Kongres ODS bude bez Klause. Na guest listu ale byl

Kateřina Eliášová
20. 11. 2009 11:37
Klaus na loňském kongresu ODS zpřetrhal vazby se stranou, kterou zakládal
Poslední kongres ODS Klaus ovládl. Oznámil, že odchází
Poslední kongres ODS Klaus ovládl. Oznámil, že odchází | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Prezident Václav Klaus nebude hostem nadcházejícího kongresu ODS. Strana mu pozvánku nakonec neposlala.

Vůli pozvat člověka, který ODS zakládal, ale strana měla. Prezident má nicméně jiný program - je na zahraniční návštěvě Latinské Ameriky.

"Mluvili jsme telefonicky s kanceláří prezidenta. Dozvěděli jsme se, že v době kongresu je pan prezident v zahraničí. Písemnou pozvánku jsme proto neposlali," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí strany Martin Kupka.

"Pan prezident je na státní návštěvě Peru, a tak se kongresu ODS zúčastnit nemůže," potvrdila to kancelář Hradu.

Klaus se buď osobně, nebo alespoň zasláním zdravice účastnil dosud každého kongresu ODS, a to jak v roli předsedy strany, tak od roku 2002 ve funkci prezidenta.

Na loňském kongresu strany pak způsobil pozdvižení, když oznámil, že se vzdává funkce čestného předsedy.

Václav Klaus se letos zúčastnil sjezdu ČSSD, na kterém Jiří Paroubek obhájil křeslo předsedy. Jen tři dny po jeho návštěvě svrhli sociální demokraté s pomocí Klausových příznivců v ODS a dvou zelených rebelek Topolánkovu vládu.

Promluví lídři bývalé koalice, možná i té budoucí

Kongres má být hodně o budoucnosti a směřování ODS. Leccos napoví i výběr hostů.

Pozvánku mají v poště šéfové zelených a lidovců, tedy stran, které s ODS vytvořily koaliční vládu. Promluvit má Cyril Svoboda i Ondřej Liška.

Pozvánku dostal i neoficiální předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Poslední průzkumy řadí nováčka politické scény na třetí místo za ČSSD a ODS. U konzervativců to vyvolává obavy z odlivu pravicových voličů právě do TOP 09.

ODS se taky nedávno usmířila s Unií svobody, jež vznikla odštěpením od ODS v roce 1998, krátce po tzv. sarajevském atentátu. Tehdy část strany v čele s Ivanem Pilipem a Janem Rumlem vystoupila s kritikou vedení v okamžiku, kdy ODS zmítaly problémy s neprůhledným financováním a kdy byl Václav Klaus mimo republiku na zahraniční návštěvě Sarajeva.

Na kongres pozvala předsedu strany Jana Černého a taky šéfa Strany soukromníků Rostislava Senjuka.

Oba předsedové koncem srpna slíbili, že budou ve volbách podporovat právě ODS. "Nejdeme samostatně do voleb. Budeme vyzývat naše voliče, aby volili ODS," oznámil předseda US-DEU Jan Černý.

"I my nasměrujeme naše voliče k ODS. S Václavem Klausem se dohodnout kdysi nešlo, s Mirkem Topolánkem je už jiná debata," doplnil ho Senjuk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy