"Uklidni se, Vietnamčíku". Policie vyšetřuje údajné napadení prodejce kontrolorem ČOI

Iva Studená
14. 4. 2019 19:00
Jindřichohradecká policie vyšetřuje incident z kontroly České obchodní inspekce (ČOI) v jednom z tamních obchodů. Jeden z jejích inspektorů podle výpovědi vietnamského prodejce Šon Chunga nejprve v úterý 2. dubna slovně urážel personál prodejny a poté jeho samotného fyzicky napadl. Podle inspektora se však konflikt odehrál přesně obráceně, obětí urážek byl on sám.
Vietnamský prodejce Šon Chung z Jindřichova Hradce.
Vietnamský prodejce Šon Chung z Jindřichova Hradce. | Foto: Facebookový profil Šon Chunga

"Některé orgány si ještě myslí, že je stará doba, že se prokáží nějakou legitimací, třeba konkrétně Českou obchodní inspekcí a reakce vietnamského obchodníka by byla: nene, nerozumím česky, a vše by zaplatil. V dnešní době je v České republice druhá generace, která plynně mluví česky. Rozhodně se orientujeme v různých zákonech a také v tom, co je vhodné a neslušné chování," vzkázal ve svém facebookovém příspěvku vietnamský prodejce Šon Chung.

Reagoval tak na situaci, která se odehrála při kontrole České obchodní inspekce (ČOI) v rodinné vietnamské prodejně 2. dubna. Do ní na běžnou kontrolu dorazil pár inspektorů, jeden z kontrolorů se ale podle prodejců choval od začátku nestandardně. "Žena se představila a prokázala průkazem, její kolega nikoliv. Prokázal se až na vyžádání," popsal pro jindřichohradecký Deník Šon Chung.

Ten byl do rodinného obchodu přivolán jako tlumočník. Inspektorka ČOI ho obeznámila s kontrolou, zjištěnými nedostatky a udělila provozovateli pokutu. Proti průběhu kontroly neměl Chung připomínky. Vznesl však námitku k inspektorovi, který se podle něj choval neuctivě, nepozdravil, neprokázal legitimaci a opovržlivě si prodejce prohlížel.

To si však kontrolor nenechal líbit, dokonce údajně pohrozil zvýšením pokuty. "Pan inspektor na to měl velice negativní názor a okamžitě mi pohrozil zvýšením pokuty," řekl Chung v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. I přesto, že kontrola již byla formálně ukončena, se do prodejny opakovaně vracel a snažil najít nedostatky na dalším zboží.

Celý konflikt vyvrcholil poté, co inspektor před prodejnou kouřil, odhazoval nedopalky a plival na chodník. Chung se ho rozhodl na jeho nevhodné počínání upozornit. "Za to jsem od pana inspektora schytal větou v přesném znění: "Uklidni se, Vietnamčíku." To už jsem vnímal extra negativně a říkal jsem si, že to už opravdu nekoresponduje s chováním kontrolního orgánu," objasnil Chung.

Aby neetické chování zdokumentoval, vytáhl mobilní telefon a chystal se inspektora natočit. Toho si však kontrolor všiml, praštil Chunga do tváře a odešel pryč. Poté, co se mladík vzpamatoval, rozhodl se celý incident nahlásit na policii jako napadení ze strany úředního orgánu. Stížnost na jednání inspektora také poslal na Českou obchodní inspekci. 

Samotný kontrolor se cítí jako oběť

Sám inspektor nicméně popsal pro Českou televizi konflikt jinak. Obětí byl podle svých slov on, prodejce ho totiž slovně napadal. Případ začala vyšetřovat policie jindřichohradecká policie. "Tímto incidentem se policisté zabývají a je prozatím řešen jako přestupek proti občanskému soužití", sdělila mluvčí Policie ČR v Jindřichově Hradci Hana Millerová.

Ředitelka jihočeské pobočky ČOI Martina Střihavková případ nechtěla hodnotit. "Mohu říci pouze to, že inspektor tuto nestandardní situaci nahlásil svému nadřízenému a byla jsem o případu informována i já," řekla serveru iDNES.

Chung vyzval na sociálních sítí všechny, kdo incident viděli, aby se přihlásili na policii. "Pokud se najdou svědci, kteří viděli cokoliv z tohoto incidentu, prosím velice moc, abyste se obrátili na Policii České republiky a přiznali se ke svědectví," žádá ve videu. Podle něj již několik výslechů proběhlo. "Našlo se několik svědků a už byli na výslechu na policii," sdělil.

VIDEO: O vietnamské komunitě v ČR. 

Ministr financí Babiš se omluvil za výrok, že Vietnamci neplatí daně. Podnikatel Pham Huu Uyen, který se proti nařčení dopisem ohradil, říká, že to je problém celých oborů podnikání jako jsou tržiště. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 20 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy