Sasko nabízí devět lůžek pro české pacienty, první by mohl být z Orlickoústecka

Přenos skončil
Saské nemocnice jsou připraveny přijmout prozatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19, další lůžka pak nabízí další německé spolkové země, oznámil saský premiér. Pardubický kraj již vytipoval prvního pacienta ve vážném stavu z orlickoústecké nemocnice, který by mohl být do zahraničí převezen. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
Přenos skončil
20:36

Budoucí hlavní hygienička Pavla Svrčinová se omluvila Romům za rasistický vtip, který zveřejnila na svém Facebooku, napsala o tom organizace Romea. Svrčinovou kontaktovala s žádostí o vysvětlení vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Budoucí hlavní hygienička se podle Válkové v telefonickém rozhovoru za celou věc omluvila a požádala zmocněnkyni o přeposlání její omluvy všem členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. "Chtěla bych Vás touto cestou ubezpečit, že umístění příspěvku na mém Facebooku nebylo záměrné a rozhodně nemělo znevážit romskou menšinu, které se za tuto nepříjemnost Vaším prostřednictvím omlouvám," napsala v e-mailu.

20:22

Masarykova univerzita v Brně se ohradila proti vyhlášení pracovní povinnosti studentů pomáhat v nemocnicích. Rektor Martin Bareš uvedl, že je potřeba povolat k povinné zdravotní službě ambulantní specialisty a že studenti pomáhali už několik měsíců.

19:11

"Účinné zastavení koronavirové pandemie se podaří jen společně. Čeští sousedé jsou naši přátelé a my jsme vděční za rostoucí důvěru a za společné soužití. V časech krize je pro nás pomoc samozřejmostí," uvedl saský premiér Michael Kretschmer. Německo nabízí Česku i jinou pomoc, než je převzetí péče o pacienty. Saský premiér připomněl, že tento týden poskytlo Sasko spolu s Bavorskem a Durynskem ze svých zásob 16 800 dávek vakcín proti covidu-19, které byly určeny pro nejpostiženější české okresy u hranic s Německem. "Pro normální život na obou stranách hranice má obrovský význam, aby se epidemická situace dostala rychle pod kontrolu," uvedl zemský premiér. Spolková země rovněž nabídla Česku 40 tisíc rychlotestů. O případném převozu testů do Česka nyní saské úřady jednají s Prahou.

19:06

Německo bude podle ministra zahraničí Maase velmi potěšeno, pokud bude moci České republice přijetím pacientů ulehčit její těžkou epidemickou situaci.

18:52

Položením svíčky na nádvoří prezidentského paláce v centru Bratislavy a minutou ticha dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uctila oběti nemoci covid-19. Zároveň vybídla obyvatele země k osobní odpovědnosti v nynější nepříznivé epidemické situaci. Učinila tak v předvečer prvního výročí potvrzení výskytu koronavirové nákazy na Slovensku. Hlava slovenského státu před novináři označila koronavirus za jeden z největších problémů lidstva v současnosti. "Všichni se musíme omezovat. To jediné, co nám může pomoci, je naše osobní odpovědnost. Proto chci o ní ještě jednou všechny požádat," uvedla Čaputová.

18:48

Sasko ve shodě s delší celoněmeckou karanténou prodloužilo do 28. března zemské nařízení, které omezuje vstup z oblastí s mutacemi, tedy i z Česka.

18:47

Itálie překonala hranici tří milionů infekcí od počátku epidemie. Země měla loni podle statistiky nejvíc mrtvých za rok od druhé světové války.

18:34

Děkani lékařských fakult trvají na tom, aby se studentům nenařizovala pracovní povinnost. Má to špatný vliv na studium, řekl předseda asociace děkanů.

18:01

Řetězec Kaufland plánuje zařadit do prodeje antigenní testy. V nejbližších dnech chce uvést do nabídky testy s odběrem z nosu, v polovině března by měli mít zákazníci možnost v jeho prodejnách koupit testy s detekcí koronaviru ze slin. 

17:22

Kanadské regulační úřady dnes schválily nasazení vakcíny proti covidu-19 od americké společnosti Johnson & Johnson. Země tak získala jako první na světě možnost naočkovat svoje občany čtyřmi různými látkami. Na rozdíl od preparátů firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca je přitom vakcíny J&J zapotřebí k plné imunizaci jen jedna dávka, zdravotničtí experti si od ní proto slibují urychlení očkovací kampaně, píše agentura AP.

17:08

Ačkoliv je podle všeho na trhu dostatek testů na covid, Svaz průmyslu vidí určité problémy s jejich včasnou distribucí. Dodací lhůta je až deset dní.

17:07

Saský premiér Michael Kretschmer uvedl, že jeho země je připravena přijmout zatím devět českých pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19.

16:58

Seychely se 25. března otevřou turistům z celého světa bez ohledu na to, zda za sebou budou mít očkování proti covidu-19. Oznámil to dnes ministr zahraničí a cestovního ruchu Sylvestre Radegonde. Jediná výjimka platí pro Jihoafričany, kterým zatím ostrovní stát v Indickém oceánu vstup nepovolí.

16:49

Nemocnice Pardubického kraje vytipovaly prvního pacienta s covidem ve vážném stavu, který by mohl být převezen k další léčbě do zahraničí. Leží v Orlickoústecké nemocnici, řekla mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová. Kdy ho budou moci zdravotníci převézt, není zatím jasné.

16:44

Denní přírůstky nově nakažených koronavirem v Polsku v posledních dnech neustále rostou a vláda se rozhodla zpřísnit omezující opatření v dalším vojvodství. Informoval o tom dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Jeho ministerstvo předtím oznámilo, že během uplynulých 24 hodin přibylo dalších 15 829 potvrzených infekcí, což je podle webu listu Rzeczpospolita nejvyšší počet od 27. listopadu. Polsko má asi 38 milionů obyvatel.

16:35

Maturanti,kteří budou pracovat kvůli covidu, asi letos nebudou muset dělat maturitní testy, řekl šéf Asociace zdravotnických škol po jednání s Plagou.

16:12

Situace v nemocnicích v hradeckém kraji se stabilizuje. Hejtman Červíček by si přál, aby kraj byl za bodem zlomu epidemie. Dál vyzývá k obezřetnosti.

15:58

Pracovníci domovů seniorů a dalších sociálních služeb, kteří se nechali očkovat proti covidu a mají aspoň dva týdny po druhé dávce, se už nebudou muset pravidelně testovat. Povinnost podstoupit antigenní test každých pět dnů by pro ně měla skončit 9. března. Schválila to v pátek vláda. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

15:57

Laboratoře Elisabeth Pharmacon odhalily v pátek v Brně další dva pozitivní vzorky s jihoafrickou mutací koronaviru. Týká se lidí ze stejné městské části, kde se nachází školka s potvrzeným výskytem mutace, uvedl na twitteru ředitel laboratoře Omar Šerý. V minulosti se jihoafrická mutace objevila ve školce v městské části Brno-Líšeň, kde se nakazilo pět lidí. Hygienici kvůli tomu v únoru školku zavřeli. V kraji je bezmála deset případů s podezřením na jihoafrickou mutaci.

15:56

Komunisté kvůli koronaviru potřetí odložili volební sjezd. O zrušení termínu 27. a 28. března v pátek rozhodl výkonný výbor strany. Kvůli epidemii koronaviru požádala v únoru KSČM pro uspořádání sjezdu o výjimku ministerstva zdravotnictví, kvůli nárůstu počtu infikovaných a přísnějším opatřením ale nechce na rozhodnutí čekat.

15:54

Ministerstvo zdravotnictví nevyvíjí žádnou aktivitu ve věci získání čínské vakcíny Sinopharm, o kterou Čínu požádal prezident Miloš Zeman. Uvedla to mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Podle ní i nadále platí názor ministerstva, že všechny používané vakcíny proti covidu-19 musí být registrovány Evropskou komisí na základě doporučení Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA).

15:53

Obyvatelé sedmi středočeských obcí mají výjimku ze zákazu pohybu mezi okresy, upozornila Česká televize. Důvodem je lepší dostupnost například obchodů nebo pošty, které jsou sice například v sousední obci, ale zároveň v jiném okresu. Bez výjimky by tam obyvatelé nemohli, řekla mluvčí středočeského hejtmanství Martina Kemrová.

Na seznamu jsou obyvatelé Hlásné a Zadní Třebaně, Čakoviček, Kounic, Sojovic, Skorkova a Vraného nad Vltavou. "Je to čistě z logistických důvodů," uvedla Kemrová s tím, že zatím nemá informace, že by další obce na seznamu přibyly.

15:52 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Co se týká Ivermektinu, chápu, že ten lék je levný a některé farmaceuticé firmy potřebují registrovat drahé léky, takže je to konkurenční souboj. Ale pokud to funguje v jiných zemích a ten lék dostal Nobelovu cenu v roce 1987 a není důvod, aby nebyl poskytnut praktickým lékařům. Zájem o něj je mezi občany velký," uvedl Babiš.

15:51

Nemocnice v Karlovarském kraji připravují první pacienty pro převoz do německých nemocnic. Potřebují hlavně uvolnit lůžka na intenzivní péči, upozorňují ale na komplikovanou administrativu spojenou s převozy. První pacienti by mohli být přemístěni příští týden, řekl v pátek hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Česká republika dnes aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19 do Německa, Švýcarska a Polska.

15:47 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Dodávka 15 000 vakcín z Francie by měla do ČR přijít příští týden, řekl Babiš. Zahrnuta bude do systému, nepočítá se se speciálním přidělením.

15:46 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

V kategorii 80+ nyní čeká podle Babiše na termín očkování asi 64 tisíc seniorů, v kategorii 70+ se jedná asi o 276 tisíc lidí.

15:42 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Stav hromadného postižení osob nebude v českých nemocnicích platit plošně, v některých nemocnicích by nebylo výhodné ho vyhlásit, uvedl Blatný. "Nemocnice se v tomto chovají zodpovědně a reagují správně," řekl.

15:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podle Blatného by se měla registrace na očkování proti covidu-19 pro nižší věkové skupiny a další přednostní zájemce spustit během dubna. "Prosím seniory, kteří jsou registrováni v systému, aby se nepřeregistrovávali ke svým prakticým lékařům," dodal.

15:39 Karel Havlíček (ANO)

"Testování státních zaměstnanců bude financováno centrálně ze Správy státních hmotných rezerv," řekl Havlíček.

15:37 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česko nezačalo jednat s Čínou o dodávce vakcíny Sinopharm, řekl po jednání vlády premiér Babiš. "Preferujeme, aby Čína požádala EMU o registraci vakcíny, tak, jako se tomu stalo včera se Sputnikem," řekl Babiš. "Požádal jsem pana prezidenta, aby napsal izraelskému, ruskému i čínskému prezidentovi o vakcíny. Paní kancléřka Merkelová mě informovala, že i ona s ruskou a čínskou stranou jedná, ale bude požadovat, aby požádaly evropskou lékovou agenturu o registraci," dodal.

15:33 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Část testů původně určených pro školy bude použita na testování zaměstnanců státní správy, řekl Blatný. Pro školy zůstane k dispozici 2,6 milionů testů.

15:31 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Považuji ji za odbornici, pracovala i v Bruselu, je to člověk na svém místě. Potřebujeme, aby i hlavní hygienik mluvil v médiích o epidemiologických věcech a ne pouze politici," odpověděl Babiš na dotaz ohledně budoucí hlavní hygieničky Svrčinové.

Ministr Blatný uvedl, že ho rasistické vyjadřování Svrčinové zarazilo a bude o tom s ní mluvit. Důvod odvolání Rážové na dotaz neuvedl. "Nemyslím si, že bych musel všechna svá rozhodnutí komentovat," řekl a na další dotazy nereagoval.

15:29 Karel Havlíček (ANO)

Uzavírání podniků se podle ministra Havlíčka neplánuje. Šíření nákazy ve firmách vyřeší podle Havlíčka zavedené testování. "Díky testování ve firmách jsme vytvořili 10 tisíc testovacích míst. Pokud se tento přístup udrží, je to jeden ze zásadních zlomů pandemie," dodal.

15:25 Karel Havlíček (ANO)

"Nechceme přetížit testovací centra v nemocnicích, doporučujeme proto na testy využívat závodní lékaře, smluvní komerční testovací centra, obvodní lékaře a samotesty," řekl ministr Havlíček. Testování se netýká těch, kteří v posledních 90 dnech prokazatelně prodělali covid-19 nebo byli očkováni.

15:22 Karel Havlíček (ANO)

Zaměstnanci veřejné sféry v provozech nad 50 lidí budou muset být od 10. března testováni jedenkrát týdně na covid-19, podobně jako tomu již je u zaměstnanců podniků. Od 17. 3. již nebude smět veřejný zaměstnavatel pustit na pracoviště zaměstnance, který nebyl testován na koronavirus. U menších podniků bude testování dobrovolné.

15:21 Karel Havlíček (ANO)

Všichni zaměstnanci podniků, včetně těch pracujících na dohodu nebo agenturních zaměstnanců, budou nově muset být testováni. Zaměstnavatelé nově dostnou příspěvek i na ně. "Firmy a podniky se díky testování stávají součástí řešení současné krize a chceme jim za to moc poděkovat," řekl Havlíček.

15:19 Karel Havlíček (ANO)

Vicepremiér Karel Havlíček vyzval zaměstnavatele k tomu, aby se nezásobili testy na testování zaměstnanců na měsíce, ale spíše na jednotky dnů. Je podle něj možné, že jejich cena kvůli velké poptávce krátkodobě vystřelila a v budoucnu bude opět klesat.

15:15 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Na studenty, kteří již pracují v nemocnicích dobrovolně, se pracovní povinnost vztahovat nebude.

Studenti, kteří začnou pracovat v nemocnicích a ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, budou při očkování upřednostněni.

15:13 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Počet očkováných denně stoupá, ale myslím si, že je možno ho zrychlit, kapacita je například u víkendů," řekl Babiš. Do České republiky podle něj dosud dorazilo 1 041 950 dávek vakcíny proti covidu-19. "Očkování je naše hlavní priorita a denně s hejtmany řešíme logistické problémy, abychom to očkování společně zvládli. Počty se navyšují a musíme se na to dobře připravit," dodal.

15:12 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda vyzývá zaměstnavatele, aby u svých zaměstnanců co nejvíce využívali práci z domova. Nařizovat home office však nebude. "Naše resorty se snaží home office maximálně využít, přítomnost na pracovišti je 15 až 20 procent zaměstnanců. Vyzývám všechny zaměstnavatelské svazy, aby udělaly maximum pro to, aby jejich zaměstnanci home office využívali," řekl Babiš.

14:52

Neschválení vakcín Evropskou lékovou agenturou není podle KSČM důvodem k tomu, aby Česká republika nejednala o očkování i s Ruskem, Čínou a dalšími státy. Usneslo se na tom v pátek širší vedení KSČM. Boj s pandemií musí být podle komunistů postavený na třech základních pilířích. Kromě dodržování hygienických opatření je to zejména urychlené očkování a testování. Evropská léková agentura (EMA) je podle prohlášení v případě schvalování vakcín podle KSČM nejen příliš pomalá, ale ani nemůže trvale nahradit národní orgány.

14:51

Masarykův onkologický ústav v Brně podal první pacientce lék bamlanivimab proti covidu. Žena má nádor na plicích. Látku dostala ambulantně přes infuzi.

14:50

Vláda na dnešním zasedání schválila kvůli epidemii covidu-19 pracovní povinnost části studentů v nemocnicích. Začíná v pondělí a týká se třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol, některých mediků i studentů nelékařských oborů, informoval na twitteru ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dříve řekl, že pracovní povinnost se nebude týkat mediků prvních a šestých ročníků.

Pracovní povinnost se týká vedle studentů třetích a čtvrtých ročníků středních zdravotnických škol také čtvrtého a pátého ročníku vysokoškolského studia všeobecného lékařství. Vztahuje se rovněž na všechny ročníky vysokých a vyšších odborných škol, které se připravují na nelékařské zdravotnické povolání.

14:23

Pražská Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského vybrala ve veřejné sbírce více než tři miliony korun na rozšíření stanice, která zařízení zásobuje kyslíkem pro pacienty. Dalších 600 000 daruje Praha 1 a pražští radní budou v pondělí schvalovat dar ve výši dvou milionů korun. 

14:21

Zatím nebylo požádáno o převoz konkrétního pacienta do zařízení v jiných zemích, systém je ale jasně nastaven, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

14:15

Antimonopolní úřad se zabývá tendrem na antigenní testy pro školy, který vypsalo ministerstvo vnitra. Podnět podala firma, která oslovena nebyla.

14:11

Česko aktivovalo zahraniční pomoc a požádalo o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s covidem-19 do Německa, Švýcarska a Polska. O transportu do zahraničí rozhodne ošetřující lékař. Odešle ministerstvu formulář s žádostí, úřad jej vloží do evropského systému včasného varování a reakce. Nemocnice následně zajistí dokumentaci pacienta v jazyku přijímající země a získá souhlas pacienta s převozem, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Pokud je nutné péči v zahraničí hradit, schválí ji zdravotní pojišťovna.

13:48

Do Potravinové banky v Ústeckém kraji ve čtvrtek dovezli hasiči ze skladu státních hmotných rezerv 114 tisíc respirátorů, které si od čtvrtka rozebírá zhruba 40 organizací a samospráv. Podle oslovených sociálních služeb, které dostaly pro své klienty 1000 až 1400 ochranných pomůcek, je to málo. 

13:34

Soutěž na očkovací kampaň pomáhá organizovat bývalý šéf TV Barrandov Jaromíra Soukupa, zjistilo Aktuálně.cz.

13:30

Středočeský kraj bude vydávat pracovní příkazy jen ambulantním specialistům, s nimiž se na výpomoci předem domluví. Ve čtvrtek dostal řadu odmítavých e-mailů od jejich sdružení, na druhou stranu někteří zdravotníci nabídli svou pomoc sami, řekli novinářům hejtmanka Petra Pecková (STAN) a radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

13:05

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně rozveze lék ivermektin proti nemoci covid-19 dalším 30 nemocnicím po celé zemi. Stejnému počtu už lék rozvezla ve čtvrtek. Z celkových zásob 10 000 balení bude vyčerpáno 40 procent, řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Nemocnice od listopadu vyzkoušela lék zhruba u 30 pacientů. V kombinaci s další léčbou se jejich stav zlepšil.

13:04

V Plzeňském kraji fungují v režimu hromadného postižení osob všechny nemocnice, tedy čtyři akutní krajské, státní Fakultní nemocnice v Plzni, soukromé v Plzni i městské zařízení v Sušici. Kraj o tom informoval ministerstvo zdravotnictví (MZ), uvedla po pátečním jednání krajského krizového štábu Eva Mertlová.

12:50

Není ověřené, že čínské preparáty jsou účinné a bezpečné pro lidi nad 60 let. Přesto o jejich dodávky prezident Miloš Zeman čínskou stranu požádal.

12:35

Kamionoví dopravci žádají stát pro své řidiče možnost častějších koronavirových testů hrazených státem a také přístup k nim pro šoféry s čerstvě prodělanou nákazou. Důvodem jsou přetrvávající problémy při cestách do Německa. Uvedl to dnes generální tajemník Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř. Současný systém testování je podle něj nedostatečný. Německé restrikce zároveň dál zvyšují ztráty dopravců a zpožďují zakázky.

12:20

Přetíženým nemocnicím v Karlovarském kraji je ochotno pomoct dobrovolně až 134 zdravotníků, z toho 47 lékařů a 87 zdravotních sester. Krajský úřad dostal od zdravotnických zařízení na vyžádání seznam čítající potenciálně až 700 lidí, kteří by mohli nastoupit do nemocnic. Kraj bude ale nejprve jednat s dobrovolníky, nařízení pracovní povinnosti zatím nedoporučuje, řekla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

12:08 Maláčová DVTV

Ministerstvo práce nyní navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 80 procent redukovaného výdělku. Upravilo tak svůj původní návrh s navýšením na 100 procent. Vyplývá to z poslední verze návrhu zákona, který zveřejnila na webu vláda. Předlohu ministerstvo upravilo poté, co sněmovna nepodpořila dočasné zavedení stoprocentní nemocenské pro lidi v karanténě. Vyšší dávka by se měla vyplácet od března. Novelu projedná kabinet.

12:06

Nizozemský vynálezce přišel s novou metodou testování na koronavirus: místo nepříjemného výtěru z nosu a úst stačí, když testovaní zakřičí nebo zazpívají.

12:03

Ve středočeských nemocnicích je 762 pacientů s covidem-19, z toho 110 má těžký průběh nemoci. Přibývá těžkých a středně těžkých případů. Proti čtvrtku nemocných mírně ubylo, ale jde o velmi mírný pokles v řádu jednotek případů, situace se mění každým dnem. Stav hromadného postižení osob již platí v devíti středočeských nemocnicích, řekl v pátek novinářům krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) je nejhorší epidemická situace na Kolínsku, Mělnicku, Kutnohorsku, Mladoboleslavsku a Nymbursku a velmi se zhoršuje na Kladensku. Tomu podle ní odpovídá i stav v nemocnicích.

11:37

Situaci na českém trhu práce pomáhají stabilizovat vládní podpůrné programy. I když v dalších měsících nezaměstnanost asi poroste, nebude to výrazný skok, protože vláda zřejmě bude trh práce nadále podporovat, mimo jiné kvůli blížícím se podzimním volbám do Poslanecké sněmovny. Navíc proti sobě budou působit dva protichůdné faktory, a to nástup sezonních prací snižující nezaměstnanost a ekonomická omezení kvůli pandemii. Vyplývá to z vyjádření oslovených analytiků.

11:24

Generální ředitel americké farmaceutické firmy Pfizer Albert Bourla příští týden Izrael nenavštíví. Podle izraelské televize byla cesta odložena, jelikož Bourla, podobně jako další členové jeho delegace, dosud nedostal druhou dávku vakcíny proti covidu-19, kterou jeho firma vyrábí, píše zpravodajský web The Times of Israel. Společnost Pfizer potvrdila, že návštěva byla odložena, odmítla ale sdělit proč. 

11:11 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Firmy by podle Blatného měly co nejvíce využívat samotestování na covid, nebo závodní lékaře. Síť odběrových center není možné rozšířit, řekl ministr.

11:06

Fakultní nemocnice Brno léčila letos pomocí remdesiviru a rekonvalescentní plazmy covid-19 u 28 pacientů s hematoonkologickým onemocněním, jako je například leukémie nebo nádory lymfatického systému. Nikdo z nich nezemřel na koronavirus, část se z něj vyléčila a část se ještě léčí, řekl dnes novinářům přednosta interní hematologické a onkologické kliniky Jiří Mayer. Rekonvalescentní plazma je od dárců, kteří už prodělali koronavirus, se kterým se tedy setkal imunitní systém dárce.

10:55

Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví na nařízení pracovní povinnosti pro studenty zdravotnických oborů. Vyzvala proto vládu, aby se studenti mohli zapojovat do pomoci dál dobrovolně, tak jako jich to řada po celý uplynulý rok dělala. Nařízení pracovní povinnosti, které ve čtvrtek avizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), podle komory přestavuje pro studenty velký zásah do studia i osobního života. Uvedla to tajemnice SK RVŠ Anna Kruljacová.

Foto: Univerzita Karlova/Vladimír Šigut
10:48 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Do očkování proti covidu-19 je zapojeno přes 2000 ordinací praktických lékařů, řekl ministr Blatný. Zaregistrovalo se u nich přes 120 000 lidí.

10:45

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle takzvané Chytré karantény 6037 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Týdenní počet roste už měsíc.

V Ústeckém kraji za týden přibylo rekordních 7192 případů koronaviru. V nemocnicích vznikla další covidová lůžka, nápor zvládají, podán byl nový lék.

V Pardubickém kraji přibylo po týdnu 5281 nakažených. Počet případů v týdenním srovnání stoupá. Od jara se prokazatelně nakazilo 72 804 lidí.

10:44 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pomoc jiných zemí s českými pacienty s covidem-19 zatím Česko nevyužilo, řekl ministr Blatný. Mechanismus je pro případ potřeby připraven.

10:43

Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Návrh zákona, který se vztahuje na letošní březen a duben, v pátek podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bonus k nemocenské má bránit propadu příjmů, a motivovat tak obyvatele k tomu, aby po setkání s nakaženými zůstávali v karanténě, nemoc dál nešířili a hlásili své kontakty.

10:43

Většina pojišťoven nepojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové. Výjimku tvoří například ERV Evropská pojišťovna a Uniqa. Ani ty ale nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

10:31 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

V březnu má do Česka dorazit přes milion dávek vakcíny, z toho zhruba 700 000 od Pfizer/BioNTech. V dubnu přijdou dva miliony dávek, řekl Blatný.

10:28 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ke čtvrtku podle Blatného dostalo první dávku vakcíny 78 procent lidí ve věku nad 80 let, kteří se k očkování zaregistrovali. Obě dávky obdrželo 21 procent osob v této věkové kategorii. V akutní péči je proočkováno 78 procent lékařů a 59 procent sester, dodal mministr.

10:24 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda by dnes měla oznámit, kterých studentů středních a vysokých škol se bude týkat pracovní povinnost. Měli by vypomoci přetíženým nemocnicím. Ministr již vyloučil, že by měli nastoupit studenti prvních a šestých ročníků medicíny.

10:23 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný uvedl, že nárůst počtu případů přestal eskalovat. "Dá se předpokládat, že epidemie začne v obvyklém časovém horizontu brzdit. Zdá se, že opatření začala fungovat, a je zásadní v jejich dodržování pokračovat," dodal. Uvedl, že pokud se situace zlepší, bude možné po 21. březnu zrušit ta nejstriktnější opatření, jako je například omezení pohybu v katastru obce. Nebude se ale jednat o masivní rozvolňování.

10:22 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Téměř ve všech regionech je zátěž extrémní," řekl Blatný. V dalších dnech očekává 600 až 700 příjmů do nemocnic denně.

10:20 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Není potřeba si schovávat vakcíny na druhou dávku," řekl Blatný. Podle něj je potřeba naočkovat co nejvíce lidí první dávkou, druhou pokryjí dodávky, které přijdou v dalších týdnech.

10:18 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Cílem je, aby bylo v průběhu března očkováno 35 tisíc lidí denně, v dubnu 100 tisíc lidí," řekl Blatný. Rychlost očkování se podle něj zvyšuje a v příštích týdnech očekává větší dodávky vakcíny, než bylo plánováno.

10:16 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný v pondělí předloží vládě dotační program na odměny všem zdravotníkům v nemocnicích za nadúsilí, měli by je dostat v květnu. Jejich výše by měla být podobná jako vloni. Blatný řeší i odměny pro zdravotníky mimo nemocnice.

10:07

Ve středočeských nemocnicích je 762 pacientů s covidem. Proti čtvrtku jich mírně ubylo, ale jde o velmi mírný pokles v řádu jednotek případů.

09:19

V Libereckém kraji za minulý týden přibylo rekordních 4748 případů koronaviru, o desetinu víc než o týden dřív. Nejvyšší byl i počet úmrtí, a to 64.

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 3937 případů covidu-19. Růst v mezitýdenním srovnání opět výrazně stoupl, a to o 838 případů.

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 14 600 nakažených koronavirem. Je to o zhruba 1700 případů více, než kolik přibylo o týden dřív.

V Královéhradeckém kraji přibylo za uplynulý týden 5526 nově nakažených koronavirem. Ve srovnání s předešlým týdnem je to o 425 nových případů méně.

V Plzeňském kraji přibylo za týden rekordních 7232 případů koronaviru, mírně více než před týdnem. S covidem umřelo za týden 146 lidí, předtím 106.

V Karlovarském kraji za týden přibylo 2572 případů covidu, o 877 méně než o týden dřív. Nakažených je 5826.Epidemie v zasaženém kraji začala slábnout.

09:13

Rakovnická nemocnice má naplněnou kapacitu intenzivní péče, pomohlo by zde více sester s kvalifikací ARO či JIP, málo je i akutních lůžek. Nyní je v nemocnici zhruba 40 pacientů s covidem, z toho 13 ve vážném stavu, uvedl v pátek ředitel nemocnice Tomáš Jedlička.

08:55

Zatím nelze říct, jestli je ivermektin skutečně účinná léčba proti covidu-19. Představa, že premiér nebo ministr vnitra kdekoliv rozhoduje o tom, jak se budou léčit pacienti, je velmi absurdní a nebezpečná, říká novinářka Zdravotnického deníku Ludmila Hamplová.

08:50

Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) je hospitalizovaný v nemocnici. Na facebooku uvedl, že má problémy s dýcháním a dostal kyslíkovou podporu. Test u něj ale podle jeho slov covid-19 neprokázal.

08:32

V Praze ve čtvrtek přibylo 1833 případů covidu, zhruba o 165 více než ve středu a před týdnem. Počet zemřelých s covidem v metropoli přesáhl 1900.

V Jihočeském kraji se za týden zvýšil počet aktivních případů covidu o 2084. Momentálně je v kraji 8798 nakažených. Jde o dosud nejvyšší mezitýdenní nárůst.

V Jihomoravském kraji po mnoha dnech nárůstu klesl o sedm počet hospitalizací s covidem. Je jich 838. Za den přibylo 1185 potvrzených případů a šest úmrtí.

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 2441 případů covidu. Je to o 362 více než v předchozím týdnu. Počet nakažených v kraji roste třetím týdnem.

Covidem-19 se v posledním týdnu nakazilo 3186 lidí z Vysočiny, o čtvrtinu víc než týden před tím. Zemřelo 40 lidí. Nakažených je aktuálně 4511.

08:02

Laboratoře ve čtvrtek v Česku potvrdily 14 554 nových případů covidu. Je to méně než v úterý a ve středu a také o 28 méně než před týdnem. Jde o patnáctý nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie.

V nemocnicích bylo ve čtvrtek 8153 lidí s covidem, o 261 méně než ve středu, ale o 700 více než před týdnem. V těžkém stavu je 1735 z nich. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Reprodukční číslo ke dnešku kleslo na 1,045 a je nejnižší za posledních 18 dnů. Při hodnotě nad jednou epidemie sílí.

Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 21 325 lidí s prokázaným covidem, z toho 9385 od začátku letošního roku. Za čtyři březnové dny je to zatím 638 úmrtí.

08:02

Deník Aktuálně.cz oslovil osm odborníků s žádostí o odhad, kdy se situace v zemi zlepší a co je pro to nutné udělat:

07:58

Devět z deseti Čechů tvrdí, že striktně dodržuje stanovená protiepidemická opatření. Osm procent občanů pravidla nedodržuje. Vyplývá to z průzkumu Medianu pro Český rozhlas. Jako nejúčinnější opatření lidé hodnotí povinné nošení roušek a respirátorů, naopak jako nejméně účinné hodnotí další zavírání obchodů nebo omezení pohybu mezi okresy.

Opatření dodržují nejvíc senioři, z nichž tři čtvrtiny odpověděly, že se jimi rozhodně řídí. Naopak v nejmladší skupině je to jen třetina. Kraje či velikosti bydliště nehrají v otázce dodržování opatření významnou roli.

Pro více než polovinu obyvatel Česka jsou podle průzkumu protiepidemická opatření naprosto srozumitelná, třetina je chápe jen částečně. Devět procent dotázaných se v nich vůbec neorientuje. "Nejsrozumitelnější jsou pro seniory. Naopak v nejmladší věkové kategorii 18 až 29 let se v nich zcela orientuje pouze pětina," uvedl Čech.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
07:47

Podle dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je podle počtu nakažených za posledních 14 dní nejhorší situace ze zemí Evropské unie s velkým odstupem stejně jako před týdnem v České republice (1395 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem byl tento údaj 1120). Za ČR je s 1038 případy Estonsko (před týdnem 703) a Slovensko (nyní 561, před týdnem 526).

Nejvíce mrtvých na obyvatele za dva týdny - zhruba 241 mrtvých na milion obyvatel - vykazuje Slovensko (241, před týdnem 239), za kterým následuje ČR (208, před týdnem 187). Třetí je Maďarsko (134, před týdnem 122). Situace se z tohoto pohledu výrazně zlepšila v Portugalsku (před týdnem třetí se 156 případy, nyní čtvrté s 91).

Srovnání zemí EU podle počtu nákazy covidem a úmrtí s touto nemocí za 14 dní (období od 15. do 28. února 2021; řazeno podle počtu nakažených):

ZeměPočet případů za 14 dní na 100 000 obyvatelPočet úmrtí za 14 dní na milion obyvatel
ČR1395,10207,50
Estonsko1038,4766,22
Slovensko561,96241,49
Malta527,0540,81
Slovinsko517,3164,89
07:13

V Německu za uplynulý den přibylo 10 580 nových případů nákazy koronavirem a 264 úmrtí, uvedl dnes berlínský Institut Roberta Kocha. O den dříve to bylo 11 912 případů a 359 úmrtí. Institut přesně před týdnem zaznamenal přírůstek 9997 nově potvrzených infekcí a 394 úmrtí, připomněla agentura DPA.

06:35

Nizozemský vynálezce přišel s novou metodou testování na koronavirus: místo nepříjemného výtěru z nosu a úst stačí, když testovaní zakřičí nebo zazpívají. Poslouží k tomu vzduchotěsná kabina, ve které částice shromažďuje průmyslová čistička vzduchu. Projekt má zajistit jednodušší a rychlejší testování, píše agentura Reuters.

"Pokud máte koronavirus a jste infekční a křičíte a ječíte, šíříte desítky tisíc koronavirových částeček," uvedl autor metody Peter van Wees. Zařízení zkoušel poblíž jednoho z oficiálních testovacích center na okraji Amsterodamu na zrovna otestovaných zájemcích.

Virus ve van Weesově zařízení podle velikosti identifikuje speciální měřič, celý proces trvá zhruba tři minuty. Užitečné by to mohlo být na místech s velkým počtem lidí, jako jsou koncerty, letiště, školy či kanceláře.

Nizozemsko prověřuje řadu testovacích strategií a rychlou a funkční metodu by uvítalo, uvedl mluvčí Nizozemského národního institutu veřejného zdraví (RIVM). Úřady však podle něj zatím nemohou odhadnout, nakolik je zařízení úspěšné při odhalování nakažených jedinců, jelikož o něm nemají dostatek informací.

06:33 Vlajka Brazílie

Po dvou dnech s rekordními počty úmrtí způsobených nemocí covid-19 v Brazílii vyzval prezident Jair Bolsonaro krajany, aby přestali "fňukat" a "skučet" a uvědomili si, že je třeba jít dál. Učinil tak v rámci nejnovějších výpadů proti novým opatřením proti šíření nákazy, uvedla agentura Reuters.

Brazilie je z hlediska počtu obětí druhou nejvíce postiženou zemí na světě, po Spojených státech. Ale pokud USA již zřejmě mají vrchol pandemie za sebou, Brazílie v současnosti čelí nejhorším okamžikům a zdravotnictví se ocitlo na pokraji zhroucení.

"Fňukání a skučení už bylo dost! Jak dlouho ještě chcete brečet?" prohlásil Bolsonaro před davem přívrženců. "Jak dlouho zůstanete doma a necháte všechno zavřené? Nikdo to už dál nevydrží! Znovu říkám, že je nám líto mrtvých, ale potřebujeme řešení," dodal.

Ministerstvo zdravotnictví během čtvrtka zaznamenalo 75 102 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, který vyvolává onemocnění covid-19, a 1699 úmrtí. Přírůstek nových případů byl nejvyšší od července a druhý nejvyšší od začátku pandemie, zatímco počet úmrtí oproti předchozím dvěma dnům s rekordními údaji mírně poklesl, dodal Reuters.

06:30

Firmy s 50 až 249 zaměstnanci by je ode dneška měly začít testovat, pracovníci mají povinnost testy podstoupit. Středně velké podniky musejí testování u všech zaměstnanců dokončit do 15. března. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů, kdy stát přispívá přes úlevy na zdravotním pojištění 60 korun na test. Povinné testování u zaměstnanců je vyžadováno jednou týdně.

22:14

V testovací centrum na covid-19 se dnes proměnila ordinace závodní lékařky v areálu pily Javořice ve Ptení na Prostějovsku. Od rána tam na antigenní testy postupně zamířily bezmála dvě stovky zaměstnanců. Přední tuzemský zpracovatel dřeva chce pomocí testování snížit riziko nákazy novým koronavirem v řadách pracovníků a udržet provoz. Všichni zaměstnanci budou testováni v týdenních intervalech.

20:56

V boji s onemocněním covid-19 v Polsku zřejmě pomohou bezpilotní letouny. Chystá se je využívat jedna z největších sítí diagnostických laboratoří v zemi. Tento týden má být podepsána smlouva, která může významně pozměnit přepravu lékařských vzorků v Polsku. Polský výrobce dronů firma Spartaqs, která loni zkušebně vytvořila letecký most mezi dočasnou nemocnicí pro pacienty s covidem-19 na Národním stadionu a nemocnicí ministerstva vnitra ve Varšavě, plánuje zahájit stálé vzdušné zásobování, píše list Rzeczpospolita.

20:43

Rada asociace krajů chce, aby firmy neposílaly zaměstnance na testy do testovacích center, které by tím byly přetížené. Podniky by měly preferovat samotesty. ČTK to dnes po jednání asociace řekl její předseda a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

"Není například možné, aby se stovky zaměstnanců nahrnuly do nemocnice na testy a po pár dnech by se to celé znovu opakovalo. Pro už tak zaneprázdněné nemocnice by to byla další velká zátěž," uvedl Kuba.

20:28

Na facebookové stránce nové hlavní hygieničky Svrčinové byl loni v říjnu sdílen příspěvek, který dnes romská organizace Romea na Twitteru označila za rasistický. "Nevím, jak se mně to na profilu ocitlo, a proto jsem celý profil zrušila. Já opravdu Facebook nepotřebuju," řekla k tomu Svrčinová. Odmítavě se k příspěvku na Twitteru vyjádřil i předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Hlavní kvalifikaci do týmu 'Nebuďte slušnej, řekněte jméno' paní hygienička evidentně splňuje," napsal.

20:21

Asociace krajů chce, aby firmy neposílaly zaměstnance na testy do testovacích center, byly by přetížené, řekl jihočeský hejtman Martin Kuba. Přednost mají mít samotesty.

18:44

Vlády by se při řešení koronavirové krize měly vyhýbat zvyšování daní. Uvedla to dnes podle agentury Reuters Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Učinila tak den poté, co Británie ohlásila záměr zvýšit sazbu daně z příjmu právnických osob.

18:44

Přehled událostí 4. března ze zahraničí:

 • Světová zdravotnická organizace (WHO) spatřuje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve střední a východní Evropě i v několika západoevropských státech. Klesající trend v počtu nově diagnostikovaných případů nákazy koronavirem se tak v Evropě po šesti týdnech obrátil
 • Podle propočtů agentury Reuters svět dosud zaznamenal více než 115 milionů případů nákazy koronavirem a na 2,6 milionu lidí s nemocí covid-19 zemřelo
 • Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Agentura to dnes uvedla v prohlášení, podle něhož žádost podala německá firma R-Pharm Germany. Ta je součástí ruské farmaceutické skupiny R-Pharm
 • Maďarské zdravotní úřady dnes informovaly o 6278 nových případech covidu-19 za posledních 24 hodin. Jde o nejvyšší denní přírůstek za tři měsíce. Maďarská vláda dnes oznámila, že kvůli zhoršení epidemické situace se od pondělí v zemi na dva týdny uzavře většina obchodů
 • Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem společnosti AstraZeneca. Podle informací listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to doporučí německá očkovací komise Stiko
 • Itálie zablokovala vývoz 250 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca do Austrálie. Je to poprvé, co některý ze států Evropské unie využil nová pravidla, podle nichž lze omezit export očkovacích látek od výrobců, kteří nedodržují smlouvy
 • Nejméně do 28. března prodlužuje Bavorsko karanténní nařízení, které omezuje vstup do země z oblastí s koronavirovými mutacemi, tedy i z České republiky
18:33

Přehled událostí 4. března z domova:

 • V Česku zemřelo od začátku epidemie nemoci covid-19 přes 21 000 lidí s potvrzenou nákazou novým koronavirem. Poslední tisíc úmrtí přibyl za šest dní. Ve středu přibylo 15 088 potvrzených případů covidu, o 1300 více než před týdnem. Byl to desátý nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie
 • Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v Česku 21 128 lidí s prokázaným covidem, z toho 9188 od začátku letošního roku. V lednu zemřelo 4739 lidí a v únoru 3991. Od začátku letošního března přibylo do statistik zatím 458 případů. Celkem testy v Česku dosud odhalily 1,28 milionu nakažených. Více než 85 procent z nich se uzdravilo, aktuálně nemocných je 158 568
 • Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová, uvedla dnes Česká televize (ČT) s odvoláním na premiéra Andreje Babiše (ANO). Nynější hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou vystřídá Svrčinová podle premiéra v polovině března
 • Lidé by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření po ukončení nynějších omezení. Případné uvolnění bude záviset na dodržování restrikcí a na postupu očkování, situace to zatím neumožňuje
 • Od začátku očkování proti novému typu koronaviru dostalo v Česku obě potřebné dávky čtvrt milionu lidí. Nejzranitelnějších seniorů ve věku 80 let a vyšším je naočkovaných 90 000. Mezi očkovacími látkami dominuje vakcína od společností Pfizer/BioNTech
 • Většina opozičních stran se staví proti užívání vakcín proti covidu-19 bez certifikace v EU. V anketě lídři opozičních uskupení zdůrazňují, že vláda by měla prioritně shánět co největší množství ověřených očkovacích látek a hlavně urychleně očkovat těmi dostupnými
 • Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav hromadného postižení osob pro celé území. Krajský krizový štáb dnes vzal na vědomí, že tento stav vyhlašují a ukončují jednotlivé nemocnice podle aktuální situace
 • Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat v březnu a v dubnu příspěvek k nemocenské až 370 korun denně. Předpokládá to návrh zákona, který dnes schválil Senát hlasy všech 58 přítomných členů
 • O případných úpravách v maturitách by podle školských asociací a spolků neměl rozhodovat předseda vlády, ale ministr školství (MŠMT) s odborníky. Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na úřední maturity pro letošní maturanty zásadně odmítají. Považují ho za nesystémový a populistický
 • Tuzemské lékárenské sítě začínají nabízet testy pro domácí testování na koronavirus, které si lze provést bez přítomnosti zdravotníka
18:26

 V Itálii v posledních dnech stoupají počty lidí, kteří se nově nakazili koronavirem, a větší tlak pociťují i nemocnice. Za posledních 24 hodin testy odhalily 22 865 případů infekce, o den dříve bylo číslo o 2000 nižší. Region Lombardie na severu země dnes proto nařídil zpřísnění restrikcí, a od pátku se tak v oblasti s deseti miliony obyvatel zavřou restaurace, většina obchodů i školy, informovala agentura APA.

18:25

Britská mutace covidu představuje 60 procent případů ve Francii, uvedl premiér Jean Castex. Pas-de-Calais čeká víkendová uzávěra. Očkování postupuje.

18:23 Maláčová DVTV

Pracovníci v sociálních službách a sociální pracovníci radnic a krajských úřadů by mohli za svou práci po nástupu podzimní vlny epidemie dostat odměny. Ministerstvo práce jim navrhuje vyplatit od 15 000 do 50 000 korun podle činnosti a profese. Provozovatelé domovů pro seniory a dalších zařízení by mohli získat znovu i dotace na pokrytí vyšších výdajů na proticovidová opatření a na testování. Resort na to plánuje celkem vydat 6,4 miliardy korun. Z toho pět miliard žádá ze státního rozpočtu. Projedná to vláda. 

18:15

Dopravní podnik Ostrava (DPO) omezí od pondělí odpolední spoje na některých tramvajových a trolejbusových linkách. Důvodem je výrazný pokles počtů cestujících po zpřísnění vládních koronavirových omezení.

Omezený jízdní řád bude po 16:00 platit na tramvajových linkách číslo 6, 7, 8 a 10 a trolejbusové lince 103. Šnoblová uvedla, že na některých tramvajových spojích klesla po zpřísnění opatření vytíženost až o 30 procent, na některých trolejbusových spojích dokonce o více než 60 procent.

18:03

Pracovní povinnost studentům zdravotnických oborů uložila vláda za epidemie koronaviru zatím dvakrát, působili především jako pomocný zdravotnický personál. Pracovní povinnost se týkala mimo jiné studentů čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku studentů zubního lékařství a farmacie. Loni na jaře trvala od poloviny března zhruba dva měsíce, druhá pracovní povinnost skončila studentům také po dvou měsících v polovině prosince. Studenti, kteří v nemocnicích pracovali dobrovolně nebo tam měli pracovní smlouvu, mohli v zařízeních zůstat.

17:54

Na nelegálních internetových sítích, tzv. darknetu, se běžně objevuje reklama na tři hlavní vakcíny na ochranu proti viru covid, tedy Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Většina prodejců nabízela tyto látky ve Francii, Německu, Velké Británii a USA a ceny za dávku se pohybovaly od 250 do 1200 USD, průměrně kolem 500 dolarů (zhruba 11 000 Kč). V tiskové zprávě o tom dnes informovala antivirová společnost Kaspersky. Oficiální ceny vakcín se přitom běžně pohybují od 2,5 dolaru do 20 dolarů.

17:42

Ministerstvo zdravotnictví připravuje nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích i pro studenty některých středních a vysokých škol. Během dnešních interpelací ve sněmovně to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl, že se na tom dohodl s vedením vysokých škol a ministerstvem školství. Rozhodnout by se mělo v pátek, pravděpodobně o tom bude jednat vláda.

"Zítra připravujeme po dohodě s vedením vysokých škol a s ministerstvem školství pracovní povinnost (…) i pro studenty středních a vysokých škol v oborech, které mohou pomoci," řekl bez dalších podrobností Blatný.

17:29

Nastavit maximální limity, kolik mají vytrasovat hygienici, by chtěla nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Více pomoci mají callcentra, řekla ČTK.

17:26

Nemocnice v Karlovarském kraji potřebují na výpomoc 80 zdravotních sester a 35 lékařů. Mluvčí krajského úřadu nepředpokládá, že se to podaří naplnit.

17:22

Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav hromadného postižení osob pro celé území. Krajský krizový štáb dnes vzal na vědomí, že tento stav vyhlašují a ukončují jednotlivé nemocnice podle aktuální situace. ČTK to po jednání štábu řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Důvodem pro vyhlašování stavu hromadného postižení je velký počet pacientů s covidem-19. V takovém stavu péče v nemocnicích neodpovídá běžnému standardu. Zatím tento stav platí v osmi zařízeních, a to v Benešově, Kutné Hoře, Kolíně, Mělníku, Mladé Boleslavi, Nymburku, Rakovníku a Příbrami.

17:06

Izrael, Rakousko, Dánsko založí společný fond na výzkum a vývoj vakcín proti covidu-19, zváží investici do výrobny, uvedli představitelé těchto států.

16:51 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské hygienické stanice Pavla Svrčinová, uvedl Babiš pro ČT. Rážovou vystřídá v polovině března.

16:42

MŠMT zvažuje kvůli covidu posunutí dubnových termínů přijímacích zkoušek na střední školy, rozhodnout chce do konce příštího týdne, řekla mluvčí úřadu

16:38 Karel Havlíček (ANO)

Aktuální statistiky k vyplácení ošetřovného pro OSVČ:

16:21

Itálie zablokovala vývoz 250 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca do Austrálie. Je to poprvé, co některý z unijních států využil nová pravidla EU, podle nichž lze omezit export očkovacích látek od výrobců, kteří nedodržují smlouvy. Informovala o tom agentura DPA.

16:18

V kulturním domě u vlakového nádraží začala dnes očkovat registrované seniory Stodská nemocnice. Přesun do kulturního domu nabídlo nemocnici město. Nabízí větší komfort, oddělení očkovaných od pacientů nemocnice, větší zázemí a až bude dostatek vakcín, také možnost zvýšit kapacitu. Dnes a v pátek zatím nové místo funguje ve zkušebním provozu, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

16:00

Nejméně do 28. března prodlužuje Bavorsko karanténní nařízení, které omezuje vstup do země z oblastí s koronavirovými mutacemi, tedy i z České republiky. Dnes se na tom dohodla bavorská vláda, která své nařízení upravila ve shodě se zachováním karantény v Německu. Ta platí rovněž přinejmenším do 28. března. Pro české pendlery se výjimky nemění, Bavorsko ale zpřísnilo povinnou izolaci, která pro ostatní po příjezdu bude trvat 14 dní místo deseti.

15:58

Krajské nemocnice na Vysočině se plní, ale zatím nevyhlásí stav hromadného ohrožení osob. Kraj zatím nepočítá ani s pracovní povinností lékařů.

15:55

Lékařská komora nabízí hejtmanům pomoc s nasazením lékařů z ambulancí v nemocnicích. Pokud má jejich pomoc dávat smysl, nesmí být chaotická, uvedla.

15:51

On-line supermarketům rostou v důsledku omezení pohybu prodeje. Zavedly opatření jako jeden nákup na člověka denně či zvýšení minimální ceny nákupu.

15:50 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Lidé by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neměli počítat s rozvolněním protiepidemických opatření po ukončení nynějších omezení. Případné uvolnění bude záviset na dodržování restrikcí a na postupu očkování, situace to zatím neumožňuje. Babiš tak dnes odpověděl ve sněmovně na dotaz pirátského poslance Martina Jiránka, co vláda plánuje po ukončení nynějšího třítýdenního lockdownu. Žádný plán Babiš nesdělil.

"Rozvolňovat nebudeme, není k tomu důvod. Abychom se vrátili k normálu, je potřeba snížit počet nakažených a nemocných na JIP," řekl Babiš. "Říkat nějaké predikce, něco slibovat, to už nechci, není to možné. Rozumím, že by všichni chtěli vědět, co bude. Jsou nějaké scénáře, ale to se bude odvíjet toho, jak se sníží mobilita, jak budou lidé dodržovat opatření," dodal.

15:50

Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat v březnu a v dubnu příspěvek k nemocenské až 370 korun denně. Senát předlohu schválil.

14:13

Tuzemské lékárenské sítě začínají nabízet testy pro domácí testování na koronavirus, které si lze provést bez přítomnosti zdravotníka. Výrazně zvýšený zájem o rychlotesty zaznamenala v posledních dnech síť Dr.Max, síť Pilulka na konci února začala nabízet "lízátkový" samoodběrový test, který se podle firmy stal velmi populárním v sousedním Rakousku. Dnes představený test nabízený lékárnami Benu pak dokáže odhalit, zda jsou v těle protilátky, a zda člověk covid prodělal.

"Nejdéle máme v nabídce rychlotesty tří výrobců - JoysBio, SafeCare, NewGene. Nově jsme zařadili Lepu Medical (výtěrové) a V-Chek ('houbičkové' nebo také 'lízátkové') a do nabídky se chystáme zařadit i korejský Humasis. Primárně testovací sety nabízíme na e-shopu, pokud se nám daří uspět s poptávkou po menších baleních, pak i v kamenných lékárnách," řekl mluvčí lékáren Dr.Max Michal Petrov.

14:04

Hejtman Zlínského kraje zatím pracovní povinnost pro zdravotníky vyhlašovat nebude. Zjistí, kolik personálu je v nemocnicích třeba a kdo by mohl pomoci.

13:58

Policie v hradeckém kraji se o nadcházejícím víkendu zesílí kontroly cestování do Krkonoš a Orlických hor. Hory mohou navštívit jen místní obyvatelé.

13:46

Rekordní počty výjezdů, které překračují až o 40 procent dřívější průměr, absolvují v těchto dnech posádky Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. V pondělí měli rekordních 241 výjezdů za den, v úterý to bylo 217 akcí. Průměrné denní počty výjezdů se přitom až do loňského prosince držely kolem 170 za den. Až dvě třetiny současných jízd souvisí s covidem. Sanitky jezdí buď k lidem s podezřením nebo už s potvrzenou nákazou, uvedl dnes Vítězslav Sladký ze záchranné služby.

13:34

Premiéři Bavorska a Saska vyzvali veřejnost k opatrnosti při rozvolňování. Podle bavorského premiéra začíná třetí vlna, ohniska jsou u hranic s ČR.

13:25

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) vítá možnost povolat do přetížených nemocnic ambulantní speciality. Kraj zjišťuje potřeby nemocnic.

13:23

Senát možná odpoledne schválí bonus k nemocenské pro lidi v koronavirové karanténě beze změn. Horní komoře to doporučil její sociální výbor.

13:14

Respirátory pro lidi v nouzi rozváželi dnes do 15 potravinových bank hasiči. Materiál naložili ve třech státních skladech. Vláda vyčlenila 3 miliony kusů.

13:12

Ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová dostala nabídku stát se hlavní hygieničku ČR. Dnes to potvrdila v rozhovoru pro České televizi (ČT). Sedmapadesátiletá Svrčinová se už setkala s ministrem zdravotnictvím Janem Blatným (za ANO), výsledek schůzky ale nechtěla komentovat. Blatný po středečním jednání vlády uvedl, že uvažuje o výměně dosavadní hlavní hygieničky Jarmily Rážové.

"Byla jsem oslovena panem ministrem, setkali jsme se spolu. Ale výsledek té naší domluvy bych nechala na panu ministrovi, aby ho zveřejnil on," řekla dnes Svrčinová. Dodala, že o místo hlavní hygieničky se ucházela už v minulosti. Kvůli novému služebnímu zákonu ji ale nebyla jako dostatečná kvalifikace uznána předchozí práce pro Evropskou komisi, kde dělala audity pro kontrolní systémy bezpečnosti potravin.

13:07

Do potravinové banky v Ostravě dnes hasiči přivezli 406 000 respirátorů třídy FFP2 od Správy státních hmotných rezerv. V nejbližších dnech budou rozdělovány sociálně slabým lidem - bezdomovcům, matkám samoživitelkám a dalším. Snahou je, aby pomoc byla rychlá a cílená.

12:53

Po mělnické nemocnici dnes ve středních Čechách vyhlásila stav hromadného postižení osob i nemocnice v Příbrami. Chybějí jí kapacity intenzivní péče.

12:38

V Jihomoravském kraji přibylo za středu 1420 potvrzených případů nemoci covid-19, o 28 méně než o den dřív. Přibylo i 17 úmrtí s nákazou u lidí v průměrném věku skoro 82 let a tři hospitalizovaní s koronavirem. Ve 30 zdravotnických zařízeních jich leží celkem 845. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

12:33

O případných úpravách v maturitách by podle školských asociací a spolků neměl rozhodovat předseda vlády, ale ministr školství (MŠMT) s odborníky. Návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na úřední maturity pro letošní maturanty zásadně odmítají. Považují ho za nesystémový a populistický. Důvodem pro rušení maturitní zkoušky podle nich nemůže být výuka na dálku. Uvažovat by se o tom mělo jedině, pokud by vláda nedokázala snížit šíření covidu-19. Vyplývá to z prohlášení, které zaslala Asociace ředitelů gymnázií a Unie školských asociací CZESHA, a z vyjádření předsedkyně spolku Učitelská platforma Petry Mazancové.

12:31

Karlovarský kraj kvůli epidemii koronaviru požádal nemocnice o informace, zda a jak potřebují doplnit personál. Zároveň vyzval ostatní zdravotnická zařízení, aby kraji zaslala seznam zdravotníků, kterým může být nařízena pracovní povinnost. Uvedl to dnes v tiskové zprávě hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

12:11

Světová zdravotnická organizace (WHO) pozoruje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve střední a východní Evropě i v několika západoevropských státech. Klesající trend v počtu nově diagnostikovaných případů koronaviru se tak v Evropě po šesti týdnech obrátil. S odkazem na dnešní sdělení šéfa evropské pobočky WHO Hanse Klugeho o tom napsala agentura Reuters.

12:19

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 990 případů nákazy koronavirem. Je to o 210 lidí méně než v úterý, ale o 11 více proti minulé středě.

12:10

Německo již brzy začne proti nemoci covid-19 očkovat seniory starší 65 let také preparátem společnosti AstraZeneca. Podle informací listu Frankfurter Allgemeine Zeitung to doporučí německá očkovací komise Stiko, která by své stanovisko mohla oznámit ještě dnes. AstraZeneca byla v Německu dosud používána jen pro osoby mladší 65 let, neboť Stiko nebyla přesvědčena o účinnosti vakcíny u starších ročníků.

12:12

Na jižní Moravě za den přibylo 1420 potvrzených případů nemoci covid-19. Přibylo i 17 úmrtí s nákazou a tři hospitalizovaní s covidem, je jich 845.

11:59

V Karlovarském kraji začala distribuce vakcíny proti nemoci covid-19 mezi praktické lékaře. Ode čtvrtka je pro každého praktika, který se chce zapojit do vakcinace, připraveno 100 dávek vakcíny firmy AstraZeneca. Kraj pro ně vyčlenil celkem 10 000 dávek. Vyzvednout si je lékaři mohou v nemocničních lékárnách v Karlových Varech, Chebu a Sokolově. První zájemci si očkovací látku vyzvedli už ve čtvrtek ráno

11:17 Vlajka Ruské federace.

Rusko by mohlo do EU počínaje červnem dodat vakcínu Sputnik V pro 50 milionů lidí, pokud unie přípravek schválí, uvedl Ruský fond přímých investic.

11:09

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaznamenal k úterku 1119 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je zhruba o 120 více než před týdnem. Za poslední týden ústav nezaznamenal žádné hlášení o úmrtí, které by mohlo souviset s očkováním proti covidu-19. Zatím jich eviduje osm. Vyplývá to z informací, které dnes SÚKL v pravidelném hlášení zveřejnil.

11:08

Jihomoravský kraj chce, aby ambulantním zdravotníkům nařídila povinnost pomáhat v nemocnicích vláda, nikoliv hejtmani. Krajům by to přineslo náklady.

10:55

Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic ambulantní lékaře. Během čtvrtka je osloví, řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN).

10:33

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Pořadatelé to ve čtvrtek uvedli v tiskové zprávě. Z tradičního termínu na přelomu června a července akci přesunuli s ohledem na situaci související s vývojem pandemie koronaviru. Loni festival nahradila v termínu akce čtyřdenní přehlídka filmů v českých kinech napříč republikou, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila vůbec.

10:22

Maďarské zdravotní úřady dnes informovaly o 6278 nových případech covidu-19. Jde o nejvyšší denní přírůstek za tři měsíce, uvedla agentura Reuters.

10:30

Středočeský kraj kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19 povolá do nemocnic ambulantní specialisty. Ve čtvrtek je osloví, řekla hejtmanka Pecková (STAN).

10:15

Vakcínu Sputnik V již v Evropské unii získalo Slovensko a Maďarsko, přičemž Budapešť vakcínu rovněž sama schválila a začala jí očkovat. Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) opakovaně popřel, že by Česko zvolilo stejnou cestu, ačkoliv prezident Miloš Zeman žádost o Sputnik V do Moskvy již poslal. Pokud EMA očkování schválí, bude její nasazení v Česku podporovat.

10:14

Jihočeský kraj zatím nepovolává další lékaře či nelékařské zdravotnické pracovníky do nemocnic. Tuto možnost přitom může z rozhodnutí vlády využít kvůli kritické situaci kolem pandemie koronaviru. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) však řekl ve čtvrtek ČTK, že chce případné využití dalších zdravotníků nejprve projednat s řediteli krajských nemocnic.

10:09

Evropská léková agentura (EMA) začala s průběžným přezkumem ruské vakcíny Sputnik V. Žádost o hodnocení podala německá firma R-Pharm Germany. Ta je součástí ruské společnosti R-Pharm. Ruská média o takovém kroku informovala v minulosti už několikrát, EMA ale zprávu vždy popřela. Nyní krok nezbytný pro schválení nasazení vakcíny v Evropské unii potvrdil sám úřad ve čtvrtek na svých webových stránkách.

10:00

Od začátku očkování proti novému typu koronaviru dostalo v Česku obě potřebné dávky čtvrt milionu lidí. Nejzranitelnějších seniorů ve věku 80 let a vyšším je naočkovaných téměř 90 000. Mezi očkovacími látkami, které čeští zdravotníci používají, dominuje vakcína od společností Pfizer/BioNTech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví ke středečnímu večeru.

10:00

V Ústeckém kraji přibylo ve středu 1337 nových případů koronaviru. Je to o 35 méně než v úterý, ale o 265 více než před týdnem. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V regionu již začalo očkování lidí ve věku nad 70 let.

09:46

V Olomouckém kraji ve středu přibylo 666 nákaz, oproti minulé středě jich bylo o 73 více. Ve srovnání s úterým denní počet klesl o 107 nákaz.

09:44

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost vězně, jenž se domáhal přerušení trestu kvůli rychlému šíření koronaviru ve věznicích. Poukazoval na svůj zdravotní stav, který by nemoc covid-19 mohla dále zhoršit. Justice mu ale nevyhověla, neuspěl ani u ústavních soudců, zjistila ČTK z usnesení zpřístupněného v databázi ÚS.

09:17

Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se k dnešnímu ránu ozvalo 20 nemocnic se zájmem o lék ivermektin, který nemocnice podává při léčení covidu-19. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Distributor by měl rozvoz zahájit odpoledne. Nemocnice obdržela 10 000 balení ivermektinu, podle Lipovské jedná o další dodávce léku.

09:05 Ilustrační foto.

V Praze přibylo ve středu 1633 prokázaných případů covidu. Je to asi o 400 méně než v úterý, ale o 139 víc než před týdnem. Nemoc má nyní 19 567 lidí.

08:25

V nemocnicích bylo ve středu 8231 lidí s covidem, o 253 méně než v úterý, ale o tisíc více než před týdnem. V těžkém stavu je přes 1700 z nich.

08:06

V Česku zemřelo od začátku epidemie nemoci covid-19 přes 21 000 lidí s potvrzenou nákazou novým koronavirem. Posledních tisíc úmrtí přibylo za šest dní. Denní nárůsty nově potvrzených případů jsou nadále vysoké. Ve středu přibylo 15 088 potvrzených případů covidu, o 1300 více než před týdnem. Je to desátý nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:04

V Česku ve středu přibylo 15 088 potvrzených případů covidu, o 1300 více než před týdnem. Je to desátý nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie.

07:34 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Pokud by byla ruská vakcína Sputnik V, která nebyla schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), dovezena do Česka, očkování s ní by bylo dobrovolné. V rozhovoru pro iDnes.cz to uvedl premiér Andrej Babiš.

07:16

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 11 912 nových případů koronavirové infekce a 359 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Ve čtvrtek o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI), který přesně před týdnem hlásil 11 869 nově infikovaných a 385 zemřelých po nákaze koronavirem.

07:00

Podle analytiků se asijské země vypořádávají s ekonomickými dopady koronaviru výrazně lépe než Západ.

06:47

Představitelé Rakouska a Dánska budou tento čtvrtek v Izraeli jednat o spolupráci při výzkumu a výrobě vakcín proti covidu-19. Blízkovýchodní země je celosvětovým lídrem v počtu naočkovaných obyvatel a s evropskými politiky se podělí o zkušenosti.

06:37 Vlajka Brazílie

Brazilské úřady ve středu ohlásily 1910 zemřelých po nákaze koronavirem za posledních 24 hodin, což je dosud nejvyšší jednodenní údaj od začátku pandemie. Podle agentury AFP se jedná o potvrzení zhoršující se situace v nejlidnatější latinskoamerické zemi, která právě zažívá druhou vlnu pandemie covidu-19.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
06:26

Přečtěte si rozhovor s ministrem zdravotnictví Janem Blatným. "Argument, že zrovna teď musíme sehnat nějakou vakcínu pod rukou, neberu. Zejména ne ve chvíli, kdy příští měsíc dojde milion vakcín a další měsíc tři miliony," říká v něm například k ruské vakcíně Sputnik.

06:23

Senát bude tento čtvrtek schvalovat bonus k nemocenské při koronavirové karanténě. Lidé v nařízené karanténě by podle zákona, který v úterý večer schválila sněmovna, měli dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Návrh je prakticky shodný s původní vládní předlohou, kterou poslanci minulý týden nakonec neschválili ani s úpravami Senátu.

06:15

Karanténa v Německu kvůli pandemii nemoci covid-19 potrvá nejméně do 28. března, zároveň země začne s postupným rozvolňováním opatření. Na středečním jednání, které se protáhlo dlouho do noci, se na tom dohodla německá kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí. Hlavním kritériem pro uvolňování poměrů bude hodnota nižší než 50 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období. Aktuální průměr v zemi činí 64.

22:43

Rozhodnutí zrušit povinné nošení roušky, k němuž přistoupilo například vedení států Texas či Mississippi, je známkou neandertálského uvažování. Novinářům to dnes podle místních médií řekl americký prezident Joe Biden. "Myslím, že je to velká chyba. Podívejte, doufám, že každému už touhle dobou došlo, že roušky hrají velkou roli," řekl demokrat s odkazem na rozhodnutí některých států rozvolnit restrikce vzhledem k nedávnému významnému poklesu denního počtu zemřelých i nově nakažených na mnoha místech USA. "Poslední věc, kterou potřebujeme, je neandertálské myšlení typu: 'Všechno je v pořádku, sundejte si roušky, zapomeňte na to.' Stále na tom záleží," dodal prezident.

22:38

Přehled nejdůležitějších událostí z domova:

 • V úterý přibylo v Česku 16 642 případů covidu, což je čtvrtý nejvyšší údaj za dobu epidemie. Oproti minulému úterý laboratoře odhalily o 800 nákaz víc. 
 • V českých nemocnicích je s nemocí covid-19 přes 8100 lidí, což je rekord. Těžkých případů dál přibývá, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí.
 • Kvůli vyčerpání kapacit vyhlásily tři středočeské nemocnice stejně jako v úterý nemocnice v Pardubickém kraji stav hromadného postižení osob. Také nemocnice v Karlovarském kraji vyčerpaly kvůli covidu všechny kapacity. Budou poskytovat výhradně péči neodkladnou a nezbytnou podle dostupných sil.
 • Hlavní hygieničku Jarmilu Rážovou by mohla nahradit ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády řekl, že o této změně uvažuje. 
 • Státy EU přenechají ČR přednostně 100 tisíc dávek vakcíny proti covidu. Mimořádná dodávka dorazí do ČR příští týden, uvedl premiér Andrej Babiš.
 • Prezident Miloš Zeman požádal na popud premiéra Andreje Babiše (ANO) Čínu o dodávku čínské vakcíny Sinopharm. Čína žádosti podle něho okamžitě vyhoví.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Nemuseli by tak podle něj skládat klasickou maturitní zkoušku a na maturitním vysvědčení by mohli mít známky podle průměru za celé své studium střední školy
 • Kraje budou nově moci ambulantním lékařům a zdravotníkům nařídit pracovní povinnost v covidových nemocnicích. Nové posily by tak částečně mohly pomoci s nedostatkem personálu.
22:17

Řecko dnes o další týden prodloužilo uzávěru, která měla v oblasti hlavního města platit do 8. března. Krok úřady zdůvodnily statistikami nakažených, které se ani po dvoutýdenních přísných restrikcích nelepší. Řecké úřady oznámily 2702 nových případů nákazy. V porovnání s ostatními evropskými státy jde o poměrně malý denní přírůstek, v relativně nezasaženém Řecku je to však nejvyšší denní bilance od počátku roku. "Zdravotnický systém je pod nesnesitelným tlakem," uvedl řecký ministr zdravotnictví Vasilis Kikilias.

22:17

Turecko však poměrně rychle postupuje s očkovací kampaní, od poloviny ledna první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo přes 7,29 milionu lidí. Obě dávky zdravotníci aplikovali 2,1 milionu lidí. Turecko očkuje látkou od čínského výrobce Sinovac; turečtí výzkumníci dnes uvedli, že tato vakcína má po dokončení třetí fáze výzkumu účinnost 83,5 procenta. V předchozích fázích účinnost odhadovali na 91,25 procenta, píše Reuters.

22:16

Turecko dnes zaznamenalo dalších 11 520 infekcí, za posledních 24 hodin zemřelo dalších 65 pacientů. Celkem se v zemi s 83 miliony obyvatel nákaza od počátku epidemie potvrdila u 2,7 milionu lidí, z nichž jich bezmála 29 000 zemřelo. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí zrušil víkendový zákaz vycházení v některých méně rizikových oblastech a v úterý se v zemi otevřela část škol a restaurace. V úterý zároveň Turecko oznámilo nejvyšší přírůstek nakažených od začátku ledna, bezmála 12 000.

21:52

V Itálii dnes v porovnání s předchozími dny přibylo nově nakažených koronavirem. Itálie zaznamenala 20 884 nově potvrzených případů koronaviru, o den dříve to bylo 17 083. Italské laboratoře zároveň provedly okolo 358 000 testů, tedy o zhruba 20 000 více než za předchozí den. Na jednotkách intenzivní péče za uplynulý den přibylo 222 nových pacientů. Reuters poznamenává, že v druhé polovině loňského listopadu, kdy se Itálie potýkala s druhou vlnou epidemie, to bylo okolo 100 pacientů denně.

20:47

Prezident Zeman požádal na popud premiéra Babiše Čínu o dodávku čínské vakcíny proti covidu, uvedl mluvčí Hradu. Čína žádosti podle něj vyhoví.

20:45

Předseda slovenské vlády Igor Matovič se pokusil žertem zlehčit kritiku, které čelí kvůli dodávce ruské proticovidové vakcíny Sputnik V na Slovensko. V Rádiu Expres na otázku, co slíbil Rusku za dodání Sputniku, odtušil, že Zakarpatskou Ukrajinu. Premiérův výrok vyvolal nevoli mezi slovenskými politiky a rovněž diplomatický skandál na Ukrajině.

Zakarpatská Ukrajina patřila jako Podkarpatská Rus k prvorepublikovému Československu, ale po druhé světové válce byla postoupena Sovětskému svazu a dnes je součástí Ukrajiny.

Slovenský premiér se sice snažil vzápětí ujistit, že jeho slova byla pouhým žertem a že Rusům nic nesliboval, ale ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba už dotčeně reagoval. "Ať ji (ruskou vakcínu) vymění za několik slovenských regionů," napsal na Twitteru a vyjádřil politování nad tím, že Matovič svým vyjádřením kazí velmi přátelské vztahy Bratislavy a Kyjeva.

20:39 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný nebere jako útok slova prezidenta Zemana, že na něm pozoruje syndrom vyhoření. Ke spekulacím o odvolání se nepotřebuje vyjadřovat, řekl.

20:37

Hygienici v jižních Čechách evidují 876 nových případů koronaviru, z nich 53 v Kovářově na Písecku. Nově se vyléčilo 512 nemocných, 10 lidí zemřelo.

20:20

Blatný potvrdil, že je možné, že hlavní hygieničku Rážovou nahradí na jejím postu moravskoslezská hlavní hygienička Svrčinová. "Uvažujeme o této změně," řekl.

20:18 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Nebude záměrem investovat miliardy do výroby, ale zjistit, jestli jsme schopni vyvinout vakcínu, která by byla předána jinému výrobci," řekl ministr Blatný o obnoveném projektu české vakcíny. "Cílem je využít všechen potenciál, který ČR má a myslím si že je sto správná cesta," dodal

20:16 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Jsme dlouhodobě v rozporu s panem ministrem Plagou, úpravy maturit, které udělal, jsou podle mě nedostatečné," řekl Babiš.

"Studenti by měli mít svobodnou volbu, zda se rozhodnou maturovat, nebo zda získají úřední maturitu na základě průměru známek z celého studia. Myslím, že studenti si to zaslouží, vnímám jejich obrovskou psychickou zátěž a frustraci," dodal.

20:12 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Možnost pro hejtmany určit pracovní povinnost pro specialisty a ambulantní lékaře by měla podle Blatného být využívána zejména po příští tři týdny.

20:11 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Systém pomoci ze zahraničí je nastaven tak, aby mohl být okamžitě využit. Distribuci bude zajišťovat systém EVRS, s čímž je spojena určitá administrativa, ale do systému má nyní přístup ministerstvo zdravotnictví, přeložení pacienta pak může být realizováno do 48 hodin od podání žádosti," řekl Blatný na možnost poslání pacientů do Německa.

20:09 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný zvažuje i možnost povolání mediků do nemocnic na péči o covidové pacienty. Vzhledem k jejich studijním povinnostem k tomu zatím nepřikročil.

20:08 Karel Havlíček (ANO)

"Rozhodli jsme se, že v pátek bude na vládě předveden návrh, na základě kterého zavádíme povinné testování v subjektech státního charakteru pro státní zaměstnance," řekl ministr Havlíček.

20:04 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Cílem je, aby bylo v březnu provedeno asi 30 000 vpichů denně a v dubnu asi 100 000 vpichů denně," řekl Blatný.

20:04 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr Blatný zopakoval, že nemocnice nemají odkládat dávky pro druhou vakcínu. Nových dávek podle něj bude dost.

20:03 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Ministerstvo zdravotnictví a SÚKL dnes povolily Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně distribuovat dodávku léku ivermektin do nemocnic, řekl Babiš.

20:03 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Chtěl bych dát jasně najevo, že není pravda, že by tato pracovní povinnost odvolávala zaměstnance z hospiců a podobně. Tato zařízení jsou pochopitelně vyňata," řekl Blatný.

20:02 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Od čtvrtka budou moct hejtmani a pražský primátor nařídit pracovní povinnost lékařům i nelékařským zdravotnickým pracovníkům s výjimkou těch lékařů, kteří registrují pacienty, tedy například praktiků a gynekologů. Na základě návrhu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) o tom dnes rozhodla vláda. Nemocnice mají představitele krajů informovat o svých potřebách, řekl novinářům ministr po mimořádném jednání kabinetu.

"Nemocnice se stanou velkými jednotkami intenzivní péče, kde se budou jednat jen neodkladné případy covidu a jiných onemocnění. Chci upozornit občany, že někdo, kdo dostane například mrtvici, v nemocnici bude samozřejmě ošetřen," řekl Blatný k uložené pracovní povinnosti pro specialisty zdravotníky z ambulancí, na kterou už předtím upozornil ministr Jan Hamáček.

20:00 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podle Blatného by se lázně mohly věnovat pacientům s lehčím průběhem covidu.

19:57 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Lék bamlanivimab, který má bránit vážnému průběhu covidu-19, obdrželo deset pacientů v Thomayerově nemocnici, řekl Babiš. Objednáno je 2500 dávek.

"Dodávka prvních 500 se vyhodnotí, zatím to vypadá dobře," řekl Babiš.

19:56 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Chci se zásadně ohradit proti informaci, že ČR odmítla nákup vakcíny AstraZeneca od SAE. Podepsali jsme smlouvu s AstraZenekou, kde jsme se zavázali k tomu, že jejich vakcínu nebudeme nakupovat mimo tuto smlouvu," řekl Babiš.

Podle něj nabídka nebyla seriózní. "Tu nabídku podepsala jakási Natalia Musaleba, což rozhodně není arabské jméno, navíc byla 22 dolarů, kdežto my nakupujeme 50 a někdo chce navíc předplatbu na nějakou neznámou firmu, tak je to skutečně podivné," řekl.

19:55 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Je potřeba se připravit na to, že se bude množství vakcín navyšovat. V březnu dostaneme víc než milion," řekl premiér Andrej Babiš po jednání vlády. Vakcíny od Evropské unie přijdou 8. března.

19:43 Jan Hamáček

Vláda vyhlašuje pracovní povinnost pro specialisty a zdravotníky z ambulancí, píše ministr vnitra Jan Hamáček.

19:36

Hlavní hygieničku Rážovou by měla nahradit šéfka moravskoslezské hygieny Svrčinová, píše Zdravotnický deník. Svrčinová podle zdrojů dostala nabídku.

19:23

Zástupci SŠ nesouhlasí s návrhem premiéra Babiše, aby letos byla možná úřední maturita. Dosavadní úpravy zkoušek oznámené MŠMT považují za dostatečné.

19:09

Z věznice v Břeclavi byl podmínečně propuštěn muž, jehož soud poslal na rok a půl za mříže za krádež pěti housek za nouzového stavu. Informaci uvedl Deník N. Podle něj je na svobodě od 16. února. Loni v dubnu muž v Brně ukradl pět kusů pečiva za 62,5 koruny. Případem se dál zabývá Nejvyšší soud.

Lukáš Kalina byl v minulosti za podobný čin třikrát souzený a v době spáchání krádež byl v podmínce. Přitížilo mu i to, že kradl v době nouzového stavu, kdy jsou přísnější sazby.

19:05

Zvláštní kapacitu pro testování zaměstnanců firem antigenními testy na covid-19 mnohé pražské nemocnice vyčleňovat nebudou. Přímo v sídlech firem chtějí zaměstnance testovat některé soukromé laboratoře, které v hlavním městě provozují odběrová místa na covid-19. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí nemocnic a laboratoří v hlavním městě.

"Naše kapacita se už navýšit nedá. Antigenní testy, PCR testy a očkovací centrum nás už personálně zatížily a další personál na navýšení testování nemáme. Covid pacientů přibývá a nemůžeme už víc oslabovat nemocnici," sdělila mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Pavlína Danková.

18:43

Na Vysočině potvrdily testy za posledních 24 hodin covid-19 u 677 lidí, což je o 142 nových případů víc než minulou středu. Zemřelo pět lidí.

18:41

Nemocnice v Karlovarském kraji vzhledem k epidemii koronaviru vyčerpaly své kapacity. Nemocnice budou poskytovat jen neodkladnou a nezbytnou péči podle dostupných sil a prostředků, uvedl dnes po jednání krajského krizového štábu hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Bezpečnostní rada kraje a krizový štáb opět upozornily na kritickou situaci nemocnic v regionu a na nedostatek lůžek pro pacienty s covidem.

Podle krizového štábu akutní poskytovatelé lůžkové péče v kraji vyčerpali své personální a technické možnosti. "Zástupci Karlovarské krajské nemocnice (Nemocnice Karlovy Vary a Nemocnice Cheb) Nemocnice Sokolov a Nemocnice Ostrov upozornili, že nemocnice budou poskytovat výhradně péči neodkladnou a nezbytnou dle dostupných sil a prostředků," uvedl hejtman Karlovarského kraje, v němž byly kvůli rychlému šíření koronaviru v uzávěře dva okresy ze tří.

18:37 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Mimořádná dodávka 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech dorazí do ČR příští týden, uvedl premiér Andrej Babiš. Dávky přenechaly Česku ostatní státy EU.

18:29

Státy EU přenechají ČR přednostně 100 000 dávek vakcíny proti covidu, píše iHned.cz. Dávky dostane EU od Pfizeru navíc proti původně slíbené dodávce.

18:14

Česko podle německého velvyslance zatím nepodalo oficiální žádost o převoz pacienta do Německa do systému, informují Seznam Zprávy.

 "V prvním kroku může převzít Bavorsko 10 a Sasko 9 pacientů. Další pacienty bychom mohli přijmout po odpovídajícím prověření. Následně bude aktivovaná pomoc. Toto se ale zatím nestalo," řekl Seznam Zprávám Christoph Israng.

18:02 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Lidé starší 65 let by se mohli podle Blatného k očkování proti covidu registrovat od dubna. Praktičtí lékaři by mohli očkovat i bez registrace, řekl.

18:02 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vakcíny proti covidu je třeba Blatného využít co nejdřív, nemají se schovávat pro druhou dávku. Ministr chce, aby se brzy očkovalo 35 000 dávek denně.

17:54 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Není důvod shánět neregistrované vakcíny, pojišťovny by jejich aplikaci nemohly proplácet, řekl poslancům ministr zdravotnictví Blatný.

17:28

Španělské pečovatelské domy zaznamenaly mezi lednem a únorem 95procentní pokles potvrzených případů koronaviru, vyplývá z dat španělské vlády. Výrazné zpomalení nákazy přitom nastalo ve stejnou dobu, kdy se v těchto zařízeních začala podávat druhá dávka vakcíny proti covidu-19, informoval dnes deník El País.

Zatímco mezi 18. a 24. lednem evidovaly španělské pečovatelské domy 4439 nově infikovaných, mezi 15. a 21. únorem jich bylo jen 215. Ve stejném období také klesl počet úmrtí o 77 procent z 673 na 157. Ve zprávě je mimo jiné uvedeno, že od počátku pandemie v celém Španělsku v souvislosti s covidem-19 zemřelo 29 408 pacientů z pečovatelských domů.

17:39 Ilustrační foto.

Vyhlášení stavu hromadného postižení osob v Praze zatím podle krajského koordinátora intenzivní péče nehrozí, uvedl primátor Zdeněk Hřib.

17:11

Německo by brzy mohlo začít vakcínou AstraZeneca proti nemoci covid-19 očkovat i osoby starší 65 let. Dnes to v rozhovoru s veřejnoprávní televizní stanicí ARD prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Německo dosud kvůli nejasné účinnosti u seniorů očkuje preparátem AstraZeneca jen mladší ročníky. "Máme nyní velmi dobré údaje z Anglie a Skotska, že AstraZeneca je opravdu velmi účinná i u starších 65 let. Tato data jsou nyní k dispozici, předtím nebyla," řekl Spahn. Očekává proto, že německá očkovací komise Stiko nyní látku AstraZeneca doporučí také k imunizaci seniorů, u kterých Německo zatím používá vakcíny Moderna a konsorcia Pfizer/BioNTech.

"Pokud budeme moci očkovat s látkou AstraZeneca lidi nad 65 let, znamenalo by to velké zrychlení očkovací kampaně," řekl Spahn. Zdůraznil, že je nutné v očkování zrychlit, protože v Německu s 83 miliony obyvatel dosud první dávku dostalo pět milionů lidí. Chce také zefektivnit celou očkovací strategii.

17:04

MŠMT jedná se zástupci škol o dalších možných úpravách maturit, jejich termínů a obsahu, rozhodnout chce do konce příštího týdne, řekla mluvčí úřadu.

16:51

Domažlická nemocnice přijímá na lůžka už jen covidové pacienty. Covidová lůžka přidala - z 43 na 127. Porodnice a ambulance fungují bez omezení.

16:37

Firmy v majetku Prahy či s její majetkovou účasti se chystají na testování zaměstnanců na covid-19. Pražská plynárenská (PPAS) či Pražské služby (PSAS) budou testovat antigenními testy. Dopravní podnik (DPP) poskytne zaměstnancům samotesty. Kompletně již testují Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Na dotaz ČTK to sdělili mluvčí firem. Testování v podnicích nařídila vláda v pondělí v rámci opatření proto šíření koronaviru.

Plynárny budou testovat své zaměstnance v Michli i na Národní třídě. "Testování bude k dispozici každý pracovní den, testovat se budou zaměstnanci, jejichž přítomnost je na pracovišti nezbytná," uvedl mluvčí Miroslav Vránek. Firma předpokládá, že testování se bude týkat asi 650 z celkových 950 zaměstnanců. "Ne všech se to však bude týkat každý týden, ale pouze při příchodu na pracoviště v určitém období," doplnil Vránek.

16:21 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Babiš chce pro letošní maturanty tzv. úřednickou maturitu. Místo zkoušky by podle něj mohli studenti dostat známky podle průměru za celou SŠ.

15:59

Systém rezervací na očkování proti covidu od 12:30 přetěžují programy, které se snaží automaticky zajistit termíny. Očkovací místa fungují bez potíží.

15:53 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr Jan Blatný navrhne vládě, aby hejtmani mohli nařídit pracovní povinnost zdravotníkům z neakutní péče, řekl ČT. Zdravotníci by šli pomáhat do nemocnic.

15:36

Ministerstvo zdravotnictví odmítlo nákup milionu vakcín proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca, které Česku nabídly Spojené arabské emiráty. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to řekl serveru Respekt.cz. Podle webu může být důvodem chybějící evropské povolení pro vakcíny vyrobené v Indii.

15:22

Některým firmám v Pardubickém kraji se nedaří rychle dostát nařízení vlády o plošném testování zaměstnanců. Je to složité organizačně, antigenních testů je na trhu nedostatek, veřejná testovací místa jsou téměř zaplněná. Vyšetření nezvládají ani mobilní odběrové týmy soukromých laboratoří.

"To, co je teď problém, je to, že máme omezené kapacity, přestože jsme mobilní tým rozšiřovali. Poptávka je enormní a naprosto převyšuje to, co můžeme realizovat," řekla ČTK Petra Korchová, ředitelka laboratoře Medila Pardubice. Společnost zajišťuje testování i v Hradci Králové, Brně a Žďáru nad Sázavou. V Pardubicích jsou volné termíny pro veřejnost až příští týden, zájem podle Korchové neklesá. Antigenní odběrové místo je schopné v omezeném režimu vyhovět firmám v časech, kdy netestuje veřejnost.

14:52 Karel Havlíček (ANO)

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO) navrhne vládě povinné testování státních zaměstnanců od 10. března. Povedlo se podle něj dobře zahájit testování ve firmách, potvrzeny jsou také dodávky samotestů na příští týden. Havlíček to ve středu napsal ČTK.

14:44 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) připravuje rozhodnutí, kterým vláda do péče o pacienty s covidem zapojí více zdravotnických zařízení. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Předpokládá, že vláda materiál projedná ještě dnes. "Čekám na ministra Blatného," napsal ČTK. K zapojení například plastických chirurgií, hospiců či lázní vyzvalo dnes kabinet uskupení Spolu.

Opoziční expertní tým vyzval vládu, aby ještě dnes zasedla a zmobilizovala veškerá zdravotnická zařízení, jež by se mohla zapojit do léčby pacientů s koronavirem.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dnes avizoval, že vláda zváží na nejbližším zasedání kvůli koronavirové pandemii uložení pracovních povinností ambulantnímu personálu, který by pomáhal v nemocnicích. Návrh podle lidoveckého poslance Víta Kaňkovského není a priori špatný, jako první by ale podle něj měli být zmobilizováni zdravotníci v lůžkových zařízeních, kteří mají k péči blíž a mohou ji začít poskytovat v řádech hodin.

14:23

Dětská hřiště v mnohých pražských městských částech zůstanou otevřená. Nezbytné bude ale nošení roušek a dodržování rozestupů, uvedli mluvčí úřadů v hlavním městě.

Rodiče s dětmi mohou nadále navštěvovat například hřiště, které spravuje Praha 1. Těch je podle informací na webových stránkách radnice v centru města deset. Řadí se k nim například dětské hřiště ve Vrchlického sadech a na Kampě, která jsou nyní otevřená do 17:00, nebo ve Františkánské zahradě. To je v současnosti veřejnosti přístupné do 19:00.

14:16

Pokud by do nemocnic měli nastoupit lékaři z ambulantního sektoru, museli by se na tuto práci možná i týdny adaptovat, uvedl jejich předseda Jojko.

14:14

Opoziční tým vyzval vládu, aby dnes zasedla a zmobilizovala veškerá zdravotnická zařízení, jež by se mohla zapojit do léčby pacientů s koronavirem.

14:03 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) s delegací odborníků v nejbližších dnech navštíví Izrael, kde bude jednat o očkování proti covidu-19. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy. Termín zatím není znám. Izrael ve čtvrtek navštíví šéfové vlád Rakouska a Dánska, oba státy chtějí s blízkovýchodní zemí spolupracovat na vývoji a výrobě vakcín. Babiš webu řekl, že podle původních plánů měl do Izraele letět také ve čtvrtek, kvůli přísným opatřením se tak ale stane později.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová, rakouský kancléř Sebastian Kurz a izraelský premiér Benjamin Netanjahu mají ve čtvrtek v Izraeli jednat o spolupráci při výzkumu a výrobě očkovacích látek. Kurz v úterý řekl, že Rakousko, Dánsko a další země ze skupiny "rychle jednajících států", které si v boji s koronavirem opakovaně vyměňují zkušenosti, se v budoucnu nebudou při výrobě očkovacích látek spoléhat na Evropskou unii a budou společně s Izraelem vyrábět vakcíny proti covidu-19. Diskusí skupiny se v minulosti účastnil za ČR také Babiš.

Podle vyjádření Babiše pro Seznam Zprávy je jedním z cílů cesty snaha získat případnou licenci na výrobu vakcíny. Nesouvisí naopak s tím, že vláda v pondělí schválila materiál ministerstva zdravotnictví k pokračování projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Úřad si od pokračování slibuje to, že by domácí vakcína mohla chránit i proti novým mutacím koronaviru, které se rychleji šíří a mohou oslabit účinnost nyní používaných vakcín. Náklady na další fázi vývoje, která by zahrnovala výrobu látky pro klinické zhodnocení její bezpečnosti a účinnosti, se předběžně odhadují až na 250 milionů korun.

13:58

V nemocnicích v Ústeckém kraji vznikla další covidová lůžka. Zastaven je nyní převoz pacientů do jiných regionů. Celkem se přesunulo 18 lidí. Kapacita lůžek na jednotkách intenzivní péče je obsazena z 83 procent. Stav hromadného postižení kraj zatím nevyhlásí. Řekl to hejtman Jan Schiller (ANO) po dnešním jednání krajského krizového štábu.

13:52

Nemocnice v Olomouckém kraji zaznamenaly zvýšený zájem o testování kvůli novému typu koronaviru, zvedl se okamžitě po ohlášení povinnosti testování zaměstnanců firem. Na některých místech už kapacity ani zvýšit nelze, například šumperská nemocnice tak nabízí volné termíny až od úterý příštího týdne.

"Šumperská nemocnice zaznamenala v podstatě okamžitě od schválení povinného testování zaměstnanců firem enormní zájem o testování. Snažíme se firmám vycházet vstříc, nicméně jsme v nesmírně složité situaci. Už dříve nám s testováním široké veřejnosti začala personálně vypomáhat armáda a prostor pro další posilování kapacit už nemáme. Z důvodu enormní poptávky po antigenním testování se nám nyní prodloužila také doba objednání na testy, aktuálně máme volné termíny nejdříve 9. března," řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Hana Hanke.

13:51

Liberecký kraj nepočítá s rozšířením odběrových míst v souvislosti s antigenními testy, které jsou od dnešního dne povinné ve firmách s více než 250 zaměstnanci a od pátku i v menších podnicích nad 50 pracovníků. Firmy si musí poradit, řekl dnes na dotaz ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

V Libereckém kraji jsou odběrová místa pro antigenní testování na 13 místech, vedle páteřních nemocnic je zajišťují zdravotní ústav, respirační léčebna Cvikov, Červený kříž nebo soukromé zdravotní společnosti SMRŽO-MEDIC a SynLab.

13:35

Prezident Miloš Zeman otevřeně prosazuje zájmy Ruska, domnívá se předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý). V dopise hlavě státu vyčítá jeho postoj k dostavbě jaderné elektrárny Dukovany i k použití ruské vakcíny Sputnik.

Fischer v dopise uvedl, že v době pandemie národ potřebuje od hlavy státu, aby důstojně promluvila v duchu solidarity a naděje. "Místo toho od Vás slyšíme slova urážlivá, hanebná a zdraví škodlivá," napsal Zemanovi. Kritizuje ho, že místo zájmů vlastního státu otevřeně prosazuje zájmy Ruské federace, a to při dostavbě Dukovan i při využití ruské vakcíny.

13:07

Německo prodlouží stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouským Tyrolskem do 17. března. Podle agentury DPA to dnes na neveřejném zasedání výboru pro vnitřní záležitosti Spolkového sněmu oznámil náměstek německého ministra vnitra Stephan Mayer. Dosud byly kontroly výrazného omezení cestování naplánované do dneška.

13:19

Nemocnice v Benešově a Mladé Boleslavi vyhlásily stav hromadného postižení osob. Během dneška či čtvrtka lze totéž očekávat v dalších středočeských zdravotnických zařízeních, případně plošně v celém kraji, sdělila hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Kvůli vyčerpání kapacit v nemocnicích ke stejnému opatření přikročil již dříve Pardubický kraj. V takovém stavu péče v nemocnici neodpovídá běžnému standardu.

Benešovská nemocnice podle Peckové vyhlásila stav hromadného postižení v 08:00, mladoboleslavská o hodinu později. "Situace se vyvíjí velmi rychle, během dnešního či zítřejšího (čtvrtečního) dne lze očekávat vyhlášení stavu hromadného postižení osob v dalších nemocnicích, případně plošně v celém kraji," dodala hejtmanka.

12:44

V Rakousku více než tři týdny od začátku rozvolňování plošné karantény opět rostou počty nově nakažených koronavirem, za poslední den jich přibylo 2553, z toho 690 ve Vídni. Z 296 na 313 vzrostl také počet pacientů s nemocí covid-19 na jednotkách intenzivní péče a zemřelo dalších 20 infikovaných.

 

12:44

Státní rezervy dnes vyskladnily 265 000 respirátorů a 165 000 roušek pro pěstounské rodiny a potřebná zařízení. Jde o část ze tří milionů respirátorů.

12:37

Na jižní Moravě přibylo za poslední den 1448 potvrzených případů covidu-19. Počet hospitalizací s covidem stoupl o 18 na 842. Přibylo 16 úmrtí.

12:37

Krizový štáb Karlovarského kraje odpoledne zváží vyhlášení stavu hromadného postižení osob. Nemocnice v regionu jsou dál na hranici kapacity.

12:31 Jan Hamáček

Kvůli testům ve firmách se někde prodloužily objednací lhůty k antigenním testům, řekl Hamáček. MPO by mělo s firmami řešit, ať testují hlavně samy.

12:26

Senát se kvůli schvalování zvýšené nemocenské kvůli koronavirové karanténě sejde ve čtvrtek odpoledne. Rozhodl o tom organizační výbor horní komory.

12:18

Krajské nemocnice na Vysočině jsou na hraně kapacity, musely zvýšit počet lůžek pro pacienty s covidem-19. Teď se v nich s touto nemocí léčí 346 lidí.

12:17 Jan Hamáček

Při výběru pacientů pro převoz do zahraničních nemocnic bude podle Hamáčka rozhodující vytíženost a lokalita české nemocnice a zdravotní stav.

12:10 Jan Hamáček

Lůžka pro české pacienty nabízí také Polsko. "Probíhají jednání s polskou stranou, tam byla kvóta kolem 200 lůžek, o které mluvila polská strana," uvedl Hamáček. Detaily se podle něj řeší i ohledně švýcarské nabídky.

12:07 Jan Hamáček

"Vzhledem k tomu že návrat dětí do škol se odkládá je potřeba do systému zahrnout i jiné priority než je očkování učitelů. Ve chvíli, kdy máme téměř celý integrovaný záchranný systém na ulicích ať už je to policie, armáda či celníci, budeme muset myslet i na ně. Během kontrol se potkají s desítkami občanů. Budeme tedy navrhovat vládě, aby se do prioritních skupin k očkování zařadili příslušníci IZS," uvedl Jan Hamáček.

12:02 Jan Hamáček

"Vakcíny příchází plus mínus podle harmonogramu, kritický moment by měl být překročen v horizontu měsíce. Ke března by tu mělo být stejně vakcín jako za leden a únor dohromady a ke konci dubna tolik, jako za leden až březen dohromady. V tomto čase je tedy očekáván velký nárůst v přísunu vakcín. Od příštího měsíce by to tedy mělo běžet na plné obrátky," řekl Jan Hamáček.

11:58 Jan Hamáček

"Jsem rád, že se na vládě povedlo urychlit termín pro testování ve firmách. Firmy nad 250 zaměstnanců musí mít otestováno do konce příštího týdne. Je to nařízení vydané podle pandemického zákona a upozorňuji, že sankce jsou docela drastické, včetně zákazu činnosti," řekl Jan Hamáček po jednání krizového štábu.

11:55

Spojené státy mají podle prezidenta Joea Bidena nakročeno k tomu, aby měly na konci května dostatek vakcín proti covidu-19 pro naočkování celé dospělé populace. V polovině února šéf Bílého domu uvedl, že vakcíny budou dostupné pro všechny zájemce až v červenci, situaci ale podle něj mění nové kroky na podporu výroby. Biden také v úterý zvýšil tlak na urychlené očkování učitelů.

11:54 Jan Hamáček

"Jednáme o mezinárodní pomoci, prvních 19 míst nabízí Německo, 20 míst potom nabízí Švýcarsko, to nabízí i odvoz vlastním letadlem," řekl Jan Hamáček po jednání krizového štábu.

11:53 Jan Hamáček

"Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob, dá se očekávat, že to budou vyhlašovat i další kraje, zatím se ještě je řešením národní dispečink lůžkové péče překládání pacientů tam, kde jsou kapacity volné," uvedl Jan Hamáček.

11:52 Jan Hamáček

"Tam kde to půjde bude potřeba kapacity ještě navyšovat, nejde ani tak o lůžka ale začíná být problém s personálem. My jsme diskutovali s doporučením ministerstva zdravotniství vyhlášení pracovní povinnosti pro ambulantní personál. Tak aby vypomohl v nemocnicích tam, kde je třeba," uvedl Jan Hamáček.

11:47

Stav hromadného postižení osob, který vyhlásili v úterý v Pardubickém kraji, není podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála podle předpisů žádným mimořádným stavem, ale popisem situace a chování záchranářů například po hromadných nehodách. Pro nemocnice a pacienty a jejich práva nemá krok představenstva společnosti Nemocnice Pardubického kraje žádný dopad, uvedl.

11:47 Jan Hamáček

"Chtěl bych poděkovat našim spoluobčanům, že respektují nařízení vlády. Od policie z terénu mám hlášení, že lidé opravdu mají potřebné dokumenty při přechodech z okresů," uvedl Jan Hamáček po jednání krizového štábu.

11:25

Obě brněnské fakultní nemocnice evidují britskou mutaci koronaviru zhruba u 85 procent pozitivních testů. Denně jsou stovky pozitivně testovaných.

11:20

Rok on-line výuky kvůli pandemii koronaviru připravil studenty o sociální kontakt, ale prokázal, že i konzervativní prostředí univerzit může být flexibilní. Rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová to ve středu uvedla v tiskové právě zveřejněné na stránkách univerzity. Škola přešla kompletně na on-line režim přesně před rokem jako první z českých vysokých škol.

10:34

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) zahájí plošné testování zaměstnanců na koronavirus v pátek 5. března. Tato příspěvková organizace ministerstva životního prostředí má v současnosti zhruba 240 stálých zaměstnanců. Řekl to mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Správa národního parku objednala zásobu testů na celý měsíc, tedy zhruba 2000 testů. Testování bude probíhat na všech územních pracovištích Správy KRNAP.

10:18

K očkování proti nemoci covid-19 se od pondělního spuštění registrací pro seniory nad 70 let přihlásilo téměř 242 000 sedmdesátníků. Vyplývá to z denního přehledu ministerstva zdravotnictví. Lidí od 70 do 79 let věku žije v Česku zhruba milion. K očkování je mohou hlásit i praktičtí lékaři.

10:06

V Polsku za uplynulý den přibylo 15 698 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 309 úmrtí. Počet nových případů se oproti předchozímu dni téměř zdvojnásobil. O den dříve ministerstvo hlásilo 7937 nových případů a 216 úmrtí - z toho 62 na covid-19 a dalších 154 pacientů podlehlo dalším nemocem v kombinaci s covidem-19.

10:08

Pandemie koronaviru rozšířila povědomí veřejnosti o kulturních a kreativních průmyslech. Více se hovoří o digitálních televizních platformách, virtuální realitě, on-line médiích, streamování hudební či divadelní produkce nebo o virtuálních prohlídkách muzeí. Kulturní a kreativní průmysly mají stále větší význam pro národní ekonomiky. Mnohdy se digitalizace stala jedinou možností, jak si obecenstvo udržet nebo jak rozšířit způsob prodeje. V rozhovoru s to uvedl Marcel Kraus, manažer projektu Hyb4City Univerzity Karlovy.

10:05

Ranní exploze poškodila místo pro testování na koronavirus severně od Amsterodamu. Podle policie tam někdo musel umístit výbušninu, zranění nejsou.

09:56

Zástupci Učené společnosti ČR žádají vládu, aby upustila od pokračování vývoje české vakcíny. Projekt je podle nich naivní a nekompetentní. Uvedli to v prohlášení, které zaslali ČTK. O pokračování projektu, který byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven, v pondělí rozhodla vláda. Náklady na další fázi se odhadují na 250 milionů korun.

09:54

Očkovací centrum proti nemoci covid-19 zahájilo ve středu provoz v kulturním středisku v Kyjově na Hodonínsku. Tento týden bude podávat vakcínu pouze dnes, příští týden v úterý, středu a čtvrtek, řekl ČTK mluvčí kyjovské nemocnice Filip Zdražil. Podle něj denně dostane vakcínu 240 lidí, jakmile bude více dávek vakcíny, může jich být 600. V týdnu už zahájilo provoz očkovací centrum v kulturním domě v Hodoníně a očkuje se i ve sportovní hale ve Znojmě.

09:10

S očkováním proti covidu-19 zatím ve Zlínském kraji váhá zhruba pětina zdravotníků záchranné služby. Další desítky zdravotníků v minulosti onemocnění prodělaly a musejí tedy na očkování počkat. Obě očkovací dávky už dostaly zhruba dvě třetiny zdravotníků Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje, řekl dnes ČTK její ředitel Josef Valenta. V regionu dostali očkování také členové mobilního odběrového týmu hasičů.

08:43

Za první den výdeje respirátorů ve Znojmě si v úterý pro ochrannou pomůcku přišlo 5226 místních. Nárok na pět kusů má každý obyvatel starší dvou let s trvalým bydlištěm ve Znojmě nebo jeho městských částech. Dohromady město plánuje respirátor třídy FFP2 rozdat 32.530 lidem. Výdej ulehčí on-line aplikace, uvedl v tiskové zprávě starosta Jakub Malačka (ČSSD).

08:43 Ilustrační foto.

V Praze přibylo v úterý 1990 prokázaných případů covidu-19, o 42 méně než před týdnem. V hlavním městě je to čtvrtý nejhorší výsledek od začátku epidemie loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:28

V českých nemocnicích je s covidem-19 přes 8100 lidí, což je dosud nejvíce. Úterní čísla ukazují 8162 hospitalizovaných, pondělní po revizi dokonce 8234. Dosavadní rekord byl 8155 covidových pacientů ze začátku listopadu. Dál přibývá i těžkých případů, maximum se v úterý posunulo na 1661 pacientů. Je to o sto víc než v neděli a o šest víc než v pondělí. V úterý v Česku přibylo 16.642 případů covidu, což je čtvrtý nejvyšší údaj za rok epidemie. Dosavadní rekord je z 6. ledna a je zhruba o tisícovku vyšší. Vyplývá to z aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví.

08:08

Americká country zpěvačka Dolly Partonová napsala za desítky let své kariéry stovky písní - a jak se zdá, její hit Jolene se nejlépe hodí jako hudební doprovod k očkování proti covidu-19, napsala dnes agentura AP.

07:54

V úterý přibylo v Česku 16 642 případů covidu, což je čtvrtý nejvyšší počet za dobu epidemie. Dosavadní rekord je z 6. ledna a je zhruba o tisícovku vyšší. Oproti minulému úterý laboratoře odhalily o 800 nákaz víc. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo čtvrtým dnem v řadě klesá. Ke dnešku se snížilo o další tři setiny na 1,09 a je nejnižší za posledních 14 dnů. Hodnota nad jednou ukazuje sílící epidemii.

07:15

V Německu přibylo za uplynulý den 9019 nových případů nákazy koronavirem a 418 lidí s touto nemocí zemřelo. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na německý Institut Roberta Kocha. Předchozí den přibylo 3943 nových případů covidu-19 a 358 obětí.

05:50

Na Slovensku se ode dneška zpřísní zákaz vycházení. Domovy nebudou smět lidé opouštět mezi 20:00 a 01:00, výjimkou zůstane například cesta do práce a z práce a k lékaři.

05:40

Aktuální stav epidemie covidu-19 v Česku projedná dnes Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Zabývat se bude také situací v nemocnicích, zásobami ochranných pomůcek a dnes začínajícím testováním ve firmách. Vyhodnocovat by mohl také účinnost a dodržování nových zpřísněných opatření, která platí od pondělí.

05:30

Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním, zaměstnanci mají povinnost se mu podrobit. Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března.

Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů. V tomto případě stát přispívá přes úlevy na zdravotním pojištění 60 korun na test. Povinné testování u zaměstnanců je vyžadováno jednou týdně.

23:25

Americký prezident Joe Biden slíbil, že USA budou mít dostatek vakcín pro všechny dospělé Američany do konce května. 

22:14

Letošní muslimské puti do Mekky se budou moci zúčastnit jenom lidé naočkovaní proti covidu-19. Rozhodlo o tom saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví a informoval o tom dnes místní list Ukáz. Pouť, jíž se běžně účastní miliony lidí z celého světa, se letos bude konat v červenci.

22:12

Itálie prodloužila platnost restrikcí platných kvůli pandemii covidu-19 do Velikonoc. Až do 6. dubna se tak například nesmí cestovat mezi regiony.

21:43

Obě ženy podle serveru překročily hranice Norska jen den předtím, než země 29. ledna kvůli koronaviru zakázala vstup cizincům. Test ukázaly při přejezdu hranic mezi Švédskem a Norskem přes úžinu Svinesund. Předtím ho podvodně pořídily ve Švédsku, protože nechtěly riskovat, že by čekáním na výsledky regulérního testu přišly o příležitost dostat se do Norska ještě před uzávěrou hranic. Později ukázaly falešný test i ve chvíli, kdy je úředníci přišli zkontrolovat do jejich bytu v Oslu.

21:43

Dvě Češky potrestal norský soud třiceti dny vězení za to, že při dvou příležitostech předložily falešný negativní test na koronavirus. Informoval o tom server Norway Today. Do Norska jely za prací a falešný test si objednaly ve Švédsku.

21:32

S úpravou Pekarové Adamové souhlasila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčové (ČSSD). Z konzultací podle ní vyplynulo, že pro stoprocentní nemocenskou by nebyla mezi poslanci podpora. Maláčová řekla, že jde prakticky o někdejší vládní návrh, který nakonec Sněmovna po vrácení Senátem neschválila v pátek ani v jedné z verzí.

Nynější předlohu teď dostanou k posouzení senátoři. O termínu schůze rozhodne organizační výboru horní komory ve středu.

21:26

Lidé v nařízené karanténě zřejmě budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně. Schválila to dnes zrychleně sněmovna podle celkové úpravy předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Vláda navrhovala pro lidi v karanténě nemocenskou 100 procent místo 60 procent průměrného redukovaného výdělku.

21:25

Zvýšení nemocenské pro lidi v nařízené karanténě se ve sněmovně vrátilo do druhého čtení. Ve hře je původní varianta příspěvku až 370 korun denně.

21:00

Velká Británie ohlásila 6391 nových případů a 343 úmrtí pozitivně testovaných za posledních 24 hodin, píše agentura Reuters.

20:59

Francie hlásí za poslední den 22 857 nových případů nákazy koronavirem, v pondělí to bylo necelých 5000 případů, v neděli 19 952 nakažených. Za poslední den ve Francii na nemoci spojené s covidem-19 zemřelo 417 lidí, z toho 300 v nemocnicích.

20:47

Senát se kvůli schvalování zvýšené nemocenské ve středu odpoledne s ohledem na noční jednání sněmovny nesejde. Náhradní termín určí organizační výbor.

20:15

Globální letecká nákladní doprava se v lednu vrátila na úrovně z období před pandemií. Pokles v osobní dopravě se však prohloubil, plyne z údajů IATA.

20:12

Poslanci ODS a TOP 09 navrhli zvýšit nemocenskou v nařízené karanténě nebo v izolaci méně, než jak chce vláda. Podle nich by nebylo spravedlivé, aby lidé, kteří budou doma, brali prakticky stejné peníze jako ti, kteří chodí do práce. Předloha je ve sněmovně po druhém čtením před závěrečným schvalováním, které se má uskutečnit ještě dnes zhruba za hodinu.

Kabinet chce zvednout nemocenskou z nynějších 60 procent na 100 procent průměrného redukovaného výdělku. Návrh podpořil odpoledne sociální výbor beze změn. Například podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jde o morální hazard. Předsedkyně sociálního výboru Jana Pastuchová (ANO) uvedla, že se obává zneužívání. Člověk, který by byl pozitivně testován na covid-19, by mohl nahlásit po dohodě i lidi, se kterými se ve skutečnosti nesetkal, uvedla.

20:01

Poslance Lubomíra Volného předvolá policie kvůli jeho tvrzení na facebooku, že "se připravuje plán na diskreditaci Ivermektinu", nového léku proti covidu-19. Volný tvrdí, že by kvůli tomu mělo dojít k vraždě. Policie ho na základě těchto tvrzení předvolá k podání vysvětlení. Na twitteru policie upozornila, že kdo by Volným popsaný čin nepřekazil nebo neoznámil, může se sám dopustit trestného činu

19:43

Přehled hlavních událostí dne:

 • Počet vážných případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl v pondělí nového rekordu za celou dobu epidemie, a to 1568 těžce nemocných. Hospitalizovaných s covidem-19 bylo celkem 7717, což bylo nejvíce od začátku loňského listopadu. Potvrzených případů nákazy v pondělí přibylo v zemi 12 150.
 • V Pardubickém kraji vyhlásili kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob. Hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) v České televizi uvedl, že v regionu už nejsou pro pacienty s covidem-19 volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách.
 • K očkování proti nemoci covid-19 se od pondělního spuštění registrací pro seniory nad 70 let přihlásilo více než 225 000 lidí. Přibližně 20 000 z nich už má přiřazený i termín vakcinace.
 • Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na covid-19 od firmy Regeneron.
 • Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dostala 10 000 balení léku ivermektin, jehož pomocí léčí covid-19. Lék už vyzkoušela u 30 pacientů s koronavirem s těžším průběhem, zdravotní stav většiny se používáním ivermektinu ve spojení s další léčbou zlepšil.
 • O počtech dávek vakcín proti koronaviru pro jednotlivé regiony rozhodoval sám premiér Andrej Babiš (ANO) a zdůvodňoval to politikou. Serveru Seznam Zprávy to řekl bývalý národní koordinátor očkování proti nemoci covid-19 Zdeněk Blahuta.
 • Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března, zároveň ale navrhuje pozvolné uvolňování pravidel například pro domácí sešlosti.
 • Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů dávek vakcíny od firmy AstraZeneca.
19:36

Nemocnice Plzeňského kraje pečují o dosud největší počet covidových pacientů, celkem 260. To je o 60 víc než před týdnem. "Covidová lůžka v krajských nemocnicích jsou už několik dnů po sobě prakticky pořád plná. Příjem dalších pacientů je možný jen za cenu dalšího navyšování covidových kapacit, které ale vznikají na úkor lůžek pro neinfekční pacienty. Žádná z nemocnic ale nemůže navyšovat kapacity donekonečna a hlavně už není možné zatěžovat víc a víc zdravotnický personál. Už teď pracují sestry, lékaři, ošetřovatelé, sanitáři a další zdravotníci na 150 procent," řekl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška.

18:47

Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v Českém rozhlasu Radiožurnálu (ČRo). Mezi zeměmi, které lůžka nabídly, jmenoval také Švýcarsko. Už tento týden mohou být první pacienti převezeni do Německa, dodal.

"V tuto chvíli máme nabídky od většiny okolních států, navíc od Slovinska a Švýcarska, a jedná se o nižší stovky pacientů dohromady," řekl Petříček. Zástupci vlády už dříve informovali o nabídkách lůžek pro covidové pacienty z Německa, Rakouska a Polska. "Velmi intenzivně jednáme v tuto chvíli pouze s Německem," doplnil ministr.

18:36

Portugalsku se podařil v boji proti pandemii covidu-19 neobvykle prudký obrat, když se z pozice země s nejrychleji rostoucím počtem nakažených a nejvyššími počty obětí v přepočtu na obyvatele dokázalo za měsíc dostat do stavu, kdy vláda zvažuje uvolnění restrikcí.

18:30

V mnohých pražských fakultních nemocnicích je k dnešnímu dni obsazena většina standardních lůžek s kyslíkem a lůžek na odděleních ARO a JIP. Hospitalizovaných s covidem-19 ve vážném stavu jsou desítky. Uvedli to mluvčí nemocnic v hlavním městě. Těžkých případů covidu je v Česku nyní nejvíc od začátku epidemie.

"Volných standardních lůžek máme 140 a na JIP 18. Co se týká volných lůžek pro covid pacienty, tam se to mění prakticky po hodinách a pohybujeme se v řádech jednotek. Včera (V pondělí) byla například kapacita téměř naplněná," uvedla mluvčí Fakultní nemocnice v Motole Pavlína Danková. Pro covid pozitivní pacienty proto v nemocnici upravili další lůžkovou stanici.

18:20

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) uzavřela další smlouvy na dodávky materiálu v boji proti pandemii koronaviru. Poprvé poptávala ventily pro kyslíkové láhve pro nemocnice, podepsala také smlouvu na dodávku dalšího zhruba milionu respirátorů třídy FFP2. V úterý to uvedl předseda SSHR Pavel Švagr. Nákupem ventilů chce stát předejít problémům v situaci, kdyby došly tlakové lahve s už zabudovanými ventily a bylo by třeba kyslík distribuovat v lahvích staršího typu bez ventilu.

Zároveň SSHR podle Švagra uzavřela smlouvu s firmu Chironax-DIZ na dodání asi milionu respirátorů třídy FFP2.

18:19

Pokračovat ve vývoji české vakcíny nemá smysl. Předpokládané výdaje nemohou stačit na klinické hodnocení a registraci vakcíny. Náklady na vývoj se běžně pohybují v miliardách. ČTK to napsal předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Reagoval tak na pondělní usnesení vlády, která rozhodla o pokračování projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven.

"Myslím si, že to nemá smysl a předpokládané výdaje dle mého nemohou stačit na dokončení vývoje a zejména pak provedení klinických fází hodnocení a registraci vakcíny. Vývoj vakcín se pohybuje řádově v miliardách," uvedl Chlíbek.

18:03 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je vyhlášení stavu hromadného postižení osob v Pardubickém kraji na místě. Situaci podle něj lze vyřešit převozem pacientů do nemocnic, které mají ještě volné kapacity. Koordinátoři intenzivní péče podle něj musejí nemocnice v republice organizovat tak, aby nadále přijaly každého pacienta vyžadujícího ošetření.

17:42

Navrhované zapisování prohřešků proti krizovému zákonu nebude sněmovna schvalovat zrychleně v legislativní nouzi. Pro tento postup v úterý hlasovali jen poslanci menšinové vlády ANO a ČSSD a předseda KSČM Vojtěch Filip. Znamená to, že vládní předlohu čekají standardní tři čtení, přičemž není jisté, kdy úvodní kolo začne.

17:23

Starosta Náchoda a poslanec Jan Birke (ČSSD) se vyléčil z komplikovaného průběhu nemoci covid-19 a z nemocnice se v minulých dnech vrátil domů. Pozitivní test na covid-19 měl 9. února. "Poslouchám lékaře a budu se zapojovat do práce postupně a s velkou pokorou. Cítím se dobře," uvedl Birke na twitteru.

17:19

Na testování zaměstnanců na koronavirus, se kterým musejí začít v tomto týdnu, jsou firmy v řadě oborů připravené, nebo ho už provádějí. Vládou vyhlášené termíny pro testování považují za šibeniční některé banky a pojišťovny, výpadku pracovníků se obávají někteří pěstitelé zeleniny. Připravenost testovat hlásí velké stavební podniky, železniční i letečtí dopravci nebo nábytkáři, energetici často už pracovníky testují. Podnikatelské svazy nezaznamenaly, že by testy na trhu chyběly.

17:11

Povinné testování ve firmách se podle ministerstva průmyslu zatím nevztahuje na veřejné, veřejnoprávní ani příspěvkové organizace. Ministerstvo jim ho ale doporučuje.

17:01

Na programu schůze Poslanecké sněmovny a rychlosti, s jakou poslanci projednají návrh na navýšení nemocenské kvůli epidemii covidu, závisí, zda se večer sejde vláda. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) v pondělí uvedla, že kabinet by večer měl probrat návrh na zvýšení ošetřovného či odměny pro zaměstnance v sociální péči. Odpoledne Maláčová uvedla, že sněmovna takzvanou izolačku ještě projednávat ani nezačala. Znamená to podle ní, že termín zřejmě nestihne.

16:54

Potravinové banky obdrží ve čtvrtek od státu respirátory pro lidi v nouzi. V pátek je začnou rozdělovat krajům a organizacím, které je dají potřebným.

16:54

Epidemie covidu-19 na Trutnovsku, které bylo od 12. do 28. února v uzávěře, v posledních dnech polevila. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví a nemocnic. "Intenzivní lůžka jsou stále velmi vytížená, ale na standardních je již od minulého týdne situace optimističtější. Situace se zlepšila především na Trutnovsku," řekla k situaci v kraji mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

16:37

Aerolinky Smartwings a České aerolinie (ČSA) budou od pátku na všech svých linkách od cestujících vyžadovat potvrzení o negativním testu na koronavirus. Budou uznávat antigenní testy staré maximálně 24 hodin a PCR testy provedené do 72 hodin před letem. Bez něj pasažéry nepustí do letadla, oznámila v úterý skupina Smartwings Group. Dopravci také rozšíří testování mezi svými zaměstnanci.

16:24

Vědci zmapovali chování takzvané brazilské mutace covidu-19. Podle jejich zjištění je nakažlivější než dosavadní varianta a nakazili se jí i lidé, kteří už covid-19 prodělali.

16:18

V Pardubickém kraji vyhlásili kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob. Uvedla to mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová. Hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD) v České televizi uvedl, že v regionu už nejsou pro pacienty s covidem-19 volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách. Vyhlášení tohoto stavu znamená, že zdravotníci se nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování.

Netlický uvedl, že v případě potřeby hospitalizace nových pacientů s covidem-19 bude kraj žádat o pomoc okolní kraje. Semrádová řekla, že v nemocnicích je nyní 501 pacientů s covidem-19, 69 z nich vyžaduje intenzivní péči.

"Naše nemocnice vyčerpaly již veškeré kapacity jak své vlastní lůžkové péče, tak i takzvaných reprofilizovaných lůžek," řekl ČT Netolický.

16:13

Policisté budou akceptovat čestné prohlášení či jiný potvrzující dokument pro překročení hranice okresu jak v listinné, tak i v elektronické verzi. Z hygienických důvodů ale upřednostňují papírovou podobu. 

16:05

K očkování proti nemoci covid-19 se od pondělního spuštění registrací pro seniory nad 70 let přihlásilo více než 225 000 lidí. Přibližně 20 000 z nich už má přiřazený i termín vakcinace, uvedl v úterý odpoledne vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla v České televizi.

15:55

V Iráku dnes začalo očkování lékařů proti covidu-19. Využívá se 50 000 očkovacích látek, které Irák získal od čínské firmy Sinopharm. Země se potýká s novou vlnou epidemie, denně tam ohlašují v průměru 4000 nově nakažených.

Agentura AFP napsala, že v bagdádské klinice začalo očkování v přítomnosti novinářů a ministra zdravotnictví Hasana Tamímího. "Začali jsme očkovat hned, jakmile jsme vakcíny obdrželi, zítra (ve středu) se bude očkovat v dalších provinciích a vzdálenějších místech," řekl ministr.

AFP napsala, že teoreticky mají vakcíny dostat přednostně zdravotníci, policisté a senioři, ale dosud se k nim dostali obcházením tohoto rozhodnutí především politici.

15:53

Mezinárodní očkovací program COVAX rozdělí do konce května ve 142 zemích světa celkem 237 milionů dávek vakcíny od firmy AstraZeneca. V Ženevě to dnes oznámil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Do konce března se podle něj bude distribuovat i 1,2 milionu dávek od firem Pfizer/BioNTech. Už minulý týden obdržely zásilky vakcín z programu COVAX první země - Ghana a Pobřeží slonoviny.

15:51

Některé zemědělské firmy se kvůli testům bojí výpadku pracovníků. Chtějí, aby byli výrobci jídla mezi kritickou infrastrukturou s prioritní vakcinací.

15:48

Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli vyšší nakažlivosti a také kvůli schopnosti nakazit lidi, kteří už covid-19 prodělali. Vyplývá to z nové studie britských a brazilských vědců, která podle médií nabízí první podrobnou analýzu chování tzv. brazilské varianty viru SARS-CoV-2. Autoři odhadují, že mutace označovaná jako P.1 by se mohla šířit až dvakrát rychleji ve srovnání s jinými kmeny.

Poprvé byla identifikována ve druhé polovině prosince a od té doby se z Manausu rozšířila do dalších částí Brazílie a do více než 20 zemí včetně Británie a Spojených států. Vědci na základě tamního vývoje usuzují, že P.1 by se mohla šířit 1,4 až 2,2krát snadněji než podoby SARS-CoV-2, které se v amazonském městě objevily předtím. Také pozorovali velký počet nakažených, kteří už dříve covid-19 přestáli, přičemž pravděpodobnost tzv. reinfekce odhadli na 25 až 60 procent.

15:47

Původce výhrůžek premiérovi Andreji Babišovi podle zjištění Aktuálně.cz policie obvinila z vydírání. Vyšetřování podezřelého zahájili tuzemští kriminalisté minulý týden. Předseda vlády o obrysech kauzy promluvil veřejně uplynulou neděli. Uvedl, že dotyčný jeho rodině vyhrožoval zastřelením. Pachateli v případě uznání viny hrozí až osm let za mřížemi.

15:42

Příbramská nemocnice připravuje další očkovací centrum, fungovat by mělo v areálu na Zdaboři. Doplní dosavadní centrum v hlavní nemocniční budově a dva mobilní očkovací týmy. Se zapojením praktických lékařů může celková kapacita vzrůst až na 1000 očkovaných denně, řekl dnes mluvčí nemocnice Martin Janota.

15:41

Aerolinky Smartwings a ČSA budou od pátku od cestujících vyžadovat potvrzení o negativním testu proti koronaviru. Bez něj pasažéry nepustí do letadla.

15:31

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes opět vykázal ze Sněmovny nezařazené poslance Lubomíra Volného a Mariana Bojka, protože si ani na jeho opakovanou výzvu nenasadili roušku nebo respirátor. Obdobně je vykázal z jednacího sálu už minulý měsíc. Oba poslanci odmítají v sále nosit roušky a řídící schůzí pravidelně nechávají po jejich vystoupení vydezinfikovat řečniště.

"Pane poslanče Volný, pane poslanče Bojko, tak zhruba před deseti minutami jsem vás napomenul, abyste si nasadili roušky. Vy opakovaně porušujete vládní opatření. Já vás naposledy vyzývám, abyste si buď vzali ochranu úst, nebo vás vykážu," řekl Vondráček. "Zvyšujete riziko nákazy," vytkl jim a dodal, že je jim to všechno jedno. Poté je do konce jednacího dne vykázal.

15:30

Na Slovensko dorazily první dávky neschválené ruské vakcíny Sputnik V. Vládní strana Za lidi bude jednat o odchodu z vlády.

 

15:08

Karanténa pro rodiny, ve kterých se nakažený koronavirem nemůže izolovat od ostatních, se zkracuje ze tří týdnů na 14 dnů. Rozhodla o tom v úterý vláda.

15:06

Sněmovní sociální výbor doporučil plénu, aby schválilo stoprocentní nemocenskou pro lidi v karanténě beze změn. Sněmovna by o tom měla jednat dnes.

15:05

Svaz léčebných lázní kritizuje to, že do lázní od března nesmí samoplátci. Opatření je diskriminační, nemohou se léčit někteří lidé po covidu, uvedl.

14:55

Zajistit převozy pacientů s covidem-19 z přetížených nemocnic v Karlovarském kraji je stále obtížnější. Nemocnice musí dál kvůli koronavirové epidemii uvolňovat lůžka pro nové pacienty. S nedostatkem volných lůžek na covidových jednotkách se ale potýká většina nemocnic v zemi. Ze sokolovské nemocnice naposledy přepravil vrtulník pacienta až do nemocnice v Ostravě. Sokolovská nemocnice kvůli náporu nových pacientů potřebuje častější převozy, řekl v úterý lékařský ředitel Andrej Farkaš. V záloze zůstává přesun nakažených do německých nemocnic.

14:37

Mezi výjimky ze zákazu vycházení přes den bude patřit i účast na shromáždění, rozhodla vláda. Účastníci musí mít respirátor či chirurgickou roušku.

14:19

Praktici v pondělí zaregistrovali do systému k očkování proti covidu-19 téměř 25 000 lidí, kteří budou očkováni v ordinacích, uvedla Chytrá karanténa.

13:35

Plzeňský primátor Martin Baxa (ODS) měl pozitivní PCR test na covid-19. V izolaci podle nových pravidel zůstane do 15. března. Pokud se jeho zdravotní stav nezhorší, je připraven vykonávat své povinnosti z domova v on-line režimu. V případě naléhavé potřeby jej zastoupí první náměstek Roman Zarzycký (ANO), informovala mluvčí magistrátu. Baxa je také poslancem, místopředsedou ODS, krajským zastupitelem a předsedou regionální organizace ODS.

13:34 Maláčová DVTV

Ministerstvo práce navrhuje zvýšit krizové ošetřovné kvůli zavřeným školám ze 70 na 100 procent redukovaného výdělku. Vyšší dávka by se vyplácela od 1. března. Rodiče s nižšími příjmy by tak mohli pobírat o něco víc peněz, než si vydělají čistého. Resort to uvedl v podkladech k návrhu zákona, který vláda zveřejnila na svém webu. Na navýšení dávky by bylo týdně při uzavření všech škol i školek potřeba asi 260 milionů korun navíc. O ošetřovném by mohl jednat kabinet. Na navýšení se zatím neshodl.

13:32

"Největší Babišova starost byla, aby byl vyfocený při přebírání první zásilky vakcín v Motole," říká bývalý koordinátor očkování Zdeněk Blahuta.

 

13:28

Finanční správa začala přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Příspěvek byl zvýšen z 500 korun novým zákonem, který v pátek vyšel ve Sbírce zákonů. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 korun denně. Bonus již nově není navázaný na nouzový stav a podpora bude zaměřená na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Žádost je možné podat zpětně od 1. února. V tiskové zprávě o tom dnes informovala finanční správa. Ta zároveň upozornila, že kvůli odlišným podmínkám v novém zákoně začne příspěvek vyplácet nejdříve od poloviny března.

13:27

Praktičtí lékaři k pondělnímu večeru zaregistrovali do centrálního systému asi 15 000 svých pacientů, kteří chtějí být očkováni proti covidu-19 v ordinacích praktiků. Novinářům to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Podle něj se praktici v první den, kdy měli do systému přístup, potýkali s některými technickými komplikacemi. Systém podle nich u některých pacientů nedokázal ověřit totožnost a nebylo možné je zaregistrovat. Provozovatelé podle něj dnes přislíbili nápravu.

13:26

Zvýšení nemocenské na 100 procent výdělku by znamenalo uzavření ekonomiky ve všech směrech, řekla Aulická Jírovcová (KSČM). Komunisté jsou pro příspěvek.

13:15

Nákaza covidem-19 byla nově prokázaná u páru koček krátkouchých chovaných v pražské zoologické zahradě. Choroba se v zoo v Praze už dříve potvrdila u dvou lvů indických a gorilího samce Richarda. Jejich zdravotní stav se lepší, uvedl dnes ředitel zoo v Troji Miroslav Bobek. Zoologické zahrady v Česku jsou nyní kvůli epidemii koronaviru uzavřené.

13:10

Ministerstvo zdravotnictví vybralo nového ředitele odboru komunikace. Měl začít pracovat 1. března, rozhodl se ale nenastoupit, uvedla mluvčí.

13:05 Karel Havlíček (ANO)

Vláda změnila podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) usnesení o zaměstnaneckém stravování. Nezakazuje ho, jak vyhlásila v pondělí večer po jednání, ale nařídila striktní režim sezení u stolů. 

U stolu může být podle Havlíčka buď jen jeden strávník, případně u dlouhých stolů musejí být mezi lidmi rozestupy dva metry nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének.


13:00

Okula Nýrsko, výrobce plastových výlisků pro elektrotechniku, automobilky a farmacii, začne příští týden testovat na covid-19 všech svých více než 240 zaměstnanců. Bude je prověřovat každé pondělí. Podnik na Klatovsku pokračuje ve výrobě ochranných štítů a brýlí, kterou zahájil loni po začátku pandemie. Řekl to šéf představenstva Jan Motlík. Podniky od 50 do 249 lidí musí všechny pracovníky otestovat do 15. března.

12:59

Testování zaměstnanců na koronavirus ve firmách na Slovensku není povinné, některé podniky ho s podporou státu ale dělají dobrovolně. Jeden z největších zaměstnavatelů v zemi, slovenská divize automobilky Volkswagen, označil testování v podniku za organizačně náročné a nyní ho provozuje už jen jako doplněk k jiným možnostem vyšetření lidí na koronavirus, sdělila firma. Povinné testování ve firmách v pondělí schválila česká vláda.

12:59

Situace v přeplněné sokolovské nemocnici se nezlepšuje, počet nově přijatých pacientů s covidem-19 dál roste. Navíc se zhoršuje jejich zdravotní stav a přibývá mladších pacientů. Zatímco na začátku února měla nemocnice 70 pacientů s koronavirem a byla na hranici možností, v posledních dnech se zdravotníci starají téměř o sto infikovaných. Situaci zhoršuje zejména britská mutace, která postihuje až 80 procent pacientů sokolovské nemocnice, řekl dnes lékařský ředitel sokolovské nemocnice Andrej Farkaš.

12:52

Opoziční strany kritizují rozhodnutí vlády pokračovat v projektu české vakcíny na covid-19. Piráti upozorňují na nesrovnalosti v rozpočtu projektu. Náklady na další fázi vývoje, která má zahrnovat výrobu látky pro klinické zhodnocení její bezpečnosti a účinnosti, se předběžně odhadují až na 250 milionů korun. Strany žádají podrobnější informace o tom, jaké jsou výsledky dosavadního vývoje vakcíny.

Kabinet pokračování projektu české vakcíny schválil v pondělí. Ministerstvo zdravotnictví si od vakcíny slibuje, že by mohla chránit i proti novým mutacím koronaviru. Vývoj očkovací látky byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Na projektu české vakcíny loni pracovali odborníci ze Státního zdravotního ústavu, Ústavu hematologie a krevní transfuze a Institutu klinické a experimentální medicíny. Koordinátorkou týmu byla poslankyně ANO Věra Adámková.

12:47

KSČM chce zařadit zaměstnance Sněmovny mezi pracovníky kritické infrastruktury kvůli přednostnímu očkovaní. Testy mají být pro všechny v Poslaneckém sněmovně povinné.

12:41

Vládní opatření omezující pohyb lidí mezi okresy považuje Svaz měst a obcí ČR za reálně neaplikovatelná. Omezení na území okresů a obcí podle něj vykazuje znaky diskriminace. Svaz to uvedl v tiskové zprávě. Vláda od pondělí zpřísnila protipandemická opatření. Lidé až na výjimky nesmějí opouštět území svého okresu, například do přírody mohou jen na území obce, ve které bydlí.

12:39

Podle místopředsedy a šéfa poslanců KDU-ČSL Jana Bartoška se na český trh stále dovážejí a následně se prodávají necertifikované respirátory. Obrátil se dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO), žádá kontrolu finanční správy a České obchodní inspekce (ČOI). Bartošek to řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Respirátory s čínskou klasifikací KN95 a americkou N95 podle něj nesplňují normy, nedisponují certifikací CE a většina z nich nemá dostatečné ochranné vlastnosti.

12:38

Autoškoly musely dnes narychlo zrušit zkoušky svých studentů, vláda je kvůli pandemii minimálně na tři týdny zakázala. Vyplývá to z usnesení vlády, potvrdilo to dnes ministerstvo dopravy. Opatření může zdržet až desetitisíce žadatelů. Autoškoly a úřady se budou s náporem studentů zřejmě vypořádávat i v dalších měsících po uvolnění restrikcí.

12:36

Zástupci zaměstnavatelů zatím nezaznamenali nedostatek testů pro firmy, které budou muset od středy povinně testovat zaměstnance na covid-19. Řada velkých firem se podle nich již testy předzásobila. Překvapivě velký zájem je i od malých firem s méně než 50 zaměstnanci, které povinnost testování zatím nemají.

12:35

První dodávka léku na covid-19 od Regeneronu, jehož používání povolilo ministerstvo, by mohla do ČR dorazit po 21. březnu, uvedla nemocnice v Motole.

12:35 Ilustrační foto.

Do Prahy dorazí v následujících týdnech 16 300 dávek vakcíny od společnosti Moderna proti nemoci covid-19. První část připutuje v týdnu od 8. března. Celková denní kapacita očkování v Praze je nyní 13 556 dávek v očkovacích místech, mobilních týmech a u praktických lékařů. Sdělil to dnes primátor Zdeněk Hřib (Piráti). V pondělí 1. března začala vakcinace Modernou. Hlavní město má pro osm vakcinačních center k dispozici 5200 dávek. V Praze je registrovaných necelých 40 očkovacích míst.

12:27

Některé velké společnosti v Pardubickém kraji již testovaly zaměstnance předtím, než to jako povinnost nařídila vláda. Výrobu to proto významně nenaruší. Při velkém počtu pracovníků a směnnému provozu však musí tato vyšetření rozložit do více dnů.

12:16

Opoziční hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a KDU-ČSL souhlasí s dočasným zvýšením nemocenské pro lidi v karanténě ze 60 na 100 procent redukovaného výdělku. Ve Sněmovně tak dnes podpoří návrh, který v pondělí schválila vláda. TOP 09 navrhne podle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové zvýšení na 90 procent. Lídři stran to řekli na tiskových konferencích před schůzí dolní komory. Vyšší částku by pracovníci s nemocenským pojištěním mohli pobírat v březnu a dubnu.

12:15

 V Jihomoravském kraji vzrostl za poslední den o 12 počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Celkem je jich 824 ve 28 zdravotnických zařízeních. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Hygienici evidují i 28 úmrtí lidí, ale čísla jsou podle Ciupek dodatečně hlášená i z víkendu.

12:08

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 1031 případů nákazy koronavirem. Je to o 741 lidí více než v neděli a o 280 více proti minulému pondělí.

11:55 Ilustrační foto.

Zdravotníkům rozdávají pražské nemocnice balíčky s jídlem. Personál se od podzimu stravuje individuálně na pracovištích, nikoliv v jídelnách, uvedly.

11:54

V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 1000 případů koronaviru. Nemocnice už nemají pro covidové pacienty akutní lůžka, standardních je volných málo.

11:49

Počet pacientů s koronavirem v jihočeských nemocnicích na odděleních intenzivní péče neustále narůstá. Momentálně jich je hospitalizovaných 84, což je o deset více než v pondělí. Obsazenost lůžek určených pro intenzivní péči (JIP) je už nepatrně vyšší než při podzimní vlně koronaviru.

"Pokud jde o intenzivní péči pro covidové pacienty, tak to začíná být složité. Ale neustále ještě kapacity máme a vždy to dané situaci přizpůsobíme," uvedla předsedkyně holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová..

11:48

První dávky vakcíny, kterou dostal dnes Karlovarský kraj z Německa, dostanou lidé už odpoledne. V sokolovské nemocnici vakcínu dostanou učitelé.

11:24

Stát by měl podle STAN firmám přispívat alespoň 80 nebo 100 Kč na test na covid-19. Za 60 Kč nelze koupit dost kvalitní a citlivý test, řekl Rakušan.

11:21

Německá kancléřka Angela Merkelová chce prodloužit stávající karanténu nejméně do 28. března, zároveň ale navrhuje pozvolné uvolňování pravidel například pro domácí sešlosti. Podle informací magazínu Focus předložila Merkelová tento návrh premiérům spolkových zemí, se kterými bude ve středu jednat o další podobě epidemických pravidel. Německo se kvůli pandemii nemoci covid-19 uchýlilo do karantény loni v listopadu, od té doby byla omezení opakovaně prodloužena a zpřísněna.

10:39

Rakousko, Dánsko a další země ze skupiny "rychle jednajících států", které si v boji s koronavirem opakovaně vyměňují zkušenosti, se v budoucnu nebudou při výrobě očkovacích látek spoléhat na Evropskou unii a budou společně s Izraelem vyrábět vakcíny proti covidu-19. Oznámil to dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz. K virtuálním jednáním skupiny států, které zpočátku úspěšně zvládaly covidovou pandemii, Kurz v minulosti zval i českého premiéra Andreje Babiše.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz
Rakouský kancléř Sebastian Kurz | Foto: Reuters
10:29

Slovensko před zpřísněním zákazu vycházení, který s několika výjimkami začne kvůli šíření koronavirové infekce platit ve středu, zaznamenalo nový rekord v počtu hospitalizovaných v souvislosti s covidem-19. V nemocnicích bylo v pondělí 4042 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění, informovalo dnes slovenské ministerstvo zdravotnictví. Země zaznamenala dalších 118 úmrtí na covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od první poloviny února.

11:01

V Královéhradeckém kraji přibylo za pondělí 764 případů nákazy koronavirem. Předchozí pondělí nakažených přibylo 1045, takže mezitýdenní pokles činí 27 procent. V kraji je nyní 11 717 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet od začátku epidemie loni v březnu. Před týdnem v pondělí 22. února mělo v kraji covid 7813 lidí. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

10:29 Vlajka Ruské federace.

V Rusku se za uplynulých 24 hodin prokázalo 10 565 nových případů koronaviru, nejméně od 4. října. Dalších 441 lidí po nákaze koronavirem zemřelo. Předchozí den operativní štáb informoval o 333 nových úmrtích, což byl nejnižší údaj od 16. listopadu.

10:27

Nemocnice sv. Anny v Brně přijala 10 000 balení léku ivermektin proti covidu. Už dříve ho dala 30 pacientům. Jedná se o distribuci dalším nemocnicím.

10:14

V Pardubickém kraji v pondělí přibylo 871 nově nakažených covidem-19. Minulé pondělí testy prokázaly koronavirus u 803 lidí. Za posledních 24 hodin v kraji zemřelo kvůli covidu 17 lidí. Od počátku pandemie se nakazilo 69 855 lidí. Vyplývá to z dnešních dat ministerstva zdravotnictví.

10:05

Policie na Vysočině udělala v pondělí přes 3000 kontrol dodržování všech protiepidemických opatření. Zjistila 180 případů nenošení roušek, do okresů nepustila 43 aut. 

"Přestupky byly hlavně v úseku nenošení roušek, jsou to roušky nošené v zastavěném území. Byli lidé, kteří venku neměli na ústech vůbec nic, většinou se to vyřešilo domluvou," řekla mluvčí policie Dana Čírtková.

.

10:05

Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na covid-19 od firmy Regeneron. Uvedlo to na svém webu. Ministerstvo udělilo výjimku pro 12 000 dávek léku, do Česka by měly dorazit od března do května. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh nemoci covid-19. Jeho použití už dříve doporučil lékový ústav. Povolení bude platit do konce letošního roku.

09:43

Němečtí policisté zjistili v ojedinělých případech při kontrolách na hranicích s ČR padělaná potvrzení testů na koronavirus. Přestože to byly zcela ojedinělé případy, německá policie varuje před paděláním potvrzení o negativním testu, který je mimo jiné podmínkou pro vstup do Německa. Na případy upozornili němečtí policisté české kolegy, řekla dnes policejní mluvčí Pavla Burešová.

09:42

První den platnosti zákazu cestování mezi okresy policisté zkontrolovali více než 53 000 vozidel, v 1527 případech odepřeli vstup do okresu.

09:35

Několik set porušení nařízených mimořádných a krizových opatření vlády zjistili v pondělí policisté při kontrolách v Plzeňském kraji. Většinu pochybení ještě řešili domluvou, udělili ale také už 29 pokut za porušení nařízení o pohybu, v 79 případech odepřeli řidičům vjezd, řekla dnes policejní mluvčí Pavla Burešová. Celkem provedli policisté za pondělí v kraji 6771 kontrol.

09:35

Do Karlovarského kraje extrémně postiženého covidem-19 dorazilo 15 000 dávek vakcíny od německých zemí. Český stát přidal 1800 dávek ze svých zdrojů. Vakcíny si rozdělí všechny tři okresy Karlovarského kraje rovnoměrně.

"Celkem 5600 dávek vakcíny firmy AstraZenpaveca vyložila distribuční společnost v Nemocnici Karlovy Vary, nyní míří i do sokolovské a chebské nemocnice stejná výše dodávky," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

09:30

Ve Zlínském kraji přibylo za pondělí 312 případů nákazy novým koronavirem. Je to o 205 případů více než v neděli, také o 63 více než minulé pondělí. Denní přírůstky nakažených jsou tak vyšší než ve stejný den před týdnem, stejně tomu bylo minulý týden, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

09:23

V Olomouckém kraji v pondělí přibylo 712 potvrzených nákaz novým koronavirem, o týden dříve jich bylo evidováno 634. Od začátku pandemie se v kraji koronavirem nakazilo 69 426 lidí. Vyléčilo se jich 61 892 a v souvislosti s covidem-19 od loňského března zemřelo 1202 lidí. Aktuálně se v kraji s nákazou potýká 6332 osob, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

09:22

U nás je pořád svůdná myšlenka promořování. Musíme změnit řízení epidemie. Nemůžeme pořád zavírat, když nebude testování, k ničemu to nevede. Musíme snížit virovou nálož a najet na trasování a testování, PCR testy jsou alfou a omegou. Nesmíme dopustit šíření jihoafrické mutace, účinnost vakcíny by klesla, říká virolog Ivan Hirsch. Od podzimu se prý pohybujeme na hranici kolapsu zdravotnictví.

Expert: Zavírání země bez testování nikam nevede, myšlenka promořování je tady svůdná

18:14
U nás je pořád svůdná myšlenka promořování. Musíme změnit řízení epidemie. Nesmíme dopustit šíření jihoafrické mutace, říká virolog Hirsch. | Video: DVTV, Martin Veselovský
09:21

Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1885 nových případů nákazy koronavirem. Oproti předešlému pondělí jde o nárůst o více než 90 případů. Nyní je v regionu 24 777 nakažených, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

09:21

V Ústeckém kraji pokračují kvůli nedostatku lůžek převozy pacientů s covidem do nemocnic mimo region. Do Německa se zatím žádný transport neuskutečnil, řekla dnes mluvčí Krajské zdravotní Jana Mrákotová. Za pondělí přibylo podle webu ministerstva zdravotnictví 804 případů koronaviru, o 72 méně než před týdnem.

09:20

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V dnes zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad. Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

09:06

Jihočeská policie v pondělí při kontrolách omezení pohybu kvůli koronaviru zaznamenala 70 přestupků. Převážně je řešila domluvou a vysvětlením. Policisté rovněž v kraji nepovolili 39 vozidlům vjezd do okresu.

"Za uplynulý operační den policisté provedli 5666 kontrol. Ve většině případů se setkávali s pochopením. V některých složitých případech policisté pomáhají najít možnost, jak uplatnit výjimku například při cestě za opuštěnou seniorkou nebo kvůli nákupu," uvedl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner..

08:56

Největší podíl očkovaných v Evropské unii má Malta. Česká republika dva měsíce od zahájení očkování výrazně zaostává - je šestá nejhorší.

Ve světě bylo dosud podáno 146 milion dávek vakcíny, tedy 3,13 dávek na sto lidí.

Přehled očkováni proti koronaviru v zemích EU:

ZeměPočet podaných dávek na sto lidíCelkový počet podaných dávek vakcíny
Malta17,6677 967
Dánsko10,39601 976
Maďarsko9,70936 938
Polsko8,823 340 000
Litva8,71237 192
Kypr8,7076 176
Řecko8,50885 821
Portugalsko8,45861 922
Estonsko8,37111 039
Slovinsko8,30172 528
Irsko8,29409 529
Finsko8,16451 999
Slovensko8,04439 221
Rumunsko7,971 530 000
Španělsko7,713 610 000
Německo7,376 170 000
Rakousko7,17645 986
Švédsko7,14720 631
Itálie7,124 300 000
Belgie6,90800 030
Francie6,714 550 000
Česká republika6,29674 040
Lucembursko5,7636 071
Nizozemsko5,56952 919
Chorvatsko4,73194 267
Lotyšsko3,2962 065
Bulharsko3,06212 445

Tabulka uvádí celkový počet podaných dávek bez ohledu na to, zda byla někomu už naočkována druhá dávka vakcíny.

08:18

V pondělí přibylo v ČR 12 150 případů covidu, asi o 750 víc než před týdnem. Oproti předchozímu pondělku stoupl i podíl pozitivních testů na 33,4 procent.

08:14 Ilustrační foto.

Laboratoře v Praze prokázaly v pondělí 1441 nových případů nemoci covid, což je přibližně o 180 více než před týdnem. Aktuálně nakažených je 18 619 Pražanů. Počet úmrtí s nemocí covid-19 v hlavním městě dosáhl 1850. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:13

Počet vážných případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl v pondělí nového rekordu za celou dobu epidemie, a to 1568 těžce nemocných. Hospitalizovaných s covidem-19 bylo celkem 7717, což bylo nejvíce od začátku loňského listopadu. Potvrzených případů nákazy v pondělí přibylo v zemi 12.150, což je zhruba o 750 více než před týdnem. Oproti předchozímu pondělku stoupl i podíl pozitivních testů z 31,2 procenta na 33,4 procenta. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:50

Výrobce zdravotnických lůžek Linet zorganizoval kompletní testování zaměstnanců, dnes už počtvrté. Brání tak rozšíření covidu mezi pracovníky. Společnost začne testovat nejen každé úterý, ale také každý pátek. Výsledkem je rychlý pokles pozitivních případů, řekla dnes za Linet Daniela Benešová.

07:32

K očkování proti nemoci covid-19 se v pondělí, v první den zaregistrovalo na 200 000 seniorů starších 70 let. Přibližně 13 500 z nich má i termín očkování. Vyplynulo to z informací Chytré karantény k pondělním zhruba 23:00. Registrační systém se pro lidi po sedmdesátce spustil v pondělí v 00:30 a podle pondělního vyjádření vládního zmocněnce pro IT Vladimíra Dzurilly nezaznamenal žádné potíže.

Od pondělí mohou své pacienty z řad sedmdesátníků, kterých je v Česku zhruba milion, hlásit k očkování i praktičtí lékaři. Upozorňují na to, že lidé, kteří se chtějí nechat očkovat u nich, by se měli ozvat přímo jim a neměli by se sami hlásit do registračního systému. Do něj je pak zapíše lékař.

06:45

V Německu přibylo za uplynulý den 3943 nových případů nákazy koronavirem a 358 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19, uvedla dnes agentura Reuters s odkazem na německý Institut Robrerta Kocha (RKI). O den dříve to bylo 4732 nově potrzených případů a 60 úmrtí.

05:51

Část odborníků se domnívá, že přílišná dezinfekce povrchů je v boji s koronavirem přeceňovaná. Než se bát, že se nakazíme po kontaktu s poštovní zásilkou, telefonem či bankovkami, raději bychom se měli soustředit na mytí rukou a ochranu nosu, úst a očí, píše list The Guardian.

Podle epidemiologa z univerzity La Trobe v Melbourne Hassana Vallyho je více než po roce života s koronavirem jasné, že přenos nákazy skrze povrchy není tak zásadní v šíření infekce, jak se prve myslelo.

"Není třeba úzkostlivě dvacetkrát denně mýt každý povrch, místo toho se můžeme jednoduše soustředit na mytí rukou, dodržování rozestupů a zůstávat doma, když jsme nemocní, což by mělo být víc než dostačující, abychom virus nešířili," uvádí Vally.

05:35

Kabinet ode dneška také zakázal stravování ve firemních jídelnách, budou moci jídla vydávat, ale nebudou se v nich smět konzumovat.

05:34

Policii bude ode dneška při kontrolách dodržování zpřísněných protiepidemických opatření pomáhat 3834 vojáků a 270 celníků. Vláda v pondělí rozhodla, že v případě potřeby může být na pomoc policii nasazeno až 5000 vojáků a 300 celníků.

05:32

Zoufalství, únava, beznaděj. Tak nejčastěji popisují primáři a lékaři z aktuálně nejvytíženějších jednotek boj s covidem ve svých nemocnicích. Reportéři Aktuálně.cz zjišťovali, co je v současné době nejvíc trápí, kolik jim zbývá volných kapacit, jak situaci vnímá personál jejich nemocnice nebo zda mají odhad, kdy současná situace skončí.

05:20

Finanční správa dnes odpoledne začne přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Příspěvek byl zvýšen z 500 korun novým zákonem, který v pátek vyšel ve Sbírce zákonů. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 korun denně.

05:15

Německo se rozhodlo, že dnes začne kvůli mutacím koronaviru uplatňovat přísnější režim na hranicích s francouzským departementem Moselle. Zatím tam kontroly zavedené nebyly, na rozdíl od hranic s Českem a rakouským Tyrolskem, které Berlín 14. února zařadil na seznam oblastí s výskytem mutací.

05:00

Sněmovna by dnes mohla zrychleně schvalovat vyšší nemocenskou pro lidi v karanténě. Lidé v karanténě by měli dostávat podle vládního návrhu 100 procent redukovaného výdělku místo 60 procent. Opatření má bránit propadu příjmů a motivovat lidi k tomu, aby po setkání s nakaženými covidem-19 nastoupili do karantény a hlásili své kontakty. Vláda původně navrhovala dávat k nemocenské až 370 korun denně. Kvůli takzvaným přílepkům Sněmovna návrh nakonec zamítla.

23:15

Kolumbie dnes jako první země na americkém kontinentu obdržela dodávku vakcín proti covidu-19 z programu Světové zdravotnické organizace (WHO) COVAX. Do metropole jihoamerické země Bogotá skrze program pro chudší země dorazilo 117 000 dávek vakcíny od výrobců Pfizer/BioNTech.

"Dnešek je velmi důležitým milníkem, dnes COVAX dodal svou první zásilku na západní polokouli a Kolumbie je první, která ji obdržela," okomentoval přijetí dodávky kolumbijský prezident Iván Duque.

21:47

Rakouská vláda se přes dál stoupající počet lidí nakažených koronavirem dnes dohodla se zemskými hejtmany na plánu uvolňování restrikcí přijatých proti šíření infekce. Pokud se výrazně nezhorší situace, mohly by být od Velikonoc otevřené zahrádky restaurací a už od poloviny března by byly opět povolené mládežnické a školní sportovní aktivity, informoval podle agentury APA kancléř Sebastian Kurz.

21:28

Stravování ve firemních jídelnách nebude možné. Vláda kvůli šíření covidu přijala opatření, které provoz závodního stravování zakazuje. Po jednání kabinetu to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Opatření vstoupí v platnost v úterý 2. března, sdělila později ČTK.

21:19

Turecko zmírní část opatření, která na konci loňského roku zavedlo ve snaze zabránit šíření koronaviru. Rozvolňovat bude země na základě situace v jednotlivých provinciích, některé se dočkají otevření škol, restaurací, či zkráceného zákazu vycházení, oznámil dnes prezident Recep Tayyip Erdogan. Za zrušením některých restrikcí podle něj stojí úspěšná očkovací kampaň, píše agentura Anadolu.

21:03

Vláda by v úterý měla probrat zvýšení ošetřovného, odměny pro zaměstnance v sociálních službách a povinný home office, řekla Maláčová.

20:56

Británie dodrží svůj plán na rozvolňování opatření, přestože se v zemi objevilo šest případů brazilské mutace koronaviru. Uvedl to dnes britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Britští školáci se mají do lavic vrátit příští týden, napsala agentura Reuters.

Jedna z šesti osob, u které se prokázala brazilská mutace, nevyplnila správně formulář a úřady na ni nemají kontakt a nevědí, o koho se jedná. Po dané osobě se v tuto chvíli intenzivně pátrá. Podle ministra neexistují žádné důkazy, že hledaná osoba porušila pravidla karantény.

20:43 Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) udělil výjimku ze zákazu cestování pro Turnov. Lidé z okolních obcí, jež ale spadají pod jiné okresy, by měli mít možnost v Turnově nakoupit.

20:30

Použité respirátory a samotestovací sady na covid-19 patří do směsného odpadu. Lidé ale musí dodržet několik pravidel, aby zabránili nákaze těch, kteří s odpadky manipulují. Za ministerstvo životního prostředí to uvedla Dominika Pospíšilová v dnešní tiskové zprávě.

Lidé by měli s použitými respirátory a sadami nakládat stejně jako s jednorázovými rouškami. Tyto pokyny resort vydal už loni. Ministerstvo však pravidla znovu zdůraznilo, neboť v důsledku nových opatření kvůli koronaviru očekává velké množství kontaminovaného odpadu.

20:21

Vláda dnes schválila materiál ministerstva zdravotnictví k pokračování projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Na webu o tom informoval tiskový odbor kabinetu. Úřad si od pokračování slibuje to, že by domácí vakcína mohla chránit i proti novým mutacím koronaviru, které se rychleji šíří a mohou oslabit účinnost nyní používaných vakcín. Náklady na další fázi vývoje, která by zahrnovala výrobu látky pro klinické zhodnocení její bezpečnosti a účinnosti, se předběžně odhadují až na 250 milionů korun.

20:15

Finanční správa od úterního odpoledne začne přijímat žádosti o nový příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 1000 korun denně pro podnikatele nebo společníky malých firem. Příspěvek byl zvýšen z 500 korun novým zákonem, který v pátek vyšel ve Sbírce zákonů. Pracovníkům na dohodu zůstává příspěvek 500 korun denně. Bonus již nově není navázán na nouzový stav a podpora bude zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 50 a více procent. Žádost je možné podat zpětně od 1. února. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala, že o nový příspěvek bude možné požádat i přes on-line finanční úřad, který v neděli finanční správa spustila.

20:06

Vláda dnes přijala zákaz závodního stravování ve firmách, sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Chtěli jsme především snížit sdružování zaměstnanců na jednom místě," doplnila ministryně.

20:03 Maláčová DVTV

"Rodiny, které jsou doma kvůli uzavřeným školám a pobírají ošetřovné, mohou dnes být už v krizové situaci. Situace již trvá 6 měsíců. Ministerstvo práce a sociálních věcíé bude proto zítra na vládě navrhovat navýšení ošetřovného," oznámila dnes na tiskové konferenci vlády ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Dodala, že na návrhu je předběžná shoda.

19:59 Maláčová DVTV

Stát poskytne lidem v nouzi, pěstounským rodinám či klokánkům celkem 3 miliony respirátorů a 170 000 roušek. 

"Tento materiál bude distribuovaný přes potravinové banky a přes kraje," sdělila dnes na tiskové konferenci vlády ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

19:53

Hygienici v jižních Čechách k dnešnímu večeru evidují 264 nových případů koronaviru, o 60 víc než před týdnem. Laboratoře otestovaly 509 vzorků. Nově se vyléčilo 84 nemocných, tři lidé zemřeli. Počet aktuálně pozitivních vzrostl proti neděli o 177 na 7701 lidí. 

19:53

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes varoval před tím, aby se země v boji proti koronaviru spoléhaly pouze na vakcíny. Za "zklamání, ale ne překvapení" přitom označil po několikatýdenní přestávce opětovný celkový vzestup počtu nových případů nákazy koronavirem ve světě.

19:52 Karel Havlíček (ANO)

Vláda schválila povinné testování ve firmách. Do 12. března musejí otestovat všechny lidi podniky nad 250 zaměstnanců, do 15. března firmy nad 50 zaměstnanců. Povinný bude jeden test za týden.

10 000 podniků otestuje do dvou týdnů 2,1 milionu svých pracovníků. Za nesplnění povinného testování budou firmám hrozit finanční sankce, na konkrétních postizích se ale podle členů vlády teprve pracuje.

"Podniky nad 250 zaměstnanců budou od 12. března buď moci využít závodní lékaře, samotestování s vybranými druhy antigenních testů a nebo výrobu uzavřít a čerpat tak od státu příspěvek," sdělil dnes na tiskové konferenci vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). U samotestování bude stát přispívat 60 korun na test prostřednictvím úlev ze zdravotního pojištění, v případě závodních lékařů je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění až třikrát týdně.

Vicepremiér také doplnil, že testování se týká pouze zaměstnanců, kteří nepracují z domova, ale do zaměstnání i nadále dochází.

 

19:41

Vláda dnes schválila stoprocentní nemocenskou pro lidi nakažené infekčními chorobami, jako je koronavirus."Po stoprocentní nemocenské volala odborná veřejnost už nějakou dobu, jsem rád, že ji dnes vláda schválila," uvedl dnes na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). 

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) zneužití prakticky nebude možné. "Lidé, kteří chtějí čerpat stoprocentní nemocenskou, se musí prokázat pozitivním testem, potvrzením od praktického lékaře nebo vytrasováním od hygieny," sdělila dnes Maláčová.

19:27

"V tuto chvíli ministerstvo zdravotnictví zatím nepožádalo SÚKL o odborný posudek," uvedla Irena Storová.

 

18:53

Ministerstvo školství vydalo doporučení pro dálkové vzdělávání v mateřských školách, pro předškoláky je povinné. Dává přednost off-line vzdělávání.

18:28

Vláda rozhodla o nasazení až 5000 vojáků a 300 celníků na pomoc policii při bezpečnostních kontrolách nových protiepidemických opatření.

18:27

Evropská léková agentura dosud neobdržela žádost o schválení ruské vakcíny Sputnik V. S jejím výrobcem je stále v kontaktu, uvedla mluvčí EMA.

18:19

Výběr pondělních domácích událostí, které se týkají koronavirové krize:

V neděli v Česku přibylo 4557 případů nákazy koronavirem. Je to o 500 víc než před týdnem a nejvyšší nedělní počet od 3. ledna. S nákazou se nyní potýká 148 960 lidí, což je nejvíc za celou dobu epidemie, která byla v Česku potvrzena poprvé přesně před rokem. Za rok zemřelo v souvislosti s nemocí covid 20.469 lidí, jenom za únor bylo obětí téměř 3800, což je třetí nejhorší měsíc po listopadu a lednu. V nemocnicích je nyní s covidem ve vážném stavu přes 1500 pacientů, což je o 200 víc než před týdnem. Celkem je v nemocnicích s covidem 7049 lidí a nemocnice jsou na hraně svých kapacit.

Vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské ze 60 na sto procent výdělku. Vyšší dávku by lidé mohli pobírat v březnu a dubnu. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). 

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se začal zabývat ruskou vakcínou Sputnik V, o kterou český prezident Miloš Zeman požádal ruského prezidenta Vladimira Putina. SÚKL má ale podle své mluvčí Kláry Brunclíkové jen omezené množství informací, ze kterých není možné učinit žádné závěry. Kreml v reakci na žádost české hlavy státu dnes uvedl, že nedokáže vyhovět všem žádostem o poskytnutí vakcíny, objem výroby to zatím neumožňuje.

K očkování proti nemoci covid-19 se po dnešním spuštění registračního systému zaregistrovalo k poledni zatím 124 000 seniorů nad 70 let. Potvrdil to vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Podle něj registrační systém, který se pro lidi po sedmdesátce spustil dnes v 0:30, nezaznamenal žádné potíže. Sedmdesátníků je v Česku zhruba milion. Ode dneška mohou hlásit k očkování své pacienty i praktičtí lékaři.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na dnešním jednání šéfů diplomacií zemí C5 (ČR, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko) obdržel od Slovinska a Rakouska nabídky pomoci s péči o pacienty s těžkým průběhem koronaviru.

18:11

Povinnost zajistit zaměstnancům roušky nebo respirátory, kterou ode dneška pro zaměstnavatele zavedla vláda, není pro většinu průmyslových podniků na jihu Moravy žádnou novinkou. Připravují se také na plošné testování zaměstnanců, které vláda plánuje zavést pro podniky s více než 250 zaměstnanci. Žádný z podniků, které oslovila, ale nezaznamenal větší množství případů nákazy covidem-19, lockdown průmyslu je tak podle nich nesmyslný.

18:01

Klíčové je mít pod kontrolou situaci v továrnách, ukazuje příklad dvou měst v Německu.

17:45

Slovensko dovezlo první zásilku ruské vakcíny Sputnik V proti covidu-19, celkově objednalo dva miliony dávek, oznámil premiér Matovič.

17:28

Praha/Brdo pri Kranju (Slovinsko) 1. března (ČTK) - Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na dnešním jednání šéfů diplomacií zemí C5 (ČR, Slovensko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko) obdržel od Slovinska a Rakouska nabídky pomoci s péči o pacienty s těžkým průběhem koronaviru. Uvedl to na Twitteru. Společně chtějí země naléhat na urychlení registrace dalších vakcín v Evropské unii.

17:08

Fakultní nemocnice Hradec Králové je při léčbě pacientů s covidem-19 stále na hraně kapacit. Dnes měla nemocnice na lůžkách 230 pacientů s koronavirem, z nichž asi 60 leželo na jednotkách intenzivní péče (JIP). Volná lůžka na JIP nemocnice počítá v jednotkách. "Zátěž na personál nemocnice je v posledních dvou měsících enormní, po podzimní vlně počty pacientů začaly stoupat po vánočních svátcích a od té doby se příliv pacientů příliš nemění," uvedl ředitel nemocnice Vladimír Palička.

16:09

Slovensko patrně získalo ruskou vakcínu Sputnik V proti covidu-19. Podle zdroje ČTK přepravu očkovací látky zajišťuje letecky slovenská armáda. List Denník N odpoledne napsal, že slovenské vojenské letadlo se vrací z Moskvy do vlasti. Slovenské úřady nákup Sputniku V zatím nepotvrdily, případné použití této vakcíny před její registrací unijní lékovou agenturou EMA dříve vyvolalo spory uvnitř vládní koalice. O dodávky zmíněných vakcín do Česka dříve požádal prezident Miloš Zeman svého ruského kolegu Vladimira Putina.

16:18 Ilustrační foto.

 V Praze dnes začala vakcinace proti covidu-19 očkovací látkou Moderna. Hlavní město jí má pro osm vakcinačních center k dispozici nyní 5200 dávek, které distribuuje firma Avenier. Novinářům to dnes řekl pražský koordinátor očkování Martin Ježek.

"Modernu jsme po dohodě s distributorem rozdělili podle délky fronty na jednotlivých místech a společnost Avenier vakcínu přímo rozvezla na předem určená očkovací místa," řekl Ježek. S distributorem je podle něj dohodnuto, že v budoucnu bude zavážet až 24 očkovacích center v Praze.

16:07 Ilustrační foto.

Dodržování nových krizových opatření kontroluje v Praze zhruba 300 policistů. Od úterý přibude stovka příslušníků armády, vojenské policie a celníků.

16:07

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se začal zabývat ruskou vakcínou Sputnik V, o kterou český prezident Miloš Zeman požádal ruského prezidenta Vladimira Putina. SÚKL má ale podle své mluvčí Kláry Brunclíkové jen omezené množství informací, ze kterých není možné učinit žádné závěry. Kreml v reakci na žádost české hlavy státu dnes uvedl, že nedokáže vyhovět všem žádostem o poskytnutí vakcíny, objem výroby to zatím neumožňuje.

O odborný názor na ruskou vakcínu Sputnik požádal úřad vlády, napsal lékový ústav. Podle ústavu se ale nejedná o zahájení oficiálního procesu.

15:54 Maláčová DVTV

Vláda schválila návrh zákona s dočasným zvýšením nemocenské ze 60 na sto procent výdělku. Vyšší dávku by lidé mohli pobírat v březnu a dubnu. Na twitteru to oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní normu projedná v úterý Sněmovna a ve středu Senát. Poté by ji měl k podpisu dostat prezident.

15:53

Mimořádná dodávka vakcíny firmy AstraZeneca proti covidu-19 pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary, kterou měl dostat Karlovarský kraj od tří německých spolkových zemí dnes, dorazí až v úterý. Místo původních 15 000 dávek dostane kraj 16 800 vakcín, stát přidal pro každý z okresů dalších 600 dávek.

15:22

Navrhovaný růst části příspěvků na péči vláda ANO a ČSSD ve sněmovně podpoří. K předloze poslanců šesti klubů schválila pozitivní stanovisko.

15:21

Vláda dnes bude jednat o možném pokračování projektu české vakcíny, jejíž vývoj byl loni kvůli dostupnosti komerčních vakcín zastaven. Vyplývá to z materiálu, který připravilo ministerstvo zdravotnictví. Úřad si od pokračování slibuje to, že by domácí vakcína mohla chránit i proti novým mutacím koronaviru, které se rychleji šíří a mohou oslabit účinnost nyní používaných vakcín. Náklady na další fázi vývoje, která by zahrnovala výrobu látky pro klinické zhodnocení její bezpečnosti a účinnosti, se předběžně odhadují až na 250 milionů korun.

15:16

Povinné testování ve firmách s více než 250 pracovníky by se podle Hospodářské komory týkalo 2400 zaměstnavatelů. Nejvíc ve zpracovatelském průmyslu.

15:05

Domažlická nemocnice zhruba za týden více než zdvojnásobila počet lůžek určených pro covidové pacienty. Ještě před osmi dny měla pro tyto nemocné 43 lůžek, nyní po několika etapách změn je jich 107. Většina je už obsazená. I když je nyní krajem zřizovaná Domažlická nemocnice specializovaná na covidové pacienty, i nadále poskytuje veškerou ambulantní péči a zatím i část lůžkové péče pro ostatní nemocné, řekl dnes mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

14:49

Obhajoba vlády, že květinářství mohou zůstat nadále v provozu z pietních důvodů je podle sítě Květiny Novák naprosto lichá. Počet účastníků na pohřbech je omezený a širší rodina a přátelé, kteří většinou za běžných okolností květiny v květinářstvích za tímto účelem kupují, se obřadů nemohou účastnit. V současné době je velmi těžké odhadnout zájem zákazníků a naplánovat objednávky. Holandská burza navíc zdražila nákup i o 400 procent. Vyšší náklady znamenají také hygienická a bezpečnostní opatření. Podmínky podpůrných programů jsou přísné a dosáhne na ně jen část podnikatelů.

14:48

Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá mimo provozovny ve venkovních prostorách, stejně jako veškerá komunikace a bezkontaktní platby. Showroomy zůstávají zavřené a prodej aut je tak možný jen on-line nebo telefonicky.

14:33

Nemocnice v Libereckém kraji nemají personál pro další těžce nemocné s koronavirem. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) proto ještě dnes požádá o další pomoc armády. 

"Nám především dělá problém opatření, které schválila hlavní armádní hygienička, díky kterému vojáci, dokud nemají druhou dávku vakcíny, tak nemohou pomáhat na covidových odděleních, kde je nejvíc potřebujeme," uvedl Půta po jednání krizového štábu.

14:27

Jasná obloha a prázdné turistické trasy - takový pohled se dnes naskytl na vrcholové partie Jeseníků. Kvůli vládním opatřením omezujícím volný pohyb lidé do hor vyrazit nemohli. Panoramatické kamery tak zcela ojediněle zabírají pouze přírodu a výhledy do okolí. Prázdno je podle jejich záběrů například na nejvyšší hoře Jeseníků, u vysílače Praděd, pusto je i na Ovčárně, potvrdil Jiří Hejtmánek z jesenické horské služby. Podobná situace podle něj nastala při první vlně koronaviru loni v březnu, hory však tehdy osiřely jen na pár dnů.

14:10

Do registračního systému pro očkování proti covidu-19 se dnes připojilo 4000 ordinací praktických lékařů z celkových asi 5500. Některé ordinace už dnes dostaly od krajů také vakcíny, aby mohly začít své pacienty očkovat. Řekl to Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů. Pokud se lidé chtějí nechat očkovat u svého lékaře, musí kontaktovat přímo jeho. 

14:09

Finská vláda v reakci na rychlý růst počtu nakažených koronavirem vyhlásila stav nouze. Severské zemi to umožní zavřít restaurace a učinit další opatření proti šíření epidemie covidu-19. Rozhodnutí přichází v době, kdy nové varianty koronaviru přispívají v zemi k rychlému nárůstu počtu infikovaných. Koronavirové mutace přiměly vládu již dříve uzavřít hranice.

14:09

Musíme to vydržet, říkají starostové těch nejmenších obcí Moravskoslezského kraje na nařízení vlády, podle kterého jsou vycházky v rámci nových protiepidemických opatření nyní možné jen na katastru obce. Jejich obyvatelé mnohdy mají k dispozici třeba jen kilometr čtvereční. Některým představitelům obcí, hlavně těch horských, ale nařízení přijde nesmyslné. Zvláště v případech, kdy za hranicemi katastru jsou rozlehlé lesy, do kterých ale lidé nyní nesmějí.

14:08

Rakousko dnes hlásí za posledních 24 hodin 1409 nově nakažených koronavirem. Je to nejvyšší pondělní číslo od 11. ledna, informovala agentura APA s odvoláním na údaje rakouských ministerstev vnitra a zdravotnictví. Do rakouských statistik přibylo také dalších 13 úmrtí.

14:05

Pacientů s covidem je v kladenské nemocnici stejně jako na začátku února, dnes 76, z toho devět je na lůžkách intenzivní péče. Nyní zde mají pro tyto pacienty už jen jednotky volných lůžek, ale v případě potřeby má nemocnice připravený plán na rozšíření kapacity. "Jejich počet se bude odvíjet od aktuální potřeby a nárůstu pacientů s koronavirem," sdělila mluvčí kladenské nemocnice Hana Plačková.

14:00 Jan Hamáček

Pro testování na covid-19 ve firmách jsou v Česku ve větším množství dostupné zatím jen testy, které objednalo ministerstvo vnitra pro použití ve školách, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) podle něj požádal, zda by je bylo možné využít. Než bude testování ve firmách povinné, mohl by se podle sociálních demokratů omezit provoz podniků, které nespadají mezi kriticky potřebné.

13:59 Ilustrační foto.

Vedení hlavního města nebude zdražovat nájmy prostor ve vlastnictví města. Do nájemních smluv nebude promítnuta ani inflace. Úleva bude platit pro všechny nájemce postižené opatřeními proti šíření nemoci covid-19. Řekl to  radní Jan Chabr (TOP 09). Snahou města je pomoci podnikatelům, kteří nemohou podnikat. Slevy na nájmu poskytují podnikatelům radnice městských částí.

13:40

"Ať už ale vláda zvolí jakoukoliv cestu, měla by ji nejdříve vyzkoušet, jinak to můžou být vyhozené peníze," míní profesor Pavel Dřevínek.

 

13:40

Jihomoravský kraj začal očkování proti covidu ve velkokapacitním centru v Hodoníně. Bude sedm center. Do konce prázdnin má dostat dávku 770 000 lidí.

13:26 Maláčová DVTV

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby stát poskytl lidem v nouzi tři miliony respirátorů. Rozdělily by je zase potravinové banky, řekla ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Návrh projedná kabinet.

12:58

Společnosti Podané ruce, která v Brně mimo jiné provozuje testovací centrum na výstavišti, podle jejího ředitele Jindřicha Vobořila zadržují celníci na skladech už týdny 100 000 respirátorů z Číny. Musí je tak nakupovat podstatně dráž u překupníků.

"Respirátory potřebujeme pro vlastní potřebu, poskytujeme je také charitám, domovům pro seniory, dáváme je do sociálních služeb. Umíme je dovézt velmi levně, ale leží nám na skladech u celníků. Tak je musíme za draho kupovat u překupníků a někteří se nám kvůli tomu doslova smějí do očí," uvedl Vobořil.

12:52

Ocelářská unie nesouhlasí s možným plošným uzavřením průmyslu kvůli šíření koronaviru. Hutě podle ní soustavně testují a aktivních případů mají díky tomu o polovinu méně, než je registrováno v české populaci. Provozy tak nejsou semeništěm nákazy, tvrdí unie.

"Firmy nelze házet do jednoho pytle. Některé se chovají zodpovědně, jiné ne. Firmy v ocelářství - kde lidé často pracují ve složitých podmínkách a mají proto speciální kvalifikaci - si nemohou dovolit o zaměstnance přijít," řekl předseda představenstva Ocelářské unie Daniel Urban.

12:46

Firmy mají dostatek respirátorů třídy FFP2 pro své zaměstnance a nehlásí problémy s jejich pořizováním. Podniky se totiž v posledních dvou týdnech začaly více předzásobovat ochrannými pomůckami a poptávka po nich stoupla trojnásobně až čtyřnásobně, sdělila dnes Hospodářská komora. Krátkodobé výpadky můžou podle ní být způsobeny logistickými problémy.

12:46

Na výstavišti Černá louka v Ostravě se otevřelo velkokapacitní očkovací centrum. Dnes v něm zdravotníci naočkují asi 250 lidí. V národním rezervačním systému bylo k dnešním 11:00 evidováno zhruba 2200 zájemců o očkování v tomto centru. Náklady na jeho vybudování by měly být do milionu korun, mnoho z vybavení se ale podařilo získat bezplatně. Řekli to zástupci města, kraje, Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Očkovací centrum je společným projektem těchto institucí.

12:35 Ilustrační foto.

Velkokapacitní očkovací centrum v pražské hale O2 universum začne fungovat 11. dubna, o dva dny dříve projde testem. Po dnešním jednání s šéfy krajských nemocnic to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Očkovat by se podle něj mělo všude i o víkendech, aby byl využit každý den. Velkokapacitní centrum bude za plného provozu moci naočkovat až 10 000 lidí za den. "Velkokapacitní centra mají i fakultní nemocnice v Brně a Ostravě, budou navyšovat kapacity," uvedl Babiš. 

12:13

V Jihomoravském kraji vzrostl za poslední den počet hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 o 25. Celkem je jich ve 28 zdravotnických zařízeních 812. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní za den přibylo i 325 pozitivně testovaných a 11 úmrtí u lidí v průměrném věku 83 let.

12:10

Pokud se lidé chtějí očkovat proti covidu-19 u svého lékaře, neměli by se hlásit do rezervačního systému, ale kontaktovat lékaře, upozorňují praktici.

12:08

V jihočeských nemocnicích nyní leží 451 pacientů s koronavirem. Je to o 22 více než v pátek. Nejvíc hospitalizovaných je v táborské nemocnici, kde ošetřují 92 pacientů. Vyplývá to z informací uvedených na webu jihočeského krajského úřadu.

11:59

Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder chtějí změnit německý systém očkování proti nemoci covid-19 tak, aby především v postižených regionech mohla začít plošná imunizace bez upřednostňování nejohroženějších skupin. Německo podobně jako jiné státy očkuje nejdříve seniory a zdravotníky, ostatním chce možnost nechat se očkovat poskytnout, až bude vakcíny dostatek.

11:52

Pokud část obyvatel Horní Plané na Českokrumlovsku bude potřebovat navštívit městský úřad, nebo si ve svém městě nakoupit, musí kvůli tomu překračovat hranice okresů. Lidé z Bližší Lhoty, Přední Zvonkové a Další Lhoty, což jsou části Horní Plané, dělí od města lipenská přehrada. A když ji chtějí objet, musí tím přes prachatický okres. Podle nařízení vlády by však lidé kvůli koronaviru měli cestovat mezi okresy jen v nejnutnějších případech.

11:39

Dodavatelé testů pro samotestování mají podle ministerstva průmyslu a obchodu ve skladech asi 5 milionů testů. Tento týden by jich měli mít k dispozici dalších 5 až 8 milionů.

11:16

Povinné testování ve firmách s 250 a více zaměstnanci by mohlo začít podle ministryně financí Schillerové už od středy, zatím se počítalo s pátkem. Dnes to projedná vláda.

11:13

Iniciativa Chcípl PES plánuje uspořádat v neděli velkou demonstraci na pražském Staroměstském náměstí i přes vládní omezení pohybu mezi okresy.

11:13

Do rezervačního systému na očkování proti covidu-19 se od dnešní noci zaregistrovalo 100 000 seniorů nad 70 let. Údaj zveřejnila Chytrá karanténa.

11:02

Bavorsko se Saskem chtějí Česku poskytnout vedle očkování proti covidu-19 také rychlotesty. Na tiskové konferenci to prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Zopakoval rovněž, že Německo nabízí Česku lůžka pro infikované.

10:41 Ilustrační foto.

Pražští strážníci v únoru řešili 9006 porušení opatření proti šíření nemoci covid-19, což je o něco více než v lednu. Uložili 625 pokut v celkové výši 224 900 korun. Nejvíc přestupků zaznamenali ve veřejné dopravě. Lidé ale porušovali i zákaz shlukování a strážníci rovněž řešili porušení zákazu mít otevřenou restauraci. V pondělí to sdělil ředitel městské policie (MPP) Eduard Šuster. Strážníci kontrolují především dodržování pravidel ve veřejné dopravě a nošení respirátoru či nanoroušky.

10:22

Žádné větší problémy při pohybu lidí dnes zatím nezaznamenali jihočeští policisté. Zaměřili se na kontrolu lidí mezi okresy i uvnitř nich. Řekl to jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Podle nařízení vlády platí kvůli koronaviru od dnešního dne omezený pohyb na území okresů i mezi nimi.

10:12 Vlajka Ruské federace.

V Rusku se za uplynulý den prokázalo dalších 11 571 případů koronavirové infekce, 333 lidí po nákaze koronavirem zemřelo. Dnešní údaj o počtu zemřelých je nejnižší od 16. listopadu.

10:01

Město Most vydává seniorům nad 65 let respirátory zdarma. Vyzvednout je může i blízký člověk nebo rodinný příslušník. Hlídání dětí pracovníků vybraných profesí zajistí město v jedné mateřské a jedné základní škole. Hřiště jsou ode dneška uzavřena. Informovala mluvčí magistrátu Klára Vydrová.

09:45

Registrační systém k očkování pro lidi starší 70 let byl spuštěn hodinu po půlnoci. Do 8:00 se podle dat Chytré karantény registrovalo 37 668 lidí.

09:44

Nová opatření vlády epidemickou situaci v Česku výrazně nezlepší, varují experti na modelování. Řešením je podle nich omezit kontakty ve výrobě.

09:07 Ilustrační foto.

Policie v Praze kontroluje od půlnoci namátkově na vybraných silnicích, zda lidé příjždějící i odjíždějící z města dodržují opatření o omezení pohybu.

08:37

V Libereckém kraji přibylo za víkend 647 potvrzených případů covidu. O týden dříve mělo pozitivní test na koronavirus za sobotu a neděli 499 lidí.

08:36

Jihomoravští praktičtí lékaři zahájili očkování proti covidu-19. Mezi 380 praktiků se rozdělí 4000 dávek vakcíny AstraZeneca. Očkovat budou seniory.

08:36

 V Olomouckém kraji mají od pondělí kvůli novým omezením volného pohybu obyvatel nejméně prostoru na katastru své obce lidé ve Strukově na Olomoucku. Druhá nejmenší obec v České republice má totiž rozlohu půl kilometru čtverečných. Starosta Jiří Hubáček dnes ČTK řekl, že opatření se u nich fakticky ani dodržet nedá. Podstatně lépe jsou na tom lidé z měst, v Olomouci mají k dispozici území o rozloze přes 100 kilometrů čtverečných. Podobně velkou plochu pro rekreaci však mají i lidé z Loučné nad Desnou.

08:24

V neděli v Česku přibylo 4557 případů nákazy koronavirem. Je to o 500 víc než před týdnem a nejvyšší nedělní počet od 3. ledna. S nákazou se nyní potýká 148 960 lidí, což je nejvíc za celou dobu epidemie, která byla v Česku potvrzena poprvé přesně před rokem. Za rok zemřelo v souvislosti s nemocí covid 20 469 lidí, jenom za únor bylo obětí téměř 3800, což je třetí nejhorší měsíc po listopadu a lednu. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

08:23 Ilustrační foto.

V Praze v neděli přibylo 944 potvrzených případů covidu, o 290 méně než v sobotu, ale o 155 víc než před týdnem. Nakažených je přes 18 600 Pražanů.

08:19

Z hranic dosud uzavřených okresů Sokolov a Cheb v noci na pondělí zmizely stálé policejní kontroly. Po dvou týdnech karantény se režim kontrol změní na namátkové, budou ve stejném režimu jako ode dneška v celé České republice. Dnes nechá policie z původních kontrolních bodů odstranit i dopravní značení, zjistila ráno ČTK.

08:04

Rok uplynul od chvíle, kdy se v Česku objevil první prokázaný případ nemoci covid-19. Aktuálně.cz přináší časovou osu posledních 365 dní, která detailně ukazuje vývoj pandemie i možné příčiny toho, proč Česko už dlouho patří k nejpostiženějším státům světa.

08:03

Cílem lockdownu nemůže být jen vyhladovění viru tím, že zůstaneme tři týdny zavření. Nutně potřebujeme, aby stát zvládl to, čeho dosud nebyl schopen: kroků, bez kterých tady covid začne řádit znovu, píše komentátor David Klimeš..

08:13

AstraZeneca prodala podíl 7,7 pct. v biotechnologické firmě Moderna za více než jednu mld. USD. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny.

08:02

Česko momentálně patří mezi desítku zemí, z nichž na Maledivy přijíždí nejvíce turistů. Od začátku roku navštívilo tento ostrovní stát v Indickém oceánu přes 4600 lidí Čechů. 

07:48

Policie v Moravskoslezském kraji v pondělí začala kontrolovat, jestli lidé dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy. Hranice okresů lze ode dneška překročit kvůli cestě do práce, k lékaři nebo na úřad. Policie kontroluje při cestách mezi okresy nejen řidiče, ale například i cestující z vlaků či autobusů. Má přes 100 kontrolních stanovišť, na kterých hlídkuje několik stovek policistů. Řekla to policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

07:25

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 4732 nových případů nákazy koronavirem a 60 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), který přesně před týdnem hlásil 4369 nově infikovaných a 62 zemřelých po nákaze koronavirem. Víkendové bilance bývají v Německu zpravidla nižší z důvodu méně intenzivního testování.

06:31

Vláda dnes projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely od 5. března testovat své pracovníky na nemoc covid-19. Za nesplnění povinnosti by podnikům hrozila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) až půlmilionová pokuta. 

06:30

Dnes je to rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu od té doby prodělalo více než 1,23 milionu lidí, s nemocí covid-19 jich zemřelo přes 20 tisíc. Po mírné loňské jarní vlně epidemie, v níž denní přírůstky nakažených nepřesáhly 400, se epidemie dostala k dalším vrcholům na přelomu října a listopadu a počátkem letošního roku. Nové rekordy nad 20 tisíc nových případů za den můžou podle ministerstva zdravotnictví přinést následující dny.

22:19

Obyvatelé Plzně budou moci do obchodního centra Globus, přestože je v okrese Plzeň-sever. O výjimce ze zákazu cestování mezi okresy informuje policie.

22:03 Jan Hamáček

K cestování jen v okresu vydal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dvě výjimky. První umožňuje cestování mezi okresy Brno-město a Brno-venkov, které jsou podle ministra natolik propojené, že by lidé museli jezdit za nákupy desítky kilometrů. Druhá výjimka bude platit v Plzni, kde velké obchodní centrum za městem spadá do jiného okresu. "Pokud bychom tu výjimku neudělili, tak v Plzni zítra vypukne dopravní kolaps," řekl Hamáček Blesk Zprávám.

21:34

Slovensko od středy 3. března zavede obecný zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla na dnešním mimořádném jednání vláda premiéra Igora Matoviče. V interiérech budov a také v hromadné dopravě by lidé měli povinně nosit respirátory kategorie FFP2.

Kabinet kromě toho schválil materiál o závěrech ze schůzky politiků s odborníky a vědci; na jeho základě by se Slovensko mělo připravit na možnost tvrdého omezení pohybu lidí, zastavení výroby a uzavření země, pokud se nepodaří v následujících tří týdnech zpomalit šíření infekce.

21:13

V Británii odhalili prvních šest případů varianty koronaviru, který se poprvé objevil v brazilském Manausu. Podle představitelů britského zdravotnictví, které dnes citovala agentura Reuters, jsou tři případy v Anglii a tři ve Skotsku.

Nebezpečí, že se tato forma bude dále šířit, není velké, ale úřady zabývající se případy v Anglii z preventivních důvodů znásobily v oblasti výskytu testování a zjišťování genových sekvencí pozitivních vzorků.

21:08

Ministr vnitra může upravit zákaz cestování mezi okresy v místech, kde takové omezení nedává smysl. Podle Babiše o tom dnes rozhodla vláda, řekl Nově.

20:54

Slovensko zavede od středy zákaz vycházení večer a částečně v noci, rozhodla vláda. Pokud se epidemická situace nezlepší, zemi asi čeká lockdown.

20:48

Tři německé spolkové země pošlou do České republiky 15 000 dávek vakcíny. Informovala o tom dnes televize MDR s odvoláním na saského premiéra Michaela Kretschmera.

Očkovací látku pošle Sasko a Bavorsko, jež s Českou republikou sousedí, a k nim přiléhající Durynsko.

19:52

Oslo vzhledem k rychle se šířící nakažlivější variantě koronaviru zpřísní protiepidemická opatření. Mutace, která se na konci loňského roku objevila v Británii, se nyní v Oslu podílí na 50 až 70 procentech infekcí. Od úterka proto v norské metropoli budou muset zavřít všechny obchody, které neprodávají nezbytné zboží. Restaurace budou moci působit jenom jako výdejny jídla a vyšší ročníky středních škol čeká část výuky na dálku.

19:43

"První dny bude Policie ČR benevolentnější, protože chápe, že řada občanů si během víkendu nemohla z objektivních důvodů vyřídit potřebná potvrzení. Nicméně od poloviny příštího týdne už nebudeme tak tolerantní. Bude-li to nutné, budeme porušování pravidel sankcionovat," upozornil náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Policista může na místě uložit pokutu maximálně 10 000 korun, ve správním řízení hrozí podle krizového zákona sankce až 20 000 korun.

19:22

Testování zaměstnanců má být povinné pro firmy s 50 až 250 pracovníky od 12.března, uvedla Česká televize. Zaměstnancům má za netestování hrozit pokuta 50 000 Kč.

18:53

Okresy Brno-město a Brno-venkov budou sloučené do jednoho. Zákaz pohybu lidi mezí okresy se tak na ně od pondělí vztahovat nebude, uvedla policie.

18:45 Ilustrační foto.

V Praze budou moci do školky a prvních dvou stupňů základní školy chodit kromě dětí členů záchranného systému také potomci lidí pracujících například v justici nebo kurýrů. Každá městská část bude otevírat jednu. Na svém twitterovém účtu to dnes napsal primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

18:42

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by mohla vakcínu farmaceutické firmy Johnson & Johnson schválit na začátku března. V rozhovoru s televizí France 3 to dnes řekla francouzská ministryně průmyslu Agnès Pannierová-Runacherová. Distribuce přípravku by podle ní mohla začít na konci března, popřípadě na začátku dubna.

18:38

Na hranicích okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, které jsou nyní kvůli šíření nákazy uzavřené, dnes skončí policejní kontroly. Budou zde platit stejná opatření o omezení pohybu jako ve zbytku ČR.

18:37

Policii bude s kontrolou dodržování nových restrikcí proti šíření koronaviru od úterý pomáhat 3834 vojáků a 270 příslušníků Celní správy. Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst a nosu a uzavření dalších obchodů a služeb hlídat od pondělí, odkdy na tři týdny platí. Dohromady bude nasazeno 30 000 lidí, řekl dnes novinářům náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Policisté budou hlídkovat na 500 stanovištích na významných dopravních tepnách, která policie vytipovala, uvedl Vondrášek. 

18:14

Od pondělí budou zavřené školky i první a druhé třídy základních škol. Rodiče dětí, které nově zůstanou doma, tak mají nárok na ošetřovné.

17:39

Běžkaři na Vysočině ještě o víkendu využili poslední přírodní sníh u Fryšavy na Žďársku. Počty výletníků už byly nižší než minulé víkendy, kdy Žďárské vrchy zažívaly mimořádný nápor. První celkem klidný konec týdne má za sebou i šumavská obec Kvilda. Od pondělí se mohou lidé procházet je na území své obce. Pravidla pro volný pohyb zpřísnila vláda kvůli epidemii na tři týdny.

17:32

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. V dnešním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News řekl, že v určitém momentu by například část platu lidí na home office, většinou úředníků, které krize zatím vůbec nepostihla, mohla jít jiným.

"Skutečně si myslím, že pokud tady máme dva miliony lidí, dva miliony válečníků, kteří nikdy vlastně po zemi nic nechtěli - sami měli otevřenou hospodu, cestovní kancelář, maloobchod nebo cokoliv jiného a teď lezou po kolenou a my máme všechno a nic necítíme, tak si myslím, že v nějakém okamžiku by to mělo být tak, že část prostředků, které dostáváme, dostanou oni," prohlásil Vystrčil.

17:11

Pasažéři, kteří odlétají z londýnského letiště Heathrow, musí nově počítat s poplatkem 8,9 libry (kolem 270 Kč). Letiště, které má za sebou kvůli pandemii covidu-19 ztrátový rok a propad v počtu pasažérů, chce s jeho pomocí pokrýt náklady za služby, například za odbavení. Poplatek schválil britský Úřad pro civilní letectví.

17:01

V Brně mohou lidé stejně jako v Praze i od pondělí chodit mezi městskými částmi bez potvrzení. Celé město je jeden okres.

16:44

V Británii už první dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo více než 20 milionů lidí. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Matt Hancock, podle něhož jde o obrovský úspěch. Od pondělka budou v Anglii dostávat pozvánky na očkování lidé ve věkové skupině od 60 do 63 let a do poloviny dubna by měli být očkovaní všichni zájemci nad 50 let.

16:18

Izrael poskytne vakcíny proti nemoci covid-19 Palestincům, kteří pracují na jeho území nebo v židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu. V neděli to oznámil styčný úřad, který zajišťuje spolupráci mezi Izraelem a palestinským okupovaným územím. Očkovací kampaň by se měla týkat asi 130 000 Palestinců.

16:14

Nové testovací místo bude od pondělí v provozu na silnici I/10 u česko-polské hranice v Harrachově na Jablonecku. Fungovat bude zatím v pracovních dnech. Důvodem je zpřísnění pravidel, kdy Polsko vyžaduje při přechodu hranic z České republiky negativní test na covid-19.

16:12 Ilustrační foto.

V pražské integrované dopravě se od 1. března zatím neočekávají žádné zásadní změny. Jezdit přestanou školní autobusy. Omezený bude provoz některých příměstských vlaků. Intervaly některých spojů byly prodlouženy. Cestující musí mít v MHD i na zastávkách zakryté dýchací cesty.

16:09

Faerské ostrovy nemají poprvé od loňského července ani jediný aktivní případ nákazy koronavirem. Poslední infikovaný opustil karanténu v pátek, a souostroví tak pyšně vyhlásilo, že je nově "covid-free" zónou. Napsala o tom v neděli agentura DPA.

15:44

Starosta Březiny na Brněnsku Martin Habáň chce výzvou upozornit vládu na organickou propojenost okresů Brno-město a Brno-venkov. Podle něj páteční nařízení vlády o omezení pohybu lidí mezi okresy, které bude platit od pondělí, obce na Brněnsku paralyzuje. Výzvu odešle v pondělí, zatím nasbíral pět podpisů dalších starostů, v pracovní den jich očekává ještě mnohem víc, řekl Habáň.

15:35

Česko dostane od tří německých spolkových zemí 15 tisíc dávek očkování proti covidu-19, informovala o tom německá média.

15:21

Hospodářská komora předpokládá, že povinnost testovat zaměstnance na koronavirus se bude v první fázi týkat zhruba 700 zaměstnavatelů. Odhadem půjde zhruba o tři miliony lidí, řekl mluvčí komory Miroslav Diro. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci musely povinně testovat od pátku 5. března.

14:35

Přezkum mimořádných opatření podle pandemického zákona bude pravděpodobně složitý a nelze očekávat, že o nich Nejvyšší správní soud rozhodne v řádu dní. Rozhodování potrvá spíše v řádu týdnů, uvedl na webových stránkách soudu jeho předseda Michal Mazanec. Pandemický zákon schválila Sněmovna v pátek. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice podle něj dostanou pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření koronaviru.

"Právě přijatý pandemický zákon zakládá významné pravomoci orgánů veřejné správy, hluboce zasahuje do života společnosti a může vést k podstatným omezením práv občanů. Při přezkumu mimořádných opatření podle pandemického zákona půjde velmi pravděpodobně o složité a rozporuplné rozhodování ve značném množství případů. Je třeba položit důraz nejen na rychlost, ale současně s tím i na právní a argumentační kvalitu našich rozhodnutí," sdělil Mazanec.

14:35

Člen Rady vlády pro zdravotní rizika a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal by odmítl případnou nabídku stát se ministrem zdravotnictví. Podle něj je třeba změnit přístup k řešení pandemie covidu-19, nikoliv ministra. Smejkal to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prezident Miloš Zeman dnes v CNN Prima News řekl, že je mu ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) líto, pozoruje na něm syndrom vyhoření, a kdyby si odpočinul, možná by to bylo k dobrému. Odchod Blatného premiér Andrej Babiš (ANO) opakovaně vyloučil.

14:33

Členové protestní iniciativy Chcípl PES, která sdružuje podnikatele nesouhlasící s vládními opatřeními proti koronaviru, odmítají dodržovat vládní nařízení, pokud se alespoň na 14 dní nezavřou velké výrobní závody. Od pondělí 1. března tak zůstanou otevřené stovky restaurací, řekl dnes ČTK Jiří Janeček z iniciativy.

"Je již déle nemožné, aby vláda přistupovala k boji s pandemií nerovnoprávným přístupem, kdy vláda odmítá byť jen na 14 dnů uzavřít výrobní závody a montovny. Není možné, aby malí živnostníci již rok nesli jako jediní následky vládních polovičatých opatření," uvedli dnes členové iniciativy Chcípl PES Jakub Olbert a Jiří Janeček.

14:32

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vyzval ke sdílené solidaritě mezi lidmi. V dnešním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News zmínil, že v určitém momentu by například část mzdy lidí na home office, které krize zatím vůbec nepostihla, mohla jít jiným. Jak by systém fungoval, blíže nepopsal. Pomyslné nůžky mezi občany se podle něj tím rozevírají čím dál více.

"Já vím, že teď řeknu něco, co se velké většině občanů nebude líbit. Skutečně si myslím, že pokud tady máme dva miliony lidí, dva miliony válečníků, kteří nikdy vlastně po zemi nic nechtěli - sami měli otevřenou hospodu, cestovní kancelář, maloobchod nebo cokoliv jiného a teď lezou po kolenou a my (ostatní) máme všechno a nic necítíme, tak si myslím, že v nějakém okamžiku by to mělo být tak, že část prostředků, které dostáváme, dostanou oni," řekl Vystrčil.

14:22

SÚKL vakcíny proti covidu registrovat nemůže, lze to jen centralizovaně v EU. Možností je výjimka MZ o použití neregistrovaného přípravku, uvedl ústav

14:12

Německo prohlásilo francouzský departement Moselle za oblast s výskytem mutací koronaviru, a od úterka proto zpřísní režim na společných hranicích. Informovala o tom dnes agentura DPA. Při překročení hranic budou muset mít všichni příchozí negativní test na koronavirus, železniční ani autobusoví dopravci nebudou smět provozovat přeshraniční linky. Dopravy zboží se omezení nedotkne.

Departement Moselle se zhruba jedním milionem obyvatel sousedí s německými spolkovými zeměmi Sársko a Porýní-Falc. Hraniční kontroly, které se nyní provádějí na hranicích s Českem a Tyrolskem, tam ale zatím Berlín zavést nechce. "V našich úvahách zatím s hraničními kontrolami nepočítáme," uvedl už v pátek ministr vnitra Horst Seehofer.

14:08 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Policie stíhá konkrétní osobu v souvislosti s výhrůžkou premiéru Babišovi, muž je stíhaný vazebně, uvedla policie. Chtěl zabít Babiše i jeho rodinu.

13:47

Hejtman Karlovarského kraje Kulhánek: S mimořádnou dodávkou vakcíny AstraZeneca si kraj poradí do dvou týdnů, pomůže v očkování učitelů. K očkování se přidají i praktici.

13:23

Vláda nemá připravenou systémovou nabídku odškodnění za koronavirová opatření, bude o ní ale co nejdříve debatovat, uvedla ministryně Benešová.

13:01 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babišovi by stejně jako prezidentu Zemanovi stačila v případě ruské vakcíny Sputnik V certifikace SÚKL, není podle něho nutné čekat na doporučení EMA.

12:57 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"8. ledna mi řekla policie, že je člověk, který chce zastřelit mě a moji rodinu. Doteď máme hlídaný dům. Ten člověk byl zatčen ve Španělsku," řekl Babiš. Tvrdí, že svou ženu poslal do Dubaje, aby ji ochránil. O nebezpečí nevěděla, dodal.

12:54 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš domluvil se saským premiérem dodávku 15 000 dávek vakcíny firmy AstraZeneca pro Cheb, Sokolov a Karlovy Vary, v pondělí by měly být rozvezeny.

12:54 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Vím, že naše vláda nemá důvěru. Komunikace není dobrá. Chtěl bych ale, aby si lidé řekli, že nám dají poslední šanci a společně to porazíme," řekl Babiš v Partii.

12:39

Maďarský premiér Viktor Orbán se dnes nechal naočkovat proti covidu-19 čínskou vakcínou od firmy Sinopharm. Informoval o tom na svém facebookovém účtu. Čínskou očkovací látku schválily maďarské úřady ve středu, a to bez předchozího doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Už dříve podobně postupovaly v případě ruské vakcíny Sputnik V.

"Naočkován," napsal Orbán na Facebooku a své příspěvky doplnil videem a třemi fotografiemi. Na jedné z nich je vidět, jak mu zdravotnice aplikuje injekci do paže, na jiné lékař drží v ruce krabičku s čínskou vakcínou.

12:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Máme jasný cíl, abychom všechno naočkovali do konce září, možná dřív," uvedl Babiš.

12:36

"Udělali jsme chybu, že jsme netestovali lidi, kteří se vraceli z Chorvatska. Když bylo Techtle Mechtle, tak jsme měli všechny bary zavřít," jmenoval Babiš chyby, které podle něj vláda učinila.

12:34

Josef Středula reaguje na kritiku premiéra Babiše, který jej označil za největší nebezpečí pro českou ekonomiku.

12:32

"Stále se k tomu hlásím. Já vím, že si lidi dělají srandu, že jsem v srpnu řekl, že jsme 'Best in covid'. Ale já jsem myslel my, jako Češi. Ne já," řekl Babiš.

12:16 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března musely povinně testovat. "Zítra vláda rozhodne o tom, že firmy musí testovat. Kdo nebude testovat, bude pokuta 500 000. Od 5. 3. to bude povinné, kdo nebude testovat, tak by měla firma zavřít a jít na 14 dní do antiviru," řekl Babiš. "Pokud by se zavřel celý průmysl, tak firmy přijdou o zakázky, dostanou se do bankrotu a lidé budou nezaměstnaní," dodal.

12:13 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Už nechci prosit, já chci žádat. Kdo nedodržuje opatření, musí dostat pokutu. Musíme znovu přesvědčit lidi, co nedodržují ty opatření, aby pochopili, že je lockdown potřeba," řekl Babiš.

12:11 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš řekl, že pokud by dodávky Sputniku neobjednal, tak by mu to poté jeho kritici vyčetli.

12:06 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Jsem krizový manažer, mám tah na bránu, ano, terorizuju ty lidi, píšu jim očkujte, očkujte," řekl Babiš v Partii na dotaz, zda situaci zvládá.

12:04 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš odmítl, že by uvažoval o rezignaci. "Proč bych rezignoval. Od rána bojuju za vakcíny, bojuju za léky," řekl Babiš. "Někteří se můžou smát, ale nikdy neodstoupím," dodal.

12:01 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Babiš odmítl, že by mu na jednáních s vládou, hejtmany a odbory "tekly nervy". "To jsou pomluvy. Není to pravda. Největší nebezpečí naší ekonomiky je pan Středula. Dělá všechno pro to, aby se zviditelňoval, je to jasný kandidát na prezidenta. On není zástupce skutečných zaměstnanců," řekl Babiš.

11:58 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Babiš řekl, že změny ve vládě nechystá. "Není to na stole. Snažím se pomáhat panu ministru zdravotnictví, který je pod obrovským tlakem, nemá manažerské zkušenosti, nemá v okolí hodně dobrých úředníků," řekl Babiš.

11:46

Měl by podle Zemana Blatný odstoupit? "Je to samozřejmě kompetence premiéra. Já jsem až brankář ve finálním stádiu. Blatný nebyl špatný ministr, udělal kus práce, teď už mi ale připadá, že je velmi velmi unavený," uvědl.

11:43

"Je mi ho (Blatného) líto, řekl jsem mu při jmenování, že přechází z parku do džungle. A ta džungle ho sežrala. Pozoruji na něm syndrom vyhoření. Mám k němu soucit a obdiv, vidět ale k smrti vyčerpaného člověka je smutné a kdyby si odpočinul, možná by to bylo k dobrému," řekl Zeman na adresu ministra Blatného v pořadu Partie.

11:39

Miloš Zeman o sobe uvedl, že je zastáncem online výuky jazyků. "Dokonce bych někdy řekl, že dobře připravený počítačový program na distanční výuku jazyků, je lepší než učitel, který slovy klasika je před vámi o jednu lekci," řekl Zeman v Partii.

11:35

"Vláda udělal spoustu chyb. Nejsměšnější chyba bylo kafe v kelímku a nejhorší chyba, která se naštěstí napravila, byly hodiny obchodů pro důchodce," řekl Zeman.

Ocenil chování hejtmanů napříč politickým spektrem, kterým se podařilo s vládou jednat.

11:34

Zeman v pořadu Partie na Primě zkritizoval některé "pseudoodborníky", kteří covid zlehčují. "Tihle lidé by měli zalézt do podzemí a už nic neříkat," uvedl.

11:30

Zeman podle svých slov uvažuje, že udělá z Romana Prymuly svého neplaceného poradce. "Jako odborník je vynikající. Jeho sociální inteligence, jak řekl pan premiér, není úplně vynikající," řekl Zeman v Partii.

"Panu kancléři jsem ubral sto procent prémií, zkritizoval jsem ho, on se omluvil a tím to pro mě skončilo," odpověděl na dotaz, jestli se zlobí na kancléře Vratislava Mynáře za jeho návštěvu fotbalového zápasu.

11:24

Prezident Zeman oznámil, že požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o dodávku vakcíny Sputnik V. Podle informací ruského velvyslanectví mohla dorazit v nejbližší době, řekl Zeman CNN Prima News. Nechal by se jí očkovat.

"Budou-li nás různí Koudelkové varovat před ruskou nebo čínskou vakcínou, tak bychom jim měli říct, že vakcíny nemají ideologii," řekl Zeman v Partii. Dodal, že by přijal každou vakcínu, která projde certifikací, například SÚKL.

11:21

"Moje dcera i moje žena mě samozřejmě navštěvují, rodina by měla zůstat pohromadě," řekl Zeman v Partii. "Pošesté říkám, že je něco úplně jiného, když víte, že je situace bezvýchodná, a kdy vám prezident říká, ať vydržíte maximálně šest měsíců, a to nejen proto, že si to myslí, ale proto, že existuje vakcína," dodal Zeman.

11:18

"Měli bychom důvěřovat lidem, že se i teď budou chovat disciplinovaně. Když už je konec blízko, jak jsem zmínil," řekl Miloš Zeman na adresu opatření.

Podle svých slov žádal policejního prezidenta o co nejtvrdší sankce pro každého, kdo porušuje opatření. Nasazení policisté a vojáci by měli být přísní.

11:10

"Pokud vyjdeme z předpokladu, že zdroj šíření nemoci je způsoben shlukováním velkého počtu osob, tak se musíme ptát, zda ve školách se shlukuje velký počet osob, tak pokud je tato odpověď kladná, tak i když je to nepopulární, tak uzavření škol pokládám za rozumné, i když nepříjemné opatření," uvedl Miloš Zeman v Partii.

Průmyslové podniky by zatím neuzavíral. "Uvědomte si, že průmysl představuje 42 procent národního důchodu. A tam ten lockdown je do jisté míry riskantní, i když bych se ani tomu nebránil," dodal.

Zeman řekl, že uzávěra průmyslu by byla riskantní. Nebránil by se jí, ale zatím je podle něj důležité, aby zaměstnanci nosili roušky a byli testováni.

11:08

"To není první případ očkování. Zatím všechny předchozí případy skončily úspěšně. Měli jsme tuberkulózu, černý kašel, dětskou obrnu. Na všechny tyto nemoci očkování zabralo. To je důvod, proč můžeme očekávat, že zabere i na covid," řekl prezident Miloš Zeman v pořadu Partie na Primě.

11:06

Podle prezidenta Miloše Zemana se pandemie koronaviru pomalu chýlí ke svému konci. "I když někteří lamentují, tak tragédie se blíží svému konci. Podle mého odhadu nejpozději v září tohoto roku by mohla být proočkována velká většina populace. V podstatě všichni, co to chtějí, a já věřím, že ta lehce dementní část populace, která to nechce, změní názor," řekl v pořadu Partie na Primě.

10:58

Plzeň spouští kampaň vysvětlující nová omezení, zveřejní mapy okresu, požádá firmy z Borských polí, aby kvůli přeplnění MHD posunuly začátky směn.

10:36

V Pardubickém kraji přibylo v sobotu 287 nových případů nákazy covidem. V porovnání s předešlou sobotou jde o pokles o necelých šest desítek případů.

10:30

Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde počty nakažených i obětí rostou do závratných výšin. Vysvětlit, proč takový osud potkal právě relativně bohatou zemi se silným zdravotnictvím, demokraticky zvolenou vládou a přístupem k vakcínám je ale obtížné. Ke katastrofě totiž vedly desítky menších pochybení, špatných rozhodnutí a komunikačních omylů, napsala ve své analýze situace v ČR stanice CNN.

"Zemí se šíří nová, infekčnější mutace viru, která dohnala české nemocnice na pokraj kolapsu. Bilance mrtvých překonala hranici 20.000 a v poměru k počtu obyvatel patří k nejvyšším na světě. Neexistuje ale důvod, proč by zrovna tento stát měl patřit k nejpostiženějším," píše CNN.

10:27

Na jižní Moravě přibylo v sobotu 675 případů nákazy koronavirem. Podíl podezření na britskou mutaci vzrostl téměř na polovinu. Čtyři lidé zemřeli.

10:11

Ve středních Čechách přibylo v sobotu 1546 nakažených. Ve srovnání s minulou sobotou jde o nárůst asi o 300 případů. Nyní je zde 24 556 případů covidu.

09:55

V Karlovarském kraji přibylo v sobotu 138 případů koronaviru, oproti pátku čtvrtina. Zemřeli čtyři lidé. Nemocnicím chybí lůžka pro covidové pacienty.

09:47

V Plzeňském kraji bylo v sobotu 491 případů koronaviru, třetina pátečního počtu. O víkendu se míň testuje. Zemřelo 16 lidí, za celou pandemii 1175.

09:43 Ilustrační foto.

V sobotu v Praze přibylo 1230 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem a v sobotu nejvíc od 24.října. Nakažených je teď přes 18 000 Pražanů.

09:29

V Ústeckém kraji epidemie koronaviru dál sílí. V sobotu přibylo 748 potvrzených případů covidu-19, oproti minulé sobotě to je o 144 nákaz více.

09:15

Českobudějovická charita vyhlásila sbírku respirátorů pro lidi v nouzi. Určené budou například pro chudší rodiny, samoživitele nebo pro lidi bez domova. Prostřednictvím potravinových bank mohou dostat roušky, které jim ale neřeší vstup do obchodů, MHD nebo zdravotnických zařízení, kam se teď může jen s respirátorem. ČTK to sdělila Isabela Šilhová z charity.

"Pokud můžete pomoci a chcete darovat respirátory, rádi je prostřednictvím našich služeb předáme potřebným, o které pečujeme," uvedla Šilhová. Dodala, že v minulém roce poskytla Městská charita České Budějovice služby 1800 dospělým.

09:13

Na demonstraci v Kodani proti vládním restrikcím zavedeným ve snaze bránit šíření koronaviru zatkla dánská policie v noci na dnešek osm lidí. Informovala o tom agentura AFP. Protestu v centru metropole se zúčastnilo zhruba 1200 lidí. Jeho organizátorem bylo hnutí Men in Black (Muži v černém), které demonstrace proti restrikcím pořádá od prosince.

Sobotní protest byk převážně poklidný, policisté ale zadrželi několik osob v souvislosti s používáním nepovolené pyrotechniky a výtržnostmi. Demonstraci zorganizovala - jako obdobné akce v předchozích týdnech - skupina Men in Black. Ta kritizuje "diktaturu" v Dánsku, kde platí kvůli koronavirové krizi přísná opatření a jejím hlavním heslem je slogan "Svobodu Dánsku, máme toho dost!".

09:10

Ve Zlínském kraji přibylo v sobotu 328 případů nákazy, je to o sto případů více než před týdnem. Oproti všedním dnům počet poklesl jen nepatrně.

09:02

Objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích se loni zvýšil o 66 až 71 procent. Provoz v pevných sítích se pak zvýšil o třetinu až polovinu. Důvodem byla nejen omezení související s koronavirovou krizí, kdy se výuka přesunula do domácností a část lidí pracovala z domova, ale i rostoucí využití chytrých mobilních telefonů a zlevňování datových tarifů. Vyplývá to z informací operátorů.

Síť O2 zaznamenala v době zvýšené práce z domova a distanční výuky nárůst fixního datového provozu o 54 procent, mobilního dokonce o 70 procent. "Největšími tahouny provozu byly ale služby streamující video, tedy O2 TV, Netflix, YouTube a podobně. Rekordní datový provoz jsme zaznamenali také na komunikačních platformách, jakými jsou MS Teams, Skype, Zoom nebo Google Meet," uvedla mluvčí firmy Kateřina Mikšovská.

08:57

Firmy podnikající v oboru veletrhů a výstavnictví očekávaly, že uplynulý rok bude evropsky i celosvětově velmi silný. Pandemie koronaviru to ale změnila. Mnoho veletrhů s víceletou periodicitou byl plánováno právě na rok 2020, a tak všichni organizátoři uzpůsobili své kapacity, aby objem zakázek zvládli. Zrušení rozsáhlých jarních veletrhů, které již byly ve vysoké fázi příprav s materiálem a montážními týmy na cestě, mnohdy i s již postavenými expozicemi, byl pro všechny velký šok. ČTK to řekl viceprezident Asociace výstavářských firem ČR Tomáš Moravec.

Asociace sdružuje 17 členů. Koronavirus na ně dopadl rozdílně s ohledem na nastavené financování a zdroje. "Všechny výstavářské firmy se ale připravovaly na silný rok a investovaly do posílení personálu, výrobního vybavení i ostatního zázemí, které je pro plných chod firem potřebné. Firmám se propadly tržby v rozmezích od 30 až do 90 procent, s čímž souviselo i snižování stavu zaměstnanců. Kupříkladu Veletrhy Brno musely redukovat počet zaměstnanců zhruba o třetinu," uvedl Moravec, který ve společnosti Veletrhy Brno působí jako ředitel výstavby expozic.

08:54

Objem přenesených dat v tuzemských mobilních sítích se loni zvýšil o 66 až 71 procent. Provoz v pevných sítích se pak zvýšil o třetinu až polovinu.

08:54

V Libereckém kraji za sobotu přibylo 400 nových případů koronaviru, před týdnem jich bylo 325. Bezmála za rok se v kraji nakazilo skoro 59 000 lidí.

08:44

Sobotních 7798 odhalených případů koronaviru je pátým nejhorším víkendovým výsledkem, vůbec nejvyšší počet nakažených byl o volném dni hlášen 24. října, kdy laboratoře potvrdily 12.473 případů. V první desítce nejhorších víkendových dnů jsou tři neděle, kdy se obecně testuje nejméně.

Přehled nejvyšších počtů případů covidu o víkendu:

DenPočet pozitivních testů
sobota 24. října 202012.473
sobota 31. října 202011.427
sobota 17. října 20208713
sobota 9. ledna 20218436
sobota 27. února 20217798
sobota 7. listopadu 20207721
neděle 25. října 20207300
sobota 20. února 20216774
neděle 1. listopadu 20206551
neděle 3. ledna 20216267
08:41

V Olomouckém kraji přibylo v sobotu 190 případů nákaz covidem-19, oproti minulé sobotě je to o 245 případů méně. V tomto týdnu počty poklesly podruhé.

08:36

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 7798 případů koronaviru, zhruba o tisíc víc než před týdnem. Je to nejvyšší sobotní počet od 9. ledna. V nemocnicích je s covidem-19 ve vážném stavu dál přes 1500 pacientů. S nákazu se nyní potýká téměř 150 000 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Za rok od prvních potvrzených případů loni 1. března se koronavirus v Česku prokázal u 1 235 480 lidí. S nemocí covid-19 zemřelo 20 339 z nich, vyléčilo se 1 067 557 nakažených. Aktuální počet 147 584 lidí s potvrzenou nákazou je dosud nejvyšší.

08:26

V Německu přibylo za poslední den 7890 případů nákazy koronavirem a 157 obětí nemoci covid-19, což je zhruba stejně jako před týdnem. Vyplývá to z aktuálních dat Institutu Roberta Kocha (RKI).

V lednu a v první polovině února se epidemická situace v Německu postupně zlepšovala, nyní ale čísla nově nakažených stagnují. Odborníci to připisují šíření mutací viru, uvedla agentura DPA.

08:19

Koronavirová krize ovlivnila během roku i dění na silnicích. Aut v provozu po vypuknutí pandemie výrazně ubylo, což se například na jaře promítlo na zhruba třetinovém snížení počtu dopravních nehod. Volnější silnice ovšem mnohdy naopak zvýšily závažnost nehod. Cesty uvolnila především osobní auta. Vyplývá to z informací Policie ČR. Pandemie na jaře na chvíli zastavila i dopravní stavby, po většinu roku však pokračovaly.

Vliv pandemie na provoz na silnicích potvrdil při bilancování loňského roku náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Podle něj se loňské statistiky nehodovosti kvůli koronaviru vymykají dosavadnímu trendu a je složité je porovnávat s předchozími roky. Loni i vlivem krize zemřelo nejméně lidí od roku 1961, a to celkem 460.

07:03 Vlajka Brazílie

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v sobotu ohlásilo 1386 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a 61 602 nově odhalených infekcí koronavirem. Brazílie tak pátým dnem v řadě zaregistrovala přes 1300 obětí a přes 60 000 potvrzených nákaz. Informovala o tom agentura Reuters.

Bilance epidemie v jihoamerické zemi s přibližně 210 miliony obyvatel tento týden přesáhla 250 000 mrtvých, zatímco její růst dosáhl dosud nejvyšší úrovně. Na každý z posledních sedmi dní připadá přes 1150 smrtících případů covidu-19.

07:03

Ve Spojených státech už se může očkovat třemi různými vakcínami proti covidu-19. Po látkách od výrobců Pfizer a Moderna v sobotu americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil nasazení vakcíny od farmaceutické firmy Johnson & Johnson (J&J). Ta se na rozdíl od dvou již používaných přípravků nemusí podávat ve dvou dávkách.

Regulátor FDA dal vakcíně J&J povolení pro nouzové použití den poté, co tento krok doporučila nezávislá expertní komise. Očkování je podle amerických expertů vhodné pro osoby ve věku 18 let a starší. Dávky by podle agentury AP mohly začít do jednotlivých amerických států proudit v pondělí. Výrobce očekává, že do konce března dodá Spojeným státům 20 milionů dávek.

07:02

K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy se člověk po prodělání nemoci může opět nakazit. Podle imunologa Michala Křupky je také důležité zjistit, nakolik vakcíny ochrání před různými mutacemi. Rozsáhlé proočkování populace je však klíčové. Těžké případy vznikají za spoluúčasti nevhodné reakce imunitního systému, řekl Křupka, který působí na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Podle Křupky je předpoklad, že za různým průběhem infekce stojí i odchylky v přirozené imunitě člověka. "Vypadá to, že někdo infekci lépe zvládá už na sliznici. Na tom se podílejí látky zvané interferony," řekl.

20:51 Jan Hamáček

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby se novináři mohli i při nadcházejících vládních omezeních volně pohybovat na základě předložení novinářského průkazu. Organizace to uvedla na Twitteru.

20:39

Ruská vakcína Sputnik V proti covidu-19 vykazuje při opětovném očkování účinnost i proti mutacím koronaviru. S odvoláním na ruské vědce to oznámila agentura Reuters. Podle jejích zdrojů účinnost vakcíny prokazují dosud provedené testy.

Reuters píše, že prezident Vladimir Putin v lednu nařídil, aby byla do 15. března prověřena účinnost v Rusku vyráběných vakcín proti variantám koronaviru, které se šíří ve světě. "Nedávná studie ruského Gamalejova střediska prokázala, že opakované očkování Sputnikem V dobře chrání proti mutacím nového koronaviru, a to včetně té z Británie a Jihoafrické republiky," citoval Reuters Denise Logunova, který je zástupce ředitele tohoto pracoviště, kde vakcínu Sputnik V vyvinuli.

20:29 Karel Havlíček (ANO)

Testy na covid by měly být povinné pro první skupinu podniků od 8. března, zřejmě pro větší firmy, řekl ministr průmyslu Karel Havlíček. Pro menší začne povinnost později.

20:22

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

19:55

Prezident Miloš Zeman má od svého ruského protějšku Vladimira Putina slíbenou dodávku ruské vakcíny Sputnik proti covidu-19, uvedla CNN Prima News. Ruského prezidenta o ni Zeman podle televize požádal dopisem po dohodě s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Certifikace vakcíny by prezidentovi stačila od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

"Pokud jsem správně informován, tak této žádosti bude vyhověno, ale budeme samozřejmě potřebovat certifikaci," řekl Zeman. "Mně by úplně stačila certifikace SÚKL," dodal. Vakcína Sputnik nyní nemá schválení od SÚKL ani od Evropské agentury pro léčivé přípravky.

19:09

Na Vysočině potvrdily testy covid-19 v posledních 24 hodinách u 539 lidí. Zemřeli dva nakažení. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice zveřejněných k dnešním 18:15. Nejvíc nových případů nemoci bylo zjištěno na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. V tomto kraji se zhruba půlmilionem obyvatel teď hygienici evidují 3882 nakažených lidí.

18:47

Italská vláda dnes zpřísnila opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování odborníků chce předejít šíření nakažlivějších mutací viru. Nejpřísnější režim budou od pondělí mít poprvé od ledna dva jihoitalské regiony - Basilicata a Molise. Znamená to zavřené restaurace, přísné omezení pohybu a provoz pouze nezbytných služeb.

18:32

K očkování proti covidu-19 se dnes zaregistrovalo 93 000 učitelů a dalších pracovníků škol. Celkově už systém zaznamenal 1,5 milionu registrací.

17:30

Plzeňský kraj od pondělí rozšíří do celého kraje opatření, která dosud dělal hlavně na nejpostiženějším Tachovsku. Budou se všude víc dezinfikovat veřejné prostory, hasiči budou obcím rozvážet dezinfekci, kraj případně opět poskytne respirátory. Posiluje se kapacita testovacích míst a otvírají se nová. Kraj pošle také víc lidí na pomoc s trasováním kontaktů nakažených. Některá krajská zařízení sociální péče nabídnou volná lůžka na doléčení necovidových pacientů, aby se ulevilo přetíženým nemocnicím, řekla hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

17:02

V amerických státech rychle opadá zájem o testování na koronavirus v době, kdy začali odborníci projevovat optimismus k vývoji covidu-19. Mnozí si slibují hodně od očkování, ale Clemens Hong, který je odpovědný za testování v USA, řekl, že je stále nutné mít se na pozoru. Podle amerických médií panuje v armádě značná nedůvěra k vakcínám, až třetina zejména mladších vojáků se odmítá nechat naočkovat.

16:46

Pro návrat žáků a studentů do škol je nutné udělat maximum, jakmile to epidemická situace dovolí, a to i za cenu přísnějších opatření například v průmyslu. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to uvedl v souvislosti s tím, že vláda od pondělka uzavře školy, mateřské školy i dětské skupiny. Oslovení ředitelé škol a odboráři krok vlády vítají. Učitelé i nepedagogičtí pracovníci škol se dnes začali přednostně registrovat k očkování proti covidu-19 a do Česka dorazil první milion antigenních testů pro testování ve školách.

16:44

Policie bude kontrolovat auta na hranicích uzavřeného okresu Trutnov nejméně do nedělní půlnoci. Za celou dobu kontrol, které započaly 12. února, odepřeli policisté vjezd na Trutnovsko či výjezd z něj více než 4900 vozidlům, informovala dnes policejní mluvčí Magdaléna Vlčková. 

16:31

Většina lyžařských areálů podle Asociace horských středisek letošní sezonu vzdává. Pokud by mohly ještě ve druhé polovině spustit provoz, budou to jen osamocení provozovatelé ve velmi nízkém počtu. Ztráty lze pouze odhadovat, ale vzhledem k tomu, že zima byla na sníh i počasí příznivá, řadila by se letošní sezona k vydařenějším. Tržby v takovém případě dosahují obvykle zhruba tří až čtyř miliard korun. Kompenzace pomohou jen částečně pokrýt náklady. Provozovatele zimních středisek tak čeká těžké období, které část z nich nemusí přežít. 

16:23

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo na svém webu přehled nových opatření pro podnikatele. V dokumentu lidé najdou platná nařízení podle jednotlivých odvětví i vysvětlení některých pojmů. Dozvědí se také o pomoci, kterou vláda pro firmy a živnostníky zasažené v souvislosti s protiepidemickými opatřeními připravila.

16:00

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na Twitteru nabídla ministryni práce Janě Maláčové (ČSSD), že jí pomůže narovnat situaci, která vznikla poté, co sněmovna v pátek neschválila příspěvek až 370 korun zaměstnancům v karanténě. Poukázala na to, že pro podnikatele obdobný bonus platí, a uvedla, že ministerstvo financí již na nápravě pracuje. Maláčová jí ale rovněž na Twitteru vzkázala, že postačí, když nebude nic blokovat.

Ministryně Schillerová na dotaz uvedla, že řešením je upravit zákon do podoby, na které se shodla vláda se sociálními partnery a kterou byla ochotná podpořit opozice v Senátu i ve sněmovně. "Návrh je nutné odeslat do sněmovny zpět co nejrychleji, bez přílepků, ponechat částku 370 korun a zapracovat jedinou změnu, kterou je prodloužení lhůty na 140 dnů," uvedla Schillerová.

15:58

Dosavadní opatření proti šíření pandemie stojí ekonomiku zhruba 1,6 až 1,7 miliardy korun denně. Chystaná opatření denní ztráty ekonomiky sice zvýší, ale i tak budou díky nadále fungujícímu průmyslu nižší než loni na jaře. Tehdy činily podle propočtů zhruba tři miliardy korun denně. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

15:52

Ministerstvo zdravotnictví samo přiznává, že cestovat do zakázané Brazílie či JAR bude možné dál. Sankce přijdou až v Česku.

 

15:48

Téměř tři čtvrtiny Čechů vycházejí s příjmy stejně nebo lépe než před vypuknutím pandemie covid-19. Pětině se příjmy loni snížily, pět procent o ně vlivem pandemie přišlo. Jen základní výdaje zvládne financovat 43 procent respondentů, příliš peněz navíc jim nezbývá, vyplývá z únorového průzkumu úvěrové firmy Fair Credit mezi tisícovkou respondentů.

15:45

Hospodářská komora ČR je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na povinné, má však několik podmínek. Mimo jiné žádá, aby testování zaměstnanců bylo náležitě legislativně ukotveno a bylo tak například stanoveno, co dělat v případech, kdy se zaměstnanci testování organizovanému společnostmi budou bránit. 

15:44

Klatovská nemocnice léčí covidové pacienty takzvanou rekonvalescentní plazmou, tedy krevní plazmou od lidí, kteří už nemoc covid-19 prodělali. Nemocnice hledá další dárce, nejraději krevních skupin AB nebo B, kteří měli příznakový průběh nemoci. Rekonvalescentní plazma od vyléčených dárců obsahuje protilátky, které zvyšují schopnost bojovat s koronavirovou infekcí. Dostávají ji proto pacienti s komplikovaným průběhem nemoci.

15:44 Jan Hamáček

ČSSD vládě navrhne uzavření průmyslových podniků, které nejsou klíčové pro chod státu, a to nejméně do doby zavedení povinného testování zaměstnanců s plnou kompenzací výdělků i nákladů. Na Twitteru to oznámil předseda strany a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Vláda má opět jednat v pondělí.

15:03

Svaz průmysl a dopravy ČR si uvědomuje, že koronavirová situace v Česku je vážná. Průmysl ale jen tak zastavit nejde, firmy by přišly o zakázky a musely by propouštět, řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. Průmyslové firmy podle něj dělají maximum pro to, aby své zaměstnance ochránily. Zavedly principy chytré karantény, trasují, testují, uvedl.

"V podnicích se hygienická opatření mnohdy dodržují přísněji než všude jinde. Já sám mám ve své firmě z 250 zaměstnanců záchyt jen tří nemocných a trasováním jsme zjistili, že se všichni nakazili mimo podnik. Souhlasíme, že je potřeba nyní zavést opravdu přísná opatření, ale průmysl takto zastavit nejde. Někdo musí zajistit lidem elektřinu a teplo. Všichni si musíme mít kde nakoupit a rohlíky se taky neupečou samy," řekl Hanák.

15:02

Nová omezení, která mají zabránit dalšímu rychlému šíření koronaviru, by se možná nemusela přijímat, kdyby lidé důsledně dodržovali už zavedená opatření. Myslí si to ředitel Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek. Nemocnice pečuje přibližně o 260 covidových pacientů a je podle krajského koordinátora lůžkové péče Jana Beneše nejvytíženějším zdravotnickým zařízením, které v Česku pečuje o covidové pacienty. Největší zdravotnické zařízení jihozápadních Čech je ale už na hraně lůžkových i personálních kapacit.

"Když jsem jel v týdnu ráno do práce, chtěl jsem počítat lidi, kteří nemají roušky nebo respirátory. Nakonec jsem počítal ty, kteří je měli, protože naopak bych se nedopočítal. Vidím pohromadě desetičlenné skupinky patnáctiletých mladých, evidentně nejsou z jedné rodiny, ale roušku nemá nikdo ani v ruce," popsal ředitel. Dodržování základních opatření jsou ale nezbytná pro to, aby se šíření nákazy zcela nevymklo kontrole.

13:48

Německá vláda chce podle médií prodloužit zákaz cestování z oblastí s mutacemi koronaviru, včetně České republiky, do 17. března. Nyní platí do 3. března.

13:11

Fakultní nemocnice Brno v sobotu dopoledne přijala 5000 dávek vakcíny Moderna proti nemoci covid-19. Vakcínu podle ní pravděpodobně využijí mobilní týmy k očkování druhé dávky v domovech pro seniory.

První várka 1700 dávek vakcíny Moderna dorazila do Brna na začátku února. Rovněž posloužila mobilním týmům k očkování seniorů v sociálních zařízeních. Do té doby do kraje chodily vakcíny od firem Pfizer/BioNTech. Očkuje se také vakcínou od firmy AstraZeneca, kterou nemocnice poprvé dostala 12. února.

12:50

Dopravci k dalšímu omezení spojů kvůli vládním omezením zatím nepřistoupili, ale nevylučují ho. Nedělní spoje pojedou normálně, dál se uvidí podle poptávky na začátku týdne. Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.

"Vzhledem k novým opatřením, která významně omezují volný pohyb, se přizpůsobíme poptávce a je možné, že dojde k omezení spojů, jejichž počet je již proti normálnímu stavu dlouhodobě snížen. Očekáváme, že se novým opatřením, která sníží zájem o cestování, přizpůsobí i kompenzace pro sektor dopravy, který je krizí silně zasažen," řekl mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

11:08

Nová opatření od 1. 3. přehledně: 

 • Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.
 • Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob.
 • Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.
 • Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.
 • Pohyb mezi jednotlivými městskými částmi Prahy není omezený, není k němu potřeba čestné prohlášení.
 • V zastavěných obcích bude platit povinnost nosit všude ochrannou roušku bez ohledu na vzdálenost další osoby.
 • Ochrana dýchacích cest je podle nařízení ministerstva od 1. března povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.
 • Hospody, restaurace a další podniky s obdobnými službami zůstávají zavřené, v provozu však mohou mít výdejní okno.
 • Všechny školy a mateřské školy se uzavřou s výjimkou pro nejvýše desetileté děti příslušníků integrovaného záchranného systému
 • Sportovat lze pouze venku maximálně o dvou lidech, vnitřní sportoviště zůstávají uzavřena, probíhat mohou pouze profesionální soutěže při pravidelném PCR testování bez diváků.

  Podrobné informace k vládním restrikcím lze najít na webu ministerstva vnitra a také ve Sbírce zákonů.
10:36

Za první čtvrt hodinu se k přednostnímu očkování proti covidu-19 zaregistrovalo 10 tisíc zaměstnanců škol, po 50 minutách už systém evidoval 30 tisíc dokončených registrací. V současné době je tempo zhruba deset zapsaných učitelů za sekundu.

Registraci spustil Centrální registrační systém ráno v devět hodin. V první etapě se hlásí zejména učitelé a nepedagogičtí pracovníci ve věku od 55 let výš, případně ti, kteří zajišťují provoz otevřených škol. Ze svých zaměstnanců je vybírali ředitelé jednotlivých škol.

10:03

Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Nad hodnotu 1,2 se údaj, který udává průměrný počet dalších nakažených od každého pozitivního, dostalo poprvé od 10. ledna. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo předpokládá, že číslo bude dál růst.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek ve sněmovně řekl, že čeká zvýšení reprodukčního čísla až na hodnotu mezi 1,3 a 1,4. Tam bylo naposledy počátkem roku. Aby se šíření nákazy začalo zpomalovat, musí reprodukční číslo klesnout pod hodnotu jedna.

09:05

V pátek přibylo 14 676 případů nákazy, téměř o 3400 víc než před týdnem a zhruba stejně jako ve čtvrtek. Dál se zvyšuje počet aktuálně nakažených, nadále jich je nejvíc od počátku epidemie loni v březnu.  S koronavirem se nyní potýká 143 079 lidí. S covidem-19 dosud zemřelo 20 194 lidí, poslední tisícovka úmrtí přibyla za osm dní. Před měsícem bylo úmrtí o 4000 méně.

07:15

Přes 90 procent obětí nemoci covid-19 v Česku jsou lidé ve věku nad 65 let. Přitom na celkovém počtu nakažených mají starší lidé jenom minimální podíl. Nárůst počtu úmrtí navíc ani po začátku očkování seniorů proti koronaviru zatím nezpomaluje. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Úmrtí lidí s covidem-19 bylo v Česku za celou dobu epidemie od loňského března zaznamenáno už téměř 20 tisíc. I kvůli tomu byl zřejmě loni v zemi meziroční nárůst všech úmrtí podle Českého statistického úřadu podobný jako v roce 1945, kdy končila druhá světová válka.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: