Konvička končí s Blokem proti islámu. Zakládá českou verzi AfD a chce jít do voleb

Domácí Domácí
2. 5. 2016 8:07
Hnutí Blok proti islámu končí. Jeho zakladatel a lídr Martin Konvička chce založit novou stranu a jít do voleb s podobnou strategií, jakou má populistická, krajně pravicová stana Alternativa pro Německo (AfD). Dokonce i název nové strany by měl být podobný - Alternativa pro Česko (ApČ), píše MF Dnes. Novou stranu Konvička zakládá po problémech a sporech s parlamentní stranou Úsvit - Národní koalice, se kterou ukončil spolupráci.
Martin Konvička.
Martin Konvička. | Foto: David Kohout

Praha - Lídr hnutí Blok proti islámu Martin Konvička si chce založit novou stranu. Krajně pravicová, populistická strana by se měla o hlasy voličů ucházet již v nadcházejících volbách.

Novou stranu Konvička zakládá poté, co ukončil spolupráci s parlamentní stranou Úsvit - Národní koalice.

"Cílem této občansky liberální platformy bude dát tuhle zemi do pořádku. Blok proti islámu je zájmový spolek, který chtěl kandidovat na kandidátce Úsvitu. Ten nyní nahradí právě nová strana," řekl MF Dnes Konvička.

Podle listu by dokonce mohlo dojít ke spolupráci s německou stranou Alternativa pro Německo (AfD). Od té by nová česká Konvičkova strana přejala nejen název, ale mohla by fungovat i přeshraniční spolupráce.

"Zdá se, že dobrým modelem je Alternativa pro Německo. Informace o přímé spolupráci v této chvíli nechci ještě komentovat. Nicméně AfD je vlastenecká strana, protiimigrační a protiislamizační a nesporný je i její ekonomický liberalismus. Strana působí kultivovaně a dokáže oslovit i občany středních a vyšších tříd," řekl ideolog BPI Petr Hampl.

Právě Hampl a Konvička v minulém týdnu stáli za "rozchodem" s Úsvitem. Hlavním důvodem neshod byly údajně finance.

Na akce lídra iniciativy Islám v ČR nechceme Martina Konvičky chodí běžní lidé, kteří mají obavy z islamizace, tvrdí poslanec za TOP 09 a děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Vácha. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy