Vakcínu dostal rekordní počet lidí, dvě dávky už má přes půl milionu Čechů

Živě
V českých nemocnicích podle posledních údajů leží 7052 pacientů s onemocněním covid-19, což je asi o 1100 méně než před týdnem. Klesá také počet nakažených, kterých za posledních 24 hodin přibylo 6207, tedy o 1716 méně než předchozí čtvrtek. Za čtvrtek zvládli zdravotníci naočkovat rekordních 52 551 lidí a obě potřebné dávky již dostalo skoro 544 tisíc Čechů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž

Podobně jako Rakousko i Slovinsko přislíbilo, že České republice v rámci solidarity poskytne 10 tisíc vakcín Pfizer/BioNTech. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). 

Rakousko poskytne České republice 30 tisíc dávek vakcín proti covidu-19. Podle agentury Reuters to oznámila kancelář spolkového kancléře Sebastiana Kurze. Kurz tento krok nazval ukázkou solidarity poté, co podle něj Evropská unie po nedávných jednáních selhala při snaze napravit nerovnosti v distribuci očkovacích látek mezi jednotlivými členskými státy. Zároveň uvedl, že se podobným krokem chystají Česku pomoct i další země.

Celkem 19 zemí EU se vzdá části svého dílu z 10 milionů vakcín proti covidu-19 ve prospěch pěti států. ČR se zapojit nechtěla, dávky navíc nedostane.

22:23

Hygienici v Jihočeském kraji zaznamenali za posledních 24 hodin 434 nových případů nákazy koronavirem, což je o 332 méně než před týdnem. Za posledních 24 hodin 14 pacientů s koronavirem zemřelo. Uvedla to ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. "V téměř 230 případech byl zdrojem nákazy kontakt s pozitivní osobou v rodině, ve třech desítkách šlo o přenos na pracovišti. Tři případy se týkaly zdravotnických zařízení a dvě osoby se infikovaly v Rakousku," doplnila. V současnosti hygienici v Jihočeském kraji evidují 11 986 aktivních případů koronaviru. 

21:58

Američané, kteří budou naočkovaní proti covidu-19, se nemusejí testovat či uchylovat do karantény před ani po cestě do zahraničí. Uvedlo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Mezinárodní cestující se ale budou muset i nadále před nástupem do letadla směřujícího do USA prokázat negativním testem, v platnosti zůstávají i další cestovní omezení pro občany cizích zemí. Podle šéfky CDC Rochelle Walenské je nyní plně naočkován každý pátý dospělý Američan. 

21:17

Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému již nejméně čtvrtý vytýkací dopis. Ministrovi podle Deníku N vytkl přísné podmínky pro podávání léku bamlanivimab na covid-19.

21:06

Ruský statistický úřad Rosstat oznámil, že od začátku pandemie v Rusku zemřelo už 225 572 lidí, kteří se nakazili koronavirem. To je více než dvojnásobek toho, co na denní bázi uvádí federální operativní štáb, který v současné době eviduje 99 633 úmrtí, upozornila agentura Reuters. Různé statistiky už dříve vysvětlovala vicepremiérka Taťjana Golikovová - operativní štáb započítává jen zemřelé, u nichž koronavirus dříve potvrdily testy, zatímco statistický úřad počítá i ty, u nichž covid-19 prokázala pitva. Rusko, které má přibližně 146 milionů obyvatel, zaregistrovalo první nákazu koronavirem loni na začátku března, od té doby testy v zemi odhalily více než 4,5 milionu infekcí.

20:09

V Turecku za poslední den přibylo přes 42 tisíc případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní bilance od chvíle, kdy před více než rokem vypukla pandemie covidu-19. Informovalo o tom turecké ministerstvo zdravotnictví. Turecko začátkem března uvolnilo protiepidemické restrikce a od té doby počty nakažených strmě rostou. Před dvěma týdny se denní bilance infikovaných pohybovaly kolem 20 tisíc. Celkem se v zemi s 82 miliony obyvatel nakazilo přes 3,4 milionu lidí, 31 892 z nich zemřelo. 

19:20

Pedagogická komora získala aktuální verzi materiálu MŠMT s plánem postupného otevírání škol. To má probíhat ve třech fázích. Plán pro jednotlivé ročníky je konstruovaný s ohledem na pravidla pro konstrukci matice PES. První fáze, která začne zřejmě platit od 12. dubna, odpovídá redukci kontaktů pod úroveň 33 % běžného stavu. Vrátí se předškolní ročníky mateřských škol a 1. stupeň základních rotačně. Druhá fáze odpovídá redukci na úroveň 47 % běžného stavu. V této fázi se vrátí do škol i 2. stupeň a odpovídající třídy gymnázií a konzervatoří, a to rotačně. Třetí fáze se zaměřuje především na povolení extrakurikulárních (mimoškolních) aktivit. Komora očekává mezi fázemi několikatýdenní odstup. Premiér Andrej Babiš (ANO) plán kritizuje. Pro Český rozhlas - Radiožurnál uvedl, že nechápe, proč se do škol a školek vrátí jen část dětí. Babiš také zkritizoval návrh odborné skupiny při ministerstvu zdravotnictví na otevírání škol podle epidemické situace v okresech. 

18:12

V Nizozemsku dočasně pozastavili používání vakcíny AstraZeneca pro osoby mladší 60 let, a to kvůli nevyjasněnému úmrtí jedné pacientky. Zrušeno muselo být přibližně 10 000 plánovaných termínů na očkování. Uvedla to agentura Reuters. AstraZeneca v reakci uvedla, že regulační úřady dříve shledaly její vakcínu bezpečnou, a že bude s nizozemskými úřady nadále spolupracovat.

17:37

První aprílový den dostalo vakcínu proti koronaviru rekordních 52 551 Čechů. Za březen bylo naočkováno ať už první či druhou dávkou přes milion lidí. První dávku má zatím celkem 1 218 071 lidí, obě dávky vakcíny má 543 936 lidí. Data zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. 

Počet očkovaných za březen 2021
Počet očkovaných za březen 2021 | Foto: MZČR
12:37

O opakovaném selhání předsedy vlády mluví také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Nyní se ukázal jako neschopný vyjednávač. A dokonce české občany připravil o 140 tisíc vakcín, které mohl získat navíc. Může za to přímo Babiš sám, i kdyby vinu házel na kohokoliv, z toho se nevymluví," napsala Adamová ČTK. Kvůli Babišovým opakovaným selháním přišly už desítky tisíc rodin o příbuzné, míní. "A další ještě přijdou," varovala.

12:36

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky se v případě vyjednávání o rozdělení vakcín v rámci Evropské unie jedná o Babišovo naprosté selhání. "Mohl zajistit pro naše občany více vakcín, neudělal to ani včera (ve čtvrtek), ani na podzim, když neobjednal pro Česko maximální možný počet vakcín, které objednat mohl," napsal Jurečka ČTK. Babišova špatná rozhodnutí tak mohou za tisíce zbytečně zmařených životů, doplnil.

12:25

Předseda ODS Petr Fiala reagoval na výsledek vyjednávání Andreje Babiše o podílu České republiky z dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech. "Vakcíny zachraňují životy a povinností premiéra je bojovat o každou z nich. Opakuje se to s železnou pravidelností: doma dělá Andrej Babiš ramena, v Evropské unii neprosadí nic. Pokud se zpráva potvrdí, je to skandální prohra," konstatoval.

11:18

Na Slovensku ve čtvrtek poprvé od začátku letošního ledna klesl počet hospitalizovaných v souvislosti s koronavirovou nákazou pod hranici 3000 pacientů, což je podle národního protiepidemického systému hlavní podmínka pro mírné uvolnění karanténních opatření. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského národního centra zdravotnických informací.

Ve slovenských nemocnicích bylo na začátku dubna 2877 pacientů s potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění. To je nejnižší počet od 1. ledna.

11:11 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Andrej Babiš nechápe, jak mohlo portugalské předsednictví oznámit kompromis o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech v Evropské unii, když s ním Česko, Rakousko a Slovinsko nesouhlasí. Premiér to dnes sdělil ČTK a dodal, že klíč, podle kterého se mají vakcíny rozdělit, podle něj není solidární a vybalancovaný.

Babiš se domnívá, že řešení vzniklo pod vlivem velkých států a na sílu. Česku podle plánu připadne poměrná část vakcín a nezíská dávky navíc. Devatenáct států se části svého přídělu vzdalo ve prospěch Slovenska, Bulharska, Chorvatska, Estonska a Lotyšska.

"Solidarita se projevuje jen v deklaracích pro média. Při jednání za zavřenými dveřmi žádná neexistuje," upozornil Babiš. Při jednáních podle něj převládla touha potrestat rakouského kancléře Sebastiana Kurze, že se proti nevyvážené distribuci vakcín v Evropské unii dříve ozval.

09:19

Ukrajina zaznamenala během čtvrtka další nejvyšší denní přírůstek nakažených novým koronavirem i počtu zemřelých pacientů s nemocí covid-19. Infikovaných přibylo 19 893 a úmrtí 433, informoval dnes podle médií ministr zdravotnictví Maksym Stepanov.

Počet pacientů, kteří chorobě podlehli, přitom v zemi s přibližně 42 miliony obyvatel dosáhl maxima od začátku pandemie už třetí den po sobě. Předchozí rekord zaznamenaný během středy činil 421. S dnešním novým údajem tak na Ukrajině zemřelo celkem 33 679 lidí infikovaných koronavirem.

09:16

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie v Estonsku. Pobaltská země má momentálně 1364 nakažených na 100 tisíc obyvatel a Česko na prvním místě vystřídala již před týdnem. Druhá nejhorší situace je nyní v Maďarsku s 1197 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.

Česko kleslo na třetí místo a za posledních 14 dní má 1069 případů na 100 tisíc obyvatel. Před týdnem byl tento údaj 1328, což znamená pokles zhruba o 20 procent. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

08:48

Počty nově nakažených v Česku nadále klesají. Nárůst počtu potvrzených případů covidu-19 v Česku byl ve čtvrtek oproti předchozímu týdnu zhruba o pětinu nižší. Přibylo 6207 nakažených, což je o 1716 méně než předchozí čtvrtek.

08:46

Rekordně vysoký byl v Česku ve čtvrtek počet očkovaných proti covidu-19. Vakcínu dostalo 52 551 lidí, což je nejvíc za den od loňského začátku očkování. Podáno bylo celkem už přes 1,76 milionu dávek vakcín a obě potřebné dávky již dostalo zhruba 544 000 lidí.

08:44

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku byl ke čtvrtku nejnižší od 22. února. Pacientů bylo 7052, což je asi o 1100 méně než před týdnem. Ve vážném stavu bylo 1563 pacientů, což je také nejnižší číslo od konce února.

21:59

Portugalské předsednictví EU večer upřesnilo, že 19 členských států (Belgie, Kypr, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálie, Litva, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Španělsko a Švédsko) obdrží poměrnou část z 6,6 milionu vakcín.

Rakousko, Česko a Slovinsko obdrží poměrnou část z deseti milionů vakcín. Pět členských států (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko a Slovensko) kromě poměrné části z deseti milionů vakcín obdrží jako výraz solidarity také poměrnou část z 2 854 654 dávek.

21:28

Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby tři miliony byly rezervovány pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU. To se však nelíbilo Praze, Vídni a Lublani.

21:27

Rakouský kancléř Sebastian Kurz večer v reakci na výsledek dvou dnů diplomatických jednání podle APA řekl, že "nedostatek solidarity s Českem je naprosto nepochopitelný".

Není mu jasné, jak je možné, že Česko, které má vysoké počty nakažených koronavirem i úmrtí, "nedostane dávky, které by potřebovalo, aby byla nerovnováha zahlazena". Dodal, že Rakousko se poradí s ostatními členskými zeměmi, jak by Česku "ve smyslu evropské solidarity" mohly pomoci bilaterálně.

21:24

Pětice příjemců vakcín jsou země, které zatím dostaly v rámci společných nákupů podprůměrné množství dávek, protože při předchozích objednávkách neprojevily třeba i z finančních důvodů zájem o celý svůj stanovený příděl. Původně bylo v této skupině i Česko.

"To, že většina zemí EU ukazuje solidaritu se zeměmi mimořádně dotčenými nedostatkem vakcín, je důležitý signál," řekl nejmenovaný diplomat agentuře DPA. "Je politováníhodné, že Rakousko, Slovinsko a Česko mají jiný názor a toto solidární gesto odmítají," dodal.

21:22

Země Evropské unie si dodatečných deset milionů vakcín proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech rozdělí podle počtu obyvatel. Devatenáct z nich však část svého přídělu, celkem 2,85 milionu očkovacích dávek podstoupí ve prospěch Slovenska, Bulharska, Chorvatska, Estonska a Lotyšska. Po neformálním jednání velvyslanců zemí EU informovalo portugalské předsednictví sedmadvacítky.

20:53

Slovenský parlament ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí bývalé vlády prodloužit do 28. dubna nouzový stav, který v zemi v souvislosti s koronavirovou nákazou platí už od loňského října. Sněmovna tak hlasovala den poté, co opozice a generální prokurátor neuspěli u ústavního soudu se stížností proti dalšímu trvání stavu nouze a souvisejícího zákazu vycházení s výjimkami. V Česku byl nouzový stav prodloužen do 11. dubna.

20:44

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zveřejnilovýzvuk novému programu podpory COVID Nepokryté náklady. Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru s poklesem obratu alespoň 50 procent ve srovnání s loňským nebo předloňským lednem až březnem budou moci o dotace žádat od 19. dubna do 19. července. Na pomoc je pro ně připraveno šest miliard korun.

19:54

Chilská vláda ve čtvrtek oznámila, že kvůli zhoršující se epidemické situaci na měsíc zavře hranice, cesty z této jihoamerické země i do ní budou od pondělka povoleny jen s povolením místních či konzulárních úřadů. Vláda také dál zpřísnila omezení pohybu ve většině země a prodloužila noční zákaz vycházení, nově začne od devíti večer. Informoval o tom místní deník La Tercera.

19:43

Praktičtí lékaři dostanou po Velikonocích asi 60 000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. Nově jim bude očkovací látka doručena distributorem přímo do ordinací. Uvedl to dnes Český rozhlas -Radiožurnál. V posledních týdnech kvůli nižším dodávkám vakcín ministerstvo zdravotnictví podle rozhlasu požádalo distributora, aby doručoval vakcínu jen do zdravotnických zařízení s lékárnou. Praktici si tak pro vakcíny museli do lékáren sami jezdit.

19:06

Praktici dostanou po Velikonocích asi 60 000 dávek vakcíny proti covidu od AstraZeneky, uvedl Radiožurnál. Nově jim bude doručena přímo do ordinací.

18:12

Země Evropské unie stále nenašly řešení sporu kolem rozdělení 10 milionů vakcín, řekli podle DPA diplomaté. V plánu je rozdělit je na základě počtu obyvatel.

18:11

Některé turecké cestovní kanceláře připravují zájezdy do Ruska, spojené s očkováním ruskou vakcínou Sputnik V proti covidu-19. Informoval o tom ve čtvrtek turecký deník Hürriyet s tím, že organizátoři takových zájezdů mají dohodu přímo s jednou z moskevských klinik. Německá Deutsche Welle (DW) ve středu napsala, že turistické cesty za očkováním do Ruska chystá také cestovní kancelář z Norska. DW ale doplnila, že ruské úřady takové zájezdy nepovolují. Nicméně mluvčí Kremlu před několika dny připustil, že vláda by tento typ cest mohla zvážit, dodal ale, že "absolutní prioritou" je nyní očkování obyvatel Ruska.

18:11

Německá vláda se dohodla na další finanční podpoře pro podniky, které zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to ze společné zprávy ministerstev hospodářství a financí. Podle informací agentury DPA by se měl objem nové pomoci pohybovat v desítkách miliard eur, neměl by však překročit 50 miliard eur (1,1 bilionu Kč).

16:47 Ilustrační foto.

Pražský magistrát zatím získal od státu asi 1000 dávek vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech, které zajistí fungování očkovacího centra města v Kongresovém centru na Vyšehradě v úterý a ve středu. Na streamu na facebooku to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Centrum město vyzkoušelo minulý týden, spustí ho po Velikonocích. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) řekl, že s ohledem na to, že nyní je v Praze na skladech asi 24 000 dávek vakcíny, neočekává problém s dalšími dodávkami.

16:46

Rodiče, kteří zůstali doma s dětmi kvůli zavřeným školám, zřejmě dostanou vyšší ošetřovné. Sněmovna ve čtvrtek schválila zrychleně už v prvním čtení poslaneckou novelu, podle které dávka vzroste o deset procentních bodů na 80 procent redukovaného výdělku. Rodiče budou mít nárok na více peněz od začátku března. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident.

16:31

Podmínky, za jakých se po 12. dubnu vrátí do škol část žáků a o nichž dnes informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO), jsou podle zástupců škol akceptovatelné. Důležité je, aby se děti do škol vrátily, řekli předsedové Unie školských asociací a Asociace ředitelů základních škol Jiří Zajíček a Michal Černý. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová dnešní informace o plánu návratu dětí příliš nekomentovala, gymnázií se totiž netýkaly.

16:30

Počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích Vysočiny neklesá, nejhorší je situace v Novém Městě n. Mor. Řešením budou převozy pacientů v rámci kraje.

16:26

Mezi tmavě červené země s největším rizikem nákazy koronavirem se na takzvané mapě cestovatele od pondělí přesunou Nizozemsko a Belgie.

15:53

Švédsko kvůli zpožděním v dodávkách vakcín proti covidu-19 vzdalo svůj cíl naočkovat do poloviny letošního roku veškerou dospělou populaci. S ohledem na harmonogram zásobování očkovacími látkami je reálné, že lidé nad 18 let a nezletilí se zdravotními problémy budou moci alespoň jednu dávku proticovidové vakcíny dostat do 15. srpna. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně zdravotnictví a sociálních věcí Lena Hallengrenová.

Švédsko podobně jako další země Evropské unie postupuje v očkování pomaleji, než původně očekávalo. První dávku vakcíny zatím dostalo asi 1,1 milionu lidí, což je zhruba 14 procent dospělé populace. Obě dávky očkování má za sebou asi půl milionu lidí. 

15:47

Ministři zdravotnictví Jan Blatný a školství Robert Plaga (oba za ANO) a pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová ve čtvrtek na tiskové konferenci apelovali na obyvatele, aby o Velikonocích dodržovali protiepidemická opatření, která brání šíření nemoci covid-19. Ve středu ve Sněmovně ministr řekl, že pokud se lidé "utrhnou ze řetězu" může se epidemická situace zase rychle zhoršit a školy se otevřou tak na týden. I další politici už v předchozích dnech riziko zhoršení epidemie srovnávali s Vánocemi, po nichž se situace v Česku zhoršila.

15:33

Stejně jako jiné roky zní i letos vesnicemi na Chodsku klapačky, drkačky či řehtačky, které podle velikonoční tradice nahrazují od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty zvuk zvonů, aby svolaly k modlitbě. Už druhým rokem se ale kvůli pandemii koronaviru nemohou skupinky chlapců vydat na obchůzku obcí. Lidé tak vycházejí s klepačkami a řehtačkami alespoň na zápraží, zahradu nebo se vykloní z oken. Aby byly zvuk lépe slyšet, mimořádně někde pomáhají dětem i dospělí, řekla Jana Zuberová z Postřekova, jejíž synové Ota a Eda si ani letos nenechali velikonoční tradici ujít.

15:21

V Pardubickém kraji bylo k dnešku aplikováno téměř 73 000 dávek vakcíny proti koronaviru. V tomto týdnu kraj obdržel 11 620 dávek očkovacích látek Pfizer a AstraZeneca. Velká očkovací centra v regionu budou zčásti otevřená i přes velikonoční svátky, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

15:03

Vakcína proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech dosahuje podle aktualizovaných výsledků z klinických testů účinnosti 91,3 procenta, oznámili dnes výrobci. Údaj se vztahuje na skupinu, v níž byli pacienti až šest měsíců po druhé dávce vakcíny. Podle prohlášení data z pokračujícího klinického testu také potvrzují bezpečnost očkovací látky a účinnost proti aktuálně cirkulujícím mutacím koronaviru SARS-CoV-2.

Pfizer a BioNTech původně uváděly, že jejich vakcína chrání před onemocněním covid-19 s účinností 95 procent. Nyní hlásí o něco nižší hodnotu, protože ze 46 000 účastníků klinické studie nemoc z koronaviru potkala 927 lidí, z nichž 77 patřilo do skupiny naočkovaných. Mezi těmi, kteří dostali vakcínu, výzkumníci nezaznamenali žádný případ covidu-19 s těžkým průběhem.

14:05 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Dokument, který má stanovit postup a parametry pro zmírňování protiepidemických opatření, je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ve velmi pokročilém stadiu přípravy. Čeká na stanoviska odborných skupin, řekl dnes novinářům. Původně ministerstvo avizovalo, že náhradu za protiepidemický systém PES představí pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová do Velikonoc.

"Protože ještě nemáme všechna stanoviska odborných skupin, tak ji ještě veřejně ven nedáváme," řekl ministr. Podle něj postupný návrat dětí do škol, který je plánovaný na 12. dubna, neznamená začátek rozvolňování celé společnosti. S koncem nouzového stavu, který zatím platí do 11. dubna, by mohl být zrušený zákaz pohybu mezi okresy.

13:55

Za měsíc trvající zpřísněná omezení pohybu, které kvůli zhoršování epidemie koronaviru vyhlásila od 1. března vláda, provedli policisté v Plzeňském kraji 129 781 kontrol dodržování těchto opatření. Šlo mimo jiné o povinnost mít zakryté dýchací cesty či o kontrolu omezeného pohybu mezi okresy. Při kontrolách policisté zjistili v kraji 3186 porušení vládních opatření. Některé řešili domluvou na místě, jiné pokutou nebo předáním ke správnímu řízení. V 871 případech hlídky odepřely lidem vjezd, řekla policejní mluvčí Ivana Jelínková.

13:50

Fakultní nemocnice Brno dnes dostala proti nemoci covid-19 lék od firmy Regeneron, který podala dvěma pacientům. Z 2000 dávek zůstalo v nemocnici 1275, zbytek distributor rozvezl do dalších nemocnic na Moravě. Řekla to mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Nemocnice je na Moravě distributorem léku. Dostala ho žena s rakovinou a muž s problémy srdce. Lék v první fázi covidu pomůže lidem, kteří jsou kvůli dalším nemocím ohroženou skupinou.

13:50

Velikonoční bohoslužby ve Vatikánu se i letos musejí konat kvůli pandemii s omezenou účastí věřících. Dnes dopoledne, na Zelený čtvrtek, papež odsloužil mši se svěcením olejů, večerní mši připomínající poslední večeři Ježíše Krista ale odslouží kardinál Giovanni Battista Re bez účasti hlavy katolické církve. Uvedla to agentura AP.

Na středeční audienci papež František uvedl, že letošní Velikonoce budou ve znamení lidí, kteří trpí a nesou svůj kříž. "Budeme mít v myslích a srdcích utrpení nemocných, chudých a všech lidí na okraji tohoto světa. Vzpomeneme obětované beránky válek, diktatur, každodenního násilí a potratů," uvedl pontifex.

13:39

Pracovníci jedné továrny na vakcíny ve Spojených státech nedávno znehodnotili velkou várku polotovaru pro očkovací látku od firmy Johnson & Johnson (J&J), uvedla tato farmaceutická společnost. V závodě, kde se vyrábějí dvě různé vakcíny na covid-19, byly podle informací deníku The New York Times (NYT) zkombinovány prvky ze dvou výrobních postupů. Kontaminováno tak bylo množství přípravku odpovídající 15 milionům dávek.

V továrně společnosti Emergent BioSolutions ve městě Baltimore se kromě vakcíny J&J vyrábí také vakcína od britsko-švédské společnosti AstraZeneca. K pochybení tam došlo před několika týdny a závod pak musel přerušit produkci preparátu J&J na dobu vyšetřování, které vedl Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

13:39

Hygienici čekali, že se v březnu po zavedení finančního příspěvku pro lidi v karanténě či izolaci, zvýší počty hlášených kontaktů o 30 až o 40 procent, což se nestalo. Novinářům to ve čtvrtek řekla pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) 53 procent lidí při trasování hlásí, že žijí sami a neměli žádné kontakty. Ministr také čeká, že finanční bonus bude platit i nadále.

13:19

Počet aktivních případů koronavirové nákazy v Izraeli klesl na nejnižší úroveň od loňského června a lidí hospitalizovaných s vážným průběhem nemoci covid-19 je nejméně za poslední tři měsíce. Počty nově nakažených ve zhruba devítimilionové zemi nadále klesají díky úspěšné vakcinační kampani.

Obě dávky vakcíny proti covidu už dostalo na 4,7 milionu lidí, tedy více než polovina populace. Zhruba 5,2 milionu Izraelců už má alespoň jednu dávku. Proočkovanost rizikových skupin je ale ještě vyšší. Obě dávky vakcíny dostalo více než 80 procent lidí starších 50 let a přes 90 procent občanů starších 70 let.

13:18

V Karlovarském kraji dál klesá počet nakažených koronavirem. Ve středu testy prokázaly 127 nových případů, což je o 26 méně než před týdnem

13:05

Čínská farmaceutická společnost TopRidge Pharma vyrobí přes 100 milionů dávek ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Uvedené množství vyrobeného preparátu bude podle výrobce stačit pro 50 milionů lidí. Vakcína Sputnik V se podává ve dvou dávkách. Tento týden už ruský fond informoval, že jiná čínská společnost, Shenzhen Yuanxing Gene-tech, vyrobí přes 60 milionů dávek Sputniku V.

Ruský fond uvedl, že také bude společně s firmou TopRidge Pharma usilovat o schválení vakcíny a její další propagaci v Číně. Pokud čínské úřady vakcínu schválí, společnost bude mít právo na její poskytování v pevninské Číně, Hongkongu, v Macau a na Tchaj-wanu.

13:23 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Postup pro zmírňování protiepidemických opatření je podle ministra Jana Blatného ve velmi pokročilém stadiu přípravy. Čeká na stanoviska odborných skupin, uvedl.

13:00

Domažlická nemocnice, která byla dosud vyčleněná pouze pro covidové pacienty, ve čtvrtek díky příznivě se vyvíjející situaci s šířením nákazy obnovila provoz dočasně uzavřené lůžkové části dětského a gynekologického oddělení. Obnovila se tak možnost hospitalizace dětí a gynekologických pacientek, které nejsou nakaženy koronavirem. Vrátila se také operativa v těchto oborech, řekl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

12:45

Země Evropské unie se ve čtvrtek znovu snaží vyřešit spor ohledně rozdělení deseti milionů vakcín od společností Pfizer a BioNTech ze zásilky, která má ve druhém čtvrtletí kompenzovat některým státům včetně Česka jejich dosavadní nižší příděly. Ve středu unijní velvyslanci k dohodě nedospěli mimo jiné kvůli nesouhlasu Rakouska, které žádá, aby bylo zařazeno mezi státy, které dostanou více dávek, než odpovídá jejich počtu obyvatel.

Portugalské předsednictví EU v úterý přišlo s návrhem, aby se sedm milionů dávek vakcíny ze zmíněné zásilky rozdělilo standardně podle počtu obyvatel. Zbývající tři miliony mají zamířit do Bulharska, Lotyšska, Estonska, Chorvatska, Slovenska a Česka, které zatím dostaly v rámci společných nákupů podprůměrné množství dávek, protože při předchozích objednávkách neprojevily zájem o celý svůj stanovený příděl. Pro ČR by to konkrétně znamenalo, že by dostalo přes 300 000 dávek.

12:51

Hygienici čekali, že se po zavedení příspěvku zvýší počty hlášených kontaktů o 30 až o 40 procent, což se nestalo. Polovina lidí hlásí, že žije sama.

12:44

Po očkovacích centrech začínají v Německu s vakcinací proti nemoci covid-19 také praktičtí lékaři. Zatím se jich přihlásilo 35 000, kteří si na nadcházející týden objednali 1,4 milionu dávek. Dnes to na tiskové konferenci oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Řekl, že prozatím mohou ordinace dostat 940 000 dávek, ale koncem měsíce to může být až tři miliony dávek.

"Je to dobrá zpráva, pacienti svým lékařům důvěřují a vědí, že je o nich v ordinacích dobře postaráno," řekl Spahn. Prozatím mohou své pacienty imunizovat jen praktici sdružení ve svazu lékařů německých zdravotních pojišťoven KBV. "Jakmile budeme mít dostatek dávek, budou se moci zapojit i odborní lékaři. Je hodně takových, kteří by očkovat chtěli. A poté i soukromí lékaři," řekl ministr.

12:30 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

O tom, v kterých okresech se děti vrátí do škol, rozhodne reprodukční číslo. Pokud bude v okrese nad hodnotou jedna, návrat se odloží, řekl ministr Blatný.

12:25 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Zákaz odložitelné péče by se mohl podle Blatného zhruba za týden změnit v doporučení. Hranice obnovení péče je zhruba 2000 až 3000 pacientů s covidem.

12:24

Včerejším zrušením nařízení o povinnosti přicestovat do Česka s negativním testem se budou zabývat právníci ministerstva. "V tu chvíli kdy jeden člověk vstoupí do letadla, může tam nakazit deset dalších lidí a ti všichni vystoupí v Praze. Pokud zdiagnostikuji člověka předtím, než nastoupí, tak tomu zabráním," zdůvodnil opatření Blatný.

12:19

V první fázi návratu dětí do škol po zmírnění epidemie koronaviru zůstanou v Česku na distanční výuce žáci druhého stupně základních škol, středoškoláci i vysokoškoláci. Ministerstvo školství nicméně plánuje umožnit dobrovolné konzultace žákům druhého stupně základních škol a středních škol, kteří mají problémy s prospěchem, ve skupinách do šesti studentů. O plánu informoval dnes novináře ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Na praktickou výuku a do laboratoří se budou moct studenti posledních ročníků vysokých škol podle ministra zřejmě vrátit 19. dubna. Rozhodne se o tom týden předem s ohledem na vývoj epidemie.

12:14

Karantény bude v každém okresu kontrolovat nejméně jeden hygienik a policista. Porušení karantény projednají jako přestupek, izolace jako trestný čin.

12:09

Pětašedesátiletý německý prezident Frank-Walter Steinmeier se nechal očkovat proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca, kterou Německo nepoužívá pro mladší 60 let. "Dnes jsem dostal první dávku AstraZeneky," uvedl Steinmeier s tím, že důvěřuje všem očkovacím látkám, které jsou v Německu schválené. Prezident patří k velkým zastáncům očkování proti covidu-19 a veřejnost opakovaně vyzývá, aby se nechala imunizovat. Sám dříve uváděl, že na očkování půjde, jakmile bude na řadě.

12:06

V Polsku přibylo za posledních 24 hodin 35 251 nových případů koronavirové infekce. Jedná se o nejvyšší denní bilanci od začátku pandemie. Ministerstvo zdravotnictví současně ohlásilo 621 dalších úmrtí spojených s covidem-19, což zůstalo jen nepatrně pod středečním maximem 653 případů.

Polské zdravotnictví během nynější třetí vlny pandemie čelí extrémní zátěži. Počet hospitalizovaných s covidem-19 dosahuje bezmála 31 800, což je o pět stovek více než v předchozím dni. Více než 3100 lidí, což je rekordní počet, je napojeno na plicní ventilaci. V zemi s přibližně 38 miliony obyvatel se od začátku pandemie nakazilo bezmála 2,36 milionu lidí, z nichž více než 53 600 nákaze podlehlo. 

12:07

Na praktickou výuku a do laboratoří se budou moct studenti posledních ročníků vysokých škol zřejmě vrátit 19. dubna, rozhodne se týden před tím.

12:01

V první fázi se do škol vrátí první stupeň základních škol. Termín je 12. dubna. Po Velikonocích bude zohledněno, kterých okresů se to týkat nebude, představil ministr Robert Plaga svůj návrh.

Vrátit by se měli také předškoláci, kteří si plní povinnou předškolskou docházku, budou maximálně v 15členných skupinách. Nošení roušek ve školkách nebude povinné. Malotřídky budou fungovat prezenčně bez rotací.

Návrat do škol jinak doprovodí rotační výuka, antigenní testy dvakrát týdně a již dříve vedené opatření, jako je větrání ve třídách a nošení respirátorů, řekl ministr Plaga. "Otevírání škol neznamená signál k uvolňování dalších částí společnosti. Připojuji se s prosbou, abychom opatření o Velikonocích dodržovali," dodal Plaga.

11:54 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Pokud se budete o Velikonocích potkávat, mějte prosím vždy nasazeny zdravotnické pomůcky," řekl Blatný. Podle něj bude dodržování opatření záviset na tom, zda se děti dostanou v dubnu do škol.

11:53 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"V polovině dubna plánujeme zahájení registrace k očkování u skupiny 65 plus," řekl Blatný. Posun původního data je podle něj způsobený tím, že byla přednostně spuštěna registrace pro chronicky nemocné.

11:51 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Od středy 7. 4. spouštíme registraci k očkování pro pracovníky v sociálních službách, oznámil Blatný. Registrace proběhne přes sociální odbory krajských úřadů.

11:50 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo zdravotnictví podepsalo dohodu s policií, podle které budou hygienické stanice předávat informace o karanténách policistům. Ti je mohou využít při kontrolách.

11:49 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Lidé, co dostanou vakcínu od firem Pfizer a Moderna, budou nově dostávat druhou dávku po 42 dnech. Oznámil to ministr Blatný s tím, že to platí pro lidi, kteří se k očkování zaregistrují ode dneška. Již po první dávce mají očkování ochranu přes 80 procent, dodal. 

Posunutí druhé dávky očkování vakcínami na covid od firem Pfizer a Moderna umožní podle Blatného dřívější očkování první dávkou až 900 000 lidí.

11:46

Kontroly vývozu vakcín proti covidu-19, které zavedla Evropská unie, podle společnosti Pfizer výrazně komplikují výrobu očkovacích látek. Viceprezident Pfizeru pro globální dodávky Danny Hendrikse uvedl, že volný pohyb zboží přes hranice je pro hladké fungování produkce naprosto klíčové a že administrativní zátěž v podobě hlášení Evropské komisi vytváří nejistotu. Napsal to dnes britský deník The Times.

Pfizer, který vyvinul vakcínu proti covidu ve spolupráci s německou společností BioNTech, ji vyrábí v závodě v belgickém Puurs. K výrobě očkovací látky je potřeba 280 složek, které do Belgie putují od 86 dodavatelů v 19 zemích, uvedla firma. Zvýšení počtu dodavatelů podle ní pomohlo zvýšit výrobní kapacity a snížit dobu nutnou k výrobě vakcíny ze 110 na 60 dní.

11:48 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Jen od společnosti Pfizer přijde za květen a za červen přes tři miliony dávek. Počítáme ale i s dodávkami od firem Moderna, AstraZeneca a Johnson a Johnson. V srpnu předpokládáme že tu bude dostatek dávek, aby bylo proočkováno osm milionů lidí," řekl Blatný.

11:46 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Jsem rád, že v posledních týdnech můžeme přinášet dobré zprávy. Rychlost očkování se v březnu zdvojnásobila, byl podám přes milion dávek," řekl ministr Jan Blatný na tiskové konferenci.

11:39

Letošní Velikonoce prožijí lidé v jednotlivých spolkových zemích Rakouska zcela odlišně. Zatímco ve Vorarlbersku na západě bude možné si zajít na jídlo do restaurace, v Tyrolsku či Salcbursku se budou smět navštívit alespoň čtyři lidé ze dvou domácností, Vídeň, Dolní Rakousy a Burgenland se dneškem ponoří do "velikonočního klidu" v podobě tvrdého lockdownu, píše deník Der Standard.

Na východě Rakouska, který čelí rychlému šíření koronavirové infekce, zůstane až do neděle 11. dubna zavřená většina obchodů, kadeřnictví či kosmetických salónů. Po svátcích se děti vrátí k on-line výuce a školy zůstanou zavřené. Ve Vídni platí na místech s větší koncentrací lidí povinnost nosit respirátor typu FFP2, na což má ve zvýšené míře dohlížet policie.

11:22

Na jižní Moravě přibylo za den 117 hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Je jich 760. Přibylo i 875 pozitivně testovaných a 15 úmrtí s nákazou.

11:00

Epidemie covidu v Královéhradeckém kraji dál slábne, očkování zrychlilo. Ve středu v kraji přibylo 172 případů nákazy, před týdnem bylo nákaz 269.

10:48

V Pardubickém kraji testy potvrdily ve středu 411 nákaz koronavirem. Minulou středu jich bylo 472. Od loňska se prokazatelně nakazilo 87 165 lidí.

10:47

V Plzeňském kraji klesá počet nakažených koronavirem. Ve středu testy prokázaly 350 nových případů, téměř o 40 procent méně než předchozí středu.

10:04

Japonská vláda se chystá zavést nová protiepidemická opatření v Ósace a jejím okolí. V prefektuře, kde žije zhruba devět milionů lidí, se na konci března výrazně zvýšil výskyt nového typu koronaviru, uvedla dnes agentura Reuters. Vedení města se chystá zrušit akce v souvislosti se štafetou olympijské pochodně. Omezení se mají týkat i dvou sousedních prefektur.

Vláda zamýšlí zavést v oblasti opatření od pondělí do 5. května. Hodlá zkrátit otevírací dobu obchodů a vyzve obyvatele, aby pracovali z domova, pokud je to možné. Kabinet také žádá, aby se lidé zdrželi rizikových aktivit, jako je například skupinový zpěv. "Hlavně v Ósace roste počet nakažených lidí ve věku od 20 do 30 let, protože lidé chodí v noci ven," uvedl hlavní tajemník japonské vlády Kacunobu Kató.

10:11

V Ústeckém kraji přibylo ve středu 683 případů onemocnění covid-19. Je to o 233 méně než před týdnem. Mírně se zlepšuje situace v nemocnicích.

10:02

Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že tempo očkování proti covidu-19 v Evropě je "nepřijatelně pomalé", a to ve chvíli, kdy se počet nových případů nákazy koronavirem v 51 evropských zemích už šestý týden za sebou zvýšil. Minulý týden v Evropě přibylo 1,6 milionu infikovaných lidí, zatímco před pěti týdny byly týdenní počty nových případů koronaviru pod hranicí jednoho milionu.

"Dokud pokrytí (vakcínami) zůstane nízké, musíme se řídit stejnými zdravotními a sociálními opatřeními jako v minulosti, abychom zpoždění vyvážili. Je třeba říci to zcela jasně: musíme zrychlit výrobu, snížit administrativní překážky v souvislosti s aplikací vakcín a využít každou jednotlivou dávku, kterou máme k dispozici, a to okamžitě," dodal. uvedl šéf evropské pobočky WHO Hans Kluge.

Podle údajů WHO dostalo v evropském regionu, do kterého WHO počítá například i Rusko, Turecko a středoasijské státy, první dávku očkování zhruba deset procent obyvatel, plné dvě dávky očkovací látky mají zhruba čtyři procenta Evropanů. Pomalý postup očkování je podle organizace jedním z důvodů, proč se v posledních týdnech opět zhoršuje epidemická situace.

09:57

Ve Středočeském kraji přibylo ve středu 877 nakažených koronavirem. Před týdnem přibylo o 327 případů více. Lidé v regionu, který má asi 1,37 milionu obyvatel, dosud dostali 181 677 dávek očkování, z toho 4062 ve středu, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

09:48

Egypt skrze globální program COVAX ve středu dostal 854 400 dávek vakcíny proti covidu-19 od výrobce AstraZeneca. Program COVAX byl zřízen světovou aliancí pro očkování GAVI a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Jeho cílem je zajistit dodávky vakcíny i zemím se středními a nízkými příjmy.

Skrze GAVI má Egypt podle Reuters obdržet 40 milionů dávek očkovací látky. Nouzové nasazení vakcíny od AstraZeneky schválil egyptský lékový úřad a WHO, uvedl v prohlášení mluvčí egyptského ministerstva zdravotnictví. Doplnil, že doručené vakcíny budou v Egyptě nejprve podrobeny laboratorním testům. Následně by je měli obdržet zdravotníci a rizikové skupiny. 

09:40

Za poslední týden eviduje lékový ústav šest případů úmrtí, která nastala po očkování proti covidu-19. Celkem jich je 31. Ústav všechna hlášení odeslal do evropské databáze nežádoucích účinků, kde se případy posuzují. K úternímu večeru lidé nahlásili 2538 podezření na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19, což je o 250 více než před týdnem. Vyplývá to z informací, které dnes Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v pravidelném hlášení zveřejnil.

09:16

Veřejné finance se loni dostaly především kvůli dopadům pandemie koronaviru do schodku 6,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V roce 2019 vykázaly veřejné finance přebytek 0,3 procenta HDP.

Celkový veřejný dluh loni podle dnešních údajů stoupl na 38,1 procenta HDP z 30,3 procenta v roce 2019. Podle pravidel EU za standardních podmínek by se neměly dostat veřejné finance do deficitu většího než tři procenta HDP a dluh by neměl přesáhnout 60 procent HDP.

09:10

Turistická sezona na státních hradech a zámcích, která tradičně začíná 1. dubna, bude letos stejně jako loni opožděna kvůli opatřením proti šíření koronaviru. Otevřené zatím nebudou ani zahrady a parky tam, kde jsou součástí prohlídkových okruhů. Pokud je někde volně přístupný park, lidé do něj mohou. V Praze budou od pátku otevřené části zahrad kolem Pražského hradu, ty spravuje sám Hrad.

09:07

V Olomouckém kraji ve středu přibylo 450 nákaz novým koronavirem, v mezitýdenním srovnání o 107 méně. Aplikováno bylo bezmála 3000 dávek vakcín.

09:00

Ve Zlínském kraji přibylo za středu 394 případů nákazy covidem-19. Je to o 149 méně než v úterý, také o 34 případů méně než minulou středu.

08:54

Bojíme se, že po epidemii koronaviru přijde epidemie srdečních onemocnění. Rok se nehýbeme, přibýváme na váze, množí se psychické problémy a zanedbává se prevence, upozorňuje předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. U značného počtu pacientů způsobuje covid zánět srdečního svalu, byť ne závažný. V desítkách případů se problémy týkají i mladých sportujících lidí, dodává.

Linhart: Je zaděláno na problém, covid postihuje i srdce, lidé s infarkty chodí pozdě

15:53
U značného počtu pacientů způsobuje covid zánět srdečního svalu, byť ne závažný, upozorňuje předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart. | Video: Daniela Drtinová
08:42

Epidemie koronaviru v Libereckém kraji dál zeslabuje. Testy ve středu potvrdily nemoc covid-19 u 284 lidí. O týden dříve bylo nových případů 474.

08:41

Ukrajina oznámila 421 úmrtí spojených s nemocí covid-19 za posledních 24 hodin, což je rekordní přírůstek. Nově nakažených přibylo 17 569.

08:41

Přehled hlavních čtvrtečních událostí:

 • Od 12. dubna by se měly do škol vrátit děti z 1. stupně, řekl ministr Robert Plaga (za ANO). Jednat o tom bude ještě vláda, návrat se možná nebude týkat všech okresů. Vrátit by se měli také předškoláci, budou maximálně v 15členných skupinách

 • Ministerstvo zdravotnictví podepsalo dohodu s policií, podle které budou krajské hygienické stanice předávat informace o karanténách a izolacích nařízených kvůli covidu-19 policistům. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Policisté budou moci informace využít při namátkových kontrolách včetně například silničních
 • Testy ve středu odhalily 7208 nakažených covidem. V mezitýdenním srovnání je to asi o 1600 případů méně
 • Počet lidí, kteří v Česku zemřeli po nákaze koronavirem, dosáhl 26 586, z toho 5779 připadá na letošní březen, který se tak stal nejhorším měsícem
 • Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) upozornil, že Jaroslav Tvrdík odmítá ministerstvu vnitra uhradit fakturu na milion korun, které resort kvůli loňské státní přepravě ochranných pomůcek z Číny do Česka vystavil Smíšené česko-čínské komoře
 • Vládní rada pro zdravotní rizika bude ve čtvrtek jednat o tom, kdy a za jakých podmínek by se mohly děti vrátit do škol. Pokud to epidemická situace dovolí, školy by se mohly začít otevírat nejdříve 12. dubna
08:34 Ilustrační foto.

Ve středu přibylo v Praze 732 případů covidu, jde o nejnižší středeční přírůstek od začátku prosince. Dosud bylo podáno přes 300 000 dávek vakcín.

08:28

Ukončené očkování proti covidu má v Česku přes půl milionu lidí, aspoň jednu dávku má téměř 1,2 milionů lidí. Ve středu zdravotníci aplikovali 45 636 dávek.

08:22

Testy ve středu odhalily 7208 nakažených covidem. V mezitýdenním srovnání je to asi o 1600 případů míň, proti úterý počet nových případů klesl o 1422.

08:15

Počet lidí, kteří v ČR zemřeli po nákaze koronavirem, dosáhl 26 586, z toho 5779 připadá na letošní březen, který se tak stal nejhorším měsícem. Dosud zemřelo nejvíce lidí loni v listopadu - 4974. V březnu často umíralo i 200 lidí denně, v posledních dnech se trend zpomalil. Nejhorším dnem byl 3. listopad loňského roku, kdy zemřelo 262 nakažených, následují letošní 8. březen s 234 mrtvými a 15. březen s 230 mrtvými. Za tři měsíce letoška zemřelo s covidem 14.639 lidí, což je asi o 2700 více než za celý loňský rok.

Přehled počtu úmrtí nakažených covidem po měsících:

MěsícPočet úmrtíPrůměr úmrtí denně
březen 2020351
duben 20202077
květen 2020762
červen 2020291
červenec 2020351
srpen 2020451
září 20202488
říjen 2020292194
listopad 20204974166
prosinec 20203371109
leden 20214777154
únor 20214083146
březen 20215779186

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

07:55

V Německu za posledních 24 hodin zaznamenali 24 300 nových případů koronavirové nákazy a 201 úmrtí spojených s nemocí covid-19. Před týdnem to bylo 22 657 nově nakažených a 228 dalších úmrtí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), podle nějž takzvaná britská mutace koronaviru v současnosti převládá už z téměř 90 procent.

07:39

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) upozornil, že Jaroslav Tvrdík odmítá miniterstvu vnitra uhradit fakturu na milion korun, které resort kvůli loňské státní přepravě ochranných pomůcek z Číny do Česka vystavil Smíšené česko-čínské komoře. "Komora nebyla příjemcem, byla jen prostředníkem předání daru," tvrdí Tvrdík. O kauze informoval server iRozhlas.cz.

07:24

Německo od půlnoci prodloužilo o nejméně dva týdny stálé kontroly na hranicích s Českem, zdůvodnilo to vysokou míru nákazy koronavirem v ČR. Německo ve stejný den naopak s okamžitou platností ukončilo ostrahu na hranicích se západorakouskou spolkovou zemí Tyrolsko.

07:11

Firmy mohou od tohoto čtvrtka začít žádat zdravotní pojišťovny o příspěvek na samotesty na nemoc covid-19. Na pořízení jedné samotestovací sady mohou dostat 60 korun a maximálně si budou moci nárokovat čtyři testy za měsíc na zaměstnance.

06:59

Zatímco většina evropských zemí chystá na Velikonoce přísná protiepidemická opatření, život v Izraeli se postupně vrací k normálu. 

06:45 Vlajka Brazílie

Brazílie má za sebou zdaleka nejčernější měsíc od začátku pandemie. Za březen tam v souvislosti s nákazou úřady evidují 66 500 úmrtí, tedy téměř dvakrát více, než v dosud nejsmrtelnějším červenci minulého roku. Počet zemřelých za posledních 24 hodin tam znovu překonal dosavadní maximum, když tam po nákaze koronavirem zemřelo za den 3 869 lidí, napsala agentura AFP s odkazem na data tamního ministerstva zdravotnictví.

Koronavirus v brazilské metropoli Brasília, snímek z března 2021
Koronavirus v brazilské metropoli Brasília, snímek z března 2021 | Foto: Reuters
06:25

Italská vláda nařídila většině tamních zaměstnanců ve zdravotnictví povinné očkování. Potenciálně kontroverzní krok má podle agentury Reuters ochránit pacienty a zároveň potlačit protivakcinační nálady. Italský premiér Mario Draghi také po večerním setkání kabinetu oznámil, že se většina koronavirových restrikcí v zemi prodlužuje až do konce dubna, informovala italská média.

06:14 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vládní rada pro zdravotní rizika bude ve čtvrtek jednat o tom, kdy a za jakých podmínek by se mohly děti vrátit do škol. Pokud to epidemická situace dovolí, školy by se mohly začít otevírat nejdříve 12. dubna za podmínky pravidelného testování žáků a přísných hygienických pravidel. Výsledky jednání rady plánuje ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zveřejnit dopoledne na svém pravidelném briefingu.

21:51

Řecko i přes nárůst počtu infekcí od příštího týdne uvolní část koronavirových opatření, aby pozvedlo morálku místních obyvatel. Na předchozí objednání se například otevřou malé obchody. Turecko dnes zaznamenalo nejvyšší denní přírůstek počtu nakažených od počátku pandemie, informovala agentura Reuters.

21:39 Ilustrační foto.

Lidé v Praze dnes opět vyrazili ve velkých počtech na náplavky či do parků. Policisté jim domlouvali, aby dodržovali protiepidemická opatření, především povinné nošení roušek nebo zákaz pití alkoholu. Na náplavce u Rašínova nábřeží se během odpoledne postupně sešly stovky lidí. Místem pak projížděly policejní hlídky a upozorňovaly na protikoronavirová opatření. Mluvčí policie Kropáčová řekla, že dnes zhruba od 16:00 znovu přibývalo lidí na náplavkách nebo například v Riegrových sadech.

Foto: Timur Kireev
21:16

Ve Francii se od pondělí na tři týdny zavřou školy, v letošním školním roce poprvé. Cestování se omezí na okruh deseti kilometrů pro všechny.

20:53 Vlajka Brazílie

Brazílie zjistila ve státě Sao Paulo novou variantu koronaviru, která je podobná jihoafrické variantě viru. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na šéfa výzkumného institutu Butantan. Šéf tohoto institutu sídlícího v Sao Paulu také uvedl, že pacient s touto variantou nebyl v Jihoafrické republice, ani nebyl v kontaktu s nikým, kdo by se odtamtud vrátil.

Jihoafrická varianta znepokojila odborníky na veřejné zdraví, protože panují otázky ohledně toho, jak účinné proti ní jsou nynější vakcíny. Brazílie se také potýká s vlastní variantou viru nazývanou P1, která stojí za výrazným nárůstem nakažených v zemi v posledních týdnech. Tento týden zaznamenala Brazílie opět nejvyšší počet úmrtí spojených s covidem-19 za den (3780) a minulý týden překonala sto tisíc odhalených nákaz za den.

20:49

Až desítky lidí z Česka se nechaly proti nemoci covid-19 naočkovat v Srbsku, které nabídlo cizincům bezplatnou vakcinaci o minulém víkendu. Vyplývá to z vyjádření ředitelky odboru komunikace ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové pro televizi Prima. Televize upozornila, že srbská televize mezi cizinci, kteří si přijeli pro očkování, zachytila majitele e-shopu Rohlik.cz Tomáše Čupra.

"Víme o jednotlivcích, maximálně nějakých nízkých desítkách lidí. Nemyslíme si, že by šlo o nějakou masovou záležitost," řekla Štíchová. Prima uvedla, že ministerstvo zahraničí bude řešit cesty Čechů do Srbska pro očkování s ministerstvem zdravotnictví.

20:45

Chorvatsko od čtvrtka rozšíří možnosti pro příjezd turistů do země, aniž by museli do karantény. Takový vstup bude možný s negativním výsledkem nejen dosud výlučně PCR testu, ale i testu antigenního, s platným potvrzením o prodělání nemoci covid-19 nebo s potvrzením o vakcinaci. Informoval o tom dnes ministr vnitra Davor Božinović.

20:02

Hygienici na jihu Čech evidují 714 nových případů koronaviru, o 173 méně než před týdnem. Laboratoře vyšetřily 1139 vzorků. Nově přibylo 23 úmrtí.

20:01

Slova prezidenta o tom, že můžu za to, že v Česku umírají lidé, mě neurazila, mým úkolem je zabránit tlaku na ústav. Naším posláním je dostat k lidem bezpečné léky. Kritéria na schválení u vakcín jsou ještě přísnější, říká ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová. Pokud bychom dostali potřebné dokumenty, mohli bychom Sputnik V posoudit skoro stejně jako EMA, dodává.

19:38

Přehled hlavních středečních událostí ze zahraničí:

 • Světová zdravotnická organizace (WHO) nedoporučila při léčbě pacientů s covidem-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Důvodem je nedostatek dat, která by prokázala jeho přínosy

 • Země EU nedospěly k dohodě na rozdělení deseti milionů vakcín od společností Pfizer a BioNTech, které mají ve druhém čtvrtletí kompenzovat některým státům včetně Česka jejich dosavadní nižší příděly

 • Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s covidem-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 2,8 milionu. O posledních 100 000 se zvýšil dvakrát za 11 dní

 • Evropská léková agentura vyšetřuje celkem 62 ojedinělých případů krevních sraženin, které se vyskytly po podání vakcíny AstraZeneca proti covidu

 • Polsko zaznamenalo za uplynulý den 653 úmrtí po nákaze koronavirem. Jde o nejvyšší počet zemřelých za den v letošním roce

 • Maďarsko za uplynulý den zaznamenalo dalších 302 úmrtí kvůli nákaze koronavirem. Je to nejvyšší počet úmrtí souvisejících s nemocí covid-19 za jediný den od začátku pandemie

 • Farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že její vakcína proti covidu-19 vyvinutá ve spolupráci s firmou BioNTech se v klinických testech ukázala jako bezpečná a vysoce účinná u dětí ve věku 12 až 15 let

 • Slovenský ústavní soud ponechal v platnosti nouzový stav i zákaz vycházení s výjimkami, které zavedla vláda ve snaze zpomalit šíření koronavirové infekce

19:31

Přehled hlavních středečních událostí z domova:

 • V úterý v Česku přibylo 8568 potvrzených případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání je to o 2400 nakažených méně. Zároveň poprvé od začátku února klesl úterní počet nových nakažených pod deset tisíc
 • Ráno byla volná necelá čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem. Počet covidových pacientů v úterý klesl na 7580
 • Jen velmi pozvolna ale ubývá hospitalizovaných. Epidemická situace je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška proto rozporuplná
 • Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 má 40 procent lidí nad 70 a 65 procent nad 80 let. Z celkové populace je to zhruba 11 procent lidí s jednou a asi 4,5 procenta se dvěma dávkami
 • Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, doporučuje maximální využití léků s monoklonálními protilátkami u nakažených novým typem koronaviru
 • Soud zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, která po českých občanech paušálně žádá před návratem z rizikových zemí do vlasti negativní test na covid-19
 • Ústavní soud by měl podle senátorů zrušit tři nařízení vlády, která zakazují pořádání farmářských trhů. Návrh podepsalo 57 senátorů ze všech frakcí včetně vládních
19:15 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pokud se lidé o Velikonocích "utrhnou ze řetězu" a nebudou dodržovat protiepidemická opatření, hrozí podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), že se školy otevřou 12. dubna jen na týden, než se epidemie covidu-19 zase zhorší. Řekl to na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví v reakci na porušování protiepidemických opatření s příchodem slunečného počasí, kdy lidé vyrazili do parků a na další veřejná místa, někteří nedodržovali rozestupy a neměli respirátory.

Poslanec Marek Benda (ODS) to spojoval se zákazem cestování mezi okresy, protože lidé nemohou opustit Prahu. "Když s tím nic neuděláme, tak tito lidé, kteří se neumějí chovat ve svém vlastním městě, pojedou do celé země a tam se budou chovat úplně stejně," řekl ministr. Přirovnal to k zimní situaci v Krkonoších.

18:36 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Pokud se lidé o Velikonocích "utrhnou ze řetězu", hrozí podle ministra Blatného, že se školy otevřou jen na týden, než se epidemie zase zhorší.

18:17

Evropská léková agentura vyšetřuje celkem 62 ojedinělých případů krevních sraženin, které se vyskytly po podání vakcíny AstraZeneca proti covidu.

18:08

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu má 40 procent lidí nad 70 a 65 procent nad 80 let. Registrováno je 1,3 milionu, 476 000 u lékařů.

18:04

Stovky obyvatel hlavního města se při dnešním slunečném počasí vydaly do pražských parků a lidé posedávali ve skupinkách rovněž na náplavce v Podskalí. Většina lidí neměla, zejména když seděli, nasazeny roušky. Například v Riegrových sadech v Praze 2 se začali lidé scházet již po poledni. Vyplývá to ze zjištění reportérů ČTK. Radnice Prahy 2 dnes apelovala na vládu a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby Pražané mohli cestovat do okresů Praha-východ a západ. O stejný krok žádal i primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Jejich žádosti ministr nevyslyšel.

17:52

Nových případů covidu ubývá asi o 2000 týdně, pomaleji klesá počet hospitalizovaných. Epidemická situace je proto rozporuplná, řekl šéf ÚZIS Dušek.

17:38

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes nedoporučila při léčbě pacientů s covidem-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Důvodem je nedostatek dat, která by prokázala jeho přínosy. Podobné doporučení minulý týden vydala Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), dříve americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) či výrobce ivermektinu Merck.

"Týká se to pacientů s covidem-19, ať už mají jakkoliv závažný průběh" upřesnila lékařka a specialistka na klinickou péči při WHO Janet Diazová. Doporučení se podle ní "zakládá na velmi malé jistotě", že ivermektin může pacientům při léčbě onemocnění způsobeného koronavirem SARS-CoV-2 pomoci.

17:28

Ministerstvo zdravotnictví se zatím nebude vyjadřovat ke zrušení povinného testu na covid při návratu do ČR. S rozsudkem se úřad teprve seznamuje.

16:57

Poslanci školského výboru dnes kritizovali návrh, že by měli předškoláci nosit v mateřských školách roušky a že by se i jich mělo týkat pravidelné testování. Podle bývalé ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je součástí předškolního vzdělávání i logopedie a ta s rouškou není možná. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) po výboru novinářům řekl, že nošení roušek ve školkách není jeho požadavkem, ale požadavkem epidemiologů.

15:59

Ústavní soud by měl podle senátorů zrušit tři nařízení vlády, která zakazují pořádání farmářských trhů. Návrh podepsalo 57 senátorů ze všech frakcí včetně vládních. Podle nich je toto vládní opatření v rámci boje s koronavirem protiústavní a diskriminační. Oznámil to dnes iniciátor stížnosti Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

"Je to nepřípustná diskriminace, když stejné typy produktů se nesmějí prodávat na čerstvém vzduchu za jasných hygienických podmínek, ale mohou být v uzavřených hypermarketech," uvedl k obsahu stížnosti Wagenknecht. Podání podle něj poukazuje také na pokračující omezení maloobchodu. Proč si můžete koupit klobásu z holdingu, ale nemůžete si koupit domácí kvalitní výrobek, dotázal se senátor. Situace je podle něj horší než v roce 1948, kdy nastupující komunistická vláda slibovala, že podnikatele nenechá padnout.

15:59

Mezioborová skupina pro epidemické situace, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, doporučuje maximální využití léků s monoklonálními protilátkami u nakažených novým typem koronaviru. Vyšší cena léku je vyvážena snížením nákladů na hospitalizace, uvedla skupina v tiskové zprávě. Dosud bylo do Česka dodáno několik tisíc dávek těchto léků, bamlanivimab od společnosti Eli Lilly a kombinace látek casirivimab a imdevimab od firmy Regeneron.

15:41

Zdravotnická zařízení pravděpodobně i letos dostanou od pojišťoven náhrady za výpadky příjmů způsobených koronavirovou krizí. Senát ve středu zrychleně schválil vládní předlohu, podle níž bude moci ministerstvo zdravotnictví vydat stejně jako loni takzvanou kompenzační vyhlášku. Návrh zákona nyní dostane k podpisu prezident.

15:09

Slovenská policie bude od čtvrtka 1. dubna do příštího pondělí plošně a nepřetržitě kontrolovat na hraničních přechodech i s Českou republikou dodržování karanténních omezení cestujícími, kteří přijíždějí do země. Jde o součást opatření proti šíření koronavirové nákazy v souvislosti s velikonočními svátky. Při cestách na Slovensko musejí lidé až na výjimky nastoupit do karantény.

15:08

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová jednali s ruským prezidentem Vladimirem Putin o možné spolupráci ohledně vakcíny Sputnik V. Úřad ruského prezidenta uvedl, že trojice státníků v úterý na videokonferenci hovořila o vyhlídkách ruské vakcíny Sputnik V na registraci pro použití v Evropské unii, jakož i o možných dodávkách a společné produkci tohoto preparátu uvnitř EU.

15:58

Letošní Velikonoce budou kvůli epidemii koronaviru jiné pro čtyři pětiny Čechů. Vládní opatření mají mimo jiné co nejvíce omezit setkávání lidí. Přitom pro více než polovinu populace bývají svátky jara především příležitostí potkat se z blízkými. Vyplývá to z průzkumu Českého národního panelu.

Velikonoce stále slaví více než dvě třetiny dotázaných. Svátky mají stále spojené i s tradičními aktivitami. Většina lidí barví velikonoční vajíčka, častěji lidé ve věku 15 až 24 let. Více než tři pětiny Čechů připravují tematickou výzdobu a dekoraci, ve většině domácností se také pečou mazance, beránek nebo jidáše. Lidé rovněž často využívají Velikonoc jako příležitosti k jarnímu úklidu domácnosti. "Asi není divu, že je tato činnost výrazně častější u žen než u mužů," uvedli statistici.

15:31

V Pardubickém kraji již byla očkována proti koronaviru většina pracovníků sociálních služeb. Zbývá ještě asi 160 zaměstnanců působících v terénu, jejichž seznam již hejtmanství zpracovalo. Pečovatelé a pečovatelky či osobní asistenti docházející do rodin nebo působící v terénu získají kód, s nímž se budou moci registrovat do očkovacího systému, řekla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN).

15:06

Dosluhující slovenská vláda před nadcházejícími velikonočními svátky zařadila cesty kvůli individuální duchovní péči mezi výjimky ze zákazu vycházení, zavedenému kvůli šíření koronaviru. Krok uvítala katolická církev, podle které rozhodnutí vlády umožní otevřít kostely k soukromým modlitbám. Slovenský parlament zase vyzval kabinet, aby umožnil o Velikonocích bohoslužby venku.

14:51

Ministerstvo školství rozdělí 100 milionů korun na letní kempy, které mají snížit dopady pandemie covidu-19 na školní děti. Informaci o vypsaném dotačním programuzveřejnilona svém webu. Ministerstvo plánuje od září poskytnout školám také 250 milionů korun na doučování dětí, které se nezapojovaly do výuky na dálku. Na sněmovním školském výboru to ve středu řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO).

14:50

V Moravskoslezském kraji v úterý přibylo 871 případů potvrzené nákazy koronavirem. Je to o 117 lidí více než o den dříve. Proti minulému úterý je počet nově nakažených nižší o 136 případů. Plyne to z údajů takzvané Chytré karantény, jež zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

14:35

V Ústeckém kraji jsou připravena a vybavena potřebným zařízením čtyři velkokapacitní očkovací centra. Nejspíš se ale v dubnu neotevřou, protože chybějí vakcíny. Více se do očkování po Velikonocích zapojí praktičtí lékaři, očekává se dodávka vakcíny od firmy AstraZeneca pro zhruba 70 lékařů. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Jan Schiller (ANO).

13:57

Opoziční expertní tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vyzval vládu k přípravě systému pro bezpečný provoz služeb. Umožnil by lidem prokázat se, že jsou otestováni na koronavirus, očkováni nebo mají protilátky. Takzvaný Anticovid tým na tiskové konferenci ve sněmovně uvedl, že by občanům měla být k dispozici například mobilní aplikace, ale též písemná forma.

O možném vzniku tohoto systému již informovala redakce Aktuálně.cz:

13:26

Farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že její vakcína proti covidu-19 vyvinutá ve spolupráci s firmou BioNTech se v klinických testech ukázala jako bezpečná a vysoce účinná u dětí ve věku 12 až 15 let. Závěry vycházejí z předběžných dat o testování. Podle agentury AP vývoj přibližuje scénář, že v dané věkové skupině se začne očkovat na konci letošního léta.

13:09

Odpor proti vakcínám na covid-19 v USA zeslábl, ukázal nový průzkum. Podíl Američanů vyjadřujících neochotu klesl na 17 procent. Ukazují to nová data od amerického úřadu pro sčítání lidu (USCB) a Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), o nichž v úterý informoval deník The Wall Street Journal (WSJ). Vývoj je podle něj dán zejména poklesem "váhavosti" v jižanských státech a v černošské populaci. Při lednovém dotazování uvedlo dohromady 22 procent respondentů, že si pravděpodobně nebo určitě vakcínu nenechají píchnout. 

13:35

V hradeckém kraji v úterý přibylo 221 případů nákazy covidem. Byl to nejnižší úterní přírůstek od začátku října. Před týdnem v úterý bylo nákaz 364.

12:53

Čínské úřady dnes odmítly tvrzení Světové zdravotnické organizace (WHO), že Peking neposkytl přístup ke kompletním datům mezinárodním odborníkům, kteří počátkem roku v Číně zkoumali původ nového typu koronaviru. Vysoký představitel čínské národní zdravotnické komise (NHC) Liang Wan-nien prohlásil, že pro takové tvrzení nemá WHO faktický důvod. 

"Podle čínských zákonů samozřejmě některé podklady nemohou být odneseny nebo fotografovány, při společné analýze ve Wu-chanu ale všichni mohli nahlížet do databáze, do materiálů - všechno jsme dělali společně," dodal.

Podle Lianga čínská etapa společného výzkumu původu koronaviru skončila a svět nyní musí prověřit prvotní případy nemoci covid-19 mimo čínské území.

12:53 Ilustrační foto.

Pražští strážníci řešili v uplynulých 24 hodinách 889 porušení vládních opatření proti šíření covidu-19. Nejčastějším prohřeškem bylo nezakrytí dýchacích cest a lidé porušovali rovněž zákaz vycházení po 21:00. Většinu případů hlídky řešily domluvou. Strážníci na lince 156 zaznamenali 21 upozornění na porušování pravidel, řekla mluvčí městské policie (MPP) Irena Seifertová. Od začátku března, kdy začala platit přísnější opatření, strážníci zatím řešili 21 984 porušení vládních opatření.

V případě nenošení roušky či respirátorů evidují strážníci z celkového počtu 800 případů. Za ně uložili 17 pokut v celkové výši 17 400 korun a šest případů předali správním orgánům. "V ostatních případech pak postačila domluva," uvedla mluvčí.

12:30

Ukrajina za uplynulých 24 hodin zaznamenala rekordní počet úmrtí kvůli nákaze koronavirem, který poprvé překročil 400 za den. V zemi přibylo 11 226 nově potvrzených případů infekce a 407 úmrtí. Předchozí rekord padl minulý týden, kdy v jednom dni kvůli nákaze zemřelo 362 lidí.

12:30

Policie bude o Velikonocích provádět kontroly dodržování vládních opatření jako o běžném víkendu, řekl policejní prezident Jan Švejdar. Situaci ovlivní i počasí.

12:28 Jan Hamáček

Policie bude na pražské náplavce kvůli dodržování vládních opatření stále přítomná, řekl Jan Hamáček. Za problém považuje, že tam lidé nenosí respirátory.

Podle Hamáčka by například na náplavce měla být policie kontinuálně a příchozí upozorňovat na požadavky protiepidemických opatření. "Problémem není, že tam lidé jsou, ale že nemají ochranné prostředky," vysvětlil.

12:26

Soud zamítl žalobu, podle které zastrašily mediální výroky ministryně Benešové soudce při rozhodování o žalobách na protiepidemická opatření.

12:17

Šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr dnes ujistil krizový štáb, že nehrozí komplikace s nákupem testů pro školy. Dnes jich má do rezerv přijít 1,5 milionu. Po jednání štábu to uvedl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Byli ujištěni dodavatelskou firmou, že dodávky by měly dojít podle plánu," uvedl Hamáček s tím, že covid testy pro školáky jsou v rezervách ještě z první vlny nákupu. Reagoval tím na informace Radiožurnálu, že čínská společnost Singclean odmítá firmě Masanta, která má dodat pět milionů testů do škol, poslat část dodávky.

12:12

Od loňského začátku epidemie se covidem-19 prokazatelně nakazilo 48 014 učitelů a pracovníků ve školství, z toho 1354 jich bylo starších 65 let. Hospitalizováno bylo 935 pedagogů, 40 zemřelo. Na jednání školského výboru to dnes řekl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Po uzavření zbývajících škol od začátku března nákaz mezi pedagogy ubylo.

Nejvíce nakažených učitelů zaznamenal ÚZIS loni v říjnu, a to 10.732. V lednu a únoru počty nakažených přesahovaly 8000, za tento měsíc k 28. březnu se eviduje 5780 nakažených pedagogů.

11:53 Jan Hamáček

Hamáček navrhne vládě, aby policisté, hasiči, celníci a vojáci, kteří pomáhají v boji s covidem-19, dostali jednorázovou odměnu průměrně 20 000 Kč.

11:47 Jan Hamáček

"Návrat dětí do škol je pro nás absolutní priorita a jakmile to situace umožní tak by se děti měly do škol vracet. V tomto kontextu musíme řešit ještě jednu věc a to jsou speciální třídy pro pracovníky IZS. Musíme zajistit, aby i o tyto děti ve zvláštních třídách bylo postaráno," uvedl Jan Hamáček. 

11:45 Jan Hamáček

"Situace se postupně zlepšuje, čísla nakažených několik dnů v řadě klesají a potvrdili to nám to i statistici a odborníci Ministerstva zdravotnictví. Bohužel máme stále mnoho hospitalizovaných a to i na JIP. I tato čísla sice klesají, ale zatím pomalu. Chtěl bych poděkovat všem, kdo opatření dodržují, ukazuje se, že mají smysl. Prosím všechny občany aby opatření ještě dodržovali i nadále," uvedl Jan Hamáček.

11:40 Jan Hamáček

"Velké téma je cestování, zahraniční kontroly na německých a rakouských hranicích byly prodlouženy a popravdě otázka cestování po celé Evropě je velký problém, který jen tak nezmizí," uvedl Jan Hamáček na brífinku po jednání ústředního krizového štábu.

11:36

Festival Colours of Ostrava nebude ani letos. Pořadatelé ve středu oznámili, že ročník přesouvají na červenec 2022 kvůli epidemii koronaviru a nejistotě ohledně pořádání velkých kulturních akcí. Je to už podruhé, co se festival odkládá, nekonal se ani loňský ročník. Příští ročník se má odehrát 13. - 16. července 2022 v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Již zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Řekl to mluvčí mezinárodní hudební přehlídky, která patří k největším v zemi, Jiří Sedlák. Dodal, že ve stejném termínu bude i další ročník mezinárodního fóra Meltingpot.

11:24

Polsko zaznamenalo za uplynulý den 653 úmrtí po nákaze koronavirem. Jde o nejvyšší počet zemřelých za den v letošním roce, uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. Současně přibylo 32 874 nově potvrzených případů nákazy, skoro o tři tisícovky více než před týdnem.

10:42

Země Evropské unie se přiblížily dohodě na rozdělení deseti milionů vakcín od společností Pfizer a BioNTech, které mají ve druhém čtvrtletí kompenzovat některým státům včetně Česka jejich dosavadní nižší příděly. Česko má získat přes 300 tisíc dávek a být tak mezi šesti státy, které dostanou více, než odpovídá jejich počtu obyvatel. S rozdělením, o kterém dnes jednají velvyslanci členských států, však podle diplomatů není spokojeno Rakousko. Vídeň tak může vzhledem k potřebné jednomyslnosti dohodu zablokovat.

10:52 Ilustrační foto.

Pražští policisté budou ve středu pokračovat ve zvýšených kontrolách dodržování opatření proti covidu-19 na místech, kde se lidé z důvodu hezkého počasí začali ve velkém množství shlukovat. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová řekla, že v úterý odpoledne a večer policisté zasahovali na řadě míst, například na podskalské náplavce, v Riegrových sadech nebo u pivních zahrádek na Ohradě v Praze 3. Podle mluvčí provedli v centru asi 1600 kontrol.

09:50

Maďarsko za uplynulý den zaznamenalo dalších 302 úmrtí kvůli nákaze koronavirem, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje. Je to nejvyšší počet úmrtí souvisejících s nemocí covid-19 za jediný den od začátku pandemie, která si v desetimilionové zemi vyžádala už více než 20 tisíc obětí. V zemi podle údajů na vládním webu přibylo 6700 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. 

08:49 Ilustrační foto.

V Praze v úterý přibylo 757 případů koronaviru, asi o 90 víc než v pondělí. V mezitýdenním srovnání je ale denní nárůst opět nižší, a to asi o 250.

08:48

V Ústeckém kraji v úterý přibylo 907 případů covidu-19, o 265 méně než před týdnem. Mírně se zvýšila kapacita volných lůžek v nemocnicích.

08:22

Čínská společnost Singclean odmítá firmě Masanta, která má dodat pět milionů testů do škol, poslat část dodávky, uvedl ve středu Radiožurnál. Masanta patří do stejné skupiny jako firma Good Mask, která vyrábí respirátory na linkách dodaných Tchaj-wanem. Podle majitele obou firem Martina Ladyra čelí čínský výrobce nátlaku mocenských skupin. Masanta z tendru kvůli problémům odstupovat nechce, testy shání na evropském trhu.

08:00

V úterý v Česku přibylo 8568 potvrzených případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání je to o 2400 nakažených méně. Zároveň poprvé od začátku února klesl úterní nárůst pod deset tisíc případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Epidemie v poslední době ustupuje, české nemocnice jsou ale stále velmi vytížené. Ve středu ráno byla volná necelá čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem.

06:32

Koronavirus se v Německu za posledních 24 hodin prokázal u dalších 17 051 lidí, minulou středu země hlásila o zhruba 1200 případů méně. Dalších 249 pacientů po nákaze koronavirem zemřelo, což je podobná bilance jako před týdnem. S odvoláním na německý Institut Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA.

06:10

Jeden z kandidátů prezidentských voleb v Peru, které se konají příští měsíc, navrhuje, aby se nemoc covid-19 léčila pálenkou a solí. Yonhy Lescano, který podle agentury EFE vede s těsným náskokem volební průzkumy, prosazuje přírodní medicínu. O víkendu v rozhovoru v místní televizi nicméně zdůraznil, že pálenka nebude součástí plánu jeho případné vlády v boji s epidemií covidu-19.

"Věřím v přírodní medicínu. Lidé se léčí lístky koky, solí, různými bylinami a rostlinami z Amazonie," uvedl dvaašedesátiletý právník Lescano. Dodal, že proti covidu lidem na peruánském venkově pomohla místní pálenka, což ale není vědecky doloženo. "Je to stejný princip, jako když odstraňujete bakterie a viry alkoholovou ústní vodou," argumentoval Lescano. Přírodní medicínu hájí také proto, že i v jeho zemi je nedostatek vakcín proti covidu-19 a počty nakažených i úmrtí tam opět výrazně rostou.

Yonhy Lescano.
Yonhy Lescano. | Foto: Reuters
06:00

Opatření proti koronaviru ovlivňují i výskyt ostatních infekčních nemocí. Imunologové potvrzují, že v Česku letos například vůbec nepropukla chřipka. Podle Státního zdravotního ústavu se to ale týká i řady dalších onemocnění.

05:55

Pokud vám po prodělaném covidu všechno páchne - nejste sami. "Přestala jsem kamkoli chodit, dokonce i do mámina domu nebo na večeři s přáteli, protože všechno od jídla po svíčky mi příšerně smrdí," řekla serveru The New York Times Samantha LaLiberteová, sociální pracovnice v americkém Nashvillu.

To, čím trpí, se odborně nazývá parosmie. Vůně, které byly dosud příjemné - jako čerstvá káva nebo milovaná osoba - najednou začnou být nepříjemné až nesnesitelné. Společně s anosmií, tedy ztrátou čichu, jde o symptom, který trápí část lidí po prodělaném covidu-19.

05:40

Provozovatelé tzv. individuálních ubytovacích zařízení (IUZ) mají dnes poslední možnost požádat o podporu z programu COVID ubytování. Žádosti mohli podávat od 8. února. Ubytovatelé v soukromí, malé penziony či apartmány mají nárok na 200 korun na pokoj za 78 dnů nuceného uzavření kvůli druhé vlně pandemie koronaviru. Na pomoc je pro ně připraveno půl miliardy korun. Žádosti přijímá Státní fond podpory investic, nezbytný formulář a další informace pro zájemce o dotaci má zveřejněné na svém webu.

05:30 Vlajka Brazílie

Brazilské zdravotní úřady v úterý ohlásily 3780 úmrtí pacientů po nákaze koronavirem, dosud nejvíce od počátku pandemie, napsala agentura Reuters. Nových případů koronaviru se v největší latinskoamerické zemi prokázalo 84 949.

Na Brazílii v poslední době připadá asi čtvrtina všech denních úmrtí na světě, upozornila agentura. Vzestup koronavirové infekce v zemi mnozí experti přičítají nakažlivější variantě viru z Amazonie.

22:11

Španělsko změnilo dosavadní nařízení ohledně nošení roušek na veřejnosti a nově bude vyžadovat, aby lidé měli zakrytá ústa a nos na všech vnitřních i venkovních veřejných místech včetně pláží. S odkazem na informace zveřejněné v úředním věstníku o tom dnes informoval deník El País. Dosud platilo, že roušky jsou povinné jen tam, kde nelze dodržet doporučené jedenapůlmetrové odstupy mezi lidmi.

22:10

Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že se její země bude řídit doporučením očkovací komise nepoužívat vakcínu od britsko-švédského konsorcia AstraZeneca pro osoby mladší 60 let. Krok je preventivní a opatření není zákazem - lidé mladší 60 let se po konzultaci s lékařem mohou tímto preparátem nechat očkovat.

21:11

Itálie přes Velikonoce ztíží možnost přeshraničních cest a bude po všech, kdo do země přijedou z jiných států Evropské unie, vyžadovat negativní test na koronavirus a povinnou pětidenní karanténu. Do té budou muset nastoupit všichni bez ohledu na výsledek testování a po pěti dnech musejí absolvovat další test na přítomnost viru SARS-CoV-2. Příslušné nařízení, které bude platit od středy do 6. dubna, dnes podepsal ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

20:49

Turecko kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem zpřísní restrikce a během muslimského postního měsíce ramadán, který začíná 13. dubna, nařídí uzavřít všechny restaurace a kavárny. V rizikových regionech, kterých je nyní 58 z celkových 81, budou od nynějška platit i víkendové uzávěry s omezením pohybu obyvatel.

20:49

Zeď naproti britskému parlamentu pokrylo přes 145.000 křídou nakreslených červených srdcí na památku obětí koronaviru v Británii a další stále přibývají. Za iniciativou stojí sdružení na podporu pozůstalých Covid-19 Bereaved Families for Justice. Srdce kreslí pozůstalí po obětech i dobrovolníci, napsala agentura Reuters.

"Stejně jako velikost naší ztráty, tak i rozměr tohoto památníku bude obrovský. Každé srdce je samostatně ručně nakreslené a zcela jedinečné, stejně jako naši blízcí, o které jsme přišli," uvedl jeden z organizátorů Matt Fowler.

Foto: ČTK
20:44

Jako možný přestupek proti platným protiepidemickým opatřením hodnotí policie jednání majitele stánku s nápoji na pražském Žižkově, u kterého se dnes sešlo kolem 200 lidí. Po výzvě policie se lidé v klidu rozešli, majitel stánku bude čelit přestupkovému řízení, sdělila ČTK mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Na případ upozornil serverNovinky.cz.

Ke stánku s občerstvením na Ohradě v Praze 3 vyjížděli dnes odpoledne kvůli nahlášenému shromáždění většího množství lidí policisté a městští strážníci. "Zjistili, že člověk, který tam má občerstvení, se dopouští porušování aktuálních vládních nařízení," uvedla Kropáčová.

19:22

Od 12. dubna do konce května nebude možné cestovat z ČR do Brazílie, JAR, Tanzánie a dalších 10 zemí. Důvodem je riziko nových variant koronaviru.

19:21

Za posledních 24 hodin jihočeští hygienici zaznamenali 605 nových případů koronaviru. Je to o 238 méně než před týdnem. Za posledních 24 hodin se rovněž uzdravilo 902 pacientů s covidem-19. Počet aktuálně pozitivních v kraji klesl na o 313 na 11 573.

18:53

Mezinárodní tým odborníků, který začátkem roku v Číně zkoumal původ nového typu koronaviru, měl problém dostat se k prvotním datům, řekl dnes generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Potřebné jsou podle něho další studie, protože dosavadní poznatky nejsou dostatečné. Agentura DPA připomněla, že mise byla politicky velmi citlivá. Čína podle ní dělá vše pro to, aby kvůli pandemii covidu-19, která si ve světě vyžádala skoro 2,8 milionu životů, nebyla pranýřovaná. Některé země, včetně Spojených států, Japonska nebo Česka mají ke zprávě WHO podle agentury Reuters výhrady.

18:29

Podmínky nových vládních programů pomoci podnikatelům by se měly zmírnit a podpora naopak zvýšit. Na návrh Pirátů se na tom dnes usnesla sněmovní komise pro hodnocení účinnosti vládní pomoci při koronavirované krizi. Komise požádala Sněmovnu, aby co nejrychleji přijala mimo jiné odškodňovací zákon, který předpokládá státní úplnou nebo částečnou úhradu stálých nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním protiepidemickým restrikcím zavřít, nebo svou činnost omezit. Prosadila to ODS.

U nových programů Covid nepokryté náklady a Covid 2021 by se měla podle komise zmírnit podmínka poklesu tržeb ze současných 50 procent na 40 procent. Komise požádala vládu, aby stát hradil programu Covid nepokryté náklady 70 procent a mikropodnikům 90 procent stálých nákladů místo 60 procent. Podpora v programu Covid 2021 by se měla podle komise zvednout z 500 korun na 800 koruna na jednoho zaměstnance.

17:53

Polsko příští měsíc spustí registraci k očkování proti covidu-19 pro lidi až do ročníku 1973. Všechny občany, kteří o to budou mít zájem, chce naočkovat do konce srpna. Dnes to oznámil šéf kanceláře premiéra Michal Dworczyk, který má očkovací kampaň na starosti.

Stejně jako jiné země Evropské unie se i Polsko v letošním prvním čtvrtletí potýkalo s nedostatkem vakcín proti covidu-19. První dávku očkovací látky v zemi s přibližně 38 miliony obyvatel doposud dostaly necelé čtyři miliony lidí, druhou asi dva miliony. Podle Dworczyka má do Polska příští měsíc dorazit pět milionů vakcín, možná i sedm. Vláda plánuje, že se do imunizace zapojí i lékárny a vzniknou drive-thru očkovací místa. Do firem, kde se k vakcinaci přihlásí více než 500 lidí, mají podle Dworczyka jezdit očkovací týmy.

17:40 Ilustrační foto.

Pražský maraton se kvůli koronaviru nepoběží ani na konci května, kam ho pořadatelé posunuli v polovině února z tradiční první květnové neděle. Nový termín organizátoři seriálu RunCzech určili na neděli 10. října. Na 30. května plánují maraton pro elitní běžce, kteří by mohli na poslední chvíli splnit limit pro olympijské hry v Tokiu. Součástí závodu by mohlo být i mistrovství republiky.

17:38

Shrnutí úterních událostí týkajících se pandemie koronaviru:

Šíření epidemie onemocnění covid-19 v Česku zpomaluje. V pondělí testy odhalily 6865 pozitivních, nejméně ve všední den od 14. prosince. Oproti předchozímu pondělí to bylo zhruba o 1400 méně.

Česko zřejmě prodlouží interval mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a Moderna. Rada vlády pro zdravotní rizika dnes podpořila, aby nově registrovaným zájemcům o očkování byla druhá dávka aplikována po 42 dnech namísto dosavadních tří, respektive čtyř týdnů. Z odborného pohledu je to zcela v pořádku, není třeba mít žádné obavy. Nám všem ale tato změna umožní ochránit více lidí v kratší době," uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Dosud se očkovalo druhou dávkou vakcín od Pfizer/BioNTech po 21 a Moderny po 28 dnech. U látky AstraZeneca nadále zůstává druhý termín po dvanácti týdnech.

Mezi nemocné patří i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Infekci novým koronavirem jí v pondělí potvrdil test. Maláčová dnes na Twitteru uvedla, že má mírné příznaky onemocnění a minimálně 14 dní bude v izolaci.

17:24

Tým odborníků, který začátkem roku v Číně zkoumal původ nového typu koronaviru, měl problém dostat se k původním datům, řekl dnes generální tajemník Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Potřebné jsou podle něho další studie, protože dosavadní poznatky nejsou dostatečné.

17:03

Itálie přes Velikonoce ztíží možnost přeshraničních cest a bude po všech, kdo do země přijedou z jiných států Evropské unie, vyžadovat negativní test na koronavirus a povinnou pětidenní karanténu. Do té budou muset nastoupit všichni bez ohledu na výsledek testování a po pěti dnech musejí absolvovat další test na přítomnost viru SARS-CoV-2. Příslušné nařízení, které bude platit od středy do 6. dubna, dnes podepsal ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

16:50

Turecko kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem zpřísní restrikce a během muslimského postního měsíce ramadán, který začíná 13. dubna, nařídí uzavřít všechny restaurace a kavárny. V rizikových regionech, kterých je nyní 58 z celkových 81, budou od nynějška platit i víkendové uzávěry s omezením pohybu obyvatel.

Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca pondělní rozhodnutí vlády zdůvodnil mimo jiné tím, že až 75 procent nově nakažených se potýká s některou z mutací viru. To podle něj vysvětluje i denní bilance překračující 30 000 infikovaných, což je nejvíce od prosince.

16:47

Počet nových případů nákazy koronavirem v Nizozemsku roste už sedmý týden v řadě navzdory celostátní uzávěře a četným omezením. Za poslední týden přibylo 51 866 pozitivně testovaných, o 13 procent více než v týdnu předchozím, uvedl Nizozemský národní institut veřejného zdraví (RIVM). Jde o nejvyšší týdenní číslo od začátku ledna, napsala agentura Reuters.

Podíl pozitivních testů v Nizozemsku je 8,5 procenta, toto číslo roste ve všech věkových skupinách. U seniorů nad 80 let vzrostl podíl pozitivních testů jen o pět procent, tedy výrazně méně než u jiných skupin. RIVM to připisuje úspěchu očkovací kampaně. Nákaza naopak nejvíce zrychluje mezi mladými od 18 do 24 let, kde je v průměru 422 nakažených na 100 000 obyvatel.

16:44

Berlín, Mnichov a Braniborsko dnes oznámily, že přestávají očkovat lidi mladší 60 let vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Krok je preventivní. V Německu se vyskytlo několik případů mozkové žilní trombózy po očkování touto látkou, souvislost s vakcínou ale nebyla prokázána.

16:09

V České republice už je v provozu pět linek na výrobu respirátorů, které vládě věnoval Tchaj-wan v návaznosti na loňskou návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Šéf horní komory Parlamentu si dnes prohlédl výrobní halu v Praze Kunraticích, kde české konsorcium Evropské centrum pro vývoj a výrobu respirátorů uvedlo do provozu další dvě linky. Dvě tam fungují od začátku února, pátá linka je ve Zlíně. Čeští senátoři navštívili Tchaj-wan loni v červnu k nelibosti Číny, která ostrovní zemi považuje za svou vzbouřenou provincii.

15:34

Podle středočeské hejtmanky Petry Peckové (STAN) jsou školy pro děti bezpečné a bylo by vhodné je co nejdříve otevřít. Vychází z výsledků studie, na které se Středočeský kraj podílel. Hejtmanství testovalo děti ve školách pro děti zaměstnanců ve zdravotnictví, sociální oblasti nebo složkách Integrovaného záchranného systému. Kraj používal neinvazivní PCR testy, pouze minimum bylo pozitivních, uvedla dnes Pecková na tiskové konferenci.

15:20

Zvýšení objemu peněz na takzvané samotestování na covid-19 ve firmách nebo náhrady zdravotnickým zařízením za výpadky příjmů kvůli koronavirové krizi bude ve středu schvalovat Senát. Předlohy před odpolední schůzí předjednají senátní výbory.

Horní komora zřejmě umožní zdravotním pojišťovnám, aby převáděly kvůli samotestování na covid-19 ve firmách peníze do fondů prevence ze svých základních fondů. Za měsíc vydají pojišťovny na příspěvky na testování podle podkladů zhruba 480 milionů korun. Činí 240 korun na osobu a měsíc. Počítá se s deseti měsíci testování až do letošního prosince.

14:42

Podnikatelé z programů COVID II, III, Praha a plus k 15. březnu podle České národní banky čerpali 47,6 miliardy Kč. Banky ke stejnému datu schválily žádosti za 56,5 miliardy Kč.

14:02

Koronavirová pandemie zhoršila situaci rodin, které již před krizí patřily mezi nízkopříjmové nebo byly ohrožené sociálním vyloučením. Brněnská nezisková organizace Ratolest zaznamenala negativní dopady především u žen, které jsou často v pozici samoživitelek a pracují v nejvíce postižených sektorech, jako je gastronomie. Trvale se zvyšuje počet klientek, matek, které problémově užívají alkohol, řekla za Ratolest Anna Kupcová.

I když se každá rodina nachází v jiné životní situaci, existují společné rysy vyplývající z pandemie a z opatření proti jejímu šíření. Jde především o eskalaci závislostí, domácího násilí, zhoršení duševního zdraví nebo finanční potíže vzniklé výpadkem příjmu. Často se to týká žen, které pracovaly bez smlouvy.

13:54

Do fakultních nemocnic v Praze a Brně dorazily dnes dopoledne první léky na covid-19 od firmy Regeneron. Ve třech dodávkách v březnu, dubnu a květnu má přijít 12 000 dávek, rozdělí se do dalších nemocnic. Novináře o tom dnes informovala pražská Fakultní nemocnice v Motole, která bude koordinovat rozdělování léku do nemocnic v Čechách. FN Brno takto bude fungovat pro Moravu. Lék se bude podávat ohroženým skupinám pacientů, které má chránit před hospitalizací.

13:54

Žáci středních škol v Ústeckém kraji většinou ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka absolvovat nebudou, kvůli koronaviru jsou letos dobrovolné. Důvodem podle ředitelů mimo jiné je, že chtějí mít víc času na přijímací zkoušky na vysoké školy. Ti studenti, kteří se rozhodli k ústním zkouškám přihlásit, se tak rozhodli kvůli budoucímu zaměstnání. Míní, že by jim mohla neúplná maturitní zkouška při hledání práce uškodit.

13:46

Berlín pozastavuje očkování proti koronaviru vakcínou od výrobce AstraZeneca pro ženy mladší 60 let. Německým médiím to řekla Dilek Kalayciová, která na radnici německé metropole zodpovídá za oblast zdravotnictví. Kalayciová odkázala na nová data o možných vedlejších účincích vakcíny.

Podobně se v úterý rozhodla i vyhlášená berlínská klinika Charité. "Tento krok byl z pohledu Charité nezbytný, neboť se mezitím v Německu vyskytlo několik případů mozkové žilní trombózy," vysvětlila postup kliniky její mluvčí. Lékař z Charité Leif Erik Sander například uvedl, že v Německu bylo zaznamenáno 31 případů takové trombózy mezi 2,7 miliony naočkovanými vakcínou společnosti. "Je to vzácná, ale velmi vážná komplikace," dodal.

13:27

Rakousko jedná s Ruskem o dodávkách milionu covidových vakcín Sputnik V. Podmínkou je, aby se očkovací látka ukázala jako účinná a bezpečná, informovala dnes agentura APA. Očkovací preparát nemá schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která jej momentálně stále posuzuje.

13:31

Beroun dal dezinfikovat všech 19 dětských hřišť ve městě, která zůstala přes doporučení vlády otevřená. S příchodem teplého počasí je využívá stále víc dětí. Pracovníci firmy AVE hřiště očistili horkou párou a postříkali dezinfekcí. Tato kombinace je vysoce účinná, pára případné viry nejen zničí, ale dezinfekční prostředek k povrchu i lépe přilne. Ochranná vrstva vydrží až 21 dní, informovala dnes mluvčí radnice Jitka Soukupová.

13:07

Vyhlášená berlínská klinika Charité přestala očkovat vakcínou AstraZeneca ženy mladší 55 let, podobný krok udělaly i další nemocnice v Německu.

13:05

V pondělí přibylo v Karlovarském kraji 50 nových případů covidu-19, podobně jako před týdnem. V kraji dosud zemřelo s koronavirem 1400 lidí.

13:05

Mobilní testovací místo na covid-19 v Hatích na Znojemsku zvyšuje kapacitu, za týden zvládne 1140 lidí. Dosud to bylo 900. Řekla to dnes Soňa Bystřická z oddělení vnějších vztahů znojemské radnice. Testovací místo zřídilo Znojmo ve spolupráci se Společností Podané ruce, slouží především pro pendlery.

12:59

Někteří lidé mají po prodělání covidu-19 kardiovaskulární problémy. Kardiologové zaznamenávají případy, kdy jinak zdraví lidé mají krátce po covidu akutní infarkt myokardu způsobený krevními sraženinami. Novinářům to dnes řekl místopředseda České kardiologické společnosti a lékař olomoucké fakultní nemocnice Miloš Táborský.

12:55

Zástupci pražské ODS požadují změnu plánovaného testování dětí na covid-19 při návratu do škol. Podle občanských demokratů by měly být místo antigenních testů použity pravidelné PCR testy ze slin prováděné doma. Prokázala to pilotní testování dětí v pražských školách, sdělila dnes mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová. Zkušební testování dětí se uskutečnilo kupříkladu na školách v Praze 6 nebo 9. Školy by se měly podle nynějších plánů vlády začít otevírat od 12. dubna. Antigenní testy jsou levnější než PCR a dříve je znám výsledek, jsou ale méně přesné.

12:38

Uzavření obchodů na Velký pátek podle prodejců výrazně zvýší koncentraci zákazníků ve čtvrtek, sobotu a neděli. Podle Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb se dá předpokládat, že čtvrteční předvelikonoční rodinné nákupy přemění prodejny v prostory, kde nebude možné dodržovat všechna protiepidemická opatření. Řekla to dnes prezidentka Unie zaměstnanců obchodu, logistiky a služeb Renáta Burianová. Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR apeluje na vládu, aby urychleně zákaz zrušila, uvedl dnes v tiskové zprávě.

12:37

Proti covidu-19 je nyní očkováno přes jeden milion sto tisíc osob první dávkou vakcíny. Při tempu z minulého týdne by bylo 70 procent populace naočkováno druhou dávkou na konci května příštího roku. informace jsou dostupné na webu ministesrstva zdravotnictví.

11:39

Nemocnice Pardubického kraje ruší stav hromadného postižení osob, který při vysokých počtech nemocných s koronavirem vyhlásily kvůli přeplněnosti. Jejich zátěž klesá a zvolna se snižuje počet nově hospitalizovaných pacientů.V tiskové zprávě to uvedl mluvčí pardubického hejtmanství Dominik Barták. Stav hromadného postižení osob byl vyhlášen 2. března.

11:28 Maláčová DVTV

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) onemocněla covidem-19. Má mírné příznaky nákazy a bude minimálně 14 dní v izolaci, uvedla na Twitteru.

11:19

Německo s okamžitou platností ruší stálé kontroly na hranicích s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko, naopak stálá ostraha hranic s Českou republikou je o dalších 14 dní prodloužena. Dnes to oznámil spolkový ministr vnitra Horst Seehofer. Za důvod prodloužení kontrol ministr označil epidemicky nestabilní situaci v Česku.

11:18

Ve Spojených státech sílí varování před novým rozmachem epidemie covidu-19. Důvodem je nový růst denních počtů zachycených infekcí, který začal minulý týden po dvou měsících příznivého vývoje a uvolňování karanténních opatření. Očkovací kampaň v USA přitom zrychluje.

Před týdnem byl podle deníku The New York Times týdenní průměr na hodnotě 54 389 případů infekce denně, po pondělku se ukazatel dostal nad 65 tisíc. Situace se zhoršuje zejména na severovýchodě a v oblasti Velkých jezer, ve státech jako New York, New Jersey nebo Michigan.

"Je to smrtelně vážné," prohlásil v pondělí šéf Bílého domu Joe Biden. Šéfka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová zase v emotivním projevu řekla, že má strach a že zažívá pocit "blížící se zkázy".

Prezident Joe Biden v Oválné pracovně Bílého domu.
Prezident Joe Biden v Oválné pracovně Bílého domu. | Foto: Reuters
11:16

Sasko zpřísňování karanténních omezení svázalo s obsazeností nemocničních lůžek pro pacienty s nemocí covid-19. Dnes to oznámila saská ministryně sociálních věcí Petra Köppingová, která má na starosti i zdravotnictví a boj s pandemií. Dodala, že počtu pacientů, při němž přijde zpřísnění, bude zřejmě dosaženo po Velikonocích.

Sasko tak svým postojem odmítlo zatáhnout za nouzovou brzdu, na které se dohodla kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí. Brzda se totiž řídí počtem nakažených a Sasko už limit pro její aktivaci takřka dvojnásobně přesáhlo.

11:04

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přijala už 12 pacientů do nového denního stacionáře pro ambulantní léčbu nemoci covid-19, řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Osmi byl podaný lék bamlanivimab, čtyřem lékaři předepsali lék ivermektin. Nemocnice zahájila provoz stacionáře před týdnem. Podle Lipovské je důležité telefonické objednání po konzultaci s praktickým lékařem, který posoudí splnění kritérií pro léčbu.

10:53

Proti covidu-19 je očkováno přes 33 000 zaměstnanců z kritické infrastruktury a IZS. Dalších 1850 se registrovalo k očkování v pondělí.

10:46

Pražský hrad ruší plošné vstupní bezpečnostní kontroly. Policisté budou kontrolovat namátkově. Kvůli pandemii zatím zůstávají nádvoří uzavřena. Od 2. dubna se veřejnosti otevřou zahrady Pražského hradu. Návštěvníci musí mít ochranu dýchacích cest a držet rozestupy.

10:20

Aktuálně.cz přináší odpovědi odborníků na nejčastější otázky ohledně léčení covidu-19 doma: 

09:33

Nemocnice Znojmo za první den otestovala 15 dětí na covid-19 novou metodou odběru ze slin. Řekla to mluvčí nemocnice Petra Veselá. Nemocnice metodu zavedla v pondělí, děti i rodiče ji chválili jako šetrnější. Podle Veselé ji čtyřletá dívka přirovnala k cucání bonbónu.

Testy podstoupily děti ve věku od čtyř do 15 let, nejvíce ve věku 11 a devět let. Výsledky by měly být během dne. "Nový způsob testování je velmi kladně hodnocený především ze strany rodičů a následně dětí, kterým se vždy viditelně uleví, když je jim oznámen způsob testu," uvedla Veselá. Podle ní jedno z dětí mělo i srovnání s PCR testem provedeným výtěrem z nosohltanu. "Uvedlo, že stěr se dá vydržet, ale nový způsob je příjemnější. Čtyřletá holčička to srovnala s cucáním bonbónu bez chuti," řekla Veselá.

08:56

Rada vlády pro zdravotní rizika podpořila posun druhé dávky očkování proti covidu-19, kterou už dříve avizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a prosazoval i její člen, epidemiolog Petr Smejkal. Vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna budou podané po 42 dnech, napsali na Twitteru zástupci ministerstva zdravotnictví. Změna podání druhé dávky vakcíny proti covidu se bude týkat jen nově registrovaných k očkování. Rezervované termíny se neposouvají.

"Z odborného pohledu je to zcela v pořádku, není třeba mít žádné obavy. Nám všem ale tato změna umožní ochránit více lidí v kratší době," uvedlo ministerstvo. U látky AstraZeneca zůstává druhý termín po dvanácti týdnech. Dosud se očkovalo druhou dávkou po vakcíny Pfizer/BioNTech po 21 a Moderny po 28 dnech.

 

08:13

Probíhají jednání o vzniku aplikace, která by očkovaným a negativně testovaným umožnila například poobědvat v restauraci nebo si jít zacvičit do posilovny.

07:56

Přehled hlavních událostí:

 • Nemocnice Pardubického kraje ruší stav hromadného postižení osob. Jejich zátěž klesá a zvolna se snižuje počet nově hospitalizovaných pacientů.

 • Druhá dávka očkování proti covidu-19 vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna se odsouvá. Nově registrovaní zájemci ji dostanou až po 42 dnech.

 • Stálá ostraha hranic Německa s Českou republikou jekvůli epidemické situaci o dalších 14 dní prodloužena. Oznámil to spolkový ministr vnitra Horst Seehofer.
 • Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) onemocněla covidem-19. Má mírné příznaky nákazy a bude minimálně 14 dní v izolaci.
 • Testy na koronavirus odhalily v pondělí 6865 pozitivních, v mezitýdenním srovnání zhruba o 1400 méně. Počet zemřelých s covidem v Česku stoupl na 26 222.
 • Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu má v Česku přes 1,146 mil lidí, obě potřebné dávky dostalo 464 836 lidí. V pondělí zdravotníci aplikovali 36 604 dávek.
06:44

Koronavirus se v Německu za posledních 24 hodin prokázal u dalších 9549 lidí, minulé úterý země hlásila o zhruba 2000 případů méně. S odvoláním na německý Institut Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA.

Celoněmecký počet nových případů nákazy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní se mírně zvýšil na 135,2; na začátku března se přitom hodnota pohybovala pod 70. Počet nových infekcí v Německu výrazně klesl v polovině února, v poslední době však nakažených přibývá - podle odborníků to lze přičíst šíření nakažlivějších variant, píše DPA.

06:25

Do Paříže a jejího okolí se loni podívalo 17,5 milionu turistů, což je o dvě třetiny méně než v předchozím roce a představuje to dosud nevídaný meziroční pokles. Město tak v oblasti cestovního ruchu přišlo o 15,5 miliardy eur (asi 405 miliard Kč). S odkazem na regionální výbor pro cestovní ruch o tom informovala agentura DPA.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock
06:20

"Jsme tu v zákopech a vedeme válku," řekla serveru server The Wall Street Journal Andréia Cruzová, 42letá sestra na pohotovosti nemocnice v jihobrazilském městě Porto Alegre. Jen během posledních tří týdnů v okolním státě Rio Grande do Sul zemřelo po nákaze koronavirem na 5000 lidí - více než za poslední tři měsíce uplynulého roku.

06:15 Vlajka Brazílie

Dva ministři brazilské vlády dnes podali demisi. Na svůj post kvůli problémům se získáním vakcíny proti covidu-19 rezignoval nejprve šéf diplomacie Ernesto Araújo. O několik hodin později nečekaně demisi ohlásil i ministr obrany Fernando Azevedo Silva.

Odchod hned dvou ministrů v jednom dni je velkou ránou pro brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který je široce kritizován za svůj příliš uvolněný postup v boji s koronavirem, píše agentura Reuters.

Brazílie se nyní potýká s druhou vlnou epidemie, minulý týden přírůstek nakažených za den poprvé od počátku pandemie překročil 100 000, v pátek latinskoamerická země ohlásila dosud nejvyšší denní bilanci úmrtí s covidem-19; obětí bylo 3650.

Čekání na vakcínu v Brazílii.
Čekání na vakcínu v Brazílii. | Foto: Reuters
06:10

Irská vláda chce prázdné budovy v menších městech přeměnit na sdílené pracovní prostory. Zkoumá také možnost, jak z irských hospod během klidných odpolední udělat pracovny a přilákat tak do menších měst více stálých obyvatel. Irská vláda dnes představila pětiletý plán na rozvoj venkova, kde hlavní roli hraje rozmach práce z domova způsobený koronavirovou epidemií, píše agentura Reuters.

06:00

Na 90 procent dospělých Američanů se bude moci přihlásit k očkování proti covidu-19 již od 19. dubna. Podle agentury AFP to oznámil prezident Joe Biden, který rovněž vyzdvihl dosavadní nad očekávání rychlý průběh vakcinace v USA. Občany však upozornil, že boj s koronavirem není u konce, a vyzval je, aby nadále nosili roušky a dodržovali zásady proti šíření nákazy.

"Válku proti covidu-19 jsme zdaleka ještě nevyhráli," varoval Biden s odkazem na známky znovu sílícího rozmachu nákazy v USA. "Lidé přestávají být opatrní, což je velmi špatné. Přicházíme o těžko dobyté zisky," dodal s tím, že by některé státy měly přehodnotit svá nedávná rozhodnutí ohledně rušení omezení ekonomického života. "Noste roušky. Je to vlastenecká povinnost," pokračoval.

21:39

Podle amerického prezidenta Bidena bude mít 90 procent dospělých Američanů k dispozici očkování proti koronaviru nejpozději do 19. dubna letošního roku. Prohlásil to v pondělním veřejném vystoupení, ve kterém varoval před tím, že boj s koronavirem není u konce.

Američany Joe Biden vyzval, aby nadále nosili roušky a dodržovali zásady proti šíření nákazy. "Válku proti covidu-19 jsme zdaleka ještě nevyhráli," varoval prezident s odkazem na známky znovu sílícího rozmachu nákazy v USA. "Lidé přestávají být opatrní, což je velmi špatné. Přicházíme o těžko dobyté zisky," dodal s tím, že by některé státy měly přehodnotit svá nedávná rozhodnutí ohledně rušení omezení ekonomického života. "Noste roušky. Je to vlastenecká povinnost," řekl prezident Biden.

21:21

Anglie v pondělí vstoupila do další fáze rozvolňování protikoronavirových opatření a tamní obyvatelé si tak mohou po několikaměsíční uzávěře užívat nových svobod. Povoleno je nově venkovní setkávání až šesti lidí nebo provoz venkovních sportovišť. Premiér Boris Johnson ale vyzval k opatrnosti kvůli narůstajícímu počtu případů nákazy koronavirem v Evropě a variantám, které mohou ohrozit pokrok, jehož Británie dosáhla díky vakcinační kampani. 

19:51

Hygienici z jihu Čech evidují 140 nových případů covidu, o 46 méně než před týdnem. Třetí den v řadě roste počet vyléčených. Nově přibylo devět úmrtí.

19:48

Ve francouzských nemocnicích leží na JIP 4974 pacientů, nejvíce od listopadového vrcholu druhé vlny. Podle lékařů se situace bude dále zhoršovat.

19:24 Karel Havlíček (ANO)

Podpora z programu COVID bus měla zájezdovým dopravcům podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) stačit do března. Budou však moci žádat i o pomoc z nového dotačního titulu COVID Nepokryté náklady a zkombinovat ji s programem na podporu zaměstnanosti Antivirus. Havlíček to řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

18:57

Americká farmaceutická firma Johnson & Johnson dodá první zásilku vakcín proti covidu-19 do Evropy 19. dubna, píše agentura AFP s odvoláním na informace od společnosti. Přípravek od firmy Johnson & Johnson je čtvrtý, který získal povolení k použití od Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Vakcína se zatím používá ve Spojených státech, Jihoafrické republice a schválená je i v Kanadě.

18:25

Český Krumlov promine podnikatelům do konce dubna poplatek za svoz odpadu a do konce června poplatek za předzahrádky a reklamní stojany. Jde o podporu, která by měla zmírnit dopady koronavirové pandemie. Město tak přijde o 2,2 milionu korun.

17:56

Vysočina hodlá v příštím týdnu zrychlit očkování proti covidu-19. Očekává, že obdrží 13 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Zatím se musí kvůli nižším dodávkám vakcín očkovací centra soustředit hlavně na podávání druhých dávek. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

17:55

Ve školách a všech prostorách, kde často pobývají děti, by se pro ošetření povrchů neměl používat nástřik nanočásticemi oxidu titaničitého. Vyplývá to ze společného expertního stanoviska, které podepsali děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, prorektorka pro vědu a výzkum Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Jana Kukutschová, ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Eduard Ježo a vedoucí Oddělení hygieny ovzduší a odpadů Státního zdravotního ústavu Bohumil Kotlík. Rozmáhající se aplikace na stěny a povrchy, se kterými jsou děti v přímém kontaktu, podle nich vyvolávají v komunitě odborníků na ochranu veřejného zdraví, epidemiologii a bezpečnost nanomateriálů znepokojení.

17:49

Praktičtí lékaři v Ústeckém kraji by mohli očkovat proti koronaviru látkou Moderna, podle krajského koordinátora očkování Petra Severy však látky není dostatek. Ve chvíli, kdy budou dodávky této vakcíny vyšší, dostanou ji podle něj i obvodní lékaři. Zatím je pro praktiky v regionu určena AstraZeneca, i této látky je ale málo. Praktičtí lékaři se dnes na své pacienty obrátili otevřeným dopisem. Stojí v něm mimo jiné, že kraj upřednostňuje v dodávkách vakcín očkovací centra.

17:46 Maláčová DVTV

Rodiče mladších dětí, které budou mít po otevření škol takzvanou rotační výuku, budou moci pobírat krizové ošetřovné. Budou ho dostávat za dny, kdy budou s potomky doma kvůli jejich vyučování na dálku. Na twitteru to dnes oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Při rotační výuce se žáci ve škole střídají. Část dnů se učí distančně, část ve třídách.

17:46

Protiepidemické opatření, kterým vláda zakázala pohyb mezi okresy, snížilo pohyb mezi okresy hlavně o víkendu. Z Prahy lidé proti normálu vyjížděli méně až o 70 procent. Pohyb a setkávání obyvatel se omezil od začátku března i jinde, asi o čtvrtinu méně lidí než obvykle bylo o víkendech i v parcích, v únoru jich bylo naopak o pětinu víc. V tiskové zprávě na webu to dnes uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Vychází z dat mobilních operátorů a Google Mobility Report.

17:42 Ilustrační foto.

Pražská Městská nemocnice následné péče a Městská poliklinika Praha dostanou od magistrátu pro boj s nemocí covid-19 tisíce vakcinačních sad. Obě organizace je využijí v očkovacích centrech, která provozují. Magistrát rovněž poskytne několika svým příspěvkovým organizacím osobní ochranné prostředky a testy. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha sobě). Město v uplynulých týdnech schválilo pořízení lednice a boxů pro uchování očkovacích látek. Fungovat začalo také velkokapacitní očkovací centrum v Kongresovém paláci Praha (KCP).

17:30

Na Velký pátek budou muset mít všechny obchody zavřeno, běžně nesmějí být prodejny nad 200 metrů čtverečních v provozu jen na Velikonoční pondělí.

17:29

Farmářské trhy se přes Velikonoce konat nebudou, proti se postavil resort zdravotnictví i hlavní hygienička, uvedla vicepremiérka Alena Schillerová. Podle ní je resort proti jakékoli výjimce, která by zvedla mobilitu obyvatel o velikonočních svátcích.

17:21 Karel Havlíček (ANO)

V dané chvíli nedává smysl zintenzivnit testování na častější než jednou za týden, zejména kvůli nadcházejícím svátkům. Vláda uvažuje o častějším testování, některé firmy však avizovaly, že například kvůli třísměnnému provozu nebudou schopny testování častěji než jednou za týden zvládnout. V současné době hledá vláda cestu, jak najít shodu, uvedl vicepremiér Karel Havlíček.

17:14

"Boj s koronavirem ukázal nepostradatelnou roli české armády. Denně je v terénu přes čtyři tisíce vojáků ve stovce nemocnic a sociálních zařízeních nebo na testovacích místech, dále podporují činnost policie," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Od začátku pandemie bylo nasazeno více než 20 tisíc vojáků, uzavřel Metnar s tím, že by nebylo radno na výdajích pro armádu šetřit.

17:07

Vzhledem k vývoji epidemické situace v Peru a Kolumbie budou tyto státy zařazeny mezi země extrémním rizikem šíření nákazy. Od 12. dubna do 31. května do nich bude českým občanům zakázán vstup, uvedl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

16:56

Od 1. dubna budou moci OSVČ, společníci malých firem či dohodáři znovu zažádat o kompenzační bonus, který vyplácí Finanční správa. Odhad dopadu programu na rozpočet je 9,2 miliardy, uvedla na tiskové konferenci ministryně financí Alena Schillerová. Nárok na příspěvek 1000 korun na zaměstnance za den budou mít podnikatelé, jejichž propad tržeb byl alespoň 50 procent. Dohodáři budou mít nárok na příspěvek 500 korun za den při propadu výdělku, ale i pokud práci ztratili.

16:53

Pandemie loni výrazně omezila veřejnou dopravou. Vlaky cestovalo meziročně o 30 procent méně lidí, autobusy o 35 procent méně. Dopravci měli i méně nákladu. Letectví bylo dopravním oborem, který byl loni pandemií nejhůře zasažen. Přeprava v Česku klesla o 84 procent, letiště odbavily o 80 procent méně pasažérů

16:31

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výzvu k programu podpory COVID 2021. Podnikatelé budou moci žádosti podávat od 12. dubna do 31. května.

15:58 Maláčová DVTV

Rodiče dětí, které budou mít po otevření škol tzv.rotační výuku, budou moci brát ošetřovné. Dávku budou mít za dny výuky na dálku, uvedla Maláčová.

15:52

Krajská Jihlava zatím nemusela použít dům připravený od loňského listopadu pro lidi bez domova, kteří by byli v karanténě nebo v izolaci kvůli covidu-19. Případů bylo podle radnice málo, o tyto lidí se postaralo Středisko křesťanské pomoci, které provozuje ve městě azylové domy. Bystřice nad Pernštejnem ubytovala dva lidi v sokolovně, dvoutýdenní karanténa jim podle starosty Karla Pačisky (ČSSD) skončila v pátek.

15:45 Ilustrační foto.

Pražské Městská nemocnice následné péče a Městská poliklinika Praha dostanou od magistrátu pro boj s nemocí covid-19 tisíce vakcinačních sad. Obě organizace je využijí v očkovacích centrech, která provozují. Magistrát rovněž poskytne několika svým příspěvkovým organizacím osobní ochranné prostředky a testy. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Město v uplynulých týdnech schválilo pořízení lednice a boxů pro uchování očkovacích látek. Fungovat začalo také velkokapacitní očkovací centrum v Kongresovém paláci Praha.

15:26

O kompenzační bonus 1000 Kč denně určený podnikatelům bude možné žádat i za duben. Schválila to dnes vláda, uvedla ministryně Schillerová.

15:07

V Libereckém kraji se otevřou další očkovací centra, zatím ve zkušebním režimu. V úterý by měla začít očkovat EUC Klinika Liberec, očkovací centra v Tanvaldu na Jablonecku a Hrádku nad Nisou na Liberecku otevře soukromá společnost SMRŽO-MEDIC. V příštím týdnu se chystají očkovací centrum otevřít také v Novém Boru na Českolipsku. Očkovat by se mělo vakcínou od společnosti Moderna. Po jednání krizového štábu Libereckého kraje o tom informoval hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

15:01

Slovácké divadlo propustí kvůli výpadku příjmů, který je způsobený opatřeními proti šíření koronaviru, sedm svých kmenových herců. Přejdou na takzvané licenční smlouvy. Divadlo ruší i třetinu chystaných inscenací pro příští dva roky. Sdělil to dnes mluvčí a herec uherskohradišťské scény Josef Kubáník. V divadle podle něj zůstává 15 kmenových hereček a herců na plný úvazek a další dva herci na částečný úvazek.

Kvůli koronavirové krizi divadlo přišlo o více než třetinu rozpočtu z tržeb. Jeho vedení se proto podle Kubáníka rozhodovalo, zda scénu zavřít, nebo snížit počet členů ansámblu a omezit počet chystaných představení. "Po dlouhé a náročné debatě s naším zřizovatelem, kterým je město Uherské Hradiště, jsme se rozhodli pro druhou variantu. Divadlo chceme zachránit stůj co stůj," řekla jeho ředitelka Libuše Habartová.

14:46

Plzeň i letos kvůli koronaviru přesune tradiční Slavnosti svobody do on-line prostředí. Oslavy 76 let od osvobození města armádou USA se uskuteční 6. až 9. května. Reportáže, rozhovory, přenos vzpomínkového aktu či hudební vstupy se budou vysílat ze studia v Měšťanské besedě. Na loňské 75. výročí připravilo město velkolepé oslavy. Kvůli pandemii je ale muselo zrušit a místo toho nabídnout on-line vysílání, které sledovalo 45.000 lidí. Neuskutečněné akce chtěla Plzeň zařadit do programu letos, řekl dnes novinářům primátor Martin Baxa (ODS).

14:40

Firmy, které budou chtít příspěvek na testování zaměstnanců na covid-19, si o něj budou moci žádat od 1. dubna přes web www.samotesty-covid.cz. Na dotaz to řekl ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. Přes web, na kterém bude od dubna spuštěna aplikace, budou moci firmy zažádat o příspěvek od všech sedmi zdravotních pojišťoven. Firmy, které nemohou používat k žádostem web, mohou věc řešit na pobočkách pojišťoven nebo se mohou obrátit na call centra pojišťoven.

14:14

V důsledku opatření proti šíření koronaviru se loni uskutečnilo i méně katolických křtů než obvykle. Bylo jich 14 600, což je o čtvrtinu méně, než je dlouhodobý průměr. Nejvíce ubylo křtů malých dětí. Namísto tradiční doby křtu na Velikonoce mnozí loni na přijetí do církve čekali až do června. Téměř celý rok pak nebylo možné pořádat bohoslužby v obvyklém rozsahu. Řada čekatelů slavnost přijetí křtu odkládala v očekávání brzkého uvolnění opatření, které však stále není v dohledu a mnohé narozené děti i dospělí konvertité tak na křest stále čekají. V tiskové zprávě to dnes uvedla Česká biskupská konference.

14:08

Na krizové ošetřovné zavedené kvůli zavřeným školám by mohl získat nárok širší okruh. Skupina poslanců v čele se zákonodárci opoziční SPD navrhla, aby dávku mohli čerpat také prarodiče a další příbuzní, byť s dítětem nežijí ve společné domácnosti. Rodiny by si díky změně mohly podle předkladatelů finančně polepšit. V minulosti hnutí SPD s takovým návrhem ve Sněmovně několikrát neuspělo.

14:08

Na takzvaný kompenzační bonus by měli mít podle části opozice v čele s TOP 09 nárok také dobrovolníci, kteří za koronavirové krize pomáhali nebo pomáhají ve zdravotnictví či v sociálních službách. Dobrovolníci by podle navrhované novely měli dostat i zpětně 100 korun za hodinu, pokud nebyli odměněni jinak. Dopad na veřejné rozpočty předkladatelé odhadli řádově na stamiliony korun. Poslaneckou předlohu před projednáváním v zákonodárných sborech posoudí vláda.

"Kompenzační bonus představuje rychlý a jednoduchý nástroj státní podpory dobrovolníkům, kterým se jiná forma ocenění a finanční podpory za jejich obětavost nedostává. Cílem je udržet jejich motivaci a podpořit motivaci dalších a vyjádřit vytvořením státního nástroje uznání potřebnosti jejich práce," uvedli poslanci TOP 09, STAN, KDU-ČSL a SPD v důvodové zprávě.

13:24

Čínská farmaceutická společnost Shenzhen Yuanxing Gene-tech vyrobí přes 60 milionů dávek ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Podle agentury TASS se na tom dohodla s ruským Fondem přímých investic (RDIF), který vývoj tohoto očkovacího preparátu financoval.

13:41 Jan Hamáček

Policejní prezidium nadále čeká na zodpovězení klíčových otázek ohledně plánované pomoci policistů hygienikům při kontrolách karantén a izolací nařízených kvůli covidu-19. Novinářům to dnes řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Policisté nemohou začít při kontrolách pomáhat, dokud ministerstvo zdravotnictví či hlavní hygienička nepřipraví metodiku.

Hamáček a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) před týdnem po jednání vlády oznámili, že policisté budou dodržování karantény a izolace namátkově kontrolovat spolu s hygieniky. Seznamy by měla policie dostávat od krajských hygienických stanic. Hamáček řekl, že podobná dohoda policie a hygieniků měla fungovat už loni na jaře, vznikl ale problém s Úřadem pro ochranu osobních údajů, který však už byl vyřešen.

13:24

Německo ještě nerozhodlo, zda bude v dubnu pokračovat ve stálých kontrolách na hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí spolkového ministerstva vnitra Alina Vicková. Stálé hraniční kontroly na pomezí s Českem a Tyrolskem obnovilo Německo 14. února, aby si tak kvůli pandemii nemoci covid-19 vymohlo dodržování karanténních opatření.

13:15

Ministerstvo pro místní rozvoj v programu COVID podpora cestovního ruchu k dnešku schválilo 1421 žádostí za 387 milionů, vyplatilo asi 356 milionů Kč. Zbývá vyhodnotit 446 žádostí.

12:02

Lidé v Jihomoravském kraji mohou měsíčně dostat přes 350 000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19. Očkovací místa zvládnou mnohem větší dodávky vakcín, než jaké nyní chodí. Novinářům to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj lidé v kraji od 1. do 26. března dostali 108 000 dávek. Kraj chce do konce srpna podat vakcínu 70 procentům obyvatel, což je 770 000 lidí.

11:39 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Zástupci školských asociací dnes opět odmítli možnost takzvané úřední maturity, tedy udělení maturitní známky bez zkoušek podle průměru za celé studium. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle nich svými opakovanými výroky, že by se měla zkouška studentům odpustit, vnáší mezi studenty nejistotu. ČTK to řekli předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací Jiří Zajíček.

11:30

V Moravskoslezském kraji v neděli přibylo 165 lidí s koronavirem. Je to o 312 méně než o den dříve. Proti minulé neděli je nově nakažených o 59 méně.

11:26

Pouze krátce bylo dnes ráno otevřeno pánské holičství Doe’s Barber Shop v Olomouci, jehož provozovatel Richard Laně se rozhodl po tříměsíční pauze obnovit provoz navzdory vládnímu nařízení, které chod těchto služeb kvůli pandemii koronaviru zatím zakazuje. Do holičství hned ráno dorazila policejní hlídka a po jejím upozornění na porušení vládního nařízení Laně holičství opět uzavřel. "Mohli jsme otevřít znovu a policisté by přijeli znovu. Byl by to kolovrátek, který nic neřeší," řekl dnes ČTK Laně, podle kterého paradoxně není zakázáno stříhat klienty mimo provozovnu, například v bytech.

Laně tvrdí, že vládní nařízení postrádá logiku a finanční pomoc státu je pomalá a nedostatečná. Holičství už kvůli dlouhodobému uzavření hrozí vážné ekonomické problémy, proto se dnes Laně rozhodl obnovit provoz i přes vládní nařízení. Krátce po otevření ale do holičství přijela policejní hlídka, která provozovatele upozornila na porušování vládního nařízení. "Odpověděl jsem, že to vím. Ptal jsem se, co máme teď dělat, když musíme prostory opustit. Zeptal jsem se policisty, jestli tedy můžu klienta ostříhat naproti v bytě nebo kanceláři. Řekl, že ano, ale tady stříhat nesmíme" uvedl Laně, podle kterého policisté postupovali korektně a byla na nich znát nervozita.

10:35

Na jižní Moravě ubylo za den 81 hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Je jich celkem 662. Přibylo 187 pozitivně testovaných a tři úmrtí s nákazou.

10:22

V Moravskoslezském kraji se k očkování proti koronaviru zaregistrovaly zhruba dvě třetiny zaměstnanců školských zařízení. První dávku očkování zatím dostalo necelých 24 procent z nich. Vyplývá to z informací, které dnes novinářům poskytla mluvčí krajského úřadu Nikola Birklenová. Školští zaměstnanci se k očkování mohli registrovat do neděle 28. března. Ve školách v regionu pracuje přibližně 33 000 lidí.

10:15

V Plzeňském kraji se v neděli nakazilo koronavirem 79 lidí, nejméně od 20. prosince. Od začátku pandemie onemocnělo v kraji covidem 92 437 lidí.

10:15

Nejvíce jsou Češi po roce života s pandemií koronaviru unavení z uzavřených škol a z omezeného kontaktu s rodinou a blízkými. Reagovalo tak 28 procent dotázaných v průzkumu, který uskutečnila úvěrová společnost Fair Credit v únoru mezi tisícovkou respondentů. Více než čtvrtině populace vadí úplně vše a jsou už maximálně znechuceni. Po rozvolnění se nejvíce lidí, téměř třetina, těší na plné otevření obchodů a také na možnost volně cestovat po republice.

09:41

Testy v Pardubickém kraji odhalily v neděli 57 nových případů nákazy koronavirem. Počet nákaz postupně klesá. MInulou neděli bylo 145 nakažených.

09:37

V Karlovarském kraji přibylo v neděli 11 nákaz covidu, nejméně od 17. ledna. Aktivních případů je nyní 2191. Dosud se nakazilo 44 010 lidí.

09:33

V Libereckém kraji poprvé od 1. ledna přibylo za den méně než 100 nově potvrzených případů covidu-19. Za neděli jich bylo 81, před týdnem 115.

09:32

Ve středních Čechách přibylo o víkendu 830 nakažených. Oproti minulému víkendu je to o 390 případů méně.V sobotu přibylo 599 případů,v neděli 231.

09:32

Za uplynulý víkend přibylo v Olomouckém kraji 219 nákaz, o 45 méně než víkend minulý. V neděli bylo 73 případů, jde o polovinu sobotního počtu.

09:24

Podíl pozitivních záchytů ve firmách podle průzkumu Svazu průmyslu klesá. Ve druhém kole byl 0,61 procent, ve třetím 0,44 procent. V prvním kole byl podíl pozitivních testů 0,77 procent.

Antigenní testy za více než 100 Kč momentálně podle průzkumu Svazu průmyslu nakupuje 61 pct firem. Při prvním kole testování to bylo 80 procent podniků. Samotestovací antigenní testy využívá podle průzkumu 51 procent firem, 43 procent podniků testuje u závodních lékařů nebo poskytovatelů zdravotních služeb.

08:53

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 139 případů nákazy covidem-19. Je to o 160 více než v sobotu a o 16 případů více než minulou neděli. Nově nakažených ve srovnání se stejnými dny v předchozím týdnu mírně přibylo i v pátek a v sobotu, ve zbylých dnech minulého týdne bylo nových případů méně. Za sobotu eviduje ministerstvo zdravotnictví 299 nových případů nákazy, minulou sobotu jich bylo 279, v pátek přibylo 340 nakažených, o týden dříve jich bylo 332.

08:32

V Česku zemřelo od začátku epidemie přes 26.000 lidí, u kterých byla potvrzena nákaza novým typem koronaviru. Březen, který je nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie, má zatím 5232 obětí, celkem zemřelo podle statistik ministerstva zdravotnictví 26 036 pacientů s covidem. Naproti tomu denní počty nově potvrzených případů dál klesají, v neděli testy odhalily 1722 nakažených, nejméně od 6. prosince. V mezitýdenním srovnání byl nárůst nižší o 666 případů. Snižují se i počty hospitalizovaných s covidem, v nemocnicích jich bylo v neděli 7188, z toho 1727 v těžkém stavu. Oproti předchozí neděli klesl počet hospitalizací o 1140.

Bodové skóre epidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření nákazy, zůstává druhým dnem na 59 bodech. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. V neděli se ve srovnání se sobotou mírně zlepšily tři ze čtyř sledovaných parametrů. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy stouplo o tři setiny na 0,83. Hodnota pod jednou ale značí zpomalování epidemie.

08:23

Přehled hlavních událostí:

 • Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by měly všechny nynější protikoronavirové restrikce platit až do konce nouzového stavu 11. dubna.
 • V neděli v Česku přibylo 1722 potvrzených případů koronaviru, nejméně od 6. prosince. V mezitýdenním srovnání je nárůst nižší o 666 případů.
 • Počet úmrtí s prokázaným covidem v Česku přesáhl 26 tisíc. Březen, který je nejtragičtějším měsícem za dobu trvání epidemie, má zatím 5232 obětí.
 • Za čtvrt roku od začátku očkování dostalo aspoň první dávku vakcíny 1,121 milionu lidí, tedy zhruba každý desátý obyvatel země. Ukončené očkování má téměř 440 000 lidí.
 • K očkování proti nemoci covid-19 se ode dneška mohou začít registrovat zaměstnanci superkritické infrastruktury a vybraní policisté a hasiči. Podle ministra zdravotnictví jde asi o 9000 lidí. 
 • Rodiče mladších dětí, které budou mít po otevření škol takzvanou rotační výuku, budou moci pobírat krizové ošetřovné. Budou ho dostávat za dny, kdy budou s potomky doma kvůli jejich vyučování na dálku.
 • Častější testování ve firmách se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) nezavede dříve než od 12. dubna. Je stále ale otázkou, zda se tak vůbec stane. Některé firmy by to podle něho nezvládly. Vláda téma na dnešním zasedání neřešila.
08:11 Ilustrační foto.

V Praze v neděli přibylo 231 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně v tomto roce. Nižší nárůst byl v hlavním městě naposledy 6. prosince. V mezitýdenním srovnání je to pokles zhruba o 100 případů. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Epidemie v Praze zpomaluje už zhruba dva týdny, kopíruje tak vývoj ve zbytku země.

07:01

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala spolkové země, aby zpřísnily koronavirová opatření a upustily od záměru restrikce uvolňovat. Ve snaze dostat třetí vlnu nákazy pod kontrolu navrhla zavádět také lokální zákazy vycházení, uvedly agentury DPA a Reuters. V Německu v minulých týdnech začalo v důsledku rozšíření nakažlivější varianty koronaviru rychle přibývat infikovaných.

20:32

Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon díky sekvenování vzorků pacientů s covidem-19 objevila dosud nepopsanou mutaci koronaviru.

20:10

Brněnská laboratoř objevila díky sekvenování vzorků pacientů s covidem dosud nepopsanou mutaci koronaviru. Neměla by ale ovlivňovat vazbu protilátek.

20:00

Hygienici v jižních Čechách evidují za posledních 24 hodin k dnešnímu večeru 97 nových případů koronaviru, o 207 méně než minulou neděli. Laboratoře vyšetřily PCR metodou 368 vzorků. Počet aktuálně pozitivních se snížil o 951 na 12 732 lidí. Vyléčilo se nově 1048 lidí, nikdo nezemřel. 

19:52

Policie zablokovala dnešní protest hnutí Otevřeme Česko - Chcípl Pes, kterým chtělo uskupení podpořit učitele a rodiče, upozornit na údajné zneužívání nouzového stavu vládou a nespravedlivá koronavirová opatření. Sedm lodí, které ve 14:00 vypluly z pražského Dvořákova nábřeží, policisté okolo 17:30 zastavili ve smíchovském zdymadle, řekl ČTK místopředseda hnutí Jiří Janeček. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová uvedla, že policisté v rámci bezpečnostního opatření zaregistrovali na lodích účastníky bez ochrany dýchacích cest.

Protestu se podle Janečka účastní zhruba 200 lidí, na každé lodi je jich mezi 20 a 30. Mají s sebou transparenty například s nápisy "Vraťte děti do škol" nebo "Otevřeme dětská hřiště". Řada protestujících podle něj má respirátory, nechávali se také testovat antigenními testy.

Hnutí Otevřeme Česko - Chcípl Pes uspořádalo 28. 3. protestní akci na sedmi lodích na Vltavě. Vypluly z Dvořákova nábřeží, policie je zastavila ve smíchovském zdymadle.
Hnutí Otevřeme Česko - Chcípl Pes uspořádalo 28. 3. protestní akci na sedmi lodích na Vltavě. Vypluly z Dvořákova nábřeží, policie je zastavila ve smíchovském zdymadle. | Foto: ČTK
19:43

Slovinská vláda zavádí kvůli nárůstu počtu nově nakažených další covidovou uzávěru. Bude zahrnovat uzavření škol či zákaz cestování mimo okres, zpřísní se i podmínky pro vstup do země. Opatření bude platit od 1. do 11. dubna.

19:14

V Jihomoravském kraji pomáhá ve zdravotnictví se zvládáním covidové pandemie bezmála 150 profesionálních hasičů, tedy asi 15 procent hasičského sboru. Celkem 43 hasičů pomáhá v nemocnicích. Jde o zařízení Znojmo, Blansko, Vyškov, Hodonín, Kyjov a fakultní nemocnici u sv. Anny a Brno-Bohunice. Dalších 26 hasičů je podle mluvčího nasazeno v souvislosti s vakcinací a to v pěti mobilních vakcinačních týmech, a ve stejném počtu i ve vakcinačních centrech

19:04

Praktičtí lékaři na Vysočině jsou frustrováni, že nemohou očkovat své pacienty, kteří na ně vyvíjejí rostoucí tlak. Od ledna jsou tito lékaři připraveni očkovat, ale stát i kraj dávají podle nich přednost očkovacím centrům ve velkých městech. Starší pacienti se tak musí složitě registrovat, a když bydlí mimo město, komplikovaně do očkovacích center cestovat, uvedli praktičtí lékaři z Vysočiny v otevřeném dopisu, který podepsaly desítky z nich.

18:19

O kompenzační bonus 1000 Kč denně budou zřejmě moci podnikatelé žádat i za duben. Prodloužení o měsíc v pondělí projedná vláda, uvedla Schillerová.

18:18

Ministerstvo školství vyzvalo ředitele škol, aby uvedli, kolik budou pro zajištění testování ve školách potřebovat antigenních testů na covid-19. Kvůli včasné distribuci testů by ředitelé škol měli požadované počty testů zanést do centrálního registru do 1. dubna, uvedlo ministerstvo školství. Žáci by se mohli do školních lavic vracet postupně od 12. dubna.

17:57

V Británii dostalo první dávku covidové vakcíny už více než 30 milionů lidí. Je to 57 procent dospělé populace, uvedla dnes televize Sky News s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Matthew Hancock vyjádřil přesvědčení, že do poloviny dubna budou mít vakcínu k dispozici všichni lidé nad 50 let. Všichni dospělí se pak budou moci nechat naočkovat do konce července. Británie očkuje proti covidu-19 nejrychleji v Evropě.

17:17 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Všechna současná omezení kvůli šíření koronaviru by měla platit až do konce nouzového stavu, který vláda vyhlásila do 11. dubna a doufá, že další prodlužování už nebude třeba. Ministr zdravotnictví Jan Blatný to považuje za předpoklad toho, aby se poté mohly začít otevírat školy a postupně uvolňovat další restrikce. Zastavit epidemii má očkování proti covidu, aspoň první dávku vakcíny dostalo za tři měsíce 1,121 milionu lidí v Česku, tedy zhruba každý desátý obyvatel země. 

16:35

Praktičtí lékaři z Vysočiny kritizují, že nemohou očkovat pacienty proti covidu. Stát i kraj dávají podle nich přednost očkovacím centrům ve městech.

16:12

Španělsko plánuje použít 50 milionů eur (1,3 miliardy Kč) z fondů Evropské unie na zkrácení pracovního týdne na čtyři dny. Doufá, že tak zabrání další vlně nemoci covid-19. Experiment má trvat tři roky a bude financován s masivního evropského fondu pro oživení z covidu-19. Peníze z fondu mají být určené jako kompenzace pro 200 středně velkých firem, které budou muset upravit velikost pracovní síly nebo reorganizovat výrobní pracovní postupy.

16:02

Květná neděle přilákala ve Varšavě do kostelů věřící.

Foto: Reuters
15:52

Epidemická situace je ve Francii kritická. Lékaři v Paříži upozorňují na vytíženost nemocnic a na to, že se blíží chvíle, kdy budou muset vybírat, koho k léčbě přijmout. Prezident Emmanuel Macron řekl, že stát zváží všechny možné prostředky, jak epidemii zbrzdit. V sobotu večer bylo na jednotkách intenzivní péče 4791 lidí, což se blíží vrcholu druhé vlny epidemie na podzim, kdy jich bylo 4903. Ve Francii od začátku pandemie zemřelo na komplikace covidu-19 už 94 492 lidí a nákaza se potvrdila u více než 4,5 milionu občanů.

15:51

Testovací místo pro řidiče kamionů u česko-polské hranice v Hrádku nad Nisou na Liberecku zůstane dál v provozu. Přestože to ještě v sobotu vypadalo, že díky zmírnění postoje Německa ke covidové situaci v České republice bude moci v neděli ukončit provoz, není to možné. K cestě do Německa bude dál třeba negativní antigenní test a to minimálně do 31. března, kdy končí platnost karanténního opatření v sousední zemi.

15:19

V Moravskoslezském kraji v sobotu přibylo 477 případů potvrzené nákazy koronavirem. Je to o 275 lidí méně než o den dříve. Proti minulé sobotě je počet nově nakažených vyšší o 23 případů. Plyne to z údajů takzvané Chytré karantény, jež zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO). Největší přírůstek v kraji zaznamenalo v sobotu Ostravsko, kde bylo 131 pozitivně testovaných. Na Novojičínsku přibylo do evidence 80 nakažených, na Opavsku 76, na Bruntálsku 70 a na Frýdecko-Místecku 64. Nejmenší nárůst v kraji bylo v sobotu 56 případů na Karvinsku. 

15:17

Lhůta mezi podáním první a druhé dávky vakcíny zejména firmy Pfizer/BioNTech se asi prodlouží. Ministr zdravotnictví Jan Blatný v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že ministerstvo změnu podporuje a rozhodnout by měla vládní rada pro zdravotní rizika v úterý. K prodloužení lhůty se kloní odborníci.

14:53

Papež František při kázání řekl, že v době pandemie covidu-19 je více než kdy jindy zapotřebí starat se o chudé, trpící a lidi v nesnázích. Pandemii využívá ďábel, aby zasel nedůvěru a zoufalství, pronesl.

Hlava katolické církve už druhý rok v řadě odsloužila bohoslužbu na Květnou neděli, kterou začíná předvelikonoční svatý týden, kvůli koronavirovým opatřením v takřka prázdné bazilice svatého Petra, napsala agentura Reuters.

Papež František při bohoslužbě o Květné neděli v bazilice svatého Petra ve Vatikánu
Papež František při bohoslužbě o Květné neděli v bazilice svatého Petra ve Vatikánu | Foto: Reuters
14:37

Epidemiologové Jiří Beran a Petr Smejkal shodně doporučili delší interval mezi podáním první a druhé dávky očkovací látky. Podle Smejkala by mezi dávkami měl být rozestup 42 dní. Vhodné by bylo zohlednit při očkování i to, zda jednotlivec covid-19 prodělal, a má tudíž v těle protilátky vůči nemoci, nebo nikoliv. To doporučil i vedoucí lékař KARIM VFN Martin Balík.

14:29

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se ohradil proti tomu, že by ministerstvo vnitra chtělo skrývat smlouvy k nákupům ochranných pomůcek v době nouzového stavu. Na Twitteru v neděli uvedl, že všechny smlouvy vnitra jsou zveřejněny v registru smluv a v Národním elektronickém nástroji (NEN) pro veřejné zakázky. Premiér Andrej Babiš (ANO) kritizoval vládní poslance za to, že v pátek nepodpořili usnesení opozice, že by smlouvy o nákupech v nouzovém stavu měly být zveřejněny.

14:26

Tisíce lidí odletěly o víkendu z Německa na Mallorku na nadcházející velikonoční svátky bez ohledu na epidemickou situaci. V Německu Baleárské ostrovy nejsou považovány za rizikovou oblast, což sice umožňuje odjet tam na dovolenou, ale zároveň mohou být navrátilci zdrojem nákazy v době, kdy se epidemická situace v Německu zhoršuje. Do Palmy v sobotu z Německa odletělo podle agentury DPA 60 letadel a tuto neděli se letiště připravilo na 70 dalších.

14:05 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš v neděli ve vystoupení na sociálních sítích řekl, že by úřední maturita pomohla aspoň části studentů zmírnit dopady dlouhodobé výuky na dálku, která se podle něj negativně podepisuje na psychice řady dětí a dospívajících. V této chvíli je podle něj třeba projevit lidskost, nelpět na výkonu a pokusit se zlepšit duševní zdraví dětí.

13:39 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude dál prosazovat takzvanou úřední maturitu, tedy udělení maturitní známky bez zkoušek podle průměru za celé studium. Už dříve se na této formě závěrečné středoškolské zkoušky neshodl s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO), který předložil zjednodušenou formu maturit. 

13:27

Britská vláda věří, že zajistí dostatek vakcín, aby se při aplikaci druhé dávky nemusely používat jiné druhy očkovací látky než při první. V neděli to řekl ministr kultury Oliver Dowden v reakci na obavy ze zpomalování zásobování vakcínami.

Ministr kultury Oliver Dowden
Ministr kultury Oliver Dowden | Foto: Reuters
13:14 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že o rezignaci na svůj post neuvažuje. Reagoval tak na kritiku na jeho osobu ze strany premiéra Andreje Babiše, který Blatnému v uplynulých dnech poslal několik vytíkacích dopisů.

"Když něco děláte, tak to přece nemůžete dělat s tím, že tady zítra nebudete. Dělám svou práci tak nejlíp, jak umím, a s tím, že ji dokončím. Může se stát něco jiného. Já to nemůžu vyloučit. Rozhodně ale nepočítám s tím, že tady za týden za dva nebudu," řekl Blatný.

13:00

Přehled hlavních událostí:

 • Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by měly všechny nynější protikoronavirové restrikce platit až do konce nouzového stavu 11. dubna.
 • V sobotu přibylo 3955 potvrzených případů koronaviru, je to zhruba o 1500 méně než před týdnem. 
 • Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější loňský listopad. 
 • Za čtvrt roku od začátku očkování dostalo aspoň první dávku vakcíny 1,121 milionu lidí, tedy zhruba každý desátý obyvatel země. Ukončené očkování má téměř 440 000 lidí.
 • Podle Blatného by měla vláda v pondělí rozhodnout o zkrácení intervalu v antigenním testování zaměstnanců ze sedmi na pět dnů.
 • Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolnilo pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. 
12:50 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Elektivní, tedy odložitelná, péče by se v nemocnicích mohla obnovit nejdříve na začátku května, uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce ministr zdravotnictví Jan Blatný.

12:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Všechny nynější protikoronavirové restrikce by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného platit až do konce nouzového stavu. Stav nouze je vyhlášen do neděle 11. dubna.

12:36 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že se jako první do škol vrátí žácí prvního stupně a studenti středních škol, kteří mají praktickou výuku. Přesné datum ale Blatný nechtěl stanovit. Ministr školství Robert Plaga v sobotu uvedl, že věří v postupný návrat žáků do škol od 12. dubna.

12:27 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný počítá s tím, že vláda v pondělí rozhodne o zkrácení doby antigenního testování ve firmách na pět dnů. V současné době je testování v podnicích povinné jednou za týden. Nařízení by mělo začít platit v řádu dnů. Blatný to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce.

12:14 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je plán, že bude 11. duben posledním dnem nouzového stavu. "Když podlehneme falešné iluzi či přání, že se to lepší a nemusíme na to dbát, může dojít k razantním změnám, které si nikdo nepřeje," řekl v pořadu Otázky Václava Moravce (OVM).

12:06

Podle ředitele Centra očkování a cestovní medicíny Jiřího Berana je u očkování nutné cílit na populaci nad 65 let. "Využil bych maximum vakcíny pro proočkování této části populace. Zatím se vakcinace vůbec nijak neodrazila na číslech," řekl Beran v pořadu Partie Terezie Tománkové.

11:50

Rozvolňování je sice po Velikonocích reálné, ale je třeba zůstat na pozoru, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Podle Petra Smejkala uzavření okresů přineslo své ovoce, protože zpomaluje průchod epidemie. 

11:37

Pokud by Česko na začátku března na dva týdny zavřelo fabriky, mohli mít lidé lepší Velikonoce. V pořadu Partie Terezie Tománkové to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek.

11:07

Živnostníci a malé firmy jsou letos na internetu kvůli dopadům koronaviru o třetinu aktivnější. V únoru průměrně spotřebovali 185 GB dat na hlavu, což je o 45 GB více než loni. Vyplývá to z údajů operátora O2. Podle ředitele komerční divize O2 Richarda Siebensticha odráží nárůst datového provozu současnou pandemickou situaci, která donutila většinu živnostníků přejít ze dne na den do on-line prostředí.

10:53

Koronavirová nákaza se nyní nejvíce šíří v okrese Česká Lípa, kde za poslední týden přibylo 781 nově potvrzených případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Naopak nejméně se šíří na Chebsku, které patřilo začátkem roku k nejhůře postiženým regionům v zemi - nyní tam za týden evidují 85 nakažených na 100 000 obyvatel.

10:43

Rizikové skóre protiepidemického systému PES stouplo k neděli o tři body na 59 ze sta možných. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti, vláda už se ale systémem neřídí

10:20 Ilustrační foto.

Epidemie nemoci covid-19 v Praze dál slábne, v sobotu přibylo 474 případů covidu, o 171 méně než před týdnem. Jde o nejnižší sobotní přírůstek od začátku února. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví. 

10:00

I když počet hospitalizovaných podle údajů ministerstva klesá, zátěž nemocnic je ve skutečnosti mnohem větší. Statistiky totiž nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči. Informace o volné kapacitě lůžek a přístrojů na jednotkách intenzivní péče má ministerstvo zveřejnit v pondělí. Zástupci vlády mluví o tom, že k výraznějšímu uvolnění restrikcí musí počet hospitalizovaných s covidem klesnout ke zhruba třem tisícovkám.

09:57

Přehled hlavních událostí:

 • V sobotu přibylo 3955 potvrzených případů koronaviru, je to zhruba o 1500 méně než před týdnem. 
 • Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější loňský listopad. 
 • Za čtvrt roku od začátku očkování dostalo aspoň první dávku vakcíny 1,121 milionu lidí, tedy zhruba každý desátý obyvatel země. Ukončené očkování má téměř 440 000 lidí.
 • Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolnilo pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. 
 • Ministr školství Robert Plaga (za ANO) po sobotním jednání se členy expertního týmu prezidenta Miloše Zemana řekl, že věří v zahájení návratu dětí do škol 12. dubna. Zeman byl podle něho opatrnější, shoda na datu nepanovala.
09:48

Západoindický stát Maháráštra, v němž žije 112 milionů lidí, zpřísnil opatření proti koronaviru a zavedl také zákaz nočního vycházení. Na jeho hlavní město Bombaj (Mumbaí) připadá skoro desetina ze 62 000 lidí, kteří v Indii přibyli k infikovaných v minulých 24 hodinách.

Koronavirus v západoindickém státě Maháráštra, snímek z dubna 2020
Koronavirus v západoindickém státě Maháráštra, snímek z dubna 2020 | Foto: Reuters
09:32

V sobotu bylo v nemocnicích 7337 lidí s nemocí covid-19, to je nejméně od konce února. Ve vážném stavu bylo 1800 pacientů. Celková bilance úmrtí podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví stoupla na 25 874. 

09:31

V sobotu přibylo v Česku 3955 potvrzených případů koronaviru, je to zhruba o 1500 méně než před týdnem. Reprodukční číslo nepatrně stouplo na 0,8. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví 

09:00

Personální šéf úřadu německé kancléřky Helge Braun řekl v rozhovoru, který otiskl nedělník Bild am Sonntag, že Německo musí snížit počet infikovaných v nejbližších týdnech, jinak hrozí rozvoj variant, které budou odolné proti vakcínám. 

Braun je pro zpřísňování a řekl, že v oblastech, kde připadne po sedm dní na 100 000 obyvatel 100 nakažených, by měla být vyhlášena uzávěra. "Tam mohou pomoci regionální zákazy nočního vycházení, protože nejvyšší míra nákazy pochází z domácích sešlostí," řekl.

08:53

V Německu za minulých 24 hodin přibylo 17 176 lidí nakažených koronavirem, což je zhruba o 3000 méně než za předchozí období. V neděli to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI). Lidí, kteří zemřelo na komplikace covidu-19, přibylo o 90.

08:28 Vlajka Brazílie

Brazilská vláda ani přes zhoršující se situaci kolem koronaviru zatím nezavedla plošná karanténní opatření, restrikce přijímají pouze jednotlivé státy federace. Televize CNN v sobotní reportáži výsledek hodnotí tak, že na všech úrovních zdravotnického systému jsou v Brazílii patrné známky kolapsu.

08:08

Německo od této neděle již nepovažuje Česko za oblast s mutacemi koronaviru, nadále ji ale hodnotí jako region s vysokou mírou infekce. Změna usnadní cestování přes hranice, turistické cesty jsou nadále vyloučeny. 

07:57

Za čtvrt roku od začátku očkování dostalo v Česku aspoň první dávku vakcíny 1,121 milionu lidí, tedy zhruba každý desátý obyvatel země, ukončené očkování mělo k sobotnímu večeru téměř 440 000 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

07:43

Sociální síť Facebook zablokovala stránku venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, protože prý opakovaně porušovala pravidla platformy o dezinformacích kolem covidu-19. Autoritářský lídr latinskoamerické země nebude moci svůj profil ovládat 30 dní, informovala BBC.

Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro. | Foto: Reuters
07:26

Pracovníci škol mají tuto neděli poslední možnost se přednostně přihlásit k očkování. Možnost prioritní registrace pro ně skončí ve 23:59, kdy se automaticky zneplatní unikátní kódy pro ověření jejich profese v registračním systému. Učitelé i nepedagogičtí zaměstnanci škol se mohli k očkování hlásit od 27. února.

07:14 Vlajka Brazílie

Brazílie v sobotu ohlásila 85 948 nákaz koronavirem a 3438 nových úmrtí, čímž pokračuje nepříznivý vývoj statistik o tamní epidemii covidu-19.

21:58

Na 5000 fanoušků rockové hudby muselo podstoupit rychlotest na covid-19, aby se mohli zúčastnit dnešního živého koncertu v Barceloně. Pokud se akce ukáže jako úspěšná, mohla by ukázat cestu z koronavirové krize pro celou hudební branži ve Španělsku i dalších zemích, uvedla agentura Reuters.

Večerní vyprodané vystoupení indie rockové skupiny Love of Lesbian si podle odhadů přišlo do kryté haly Palau Sant Jordi poslechnout 5000 lidí, kteří nemuseli dodržovat pravidla rozestupů. Povinné jsou kromě negativního testu pouze respirátory.

20:12

Hygienici z jihu Čech evidují 585 nových případů covidu, o 137 méně než minulou sobotu. Počet pozitivních klesl o 514 na 13 683 lidí. Zemřeli 2 lidé.

18:58

Na Vysočině zemřelo v posledních čtyřiadvaceti hodinách pět lidí nakažených covidem-19. Počet zemřelých, u nichž se tato nákaza prokázala, tak v kraji stoupl na 1023. V kraji dnes přibylo 630 nových případů koronaviru, laboratoře otestovaly 928 vzorků. Vyplývá to z aktuálních údajů krajské hygienické stanice.

17:22

Filipíny zavedou přísnější uzávěru v hlavním městě Manile a okolí, dotkne se to až 24 milionů lidí. Prezidentův mluvčí Harry Roque řekl, že opatření začne platit v pondělí a potrvá do 4. dubna. Jeho součástí bude i zákaz náboženských shromáždění, která by se jinak v době Velikonoc konala. Země hlásí druhý den po sobě více než 9000 nových nakažených za uplynulý den, podle úřadů to je kvůli rychlému šíření nových variant koronaviru.

17:18 Ilustrační foto.

Někteří účastníci dnešní demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením na pražském Václavském náměstí se po rozpuštění akce vydali přes Palackého náměstí na Albertov. Tam dva z nich - muž a žena - napadli a zranili policistu, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Oba policisté zadrželi, skončili na policejní služebně a jsou podezřelí z trestného činu útoku na veřejnou osobu.

Další tři lidi, jednoho ještě během shromáždění na Václavském náměstí a další dva na Albertově, policisté zadrželi kvůli neuposlechnutí výzvy. V tomto případě jde o podezření z přestupku, dodala mluvčí.

17:17

Přehled sobotních událostí:

 • Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější loňský listopad. Podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví tento měsíc zemřelo s koronavirem zatím 4977 lidí, zatímco za celý listopad si epidemie vyžádala 4974 obětí
 • O termínu zahájení návratu dětí do škol se bude podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) debatovat začátkem týdne. Ministr po dnešním jednání se členy expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech na Kladensku novinářům řekl, že věří ve 12. duben. Zeman byl podle něho opatrnější, shoda na datu nepanovala
 • Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje, aby se lidé nesnažili nakupovat lék ivermektin přes internet. Léčivo, které ministerstvo zdravotnictví povolilo k experimentální léčbě covidu-19, je na lékařský předpis a zákon jeho prodej přes internet neumožňuje
 • V pátek testy odhalily 7654 případů covidu, ve všední den nejméně od začátku února. V nemocnicích bylo 7858 s covidem, z toho 1845 ve vážném stavu
15:52

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana dává přednost variantě částečně zjednodušené maturity, ne udělení úřední maturity. Po dnešním jednání s jeho členy v Lánech na Kladensku to novinářům řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Úřední maturitu prosazoval premiér Andrej Babiš (ANO).

"Expertní tým pana prezidenta se přiklání k variantě, o které jsem hovořil já, to znamená těch dílčích úlev a neudělení úřední maturity," uvedl Plaga. Důležité je, aby studenti už nezůstávali v nejistotě a soustředili se na přípravu na zkoušku.

15:25

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje, aby se lidé nesnažili nakupovat lék ivermektin přes internet. Léčivo, které ministerstvo zdravotnictví povolilo k experimentální léčbě covidu-19, je na lékařský předpis a zákon jeho prodej přes internet neumožňuje. Ústav nyní prošetřuje také dva případy, kdy se lidé snažili lék prodat prostřednictvím internetové inzerce. Za nelegální nabízení léčivých přípravků hrozí pokuty až 20 milionů korun. ČTK to napsala mluvčí SÚKL Klára Brunclíková.

SÚKL varuje i před nákupem z e-shopů provozovaných ve třetích zemích. Zásilkový dovoz léků do ČR není povolen, zásilku zadrží celníci.

15:24

O termínu zahájení návratu dětí do škol se bude podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) debatovat začátkem týdne. Ministr po dnešním jednání se členy expertního týmu prezidenta Miloše Zemana v Lánech na Kladensku novinářům řekl, že věří ve 12. duben. Zeman byl podle něho opatrnější, shoda na datu nepanovala.

"Pan prezident je spíše opatrnější a byl by rád, kdyby skutečně návrat byl až za nižších čísel (nově nakažených covidem-19), to znamená i o něco později," uvedl Plaga. Expertní tým podpořil podle něj stanovisko, že konkrétní podmínky, za nichž bude návrat žáků do škol možný, a data musí určit ministerstvo zdravotnictví.

11:21

Průměrný věk lidí, kteří zemřeli v souvislosti s covidem-19, je letos o dva roky nižší než u loňských obětí. Mladších než 70 let je pětina z asi 13 000 obětí epidemie, loni to bylo 16 procent ze zhruba 12 000.

Vyplývá to ze zveřejněných údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Důvodem může být takzvaná britská mutace, která je nebezpečnější, i částečná ochrana osmdesátníků očkováním.

10:45

V pátek přibylo v Praze dalších 763 případů covidu, to je asi o 400 méně než před týdnem a nejméně v tomto týdnu. Nárůsty nakažených za poslední dny jsou nejnižší ve všední den od přelomu ledna a února. Epidemie v hlavním městě stejně jako v celé republice tak dál zpomaluje. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

10:01

Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější loňský listopad. Podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví tento měsíc zemřelo s koronavirem zatím 4977 lidí, zatímco za celý listopad si epidemie vyžádala 4974 obětí. Celkem v Česku zemřelo 25.778 lidí s prokázanou nákazou, republika patří v tomto ohledu k nejhůře postiženým zemím. V pátek testy odhalily dalších 7654 případů nemoci covid-19, o zhruba dva tisíce méně než před týdnem. Ve všední den to je nejnižší hodnota od začátku února.

09:00

V pátek testy odhalily 7654 případů covidu, ve všední den nejmíň od začátku února. V nemocnicích bylo 7858 s covidem, z toho 1845 ve vážném stavu.

09:00

ČR má stále nejvíce případů na obyvatele z okolních zemí. Počet nakažených ale mírně klesá, zatímco u sousedů s výjimkou Slovenska roste.

08:20

Německo má za uplynulý den dalších 20 472 případů koronavirové nákazy a 157 úmrtí infikovaných lidí. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Epidemická situace v Německu se v posledních dnech zhoršuje.

08:01

Rizikové skóre protiepidemického systému PES kleslo k dnešnímu dni na 56 bodů ze sta možných. Je to nejnižší hodnota od začátku loňského října, před vypuknutím podzimní vlny epidemie koronaviru. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti.

O dvě setiny se snížilo i reprodukční číslo ukazující šíření epidemie, které je nyní 0,79. Níž bylo naposledy 18. ledna. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Systém PES, kterým se dříve vláda řídila při vyhlašování opatření proti šíření koronaviru, se před Velikonocemi dočká změn.

07:20

V Lánech dnes bude jednat expertní tým prezidenta Miloše Zemana s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Tématem schůzky budou podle mluvčí ministra Anety Lednové priority resortu v době koronavirové krize. Plaga zřejmě prezidenta a jeho poradce seznámí s plánem, který jeho úřad připravil pro návrat žáků do škol. Mluvit se pravděpodobně bude také o maturitách.

07:17

Dobrovolníci po celém Česku budou dnes uklízet po zimě města, vesnice a přírodu. Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru to tentokrát nebudou hromadné akce, ale jen individuální nebo rodinné. Lidé se navíc mohou pohybovat jen v okrese svého bydliště, na který je nyní omezen pohyb obyvatel.

Místní organizátoři akce Ukliďme Česko pro dobrovolníky připravili takzvané pytlomaty, kde najdou pytle na odpad a mapku, kde je třeba nejvíce uklidit a kde nechat sesbíraný odpad. V mapě úklidů jsou evidovány stovky takových míst.

07:15 Vlajka Brazílie

Brazílie v pátek ohlásila 3650 nových úmrtí spojených s nemocí covid-19. To je doposud nejvyšší počet za jeden den, napsala agentura Reuters. Údaje ministerstva zdravotnictví také ukázaly 84 245 nových případů nákazy koronavirem. To představuje pokles z rekordních 100 158 případů ve čtvrtek.

Brazílie v pátek rovněž představila první dvě domácí vakcíny proti covidu, které by měly absolvovat testy na lidech. Tyto vakcíny by mohly časem pomoci potlačit šíření koronaviru v Brazílii, potrvá však měsíce, než je bude možné začít používat, píše Reuters.

07:05

Přehled hlavních událostí z pátku:

 • Vláda prodloužila nouzový stav do 11. dubna a prodloužila i všechna dosavadní opatření. Výjimku ze zákazu nočního vycházení mají velikonoční mše.
 • Epidemie koronaviru v celostátním měřítku i v jednotlivých krajích v poslední době slábne, zvolna klesají také počty hospitalizovaných včetně pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19. V uplynulém týdnu ale zpomalilo očkování a Česko dál patří k zemím, kde se nákaza šíří nejvíc. Podle počtu nákaz za uplynulých 14 dní je republika druhá nejhorší v Evropské unii, v počtu úmrtí je na tom nejhůř.
 • Tendr na dodávku pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol vyhrála společnost Masanta, která patří do stejné skupiny jako český výrobce respirátorů Good mask a funguje jako jeho distributor. Jeden test podle něj vyjde na 32 korun, dohromady tak správa za testy zaplatí 160 milionů korun. Dodané testy budou z Číny.
 • Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolní pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. Rozvolnění se dotkne zejména nákladní dopravy.
 • Kabinet v pátek večer schválil i nákup milionu antigenních testovacích sad na covid.
 • Evropská unie v pátek slíbila rázný přístup v omezení exportu covidových vakcín firmě AstraZeneca, dokud nezačne plnit své závazky vůči EU. Eurokomisař Thierry Breton prohlásil, že do té doby nebude společnost vyvážet vakcíny vyráběné v podnicích v unii.
 • Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala státy, aby darovaly covidové vakcíny nejzranitelnějším lidem ve 20 chudých zemích. Učinila tak poté, co Indie, která je klíčovým dodavatelem očkovacích látek v programu COVAX, oznámila, že dá přednost výrobě pro vlastní potřebu. 
07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: