Plzeňskou nemocnici má vést Šimánek. Rozhodne ministr

Radek Nohl Radek Nohl
25. 7. 2014 14:04
Svatopluk Němeček má v nejbližší době jmenovat nového šéfa nemocnice v Plzni a Koordinačního střediska transplantací.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dostal na stůl ke schválení jména dvou nových ředitelů.

Deník Aktuálně.cz zjistil od zdrojů z resortu, že mu v pátek komise doporučila, aby jmenoval šéfem Fakultní nemocnice Plzeň náměstka hejtmana Plzeňského kraje za ČSSD Václava Šimánka.

Koordinační středisko transplantací by pak měl vést profesor chirurgie a uznávaný lékař Miloš Adamec.

Miloš Adamec.
Miloš Adamec. | Foto: Ludvík Hradilek

Do funkcí je nyní musí potvrdit ještě ministr Němeček.

"Pan ministr rozhodne během několika týdnů," řekl Aktuálně.cz ředitel tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví Jan Štoll.

Uznávaný lékař zvolen jednohlasně

Adamce, který byl mezi roky 2004 až 2011 přednostou kliniky transplantační chirurgie elitní pražské nemocnice IKEM a v poslední době pracoval ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, doporučila komise jednohlasně. Získal od jejích členů všech 18 hlasů.

Václav Šimánek.
Václav Šimánek. | Foto: Plzeňský kraj

U Šimánka poměr hlasů tak jednoznačný nebyl. Náměstek hejtmana, který je i chirurgem v plzeňské nemocnici, dostal nakonec 15 ze 24 možných hlasů.

Šimánek by mohl na postu ředitele nahradit Jaroslavu Kunovou. Ta před časem požádala Němečka, aby konkurz na její místo vypsal. Kunová se podle svých slov rozhodla skončit kvůli svému věku.

Němeček hledá nové ředitele

Středisko transplantací, které se zabývá koordinačními a metodickými činnostmi v systému transplantačních center v České republice, řídí Pavel Březovský.

Ten byl také do počátku února ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Ministr byl s jeho prací v ústavu ale nespokojen a z funkce ho odvolal.

Němeček v současné době ještě hledá ředitele Nemocnice Na Homolce a brněnského Masarykova onkologického ústavu.

Oba současní šéfové - Michal Šetlík a Jiří Vorlíček - také vyzvali ministra, aby na jejich místa vyhlásil soutěž.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy