Kopicová se bojí "Plzně 2", chce přísnější dohled

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 10. 2009 16:25
Podle ministryně je třeba daleko přísnější kontrola nad veřejnými vysokými školami.
Ministryně školství Miroslava Kopicová.
Ministryně školství Miroslava Kopicová. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Anarchie na vysokých školách panovat nemůže, vyjádřila se dnes v souvislosti se skandálem na plzeňské právnické fakultě ministryně školství Miroslava Kopicová.

Nikdo podle ní nechce sahat na akademickou svobodu, rozhodně je ale třeba daleko přísnější kontrola nad veřejnými školami.

"To, co se stalo na Právnické fakultě Západočeské univerzity, nám ukázalo, že je skutečně třeba reforma vysokého školství. Musí se změnit systém vedení vysokých škol a vztah mezi autonomií vysokých škol a zodpovědností za veřejné peníze," řekla Kopicová.

 

Do budoucna by to proto podle ní mohlo vypadat například tak, jak to popisuje takzvaná Bílá kniha terciálního vzdělávání - tedy dokument, který by měl sloužit jako opora pro reformu vysokého školství v Česku.

Bílá kniha počítá s tím, že by ve správních radách škol měli zasedat i lidé "zvenčí", kteří nepůsobí přímo na univerzitách. Například podnikatelé, zástupci kulturních institucí, ale i lidé ze státních organizací. Škola by tím získala větší veřejnou podporu a současně by byla pod větší kontrolou.

Rada by totiž měla právo kontrolovat dění na univerzitě, odpovědný by jí byl i rektor. 

Rektoři a děkani pod kontrolou

Dokument ostatně podpořili i experti z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kteří dnes přijeli na pozvání ministerstva školství do Prahy. V českých univerzitách je podle nich dnes příliš vysoká míra akademické samosprávy.

Ve většině evropských zemí je přitom zvykem, že se na řízení univerzit podílejí také vnější aktéři. Schopnost rektorů a děkanů efektivně vést školy je prý totiž omezená. Univerzita se také zbytečně uzavírá a zaměřuje se sama na sebe. Její úkol je přitom jinde - zkoumat potřeby společnosti a sloužit i jim.

Proti takovému kroku ale nedávno české univerzity protestovaly. Zástupci vysokých škol si totiž myslí, že akademická půda by měla být prosta jakýchkoliv vlivů vnější politické a ekonomické moci.

"Nechceme podléhání vlivu různých lobby. Nechceme, aby vysoké školy byly spjaty s politickou reprezentací či s ekonomickým subjektem," ohradil se nedávno proti Bílé knize kancléř pražské Univerzity Karlovy Tomáš Jelínek.

Univerzita by podle něj měla zůstat naprosto nezávislou institucí.


 

 

Právě se děje

Další zprávy