Přísná opatření vydrží zřejmě nejméně do půlky února

Přenos skončil
Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek uvedl, že pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. O 3000 pacientech s koronavirem ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) mluví jako o hranici pro přechod do čtvrtého stupně systému PES. Nejméně do 14. února bude také trvat nouzový stav, dnes ho prodloužila vláda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com, Aktuálně.cz
Přenos skončil

Přehled nejdůležitějších zpráv dne:

 • Německo zařadilo Česko na seznam vysoce rizikových zemí, dotkne se to hlavně pendlerů. Od půlnoci ze soboty na neděli budou muset pro cestu do Saska absolvovat dva testy na koronavirus týdně, Bavorsko vyžaduje rozbory každých 48 hodin.  
 • Do Česka v příštím týdnu dorazí menší množství vakcíny firmy Pfizer/BioNTech proti covidu-19, než bylo plánováno. Do poloviny února se ale počet očkovací látky plánu dorovná a dále by se měl zvyšovat, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.
 • Britský premiér Boris Johnson představil výzkumy, podle kterých je nová mutace covidu-19 smrtelnější, než dosavadní varianta. Funguje proti ní ale vakcína.
 • Blatný v pondělí navrhne na vládě změny v tabulce PES. Žáci devátých tříd, maturanti a někteří vysokoškoláci by se podle nich mohli vrátit do škol i přes pátý stupeň rizika. Aktualizace by měla platit od 1. února, vláda také do 14. února prodloužila nouzový stav.
21:50

Saský premiér Michael Kretschmer dál odmítá, aby se uzavřely hranice s Českem a Polskem. Čeští a polští pracovníci jsou v saském zdravotnictví nepostradatelní, řekl v rozhovoru s listem Die Welt. Kretschmer zároveň kritizoval různá opatření v různých zemích Evropské unie, které jsou podle něj i důvodem, proč Sasko zavádí testování pendlerů dvakrát týdně.

"Hraničíme v Sasku s Polskem a Českem a toto trojzemí je společným hospodářským i životním prostorem. To nelze jednoduše rozřezat," řekl saský premiér novinářům listu Die Welt. Čeští a polští zdravotníci, kteří do Saska dojíždějí za prací, jsou podle Kretschmera nepostradatelní.

20:57

Amerika se snaží urychlit proces očkování díky takzvaným drive-through očkovacím stanicím. Zdravotníci očkují zájemce o vakcínu proti covidu-19 skrz okénko automobilu, takže očkovaný vůbec nemusí z auta vystupovat.

Drive-through očkování v Arizoně.
Drive-through očkování v Arizoně. | Foto: Reuters
20:36

Ve Francii se od počátku epidemie covidu-19 prokázala nákaza koronavirem u více než tří milionů lidí. V neděli uplyne rok ode dne, kdy francouzské úřady ohlásily první potvrzené případy v zemi i v celé Evropě. Za posledních 24 hodin přibylo 23 292 nových případů, uvádí vládní web. Zemřelých s covidem-19 přibylo za den 649.

20:32

Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává neúnosnou, hraniční termín pro otevření lyžařských středisek je 29. leden, řekl v pátek ředitel AHS Libor Knot. Vláda se podle něho otočila k lyžařským areálům zády a uprostřed nejdůležitějšího období je nechává raději uzavřené, než aby zajistila u provozovatelů ubytování dodržování protiepidemických opatření.

20:10

Ve Španělsku za poslední den přibylo opět přes 40 tisíc lidí nakažených koronavirem. Podle ministerstva zdravotnictví se počet případů nákazy za 24 hodin zvýšil o 42 885, což je jen mírně nižší číslo než ve čtvrtek, kdy 44 357 nově nakažených představovalo vůbec nejvyšší denní bilanci od začátku pandemie. Madridský region, Baskicko a Valencie dnes ohlásily zpřísnění restrikcí, napsal list El País.

19:49

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na nákupu 40 milionů dávek jeho vakcíny proti covidu-19. V rámci vakcinačního programu COVAX s nimi bude moci od února začít očkovat v chudých zemích.

Podle šéfa WHO Tedrose Adhanom Ghebreyesuse by měli být v února očkováni nejprve zdravotníci. Zatím není jasné, kde bude vakcína využita nejdříve.

18:49 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech méně vakcíny. Původně plánovaný počet dávek očkovací látky by se měl dorovnat do poloviny února, pak by se měl zvýšit. Po jednání se zástupci firmy to novinářům řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Plat vakcíny a lahviček by podle šéfa resortu zdravotnictví mělo přijít asi o pětinu méně. Při používání šesti dávek místo původních pěti by se ale měl zachovat původně plánovaný počet naočkovaných.

"Teď je povinné používat šest dávek z lahvičky. A tudíž i když zůstane zachovaný počet dávek, tak počet lahviček se vlastně o 20 procent snížil. Snížený počet plat v jednotlivých dodávkách se týká zhruba příštích tří týdnů," uvedl Blatný.

18:33

Britsko-švédský výrobce "oxfordské" vakcíny AstraZeneca upozornil Evropskou komisi, že dodávky jeho očkovací látky budou nižší, než byl původní předpoklad. Jako důvod společnost uvedla úpravy preparátu v souvislosti s novými mutacemi koronaviru. Informovaly o tom v pátek německý deník Bild a rakouský zpravodajský portál oe24.

Bild s odvoláním na informace z firemních kruhů sdělil, že AstraZeneca Evropskou komisi informovala o tom, že po schválení její vakcíny Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), jež se očekává do konce ledna, bude zpočátku schopna dodávat podstatně menší množství této látky, než se předpokládalo.

18:19

První vědecké důkazy naznačují, že mutace koronaviru, která se poprvé objevila v Londýně a na jihovýchodě Británie, může být smrtelnější než původní varianta, uvedl britský premiér Boris Johnson. Podle Johnsona je ale vakcína, kterou už dostala desetina dospělých Britů, účinná proti všem variantám covidu.

Zatímco při nákaze původní variantou umíralo v průměru deset lidí z tisíce, u nové mutace, která je teď v Británii většinová, je to 13 lidí. Premiér dnes však na tiskové konferenci upozornil, že se jedná teprve o předběžné výsledky studie. Takzvaná britská mutace už se objevila v padesátce zemí světa.

18:10

Hodně lidí si myslí, že lékaři odcházejí kvůli penězům, ale jsou to opravdu spíše pracovní podmínky. V Německu se zákoník práce dodržuje, říká lékařka Eva Dunglová, která v roce 2017 odešla do Berlína.

18:08

Koronavirová krize loni těžce zasáhla zahraniční obchod Latinské Ameriky. Vývoz z regionu klesl ve srovnání s předchozím rokem o 13 procent, dovoz se snížil o 20 procent. Vyplývá to podle agentury DPA páteční zprávy Hospodářské komise OSN pro Latinskou Ameriku a Karibik (Cepal). Rok 2020 tak byl pro tamní zahraniční obchod nejhorší od finanční krize let 2008 a 2009.

18:02

Už déle než 24 hodin nefunguje systém pro podávání žádosti o podporu pro podnikatele zasažené protiepidemickými opatřeními. Uvedl to v pátek na twitteru server Hlídač státu, podle kterého je systém mimo provoz od čtvrtečních 15:00. Portál AIS MPO je určen pro žádosti v programech COVID Gastro - Uzavřené provozovny, COVID Nájemné a COVID Kultura. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na svém webu už ve čtvrtek uvádělo, že dodavatel systému věc řeší. Podle šéfa úřadu Karla Havlíčka (za ANO) se příjem žádostí spustí znovu v sobotu v 08:00. MPO prodlouží termín podávání žádostí do druhé výzvy programu COVID nájemné do 4. února.

Dodavatel podle Havlíčka potvrdil, že systém je opět připraven. Současně s opětovným spuštěním příjmu žádostí úřad posílí informační podporu, která bude k dispozici od 08:00 do 17:00, včetně víkendů. "Důvody proč k problému došlo, se zjišťují. Klíčové je, že nikdo ze žadatelů o podporu při splnění stanovených podmínek nepřijde. Za problémy se omlouváme," uvedl Havlíček.

17:53

Hrát pro pětinu hlediště a za podmínky povinného testování diváků je za hranicí udržitelnosti, míní ředitel pražského Národního divadla Jan Burian.

17:30

Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí, zpřísněná opatření pro cesty z Česka do Německa vstoupí v platnost o půlnoci ze soboty na neděli. V pátek to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje. Zpřísnění hodnocení Česka zkomplikuje dojíždění především pendlerům.Zatímco Sasko přistoupí ke kompromisu v podobě dvou povinných testů na koronavirus pro přeshraniční pracovníky týdně, Bavorsko bude zřejmě vyžadovat rozbory každých 48 hodin.

17:17

Slovensko po předchozím nárůstu nyní zaznamenalo pokles počtu potvrzených nových případů infekce koronavirem, země patrně bude moci postupně přistoupit k uvolnění restrikcí. Od února by částečně mohly znovu fungovat školy. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí. "Konečně se podařilo druhou vlnu zlomit. Situace se zlepšuje. Pravděpodobně budeme moci postupně uvolňovat opatření," uvedl Krajčí.

17:06

Dodavatel Pfizer/BioNTech přislíbil už v příštím týdnu obnovit ve stoprocentním rozsahu dodávky vakcíny proti covidu-19. Na twitteru to napsal předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, který vede jednu z poradních skupin ministra zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) mluvil o omezení dodávek na tři týdny. Odpoledne pak s firmou jednal.

Firma kvůli navýšení výrobních kapacit omezila dodávky do celé Evropské unie. Původně měly být dodávky tento týden omezeny až o 50 procent, reálně se ale snížily méně. Místo původně plánovaných 95 plat se 195 lahvičkami vakcíny dorazilo 81. Získat z nich bylo možné až 94 770 dávek.

17:03

Restauratér Zdeněk Pohlreich dostal v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) vakcínu proti koronaviru, ačkoli nepatří k lidem s přednostním nárokem na očkování. Podle nemocnice dostal jako náhradník jednu ze zbytkových dávek, pro které by jinak nebylo uplatnění. Napsal to v pátek server SeznamZprávy.cz. Pohlreich, který na jaře v první vlně pandemie pomáhal se stravováním lékařů právě i ve VFN, věc nekomentoval.

Nemocnice podle mluvčí v první fázi udělala takzvaný seznam náhradníků, kteří se mohli očkovat, pokud zbyly dávky vakcín. "Vytvářeli jsme vlastní seznamy, kde byli zdravotníci z první linie, kteří se dostávají do kontaktu s covidovými pacienty, ale vše se rozbíhalo volněji a seznamy nebyly plné ze strany našich zdravotníků," uvedla. Pohlreich podle Heřmánkové o zapsání na seznam projevil velký zájem. Nemocnice mu pak zavolala, když dávka zbyla.

16:56

Farmaceutická firma Astra Zeneca sdělila Evropské unii, že má v současné době problém dodávat do členských zemí EU velké množství dodávek vakcíny. Napsal to německý deník Bild. EU by měla schválit použití vakcíny Astra Zeneca do konce ledna.

16:59

Může se člověk nakazit, i když už covid-19 jednou prodělal? Na otázky Aktuálně.cz odpovídal Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu.

16:24

Pandemie covidu v Portugalsku zrychlila, země má v přepočtu na obyvatele nejvyšší průměrný počet nově nakažených na světě. Nemocnicím docházejí lůžka.

16:02

Královéhradecký kraj nadále patří mezi regiony České republiky, které v poslední době zasáhl koronavirus nejvíce. Epidemická situace v kraji v poslední době stagnuje. Zvláště znepokojující jsou ale vysoké počty úmrtí lidí s covidem-19. Nejrychleji se nákaza nejen v kraji, ale v celé ČR šíří v okrese Trutnov. V hradeckém kraji byla potvrzena tzv. britská mutace nového koronaviru, která se šíří rychleji. Vyplynulo to z pátečního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové a ministerstva zdravotnictví.

15:52

Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří očkování proti covidu-19 do sedmi dalších amerických států. Administrativa prezidenta Joea Bidena chce očkování urychlit a Biden slíbil, že v prvních 100 dnech jeho mandátu bude naočkováno 100 milionů Američanů.

Walmart zatím zajišťoval očkování zdravotníků v Novém Mexiku a Arkansasu. Podle dnešního oznámení svého mluvčího rozšíří očkovací kampaň tento a příští týden do Georgie, Indiany, Louisiany, Marylandu, New Jersey, Jižní Karolíny a Texasu. Kromě toho zajistí vakcinaci v Chicagu a Portoriku.

15:43

Pacienty z nemocnice v Chebu kvůli nedostatku zdravotnického personálu vrtulníky převážejí i na Vysočinu. Kritická personální situace v nemocnici trvá, vedení města Cheb vyzvalo dobrovolníky, aby přišli nemocnici pomoct. Starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM) v pátek připomněl možnost převážet pacienty i do německých nemocnic. Apeluje na krajský krizový štáb, aby řešil požadavky Chebu. Kapacita lůžek chebské nemocnice zůstává hraniční.

Covid pozitivní pacienty z chebské nemocnice převáží vrtulník Armády ČR téměř denně. O pomoc požádal minulý týden hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). "K převozům na delší vzdálenosti, například do nemocnice v Písku, Českých Budějovic, ale i na Vysočinu, nyní využíváme vrtulník armády. Spolupráce funguje spolehlivě," řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vladislav Podracký.

15:43

Hradecký kraj patří mezi regiony covidem nejzasaženější. Vysoké jsou stále počty úmrtí kvůli covidu. Nejrychleji se nákaza šíří na Trutnovsku.

15:13

Vojáci v pátek začali pomáhat v boji proti pandemii koronaviru v nemocnici v Bílovci. Od pondělí pak budou nasazeni v dalších třech sociálních a nemocničních zařízeních. K dnešnímu dni v rámci boje proti pandemie slouží 728 vojáků na 125 místech. Dalších několik desítek jich pomáhá krajským hygienickým stanicím obvolávat kontakty nakažených lidí a armáda se také připravuje na nasazení při očkování. Řekla to v pátek mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

14:46

Laboratoře AGELLAB dostaly jako první společnost na Moravě povolení Státního zdravotního ústavu zpracovávat vyšetření na covid-19 také ze vzorku slin. Metoda se bude od pondělí využívat v nemocnici v Ostravě-Vítkovicích. Novinářům to sdělila mluvčí společnosti Agel Radka Miloševská.

14:45

Vedení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) se o přednostním očkování ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka dozvědělo z médií, v nemocničním objednávkovém systému nebyl. ČTK to v pátek řekl ředitel nemocnice Petr Arenberger. Nemocnice věc prověřuje. Kabátek za to, že se nechal ve FNKV očkovat, i když nepatří do prioritní skupiny, sklidil kritiku. Kabátek argumentoval tím, že nechtěl ohrozit zdravotníky, se kterými se setkává.

14:37

Japonská vláda dnes schválila dva návrhy zákonů, jež by měly umožnit trestat ty, kdo poruší opatření vyhlášená s cílem zabránit šíření koronaviru. Parlament by o nich měl začít jednat počátkem února. Epidemická situace v Japonsku je bedlivě sledována také proto, že by se v metropoli Tokiu měla za šest měsíců konat odložená letní olympiáda.

Na rozdíl od většiny ostatních zemí ale japonské úřady nemohou protiepidemiologická opatření nařídit a jejich porušování trestat například pokutami. To by měly změnit nové zákony, které dnes schválil kabinet. Bary a restaurace odmítající zavřít v souladu s nynějším doporučením ve 20:00 hodin by propříště mohly dostat pokutu až 500 000 jenů (104 000 korun). Podobně by mohly být pokutovány firmy, které odmítnou omezit kvůli koronaviru provoz.

Legislativní novinky by rovněž umožnily udělit až roční trest vězení lidem, kteří mají pozitivní test na koronavirus, ale odmítnou nařízenou hospitalizaci, napsala agentura AFP. Opozice navrhované opatření kritizovala jako přehnané.

14:33

Při návratu z Rakouska a Maďarska nebudou od pondělí potřeba negativní testy na koronavirus. Země se v cestovatelském semaforu přesunou do oranžové. Žádná země se naopak nově neposune do červené barvy, která znamená nutnost testů, a to i pro přijíždějící cizince. Vyplývá to ze sdělení ministerstva zdravotnictví, které dnes resort zveřejnil na svém webu.

14:32

Někteří Češi z pohraničí, kteří mají kromě českého i polské občanství, začali využívat možnosti nechat se očkovat proti covidu-19 v Polsku. Sousední země začala od pátku nabízet možnost registrace na očkování lidem nad 70 let, zatímco v tuzemsku se mohou k vakcinaci registrovat až senioři nad 80 let.

14:21

Přehled nejdůležitějších zpráv dne:

 • Česko dostane v příštích týdnech od firmy Pfizer/BioNTech menší objem vakcinační látky, než bylo plánováno. Původní počet dávek se dorovná do půlky února, pak se zvýší, řekl ministr zdravotnictví Blatný.
 • Německo zařadilo Českou republiku na seznam epidemicky vysoce rizikových zemí, zpřísněná opatření pro cesty z Česka do Německa vstoupí v platnost o půlnoci ze soboty na neděli.
 • Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem na 3000, kterým ministr zdravotnictví Jan Blatný podmiňuje přechod do stupně 4 úrovně PES, bude trvat podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Dušeka ještě nejméně tři týdny.
 • Při návratu z Rakouska a Maďarska nebudou od pondělí potřeba negativní testy na koronavirus.
 • V Česku bylo dosud vyočkováno 170 tisíc injekcí proti covidu-19, 9000 lidí dostalo obě dávky vakcíny. Uvedl to Blatný na tiskové konferenci. 
 • Blatný uvedl, že nový systém PES pravděpodobně umožní lidem chodit i v pátém stupni do posiloven, fitness center a dalších zařízení, pokud budou mít negativní antigenní test. Díky změnám by se také mohli vrátit do škol žáci 9. tříd, maturanti a poslední vysokoškolské ročníky na praktickou výuku do 20 lidí. Vláda to projedná v pondělí.

 • Ve čtvrtek přibylo v Česku 7435 potvrzených případů koronaviru, index PES se drží na 73 bodech, odpovídá tedy čtvrtému stupni. 
14:07

Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. Nových případů postupně ubývá, ale stále dochází ke komunitnímu šíření nákazy. V posledních dnech stagnuje podíl pozitivních testů z těch, kde pacienta na vyšetření poslal lékař nebo hygiena. České televizi a ČTK to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

14:05

Motolská fakultní nemocnice na svém twitterovém účtu vyvrací informaci o tom, že by po druhé dávce očkování proti covidu-19 její zdravotníci skončili na jednotce intenzivní péče.

13:57

Pokud vláda příští týden schválí upravený systém PES, bude se moci obnovit praktická výuka posledních ročníků VŠ ve skupinách do 20 lidí, uvedl ministr školství Plaga.

13:56 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Garancí bezpečnosti je pro mě schválení Evropskou lékovou agenturou," řekl ministr Blatný v reakci na informaci o tom, že Maďarsko chce povolit očkování ruskou vakcínou Sputnik. Podle něj může být v Česku použita jakákoliv vakcína, která projde stejným schvalovacím procesem evropských úřadů jako všechny ostatní.

13:50

Myslím, že jsme neměli pouštět restaurace. Chtěli jsme pustit všechno naráz, byl jsem přesvědčen, že když se nastaví tvrdá kritéria, bude to udržitelné. Beru to na sebe, říká v rozhovoru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO):

13:45

V nemocnicích v Královéhradeckém kraji v posledních dnech mírně ubylo hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Nadále se zdravotnická zařízení potýkají s výpadkem personálu, zdravotníků v nich chybí stovky. K dnešku bylo v celém kraji podáno 7381 očkovacích dávek. Pacienty s covidem léčí v kraji Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, krajské nemocnice i soukromá ve Vrchlabí. Nejhorší situace je v krajské nemocnici v Trutnově.

13:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podle dat ministerstva zdravotnictví se již pomocí registračního systému přihlásilo k očkování 44 procent seniorů starších 80 let. Přibližně 20 procent lidí v této věkové skupině již má rezervovaný termín.

13:42 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

V Česku již bylo vyočkováno 170 tisíc očkovacích dávek, 9000 lidí již dostalo obě dávky vakcíny. Uvedl to Blatný na tiskové konferenci. 

13:40 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

V době, kdy bude schválena další vakcína, již nebude problém s nedostatkem očkovací látky. Bude pak jednudušší, aby očkovali praktici podle zájmu pacientů, uvedl Blatný. Každý praktik je podle něj schopen naočkovat 10 až 28 lidí denně.

13:28 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pokud bude vakcína od firmy AstraZeneca schválena příští týden, může být podle Blatného dostupná za dva až tři týdny. Dodávky na únor budou nižší.

13:27

Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných cenách znamenalo pro české domácnosti měsíční několikatisícové výdaje. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Někteří hovoří o výdaji až 9000 korun měsíčně. Pětinu rodin by to podle nich mohlo uvrhnout do existenčních problémů.

13:25

Kapacity Úrazové nemocnice a Nemocnice Milosrdných bratří v Brně pro pacienty s nemocí covid-19 jsou naplněné. ČTK to ve čtvrtek řekl primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). Obě nemocnice zřizuje město, je tam hospitalizováno 50 pacientů na standardních a 25 pacientů na intenzivních lůžkách. Podle Hladíka nelze další lůžka vyčlenit s ohledem na personál. V Úrazové nemocnici musí zajišťovat urgentní péči, v Nemocnici Milosrdných bratří léčebnu dlouhodobě nemocných a porodnici. Kapacity pro nakažené ale mají další nemocnice v kraji.

13:24

Naočkovaných proti covidu-19 je podle ministerstva zdravotnictví 37 procent všech zdravotníků. Tvoří 57 procent všech očkovaných. Zájem zdravotníků v nemocnicích o vakcínu je podle Blatného zhruba 70 procent. Vyzval i pečovatele z domovů pro seniory, aby se nechali očkovat.

13:05

V Izraeli podle informací ministerstva zdravotnictví opět klesla denní bilance nově nakažených. Ve čtvrtek se ve zhruba devítimilionové zemi koronavirus prokázal u 7099 lidí. Poměr pozitivně testovaných přitom činil 8,9 procenta, což je méně než v předešlých dnech.

Naopak rekordní byl za poslední den počet lidí očkovaných proti covidu-19. Ve čtvrtek bylo v Izraeli aplikováno rekordních 223 560 dávek vakcíny 

13:14

Někteří provozovatelé bazénů otevřou své bazény s podmínkou negativních testů na covid-19 pro návštěvníky. Mnoho z nich se ale domnívá, že jim tento způsob fungování nepomůže, a navíc ztratí nárok na kompenzace. ČTK to v pátek řekl viceprezident České unie cestovního ruchu (ČUCR) Martin Plachý.

13:00

Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje za týden ubylo pacientů s koronavirem. Dnes jich tam leží 320, ve čtvrtek jich bylo 334. V pondělí leželo v krajských nemocnicích 365 lidí s covidem, poté jejich počet postupně s výkyvy klesal. V minulém týdnu byly nemocnice nejvíce obsazené pacienty s covidem v úterý, kdy jich tam leželo 409. Počty pacientů na lůžkách intenzivní péče se však snižují mnohem pomaleji, řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Dnes na intenzivních lůžkách leží 37 pacientů, ve čtvrtek jich bylo 38, v pondělí 46.

12:57

Následky pandemie koronaviru a nouzového stavu se v kulturní sféře budou projevovat ještě v několika dalších letech, míní ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press. Na problémy podle něj narazí třeba nákladné projekty založené na zahraničních zápůjčkách, konference, krátkodobé akce bez možnosti prodloužení a všechny projekty spojené s mezinárodní spoluprací.

12:46

Ošetřovné se zřejmě nebude dočasně započítávat do příjmu při posuzování nároku na dávky, aby o ně lidé nepřišli. Jde zejména o přídavky na děti a o příspěvky na bydlení. Vládní novelu, která to předpokládá, v pátek schválila sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze. Piráti neprosadili pozměňovací návrhy, které podle nich měly finančně motivovat lidi k tomu, aby se v souvislosti s covidem-19 nevyhýbali karanténě nebo izolaci.

12:39

Česká pošta loni doručovala 214 milionů listovních zásilek, meziročně o 12 procent méně. Přispěl k tomu nárůst elektronické komunikace a koronavirus.

12:26

Liberec pomůže seniorům starším 80 let s odvozem na očkování proti koronaviru. Od pondělí 25. ledna zřídí i kvůli tomu bezplatnou telefonickou linku. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala mluvčí radnice Jana Kodymová.

12:24

Všichni pozitivně testovaní na nemoc covid-19 by v Anglii mohli dostávat 500 liber (asi 13 000 korun). Dávka by měla předejít situacím, kdy se lidé s nízkými příjmy vědomě nenechají testovat, neboť si případnou izolaci nemohou finančně dovolit. 

Britská média citovala uniklý dokument ministerstva zdravotnictví s možnými opatřeními proti šíření koronaviru, podle nějž by tento krok s cílem podpořit ochotu lidí nechat se testovat vyšel státní pokladnu na 453 milionů liber týdně (11,8 miliardy korun). Dávku již nyní dostávají nízkopříjmové skupiny obyvatel a vláda nyní přemýšlí, že opatření rozšíří na všechny.

12:23

Podnikatelé v úpadku budou zřejmě moci čerpat příspěvek na podnikání postižené dopady pandemie, takzvaný kompenzační bonus, 500 korun denně, a to zpětně. Umožnit jim to má změna zákona, kterou dopoledne ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji musí ještě projednat Senát. Změna se týká jen fyzických osob - podnikatelů v úpadku. Rozšíření okruhu příjemců umožnil podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) předběžný souhlas Evropské komise, která to předtím odmítala.

12:13

V Pardubickém kraji za týden přibylo 3016 nakažených koronavirem. Počet nových nákaz klesá. Za minulý týden bylo 4432 případů a předtím 4009 nákaz.

12:12

Zástupci škol hodnotili dnes avizované úpravy v protiepidemickém systému PES ve školství spíš zdrženlivě. S návratem závěrečných ročníků do lavic v současném pátém stupni souhlasí, zatím ale čekají na podrobnosti o podmínkách prezenční výuky. Pokud by se při ní jako na podzim nesměli potkávat žáci z různých tříd, výuku by to podle zástupců středních škol opět zkomplikovalo. Případné rozhodnutí o návratu celého prvního stupně základních škol by podle Asociace ředitelů základních škol Michala Černého měla doprovázet další opatření proti epidemii.

12:11

Ošetřovné se zřejmě nebude dočasně počítat do příjmu při posuzování nároku na dávky, aby o ně lidé nepřišli. Sněmovna vládní novelu schválila.

12:10

Mexiko dnes zaznamenalo nejvyšší počet úmrtí lidí nakažených koronavirem za předchozích 24 hodin. V zemi zemřelo 1803 osob, u kterých se prokázala nákaza. Kvůli růstu nových případů koronaviru jsou v hlavním městě přeplněné nemocnice, napsala agentura AP. Mexiko vykazuje dlouhodobě vysokou smrtnost pacientů s covidem-19.

Země, kde žije 128 milionů lidí, zaznamenala dnes přes 22 000 nových případů nákazy koronavirem za předchozích 24 hodin. Mexické ministerstvo zdravotnictví ale přiznalo, že počet nakažených a úmrtí v souvislosti s covidem-19 je podhodnocený. Velké problémy hlásí hlavní město, kde nemocnice evidují 89 procent obsazených lůžek. V Mexiku je v průměru obsazeno 61 procent nemocničních lůžek. Mnohé rodiny se v metropoli snaží pečovat o nemocné doma, což způsobuje nedostatek kyslíkových bomb a prudké zvýšení jejich ceny.

12:01

Podnikatelé v úpadku budou také moci čerpat příspěvek za uzavřené provozy, tzv. kompenzační bonus 500 Kč denně, i zpětně. Změnu schválila Sněmovna.

11:43

Poslanci by mohli rozšířit okruh důvodů, pro které můžou podnikatelé postižení protiepidemickými opatřeními žádat o takzvaný kompenzační bonus, tedy příspěvek 500 Kč denně. Mohly by o něj žádat například kadeřnice, které poskytují své služby v nemocnicích nebo sociálních zařízeních, ale v důsledku zákazu vstupu tam nyní nemohou. Počítá s tím pozměňovací návrh poslance ANO Jana Volného k vládní novele zákona o kompenzačním bonusu. Sněmovna ji dnes dopoledne projednává ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze.

11:41 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš si nechá podat druhou dávku očkování proti covidu-19 v neděli v pražské ÚVN. Blatný ji absolvuje v sobotu ve Fakultní nemocnici Brno.

11:30 Ilustrační foto.

Pražská nemocnice Královské Vinohrady má nyní naočkovánu asi polovinu personálu, zbytek covidem-19 již prošel a nyní tak očkován být nemusí, než uplyne doba, po kterou účinkují protilátky. "Zájem o očkování je enormní, jsem velmi optimistický," řekl ředitel nemocnice s tím, že je rád, že zdravotníci se očkovat nechají. "Pokud se někdo nechce nechat očkovat, tak ať se přijde podívat na pacienty v těžkém stavu, kteří jsou příkladem toho, že nejde o pouhou 'chřipečku'", dodal.

11:25 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

V tuto chvíli je v centrálním rezervačním systému 180 tisíc registrací, z toho 77 tisíc lidí má rezervován termín. Problémy, které se v průběhu posledních dní objevovaly, byly podle Babiše vyřešeny a mnohdy byly na straně nemocnic, uvedl. 

11:19 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Evropská unie objednala podle Babiše celkem 2,3 miliardy vakcín od firmy Pfizer. Česko má objednáno 12 milionů dávek této vakcíny, v současné době však došlo ke krácení dodávek, které podle Babiše přišlo velmi nevhod. Nyní musí být především doočkována druhá dávka u zdravotníků, příští týden bude zahájena další vlna očkování zdravotníků, kteří dosud očkováni nebyli. Ve druhém čtvrtletí roku 2021 by mělo být vakcín více.

11:18

Nejvyšší procentní růst úmrtí v celé EU vykázala v říjnu Česká republika. Počet úmrtí se tehdy zvýšil o 53 procent. V listopadu se údaj zvýšil na 75,6 procent a byl čtvrtý nejvyšší v EU. Vyšší růst úmrtí vykázalo v listopadu Bulharsko, Polsko a Slovinsko. V těchto státech se počet úmrtí zvýšil o více než 90 procent. Český údaj byl nadprůměrný i v září, kdy počet úmrtí vzrostl o 10 procent.

11:15 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš k jednání lídrů EU řekl, že hlavním problémem unie je nedostatek vakcín. "My jsme vyzvali Evropskou komisi, aby intenzivně vyjednávala s firmou Pfizer, jednání jsou složitá," uvedl. Očkovacích látek bude podle něj dost pro všechny. "Ale v jiném čase, než bychom potřebovali," uvedl. Komise by podle něj měla usilovat i o to, aby agentura vakcínu od firmy AstraZeneca podpořila. "Všichni lídři v Evropě chtějí tu vakcínu co nejdřív. Byly návrhy, aby dodávky začaly před schválením, abychom neztráceli ani hodinu, to ale nebylo akceptováno," řekl.

11:16

Počet úmrtí během podzimních měsíců, kdy státy Evropské unie zasáhla druhá vlna epidemie covidu-19, byl výrazně vyšší, než kolik činní střednědobý průměr. Od března do konce října bylo v EU zaznamenáno téměř 300 000 úmrtí více, než je průměr z předchozích let, uvedl tento týden unijní statistický úřad Eurostat.

V září se počet úmrtí v EU zvýšil ve srovnání s průměrem za léta 2016 až 2019 o sedm procent, v říjnu pak o 17 procent. Nepříznivý vývoj panoval i v listopadu, ačkoliv Eurostatu chybí za tento měsíc data z několika členských zemí. Výrazně vyšší počet úmrtí poprvé statistikové zaznamenali na jaře, kdy se státy EU potýkaly s první vlnou epidemie. "Od května do července byla zaznamenána nižší úroveň nadprůměrných úmrtí, úmrtnost se ale začala zvyšovat v srpnu a září s další vlnou pandemie," uvedl Eurostat.

11:14 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Na čtvrteční videokonferenci lídrů zemí Evropské unie neuspěl návrh, aby se očkovací látky od firmy AstraZeneca rozvážely ještě před schválením. Novinářům to při dnešním prohlídce očkovacího centra Fakultní nemocnice Královské Vinohrady řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Pokud shledá Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu kvalitní, bezpečnou a účinnou, mohla by ji Evropské komisi doporučit ke schválení za týden.

10:47

V posledním týdnu se covidem-19 nakazilo 1783 lidí z Vysočiny, o 1122 méně než v předchozím týdnu. Od začátku pandemie onemocnělo 47 544 lidí.

10:47

Za uplynulý týden přibylo ve Středočeském kraji 6512 případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o 1500 případů méně než za týden předešlý, roste však počet lidí v nemocnicích.

10:35

Pecková uvedla, že si očkovací místa nyní musí kvůli pokrácení dávek vytvářet rezervy vakcín na druhé dávky. Podle ní se nyní část seniorů očkuje na úkor některých zdravotníků a dalších kritických pracovníků. Nedoporučila ani spuštění rezervačního systému od 1. února plošně pro lidi nad 65 let. "Situaci nemáme šanci zvládnout," řekla.

10:32

Evropská unie hodlá v brzké době zavést nový systém, který umožní rychlou distribuci vakcín proti nemoci covid-19 do zemí západního Balkánu. Po videokonferenci prezidentů a premiérů členských zemí to ve čtvrtek řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Unie čelí na Balkáně kritice, že v otázce vakcinace nechala zdejší chudé země na holičkách.

"Vytváříme v EU mechanismus na získávání dávek od členských zemí, které je poté darují zemím v našem sousedství na západním Balkáně," citovala von der Leyenovou stanice RFE/RL. Termín západní Balkán je souhrnným označením balkánských zemí, které se ucházejí o členství v EU.

Konkrétní termín zahájení tohoto systému von der Leyenová nesdělila. Uvedla pouze, že to bude "co nejdříve".

10:31

Epidemie onemocnění covidem-19 v Olomouckém kraji i nadále slábne. V kraji přibylo za uplynulý týden 2864 potvrzených nákaz novým koronavirem, přírůstek je tak o 653 případů nižší než předchozí týden. Před dvěma týdny šlo o pokles o 475 případů, vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

10:29

Středočeský kraj musí podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) zpomalit očkování seniorů kvůli nedostatku vakcín. Kraj dosud obdržel téměř 27 tisíc vakcín, jen pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách je však v kraji přes 33 tisíc. "Dávky nepokryjí ani tuto skupinu obyvatel," uvedl radní pro zdravotnictví Petr Pavlík (ODS) s tím, že kraji chybí nejen 7 tisíc vakcín první dávky, ale dalších 33 tisíc druhých dávek vakcíny. "Rádi bychom očkovali i seniory, ale nemáme bohužel čím," dodal.

10:21

V Plzeňském kraji přibylo za uplynulý týden 2760 případů koronaviru; o 194 méně než předchozí týden. Zemřelo 43 lidí, o týden dřív bylo 57 úmrtí.

10:21

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle údajů chytré karantény 5739 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Proti minulému týdnu je to pokles.

10:20

Prezident Miloš Zeman ukončil preventivní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici a odjel na zámek v Lánech, sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. V nemocnici byl prezident od středy, kdy byl očkován proti koronaviru. Poté v ní zůstal do dneška kvůli plánované preventivní lékařské prohlídce.

10:16

Podle Peckové a zjištění středočeského krizového štábu se čísla uzdravených liší reálně o 30 až 40 procent oproti oficiálním datům. "Situace v nemocnicích je mnohem horší, než vychází z oficiálních dat," upozornila.

10:15

Středočeská hejtmanka Pecková kritizuje, že za uzdraveného je považován člověk po 20 dnech od prvního pozitivního testu, tedy v nejzazším možném termínu. "To zásadně komplikuje situaci s daty, protože to neodpovídá realitě. V průběhu až mezi 10. a 14. dnem se takový člověk dostává ve špatném stavu do nemocnice, kde pakliže se dostane na ventilaci, setrvává o mnoho dnů, někdy i týdnů déle. Přesto je oficiálně považován za uzdraveného, ačkoliv leží na přístrojích v nemocnici," sdělila.

10:00

Vysočina začala očkovat proti covidu-19 první seniory s rezervací. Objevily se však další problémy s rezervačním systémem. "Už někdy od předvčerejška (středy) se hlásili lidé, dostali den, kdy se mají očkovat, ale nikoli časový úsek. To je zřejmě chyba někde v tom reservaticu (rezervační systém), to znamená, že spousta lidí volala a chtěla se domluvit, a my jsme je vůbec neměli v těch seznamech, takže se to nyní řeší mezi námi a správcem reservatica a mezi Krajem Vysočina," uvedl ředitel jihlavské nemocnice Lukš Velev. 

09:57

V Moravskoslezském kraji přibylo za čtvrtek 774 nakažených koronavirem. Je to podobný přírůstek jako ve středu. Naočkováno je téměř 18 000 lidí.

09:57

Dánsko nejméně na pět dní pozastavilo lety z Dubaje kvůli údajně nespolehlivým testům na koronavirus v metropoli Spojených arabských emirátů. "Existuje podezření, že testy prováděné na letišti v Dubaji nejsou spolehlivé," řekl dánský ministr dopravy Benny Engelbrecht. "Již dříve jsme u lidí, kteří přicestovali z Dubaje, zaznamenali mutace (koronaviru)," dodal ministr.

Na údajně neadekvátní testy při odletu z Dubaje upozornil jeden z cestujících. Dánské opatření vstoupilo v platnost o půlnoci a potrvá pět dní, během nichž budou mít dánské úřady čas záležitost detailně prověřit.

09:57

Pokud se nezrychlí očkovací proces, bude to mít neblahý vliv na celý systém vzdělávání ve všech jeho stupních, domnívá se rektor Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš. Obává se, že při současném přístupu části veřejnosti k epidemii koronaviru a při málo ambiciózním plánu očkování nebude ani letošní podzimní semestr vysokých škol ještě zdaleka plnohodnotný a prezenční.

09:56

Situace ve středočeských nemocnicích je podle hejtmanky Peckové nyní asi nejhorší, jaká kdy byla. Hospitalizovaných je 455 lidí, z toho 96 na intenzivní péči. Desítky lidí jsou na umělé plicní ventilaci. Zátěž zdravotníků je ohromná, řekla dnes Pecková novinářům. Záchranáři mají podle hejtmanky 450 až 500 výjezdů denně. Pod velkým tlakem jsou také nemocnice. Nejvíce ohnisek nákazy je podle ní ve školství, mezi nakaženými je 17 procent seniorů.

09:44

V Ústeckém kraji za týden přibylo 2843 potvrzených nákaz koronavirem, o 1044 méně než předešlý týden. K dnešnímu dni je v regionu 5865 očkovaných.

09:45

Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková bilance epidemie přesáhla 410 000 mrtvých. Ukazují to statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) a deníku The New York Times (NYT). Zatímco počty hlášených obětí zůstávají blízko rekordních hodnot, růst bilance nakažených nadále zpomaluje a statistika hospitalizovaných už asi dva týdny klesá. 

O poznání příznivější je vývoj bilance nakažených, která před dvěma týdny rostla tempem okolo 250 000 případů denně. Nyní podle NYT průměrný 24hodinový součet z posledních sedmi dní klesl pod 190 000 a přiblížil se tak k hodnotám z konce listopadu.

09:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Výběr ředitele odboru komunikace ministerstva zdravotnictví chce ministr Jan Blatný dokončit příští týden. "Přišel určitý počet přihlášek a postoupilo několik málo kandidátů," řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. U výběrového řízení chce být Blatný podle svých slov osobně přítomen. Dosavadní ředitel odboru Jan Brodský skončil na konci loňského roku. Nový zájemce má podle zveřejněného inzerátu předložit i třístránkový návrh komunikace ke covidu-19.

09:43

Epidemie je však na opětovném růstu v Karlovarském kraji. Za uplynulých sedm dní přibylo v kraji opět rekordních 2194 koronavirových nákaz. Za předchozí týden přibylo 2134 případů, o 60 méně. Ve čtvrtek přibylo 427 nakažených, o den dříve 137 případů. Tento týden zaznamenaly laboratoře dosavadní rekord v počtu nakažených za den, v úterý prokázaly 820 nových nákaz. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

09:41

Česko je v rámci EU na druhém místě v počtu nakažených za 14 dní. Situace je nyní  nejhorší v Irsku (1444 případů na 100 000 obyvatel), ČR je s více než 1362 případy druhá, toto číslo je přes 1000 ještě v Portugalsku a Slovinsku. Nejvíce mrtvých na obyvatele - zhruba 231 mrtvých na 100 000 - pak vykazuje Slovinsko, ČR je s 223 mrtvými druhá.

09:32 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný uvedl, že nový systém PES pravděpodobně umožní lidem chodit do posiloven, fitness center a dalších zařízení, pokud budou mít negativní antigenní test. Odmítl zároveň, že by šlo o snahu vládu vyvinit se z kompenzací pro podnikatele.

09:27

Maďarský ministr zdravotnictví na Facebooku oznámil dohodu o nákupu ruských vakcín proti covidu-19. Gergely Gulyás, šéf Orbánova kabinetu, vysvětlil, že maďarská vláda je nucena hledat vlastní zdroje vakcín pro hromadné očkování proti covidu-19, protože to podle Budapešti v Evropské unii dosud nezačalo vinou váhavosti Evropské komise. 

Maďarsko již v prosinci obdrželo několik tisíc dávek ruské vakcíny Sputnik V, jejíž použití ještě není v EU schváleno. Rusko až tuto středu požádalo o schválení vakcíny Sputnik V v EU. Rusko by mohlo začít už od února "zpočátku s nevelkými dodávkami" vakcíny Sputnik V do Maďarska, řekl ve čtvrtek televizi Rossija 24 šéf Ruského fondu přímých investic Kirill Dmitrijev.

09:27 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Těm z vás, kteří mohou respirátory již nyní používat, to doporučuji, je to nesporně vyšší ochrana," řekl Blatný.

09:26

Spojené státy ve čtvrtek zaznamenaly na 4000 úmrtí s covidem-19, ukazují data. Počty nových nákaz i statistika hospitalizací dál klesají.

09:23 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pokud by bylo zavedeno povinné nošení respirátorů FFP2 v souvislosti s šířením nové mutace viru, vláda by nabídla pomoc lidem, kteří si koupi nemohou z finančních důvodů dovolit. 

09:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Roušky ze záclonoviny opravdu nefungují, vystavujete tím riziku sebe i své blízké," apeloval Blatný na to, aby lidé neobcházeli opatření nošením nefunkční ochrany úst a nosu

09:16

"Naočkováno bylo dosud už přes 170 tisíc lidí, je to více než 1,5 procenta populace. Očkování probíhá rychlostí mezi 10 a 13 tisíci dávek za den," doplnil ministr Blatný.

09:14 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Evropská léková agentura je pod velkým tlakem na schválení vakcíny firmy AstraZeneca. Je velká šance, že se to stane do konce měsíce. Musí to být ale schválení skutečně bezpečné, nikoli za každou cenu," uvedl Blatný

09:12 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Závěrečné ročníky ZŠ a SŠ budou moci chodit do škol nově i při současném 5. stupni opatření proti covidu, uvedl Blatný. Ve hře je i otevření malotřídek. 

09:06 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Bude potřeba posílit kapacity testování v oblastech sousedících s Německem, především se spolkovými zeměmi Bavorsko a Sasko," uvedl Blatný v návaznosti na to, že pendleři z Česka budou muset mít negativní test každých pět dní. 

09:05 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda čeká, jak si s povinným nošením respirátorů poradí Německo a Rakousko. Chce, aby případné opatření neznamenalo pro občany finanční zátěž, řekl Blatný. "Není potřeba chodit do obchodů a vykupovat FFP2 respirátory. V současné době probíhají jednání s okolními zeměmi a budeme se snažit to s nimi harmonizovat takovým způsobem, aby to pro naše občany neznamenalo extrémní finanční zátěž," uvedl Blatný.

09:03 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Aktualizaci opatření PES, která by měla platit od 1. února, dnes vláda z časových důvodů neprojednala. Vrátí se k ní v pondělí, řekl Blatný.

09:02 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Z epidemického hlediska Blatný nevidí problém ve spuštění vleků, ale nesmí to znamenat zvýšení mobility obyvatelstva po celé zemi. Řada škol totiž bude mít jarní prázdniny. Blatný také varoval před nabídkami některých ubytovacích služeb, které nabízejí dovolenou pod záminkou služební cesty. "Je to překračování platných opatření, není to legální a je to něco, co by mohlo ohrozit právě i provoz vleků," řekl Blatný. Podle něj k otevření nedojde dříve než na přelomu měsíce.

08:58 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Prezenční výuku žáků devátých ročníků a maturantů budeme chtít uvolnit co nejdříve, ale musí to umožnit epidemická situace. Určitě se to nestane dříve než 1. února," uvedl Blatný s tím, že o dalším postupu bude vláda jednat příští středu.

08:49 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda dnes spolu s nouzovým stavem prodloužila i platnost aktuálních opatření proti covidu-19. Kabinet ale povolil činnost jeslí, řekl Blatný na tiskové konferenci. Lesní kluby ale podle něj otevřeny nebudou, protože právně mají status občanských spolků a nikoli vzdělávacích institucí.

08:48

V Libereckém kraji za uplynulých 7 dnů přibylo 2649 případů koronaviru. To je nejméně za poslední 4 týdny. Nákazu prodělala skoro desetina obyvatel.

08:16 Ilustrační foto.

V Praze ve čtvrtek přibylo 651 potvrzených případů. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 80 případů méně a proti středě je nárůst nižší asi o 140.

08:11

Počet zemřelých s koronavirem v Česku přesáhl 15 000. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo sedm dní. V lednu přibývá kolem 150 obětí denně.

08:03

Ve čtvrtek přibylo v Česku 7435 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně tento týden a proti minulému čtvrtku je to pokles asi o 650 nakažených.

07:50

Počet pacientů s koronavirem na jihu Čech za týden klesl o 1009. Hygienici nyní evidují 5995 případů covidu. Za týden se uzdravilo 3513 lidí.

07:42

Zdravotníci v Česku aplikovali ve čtvrtek 13 190 dávek vakcíny proti covidu-19. Od začátku vakcinace provedli 170 670 očkování, uvádí ministerstvo.

07:36 Jan Hamáček

Vláda dnes prodloužila nouzový stav do 14. února, jak jí to ve čtvrtek díky komunistům povolila sněmovna, informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Celkem bude nouzový stav, který umožňuje vymáhat opatření proti šíření koronaviru, trvat minimálně 132 dnů. Je to dvojnásobek oproti délce nouzového stavu, který platil při loňské jarní vlně covidu.

07:11

Index PES je nadále na 73 bodech, více než týden se drží ve čtvrtém stupni. Popáté v řadě se ale zhoršilo reprodukční číslo, nyní má hodnotu 0,86.

06:31

V Německu zemřelo od začátku pandemie již 50 642 lidí v souvislosti s covidem-19. Za poslední den jich přibylo 859, informoval dnes Institut Roberta Kocha, podle nějž se ve čtvrtek objevilo také 17 862 nově potvrzených nálezů na SARS-CoV-2. Minulý pátek Německo ohlásilo 1113 zemřelých a 22 368 nově infikovaných, uvedla agentura DPA.

06:29

Většina cestujících přijíždějících do Francie, včetně těch ze zemí EU, se bude muset od půlnoci ze soboty na neděli před vstupem do země prokázat negativním PCR testem na koronavirus. Opatření se však nebude týkat "nezbytných cest", pendlerů z okolních zemí a pozemní dopravy.

Elysejský palác doplnil, že testy nesmí být starší než 72 hodin a dodal, že Macronův přístup je stejný, jaký zaujalo "mnoho jeho evropských protějšků".

06:28 Vlajka Brazílie

Kvůli šíření koronaviru se letos neuskuteční slavný karneval v Riu de Janeiro. Karneval se tradičně koná v únoru nebo březnu, už loni na podzim jej ale radnice odložila na neurčito. Nyní se zrušil úplně. 

"Nikdy jsem neskrýval svou vášeň pro karneval a vím, jak je tato kulturní událost hospodářsky důležitá pro naše město," uvedl starosta Eduardo Paes na Twitteru. Podle něj by ale bylo "nerozumné" myslet si, že bude možné v červenci karneval uspořádat.

"V roce 2022 budeme moci (všichni řádně naočkovaní) oslavit život a naši kulturu se vší silou, jakou si to zaslouží," uvedl Paes, který do funkce starosty druhého největšího brazilského města nastoupil 1. ledna.

 

06:15

Evropská unie zavede ve snaze zpomalit šíření nakažlivějších mutací koronaviru kategorii zvláště rizikových zemí, jejichž obyvatelé budou potřebovat pro cesty do zahraničí testy

Lídři některých zemí včetně německé kancléřky Angely Merkelové dávali před jednáním najevo, že chtějí přesvědčit ostatní k přísnějšímu testování či dalším opatřením, jinak zváží uzavření svých hranic. Během videosummitu se politici shodli, že v zájmu hladkého fungování jednotného unijního trhu nechají vnitřní hranice mezi státy otevřené. Lidé ze zemí s výrazným nárůstem nových případů však budou muset splňovat zvláštní podmínky.

"Po lidech cestujících z těchto tmavě červených zón mohou být požadovány testy před odjezdem stejně jako karanténa po příjezdu (do jiné země)," prohlásila von der Leyenová s odkazem na barvu, kterou by měly zvláště rizikové zóny mít na mapě Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC). Podrobnou definici zvláště rizikových zón podle ní připraví EU v příštích dnech.

Mezi státy s největším denním nárůstem na obyvatele v rámci EU patří i Česko, pro jehož přeshraniční pracovníky požaduje Merkelová častější testování. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenová by měla nová opatření zajistit, aby pendleři mohli nadále vykonávat svou práci.

21:42

Nový prezident USA Joe Biden dnes podepsal sérii exekutivních příkazů týkajících se boje s covidem-19 a představil strategii své vlády proti pandemii, která si již v zemi vyžádala přes 408 000 úmrtí. Jedním z příkazů nařídil mezinárodním cestujícím přijíždějícím do Spojených států povinnost prokázat se před odletem negativním testem a po příletu se uchýlit do karantény. Přijal rovněž opatření zaměřená na posílení testovacích a očkovacích kapacit v USA či ke zmírnění dopadů pandemie na etnické menšiny.

"Věci se budou ještě zhoršovat, než se začnou obracet k lepšímu," řekl Biden s tím, že počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 v USA, které mají na 330 milionů obyvatel, zřejmě příští měsíc překročí půlmilionovou hranici. V projevu přitom kritizoval předchozí administrativu republikána Donalda Trumpa, jejíž očkovací strategii nazval "bezútěšným selháním".

21:41

Ve Španělsku přibylo za poslední den 44 357 nákaz koronavirem, což je nejvíc za den od počátku pandemie. Počet úmrtí s covidem-19 se zvýšil o 404.

21:05

Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 22 848 případů nákazy koronavirem a s covidem-19 zemřelo dalších 346 lidí. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví. Ministr Olivier Véran varoval, že pokud se epidemická situace zhorší, nelze vyloučit další plošnou uzávěru.

20:18

Británie od příštího týdne zavádí pokutu 800 liber (zhruba 23 500 korun) pro všechny, kdo se zúčastní domácích večírků pro 15 a více lidí. Pokuty jsou součástí nových opatření na zpomalení epidemie covidu-19. Při každém dalším porušení zákazu shromažďování bude pokuta dvojnásobná, hříšníci mohou nakonec zaplatit až 6400 liber (zhruba 188 000 korun), uvedla ve čtvrtek na tiskové konferenci ministryně vnitra Priti Patelová. Kvůli nelepšící se situaci vláda prodloužila karanténu v Severním Irsku do 5. března.

20:07 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Už teď je velmi pravděpodobné, že bude vláda muset kvůli koronavirové pandemii o prodloužení nouzového stavu žádat znovu. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) poté, co sněmovna večer schválila trvání stavu nouze do neděle 14. února. Napříč politickým spektrem je podle něj shoda na tom, že je potřeba legislativní úprava, díky níž by pro některá ochranná opatření nebyl nouzový stav nutný.

19:53 Vlajka Brazílie

Více než polovina brazilských guvernérů ve středu vyzvala tamního prezidenta Jaira Bolsonara a jeho vládu, aby zesílili diplomatické úsilí zejména ve vztazích s Čínou a Indií kvůli nedostatku vakcín proti covidu-19 a materiálu pro jejich výrobu. Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, začala s očkováním v neděli, ale zatím má jen asi šest milionů dávek čínské vakcíny. Informovala o tom agentura EFE.

19:27

Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru bude moci vláda prodloužit o zhruba tři týdny do neděle 14. února. Souhlasila s tím sněmovna podle návrhu KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje. Ostatní opoziční strany návrh nepodpořily. Vláda chtěla dalších 30 dnů do neděle 21. února.

Za nynější situace by stav nouze končil s pátkem. Je na něm závislá většina vládních protikoronavirových omezení. Lze také nasadit vojáky na pomoc například ve zdravotnictví a v domovech pro seniory. Kabinet prodlouží nouzový stav a platnost protiepidemických opatření v pátek. Projednat by měl také upravenou tabulku restrikcí navázanou na protiepidemický systém PES.

Návrh KSČM o prodloužení nouzového stavu o dalších 23 dnů získal podporu 53 z 98 přítomných poslanců. Proti jich bylo 19. Pro návrh hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM.

19:26

Členské země Evropské unie by se měly připravit na to, že v příštích týdnech bude třeba kvůli novým mutacím koronaviru ještě zpřísnit protikoronavirová opatření. Vyzvalo k tomu ve čtvrtek Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Vysoké riziko nyní podle něj představují mutace původně odhalené v Británii, Jihoafrické republice a Brazílii.

"Pozorujeme nyní, že se epidemická situace v oblastech, kde se zabydlely nakažlivější mutace viru SARS-CoV-2, zhoršuje," uvedl ředitelka ECDC Andrea Ammonová. "Zvyšující se počet infekcí povede k vyšší míře hospitalizací a úmrtí napříč všemi věkovými skupinami," dodala.

19:23

Přehled nejdůležitějších událostí dne:

 • Sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 14. února. Prošel podle návrhu KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD toleruje.
 • Ministr zdravotnictví Blatný ve sněmovně uvedl, že by se žáci prvního stupně základních škol mohli vrátit do lavic začátkem února, pokud to epidemiologická situace dovolí.
 • Německo bude od neděle považovat Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast. Sasko bude od pendlerů vyžadovat týdně dva testy na koronavirus, Bavorsko bude zřejmě chtít nový test každých 48 hodin.
 • Ministr zdravotnictví Blatný v pátek předloží vládě upravenou tabulku protiepidemického systému PES. Platit by mohla od 1. února.
 • Za prvních 50 týdnů roku 2020 zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr z předchozích pěti let. Nejvýraznější nárůst byl u seniorů.
 • Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) má koronavirus, onemocnění potvrdil test. Důležitou agendu chce vyřizovat z domova.
 • Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o 3000 méně než před týdnem. Index protiepidemického rizika PES zůstal na 73 bodech, je ve čtvrtém stupni.

19:08

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie na večerní videokonferenci hledají způsob, jak zabránit šíření nových mutací koronaviru a co nejméně přitom omezovat pohyb přes hranice. Političtí vůdci sedmadvacítky se rovněž pokoušejí najít cestu k co nejefektivnějšímu pokračování očkovací kampaně, která v současnosti naráží na nedostatek vakcín.

Některé země chtějí tlačit na výrobce či dosáhnout co nejrychlejšího schválení dalších vakcín. Podle unijních činitelů nebude mít videosummit společný závazný výstup a půjde spíše o výměnu podnětů.

19:07 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Prioritou je jednoznačně návrat žáků prvního stupně do základních škol. Nedá se předpokládat, že by k tomu došlo dříve než začátkem února, ale pokud to epidemiologická situace dovolí, toto datum je reálné," řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný ve sněmovně. Rozvolění by se případně mělo týkat i malotřídek. Další prioritní skupinou jsou podle Blatného žáci 9. tříd a maturitní ročníky.

18:44

V Nizozemsku bude od soboty platit zákaz nočního vycházení. Bude první od konce druhé světové války, informoval ve čtvrtek zpravodajský web NOS. Vycházet nebudou smět lidé kvůli koronaviru od 21:00 do 04:30. Podle vlády premiéra Marka Rutteho je opatření nutné především kvůli šíření nových mutací viru SARS-CoV-2.

18:40

Slovní argumenty, ale i fyzickou potyčku přineslo zatím dnešní jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19 do 21. února. Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného vyústilo v napadení předsedajícího Tomáše Hanzela (ČSSD). Poslanci o stavu nouze jednají od dopoledne. Stav epidemie je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) rizikový a účinná protiepidemická opatření nelze bez nouzového stavu efektivně přijímat. Komunisté žádají za podporu vlády ústupky, část opozice avizovala, že vládě nevyhoví.

18:38

Bavorsko je připraveno nad rámec jednoho testu týdně v Česku další testy českým pracovníkům hradit. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle považovat ČR za epidemicky vysoce rizikovou oblast. ČTK se to ve čtvrtek dozvěděla z diplomatických zdrojů. Zatímco Sasko přistoupí ke kompromisu v podobě dvou povinných testů na koronavirus pro přeshraniční pracovníky týdně, Bavorsko se chce vydat přísnější cestou - vyžadovat bude zřejmě rozbory každých 48 hodin.

18:05

V chilské metropoli zahájila prokuratura vyšetřování místní kliniky, která prodávala potvrzení o negativním testu na covid-19, aniž by testy prováděla. Informují o tom tamní média. Ke kauze se vyjádřil i chilský ministr zdravotnictví Enrique Paris, podle něhož si viníci zaslouží "velmi přísný trest".

17:55

Plošná opatření proti covidu-19 stojí Česko podle vědců z iniciativy Sníh asi jeden až dva miliony korun na jednoho nakaženého každý den. Testování a trasování stojí řádově tisíce až statisíce, prostor je proto podle nich i pro finanční kompenzace za karanténu. Uvedli to v doporučeních na webu iniciativy. Opatření je podle nich třeba upravovat i kvůli nové nakažlivější mutaci koronaviru, která byla odhalena poprvé ve Velké Británii. Podle pesimistických odhadů převáží kolem poloviny února, podle optimistických v březnu.

17:54

Nařídí-li Bavorsko českým pendlerům povinné testy na covid-19 co 48 hodin, zkolabuje české i německé příhraničí. Pro tří- a čtyřsměnný provoz to znamená testy čtyřikrát týdně, což je nemožné, řekla ve čtvrtek prezidentka Asociace pendlerů ČR Zuzana Vintrová. Podle zjištění ČTK z diplomatických zdrojů bude Německo od neděle považovat sousední Česko za epidemicky vysoce rizikovou oblast. Sasko bude žádat týdně dva povinné testy na koronavirus pro přeshraniční pracovníky, Bavorsko bude zřejmě vyžadovat rozbory každých 48 hodin.

17:43

Svaz průmyslu a dopravy žádá poslance, aby při hlasování o pravidlech zkrácené práce, tedy takzvaného kurzarbeitu, podpořili komplexní pozměňovací návrh ministerstva práce, který předložil poslanec ČSSD Roman Sklenák. ČTK to řekla mluvčí svazu Lenka Dudková. Návrh počítá mimo jiné s příspěvkem od státu ve výši 70 procent hrubého výdělku do 1,5násobku průměrné mzdy, přičemž vláda by stanovila, odkdy by bylo možné kurzarbeit mít, na jak dlouho a při jakém výpadku práce.

17:21

Koronavirová krize vrátila intenzitu letecké dopravy o téměř dvě desítky let nazpět. Letový provoz v Česku loni klesl na 379 535 letů, což je meziročně o 58,1 procenta méně. Objem provozu tak byl pod úrovní z roku 2002. ČTK to  sdělilo Řízení letového provozu (ŘLP). Ještě výrazněji klesl provoz na tuzemských letištích. Letos dopravci očekávají postupné oživování dopravy.

16:49

Počet žádostí o azyl ve Francii se v loňském roce propadl o 41 procent, hlavním důvodem je epidemie covidu-19. Loni o azyl ve Francii požádalo 81 669 lidí. Od začátku migrační krize v roce 2015 počet žádostí každoročně stoupal, loni poprvé klesl, napsala agentura AFP s odvoláním na zveřejněné oficiální statistiky.

16:32

Poslanecká sněmovna, která jedná o prodloužení nouzového stavu, přerušila schůzi. Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného vyústilo ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci potom, co mu předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul mikrofon, aby nemohl pokračovat v urážlivé promluvě. Volný následně přešel k mikrofonu předsedajícího a chtěl mluvit do něj, čemuž následovala potyčka. Ukončila ji bezpečnostní služba sněmovny, jednání by mělo pokračovat po pauze.

Možným porušením hygienických opatření ze strany poslanců Volného a Bojka se zabývá policie, uvedla. Po vyhodnocení věc předá do správního řízení.

15:57

V Plzeňském kraji bylo k 20. lednu očkováno vakcínou proti koronaviru téměř 8000 lidí. Dosud se spotřebovaly bezmála všechny vakcíny, které do kraje přišly. Ve středu dorazila další dávka, bude opět pro zdravotnický personál, zařízení pro seniory a uvolní i další termíny pro individuálně registrované seniory nad 80 let. Očkovací centra jsou připravená a zvládla by očkovat více lidí, není ale dost vakcín, řekla novinářům hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Podle ní si kraj v porovnání s ostatními nevede v postupu očkování špatně.

16:30

Zdravotníci se budou moci registrovat k očkování proti covidu-19 od 26. ledna. Původně to mělo být možné již od 15. ledna.

15:48

Dezinformací spjatých s očkováním přibývá, tvoří asi dvě třetiny všech lživých zpráv o koronaviru. Přesto je zde nikdo nevyvrací: 

15:43

V Plzeňském kraji bylo k 20. lednu očkováno vakcínou proti koronaviru téměř 8000 lidí. Dosud se spotřebovaly bezmála všechny vakcíny, které do kraje přišly. Ve středu dorazila další dávka, bude opět pro zdravotnický personál, zařízení pro seniory a uvolní i další termíny pro individuálně registrované seniory nad 80 let. Očkovací centra jsou připravená a zvládla by očkovat více lidí, není ale dost vakcín, řekla novinářům hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS). Podle ní si kraj v porovnání s ostatními nevede v postupu očkování špatně.

15:40

Z plných nemocnic Karlovarského kraje pokračuje převoz pacientů s covidem-19 do ostatních zařízení a nemocnic v kraji i mimo něj. Se vzdálenějšími přesuny pomáhá od minulého týdne i letecká záchranná služba. Nemocnice zůstávají přetížené. Řekl to ve čtvrtek mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

15:37 Ilustrační foto.

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19. Praze se nelíbí, že nemá žádný vliv na distribuci vakcín, a vadí jí také nedostatek informací. Po ministerstvu bude chtít zvýšit kompetence pro krajského koordinátora očkování. Na jednání pražských zastupitelů to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Magistrát nyní dokončuje očkování seniorů v pražských domovech pro seniory.

15:51

Kraj Vysočina vybral ve spolupráci s pěti okresními městy místa pro očkovací centra. Jednal i se starosty obcí s rozšířenou působností, aby byli připraveni pro možnost zřízení očkovacích míst i v menších městech. Centra by měla být připravená do konce února, řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

15:19

Německo bude od neděle považovat Českou republiku za epidemicky vysoce rizikovou oblast, což pendlerům zkomplikuje každodenní dojíždění za prací. Zatímco Sasko přistoupí ke kompromisu v podobě dvou povinných testů na koronavirus pro přeshraniční pracovníky týdně, Bavorsko se chce vydat přísnější cestou, vyžadovat bude zřejmě rozbory každých 48 hodin.

14:45

Zlínský kraj plánuje do konce února očkovat proti covidu-19 asi 20 900 lidí, dosud je jich očkováno 5676, většina zdravotníků. Kraj chce co nejvíce zapojit praktické lékaře, spolupráci přislíbilo již více než 200 praktiků z 300, řekl dnes novinářům hejtman Radim Holiš (ANO). Většímu očkování však zatím brání nedostatek vakcíny, do kraje přišlo do začátku týdne 975 lahviček s vakcínou, z každé je možné dostat pět až šest dávek, ve středu přišlo dalších 975 ampulí s vakcínou, tedy přes 5000 dávek.

14:17

Maďarské úřady předběžně schválily očkovací látku od firmy AstraZeneca a také ruskou vakcínu Sputnik V proti nemoci covid-19. Uvedl to dnes podle agentury Reuters Gergely Gulyás, vedoucí kabinetu premiéra Viktora Orbána. Sdělil také, že šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó odcestoval do Moskvy, kde má ještě dnes o vakcíně jednat.

14:12

Slánská nemocnice se potýká s nedostatkem personálu kvůli covidu-19. Je nyní nejvíce zasažená za celou dobu pandemie. Za leden se koronavirem nakazilo 65 zdravotníků především z klíčových oddělení, odpověděl na dotaz ČTK ředitel nemocnice Štěpán Votoček. V nemocnici pracuje 400 zdravotníků, číslo ale zahrnuje například i farmaceuty a laboranty.

14:12

Nejméně informací o očkování proti covidu-19 zveřejňuje Česká republika a Slovensko. Uvedl to projekt České zájmy v EU, který srovnal údaje z 12 evropských zemí. Zatímco Česko uvádí celkový počet podaných vakcín, například Italové se dozvědí i to, jak je to s proočkovaností podle pohlaví, věku nebo regionu země, a procento spotřebovaných očkovacích dávek. Regionální statistiky má i Polsko, Litva, Německo, Dánsko či Španělsko.

13:55

Nejvíce dávek vakcíny proti covidu-19, téměř 45 200, aplikovali zdravotníci v Praze. Naopak nejméně lidí, asi 2800, naočkovali v Pardubickém kraji. Vyplývá to z dat Ministerstva zdravotnictví.

13:51

Senioři, zejména z venkova, podle zástupců praktických lékařů v současné době často volají, že se chtějí raději nechat očkovat proti covidu-19 později až v jejich ordinaci. Podle lékařů to ale bude možné plošně až od března s příchodem dalších typů vakcíny. V některých krajích se praktici už zapojili a v ordinacích očkují i vakcínou Pfizer/BioNTech, zájem krajů jim ji poskytnout je ale různý. Zástupci Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a Sdružení praktických lékařů to uvedli na tiskové konferenci. K očkování do očkovacích center při nemocnicích se přesto od minulého pátku registrovalo přes 170 000 seniorů nad 80 let, celkem jich žije v Česku přes 400 000.

13:47

Pokračující výuka na dálku ve středoškolských oborech s odborným výcvikem může vést k nekvalifikovanosti tisíců budoucích řemeslníků. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl ředitel pražské Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček. Podle něj by vláda měla co nejdříve umožnit prezenční praktickou výuku, protože na dálku se řemeslo nikdo nenaučí. Upozornil, že učňové mohou mít kvůli chybějícímu výcviku i problém se skládáním závěrečných zkoušek. Jak budou zkoušky letos na jaře vypadat, zatím podle Janečka školy netuší.

13:46

O možných zdravotních následcích prodělání nemoci covid-19 budou příští týden pomocí on-line diskusí referovat odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc. Ve specializované poradně určené pro pacienty vyléčené z covidu-19 lékaři FN Olomouc od dubna vyšetřili již šest stovek lidí, z nichž někteří mají po nákaze problémy s plícemi. ČTK to ve čtvrtek sdělila Veronika Jeřábková z FN Olomouc. Webinář pro veřejnost je připraven na úterý 26. ledna od 17:30, zájemci se mohou registrovat na webu nemocnice.

13:40

Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (dříve SPD) ve sněmovně, kde hovořil bez roušky, vyvolalo ostrou reakci poslance TOP 09 Dominika Feriho. Feri za to nazval Volného sobeckým idiotem. Volný tento týden oznámil, že se svým kolegou Marianem Bojkem odmítají nosit ve sněmovně roušky. Jsou podle něj symbolem nastupujícího nového světového řádu a globálního ekonomického resetu. Ve sněmovních budovách je nošení roušek a obdobné ochrany dýchacích cest kvůli pandemii covidu povinné.

13:38

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) má koronavirus. Onemocnění potvrdil test. Ministr to uvedl na Twitteru. Dodal, že má kašel a cítí se unavený, chce ale i nadále pracovat na důležité agendě z domova.

"V posledních dnech jsem se necítil dobře a pracoval z domova. Test na covid dnes bohužel potvrdil, že jsem pozitivní," napsal ministr. "Mám kašel a cítím se unavený, ale jsem a snad i nadále budu schopen důležitou agendu řešit on-line," dodal.

Foto: Jakub Plíhal
13:33

Na ostravském výstavišti Černá louka budují velkokapacitní očkovací centrum, které by mělo sloužit pro očkování veřejnosti proti covidu-19. V příštím týdnu by měla být hotova základní stavba a následně přijde na řadu vybavení centra, jako je například počítačové napojení. Řekl to technický a provozní ředitel výstaviště Arnošt Pchálek.

13:13

Prezident Miloš Zeman nemá po středečním očkování proti koronaviru žádné obtíže. ČTK to ve čtvrtek řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Následná preventivní prohlídka, kvůli níž prezident bude do pátku v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), podle něj pokračuje podle plánu.

"Bez obtíží. Vše probíhá dle plánu," odpověděl Ovčáček na otázku, jaký byl stav prezidenta v hodinách po očkování.

12:47

Piráti budou ochotni podpořit prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru, pokud vláda bude chtít zefektivnit přijatá opatření včetně testování.

12:47

Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné období z let 2015 až 2019. Nejvýraznější nárůst počtu úmrtí byl ve věkové kategorii 75 až 84 let, ve které zemřelo zhruba o pětinu více lidí, než je průměr z předchozích pěti roků. Vyplývá to z předběžných údajů na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ).

11:57

Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení epidemie covidu-19 by ho ale nyní muselo doprovázet zpřísnění opatření například v průmyslu nebo ve firmách. V reakci na požadavek komunistů, aby se k 1. únoru do škol vrátili žáci prvního stupně základních škol, posledních ročníků a maturantů, to ve čtvrtek řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Muselo by se podle ní také zajistit pravidelné testování žáků a učitelů, jak úřad opakovaně požadoval po ministerstvu zdravotnictví. Zda se žáci budou moct k 1. únoru do lavic vrátit, dál neupřesnila.

11:52

KSČM navrhla prodloužení nouzového stavu zhruba o tři týdny, chce reakci kabinetu na své podmínky. Patří k nim širší otevření škol a provoz zimních středisek i ubytovacích služeb, které nyní kvůli vládním protikoronavirovým restrikcím nefungují. Při dnešním sněmovním projednávání žádosti vlády o prodloužení stavu nouze to řekl za komunistickou frakci Zdeněk Ondráček.

11:35

Šíření koronaviru ve dvou z pěti okresů Královéhradeckého kraje, na Trutnovsku a Náchodsku, je opět nejrychlejší ze všech regionů v Česku. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 1094 případů nákazy, o den dříve činil sedmidenní nárůst zhruba 1075, na Náchodsku 867, o den dříve 862 případů. Následuje okres Cheb v Karlovarském kraji, kde měli podle toho přepočtu 854 případů, vyplynulo z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

10:06

Německo možná bude muset uzavřít hranice se svými sousedy, pokud nebudou snižovat rychlost šíření koronaviru. Varoval před tím dnes v rozhovoru s televizí ARD šéf spolkového kancléřství Helge Braun. Kancléřka Angela Merkelová už dříve pohrozila sousedům obnovením hraničních kontrol.

Německo zároveň usiluje o koordinovaný postup států EU proti vysoce nakažlivým mutacím koronaviru, které v poslední době silně znepokojují jednotlivé evropské vlády.

10:02

Poptávka po respirátorech třídy FFP2 s nanovlákennou membránou byla ve středu rekordní. Překonána byla i dosud nejvyšší denní poptávka z poloviny září loňského roku. Lidé reagovali na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který uvedl, že zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech doporučení nosit chirurgické roušky a respirátory. S odkazem na data z prodejního portálu Nanospace.cz to ve čtvrtek sdělila Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

10:02 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Stav epidemie je v Česku rizikový a bez nouzového stavu není možné efektivně a rychle přijímat účinná protiepidemická opatření," řekl poslancům Jan Blatný.

10:01 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Nedostatek vakcíny proti koronaviru je podle Babiše jak v ČR, tak v EU. Rusko a Čína by mohly požádat EU o schválení svých vakcín, připustil premiér.

09:57 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Do Česka zatím dorazilo podle Babiše 248 625 vakcín proti koronaviru. Do dnešního rána bylo očkováno 154 989 spoluobčanů, řekl premiér.

09:57 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Nouzový stav kvůli epidemii koronaviru je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné znovu prodloužit, aby mohla dál platit plošná opatření. Premiér to ve čtvrtek řekl poslancům k důvodům, proč vláda požádala Sněmovnu už o šesté prodloužení nouzového stavu, nově do 21. února.

09:37

Ve Zlínském kraji přibylo ve středu 457 potvrzených případů nákazy koronavirem. Denní přírůstky se tak nadále snižují, již jedenáctým dnem za sebou jsou nižší než ve stejný den před týdnem. Minulou středu bylo v kraji 592 nově nakažených, tedy o 135 více než tuto středu. V úterý jich bylo 502, minulé úterý 730. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:57

Vakcinační centrum v Českých Budějovicích dnes ráno zahájilo očkování seniorů proti koronaviru. Je to první zařízení tohoto druhu v kraji v provozu.

08:39 Ilustrační foto.

V Praze ve středu přibylo 789 potvrzených případů covidu, o 120 méně než v úterý a o 268 méně než předchozí středu. Aktuálně nemocných je 11 269 lidí.

08:38 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude navrhovat, aby aktualizovaná opatření v protiepidemickém systému PES platila od 1. února. Na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že v pátek novou tabulku předloží vládě. Už dříve avizoval, že v některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test. Rozhodne o tom pořadatel.

08:33

Systém registrace k očkování proti koronaviru se od 22. ledna změní. SMS s přístupovým kódem k rezervaci přijde až v době, kdy bude volný termín, oznámil Blatný.

08:32 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný očekává dnes reakci ředitele VZP Zdeňka Kabátka na informaci o jeho přednostním očkování proti covidu. Ředitele mění správní rada, řekl také Blatný.

08:31

Seniorům nově registrovaným k očkování proti covidu bude termín přidělován podle věku, dřív starším. Termín pro druhou dávku dostanou za 28 dní.

08:24

V příštích třech týdnech se podle ministra Blatného omezí počet nových termínů pro očkování proti covidu. Důvodem je snížení dodávek vakcíny. Seniorům nově registrovaným k očkování proti covidu bude termín přidělován podle věku, dřív starším. Termín pro druhou dávku dostanou za 28 dní.

08:09

Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o 3000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních testů proti úterý mírně klesl na necelých 30 procent. Do statistik přibylo dalších 153 úmrtí, s nákazou covidem-19 dosud v zemi zemřelo 14 973 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Informace o hospitalizovaných zatím ministerstvo neaktualizovalo, v úterý bylo s covidem v nemocnicích více než 6600 pacientů.

08:09

Rezervovaný termín pro očkování proti covidu-19 má podle ministra Blatného 72 000 seniorů nad 80 let. Registrovalo se přes 173 000 lidí. Systém registrace k očkování proti covidu se od 22. ledna změní. SMS s přístupovým kódem k rezervaci přijde až v době, kdy bude volný termín.

08:08

Zdravotníci v Česku k čtvrtečním 07:00 aplikovali 154 989 dávek vakcíny proti covidu-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Přes 7200 lidí dostalo už druhou dávku, řekl ministr zdravotnictví na tiskové konferenci. Přehled po krajích či podle věku očkovaných ministerstvo zatím nezveřejnilo. V Česku se očkuje proti koronaviru od 27. prosince. Přednostně jsou očkováni zdravotníci a lidé v domovech pro seniory, od soboty také lidé nad 80 let, kteří žijí mimo sociální zařízení a dostali termín pro očkování v on-line systému.

07:58

Washington kvůli porušení protikoronavirových opatření přijde v NHL na nějaký čas o kapitána Alexandra Ovečkina. Navíc dostal pokutu 100 tisíc dolarů.

07:25

V Německu ve středu přibylo 20 398 potvrzených případů nákazy koronavirem, komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo dalších 1013 lidí. S odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA.

07:11

Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Proti středě se o setinu zvýšilo reprodukční číslo, které udává kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Má hodnotu 0,83. Ostatní tři sledovaná kritéria již několik dní klesají. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:04

Kraje dostávají méně vakcín proti koronaviru, než kolik by potřebovaly k očkování lidí starších 80 let.

06:50

Nová varianta koronaviru objevená v Jihoafrické republice může snížit účinnost léčby pomocí plazmy od uzdravených pacientů. To podle jihoafrických vědců naznačuje, že nižší účinnost mohou proti této mutaci mít i současné vakcíny. Výzkumníci z Oxfordské univerzity ve středu zároveň oznámili, že pracují na rychlé výrobě očkovací látky, která by byla nasazena proti novým variantám. Informovala o tom agentura Reuters.

06:43

Britská mutace koronaviru se rychle šíří Portugalskem a vyvíjí příliš velký tlak na tamní zdravotnictví. Novou variantou se lidé nakazili zhruba ve 20 procentech všech nově ohlášených infekcí, uvedla portugalská ministryně zdravotnictví Marta Temidová a varovala, že počet těchto případů se už příští týden může vyšplhat na 60 procent. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

06:30

Pokud bude systém on-line registrace na očkování proti koronaviru  úspěšný, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla dostane od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání. Prezident to řekl v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes (MfD). Na vyznamenání chce Dzurillu navrhnout premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli jeho práci na registračním systému i třeba systému elektronické evidence tržeb (EET).

Dzurilla DVTV
Dzurilla DVTV | Foto: DVTV
00:19

Jak se může Evropská unie společně bránit šíření nových mutací koronaviru či jak co nejrychleji pokročit v distribuci vakcín a očkování proti covidu-19. Zejména na tyto otázky se budou při dnešní videokonferenci snažit najít jednotnou odpověď prezidenti a premiéři členských zemí. Političtí vůdci budou mluvit také o možném zavedení celounijních očkovacích certifikátů, které by lidem mohly usnadňovat například cesty přes hranice. Německo zvažuje, že Česko zařadí na seznam vysoce rizikových oblastí.

00:07

Poslanci dnes posoudí další žádost vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19. Za nynější situace by skončil s pátkem. Menšinová vláda ANO a ČSSD chce dalších 30 dnů do neděle 21. února. Opozice se k vládní žádosti staví vesměs rezervovaně.

22:42

V loňském roce zemřelo ve stodvanáctimilionovém Mexiku násilnou smrtí 34 515 lidí, což je o 133 případů méně než v roce 2019, kdy úřady evidovaly 34 648 zabití. AP zároveň podotkla, že je to druhý rok v řadě, co počet vražd v zemi zůstal na podobné úrovni. Mexický statistický úřad zaregistroval podobný pokles - zhruba půl procenta - mezi roky 2018 a 2019.

22:42

Vražd v Mexiku v loňském roce ubylo jen nepatrně, a to navzdory pandemii covidu-19 a karanténním opatřením, která omezovala pohyb lidí. Úřady v roce 2020 zaregistrovaly jen o 0,4 procenta případů zabití méně ve srovnání s rokem předešlým. Napsala to dnes agentura AP.

20:55

Lidé s pozitivním testem na koronavirus by měli dostávat jednorázovou finanční podporu, navrhují vědci z evropské iniciativy Contain Covid-19 a iniciativy Sníh. Zájem a dostupnost testování by podle nich mohly zlepšit také příjemnější způsoby odběru, například kloktáním ze slin, a testy v lékárnách, firmách nebo školách, které by stát podpořil z rozpočtu. Vědci to doporučili mezi dalšími postupy, jak nyní šíření nákazy utlumit. Varovali před čtvrtou vlnou epidemie, kterou by mohla způsobit nová mutace viru.

20:27

Lyžařská střediska ve Francii se pro návštěvníky nejspíš neotevřou ani v únoru, uvedla francouzská vláda po setkání se zástupci sektoru. Epidemická situace ve Francii se nelepší, za poslední den se v zemi potvrdilo 26 784 nových případů nákazy koronavirem.

"Znovuotevření v polovině nebo na konci února se zdá jako krajně nepravděpodobné," uvedl státní tajemník Jean-Baptiste Lemoyne na tiskové konferenci. Podle původního plánu se přitom lyžařská střediska měla otevřít už 1. února, připomíná AFP. V únoru mají školáci ve Francii zimní prázdniny, provozovatelé vleků doufali, že je děti stráví na lyžích.

19:30 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš a lídři Rakouska, Dánska a Řecka chtějí ve čtvrtek na summitu EU probrat co nejrychlejší schválení vakcín a zrychlení produkce v Evropě.

19:19

Přehled dnešních událostí ze zahraničí:

 • Covidová vakcína od firem Pfizer a BioNTech je nejspíše účinná i proti nakažlivější variantě koronaviru, která byla prvně zaznamenána v Anglii. Podle agentury Reuters to vyplývá z dnes zveřejněné studie na základě dalšího laboratorního testování
 • Británie oznámila dalších 1820 úmrtí souvisejících s covidem-19 za posledních 24 hodin. Její dnešní bilance je nejhorší od začátku pandemie
 • Pokud Evropská unie nebude postupovat proti novým mutacím koronaviru společně, může Německo obnovit hraniční kontroly. Na dnešním jednání se na tom shodla bavorská vláda premiéra Markuse Södera. Ve čtvrtek šéfové členských států a vlád EU chtějí prostřednictvím videokonference koordinovat kroky v boji s pandemií nemoci covid-19. Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý prohlásila, že obnovení hraničních kontrol sice nevylučuje, ale takový vývoj si nepřeje. Spolkové ministerstvo vnitra dnes podle agentury Reuters sdělilo, že žádné konkrétní kroky k obnovení kontrol na hranicích nepodniká.
18:56 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Přehled středečních událostí z domova:

 • Prezident Miloš Zeman dostal dnes odpoledne v Ústřední vojenské nemocnici v Praze vakcínu proti koronaviru. V tiskové zprávě o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Později sdělil, že očkování se odehrálo zcela standardně a bez komplikací. Zeman byl očkován látkou od firem Pfizer a BioNTech. Prezident v nemocnici zůstane následující dva dny kvůli plánované preventivní zdravotní prohlídce
 • Novým koronavirem se v Česku od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900 000 lidí. V úterý přibylo do statistik 9558 nových případů, o 1239 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v úterý klesl na 6608 případů z pondělních téměř 7000. V těžkém stavu je zhruba 1100 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického rizika PES dnes stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika
 • Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nechce rozvolňovat epidemická opatření, po souhlasu sněmovny s prodloužením nouzového stavu prodlouží nyní platná. Babiš dnes řekl, že rozvolnění nenapovídají čísla nově nakažených a hospitalizovaných. Sněmovna bude na žádost vlády o prodloužení nouzového stavu do 21. února jednat ve čtvrtek. Babiš také zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech povinnost nosit chirurgické roušky a respirátory.
 • KSČM ve sněmovně pravděpodobně podpoří vládní žádost o prodloužení nouzového stavu. Předseda komunistů Vojtěch Filip po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) novinářům řekl, že by měl nouzový stav platit, dokud je nutná pomoc vojáků v nemocnicích či sociálních ústavech.
 • Česko by se podle premiéra Babiše mělo při trasování případů covidu-19 soustředit přednostně na takzvanou britskou mutaci koronaviru. Země podle Babiše bude ale nadále trasovat všechny případy nákazy novým koronavirem.
 • Dodavatel vakcíny Pfizer a BioNTech Česku dosud nesdělil, kolik dávek pošle do země příští týden. Znamená to obrovské komplikace, řekl dnes premiér Andrej Babiš. Firma podle něj zrušila celý harmonogram dodávek, omezila množství pro tento týden a slíbila, že objednané vakcíny vrátí v polovině února.
18:33

Za posledních 24 hodin v Británii zemřelo 1820 lidí s covidem-19, Londýn tak dnes již druhý den v řadě oznámil rekordní počet úmrtí, informovala agentura Reuters. V úterý zdravotnické úřady ohlásily 1610 mrtvých. Vládní poradce Patrick Vallance přirovnal aktuální situaci v britských nemocnicích k válečné zóně.

18:13

Hrát pro pětinu hlediště a za podmínky povinného testování diváků je podle ředitele Národního divadla Jana Buriana za hranicí udržitelnosti. Existuje na tom podle něj shoda mezi řediteli většiny českých divadel a kulturních organizací. ČTK to dnes sdělil mluvčí ND Tomáš Staněk. Zatím neoficiální nová tabulka opatření navázaných na protiepidemický systém počítá s tím, že ve čtvrtém stupni rizika by se mimo jiné i divadla mohla zaplnit z 20 procent kapacity, maximálně však 300 sedícími lidmi s negativním antigenním či PCR testem.

17:34

Británie oznámila dalších 1820 úmrtí souvisejících s covidem-19 za posledních 24 hodin. Její dnešní bilance je nejhorší od začátku pandemie.

17:33

Testování pendlerů, kteří denně dojíždějí za prací přes hranice, je nutné chápat jako součást hygienického plánu boje s pandemií nemoci covid-19. ČTK to dnes řekl šéf německého mikrobiologického Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler, který odpovídal na dotazy zahraničních novinářů. Wieler zdůraznil, že nehledě na hranice je třeba omezit cestování jen na nezbytné případy, jinak se koronavirus bude šířit dále.

17:07

Očkování prezidenta Miloše Zemana proti koronaviru bylo podle jeho mluvčího Ovčáčka bez komplikací a zcela standardní.

16:37

Dodávky séra Pfizer a BioNTech se příští týden sníží na 60 procent a v dalších lze počítat se zhruba 80 procent sjednaného objemu, řekl pražský koordinátor.

16:24

Prezident Miloš Zeman byl dnes odpoledne očkován proti koronaviru. Vakcinaci podstoupil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. V tiskové zprávě to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman dostal vakcínu Pfizer a BioNTech. Prezident v nemocnici zůstane následující dva dny kvůli plánované preventivní zdravotní prohlídce.

Zeman patří mezi zastánce očkování a opakovaně lidi vyzval, aby ho absolvovali. Považuje to za jedinou možnost, jak pandemii koronaviru porazit. Původně chtěl počkat na jednodávkovou vakcínu, nakonec se ale na radu svého okolí rozhodl nechat očkovat již nyní.

16:13

Distribuci vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna bude v Česku zajišťovat firma Avenier. Zvítězila ve výběrovém řízení, informovala VZP.

16:02

Prezident Miloš Zeman přijel do Ústřední vojenské nemocnice, kde se nechá očkovat proti koronaviru a absolvuje preventivní prohlídku. V ÚVN zůstane přes noc.

14:50

Středočeští hygienici v současné chvíli evidují 56 ohnisek nákazy koronavirem v zařízeních sociálních služeb v kraji. V nejmenším ohnisku jsou tři nakažení, v tom největším je 165 lidí s covidem-19. Nejvíce ohnisek je momentálně v okrese Kladno, a to 13. Na Kladensku se nachází také největší ohnisko. Naopak pouze jedno je v okrese Benešov, řekla mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

15:16

Mobilní aplikace eRouška má nově citlivější algoritmus než dosud, měl by vést k vyššímu počtu upozornění na rizikové kontakty. Její provozovatelé o tom informovali na Facebooku. Mluvčí Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Jakub Trnka na dotaz ČTK doplnil, že formálně bude stále upozorňovat na setkání delší než 15 minut na menší vzdálenost než dva metry. V roce 2020 si aplikaci nainstalovalo 1,5 milionu lidí.

14:34

Fakultní nemocnice Brno ve středu dostala čtyři boxy s 4680 vakcínami proti nemoci covid-19, což je zhruba půlka z předchozího týdenního počtu vakcín. O přijetí vakcíny řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní se se snížením počtu počítalo a bylo avizované. Nyní zařízení musí naplánovat rozdělení vakcín pro očkování zdravotníků, seniorů, ale také na druhé kolo očkování. Je možné, že se kvůli nižšímu počtu část očkování posune.

14:07

V hradeckém kraji byl dosud potvrzen jeden případ britské mutace koronaviru, a to v okrese Náchod. Zdroj nákazy tohoto případu nebyl objasněn.

14:05

Zemřel bývalý mluvčí policejního prezidia a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták, píše ČT24. Podle jejích informací měl covid-19.

13:55

Státní zdravotní ústav v Ostravě odeslal do pražského pracoviště deset vzorků. Má podezření, že by se mohlo jednat o britskou mutaci koronaviru.

13:36

Pokud se Evropská unie nedohodne na společných opatřeních proti novým mutacím koronaviru, může Německo obnovit hraniční kontroly. Konstatovala to bavorská vláda.

13:38 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Další zpřísnění systému PES není na stole, patří tam ale doporučení typu nošení respirátorů FFP2 v dopravě a ideálně v obchodech, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

13:32

Konečná verze aktualizované tabulky opatření navázané na systém PES by měla být hotová během dneška, v pátek ji chce ministr Jan Blatný představit vládě.

13:19

Krematoria pracují na maximální kapacitu a epidemii zvládají, uvedl Hamáček. Pomohlo podle něj uvolnění emisních limitů a zákaz dovozu těl z ciziny.

13:01 Jan Hamáček

"Věnovali jsme tomu podstatnou část jednání. Musíme si ale ověřit, zda je komodita dostupná," řekl Hamáček na otázku, zda štáb jednal o možném zavedení povinných respirátorů a chirurgických roušek v MHD a v obchodech. Ve státních rezervách je podle Hamáčka asi 16 mil. respirátorů, ministerstvo průmyslu analyzuje výrobní kapacity v ČR pro případ, že by se zvažovalo jejich nařízení.

12:51

"Co se týká nasazení, tak pro zdravotnictví pracuje v první linii z HSZ 951 osob, což je téměř 10 % naší organizace," uvedl generálporučík Drahoslav Ryba.

12:47 Jan Hamáček

Krizový štáb se zabýval také tím, zda bude možné na jaře realizovat sčítání lidu. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že ano, bude ale třeba dodržet přísná pravidla. "Bude maximalizována práce, která se dělá online. Osobní dotazování bude probíhat za přísných hygienických podmínek," řekl Hamáček.

12:45 Jan Hamáček

"Na začátku byl možná vzbuzen dojem, že do Česka natečou najednou miliony dávek očkování, ale tak to není. V prvních dnech jsou to stovky pak tisíce a milionové objemy přijdou až později. To že není tolik vakcín, kolik bychom si přáli, není na vině Česka ani EU, je to dáno omezenými kapacitami výrobců," řekl Hamáček.

12:44 Jan Hamáček

"Za mě platí, že pokud všichni budeme dodržovat a respektovat opatření, tak to společně zvládneme. Důkazem je, že od doby, co byla opatření naposledy zpřísněna, epidemie kulminovala a teď postupně klesá," uvedl Jan Hamáček.

12:41 Jan Hamáček

"Musí pokračovat opatření, která jsou platná. Neobejdeme se bez pokračování nouzového stavu. Bez toho není možné splnit ten cíl, který jsme si dali, tedy snížit čas na zdravotní systém. Hlasování proti nouzovému stavu je rána pro české zdravotníky. Znamená to rozpad opatření, odchod vojáků z nemocnic, opuštění zdravotníků v první linii," řekl Hamáček.

12:39 Jan Hamáček

"Včerejší číslo je sice nižší, oproti úterku minulého týdne, ale je to číslo stále velmi vysoké, sice naznačuje že bychom měli být za vrcholem epidemie, ale skoro deset tisíc nových nakažených je stále vysoké číslo," řekl ministr vnitra Jana Hamáček na jednání krizového štábu.

12:18 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

V souvislosti se šířením takzvané britské mutace koronaviru Německo a Rakousko zavádějí povinnost nošení respirátorů či chirurgických roušek ve veřejné dopravě a obchodech. Česko jich má podle Babiše v zásobě a u výrobců dost, otázkou je jejich cena a hrozba, že s vyšší poptávkou jejich cena poroste. Omezení ceny ze strany státu by podle něj mohlo znamenat, že výrobci je raději vyvezou.

12:17 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nechce rozvolňovat epidemická opatření, po souhlasu sněmovny s prodloužením nouzového stavu prodlouží nyní platná. Babiš dnes řekl, že rozvolnění nenapovídají čísla nově nakažených a hospitalizovaných. Sněmovna bude na žádost vlády o prodloužení nouzového stavu do 21. února jednat ve čtvrtek. Babiš také zvažuje možnost, zda po vzoru Německa a Rakouska nezavést v hromadné dopravě a obchodech povinnost nosit chirurgické roušky a respirátory.

11:40

Vakcína od firem Pfizer/BioNTech je patrně účinná i proti nakažlivější mutaci koronaviru, prvně zjištěné v Anglii. Vyplývá to z výsledků laboratorních testů.

11:35

Dozor nad stravovacími provozy v takzvaném otevřeném typu stravování, tedy hlavně restauracemi, kavárnami nebo třeba cukrárnami, přejde z hygienických stanic na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Schválila to ve středu Sněmovna v novele zákona o potravinách, která zavádí tresty za prodeje potravin dvojí kvality. Pozměňovací návrh vznesl ve Sněmovně poslanec ČSSD Jan Birke. Převod dozorových pravomocí z hygieny na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci odmítl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Střetl se při tom s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), který Blatného argumenty odmítl.

11:07 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česko by se mělo při trasování případů covidu-19 soustředit přednostně na takzvanou britskou mutaci koronaviru. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO). Země podle něj bude ale nadále trasovat všechny případy nákazy novým koronavirem. Státní zdravotní ústav (SZÚ) v úterý uvedl, že britská mutace koronaviru se potvrdila na vzorcích, které pocházely z Prahy, Středočeského a Královéhradeckého kraje.

10:05

Indická firma Bharat Biotech, která vyvinula domácí vakcínu proti covidu-19, v úterý varovala obyvatele se slabou imunitou a dalšími zdravotními problémy včetně alergií, horečkou či poruchou srážlivosti krve, aby se před očkováním poradili s lékařem. A pokud je to možné, vakcíně od Bharat Biotech se vyhnuli.

10:34

Uzavření sjezdovek výrazně zvýšilo zájem lidí o skialpinismus. Pro mnohé jde o úplně nový sport. Do Beskyd i Jeseníků míří řada začátečníků. Experti jim radí, aby nepřeceňovali své schopnosti a v případě lyžařských výletů do volné krajiny se nejdříve se skialpinismem seznámili ve speciálním kursu. Také půjčovny podle zjištění nyní evidují velký zájem o vybavení.

10:05 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za uplynulý den přibylo 21 152 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 597 úmrtí. O den dříve to bylo 21 734 nových případů a 586 úmrtí. "Je to druhý den po sobě, co je nových případů méně než 22 tisíc," konstatoval list Kommersant na svém webu.

09:26

Počet zemřelých považujeme za běžné číslo statistiky, ale přitom jsou ta čísla poměrně vysoká. Je důležité, abychom se na počet zemřelých dívali jako na osud každého člověka, říká pro Aktuálně.cz Iva Holmerová, ředitelka Gerontologického centra v Praze.

09:18

Seniorům v Prostějově pomáhají s registrací k očkování proti koronaviru pracovníci odboru sociálních věcí. Komu nebude stačit konzultace po telefonu, toho zaměstnanci města navštíví osobně. Sdělil to primátor František Jura (ANO). Registrace seniorů k očkování byla prostřednictvím formuláře na internetu a speciální telefonní linky zahájena minulý týden v pátek.

09:15 Ilustrační foto.

Počty nových případů nemoci covid-19 v Praze dále ve srovnání s předchozími týdny klesají. V úterý přibylo 905 nakažených, což bylo zhruba o 50 méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie koronaviru v Česku loni v březnu bylo v Praze zaznamenáno už zhruba 101 000 případů covidu-19 a zemřelo 1320 nakažených.

08:58

Jihomoravský kraj zahájil ve středu v Těšanech na Brněnsku u seniorů nad 80 let očkování proti covidu-19. Celkem se k dávce ve zdravotním středisku přihlásilo skoro 50 lidí. Nemusejí se registrovat ani chodit do nemocnice, řekl novinářům hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj by se projekt měl týkat více než 160 obcí, kde tvoří polovinu obyvatel senioři nad 80 let. Na čtvrtek a pátek měl kraj naplánované další obce, podle hejtmana je však nedostatek vakcín, což celou akci brzdí.

08:21

Novým koronavirem se v Česku od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900 000 lidí. V úterý přibylo do statistik 9558 nových případů, o 1239 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s novým koronavirem v úterý klesl na 6608 případů z pondělních téměř 7000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:58

V Německu dnes vzrostl počet nově registrovaných případů koronaviru i počet úmrtí pacientů s covidem-19 za posledních 24 hodin. Země zaznamenala bezmála 16 000 nových výskytů infekce a 1148 mrtvých, informoval Institut Roberta Kocha (RKI). V Německu, které má přes 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie nakazilo koronavirem 2,07 milionu lidí a s covidem-19 zemřelo 48 770 osob.

07:32

Reprodukční číslo se na začátku ledna dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby mírně roste. Na stejné či vyšší hodnotě jako toto úterý bylo reprodukční číslo naposledy minulou středu. Index PES sleduje kromě reprodukčního čísla také průměr nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Čtvrtým hodnoceným kritériem je podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. S výjimkou reprodukčního čísla se zbylé tři ukazatele v úterý oproti pondělku zlepšily.

07:31

Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. V pondělí mělo hodnotu 0,76, v úterý stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:02

Index protiepidemického rizika PES dnes stoupl ze 70 na 73 bodů. Důvodem je růst reprodukčního čísla z 0,76 na 0,82. Zbylé tři ukazatele se zlepšily.

06:18

Mexiko v úterý zaznamenalo 1584 úmrtí s nemocí covid-19, což je nejvíce od začátku pandemie. Šíření nákazy se přitom zemi stále nedaří dostat pod kontrolu. S odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví o tom napsala agentura Reuters.

00:17

O aktuální epidemické situaci či očkování proti covidu-19 bude dnes jednat Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Předseda štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že epidemii pomohla zpomalit opatření z konce prosince, nevidí však zatím důvod k rozvolňování. Je podle něj nutné vyprázdnit nemocnice a počkat do doby, kdy bude přibývat nejvýše 1000 až 2000 potvrzených případů covidu-19 denně.

00:17

Prezident Miloš Zeman se ve středu nechá očkovat proti koronaviru. Očkování absolvuje v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, kde má zároveň v plánu celkovou preventivní zdravotní prohlídku. V nemocnici proto zůstane minimálně do čtvrtka.

00:16

Večer před inaugurací přišel nový prezidentský pár a nový viceprezidentský pár USA připomenout statisíce Američanů, kteří podlehli nemoci covid-19. 

U.S. President-elect Joe Biden, his wife Jill Biden, Vice President-elect Kamala Harris and her husband Doug Emhoff attend a coronavirus disease (COVID-19) memorial event
U.S. President-elect Joe Biden, his wife Jill Biden, Vice President-elect Kamala Harris and her husband Doug Emhoff attend a coronavirus disease (COVID-19) memorial event | Foto: Reuters
22:06

V Izraeli zaznamenali za poslední den poprvé od počátku pandemie covidu-19 přes 10 000 nových případů koronavirové nákazy a poprvé za více než tři měsíce překročil podíl pozitivních testů deset procent, napsal onlinový deník The Times of Israel. Uvedl, že počty infikovaných rostou i přes přísná celonárodní karanténní opatření. Vláda je dnes prodloužila do 31. ledna.

22:01

Karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února, do té doby zůstanou uzavřené i školy. Shodla se na tom Merkelová se spolkovými zeměmi.

21:49

Babiš s Merkelovou hovořil o výskytu britské mutace koronaviru v Česku a shodl se s ní na tom, že uzavření hranic pro pendlery by nebyl dobrý krok.

21:41

"Podle mých informací z německé strany se kompromis, který kancléřka dohodla s naším premiérem, setkal s všeobecným pochopením. I pokud by Česká republika měla být ve čtvrtek označena jako vysoce riziková, na dnešní kompromis by to nemělo mít dopad," řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Dodal, že to je skvělá zpráva nejen pro pendlery, ale i o stavu česko-německých vztahů.

21:36

Počet mrtvých s koronavirem ve Spojených státech přesáhl 400 000, vyplývá ze statistik Univerzity Johnse Hopkinse. Je to nejvíce na světě.

21:23

Německo by ve čtvrtek mohlo označit Českou republiku jako epidemicky vysoce rizikovou oblast, dosud Česko hodnotí jako rizikové. Pro cestující to znamená mít u sebe negativní test na koronavirus při překračování hranic, jeho dodatečné pořízení v Německu již nebude možné. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka řekl ČTK, že pokud by Česko bylo skutečně prohlášeno jako vysoce rizikové, na výjimky pro pendlery by to dopad mít nemělo.

19:50

Jihočeští hygienici zaznamenali za poslední den 26 úmrtí pacientů s koronavirem. Za stejné období však přibylo více uzdravených než nových případů. V kraji od pondělního večera onemocnělo 469 lidí a 961 se vyléčilo. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

18:50 Ilustrační foto.

S pomocí operátorů na pražské telefonní lince ke koronaviru se do centrální rezervačního systému pro očkování proti covidu-19 dnes registrovalo 197 seniorů starších 80 let. Potvrdila to hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová z organizace Život 90, která linku 800 160 166 provozuje spolu s hlavním městem.

18:49

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

V Česku bylo k dnešním 11:00 podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) podáno 129 829 vakcín proti koronaviru. Naočkováno je tak 1,3 procenta populace, což je průměr v Evropě, uvedl dnes ministr ve sněmovní debatě o očkovací strategii. Opozice vládní přípravy na očkování kritizovala.

Britská mutace koronaviru byla potvrzena na vzorcích, které pocházely z Prahy a Středočeského a Královéhradeckého kraje. Novinářům to dnes řekla Helena Jiřincová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Státního zdravotního ústavu. Případy britské mutace koronaviru zachytila i Fakultní nemocnice Brno. Od 25. prosince až dosud to bylo 84 případů. Vzorky nemocnice posílá ještě na potvrzení.

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti koronaviru ve středu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. V nemocnici zůstane nejméně do čtvrtka, absolvuje v ní i celkovou preventivní prohlídku. Odpor k očkování označil za zaostalý.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který byl minulý týden hospitalizován s dýchacími potížemi, má onemocnění covid-19. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu na intenzivním lůžku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

V pondělí přibylo v Česku 7590 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 1800 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s covidem-19 ale vzrostl o více než 300 na 6666 lidí. Právě kapacitou nemocnic se má podle představitelů vlády řídit případný přechod do nižšího stupně protiepidemických opatření. Do statistik přibylo 197 úmrtí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve čtvrtém stupni. Opět ale vzrostlo reprodukční číslo ukazující, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Má hodnotu 0,76.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal svou politickou náměstkyni Alenu Šteflovou. Nechala se i s manželem přednostně očkovat ve Státním zdravotním ústavu. Kvůli postupu při očkování v ústavu skončil minulý týden i jeho ředitel Pavel Březovský.

18:43

Kvůli rychleji se šířící britské mutaci nového typu koronaviru je podle spoluautora výpočtu rizikového skóre PES Jana Kulveita z Oxfordské univerzity třeba opatření v pátém stupni upravit, aby epidemii víc brzdila. Připravit by se měl i šestý stupeň, napsal na Facebooku. První případy britské mutace se v Česku zřejmě objevily už po Vánocích, poprvé byla zaznamenaná v polovině prosince v Anglii, proto se označuje "britská".

18:38 Ilustrační foto.

Ve středu mají dorazit dávky vakcíny proti covidu-19 do posledních dvou domů pro seniory v Praze. Do konce týdne by mělo být očkování první dávkou v těchto zařízeních v metropoli dokončeno. Informoval dnes o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Do domů podle něj celkem zamířilo asi 4200 dávek. Personál a obyvatelé domu pro seniory měli očkování spolu se zdravotníky obdržet jako první.

18:35

Při očkování proti novému typu koronaviru zatím ze všech zemí postupuje nejrychleji Izrael, který již naočkoval více než 30 procent svých obyvatel. V zemích Evropské unie je na tom nejlépe Dánsko, které dosud naočkovalo 2,94 procenta populace, následují Malta (2,65 procenta) a Slovinsko (2,07 procenta). Dvěma procentům naočkované populace se blíží také Litva, Itálie a Španělsko. ČR je s 1,3 procenta naočkovaných obyvatel na 14. místě ze 27 zemí EU.

Ve světě je nyní naočkováno zhruba 41,3 milionu lidí, tedy 0,53 procenta celkové populace.

Přehled počtu očkovaných proti koronaviru v zemích EU:

ZeměProcento očkované populaceCelkový počet očkovaných
Dánsko2,94170 012
Malta2,6511 705
Slovinsko2,0743 081
Litva1,9653 393
Itálie1,961 190 000
Španělsko1,92897 942
Irsko1,5777 303
Rakousko1,56140 232
Estonsko1,4619 315
Německo1,371 150 000
Maďarsko1,36131 332
Polsko1,31495 164
Slovensko1,3171 400
Česká republika1,30129 829
Rumunsko1,22235 239
Kypr1,1710 226
Chorvatsko1,1245 906
Portugalsko1,04106 000
Finsko0,9854 568
Lotyšsko0,8816 641
Belgie0,87100 443
Řecko0,8285 223
Švédsko0,7979 446
Francie0,74479 883
Lucembursko0,603755
Nizozemsko0,4475 000
Bulharsko0,2819 638
18:33

K očkování proti koronaviru se od pátku v on-line systému registrovalo přes 180 000 lidí nad 80 let. Termín dostalo 63 000 z nich, uvedl Dzurilla.

18:10

Sněmovna odložila do příští schůze rozhodnutí o senátním vetu novely o sankcích pro podnikatele a firmy za nedodržování protikoronavirových restrikcí.

18:06

Spodnímu prádlu by měla podle společnosti Správná podprsenka vláda udělit výjimku ze zákazu maloobchodního prodeje. Převážně matky potřebují kojicí podprsenky, které je třeba si vyzkoušet. Představuje pro ně zdravotní pomůcku. Objednání na internetu zvláště pro nastávající matky je komplikované, hrozí, že napoprvé netrefí dobře padnoucí a výměna objednávky se nemusí uskutečnit včas před porodem. V otevřeném dopisu adresovaném ministrům průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi, zdravotnictví Janu Blatnému (oba za ANO) a ministryni práce Janě Maláčové (ČSSD) to dnes napsaly jednatelky firmy Správná podprsenka Irena a Karolina Tomascovy.

18:05 Ilustrační foto.

V Ústřední vojenské nemocnici vznikla pracovní skupina, která má na starosti vybudování očkovacího centra v pražském O2 universum. Jsou v ní odborníci na IT, logistiku, personalistiku, bezpečnost i zdravotníci. Nemocnice plánuje při přípravách i provozu centra spolupracovat s armádou, dobrovolníky, pražskou hygienickou stanicí i pražskou záchrannou službou. 

17:45

Británie nově vede žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid-19 v přepočtu na milion obyvatel. Vyplývá to z dat platformy Our World in Data, kterou provozuje Oxfordská univerzita. Země v průměru za posledních sedm dní k pondělku registrovala 16,7 úmrtí pacientů s koronavirem na milion obyvatel, a překonala tak smutné prvenství Česka, které žebříček vedlo od 11. ledna, napsal list The Evening Standard. Ostrovní země dnes zároveň oznámila dosud nejvyšší denní přírůstek zemřelých v souvislosti s covidem-19.

17:30

Zvýšení nemocenské pro lidi s covidem a v karanténě by neúměrně zatížilo firmy, uvádí Hospodářská komora. Dle ní by se na navýšení musel podílet stát.

17:24

Ve Švédsku ubývá nových případů koronavirové infekce i lidí hospitalizovaných kvůli těžkému průběhu covidu-19. V této skandinávské zemi, která upoutala pozornost svým uvolněným přístupem k protikoronavirovým opatřením, přibylo od pátku 9779 nakažených. V tom samém období o týden dříve jich bylo 17.395. "Počet nově nakažených se snižuje ve všech věkových skupinách, zejména ale mezi mladými lidmi," řekl hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell.

17:08

 V programu COVID gastro uzavřené provozovny podnikatelé od pondělí podali 1063 žádostí za 166 milionů korun. Rozpracovaných je v systému ministerstva průmyslu a obchodu, které dotační titul připravilo, 2666 žádostí. Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru a vládními opatřeními mohou o podporu žádat do 1. března. Na pomoc vláda vyčlenila 2,5 miliardy korun.

17:02

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) odvolal svou politickou náměstkyni Alenu Šteflovou. Uvedl to web Seznam Zprávy. Nechala se i s manželem přednostně očkovat ve Státním zdravotním ústavu. Kvůli postupu při očkování ve Státním zdravotním ústavu skončil minulý týden i jeho ředitel Pavel Březovský.

Odborný ústav se zhruba 450 zaměstnanci dostal koncem loňského roku 975 dávek vakcíny proti covidu-19 a pokyn, aby očkoval co nejrychleji. Vakcínu tak podle Seznam Zpráv dostali i zaměstnanci a jejich příbuzní. Podle ministra ale měl Státní zdravotní ústav zřídit očkovací centrum pro prioritní skupiny jako ostatní zdravotnická zařízení, která vakcínu dostala.

16:22

Skiareály a zástupci cestovního ruchu a sportu žádají vládu o otevření středisek, ideálně od této soboty a bez ohledu na termín změny současného pátého stupně pohotovosti systému PES na čtvrtý. Provozovatelé lyžařských areálů jsou připraveni zavést bezpečný režim. Každý další den uzavření je podle nich pro ně fatální a začátek provozu například až od poloviny února by jejich situaci už nepomohl. Vyplývá to z výzvy, kterou dnes provozovatelé zimních středisek a zástupci profesních organizací zaslali představitelům vlády. 

16:13

Zájem lidí o dobrovolný antigenní test na covid-19 se proti konci prosince snížil. Poslední dny je jich provedeno kolem 27 000 denně. Podle dat Ústavu zdravotnických informací na webu ministerstva zdravotnictví jich bylo v pondělí 26 929, testů metodou PCR bylo jen o tisíc víc. Většina míst, která odběry provádějí, má podle údajů v jejich rezervačních systémech termín volný i na středu.

16:11

Prezident Miloš Zeman se nechá očkovat proti koronaviru ve středu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Řekl to Mladé frontě Dnes. V nemocnici zůstane nejméně do čtvrtka, absolvuje v ní i celkovou preventivní prohlídku. Odpor k očkování označil za zaostalý.

16:07 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podle Asociace krajů při dnešní videokonferenci hejtmanům slíbil upravit rezervační systém k očkování proti covidu-19. Asociace v tiskové zprávě uvedla, že centrální systém nyní de facto nutí seniory k soutěžení o termíny, což považuje za nedůstojné. Kabinet by podle Blatného slibu měl úpravy oznámit v nejbližší době.

16:07

Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země Evropské unie zasílají Evropské komisi k posouzení, mají nedostatky, jež by státům komplikovaly plné čerpání peněz z mimořádného krizového fondu. Po videokonferenci s ministry financí členských zemí to dnes řekl místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis. Podle portugalského předsednictví státy směřují k tomu, aby v polovině roku mohly z balíku obsahujícího 672 miliard eur (17,6 bilionu Kč) dostat první peníze.

16:05

Evropská komise doporučila zemím EU, aby do března naočkovaly čtyři pětiny nejstarších lidí a zdravotníků. Do léta pak aspoň 70 procent dospělých obyvatel.

16:05 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Uzavření hranic mezi Českou republikou a Německem pro pendlery by nebylo dobré. Premiér Andrej Babiš (ANO) na Twitteru uvedl, že se na tom při dnešním telefonátu shodl s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Řešením by podle něj mohly být dva testy na koronavirus týdně, přičemž jeden by finančně pokrylo Česko, druhý Německo. Za trvalé řešení považuje Babiš dostatečný počet vakcín proti covidu-19 pro všechny obyvatele.

16:03 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Na očkování se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) registrovalo zhruba 160 000 seniorů, tedy asi 40 procent z nich. Více než 58 000 jich má rezervován termín.

K dnešním 11:00 bylo podle Blatného podáno 129 829 vakcín proti koronaviru. Naočkováno je tak 1,3 procenta populace, což je průměr v Evropě.

16:03

Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na tom podle magazínu Der Spiegel shodla kancléřka Angela Merkelová s premiéry německých spolkových zemí. Soulad panuje i v povinných zdravotnických rouškách v prostředcích hromadné dopravy, kde zatím s výjimkou Bavorska postačuje jakékoli zakrytí nosu a úst. V řadě kancléřčiných návrhů na zpřísnění ale spolkové země zastávají odlišné postoje.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
15:21

Dodávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer do Česka budou tento týden sníženy o 13 650 dávek. Přijde 81 plat vakcíny místo původně plánovaných 95, řekla dnes mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Jedno plato obsahuje 195 lahviček vakcíny. Může tak obsahovat 975 až 1170 dávek podle toho, jestli se z jedné podaří aplikovat pět nebo šest dávek. Tento týden tak může mít ČR k dispozici 78 975 až 94 770 dávek

15:01 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Imobilním seniorům by mohli praktičtí lékaři buď pomoci dostat se do očkovacího místa, nebo je očkovat proti covidu-19 u nich doma. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). O možnostech podle něj jedná koordinátor vakcinační strategie Zdeněk Blahuta s předsedou Sdružení praktických lékařů Petrem Šonkou.

"Jedna z možností, která je teď diskutována do detailu, je zejména pomoc praktických lékařů, kteří znají nejlépe své registrované seniory. Jsou v principu dvě možnosti: buď pomoci dostat seniora k očkovacímu místu, tam kde je to možné a kde se nejedná o extrémní vzdálenost a kde to může být zajištěno, nebo naopak návštěva v domově toho seniora," uvedl Blatný.

14:49

Fakultní nemocnice Brno zachytila od 25. prosince až dosud 84 případů britské mutace koronaviru. Potvrdila to dnes mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní nemusela nemocnice nikoho hospitalizovat. Vzorky odeslala ještě na potvrzení.

14:46

O zrušení nebo zhuštění termínů jarních prázdnin se nyní nediskutuje. Na úterní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Prioritou je podle něj spíše vyřešit situaci žáků závěrečných ročníků základních a středních škol. V pondělí po jednání vlády Plaga uvedl, že i příští týden budou školy pokračovat v současném režimu výuky. Aktuálně jsou otevřené pouze mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních.

14:48

O zrušení nebo zhuštění termínů jarních prázdnin se nyní nediskutuje. Na tiskové konferenci ve sněmovně to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Prioritou je podle něj spíše vyřešit situaci žáků závěrečných ročníků základních a středních škol. V pondělí po jednání vlády Plaga uvedl, že i příští týden budou školy pokračovat v současném režimu výuky. Aktuálně jsou otevřené pouze mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních.

14:42

Počet případů koronavirové nákazy ve Švýcarsku překročil 500 tisíc, zemřelo dalších 75 nemocných. Vyplývá to z dnešních údajů zdravotních úřadů země, která má přibližně 8,5 milionu obyvatel. V sousedním téměř devítimilionovém Rakousku přibylo 1440 případů a 77 úmrtí.

14:13

Nové mutace koronaviru jsou zdrojem oprávněných obav. Nejpřijatelnější cesta, jak bránit nástupu nových linií viru, je zpomalení epidemie urychlenou vakcinací. Uvedl to virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. 

14:10

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který byl minulý týden hospitalizován s dýchacími potížemi, má onemocnění covid-19. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu na intenzivním lůžku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Potvrdil to dnes mluvčí univerzity Václav Hájek.

"Rektor UK Tomáš Zima je hospitalizován ve Všeobecné fakultní nemocnici. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu na intenzivním lůžku. Důvodem hospitalizace jsou komplikace spojené s onemocněním covid-19," uvedl mluvčí.

14:05

Britská mutace koronaviru byla zachycena ve Fakultní nemocnici Brno. První případ se objevil na konci minulého roku, nemocnice po zpětném přezkoumání vzorku odhalila zhruba sto případů," sdělila dnes vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová. "Další záchyty jsou v Praze, Středočeském a Královehradeckém kraji," doplnila Jiřincová.

13:47

Šéf nejpočetnějšího klubu ANO Jaroslav Faltýnek navrhne zařazení bodu o očkovací strategii na začátek dnešního jednání Sněmovny a jeho přerušení v 17:00.

13:32

Především o tom, jak rovnoměrněji rozdělovat dostupné dávky očkování proti covidu-19 mezi regiony, debatovali při dnešní videokonferenci hejtmani s představiteli vlády. Řekl to předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) označila po jednání postup vlády při očkování seniorů nad 80 let za chaotický.

13:29

Piráti podpoří přiměřené prodloužení stavu nouze, pokud uvidí u ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) vůli k posunu u nemocenské či krizové legislativy, řekl Michálek.

13:25

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v Poslanecké sněmovně nepodpoří další prodloužení nouzového stavu. Podle předsedy Tomia Okamury se jedná o stav, kdy jsou plošně omezeny základní lidské svobody, mechanismy parlamentní demokracie a veřejné kontroly účelného hospodaření vlády. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Vláda žádá Sněmovnu o dalších 30 dní nouzového stavu, trval by tak do 21. února. Zatím platí od 5. října do 22. ledna.

12:47

Fakultní nemocnice Hradec Králové spouští provoz Centra postcovidové péče. Zajistí komplexní péči o pacienty, kteří prodělali covid-19 a mají obtíže související s nemocí.

12:39

V Pardubickém kraji v pondělí stoupl počet nových případů o 460. Růst je nižší než denní přírůstky minulý týden. Od jara se nakazilo 47 664 lidí.

12:39

Filip chce do čtvrteční schůze Sněmovny o nouzovém stavu jednat s Babišem. Mimo jiné žádá, aby rozhodování o dílčích opatřeních bylo decentralizované.

12:05

Po rekordních statistikách z první poloviny měsíce evidují Spojené státy v posledních dnech příznivější vývoj hlavních ukazatelů o vývoji epidemie covidu-19. Už déle než týden klesají průměrné přírůstky bilance nakažených, po měsících růstu se také minulý týden začala snižovat bilance hospitalizací. Celkový počet úmrtí spojovaných s koronavirem se mezitím nezadržitelně blížil ke 400 tisícům.

11:37

V Izraeli zaznamenali za poslední den poprvé od počátku pandemie covidu-19 přes 10 tisíc nových případů koronavirové nákazy a poprvé za více než tři měsíce překročil podíl pozitivních testů deset procent. Počty infikovaných rostou i přes přísná celonárodní karanténní opatření. Zatím se nestačily projevit ani účinky izraelské očkovací kampaně, s níž začala země před měsícem a která je považována za nejrychlejší na světě.

11:37

Pro dětské oblečení v úterý dopoledne v Praze do znovuotevřených obchodů vyrazili rodiče i prarodiče. Nakoupili raději víc zboží pro případ, že by vláda prodej tohoto sortimentu opětovně zakázala. Fungovat od úterka mohou také papírnictví. Před prodejnami ve vybraných pražských obchodních centrech se fronty netvořily.

11:20

Městská nemocnice Ostrava dnes zahájila očkování seniorů starších 80 let proti covidu-19. Aktuálně může naočkovat denně 48 lidí, není ale vyloučeno, že kapacitu v příštím týdnu navýší. Problém má nemocnice s nedostatkem vakcíny a materiálu nutného k její aplikaci. Novinářům to v úterý řekla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

11:18

Británie nově vede žebříček zemí s nejvyšším průměrným týdenním počtem úmrtí na covid-19 v přepočtu na milion obyvatel. Vyplývá to z dat platformy Our World in Data, kterou provozuje Oxfordská univerzita. Británie v průměru za posledních sedm dní k pondělku registrovala 16,7 úmrtí pacientů s koronavirem na milion obyvatel, a překonala tak prvenství Česka, které žebříček vedlo od 11. ledna, napsal list The Evening Standard.

10:52

Před debatou o prodloužení nouzového stavu musí vláda ve Sněmovně odpovědět na otázky k očkování a odškodnění lidí postižených covidem, řekl Stanjura.

10:51

Restauratéři z iniciativy Chcípl PES chtějí založit politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. Restaurace pak budou politické buňky, uvedli.

 

10:09 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo 21 734 nových případů nákazy koronavirem a 586 úmrtí. O den dříve to bylo 22 857 případů a 471 úmrtí. Na Ukrajině podle tamních úřadů celkový počet obětí pandemie překročil hranici 21 tisíc.

10:17

V Ústeckém kraji v pondělí přibylo 420 potvrzených nákaz koronavirem, o 38 méně než před týdnem. S nákazou zemřeli dva lidé, v součtu 1115. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

09:53

Německá kancléřka Angela Merkelová chce v zemi prodloužit karanténu do 15. února. Uvedl to deník Bild s odvoláním na návrh prohlášení Merkelové a zemských premiérů.

09:26

Reprodukční číslo má Česko v EU nyní jedno z nejnižších, lépe je na tom Irsko, Kypr a Maďarsko. Nejvyšší číslo na světě (11) má africké Kongo.

09:26

V Blansku se bude očkovat proti covidu-19 nejen v blanenské nemocnici, ale i v budově okresního soudu. Bude tam regionální očkovací centrum. Místo vybralo vedení města. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková.

08:21 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v pondělí 702 potvrzených případů covidu, nejméně ve všední den od půlky prosince. S covidem dosud v metropoli zemřelo přes 1300 lidí.

08:21

Česká firma Pardam Nano4fibers z Roudnice nad Labem na Litoměřicku vyvinula a začíná vyrábět první nanovlákenný respirátor nejvyšší ochranné třídy FFP3 na světě. Informovala o tom firma a Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, jejímž je členem. Společnost uvedla, že díky nanomembráně se zvyšuje odolnost vůči vlhkosti a respirátor tak lze při správné péči používat jako ochranu před viry a bakteriemi po více dnů.

08:20

V pondělí přibylo v Česku 7590 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 1800 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s covidem-19 ale vzrostl o více než 300 na 6666 lidí. Právě kapacitou nemocnic se má podle představitelů vlády řídit případný přechod do nižšího stupně protiepidemických opatření. Do statistik přibylo 197 úmrtí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:09

Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve čtvrtém stupni. Opět ale vzrostlo reprodukční číslo ukazující, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Má hodnotu 0,76.

07:09

V Německu v pondělí přibylo 11 369 případů nákazy koronavirem. S covidem-19 zemřelo dalších 989 lidí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Koch (RKI).

06:47

Soud v Chicagu řešil na konci minulého týdne případ šestatřicetiletého muže, který strávil tři měsíce v bezpečnostní zóně tamního letiště. Muž, který bydlí v Los Angeles, odmítal odcestovat domů údajně kvůli obavám z epidemie covidu-19. Pokud slouží kauci ve výši jednoho tisíce dolarů (asi 21 600 korun), soud mu uloží pouze zákaz vstupu na letiště, napsala agentura AP.

06:45

Japonsko zažilo v druhé polovině loňského roku, kdy odezněla první vlna epidemie covidu-19, výrazný nárůst počtu sebevražd. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na studii univerzit v Hongkongu a Tokiu. Míra sebevražd rostla rychleji mezi ženami a dětmi. V první polovině loňského roku přitom Japonsko, které dlouhodobě vykazuje vysokou míru sebevražd, zaznamenalo pokles jejich počtu, napsala agentura Reuters.

06:41

Mluvčí Joea Bidena, který ve středu vystřídá Trumpa v prezidentském úřadu, ale uvedla, že nová administrativa žádná omezení mezinárodních cest rušit nehodlá. "Kvůli zhoršující se pandemii a nakažlivějším mutacím, které se objevují po celém světě, teď není doba na to, abychom omezení mezinárodního cestování rušili," uvedla Jen Psakiová. Bidenova administrativa se podle ní radila s odborníky a došla k závěru, že restrikce zachová.

06:37

Občané většiny zemí Evropské unie, Británie a Brazílie budou moci od 26. ledna opět cestovat do Spojených států. Americký prezident Donald Trump dnes krátce před koncem svého mandátu zrušil zákaz cest, který přijal loni v březnu kvůli šíření koronaviru. Zákaz přestane platit ve stejný den, od kterého se budou muset všichni cestující v letadlech do USA prokazovat negativním testem na virus SARS-CoV-2.

06:36

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes odpoledne bude jednat s premiéry spolkových zemí o epidemické situaci v zemi. Schůzka, která se původně měla konat až za týden, byla i kvůli novým mutacím koronaviru uspíšena. Očekává se prodloužení stávající karantény, která zatím platí do konce ledna, a vyloučeno není ani její další zpřísnění. Tématem může být i osud výjimek pro české pendlery.

06:35

Sněmovna by mohla rozhodnout o pokutách firmám za porušení protikoronavirových omezení nebo o uzákonění chráněného účtu pro dlužníky v exekuci. Obě předlohy vrátili dolní komoře senátoři. První letošní řádná schůze dolní komory začne dnes odpoledne.

06:34 Vlajka Brazílie

Od začátku epidemie Brazílie zaznamenala 8,51 milionu nakažených koronavirem, což je třetí nejvyšší počet na světě. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo v zemi zhruba 210 000 lidí. Země dnes zaznamenala 23 671 nových případů za posledních 24 hodin. V Brazílii se objevila nová mutace nákazy, u které panují obavy, že je výrazně nakažlivější, než původní kmen koronaviru.

06:33 Vlajka Brazílie

Brazilské ministerstvo zdravotnictví dnes uvedlo, že silné ohnisko nákazy v dvoumilionovém městě Manaus na severu země nesouvisí s novou mutací viru. V uplynulých dnech agentury uvedly, že v metropoli státu Amazonas kolabuje kvůli vysokému počtu nakažených zdravotnictví. Venezuelská vláda dnes uvedla, že do oblasti poslala dodávku kyslíku. Objem darovaného kyslíku by podle agentury AP měl stačit na pokrytí dne a půl spotřeby ve zdravotnických zařízení v Manausu.

06:32 Vlajka Brazílie

Brazílie dnes zahájila očkovací kampaň proti covidu-19. Země v neděli schválila použití dvou vakcín - čínského preparátu CoronaVac a britské látky od společnosti AstraZeneca. Po USA Brazílie vykazuje druhý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, uvedla agentura AFP.

06:32

Nejasné zatím je, do jaké míry dokážou před covidem-19 způsobeným jihoafrickou mutací ochránit lidi současné vakcíny. Jasnou odpověď na to jihoafričtí vědci nemají. "Máme ale důvod ke znepokojení," uvedl virolog Alex Sigal. Podle něj totiž mnoho lidí protilátky po prodělání covidu-19 během první vlny epidemie v JAR neochránily před opětovným onemocněním způsobeným novou mutací během druhé vlny epidemie.

06:31

Nová mutace koronaviru odhalená poprvé loni v říjnu v Jihoafrické republice nezpůsobuje závažnější průběh nemoci covid-19, je ale o 50 procent nakažlivější. S odvoláním na jihoafrické vědce o tom dnes informovala agentura AFP. Nová mutace viru SARS-CoV-2 je nyní v JAR už dominantní. Během aktuální druhé vlny epidemie se podle doktorky Waasily Jassatové sice zvýšil počet lidí v nemocnicích, ale nikoli úmrtnost.

06:30

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila obavy nad nerovnou distribucí vakcín v Izraeli a Palestině. S odvoláním na šéfa WHO pro palestinská území Geralda Rockenschauba o tom dnes informovala agentura AP. Zatímco Izrael od konce loňského roku naočkoval 20 procent populace, vakcinace Palestinců na okupovaných územích dosud nezačala.

06:29

Denní průměr pozitivních testů na SARS-CoV-2 za posledních sedm dní je ve Francii 18 270, nejvíce od konce listopadu. Počet infikovaných pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) roste ve Francii již devět dní v řadě a poprvé od 17. prosince překonal hranici 2800, napsala dnes agentura Reuters.

21:51

Ve Španělsku za víkend přibylo bezmála 84 300 infekcí, dosud nejvíce od počátku pandemie. Země začala s podáváním druhé dávky vakcíny proti covidu-19 seniorům v pečovatelských domech, píše agentura Reuters. Přibývající počty nakažených se zasloužily o smutné rekordy i v Portugalsku, kde tamní vláda dnes oznámila zpřísnění některých opatření proti šíření koronaviru.

21:50

Denní průměr pozitivních testů na SARS-CoV-2 za posledních sedm dní je ve Francii 18 270, nejvíce od konce listopadu. Počet infikovaných pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) roste ve Francii již devět dní v řadě a poprvé od 17. prosince překonal hranici 2800, napsala dnes agentura Reuters.

21:50

Světová zdravotnická organizace (WHO) a Čína mohly na počátku šíření koronaviru jednat rychleji. Vyplývá to z předběžné zprávy nezávislé komise, jejímž úkolem bylo posoudit světovou reakci na pandemii covidu-19. Šíření viru ve světě podle ní bylo možné zpomalit zavedením přísných opatření, příliš mnoho zemí ale "ignorovalo signály" o závažnosti situace.

20:07

Hygienici v jižních Čechách zaznamenali k dnešnímu večeru za posledních 24 hodin 82 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, proti minulému pondělí o 44 méně. Nově evidují 17 lidí, kteří na covid-19 zemřeli. Nově se vyléčilo 182 nemocných. Laboratoře udělaly 358 testů. Počet aktuálně pozitivních klesl o 117 na 7446 lidí. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:04

Očkovací centrum v Jihočeském kraji je připravené na provoz, sdílel na svém Twitteru jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

19:59 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s covidem-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.

"Skóre neříká nic jiného, než jakým způsobem se vyvíjí situace v populaci. V poslední době to ale není zcela v korelaci se zaplněním nemocnic. I když v současné době epidemie začíná polevovat, tak jsou stále ještě plné nemocnice," řekl Blatný. Řídit se jenom klesajícím rizikovým skóre by tak podle něj nebylo bezpečné.

19:30

Na odměny zdravotníků za podzimní vlnu epidemie covidu by se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mělo vynaložit asi 10 miliard Kč. Půjde o bonifikace ze zdravotního pojištění.

19:21

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize:

V neděli přibylo v Česku 2618 potvrzených případů koronaviru, nejméně v tomto roce. Proti minulé neděli je to pokles zhruba o 1700 případů. Počet lidí, kteří leží s covidem-19 v nemocnicích, klesl o téměř 150 na 6330. 

Index protiepidemického systému PES zůstává na 70 bodech ze sta. Pátý den se tak drží ve čtvrtém stupni. Většina parametrů se od neděle zlepšila, mírně ale vzrostlo reprodukční číslo.

Vybudování velkokapacitního očkovacího centra v O2 universum v pražské Libni schválila vláda. Na starosti ho bude mít pražská Ústřední vojenská nemocnice, armáda povolá na pomoc vojáky. 

Státní zdravotní ústav potvrdil, že se v ČR vyskytuje britská mutace koronaviru. Byla potvrzena u prvních vzorků, další se podle mluvčí Státního zdravotního ústavu zkoumají.

Vláda bude ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 o dalších 30 dní. Pokud vláda získá souhlas poslanců, nouzový stav by měl trvat do 21. února. Nouzový stav zatím v Česku kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 22. ledna ledna. O návrhu bude Sněmovna jednat zřejmě ve čtvrtek 20. ledna.

19:17 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Dodávky vakcíny proti covidu-19 do jednotlivých krajů se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odvíjejí od počtu obyvatel a počtu lidí starších 65 let v regionu. Praha a Brno jich podle něj mají víc, protože slouží jako centrum k další distribuci pro Čechy a Moravu. Ministr na tiskové konferenci po jednání vlády reagoval na kritiku některých krajů, že očkovací látka není rozdělovaná rovnoměrně.

18:26

S náměstkyní Alenou Šteflovou, která se nechala ve Státním zdravotním ústavů přednostně očkovat proti covidu-19, ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zatím nemluvil. Situaci chce dořešit v úterý, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Pokud by se podezření, na které upozornila média potvrdilo, bude ministr postupovat obdobně jako u ředitele Státního zdravotního ústavu.

Dosavadní šéf úřadu Pavel Březovský rezignoval ve čtvrtek kvůli informacím, že se v ústavu očkovali vedle zaměstnanců i jejich příbuzní. Vedením ústavu byla poté dočasně pověřena doktorka Barbora Macková.

17:58

Podnikatelé ve sportu by měli mít možnost snadněji získat provozní úvěry od bank. Pomoci má nový program Záruka COVID sport, který dnes schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu, které program spolu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou připravily. Na program je připravena jedna miliarda korun, která umožní zaručit provozní úvěry v objemu až čtyři miliardy korun. Výzva by měla být zveřejněna ještě v lednu.

17:50

Taxikáři, kteří jsou OSVČ nebo jednatelé malých s.r.o,, budou moci čerpat kompenzace 500 Kč za den kvůli dopadům pandemie. Schválila to vláda.

17:49

Státní zdravotní ústav potvrdil, že se v ČR vyskytuje britská mutace koronaviru. Byla potvrzena u prvních vzorků, další se podle mluvčí Státního zdravotní ústavu zkoumají. Bližší informace chce ústav představit na úterní tiskové konferenci.

"Britská varianta koronaviru v Česku s největší pravděpodobností koluje. Může ji obsahovat až deset procent vyšetřovaných vzorků. To je obdobné jako u ostatních evropských zemí. Vzorky budou nyní sekvencovány," sdělil dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

17:49

I v týdnu od 25. ledna budou školy pokračovat v nynějším režimu výuky, uvedl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Otevřené jsou mateřské a speciální školy a první a druhé třídy ZŠ.

"Závěrečné ročníky základních a středních škol se k prezenční výuce vrátí jako první, jakmile to bude možné," dodal dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

17:44

"Nedostatek stříkaček, jehel i rozpouštědel k očkování proti covidu nehrozí. V rámci krizových dodávek je těchto komponentů dost pro celou Českou republiku," uvedl dnes ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

17:43 Jan Hamáček

"Jiná alternativa než prodloužení nouzového stavu není, všechno ostatní je hra s ohněm a velké riziko. Proto budeme apelovat na všechny poslance, aby nouzový stav ve čtvrtek prodloužili o dalších 30 dnů," sdělil na dnešní tiskové konferenci ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). 

Hamáček zároveň dodal, že politickou podporu v Poslanecké sněmovně zatím menšinová vláda zajištěnou nemá. "Politická jednání nás teprve čekají," řekl dnes vicepremiér.

17:40

Termín pro očkování má z on-line systému víc než 55 500 lidí nad 80 let, uvedl zmocněnec pro IT Dzurilla. Od pátku se jich zaregistrovalo 170 000.

17:30

Papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi budou moci od úterý znovu otevřít. Dnes to schválila vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli v České televizi mluvil také o otevření obchodů se spodním prádlem, těm by zatím výjimka udělena být neměla.

17:27

Dostupnost termínů pro očkování proti covidu-19 je v kompetenci očkovacích center, která je do rezervačního systému zadávají. Sdělila to mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Situace, kdy lidé dostali termín, ale centrum o nich nevědělo, tak podle ní nejsou systémovou chybou. Podobné případy zaznamenala například novojičínská nemocnice, o víkendu média informovala také o Thomayerově nemocnici v Praze, která chtěla očkovat až v pondělí, termíny ale měla vypsané už na víkend. Podle nemocnic byla chyba v centrálním rezervačním systému.

17:21 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vybudování velkokapacitního očkovacího centra v O2 universum v pražské Libni na dnešním zasedání schválila vláda. Na Twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Na starosti ho bude mít pražská Ústřední vojenská nemocnice, armáda povolá na pomoc vojáky. V plánu je podle předsedy kabinetu očkovat až 10 000 lidí denně.

"Náklady na vybudování velkokapacitního  centra se odhadují na 11,8 milionu korun," uvedl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Blatný.

17:12

Ve Zlínském kraji jsou již rozděleny a použity všechny vakcíny proti covidu-19, které měl kraj k dispozici. Řekl to hejtman Radim Holiš (ANO). Kraj dosud dostal 975 lahviček s vakcínou, z každé ampule je možné očkovat pět nebo šest lidí. Tento týden by mělo přijít dalších 975 ampulí vakcíny, dodávka byla avizována na čtvrtek, v minulých týdnech však přišla v úterý.

17:11

S očkováním seniorů nad 80 let proti covidu-19 pomůže v Ústeckém kraji mobilní očkovací tým. Sloužit bude lidem, kteří se nemohou dostavit do očkovacího centra. V ústecké Masarykově nemocnici první registrovaní senioři nad 80 let dostali vakcínu v neděli.

17:11

Ministerstvo práce se nezapojí do registrací a rezervací seniorů nad 80 let k očkování. Jejich obesílání neplánuje. Důvodem je velký počet lidí vysokého věku, kteří se snaží do celostátního registračního systému přihlásit. Zapojení ministerstva práce a obesílání seniorů zmínil před několika dny ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

"O zapojení ministerstva práce se mluvilo ve spojitosti s tím, pokud by byl znatelný nezájem ze strany seniorů o očkování. A jak vidíme, tak taková situace nenastala, jelikož senioři nad 80 let se snaží registrovat do centrálního registru očkování ve velkém počtu," uvedlo tiskové oddělení.

17:10

Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to i zpětně. Umožnit by to měla novela zákona o kompenzačním bonusu, kterou dnes schválila vláda. Informovala o tom na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Změna se týká jen fyzických osob - podnikatelů v úpadku. Novelu musí ještě projednat Parlament a podepsat prezident.

17:09

Vláda schválila pokračování programu COVID ubytování s alokací zhruba čtyři miliardy korun. Podporu kromě hromadných ubytovacích zařízení získají i individuální, tedy ubytovatelé v soukromí, malé penziony či apartmány. Dotace budou přidělovány za 78 dní, kdy byl provoz ubytovacích zařízení kvůli vládním protiepidemickým opatřením omezen. Sdělili to dnes zástupci odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj, které program připravilo.

"Vláda zároveň prodloužila program COVID lázně," sdělila na dnešní tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Poukazy na pobyt bude možné použít i letos. Původně se počítalo s jejich platností do konce loňska.

Program COVID cestovní kanceláře II bude dostupnější i pro velké cestovní kanceláře. Budou moci žádat o dotace do limitu 800 000 eur (asi 21 mil. Kč), schválila vláda.

17:08

Žáci by se podle ministerstva školství mohli testovat na covid tzv. kloktací testy. Úřad o ně už projevil zájem, chápe ale složitost zajištění testování, řekla mluvčí.

16:50

Vláda ve čtvrtek požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů.

16:46 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Farmaceutická společnost Pfizer zmenší středeční dodávku vakcín proti koronaviru do České republiky maximálně o 20 procent. Mladé frontě Dnes (MfD) to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vyrovnají to dodávky v únoru. V sobotu premiér mluvil o výpadku 40 až 50 procent z původně očekávaných 93 600 dávek pro tento týden.

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes novinářům řekl, že i v případě krácení dodávek v řádu dnů by se výpadek promítl do rezervací pro očkování. On-line registrační systém pro vakcinaci lidí nad 80 let, kteří žijí mimo sociální zařízení, stát spustil v pátek.

16:33

Po loňském zrušeném ročníku, jehož uspořádání zabránila pandemie koronaviru, chtějí pořadatelé uspořádat knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha v červnu. Měl by se konat tradičně v Průmyslovém paláci na holešovickém Výstavišti, maximum programu plánují organizátoři přesunout mimo něj, aby akce byla vzdušnější a eliminoval se úzký kontakt návštěvníků.

16:23

Velkokapacitní očkovací centrum, které má vzniknou na výstavišti Černá louka v Ostravě, bude moci denně očkovat asi 1800 lidí. Se zajištěním jeho provozu pomůže Fakultní nemocnice Ostrava. Centrum se otevře ve chvíli, kdy bude do země směřovat dost vakcín pro veřejnost. Podle předpokladů by se tak mohlo stát v polovině února. Po jednání krizového štábu to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO), ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) a ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Jiří Havrlant.

16:03

Kvalita distanční výuky se podle dvou třetin středoškoláků od loňského jara zlepšila, stále jsou s ní ale spojené i potíže. Jako problém vnímají studenti například nedostatek sociálního kontaktu, přetěžování učivem, nevyhovující on-line hodiny a hrozící přehlcení testy po návratu do škol. Kolem 53 procent by proto uvítalo obnovení prezenční výuky. Vyplývá to z průzkumu České středoškolské unie, o kterém informoval místopředseda unie Ondřej Nováček.

15:58

Zapojit se hned do očkování seniorů starších 80 let proti covidu-10 chtějí tisíce praktických lékařů. Možnost pacienty očkovat dostaly jen desítky ordinací, není dostatek vakcíny a někde o to kraje nemají zájem. Sdělil to dnes předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Sami praktičtí lékaři měli mít původně přístup k rezervačnímu systému pro očkování v pátek 15. ledna, spuštění pro ně ale bylo odloženo. Očkováni jsou tak podle Šonky většinou mimo tento systém jako zdravotníci v nemocnicích.

15:41

Ministerstvo průmyslu a obchodu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou připravily záruční program pro podnikatele ve sportu postižené krizí. Měl by jim usnadnit získání provozních úvěrů od komerčních bank i v současné době, kdy nevykazují žádné tržby. Na program Záruka COVID sport se počítá s alokací jedné miliardy korun, nebudou ale nutné zdroje ze státního rozpočtu. Program by měl být součástí dnešního jednání vlády.

15:34 Ilustrační foto.

Dnes začalo v Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze fungovat nové očkovací centrum. Je v provozu od 07:00 a zatím zde naočkovali zhruba 200 seniorů objednaných přes centrální registr, řekl dnes odpoledne mluvčí nemocnice Petr Sulek. "Očkujeme do 19:00 a na dnešní den jsou termíny obsazené. Očkujeme nejen seniory nad 80 let, ale paralelně očkujeme i zdravotníky, kteří přicházejí do styku s covid pozitivními pacienty," řekl mluvčí FTN.

15:54

Ministerstvo průmyslu na obchodu s rozvojovou bankou připravily záruční program pro podnikatele ve sportu postižené krizí. Měl by jim usnadnit získání provozních úvěrů od bank.

15:33

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) má koronavirus, po pozitivním antigenním testu absolvoval i PCR test, který to potvrdil. Nemá závažnější příznaky, uvedl.

14:54

 Papírnictví ani prodejny spodního prádla, zvlášť ty umístěné v obchodních centrech, neočekávají v případě udělení vládní výjimky vysokou návštěvnost. Někteří obchodníci nerozumějí tomu, proč při dodržování přísných hygienických a bezpečnostních pravidel, nemohou fungovat všechny obchody. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Případné otevření vítá provozní ředitel sítě papírnictví AKM Filip Malý. Upozornil ale, že bez sankcí toto zboží navzdory zákazu už druhý týden prodávají nadnárodní řetězce. To podle něj nesvědčí o rovných podmínkách, uvedl.

14:18

Automobilka Škoda Auto připravuje vlastní očkovací centra. Firma čeká, až bude možné nakoupit vakcíny pro zaměstnance. Podle interního průzkumu má o očkování zájem více než polovina zaměstnanců. Automobilka má na proočkování svých zaměstnanců eminentní zájem, počítá i s očkováním agenturních zaměstnanců a zaměstnanců integrovaných firem, řekl dnes vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera. Aktuální odhadované náklady na očkování a související projekty se pohybují v nižších desítkách milionů korun.

14:09

Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace vakcíny v centru novojičínské nemocnice se ale ani přes potvrzenou rezervaci nedočkala. Sdělila to její vnučka Jana Krčmářová, která babičku registrovala. Podle mluvčí nemocnice Radky Miloševské je to kvůli technickým problémům v centrálním registračním systému, systém podle ní termíny vůbec neměl nabízet. Oficiálně zahájí vakcinační centrum novojičínské nemocnice provoz ve středu 20. ledna.

Vyjádření ministerstva zdravotnictví zjišťujeme.

13:57 Maláčová DVTV

Pokud sněmovna nestihne do konce ledna schválit nový kurzarbeit, mohly by firmy v krizi zůstat od března bez státní podpory. Hrozí pak skokový nárůst nezaměstnanosti, tvrdí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní by měla dolní komora jednat o pravidlech zkrácené práce se státní podporou tento týden, schvalovat by je pak mohla příští týden. Normu pak musí projednat i Senát a podepsat prezident. Příspěvky na mzdy z kurzarbeitového programu Antivirus mohou podniky čerpat do konce února.

"Pokud do konce ledna neproběhne třetí čtení (schválení zákona), tak budeme mít obrovský problém. Na konci února končí Antivirus… Pokud bychom se neposunuli, budou desítky tisíc firem bez pomoci. Lidé budou přicházet o práci. Masově by rostla nezaměstnanost," uvedla ministryně.

13:52

Infolinky k očkování seniorů starších 80 let dnes spustila také radnice v Jičíně. Telefonní linky 493 545 234 a 493 545 246 jsou dostupné v pracovních dnech od 08:00 do 17:00. Linky nejsou určené pro registraci. Nenahrazují celostátní koronavirovou linku 1221.

13:52

Téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů, je zaregistrovaná v rezervačím systému na očkování. Uvedl to dnes před 13:00 na Twitteru státní tým tzv. Chytré karantény. Podle něj jde o 159 300 registrovaných seniorů nad 80 let a více než 51 000 z nich má i svůj termín na očkování. Registrace do centrálního systému byla spuštěna v pátek v 08:00. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441 000, klienti domovů seniorů jsou očkováni bez registrace od prosince.

13:46

Vláda dnes nebude rozhodovat o návratu žáků z distančního vzdělávání zpět do škol. Ministři o tom budou jednat zřejmě jindy tento týden. Bez upřesnění podrobností to dnes uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Už dříve řekla, že prioritou ministerstva školství je zejména co nejrychlejší obnovení prezenční výuky závěrečných ročníků základních a středních škol.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předpokládal, že k nějaké formě prezenční výuky by se žáci z těchto tříd mohli vrátit nejdříve od 25. ledna.

13:45

Rezervační systém na očkování proti covidu-19 by se měl podle vládní dohody vyhodnotit po 14 dnech. Při startu měl podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) své potíže.

13:25

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) kritizuje nerovnoměrné rozdělování vakcín. Z čísel, která jsou k dispozici do 14. ledna, bylo do nemocnic a zdravotnických zařízení v Praze distribuováno 32 procent vakcíny, do nemocnic a podobných zařízení v Brně 19,4 procenta a do Libereckého kraje sotva 2,8 procenta, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje Půta. Kraj nemá dost vakcín, aby mohl očkovat v domovech seniorů i registrované zájemce starší 80 let, obává se, že se na ně ve větší míře dostane až v březnu.

13:24 Jan Hamáček

Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že Česko zůstane ještě nějakou dobu v nejvyšším pátém stupni opatření podle protiepidemického systému PES. Novinářům dnes řekl, že rozvolňování bude podle něj na řadě až v době, kdy se uvolní lůžka v nemocnicích a bude přibývat 1000 až 2000 potvrzených případů covidu-19 denně.

12:40

Zásadní opatření proti šíření koronaviru by měla ještě nějakou dobu zůstat a neměla by se uvolňovat, dokud šíření epidemie významně neklesne, řekl Roman Prymula, poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) a bývalý ministr zdravotnictví. Vláda dnes bude podle nedělního Babišova vyjádření jednat o tom, zda se od úterý otevřou papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. Další úpravu opatření proti šíření koronaviru zatím premiér nepředpokládá s ohledem na vysoký počet hospitalizovaných.

12:32

Zástupci škol si neumí představit fungování pravidelného antigenního testování žáků, podle nich by za současných podmínek bylo zřejmě neproveditelné.

12:32

Zdravotníků nakažených covidem-19 je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) proti 1. prosinci více než dvojnásobek, proti začátku ledna jich přibylo zhruba o 300. Evidovaných k 17. lednu je 6704 nakažených, více než 3000 z nich jsou zdravotní sestry. V době vrcholu druhé vlny epidemie na přelomu října a listopadu bylo nakažených zdravotníků přes 8300. Od března loňského roku jich bylo téměř 58 000.

11:58

Státní záruka pro cestovní kanceláře (CK) k zajištění pojištění proti úpadku by podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) mohla pokrýt až 75 procent jistiny, kterou pojišťovny požadují. V připravovaném programu COVID záruka CK by mělo na záruky být 300 milionů korun. Podporu by mohlo využít až 90 procent CK. O schválení programu by dnes měla jednat vláda. AČCKA to dnes uvedla v tiskové zprávě.

11:57

Zákaznické, podnikové a IT služby vytvoří letos v Česku 10 000 nových pracovních míst, to je růst o pět procent. Na 330 center zaměstnávalo 120 000 lidí.

11:54

V Moravskoslezském kraji přibylo za neděli 623 pozitivně testovaných na koronavirus. Je to o 130 nakažených méně, než tomu bylo o den dřív.

11:53

Koronavirus v hradeckém kraji zpomaluje. Za 24 hodin stoupl počet nákaz o 442 na 54 425,před týdnem byl nárůst 515. Nejvíce se covid šíří na Trutnovsku.

11:53

Nejméně 500 euro (13 tisíc korun) pokuty od dnešního dne hrozí zahraničním pendlerům dojíždějícím za prací do Saska, kteří se jednou týdně nenechají otestovat na koronavirus. Nové opatření se týká i přeshraničních studentů, ale saská vláda ho vůči nim prozatím ze sociálních důvodů nebude uplatňovat. Výjimku mají i školáci a děti chodící do školky. Saští zaměstnavatelé, které ČTK oslovila, chtějí českým zaměstnancům testování proplácet.

11:45

Základní školy v Olomouckém kraji se rozhodly klasifikovat své žáky na pololetním vysvědčení většinou známkami. Přednost dají známkám před slovním hodnocením, které doporučilo kvůli současné situaci ministerstvo školství. Podle ředitelů oslovených ČTK známky více vypovídají o aktivitě i znalostech žáka, navíc jsou potřeba pro přijímací řízení. Podle ředitelů škol nezůstanou bez známek ani předměty, jako je tělesná a hudební výchova, které často v distančním rozvrhu chyběly.

11:45

Udělení výjimky z vládních opatření pro papírnictví, obchody s dětskými oděvy a obuví a prodejny spodního prádla zásadně nezvýší mobilitu lidí, řekl dnes prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Je podle něj dobře, že vláda reaguje na potřeby obyvatel. Na tyto tři sektory bylo nejvíce požadavků a dotazů zákazníků, uvedl.

11:43

Novým ředitelem Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje (KHS) se stal čtyřiačtyřicetiletý Michal Bartoš. Hygienu už vedl dvě období - za první vlny koronavirové pandemie a poté znovu od 28. října jako pověřený šéf. Jmenovací dekret ministra zdravotnictví na dobu neurčitou obdržel v pátek.

11:42

Na jižní Moravě přibylo za den osm hospitalizací s covidem, je jich 726. Nárůst je druhý den po pětidenním poklesu. Přibylo i 227 pozitivních testů.

10:59

Vojáci dnes odjeli pomáhat kvůli pandemii koronaviru do dalších šesti nemocnic a sociálních zařízení. V úterý pak nastoupí do dalších tří. K dnešnímu ránu pomáhalo bojovat proti pandemii koronaviru více než 700 vojáků na 126 místech. Další vojáci vypomáhají krajským hygienikům, když nestíhají obvolávat kontakty nakažených lidí.

10:57

Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ tak rozšířil testování, a to kvůli odstávce, jež by měla začít koncem března. První velkou skupinou byli podnikoví hasiči, na testy šli dnes ráno. Další pracovníci půjdou v únoru. V elektrárně Dukovany se pravidelně testuje od listopadu loňského roku, zatím tam zdravotníci udělali 800 testů, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

10:34

Spojené království očkuje proti covidu-19 v průměru 140 lidí za minutu. Dnes to řekl vládní koordinátor pro vakcinaci Nahdim Zahawi. Podle BBC začne tento týden Anglie očkovat osoby starší 70 let a rizikové skupiny, což premiér Boris Johnson označil za významný milník v britském vakcinačním programu.

Očkovací místo zřídili v Anglii přímo v gotické katedrále.
Očkovací místo zřídili v Anglii přímo v gotické katedrále. | Foto: Reuters
10:33

Už šestý den po sobě ohlásila Čína více než 100 nových případů nákazy covidem-19 denně. Šíření koronaviru na severovýchodě země vyvolává obavy z propuknutí další vlny v době, kdy se milióny lidí vydají na cestu za rodinami před nadcházejícím lunárním Novým rokem.

10:00

V neděli přibylo v Karlovarském kraji jen deset případů koronaviru. Proti minulé neděli je to pokles o 37 případů. Aktuálně je 4394 nakažených.

09:59

Pardubický kraj dnes spustil informační linku k očkování proti koronaviru. Lidé mohou volat na telefonní číslo 466 026 466. Obsluhuje ji pět úředníků. Od rána je vytížená,řekl mluvčí kraje Dominik Barták.

09:58

V Ústeckém kraji přibylo 134 nových případů onemocnění covid-19, nejméně od začátku roku. Pomoci seniorům s registrací na očkováním nabídla města.

09:47 Vlajka Ruské federace.

Rusko dnes oznámilo dalších 22 857 potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin a 471 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Bilance nově infikovaných i zemřelých je oproti předchozímu dni nepatrně nižší. Celkem se od vypuknutí pandemie nakazilo v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel téměř 3,6 milionu lidí, z nichž 66 037 zemřelo.

09:31

Ve Středočeském kraji přibylo za sobotu a neděli celkem 884 nakažených covidem. Ve srovnání s předešlým víkendem je to o asi 500 případů nižší nárůst.

09:31

Na očkování proti covidu se do dneška registrovalo v centrálním systému 155 389 lidí nad 80 let, z toho 45 655 má termín. Registrace začala v v pátek.

09:09

Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 130 případů covidu-19. Celý týden byly denní přírůstky nižší než před týdnem.Minulou neděli přibylo 329 nakažených.

09:09

V Pardubickém kraji v neděli vzrostl počet případů nákazy koronavirem o 147. O víkendech bývají přírůstky nižší. Od jara se nakazilo 47 203 lidí.

09:00

Kvalita ovzduší byla loni v Česku výrazně lepší než obvykle. Část hodnot byla nejlepší od začátku sledování. Pomohlo počasí i méně dopravy kvůli covidu.

08:56

V Libereckém kraji v neděli přibylo 159 nových potvrzených případů covidu, skoro o polovinu míň než před týdnem. Méně případů letos bylo jen 1. ledna.

08:37

V nemocnici v Chebu nezanedbali péči o pacienty kvůli nedostatku lůžek intenzivní péče, jak na Facebooku naznačil na začátku ledna primář chebského interního oddělení Stanislav Adamec. Vyplývá to z výsledku interního vyšetřování Karlovarské krajské nemocnice, které dnes nemocnice zveřejnila. "Interním šetřením bylo zjištěno, že všem pacientům v nemocnici v Chebu byla poskytnuta zdravotní péče v souladu se současnými poznatky lékařské vědy a nedošlo k žádnému poškození zdraví ani úmrtí," konstatoval bez dalších podrobností člen představenstva Josef Mašek.

08:36

Svatoanenská nemocnice v Brně podala očkování proti covidu-19 prvním seniorům nad 80 let registrovaným v systému. Dnes absolvuje očkování 107 seniorů

08:35

Do Nemocnice Nové Město na Moravě na Žďársku nastoupila v 7:00 první dvojice profesionálních hasičů na výpomoc. Bude pomáhat na oddělení ARO. S hasičským záchranným sborem si nemocnice dohodla pomoc čtyř hasičů v pátek kvůli vyššímu počtu sester v pracovní neschopnosti. Budou pomáhat s fyzicky náročnější prací včetně polohování pacientů, řekla mluvčí nemocnice Tamara Pecková Homolová.

08:23 Ilustrační foto.

V Praze v neděli přibylo 273 potvrzených případů koronaviru. Je to asi o 200 méně než v sobotu i před týdnem v neděli. Počet zemřelých dosáhl 1300.

08:23

Počet lidí, kteří leží s covidem-19 v českých nemocnicích, klesl o téměř 150 na 6330. Méně hospitalizovaných bylo naposledy na začátku ledna. Do statistik od neděle přibylo dalších 111 úmrtí, s covidem dosud v Česku zemřelo 14 449 lidí.

08:22

Posledních pět milionů nákaz ve světe přibylo za osm dní, předchozích pět milionů za šest dní a předtím stejný počet přibyl za osm dní. Ještě v polovině září byl přitom celkový počet nakažených ani ne třetinový - 30 milionů. 

08:05

V neděli přibylo v Česku 2618 potvrzených případů koronaviru. Je to nejméně v tomto roce. Proti minulé neděli je to pokles zhruba o 1700 případů.

07:55

Německé zdravotní úřady dnes oznámily 7141 nových případů koronaviru za předchozí den. To je podle Institutu Roberta Kocha (RKI) nejnižší hodnota od 20. října. Za posledních 24 hodin také v zemi zemřelo 214 osob s covidem-19. Institut upozornil, že počet mrtvých byl naposledy tak nízký 14. prosince. V pondělí však bývá bilance lepší než ostatní dny, protože o víkendu se provádí málo testů, napsala agentura DPA.

07:41

Globální bilance potvrzených nákaz koronavirem přesáhla 95 milionů, uvádí na svých stránkách Univerzita Johnse Hopkinse i list The New York Times. Úmrtí spojených s nemocí covid-19 je globálně hlášeno na 2,03 milionu. Pozitivně testovaní i mrtví přibývají v posledních dnech rychleji než kdykoli v loňském roce. Podle NYT činily průměrné přírůstky v uplynulém týdnu okolo 700 000 známých nakažených a 13 500 mrtvých.

07:08

Vláda v pondělí projedná změny v systému opatření podle protiepidemického systému PES. Zřejmě povolí prodej některého zboží, a otevřít by tak mohla papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. 

07:01

Index PES zůstává na 70 bodech a pátý den je tak ve čtvrtém stupni. Většina parametrů se od neděle zlepšila, mírně ale vzrostlo reprodukční číslo - na 0,71. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v neděli v televizi Prima řekl, že vláda bude o přesunu do čtvrtého stupně jednat asi ve středu.

06:51 Karel Havlíček (ANO)

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 09:00 spouští příjem žádostí do nového programu COVID gastro uzavřené provozovny. O podporu 400 korun na zaměstnance za každý den uzavření kvůli vládním protiepidemickým opatřením mohou žádat podnikatelé, kterým klesly v posledním kvartálu loňského roku tržby v meziročním srovnání nejméně o 30 procent. Na podání žádosti mají čas do 1. března. Na program vláda vyčlenila 2,5 miliardy korun.

06:48 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda projedná další návrh na prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 a pravděpodobně jej schválí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měl nouzový stav prodloužit o dalších 30 dní, tedy do 21. února. 

06:47 Vlajka Brazílie

Brazilská agentura pro kontrolu léčiv (Anvisa) v neděli schválila pro nouzové nasazení vakcíny proti covidu-19 od čínské firmy Sinovac a britské AstraZenecy. Žádost o podmínečnou registraci ruské vakcíny Sputnik V však farmaceutické společnosti Uniao Quimica vrátila, informovala dnes agentura Reuters. Na twitterovém účtu pak agentura zveřejnila přehledný popis toho, jakým schvalovacím procesem a za jak dlouho obě látky prošly. 

21:46

Česká republika má objednáno zhruba 20 milionů vakcín proti nemoci covid-19. Kromě vakcíny od společností Pfizer a BioNTech a firmy Moderna, kterými se již očkuje, jsou mezi objednanými dodávkami i látky od výrobců Curevac, Astra Zeneca a Johnson&Johnson. Ta počítá s aplikací pouze jedné dávky a měla by na světový trh přijít v březnu. Ve svém pravidelném výstupu na YouTube to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

21:11

Británie za posledních 24 hodin zaznamenala 38 598 nových případů nákazy koronavirem. To je nejnižší počet od 27. prosince, informovala dnes agentura Reuters. Ve Francii přibylo 16 642 potvrzených případů infekce a počet zemřelých od počátku epidemie překonal hranici 70 000. V Itálii přibylo za den 12 545 infikovaných.

20:34 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Zdravotníci dostanou odměny za práci při podzimní druhé vlně epidemie koronaviru nejdříve v dubnu. Vyplývá to z vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) pro Českou televizi. Prezident České lékařské komory Milan Kubek dnes v televizi CNN Prima News uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) odměny slibuje už dva měsíce a zatím nepřišly.

19:23

Slovenská vláda o dva týdny, tedy do 7. února, prodloužila kvůli koronavirové krizi stávající zákaz vycházení, který obsahuje několik výjimek. Země bude bude podobně jako loni na podzim znovu plošně testovat obyvatele na koronavirus. Bez negativního výsledku testu lidé od 27. ledna nebudou moci v zemi například jezdit do práce. 

"Lockdown přináší první výsledky. Jsme těsně za vrcholem. Čekalo by nás ještě několik týdnů omezování. My bychom byli velmi rádi, pokud by se život mohl rozběhnout dříve," řekl ministr zdravotnictví Marek Krajčí k prodloužení karanténních restrikcí v kombinaci s hromadným testováním na koronavirus, které začne už v pondělí a potrvá do 26. ledna. V nejvíce postižených regionech se pak testování zopakuje.

17:39

Na očkování proti covidu-19 se k dnešním zhruba 17:00 registrovalo v centrálním rezervačním systému 154 192 seniorů starších 80 let, 44 008 z nich si i rezervovalo termín očkování v některém z očkovacích míst v republice. Dnes odpoledne to sdělil vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Registrace do centrálního systému byla spuštěná v pátek 15. ledna v 08:00. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441 000.

17:33 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Od úterý se mohou otevřít papírnictví, obchody s oblečením a botami pro děti a prodejny se spodním prádlem. V pondělí to projedná vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl České televizi. Další úpravu opatření proti šíření koronaviru zatím premiér nepředpokládá, dodal.

"Od úterý, předpokládám, že vláda to schválí, rozšíříme segment maloobchodu, to znamená papírnictví, prodejny s dětským oblečením a obuví, prodejny spodního prádla," vyjmenoval Babiš zboží, které budou opět moct prodávat malé obchody i obchodní řetězce. Neupřesnil, jestli bude dětské zboží omezeno nějakou věkovou hranicí. Dosud tyto výrobky nepatřily do takzvaného základního sortimentu, který se může prodávat i v době uzavření většiny obchodů.

16:02

Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje do pátku zhruba 70 podezření na nežádoucí účinky očkování proti koronaviru. S odvoláním na ředitelku ústavu Irenu Storovou to dnes uvedla Česká televize. Vakcína proti nemoci covid-19 se v Česku začala podávat před třemi týdny, zatím ji dostalo podle sobotního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) víc než 105 000 lidí.

Jako následky očkování lékaři nebo pacienti nejčastěji hlásili zarudnutí kůže kolem místa vpichu nebo příznaky, které se podobají lehčímu virovému onemocnění, uvedla Storová.

15:45

Problémy spojené s rezervací termínů na očkování proti covidu-19 v Krajské nemocnici Liberec se podařilo během víkendu odstranit. Zaregistrovalo se prvních 40 lidí starších 80 let. Na víc zatím není vakcína, řekl dnes mluvčí největšího zdravotnického zařízení v kraji Václav Řičář. Očkování v Liberci začne příští týden.

13:26

Zahájení očkování proti koronaviru v Česku nebylo připravené, dostává pod tlak přetížené nemocnice, uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Budou podle něj potřeba očkovací centra.

Kubek také doporučil testovat žáky každý týden antigenními testy. Testy by podle něj měly být podmínkou i pro provoz továren.

12:46

Vicepremiér Karel Havlíček zároveň dodal, že klíčový pro rozhodnutí bude vývoj epidemiologické situace v následujících dnech. Index PES je čtvrtý den po sobě na stupni čtyři, v zemi nyní platí opatření pro stupeň pět. 

Havlíček v souvislosti s možným zmírněním opatření upozornil, že je nutné udržet epidemický vývoj v nižším stupni systému PES alespoň sedm dní po sobě. Důležitý bude také stav v nemocnicích. "Musíme být obezřetní. Nechceme ani den omezení navíc, ale musíme si být jistí, že se situace po otevření zase rychle nezhorší," vysvětlil ministr. Připustil, že při posledním zmírnění opatření na začátku prosince bylo chybou otevření restaurací.

V pondělí by tak vláda o zmírnění omezení jednat ještě neměla, na programu však bude přesunutí obchodů s papírenskými potřebami do tzv. základní sortimentu, dodal ministr.

12:10

O přesunu do nižšího stupně 4 systému PES a zmírnění opatření bude vláda jednat asi ve středu, řekl Havlíček. V pondělí má řešit otevření papírnictví.

11:26

Počet lidí nově nakažených koronavirem i úmrtí pacientů s covidem-19 v Německu opět klesl. Nových případů bylo za den necelých 14 000, obětí 445, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). V sobotu hlásila země 980 zemřelých, v pátek 1113 a čtvrteční bilance 1244 obětí byla nejvyšší od začátku pandemie.

Údaje německého Institutu Roberta Kocha
Údaje německého Institutu Roberta Kocha | Foto: Aktuálně.cz
11:22

Rakousko prodlouží plošnou uzávěru kvůli koronaviru do 7. února a zpřísní pravidla, oznámila dnes vláda. Restaurace a hotely otevřou nejdříve v březnu.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz
Rakouský kancléř Sebastian Kurz | Foto: Reuters
11:05

V Královehradeckém kraji testy potvrdily koronavirus u 584 lidí. Proti pátku počet nových případů klesl o 78. Od března je v kraji 54 437 potvrzených nákaz nemocí covid-19. 

11:04

V Moravskoslezském kraji přibylo za sobotu 753 pozitivně testovaných na koronavirus. Je to o 355 nakažených méně, než tomu bylo o den dříve.

11:03

Ve středních Čechách přibylo v sobotu 686 nakažených. Ve srovnání s minulou sobotu jde o pokles o víc než 300 případů a nejnižší nárůst za tento týden.

10:53

V Pardubickém kraji v sobotu přibylo 239 případů nákazy koronavirem. Víkendové výsledky jsou obvykle nižší. V týdnu bylo denně i přes 600 nakažených.

10:40

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze je dnes k očkování přes centrální registr objednáno 195 seniorů, dalších 200 seniorů se objednalo do Motola. Na druhou dávku vakcíny by se do VFN mělo během dneška dostavit také zhruba 250 osob zvláště z řad zdravotníků. K 10:00 dávku očkovací látky dostalo zhruba 100 lidí, sdělila dopoledne mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Seniory objednané přes státní rezervační systém ve VFN začali očkovat dnes ráno. Nemocnice denně proočkuje asi 500 osob.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
10:29

Za sobotu přibylo v Jihomoravském kraji 16 pacientů s nemocí covid-19, skončil tak pětidenní pokles hospitalizací. Nově potvrzených případů bylo 561.

10:14

Počet obětí epidemie nemoci covid-19 ve Spojených státech brzy překoná hranici 400 tisíc. Za sobotu podle dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přibylo 3286 úmrtí, a celkem jich tak země registruje 395 785. Nákaza virem SARS-CoV-2 se za den prokázala u dalších téměř 200 000 lidí a celkový počet infikovaných se blíží číslu 24 milionů. Mírně však ubývá covidových pacientů v nemocnicích, nyní jich je něco přes 126 000, což je zhruba o 5000 méně než před týdnem.

10:09

V Olomouckém kraji v sobotu přibylo 112 potvrzených nákaz koronavirem. Je to o 400 případů méně než v pátek a o 618 případů méně než minulou sobotu.

10:05 Vlajka Ruské federace.

Počet nově nakažených koronavirem v Rusku mírně klesl: země dnes oznámila dalších 23 586 potvrzených případů infekce koronavirem za poslední den a 481 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Celkem se tak od vypuknutí pandemie nakazilo v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel téměř 3,6 milionu lidí, z nichž 65 566 zemřelo. 

09:36

V Karlovarském kraji se za sobotu prokázala nákaza koronavirem u 382 lidí. Je to méně než minulý první den víkendu, ale zároveň jde o třetí nejvyšší počet za týden.

09:35

Ve Zlínském kraji přibylo v sobotu 312 případů covidu-19. Denní přírůstky jsou nadále nižší než před týdnem. Minulou sobotu přibylo 452 nakažených.

09:18

V Anglii se od pondělka otevře dalších deset velkokapacitních očkovacích center, která mají v následujících týdnech očkovat proti covidu-19 tisíce lidí denně. Pro vakcínu si lidé budou moci nově zajít například na rugbyový stadion v Merseyside, na dostihové závodiště v Tauntonu nebo do konferenčního centra v Bournemouthu, napsal list The Times. Vláda chce díky tomu splnit cíl očkovat do půlky února 15 milionů lidí, zatím vakcínu dostalo něco přes 3,5 milionu obyvatel. Celá země má populaci přes 66 milionů. 

Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock.
Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. | Foto: Reuters
09:10 Ilustrační foto.

Případů koronaviru v Praze v sobotu proti předchozímu týdnu ubylo opět zhruba o 40 procent, bylo jich 484. Počet aktuálně nakažených zůstal blízko 15 tisícům.

09:09

V Ústeckém kraji za sobotu přibylo 313 nových potvrzených případů covidu-19. Před týdnem jich bylo o 228 více. Méně případů bylo letos jen ve 2 dnech

09:09

V Plzeňském kraji byla v sobotu prokázána nákaza koronavirem u 149 lidí. Je to výrazně méně, než byly počty nakažených v týdnu i než předešlou sobotu.

08:57

Na očkování proti covidu-19 se k nedělním 8:15 registrovalo v centrálním rezervačním systému 143 111 seniorů. Z toho 34 898 lidí starších 80 let si rezervovalo termín. Sdělil to vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Registrace do centrálního systému byla spuštěná v pátek 15. ledna v 08:00. Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441 tisíc. 

08:27

FN Ostrava dnes začala proti covidu-19 očkovat seniory starší 80 let. Na dnešní den má zaplněnou kapacitu. Naočkovat může denně zhruba 200 lidí.

08:21

Šíření nákazy koronaviru v Libereckém kraji nadále zpomaluje. Za sobotu přibylo 210 nových potvrzených případů, před týdnem jich bylo dvakrát víc.

08:21

V sobotu v ČR přibylo 5199 případů koronaviru, opět zhruba o třetinu méně než před týdnem. V nemocnici je 6473 nakažených, nejméně za téměř dva týdny. Počet pacientů ve vážném stavu ale zůstal nad 1100.

07:17

Index protiepidemického systému PES klesl ze 72 na 70 bodů. Čtvrtý den je ve čtvrtém stupni. Je za tím pokles nákaz koronavirem mezi lidmi od 65 let. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Opatření proti koronaviru v Česku, která se s využitím indexu řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni a ministerstvo zatím změnu nechystá.

07:13

Jediná cesta, jak se mohou senioři nad 80 let přihlásit k očkování, je pomocí on-line formuláře ministerstva zdravotnictví. Některá města a kraje se ale snaží svým seniorům co nejvíce pomoci. Zařizují pro ně infolinky nebo organizují dopravu. 

07:12

Brazilská agentura pro kontrolu léčiv (Anvisa) farmaceutické společnosti Uniao Quimica vrátila žádost o podmínečnou registraci ruské vakcíny proti covidu-19. Podklady k registraci očkovací látky Sputnik V v Brazílii totiž podle ní nesplňovaly stanovená minimální kritéria.

07:11 Vlajka Brazílie

Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61 567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu tam s onemocněním covid-19 zemřelo dalších 1050 lidí. Více než tisíc úmrtí s koronavirem za den Brazílie eviduje již pátý den v řadě. S odkazem na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Brazílie, leden 2021
Brazílie, leden 2021 | Foto: Reuters
21:27

Portugalský ministr financí Joao Leao měl pozitivní test na koronavirus. V pátek se přitom 46letý politik účastnil jednání portugalské vlády s představiteli Evropské komise včetně její předsedkyně Ursuly von der Leyenové.  V Portugalsku od pátku platí celostátní uzávěra, podle místního tisku jsou v hlavním městě Lisabonu na jednotkách intenzivní péče už jen tři volná lůžka.

20:38

Itálie pozastavuje lety z Brazílie kvůli nové variantě koronaviru, která se objevila v této jihoamerické zemi. Italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza napsal, že vstup do Itálie je zapovězen také všem, kdo v posledních 14 dnech cestovali přes Brazílii. Lidé, kteří z Brazílie již do Itálie přijeli, se musejí podrobit testu na koronavirus. "Je důležité, aby naši vědci mohli tento nový kmen podrobně prostudovat. Do té doby volíme cestu maximální obezřetnosti," upřesnil ministr. Nařízení má podle agentury Reuters platit do 31. ledna.

20:32

Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu infikovaných se na dnešní mimořádné schůzi shodla tamní vláda. Detaily o testování a o dalších opatřeních nejsou známé, příslušné usnesení přijme kabinet v neděli, řekl novinářům ministr zdravotnictví Marek Krajčí. "Chceme screeningově otestovat obyvatelstvo naší země a tím způsobem vychytat šiřitele viru, izolovat je s rodinami, následně všechny jejich kontakty," uvedl Krajčí.

19:42

Na telefonní lince 1221 v pátek operátoři odbavili 12 257 hovorů, dnes bylo hovorů o 2300 méně. S pomocí operátora na telefonu si za tyto dva dny svůj termín k očkování přes centrální systém rezervovalo 13 695 seniorů nad 80 let.

18:50

Na očkování proti covidu-19 se zatím registrovalo 137 275 seniorů nad 80 let, termín má 27 858 z nich. 

18:42

Fakultní nemocnice Motol by v sobotu měla naočkovat 250 seniorů, kteří si svůj termín rezervovali prostřednictvím centrálního registru. Posledního objednaného seniora naočkovali zhruba v 18:20. V neděli je pak k vakcinaci do Motola objednáno 200 osob starších 80 let.

18:23

Ve Francii začal platit delší zákaz nočního vycházení. Místo dosavadních 20:00 nesmí obyvatelé vycházet ode dneška už od 18:00. V návaznosti na posunutí začátku zákazu vycházení se zkrátila také otevírací doba obchodů. Uvnitř musí Francouzi zůstávat od 18:00 od 6:00. V případě porušení opatření hrozí pokuty a dokonce i tresty vězení. Výjimku mají lidé, kteří musí do práce či k lékaři.

18:15

Zpoždění mají podle Babiše také dodávky vakcíny od firmy Moderna. Zopakoval, že do konce ledna má od ní přijít 20 tisíc dávek, zatím jich je zhruba 8000 v Moravskoslezském kraji. V prvním čtvrtletí má od Moderny přijít 240 tisíc dávek, řekl. "Pokud bude míň dodávek, bude to mít dopad a zkrátka nebudeme schopni naočkovat tolik lidí, jak jsme měli v plánu," podotkl premiér.

17:20

Po nemocnicích a lékárnách se v Británii proti covidu-19 očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let dostat v katedrálách v Salisbury na jihu Anglie či v Lichfieldu u Birminghamu. Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se bohoslužby v Anglii nyní konají převážně on-line, a prázdné kostely se tak mohly změnit v očkovací centra

16:37

Rakousko zřejmě čeká další prodloužení plošné uzávěry. Původně se měla začít opatření proti šíření koronaviru uvolňovat 25. ledna, podle vládních odborníků by se ale měl tzv. lockdown o několik týdnů prodloužit a opatření zpřísnit. Důvodem je podle nich mimo jiné šíření nové mutace koronaviru, která se poprvé objevila v prosinci v jižní Anglii. 

16:26

V Karlovarském kraji zatím očkování seniorů nad 80 let není reálné. Kvůli nedostatku vakcín nejsou ještě naočkováni ani všichni zájemci z řad zdravotníků, záchranářů a klientů a zaměstnanců sociálních zařízení. Kapacity na testování přitom kraj má, uvedl dnes hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Podle premiéra Andreje Babiše Karlovarský kraj s vládou dostatečně nekomunikuje.

15:44

Vláda v pondělí požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Prodloužit by se mohl o dalších 30 dní, předpokládá Babiš.

15:24

Registrační systém na očkování seniorů podle Babiše funguje dobře, problémy jsou u nemocnic. Zmocněnce pro IT Dzurillu navrhne na státní vyznamenání.

15:06

V Česku bylo zatím proti koronaviru očkováno 105 167 lidí, uvedl Andrej Babiš. Na očkování se registrovalo 131 tisíc lidí nad 80 let, termín má 24 458 z nich.

14:53 Karel Havlíček (ANO)

Taxislužby budou moci čerpat kompenzace 500 Kč na taxikáře za den omezení v krizi, a to i zpětně, uvedl Havlíček. Vláda taxi uzná jako mobilní provozovny.

14:24

Čeští občané polské národnosti mají kvůli jinému tvaru rodného čísla problém s registrací k očkování. Téma má řešit i moravskoslezský krizový štáb.

14:21

Zda se v Česku skutečně vyskytla nová mutace koronaviru, bude podle SZÚ jasné příští týden. Nyní testuje desítku vzorků s takovým podezřením.

13:25

V Karlovarském kraji zatím očkování seniorů nad 80 let není reálné. Vakcíny chybí i pro očkování zdravotníků, záchranářů a sociálních zařízení.

13:06

Některá vakcinační centra, kde očkují proti covidu-19, přidávala během dneška volné termíny očkování pro seniory starší 80 let. Ve 12:45 byly ale podle rezervačního systému všechny termíny ve všech centrech rozebrané. Nové termíny web dopoledne nabízel v nemocnicích v menších městech i ve fakultních nemocnicích v Praze a Ostravě. 

13:06

Podezření na výskyt nové mutace koronaviru v Česku na svém webu potvrdil Státní zdravotní ústav. "Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění zaznamenala na základě analýzy výsledků PCR vyšetření podezření na možný výskyt varianty VUI 202012/01 na území ČR," píše ústav na svých webových stránkách. 

13:03

Italský region Lombardie se kvůli vládnímu nařízení o zpřísnění protikoronavirových opatření hodlá obrátit na správní soud. Informovala o tom dnes agentura APA. Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že Lombardii a další dva regiony kvůli nepříznivému vývoji epidemie od neděle zařadí mezi takzvané červené zóny, v nichž platí nejpřísnější pravidla. Vedení regionu ale tvrdí, že vláda rozhodla na základě neaktuálních dat.

12:05

V Moravskoslezském kraji přibylo za pátek 1108 pozitivně testovaných na koronavirus. Je to o 112 nakažených více než tomu bylo o den dřív.

12:05

"Ano, mohu potvrdit tuto informaci, přesně jak jsme očekávali, vyskytuje se takzvaná britská mutace i na území České republiky," potvrdil Deníku N také imunolog Zdeněk Hel z Iniciativy Sníh, která sdružuje české vědce.

11:55

Ve středních Čechách přibylo v pátek 1193 nakažených covidem. Oproti předchozímu pátku jde o pokles asi o 380 případů. Nyní je zde 18 888 nakažených.

11:55

Na severu Číny odhalili koronavirus SARS-CoV-2 ve vzorcích zmrzliny. Úřady proto zabavily tisíce potenciálně kontaminovaných výrobků a lidé, kteří mohli přijít do styku s těmito produkty, jsou nyní v karanténě, napsal server Independent. Odborníci se ale domnívají, že kontaminace byla jen mimořádnou událostí a není důvod k panice. Vyšetřovaní zatím ukázalo, že společnost vyrobila zmrzlinu ze sušeného mléka dovezeného z Nového Zélandu a sušené syrovátky z Ukrajiny. Firma poslala do karantény a na testy 1662 zaměstnanců. Výsledky testů jsou známé zatím od 700 z nich, všechny byly negativní.

11:54

Zájemci o očkování proti covidu-19 se v rezervačním systému už mohou objednat do FN Ostrava. Ráno měli problémy. Nemocnice začne očkovat v neděli.

11:23

Podle informací serveru Deník N se v Česku objevila nová, nakažlivější mutace koronaviru. Počet zachycených případů zatím není známý. Informace Deníku N potvrdila vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová. Podle Jiřincové tzv. britská mutace může ovlivnit citlivost testovacích souprav, které laboratoře používají na sekvenování vzorků.

10:58 Ilustrační foto.

V pražské Fakultní nemocnici Motol byly dnes zdravotníkům nedostupné údaje o rezervacích. Nyní už systém funguje, sdělila Ludmila Šimáčková z odboru komunikace motolské nemocnice. V Motole podle Šimáčkové trvaly problémy se systémem asi hodinu. "Pravděpodobně to bylo způsobeno přetížením systému, nyní už však vše funguje a očkuje se. Fronty se netvoří," řekla.

10:17

Česká ekonomika se podle analýzy Deloitte za rok 2020 propadla o sedm procent, letos ale očekává její růst o 2,8 procenta. Mzdy stoupnou o 3,4 procenta.

10:17

Fakultní nemocnice Ostrava dnes nemohla podle plánu začít s očkováním seniorů nad 80 let. Důvodem jsou problémy v rezervačním systému k očkování. Podle mluvčí má nemocnice informaci, že systém seniory pustí k obecné registraci, když si ale chtějí zarezervovat konkrétní místo a čas, už to není možné.

10:03

V Olomouckém kraji v pátek přibylo 507 potvrzených nákaz koronavirem. Je to o 220 případů více než ve čtvrtek, také o 122 více než minulý pátek

09:50

Česko je podle počtu nakažených koronavirem na obyvatele za 14 dní v Evropské unii na prvním místě, podle mrtvých je čtvrté za Litvou, Slovinskem a Slovenskem.

09:35

Pandemie koronaviru poznamená i středeční inauguraci nového amerického prezidenta Joea Bidena. Vzhledem k pandemii organizátoři zrušili řadu doprovodných akcí, kterými Washington obvykle při inauguracích ožívá, jako například tradiční plesy či oběd se členy Kongresu. Místo toho chystají 90minutový televizní speciál nazvaný "Oslavujeme Ameriku", který budou vysílat všechny hlavní americké televizní stanice od 20:30 místního času. Biden také nepřijede do Washintognu vlakem, jak měl ve zvyku po dobu svého senátorského mandátu.

09:32

V hradeckém kraji v pátek přibylo 661 případů covidu-19. Ve čtvrtek a středu byl počet nakažených vyšší než 800. Od března se nakazilo 53 857 lidí.

09:32

Ministr pověřený správou izraelských věznic odmítá vakcíny vězňům přidělitnapsal server amerického deníku The Washington Post. Věznice po celém světě jsou přitom ohnisky nákazy. Vězni jsou vzhledem k problematickému dodržování bezpečného odstupu a dalším faktorům obzvlášť rizikovou skupinou pro nákazu a šíření koronaviru. Experti vyzývají, aby byli vězni přinejmenším očkováni společně se svou věkovou skupinou obyvatel. Zdůrazňují ale, že kvůli životním podmínkám ve věznicích a vysokému promoření jinými chorobami jsou vězni často značně rizikovou skupinou.

09:30

V Ústeckém kraji za pátek přibylo 507 potvrzených nákaz koronavirem. To je o zhruba 40 procent případů méně než před týdnem, kdy jich bylo 873.

09:30 Ilustrační foto.

V Praze laboratoře v pátek odhalily 734 případů koronaviru, o 40 procent méně než před týdnem. Aktuálně nakažených je přes 15 000, úmrtí od března 1275.

08:39

V Libereckém kraji za pátek přibylo 456 nových potvrzených případů koronaviru. V pracovním dnu to je nejméně od 21. prosince, kdy bylo 424 případů.

08:20

V Karlovarském kraji přibylo za pátek dalších 297 případů nákazy koronavirem. Počet nových případů se tento týden proti předchozímu týdnu snížil.

08:19

K očkování se přes centrální systém od pátečního rána do půlnoci registrovalo 116 994 seniorů. Termín očkování má rezervováno 9800 z nich. Zaregistrována je tak nyní více než čtvrtina všech seniorů nad 80 let.

08:18

V Plzeňském kraji přibylo za pátek 548 nových případů nákazy koronavirem. Jde o druhý nejvyšší počet v tomto týdnu. Počet nových případů byl s výjimkou čtvrtka tento týden vždy nad 500. Aktuálně je tak podle informací ministerstva zdravotnictví v Plzeňském kraji 6306 aktivních případů onemocnění covid-19.

08:14

Omezení venkovních aktivit a on-line výuka dětí v důsledku epidemie covidu-19 může do budoucna podle očních lékařů prohloubit trend rostoucího počtu lidí, kteří trpí krátkozrakostí, a vidí tedy špatně do dálky. V tiskové zprávě společnosti Lentiamo to uvedl optometrista Jakub Odcházel. Podle něj by rodiče i při distančním vzdělávání měli dbát na to, aby dítě trávilo dost času venku na přirozeném světle a netrávilo příliš volného času u obrazovek digitálních zařízení. Rodiče by podle něj také neměli podceňovat pravidelné oční prohlídky dětí.

08:13

V pátek v Česku přibylo zhruba o třetinu nových případů koronaviru méně než před týdnem, bylo jich 9230. Počet hospitalizovaných klesl pod 7000.

07:16

Index protiepidemického systému PES k dnešku zůstal na 72 bodech. Třetí den po sobě je ve čtvrtém stupni z pěti. Reprodukční číslo dál kleslo pod 0,7.

07:06

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Česko je v počtu nově nakažených za poslední dva týdny nejhorší v Evropské unii. V počtu mrtvých je čtvrté za Litvou, Slovinskem a Slovenskem.
 • V Česku začala registrace seniorů nad 80 let k očkování. Zatím se jich přihlásilo téměř 117 tisíc, termín dostalo 9800 z nich.
 • Premiér Andrej Babiš doporučí nemocnicím očkovat zdravotníky druhou dávkou o týden později, aby se tak uvolnilo více termínů pro ohroženou skupinu seniorů.
 • Kapacity nemocnic jsou nadále v několika krajích na hraně své maximální vytíženosti, důvodem je nákaza personálu.
 • Ve světě zemřely už více než dva miliony lidí nakažených covidem-19. O posledních 100 000 se celkový počet zvýšil za sedm dní.
 • Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny do Evropy, zatímco bude pracovat na zvýšení výrobní kapacity.
07:01

Počet nově infikovaných koronavirem a zemřelých s touto nemocí v Německu oproti údajům z pátku klesl. Za posledních 24 hodin přibylo 18 678 nakažených a 980 zemřelých, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI) - den předtím bylo nakažených 22 368 a nemoci covid-19 podlehlo 1113 lidí. Celková bilance infikovaných virem SARS-CoV-2 v 83milionové zemi činí k dnešku 2 019 636.

Údaje německého Institutu Roberta Kocha
Údaje německého Institutu Roberta Kocha | Foto: Aktuálně.cz
07:00

Ačkoliv jsou lyžařská střediska v Česku kvůli vládním protiepidemickým opatřením mimo provoz, některé půjčovny zimního vybavení nabízejí služby dál. Zápůjčku lyží nebo třeba skialpinistických setů je ale třeba předem rezervovat přes internet nebo po telefonu. Zájem mají lidé především o běžky, oblibě se těší i takzvané backcountry lyže.

06:59

Rezignaci podal ministr zdravotnictví USA Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem Trumpových stoupenců na Kapitol z minulého týdne.

06:58

Úmrtnost v Německu a Francii byla loni výrazně nad průměrem posledních let, v Německu o čtvrtinu, ve Francii o devět procent.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: