Kontroverzní členové ČSSD jsou zpět, pomáhají s kampaní

Martina Machová Martina Machová
28. 1. 2010 13:00
Velrybář Horáček i odsouzený násilník Vrba ze stranického života sociálních demokratů nezmizeli
Karel Vrba se stal vysokým stranickým funkcionářem ČSSD, přestože před tím loupil a uplácel. Ze strany odešel, ale ne docela
Karel Vrba se stal vysokým stranickým funkcionářem ČSSD, přestože před tím loupil a uplácel. Ze strany odešel, ale ne docela | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Ještě před Vánoci to vypadalo, že se ČSSD v Paroubkově volebním kraji zbavila svých dvou kontroverzních členů - někdejšího krajského místopředsedy Karla Vrby a volebního manažera na Děčínsku Tomáše Horáčka.

V případě vysokého funkcionáře ČSSD deník Aktuálně.cz odhalil, že jde o několikrát odsouzeného násilníka, trestaného i za korupci.

Tomáš Horáček figuroval v aféře kolem účelových náborů straníků, jež měly usnadnit získání či udržení moci některým klikám v ČSSD.

O Horáčkovi deník Aktuálně.cz v minulosti napsal, že nejspíš zaplatil účet za schůzi, na níž organizace sociálnědemokratického dorostu přijala v ústeckém hotelu Vladimír několik desítek členů.

Ani ne měsíc poté, co oba na vlastní žádost ze sociální demokracie vystoupili, se však ukazuje, že to s jejich odchodem není zas tak horké.

Oba dále pro ČSSD v Ústeckém kraji pracují.

Tomáš Horáček pokračuje v přípravě předvolební kampaně pro děčínskou ČSSD.

Karel Vrba a Tomáš Horáček v rozhovoru s předsedou ČSSD v Paroubkově kraji Petrem Bendou
Karel Vrba a Tomáš Horáček v rozhovoru s předsedou ČSSD v Paroubkově kraji Petrem Bendou | Foto: Archiv

"Je technickým poradcem v naší předvolební kampani," potvrdil Horáčkovo angažmá pro ČSSD děčínský sociální demokrat Jaroslav Foldyna.

"Dřív měl na starost celou předvolební kampaň a vedl si při tom dobře. Na politiku a chod strany vliv nemá," dodal s tím, že mu chce dát ještě šanci prohřešky odpracovat vzhledem k jeho mládí.

Horáček se ve funkci technického poradce zúčastnil například pondělního jednání okresního výkonného výboru v Děčíně nebo čtvrteční schůzky okresních volebních manažerů.

Aktuálně.cz se ho chtělo zeptat, co jej k sociální demokracii tak poutá a jak sám vidí svou roli uvnitř ČSSD. Po několika neúspěšných telefonátech vzkázal přes SMS, že je zaneprázdněn. Na SMS s prosbou o komentář následně již nereagoval.

Setkání, kde sociální demokraté připravovali předvolební kampaň, se účastnil i Karel Vrba. Proč a koho zastupoval, je však zahaleno tajemstvím.

"Tvrdil, že jej vyslaly Louny. Sám jsem byl překvapený, že jsem ho tam viděl. Nyní to celé prověřujeme," uvedl krajský volební manažer a současně čtyřka ústecké kandidátky Josef Tancoš.

Paradoxně předseda ČSSD v lounském okrese Jan Růžek o ničem podobném neví. "V žádném případě jsme ho nikam nedelegovali," distancoval se od Vrby.

V kraji, kde oba kontroverzní exčlenové ČSSD působí, kandiduje i předseda Jiří Paroubek
V kraji, kde oba kontroverzní exčlenové ČSSD působí, kandiduje i předseda Jiří Paroubek | Foto: Martina Machová

Sám Karel Vrba odmítá s deníkem Aktuálně.cz jakkoli komunikovat s tím, že už není členem ČSSD a jako privátní osoba nevidí důvod, proč se s novináři bavit. Při otázce, proč se tedy jako nečlen zúčastňuje čistě stranických akcí, zavěsil.

Setkání volebních manažerů totiž nebylo podle zjištění Aktuálně.cz jedinou akcí ČSSD, které se Vrba v poslední době zúčastnil. Objevil se i na schůzi místní organizace ČSSD v Cítolibech u Loun.

Podle tamních sociálních demokratů přijel společně s lounským místostarostou a krajským zastupitelem za ČSSD Janem Čermákem.

Ten přijel místní straníky informovat o novinkách v souvislosti s lounskou nemocnicí. Její soukromý majitel avizoval, že k 1. únoru zavře interní a chirurgické oddělení. Nemocní z okresu tak budou muset dojíždět do vzdáleného Mostu nebo Chomutova.

"Seděl, nic neříkal, jen poslouchal," líčil jednání jeden z členů cítolibské ČSSD, který si nepřál být jmenován.

A proč krajský zastupitel a sedmička ústecké kandidátky do Poslanecké sněmovny vzal na jednání právě Karla Vrbu?

"Po telefonu nebudu dávat žádnou informaci," reagoval podrážděně na dotaz Aktuálně.cz Jan Čermák. "Nechci v tom být jmenován, ani s tím spojován," dodal.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy