Kontroly v bývalé firmě Janouška, VZP má dát 42 milionů

Radek Nohl Radek Nohl
28. 7. 2013 15:06
Další pojišťovny provádí revizi ve společnosti, která provozuje laboratoře.
Roman Janoušek.
Roman Janoušek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Částka 42 milionů korun, kterou by měla společnost Chambon vrátit Všeobecné zdravotní pojišťovně, nemusí být konečná.

Deník Aktuálně.cz od dalších zdravotních pojišťoven zjistil, že i ony v současné době provádí kontrolu ve firmě, která je známa z rozsáhlého vyšetřování po razii na vysoce postavené politiky.

Jak upozornil deník Insider, společnost Chambon, na jejíchž akciích vydělal podnikatel Roman Janoušek, by měla VZP peníze vracet, protože některé výkony byly vyplaceny v rozporu s platnou smlouvou.

Firma provozující laboratoře na rozbory krve přitom mezi roky 2009 až 2012 inkasovala od šesti pojišťoven přes půl miliardy korun.

"Kontrola v tomto zařízení byla zahájena v červenci 2013. V současné době probíhá zpracování výsledků," řekl Aktuálně.cz ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček.

Chambon prověří expert

Platby v řádu několika milionů korun prověřují také další pojišťovny - Oborová zdravotní pojišťovna a Vojenská zdravotní pojišťovna.

Ani jedna z nich však zatím revizní řízení s Chambon definitivně neuzavřela. Podle Gajdáčka očekávají, že v jejich případě budou závěry kontroly hotovy během několika týdnů.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra přitom již jednu revizi v Chambon provedla v listopadu loňského roku. Tehdy ale žádné pochybení nezjistila.

Nová kontrola ale má být důkladnější. "Půjde více do hloubky, bude se tomu věnovat odborník znalý genetiky," podotkl Gajdáček.

Firma v hledáčku policie

Chambon se dostal do hledáčku detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu do té míry, že sídlo firmy policisté navštívili při rozsáhlé akci, která začala v polovině června a při níž byla například zatčena sekretářka premiéra Petra Nečase Jana Nagyová.

Podle dostupných informací si detektivové přišli pro dokumenty, v nichž hledají důkazy proti lidem, které v kauze Nagygate už obvinili anebo se je obvinit chystají.

Důvod policejního zásahu v Chambonu se spojuje také s tím, že firma měla vazbu na Romana Janouška, jehož aktivity vyšetřovatelé v tomto případě prověřují a kterého už také vyslýchali.

Podle televize Nova Janoušek prodal akcie Chambonu společnosti Synlab za 325 milionů korun. Zhruba poloviční částky pak dostali zbylí dva společníci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy