reklama
 
 

Kontroverzní výstava mrtvých těl bude v Praze

26. 4. 2007
Foto: Aktuálně.cz
Speciálně preparované exponáty vidělo 16 milionů lidí

Praha - Mrtvá těla jako muzejní exponáty si budou moci prohlédnout i Češi. Do Prahy dorazí světoznámá kontroverzní výstava Bodies... The Exhibition.

Mrtvá těla řídící orchestr nebo hrající basketbal budí ve světě velký rozruch. Unikátní ukázky lidské anatomie budou k vidění od 5. května ve Velkém sále pražské Lucerny.

Exponáty byly vytvořeny speciální konzervační metodou. "Preparáty, které uvidíte, jsou skutečné. Byly připraveny postupem, který se nazývá polymerová konzervace a je znám též jako plastinace, při němž je voda v tkáních nahrazena silikonovým kaučukem," popisuje způsob vzniku exponátů duchovní otec výstavy doktor Roy Glover z Michiganské univerzity.

Profesor anatomie a buněčné biologie se domnívá, že výstava nabízí lidem fascinující příležitost naučit se více o svém těle a jeho složení. Není však tajemstvím, že akce, kterou už shlédlo v Evropě a Asii více než 16 milionů návštěvníků, vzbuzuje velmi negativní reakce.

Výstava je vzdělávací. A kontroverzní

"Výstavu jsme oznámili dnes a zatím jsme se s ničím nesetkali," říká Petr Novák z pořádající agentury Interkoncerts. Připouští ale, že akci provázejí i záporné ohlasy. "Když jsme se bavili s kolegy z Holandska, kde byla výstava předtím, tak nějaké negativní reakce měli, ale nic závažného."

Vystavovaná těla pocházejí z čínské univerzity v Dalianu, nejstarší preparát je z roku 1970. Někteří ochránci lidských práv upozorňují na skutečnost, že se může jednat o ostatky čínských vězňů, kteří ke komerčním účelům nedali souhlas.

Autoři výstavy hovoří o tom, že akce má zejména vzdělávací charakter. Návštěvníci si kromě kuriózně stylizovaných těl mohou zblízka prohlédnout svalový systém nebo pozorovat, jak funguje dýchání a trávení.

Výstava v pražské Lucerně potrvá do 28. října.

autor: mp | 26. 4. 2007

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama