Kontrolní úřad se nemusí omlouvat nemocnicím za kritiku. Byla přiměřená, navíc nepatřila jim

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 11. 2016 20:42
Nejvyšší kontrolní úřad se nemusí omlouvat dvěma krajským nemocnicím v Táboře a Českých Budějovicích za kritickou zprávu, kterou vydal po kontrole čerpání evropských peněz loni v lednu. Podle nemocnic byly v tiskové zprávě o kontrole nepravdivé údaje, které je poškodily. Kontrolní úřad se zase hájil tím, že kontrola ani kritika nemířily na nemocnice, ale na úřad, který dotace rozděloval. A soudkyně Zuzana Čížková dala kontrolorům za pravdu. "V tiskové zprávě byla skutková tvrzení a hodnotící soudy. Byla v ní kritika Regionální rady operačního programu, kterou soud považuje za přiměřenou. Vychází z toho, co bylo zjištěno," uvedla.
Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Martin Svozílek/Economia

PrahaNejvyšší kontrolní úřad předloni prověřoval, jak rozděloval peníze Regionální operační program na jihu a západě Čech. A jak hlídal efektivitu při nákupech přístrojů pro regionální nemocnice. Kontroloři došli k závěru, že to vůbec nemohl kontrolovat, protože si špatně nastavil kritéria. Jednotlivé nemocnice kvůli tomu nakupovaly obdobné přístroje za násobně jiné ceny.

NKÚ ve svém nálezu i tiskové zprávě, které vydal loni v lednu, uvedl, že zatímco soukromá nemocnice Privamed v Plzni dala například za lůžkový monitor 175 tisíc korun, nemocnice Tábor podobný přístroj koupila za více než trojnásobek. A stejně tak dvakrát více než jinde stál v Táboře anesteziologický přístroj. A podobně zkritizoval i nákupy v českobudějovické nemocnici.

Nález se ale nemocnicím nelíbil a podaly na kontrolory žalobu. V ní požadovaly stažení uvedené zprávy a omluvu.

"Porovnávali vzájemně nesrovnatelné přístroje. Lišily se technickými parametry. Je to stejné, jako když si koupíte osobní automobil v základní výbavě a plné výbavě. Udělal účelovou zkratku, která vyzněla, jak chtěli. Že se u nás kradlo," uvedl právní zástupce nemocnice Jiří Jarušek.

Nejvyšší kontrolní úřad ale tvrdí, že nemocnice zprávu špatně pochopily. "Ta tisková zpráva mluví o tom, v čem pochybila regionální rada, a ne nemocnice Tábor a České Budějovice," uvedla jeho mluvčí Olga Málková. Podle ní kritizovali to, že nebyla pravidla, která by zajistila stejnou kvalitu lůžek ve všech nemocnicích.

A soudkyně Městského soudu v Praze Zuzana Čížková dala Nejvyššímu kontrolnímu úřadu za pravdu. "V tiskové zprávě byla skutková tvrzení a hodnotící soudy. Byla v ní kritika Regionální rady operačního programu, kterou soud považuje za přiměřenou. Vychází z toho, co bylo zjištěno," uvedla.

Podle ní by měly nemocnice jedinou šanci se žalobou uspět: A to pokud by prokázaly, že kontrolní úřad nepostupoval v souladu se zákonem a překročil své kompetence. "Soud je toho názoru, že nic takového prokázáno nebylo," podotkla Čížková, která navíc upozornila na to, že nálezy NKÚ nemohou už podle zákona zasáhnout do dobré pověsti kontrolovaného subjektu.

Nemocnice s verdiktem nesouhlasí a odvolají se. "Soud tímto rozhodnutím v podstatě řekl, že Nejvyšší kontrolní úřad může lhát," řekl advokát Jarušek, který trvá na tom, že zveřejněná zpráva poškodila dobré jméno obou nemocnic.

 

Právě se děje

Další zprávy