. Podnikatelé mohou dostat 20 000 korun. Schválili to městští radní.

13:28

V Česku je zatím naočkováno asi šest procent domovů pro seniory, postižené a se zvláštním režimem. Podle odhadů Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) by za dva týdny mohla mít očkování za sebou polovina těchto zařízení. V České televizi to dnes řekl prezident asociace Jiří Horecký. Podle zjištění APSS má zájem o očkování 73 procent klientů a polovina pracovníků domovů.

13:10

Lůžka intenzivní péče v nemocnicích ve Zlínském kraji jsou téměř plná. Pacienti s koronavirem se proto dnes opět začali převážet mimo region. Jde o čtyři pacienty, kteří směřují do nemocnic v Brně, Břeclavi a Olomouci, řekl dnes mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Pacienti jsou na umělé plicní ventilaci, jsou však schopni převozu sanitkou zdravotnické záchranné služby.

12:40

Fakultní nemocnice Bulovka a Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze mají nyní nejvíce pacientů s covidem-19 od začátku epidemie. Na Bulovce je v současné době hospitalizovaných 165 lidí, 20 z nich na intenzivní péči, uvedla nemocnice na Twitteru. Prozatím nejvyšší počet pacientů, kterých je dnes 102, má podle mluvčí Marie Heřmánkové také VFN.

12:30

Očkování proti covidu v sociálních zařízeních ve Zlínském kraji by mělo začít ve středu nebo ve čtvrtek. Jako první by se mělo očkovat v Uherském Hradišti.

12:26

Kancléřka Angela Merkelová předpokládá, že přísná opatření proti šíření koronaviru potrvají v Německu do začátku dubna. Napsal to deník Bild.

12:24

Královéhradecký kraj se připravuje na masivní očkování proti koronaviru, mělo by začít od druhého čtvrtletí letošního roku. Nemocnice, ve kterých se očkuje už teď, mají posílit očkovací centra a další by měla vzniknout v krajských zdravotnických zařízeních. Kapacity pro podání 60 000 očkovacích dávek, jež do regionu dorazí v první čtvrtletí, jsou zajištěné, řekl dnes novinářům hejtman Martin Červíček (ODS). Komplikace mohou nastat se sháněním zdravotnické veřejnosti, která by s očkováním od druhého čtvrtletí pomohla.

12:10

V pondělí přibylo v Plzeňském kraji 539 nových případů koronaviru podobně jako předchozí pondělí. Zemřelo dalších šest lidí, kteří měli nemoc covid-19. Oproti pondělku je dnes v nemocnicích více volných lůžek určených pro covidové pacienty, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

12:02

Během prvního týdne očkování dostalo vakcínu proti covidu-19 téměř 60 procent zdravotníků ze záchranné služby Karlovarského kraje. Očkováni byli z první dávky, která přišla do kraje koncem loňského roku. Na vakcínu čekají již další zájemci záchranné služby, uvedla v tiskové zprávě mluvčí krajské záchranné služby Petra Bakurová. V prvním týdnu byla vakcína podána celkem 1225 pracovníkům v kritické infrastruktuře.

11:57

Český chemik Vladimír Ždímal spolupracoval na rozsáhlé mezinárodní studii o účinnosti roušek. Přehledový článek, který vydal prestižní časopis PNAS, konstatuje, že roušky účinně pomáhají při zpomalení šíření covidu-19. Vědci k tomu využili poznatky z řady oborů. Akademie věd ČR o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Ždímal pracuje v Ústavu chemických procesů Akademie věd.

11:52

Upravovat teoretickou část maturit není podle zástupkyň škol letos s ohledem na epidemii covidu-19 potřeba. Studenti se podle nich mohou na ústní zkoušky, testy i slohy připravit dobře i při výuce na dálku. Jako větší problém vidí odbornou část maturit na středních odborných školách. Shodly se na tom předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a předsedkyně spolku Učitelská platforma Petra Mazancová. Podle Mazancové by ministerstvo školství mělo zajistit, aby se maturanti v druhém pololetí mohli věnovat už jen maturitním předmětům a co nejdříve se obnovila praktická výuka.

11:50

Evropská komise by tento týden mohla uzavřít první fázi jednání o nákupu vakcíny proti covidu-19 od francouzské společnosti Valneva. Zároveň také usiluje o dokončení kontraktu s americkým výrobcem Novavax, aby mohla dále rozšířit nabídku očkovacích látek pro členské státy. Europoslancům to řekla hlavní unijní vyjednávačka společných nákupů vakcín Sandra Gallinaová.

"Chceme mít co nejpestřejší portfolio vakcín," řekla zákonodárcům Gallinaová, podle níž by mohla komise tento týden zahájit jednání o podrobnostech kontraktu s Valnevou. S firmou Novavax, která očkovací látky vyrábí i v Česku, uzavřela EK první fázi rozhovorů v polovině prosince a chystá se podepsat smlouvu na nákup až 200 milionů dávek.

11:10

Britský premiér Boris Johnson čelí kritice kvůli vyjížďce na kole, kterou podnikl v době plošné uzávěry kvůli šíření koronaviru. V neděli jej spatřili zhruba jedenáct kilometrů od sídla v Downing Street, kde s rodinou pobývá. Podle kritiků tím porušil opatření, která sám zavedl.

11:06

V Karlovarském kraji zemřelo s covidem již přes 500 lidí, od začátku roku 70. Aktuálně se s nákazou potýká 3885 lidí, nejhorší situace je na Chebsku.

11:05

Regionální očkovací centrum ve Vyškově by mohlo být v nemocnici, kterou už kvůli tomu kraj oslovil. Jedná se o prostorech i personálních kapacitách, řekl dnes ředitel nemocnice Zdeněk Horák. Jihomoravský kraj chce zřídit pět regionálních očkovacích center.

10:56

Středočeský kraj zjistil, že v rezervačním systému pro očkování proti covidu-19 nejsou zanesena všechna jeho očkovací místa. Ve středních Čechách jich má být 15, v systému je ale jen pět oblastních nemocnic. Sdělila to dnes hejtmanka Petra Pecková (STAN). Doufá, že do pátku se problém podaří vyřešit. Zástupcům kraje, kteří dostali přístupové údaje, se dnes navíc do rezervačního systému nedařilo přihlásit.

10:50

V pelhřimovské nemocnici se dnes zaškoluje 21 profesionálních hasičů, zdravotníkům začnou pomáhat od středy. Pracovat budou na odděleních, kde leží pacienti s covidem-19, na oddělení anesteziologie a resuscitace a na urgentním příjmu. Střídat se budou po sedmi. Pomoc má nemocnice od Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina slíbenou do konce ledna.

10:50

Královéhradecký kraj začal odlehčovat nemocnicím s pacienty s covidem, kteří mají mírnější průběh onemocnění. Mimo nemocnice mohou být v případě nutnosti aktivovány pro méně závažné případy desítky lůžek, a to například v lázeňských zařízeních nebo v léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Novinářům to dnes řekli zástupci hejtmanství. Nemocnice v Královéhradeckém kraji se přiblížily svým kapacitám, pro covid pacienty zbývají poslední volná lůžka.

10:49

Rozhodnutí o vakcíně proti covidu-19 od firmy Astra Zeneca by podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv mohlo být vydané do konce ledna. Na únor má ČR naplánováno 200 000 dávek.

10:32

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 1414 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Oproti minulému pondělí je to o sedm stovek méně.

10:29

Čtyři z pěti okresů hradeckého kraje mají nejvyšší počty nakažených v přepočtu na 100 000 ze všech regionů ČR. V kraji za 24 hodin přibylo 923 nákaz.

10:28

Podnikání loni přerušilo 99 329 živnostníků, což je v meziročním srovnání nárůst o 43 procent. Celkový trend, kterým živnostníci dočasně ukončovali podnikatelské aktivity, nabral na tempu ve druhé polovině roku. V meziročním srovnání bylo výrazné září a prosinec. 

Nejvíce přerušených živností bylo loni ve volné živnosti výroba, obchod a služby, následovaly stravování a maloobchod v nespecializovaných prodejnách.

10:23

Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna už je v Brně. Sdělila to dnes bez dalších podrobností řekla mluvčí krajského úřadu Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová. Jde o 8400 dávek, které mají ve středu přijít do Fakultní nemocnice Ostrava. Je to první dodávka od Moderny. Dosud bylo v republice očkováno asi 40 000 lidí vakcínou od prvního výrobce schválenou pro EU, tedy od firem Pfizer a BioNTech.

V Moravskoslezském kraji dnes začalo očkování v domovech seniorů, například v domově Slunečnice v Ostravě. Očkuje se zatím vakcínami firem Pfizer a BioNTech. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) v pondělí řekl, že od čtvrtka by měla přijít na řadu další sociální zařízení, kde by se očkovalo právě vakcínou Moderna.

10:05

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala v loňském roce kvůli pandemii koronaviru meziročně skoro o pětinu aut méně. Svým zákazníkům po celém světě dodala 1 004 800 vozů, což je o 19,1 procenta méně než v roce 2019, kdy dodala 1 242 800 vozidel. 

10:04

Jihočeský kraj dnes začal s výstavbou vakcinačního centra na koronavirus. Vznikne z jednoho pavilonu v areálu českobudějovického výstaviště. Úprava prostoru potrvá přibližně do víkendu.

V pondělí chce kraj mít vakcinační centrum připravené, řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). "Neznamená to ale, že hned v pondělí budeme ve vakcinačním centru očkovat. Vše závisí na množství vakcín, které budeme mít od státu k dispozici," uvedl Kuba.

09:57

V Ústeckém kraji v pondělí přibylo 459 potvrzených nákaz novým typem koronaviru, tedy o 246 méně než minulý týden. Jde o druhý mezitýdenní pokles v řadě. S nemocí v pondělí v regionu zemřelo pět osob, v součtu 1048. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu ministerstva zdravotnictví.

09:43

Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1137 nakažených covidem-19. Je to zhruba o 460 případů méně než za minulé pondělí a zároveň nejnižší přírůstek za všední den od 18. prosince. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 20 049 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo už 110 737 lidí. Vyléčilo se 89.295 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1393 lidí.

09:43

Městská knihovna ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku znovu začne rozvážet knihy svým čtenářům domů. Kromě obyvatel Frenštátu a Trojanovic k rozvozu přidá i čtenáře z Bordovic, Lichnova a Veřovic. 

09:20

V Olomouckém kraji v pondělí přibylo 607 potvrzených případů covidu-19. Je to téměř čtyřnásobek oproti předchozímu dni, ale v porovnání s minulým týdnem je to o 224 případů méně. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, zůstává v zemi na 84 bodech ze 100.

09:13

Ve Zlínském kraji přibylo v pondělí 497 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Druhým dnem je tak denní přírůstek nižší než ve stejný den před týdnem. Minulé pondělí bylo v kraji 743 nově nakažených, v neděli jich bylo 330, o 18 méně než v neděli o týden dříve. Dosud rekordní přírůstek nákaz v kraji od začátku pandemie koronaviru je z úterý 5. ledna, kdy jich bylo 1257. Vyplývá to z údajů zveřejněných ministerstvem zdravotnictví, které však statistiky zpětně upravuje.

09:08

Evropská léková agentura obdržela žádost o podmínečnou registraci vakcíny firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Doporučit by ji mohla 29. ledna.

08:46

Libanon kvůli přetížení nemocnic zpřísňuje protikoronavirová opatření. Od čtvrtka tam začne platit nepřetržitý zákaz vycházení a ještě více se omezí letecká doprava. Informovala o tom agentura Reuters.

Celodenní zákaz vycházení začne platit ve čtvrtek v 05:00 místního času a skončí ve stejnou hodinu 25. ledna. Libanon zavedl třítýdenní uzávěru minulý týden s nočním zákazem vycházení mezi 18:00 a 05:00.

08:40

V Libereckém kraji za pondělí přibylo 578 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o 50 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet zemřelých v souvislosti s koronavirem stoupl za pondělí o čtyři. Od začátku roku tak zemřelo 74 lidí a od začátku epidemie 520.

08:31 Ilustrační foto.

Testy v Praze v pondělí odhalily 784 případů nemoci covid-19, což bylo o téměř 470 méně než před týdnem. V porovnání s nedělí bylo nových potvrzených případů ale o tři stovky více, nicméně o víkendech a svátcích se obvykle testuje méně než ve všední dny. Hygienici aktuálně v hlavním městě evidují 16 496 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:31

V pondělí přibylo v Česku 9294 případů nemoci covid-19, což je zhruba o čtvrtinu méně než předchozí pondělí. Také podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů klesl, a to z přibližně 37 procent před týdnem na nynějších 29,3 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Už v neděli byl nárůst počtu nakažených i podíl pozitivních testů ve srovnání se stejným dnem v předchozím týdnu výrazně nižší.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, byl v pondělí přibližně stejný jako před týdnem. Oproti neděli ale vzrostl podle aktualizovaných údajů ministerstva ze zhruba 6800 na 7132. Z toho 1099 pacientů je ve vážném stavu.

07:51

Čína dnes kvůli koronaviru rozšířila restrikce kolem Pekingu a v uzávěře se ocitlo dalších 4,9 milionu lidí. Opatření se zpřísňují, i když počet nově nakažených za minulý den ve srovnání s předchozím poklesl a je zlomkem údajů, které z Číny přicházely před rokem. Jak napsala agentura Reuters, čínské úřady přesto sahají k uzávěře všude, kde se objeví noví infikovaní, ve snaze vyhnout se opakování loňského ochromení ekonomiky.

07:44

Vakcínu proti koronaviru dodává zatím stát bez potřebného zdravotnického materiálu, tedy například jehel a stříkaček. Nemocnice je musí brát ze svých zásob. Upozorňují ale, že jich nebudou mít dostatek. Situaci proto řeší Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Česko se také připojilo ke společnému celoevropskému tendru, unie objednává materiál z Číny. Informoval o tom dnes server iROZHLAS.

"Prozatím jsou součástí dodávky pouze plata ampulí s vakcínou. Nic víc," sdělil pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD). Minulý týden proto oslovilo ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) Sdružení praktických lékařů. "Je nutné zajistit distribuci jehel a stříkaček potřebných k aplikaci vakcíny. Tento materiál není aktuálně k sehnání na volném trhu," uvedlo v připomínkách k vládní očkovací strategii. Blatný ale už dříve řekl, že na leden a únor je očkovacích pomůcek v ČR dostatek.

07:42

O podobě letošních maturit s ohledem na vývoj epidemie covidu-19 rozhodne ministr školství Robert Plaga (za ANO) v týdnu od 25. ledna. Možné úpravy zkoušek podle ní vedení úřadu probere se zástupci odborné veřejnosti. Z ankety, kterou ministr udělal na instagramu, podle Plagy vyplynulo, že studenti by vzhledem k pokračující výuce na dálku nejvíc uvítali zrušení ústní části maturit. Další by si přáli vypuštění státních testů nebo slohových prací.

"Finální rozhodnutí o podobě maturit padne do konce pololetí, tedy v týdnu od 25. ledna, kdy už by také měla být aktualizovaná epidemiologická situace a vakcinační strategie, což avizoval ministr zdravotnictví (Jan) Blatný (za ANO)," uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. 

07:12

Rizikový index protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti nemoci covid-19, se dnes nezměnil. Stejně jako v pondělí je na 84 bodech ze sta, což odpovídá pátému, nejvyššímu stupni pohotovosti. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Šíření covidu ale mírně zpomalilo. Takzvané reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, kleslo ze zhruba 1,18 na 1,12.

06:31

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropská komise druhou očkovací látku proti covidu-19 schválily 6. ledna. Jedna lahvička očkovací látky proti covidu-19 od firmy Moderna obsahuje deset dávek vakcíny. Skladuje se v mrazu od minus 15 do minus 25 stupňů Celsia. Dočasně má stejně jako látka od firem Pfizer a BioNTech pro EU nesprávné americké označení, dostala ale výjimku.

06:23

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) v pondělí novinářům řekl, že v kraji očekává vakcínu ve středu. "Pokud vše dobře dopadne, tak bychom začali očkovat už od čtvrtka," řekl hejtman.

06:20

Do Česka má dnes poprvé dorazit vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna, podle ministerstva zdravotnictví jí bude 8000 dávek. Směřovat by měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do Moravskoslezského kraje.

V neděli předseda vlády avizoval, že firma dodá vakcínu už v pondělí v počtu 20 000 dávek. Termín se ale za poslední týden posouval několikrát, původně se ve vakcinační strategii počítalo s 22. lednem.

06:13

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 12 802 nových případů nákazy koronavirem, tedy téměř stejně jako o den dříve. Nemoc covid-19 už si v zemi vyžádala 41 577 obětí, z toho 891 za poslední den. Celkem už Německo s 83 miliony obyvatel eviduje přes 1,93 milionu nakažených, informoval dnes Institut Roberta Kocha.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
06:03

Sestřičky musí zvládnout dvanáctihodinovou směnu, aniž by se mohly vystřídat. Stát nemá tušení, jaká je personální situace v malých nemocnicích, téměř všechny jsou v krizi, říká primář interního oddělení Nemocnice Cheb Stanislav Adamec.

05:50

Hradu Karlštejn na Berounsku loni meziročně ubylo 92 500 návštěvníků a tržby mu klesly o 22 milionů korun. Důvodem je pandemie koronaviru, kvůli níž scházela hlavně zahraniční klientela. Protiepidemická omezení však zjednodušila práci dělníkům, kteří při nynější rozsáhlé rekonstrukci nemusejí brát ohled na návštěvníky, uvedl na dotaz kastelán Lukáš Kunst.

05:40

Sousední Španělsko zaznamenalo nejvyšší víkendový přírůstek od začátku epidemie. Podle tamního ministerstva zdravotnictví se od pátku do neděle nakazilo koronavirem přes 61 000 lidí.

Koronavirus v katalánském městě Tarragona. Snímek z května 2020.
Koronavirus v katalánském městě Tarragona. Snímek z května 2020. | Foto: Reuters
05:30

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa byl pozitivně testován na koronavirus, nemá ale dosud žádné příznaky nemoci covid-19, oznámila dnes podle agentury Reuters prezidentská kancelář. Země zároveň ohlásila rekordní počet mrtvých v souvislosti s koronavirem za posledních 24 hodin, vláda zvažuje celostátní uzávěru. 

05:15

Ode dneška není možné dovážet do Česka ke zpopelnění těla zemřelých ze zahraničí. Krematoria se také nemusí řídit emisními limity. Důvodem je zajištění kapacity krematorií v době epidemie nového typu koronaviru. Opatření schválila vláda v pondělí s platností do konce současného nouzového stavu 22. ledna. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka je možné, že bude prodlouženo stejně jako nouzový stav.

05:00

Expert WHO Ryan jistil, že cílem mise v Číně není hledání viníka. "Jde o to porozumět původu pandemie, ne hledat odpovědnou osobu," prohlásil Ryan. "Jde o hledání vědeckých odpovědí na setkání člověka a zvířete," řekl expert. "Je to naprostá nezbytnost," dodal. "Hledáme odpovědi, ne viníky nebo obžalované," zdůraznil Ryan.

21:30

V Albánii začalo očkování proti covidu-19. První dávky vakcín daroval balkánské zemi jeden ze států Evropské unie. Mezi prvními se nechal veřejně naočkovat premiér Edi Rama, který zároveň zkritizoval EU, že nezahrnula nečlenské země na Balkáně do svého vakcinačního programu.

21:08

Irsko za uplynulý týden zaznamenalo nejvíce nových případů koronaviru na počet obyvatel na světě. Vyplývá to z propočtů agentury Bloomberg. K prudkému nárůstu počtu nakažených v Irsku podle agentury Reuters přispěly nová nakažlivější mutace koronaviru, která se poprvé potvrdila v Británii, i rozvolnění protikoronavirových opatření před Vánoci.

20:34

Hygienici na jihu Čech zaznamenali 126 nových případů koronaviru. Laboratoře otestovaly 217 vzorků. Nově se vyléčilo 184 lidí, osm lidí zemřelo.

20:16

Přehled dnešních událostí z domova:

 • Nárůst počtu případů covidu-19 v ČR v neděli klesl oproti předchozímu týdnu o třetinu na 4283 nakažených. Klesl i podíl pozitivních z 41 na 35,2 procenta
 • Index rizika protiepidemického systému PES mírně klesl z 87 na 84 bodů ze sta. Důvodem je pokles reprodukčního čísla. PES zůstává na nejvyšším stupni
 • Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna dorazí do Česka poprvé v úterý, bude jí 8000 dávek. Podle České televize to upřesnilo ministerstvo zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že firma dodá vakcínu už v pondělí v počtu 20 000 dávek. Termín se posouval za poslední týden několikrát
 • Od úterý nebude možné dovážet do Česka těla zemřelých ke zpopelnění, rozhodla vláda. Krematoria se také nebudou muset řídit emisními limity
 • Z krematoria v Ostravě byly převezeny desítky zesnulých ke spálení jinam. Krematorium je jediné v Moravskoslezském kraji, jeho kapacita teď nestačila
20:14

Ve všech zemích světa by očkování proti covidu-19 mělo u zdravotnického personálu a nejohroženějších lidí začít v příštích 100 dnech. Vyzval k tomu dnes podle agentury DPA šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Navzdory vakcinaci letos kolektivní imunity dosaženo nebude, upozornila podle agentury AFP vědecká pracovnice WHO Sumja Svaminathanová.

Etiopan Tedros v minulosti opakovaně kritizoval "očkovací nacionalismus", tedy skutečnost, že bohaté země si zajistily téměř veškerou vakcínu, která je dosud k dispozici, zatímco chudší státy s očkováním ještě prakticky nezačaly.

19:44

Skupina italských vědců vydala studii, ve které upozornili na nový nejstarší případ nákazy koronavirem v Itálii. Podle jejich zjištění se pětadvacetiletá žena z Milána nakazila už v listopadu roku 2019, píše dnes agentura ANSA. Podle Milánské univerzity to tak je nejstarší zdokumentovaný případ koronaviru u člověka. Itálie byla jednou z prvních evropských zemí, kde se koronavirus začal šířit na komunitní úrovni. První případy nákazy novým koronavirem byly ale zaznamenány na počátku prosince 2019 v čínském městě Wu-chan.

19:06

Rakousko bude po lidech cestujících do země od pátku nově požadovat vyplnění formuláře s kontaktními údaji či informaci o místě či délce pobytu.

18:18

Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že situaci ohledně kapacity lůžek v nemocnicích zatím bude Česko řešit bez pomoci okolních zemí. Není v nich podle něj o moc lepší situace.

18:18 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Neočkovaní lidé nebudou v Česku nijak diskriminováni, řekl ministr Blatný. "Z mého pohledu je největším benefitem očkování očkování samo. Na druhou stranu, dokud není očkování dostupné široké populaci, tak nebudou očkovaní lidé zvýhodňováni. Očkování ale není povinné, vždy bude alternativa," řekl. U cestování jmenoval například negativní test.

18:17 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr Jan Blatný řekl, že je se současnou očkovací strategií spokojen. "Cílem strategie je, aby všude vše probíhalo standardně. Kraje mají možnosti si dělat vlastní centrum, ale každé musí splňovat nějaký standard. Určitě to nebude tak, že by prioritizace fungovala v různých krajích jinak," řekl.

18:13 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Denně bude možné očkovat až 100 000 lidí, pokud bude dost vakcíny. Polovinu by podle ministra Jana Blatného mohli zvládnout praktičtí lékaři ve svých ordinacích.

18:12

Blatný uvedl, že bude s ministrem vnitra Hamáčkem diskutovat o možnosti využít pro očkování systém podobný volebním komisím, jako reálné to ale nevidí. "Já to jako reálné nevidím, jsou to úplně jiní lidé než u volební komise, jiné specifikace," řekl.

18:05

Program pomoci cestovním kancelářím při získání pojištění v případě úpadku bude podle ministra Karla Havlíčka dokončen tento týden. Vláda ho asi projedná příští pondělí.

18:04 Karel Havlíček (ANO)

Zlepší-li se epidemická situace, skiareály budou jedním z prvních oborů, které se budou otevírat, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Podpora odvětví není podle něj levná.

17:47 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda podle Blatného diskutovala i o případném zpřísnění opatření proti covidu, zatím ho nelze vyloučit. Pro hodnocení je třeba vyčkat asi do středy. "Věřím, že to tak nebude, vyloučit to ale nelze," řekl.

17:46 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podle Blatného Česko v tuto chvíli testuje z větších zemí Evropské unie v poměru na jednoho obyvatele nejvíce, s výjimkou Dánska "Ve srovnání může pak lépe vypadat země, která není schopná dodat data," říká Blatný. "Neberte to jako zlehčování situace. Jen upozorňuji na to, že Česku republika dělá vše, co je možné," dodal.

17:40 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Členové vlády byli seznámeni s připomínkami, které měli hejtmani k metodickému pokynu očkování. Měli jsme dnes opakovaná jednání s hejtmany, vzešly z toho další připomínky, které budou zapracovány do poledne zítřejšího dne a do šesti hodin večera budou zapracovány do finální verze, která bude na mimořádném jednání ve středu vtělena do mimořádných opatření, které budou předloženy vládě," řekl ministry Blatný.

17:35 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Vládu jsem informoval o epidemiologické situaci, která není růžová, nicméně v průběhu víkendu došlo ke snížení čísel, jak je to obvyklé. Musíme počkat, jestli jde o trend, který znamená zlom v křivce, což si moc přejeme," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

17:31 Karel Havlíček (ANO)

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček potvrdil kompenzace pro lyžařská střediska. "Pro tento program je alokována až 1 miliarda korun, s tím, že očekáváme, že se vyčerpá asi 770 milionů korun," řekl Havlíček.

Na základní vleky budou moci podnikatelé na jedno místo čerpat 210 korun, na neodpojitelné lanové dráhy připadne 340 korun a pro odpojitelné lanové dráhy 530 korun za den provozu.

17:24

Ministryně financí Alena Schillerová na tiskové konferenci potvrdila, že vláda odpustí daň studentům, kterým byla při nouzovém stavu uložena pracovní povinnost v zařízeních sociálních a zdravotních služeb, formou generálního pardonu, což je mimořádná pravomoc ministryně. Bude se přitom týkat povinnosti zaplatit daň i zpětně.

17:18

Asociace vlekařů přivítala program kompenzací za nucené uzavření kvůli covidu. Bez pomoci by mnoho areálu nemuselo přežít. Věří v opětovné otevření.

17:03 Maláčová DVTV

Studenti pracující v nemocnicích a sociálních službách nebudou vedle daně platit ani odvody, uvedla Malačová. MPSV pošle krajům dodatečné peníze.

16:47

Od úterý 12. ledna nebude po dobu deseti dnů možné dovážet do Česka těla zemřelých ke zpopelnění. Na návrh ministerstva pro místní rozvoj tak dnes rozhodla vláda, aby zajistila kapacity spalování v době epidemie koronaviru. Krematoria se také nebudou muset řídit emisními limity, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo. Návrh reaguje na zprávy o vytíženosti krematorií. Z ostravského krematoria, které nestíhá, muselo být 58 těl převezeno do jiného zařízení.

16:42

Nemocnice v Plzeňském kraji se blíží k hraniční kapacitě pro covidové pacienty, hlavně v intenzivní péči. Situace je horší než na podzim.

16:29

V Moravskoslezském kraji začne v úterý očkování proti covidu-19 v domovech seniorů. Do domovů má jít od čtvrtka i 8000 dávek vakcíny od firmy Moderna.

16:22

V Británii bylo podáno již 2,4 milionu dávek vakcín proti covidu-19. Podle televize Sky News to dnes oznámil premiér Boris Johnson. Doplnil přitom, že britské zdravotnictví masivně zrychlí tempo očkování, aby naplnilo vládní cíl do 15. února naočkovat první dávkou alespoň 15 milionů lidí z nejohroženějších skupin. Aktuální epidemickou situaci premiér označil za velmi vážnou.

V první vlně očkovaných, kteří již dostali obě dávky vakcíny, byl podle dřívějšího sdělení Downing Street například premiérův osmdesátiletý otec Stanley Johnson. Očkovací strategie ale byla od té doby upravena, a lidé si tak na druhou dávku musí počkat o trochu déle. Opatření má zemi umožnit naočkovat první dávku vakcíny co nejvíce lidí.

16:20

V Británii se objevují případy, kdy si podvodníci nechávají platit za falešné vakcíny proti covidu-19. Některé oběti podvodu dokonce dostaly blíže neurčenou injekci, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na velšského ministra zdravotnictví Vaughana Gethinga, který zopakoval varování policie z různých částí Británie.

"Vyskytlo se několik podvodů ohledně covidu-19 včetně jednoho dost ošklivého, kdy byli lidé obelháni, aby zaplatili za covidovou vakcínu a pak dostali injekci do paže," uvedl Gething na tiskové konferenci. "Zdůrazňuji, že systém veřejného zdravotnictví NHS nikdy po nikom za vakcínu nebude chtít platbu. Vakcíny jsou zdarma. NHS po vás nikdy nebude chtít bankovní údaje a vakcíny vám nebudou doručovány domů pracovníky bez příslušného označení," podtrhl Gething.

Londýnská policie v pátek informovala o případu, kdy se podvodník bez předchozího ohlášení objevil u dveří dvaadevadesátileté ženy, nechal si od ní zaplatit 160 liber (4657 korun) a pak jí píchl do paže nástrojem, který podle samotné oběti připomínal šipku.

15:46

Hala v polabském městě Riese se stala jedním ze třinácti očkovacích center, kde se obyvatelé Saska mohou nechat očkovat proti covidu-19. Provoz těchto zařízeních Sasko spustilo právě dnes. Zatímco jiné německé země očkovací střediska otevřely již dříve, v Sasku se vakcinace rozbíhá pomaleji.

Regionální ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví, počínání Saska hájí. "Postupujeme jinak než většina ostatních spolkových zemí, které rychle otevřely svá očkovací centra a které rychle naočkovaly velký počet lidí. Poté ale musely střediska kvůli nedostatku vakcín zase uzavírat. My sázíme na kontinuitu," řekla Köppingová, která se dnes zúčastnila symbolického otevření střediska v Riese.

15:30

Největší očkovací centrum v Libereckém kraji vyroste v multifunkční Home Credit Areně v Liberci. Denně tam budou schopni očkovat až 1200 lidí. Otevřít by se mělo už v únoru, pokud ale nebude k dispozici dostatek vakcín, nemá to smysl, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS). Celkem by mělo být v kraji pět velkých center s celkovou kapacitou až 50.000 očkovaných měsíčně, zapojit by se měli i lékaři.

16:22

V sociálním zařízení pro seniory Dům U Agáty v Praze Řeporyjích dnes provedl mobilní očkovací tým první očkování. Mobilní tým zajišťuje hlavní město ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha. Zatím o služby zdravotnického týmu požádalo šest sociálních zařízení, sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Očkování v řeporyjském soukromém domově pro seniory podstoupilo 53 lidí, řekla novinářům jeho ředitelka Ilona Kněžínková.

15:00

V Řecku se dnes po dvou měsících opět otevřely základní školy a školky, které se začátkem listopadu zavřely kvůli zhoršení epidemické situace s nemocí covid-19. Děti ve školách musí ale nosit roušky, několik ředitelů na severu země doporučilo rodičům, aby dali svým dětem do školy i deku. Jedním z opatření, která musí školy dodržovat, je totiž pravidelné otvírání oken, na deset minut během jedné vyučovací hodiny. 

Děti ráno vyrazily do školy s aktovkou, rouškou, dezinfekčním gelem a některé i s dekou. "Třídy musí být větrány často a dobře, proto by si každé dítě mělo s sebou vzít menší přikrývku. Domů si ji odnese každý pátek na vyprání," uvedl v prohlášení ředitel základní školy v severořecké obci Chalastra.

14:58

Američtí zákonodárci a zaměstnanci Kongresu dostali v neděli varování, že při středečních výtržnostech příznivců prezidenta Donalda Trumpa v budově Kapitolu ve Washingtonu mohli přijít do kontaktu s osobou nakaženou koronavirem. V zemi se nákaza nadále rozmáhá rychlým tempem, za poslední den se tam potvrdilo bezmála 214 000 nových infekcí, což je nejvyšší nedělní údaj od začátku pandemie, vyplývá z dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Řada pozorovatelů varovala, že středeční shromáždění Trumpových podporovatelů ve Washingtonu, jehož se zúčastnily tisíce lidí převážně bez roušek, představuje značné zdravotní riziko. Výtržníci následně vnikli do budovy Kongresu a donutili zákonodárce schovat se ve sklepních prostorech. "Po tento čas mohli být jedinci vystaveni člověku nakaženému koronavirem," potvrdil v neděli obavy lékař Kongresu Brian Monahan v e-mailu zaslaném zákonodárcům. Neupřesnil však, komu přesně zvýšené riziko nákazy hrozí, ani v jaké místnosti se infikovaný člověk nacházel. Doporučil jen, aby si lidé tento týden zašli na testy.

14:59

Nárůst počtu případů koronaviru začíná v Chebu omezovat některé služby. Radnice zavírá agendy, omezují se školky a problémy mají i technické služby.

15:21

Karlovarská krajská nemocnice (KKN) se nyní kvůli koronavirové epidemii soustředí pouze na akutní výkony. Z plánovaných operací provádí lékaři pouze zákroky v onkologii a dětské chirurgii. Kvůli epidemii museli v nemocnici v Chebu a v Karlových Varech odložit již více než tisíc plánovaných zákroků, řekl dnes ČTK mluvčí KKN Vladislav Podracký.

14:51

Pokud by se podařilo upravit "generální pardon" ministerstva financí k dani studentů, kteří museli v nouzovém stavu nastoupit do nemocnic či seniorských domovů, přidá se s prominutím odvodů i ministerstvo práce. Jinak bez změny zákonů nemůže sociální pojistné odpustit. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Odpuštění by měla projednat vláda.

14:42

V Jihomoravském kraji dlouhodobě pomáhá se zvládáním pandemie koronaviru kolem 60 hasičů, pracují například v nemocnicích či na odběrových místech. Na webu jihomoravských hasičů to dnes uvedl mluvčí Jaroslav Mikoška.

14:14

Přístup vlády nereflektuje požadavky vedení metropole ohledně poskytování informací nebo autonomie krajského očkovacího koordinátora. Na tiskové konferenci po jednání se zástupci vlády to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Ta dále uvedla, že město chce do konce týdne dokončit očkování asi 4000 lidí v domovech pro seniory.

14:09 Jan Hamáček

Ve chvíli, kdy byla nedělní demonstrace proti vládním koronavirovým opatřením na Staroměstském náměstí v Praze nenásilná, bylo by rizikovější se ji snažit rozpustit než nechat dokončit. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Loni v říjnu policie proti podobné demonstraci zakročila, protože se akce zvrhla v násilí a účastníci zaútočili na policisty, zdůvodnil jiný postup z tohoto víkendu.

13:29 Jan Hamáček

V menších městech a obcích by se mohly při očkování proti covidu-19 využít volební místnosti a další infrastruktura, která se využívá při volbách. Novinářům to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh příslušné metodiky dnes Hamáček odeslal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO).

Hamáček řekl, že podobně jako při volbách bude při očkování nutné za krátkou dobu dostat do určitého místa vysoký počet obyvatel. "My jsme v rámci toho na ministerstvu vnitra zpracovali materiál, který má pomoci ve druhé fázi očkování," uvedl. Až bude vyšší počet vakcín, mohla by se tak využívat volební infrastruktura.

Protože rozsáhlá očkovací centra budou hlavně ve větších městech, volební místnosti by se využily podle Hamáčka v jednotlivých okresech, menších městech a obcích. "Vzhledem k tomu, jak jsme schopni zvládnout organizaci voleb, tak bychom mohli z pozice ministerstva vnitra a Hasičského záchranného sboru přispět k proočkování obyvatel," uvedl.

13:17

V Izraeli se v úterý začne s očkováním občanů starších 55 let. Prozatím bylo v devítimilionové zemi proti nemoci covid-19 naočkováno 1,87 milionu osob a tento týden se čeká další zásilka vakcín od firmy Moderna. V Izraeli se očkuje prozatím hlavně přípravkem vyvinutým firmami Pfizer a BioNTech, a to nejrychleji na světě. V neděli dostalo dávku skoro 50 tisíc lidí.

13:16

Pokud se čeští řidiči v pohraničí rozhodnou zkrátit si cestu jízdou přes Sasko, splní tím podmínky tranzitu a žádné saské karanténní nařízení neporuší. Řekla to saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti resort zdravotnictví a také karanténní opatření.

Téma zkracování cest je aktuální především ve Šluknovském výběžku, kde řidiči mohou ušetřit i několik desítek minut. V poslední době ale několik Čechů oznámilo, že muselo v Sasku za tranzit platit pokutu. Český konzulát v Drážďanech kvůli tomu takové cesty nedoporučoval.

13:08

Chebská nemocnice, která je přetížená kvůli koronavirové epidemii, musela dnes s okamžitou platností dočasně přerušit provoz porodnického oddělení a oddělení šestinedělí. Porody i akutní výkony bude směřovat do nemocnice v Karlových Varech. V regionu je porodnice také v sokolovské nemocnici. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

"Důvodem k opatření je personální situace v chebské nemocnici v důsledku epidemie covid. Zaměstnanci porodnice tak dočasně posílí své kolegy na ostatních pracovištích," řekl Podracký.

12:22

V záložní nemocnici na výstavišti v Brně dnes začíná zkušební očkování policistů a hasičů proti covidu. Dostávají ho ti, kteří pomáhají ve FN Brno.

12:19

V Plzeňském kraji testy v neděli potvrdily 132 případů koronaviru, o víkendu se méně testuje. Zemřeli 4 lidé, letos v kraji umřelo 68 lidí s covidem.

12:07

V hradeckém kraji dnes začala očkovat proti covidu i nemocnice ve Vrchlabí. Od středy z ní také bude do domovů seniorů vyrážet mobilní očkovací tým.

12:04

Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna dorazí do Česka poprvé v úterý, bude jí 8000 dávek. Podle České televize to upřesnilo ministerstvo zdravotnictví, mluvčí resortu Barbora Peterová to potvrdila. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že firma dodá vakcínu už dnes v počtu 20 000 dávek. Termín se posouval za poslední týden několikrát, původně se ve vakcinační strategii počítalo s 22. lednem.

12:02

Více než 80 inspektorů Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) vypomáhá hygienickým stanicím s trasováním lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženými nemocí covid-19. Nejvíce jich posílilo řady krajských hygienických stanic v Ostravě (11 lidí) a v Praze (deset), sdělil mluvčí SÚIP Richard Kolibač.

"Současnou náplní práce inspektorů je telefonicky obvolávat všechny osoby, které nakažení nahlásili, protože s nimi byli v kontaktu, nařídit jim karanténu a objednat je na testy," uvedl Kolibač.

10:38

V nemocnicích v Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 28 lidí s nemocí covid-19. Celkem jich tam leží 818, uvedla v pondělí v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Za poslední den přibylo 307 pozitivně testovaných, což je nejméně za týden. V neděli se ale provádí méně testů. Jsou i dvě nová úmrtí. Protiepidemický systém (PES) ukazuje i nadále pro Českou republiku pátý, tedy nejvyšší stupeň pohotovosti.

10:08

V Olomouckém kraji v neděli přibylo 168 potvrzených nákaz covidem, ve srovnání s minulou nedělí jich bylo o 79 méně. Za celý víkend ale bylo v kraji evidováno 896 případů, o týden dříve 336. Minulý víkend navázal na Nový rok, kdy se méně testovalo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, v pondělí v zemi mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech.

09:52

Z krematoria v Ostravě byly převezeny desítky zesnulých ke spálení jinam. Krematorium je jediné v Moravskoslezském kraji, jeho kapacita teď nestačila.

08:59

Přetížená chebská nemocnice přemisťuje 14 pacientů s covidem-19 do nemocnic v Mariánských Lázních, Rakovníku či v Praze. Přesun pacientů většinou s lehkým průběhem nemoci organizovala v neděli krajská koordinátorka Dagmar Uhlíková, řekl v pondělí mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. Nemocnicím v kraji docházejí volná lůžka pro pacienty s covidem, důvodem je nedostatek kvalifikovaného personálu a přetíženost současného.

08:25 Ilustrační foto.

V Praze v neděli přibylo 467 potvrzených případů koronaviru, nejméně od 1. ledna. V hlavním městě nyní hygienici evidují zhruba 17 500 nakažených.

08:10

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v ČR v neděli klesl oproti předchozímu týdnu o třetinu na 4283 nakažených. Předešlou neděli bylo případů zhruba 6300. Oproti předchozí neděli se také snížil podíl pozitivních případů na počtu provedených testů ze zhruba 41 procent na 35,2 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V sobotu byl naopak nárůst počtu nakažených, když dosáhl 8405 případů, o dvě třetiny vyšší než za stejný den před týdnem.

07:47

 V Německu přibylo za poslední den 12 497 nákaz koronavirem SARS-CoV-2 a 343 úmrtí s covidem-19, informoval v pondělí Institut Roberta Kocha (RKI). O den dříve evidoval RKI 16 946 nových případů nákazy koronavirem a 465 úmrtí. Agentura DPA připomíná, že víkendové údaje bývají nižší, protože se méně testuje. Za pátek bylo v Německu oznámeno 24 694 nakažených a 1083 mrtvých.

07:47

Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, v pondělí mírně klesl na 84 bodů ze sta. Předchozí dva dny byl na 87 bodech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Důvodem snížení indexu je pokles tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,18. PES zůstává na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti.

07:36

Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO), která se chce zabývat původem koronaviru, po odkladech přicestuje do Číny ve čtvrtek. Oznámilo to v pondělí čínské ministerstvo zdravotnictví. Peking v minulých dnech otálel s vydáním povolení pro vstup vědců, kteří se do Číny chystali už na začátku ledna.

07:20

Důvodem snížení indexu je pokles tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,18.

07:00

Index rizika protiepidemického systému PES mírně klesl z 87 na 84 bodů ze sta. Důvodem je pokles reprodukčního čísla. PES zůstává na nejvyšším stupni.

06:07

Speciální program kompenzací slíbil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) lyžařským areálům poté, co vláda minulý týden prodloužila platnost protiepidemických opatření nejméně do 22. ledna. Na náhrady by měla vláda schválit 800 milionů až miliardu korun. Výpočet bude podle typů lanovek a vleků, uvedl v neděli Havlíček.

05:50

Opatřeními souvisejícími s koronavirovou epidemií, ale například i doporučením ministerstva financí nevstupovat do bankovní unie, se bude na svém dnešním zasedání zabývat vláda.

Ministři by mohli projednat strategii očkování proti covidu-19, program kompenzací pro uzavřené lyžařské areály nebo program zaměřený na pojištění cestovních kanceláří proti úpadku. Jednat mají také o plošném odpuštění povinnosti platit daň z příjmu studentům, kterým byla při nouzovém stavu uložena pracovní povinnost v sociálních a zdravotních zařízeních.

05:30

Posledních pět milionů nákaz ve světě přibylo za šest dní, předchozích pět milionů za osm dní a předtím stejný počet přibyl za sedm dní. Ještě ve druhé polovině září byl přitom celkový počet nakažených třetinový - 30 milionů.

22:22

K aktuálnímu dni eviduje americká univerzita Johnse Hopkinse 90 045 410 lidí infikovaných koronavirem. Nejvíce postiženou zemí jsou co v tomto ohledu Spojené státy. Země s 328 miliony obyvatel zaznamenala už bezmála 22,3 milionu případu. Druhá je Indie, která hlásí téměř 10,5 milionu nakažených ze svých 1,3 miliardy obyvatel. Třetí nejvíce zasaženou zemí je Brazílie, která má zhruba 209 milionů obyvatel a potvrdila skoro 8,1 milionu nakažených.

V první desítce států s nejvyšším počtem potvrzených případů koronaviru jsou ještě Rusko, Velká Británie, Francie, Turecko, Itálie, Španělsko a Německo.

Z hlediska počtu zemřelých s covidem-19 jsou na tom ve světě nejhůře opět Spojené státy, které zaznamenaly už více než 373 tisíc zemřelých s covidem-19. Následuje Brazílie s téměř 203 tisíci smrtelnými případy a Indie s registruje skoro 151 tisíci mrtvými. Celkem na světě zemřelo více než 1,93 milionu lidí.

V Česku se podle univerzity dosud nákaza virem SARS-CoV-2 zjistila u 831 165 lidí. Komplikacím doprovázejícím covid-19 v ČR podlehlo 13.115 osob. Podle univerzitního žebříčku je Česko ve světě co v absolutních číslech do počtu případů dvacáté, z hlediska úmrtí je pětadvacáté.

18:26

V pondělí podle premiéra Andreje Babiše dorazí do České republiky prvních 20 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru od firmy Moderna. Od společnosti Pfizer a BioNTech přijde v týdnu dalších 68 250 dávek. Premiér to řekl v České televizi.

16:42

Z přetížené nemocnice v Chebu se organizuje převoz osmi pacientů s covidem-19, v pátek byli převezeni dva. Na facebookovém profilu ministerstva zdravotnictví to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Podle dat o kapacitách nemocnic nezbývalo v sobotu v Karlovarském kraji jediné volné lůžko na JIP pro nakažené s covidem, v neděli jsou volná dvě lůžka. Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl výzvu opozice, aby požádal o pomoc Německo.

14:31

Rakousko zaznamenalo za uplynulých 24 hodin dalších 1651 případů koronavirové nákazy a 36 zemřelých. Nakažených tak přibylo pětkrát méně než v Česku, které má jen zhruba o milion více obyvatel. 

Uprostřed tohoto týdne, kdy v Česku počet nově nakažených přesahoval 17 000, se tento počet v sousedním Rakousku pohyboval kolem 2500. Nepříznivá epidemická situace v sousedních státech Rakušany také aktuálně vedla ke kontrolám na hranicích a omezení počtu hraničních přechodů.

14:30

Na pražském Staroměstském náměstí protestují lidé proti vládním opatřením. Část demonstrantů nemá roušky, nedodržují předepsané rozestupy. Podle policie je na demonstraci v Praze asi 2000 lidí. Svolavatele akce oznámí pro překročení možného počtu účastníků

13:44

Papež František vyzval věřící, aby se nechali očkovat proti koronaviru. Uvedl, že ve Vatikánu se s ním začne příští týden a že na seznamu zaregistrovaných čekatelů je i on sám. Vyjádřil také nepochopení pro odmítače vakcíny. "Nerozumím, proč někteří říkají: ne, vakcína je nebezpečná," řekl papež. "Existuje tu sebevražedné odmítání, které nedokážu vysvětlit, člověk se ale musí nechat očkovat," zdůraznil.

12:51

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček Havlíček (ANO) připustil, že vládě unikla povinnost ohledně daní mediků nasazených v nemocnicích. Musí se to spravit a motivovat je, uvedl.

Pracovní povinnost v době koronavirové pandemie byla citelným zásahem do základních práv studentů, za omezení jim náležela peněžní náhrada. Takový příjem je podle proděkana brněnské právnické fakulty Michala Radvana osvobozený od daně. Nemá být hrazeno ani sociální a zdravotní pojištění. Rektor univerzity Martin Bareš už v sobotu vyjádřil nesouhlas se změnou výkladu předpisů, kvůli níž musejí studenti povolaní v rámci pracovní povinnosti do nemocnic či sociálních zařízení z vyplacené náhrady nově odvést kromě daně z příjmu také sociální a zdravotní pojištění. Studenti tak mohou přijít až o třetinu svých příjmů.

12:32 Karel Havlíček (ANO)

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) doufá, že vleky se po 22. lednu otevřou. Chaos na horách by se měl podle něj mírnit díky náhradám, na které budou mít skiareály nárok.

11:37 Ilustrační foto.

Policie v noci ukončila v centru Prahy party šedesátky cizinců. Přestupek kvůli nedodržení proticovidových opatření zjistila u 59 lidí, u pěti i drogy.

11:24

Počty nových případů covidu v posledních dnech podle exministra zdravotnictví a epidemiologa Romana Prymuly ukazovaly pokles. Sobotní čísla ale označil za poměrně vysoká.

11:17

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti covidu-19 zhruba za týden. Původně se chtěl nechat očkovat až začátkem února, řekl serveru Blesk.cz. Hlavním důvodem růstu počtu nakažených je podle prezidenta Zemana to, že lidé jsou otrávení a unavení a odmítají často velmi tvrdá omezující opatření.

Zeman také řekl, že požádal izraelského prezidenta o know-how a pomoc s organizací očkovací kampaně proti covidu. 

10:34 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) míní, že teď není důvod, aby stát žádal v zahraničí o pomoc s covidovými pacienty. "Tady se jedná o absolutní neznalost systému, jak to funguje v České republice," řekl Babiš k výzvě lidovců. Uvedl, že existuje základní dispečink lůžkové péče, který vykazuje, jaké má stát kapacity například pokud jde o přístroje nebo místa na jednotkách intenzivní péče.

10:20

Lidovci vyzývají premiéra Andreje Babiše (ANO), aby požádal okolní státy o pomoc kvůli nárůstu počtu pacientů s covidem, případně o vyslání zahraničních zdravotníků. Podle KDU-ČSL je situace v řadě krajů už kritická a vláda by ji měla urgentně řešit. Lidovci se svou výzvou obrátili i na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Blatný však již v sobotu uvedl, že v ČR jsou dostatečné kapacity. Není podle něj problém převážet případně pacienty do méně zatížených nemocnic mezi kraji.

"Na mnoha místech chybí zdravotnický i pomocný personál a zdravotníci jsou už zcela vyčerpaní. Navíc v řadě krajů začínají chybět lůžka nebo se velmi brzo dostanou na hranu kapacity," uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

10:08 Vlajka Ruské federace.

Rusko oznámilo 22 851 nových případů nákazy koronavirem a 456 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 23 309 nových případů a 470 úmrtí. Poprvé od 18. listopadu tak v zemi klesl počet nově potvrzených případů nákazy pod 23 tisíc. V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo více než 3,4 milionu lidí, z nichž 61 837 nákaze podlehlo.

08:50

Česká republika je podle počtu úmrtí s koronavirem za týden na milion obyvatel na pátém místě na světě. Nejhůř je na tom Lichtenštejnsko. Podle počtu případů na milion obyvatel je druhá za Irskem.

08:47

V Olomouckém kraji přibylo v sobotu 728 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to více než v pátek, kdy bylo 384 nových případů.  Dosud rekordní přírůstek nákaz v kraji je z 27. října loňského roku, kdy jich bylo 1515. 

Od počátku pandemie eviduje ministerstvo v kraji 49 634 případů nákazy. Z onemocnění se již v kraji vyléčilo 40 362 lidí, 848 jich však v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Aktuálně nakažených je tedy 8 424 lidí.

08:44

V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 1285 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Je to méně než ve pátek, kdy bylo 1784 nových případů. Minulou sobotu, tedy 2. ledna, bylo zjištěno 891 nově nakažených, o víkendech a svátcích se však méně testuje. Dosavadní rekordní denní přírůstek nákaz v kraji je z loňského 30. prosince, kdy jich bylo 2537. 

08:43

Ve Zlínském kraji přibylo v sobotu 457 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to méně než v pátek, kdy bylo 818 nových případů. Minulou sobotu bylo 384 nově nakažených, o víkendech a svátcích se však obecně méně testuje. Dosud rekordní přírůstek nákaz v kraji je z úterý 5. ledna, kdy jich bylo 1258. 

08:42

V sobotu přibylo 8406 prokázaných případů covidu, v týdnu nejméně, proti minulé sobotě ale zhruba o 3400 více. Testů bylo méně než v předchozích dnech.

O víkendech a svátcích laboratoře provádí méně testů než v pracovní dny, takže je i méně prokázaných nákaz. V sobotu zpracovaly 20.894 PCR testů, tedy přibližně o 17 tisíc méně než v předchozí dny v týdnu. Proti sobotě v minulém týdnu však bylo testů zhruba o sedm tisíc více.

08:03

Celkový počet infikovaných koronavirem ve světě dosáhl podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) 89,6 milionu, obětí je celosvětově více než 1,9 milionu a vyléčených je dosud 49,7 milionu. Nákaza zasáhla 191 zemí a území a rozšířila se již na všech sedm kontinentů.

První případ za hranicemi Číny se prokázal 13. ledna 2020 v Thajsku, první úmrtí v důsledku nového koronaviru mimo Čínu poté ohlásily 2. února Filipíny.

07:48

Rizikový index protiepidemického systému PES zůstal k dnešku na 87 bodech. Tři ze čtyř sledovaných kritérií se mírně zhoršily, naopak jeden ukazatel se mírně zlepšil. Dvanáctý den se tak skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, drží na pátém, nejvyšším stupni pohotovosti. 

V sobotu se proti pátku mimo jiné zvýšilo zjednodušené reprodukční číslo z 1,2 na 1,22. Vedle toho opět mírně vzrostl průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Naopak dál se snížil podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. V sobotu jich bylo 52,8 procenta, o den dřív 53,5 procenta.

07:46

 V Karlovarském kraji podle dat ministerstva zdravotnictví o kapacitách nemocnic nejsou žádná volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem-19, pro ostatní zbývá deset z původních 78. Lůžek s kyslíkem je pro nakažené 19 z původních 589. Na výzvu poslance Petra Třešňáka (Piráti), aby ministerstvo oslovilo Sasko a Barvorsko, reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tím, že není problém převážet pacienty mezi kraji. Naposledy se to stalo v pátek.

07:43

Podle poslance za Karlovarský kraj Petra Třešňáka (Piráti) je velký problém v chebské nemocnici.

07:20

Dopravu do očkovacích center nechávají německé úřady na každém zájemci o vakcínu proti koronaviru, Berlín ale svým nejstarším obyvatelům nabízí zdarma cestu taxíkem. Spolkový svaz taxikářů postup hlavního města oceňuje a nabízí, že tuto službu, která jde na náklady místní samosprávy, rozšíří i do dalších spolkových zemí.

07:18

Izrael za tři týdny naočkoval proti covidu-19 už 1,8 milionu obyvatel, což je pětina jeho populace. Tamní premiér Benjamin Netanjahu podle deníku The Times of Israel uvedl, že všichni Izraelci starší 16 let by mohli být naočkování do dvou měsíců, maximálně do konce března. Tedy do měsíce, kdy zemi čekají další předčasné parlamentní volby.

21:26

Írán, jehož nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí v pátek zakázal místní vládě dovážet vakcíny proti covidu-19 z Británie a USA, bude testovat očkovací látku vyvinutou kubánskými vědci. Havana podle agentury Reuters oznámila, že s Teheránem podepsala dohodu o spolupráci. Irán, který je na Blízkém východě nejpostiženějším státem v této pandemii, přitom podle agentury Reuters testuje od minulého měsíce i vlastní vakcínu proti covidu-19.

Chameneí v pátek prohlásil, že jeho země nebude dovážet americké a britské vakcíny, protože je považuje za "nedůvěryhodné". "Dovoz vakcín vyvinutých v USA či Británii se zakazuje. Jsou zcela nedůvěryhodné. Není nepravděpodobné, že chtějí kontaminovat jiné národy," napsal Chameneí i na svém twitterovém účtu v angličtině.

20:28

Počet pacientů s koronavirem na jihu Čech dnes stoupl na 7704, nejvíce od 18. listopadu. Dnes hygienici registrovali 804 nových případů covidu. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

"V téměř 230 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině a ve více než osmi desítkách na pracovišti. Nově onemocnělo 27 zdravotníků a 53 klientů či pracovníků sociálních služeb. Dva případy se týkaly škol. Čtyři osoby se infikovaly při pobytu mimo region. U ostatních případů zatím nebylo možné zdroj nákazy určit," řekla.

19:49

Návštěvy v nemocnicích, které je od pondělí znovu možné povolit, vládou přijaté krizové opatření nemocnicím umožňuje, ale nenařizuje, uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Znovuzavedení návštěv v nemocnicích, byť za přísnějších podmínek, kritizoval předseda Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS). O zrušení žádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) a premiéra Andreje Babiše (ANO).

"Od pondělí jsou za přesně definovaných podmínek povoleny návštěvy v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních, protože dlouhodobá nemožnost kontaktu s blízkými osobami může přispívat ke zhoršení zdravotního stavu nemocných," uvedla Peterová. Podmínkou je použití respirátoru třídy FFP2. Pokud zdravotnické zařízení ze závažných důvodů nemůže dodržet nebo kontrolovat, může povolení návštěv odložit.

19:34

Papež František dnes uvedl, že se začátkem příštího týdne hodlá ve Vatikánu nechat očkovat. Vyzval přitom všechny lidi, aby učinili totéž. Podle 84leté hlavy katolické církve je vakcinace "etickým rozhodnutím" a lidé si v případě odmítnutí očkování zahrávají nejen se svým zdravím, ale i se zdravím svého okolí.

Foto: Reuters
19:32

Británie eviduje už více než 80 000 mrtvých s nemocí covid-19, za poslední čtyři dny bylo obětí pokaždé více než 1000. Bilance úmrtí po nákaze koronavirem se za poslední den v Británii snížila o téměř 300 na 1035, když v pátek úřady oznámily rekordních 1325 nových obětí. Jedná se však o čtvrtý den v řadě, kdy počet úmrtí překročil hranici 1000. Nově nakažených registrují britské úřady za posledních 24 hodin 59 937 oproti pátečním 68 053.

18:58

Podle serveru iDNES.cz chce o situaci na horách, které v sobotu zaplnili turisté, jednat ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s Ústředním krizovým štábem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Hamáček v reakci na to webu napsal, že ale neví, jak by se protikoronavirová opatření mohla upravit. Skiareály jsou totiž podle nařízení uzavřené a pohyb venku není zakázán. Podle jeho zjištění policie na místech řešila hlavně dopravní situaci a upozorňovala na dodržování epidemických opatření.

18:57

Nejistotou ohledně daní a odvodů mediků nasazených v nemocnicích kvůli covidu-19 se bude zabývat na nejbližším jednání Ústřední krizový štáb. Na twitteru to napsal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Povinnost zaplatit z odměny za práci daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění podle serveru iDNES.cz vychází z nového výkladu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podle ministerstva financí daň reálně pokryje sleva pro studenty. Situace v krajích je rozdílná, někde za studenty odvody a daň nemocnice samy platí.

Doporučený postup ministerstava zdravotnictví, kterým se kraje do prosince řídily, nepovažoval náhradu za výkon pracovní povinnost za mzdu nebo plat. Studenti tak nemuseli daně ani pojistné odvádět. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová serveru iDNES.cz řekla, že odpuštění odvodů by diskriminovalo ostatní, kteří je platí. 

18:53

Šíření zřejmě nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé zjištěna v Jihoafrické republice, je v Irsku pod kontrolou. V pátek se zde potvrdila mutace z JAR u prvních tří lidí, kteří z africké země přicestovali do Irska na vánoční svátky. "Dobrá věc na jihoafrické variantě je, že víme přesně, odkud se ty případy vzaly. Šíření nákazy bylo zastaveno, je pod kontrolou a kontakty nakažených byly vytrasovány. Podle našeho nejlepšího vědomí se dál nešíří," dodal De Gascun.

Rychle však roste počet nakažených variantou prvně registrovanou v jižní Anglii: v uplynulém týdnu byla zaznamenána u každého čtvrtého infikovaného. "Britská varianta nám dělá větší starosti jednoduše kvůli množství viru, který je na ostrově. Víme, že se ve společnosti šíří," řekl vysílací společnosti RTE šéf národní virové laboratoře Cillian De Gascun.

18:44

V Karlovarském kraji podle dat nejsou žádná volná lůžka intenzivní péče pro pacienty s covidem. Není problém je převézt mezi kraji, uvedl ministr.

17:38

V Plzeňské fakultní nemocnici (FN) dostanou v neděli očkování proti koronaviru první pracovníci Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, informoval Martin Brejcha ze záchranné služby. Očkování vakcínou proti koronaviru podstoupili v kraji zatím jen zdravotníci z FN, od pondělí očkování pro zdravotníky začne také v dalších nemocnicích v kraji.

"Zítra, 10. ledna bude naočkováno 21 zaměstnanců z řad záchranářů Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje ve FN v Plzni, v pondělí dalších 70 zaměstnanců. Další termíny máme zajištěny na úterý a středu. V případě potřeby budou další termíny okamžitě k dispozici," uvedl Brejcha. Záchranáři z oblasti Klatovy budou během příštího týdne očkovaní v Klatovské nemocnici. Zatím je tam podle Brejchy kolem 50 zájemců. Vakcinaci pro zácharnáře zajistí od 15. ledna i Rokycanská nemocnice.

16:36

Britská královna Alžběta II. a její manžel princ Philip si nechali dát první dávku vakcíny proti covidu-19, oznámil Buckinghamský palác.

13:12

V Česku bylo dosud očkováno proti covidu asi 40 tisíc lidí, očkovací centra by měla spotřebovat vakcíny do týdne po obdržení, řekl Babiš serveru Novinky.cz

12:20

Desítky lidí dnes vyrazilo do Skiareálu Lipno, přestože středisko je kvůli vládnímu nařízení zavřené. Další návštěvníci využili upravené stopy pro běžkaře v okolí Frymburku. Na Lipně nejčastěji lidé sáňkovali, bobovali nebo vyrazili na túry, řekla za Skiareál Lipno Olga Kneiflová.

"Přestože je areál uzavřený, stále jej udržujeme. Upravujeme sjezdovky, když jsou podmínky, tak i zasněžujeme. Zkrátka chceme být připraveni, pokud by bylo možné zahájit provoz," řekla Kneiflová.

Dodala, že lidé sjezdovky využívají pro sáňkování, bobování nebo skialpinismus. "Někteří rodiče tu zároveň učí své děti lyžovat. Jsme rádi, že k nám návštěvníci jezdí i v situaci, kdy jsou lanovky mimo provoz," řekla Kneiflová.

11:52

Americké úřady vyšetřují smrt floridského lékaře, který zemřel zhruba dva týdny po očkování vakcínou společností Pfizer proti nemoci covid-19 způsobované koronavirovou nákazou. Zatím není jasné, zda smrt souvisí s očkováním, upozornil list USA Today. Společnost Pfizer v prohlášení uvedla, že ví o tomto úmrtí a aktivně se podílí na jeho objasnění, ale nedomnívá se, že by přímo souviselo s vakcínou, kterou vyvinula spolu se společností BioNTech a kterou byl muž očkován.

Úmrtí šestapadesátiletého gynekologa Gregoryho Michaela vyšetřují floridské zdravotnické úřady spolu s federálním Střediskem pro kontrolu a prevenci nakažlivých nemocí (CDC), kterému byly odeslány vzorky z pitvy. "Příčina smrti bude stanovena po dokončení šetření," uvedl Darren Caprara z úřadu soudního lékaře v Miami.

"K dnešnímu dni byly očkovány miliony lidí. Pečlivě sledujeme všechny nežádoucí účinky u jednotlivců, kteří se očkovali naší vakcínou," uvedla firma Pfizer v prohlášení. Podle něj doktor zemřel 16 dní po očkování. Podle společnosti se jednalo o "velice neobvyklý" a závažný případ stavu, který může bránit srážení krve a může způsobit vnitřní krvácení.

11:50

Manželka francouzského prezidenta Brigitte Macronová měla koncem prosince pozitivní test na covid-19. Už je ale negativní a začala znovu pracovat. Informace francouzských rozhlasových stanic Europe 1 a France Info potvrdilo podle listu Le Figaro okolí francouzské první dámy. V polovině prosince byla koronavirová nákaza prokázána u francouzského prezidenta, který se pak izoloval v prezidentské rezidenci ve Versailles.

Podle Europe 1 vyšel první dámě pozitivní test na Štědrý den na dovolené v prezidentské přímořské rezidenci Brégançon. Neměla prý vážnější příznaky a následné testy 30. a 31 prosince už byly negativní. Macronová se mezitím objevila na veřejnosti - v pátek se například zúčastnila pohřbu ředitele týdeníku Paris Match Oliviera Royanta.

10:41

Policie uzavřela silnici třetí třídy do horského střediska Pustevny v Beskydech. Na místě nastal dnes ráno dopravní kolaps. Silnici III/4837, která na Pustevny vede z rozhraní katastrů Prostřední Bečvy a Horní Bečvy na Vsetínsku, zablokovala auta návštěvníků. Policisté nyní nahoru pouštějí pouze autobusy. 

"Na Pustevnách je přeplněné parkoviště, dopravu řídí naše hlídky. Podle předpokladů lidé opět vyrazili do hor," uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. Podobná situace podle něj nastala i v souvislosti s vládními opatřeními také o minulém víkendu. Uzavírka téměř deset kilometrů dlouhé silnice pro osobní automobily by měla trvat až do nedělního podvečera.

Dopravně přetížené jsou Pustevny dlouhodobě. Oblíbené horské středisko je nejčastějším výchozím místem pro výstupy na vrcholek Radhoště. V zimě nabízí také trasy pro běžecké lyžování. Kromě pěších túr se na Pustevny dá dostat právě po silnici z Horní Bečvy nebo lanovkou z Trojanovic na Novojičínsku.

10:40

V Česku zatím v nynější zimní sezoně nebyl zaznamenán virus chřipky. Podle odborníků se dá očekávat, že chřipková sezona bude letos mírná a výskyt viru chřipky nevýznamný. V předchozích letech přitom v lednu či únoru Česko zpravidla zasáhla chřipková epidemie. Loni bylo kolem poloviny ledna nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest asi 1050 na 100 tisíc obyvatel. 

Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu nebo na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí. V současné sezoně zatím nebyl při laboratorních vyšetřeních zaznamenán žádný případ viru chřipky. To ale samozřejmě nemusí znamenat, že se v Česku chřipka vůbec nevyskytuje. "Chřipkovou aktivitu lze však i vzhledem k obdobné situaci v Evropě odhadnout na minimální," napsala Klára Doláková z tiskového oddělení Státního zdravotního ústavu.

09:59 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo 23 309 nových případů nákazy koronavirem a 470 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 23 652 případů a 454 mrtvých, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. V zemi s přibližně 146 miliony obyvateli se od začátku pandemie nakazilo téměř 3,4 milionu lidí, z nichž 60 911 zemřelo.

Rusko je z hlediska celkového počtu nakažených čtvrtou nejvíce postiženou zemí světa po Spojených státech, Indii a Brazílii.

09:49

Část vysokých škol v Praze už kvůli výuce na dálku rozhodla o úpravě podoby akademického roku. Prodlouží například zkouškové období, posunou lhůty pro odevzdání závěrečných prací či termíny pro státnice. Zkoušky se nyní mohou konat buď dálkově, nebo prezenčně s omezením do 10 osob. Podmínky pro přijímací zkoušky, které budou většinou začátkem léta, se školy snaží naplánovat i pro případ trvajících omezení. 

Například Univerzita Karlova podle prorektorky Mileny Králíčkové v harmonogramu akademického roku prodloužila letní semestr a obě zkouškové období. Zkoušky se budou moct konat rovněž v červenci, letní prázdniny budou jen v srpnu podle potřeb fakult. O změnách ve svém harmonogramu rozhodla už i Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), uvedl její mluvčí Michal Janovský. Zimní semestr se podle něj prodloužil o dva týdny, aby se mohla konat výuka v laboratořích. V současnosti se ale mohou konat jen individuální konzultace či distanční vzdělávání.

09:45

Do karantény kvůli koronavirové nákaze loni od března, kdy se nemoc covid-19 v ČR potvrdila, nastoupilo 344 468 lidí. Nejvíc z nich do ní šlo v říjnu, a to 119 224. Údaje o počtu karanténních e-neschopenek zveřejnilo ministerstvo práce. Česko patří k zemím s největšími přírůstky nakažených. Někteří ekonomové a odborníci na sociální problematiku upozorňují na to, že se lidé v poslední době nechtějí nechat testovat, aby případně nemuseli do izolace. Nakažení pak nehlásí své kontakty, aby je neposlali do karantény. Důvodem je podle expertů nízká nemocenská.

Od začátku tohoto týdne lidí, kteří musejí kvůli riziku šíření koronaviru zůstat doma, přibývá. Ve čtvrtek bylo v karanténě 32 600 osob, tedy zhruba stejně jako v polovině listopadu. Vůbec nejvíc osob mělo karanténu 30. října, a to téměř 54 800.

08:20

V pátek přibylo v Česku 13 029 potvrzených případů covidu, proti čtvrtku zhruba o 1800 méně.

08:19

Epidemický index PES po třech dnech na 86 bodech stoupl na 87 bodů. Důvodem nárůstu hodnoty PES je zvýšení zjednodušeného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet nakažených koronavirem od jednoho pozitivně testovaného. V pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti tak Česko zůstává od 30. prosince. 

Zjednodušené reprodukční číslo se v pátek ve srovnání se čtvrtkem mírně zvýšilo z 1,11 na 1,2. Vedle toho mírně vzrostl i průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Naopak nižší byl podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. V pátek jich bylo 53,4 procenta, o den dřív téměř 54 procent.

07:41

V Německu v pátek přibylo 24 694 lidí s koronavirem a denní bilance mrtvých klesla na 1083 z dosavadního maxima 1188 dosaženého ve čtvrtek. Infekce virem SARS-CoV-2 se od počátku epidemie v 83milionovém Německu prokázala u 1,9 milionu lidí. Jen za poslední týden jich přibylo 127 975. S nemocí covid-19, kterou koronavirus vyvolává, zemřelo 39 878 osob.

07:27

Kvůli vysokému výskytu koronavirových infekcí v České republice a na Slovensku obnovuje Rakousko od páteční půlnoci kontroly na hranicích s oběma zeměmi a nahazuje jimi dosavadní mobilní kontroly ve vnitrozemí, informuje dnes agentura APA s odvoláním na oznámení ministra vnitra Karla Nehammera. Menší hraniční přechody jsou uzavřeny.

Cestující do Rakouska z České republiky a Slovenska musejí nadále podepisovat prohlášení, že se uchýlí do karantény, jinak jim může být vstup zamítnut. Pro pendlery a nákladní dopravu ale platí výjimky. Pendleři nepotřebují negativní test ani nemusejí projít karanténou. Musejí však při příjezdu prokázat, že mají v Rakousku zaměstnavatele.

Podle informací českého ministerstva zahraničí platí povinnost 10denní karantény od 19. prosince i tehdy, pokud cestovatel předloží negativní test na covid-19. Izolaci lze předčasně ukončit podstoupením PCR testu s negativním výsledkem. Tento test je přitom možné provést nejdříve pátý den po vstupu do Rakouska.

07:26

Věhlasná pařížská muzea Louvre, Orsay či Centre Pompidou přišla loni kvůli koronaviru o tři čtvrtiny návštěvníků. Instituce, které byly dlouhé měsíce zcela uzavřené, zaznamenaly obří pokles návštěvnosti i proto, že do Francie přijelo jen minimum zahraničních turistů. Zatímco v roce 2019 navštívilo Louvre téměř deset milionů lidí, loni jich bylo jen 2,7 milionu, uvedla agentura AFP.

Vedení Louvru vypočítalo, že kvůli výpadkům tržeb přišlo zhruba o 90 milionů eur (2,3 miliardy korun). Zatímco ještě předloni tvořili 75 procent návštěvníků turisté ze zahraničí, loni si 84 procent vstupenek zakoupili Francouzi.

O více než 70 procent poklesl i počet návštěvníků v galerii moderního umění Center Pompidou a v muzeu Orsay, které láká na rozsáhlou sbírku francouzských impresionistů. Zámek Versailles, jednu z nejnavštěvovanějších památek ve Francii, viděly loni dva miliony lidí. V roce 2019 to bylo 8,2 milionu.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii u nás i ve světě. Zpravodajství jsme dosud sledovali zde: