Konvička končí s Blokem proti islámu. Zakládá českou verzi AfD a chce jít do voleb

Domácí Domácí
2. 5. 2016 8:07
Hnutí Blok proti islámu končí. Jeho zakladatel a lídr Martin Konvička chce založit novou stranu a jít do voleb s podobnou strategií, jakou má populistická, krajně pravicová stana Alternativa pro Německo (AfD). Dokonce i název nové strany by měl být podobný - Alternativa pro Česko (ApČ), píše MF Dnes. Novou stranu Konvička zakládá po problémech a sporech s parlamentní stranou Úsvit - Národní koalice, se kterou ukončil spolupráci.
Martin Konvička.
Martin Konvička. | Foto: David Kohout

Praha - Lídr hnutí Blok proti islámu Martin Konvička si chce založit novou stranu. Krajně pravicová, populistická strana by se měla o hlasy voličů ucházet již v nadcházejících volbách.

Novou stranu Konvička zakládá poté, co ukončil spolupráci s parlamentní stranou Úsvit - Národní koalice.

"Cílem této občansky liberální platformy bude dát tuhle zemi do pořádku. Blok proti islámu je zájmový spolek, který chtěl kandidovat na kandidátce Úsvitu. Ten nyní nahradí právě nová strana," řekl MF Dnes Konvička.

Podle listu by dokonce mohlo dojít ke spolupráci s německou stranou Alternativa pro Německo (AfD). Od té by nová česká Konvičkova strana přejala nejen název, ale mohla by fungovat i přeshraniční spolupráce.

"Zdá se, že dobrým modelem je Alternativa pro Německo. Informace o přímé spolupráci v této chvíli nechci ještě komentovat. Nicméně AfD je vlastenecká strana, protiimigrační a protiislamizační a nesporný je i její ekonomický liberalismus. Strana působí kultivovaně a dokáže oslovit i občany středních a vyšších tříd," řekl ideolog BPI Petr Hampl.

Právě Hampl a Konvička v minulém týdnu stáli za "rozchodem" s Úsvitem. Hlavním důvodem neshod byly údajně finance.

Na akce lídra iniciativy Islám v ČR nechceme Martina Konvičky chodí běžní lidé, kteří mají obavy z islamizace, tvrdí poslanec za TOP 09 a děkan Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Vácha. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy