Zpráva o cizích vlivech má skluz, vyjde až po volbách. Nejde o politiku, tvrdí kontrarozvědka

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) má letos výjimečně zpoždění. Běžně byl materiál zveřejněn první týden v září, tentokrát tajná služba "nestíhá". BIS oficiálně zdůvodňuje zpoždění skluzem při probírání zprávy ve výboru, poslanci mluví o tom, že BIS nechce být vtažena do volební kampaně. Podle informací Aktuálně.cz BIS chce ve zprávě znovu varovat před nárůstem aktivit čínských a ruských služeb v Česku. Pokud by kontrarozvědka svou zprávu zveřejnila už před volbami, některé strany by informace mohly použít v předvolebním klání a dezinterpretovat je.
Budova Bezpečnostní informační služby.
Budova Bezpečnostní informační služby. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Každý rok je touto dobou už zhruba měsíc a půl veřejná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS). Tajná služba každoročně první týden v září zveřejňuje informace o své činnosti za předešlý rok.

Letos má zpráva, která se široce věnuje působení cizích mocností v Česku, zpoždění. Podle politiků kontrarozvědka čeká, až bude po volbách, aby nebyla zatažena do předvolebního klání. A to proto, že některé strany by mohly informace ve zprávě dezinterpretovat a zneužít. 

"Bezpečnostní informační služba čeká na zveřejnění až po volbách. Nechce být zatažena do předvolebních dohadů politiků," říká poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL).

Podobně mluví i šéf komise na kontrolu BIS a poslanec za ODS Marek Benda. Komise tajnou výroční zprávu už projednávala a schvalovala ji vláda. Z dokumentu je poté vytvořen materiál i pro veřejnost. "O zprávě jsem se informoval, neutajovaná část bude zveřejněna příští týden. Důvod neznám, ale bude to asi kvůli volbám," domnívá se Benda.

Bezpečnostní informační služba, která působí jenom na území České republiky, kde monitoruje a odhaluje cizí agenty a jejich činnost, chce zprávu zveřejnit v následujících dnech. Podle jejího mluvčího Ladislava Štichy se práce na zprávě letos zpozdily a nesouvisí s víkendovými volbami.

"Výroční zpráva BIS za rok 2016 (utajovaná) byla letos projednána v příslušném sněmovním výboru poněkud později než v minulých letech, takže práce na neutajované verzi mají trochu skluz," vysvětlil Aktuálně.cz mluvčí tajné služby Šticha. "Výroční zprávu vydáváme, když je hotová, a ne podle politické situace," dodal.

Za poslední dva roky vyšla výroční zpráva o práci tajné služby vždy první týden v září. V letech 2013 a 2014 se objevila ale až na začátku listopadu - v obou letech se v říjnu konaly volby. V roce 2013 do sněmovny a o rok později do Senátu.

Podle informací Aktuálně.cz výroční zpráva za rok 2016 obsahuje informace o dalším nárůstu vlivu hlavně ruských a čínských tajných služeb v Česku a šíření dezinformací na našem území.

V loňském roce tajná služba informovala o tom, že nejvlivněji v Česku působí zpravodajské služby Ruska a Číny, jejíž agenti se nejvíce soustředili na rozšiřování vlivu v české politice a ekonomice. Rusko v roce 2015 podle BIS vedlo značnou informační válku související s ukrajinskou a syrskou krizí.

A ruská zahraniční rozvědka tehdy vedla v Česku tradičně rozsáhlé aktivity. "Značná část ruských zpravodajských důstojníků působila pod diplomatickým krytím ruské diplomatické mise, která zůstávala početně stále velmi disproporční vůči ostatním diplomatickým zastoupením, včetně velmocí jako USA nebo ČLR (Číny)," napsala BIS mimo jiné loni ve výroční zprávě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy