Kopicová se bojí "Plzně 2", chce přísnější dohled

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
16. 10. 2009 16:25
Podle ministryně je třeba daleko přísnější kontrola nad veřejnými vysokými školami.
Ministryně školství Miroslava Kopicová.
Ministryně školství Miroslava Kopicová. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Anarchie na vysokých školách panovat nemůže, vyjádřila se dnes v souvislosti se skandálem na plzeňské právnické fakultě ministryně školství Miroslava Kopicová.

Nikdo podle ní nechce sahat na akademickou svobodu, rozhodně je ale třeba daleko přísnější kontrola nad veřejnými školami.

"To, co se stalo na Právnické fakultě Západočeské univerzity, nám ukázalo, že je skutečně třeba reforma vysokého školství. Musí se změnit systém vedení vysokých škol a vztah mezi autonomií vysokých škol a zodpovědností za veřejné peníze," řekla Kopicová.

 

Do budoucna by to proto podle ní mohlo vypadat například tak, jak to popisuje takzvaná Bílá kniha terciálního vzdělávání - tedy dokument, který by měl sloužit jako opora pro reformu vysokého školství v Česku.

Bílá kniha počítá s tím, že by ve správních radách škol měli zasedat i lidé "zvenčí", kteří nepůsobí přímo na univerzitách. Například podnikatelé, zástupci kulturních institucí, ale i lidé ze státních organizací. Škola by tím získala větší veřejnou podporu a současně by byla pod větší kontrolou.

Rada by totiž měla právo kontrolovat dění na univerzitě, odpovědný by jí byl i rektor. 

Rektoři a děkani pod kontrolou

Dokument ostatně podpořili i experti z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kteří dnes přijeli na pozvání ministerstva školství do Prahy. V českých univerzitách je podle nich dnes příliš vysoká míra akademické samosprávy.

Ve většině evropských zemí je přitom zvykem, že se na řízení univerzit podílejí také vnější aktéři. Schopnost rektorů a děkanů efektivně vést školy je prý totiž omezená. Univerzita se také zbytečně uzavírá a zaměřuje se sama na sebe. Její úkol je přitom jinde - zkoumat potřeby společnosti a sloužit i jim.

Proti takovému kroku ale nedávno české univerzity protestovaly. Zástupci vysokých škol si totiž myslí, že akademická půda by měla být prosta jakýchkoliv vlivů vnější politické a ekonomické moci.

"Nechceme podléhání vlivu různých lobby. Nechceme, aby vysoké školy byly spjaty s politickou reprezentací či s ekonomickým subjektem," ohradil se nedávno proti Bílé knize kancléř pražské Univerzity Karlovy Tomáš Jelínek.

Univerzita by podle něj měla zůstat naprosto nezávislou institucí.


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 41 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy