Kontrolor mýta: Firma bude hlídat sama sebe

Pavel Baroch, Dušan Klimeš
4. 4. 2007 16:30
Nezávislý auditor vyvolává pochybnosti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Mýtný systém bude kontrolovat firma Eltodo dopravní systémy. Jenže ta je téměř z poloviny vlastněna společností, která se přímo podílela na výstavbě mýtného systému.

Ředitelství silnic a dálnic dnes uzavřelo soutěž na auditora mýtného systému, jde o zakázku v hodnotě téměř čtyř milionů korun.

Vítěz Eltodo dopravní systémy je z 51 procent vlastněna firmou Siemens, zbytek je v rukou Eltodo EG. Jenže právě tato společnost, Eltodo EG, se jako subdodavatel firmy AŽD podílela na stavbě systému, který by teď měla kontrolovat spřízněná korporace.

Střet zájmů? Ale kdepak!

"Podle našeho názoru nejde o střet zájmů," řekl Aktuálně.cz mluvčí skupiny Eltodo Jan Rafaj. Poukazuje na to, že právně jde o jiný subjekt, kde majoritu má Siemens.

"Když Eltodo dopravní systémy podepisovalo smlouvu s dodavatelem Kapsche - firmou AŽD, muselo zároveň podepsat prohlášení, že na pracích pro AŽD a tedy na mýtu se nebude podílet nikdo z firmy Eltodo dopravní systémy. Právě proto, že druhým vlastníkem této firmy je konkurenční Siemens," dodal Rafaj.

Eltodo dopravní systémy se tedy skutečně na stavbě mýta nepodílela. Ovšem jeden z jejích dvou majitelů ano.

Střet zájmů v tomto případě neshledává ani Ředitelství silnic a dálnic. Podle mluvčí Martiny Vápeníkové právě dohoda mezi Eltodo EG a AŽD zaručuje, že je vše v pořádku.

Nepovedené přípojky

V rámci výstavby první etapy mýtného systému měla firma Eltodo EG na starosti elektrické a datové přípojky. O ty se rozhořel spor mezi státem a generálním dodavatelem, firmou Kapsch.

Při startu mýtného v lednu totiž asi 85 procent přípojek nebylo v provozu a muselo být použito náhradní řešení, tedy napájení mýtných bran pomocí dieselagregátů.

OBU jednotka, která komunikuje s mýtnými branami
OBU jednotka, která komunikuje s mýtnými branami | Foto: Ondřej Besperát

Podle dodatku ke smlouvě o mýtném měl tyto náklady hradit stát, firma Kapsch je ovšem nakonec vzala na sebe.

David Šimoník, mediální zástupce firmy Kapsch, sdělil  Aktuálně.cz, že o finančním vypořádání bude Kapsch se svými dodavateli ještě jednat.

"Podle toho, kolik elektrických přípojek 1. ledna skutečně fungovalo, lze vytušit, jak jsme byli s odvedenou prací spokojeni," řekl Šimoník.

Napřed Logica, teď Logica

Dosud mýtné jako nezávislý auditor kontrolovala společnost Logica CMG. Té byla zakázka svěřena do konce března bez výběrového řízení, protože původní tendr byl zrušen a nový úřady nestihly vypsat.

Logica se na kontrole mýta bude podílet i nadále. Stane se totiž s největší pravděpodobností subdodavatelem firmy Eltodo dopravní systémy.

"Společnost Eltodo dopravní systémy vstoupila do soutěže s předpokládanou spoluprací se společností Logica," potvrdil mluvčí skupiny Eltodo Jan Rafaj.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy