Konopí je lék, tvrdí poslanci. Rozhodne sněmovna

ČTK ČTK
2. 2. 2012 13:50
Konopí by se prodávalo na lékařský předpis k léčbě artrózy nebo revmatismu
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Skupina poslanců předložila do sněmovny novelu, která umožní využívat konopí k léčebným účelům. Konopí budou dodávat do lékáren licencovaní výrobci a pěstitelé, bude na lékařský předpis.

Nejde o legalizaci marihuany, zdůraznil ve čtvrtek před novináři jeden z předkladatelů Pavel Bém (ODS). Předlohu podepsali zákonodárci ze všech sněmovních stran.

Konopné přípravky se využívají například při léčbě artrózy a revmatismu, pomáhají i epileptikům a lidem trpícím Parkinsonovou nemocí.

Některé výzkumy dokonce prokázaly pozitivní vliv konopných látek v léčbě rakoviny.

Licence k dovozu a pěstování konopí v tuzemsku bude vydávat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil předpokládá, že jich bude nejvýše deset.

Aby nebylo konopí zneužito, bude vydáváno pacientům výhradně na elektronický recept.

Z léčby konopím budou vyňati mladiství lidé a děti.

Pro pacienty by mělo být konopí podle informací z tiskové konference zdarma, případně za symbolickou cenu. Mělo by se dostat do úhrad zdravotních pojišťoven.

K předloze se nejprve musí vyjádřit vláda. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) očekává, že poslanci začnou novelu projednávat na březnové schůzi. Léčba konopím by mohla být legalizována zhruba koncem léta.

 

Právě se děje

Další zprávy