reklama
 
 

Kongres ODS bude bez Klause. Na guest listu ale byl

20. 11. 2009 11:37
Klaus na loňském kongresu ODS zpřetrhal vazby se stranou, kterou zakládal

Praha - Prezident Václav Klaus nebude hostem nadcházejícího kongresu ODS. Strana mu pozvánku nakonec neposlala.

Vůli pozvat člověka, který ODS zakládal, ale strana měla. Prezident má nicméně jiný program - je na zahraniční návštěvě Latinské Ameriky.

"Mluvili jsme telefonicky s kanceláří prezidenta. Dozvěděli jsme se, že v době kongresu je pan prezident v zahraničí. Písemnou pozvánku jsme proto neposlali," řekl Aktuálně.cz tiskový mluvčí strany Martin Kupka.

"Pan prezident je na státní návštěvě Peru, a tak se kongresu ODS zúčastnit nemůže," potvrdila to kancelář Hradu.

Klaus se buď osobně, nebo alespoň zasláním zdravice účastnil dosud každého kongresu ODS, a to jak v roli předsedy strany, tak od roku 2002 ve funkci prezidenta.

Na loňském kongresu strany pak způsobil pozdvižení, když oznámil, že se vzdává funkce čestného předsedy.

Václav Klaus se letos zúčastnil sjezdu ČSSD, na kterém Jiří Paroubek obhájil křeslo předsedy. Jen tři dny po jeho návštěvě svrhli sociální demokraté s pomocí Klausových příznivců v ODS a dvou zelených rebelek Topolánkovu vládu.

Promluví lídři bývalé koalice, možná i té budoucí

Kongres má být hodně o budoucnosti a směřování ODS. Leccos napoví i výběr hostů.

Pozvánku mají v poště šéfové zelených a lidovců, tedy stran, které s ODS vytvořily koaliční vládu. Promluvit má Cyril Svoboda i Ondřej Liška.

Pozvánku dostal i neoficiální předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Poslední průzkumy řadí nováčka politické scény na třetí místo za ČSSD a ODS. U konzervativců to vyvolává obavy z odlivu pravicových voličů právě do TOP 09.

ODS se taky nedávno usmířila s Unií svobody, jež vznikla odštěpením od ODS v roce 1998, krátce po tzv. sarajevském atentátu. Tehdy část strany v čele s Ivanem Pilipem a Janem Rumlem vystoupila s kritikou vedení v okamžiku, kdy ODS zmítaly problémy s neprůhledným financováním a kdy byl Václav Klaus mimo republiku na zahraniční návštěvě Sarajeva.

Na kongres pozvala předsedu strany Jana Černého a taky šéfa Strany soukromníků Rostislava Senjuka.

Oba předsedové koncem srpna slíbili, že budou ve volbách podporovat právě ODS. "Nejdeme samostatně do voleb. Budeme vyzývat naše voliče, aby volili ODS," oznámil předseda US-DEU Jan Černý.

"I my nasměrujeme naše voliče k ODS. S Václavem Klausem se dohodnout kdysi nešlo, s Mirkem Topolánkem je už jiná debata," doplnil ho Senjuk.

autor: Kateřina Eliášová | 20. 11. 2009 11:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama