Evropská léková agentura doporučila vakcíny Pfizeru i u dětí od 12 let

Přenos skončil
Agentura to oznámila s tím, že látka by měla být aplikována stejně jako dosud u již schválené kategorie starších 16 let, tedy dvěma injekcemi v rozmezí alespoň tří týdnů. Agentura poznamenala, že rozhodnutí o tom, zda a kdy vakcínu v této věkové kategorii nasadit, bude nyní na jednotlivých státech. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil

Přehled nejdůležitějších událostí: 

 • Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku byl ve čtvrtek opět nejnižší za všední den od loňského 1. září. Přibylo 505 nakažených, což je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem.
 • V Česku už bylo podáno 5 milionů dávek vakcín proti covidu, vyplývá z údajů premiéra a statistik. Plně očkovaných bylo zatím do středy 1,3 mil. lidí.
 • Vláda od pondělka výrazně rozvolní protiepidemická opatření. Otevřou se vnitřní prostory restaurací i dalších stravovacích zařízení, v provozu budou moci být i umělá koupaliště, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina. Budou však platit kapacitní limity, návštěvníci budou muset mít testy, potvrzení o očkování nebo prodělané nemoci covid-19 . V klubech se nebude smět tančit. K náhlému rychlému rozvolnění vláda podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) přistoupila, aby respektovala rozsudek Nejvyššího správního soudu.
 • Ve středu a čtvrtek bylo přes 100 000 očkovaných proti nemoci covid-19 za den. Oznámil to dnes na Twitteru premiér Andrej Babiš (ANO). Původně Babiš už v polovině března mluvil o tom, že Česko dosáhne 100 000 očkovaných denně po Velikonocích. Následně ale nastaly výpadky dodávek vakcín.
 • I přes zrychlující tempo očkování nepřibyl za poslední týden žádný případ podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19
 • Velká očkovací centra by měla fungovat nejméně do srpna, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Potom by stát podle něho měl více spoléhat na praktické lékaře a na menší očkovací místa v nemocnicích.
07:17

Vážení čtenáři, tímto se s vámi loučíme, tato on-line reportáž končí. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v novém on-line přenosu.

21:25 Vlajka Brazílie

Brazilský prezident Jair Bolsonaro navrhuje další vědecky neověřený lék na nemoc covid-19. Po čtvrteční návštěvě u amazonských indiánů doporučuje tři druhy bylinných čajů, které tamní domorodé kmeny používají mimo jiné na hojení ran či léčbu zánětů a jeden z nich je označován za amazonskou viagru. Informoval o tom dnes server Infobae.

"Zeptal jsem se jich, zda někdo u nich (kvůli covidu) zemřel . Řekli mi, že nikdo. A nezemřeli proč? Brali něco? Pili čaj z carapanaúby, saracuru a jambu," prohlásil brazilský prezident po návštěvě ve státě Amazonas, kde se účastnil otevření nového mostu. Zavítal také mezi indiány, aby zjistil, jak čelí koronaviru.

21:17

Nizozemsko začne od začátku příštího týdne uvolňovat koronavirové restrikce, povolí například restauracím a barům otevřít vnitřní prostory, vstup bude možný i do muzeí. Podle agentury Reuters to dnes oznámil premiér Mark Rutte, jenž chystané rozvolnění nazval "uváženým rizikem".

21:13

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covid-19 v USA dostalo 50,1 procenta populace, ukazují statistiky Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

19:21

Příznivý vývoj epidemie koronaviru v Česku lze podle odborníků udržet přes léto i na podzim nejen pokračováním očkování. Důležité je také zavést efektivní preventivní opatření, zejména důsledný monitoring nebezpečných variant viru, jako je indická nebo jihoafrická mutace. V dnešním prohlášení to uvedli vědci z iniciativy Sníh.

Epidemická situace v zemi se podle iniciativy vyvíjí velmi příznivě, klesají počty nově nakažených i hospitalizovaných, a to i díky všem, kteří dodržovali protiepidemická opatření. "Je pravděpodobné, že tomu tak bude i nadále, pokud se včas podaří naočkovat dostatek obyvatel," uvedli vědci v prohlášení.

18:41

Očkování proti covidu-19 je důležité pro děti s onemocněním plic nebo trpící poruchou imunity, uvedla dnes ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Reagovala tak na stanovisko Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která doporučila nasazení vakcíny od firem Pfizer/BioNTech u dětí od 12 do 15 let. Dosud je tato očkovací látka proti novému typu koronaviru schválená pro lidi od 16 let. V Česku by se mohla možnost očkovat děti od 12 let otevřít ke konci června, uvedla dnes hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

O stanovisku evropské lékové agentury dnes SÚKL informoval na svém webu. "Očkování proti covid-19 je mimořádně důležité například pro děti, které trpí plicním onemocněním nebo mají poruchu imunity," upozornila Storová.

17:47

Britské regulační úřady dnes schválily k použití vakcínu proti covidu-19 od americké společnosti Johnson & Johnson (J&J). Jde tak o čtvrtou očkovací látku, která bude Britům dostupná; na rozdíl od již schválených preparátů firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca však stačí vakcíny J&J k plné imunizaci jen jedna dávka. Informovala o tom agentura Reuters.

16:58

Po zmírnění protiepidemických opatření, ke kterému vláda přistoupila kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu, může podle odborníků pokles počtu nových případů zpomalit. Epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES), varoval před opakováním loňské chyby. Vláda kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu přistoupila k otevření restaurací, barů či kasin, stanovila jim ale podmínky.

"Vzpomeňme si, co udělaly bary loni v létě, mladí lidé nejsou zdaleka proočkovaní," napsal Smejkal. Připomněl tak situaci kolem pražského baru Techtle Mechtle, kde vzniklo ohnisko čítající přes 150 případů.

16:57

Irsko plánuje od poloviny července zavedení takzvaného covidového pasu, který tamním občanům umožní volný pohyb po Evropské unii. Omezení cestování pro sousední Británii však zůstanou v platnosti, uvedl vicepremiér Leo Varadkar.

16:57

Malajsie vyhlásí od prvního června na dva týdny úplnou uzávěru země, zastaveny při ní budou všechny podnikatelské a ekonomické aktivity. Příčinou je stoupající počet případů nákazy koronavirem v zemi.

16:57

Vláda zneužila při stanovování pravidel boje proti pandemii svoje mocenské postavení, když přijímala zákazy a omezení bez podkladů a potřebného zdůvodnění. Proto by měla veškeré škody podnikatelům a živnostníkům nahradit. Vyplývá to ze stanoviska Podnikatelských odborů. Odbory odhadují škody v řádech stamilionů korun a oznámily, že spolu s právními kancelářemi připravují návrh postupu, jak se malí podnikatelé a živnostníci domůžou odškodnění.

16:47

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila nasazení vakcíny proti covidu-19 firem Pfizer/BioNTech u dětí od 12 do 15 letOznámila to na Twitteru s tím, že látka by měla být aplikována stejně jako dosud u již schválené kategorie starších 16 let, tedy dvěma injekcemi v rozmezí alespoň tří týdnů.

Jedná se o první preparát v EU, který dostal souhlas EMA s nasazením u dětí, k podobnému kroku se již dříve rozhodly úřady v USA či Kanadě.

16:19

V Ústeckém kraji za týden přibylo 271 případů koronaviru, o 182 méně než před týdnem. Na sto tisíc občanů připadá 33 nemocných za týden.

16:18

V případných sporech o náhradu škody kvůli zavřeným provozovnám se stát bude nárokům podnikatelů bránit tím, že hosté by kvůli obavám z covidu-19 stejně nepřišli. Shodně to ve vyjádření odhadli místopředseda České advokátní komory Tomáš Sokol i expert na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). Tam, kde byla veřejnost připravena služby čerpat, mají podle Dostála provozovatelé velkou šanci na úspěch. Další právníci ale míní, že dokazování bude komplikované.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes oznámil, že kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se od pondělí povolí otevření vnitřních prostor restaurací a uvolní i další provozy jako wellness, bazény či sauny. Podle soudu totiž nelze uzavírat služby plošně.

16:01

Pivovary jsou na pondělní rozvolnění připravené, zajistí zásobování i servis. Dnes to sdělila sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Doufá, že otevření restaurací vydrží i déle než jen přes letní měsíce.

15:44

Živnostníci budou moci o ošetřovné za duben a květen žádat od pondělí. Podpora 400 Kč za den se bude vztahovat na dobu od 6. dubna do 16. května.

15:44

České dráhy od pondělí otevřou své restaurační vagony a bistrovozy. Cestující tak budou moci využívat jejich služby přímo v těchto specializovaných částech vlaku. Kapacity omezeny nebudou. Dosud bylo občerstvení ve vlacích podáváno pouze formou pojízdného minibaru či donáškou. Dnes o tom informovaly České dráhy. Otevření souvisí s dnešním rozhodnutím vlády, které od pondělí uvolní provoz i v interiérech gastronomických podniků.

15:09

Hospodářská komora navrhuje v červnu ukončit povinné testování ve firmách. Ušetřené peníze by měl stát použít na podzim, kdyby se epidemie vrátila.

15:09

Ze šesti geograficky blízkých zemí a ze států s nízkým rizikem nákazy bude možné přicestovat bez omezení 22 dní po první dávce vakcíny, upřesnilo MZV.

14:25

 Asociace horských středisek neuvažuje o podání žaloby na stát kvůli nezákonnému omezení provozu lanovek. Neví ani o tom, že by někdo z provozovatelů lyžařských areálů chtěl nezákonné opatření vydané ministerstvem zdravotnictví řešit soudně. Areály, které kvůli vládním protikoronavirovým opatřením přišly téměř o celou zimní sezonu, evidují vysoké ztráty.

14:21

Všechny bazény a bazénová centra by podle jejich asociace nemusely v pondělí otevřít. Vláda změnila podmínky, které už měly zaneseny v provozních řádech.

14:13

V neděli by se mělo rozhodnout, zda se od úterý 1. června spustí registrace pro celou kategorii lidí od 16 let, nebo například pro skupinu lidí od 25 do 29 let. Novinářům ve Sněmovně to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud se očekávalo, že se budou od začátku června registrovat všichni lidé starší 16 let.

"Bavíme se o tom a čekáme, jak proběhne odbavování těch, kteří jsou takzvaně před závorou. Budeme mít přesnější informace v neděli," uvedl Vojtěch. O tom, že by se znovu otevřela registrace pro užší skupinu, se jedná kvůli tomu, že poměrně velký počet lidí stále čeká na dávku vakcíny.

14:07 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministr zdravotnictví Vojtěch bude příští týden jednat s ministrem kultury Zaorálkem o výhledu pro kulturu z hlediska protiepidemických opatření.

14:00

Rakouská vláda dnes ohlásila dvojí rozvolňování protiepidemických opatření. Od 10. června by měla být mimo jiné zrušena roušková povinnost ve venkovních prostorech. Prvního července pak mají být zrušeny limity počtu návštěvníků kulturních a sportovních akcí a cestující ze zemí jako Česká republika už nebudou muset vyplňovat příjezdový formulář. Lidé se však budou muset prokázat čerstvým testem nebo potvrzením o očkování či prodělání nemoci covid-19. Základem pro nadcházející uvolňování je celkově velmi uspokojivý vývoj, pokud jde o počet nově nakažených koronavirem, i klesající počty infikovaných v rakouských nemocnicích.

13:43

Restauratéři podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR potřebují znát plán vlády z hlediska kompenzací. Ještě dnes se proto uskuteční jednání zástupců podnikatelů s ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO). Možnost otevření vnitřních prostor stravovacích podniků od pondělí restauratéři vítají, zvládnout se připravit podle nich není problém. Některým však nyní situaci komplikuje nedostatek personálu.

13:42

Plošné testování na covid-19 by se podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) mělo rušit mezi posledními plošnými opatřeními. Je podle nich levnější, s postupem vakcinace budou navíc náklady klesat.stanovisku, které připravila ještě jako poradní skupina ministerstva, dnes MeSES informovala v tiskové zprávě. Bývalý ministr Petr Arenberger (za ANO) oficiální spolupráci se skupinou před svým odchodem ukončil, nový šéf resortu Adam Vojtěch uvedl, že zájem o neformální spolupráci má.

13:32

Slovensko umožní svým obyvatelům využívat takzvané covidové pasy, které připravuje EU pro usnadnění cestování přes hranice, i v digitální podobě prostřednictvím mobilní aplikace. Kromě toho stát dá k dispozici další aplikaci na kontrolu zmíněných dokumentů. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo investicí, regionálního rozvoje a informatizace, které se na projektu podílí. Do zavedení celoevropského řešení Slovensko podobně jako některé jiné země používá dočasné certifikáty.

13:28 Ilustrační foto.

Národní očkovací centrum v O2 universu bude v provozu i přes léto. Firma Bestsport ze skupiny PPF a Ústřední vojenská nemocnice se dohodly na prodloužení pronájmu do 12. září. Provoz Národního očkovacího centra byl zahájen 3. května a na starosti ho má vojenská nemocnice. Původně měla Ústřední vojenská nemocnice smlouvu o pronájmu haly do konce července. Národní očkovací centrum v O2 universu je největším očkovacím centrem v Česku.

12:54

Provozovatelé saun i wellness jsou rádi, že od pondělí mohou obnovit fungování. Někteří by uvítali zvýšení kapacity z 30 alespoň na 50 procent. Jinak s podmínkami provozu souhlasí a jsou připraveni je respektovat. O otevření alespoň v privátním režimu dlouhodobě usilovali. Vláda ho podle nich posouvala neprávem.

12:52 Ilustrační foto.

Jeden z největších klubů v Praze, taneční a hudební klub Karlovy Lázně, se v pondělí 31. května otevírat nebude, přestože to dnešním rozhodnutím vláda umožnila. Rozhodnutí vlády, podle kterého taneční kluby a diskotéky sice od pondělka mohou otevřít, ale nesmí se v nich tančit, označila za nesmyslné. Naopak latino bar La Macumba na Smíchově se otevřít chystá. Omezí však počet personálu v provozovně.

12:18

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) porušila dohody o rozvolňování. Ministerstvo zdravotnictví podle něj na dnešním jednání vlády prosadilo změny v rozvolňování pravidel, které kulturu diskriminují. Zaorálek dnes v tiskové zprávě uvedl, že návštěvníci kulturních představení jsou diskriminováni třeba před návštěvníky restaurací. Na pondělním jednání vlády bude chtít pro kulturu změnu.

"Opět byl porušen jednotný systém pravidel pro rozvolňování, který od začátku požaduji po hlavní hygieničce, často a rychle se střídajících ministrech zdravotnictví, ale i po vládě," uvedl Zaorálek. Podobné porušení podle něj bylo před několika týdny s výjimkami pro fotbalové zápasy, zatímco děti nemohly chodit do školy.

12:14

Vláda tahala provozovatele restaurací za nos, chystají se stovky žalob na stát, řekl dnes místopředseda hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES Jiří Janeček. Otevřením vnitřních prostor restaurací a dalších stravovacích zařízení od pondělí se podle něj potvrdilo, že podniky byly zavřené protiprávně. Řekl, že žaloby budou podávat jednotliví podnikatelé, hnutí už má pro ně připravené vzory.

11:24

Asociace hotelů a restaurací ČR nemá informace o tom, že by se provozovatelé ve větším počtu chtěli obracet na soud kvůli protiprávnímu uzavření. Dlouhodobě však ministerstvo zdravotnictví upozorňovala na to, že její opatření nejsou v souladu se zákonem. Činila tak i prostřednictvím Hospodářské komory. I u současných nařízení platných od pondělí bude asociace žádat úpravu. Chce sjednotit podmínky pro ubytovací zařízení a wellness zařízení, která jsou často jejich součástí.

11:16 Ilustrační foto.

"Mohu potvrdit, že došlo k technické závadě v aplikaci. Na místě pracovníci významně posílili administrativu a to, co měla dělat aplikace, odbavovali ručně. Venku se tak tvořila deseti- až patnáctiminutová fronta. Aktuálně už je závada odstraněna a všechno už probíhá vše tak, jak má," řekla Aktuálně.cz mluvčí ústřední vojenské nemocnice, pod níž očkovací centrum spadá, Jitka Zinke.

11:03 Ilustrační foto.

V Národním očkovacím centru v hale O2 universum se vyskytl problém s registracemi. Lidem u vchodu nefungují přidělené QR kódy a musí se do systému na místě znovu registrovat, popsala reportérka Aktuálně.cz, která je na místě.

Foto: Zuzana Hronová
10:49 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Ve vnitřních sportovištích bude podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové platit od pondělí už jen limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních. Užívat bude možné šatny. Řekla to dnes na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

10:25 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ke konci června by se mohlo otevřít očkování proti covidu-19 vakcínou od firem Pfizer/BioNTech pro děti od 12 let, řekla Svrčinová.

10:25 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Lidé by mohli mít z veřejného zdravotního pojištění v červenci a srpnu hrazeny dva PCR a dva antigenní testy na koronavirus, řekla Svrčinová.

10:24 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Máme sice nižší incidenci, přesto tu však riziko stále je a já bych chtěl poprosit všechny, kteří budou navštěvovat provozovny, které od pondělí otevřou, aby skutečně dodržovali režimová opatření. Je to nesmírně důležité, aby nedošlo k žádnému zhoršení nebo obratu epidemiologické situace," dodal Vojtěch.

10:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Nejsem nadšen, že musíme takto radikální rozvolnění najednou udělat a přiznávám, že nás k tomu donutil pouze rozsudek Nejvyššího správního soudu," zhodnotil situaci Vojtěch. Ministr by preferoval původně zamýšlený termín 14. června.

10:15 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

"Připravujeme na webové stránky ministerstva vzory všech certifikátů všech zemí," uvedla hlavní hygienička k tomu, jak budou policisté kontrolovat pravost certifikátů o očkování či testování. Policisté podle ní budou moci případné nesrovnalosti konzultovat s pracovníky krajské hygienické stanice.

10:13 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Ve vnitřních sportovištích bude podle hlavní hygieničky platit od pondělí už jen limit jednoho člověka na 15 metr čtvereční. Užívat bude možné šatny.

10:13 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Situace v ohnisku nákazy na Českolipsku s podezřením na indickou mutaci covidu se uklidnila, řekla hlavní hygienička Petra Svrčinová. Za poslední týden nejsou nové případy.

10:12

Opatření omezující kvůli covidu provoz lanovek a vleků bylo nezákonné, konstatoval zpětně Nejvyšší správní soud. Chybělo řádné zdůvodnění.

10:05

Hygienická služba minulý týden zkontrolovala 800 návštěvníků restaurací, z toho u 90 našla pochybení v dodržování opatření proti šíření koronaviru. Těm, kteří nesplnili podmínky pro vstup, vystavili pokuty nebo s nimi zahájí správní řízení. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je poměr pochybení vysoký, proto se obrátila na policii, která podle ní začne hygienikům v kontrolách víc pomáhat. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády vyzvala provozovatele zařízení, aby u vstupu viditelně upozorňovali na platná omezení.

10:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Vojtěch nechce do konce školního roku zrušit ve školách povinnost nosit roušky. Vláda v pondělí upraví pravidla pro tradiční fotografování tříd.

10:03

Mezi ČR a Maďarskem, Německem, Polskem, Rakouskem, Slovenskem, Slovinskem a Chorvatskem bude možné cestovat po první dávce očkování bez omezení. 

10:03 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Od pondělí se budou moci s režimovými opatřeními otevřít hudební či společenské kluby a diskotéky, lidé budou muset mít testy provedené zdravotníkem. Nesmí se v nich podle opatření tancovat ani hrát živá hudba, dodržovat se budu muset také rozestupy. Podle Vojtěcha je to z epidemického hlediska logické. "Tanec nesporně znamená mnohem větší kontakt mezi lidmi, zadýchávání se a větší možnost potenciálního šíření viru," dodal.

10:02 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Umělá koupaliště, sauny či wellness a solné jeskyně se budou moci od pondělí podle Vojtěcha otevřít. Platit budou kapacitní limity, nutné budou testy na covid-19. Kapacita bude omezena na jednu osobu na 15 metrů čtverečních vodní plochy a její bezprostřední blízkosti. Roušky se v bazénu nosit nebudou, budou však povinné v přilehlých prostorách. I zde platí povinnost testu nebo prokázání očkování. U saun a wellness bude omezena kapacita na 30 procent maximální kapacity.

10:00 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Důvod rozvolnění není čistě epidemiologický, ale je spíše právní. Názor Nejvyššího správního soudu je velmi restriktivní, pokud jde o možnosti a pravomoci ministerstva zdravotnictví uzavírat plošně služby," uvedl ministr. Podle něj soud nedává prostor pro plošná opatření. "To je nesporně velmi závažné rozhodnutí a musíme ho respektovat. Jakkoli si myslím, že se o tom dá polemizovat a že výklad NSS je příliš restriktivní," dodal Vojtěch. Ministerstvo proti němu bude podávat ústavní stížnost.

09:57 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministerstvo zdravotnictví podle nového ministra Adama Vojtěcha (za ANO) zmírňuje podmínky pro omezení služeb kvůli rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS). Chce se mu ale bránit ústavní stížností, řekl po jednání vlády. Nebudou tak dál uzavřené restaurace, bary, herny a kasina nebo vnitřní bazény, ale návštěvníci budou muset mít testy.

09:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Restaurace budou moci od pondělí podle Vojtěcha otevřít vnitřní prostory. Hostů bude moci být tolik, kolik je míst k sezení. Nutné budou nadále testy. "Nutná jsou režimová opatření, jako je prokázání očkování, prodělání nemoci nebo testování tak, jak to známe ze zahrádek. Akceptovány budou kromě testů provedených zdravotníky i samotesty," dodal Vojtěch. Umožněna však nebude živá hudba.

09:37

Fischer Group a Exim Tours začnou v červnu vracet lidem peníze za nevyužité poukazy za zrušené zájezdy. Podle zákona lze poukazy uplatnit do 31. 8.

09:37

Počet lidí, kteří nezvládají včas splácet splátky úvěrů, letos v 1. čtvrtletí podle klientských registrů dále klesl. Je tak nejnižší ze šest let.

09:36 Ilustrační foto.

V Praze přibylo za uplynulých sedm dní 410 případů covidu, v mezitýdenním srovnání o 228 méně. Podíl nákaz na 100 000 obyvatel za týden klesl na 31.

08:45

Zájemci o podporu z programu COVID veletrhy mohou žádosti podávat až do 14. června, uvedlo MPO. Příjem měl původně skončit 31. května.

08:41

V Česku už bylo podáno 5 milionů dávek vakcín proti covidu, vyplývá z údajů premiéra a statistik. Plně očkovaných bylo zatím do středy 1,3 mil. lidí.

08:27

Počet nových případů covidu-19 v Česku byl ve čtvrtek opět nejnižší ve všední den od 1. září. Přibylo 505 nakažených, o čtvrtinu méně než před týdnem.

08:25

On-line systém ministerstva průmyslu a obchodu pro příjem žádostí do programů pomoci bude od dnešních 12:00 do pondělních 07:00 omezen. Žádosti nebude možné podávat.

08:01 Ilustrační foto.

Ve středu a čtvrtek bylo 100 000 očkovaných proti covidu za den, uvedl Babiš. V březnu uváděl, že očkovaných 100 000 denně bude už po Velikonocích.

07:53

V Indii za předchozí den testy potvrdily koronavirovou infekci u 186 364 lidí, což je nejnižší denní nárůst od 14. dubna, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na statistiky indického ministerstva zdravotnictví. Zemřelo dalších 3660 nemocných.

07:48

Nejvíce mrtvých v přepočtu na obyvatele za poslední dva týdny vykazuje Chorvatsko - 105 mrtvých na milion obyvatel (před týdnem 128 mrtvých). Na druhém místě je Maďarsko, které bylo nejhorší od konce března a nyní má 89 mrtvých na milion obyvatel (před týdnem 134). Třetí je opět Bulharsko (82 mrtvých, před týdnem 110). Česká republika je třináctá nejhorší s 30 mrtvými na milion obyvatel (před týdnem 51 mrtvých a osmé místo).

07:48

Česko je v EU podle počtu nových případů na obyvatele za 14 dní stejně jako před týdnem šestnácté. Nejvíce případů má Litva, druhé je Švédsko. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

07:23

V Německu za poslední den přibylo 7380 nových případů nákazy koronavirem, což je méně než před týdnem, kdy bylo nakažených 8769. Za posledních sedm dní se objevilo v průměru méně než 40 nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel, a tato hodnota tak dál klesá. Ještě koncem dubna se pohybovala kolem 150.

06:15

V Argentině se navzdory přísné uzávěře, která v zemi platí už téměř týden, dál rychle zvyšují přírůstky nakažených koronavirem. Za poslední den přibylo přes 41 tísíc nových případů infekce, což je vůbec nejvyšší bilance od začátku pandemie. 

Jihoamerickou zemi, která má přes 44 milionů obyvatel, citelně zasáhla už podzimní vlna pandemie covidu-19. Nyní je ale situace ještě horší. Na jednotkách intenzivní péče je obsazených už přes 75 procent všech lůžek a podle odborníků hrozí zdravotnickým zařízením kolaps. Vláda proto od soboty 22. května nařídila na devět dní přísnou uzávěru, kdy mají lidé opouštět domovy jen v nutných případech a od 18:00 platí úplný zákaz vycházení. Zavřená je většina obchodů, restaurace i školy.

22:15

V Británii se až u tří čtvrtin nových případů nákazy koronavirem prokázala indická mutace viru SARS-CoV-2, která je tak nyní v zemi nejčastější. Řekl to dnes ministr zdravotnictví Matt Hancock. Právě šíření nakažlivější indické mutace podle epidemiologů zřejmě souvisí s tím, že v Británii počty infikovaných poprvé od dubna výrazněji stoupají. Nových případů bylo v uplynulém týdnu o pětinu více než v předcházejícím sedmidenním období, uvedl server BBC.

22:14

Španělské ministerstvo zdravotnictví v souvislosti s očkováním látkou od britsko-švédské společnosti AstraZeneca potvrdilo čtyři úmrtí. Pátý případ stále prozkoumává, uvedla agentura EuropaPress. Celkem úřady zaznamenaly 20 vážných případů anomálních krevních sraženin. Průměrný věk lidí, kteří zaznamenali tuto komplikaci, činí 43 let. V zemi bylo podáno na pět milionů dávek této očkovací látky proti covidu-19.

Ministerstvo zdravotnictví také vyzvalo očkovací koordinátory v jednotlivých regionech, aby dodržovali doporučení, podle kterého by lidé mladší 60 let měli dostat vakcínu od společnosti Pfizer a BioNTech nebo Moderna.

19:08

Americký stát Ohio ve středu ohlásil první vítěze očkovací loterie, kterou úřady zavedly ve snaze přimět tamní obyvatele k vakcinaci proti covidu-19. Dvaadvacetiletá Abbigail Bugenskeová vyhrála milion dolarů (téměř 21 milionů korun), zatímco místní školák Joseph Costello dostal plné stipendium na jednu ze státních univerzit.

Výhercům osobně přijel pogratulovat guvernér Mike DeWine, který jim předtím rovněž jako první po telefonu sdělil, že na ně padlo štěstí. "Zavolat někomu a říct jim, že vyhráli milion dolarů, je skvělá věc. A zavolat rodině a říct jím, že mají zaplacené čtyřleté stipendium, je také prima," řekl guvernér.

18:54

Přehled událostí z domova:

 • Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 541 případů koronaviru, nejméně za pracovní den od loňského 1. září, kdy byl počet menší než 500. Proti minulé středě je počet nově nakažených nižší téměř o třetinu. Nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na 100 000 obyvatel bylo ve středu 35, o den dřív 38
 • I přes zrychlující tempo očkování nepřibyl za poslední týden žádný případ podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19
 • K očkování proti covidu-19 se dosud přihlásilo nebo už vakcínu dostalo přes polovinu lidí starších 16 let, pro které je zatím schválená
 • Velká očkovací centra by měla fungovat nejméně do srpna, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Potom by stát podle něho měl více spoléhat na praktické lékaře a na menší očkovací místa v nemocnicích
 • Ministerstvo zdravotnictví trvá na uzákonění certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělaném onemocnění. Ministr Vojtěch (ANO) ve sněmovně řekl, že předloha se bude upravovat
 • Při říjnových sněmovních volbách zřejmě budou moci lidé v karanténě kvůli koronaviru hlasovat tak jako při loňských krajských a senátních volbách. Potřeba je k tomu přijmout příslušnou právní úpravu
18:16

Epidemická bezpečnost škol nebude dle Merkelové podmíněna očkováním dětí. Po souhlasu EMA budou děti od 12 let moci o očkování žádat od 7. června.

18:10

V hutním podniku Liberty Ostrava dnes začalo očkování proti nemoci covid-19. V souladu s vládními pravidly je určeno pro všechny zaměstnance, včetně dceřiných společností, kteří jsou starší 30 let. Očkování provádí mobilní tým Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj.

17:56

Švédsko od prvního června zmírní část koronavirových omezení. Krok dnes oznámila švédská vláda, která představila plán postupného otevírání společnosti. "Konec už začínáme mít na dohled," řekl na tiskové konferenci švédský premiér Stefan Löfven, kterého citovala agentura Reuters.

Švédsko se během pandemie nemoci covid-19 lišilo od většiny ostatních evropských zemí mnohem mírnějším omezením života a ani v jedné fázi nepřikročilo k plné uzávěře. Zcela bez restrikcí se však neobešlo.

17:53

Slovensko od rána 31. května nebude vyžadovat karanténu od očkovaných proti nemoci covid-19, kteří v posledních dvou týdnech před příjezdem na Slovensko navštívili pouze některou z členských zemí Evropské unie nebo další asi desítku států s příznivou epidemickou situací. Vyplývá to z nové vyhlášky, kterou dnes vydal úřad hlavního hygienika. Učinil tak po středečním rozhodnutí vlády, která v souvislosti s koronavirovou nákazou rozdělila země do tří kategorií. Nadále zůstanou v platnosti výjimky z karantény pro pracovníky ve vybraných profesích, některé skupiny sportovců či lidí, kteří pravidelně dojíždějí přes hranice za prací.

17:02

Německá vláda chce na očkování dětí proti nemoci covid-19 vyčlenit 6,4 milionu dávek. Podle informací portálu magazínu Der Spiegel to vyplývá z dokumentu, ve kterém ministerstvo zdravotnictví vakcinaci dětí a mladých ve věku 12 až 18 let připravilo. V Evropské unii doposud žádná z vakcín není chválena pro děti, nejblíže má k potřebnému souhlasu preparát společností Pfizer/Biontech.

Touto látkou už nyní mohou být očkováni lidé starší 16 let, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by ale ještě tento pátek mohla povolení rozšířit i na děti od 12 let.

16:58

Požadavky sněmovny na pomoc žákům, kteří zaostávali kvůli epidemii koronaviru, a organizaci příštího školního roku mají připravit její výbory školský a zdravotnický. Dolní komora kvůli tomu dnes přerušila projednávání informace o plánu vlády na řešení negativních dopadů epidemie koronaviru na úroveň vzdělávání v ČR.

Ministerstvo školství by mělo podle poslance Marka Výborného (KDU-ČSL) do konce června informovat školy o tom, jak bude vypadat další školní rok ve variantách podle míry výskytu koronaviru. Výborný uvedl, že není možné, aby ministerstvo tyto informace poskytlo až v srpnu.

16:50

 Dubnové opatření ministerstva zdravotnictví o povinné ochraně dýchacích cest bylo nezákonné, konstatoval dnes Nejvyšší správní soud (NSS). Spatřoval nedostatky v odůvodnění sporného opatření, které už není v platnosti. Soud o rozhodnutí informoval na svém webu.

Opatření platilo od 12. dubna 2021 do 3. května a zakazovalo lidem starším dvou let pohyb a pobyt mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest, tedy bez respirátoru nebo roušky. Důvodem byla epidemická situace. NSS už nemohl zpětně opatření zrušit, jenom konstatovat jeho nezákonnost. Aktuálně platné opatření je u soudu zpochybněno jinými návrhy.

15:47

Při říjnových sněmovních volbách zřejmě budou moci lidé v karanténě kvůli koronaviru hlasovat tak jako při loňských krajských a senátních volbách.

14:48 Jan Hamáček

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ještě nechce ukončit fungování krizového štábu pro opatření spojené s epidemií covidu. Novinářům dnes řekl, že o věci bude hovořit s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Myslí si, že by štáb měl být připraven pro chvíli, kdyby ve vývoji epidemie nastala změna k horšímu. Navrhne, aby se štáb scházel jednou za 14 dní místo nynější frekvence jednou za týden . Stálé pracovní skupiny už nezasedají, doplnil.

Loni během prázdnin štáb nefungoval. Vláda ho znovu aktivovala kvůli vývoji koronavirové epidemie 21. září. Babiš tehdy několik týdnů odmítal návrhy ČSSD a opozice na svolání štábu, názor změnil po výzvě Asociace krajů. Nyní se počty nově nakažených pohybují ve stejných číslech jako začátkem září, vzhledem k proočkovanosti populace a klesajícímu trendu počtu infikovaných neočekávají epidemiologové nyní další vlnu epidemie. Upozorňují ale na riziko nových mutací koronaviru.

14:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Velká očkovací centra by měla fungovat nejméně do srpna, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Potom by stát podle něho měl více spoléhat na praktické lékaře a na menší očkovací místa v nemocnicích. Někteří poslanci se v debatě pozastavovali nad tím, že ani nyní nemá řada starších 70 let konkrétní termín k očkování proti covidu-19, byť se zaregistrovali.

"To považuji za určité selhání a velmi těžko se mi jako lékaři, když se mě na to pacienti v ordinaci nebo v nemocnici, kde pracuji, ptají, velmi těžko se jim to odůvodňuje," uvedl Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Podle předsedy klubu ODS Zbyňka Stanjury je tento stav velkou chybou a stát by se měl v prvé řadě zaměřit na doočkování zájemců ze starších věkových kategorií. Termín zatím podle něho nemá 100 000 lidí starších 70 let.

14:18

Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal 3,5 milionu. Tempo se nyní příliš nemění: o 100 tisíc se počet mrtvých od konce března zvýšil nejprve za osm dní, pak za devět dní, poté za sedm dní, hranice 3,2 milionu padla za devět dní a poté 100 tisíc mrtvých přibylo třikrát za osm dní.

14:09

K očkování proti covidu-19 se dosud přihlásilo nebo už vakcínu dostalo přes polovinu lidí starších 16 let, pro které je zatím schválená. Vyplývá to z dat o očkování ke čtvrtku zveřejněných ministerstvem zdravotnictví. Zájem je nižší u mladších věkových skupin. Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes ve Sněmovně řekl, že se na ně zaměří komunikace. Očkovat proti covidu se v ČR začalo před pěti měsíci. Od 1. června se budou registrovat všichni lidé nad 16 let, očekává se brzy povolení vakcíny i pro mládež nad 12 let.

12:49 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministerstvo zdravotnictví trvá na uzákonění certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo prodělaném onemocnění. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) dnes ve Sněmovně řekl, že předloha se bude upravovat. Poslanci nynější verzi odmítli v úterý schvalovat zrychleně a vyvstaly otazníky, zda má šanci na přijetí do říjnových voleb. Ministerstvo návrh připravilo ještě pod vedením Petra Arenbergera (za ANO).

"My ten zákon budeme ještě určitě upravovat. Myslím si, že tak, jak byl předložen, tak není v tuto chvíli úplně realizovatelný," řekl Vojtěch.

12:33

Pro zmírnění dopadů pandemie na děti a mladistvé bude podle České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) potřeba několika let spolupráce státní správy, odborných organizací, akademických pracovišť i neziskového sektoru. Společnost proto připravila návrh kompenzačního plánu s opatřeními, která by se podle ní měla přijmout pro jednotlivé stupně vzdělávání v ČR. Plán zaslala ministerstvu školství a dalším odborným organizacím jako podklad pro diskuzi o dalším postupu.

11:58

Většina rodinných firem musela v důsledku koronavirové krize odložit nebo zrušit část plánovaných investic. Naprostá většina jich ale plánuje investovat do rozvoje firmy v následujících třech letech. Vyplývá to z jarního průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR mezi dvěma stovkami rodinných firem napříč obory a regiony ČR.

11:57

Tříkrálovou sbírku letos dárci podpořili téměř 81,5 milionu korun. Proti loňskému rekordnímu výnosu je to o 52 milionů korun méně. Letos se tradiční koleda musela kvůli protikoronavirovým nařízením obejít bez koledníků v ulicích, přispět bylo možné pouze on-line nebo do pokladniček na úřadech, v obchodech, kostelech nebo na čerpacích stanicích. Konečný součet letošní sbírky ve čtvrtek oznámila pořádající Charita ČR. Organizace věří, že příští rok se sbírka uskuteční opět s koledníky.

11:28

Kampaň na podporu očkování proti covidu-19 se v červnu vystupňuje. S otevřením možnosti očkování i pro mladší věkové skupiny se do kampaně zapojují také influenceři a rozšiřuje se na sociální sítě. Na šíření kampaně se budou podílet také zájmové spolky, jako jsou Orel, Junák či myslivecká jednota, a také organizace zastupující národností a náboženské komunity. ČTK o tom ve čtvrtek informovala iniciativa Cesta ven, která kampaň pro stát vytvořila.

10:03

I přes zrychlující tempo očkování nepřibyl za poslední týden žádný případ podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19. Celkem jich Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) eviduje k úternímu večeru 69, ke stejnému dni podali zdravotníci v Česku asi 4,8 milionu očkovacích dávek. Lidé hlásí také další podezření na nežádoucí účinky, ústav jich zaznamenal 4791, což je asi o 280 více než před týdnem. Vyplývá to z pravidelné informace, kterou SÚKL ve čtvrtek zveřejnil.

09:18

Dávku očkování proti nemoci covid-19 dostalo ve středu 97 233 lidí, zhruba o desetinu víc než o týden dřív. Vyšší byl počet aplikovaných vakcín v jednom dni jen minulý čtvrtek, kdy přesáhl 98 600. Zdravotníci dosud rozdali téměř 4,925 milionu dávek, pro dokončené očkování jsou u většiny vakcín potřebné dvě.

09:02

Onkologická péče v Česku se vrací do normálního stavu před pandemií koronaviru. Dvě třetiny dotázaných lékařů uvádějí, že už mají stejný počet vyšetřených pacientů nebo se jejich počty zvyšují. Jedna třetina lékařů naopak uvádí, že počty vyšetřených pacientů jsou stále nižší. Pandemie covidu-19 však způsobila značné zpoždění a narušení onkologické péče. Vyplývá z průzkumu analytické společnost IQVIA.

08:47

Klienti se do fitness center podle 74 procent provozovatelů zatím kvůli výrazným omezením nevracejí. Ukázal to aktuální průzkum České komory fitness (ČKF). Největším problémem je podle 41 procent provozovatelů prokazování bezinfekčnosti, návštěvnost podle 31 procent fitness utlumuje zákaz používání šaten a sprch. Omezení kapacity považuje za komplikaci 21 procent provozovatelů. Dosud neotevřelo asi sedm procent fitness center, jedno procent muselo činnost ukončit. Výsledky průzkumu, kterého se účastnilo 252 provozovatelů fitness center.

08:30

Přehled hlavních událostí:

 • Ve středu přibylo 541 případů nemoci covid-19, což je nejméně za pracovní den od loňského 1. září
 • Na celé Česko nyní připadá 35 případů na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní, o 23 méně než před týdnem
 • K očkování proti covidu-19 se dosud přihlásilo nebo už vakcínu dostalo přes polovinu lidí starších 16 let, pro které je zatím schválená. Vyplývá to z dat o očkování ke čtvrtku zveřejněných ministerstvem zdravotnictví
 • Velká očkovací centra by měla fungovat nejméně do srpna, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Potom by stát podle něho měl více spoléhat na praktické lékaře a na menší očkovací místa v nemocnicích
 • Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ještě nechce ukončit fungování krizového štábu pro opatření spojené s epidemií covidu. Myslí si, že by štáb měl být připraven pro chvíli, kdyby ve vývoji epidemie nastala změna k horšímu
08:25

Vývoj počtu nových případů koronaviru za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel v jednotlivých krajích a celé ČR:

28. dubna5. května12. května19. května26. května
Celá ČR146118825835
Praha10894705033
Středočeský kraj12898644722
Jihočeský kraj2121741187244
Plzeňský kraj9968493428
Karlovarský kraj514030254
Ústecký kraj178155906134
Liberecký kraj11998755648
Královéhradecký kraj5347312515
Pardubický kraj12295624321
Kraj Vysočina1791771206938
Jihomoravský kraj154121926435
Olomoucký kraj181117806951
Zlínský kraj2331811208161
Moravskoslezský kraj1801431138750

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

08:05

V Indii za uplynulých 24 hodin přibylo 211 298 nově nakažených koronavirem a dalších 3847 lidí tam po nemoci covid-19 zemřelo. S odkazem na údaje indické ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Epidemie je nyní v Indii mírně na ústupu, země však nadále registruje zdaleka nejvyšší denní čísla nově nakažených i zemřelých ze všech světových zemí. Ve středu hlásila skoro 209 000 nově nakažených a 4157 úmrtí.

08:01

Testy v Česku ve středu potvrdily 541 případů koronaviru, nejméně za pracovní den od 1. září. Na 100 000 obyvatel připadá za týden 35 nakažených.

07:46

Sněmovní mandátový a imunitní výbor se dnes začne zabývat policejní žádostí o vydání nezařazeného poslance Lubomíra Volného k trestnímu stíhání. Policie podle Deníku N podezírá Volného z šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na jeho facebookovém profilu o léku ivermektin.

07:13

Podle odborníků oslovených deníkem Aktuálně.cz se blíží období, kdy už nebudou potřeba žádná omezující opatření, ačkoliv vir z populace už nikdy nezmizí.

07:02

Druhý nejlidnatější australský stát Viktorie dnes vstoupí do týdenní uzávěry kvůli několika novým případům covidu-19. Tamních sedm milionů obyvatel musí zůstat doma kromě nutných vycházek k lékaři a na nákup či při výkonu nezbytných povolání, informovala agentura Reuters.

06:42

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil mimořádné použití přípravku k léčbě nemoci covid-19 od britské společnosti GlaxoSmithKline (GSK) a firmy Vir Biotechnology. Informovala o tom agentura Reuters.

Lék se může podle FDA používat při lehkém až středním průběhu nemoci, a to u lidí starších 12 let. Nelze s ním však léčit pacienty s covidem-19 hospitalizované v nemocnicích nebo ty, kteří vyžadují kyslíkovou terapii.

06:13

Německo dnes ohlásilo 6313 nových případů koronavirové infekce, uvedl Institut Roberta Kocha (RKI). Je to o téměř polovinu méně, než minulý čtvrtek, kdy bylo v zemi prokázáno 12 298 nově nakažených, informovala agentura DPA.

21:00

Před prvoinstančním soudem v Belgii dnes začal spor mezi Evropskou komisí a britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca. Komise AstraZeneku žaluje kvůli zpoždění dodávek vakcíny proti covidu-19. Komise za každou dávku dodanou s více než tříměsíčním zpožděním žádá od výrobce odškodné deset eur za den zpoždění. Od 1. července by AstraZeneca mohla komisi platit až 200 milionů eur denně (5,1 miliardy korun). To firma odmítá, informovaly zahraniční agentury. EK navíc podle agentur DPA a AP požaduje za každé porušení smlouvy zjištěné soudem deset milionů eur (254 milionů Kč) denně, dokud nebude dohoda respektována.

20:39

Přehled událostí z domova:

 • V úterý přibylo v Česku 658 případů nemoci covid-19, což je nejméně za všední den od loňského 7. září. Nárůst počtu nakažených byl v úterý skoro o polovinu nižší než před týdnem. Minulé úterý totiž přibylo zhruba 1200 případů
 • Do čela ministerstva zdravotnictví se vrátil Adam Vojtěch (za ANO), který už úřad řídil od prosince 2017 do loňského září. Prezident Miloš Zeman ho ve středu jmenoval do funkce
 • Prioritou staronového ministra bude řešení epidemie včetně pokračování očkování proti covidu-19, zavedení covid pasu či přípravy na zářijový návrat dětí do škol a lidí z dovolených
 • Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch počítá s povinným testováním žáků a studentů po návratu z letních prázdnin do škol. Vidí tam potenciální riziko šíření epidemie koronaviru. Řekl to ve středu po uvedení do funkce. Po skončení prázdnin a dovolených plánuje i širší hodnocení pozitivních vzorků z hlediska mutací covidu-19
 • Od zahájení registrací k očkování proti covidu-19 pro lidi ve věku 30 až 34 let v noci na dnešek se jich do 15:30 přihlásilo přes 100 000
18:42

Vláda zřejmě v pondělí prodlouží prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory, a to o jeden měsíc do konce června. Na jednání kabinetu to navrhne ministerstvo financí, informovala na twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně mělo platit dva měsíce. Následně vláda prodloužila zrušení DPH na respirátory kategorie FFP2 a vyšší na počátku března, a to až do 3. června.

18:04 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Není dobrou vizitkou ministerstva, že soudy opakovaně ruší jím vydaná opatření. V souvislosti s rozsudkem NSS k restauracím to dnes řekl Vojtěch.

17:52 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Kapacita pro sekvenování, které potvrzuje mutace koronaviru, je při stávající epidemické situaci dostatečná. Nyní příspěvkové organizace státu zvládnou asi 4000 vzorků měsíčně, vláda na to vyhradila 161 milionů korun. Pokud by bylo potřeba ji navýšit, budou zapojeny i další odborné instituce. Při dnešním uvedení staronového ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) do úřadu to na dotaz novinářů řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda tento měsíc rozhodla, že peníze na sekvenaci budou dostávat jen příspěvkové organizace státu. To kritizovala některá jiná pracoviště, která se na sekvenaci dosud podílela.

17:29 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů po návratu z letních prázdnin do škol. Vidí tam potenciální riziko šíření epidemie koronaviru. Řekl to dnes po uvedení do funkce. Po skončení prázdnin a dovolených plánuje i širší hodnocení pozitivních vzorků z hlediska mutací covidu-19.

Podle ministra lze v září očekávat "povinné testování napříč školami". Zvýšené riziko podle něj plyne z toho, že rodiny se budou vracet ze zahraničních dovolených.

17:27 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Proč premiér Andrej Babiš zvolil jako dalšího ministra Adama Vojtěcha? "Možná proto, že nemá žádné nemovitosti a bydlí v nájmu v bytu. A taky už je prolustrovaný médii," uvedl na tiskové konferenci.

17:17 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Podle Vojtěcha je nezbytné, aby Arenberger absolvoval bezpečnostní prověrku povinnou pro ředitele fakultních nemocnic. Řekl, že o ni brzy požádá.

17:11 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministr Adam Vojtěch mluvil při svém uvádění do funkce se svým předchůdcem Petrem Arenbergerem. "Hovořili jsme poměrně dlouze. Osobně si ho vážím, má můj respekt. Budeme dále v kontaktu," uvedl Vojtěch. Zásadní personální změny podle něj ministerstvo nečekají.

17:08 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Úkolem nového ministra Vojtěcha bude podle premiéra Babiše dokončit zavedení covid pasu. V pondělí má předložit upravený návrh zákona vládě.

17:07

Podle Babiše se zvažuje, že by se přeočkování proti covidu mohlo týkat chronických pacientů a lidí nad 65 let. Strategii má připravit nový ministr.

16:48

Sasko otevře hotely a další turistická ubytování nejdříve od 14. června. Po dnešním jednání zemské vlády to oznámila saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s pandemií nemoci covid-19. Nejdříve tak v této německé spolkové zemi přijdou při uvolňování opatření na řadu obchody či oblasti sportu a kultury.

16:34

 Od zahájení registrací k očkování proti covidu-19 pro lidi ve věku 30 až 34 let v noci na dnešek se jich do 15:30 přihlásilo přes 100 000. Na Twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. Počáteční zájem je tak o něco vyšší než u lidí ve věku 35 až 39 let, ale nižší než u předchozí skupiny 40 až 44 let. Registrace byly opět spuštěny už před půlnocí.

16:18

Nestátní muzea a galerie mohou žádat na ministerstvu kultury o mimořádnou covidovou dotaci na provoz. Ministerstvo na ni má připraveno 100 milionů korun a podpora může příjemci pokrýt až 80 procent uznatelných provozních nákladů za rok 2020. Žádosti o dotaci bude možné podávat od 31. května do 30. června, sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

15:33

Slovensko patrně od příštího týdne nebude vyžadovat karanténu při cestách z členských zemí EU a některých dalších států s příznivou epidemickou situací od lidí, kteří byli očkováni proti nemoci covid-19 nebo prodělali covid-19 v posledních 180 dnech. Výjimku z izolace budou mít i děti do věku 18 let. Podrobnější podmínky stanoví úřad hlavního hygienika, který už oznámil, že příslušnou vyhlášku vydá ve čtvrtek.

Kabinet premiéra Eduarda Hegera schválil cestovatelský semafor, který rozděluje státy do tří kategorií, a to hlavně v souvislosti s rizikem šíření koronavirové nákazy. Nejmírnější podmínky cestování na Slovensko by nově měly platit pro návrat z některé ze seznamu takzvaných zelených zemí, na který Bratislava zařadila nejen státy EU, ale i další zhruba desítku jiných států.

15:09

Hygienici ve Zlínském kraji dosud udělali 14 kontrol venkovních zahrádek restaurací a dalších podniků. Některé z nich ještě nejsou ukončeny. Zjištěná porušení mimořádných opatření u zákazníků hygienici prozatím vždy řešili domluvou, sdělila Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Restaurační zahrádky mohly po vynucené pauze způsobené opatřeními proti šíření koronaviru znovu otevřít 17. května.

14:20 Vlajka Brazílie

Vědci dnes potvrdili výskyt nové místní varianty koronaviru v Brazílii. Ta se šíří v několika desítkách obcí v brazilském státě Sao Paulo, uvedla agentura EFE. Nová varianta se vyznačuje mutací L452R, která je typická pro takzvanou indickou variantu. Podle epidemiologů se situace v Brazílii, která má druhý nejvyšší počet úmrtí nakažených na světě, lepší velmi pomalu také kvůli vzniku nových variant.

Nová varianta obsahuje mutaci charakteristického (spike) proteinu L452R, která je typická pro takzvanou indickou variantu (B.1.617). Tato mutace je podle agentury EFE spojována s větší nakažlivostí a odolností proti vakcíně. Badatelé se domnívají, že nová varianta P.4 je příbuzná s variantou P.1, která se poprvé rozšířila v Amazonii. Podle brazilského ministerstva zdravotnictví je varianta P.1 až třikrát nakažlivější než předchozí varianty koronaviru.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
14:17

Saská vláda končí s příspěvky pro zaměstnavatele na testování a ubytování pendlerů z Česka a Polska. Žádosti přijímá do 15. července.

14:13

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn počítá s očkováním dětí i bez doporučení Stálé očkovací komise (Stiko). Spahn v rozhovoru s televizemi RTL a n-tv řekl, že pokud Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu od společností Pfizer/BioNTech povolí používat pro děti ve věku 12 až 15 let, očkování pro ně v Německu bude dostupné. Stiko, která je poradním orgánem při Institutu Roberta Kocha (RKI), což je německý úřad pro prevenci a potírání chorob, se ale i přes očekávaný souhlas EMA vydat plošné doporučení očkovat děti zřejmě nechystá.

"Pokud EMA souhlas vydá, pak tato očkovací látka bude pro danou věkovou skupinu schválená," řekl Spahn o řízení, které by evropská agentura mohla uzavřít ještě tento měsíc. Souhlas EMA by povolil látku od firem Pfizer/BioNTech pro děti od 12 do 15 let, zatím má tento preparát v EU povolení pro vakcinaci od 16 let. "Jakmile budeme mít souhlas, pak také postupně, tedy ne najednou, očkování nabídneme i dětem a mládeži," uvedl. Imunizace dětí by podle něj mohla začít ještě před letními prázdninami.

14:12

Slovenská vláda dnes souhlasila se zahájením očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti nemoci covid-19. První zásilku očkovací látky, která nebyla dosud schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) ani k ní vzhledem k nedostatku potřebných informací nevydal stanovisko slovenský státní ústav pro kontrolu léčiv, země dostala již v březnu.

Kabinet premiéra Eduarda Hegera podle zveřejněného usnesení uložil ministrovi zdravotnictví Vladimírovi Lengvarskému, aby "umožnil očkování zmíněnou vakcínou do počtu 200 tisíc dávek", které země už dovezla. Lengvarský už v úterý řekl, že používání Sputniku V v zemi povolí, pokud tak rozhodne většina členů kabinetu.

12:59

Britský premiér Boris Johnson katastrofálně selhal v krizi kolem nemoci covid-19. V britském parlamentu to dnes řekl bývalý premiérův hlavní poradce Dominic Cummings, který čelil otázkám ohledně vládní reakce na epidemii. Kvůli opakovanému lhaní měl být podle Cummingse vyhozen ministr zdravotnictví Matt Hancock.

Podle Cummingse vládní ministři katastrofálním způsobem nedostáli standardům, jejichž dodržování od nich veřejnost měla právo očekávat v době nejničivější globální pandemie za desítky let.

Británie je s téměř 128 000 oběťmi covidu-19 pátou nejhůře postiženou zemí na světě. Johnson přitom na počátku roku 2020 jen pomalu rozpoznával ohrožení, které virus představoval po rozšíření z Číny až do Británie.

12:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Nabídku jsem dostal v minulém týdnu. Bral jsem to spíše jako alternativu, nepočítal jsem s tím, že to takto dopadne. Přemýšlel jsem nad tím, jestli je to správně. Na druhou stranu vzhledem k tomu vývoji a tomu riziku, že přijde ministr s neznalostí toho resortu, tak jsem z nějaké odpovědnosti vůči ministerstvu přijal nabídku jej do voleb vést," řekl Vojtěch ČT po návštěvě Zemana.

12:41 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Popřál mi hodně štěstí. Byla to příjemná debata, taková spíše obecná o dalším vývoji pandemie. Bavili jsme se o tom, že je třeba přimět i mladou generaci k tomu, aby se nechala očkovat," řekl Adam Vojtěch České televizi po návštěvě prezidenta Miloše Zemana. O Sputniku spolu nemluvili, podle Vojtěcha to v situaci, kdy má Česko vakcín dost, není na stole.

Dodal, že jeho prioritou bude kromě covidu legislativa a financování zdravotnictví.

11:43

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval staronovým ministrem zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Oproti zvyklosti jmenování nedoprovodila tradiční slavnostní ceremonie, ministr si pouze od prezidenta převzal podepsaný jmenovací dekret. Zeman zároveň přijal rezignaci dosavadního ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl ještě dnes Vojtěcha uvést do funkce.

11:35

Seznam Zprávy: Adam Vojtěch (za ANO) rezignoval na post předsedy představenstva Krajské zdravotní. Prezident ho jmenuje ministrem zdravotnictví.

11:04

Ani rizikové scénáře vývoje epidemie covidu-19 nepředpokládají podle zdravotnických statistiků znovunaplnění nemocnic. Důvodem je vysoká proočkovanost seniorů, kteří jako nejrizikovější tvořili skoro tři čtvrtiny hospitalizovaných. ČTK a České televizi to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

10:47

Testy na koronavirus jsou mezi policisty a profesionálními hasiči ve Zlínském kraji v posledních týdnech všechny negativní. Policie stejně jako předchozí týden neeviduje mezi svými zaměstnanci v regionu žádného nakaženého, hasiči shodně jako před sedmi dny evidují jednoho člověka s koronavirem. Řekli to policejní mluvčí Petr Jaroš a mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Včetně občanských zaměstnanců pro policii v kraji pracuje zhruba 1300 lidí, pro profesionální hasiče přes 500 lidí.

10:28

Očkovací centra v Lounech a Litvínově postupně utlumí činnost. Důvodem je zaplněná kapacita k očkování druhými dávkami a z toho vyplývající dlouhé čekací doby na dávky první. V ostatních centrech v Ústeckém kraji se podávání první dávky vakcíny proti koronaviru mírně zbrzdí. Uvedl to mluvčí kraje Martin Volf.

09:57

Kardiologové napříč republikou natočili osvětový spot, ve kterém upozorňují na nebezpečí infarktu myokardu. Je nejčastější příčinou úmrtí dospělých v ČR, a přestože lze situaci ovlivnit včasnou léčbou, pandemie koronaviru do toho podle kardiologů hluboce zasáhla. V tiskové zprávě to dnes uvedl přednosta interní kardiologické kliniky ve Fakultní nemocnici Brno Petr Kala. Lidé by proto podle něj neměli podceňovat akutní bolesti na hrudi a dušnost.

09:12 Ilustrační foto.

Armáda nasadí 220 vojáků v aktivní záloze, pomáhat budou měsíc od poloviny července při očkování v Národním očkovacím centru v Praze.

08:00

 V úterý přibylo v Česku 658 případů nemoci covid-19, což je nejméně za všední den od loňského 7. září. Nárůst počtu nakažených byl v úterý skoro o polovinu nižší než před týdnem. Minulé úterý totiž přibylo zhruba 1200 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůsty množství nakažených klesají postupně už od začátku března, kdy se dostaly na téměř 17.000.

07:01

V Indii se potvrdil koronavirus od začátku pandemie již u více než 27 milionů lidí. Za poslední den tam úřady zaznamenaly téměř 209 000 nových případů, v souvislosti s covidem-19 tam za stejný čas zemřelo dalších 4157 osob. Nové údaje dnes zveřejnily tamní úřady, napsala agentura Reuters.

V Indii je nyní epidemie mírně na ústupu, země však nadále registruje zdaleka nejvyšší denní čísla nově nakažených i zemřelých ze všech světových zemí.

06:07

V Německu se za posledních sedm dní objevilo v průměru méně než 50 nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel. Pod tuto hranici přitom údaj klesl poprvé od loňského října, napsala agentura DPA s odkazem na nové údaje zveřejněné Institutem Roberta Kocha (RKI). Za minulý den se v 83 milionovém Německu infikovalo koronavirem dalších 2626 lidí.

05:45

Bazilika Sagrada Família (Svatá rodina), jeden z největších turistických magnetů Barcelony, se o víkendu po více než půlroční koronavirové pauze opět otevře pro veřejnost.

První návštěvníci se dovnitř dostanou 29. května a provozovatel památky doufá, že nedokončená stavba Antoniho Gaudího pomůže oživit turistický ruch. Plány dokončení svatostánku v roce 2026 však pandemie podle agentury Reuters překazila a stavební práce mohou trvat další desítky let.

Demonstrace u baziliky Sagrada Familia.
Demonstrace u baziliky Sagrada Familia. | Foto: Reuters
05:40

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje ministrem zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Oproti zvyklosti jmenování nedoprovodí slavnostní ceremonie, staronový ministr si pouze od prezidenta převezme podepsaný jmenovací dekret. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho poté uvede do ministerské funkce. Zeman by měl zároveň přijmout rezignaci dosavadního ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

05:30

K očkování proti covidu-19 se může ode dneška jen na základě věku hlásit více než sedm milionů Čechů. O půlnoci byla oficiálně spuštěna registrace i pro lidi ve věku 30 až 34 let, kterých je přes 722 000. Podle zjištění ČTK bylo ale možné registrovat se už o hodinu dříve.

Alespoň jednu dávku vakcíny už dostalo asi 66 000 z nich, přednostně se totiž mohli nechat naočkovat zdravotníci, učitelé a další vybraná povolání nebo chronicky nemocní. Od 1. června by se už mohli začít hlásit lidé nad 16 let, tedy všichni, pro které jsou vakcíny v současné době schválené.

23:10

"Jdu do toho s obrovskou pokorou a respektem, jako před 3 lety. Přál bych si situaci zklidnit a zaměřit se nejen na dořešení covidu, ale také dotáhnout zákony, které jsou pro pacienty důležité," napsal Adam Vojtěch na twitter s tím, že přijal nabídku premiéra na post ministra zdravotnictví.

22:25

Středisko zaznamenalo nákazu u celkem 10 262 lidí po více než dvou týdnech od druhé dávky vakcíny, nebo po naočkování jednodávkovou vakcínou firmy Johnson & Johnson. Téměř 6.500 případů byly ženy a střední věk infikovaných činil 58 let.

22:25

Ačkoliv jsou již schválené vakcíny vysoce účinné, dalí se očekávat vzácné případy nákazy, "zejména dokud se nepodaří dosáhnout dostatečné úrovně imunity v populaci, která sníží přenos viru," poznamenává v závěrech ze své studie CDC.

22:24

V USA se mezi lednem a dubnem nakazilo koronavirem jen 0,01 procenta lidí plně imunizovaných proti covidu-19. Vyplývá to z rozsáhlé studie amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), která vychází z údajů nasbíraných od 101 milionů sledovaných osob. Výsledek podle střediska potvrzuje velkou účinnost vakcín proti covidu-19. Administrativa prezidenta Joea Bidena dnes rovněž oznámila, že plně imunizována je nyní už více než polovina americké dospělé populace.

19:05

Přehled úterních událostí z domova:

 • Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dnes oznámil rezignaci, a to 48 dní po svém jmenování. V posledních dnech čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Arenbergera nahradí jeden z jeho předchůdců Adam Vojtěch, který řídil úřad v prvních měsících epidemie koronaviru a vládu opustil loni v září. Prezident Miloš Zeman jmenuje staronového ministra ve středu. Za dobu trvání epidemie jde už o čtvrtou změnu v čele resortu, který má hlavní roli při zvládání nemoci covid-19
 • Testy v Česku v pondělí potvrdily 695 případů koronaviru, podobné množství jako v pátek a o víc než třetinu méně než před týdnem
 • Česko by mohlo v nejbližších týdnech nabídnout očkování proti covidu-19 i dětem od 12 let. Podmínkou je schválení vakcíny firem Pfizer/BioNTech pro tuto věkovou kategorii Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), které se očekává do konce května
 • Sněmovna dnes odmítla potvrdit trvání stavu legislativní nouze, v němž měla zrychleně projednat vládní novelu o vydávání certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo o prodělané nákaze. Předloha se stala terčem opoziční kritiky i kvůli tomu, že úřady by mohly podmínit certifikátem účast lidí na veřejných i soukromých akcích nebo jejich vstup do různých provozoven. Prokazovali by se organizátorům, provozovatelům či pověřeným osobám
18:21 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česko by mohlo v nejbližších týdnech nabídnout očkování proti covidu-19 i dětem od 12 let. Podmínkou je schválení vakcíny firem Pfizer/BioNtech pro tuto věkovou kategorii Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), které se očekává do konce května. Novinářům to po jednání summitu Evropské unie řekl český premiér Andrej Babiš.

Dodal, že požádal šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby zkusila uspíšit letní dodávky preparátů zmíněných firem. Prohlásil rovněž, že by Česko mělo uznávat vakcíny naočkované v zahraničí.

16:25

Americká společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 je vysoce účinná i u pacientů od 12 do 17 let. Firma se sídlem v Bostonu nyní plánuje požádat americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) o povolení pro očkování dospívajících. Informuje o tom list The New York Times (NYT).

16:49

Prezident Miloš Zeman souhlasí se jmenováním Adama Vojtěcha ministrem zdravotnictví. Jmenovací dekret podepíše ve středu, poté bude Vojtěch uveden do funkce ministra. Na twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vojtěch, který už ministrem zdravotnictví byl, nahradí Petra Arenbergera (za ANO). Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku.

16:24

Polská vláda chce lidi k očkování proti covidu-19 motivovat loterií pro ty, kdo si vakcínu už nechali aplikovat, nebo se alespoň zaregistrovali. Dnes o jejích podrobnostech informoval šéf kanceláře premiéra Mateusze Morawieckého Michal Dworczyk. Podle ministra zdravotnictví Adama Niedzielského zájem o očkování klesá. 

Vláda podle Dworczyka od července spustí loterii související s očkovací kampaní, v níž lidé budou moci vyhrát menší peněžní částky, poukázky na palivo a pojištění nebo elektrokoloběžky. V hlavním slosování se pak bude hrát o dvakrát milion zlotých (asi 5,7 milionu korun) a automobil s hybridním pohonem.

15:36

Časté výměny ministra zdravotnictví zpomalují koncepční jednání s kraji,řekl šéf Asociace krajů. Resort má mít ministra zorientovaného v problematice.

15:43

Sněmovna dnes odmítla potvrdit trvání stavu legislativní nouze, v němž měla zrychleně projednat vládní novelu o vydávání certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo o prodělané nákaze. Předloha se stala terčem opoziční kritiky i kvůli tomu, že úřady by mohly podmínit certifikátem účast lidí na veřejných i soukromých akcích nebo jejich vstup do různých provozoven. Prokazovali by se organizátorům, provozovatelům či pověřeným osobám.

15:35

Sněmovna odmítla potvrdit trvání stavu legislativní nouze, v němž měla zrychleně projednat vládní novelu o vydávání tzv. covidových certifikátů.

15:05

Trutnovsko je v ČR okresem, kde se nyní koronavirus šíří nejméně. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibyly v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba tři případy, přičemž před týdnem to bylo šest nákaz, plyne z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví. Trutnovsko bylo v únoru pro extrémně vysoký výskyt nákaz koronavirem uzavřeno.

Naopak nejzasaženějším okresem v ČR je v současnosti okres Česká Lípa v Libereckém kraji, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 117 nakažených.

14:36

Ve školách nadále platí omezení zpěvu v hodinách hudební výchovy. Povolen je pouze ve školkách či umělecky zaměřených oborech. Nová pravidla pro pěvecké sbory, které budou moct od pondělí 31. května společně zpívat při účasti 30 osob, se pro školy neuplatní. Vyplývá to z informací, které dnes ministerstvo školství rozeslalo ředitelům škol. Materiál poskytla mluvčí úřadu Aneta Lednová.

13:33

Summit EU se shodl na rychlém zavedení covidových pasů a zvýšení produkce vakcín. Unie podle lídrů letos poskytne 100 milionů dávek chudším zemím.

13:17

Opoziční politici včetně KSČM nesouhlasí s projednáním novely k zavedení covid pasů ve stavu legislativní nouze. Rezervovaně se k tomu staví i ČSSD.

13:12

Podle šéfa praktických lékařů je výběr Vojtěcha pragmaticky nejrozumnější volba, protože exministr resort už zná. Vojtěchovo dřívější působení chválí.

13:11

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) se ke svému návratu do funkce zatím nechtěl vyjadřovat. Nechtěl potvrdit ani to, že nabídku od premiéra Andreje Babiše dostal. "Dozvíte se to včas," řekl na dotaz po jednání sněmovního zdravotnického výboru. Poslanec dodal, že nemá dohodnutou žádnou schůzku, která by se případného nástupu týkala.

12:19

KDU-ČSL chce, aby se Sněmovna ve středu zabývala stručnou informací vlády ohledně dalšího nakládání s pandemickým stavem. Na úterní tiskové konferenci před schůzí dolní komory to řekl předseda lidovců Marian Jurečka. Kabinet podle něj ohýbá pandemický zákon.

12:19

Odboráře zpráva o možném návratu Adama Vojtěch (za ANO) do čela resortu zdravotnictví překvapila. Nečekali by, že je takový personální výběr vůbec možný. Řekli to předák Lékařského odborového klubu Svazu českých lékařů (LOK) Martin Engel a šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle nich Vojtěch podcenil a nezvládl loni první vlnu covidové epidemie.

11:37 Jan Hamáček

Vicepremiér a šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček považuje rezignaci ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) za logickou. Návrat jednoho z jeho předchůdců Adama Vojtěcha (za ANO) do vlády pak ukazuje, že snaha ANO mít nepolitické ministry narazila na své limity, napsal Hamáček.

11:22 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Panu ministrovi jsem dnes do Bruselu oznámil svou rezignaci. Jsem přesvědčen, že to nebude mít vliv na práci na ministerstvu. Doufám, že zpráva o nástupu Adama Vojtěch je pravdivá, přeji mu hodně sil a úspěchů v tomto nelehkém poslání," uvedl Arenberger.

11:19 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Novinář si hrál na pacienta, který někomu zabral místo, nebo opakovaně nutil kolegy, aby mu chodili otvírat. Tohle chování je podle mě už za hranou, není nutné, aby byla moje rodina, přátelé, kolegové pacienti vystavování během mé práce pro veřejné zdraví tmuto stupňujícímu se tlaku. Proto jsem se rozhodl, že odstoupím," zdůvodnil svoji rezignaci Petr Arenberger.

11:17 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"To, co jsem zažil za poslední týden, připomínalo spíše mediální lynč než seriózní zpravodajství. Média na mě vytahovala kauzy a když se ukázaly jako nepravdivé, ani se nikdo neomluvil. Potkal jsem řadu slušných novinářům - těm děkuji.Ty ale přehlušila ta druhá skupina, která publikovala nepravdy, manipulovala s kontextem tak, aby se hodily do jejich předem připraveného rámce," řekl ke své rezignaci Petr Arenberger.

11:15 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Mám výzvy rád, proto mě ani nezarazil dotaz novináře, jestli jsem byl u STB. Také daně platím poctivě, daňová přiznání mám v pořádku. Bohužel jsem nesprávně vyplnil majetkové přiznání a vytvořil jsem prostor pro kreativní manipulace, za to jsem se už omluvil," uvedl Arenberger.

11:14 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Konečně se medicína v nemocnici dostává do normálních kolejí, pozdržené operace endoprotéz, rekonstrukce po operacích prsu. Je čas na preventivní vyšetření. Už vás prohlédli kolonoskopem? Dámy, už vás viděli přes mamograf?," řekl Arenberger.

11:11 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Třetí prioritou - dostupnost léků, které dokážou předejít těžkému průběhu nemoci u rizikových pacientů. Teď na ně dosáhne každý, koho mohou chránit před hospitalizací nechám si od praktického lékaře napsat doporučení na infuzi, to může zachránit život," řekl Arenberger.

13:24

Britská vláda od pátku doporučuje obyvatelům osmi obcí v severovýchodní, severozápadní a střední Anglii a jedné londýnské čtvrti, aby dbali "zvýšené opatrnosti" před nákazou koronavirem a vyhnuli se setkávání v uzavřených prostorách. Za doporučení vyhýbat se oblastem s indickou mutací ale čelí kritice. Místní úřady si stěžují, že o změnách nebyly zavčas informovány. Kabinet současně popírá, že nová doporučení představují "skrytý lockdown", uvedla dnes stanice BBC.

11:09 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Druhá hlavní priorita bylo očkování, v něm pokračujeme, je to jediná účinná ochrana proti této nemoci. Už jsme podali 4,7 milionu dávek, 1,25 milionu má dokončeno očkování dostávají se k praktickým lékařům, rozšířili jsme minulý týden distribuční kanály i pro modernu a tento čtvrtek možná dosáhneme magické hranice 100 tisíc očkovaných za den," řekl na tiskové konferenci ministr Arenberger.

11:05

Kostarický prezident Carlos Alvarado zveřejnil společné prohlášení několika prezidentů a premiérů latinskoamerických a karibských států, v němž signatáři kritizují nerovný přístup k vakcínám proti covidu-19 ve světě. Informovala o tom v pondělí agentura EFE. Hlavy států vyzvaly země, které již naočkovaly své rizikové skupiny, aby poskytly dávky chudším státům.

11:09 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

"Určitě si vzpomenete, že jsem si před sedmi týdny vytyčil pět stěžejních oblastí. Nejprve jsem slíbil, že budu komunikovat s novináři, s uživateli sociálních sítí, to jsem také dodržel, každodenní přítomnost mě překvapila," uvedl Petr Arenberger.

10:48

Irsko začne od poloviny července uznávat takzvané covidové pasy, které občanům ulehčí cestování po Evropské unii. Irský ministr zdravotnictví minulý týden řekl, že vláda zvažuje zavést takzvaný zelený certifikát dříve než na konci července, jak původně kabinet zamýšlel. Důvodem je stupňující se tlak aerolinek a zaměstnavatelů na otevření mezinárodního cestovního ruchu.

10:32

Opozice kritizuje Babišovu personální politiku v souvislosti s odchodem Arenbergera i návratem Vojtěcha. Podle Svobody (ODS) už Babiš nemá kde brát.

10:31

Z funkce ministra zdravotnictví se stala krátkodobá brigáda, a to si zdravotnictví nezaslouží, řekl k výměně ministra šéf lékařské komory Kubek.

10:26

Prezident Zeman bude o výměně v čele ministerstva zdravotnictví hovořit s premiérem, až poté sdělí stanovisko, uvedl mluvčí Hradu Ovčáček.

10:16

Rozšíření nákazy v jedné obci u Nového Boru je za nárůstem počtu případů koronaviru na Českolipsku, které je z okresů aktuálně nejhorší v zemi. I na Novoborsku se už ale situace stabilizuje. Nové případy se nyní objevují jen mezi těmi, co byli v karanténě, řekl krajský hygienik Vladimír Valenta.

10:04 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Petr Arenberger patří k ministrům vlády Andreje Babiše, kteří se na vysokém postu "ohřáli" doslova pár dní.

09:56 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že dnes rezignuje ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Nahradit ho má jeden z jeho předchůdců Adam Vojtěch. Premiér to oznámil v Bruselu, kde se účastní summitu EU. Arenberger ohlásil na 11:00 tiskovou konferenci. Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se ministr k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu.

08:00

Testy v Česku v pondělí potvrdily 695 případů koronaviru, podobné množství jako v pátek a o víc než třetinu méně než před týdnem. Počet nakažených za poslední týden přepočtený na 100 000 obyvatel klesl na 43, o den dřív to bylo 47. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:49

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1911 nových případů nákazy koronavirem, uvedl Institut Roberta Kocha (RKI). Jedná se o výrazný pokles oproti úterku minulý týden, kdy bylo nově infikovaných 4209. RKI ovšem upozorňuje, že v pondělí byl v Německu nepracovní den, kdy se zpravidla provádí méně testů i laboratorních vyšetření. Bilance nakažených proto v tyto dny bývají nižší.

07:49

V Indii za posledních 24 hodin přibylo bezmála 200 000 nově nakažených koronavirem. Podle Reuters se jedná o nejnižší bilanci od poloviny dubna.

06:50

Americké ministerstvo zahraničí a zdravotnické úřady varovaly Američany před cestami do Japonska kvůli nárůstu covidu-19. V Japonsku přitom za dva měsíce začnou olympijské hry. Přestože úřady cesty přímo nezakazují, jejich oznámení by mohla mít vliv na rozhodnutí sportovců i diváků, zda se her zúčastní, podotkla agentura AP.

"Turisté by se měli vyvarovat cest do Japonska, " uvedlo v pondělí americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). "Kvůli současné situaci v Japonsku se mohou nakazit variantami covidu-19 i plně očkovaní cestující a šířit je," upřesnilo CDC.

06:15

Představitelé členských zemí budou v době ustupující koronavirové nákazy hovořit o obezřetném návratu k běžnému životu, jehož podmínkou je podle nich úspěšný další průběh unijní očkovací kampaně.

Chtějí také jednat o rušení pandemických zákazů v zájmu letních dovolených a turistické sezóny. V této souvislosti podle navržených závěrů summitu vyzvou k co nejrychlejšímu praktickému zavedení takzvaných covidových pasů, na nichž se státy s Evropským parlamentem dohodly minulý týden.

Zavážou se také k větší snaze o poskytnutí vakcín chudším zemím, kterým se zatím nepodařilo očkování obyvatel rozjet. Do konce letošního roku by podle návrhu usnesení měla EU věnovat mimounijním zemím až 100 milionů dávek.

06:00

O dalším společném postupu proti pandemii covidu-19 a o cestě ke splnění nových klimatických závazků budou dnes jednat prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Náročnější debatu očekávají diplomaté během závěrečného druhého dne mimořádného summitu v Bruselu u druhého tématu, kde mají unijní státy rozdílné pohledy na způsob přechodu k ekologicky šetrnému hospodářství.

19:18

Přehled událostí z domova:

 • Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO)
 • Venkovní bazény budou podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) moci otevřít na 50 procent kapacity od 31. května. Do vnitřních prostor budou moci návštěvníci vstoupit jen do šaten
 • Od 31. května se budou moci konat v muzeích, galeriích a v památkách skupinové prohlídky pro maximálně deset lidí. Pokud účastníci prohlídky splní podmínky pro očkování, negativní test nebo odstup od prodělané nemoci covid-19, může se jedné prohlídky zúčastnit až 30 lidí
 • Laboratoře v neděli v Česku potvrdily 197 případů koronaviru, za druhý víkendový den nejméně od 23. srpna. Je to také zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden, zůstalo na 47, což je nejméně od počátku loňského srpna
 • K očkování proti covidu-19 se do dnešních 13:00 zaregistrovalo více než 100 000 lidí ve věku 35 až 39 let, pro které byly dnes registrace spuštěny. U předchozí skupiny ve věku 40 až 44 let, která se hlásila před týdnem, byl zájem vyšší.
 • Zakázku na dalších 4,7 milionu antigenních testů na covid-19 pro školy vyhrála opět firma Targo Promotion Praha. Znovu dodá testy od výrobce Sejoy z Číny, cena za jeden kus bude 26,68 Kč bez DPH
19:14

Hospodářská komora vládu žádá o úpravy v rozvolňování. Sauny a wellness chce otevřít od příštího týdne, restaurace nebo vnitřní bazény od 7. června.

18:31

Většina jazykových škol asi dokončí školní rok s výukou on-line, podmínky rozvolnění teď návrat do učeben moc neumožňují, řekly zástupkyně škol.

17:48

Co bude v Česku povoleno od 31. května:

 • Kongresů se bude moct zúčastnit 250 lidí uvnitř i venku. Současně ale bude moci být kapacita naplněna jen na 50 procent. Stejná pravidla platí pro pořadatele vzdělávacích akcí a zkoušek. Na veletrzích budou povoleny skupinové prohlídky
 • Při sportu, shromážděních či oslavách bude moct být při prokázání testu, očkování či prodělání covidu 75 lidí uvnitř a 150 venku.

 • Venkovní bazény budou moci otevřít na 50 procent kapacity od 31. května. Do vnitřních prostor budou moci návštěvníci vstoupit jen do šaten. Bude třeba dodržovat pravidla, do vody ale nebude povinné nosit respirátor
 • Od 31. května se budou moci konat v muzeích a památkách skupinové prohlídky pro nejvýše deset lidí nebo až 30 lidí s potvrzením, rozhodla vláda
 • Roušky při akcích pro mládež bude od příštího pondělí nutné používat jen tam, kde nelze dodržovat dvoumetrové rozestupy
 • v červnu budou mít lidé z veřejného zdravotního pojištění nárok na hrazené dva testy na covid-19 přesnější metodou PCR a čtyři méně spolehlivé antigenní testy.
17:15 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Tři týdny po první dávce očkování proti covidu-19 je člověk stejně bezpečný jako po antigenním samotestu, reagoval ministr Arenberger na kritiku odborníků.

17:08 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Restaurace by měly otevřít své vnitřní prostory 14. června, řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Záležet bude na tom, zda se nezhorší epidemiologická situace.

17:02 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Při kongresech bude moci být 250 osob jak uvnitř, tak venku při využití 50 procentní kapacity s prokázáním testu, očkování či prodělání covidu. Stejná pravidla platí pro akademické ceremoniály.

17:00 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Ochrana dýchacích cest bude od 31. května v zájmových dětských aktivitách vyžadovány jen tehdy, pokud není možné dodržet rozestupy 2 metry, řekl Arenberger.

16:59 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Od 31. května se budou moci konat v muzeích, památkách nebo ZOO skupinové prohlídky pro nejvýše deset lidí nebo až 30 lidí s potvrzením, rozhodla vláda.

16:58 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Od 31. května se otevřou venkovní bazény. Využít budou moci 50 procent kapacity, dovnitř se bude moct jen do šatek, oznámil ministr Arenberger.

Při sportu, shromážděních či oslavách bude moct být při prokázání testu, očkování či prodělání covidu 75 lidí uvnitř a 150 venku.

16:51 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

"Během prázdnin připravujeme speciální režim, aby PCR testy i testy antigenní zdarma byly k dispozici cestovatelům. Ale budeme k tomu mít ještě další jednání vlády," řekl ministr.

Dosud jsou antigenní testy hrazeny každé tři dny, PCR test musí předepsat lékař nebo hygienik. Ministr už v pátek avizoval, že se sníží cena testů pro pojišťovny i pro samoplátce. PCR test by měl stát kolem 600 korun, v současné době za něj pojišťovna hradí asi 1200 korun. Antigenní test bude nově za 250 korun.

16:10

Fakultní nemocnice Olomouc zřídí na přelomu května a června ve svém areálu druhé očkovací centrum, aby pokryla očekávaný nárůst počtu zájemců o očkování proti koronaviru. Zatímco nynější očkovací centrum v budově K zvládne denně aplikovat až tisíc dávek vakcín, kapacita dvou očkovacích míst bude 1300 dávek.

16:06

Zakázku na dalších 4,7 milionu antigenních testů na covid-19 pro školy vyhrála opět firma Targo Promotion Praha. Znovu dodá testy od výrobce Sejoy z Číny, cena za jeden kus bude 26,68 Kč bez DPH, řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dvě nižší nabídky byly z tendru kvůli nesplnění zadávacích podmínek vyřazeny. Správa v aktuální zakázce pro ministerstvo školství poptávala zbývající část antigenních testů do konce školního roku.

"Komise hodnotila celkem devět nabídek. Dvě nižší nabídky vyloučila pro nesplnění zadávacích podmínek. Vítězná firma teď musí do 31. května dodat do našich skladů dva miliony testů a dalších 2,7 milionu testů pak do 7. června," uvedl dnes Švagr. Předchozí zakázku na dodání 5,6 milionu testů pro školy vyhrála firma Targo Promotion na začátku května s cenou 27,49 Kč za kus bez DPH.

15:16

Kampaň k očkování proti covidu se zaměří na mladé. Zatím za reklamu stát v dubnu a květnu vydal 28 milionů korun, uvedl premiér Babiš.

14:54

Ministerstvo práce navrhuje prodloužit do konce června vyplácení už jen dvou ze tří příspěvků z programu Antivirus, a to na mzdy v uzavřených provozech a na náhrady pro lidi v karanténě - tedy příspěvky A+ a A. Na konci května by mělo naopak skončit dorovnávání části výdělku při výpadku poptávky či surovin, tedy příspěvek B. Návrh by měla dnes projednávat vláda. ČTK má materiál k dispozici.

14:48

 K očkování proti covidu-19 se do dnešních 13:00 registrovalo více než 101.000 lidí ve věku 35 až 39 let, pro které byly dnes registrace spuštěny. Na Twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. U předchozí skupiny ve věku 40 až 44 let, která se hlásila před týdnem, byl zájem vyšší. Přes sto tisíc se zaregistrovalo už ráno. Od úterní půlnoci by se měla možnost přihlašování otevřít pro všechny nad 30 let.

14:41 Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger

K setrvání ministra zdravotnictví Arenbergera ve funkci se Babiš vyjádří ve středu. K materiálům ohledně majetku dostal ministr doplňující dotazy.

14:18

Společnost Nemocnice Pardubického kraje již zrušila covidové jednotky, které v pěti zdravotnických zařízeních vznikly kvůli velkému množství pacientů hospitalizovaných s koronavirem. V době vrcholící pandemie jich v nemocnicích leželo více než 500. Takzvaná reprofilizovaná lůžka, která vznikla pro jejich hospitalizaci, se vrátila ke svému původnímu účelu.

12:30

Španělsko dnes otevřelo hranice desítce nečlenských zemí EU, které považuje z epidemického hlediska za bezpečné. Podle vládního výnosu se na obyvatele desítky nečlenských zemích nevztahují "omezení v cestování", jež platí pro další země mimo Evropskou unii. To znamená, že obyvatelé těchto států mohou přijet do Španělska, aniž by se museli prokazovat negativním testem či prodělaným očkováním. Musí jen vyplnit elektronickou registraci. Jedná se o Británii, Izrael, Čínu, Singapur, Thajsko, Austrálii, Nový Zéland, Jižní Koreu, Japonsko a Rwandu.

Pro obyvatele těchto zemí je tak cestování do Španělska lehčí než pro obyvatele většiny států Evropské unie, a to včetně České republiky. Španělsko po nich stále vyžaduje negativní PCR test a registraci, pokud cestují do země letadlem nebo lodí. Země neuznává vakcinační certifikáty ani osvědčení o prodělání nemoci covid-19.

Noční život v Barceloně teď kvůli rychlému šíření koronaviru na chvíli ustane.
Noční život v Barceloně teď kvůli rychlému šíření koronaviru na chvíli ustane. | Foto: Reuters
12:28

Studenti chemie, biologie, fyziky, archeologie, elektrotechniky i tělesné výchovy dohánějí za Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU) praktická cvičení a měření v laboratořích i v terénu. Letní semestr už přitom skončil na všech devíti fakultách 19. května. Ode dneška sice díky dalšímu rozvolňování protiepidemických opatření může začít na vysokých školách prezenční teoretická výuka, ale žádná fakulta ani katedra semestr neprodloužila. Přednášky a cvičení nejvíce chybějí prvním ročníkům, které se viděly ve škole se spolužáky a učiteli jen tři dny v září. Škola přešla loni 23. září na plnou distanční teoretickou výuku.

12:20

Tři okresy Moravskoslezského kraje nezaznamenaly v neděli ani jednoho nakaženého.

12:12

Ve čtvrtině okresů na Slovensku včetně celé Bratislavy začala dnes po zlepšení epidemické situace platit mírnější omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou. Lidé si tak například mohou posedět v interiérech restaurací či kaváren a během pobytu v budovách stačí rouška nebo jiný způsob překrytí ústa a nosu místo respirátoru, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Při cestování do země až na výjimky nadále platí povinnost nástupu do karantény.

11:48

Více než 17 000 lidí navštívilo táborskou zoologickou zahradu od dubna, kdy se areál aspoň částečně mohl otevřít pro veřejnost. Je to víc než ve stejném období v minulých letech. Ode pondělka se opatření proti koronaviru dál rozvolňují. Zatím mohla zoo naplnit 20 procent kapacity areálu, nyní je to 50 procent. Řekl to ředitel táborské zoologické zahrady Evžen Kore .

11:47 Ilustrační foto.

Praha odpustí restauratérům v červnu a červenci poplatky za předzahrádky. Od srpna do konce roku bude dvojí nájemné pro památkovou rezervaci a zbytek.

10:41

Moravskoslezští hasiči od začátku roku rozvezli více než 400 000 dávek vakcíny proti koronaviru. Očkovací látkou zásobují lékaře, nemocnice i očkovací centra. Zajišťují i distribuci testovacích sad a respirátorů pro školy. V pondělí to řekl jejich mluvčí Petra Kůdela.

09:41

Testováním žáků na covid-19 začal v pondělí běžný provoz na Střední odborné škole pro ochranu a obnovu životního prostředí Schola Humanitas v Litvínově na Mostecku. Ještě před začátkem vyučování odpečetili vyučující pod dohledem komisařky schránku s podklady k maturitám. Na prezenční výuku se oslovení studenti a pedagogové těšili.

09:23

Pondělní rozvolnění, které umožňuje například návrat k teoretické výuce, už v provozu brněnských vysokých škol nepřinese žádné zásadní změny. Semestr buď skončil, nebo se konci blíží. Alespoň některé obory a fakulty ale využijí možnost pořádat zkoušky prezenčně, uvedli mluvčí univerzit.

09:00

K očkování proti covidu-19 se do 08:00 ráno registrovalo asi 50 000 lidí ve věku 35 až 39 let, pro které byly v pondělí registrace spuštěny. Na Twitteru o tom informovali zástupci projektu Chytrá karanténa. U předchozí skupiny ve věku 40 až 44 let, která se hlásila před týdnem, byl zájem do rána skoro dvojnásobný. Od úterní půlnoci by se měla možnost přihlašování otevřít pro všechny nad 30 let.

09:00

Velkokapacitní testovací centra připomínala v pondělí ráno gymnázia v Olomouckém kraji, kam se v ponělí po 156 dnech poprvé vrátilo několik set studentů najednou. Podle ředitelů gymnázií testování zvládly školy bez problémů, přípravy však připomínaly logistické operace - studenti už dopředu dostali informace, s jakým časovým odstupem mají do škol přicházet a kam mají zamířit. Například na Gymnáziu Jakuba Škody v Přerově ráno prošlo testy více než 600 studentů. Organizační komplikací byl souběh s maturitami, i s tím se však střední školy vypořádaly.

08:51

Tři výzkumníci wu-chanského Virologického institutu (WIV) byli v listopadu 2019 v nemocniční péči. S odvoláním na dosud nezveřejněné informace tajných služeb o tom v neděli psal americký deník Wall Street Journal (WSJ). Bylo to pár měsíců předtím, než Čína oficiálně informovala o koronavirové epidemii, která propukla právě ve městě Wu-chan.

Americký deník napsal, že zpráva zpravodajských služeb poskytuje nové podrobnosti o počtu zasažených výzkumníků, o době onemocnění a o jejich návštěvách nemocnice. Tyto informace podle WSJ dodávají na váze volání po rozsáhlejším vyšetření, zda virus způsobující nemoc covid-19 neunikl z laboratoře.

08:08

Laboratoře v neděli v Česku potvrdily 197 případů koronaviru, za druhý víkendový den nejméně od 23. srpna. Je to také zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden, zůstalo na 47, což je nejméně od počátku srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:20

Základní přehled událostí: 

 • Pandemie v Česku dál slábne. Laboratoře v neděli potvrdily 197 případů koronaviru, za druhý víkendový den je to nejméně od 23. srpna. Počet je také o čtvrtinu nižší než před týdnem.
 • K očkování proti covidu-19 se mohou začít přes web ministerstva zdravotnictví hlásit lidé ve věku 35 až 39 let.
 • Jako potvrzení o bezinfekčnost od pondělí stačí doba tří týdnů po první dávce očkování, dosud se uznávalo jen dokončené očkování.
 • Premiér Andrej Babiš řekl České televizi, že od 1. června budou mít možnost se očkovat lidé nad šestnáct let
07:15

Celkový počet úmrtí souvisejících s covidem-19 v Indii přesáhl 300 tisíc. Více jich mají pouze Spojené státy a Brazílie. Jen za posledních 24 hodin Indie hlásí 4454 zemřelých lidí postižených koronavirovou nákazou. Nových případů nákazy zachytila země s 1,3 miliardy obyvatel za poslední den 222.315.

07:09

Zdravotnické úřady v Německu za posledních 24 hodin nahlásily Institutu Roberta Kocha (RKI) 2682 nově potvrzených případů koronavirové nákazy. Ještě před týdnem jich bylo 5412, připomíná agentura DPA. Sedmidenní incidence, tedy počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden, je nyní podle RKI na hodnotě 62,5, tedy o něco méně než předchozí den (64,5). Před týdnem byl tento sledovaný ukazatel vývoje epidemie na 83,1.

06:43

Ode dneška v Česku jako potvrzení o bezinfekčnosti stačí doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19. Zároveň se lidem, kteří koronavirové onemocnění prodělali, prodlužuje ochranná lhůta z 90 na 180 dní. Změny platné ode dneška schválila vláda v pátek. Prokazovat bezinfekčnost musí lidé například pro účast na hromadných kulturních či sportovních akcích, využívání různých služeb nebo návštěvy v nemocnicích či na restauračních zahrádkách a jsou také podmínkou pro ubytování. Pokud nemají tři týdny po první dávce očkování nebo nejsou v ochranné lhůtě po prodělání covidu, musí lidé absolvovat test.

06:42

Divadla, kina, koncertní sály a třeba také cirkusy mohou po několikaměsíční pauze způsobené opatřeními proti šíření koronaviru ode dneška znovu otevřít sály pro diváky. Kulturní akce uvnitř se mohou konat s účastí nejvýš 500 lidí, pořadatelé mohou obsadit maximálně polovinu kapacity sálů.

06:42

Zoologické a botanické zahrady mohou ode dneška otevřít i vnitřní pavilony a expozice, dosud mohli návštěvníci kvůli omezení šíření koronaviru jen do venkovních areálů. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka.

06:41

Ve vnitřních sportovištích může počínaje dneškem cvičit najednou 30 lidí místo dosavadních deseti, přičemž ve skupině může být místo dvou lidí 12. Díky uvolnění protikoronavirových opatření už od minulého týdne není nutné, aby uvnitř měli sportující, trenéři a členové týmu zakrytá ústa a nos. 

06:40 Ilustrační foto.

Některé hotely v hlavním městě si zřídily vlastní testovací centra, kde provádějí i PCR testy. Mnoho hotelů má pro klienty k dispozici antigenní samoodběrové sady, případně je připraveno hostům doporučit a zajistit termín v nejbližším certifikovaném odběrovém místě.

06:40

Ubytovací zařízení se dnes mohou po více než pěti měsících znovu otevřít turistům. Kvůli koronavirové krizi mohla dosud poskytovat služby jen hostům, kteří cestovali za služebním účelem nebo lékařem. Lidé se při příjezdu musejí prokázat negativním PCR nebo antigenním testem ne starším než 48 hodin, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech. Host s negativním testem se bude moci ubytovat na sedm dní, při delším pobytu bude třeba test zopakovat.

06:36

Na středních školách dnes začínají státní maturity. Zároveň se do nich vrací žáci k prezenční výuce teorie, kterou se s výjimkou jednoho týdne v prosinci učili kvůli epidemii covidu-19 od října na dálku. Plně prezenční výuka bude ode dneška fungovat opět i ve všech základních školách, tedy i na druhém stupni v sedmi krajích, kde se třídy dosud střídaly po týdnu ve škole a doma. Teoretickou výuku mohou obnovit rovněž vysoké školy, kde ale již většinou začíná zkouškové období. Povinné budou ve školách dál roušky a testování na covid-19. 

06:35

Do čtvrtka bylo očkováno alespoň jednou dávkou 3,3 milionu osob, což je asi 31 procent, a dokončené očkování má 1,1 milionu, tedy asi 11 procent. Dalších asi 795 tisíc lidí na podání první dávky nebo možnost rezervovat si termín čeká.

06:34

Lidí ve věku 35 až 39 let žije v Česku podle údajů Českého statistického úřadu ze začátku letošního roku asi 763 tisíc. Vakcínu už dostalo asi 87 tisíc lidí v tomto věku, u 41 tisíc bylo očkování dokončeno. Od úterní půlnoci by se měla registrace spustit pro dalších pět ročníků od 30 do 34 let.

06:34

K očkování proti covidu-19 se mohou začít přes web ministerstva zdravotnictví hlásit lidé ve věku 35 až 39 let. Vakcínu tak může na základě věku dostat více než 6,6 milionu obyvatel Česka a vybrané profese či chroničtí pacienti. Do čtvrtka se jich podle dat ministerstva zdravotnictví registrovalo nebo už vakcínu dostalo 4,15 milionu, tedy asi 38 procent. K navození kolektivní imunity je třeba očkovat zhruba 70 procent celé populace.

19:03

Jsou to prostě jen kousky políček, které jsou rozprostřeny někde na Mělnicku, tvrdil před několika dny ministr zdravotnictví Petr Arenberger ve vysílání CNN Prima News o svých pozemcích, z nichž některé vlastní s manželkou. Seznam zprávy ale nyní upozornily, že nejde jen o "kousky políček", ale přes 240 hektarů orné půdy především v nížině mezi Kralupami nad Vltavou a Neratovicemi.

V reakci na tyto informace natočil Arenberger video, na kterém tvrdí, že prý většinu pozemků zdědil. "Můj pradědeček a dědeček byli velkostatkáři. Za komunistů jim to znárodnili, maminka byla kvůli tomu ve vyšetřovací vazbě. Teď se nám to podařilo zase zpátky zrestituovat, po rodičích jsem to zdědil, něco jsem dokoupil. No a jsem zase špatnej," tvrdí ministr, který byl před rokem 1989 v komunistické straně.

Podle Seznam zpráv je na ministra celkem napsáno přes 200 hektarů polí. S manželkou pak spoluvlastní dalších více než 40 hektarů, které už patrně dokupovali ke zděděným polnostem. Největší ucelený soubor lánů, které spolu sousedí, má kolem 140 hektarů.

16:02

Babiš rozhodne o působení Arenbergera ve vládě v úterý, mluvil o tom i s prezidentem, řekl ČT. Zatím dokumenty o ministrově majetku neprostudoval.

Foto: ČTK
15:53

Restaurace by se mohly otevřít 14. června. Je to součástí dlouhodobé strategie, kterou na návrh hlavní hygieničky Pavly Svrčinové v pondělí projedná vládní rada pro zdravotní rizika a posléze vláda. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl ve videu zveřejněném na sociálních sítích. Návrh dále například předpokládá, že po návratu z dovolených by se měli lidé nechat otestovat na koronavirus.

Od konce května by navrhovaný plán povolil otevření amatérských sportovních soutěží, bez omezení by mohly být otevřené zoologické a botanické zahrady. S testováním by bylo možné jezdit na školy v přírodě.

Od 14. června by se pak podle Babiše mohly za jasných pravidel otevřít restaurace nebo šatny fitness center. Nyní lidé mohou navštěvovat jen restaurační zahrádky. Na koncerty a divadla by mohlo venku přijít 2000 diváků, uvnitř pak 1000 lidí. Od začátku července by se pak počet diváků koncertů nebo divadelních a filmových představení zvýšil na 5000 lidí venku a 2000 uvnitř.

15:28

Premiér Andrej Babiš řekl České televizi, že od 1. června budou mít možnost se očkovat lidé nad šestnáct let

14:58

V Japonsku již byli naočkováni všichni vojenští lékaři a sestry, kteří budou zajišťovat chod vznikajících obřích vakcinačních center ve velkých městech. Podle japonské tiskové agentury Kjódó to v neděli oznámilo ministerstvo obrany.

Očkovací centra se pro veřejnost otevřou v pondělí. Mluvčí japonské vlády Kacunobu Kató dnes naznačil, že v Tokiu, Ósace a dalších sedmi prefekturách by mohl být prodloužen stav nouze vyhlášený kvůli koronavirové krizi, který má podle původních plánů skončit 31. května. Situace v Japonsku je ostře sledována v souvislosti s letní olympiádou v Tokiu, která by měla začít za dva měsíce.

11:24

Čína se zavázala, že pomůže rozvojovým zemím porazit COVID-19. V pátek oznámila několik nových opatření na pomoc rozvojovým zemím v boji s pandemií covid-19 a jejími rozsáhlými dopady, přičemž se zavázala přispět v příštích třech letech částkou 3 miliardy dolarů a poskytnout více vakcín.

Čínský prezident Si Ťin-pching v projevu na Světovém zdravotnickém summitu prostřednictvím videopřenosu vyzval přední světové ekonomiky, aby odstranily nedostatky a mezery a posílily slabé články v boji proti "nejzávažnější pandemii za posledních sto let".

10:40

Epidemie v Česku dál slábne, v sobotu laboratoře v celé zemi odhalily 334 nově nakažených koronavirem, je to nejméně za první víkendový den od konce srpna.

V mezitýdenním srovnání je nárůst případů onemocnění covid-19 zhruba o 260 nižší. Dál se snižuje také incidenční číslo, za posledních sedm dnů připadá 47 případů nákazy koronavirem na 100 tisíc obyvatel, předchozí den to bylo 50.

07:16

V pondělí skončí rotační výuka žáků druhých stupňů základních škol v krajích, kde to dosud nebylo kvůli epidemické situaci možné. Přejít na plnou výuku budou moci i střední a vysoké školy.

Změkčení protiepidemických pravidel se dočkají také na organizátoři kulturní akcí či zoologické a botanické zahrady.  Rovněž skončí rotační výuka žáků druhých stupňů základních škol v krajích, kde to dosud nebylo kvůli epidemické situaci možné. Přejít na plnou výuku budou moci i střední a vysoké školy. Změkčení protiepidemických pravidel se dočkají také na organizátoři kulturní akcí či zoologické a botanické zahrady.

22:57

Vážení čtenáři,

děkujeme vám za pozornost a online zpravodajství ke covidu se budeme věnovat zase od zítřejšího rána. 

20:38

V Maďarsku ode dneška přestává platit nařízení nosit roušky na veřejných místech. Podle agentury MTI to oznámil maďarský premiér Viktor Orbán. Úřady mohly podle Orbána přistoupit ke zmírnění opatření proti šíření koronaviru díky tomu, že v zemi s téměř deseti miliony obyvatel již dostalo minimálně první dávku vakcíny proti nemoci covid-19 pět milionů lidí.

19:45

V jižních Čechách ubylo za dnešek 226 pozitivních s koronavirem. V kraji je tak aktuálně pozitivních 1769 lidí, což je za letošek nejméně. Stav je srovnatelný se situací na začátku října před nástupem podzimní vlny. Na jihu Čech přibylo za dnešek 57 případů, o 24 méně než před týdnem. Průměrný denní přírůstek nových případů je tento týden 66.

18:20

Na nejvyšší hoře světa Mount Everestu se nakazilo koronavirem nejméně 100 horolezců a členů jejich podpůrných týmů. Agentuře AP to dnes řekl rakouský horský vůdce Lukas Furtenbach, který ve svém odhadu vychází z výpovědí záchranných pilotů, poskytovatelů pojištění, lékařů a vedoucích expedic. V Nepálu se nyní šíří koronavirus rychlým tempem, existenci ohniska nákazy na svahu Everestu ale nepálské úřady popírají. 

18:01

Hrozba deště ani covidová opatření, jako jsou respirátory nebo povinnost předložit negativní test dnes návštěvníky Majálesu v Liberci neodradily. První kulturní akce po dlouhé době v Libereckém kraji se letos z centra krajského města přestěhovala do zámeckého parku v liberecké části Vratislavice nad Nisou. Počet návštěvníků byl omezený na 500, i když podle pravidel by se jich do rozlehlého parku vešlo až 700. 

17:03

V Argentině dnes začíná nová devítidenní přísná uzávěra, kterou tamní úřady reagují na dosud největší rozmach koronaviru v této latinskoamerické zemi od začátku pandemie. Otevřeny zůstanou jen obchody se zbožím denní spotřeby, zavřou se školy a restaurace. Lidé budou moci vycházet ven jen do 18:00, pohybovat se přitom mohou jen v blízkém okolí svého bydliště.

15:09

Jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od pondělí 24. května stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19, dosud se uznávalo jen dokončené očkování. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Lidé po první dávce se zatím museli prokazovat testem. Jejich cena má podle ministra klesnout, antigenní bude za zhruba 250 korun a PCR za asi 600 korun.

14:47

Tržby v průběhu pandemie podle průzkumu marketingové konzultační společnosti Proficio klesly 70 procentům firem z oblasti obchodu, služeb a výroby. Dále 44 procent společností zaznamenalo výrazný odliv zákazníků. Návrat nakupujících do kamenných obchodů očekávají zhruba dvě třetiny podniků.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
14:30

O návštěvu klínoveckého areálu v Krušných horách, který tento víkend zahájil letní sezonu, je dnes od rána velký zájem. I přes proměnlivé počasí dorazily na upravené stezky stovky příznivců terénní jízdy na kole a koloběžkách. Skiareál spustil tento víkend vleky poprvé v tomto roce, kvůli koronavirovým opatřením musel být téměř celou zimu zavřený.

13:54 Vlajka Brazílie

Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 v Latinské Americe a Karibiku v pátek překročil jeden milion lidí. Informovala o tom agentura Reuterts na základě svých výpočtů. Největší část úmrtí připadá na Brazílii, kde zemřelo 444 000 lidí, a Mexiko s 221 000 mrtvými.

Koronavirus v Rio de Janeiru, snímek z června 2020
Koronavirus v Rio de Janeiru, snímek z června 2020 | Foto: Reuters
13:20

Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku vakcinace koncem loňského prosince k pátečnímu večeru 4 584 418 dávek, v pátek jich aplikovali přes 89 600.

12:36

Podívejte se na přehled zemí podle počtu obětí covidu na milion obyvatel v Evropě:

ZeměPočet mrtvých na milion obyvatelCelkový počet mrtvých
Maďarsko3041,329 380
Česko2802,530 012
Bosna a Hercegovina2772,59096
San Marino2651,990
Severní Makedonie2527,15265
Bulharsko2510,917 447
Černá Hora2498,21569
Slovensko2247,812 272
Belgie2139,324 794
Slovinsko2090,04345

Zdroj: ourworldindata.org/covid-deaths, onemocneni-aktualne.mzcr.cz, výpočet ČTK

11:51

Za posledních sedm dnů připadá v Česku 50 případů nákazy koronavirem na 100 000 obyvatel. Z regionů je na tom nejhůře Zlínský kraj se 73 případy na 100 000 obyvatel za poslední týden, naopak nejlépe Karlovarský kraj s dvaceti nakaženými.

11:37

Francie udělí zvláštní čestný status zdravotníkům, kteří zemřeli v boji proti pandemii9. Oznámil to prezident Emmanuel Macron. Oběti koronaviru z řad zdravotníků dostanou status těch, kdo "zemřeli ve službách pro republiku". Pro jejich potomky to bude znamenat určité výhody, včetně lepšího přístupu ke studijním stipendiím či materiální pomoci.

11:14

Hosté pražských hotelů se budou moci často nechat na koronavirus otestovat na místě. Někde mají k dispozici samotestovací sady, některé hotely zřídily vlastní testovací centra a nabízejí provedení PCR i antigenního testu. Část hoteliérů se zatím rozhodla tuto službu neposkytovat, je ale připravena klientům zařídit termín v nejbližším certifikovaném odběrovém místě. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci pražských hotelů.

10:59

Vyšší správní soud v pátek večer potvrdil zákaz dvou velkých demonstracích proti pandemickým opatřením, jež se měly konat tento víkend v Berlíně. Soud tak potvrdil rozhodnutí nižší instance a policie, která se domnívala, že existuje vysoká pravděpodobnost, že účastníci nebudou dodržovat hygienická opatření, uvedla agentura DPA. 

10:41

Čínsko-americká skupina ochránců lidských práv zažalovala bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli tomu, že pro koronavirus používal termín čínský virus. Žalobu u newyorského federálního soudu podala tento týden čínsko-americká koalice lidských práv (CACRC). Trumpův poradce Jason Miller ji označil za "šílenou a pitomou".

Bývalý americký prezident Donald Trump
Bývalý americký prezident Donald Trump | Foto: Reuters
10:12

Rakousko k dnešnímu dni ukončilo kontroly zavedené na hranicích s Českem a Slovenskem kvůli koronaviru. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na informace z rakouského ministerstva vnitra. Cestovatelé ale musí mít u sebe nutná potvrzení, tedy doklad o očkování proti covidu-19, negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci.

09:52

Od pondělí 24. května se budou moci v Česku po několika měsících znovu konat kulturní akce v uzavřených prostorách. V divadelních sálech, kinosálech či na koncertech může být najednou maximálně 500 lidí, kapacita sálu musí být využita jen z poloviny a všichni diváci musejí sedět a mít respirátor. Musejí mít také potvrzení o negativním testu, o tom, že prodělali covid-19 maximálně před třemi měsíci nebo mají třítýdenní odstup od první dávky očkování.

09:29

Podívejte se na srovnání počtu nakažených koronavirem za uplynulých čtrnáct dní v Česku a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel):

ZeměPočet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)
Německo170141400
Rakousko12711300
ČR11712500
Polsko10239100
Slovensko643500

Zdroj: nakit.cz/koronadata, výpočet ČTK

09:19

Přehled hlavních událostí:

 • V pátek přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, proti čtvrtku je nárůst asi o desítku nakažených nižší. 
 • Počet úmrtí s covidem v Česku překročil 30 000, obětí je celkem 30 012. Úmrtí ale v posledních týdnech přibývá pomaleji než dřív.
 • Jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od pondělí stačit doba tří týdnů po první dávce očkování, dosud se uznávalo jen dokončené očkování.
 • Z neděle na pondělí se otevře registrace na očkování pro lidi mezi 35 a 39 lety. Od půlnoci z úterý na středu se budou moci k očkování přihlásit i lidé od 30 do 34 let. Premiér Andrej Babiš předpokládá, že od června už se budou moci k očkování registrovat všichni.
 • Rakousko ukončilo kontroly zavedené na hranicích s Českem a Slovenskem kvůli koronaviru. Cestovatelé ale musí mít u sebe nutná potvrzení, tedy doklad o očkování, negativní test či potvrzení o uzdravení z nemoci.
09:11

Z evropských a současně světových zemí má aktuálně nejvíc obětí koronaviru na milion obyvatel Maďarsko, a to 3041 při celkem 29 380 mrtvých. V čele nelichotivého žebříčko vystřídala tato země před měsícem Česko, které mělo nejvíce mrtvých na obyvatele od začátku dubna.

Nyní je ČR druhá (2803 úmrtí na milion obyvatel, do 21. května 30 012 mrtvých), následuje malé San Marino s 2534 mrtvými na milion obyvatel (celkově jen 90 mrtvých). 

08:48

Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 v Indii znovu překonal 4000 lidí. Za posledních 24 hodin jich bylo 4194, o 15 méně než v pátek. Nákaza byla za posledních 24 hodin diagnostikována u 257 000 osob, uvedla agentura Reuters.

08:29

V posledních dnech umírá v Česku s covidem do dvaceti pacientů denně, pod padesátkou se počet drží od 29. dubna, pod stovkou od 11. dubna. Ještě v první polovině března přitom umíralo denně i více než 200 nakažených. Nejtragičtějším z hlediska úmrtí v souvislosti s covidem za déle než rok epidemie byl právě letošní březen, kdy zemřelo přes 6000 lidí. 

08:05

Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pátek 672, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 400 méně, proti čtvrtku je nárůst asi o desítku nakažených nižší. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:03

V Česku počet úmrtí s onemocněním covid-19 překročil 30 000. K pátku s potvrzenou nákazou zemřelo od loňského začátku epidemie 30 012 lidí, úmrtí ale v posledních týdnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pátek 672, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 400 méně, proti čtvrtku je nárůst asi o desítku nakažených nižší. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:29

Ve školách se od pondělí opět zmírní režim protikoronavirových opatření. K plně prezenční výuce se vrátí zbytek základních škol a přidají se i střední školy, kde zároveň začnou státní maturity. Teoretickou výuku budou moct obnovit rovněž vysoké školy, které ale už budou mít v řadě případů zkouškové období. Rozvolní se režim základních uměleckých škol (ZUŠ) a středisek volného času. 

07:20

Pořadatelé zrušili letošní pochod Praha-Prčice, který kvůli pandemii posunuli z května na červen. Nepodařilo se splnit podmínky ohledně počtu účastníků ani získat kladné stanovisko hlavní hygieničky pro město Sedlec-Prčice, uvedli organizátoři na svém webu. V pořadí 55. ročník se tak bude konat až 21. května 2022. Loni se akce kvůli epidemii také neuskutečnila.

07:04

Německo nově považuje Británii za oblast s mutacemi koronaviru. Důvodem je výskyt takzvané indické mutace koronaviru.

07:01

Německo s účinností od neděle nebude považovat Slovensko za epidemicky rizikovou oblast. Při cestách ze Slovenska do Německa tak již nebude povinná karanténa, a to bez ohledu na to, zda cestující má plné očkování proti nemoci covid-19. Vyžadován nebude ani test. Nutné je ale v příštích deseti dnech počítat s přechodnou lhůtou, plné výhody tak Slováci získají až od června.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 28. 5. 2021 9:40
 

Právě se děje

před 48 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy