Splnil jsem, k čemu jsem se zavázal. Slavit ale nebudu, řekl Fiala na kongresu ODS

Dominika Hromková Radek Bartoníček Dominika Hromková, Radek Bartoníček
8. 4. 2022 17:39
Občanští demokraté zahájili v pátek odpoledne kongres své strany, který skončí v sobotu volbou vedení. Jasným favoritem na předsedu je dosavadní šéf a premiér Petr Fiala. Také zbylí členové vedení strany by měli obhájit své posty, pouze šéfa Senátu Miloše Vystrčila by měl nahradit dlouholetý člen strany Zdeněk Zajíček. Žádná žena se o místo v čele strany neuchází.
Premiér a předseda ODS Petr Fiala při zahajovacím proslovu na kongresu
Premiér a předseda ODS Petr Fiala při zahajovacím proslovu na kongresu | Foto: Radek Bartoníček

Do pražské haly O2 universum se na kongres ODS sjelo v pátek odpoledne na 600 delegátů, kteří v sobotu opět zvolí předsedou strany Petra Fialu. Po vyhraných volbách loni na podzim nemá ODS důvod ke změně. Hlavním bodem pátečního programu byla politická debata, ve které vystoupilo kolem třiceti členů strany. Nejsledovanější byl ale projev předsedy Fialy, který promluvil hned po úvodní státní hymně.

Už když přicházel k pódiu, uslyšel velký aplaus, který se opakoval po jeho prvních slovech, kdy všem přítomným děkoval. "Nejprve vám chci všem poděkovat. Každému z vás, jak tady sedíte. Protože každý z vás má svůj podíl na tom, že Česká republika má opět slušnou demokratickou vládu a že tuto vládu vede premiér za ODS. Děkuji," uvedl před zaplněným sálem.

"Jsem předsedou ODS už osm let. Není to málo. Zažili jsme spolu ledacos. Když jsem byl poprvé zvolen do čela naší tradiční demokratické politické strany, byla nás jen hrstka těch, kdo věřili a nepochybovali o tom, že se se nám podaří vrátit ODS na politické výsluní. Abychom mohli znovu hájit hodnoty, na nichž Česká republika vznikla," pokračoval a upozorňoval, že v pátek vystupuje se zprávou předsedy ODS, zatímco v sobotu se bude věnovat budoucnosti země.

"Tehdy, před osmi lety, nám věřil málokdo. Ale my jsme se semkli, dokázali jsme si přiznat vlastní chyby a napravit je, ale zejména jsme začali tvrdě pracovat. Pracovat pro naše spoluobčany, pro lepší budoucnost našich obcí, měst a celé naší země. Krok po kroku, metr po metru, od voleb k volbám. Každý rok jsme na tom byli lépe a lépe," prohlásil.

Následně mluvil o malověrnosti, kterou cítil u některých členů na minulém kongresu v roce 2020. Tehdy ODS v preferencích hluboce zaostávala za vládním hnutí ANO a nejen někteří členové strany, ale i mnozí političtí komentátoři pochybovali o úspěchu.

"Když jsme se na 29. kongresu ODS viděli před dvěma lety - v lednu 2020 - naposledy, předložil jsme vám pětibodový plán, o němž jsem byl přesvědčen, že nás dovede k vítězství v parlamentních volbách. I tehdy se ještě našlo dost malověrných, kteří nám to nevěřili. A přiznejme si, že pár jich bylo i v našich řadách. Ne, nebojte, nebudu teď jmenovat," rozesmál Fiala spolustraníky.

Vzápětí ale upozorňoval na to, v jak obtížné době ODS vládne, nebo jak strana už nemůže zklamat své voliče. "ODS si už nemůže dovolit svoje voliče zklamat. Musíme si přiznat, že mnozí nás volili nikoliv proto, že by nás milovali a bezezbytku nám věřili. Volili nás proto, že jsme jim přišli jako v tu chvíli nejmenší zlo. Nejmenší zlo z těch, kterým Česká republika v posledních letech čelí. Prostě si řekli, že zavřou oči a ještě jednou to s námi zkusí. To musíme mít na paměti. Každý z nás. A podle toho se musíme chovat. Ve vládě, v krajích, v parlamentu, ale i v místních zastupitelstvech," naléhal na delegáty. 

Mimochodem, jen kousek od něj, u jednoho z prvních stolů s kartičkou nadepsanou VIP, seděli dva bývalý premiéři a předsedové ODS Petr Nečas a Mirek Topolánek. Oba dva přinesli straně úspěchy, ale také těžké ztráty, zejména kauza trestně stíhaného Nečase dostala ODS do velmi složité situace. Ztratila téměř veškeré voliče, které začala velmi pomalu nabírat až po příchodu Fialy do čela strany.   

Šéf ODS věnoval část proslovu také složité mezinárodní situaci a dalším problémům jako byla třeba pandemie covidu. "Máme za sebou prvních sto dnů. A dosavadní vývoj předčil očekávání i těch největších pesimistů. Sotva jsme se vyrovnali s vlnou omikronu a ve vysokém tempu dokázali připravit a prosadit protiinflační rozpočet, Evropu zasáhla válka. Válka, která v konečném důsledku ohrožuje i nás. Máme ji doslova za humny, a pokud se ruského agresora nepodaří zastavit včas, brzy s ním budeme mít co do činění i v naší části Evropy," prohlásil s tím, že ODS nemůže počítat při řešení problémů s konstruktivní opozicí.

"Válka na Ukrajině staví vládní koalici před problémy, které dosud žádná vláda v moderní historii České republiky neřešila. Musíme zvládnout masovou migrační vlnu, čelíme energetické krizi, máme podlomené státní finance a do toho chceme splnit to, kvůli čemu nás lidé ve volbách zvolili," avizoval Fiala, který poděkováním členům ODS začínal i končil.

"Obvykle to nedělám, ale dnes - v čase úspěchů - chci poděkovat i jmenovitě - mnoho z vás zmínit nemohu, byli bychom tu dlouho, ale aspoň takto. Děkuji Zbyňkovi, nejen za to, že mi z funkce 1. místopředsedy ODS opravdu, jak se říká, "kryl záda", ale i za to, jak vedl volební štáby a hlavně volební štáb koalice SPOLU," vzpomněl ministra financí Zbyňka Stanjuru, který je jediným kandidátem na pokračování ve funkci 1. místopředsedy strany.

Nakonec Fiala podle očekávání oznámil, že chce také on pokračovat ve vedení strany. Jsem rád, že - s veškerou pokorou, ale i hrdostí - mohu prohlásit, že jsem splnil to, k čemu jsem se vám zavázal před dvěma lety. I proto si dovoluji potvrdit, že budu kandidovat na předsedu ODS i na další období. Těším se na diskusi s vámi všemi na půdě tohoto kongresu i mimo ni," končil opět za velkého potlesku své vystoupení.

Vystrčila nahradí ve vedení Zajíček

Ještě než začala samotná politická diskuse, vystoupili členové vlády a předsedové poslaneckých klubů. Následně přicházeli k mikrofonu mnozí členové, takže šňůra vystoupení trvala několik hodin. 

Z vystoupení bylo zřejmé, že členové se soustředili především na to, jak by ODS měla zemi měnit. Jen minimálně zaznívalo jméno hlavního opozičního lídra Andreje Babiše. Bylo patrné, jak se během minulých dvou let proměnila sama ODS, když se přesunula do vládních lavic. 

Kongres ODS se schází v době, kdy straně sice v průzkumech rostou preference, válka na Ukrajině ale přináší politické a ekonomické komplikace. Země se potýká se zdražováním a z opozice zní kritika, že to vláda vedená Fialou neřeší.

Na kongresu se bude volit celé vedení strany. To má zůstat stejné až na jednu výjimku. Náhradu budou hledat za šéfa Senátu Miloše Vystrčila, který už nekandiduje. Navzdory tomu, že se ho k tomu Fiala snažil přesvědčit.

Místo má získat pražský zastupitel a premiérův poradce pro digitalizaci Zdeněk Zajíček. Proti němu se sice postaví senátor Tomáš Goláň, v nominačním projevu se ale hodlá kandidatury vzdát. "Jsem rok a půl ve straně, přijde mi to nepatřičné," sdělil Goláň Aktuálně.cz při příchodu.

Místopředsedy mají být Martin Baxa, Martin Kupka, Alexandr Vondra. Vedení z titulu svých funkcí doplní předsedové poslaneckého klubu Marek Benda a senátorského klubu Zdeněk Nytra a za europoslance Jan Zahradil. 

Nové vedení bude opět výhradně mužské. Naposledy byla mezi nejvyššími představiteli strany nynější starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. Na kongresu v roce 2020 ale místo neobhájila a nahradil ji současný ministr financí Zbyněk Stanjura. Tentokrát ani žádná žena nekandiduje.

Občanští demokraté budou řešit také to, koho by mohli vybrat jako kandidáta na prezidenta. Miloši Zemanovi končí mandát v březnu příštího roku a strana dosud nemá jasno, kdo by ho mohl nahradit. Uvnitř strany se mluví nejčastěji o třech jménech: Alexandr Vondra, Miroslava Němcová a Miloš Vystrčil.

Ani jeden se přinejmenším zatím ke kandidatuře nepřihlásil. Například předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda ale ve svém příspěvku naléhal na přítomné, aby ODS vybrala svého kandidáta na Hrad. Popisoval přitom, že i v minulosti nevypadali šance některých kandidátů na Hrad nijak dobře, ale nakonec vyhráli.

Delegáti budou o víkendu volit také výkonnou radu, která má na starosti sestavování kandidátních listin nebo politické kampaně. Ani v ní nebude zastoupení žen nijak velké. Zájem má jediná, a to právě Udženija. Zajímavostí je, že do výkonné rady kandiduje mimo jiné Jan Mraček, manžel bývalé hejtmanky Karlovarského kraje z hnutí ANO Jany Mračkové Vildumetzové. I ona byla v ODS, a to v letech 2008 až 2014. Nyní patří k vůbec nejostřejším kritikům vlády.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy