Kontroverzní členové ČSSD jsou zpět, pomáhají s kampaní

Martina Machová Martina Machová
28. 1. 2010 13:00
Velrybář Horáček i odsouzený násilník Vrba ze stranického života sociálních demokratů nezmizeli
Karel Vrba se stal vysokým stranickým funkcionářem ČSSD, přestože před tím loupil a uplácel. Ze strany odešel, ale ne docela
Karel Vrba se stal vysokým stranickým funkcionářem ČSSD, přestože před tím loupil a uplácel. Ze strany odešel, ale ne docela | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Ještě před Vánoci to vypadalo, že se ČSSD v Paroubkově volebním kraji zbavila svých dvou kontroverzních členů - někdejšího krajského místopředsedy Karla Vrby a volebního manažera na Děčínsku Tomáše Horáčka.

V případě vysokého funkcionáře ČSSD deník Aktuálně.cz odhalil, že jde o několikrát odsouzeného násilníka, trestaného i za korupci.

Tomáš Horáček figuroval v aféře kolem účelových náborů straníků, jež měly usnadnit získání či udržení moci některým klikám v ČSSD.

O Horáčkovi deník Aktuálně.cz v minulosti napsal, že nejspíš zaplatil účet za schůzi, na níž organizace sociálnědemokratického dorostu přijala v ústeckém hotelu Vladimír několik desítek členů.

Ani ne měsíc poté, co oba na vlastní žádost ze sociální demokracie vystoupili, se však ukazuje, že to s jejich odchodem není zas tak horké.

Oba dále pro ČSSD v Ústeckém kraji pracují.

Tomáš Horáček pokračuje v přípravě předvolební kampaně pro děčínskou ČSSD.

Karel Vrba a Tomáš Horáček v rozhovoru s předsedou ČSSD v Paroubkově kraji Petrem Bendou
Karel Vrba a Tomáš Horáček v rozhovoru s předsedou ČSSD v Paroubkově kraji Petrem Bendou | Foto: Archiv

"Je technickým poradcem v naší předvolební kampani," potvrdil Horáčkovo angažmá pro ČSSD děčínský sociální demokrat Jaroslav Foldyna.

"Dřív měl na starost celou předvolební kampaň a vedl si při tom dobře. Na politiku a chod strany vliv nemá," dodal s tím, že mu chce dát ještě šanci prohřešky odpracovat vzhledem k jeho mládí.

Horáček se ve funkci technického poradce zúčastnil například pondělního jednání okresního výkonného výboru v Děčíně nebo čtvrteční schůzky okresních volebních manažerů.

Aktuálně.cz se ho chtělo zeptat, co jej k sociální demokracii tak poutá a jak sám vidí svou roli uvnitř ČSSD. Po několika neúspěšných telefonátech vzkázal přes SMS, že je zaneprázdněn. Na SMS s prosbou o komentář následně již nereagoval.

Setkání, kde sociální demokraté připravovali předvolební kampaň, se účastnil i Karel Vrba. Proč a koho zastupoval, je však zahaleno tajemstvím.

"Tvrdil, že jej vyslaly Louny. Sám jsem byl překvapený, že jsem ho tam viděl. Nyní to celé prověřujeme," uvedl krajský volební manažer a současně čtyřka ústecké kandidátky Josef Tancoš.

Paradoxně předseda ČSSD v lounském okrese Jan Růžek o ničem podobném neví. "V žádném případě jsme ho nikam nedelegovali," distancoval se od Vrby.

V kraji, kde oba kontroverzní exčlenové ČSSD působí, kandiduje i předseda Jiří Paroubek
V kraji, kde oba kontroverzní exčlenové ČSSD působí, kandiduje i předseda Jiří Paroubek | Foto: Martina Machová

Sám Karel Vrba odmítá s deníkem Aktuálně.cz jakkoli komunikovat s tím, že už není členem ČSSD a jako privátní osoba nevidí důvod, proč se s novináři bavit. Při otázce, proč se tedy jako nečlen zúčastňuje čistě stranických akcí, zavěsil.

Setkání volebních manažerů totiž nebylo podle zjištění Aktuálně.cz jedinou akcí ČSSD, které se Vrba v poslední době zúčastnil. Objevil se i na schůzi místní organizace ČSSD v Cítolibech u Loun.

Podle tamních sociálních demokratů přijel společně s lounským místostarostou a krajským zastupitelem za ČSSD Janem Čermákem.

Ten přijel místní straníky informovat o novinkách v souvislosti s lounskou nemocnicí. Její soukromý majitel avizoval, že k 1. únoru zavře interní a chirurgické oddělení. Nemocní z okresu tak budou muset dojíždět do vzdáleného Mostu nebo Chomutova.

"Seděl, nic neříkal, jen poslouchal," líčil jednání jeden z členů cítolibské ČSSD, který si nepřál být jmenován.

A proč krajský zastupitel a sedmička ústecké kandidátky do Poslanecké sněmovny vzal na jednání právě Karla Vrbu?

"Po telefonu nebudu dávat žádnou informaci," reagoval podrážděně na dotaz Aktuálně.cz Jan Čermák. "Nechci v tom být jmenován, ani s tím spojován," dodal.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zraněni

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy