Biden vyzval miliony Američanů, aby se nechali přeočkovat vakcínou od Pfizeru

Přenos skončil
Americký prezident Biden v pátek vyzval miliony Američanů, aby si nechali podat třetí dávku vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Zdůraznil, že přeočkování je bezplatné, a řekl, že ho sám "co nejdříve" podstoupí. Po rozhodnutí Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mají v USA na posilovací dávku nárok vedle seniorů a chronicky nemocných i pracovníci ve zdravotnictví a učitelé.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Přenos skončil

Americký prezident Joe Biden v pátek vyzval miliony obyvatel USA, aby si nechali podat třetí dávku vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Zdůraznil, že přeočkování je bezplatné, a řekl, že ho sám "co nejdříve" podstoupí. Po pátečním rozhodnutí Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mají v USA na posilovací dávku nárok vedle seniorů a chronicky nemocných také pracovníci ve zdravotnictví nebo učitelé.

Přeočkování uvedenou vakcínou dostalo ve středu zelenou od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který jej schválil pro vybrané skupiny včetně osob starších 64 let. Odborná komise CDC ve čtvrtek odhlasovala, že mají být kromě seniorů bráni jako ohrožení jedinci už jen dospělí lidé s dlouhodobými zdravotními potížemi, jako je třeba cukrovka. Přeočkovávání zdravotníků či učitelů při hlasování neprošlo.

Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Lotyšska, Rumunska a San Marina. Na takzvané mapě cestovatele se přesunou z oranžové kategorie do červené, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Jednodušší naopak bude návrat z Islandu, Portugalska a Baleárských ostrovů, které se naopak posunou do oranžové sekce. Na dnešní tiskové konferenci to řekl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek.

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před týdnem. Šlo tak o třetí den v řadě, kdy nárůst přesáhl 500 případů. Za poslední týden připadá v Česku 28 nově odhalených případů nákazy na 100 000 obyvatel, což je nejvíc od konce května. V nemocnicích je v souvislosti s covidem podle posledních údajů 158 lidí. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Čtvrtečních 550 případů představuje druhý nejvyšší denní nárůst v tomto týdnu. V úterý testy odhalily o šest případů nákazy víc. Ve středu vyšlo pozitivních 526 vzorků.

20:55

USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se pro tento krok vysloví zdravotničtí odborníci. Podle agentury Reuters o tom dnes informovali představitelé amerického zdravotnictví. Koordinátor protiepidemické politiky v Bílém domě Jeff Zients zároveň ujistil, že USA jsou na začátek přeočkovací kampaně příští týden připraveny.

20:55

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 má ve Francii 50 milionů lidí. Pokoření hranice dnes oznámil prezident Emmanuel Macron ve videu, v němž bilancuje dosavadní očkovací kampaň.

18:13

Lidé vstupující do Švýcarska, aniž by byli očkováni proti covidu-19 nebo prodělali nemoc, se budou muset od pondělí vykazovat negativním testem. Oznámila to dnes podle agentury Reuters švýcarská vláda, která chce předejít opětovnému nárůstu počtu nakažených.

12:47

Očkovací centrum Bohéma v brněnském Janáčkově divadle od pondělí umožní zájemcům registraci ke třetí dávce očkování proti covidu-19. Denní kapacita centra je až 1000 lidí. Na tiskové konferenci to dnes uvedl ředitel Společnost Podané ruce Jindřich Vobořil. Společnost centrum provozuje. Třetí dávku mohou dostat lidé, kteří mají nejméně osm měsíců po očkování.

11:37

V Moravskoslezském kraji bylo za uplynulý týden na covid-19 pozitivně testováno 619 lidí. Oproti předchozímu týdnu byl nárůst více než dvojnásobný.

11:24

Slovensko má za čtvrtek nejvíce laboratorně potvrzených případů koronavirové nákazy za posledních více než pět měsíců. Výrazněji se také zvýšil počet hospitalizovaných pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou a dosáhl maxima od začátku června. Vyplývá to z dnešních údajů slovenských úřadů. Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský tento týden uvedl, že podle odhadu se šíření infekce v zemi do konce září výrazněji zrychlí. Slovensko v očkování proti nemoci covid-19 zaostává za průměrem EU.

Laboratoře na pětimilionovém Slovensku za čtvrtek zjistily 902 nově infikovaných koronavirem. S pozitivním výsledkem skončila desetina z celkového počtu vykonaných testů.

11:24

V Plzeňském kraji dál roste počet nových případů nákazy koronavirem. Za uplynulý týden jich laboratoře potvrdily 168, o týden dřív to bylo 76 případů.

11:23

V Jihočeském kraji nebude od 1. října v provozu žádné velkokapacitní očkovací centrum. Tato zařízení, kde zdravotníci podávají vakcíny proti koronaviru, nyní ještě fungují ve Strakonicích a v Českých Budějovicích, ale v nejbližší době skončí.

11:20

Za předchozích sedm dnů přibylo v Libereckém kraji 43 nových případů koronaviru. To je nejméně za posledních pět týdnů. Zájem o očkování dál klesá.

11:11

Vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech bude do očkovacích center a tisíců lékařských ordinací zřejmě rozvážet firma Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka. Ve výběrovém řízení ji jako vítěze vybrala odborná komise. Nyní běží lhůta, v které se může proti výsledku odvolat neúspěšný uchazeč. Na dotaz to napsal Ivo Čelechovský, mluvčí zdravotní pojišťovny RBP, která zakázku koordinovala. Pokud se druhý uchazeč neodvolá, Avenier se tak stane distributorem všech očkovacích látek proti covidu-19, které jsou v Česku dostupné.

11:10

V Královéhradeckém kraji přibylo za posledních sedm dní 79 nákaz koronavirem, před týdnem 73 a o týden dříve 27. Situace v nemocnicích zůstává klidná.

11:08

Sněmovna zatím nedořešila spor o uznávání testu na protilátky proti covidu-19 jako možnosti prokazování bezinfekčnosti. Debatu, kterou vyostřily osobní útoky mezi poslanci, dnes dolní komora po vymezené hodině přerušila na neurčito. Není zřejmé, zda se ji podaří do říjnových voleb dokončit.

Diskusi prosadila poslankyně Trikolóry Tereza Hyťhová, která požadovala především to, aby pozitivní testy na přítomnost protilátek proti nemoci covid-19 vláda postavila na úroveň potvrzení o očkování proti koronaviru nebo negativního PCR testu. Uznávání protilátek požaduje část poslanců napříč stranami, mezi zastánce patří také premiér Andrej Babiš (ANO) nebo exministr zdravotnictví a vakcinolog Roman Prymula.

11:08

Na Vysočině se covidem-19 v posledních sedmi dnech nakazilo 99 lidí, o šest víc než v týdnu předtím. Nikdo nezemřel, v nemocnici jsou dva lidé.

10:57

Za týden přibylo v Karlovarském kraji 116 případů koronaviru, o devět méně než za týden předchozí. Na 100 000 lidí připadá za týden 40 nákaz.

10:51

V Pardubickém kraji za týden přibylo 150 případů covidu-19. Testy v předchozím týdnu odhalily 107 případů. V regionu třetí týden přibývá nových nákaz.

10:33

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 201 případů covidu. Minulý týden jich bylo 126. Na 100 000 obyvatel připadá za týden v kraji 27 nakažených.

10:18

V Ústeckém kraji testy za týden potvrdily 142 nákaz koronavirem, o deset méně než před týdnem. Karanténu hygienici stanovili pro kolektivy z 11 škol.

10:08

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 422 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 94 případů více.

10:00 Ilustrační foto.

V Praze za uplynulých sedm dnů přibylo 601 případů covidu, což je o 73 více než o týden dříve. Incidenční číslo vzrostlo na 45, před týdnem bylo 40.

09:34

Zvýšit proočkovanost obyvatel Česka proti covidu-19 by podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) mohlo pomoci například očkování cizinců zdarma, ale také spolupráce s vysokými školami či očkovací kampaň. Novinářům to před dnešním jednáním Sněmovny řekl předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek. Koalice upozornila také na nejasnosti v postupu hygienických stranic v případě pozitivních případů ve školách, úřady by podle ní měly stanovit jasná pravidla pro karantény žáků a učitelů.

09:18

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 203 potvrzených případů nákaz covidem-19, ve srovnání s minulým týdnem je to více než trojnásobek.

09:15

Na jihu Moravy přibylo za poslední týden 316 nových případů nemoci covid-19. Je to o 60 více než před týdnem. Zvýšila se i tzv. týdenní incidence.

09:04

V Jihočeském kraji hygienici zaznamenali v posledním týdnu 150 nových případů koronaviru. Je to o o 13 méně než za stejné období před týdnem.

08:59

Letecká společnost Southwest Airlines je poslední z velkých amerických aerolinek, která se snaží své zaměstnance motivovat k očkování proti covidu-19. Těm, kteří se naočkují, zaplatí bonus. Neočkovaným, kteří budou muset kvůli koronaviru do karantény, nebude platit nemocenskou. Informoval o tom zpravodajský server BBC. K podobným krokům v nedávné době ve Spojených státech přistoupily i letecké společnosti Delta Air Lines, American Airlines a United Airlines.

07:51

V Německu přibylo za poslední den 11 022 nových případů koronaviru, což je zhruba o 1950 méně než před týdnem. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha. Zemřelo dalších 20 lidí.

07:35

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní nejhorší situace ze zemí EU nově ve Slovinsku (508 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem 347 případů a čtvrté místo). Druhou nejpostiženější zemí je nyní Irsko, kde bylo za posledních 14 dní zaznamenáno 405 případů koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem bylo první se 434 případy). Třetí nejpostiženější zemí zůstává Estonsko (398 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem 367). V České republice počty případů rostou, s 41 případy (před týdnem 29) ale zůstává třetí nejméně postiženou zemí EU. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

19:18

Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se prokazovali covidovými certifikáty. O novém opatření, podle něhož musí mít každý člověk na pracovišti doklad o očkování proti covidu-19, zotavení z této nemoci nebo o negativním testu na koronavirus, na svém dnešním zasedání rozhodla vláda. Platit začne 15. října, uvedla agentura ANSA.

Ministryně pro regionální záležitosti Mariastella Gelminiová už ve středu řekla, že kabinet chce, aby nová pravidla platila pro zaměstnance ve veřejném i soukromém sektoru. "Směřujeme k zavedení povinného zeleného pasu nejen pro pracovníky ve veřejném sektoru, ale i v tom soukromém. Očkování je jedinou zbraní, kterou proti covidu máme, a infekci můžeme zvládnout jen tak, že naočkujeme většinu populace," řekla Gelminiová rozhlasové stanici RAI.

19:11

Spojené arabské emiráty mají na letištích 38 psů schopných identifikovat člověka nakaženého koronavirem s přesností 98,2 procenta. Policisté na detekci viru vycvičili německé ovčáky, labradory, kokršpaněly a border kolie.

Při výcviku se používaly vzorky potu lidí, u nichž se infekce potvrdila. Pot se vsákl do tamponů držených několik minut v podpaždí nakažených, uvádí agentura Reuters.

"Velmi malé množství se pak dalo do lahvičky - pak jsme vzorek vyndali a nechali ho psa očichat. Když dal znamení, dostal odměnu," řekl poručík dubajské policie Násil Falasí, který výcvik psů vedl.

18:51

Přehled čtvrtečních událostí: 

 • Prezident vyhlásil termíny hlasování v říjnových sněmovních volbách pro lidi v karanténě. Na volebních stanovištích budou volit ve středu 6. října. V pobytových zařízeních, například v domovech pro seniory, se volby budou konat ve čtvrtek 7. října. 
 • Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to o 147 více. Oproti úterý počet nově nakažených o 32 klesl. Nemocniční péči vyžadovalo ve středu 154 pacientů s onemocněním covid-19, ve vážném stavu je jich 29. 
 • Počet preventivních prohlídek dospělých u praktických lékařů loni kvůli epidemii covidu-19 poklesl skoro o šestinu. U nejmenších dětí do šesti let se však prakticky neomezily. 
 • Reforma orgánů veřejného zdraví musí být podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) i prioritou příští vlády. Je třeba, aby vznikla nová instituce po vzoru německého Institutu Roberta Kocha a došlo k posílení financování. 
 • Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených covidem-19 obnovila povinné screeningové testování ve školách a státní příspěvek školám na testy. 
17:09

Skotská vláda připravuje žádost, kterou by povolala vojáky na pomoc přetíženým posádkám sanitek. Místnímu parlamentu to podle BBC sdělila premiérka Nicola Sturgeonová. Skotští záchranáři se podle ní kvůli pandemii covidu-19 potýkají s největší výzvou v historii. Podle opozičních politiků mají sanitky ve Skotsku poslední dobou velká zpoždění, což má závažné důsledky. Jeden muž po 40 hodinách neúspěšného čekání na příjezd zdravotníků zemřel.

15:59

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených covidem-19 obnovila povinné screeningové testování ve školách a státní příspěvek školám na testy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo s ohledem na výsledky testování na začátku září zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat, zvažuje zopakování screeningu na podzim.

13:35

Proti covidu-19 bylo zatím v terénu v Praze naočkováno asi 300 osob bez domova. Další bezdomovci se očkovali v prostorách azylových domů. Mobilní očkovací tým, který vyjíždí na různá místa v metropoli, bezdomovcům podává jednodávkovou vakcínu Janssen od firmy Johnson & Johnson. 

11:58

Slovensko kvůli šíření koronaviru dále zpřísní karanténní opatření, v nejnižším stupni epidemického rizika budou již jen čtyři ze 79 okresů.

10:02 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin sdělil, že v jeho okolí onemocněly covidem-19 desítky lidí a že zůstane ještě několik dní v izolaci, uvedla dnes agentura TASS. O tom, že se kvůli několika případům respiračního onemocnění ve svém okolí uchyluje do samoizolace, informoval prezident již dříve tento týden.

"Nejde o jednoho člověka nebo dva lidi, ale o desítky lidí," řekl Putin. "Nyní budu muset zůstat pár dní v izolaci," dodal.

08:46

Počet případů covidu roste ve většině Česka, nejvíce případů má Praha. Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vycházel zejména z počtu nově nakažených koronavirem za sedm dní na 100 000 obyvatel, takzvané incidence, která v epidemiologii označuje počet nově nemocných za určitý časový úsek. Pokles čísla pod 100 přinesl podle takzvaných balíčků pro návrat do normálního života například otevření zbývajících obchodů nebo návrat žáků základních škol k prezenční výuce. Vláda se ale balíčky neřídila bezvýhradně, podobně jako dříve u systému PES.

Za celé Česko je nyní 26 případů na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní, zhruba o pětinu více než před týdnem, kdy to bylo 22. Sedmidenní incidence rostla ve většině krajů, nejvíce - zhruba o tři čtvrtiny - stoupla v Plzeňském (ze 13 na 23 případů na 100 000 obyvatel za sedm dní) a Moravskoslezském kraji (z 20 na 35). 

Vývoj počtu nových případů koronaviru za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel v jednotlivých krajích a celém Česku:

18. srpna25. srpna1. září8. září15. září
Celá ČR1312132226
Praha2930263743
Středočeský kraj1415152328
Jihočeský kraj1815182423
Plzeňský kraj127111323
Karlovarský kraj1111204240
Ústecký kraj78101817
Liberecký kraj221212159
Královéhradecký kraj8441315
Pardubický kraj6661926
Kraj Vysočina119101817
Jihomoravský kraj910122025
Olomoucký kraj84101013
Zlínský kraj4772027
Moravskoslezský kraj7782035

Zdroj: onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19

08:26

Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nakažených, v mezitýdenním srovnání o 147 víc, oproti úterý je to o 32 méně. V nemocnicích je 154 nakažených.

07:54

Po auditu na ministerstvu zdravotnictví zadaném kvůli přípravě protiepidemických opatření rušených soudy budou mít odpovědní úředníci snížené platy. Výpověď nikdo nedostane, uvedl server iRozhlas.cz

06:21

V Německu za uplynulý den přibylo dalších 12 925 potvrzených případů koronavirové nákazy a 68 s ní spojených úmrtí. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI), který před týdnem zaznamenal 15 431 nově infikovaných a 50 covidových úmrtí.

14:53

Ve Francii musí být od dnešního dne všichni zdravotníci očkovaní alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19, jinak mohou čelit pozastavení výplaty či odvolání z práce. Na základě rozhodnutí nejvyššího soudu ale nemohou být přímo vyhozeni. Povinnost se týká 2,7 milionu pracovníků. Podle agentury AP ještě není naočkovaných zhruba 300 tisíc z nich.

11:40

Ministerstvo zdravotnictví osloví resort školství s požadavkem přiobjednat pro školy 1,6 milionu testů na covid-19, aby byly k dispozici pro případ obnovení testování, řekl ministr Vojtěch.

11:40

Stejně jako letos i loni v září šíření covidu-19 zrychlilo. Pacientů s covidem, včetně vážně nemocných, a úmrtí ale bylo loni několikanásobně víc.

11:39

Tři kola testování ve školách odhalila 438 pozitivních případů covidu-19, 290 na základních a 148 na středních školách. Celkově bylo provedeno téměř 3,2 milionu testů. Vyplývá to z prezentace ministrů zdravotnictví a školství Adama Vojtěcha a Roberty Plagy (oba za ANO).

11:18

S testováním lidí, kteří jsou proti covidu očkovaní, se podle Vojtěcha nepočítá. Pravděpodobnost, že sebe nebo jiného nakazí, je násobně nižší, řekl.

11:04

Výsledky testování na covid-19 ve školách na začátku září ukázaly, že záchyty případů nákazy koronavirem nerostou, naopak někde klesaly. Ministerstvo zdravotnictví proto zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat. Uvažuje ale o tom, že by se na podzim ve školách testování zopakovalo. Šlo by zřejmě o dva termíny, zatím to ale není zcela jasné, řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

10:14

Nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 má k dnešnímu dni zatím osm lidí, kteří jsou osm měsíců po druhé dávce vakcíny. V pondělí 20. září, kdy mají oficiálně začít jejich registrace a rozesílání informačních SMS, jich bude už téměř 8000. Do konce roku bude moci absolvovat přeočkování milion lidí. Vyplývá to z dat o očkování, které zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. Dosud obdrželo vakcínu více než šest milionů lidí. Dříve než osm měsíců po dokončeném očkování mohou podle mimořádného opatření posilující dávku dostat vybraní nemocní, například po transplantacích.

09:24

Evropská unie poskytne chudším zemím světa dalších 200 milionů vakcín, řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Unie musí přispět ke zmenšení mezery v očkování mezi zeměmi, dodala.

08:17

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti minulému týdnu klesl zhruba o 30 na 553 nově nakažených. Stále je to ale druhý nejvyšší nárůst od konce května. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Minulý týden v úterý totiž přibylo 582 nakažených, což bylo nejvíce za den od 25. května. Zatímco nově nakažených oproti předchozímu týdnu ubylo, hospitalizovaných je nadále výrazně více než předešlé úterý. V nemocnicích je 145 lidí s covidem-19, tedy o polovinu více než před týdnem.

20:35

V některých německých spolkových zemích budou platit přísnější pravidla pro lidi, kteří se nenechali naočkovat proti covidu-19. Podnikatelé v gastronomii a pořadatelé sportovních nebo kulturních akcí se budou moci rozhodnout, že do vnitřních prostor vpustí jen naočkované a lidi, kteří covid-19 prodělali, ne však lidi s negativním testem. 

18:40

Výběr úterních událostí: 

 • V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před týdnem. Je to druhý nejvyšší denní počet od začátku června. Počet lidí hospitalizovaných v souvislosti s covidem stoupl v pondělí na 139. 
 • Volby do sněmovny začnou kvůli trvajícímu stavu pandemické pohotovosti už ve středu 6. října. Dva dny před otevřením standardních volebních místností v Česku budou moci hlasovat lidé, kteří jsou v karanténě kvůli koronaviru. 
 • Lidem s podezřením na nákazu koronavirem by měl od podzimu antigenní test na covid udělat jejich praktický lékař. Vyplývá to z doporučeného postupu, na kterém se dohodlo ministerstvo zdravotnictví s praktickými lékaři. 
 • Hygienici kvůli koronaviru od středy nejméně na deset dní uzavřou Základní školu Chmelnice v Praze 3. U 44 žáků potvrdila nákaza covidem a třetina žáků školy je v karanténě. Nemocných nebo v karanténě je také 13 pedagogů.

 

18:30

Koronavirus komplikuje chod Základní školy Edvarda Beneše v Opavě. Nemoc covid-19 už poslala do karantény žáky osmi tříd a sedm učitelů. Celkem se onemocnění ve škole potvrdilo u sedmi dětí a dalších sedmi učitelů. Na situaci upozornil portál idnes.cz. Ve škole, která se specializuje na výuku jazyků a hokej, je celkem 505 dětí ve 24 třídách.

17:24

Na základních a středních školách v Karlovarském kraji odhalily testy od začátku školního roku nemoc covid-19 u 38 žáků. Na základě zjištěných nákaz nařídili krajští hygienici čtrnáctidenní karanténu u devíti tříd základních a deseti tříd středních škol. Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) řekl, že krajská hygienická stanice společně s ministerstvem zdravotnictví jedná o další vlně testování ve školách v regionu, dosud se ale nerozhodly.

17:01

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve druhé výzvě programu COVID Nepokryté náklady přijalo 3713 žádostí za 3,5 miliard korun. Poslední možnost žádost podat měli podnikatelé v pondělí.

16:30

Vedení Univerzity Hradec Králové vyzvalo studenty, aby se nechali očkovat proti nemoci covid-19. Přispějí tak podle školy ke standardnímu začátku nového zimního semestru i jeho hladkému průběhu.

16:06

Plzeň promine kvůli epidemii koronaviru 67 subjektům část nájemného ve svých prostorách. Celková částka činí 2,8 milionu korun, řekl po schválení zastupiteli radní pro ekonomiku, byty a majetek David Šlouf (ODS). Město odpustilo nájem 17 neziskovým spolkům a 36 podnikatelům, kteří sídlí v městských prostorách.

15:30

Bez větších problémů přijali vysokoškolští studenti na univerzitách v Moravskoslezském kraji koronavirová opatření a hygienická pravidla. Nejvíce ovlivní studenty ubytované na kolejích, kteří jsou povinni prokázat svou bezinfekčnost, tedy očkování, prodělání nemoci covid-19 nebo platný test. Školy jsou studentům s testy připraveny pomoci a zájem o ubytování na kolejích se kvůli opatřením nesnížil. ČTK to řekly mluvčí univerzit.

15:30

Britská vláda dnes přijala doporučení poradního panelu ohledně třetí, posilovací dávky vakcíny proti covidu-19 pro všechny osoby starší 50 let nebo mladší se zdravotními potížemi. Parlamentu to oznámil ministr zdravotnictví Sajid Javid. Opatření se týká zhruba 30 milionů Britů, včetně zdravotnických pracovníků či zaměstnanců v pečovatelských zařízeních, napsal server BBC. Zdravotnický systém NHS ji chce nabízet od příštího týdne.

14:49

Kvůli covidu se od středy na nejméně deset dní uzavře ZŠ Chmelnice v Praze 3 s kapacitu pro 700 žáků, u 44 dětí se podle ředitele potvrdila nákaza.

12:47

Otázkou, zda lze celé Česko považovat za ohnisko šíření nemoci covid-19, se musí zabývat rozšířený senát Nejvyšší správní soud (NSS). Jeho rozhodnutí je klíčové pro výklad kompetencí ministerstva zdravotnictví mimo nouzový stav. Na rozšířený senát se obrátil jeden ze tříčlenných senátů, který nesouhlasí s dosavadními rozhodnutími NSS, podle kterých už na konci jara Česko nebylo jedním velkým ohniskem, a ministerstvo tedy nemohlo při vyhlašování některých opatření nacházet oporu v zákoně o ochraně veřejného zdraví.

11:14 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes uvedl, že kvůli případům koronaviru ve svém okolí se musí uchýlit do izolace. Kreml to oznámil poté, co se v pondělí Putin osobně v Moskvě setkal se syrským prezidentem Bašárem Asadem, který ale covid-19 prodělal již v březnu. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov upřesnil, že Putin je zcela zdráv.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters
09:38

V Královéhradeckém kraji v poslední době narůstá počet zachycených pozitivních případů covidu-19, do počtu hospitalizovaných se to ale zatím výrazně nepromítá. V nemocnicích v regionu se léčí jednotlivci s koronavirem, vyplynulo z vyjádření zástupců nemocnic. Podle hygieniků u pozitivních případů v kraji převládá mutace delta.

08:36

"Vyšetření pacienta a rychlé provedení testu je pro správné a rychlé stanovení diagnózy zásadní a umožní to včasné zahájení správné léčby. Čas je totiž při podání monoklonálních protilátek klíčovým faktorem ovlivňujícím úspěšnost terapie, proto tento krok považujeme za správný," uvedl k nově doporučenému postupu testování praktickými lekáři předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Ke změně mohou ordinace podle něj přistoupit díky tomu, že většina praktiků a jejich sester už je očkovaná a očkování nebo prodělání nemoci má za sebou i velká část populace.

08:14

V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před týdnem. Je to druhý nejvyšší denní počet od začátku června. Více případů nákazy novým typem koronaviru testy odhalily minulý týden v úterý, a to 582. Počet lidí hospitalizovaných v souvislosti s covidem stoupl v pondělí na 139. O týden dřív jich bylo o 48 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:51

Lidem s podezřením na nákazu koronavirem by měl od podzimu antigenní test na covid-19 udělat jejich praktický lékař. Vyplývá to z doporučeného postupu, na kterém se dohodlo ministerstvo zdravotnictví s praktickými lékaři. Nový postup má zrychlit stanovení diagnózy a umožnit zahájení správné léčby. Včasná léčba podáním monoklonálních protilátek totiž může předejít těžkému průběhu nemoci u rizikových pacientů.

07:33

Zdravotnické úřady v Německu za uplynulý den oznámily 6325 nových případů koronavirové nákazy. O týden dříve přibylo 6726 případů, píše s odvoláním na statistiky německého Institutu Roberta Kocha agentura DPA.

Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden, je nyní na hodnotě 81,1. O den dříve činila 81,9, před týdnem 83,8.

18:57

Zatímco prakticky všechny země na světě částečně nebo plně znovuotevřely školy na osobní výuku, Filipíny je ponechaly uzavřené od začátku koronavirové pandemie. Filipínský prezident Rodrigo Duterte zatím odmítá návrhy na znovuotevření základních a středních škol ze strachu, že by se žáci mohli nakazit covidem-19 a přenést ho na své starší příbuzné.

18:33

Slovinsko výrazně zpřísňuje protikoronavirová opatření. Doklad o očkování, potvrzení o prodělané nemoci nebo negativní test na covid-19 budou od středy vyžadovány téměř na všech veřejných místech, informovala místní média s odvoláním na dnešní sdělení vlády. Kabinet tak reaguje na zhoršující se epidemickou situaci v zemi.

18:31

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • V Česku přibylo v neděli 138 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, podobně jako před týdnem.
 • Oproti předchozí neděli ale významně stoupl počet hospitalizovaných. V nemocnicích bylo 113 lidí s onemocněním covid-19, nejvíc od 17. června. Rostou i počty pacientů v těžkém stavu.
 • Nejvýrazněji se koronavirová infekce šíří v Karlovarském kraji a v Praze.
 • Odborníci se stále neshodli na uznávání testu na protilátky covidu-19 jako možnosti, jak prokázat bezinfekčnost kromě testu, nemoci v posledním půl roce či očkování. 
 • Lidé se změřenými protilátkami se podle ministra zdravotnictví mohou očkovat jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson.
 • Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží neočkovaným. Na takzvané mapě cestovatele se země přesunou do červené kategorie, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem.
 • V Česku téměř vymizela alfa varianta koronaviru, dříve označovaná jako britská, která se zemí šířila na začátku letošního roku. Naopak nadále převažuje varianta delta a její subvarianty. 
 • Mezi nakaženými je podle dat SZÚ nejvyšší podíl mladých lidí do 29 let, kteří nemají dokončené nebo žádné očkování.
18:14

Data Státního zdravotního ústavu také dokládají, že nemoc se stále častěji týká především mladých lidí. "Věková struktura všech pozitivně testovaných ukazuje, že většina denních nových záchytů jsou lidé do 29 let. Tento trend se odráží i mezi sekvenovanými vzorky, kde ubývá čtyřicátníků až padesátníků a přibývá mladších, v době nákazy pravděpodobně ještě plně neočkovaných lidí," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

18:14

V Česku téměř vymizela alfa varianta koronaviru, dříve označovaná jako britská, která se zemí šířila na začátku letošního roku. Podle dnešní zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo v posledních dvou týdnech podezření na tuto mutaci u méně než jednoho procenta zkoumaných vzorků. Naopak nadále převažuje varianta delta a její subvarianty.

16:29

Vláda uvolní na odměny hygieniků 125 milionů korun, další dva miliony půjdou na odměny do Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

16:00

Zaměstnancům hygienické služby se změní odměňování, víc budou mít hygienici v klíčových pozicích a zvýší se zvláštní příplatky. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí dnes schválila vláda. Lidem na klíčových postech by se podle nařízení vlády tarif mohl až zdvojnásobit, ostatním by ale mohl klesnout. Změna má stabilizovat hygienickou službu zatíženou epidemií covidu a zajistit rovnější podmínky při odměňování lékařských a nelékařských státních zaměstnanců.

14:41

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) chce kvůli záchytu pozitivních případů koronaviru ve školách pokračovat v testování. Opatření by se tentokrát mělo týkat pouze těch škol v kraji, kde testy odhalily nákazu. Rozhodnout o tom má v nejbližší době ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí. Případné testování by se mělo týkat především základních škol.

14:31

Fakultní nemocnice Brno má za týden dvojnásobek hospitalizovaných s covidem. Je jich 14. Většina jsou neočkovaní, starší nebo obéznější lidé.

14:28

Auckland zůstane kvůli šíření koronaviru nejméně další týden pod přísnou uzávěrou, oznámila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová. Toto největší novozélandské město dnes zaregistrovalo 33 nových infekcí.

"Nechceme riskovat oběti, které jste všichni učinili, a veškerou tvrdou práci, kterou jste odvedli," uvedla premiérka ohledně možnosti přesunu Aucklandu do volnějšího režimu. Současné restrikce, při kterých například smějí být otevřeny jen supermarkety a lékárny, podle ní proti přenosu nakažlivé varianty delta fungují. Objevilo se však několik případů, u kterých nelze vysledovat, od koho se lidé nakazili.

Jacinda Ardernová
Jacinda Ardernová | Foto: Reuters
14:27

Zaměstnanci a žáci starší 12 let musí ode dneška v Řecku prokázat svou bezinfekčnosti při vstupu na pracoviště či do školy. Mohou tak učinit předložením potvrzení o dokončeném očkování proti covidu-19 nebo nedávném prodělání nemoci či předložením negativního výsledku testu, který je ale v této středomořské zemi zpoplatněný, uvádí agentura AFP. Řecká vláda tím chce zrychlit tempo očkování obyvatelstva.

11:36

Nákaza se podle Ladislava Duška z Ústavu zdravotnických informací a statistiky šíří hlavně v nenaočkované a mladší populaci, nejčastěji u lidí ve věku 16-29 let. Zhruba 70 procent z nově nakažených jsou lidé neočkovaní. Mezi seniory se podle něj nákaza nijak výrazně nešíří. 

11:31

Lidé s protilátkami po covidu budou podle ministra očkováni jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson. 

"Samozřejmě pokud někdo prodělal onemocnění, nic nebrání tomu, aby se nechal očkovat jakoukoliv vakcínou, klidně dvoudávkovou," řekl Vojtěch. Podle něj je vůbec nejefektivnější takzvaná hybridní imunita, která kombinuje prodělání nemoci a očkování.

11:26 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Debata o protilátkách není u konce. Odborníci se na jejich uznávání stále neshodli. Ministerstvo tak v následujících týdnech zahajuje další studii, řekl Vojtěch. Prvotní výsledky podle něj mají být do dvou měsíců. 

O studii ministerstvo informovalo už minulý týden, podle ministra začne tento týden. Zúčastnit se jí má asi 8000 lidí včetně zdravotníků, chronicky nemocných a těch, kteří byli testováni už v první fázi studie loni. Veřejnost se hlásit nemůže, účastníky osloví nemocnice.

11:25

U lidí, kteří prodělali nemoc a zároveň jsou plně naočkovaní, není nutné, aby absolvovali třetí dávku, řekl Vojtěch. 

11:06

Na Masarykově univerzitě v Brně dnes začal akademický rok v prezenční formě, zatím bez výrazných omezení. Studenti musí nosit roušky či respirátory ve společných prostorách, nikoliv při výuce. Povinné testování se týká těch, kteří jsou ubytovaní na kolejích, případně navrátilců ze zahraničí. Vedení Masarykovy univerzity však zároveň apeluje na zodpovědnost a ohleduplnost studentů i dalších členů akademické obce.

"Tam, kde bude větší koncentrace osob, zvažte nasazení příslušných ochranných pomůcek, to znamená respirátoru," řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. 

08:51

V Česku přibylo v neděli 138 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, podobně jako před týdnem. Oproti předchozí neděli ale významně stoupl počet hospitalizovaných. V nemocnicích bylo 113 lidí s onemocněním covid-19, nejvíc od 17. června. 

08:41

Podnikatelé mohou dnes naposledy žádat o dotace z druhé výzvy programu COVID Nepokryté náklady. Stát jeho prostřednictvím podnikatelům s propadem obratu za rozhodné období alespoň o 50 procent poskytuje příspěvek na 60 procent nepokrytých nákladů. Provozům s majetkovou účastí státu nebo územního samosprávného celku se týká pomoc 40 procent nákladů. Příjem žádostí o podporu za duben a květen začal 28. června.

Zájemci o příspěvek mohou ve druhé výzvě dotačního titulu žádat o pomoc za oba měsíce, v takovém případě maximální výše dotace činí 25 milionů korun, nebo jen za duben, kdy podpora na jednoho žadatele nesmí přesáhnout 15 milionů korun.

07:40

Na společné plavání mohou ode dneška děti z jedné školy bez testů, při sportu pak nemusejí dodržovat rozestup 1,5 metru. V pátek o tom rozhodla vláda. Obecně pro návštěvu bazénů platí podmínka předložení negativního testu na covid-19 či dokladu o očkování proti nemoci nebo o jejím prodělání. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) úpravy opatření vysvětlil snahou o zjednodušení podmínek pro školáky. Dnes se uvolňují také pravidla pro organizaci akademického roku na vysokých školách.

07:03

V červené kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy jsou s platností ode dneška Belgie, Bulharsko, Estonsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Monako, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko a Baleárské ostrovy.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý a nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčný člověk v samoizolaci. Před návratem do Česka se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Platí také povinnost, vyplnit před cestou do Česka příjezdový formulář.

06:46

Návrat do České republiky z Chorvatska a Rakouska se ode dneška ztíží lidem neočkovaným proti nemoci covid-19. Na takzvané mapě cestovatele se totiž přesunou z oranžové kategorie do červené, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem.

06:42

Laura Weissová je zdravotní sestra v důchodu z Boulderu v americkém státě Colorado. Za posledních sedm měsíců společně s kolegy pomohla naočkovat statisíce lidí. Weissová chtěla vzdát poctu jejich kolektivní snaze. Výsledkem je více než metr a půl vysoký lustr vyrobený ze stovek prázdných lahviček od vakcín, napsal zpravodajský server NPR.

"Věděla jsem, že chci udělat něco se světlem, protože jsem měla pocit, že to byl nesmírně temný rok a půl, a proto jsem chtěla vnést světlo do čehokoli, co udělám," řekla Weissová.

06:38

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 5511 nových případů nákazy koronavirem a 12 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem německé úřady hlásily 4749 infekcí a osm mrtvých.

V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie covidu nakazilo přes 4,083 milionu lidí a 92 618 jich zemřelo. Z onemocnění se zatím vyléčilo více než 3,830 milionu lidí.

18:00

V centru Brna dnes lidé protestovali proti vládním opatřením v boji proti šíření koronaviru, zejména proti jakémukoliv omezování dětí ve školách. Na Zelném trhu se podle odhadu zpravodaje ČTK shromáždilo asi 300 lidí, mezi nimi řada podporovatelů a kandidátů uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci (TSS) a politické strany Manifest.cz - Pravá Svoboda a Prosperita.

17:46

Britská vláda ukončila svůj plán na zavedení covidových pasů, jimiž by se lidé prokazovali při vstupu na velké společenské akce nebo do nočních klubů, uvedl dnes britský ministr zdravotnictví Sajid Javid na stanici BBC. Zároveň ale upozornil, že vláda může své rozhodnutí přehodnotit, pokud by se počet případů nákazy koronavirem exponenciálně zvýšil. Původně plán počítal s tím, že se lidé od konce září budou prokazovat dokladem o prodělání nemoci covid-19, očkování nebo negativním testem při vstupu do zmíněných zařízení.

14:30

V Česku bylo tento týden ve všedních dnech bylo očkováno denně zhruba 14 000 až 17 000 lidí, zatímco v předchozím týdnu se pohybovaly počty očkovaných ve všední dny od 18 000 až po 28 000. 

12:39

Za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno asi 1,68 milionu případů nemoci a zemřelo 30 413 lidí s covidem-19. Za posledních sedm dní byla podle ministerstva zaznamenána čtyři úmrtí lidí s covidem-19.

11:48

Liberec začne zájemce z řad bezdomovců očkovat proti covidu-19 po 20. září. Od Libereckého kraje získal 50 jednodávkových vakcín od firmy Johnson & Johnson, která se pro tyto případy jeví jako nejvhodnější. Náměstek primátora pro sociální oblast Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj) ale předpokládá, že zájem bude nižší. Podle odhadů radnice žije na ulici v krajském městě kolem 200 až 300 lidí.

10:54

Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu-19 za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, k neděli stagnovalo na 24 případech.

10:33

V Británii v posledních týdnech o více než třetinu přibylo lidí, kteří zvažují, že dají svého psa do útulku, souvisí to s koncem koronavirových restrikcí.

10:09

Dnes mírně kleslo tzv. reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný. Ze sobotní hodnoty 1,47 se snížilo na 1,38. Stále je však nad kritickou hodnotou jedna, která znamená zrychlování šíření nemoci. Nad jedničkou je reprodukční číslo nepřetržitě od 26. srpna.

09:34

Podívejte se na počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

Kraj

Případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní

Karlovarský

48

Praha

41

Středočeský

26

Moravskoslezský

26

Jihočeský

25

Pardubický

24

Jihomoravský

23

Zlínský

22

Vysočina

21

Ústecký

18

Plzeňský

16

Královéhradecký

15

Liberecký

14

Olomoucký

11

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

09:13

Zatímco nově nakažených oproti minulému týdnu přibylo, počty provedených testů v sobotu poklesly ze zhruba 47 500 za předchozí sobotu na 44 000. Před týdnem bylo provedeno asi 17 000 PCR a 30 000 antigenních testů a tuto sobotu přibližně 16 000 PCR a 28 000 antigenních testů. Podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů tak stoupl ve všech kategoriích.

08:54

Množství hospitalizovaných s covidem-19 v Česku vzrostlo ve srovnání s předešlou sobotou o dvě třetiny na 103. Počet pacientů ve vážném stavu se dokonce oproti minulému týdnu zdvojnásobil na 16. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. 

08:49

V sobotu přibylo v Česku 253 případů nemoci covid-19, což je nejvíce za víkendový den od konce května. Nárůst počtu nakažených byl zhruba o čtvrtinu vyšší než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Množství hospitalizovaných s covidem-19 vzrostlo ve srovnání s předešlou sobotou o dvě třetiny na 103. Počet pacientů ve vážném stavu se dokonce oproti minulému týdnu zdvojnásobil na 16.

07:53

Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes australský premiér Scott Morrison. Canberra vítanou pomoc pro zrychlení očkovací kampaně očekává příští týden. Zakoupené unijní vakcíny byly původně určené pro Španělsko, Portugalsko, Bulharsko a Česko, napsal list The Canberra Times bez dalších podrobností.

07:21

V Německu za uplynulý den přibylo 7345 nových případů koronaviru, což je méně než před týdnem. Poklesla i sedmidenní incidence, podle které se za posledních sedm dní v průměru potvrdilo 80,2 nových případů na 100 000 obyvatel. S odkazem na statistiky německého Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA.

19:38

Desetitisíce demonstrantů v nizozemských městech a tisícovky ve Vídni v sobotu demonstrovaly proti omezením a zákazům souvisejících s covidovou pandemií. V Nizozemsku se lidé vydali do ulic v doprovodu hudebníků a dýdžejů, aby protestovali proti omezením kulturních akcí. Desetitisíce Dánů se naopak vydaly na rockový koncert.

V některých nizozemských městech nabyly demonstrace podobu průvodů s ozvučenými vozy. Lidé tancovali v ulicích, uvedla agentura ANP. Organizátoři svolali protestní akce do deseti měst. Konaly se například v Amsterodamu, Haagu, Groningenu a Maastrichtu.

18:35

Opicím na indonéském ostrově Bali chybí banány, arašídy a další pamlsky, které jim běžně dodávají turisté. Ti do této jindy oblíbené destinace během pandemie covidu-19 ale nemohou, a tak se opice ve snaze najít něco dobrého k snědku vydávají na lup do místních vesnic, napsala agentura AP.

12:16

V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý rekord 1903 nakažených. Naprostá většina infikovaných, dnes 1599, je ve státě Nový Jižní Wales, kde mají lidé už téměř tři měsíce nařízeno omezit pohyb na veřejnosti na minimum. Sousední pětimilionový stát Queensland zaznamenal za 24 hodin pět nových případů nákazy na jednom místě a příštích několik dní bude rozhodujících pro případné zavedení karantény, uvedly podle agentury Reuters místní úřady.

09:32

Počty provedených testů byly tento týden v pátek podobné jako ve stejný den předchozího týdne, tedy dohromady kolem 100 000. Předešlý pátek bylo provedeno zhruba 24 000 PCR a 76 000 antigenních testů a tento pátek asi 27 000 PCR a přes 72 000 antigenních testů. Vzhledem k nárůstu množství nově nakažených tak při stagnaci počtu testovaných podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů stoupl ve všech kategoriích.

09:31

U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, podíl potvrzených případů nákazy vzrostl z 0,14 procenta za předchozí pátek na 0,22 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 0,80 na 0,96 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou již testováni třeba lidé vykazující příznaky, vzrostl z 2,45 na 3,15 procenta.

09:31

Takzvané incidenční číslo, které ukazuje počet nově nakažených za posledních sedm dní na každých 100 000 obyvatel, se dnes zvýšilo z pátečních 23 na 24 případů. Před týdnem přitom činilo jen 15 případů. K dnešku opět mírně vzrostlo i tzv. reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření epidemie, z pátečních 1,44 na 1,47. Vyšší než jedna, což značí zrychlování šíření epidemie, je číslo nepřetržitě už od 26. srpna.

09:29

Česká republika má za uplynulé dva týdny 37 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel (předtím 25 případů) a je nyní podruhé za sebou na čtvrtém místě mezi sousedními zeměmi. Třetí je Slovensko, kde počet případů rovněž vzrostl na 59. Nejhůře ze sousedních zemí je na tom už osmý týden Rakousko, evidují tam 252 nových případů na 100 000 obyvatel za 14 dní, před týdnem to bylo 209 případů. Počty rostou i v Německu (ze 155 na 175). Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má 13 případů na 100 000 obyvatel za dva týdny (před týdnem devět).

08:49

V pátek přibylo v Česku 447 případů covidu-19, což je o polovinu více než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl za týden o tři čtvrtiny na 112.

08:08

Někteří pracovníci hygienické služby by mohli od příštího roku vydělávat výrazně víc než dosud. Lidem na klíčových postech by se tarif mohl až zdvojnásobit, ostatním by ale mohl klesnout. Hygienici, kteří pracují v terénu, by mohli pobírat vyšší příplatky. Změny nařízení, které upravuje odměňování lékařů hygien ve státní službě, se chystá v pondělí projednávat vláda. Podle podkladů k chystanému předpisu se ale nepočítá s tím, že by se celková suma na výdělky hygieniků zvedla.

07:28

Úřady v Německu za posledních 24 hodin ohlásily 11 214 nových případů nákazy koronavirem a 45 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem Německo vykázalo 10 835 infekcí a 24 mrtvých, napsala agentura DPA.

22:51

Severomakedonský ministr zdravotnictví Venko Filipče dnes odstoupil v reakci na středeční tragický požár covidové nemocnice v Tetovu, při němž zahynulo 14 lidí. Šéf zdravotnictví čelil výzvám k rezignaci, před ním tento krok učinil jeho náměstek i vedení postižené kliniky, informovala místní média.

19:32

Bývalá francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová byla dnes formálně obviněna kvůli způsobu, jakým v době výkonu funkce řešila epidemii covidu-19. Informovala o tom dnes agentura AFP. Podle agentury Reuters se jedná o jeden z prvních případů na světě, kdy se musí vedoucí činitel právně zodpovídat za své činy v souvislosti s koronavirovou nákazou. Buzynová byla obviněna z "ohrožení životů dalších osob".

18:17

Řecko zavádí přísné pokuty za padělání covidových certifikátů, protože se začaly množit případy, kdy se objevila falešná osvědčení o očkování, testu nebo prodělání nemoci covid-19. Ministr zdravotnictví Athanasios Plevris dnes oznámil, že za padělaný dokument může jeho držitel dostat pokutu až do výše 5000 eur (127 000 Kč). Instituci, která ho vydá, pak hrozí pokuta až 50 000 eur (1,2 milionu Kč).

18:00

V největším očkovacím centru v hale O2 universum, jehož provoz dnes končí, bylo od začátku května podáno více než 680 000 dávek vakcíny. Denně to bylo maximálně 7000 dávek, kapacita ale mohla být i dvojnásobná. Za den se vystřídalo 26 farmaceutů a farmaceutických asistentů, 15 lékařů, 19 sester, tři záchranáři a sedmdesát vojáků nebo příslušníků aktivních záloh. Pronájem Ústřední vojenské nemocnici, která centrum provozovala, končí v neděli. Poté se hala v Libni vrátí ke svému běžnému provozu, kdy hostí koncerty nebo sportovní akce.

17:57

Několik tisíc lidí dnes demonstrovalo v litevském hlavním městě Vilniusu proti covidovým certifikátům, které zavádí vláda pravého středu. Od pondělka má být toto osvědčení, které dokládá očkování proti covidu-19, podstoupený test s negativním výsledkem či prodělání nemoci covidu-19, podmínkou pro vstup do nákupních středisek, restaurací či salónů krásy, uvedla agentura AFP. Policie odhadla počet demonstrantů na 5000.

17:24

Největší očkovací centrum v pražské hale O2 universum dnes odpoledne ukončilo provoz. Poslední očkovaný ho opustili krátce po 17:00. Dál se očkuje v nemocnicích a v ordinacích praktických lékařů, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) dodal, že očkovacích míst je dál asi 300 a očkují i bez registrace.

17:02

Všichni cizinci budou moci znovu žádat o víza či dlouhodobé pobyty v Česku. Uvedl to v pátek server Seznam Zprávy, podle kterého pražský městský soud zrušil příslušnou část nařízení ministerstva zdravotnictví. Podle něj přestanou dosavadní omezení platit od soboty.

Server připomněl, že ministerstvo zdravotnictví na konci srpna stanovilo skupiny lidí, u nichž nemohou úřady žádosti o víza či dlouhodobé pobyty přijímat. Zastupitelské úřady zároveň měly pozastavit řízení o vydání víz u konkrétních skupin. Výjimku z nařízení dostali například pracovníci z Ukrajiny a pak ti, co přijeli do Česka na sezonní práce nebo kvůli sportovním či kulturním akcím.

16:55

Návštěvníci Vysokých Tater na Slovensku budou moci od příštího týdne využívat kabinkové lanovky pouze v případě, že jsou plně očkovaní proti nemoci covid-19. ČTK o tom dnes informoval provozovatel horských středisek, společnost Tatry mountain resorts (TMR) v reakci na dřívější rozhodnutí vlády přeřadit region do vyššího stupně epidemického rizika. Kabinkové lanovky tam využívají turisté také při výletu na Lomnický štít, který je druhou nejvyšší horou pohoří. Tatry byly zejména před vypuknutím koronavirové nákazy častým cílem českých turistů.

16:45

Zesnulý majitel PPF Petr Kellner obdržel za přínos v boji proti covidu-19 resortní vyznamenání ministerstva obrany. Udělil mu jej ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Metnar to v pátek řekl při zakončení vakcinace v pražském O2 universum, které pro očkování zapůjčila právě skupina PPF.

16:09

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 323 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 100 případů více.

16:07

Kvůli stoupajícím počtům lidí nakažených koronavirem se rakouské nemocnice starají o nejvíce pacientů s covidem-19 od konce května. Aktuálně lékaři pečují o 668 lidí s těžším průběhem, na jednotkách intenzivní péče je 183 pacientů s covidem-19. Informovala o tom dnes agentura APA s odkazem na data ministerstev zdravotnictví a vnitra.

14:26

S klesajícím zájmem se postupně také zavírají velká očkovací centra, která jsou mimo zdravotnická zařízení. V pátek odpoledne zdravotníci podají poslední vakcíny v největším z nich, Národním očkovacím centru v pražské hale O2 universum. Od začátku května dosud tam bylo podáno přes 680 000 dávek. V Praze, kde je proočkovanost po Vysočině a Středočeském kraji třetí nejvyšší, se kapacita sníží ze zhruba 65 000 očkování týdně na asi 13 500. Ve většina center se očkuje už v některých dnech i bez předchozí registrace, do října zůstanou i ta pro neregistrované v obchodních centrech a na nádražích.

14:11

Testy na přítomnost covidu-19 před návratem do Česka budou moci provádět všechny osoby oprávněné k činnosti v daném státě, ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření.

14:07

Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do Česka z Chorvatska, Rakouska a Irska, na mapě cestovatele budou červené. Oranžová kategorie se rozroste o Andorru, Dánsko, San Marino, Slovensko, Švédsko, Kanárské ostrovy a portugalskou Madeiru. Naopak Azorské ostrovy budou zelené.

13:50

Počet podaných dávek vakcíny proti covidu-19 týdně klesl od poloviny července nyní na méně než pětinu. Vyplývá to z dat o očkování, která publikuje ministerstvo zdravotnictví. Menší zájem mají senioři i děti do 18 let. Stále je ale více než 300 000 registrovaných, kteří na očkování čekají. Zhruba třetina z nich je přihlášená k očkování k praktickým lékařům. Na začátku července na první dávku čekalo téměř 560 000 lidí. Celkově bylo podáno 11,6 milionu dávek a ukončené očkování má 5,8 milionu lidí.

13:40

V Česku je dostupný další lék na covid-19, monoklonální protilátka etesevimab asi pro stovku pacientů. Bude se kombinovat s dříve dostupnou látkou bamlanivimabem, má větší účinek i na variantu koronaviru delta.

V tiskové zprávě o tom v pátek informovala Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze, která léčivo distribuuje ostatním zdravotnickým zařízením. Monoklonální protilátky výrazně brání množení viru v těle nakaženého, musí se ale podat v prvních dnech po objevení příznaků. Lékaři je mohou předepisovat seniorům a mladším chronickým pacientům s vybranými nemocemi, které vážný průběh nemoci více ohrožuje.

12:55

Evropské státy musejí rychle zreformovat své zdravotní systémy a koncepčně je propojit. Pandemie nemoci covid-19 totiž celý svět vystavila nechtěné zátěži a je třeba se z toho poučit. Řekl to dnes šéf expertní komise Světové zdravotnické organizace (WHO) Mario Monti, který v Kodani představil závěry expertů WHO k situaci v Evropě v době epidemie.

15:32

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 323 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 100 případů více.

13:35

Za uplynulých sedm dní přibylo v Ústeckém kraji 151 nákaz covidem, o 62 víc než před týdnem. Na teplické základní škole je 16 nakažených.

12:28

Odbory žádají pro zdravotníky na příští rok růst odměn o 3000 korun, u lékařů o deset procent. Celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun, řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Peníze by měly jít z veřejného zdravotního pojištění. Proti navyšování odměn ve zdravotnictví se tento týden postavila Rada poskytovatelů, která se schází na ministerstvu zdravotnictví. Zasedají v ní například ředitelé nemocnic a zástupci soukromých lékařských ordinací. Se stanoviskem rady nesouhlasí Česká lékařská komora.

"S očekávanou 3,5procentní inflací by se tak příjmy zdravotníků reálně snížily. Příští rok také nebudou odměny za covid," uvedla k navrhovanému růstu Žitníková. Lidé ve zdravotnictví podle ní dál chybí, po epidemii covidu-19 navíc někteří z oboru odcházejí. Do jiných zaměstnání se už většinou vrátily také zdravotní sestry, které v době nejvyššího počtu pacientů přišly do nemocnic vypomáhat.

12:02 Ilustrační foto.

Městskou hromadnou dopravu v Praze využívá denně asi o 200 000 až 300 000 cestujících méně než před pandemií covidu-19. Největší pokles eviduje metro, které využívá místo někdejších asi 1,13 milionu v současné době 814 000 lidí denně. Část chybějících cestujících jsou turisté, kteří do Prahy nepřijíždějí, a část lidí přesedla do aut. 

11:04

V Královéhradeckém kraji ke čtvrtku 9. září přibylo za sedm dní 72 nákaz, nejvíce od května za stejné období. Sedmidenní incidence v kraji je na hodnotě 13.

11:02

Od pondělí se musí jednou týdně testovat zaměstnanci a klienti zařízení následné péče, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali nedávno covid-19. Rozšíření mimořádného opatření dnes schválila vláda. První testy musí absolvovat do 20. září. Už od začátku září se testuje stejně v zařízeních dlouhodobé péče a pobytových sociálních zařízeních, například domovech pro seniory.

Zařízení následné péče jsou například léčebny dlouhodobě nemocných nebo léčebné ústavy. Poskytují péči pacientům, jejichž stav se stabilizoval a vyžaduje doléčení nebo rehabilitaci. Dlouhodobou péčí se rozumí péče o pacienta, jehož zdravotní stav nelze léčbou podstatně zlepšit a bez soustavné ošetřovatelské péče se zhoršuje.

11:01

Velké přednášky budou moct vysoké školy organizovat bez prokázání bezinfekčnosti, akademické slavnosti nad 20 osob s testem či očkováním, rozhodla vláda.

11:01

V Plzeňském kraji za týden mírně přibylo případů koronaviru. Nakazilo se 75 lidí, o týden dřív to bylo 69 nákaz. Počty tak podruhé po týdnech stouply.

10:44

V Pardubickém kraji za týden přibylo 107 lidí nakažených. Testy v předchozím týdnu odhalily 46 případů. V regionu druhým týdnem přibývá nových nákaz.

10:34

Na společné plavání budou moct děti z jedné školy od pondělí 13. září bez testů, při sportu pak nebudou muset dodržovat rozestup 1,5 metru. O úpravě opatření ministerstva zdravotnictví dnes rozhodla vláda. Informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie.

Obecně pro návštěvu bazénů přitom platí podmínka předložení negativního testu na covid-19 či dokladu o očkování proti nemoci nebo o jejím prodělání.

Školní plavání je na prvním stupni základních škol povinné. Děti mezi první a pátou třídou mají absolvovat aspoň 40 hodin, o způsobu zařazení plavání do ročníků a rozvrhů rozhodují ředitelé jednotlivých škol. Ministerstvo školství ve spolupráci s plaveckými školami a provozovateli bazénů už dříve doporučilo, aby se školy nyní snažily žákům nahradit i plavecké kurzy, o které přišli loni kvůli epidemii covidu-19.

10:33

V Moravskoslezském kraji bylo za uplynulý týden na covid-19 pozitivně testováno 264 lidí. Proti minulému týdnu je to více než dvojnásobný nárůst.

10:18

Šíření onemocnění covidu-19 v Libereckém kraji stagnuje. Nově potvrzených případů za sedm dnů přibylo 62, o týden dřív 59. Zájem o očkování klesá.

09:48

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 70 nákaz covidem, v mezitýdenním srovnání o devět více.V sociálních zařízeních jsou všichni negativní.

09:47

Vláda bude dnes dopoledne na on-line zasedání rozhodovat o testech pro společné plavání ve školách, testech na vysokých školách a v léčebnách dlouhodobě nemocných. Jde o návrhy změn v protikoronavirových opatřeních ministerstva zdravotnictví, jak je navrhl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

On-line jednání má být krátké. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k němu připojí z Ústeckého kraje, kde je na výjezdu.

09:25

Na Vysočině přibylo za týden 93 lidí s covidem-19, proti předchozímu týdnu dvojnásobek. Nikdo nezemřel. V nemocnicích bylo ve čtvrtek pět nakažených.

09:14

Na jihu Moravy přibylo za poslední týden 256 nových případů nemoci covid-19. Je to o 100 více než před týdnem. Zvýšila se i tzv. týdenní incidence.

09:12

V Karlovarském kraji přibylo za týden 125 případů covidu, o 45 více než za týden předchozí. Na 100 000 lidí přibylo za týden 43 nákaz, nejvíce v ČR.

08:51

Počet nově nakažených koronavirem ve Zlínském kraji v posledních týdnech roste. Za uplynulý týden v kraji přibylo 126 případů nákazy, v předchozím týdnu jich bylo 52, o týden dříve 37. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Za posledních sedm dní je v kraji 22 nově nakažených na 100 000 obyvatel. K minulému pátku bylo za týden devět nově nakažených na 100 000 obyvatel.

08:30 Ilustrační foto.

V Praze za uplynulých sedm dnů přibylo 533 případů covidu, o 192 více než o týden dříve. Počet nakažených za týden na 100 000 lidí vzrostl na 40.

08:13

Počty nově potvrzených případů koronaviru v Česku dál rostou, ve čtvrtek jich laboratoře odhalily 421. To je o 44 více než ve středu a o 116 víc než před týdnem. V souvislosti s tím roste i počet hospitalizovaných, ve čtvrtek vyžadovalo nemocniční péči 109 lidí s onemocněním covid-19, před týdnem to bylo 65 pacientů. Incidenční číslo, tedy týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel, k dnešku stouplo na 23 z předchozích 22. Před týdnem byla celostátní incidence 14. Reprodukční číslo stouplo nepatrně na 1,44. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:39

Studenti v americkém městě Los Angeles, kteří jsou starší 12 let, musí být očkováni, pokud se chtějí účastnit prezenční výuky. Podle agentury AP o tom ve čtvrtek rozhodly úřady druhého největšího školského okrsku ve Spojených státech. Opatření se dotkne asi 630 000 žáků.

07:38

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 12 969 nových případů nákazy koronavirem a 55 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem německé úřady hlásily 14 251 infekcí a 45 mrtvých.

07:34

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí EU stále v Irsku (434 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem 504 případů). Druhou nejpostiženější zemí je nyní Řecko, kde bylo za posledních 14 dní zaznamenáno 380 případů koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem bylo třetí se 412 případy). Třetí nejpostiženější zemí je Estonsko (367 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem bylo s 334 případy páté). V České republice počty případů mírně rostou, s 29 případy (před týdnem 25) zůstává třetí nejméně postiženou zemí EU. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

19:15

Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překročil 4,6 milionu. V červenci přibylo 100 000 mrtvých za 16 a deset dní, v srpnu to bylo za 11 dní a nyní třikrát za deset dní. Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy, kde podle údajů univerzity zemřelo přes 653 000 lidí. Následují Brazílie (584 000 mrtvých), Indie (441 000), Mexiko (265 000) a Peru (198 000).

V České republice s covidem dosud zemřelo 30 413 lidí. Počet denních případů úmrtí v Česku v poslední době výrazně klesá, ČR je nyní podle údajů serveru ourworldindata.org na pátém místě podle celkového počtu potvrzených obětí koronaviru přepočtených na milion obyvatel (2835).

18:31

Lidem, kterých se týká přeočkování proti covidu-19 třetí dávkou, začnou chodit informační SMS zprávy od 20. září. Tento den začne i vakcinace posilující dávkou. Uvedlo to ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví. Původně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i premiér Andrej Babiš (ANO) uváděli, že upozornění na dobrovolné přeočkování začnou lidé na svůj mobilní telefon dostávat už od pátku 10. září.

Třetí dávku mohou dostat ti, kteří mají nejméně osm měsíců po očkování. Od 20. září jim začnou chodit SMS zprávy s upozorněním, že se mohou přihlásit k očkování, a to buď prostřednictvím svého praktického lékaře, nebo přes registraci na webu www.ceskoockuje.cz. Zejména by se měli podle ministerstva nechat přeočkovat lidé starší 60 let a pacienti s přidruženými nemocemi, zvláště těmi, které snižují imunitu.

 

18:28

Bohaté země by měly raději poslat vakcíny do Afriky, a pomoci jí tak bojovat proti covidu-19, a ne je hromadit k přeočkování, řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci ředitel afrického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí John Nkengasong. Pro aplikaci třetí dávky není podle něj dostatek vědeckých podkladů. Šéfka africké sekce Světové zdravotnické organizace Matshidiso Moetiová upozornila, že do Afriky se letos dostane o zhruba 25 procent méně vakcín, než se očekávalo.

17:16 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministerstvo zdravotnictví zatím nepočítá s tím, že by pro některé profese, jako jsou například zdravotníci, zavedlo povinné očkování. Novinářům to ve čtvrtek při své návštěvě Ostravy řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj jde o velmi citlivé téma.

"Toto je samozřejmě velká debata, která se vede nejenom u nás, ale i v jiných zemích, tedy nastavení povinnosti očkování pro určité služby jako je zdravotnictví či sociální služby. Zatím to není na pořadu dne. Myslím, že o tom se musí vést nějaká širší debata, ono vše má své plusy a mínusy. Jedna věc je nastavit takovou povinnost, druhá věc je, jak se to pak reálně odrazí v praxi. V některých zemích to vedlo k výpovědím lidí, kteří jsou v těchto službách. Takže to si myslím, že je velmi citlivá věc, a v tuto chvíli to neplánujeme," řekl ministr. Zopakoval ale, že očkování je jediná alternativa pro zvládnutí pandemie.

16:11

Počet návrhů, které Nejvyšší správní soud dostává v nové "pandemické" agendě, už překročil dvě stovky. K dnešku je jich 206, z toho 157 vyřízených, řekla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Přezkoumávání opatření, které vydává ministerstvo zdravotnictví na základě pandemického zákona, je zároveň pro Nejvyšší správní soud velkou zátěží.

13:11

Podle ostravského psychiatra Stanislava Ostatníka vzrostl letos v porovnání s obdobím před pandemií koronaviru výskyt duševních onemocnění v České republice o 30 procent. Oproti první vlně pandemie stoupl u dospělých Čechů výskyt úzkostí dvakrát a výskyt deprese a rizika sebevraždy dokonce třikrát. Problémy mají hlavně ženy a mladí lidé, kteří pociťují zvýšený stres i osamělost a vztek, sdělil novinářům Ostatník. Uvedl, že vychází z poznatků odborníků, kteří měli na toto téma před časem sympozium v Praze. Připomněl, že na pátek připadá Světový den prevence sebevražd.

"Velice ohroženou skupinou jsou děti, protože dlouho byly doma, bez kamarádů, bez koníčků. Děti, kterým covid-19 sebral školní prostředí, čím dál častěji trpí úzkostmi, depresemi, sociální fobií i sebepoškozováním. Ti starší více uvažovali o sebevraždě," uvedl Ostatník. Dodal, že nouzový stav byl pro studenty stresující a třetina z nich měla deprese.

11:54

Vědci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy vyvinuli novou diagnostickou metodu, která odhalí, zda člověku s covidem-19 hrozí těžký průběh nemoci. Metoda je součástí PCR testu na covid-19. Riziko vyhodnotí na základě hladiny určitého biomarkeru u pacienta. Nová univerzitní společnost GeneSpector Innovations podala žádost o patent. Postup by laboratoře mohly podle univerzity využívat v brzké době.

Podle spoluautora metody Stanislava Kmocha z 1. lékařské fakulty tým na základě předchozích výzkumů identifikoval "kandidátní biomarker" přítomný v nosohltanu. Jeho hladina je důležitá pro předpověď dalšího průběhu nemoci a rizika cytokinového šoku.

Kmoch uvedl, že se během výzkumu podařilo rychle vyšetřit 2000 lidí, z nichž půlka byla pozitivní. Nakažené pak sledovali. Lidé s nízkou hladinou daného biomarkeru prošli onemocněním bez větší potíží, nemocní, u kterých byla vysoká, však měli horší až těžký průběh. Detailnější informace o metodě dnes zástupci univerzity kvůli rozjednané žádosti o patent nesdělili. Na výzkumu tým spolupracoval s Thomayerovou nemocnicí v Praze, nemocnicí v Uherském Hradišti a laboratořemi. Současnou cenu testu na covid-19 by podle univerzity využití metody výrazně nezvýšilo.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima uvedl, že univerzita nemá informace o tom, že by byl v zahraničí podobný postup využíván.

10:56

Zásoby testů na covid by si školy měly ponechat nejméně do konce října, o případném obnovení testování by se dověděly týden dopředu, informovalo ministerstvo školství.

10:31

Japonsko prodlouží stávající nouzový stav a z něj vyplývající restrikce kvůli pandemii covidu-19 až do konce měsíce. Oznámil to dnes ministr hospodářství Jasutoši Nišimura, který s odkazem na doporučení odborníků sdělil, že na zmírňování pravidel je ještě příliš brzy. Původně měla opatření, která se týkají asi 80 procent obyvatel země, skončit 12. září.

Japonské úřady se soustředí hlavně na restaurace, které musejí v regionech s větším množstvím nakažených zavírat dříve a nesmějí prodávat alkohol, většina zaměstnanců musí pracovat z domova.

10:29

Zdravotní úřady v Německu nahlásily 15 431 nových případů koronavirové nákazy, zatímco minulý čtvrtek jich bylo 13 715. Sedmidenní incidence po lehkém poklesu opět mírně vzrostla. Za posledních sedm dní se nakazilo 83,5 člověka na 100 tisíc obyvatel. Předchozí den byl tento sledovaný ukazatel na hodnotě 76,9.

08:09

V Česku ve středu přibylo 376 potvrzených případů covidu. Oproti úterý je to o 207 méně, v mezitýdenním srovnání o 114 víc. Hospitalizovaných je 96.

08:07

Počet případů covidu roste v celé ČR, incidence se za týden zvýšila o půlku. Nejrychleji přibyli nakažení v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.

07:26

Epidemie může udeřit, ale na podstatně menším počtu populace, jsme teď v jiné situaci než vloni, říká epidemiolog Roman Prymula. 

06:32

Přesně před rokem bylo Česko na začátku velkého zrychlení epidemie. V pondělí 7. září hygienici potvrdili 561 nových případů koronaviru, hned druhý den se čísla vůbec poprvé dostala přes tisícovku.

06:13

V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na covid-19. Jak ve středu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), dál se žáci v celé zemi testovat nebudou. Povinné zůstane nošení roušek na chodbách či v šatnách, které by podle ministra mělo ochránit školy před uzavíráním kvůli výskytu nákazy.

Nejasné je zatím, jak to dál bude s podmínkami pro školní plavání. Podle současných pravidel by pro něj měli mít žáci potvrzení o testu na covid, očkování nebo prodělané nemoci i po skončení testování ve školách.

19:34

"Nechceme v tuto chvíli sledovat všeobecné používání vakcín k přeočkování zdravých, plně očkovaných lidí," řekl šéf WHO.

"Nebudu mlčet, když si firmy a země, které kontrolují dodávky vakcín, myslí, že chudí se mají spokojit se zbytky," prohlásil Ghebreyesus podle agentury AFP.

19:30

Šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus opět vyzval k tomu, aby se do konce roku v bohatších zemích nepoužívaly vakcíny proti covidu-19 k přeočkování již plně očkovaných osob, které se těší dobrému zdraví.

Vakcíny by místo toho měly být odeslány do chudých zemí, které dosud stačily proti covidu-19 naočkovat jen malou část populace, apeloval šéf WHO na tiskové konferenci.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO
Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf WHO | Foto: Reuters
18:26

Česko má pro covid tři scénáře. Ani v nejhorším neplánuje uzavírání žádných provozů, což už dříve potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dnes dodal, že se zvažuje například nošení respirátorů v zaměstnání nebo obnovení testů ve firmách.

"I v těch nejhorších scénářích budou opatření režimová. Plošnější vyžadování ochrany dýchacích cest, plošnější vyžadování dokladu OTN, možná nějaké omezení hromadných akcí. Určitě ne uzavírání provozoven, obchodů a tak dále," řekl Vojtěch. Dokladem OTN se myslí potvrzení o očkování, negativním testu nebo prodělání nákazy v posledních 180 dnech.

18:10

Šíření epidemie onemocnění covid-19 v Česku zrychluje. V úterý laboratoře potvrdily 588 nových případů, nejvíc za jeden den od 25. května. Odborníci očekávají další nárůst počtu infikovaných i hospitalizovaných. Ve druhé polovině září by mohlo být v nemocnicích i více než 500 koronavirových pacientů, odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

17:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Při zhoršování epidemie se podle Vojtěcha zvažují znovu testy ve firmách, respirátory v práci nebo omezení hromadných akcí. Nejdřív regionálně.

17:15

Kapacita očkování proti covidu-19 bude v Praze po konci velkokapacitních očkovacích center 12 500 dávek za týden. Velká očkovací centra ukončí činnost zhruba v polovině září. Zdravotníci v očkovacích místech v Praze zatím podali 2,11 milionu vakcín. Naočkováno dosud bylo 756 950 Pražanů, většina z nich už podstoupila i podání druhé dávky.

17:04

Soud zrušil povinnost pořizovat si před návratem do ČR test na covid-19. Uvedl to dnes server Česká justice s tím, že rozhodnutí bude účinné od 11. září. Z příslušného ochranného opatření ministerstva zdravotnictví není podle soudu zřejmé, jaká zdravotnická zařízení mohou testy provádět a proč ministerstvo vyloučilo možnost, aby to byla česká zařízení. Ministerstvo zdravotnictví se nyní s rozhodnutím soudu seznamuje, a nemůže ho proto zatím komentovat.

16:53 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Opatření budou podle hlavní hygieničky i při incidenci nad 100 případů na 100 000 obyvatel hlavně organizační. Provozy se nebudou zavírat, omezí se.

16:05

Ve Středočeském kraji začnou od příštího týdne fungovat čtyři mobilní očkovací týmy. Region si rozdělí na čtvrtiny, každý bude mít na starosti konkrétní okresy. Kontakty na mobilní týmy dostanou starostové, zájemci o očkování proti covidu-19 se budou obracet na ně.

15:32

K horší epidemické situaci v Karlovarském kraji podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové příspěly nákazy u vícečetných rodin nebo i importy ze zemí, jako je Turecko, Bulharsko nebo Kazachstán. Více případů než jinde v Česku bylo odhaleno i při testování ve školách, zejména na středních. Některé případy mají souvislost i s filmovým festivalem, který se v krajském městě konal na konci srpna.

14:50

Podle predikcí ÚZIS by mohlo být ve druhé polovině září v nemocnicích přes 500 lidí s covidem-19. V březnu bylo maximum devatenáctkrát víc.

14:45

Nejvíce nakažených má Karlovarský kraj. Na 100 000 obyvatel jich tam za poslední týden je téměř 77, v celém kraji 39. Počet nově očkovaných proti covidu-19 naopak prudce klesá. Podle krajských hygieniků je za nárůstem případů především testování ve školách a návraty ze zahraničních dovolených.

14:24

PCR testem bylo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky potvrzeno 116 případů nákazy covidem z prvního kola testování ve školách. Méně na základních než na středních školách.

14:11

Mezi novými případy covidu-19 v září tvoří školní děti podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška asi 30 procent. Další velká část jsou mladí do 30 let.

13:50

Pro zbrzdění šíření nákazy covidu-19 je podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška potřeba zvýšit nejen proočkovanost seniorů a rizikových skupin, ale také mladých lidí. Celoevropské statistiky podle něj potvrzují, že virus se dál šíří zejména mezi mladšími. Pokud mají malé děti a nejsou očkovaní, mohou se snadněji nakazit a pak virus šířit dál, řekl dnes Dušek na jednání sněmovního školského výboru. Cílem by proto podle něj mělo být dosáhnout očkovanosti 75 procent v každé věkové kategorii, nejen v průměru populace.

13:49

Při prvním testování minulý týden na základních a středních školách v Pardubickém kraji měla většina dětí negativní výsledky. Pozitivita se prokázala u dvou z nich. Testování absolvovalo zhruba 42 500 dětí. 

13:25

Podle Pirátů a STAN by měla vláda umožnit lidem vybrat si vakcínu proti covidu-19. Apelují též na uznávání protilátek jako dokladu o bezinfekčnosti.

13:21

Koalice Spolu opět vyzvala vládu, aby začala u lidí zjišťovat hladinu protilátek na koronavirus. Důležitá je podle ní též osobní očkovací kampaň.

13:15

Přísnější epidemická opatření na Slovensku kvůli šíření koronavirové infekce budou od příštího týdne platit ve většině okresů země. V nejnižším stupni epidemického rizika zůstane už jen zhruba čtvrtina regionů, v současnosti je v něm zařazena více než polovina ze 79 okresů. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády.

Zpřísnění omezení se vztahuje kromě jiného na některé provozy i na konání hromadných akcí. V desítce okresů, které se dostanou už do třetího stupně epidemického rizika z pětistupňové škály, pocítí opatření hlavně lidé, kteří nebyli očkování proti covidu-19, neprodělali toto onemocnění nebo nebudou mít výsledek negativního testu na koronavirus. V takovém případě nemohou ve zmíněných okresech s nejhorším vývojem epidemické situace například do restaurace či na plovárnu.

13:06

Mobilní očkování v Královéhradeckém kraji v období 3. až 7. září využilo 476 lidí z toho 321 z nich dostalo jednodávkovou vakcínu od společnosti Johnson & Johnson a 155 vakcínu Pfizer.

12:51

Rakousko zpřísňuje podmínky pro neočkované proti covidu-19. Od příští středy budou muset nosit respirátory ve všech obchodech. Nošení respirátoru třídy FFP2 bude od stejného data povinné všude tam, kde dosud stačila obyčejná látková rouška. Vláda ohlásila nová opatření v den, kdy poprvé od konce dubna v zemi přibylo více než 2000 nakažených za den. Opatření se mohou dále zpřísnit v závislosti na vytíženosti jednotek intenzivní péče v rakouských nemocnicích.

11:03

Soud zrušil povinnost pořizovat si před návratem do Česka test na covid-19. Uvedl to server Česká justice s tím, že rozhodnutí bude účinné od 11. září. Z příslušného ochranného opatření ministerstva zdravotnictví není podle soudu zřejmé, jaká zdravotnická zařízení mohou testy provádět a proč ministerstvo vyloučilo možnost, aby to byla česká zařízení.

Server napsal, že na Městský soud v Praze se s návrhem na zrušení ochranného opatření obrátila Poliklinika Anděl. Ministerstvo totiž v polovině letošního června určilo, že testy na přítomnost covidu-19 před návratem do Česka mohou provádět pouze zahraniční poskytovatelé zdravotních služeb. Do té doby mohly testy dělat akreditované laboratoře, tedy včetně českých, které tuto službu například poskytovaly cestovním kancelářím.

11:02

Odborníci předvídají s nastupující vlnou epidemie covidu-19 další růst počtu případů. Méně lidí ale bude vážně nemocných, pokud se neobjeví varianta viru nereagující na protilátky. Připomínají, že protiepidemická opatření musí dál dodržovat i očkovaní lidé. V pondělí a v úterý laboratoře odhalily nejvyšší počet nových případů za několik měsíců, proti minulému týdnu jde o výrazný nárůst. Více než úterních 588 případů bylo naposledy na konci května.

"Projeví se například efekt různých hromadných akcí s velmi laxním dodržováním preventivních opatření, otevření škol i postupný nástup chladnějšího období," sdělil epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Univerzity Ostrava Rastislav Maďar.

10:49 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Testování na covid ve školách podle ministra Adama Vojtěcha po tomto týdnu v celém Česku skončí. Data naznačují, že situace ve školách se nezhoršuje, řekl.

V prvním termínu po zahájení školního roku minulý týden testy potvrdily 116 pozitivních případů nákazy. Data z druhého testování v pondělí se zatím vyhodnocují, ale již naznačují, že situace se ve školách zatím nezhoršuje. Plošně bude dál platit nošení roušek ve společných prostorech škol. Ministr zdravotnictví to ve středu řekl na jednání sněmovního školského výboru. Nevyloučil zároveň, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni.

Plošné screeningové testování ve školách stanovilo ministerstvo zdravotnictví na 1. či 2. září, a dále na 6. a 9. září. V celé zemi je podle statistik ministerstva školství asi 4200 základních a 1280 středních škol, 1. září do nich nastoupilo na 1,4 milionu dětí.

08:21

Epidemie koronaviru v Česku dál zrychluje, v úterý laboratoře odhalily 588 nakažených. Více pozitivních testů za jeden den bylo naposledy 25. května. Už v pondělí, kdy přibylo 392 nakažených, byl nárůst případů covidu nejvyšší za čtvrt roku. Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stouplo z 18 na 21. Ještě před týdnem byla celorepubliková incidence 13. Dál roste i reprodukční číslo, ke středě stouplo na 1,48 z předchozích 1,36. Nad hodnotou jedna, což značí zrychlování šíření epidemie, je 14 dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Odborníci i vláda zhoršení epidemie v souvislosti s návratem lidí do zaměstnání a dětí do škol očekávali, situace podle nich není dramatická.

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

Kraj

Případů na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní

Karlovarský

39

Praha

36

Jihočeský

23

Středočeský

23

Jihomoravský

21

Ústecký

18

Zlínský

18

Liberecký

17

Moravskoslezský

17

Pardubický

17

Vysočina

15

Plzeňský

13

Olomoucký

10

Královéhradecký

10

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

20:47

Spojené státy zaznamenaly od začátku pandemie přes 40 milionů potvrzených případů nákazy koronavirem, což je v absolutních i relativních číslech nejvíce ze všech zemí světa. Vyplývá to ze statistik, které sestavuje deník The New York Times. Spojené státy, kde žije zhruba 330 milionů obyvatel, zároveň mají nejvyšší oficiální bilanci obětí covidu-19, která se dnes blížila k 650 000 úmrtí. Země nyní zažívá další nápor epidemie a zdravotnictví se opět ve více státech dostává na hranici svých možností.

18:39

Výběr úterních událostí: 

 • V Česku v pondělí přibylo nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku června. Laboratoře jich odhalily 391, v mezitýdenním srovnání zhruba o 150 víc. Roste i reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zvýšilo se z 1,26 na 1,36. 
 • Česko je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na úpatí další vlny epidemie, která znovu přichází ze západu, kde počty nových případů nákazy koronaviru rostly už v minulých týdnech. 
 • Nejvíce nakažených se současně nachází v Karlovarském kraji, podle Vojtěcha tam ale situace ani tak není dramatická. 
 • Celkem už dostalo alespoň první dávku očkování přes 65 procent populace nad 16 let. Nejvíc proočkovanou populaci starších 16 let alespoň jednou dávkou má Středočeský kraj a Vysočina, naopak nejméně kraje Olomoucký a Moravskoslezský.
 • Bez ochrany očkováním nebo prodělaným covidem-19 je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky asi 435 000 seniorů. 
17:32

V Ústeckém kraji pozvolna roste počet nových případů koronaviru, a to zejména v okresech Louny, Teplice a Ústí nad Labem. V ostatních čtyřech okresech zůstává situace klidná. V nemocnici je s covidem 12 lidí. 

17:15

Výsledky testování žáků na covid chce ministerstvo zdravotnictví představit příští týden, až bude mít data ze tří termínů. Podle dosavadních je situace příznivá, uvedl úřad.

17:06 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda kvůli covidu nechystá tzv. lockdown a nebude zavírat školy, prohlásil Babiš. Kabinet se poučil z loňského dění, hygiena situaci sleduje, dodal.

16:27

Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia vysokých škol v Česku. Problematický je příjezd do země například pro Rusy nebo Indy, odkud se ke studiu v Česku hlásí tradičně vysoký počet lidí. Kvůli dlouhým čekacím lhůtám na víza zřejmě nestihnou přicestovat všichni před začátkem akademického roku. Vysoké školy jim proto nabídnou možnost distančního zápisu či výuky on-line. 

16:19

Slovenské nemocnice hlásí nejvíce pacientů v souvislosti s koronavirovou nákazou od konce června. Laboratorní testy v pětimilionové zemi za pondělí podruhé od začátku září potvrdily denní přírůstek více než 300 infikovaných koronavirem.

16:19

Kuba začala proti covidu-19 očkovat děti ve věkové skupině od dvou do 11 let a používá k tomu vakcínu vlastní výroby Soberana 02. Informovala o tom dnes agentura DPA. Použití covidové vakcíny pro takto staré děti koncem minulého týdne schválil kubánský lékový úřad.

První děti dostaly vakcínu v mateřské škole ve městě Cienfuegos. Podle agentury AFP se tak latinskoamerický stát stal první zemí na světě, která začala očkovat takto malé děti.

15:59

Bez ochrany očkováním nebo prodělaným covidem-19 je podle českého Ústavu zdravotnických informací a statistiky asi 435 000 seniorů. Nejvíc proočkovanou populaci mají Středočeský kraj a Vysočina.

15:29

Ministerstvo pro místní rozvoj se důrazně ohrazuje proti tvrzení Asociace cestovních kanceláří, že by stát dostatečně nepodpořil cestovní agentury a kanceláře. Je tomu právě naopak. Cestovním kancelářím a agenturám se totiž dostalo mnohem větší pomoci než celé řadě jiných odvětví. Byly jim vyplaceny dotace z prostředků MMR, Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva financí i Ministerstva práce a sociálních věcí v celkové výši přesahující 1,6 mld. korun a zprostředkovány úvěry a záruky ve výši 697 mil. Kč. Pro cestovní kanceláře byl navíc hned na začátku pandemie přijat speciální zákon Lex voucher a zachránil řadu z nich od existenčních potíží.

15:22 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

V Karlovarském kraji je podle Vojtěcha víc pozitivních při testech ve školách. Směřovat by tam podle něj mohla lokální opatření, asi další testování.

15:13

Kvůli dopadům covidové epidemie se do chudoby dostalo v Česku 20 000 dětí. Zjistila to česká pobočka UNICEF. Dnes to v Praze řekla její ředitelka Pavla Gomba. Celkové výsledky se organizace chystá zveřejnit na konci září. V Česku žijí podle údajů statistického úřadu dva miliony dětí a mladých pod 18 let.

"Dětskou chudobu u nás málokdo sleduje. Dá se říct, že před covidem byl český sociální systém dobře nastaven a funguje poměrně efektivně, jinak by bylo v chudobě každé třetí dítě, takhle je to každé desáté," uvedla Gomba. Podle ní je v Česku v relativní chudobě zhruba stejný podíl dětí jako v Dánsku či na Islandu a Česko patří mezi státy s nejnižší mírou chudoby. Situaci ale zhoršila epidemie. "Kvůli covidu spadlo do chudoby 20 000 dětí," řekla Gomba. Děti ze samoživitelských rodin podle ní trpí chudobou čtyřikrát častěji než z rodin s oběma rodiči.

14:56 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Česko je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) na úpatí další vlny epidemie, která znovu přichází ze západu, kde počty nových případů nákazy koronaviru rostly už v minulých týdnech. V pondělí testy v ČR zachytily 319 nových případů, o 150 více než před týdnem. Situace podle ministra není dramatická, a to ani v Karlovarském kraji, kde je počet nových nákaz na 100 000 obyvatel za týden nevyšší. 

14:37

Mobilní očkovací tým v Královéhradeckém kraji od pátku 3. září očkoval stovky lidí. Je to další snaha o to, jak zvýšit v regionu proočkovanost, vyplynulo z dnešního vyjádření hejtmana Martina Červíčka (ODS). Očkovací kamion zajížděl do okrajových oblastí kraje, byl ve Vamberku, Žacléři, Nové Pace, Hostinném a dnes v Kopidlně. 

"Za čtyři dny na čtyřech místech jsme naočkovali 418 dávek vakcín. Už jenom z tohoto čísla je patrné, že jde spíše o doplněk nabídky k očkování v kraji, určitě to nemá řešit očkování nějakým systémovějším způsobem," řekl dnes dopoledne Červíček.

13:59

Studie na přítomnost protilátek covidu-19 se podle ministerstva zdravotnictví účastní přibližně 8000 Čechů včetně zdravotníků, chronicky nemocných a lidí, kteří byli otestováni už v roce 2020 v první fázi studie. Zájemci z řad veřejnosti se do ní hlásit nemohou, účastníky osloví přímo nemocnice v Praze a Olomouci. Testovat se bude v září a říjnu, uvedlo dnes ministerstvo v tiskové zprávě. Výsledky chce mít na konci letošního roku, dílčí dříve.

13:47

Univerzita Palackého v Olomouci (UP) se rozhodla anonymním průzkumem zjistit proočkovanost svých studentů a zaměstanců proti covidu-19. Anketa má podle zástupců univerzity pomoci alespoň částečně zmapovat aktuální situaci na UP a nastavit efektivní kroky pro ochranu a bezpečí celé akademické obce, uvedli zástupci školy. Univerzita plánuje se zahájením semestru prezenční výuku, podmínky se však mohou na jednotlivých fakultách měnit. Například fakulta tělesné kultury bude požadovat po studentech doklad o bezinfekčnosti.

12:42

Výsledky testování na koronavirus ve školách v Královéhradeckém kraji jsou nadále příznivé, testy zachytily minimum nákaz. Tento týden podstoupilo testování 50 794 žáků a 1336 zaměstnanců, přičemž 15 dětí mělo u antigenního testu pozitivní výsledek. Výsledky pozitivních antigenních testů musí ještě potvrdit PCR testy, výsledky těchto testů zatím nemá kraj k dispozici.

12:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda podle Babiše čeká růst počtu nakažených covidem-19. Nejvíc se sleduje situace v Karlovarském kraji. Případná opatření budou lokální, řekl.

10:47

Agentury zaměřené na příjezdový cestovní ruch jsou se zakázkami podle Asociace cestovních kanceláří prakticky na nule, propustit musely 70 procent lidí. Pokud se rychle nezlepší situace s příjezdem turistů do Česka, může to mít vliv na zdražení dalších služeb, tvrdí asociace. Stát by měl podle ní okamžitě podpořit příjezdový cestovní ruch. Bez něj podnikatelé z oboru činnost neudrží.

10:02

Sněmovní volební výbor musel přerušit hned na začátku své jednání kvůli zástupcům Volného bloku, kteří si odmítli nasadit respirátory nebo roušky.

09:05

Počet hospitalizovaných s covidem roste, v pondělí bylo v nemocnicích 82 lidí, o den dříve 64. Více hospitalizovaných bylo naposledy 22. června.

08:22

V Česku v pondělí přibylo nejvíce případů koronaviru od začátku června. Laboratoře jich odhalily 391, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 150 více.

07:59

Soud ve Vietnamu poslal na pět let do vězení osmadvacetiletého muže usvědčeného z šíření koronaviru. Soudci dospěli k závěru, že Le Van Tri červencovou návštěvou své rodné provincie Ca Mau porušil protiepidemická nařízení. Informaci o verdiktu soud zveřejnil na své internetové stránce, informovala agentura AFP. Vietnam se od května potýká s nárůstem počtu nakažených i úmrtí, v červenci byla situace mimořádně špatná.

06:08

Německo hlásí za posledních 24 hodin přes 6700 nových případů nákazy koronavirem. Údaj dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem byl počet nových případů o zhruba 1000 nižší. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo za poslední den v Německu 59 lidí.

Na 100 000 obyvatel připadá 83,8 nových případů diagnostikovaných za poslední týden. Údaj, který v Německu patří mezi hlavní indikátory vývoje epidemie, ve srovnání s pondělím mírně klesl. Ve srovnání se stejným dnem z minulého týdne indikátor ukazuje výrazné zvýšení o bezmála devět případů.

17:12

Rakousko daruje Íránu milion dávek covidových vakcín AstraZeneca. Chce tím mimo jiné přispět ke stabilizaci regionu zasaženého krizí v Afghánistánu, kterou v srpnu vyvolalo převzetí moci radikálním islamistickým hnutím Tálibán. S odvoláním na rakouské ministerstvo vnitra o tom dnes informovala agentura APA.

17:09

Úřady vietnamské metropole Hanoj ve městě prodloužily o dva týdny koronavirová omezení a plánují v příštích dnech otestovat až 1,5 milionu obyvatel, aby předešly dalšímu nárůstu infekcí covidu-19. V Hanoji platí od července uzávěra a lidé se mají zdržovat doma. Město bylo také v závislosti na epidemické situaci rozděleno na červené, oranžové a zelené zóny, informovala dnes agentura Reuters.

15:48

Základní varianta koronaviru označovaná delta je dál asi ve dvou třetinách testovaných vzorků. Roste podíl jejích subvariant, téměř 20 procent je podtypu delta AY.4. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Nový typ koronaviru mutuje už od svého objevu v Číně na konci roku 2019. Postupně vzniklo několik variant, loni v lednu převládla v ČR alfa, dříve označovaná jako britská. V současné době je 95 procent vzorků varianty delta, dříve indická.

Odborníci mají o typu delta AY.4 dosud málo informací, přibývá jí mezi vzorky od začátku srpna. "Zatím však nemáme poznatky z klinické praxe, které by hovořily u této či dalších subvariant o změnách v průběhu onemocnění, nebo jiných dopadech pro pacienty," uvedl SZÚ v tiskové zprávě.

14:59

Od středy budou ve Francii covidové pasy povinné jen u vstupu do 64 velkých obchodních center, dosud to bylo 178 z nich. Zmírněné opatření pro návštěvy obchodních domů umožnilo zlepšení pandemické situace, uvedl dnes ministr financí Bruno Le Maire v rozhovoru se stanicí BFM TV.

Opatření se nadále týká převážně jihu Francie, horší míra incidence je také v centru Paříže a v Lyonu. Covidovými pasy se jejich držitelé prokazují, že se nechali očkovat, prodělali covid-19 nebo mají negativní koronavirový test. Proti pasům se ve Francii pravidelně demonstruje.

14:42

Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol nechtěla nebo neuměla nahlásit ministerstvu zdravotnictví výsledky z testování žáků na covid-19. Domnívá se, že nyní už školy úřadu poskytly všechna data. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli v České televizi řekl, že výsledky zatím nenahlásilo 14 procent škol. Důvod neznal.

14:41

Testování ve školách odhalilo v minulém týdnu v Libereckém kraji čtyři pozitivní případy nákazy covidem-19 na třech školách. Výsledky dnešního druhého kola zatím známé nejsou. Do základních škol v Libereckém kraji chodí téměř 41 600 dětí a dalších bezmála 15 800 je na těch středních. V kraji jsou na dvou školách třídy, kde žáci musí zůstat doma kvůli výskytu koronaviru v rodinách, který odhalily testy o víkendu. 

13:04

Blanenská nemocnice i kvůli pacientům po covidu rozšířila lůžkovou část rehabilitačního oddělení. Dosud mělo 30 lůžek, nyní 42, bude jich 50.

Oddělení bude sloužit pro pacienty nejen z Blanenska, ale i ze širokého okolí včetně Brna. Podle vedení nemocnice bylo otevření této části lůžkového oddělení v plánu už dříve, ale z důvodu krizového stavu v souvislosti s epidemií bylo několikrát odloženo.

08:19

V neděli přibylo v Česku 139 potvrzených případů koronaviru. Je to o 58 více než před týdnem. Reprodukční číslo nepatrně stouplo na 1,27.

07:45

V Německu úřady za poslední den ohlásily 4749 nových případů koronavirové nákazy. Sedmidenní incidence je na hodnotě 84,3, a znovu tedy stoupla, protože o den dříve byla 83,1 a před týdnem 75,8. Podle tohoto ukazatele, který udává počet nakažených na 100 000 obyvatel za uplynulých 100 dní, se přitom německé úřady dosud rozhodovaly o zavádění či rušení protiepidemických opatření.

20:43

Seznam zemí podle míry rizika nákazy: Od pondělí 6. září se do červené kategorie přesune Kypr, Nizozemsko, Norsko, San Marino a Slovinsko.

18:58

Pražská hygiena evidovala v sobotu 4. září 47 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. Oproti pátku je to pokles o devět případů, oproti minulé sobotě je to nárůst o šest případů.

17:41

Německo chce do konce roku dodat 100 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 do mezinárodního očkovacího programu. Na okraj setkání ministrů zdravotnictví zemí G20 v Římě to dnes podle agentury DPA řekl spolkový šéf resortu zdravotnictví Jens Spahn. Politik podotkl, že stejné množství dávek zatím bylo aplikováno v Německu. Spahn prohlásil, že pandemie skončí teprve tehdy, až skončí na celém světě. Varoval, že pokud by se situace v chudších zemích světa zanedbala, mohly by se objevit nové varianty koronaviru, dostat se do Německa a způsobit v něm problémy.

17:16

Menší zájem o předplatné, více lístků prodaných těsně před představením a s tím související občasné fronty. Nemoc covid-19 změnila chování některých návštěvníků ostravských divadel. Například v případě Národního divadla moravskoslezského jich do hlediště přichází o něco méně než před epidemií a vstupenky kupují na poslední chvíli. Nejčastěji poslední týden před akcí. Přesto se divadelníci na novou sezonu těší. Připravují premiéry, které museli kvůli uzavření divadel odkládat. 

16:04

Deset býků pronásledovalo dnes v ulicích španělského města Villaseca de la Sagra stovky běžců. Španělská města se vrátila k pořádání těchto tradičních býčích slavností. Loni musely být kvůli pandemii covid-19 zrušeny. Ve vesnici s 1700 obyvateli, která je vzdálená zhruba 65 kilometrů od Madridu, nebyl nikdo zraněn. 

15:24

Po aplikaci druhé dávky očkování proti covidu-19 se nakazilo 4030 osob z 3,86 milionu očkovaných. Většina měla pozitivní test krátce po aplikaci vakcíny. Po 14 dnech, kdy vzniká i podle výrobců maximální ochrana, je to jen šest setin procenta z očkovaných. Po jednání s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

13:50

Výsledky z prvního testování žáků na covid zatím nahlásilo 86 procent škol, potvrdilo se 111 nakažených z více než milionu žáků, řekl dále ministr Vojtěch.

13:32

V souvislosti s rozhodnutím Nejvyššího správního soudu ministr Vojtěch uvažuje o uznávání protilátek na koronavirus. Debatu na toto téma chce dokončit v září.

Očkovací centra v obchodních domech, kde se proti covidu očkuje bez objednání či registrace, budou fungovat minimálně do října, uvedl ministr v ČT. Postupné zavírání velkokapacitních center například ve sportovních a kulturních halách je podle něj v souladu s plánovanou strategií, která počítá s tím, že očkování se postupně významně přesune na očkovací místa u nemocnic a na praktické lékaře.

Od začátku října budou mít praktičtí doktoři zajištěnou distribuci i vakcíny společnosti Pfizer, uvedl dnes Vojtěch. "U ostatních vakcín už to tak je, včetně vakcíny od firmy Moderna," dodal ministr.

13:13

Zrušit nošení roušek bude možné, až se proočkuje asi 75 procent populace, řekl ministr Vojtěch. Nyní má dokončené očkování v ČR asi 54 pct lidí.

Hranice 75 procent by mohlo být dosaženo do konce podzimu, řekl Vojtěch v Otázkách Václava Moravce v České televizi. "Ta opatření můžeme zrušit za předpokladu vyšší proočkovanosti, to je to sdělení, které dnes máme. I v kampani říkáme 'pojďme to dotáhnout aspoň na 75 procent pročkovanosti a pak se můžeme bavit stejně jako v ostatních zemích o zrušení těch opatření'," řekl Vojtěch. Podle něj by se to mohlo týkat uvolnění povinného nošení roušek ve vnitřních prostorech a dalších opatření na hromadných akcích. Na těch se nyní například omezuje kapacita, mají se dodržovat rozestupy a předkládat testy na covid-19 nebo jiné potvrzení o bezinfekčnosti.

11:09 Vlajka Ruské federace.

V Rusku počet lidí, kteří se od začátku nynější pandemie nakazili koronavirem, přesáhl sedm milionů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. V zemi s asi 146 miliony obyvatel za poslední den přibylo 18 645 nových případů nákazy a 793 případů úmrtí.

Celkový počet infikovaných vzrostl podle operativního štábu na 7 012 599 a smrtelná bilance na 187 200.

Ruský statistický úřad Rosstat vede vlastní statistiku úmrtí a v srpnu uvedl, že od loňského dubna do letošního července kvůli covidu-19 nebo kvůli příčinám s ním spojeným zemřelo 365 000 lidí. Počet nadúmrtí, který je podle některých epidemiologů nejlepším ukazatelem množství obětí pandemie, v červenci dosáhl 528 000.

09:57

Podle průběžných výsledků otestovaly laboratoře v sobotu téměř 42 500 vzorků. V mezitýdenním srovnání byl počet testů nižší o zhruba 13 800, údaje o provedených testech se ale do statistik dostávají se zpožděním.

Nižší byl v sobotu i počet naočkovaných. Podle předběžných čísel zdravotníci aplikovali lidem 4368 dávek, zatímco o týden dřív se jejich počet blížil 8900.

09:06

V Německu se od začátku nynější pandemie koronavirem nakazily více než čtyři miliony lidí. Vyplývá to z nejnovější statistiky, kterou dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI). V Česku, které má asi osmkrát méně obyvatel než Německo, testy nákazu prokázaly dohromady u 1,68 milionu lidí.

Za poslední den v Německu přibylo 10 453 nových případů koronavirové infekce, před týdnem jich hygienici evidovali 8416. Celkem se v zemi nakazilo 4 005 641 lidí. Takzvaná sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel v sedmidenním úhrnu, vzrostla na 83,1 ze sobotních 80,7. Před týdnem tato hodnota činila 74,1.

08:45

V nemocnicích bylo v sobotu 63 lidí s prokázanou nákazou novým typem koronaviru. V mezitýdenním srovnání vzrostl počet hospitalizovaných o 11. Dále roste také reprodukční číslo, které se 11. den v řadě drží nad hodnotou jedna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Koronavirová epidemie se nejvýrazněji šíří v Karlovarském kraji. Na 100 000 obyvatel tam připadá 32 nových případů za posledních sedm dní. Následuje Praha s 27 a jižní Čechy se zhruba 22 případy. Naopak nejpříznivější situace je v Královéhradeckém kraji, kde připadá šest případů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

Na úrovní okresů se onemocnění nejvýrazněji šíří na Karlovarsku. Na 100 000 lidí tam připadá 67 nových případů za týden.

08:27

Testy v sobotu potvrdily 205 nových případu covidu. Je to nejvyšší nárůst za víkendový den od konce května. Reprodukční číslo stouplo na 1,26.

07:42

Austrálie po sobotním rekordu v podobě 1756 nových případů zaznamenala další vysoký přírůstek ve statistice nových koronavirových infekcí. Dnes jich ohlásila 1684. Země s 25 miliony obyvatel registruje v těchto dnech nejvyšší počty nákaz od začátku pandemie covidu-19 a nedaří se jí zastavit šíření koronavirové mutace delta. Vláda se podle agentury Reuters soustředí na vakcinaci populace ve snaze ukončit co nejrychleji platnost přísných restrikcí.

21:43

Po celé Francii osmý víkend v řadě desetitisíce lidí protestovaly proti takzvaným covidovým pasům, kterými jejich držitelé prokazují, že se nechali očkovat, prodělali covid-19 nebo mají negativní koronavirový test. V zemi bylo podle agentury DPA svoláno na 200 protestních pochodů; odpůrci pasů tvrdí, že tento doklad omezuje jejich svobodu a dělí občany na dvě kategorie.

Podle francouzského ministerstva vnitra se dohromady dnešních protestů zúčastnilo 170 000 lidí po celé zemi. V předchozích měsících dostali organizátoři demonstrací proti covidovým pasům do ulic opakovaně přes 200 000 osob.

V Paříži protesovaly tisíce lidí s plakáty s hesly jako "ne zdravotnímu pasu" nebo "svobodná Francie".
V Paříži protesovaly tisíce lidí s plakáty s hesly jako "ne zdravotnímu pasu" nebo "svobodná Francie". | Foto: Reuters
20:35

Počet nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 220 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí podle univerzity 39,9 milionu. Druhá je Indie (skoro 33 milionů) a třetí Brazílie (20,9 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (6,9 milionu). Tempo nárůstů počtu nakažených mírně zrychluje: nyní dvakrát po sobě přibylo deset milionů případů za 15 dnů, předtím to bylo za 18 a 23 dní.

19:00

Na veřejné akce s papežem Františkem při jeho nadcházející návštěvě Slovenska se dostanou nejen lidé očkovaní proti nemoci covid-19, ale nově také zájemci s potvrzením o negativním výsledku testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech. Oznámila to v sobotu Konference biskupů Slovenska. Ke zmírnění podmínek účasti veřejnosti došlo poté, co se na očekávaný vrchol papežovy návštěvy z hlediska návštěvnosti, a to na mši v Šaštíně, dosud přihlásila jen zhruba desetina z dříve předpokládaných 350 000 osob.

16:13

Popírači existence koronaviru v pátek večer vtrhli do budovy slovinské veřejnoprávní televize RTVS a požadovali, aby se do vysílání dostaly i jejich názory na věc. Tisková agentura STA napsala, že police rychle zasáhla a zadržela dvacet lidí, kteří se dostali až do zpravodajského studia.

"Jde o nepřijatelný útok na média, na žurnalistiku a na demokracii," řekla šéfka zpravodajství Manica Janežičová Ambrožičová.

Popírači koronaviru už čtyři měsíce protestují před sídlem slovinské veřejnoprávní televize a obtěžují její zaměstnance. Problémem je, že pozemek před budovou je veřejným místem, takže protestující mají právo se tam scházet. Stojí za nimi hnutí vedené bývalým armádním důstojníkem Ladislavem Trohou, veteránem války za nezávislost Slovinska z roku 1991.

15:12

Po více než půl roce zemřel na Novém Zélandu člověk nakažený koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví v sobotu informovalo, že v jedné z aucklandských nemocnic zemřela 90letá žena, která trpěla i dalšími nemocemi. Na Novém Zélandu dosud zemřelo 27 lidí s koronavirovou infekcí, před dneškem byl smrtelný případ naposledy hlášen v únoru.

12:14

Austrálie, která v současnosti čelí své nejhorší vlně covidové pandemie, dnes hlásí rekordních 1756 případů nákazy. Úřady varují, že to nejhorší teprve přijde, a vyzývají lidi, aby se nechali očkovat, uvedla agentura Reuters.

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales eviduje za poslední den rekordních 1533 místně získaných případů koronavirové nákazy. Viktorie, druhý nejlidnatější stát Austrálie, hlásí 190 nových případů místního přenosu koronaviru, Teritorium hlavního města Austrálie 32 případů a Queensland jeden.

11:36

Česká republika má za uplynulé dva týdny 25 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel a je nyní na čtvrtém místě mezi sousedními zeměmi. Před týdnem byla ČR třetí před Slovenskem, kde ale počet případů vzrostl (z 22 na 27 případů na 100 000 obyvatel za dva týdny).

Nejhorší ze sousedních zemí je už sedmý týden Rakousko, evidují tam 209 nových případů na 100 000 obyvatel za 14 dní, před týdnem to bylo 181 případů. Počty rostou i v Německu (ze 125 na 155). Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má devět případů na 100 000 obyvatel za dva týdny (před týdnem sedm).

11:31

Česká vakcinologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ve svém doporučení z konce srpna nově přímo doporučuje očkování těhotných proti covidu-19.

V červnovém stanovisku ho vakcinologové označili za možné a stanovili podmínky, například neočkovat do 12. týdne těhotenství. Doporučovali ho pak zejména ženám pracujícím ve zdravotnictví, s astmatem nebo cukrovkou a starším 35 let.

"Prospěch z očkování pro gravidní ženy výrazně převyšuje teoretické riziko vakcinace, a proto se očkování těhotných žen doporučuje. Očkovat je možné v kterémkoli stadiu gravidity," píše se v doporučení. Těhotné mají podle lékařů vyšší riziko závažného průběhu nemoci.

11:29

Nejméně příznivá je epidemická situace v Karlovarském kraji, kde za poslední týden připadá 29 nově odhalených případů covidu na 100 000 obyvatel.

Podle pátečního vyjádření epidemioložky a mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaely Zajíčkové přibývání případů nemoci v tomto týdnu souvisí s testováním kvůli karanténním opatřením v rodinách, s preventivním testováním ve školách a příjezdy ze zahraničí.

"Několik pozitivně testovaných osob udávalo v anamnéze také účast na MFF v Karlových Varech, epidemickým šetřením se však nepodařilo prokázat souvislost mezi případy," řekla Zajíčková.

11:27

V pátek přibylo v České republice 303 potvrzených případů onemocnění covidu-19. Bylo to o 121 případů více než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá v zemi 15 nově potvrzených případů nákazy novým koronavirem za posledních sedm dní. Reprodukční číslo stouplo na 1,24 a je nejvyšší od půlky července. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

11:24

V případě zhoršení epidemické situace by se mohla omezit kapacita přednášek na vysokých školách, řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO) na Radiožurnálu. Akademický rok začíná ve většině škol na přelomu září a října. Podle něj se momentálně počítá s tím, že školy budou moct začít semestr prezenčně. Sám by ale doporučoval dělat velké přednášky on-line. "Já předpokládám (…), že pokud by docházelo ve společnosti k omezení nějakých akcí, tak by se to mohlo na podzim propsat i do nějaké kapacity přednášek," řekl ministr Radiožurnálu.

11:22

Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem návrat do České republiky z Nizozemska, Norska, Slovinska a San Marina. Na takzvané mapě cestovatele se přesunou z oranžové kategorie do červené, která značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Jednodušší bude naopak návrat z Azorských ostrovů. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

7:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u nového on-line přenosu k událostem kolem pandemie v Česku i ve světě. Předchozí dění naleznete v již ukončené on-line reportáži.

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2021 16:12
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy